Poradnik. jak dbać o soczewki kontaktowe. Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Poradnik. jak dbać o soczewki kontaktowe. Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych"

Transkrypt

1 Poradnik jak dbać o soczewki kontaktowe Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych

2 Produkty: Forum: PureVision: Bausch&Lomb: Promocje: Aktualności: produkty.bauschlomb.pl Zapraszamy na Forum o soczewkach kontaktowych! Porady ekspertów w zakresie doboru i użytkowania soczewek kontaktowych oraz problemów ze wzrokiem. Forum pod patronatem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Pieczątka specjalisty:

3 1 Witamy w świecie wolności soczewek kontaktowych Z soczewkami kontaktowymi firmy Bausch&Lomb możesz cieszyć się wolnością robiąc wszystko, na co tylko masz ochotę. Spędzając czas na zabawie z przyjaciółmi, uprawiając sport czy czarując wszystkich swoim wyglądem na przyjęciu, szybko poczujesz jak soczewki kontaktowe zmieniają Twoje życie. Aby mieć pewność, że soczewki kontaktowe firmy Bausch&Lomb dają ci to, co najlepsze, niezwykle istotne jest, aby właściwie o nie dbać. Produkty do łatwej i właściwej pielęgnacji soczewek firmy Bausch&Lomb pomogą ci w tej pielęgnacji. Wykonując niezwykle proste i szybkie czynności będziesz cieszyć się wolnością, jaką dają ci soczewki kontaktowe firmy Bausch&Lomb. Ty i Twoje soczewki kontaktowe - by w pełni cieszyć się z noszenia Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych jest niezwykle istotna dla zachowania zdrowia oczu. Aby w pełni cieszyć się z noszenia soczewek kontaktowych, należy przez cały czas utrzymywać je w czystości i w odpowiednich warunkach. Nigdy nie noś soczewek dłużej niż zaleca ci to Twój specjalista. Jeżeli będziesz przestrzegać prostych zasad higieny opisanych w tej broszurce, z pewnością będziesz cieszyć się ostrym, pozbawionym jakichkolwiek problemów widzeniem. Sprawdzaj swoje oczy każdego dnia. Jeśli obrazy stają się zamglone, twoje oczy są zmęczone lub zaczerwienione, natychmiast przerwij noszenie soczewek i skonsultuj się ze swoim specjalistą.

4 Soczewki kontaktowe Zasady i reguły bezpiecznego stosowania ZAWSZE: umyj ręce zawsze zanim zaczniesz robić cokolwiek z soczewkami dokładnie stosuj się do zaleceń i instrukcji swojego specjalisty utrzymuj swoje paznokcie w czystości i przycinaj je używaj świeżego płynu ReNu MultiPlus lub ReNu MPS do przechowywania Twoich soczewek każdego dnia używaj pojemnika do soczewek zgodnie z zaleceniami producenta NIGDY: nie rozcieńczaj ani nie uzupełniaj roztworu w pojemniku do przechowywania soczewek nie płucz soczewek i pojemnika do ich przechowywania pod bieżącą wodą nie dziel się i nie pożyczaj swoich soczewek innym nie dotykaj końcówki butelki z płynem ReNu palcami ani samą soczewką 2

5 3 Pielęgnacja Twoich soczewek pierwsze kroki do wolności Zanim zaczniesz Zawsze pamiętaj, by umyć ręce bezzapachowym mydłem i wytrzeć je dokładnie, zanim zaczniesz robić cokolwiek z soczewkami. To zagwarantuje, że żadne zabrudzenia ani drobnoustroje z Twoich palców nie przeniosą się na soczewki i dalej do oczu. Instrukcja otwierania 1. Wyjmij blistry z soczewkami z pudełka Otwórz blister odciągając folię (pozostawiając na brzegu jej połączenie z plastikiem). Opuszkiem palca wyjmij soczewkę z opakowania.

6 4 Zakładanie soczewek Kiedy dotykasz soczewek, staraj się robić to nad płaską powierzchnią. Jeśli zakładasz soczewki nad zlewem, zatkaj go korkiem. Zawsze zakładaj i zdejmuj soczewki w tej samej kolejności, by uniknąć zamiany prawej z lewą. Najpierw upewnij się, że soczewka nie jest na lewej stronie, sprawdzając, czy jej brzegi są skierowane do góry a nie na boki. Jeśli soczewka jest odwrócona, po założeniu będziesz czuć pewien dyskomfort, ale nie spowoduje to żadnego efektu ubocznego. W takiej sytuacji, po prostu ją wyjmij, opłucz płynem ReNu MultiPlus lub ReNu MPS i załóż ponownie właściwą stroną.

7 5 Rekomendowany sposób zakładania soczewek Sposobem na łatwiejsze założenie soczewki może być uprzednie zwilżenie palca płynem ReNu. Umieść serdeczny palec dominującej ręki na środku dolnej powieki, a palcem wskazującym drugiej ręki chwyć mocno górną powiekę tuż przy nasadzie rzęs. Patrząc stale na soczewkę delikatnie umieść ją na rogówce. Skieruj spojrzenie w dół i ostrożnie puść najpierw dolną a następnie górną powiekę. Przez kilka sekund patrz nadal w dół, by pozwolić soczewce właściwie się umiejscowić.

8 6 Zdejmowanie soczewek Umyj i wysusz ręce przed każdą czynnością z soczewkami, postępując zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami. Spójrz przed siebie i umieść wskazujący palec dominującej ręki na brzegu soczewki, ściągając ją do dołu rogówki. Nie patrząc w dół, ściśnij soczewkę palcem wskazującym i kciukiem. Uważaj by nie zahaczyć soczewki paznokciem. Następnie palcem wskazującym i kciukiem wyjmij soczewkę z oka.

9 7 Czyszczenie i dezynfekcja soczewek Pielęgnacja soczewek jeszcze nigdy nie była tak łatwa Jeżeli nie nosisz jednodniowych soczewek np. Soflens daily diposable musisz przestrzegać ogólnych zasad pielęgnacji soczewek. Możesz używać ReNu MultiPlus lub MPS na każdym etapie pielęgnacji: do czyszczenia, płukania, dezynfekcji, przechowywania i nawilżania Twoich soczewek. Ponadto, jeśli Twój specjalista zalecił Ci stosowanie płynu ReNu MultiPlus lub MPS, masz pewność, że z soczewek będzie usuwane białko. Nie używaj płynu po terminie przydatności podanym na etykiecie. Czyść pojemnik na swoje soczewki regularnie używając płynu ReNu MultiPlus lub MPS i pozwól by pojemnik sam wysechł. Nie myj ani nie płucz go pod bieżącą wodą. Aby uniknąć zanieczyszczenia, wymieniaj pojemnik co najmniej raz w miesiącu. Jak pocierać i płukać? Większość specjalistów zaleca, by pocierać i płukać soczewki każdego dnia, aby mieć pewność, że kurz, śluz i wszelkie inne zanieczyszczenia zostały usunięte z soczewki. Umieść jedną soczewkę na dłoni, nalej na nią płynu ReNu MultiPlus lub MPS i pocieraj ją wskazującym palcem drugiej ręki przez około 20 sekund. Następnie odwróć soczewkę na drugą stronę i powtórz czynność. Teraz musisz wypłukać soczewkę, by usunąć ewentualne zanieczyszczenia, które mogłeś pozostawić. Aby to zrobić, nalej więcej płynu ReNu MultiPlus lub MPS na soczewkę. Teraz jest ona przygotowana do dezynfekcji.

10 8 Dezynfekcja Dezynfekowanie soczewek każdego dnia pomaga chronić Twoje oczy przed infekcjami, które mogłyby spowodować mikroorganizmy znajdujące się na Twoich soczewkach. Dezynfekowanie jest niezwykle proste. Wszystko, co musisz zrobić, to napełnić pojemnik na soczewki płynem ReNu MultiPlus lub MPS i umieścić Twoje czyste soczewki we właściwych przegródkach. Następnie pozostaw soczewki przez noc w pojemniku. Twoje soczewki będą gotowe do noszenia następnego ranka ich dodatkowe płukanie nie jest wymagane.

11 9 Noszenie soczewek Twój specjalista powie Ci, przez jak długi czas możesz na początku nosić swoje soczewki i w jaki sposób stopniowo zwiększać liczbę godzin, by osiągnąć maksymalny czas. Nie przedłużaj jednak tego maksymalnego czasu noszenia bez względu na to, jak wygodne są Twoje soczewki. Regularnie badaj wzrok u specjalisty. Każdego dnia kontroluj oczy, by sprawdzić czy nie są zmęczone, lub wyglądają niezdrowo. Sprawdź czy dobrze widzisz i oceń ogólny poziom komfortu. Jeżeli nie możesz odpowiedzieć pozytywnie na choćby jedno z tych pytań, natychmiast przerwij noszenie soczewek i skontaktuj się ze swoim specjalistą. Problemy przy noszeniu soczewek Jeżeli zaobserwujesz: - dotkliwe podrażnienie oczu - częste mruganie - łzawienie drobina kurzu czy zanieczyszczenie mogło umiejscowić się pod soczewką. Wyjmij soczewkę natychmiast, wyczyść ją używając płynu ReNu MultiPlus lub MPS i ponownie załóż. Jeśli podrażnienie się utrzymuje lub jeśli doświadczasz innych dotkliwych objawów, wyjmij soczewki i skontaktuj się ze swoim specjalistą.

12 10 Krople nawilżające / Krople do oczu ReNu MultiPlus i ReNu MPS działają nawilżająco, dlatego zapewniają komfort każdego dnia. Mimo to zmęczenie, dym papierosowy, praca przed monitorem komputerowym mogą powodować, że oczy potrzebują dodatkowego nawilżenia. W takich sytuacjach możesz wypróbować krople do oczu ReNu MultiPlus Lubricating&Rewetting Drops i dostarczyć oczom więcej komfortu. Krople do oczu ReNu MultiPlus Lubricating&Rewetting Drops dostępne są w małych wygodnych opakowaniach tak, by zapewnić nieograniczoną świeżość i wygodę. Już jedna kropla nawilża i ochrania soczewki w każdej chwili. Krople ReNu MultiPlus Lubricating&Rewetting Drops zawierają Povidon - czynnik, który zwiększa nawilżanie, by dać Ci komfort noszenia soczewk i ułatwić ich wyjmowanie.

13 11 Kosmetyki i soczewki kontaktowe Nie ma żadnego powodu, dla którego nie możesz używać kosmetyków i nosić soczewek kontaktowych. Upewnij się tylko, że stosujesz proste zasady, dzięki którym Twoje oczy będą zdrowe i bezpieczne. Zawsze rób makijaż po założeniu soczewek. Zawsze czyść twarz po zdjęciu soczewek. To ogranicza ilość makijażu, jaka mogłaby się dostać do soczewek. Upewnij się także, że kosmetyki do demakijażu na bazie oliwy nie mają kontaktu z soczewkami. Dla zapewnienia maksymalnej ochrony używaj kosmetyków dla alergików lub przeznaczonych specjalnie dla osób noszących soczewki kontaktowe. To zredukuje ewentualne ryzyko infekcji czy reakcji alergicznych. Używaj możliwie najbardziej miękkiej kredki do oczu, by zminimalizować ryzyko dostania się do oka ich resztek, które mogłyby spowodować podrażnienia. Nie używaj wodoodpornego tuszu do rzęs i unikaj sypkiego pudru. Stosuj sprasowane cienie do powiek. Nie używaj żadnych aerozoli takich jak lakiery do włosów, perfumy, wody po goleniu i dezodoranty w czasie, gdy nosisz soczewki. Jeśli używasz lakieru do włosów zastosuj go, zanim włożysz soczewki. Nigdy nie dziel się swoimi kosmetykami ani pędzelkami. Wymieniaj wszystkie swoje kosmetyki i pędzle raz na kwartał. Nigdy nie nakładaj makijażu będąc w ruchu np. prowadząc samochód, w autobusie lub tramwaju, itp. Jeśli Twoje oczy są zaczerwienione, powieki spuchnięte lub myślisz, że mogły być zainfekowane, natychmiast zaprzestań stosowania kosmetyków i noszenia soczewek. W takiej sytuacji skontaktuj się ze swoim specjalistą.

14 12 Najczęściej zadawane pytania Przez jak długi czas mogę używać pojemnika na soczewki? Pojemnik na soczewki należy wymieniać jak najczęściej. Nie należy używać jednego pojemnika na soczewki dłużej niż jeden miesiąc ze względu na to, że mogą się w nim pojawić drobnoustroje. Wyrzucaj zużyte soczewki i pojemniki. Czy mogę nosić soczewki kontaktowe w okresie dojrzewania? W wieku dojrzewania oczy większości ludzi są na tyle rozwinięte, że można nosić soczewki kontaktowe. Twój specjalista może to potwierdzić, przeprowadzając odpowiednie badania. Nie jest niczym niezwykłym, że ludzkie oko zmienia się na przestrzeni czasu (a tym samym wada wzroku) i jeśli tak się dzieje, Twoje soczewki kontaktowe mogą być dobrane dokładnie do potrzeb. Czy dalej mogę nosić makijaż stosując soczewki? Tak, jeśli tylko zastosujesz kilka prostych zasad, takich jak zakładanie soczewek zanim zrobisz makijaż, czy zmywanie twarzy przed wyjęciem soczewek. By uzyskać więcej informacji, przeczytaj rozdział poświęcony kosmetykom i soczewkom. Czy można pływać w soczewkach kontaktowych? Nie. Ryzykujesz zgubienie soczewek oraz to, że chlor w basenie podrażni Twoje oczy. Ponadto istnieje wzmożone ryzyko infekcji. Niektórzy rekomendują używanie okularów w przypadku pływania, radzimy jednak najpierw skonsultować to z Twoim specjalistą. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji są jednodniowe soczewki SofLens dialy disposable. Po wyjściu z basenu najlepiej od razu wyjmij i wyrzuć noszone soczewki. Pozwoli to uniknąć podrażnienia i ewentualnej infekcji.

15 13 Czy bezpiecznie jest spać w soczewkach? Jedynie soczewki przeznaczone do ciągłego noszenia jak PureVision są bezpieczne na tyle, że można w nich spać, gdyż są specjalnie zaprojektowane żeby dostarczyć do Twojego oka odpowiednią ilość tlenu. Zalecane jest, by nie spać w soczewkach innych niż do tego przeznaczone, gdyż oczy muszą oddychać podczas snu, a tlen musi być dostarczony do rogówki. Czy możliwe jest zagubienie soczewki w oku? Nie masz powodu do zmartwień soczewki nie mogą przesunąć się za gałkę oczną. Jeśli soczewka zsunie się z rogówki, przydatna będzie pomoc drugiej osoby, która spojrzy w Twoje oko i naprowadzi tak, by ponownie umieścić soczewkę we właściwym miejscu. To w żaden sposób nie zrani Twojego oka. Wskazówki Pamiętaj nie używaj soczewek dłużej niż zalecany przez producenta czas (np. nie używaj soczewek miesięcznych dłużej niż miesiąc, czas używania soczewek liczony jest od momentu otwarcia blistra). Upewnij się u specjalisty jaki jest zalecany czas używania Twoich soczewek. Nawet jeśli w chwili obecnej nie czujesz dyskomfortu spowodowanego przedłużonym noszeniem soczewek, w przyszłości może się to objawić poważnymi chorobami Twoich oczu.

16 14 Soczewki firmy Bausch&Lomb Soczewki silikonowo - hydrożelowe PureVision soczewki do stosowania w trybie dziennym lub do 30 dni ciągłego noszenia. Wymiana miesięczna. PureVision Toric soczewki do stosowania w trybie dziennym lub do 30 dni ciągłego noszenia dla osób z astygmatyzmem. Wymiana miesięczna. PureVision Multi-Focal soczewki do stosowania w trybie dziennym lub do 30 dni ciągłego noszenia dla osób wymagających korekcji wzroku związanej z wiekiem. Wymiana miesięczna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o soczewkach PureVision i aktualnych promocjach zajrzyj na stronę

17 15 Soczewki hydrożelowe SofLens daily disposable For Astigmatism soczewki do stosowania w trybie dziennym, jednorazowe. Dla osób z astygmatyzmem. Wymiana codzienna. NOWOŚĆ SofLens daily disposable with Aspheric Optics soczewki do stosowania w trybie dziennym, jednorazowe. Wymiana codzienna. SofLens 59 soczewki do stosowania w trybie dziennym. Wymiana miesięczna. SofLens 38 soczewki do stosowania w trybie dziennym. Wymiana miesięczna.

18 16 Płyny pielęgnacyjne Preparaty do pielęgnacji soczewek kontaktowych ReNu MultiPlus wielofunkcyjny płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Komfort czystych soczewek. ReNu MPS wielofunkcyjny płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Dla oczu wrażliwych. ReNu MultiPlus Lubricating&Rewerting Drops krople nawilżające.

19 Oświadczam, że poinstruowano mnie w jaki sposób bezpiecznie dbać o soczewki kontaktowe oraz jak ich używać zgodnie z zaleceniami producenta oraz specjalisty. Zobowiązuję się do przestrzegania powyższych zasad a wszelkie odstępstwa od niniejszych reguł biorę na swoją odpowiedzialność. Imię: Nazwisko: Data: Podpis: Dane osobowe: Imię i nazwisko: Nazwa soczewek: LEWE oko: PRAWE oko: Data wizyty kontrolnej Pamietaj o regularnych badaniach wzroku ;)

20 Bausch&Lomb Polska Sp. z o.o. ul. Żółkiewskiego 35 C i D Warszawa Polska tel fax: Karta użytkownika soczewek kontaktowych Zapraszamy na spotkanie z Wirtualnym Optykiem na

Twój osobisty przewodnik po dializie otrzewnowej (DO) Informacje o terapii

Twój osobisty przewodnik po dializie otrzewnowej (DO) Informacje o terapii Twój osobisty przewodnik po dializie otrzewnowej (DO) Informacje o terapii 2 Spis treści Wprowadzenie 7 O nerkach 8 Zdrowe nerki 8 Chore nerki 10 Częste przyczyny niewydolności nerek 12 O terapii dializacyjnej

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Pompa insulinowa Swiss made Termin handlowy oraz logotyp Bluetooth są zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Bluetooth SIG, Inc. a ich wykorzystanie przez firmę Roche jest objęte licencją. Inne nazwy

Bardziej szczegółowo

Powrót do codzienności. Poradnik dla osób ze stomią

Powrót do codzienności. Poradnik dla osób ze stomią Powrót do codzienności Poradnik dla osób ze stomią 1 Telefoniczne Centrum Pacjenta Dla pracowników Coloplast najważniejsze jest Państwa zadowolenie Staramy się je zapewnić, oferując Wam najnowocześniejsze

Bardziej szczegółowo

Komputer firmy Acer serii Aspire S3. Podręcznik użytkownika

Komputer firmy Acer serii Aspire S3. Podręcznik użytkownika Komputer firmy Acer serii Aspire S3 Podręcznik użytkownika 2011 Wszelkie prawa zastrzeżone. Podręcznik użytkownika Komputer firmy Acer serii Aspire S3 Wydanie oryginalne: 02/2012 Oznaczenie modelu: Numer

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA PL INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA GRATULUJEMY... zakupu nowego kasku. Jego design, ergonomia, ciężar, aerodynamika, proste i funkcjonalne użytkowanie, wszystko to zostało zaprojektowane tak, by otrzymać wysokiej

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika Packard Bell EasyNote TE - 1 Spis Treści Uruchamianie komputera 4 Połączenie bezprzewodowe... 4 Rejestracja... 5 Instalacja oprogramowania... 6 Odzyskiwanie... 6 Masz problemy?...

Bardziej szczegółowo

Co musisz wiedzieć. o hiv i aids. bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz

Co musisz wiedzieć. o hiv i aids. bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz Co musisz wiedzieć o hiv i aids bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz 1 Co musisz wiedzieć o hiv i aids bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz Egzemplarz bezpłatny wersja polska została

Bardziej szczegółowo

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O HIV I AIDS

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O HIV I AIDS CO MUSISZ WIEDZIEĆ O HIV I AIDS bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz 1 Co musisz wiedzieć o hiv i aids bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz Egzemplarz bezpłatny wersja polska została

Bardziej szczegółowo

Lodówka. Instrukcja obsługi. wyobraź sobie nieograniczone możliwości

Lodówka. Instrukcja obsługi. wyobraź sobie nieograniczone możliwości Lodówka Instrukcja obsługi POLAND Urządzenie wolno stojące wyobraź sobie nieograniczone możliwości Dziękujemy za zakupienie produktu firmy Samsung. Aby móc korzystać z pełniejszej obsługi, prosimy zarejestrować

Bardziej szczegółowo

Porada 1. Porada 2. Porada 3. Porada 4. Porada 5. Porada 6.

Porada 1. Porada 2. Porada 3. Porada 4. Porada 5. Porada 6. Porada 1. Nawet jeżeli nie odczuwasz żadnych kłopotów z widzeniem, okresowo badaj swój wzrok:co najmniej raz na dwa-trzy lata, jeżeli nie masz 40 lat, a przynajmniej raz w roku po czterdziestce. Badanie

Bardziej szczegółowo

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O HIV I AIDS. bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O HIV I AIDS. bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz CO MUSISZ WIEDZIEĆ O HIV I AIDS bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz Spis treści Wprowadzenie... 3 Najważniejsze informacje o HIV i AIDS... 4 Fakty i mity... 6 HIV i AIDS w miejscu pracy...

Bardziej szczegółowo

WERSJA POLSKA ENGLISH USER GUIDE LG-H815. www.lg.com MFL69196101 (1.0)

WERSJA POLSKA ENGLISH USER GUIDE LG-H815. www.lg.com MFL69196101 (1.0) USER GUIDE WERSJA POLSKA ENGLISH LG-H815 MFL69196101 (1.0) www.lg.com UWAGA: Pamiętaj, że telefon LG-H815 często wykorzystuje połączenia danych. Wykup u swojego Operatora stosowny pakiet danych, by uniknąć

Bardziej szczegółowo

Jak w pełni korzystać z zalet okularów progresywnych?

Jak w pełni korzystać z zalet okularów progresywnych? Jak w pełni korzystać z zalet okularów progresywnych? Okres adaptacji Za każdym razem kiedy otrzymujesz nową parę okularów, Twój mózg musi się przyzwyczaić do nowych soczewek. Mówiąc najogólniej, okres

Bardziej szczegółowo

instrukcja obsługi wyobraź sobie możliwości

instrukcja obsługi wyobraź sobie możliwości WF0604N WF0602N WF0600N WF0608N WF0504N WF0502N WF0500N WF0508N Pralka automatyczna instrukcja obsługi wyobraź sobie możliwości Dziękujemy za zakup produktu firmy Samsung. Aby otrzymać kompletną pomoc

Bardziej szczegółowo

Wszystko na temat pończoch uciskowych

Wszystko na temat pończoch uciskowych Wszystko na temat pończoch uciskowych Headquarters: medi GmbH & Co. KG Medicusstraße 1 D-95448 Bayreuth Germany T +49 921 912-0 F +49 921 912-783 export@medi.de www.medi.de medi Polska Sp. z. o. o. Chełmońskiego

Bardziej szczegółowo

HTC HD2 Skrócony przewodnik

HTC HD2 Skrócony przewodnik HTC HD2 Skrócony przewodnik Skrócony przewodnik Przeczytaj przed włączeniem urządzenia PO WYJĘCIU URZĄDZENIA Z OPAKOWANIA AKUMULATOR NIE JEST NAŁADOWANY. NIE WYJMOWAĆ AKUMULATORA PODCZAS ŁADOWANIA URZĄDZENIA.

Bardziej szczegółowo

instrukcja obsługi wyobraź sobie możliwości

instrukcja obsługi wyobraź sobie możliwości WF1702WC(C/W) WF1700WC(C/W) WF1602WC(C/W) WF1600WC(C/W) Pralka automatyczna instrukcja obsługi Niniejsza instrukcja została wydrukowana w całości na papierze makulaturowym. wyobraź sobie możliwości Dziękujemy

Bardziej szczegółowo

Mirosław Markiewicz i wsp. PRZEWODNIK DLA PACJENTÓW PO TRANSPLANTACJI SZPIKU KOSTNEGO

Mirosław Markiewicz i wsp. PRZEWODNIK DLA PACJENTÓW PO TRANSPLANTACJI SZPIKU KOSTNEGO Mirosław Markiewicz i wsp. PRZEWODNIK DLA PACJENTÓW PO TRANSPLANTACJI SZPIKU KOSTNEGO Katowice 11.2006 1 Wstęp Przeszczepienie szpiku jest szansą na drugie życie. Jego powodzenie zależy w dużej mierze,

Bardziej szczegółowo

Przewodnik szybkiego startu i rozwiązywania problemów

Przewodnik szybkiego startu i rozwiązywania problemów Przewodnik szybkiego startu i rozwiązywania problemów SPIS TREŚCI Rejestracja produktu 2 Ważne informacje 2 Informacje podstawowe 4 Bezpieczeństwo i wygoda... 4 Środki ostrożności... 4 Zalecenia zdrowotne...

Bardziej szczegółowo

Diament AR najtwardsza z powłok antyrefleksyjnych

Diament AR najtwardsza z powłok antyrefleksyjnych MAGAZYN INFORMACYJNY DLA OPTYKÓW OKULAROWYCH Nr 24 / Październik 2009 E g z e m p l a r z b e z p ł a t n y Nowy progres: OPTIGLAS 1.52 ProAspherica Skuteczna aplikacja soczewek VEO Diament AR najtwardsza

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚ CI. www.packardbell.com. Szybki start i rozwiązywanie problemów

SPIS TREŚ CI. www.packardbell.com. Szybki start i rozwiązywanie problemów SPIS TREŚ CI Ważne informacje 2 Informacje podstawowe 3 Bezpieczeństwo i wygoda... 3 Środki ostrożności... 3 Zalecenia zdrowotne... 3 Poznawanie komputera... 4 Klawiatura i mysz... 4 Napędy komputera...

Bardziej szczegółowo

[XX OC] Speed- Mix. Instrukcja obsługi Instalacja i konserwacja

[XX OC] Speed- Mix. Instrukcja obsługi Instalacja i konserwacja [XX OC] Speed- Mix Instrukcja obsługi Instalacja i konserwacja 2 POKRYWA PRZEDNIE DRZWI WYŚWIETLACZ PANEL WYBORU PRZYCISKÓW POJEMNIKI PROWADNICE MISY MIESZAJĄCE ZBIORNIK NA WODĘ (WERSJA AA) OBUDOWA MECHANIZMU

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA INSTRUCTIONS FOR USE ZMYWARKA DO NACZYŃ DISHWASHER

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA INSTRUCTIONS FOR USE ZMYWARKA DO NACZYŃ DISHWASHER EN INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA INSTRUCTIONS FOR USE ZMYWARKA DO NACZYŃ DISHWASHER Szanowny Kliencie, Szanowna Klientko, Dziękujemy za zakup zmywarki Mastercook. Dołożyliśmy wszelkich starań i wykorzystaliśmy

Bardziej szczegółowo

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA Na etapie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej NAWET NAJLEPSZY SPRZĘT NIE ZASTĄPI UMIEJĘTNOŚCI! Każdy ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy Od naszej reakcji na wypadek

Bardziej szczegółowo

PRZECZYTAJ UWAŻNIE CAŁĄ INSTRUKCJĘ OBSŁUGI PRZED ROZPOCZĘCIEM UŻYTKOWANIA!

PRZECZYTAJ UWAŻNIE CAŁĄ INSTRUKCJĘ OBSŁUGI PRZED ROZPOCZĘCIEM UŻYTKOWANIA! Do podłóg 5 W 1 MOP PAROWY Do dywanu Model: MO5 INSTRUKCJA Do szyb Do ubrań Czyszczenie ręczne PRZECZYTAJ UWAŻNIE CAŁĄ INSTRUKCJĘ OBSŁUGI PRZED ROZPOCZĘCIEM UŻYTKOWANIA! DZIĘKUJEMY Gratulujemy wyboru MOPA

Bardziej szczegółowo

Błędy i przyzwyczajenia które kradną czas - Hubert Oleszczuk. CzasRozwoju.pl

Błędy i przyzwyczajenia które kradną czas - Hubert Oleszczuk. CzasRozwoju.pl 1 Spis treści: 1. Wstęp 2. Rzeczy które powinniśmy umieć 3. Odkładanie rzeczy na później 4. Brak planu dnia 5. Brak pomocników 6. Multitasking 7. Robienie rzeczy w nieodpowiedniej kolejności 8. Zdrowie

Bardziej szczegółowo

OKRĄGŁY BASEN STELAŻOWY MODELE 305 732 CM

OKRĄGŁY BASEN STELAŻOWY MODELE 305 732 CM WAZNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA Przeczytaj i postępuj zgodnie ze wszystkimi instrukcjami zanim zaczniesz montaż i użytkowanie basenu. OKRĄGŁY BASEN STELAŻOWY MODELE 305 732 CM INSTRUKCJA OBSŁUGI Firma INTEX

Bardziej szczegółowo

Witamy w Programie EuroAction

Witamy w Programie EuroAction Dbając o swoje serce Witamy w Programie EuroAction EuroAction to program, który ma na celu pomóc Panu(i) oraz Państwa partnerom i bliskim krewnym ograniczyć ryzyko kolejnych przypadków chorób serca w rodzinie.

Bardziej szczegółowo

Komputer Aspire Serii 4715Z/4315. Instrukcja Obsługi

Komputer Aspire Serii 4715Z/4315. Instrukcja Obsługi Komputer Aspire Serii 4715Z/4315 Instrukcja Obsługi Copyright 2007. Acer Incorporated. Wszelkie prawa zastrzeżone. Instrukcja obsługi komputera serii Aspire 4715Z/4315 Wydanie oryginalne: 08/2007 Publikacja

Bardziej szczegółowo

Indeks. Spis treści. Instrukcja obsługi

Indeks. Spis treści. Instrukcja obsługi 1 Instrukcja obsługi Bamboo (CTH-470, CTH-670) Bamboo Pen (CTL-470) Przygotowanie Nawigacja z funkcją dotyku Ustawienia własne funkcji dotyku Sposób korzystania z przycisków ExpressKeys Korzystanie z pióra

Bardziej szczegółowo