2 SPIS TREŚCI. Sebastian Pawłowski, dyrektor programowy Slot Art Festival

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "2 SPIS TREŚCI. Sebastian Pawłowski, dyrektor programowy Slot Art Festival"

Transkrypt

1 INFORMATOR

2 2 SPIS TREŚCI ŚCIEŻKI ZWRÓĆ UWAGĘ! WARSZTATY KONCERTY, WYDARZENIA, WYKŁADY MAPA DUŻA SCENA SCENA DOŚWIADCZALNA SCENA KONKURSOWA HC PUNK CLUB SCENA UNPLUGGED SCENA FOLKOWA SCENA SPONTANICZNA KONCERTY MODLITWY SCENA HIP HOPowa SCENA KLUBOWA GOŚCIE SPECJALNI WYKŁADY ART ROOM WYSTAWY SCENA LITERACKA SCENA TEATRALNA SLOT KINO STREFA INICJATYW SPOŁECZNYCH ZIELONY SLOT STREFA PRO NAMIOT WSCHODNI WIRYDARZ INDYJSKI STREFA RE-KREACJA ROZMOWY NA FOTELU: JESTEM DRUGI SKIM EXTREME POMOC DROGOWA MIEJSCÓWKI KLUB ODKRYWCÓW SAF INFO Wolność to słowo, które w ostatnich miesiącach odmieniane było przez wszystkie przypadki. Każdy jej pragnie, a dla wielu jest czymś bezcennym. Jednak co to słowo znaczy dla nas osobiście? Jaką wartość ma wolność dla nas, zanurzonych w konsumpcyjnokorporacyjnym świecie? Czy czujemy, że ją posiadamy, czy wręcz przeciwnie? Jej wielowymiarowość nie pomaga w dawaniu łatwych odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Jednak to właśnie wolność pozwala nam je zadawać. Co więcej, ona zmusza nas również do dokonywania wyborów. To od nas zależy, jak myślimy i jak realizujemy nasze myśli. Wolność to źródło nieskończonych możliwości Masz przed sobą 5 unikalnych dni i swoją wolną wolę. To, jak wykorzystasz ten czas, zależy wyłącznie od Ciebie. W czym zasmakujesz? Czego doświadczysz? Czy dowiesz się czegoś więcej o sobie? Co wniesiesz w życie innych? Czym się z nimi podzielisz? Czego się od Ciebie nauczą? O jakości najbliższych dni zadecydują wybory, jakich dokonasz. Twoje serce jest wolne, miej odwagę by za nim podążać. Sebastian Pawłowski, dyrektor programowy Slot Art Festival fot.: Mateusz Bilski

3 4 ŚCIEŻKI PROGRAMOWE ZWRÓĆ UWAGĘ! 5 Wszyscy jesteśmy unikalni, mamy różne upodobania i różne nastroje. Dlatego tworząc program SAF staramy się, by każdy mógł znaleźć tu coś wyjątkowego dla siebie. Konsekwencją tego jest ogromna ilość punktów programowych. Żeby pomóc w wyszukaniu najciekawszych propozycji, stworzyliśmy 4 ścieżki programowe. Ścieżki odwołują się do określonego wachlarza naszych preferencji, charakterów i nastrojów. Każda ze ścieżek to oczywiście subiektywna selekcja dokonana przez jej kuratorów. Chcąc je w jakiś sposób skategoryzować nadaliśmy im nazwy czterech żywiołów: WODA Ścieżka zaprojektowana dla tych z nas, którzy lubią klimaty bardziej niszowe i wymagające skupienia, refleksji oraz zaangażowania. Poleca Andrzej Horyza. WIATR Ścieżka dla osób lubiących mocne klimaty. Co to znaczy? Rockowe granie, ekspresyjne wyrażanie siebie, chęć dawania od siebie, nie tylko brania od innych. Poleca Tomasz Bogowski. OGIEŃ SWAG to tylko słowo klucz. Jeśli je znasz, to jest duża szansa, że tę ścieżkę uznasz za odpowiednią dla siebie. Szukasz dobrej zabawy, nie masz akurat ochoty na poważną rozkminę, endżoj, YOLO. Poleca Marcin Młynek. ZIEMIA Ścieżka stworzona z myślą o podróżnikach, ludziach ciekawych świata z troską myślących o jego przyszłości. Polecają Kasia i Łukasz Kaleta. Szukaj odpowiednich ikon w nagłówkach poszczególnych punktów programowych. WTOREK Scenę Literacką performancem na styku poezji, obrazu i dźwięku otworzy w tym roku Eunika Nowakowska. (więcej str.83) W tym roku po raz pierwszy oficjalnie ujawni się Scena Spontaniczna. Każdy, kto poczuje się na siłach, będzie mieć tu szansę by się zaprezentować. (więcej str.64) Kino rozpocznie się filmem Broken, obnażającym tożsamość człowieka często skrzywioną i złamaną. (więcej str.87) Subtelne powitanie na Dużej Scenie. Kari powraca na SAF z muzyką z nowej płyty Wounds and Bruises. (więcej str.50) Inauguracja Sceny Hip Hopowej \\ na SAF. Ceremonii otwarcia dokona ekipa Royal Rap. (więcej str.65) W Namiocie Wschodnim z cyklu Slajdy Nocą zapraszamy na wyprawę na Bałkany. (więcej str.92) fot.: Kacper Gunia Luxtorpeda postawi bardzo energetyczną, powitalną kropkę nad i na Dużej Scenie. Fani mocnych dźwięków nie przepuszczą tego koncertu. (więcej str.50) fot.: Ola Zawada Scena Doświadczalna w artkatedrze wypełni się niezwykłymi dźwiękami akordeonu Espena Leite. (więcej str.55)

4 ZWRÓĆ UWAGĘ! 6 ZWRÓĆ UWAGĘ! ŚRODA CZWARTEK Goście specjalni Grzegorz Forin Piwnicki, Maciej Mazurek, Konrad Kruczkowski rozmawiać będą na temat wolności słowa w przestrzeni Gość Specjalny prof. Jan Miodek! Spotkanie, z wybitnym pasjonatem języka polskiego. (więcej str.73) publicznej. (więcej str.73) Zielony Slot zaprasza na wykład Klubu Gaja na temat wpływu hodowli zwierząt na zmiany klimatu. (więcej str.89) Wykład Krzysztofa Słabonia z cyklu poruszającego zagadnienie budowania dobrych zespołów i sprawnej organizacji Spotkanie autorskie z twórcami wystawiającymi swoje prace w Art Katedrze. Czy wolność tworzenia ma jakieś granice? Odpowiedzi szukaj w Art Roomie. (więcej str.79) (więcej str.76) Art Room zaprasza do Rozmowy o wielokulturowości: Maroko. (więcej str.79) Strefa Pro zaprasza na wywiad z saksofonistą Grzegorzem Grzechem Piotrowskim na temat profesjonalnego podejścia do muzyki. O godz wystąpi na Scenie Doświadczalnej (więcej str.91) Wielki comeback Sceny Teatralnej na SAF rozpocznie się spektaklem Pan.P. (więcej str.85) Hope Against Hope świetny hardkorowy band powraca do HC Punk Club. (więcej str.59) Gooral rozkręci zabawę na Dużej Scenie. (więcej str.51) Przygotuj się na rewolucję - Wykłady pod Platanem, obok których trudno przejść obojętnie, prowadzi David Pierce. (więcej str.74) Wykład Williama Shaw z cyklu Historie, którymi żyjemy to opowieść o mitach, które nas kształtują. (więcej str.77) Spotkanie z Fundacją Otwarty Dialog, w ramach Strefy Inicjatyw Społecznych, na temat angażowania się w pomoc na Ukrainie. (więcej str.88) Habakuk powraca na Dużą Scenę tym razem z piosenkami Jacka Kaczmarskiego znakomity projekt!!! (więcej str.52) fot.: Alber Wallin J.A.S.S. Trio na Scenie Unplugged. 7 (więcej str.61) O.S.T.R. czołowa postać hip-hopu na Dużej Scenie. (więcej str.52) Nowojorski DJ Kenny Mitchell powraca na Scenę Klubową. (więcej str.72)

5 ZWRÓĆ UWAGĘ! 8 ZWRÓĆ UWAGĘ! PIĄTEK SOBOTA Gość specjalny prof. Stephen Williams posiada niezwykłą umiejętność prostego wyjaśniania złożonych problemów filozoficznych i etycznych. (więcej str.73) Wykład Edukacja Domowa - spotkanie z prof. Markiem Budajczakiem! praktykiem i prekursorem tego kierunku jeszcze zanim zezwoliło na to polskie prawo. (więcej str.76) Obyś była matką 1000 synów wykład o kobietach i dziewczynkach indyjskich + warsztaty z sari w Wirydarzu Indyjskim. 9 (więcej str.92) Gość specjalny Władysław Frasyniuk rozmowa o polskiej drodze do wolności z jednym z najbardziej znanych przywódców opozycji solidarnościowej lat 80-tych. (więcej str.73) Kino społeczne prezentuje film Jesteśmy waszymi przyjaciółmi; relację z powstania najmłodszego państwa świata, Sudanu Południowego. (więcej str.88) Chrzan + S.O.S. na debiutującej na SAF Scenie Folkowej. (więcej str.63) Strefa Inicjatyw Społecznych zaprasza na spotkanie z Inicjatywą Wolna Białoruś. (więcej str.88) SLAM na Scenie Literackiej. (więcej str.83) Scena Literacka zaprasza na prozaiczne spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem i Sławomirem Shutym Hańba to energiczny, prosty punk inspirowany laureatami literackich Paszportów Polityki. (więcej str.84) z jednej strony polskim folklorem, a z drugiej dokonaniami współczesnymi. Tylko w HC Punk Club. (więcej str.60) Dla fanów mocnego brzmienia, gratką będzie koncert zespołu Fate w HC Punk Club. (więcej str.59) Frühstück z materiałem z nowej płyty i z mocą na Dużej Scenie. (więcej str.54) Chce się żyć - poruszająca, emanująca optymizmem i humorem opowieść, która udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. Po projekcji w Kinie spotkanie z twórcami filmu. (więcej str.87) Mikromusic mocą swojego talentu i oryginalnych aranżacji stworzą niepowtarzalny mikroklimat Dużej Sceny. (więcej str.53) Jeden z najbardziej popularnych twórców reggae w Polsce, Ras Luta na Dużej Scenie. (więcej str.54) Następnie No Longer Music przemieni Dużą Scenę w unikalny Psycho-Punk-Teatr wypełniony przesłaniem odwiecznej miłości. Tego trzeba doświadczyć przynajmniej raz w życiu! (więcej str.53) Tej nocy Scenę Klubową skutecznie rozkręcać będą DJ AzteK i DJ Krzyku. (więcej str.67,68) 0.30 Liryczna, zjawiskowa, akustyczna Klara ostatniej nocy na Scenie Doświadczalnej. (więcej str.56)

6 10 SPIS WARSZTATÓW WARSZTATY od A do Z 11 TURA 1 [ ] BAŃKI MYDLANE 55 1, BRANSOLETKI - FLAT SPIRAL 19, CHÓR NIEŚPIEWAJĄCY. Warsztaty wokalne dla każdego 56*, COL- LAGE 18, CONTACT IMPRO 78B, DJ ing 54, DREDOWNIA , EFEKT MOTYLA - czyli jak kupować, by nie zaszkodzić sobie i innym 5, ETNICZNE INSTRUMENTY PER- KUSYJNE 71, FORMY PRZESTRZENNE 13, FOTOGRAFUJEMY TO CZEGO NIE ZJEMY! 15, GITARA BASOWA RZĄDZI! 4, GITARA 47, HAFT MATEMATYCZNY 29, INSTRUMENTY MUZYCZNE Z RECYKLINGU 26, JAK ZROBIĆ FILM ZA GROSZE I PRZETRWAĆ ZAŁAMA- NIE NERWOWE? 20, JĘZYK MIGOWY JEST ODLOTOWY! 6, KAWA - Cup Tasting, czyli do it like a Pro 64, KENDAMA 27, KENDO - szermierka japońska 11, KIEDY DIETA NIE DZIAŁA A DOBRE CHĘCI NIE WYSTAR- CZAJĄ? 23, KIJ DESZCZOWY 30, KOWAL- STWO ARTYSTYCZNE I METALOPLASTYKA 26A, KRAJ BASKÓW - KULTURA I JĘZYK 51, KRAWIECTWO - szycie toreb lub poszewek na poduszkę 14, KUGLARZ NA SCENIE JAK LEW NA ARENIE! 65, KWIATY Z BIBUŁY 34, MALOWANIE NA UBRANIACH 43, MO- NOCYKL DLA POCZĄTKUJĄCYCH 41, MOTO- CYKL 75, MUZYKA NA SERIO 45, PAPIER CZERPANY 44, PETANQUE - francuska gra w kule 56, PICTURES OF NOW - TANIEC WSPÓŁCZESNY 78A, TECHSOUP 45, POI - playing with space 65, PVC BOWS! Zrób se łuk :) 52, RYSUNEK ARCHITEKTONICZNY 35, SLACKLINE 73, SZACHY 62, SZCZU- DŁA 67, SALSA - RUEDA DE CASINO 50 TANIEC IRLANDZKI 1, TURA 2 [ ] BAJKOGADANIE 4, BĄDŹ PIĘKNA - WARSZ- TAT Z POZOWANIA DO ZDJĘĆ 20, CZE- KALDKI I TRUFLE - cukiernictwo dla cierpliwych 33, DECOUPAGE 19, DIABOLO 65, DZIANINY BEZ DRUTÓW 27, FAŁSZOWANIE NIE ISTNIEJE - pieśni tradycyjne do dzieciny kołysania i korowodowego poruszania 69, FARBOWANIE KOSZULEK TIE DYE 43, FLAŁERSTICK 65, FRISBEE (Ultimate) 75, HULA HOOP 67, IMPROWIZACJA MUZYCZ- NA - zagraj (z) siebie 47, JĘZYK CZESKI 15, JĘZYK HINDI 51, KOWALSTWO ARTY- STYCZNE I METALOPLASTYKA 26A, KINO AUTORSKIE 50, LE PARKOUR / FREERUN 11, MANZO 71, MASKI GIPSOWE 35, MONOCYKL DLA POCZĄTKUJĄCYCH 41, MOZAIKA Z WYKORZYSTANIEM SZKŁA 13, MUZYKA NA SERIO 45, RZEŻBA W GLINIE 26,, SAMOOBRONA DLA KAŻDEGO 78B, SCRAPBOOKING / CARDMAKING 18, TANIEC WSPÓŁCZESNY improwizacja z muzyką 78A, TECHSOUP 45, TWORZENIE NAKRYĆ GŁOWY 30, VLEPOMANIA - sposób ukazania siebie w przestrzeni publicznej 29, WIZAŻ czyli MAKE YOURSELF UP 14, YO YO 34, ZUMBA 1 TURA 3 [ ] BATIK - malowanie woskiem 43, CHUS- TONOSZENIE 69, DRUK WYPUKŁY 19, EKODZIERGI, czyli co ma wspólnego dzierganie z upcyclingiem? 14, FILCOWANIE 29, FOTOGRAMY 35, GŁOS - NAJSTARSZY INSTRUMENT NA ŚWIECIE 45, HIP HOP DANCE 78A, HOLENDER 35, INSTALACJA MIASTECZKA Z DREWNIANYCH KLOCKÓW 33, KASTA WOJOWNIKÓW 75, KULINARNA PODRÓŻ W CZTERY STRONY ŚWIATA 70, KUŹNIA MARZEŃ - czyli o tym jak przekuć marzenia w rzeczywistość 4, LE PARKOUR / FREERUN 11, MANIPULACJA KIJEM 67, PARTNER POI 65, PLASTYKA DLA WSZYST- KICH 27, POUDAWAJ GREKA!- warsztaty (głównie) językowe 15, SZTUKATERIA 30, ŚWIECE OZDOBNE 31, TANECZNE PODRÓ- ŻE MAŁE I DUŻE 50, TANIEC ŻYDOWSKI 1, TWORZENIE KUKIEŁEK 34, TWÓRCZE MYŚLENIE - kreatywność w praktyce 23, WITRAŻ 13, WOKALNE interakcje nazwa warsztatów - nr miejsca * - oznacza, że wyznaczone miejsce jest tylko miejscem spotkań, a warsztaty odbędą się gdzieś indziej! alt. alternatywne miejsce spotkania w razie niepogody/deszczu poziom zaawansowania: 1 - podstawowy, 2 - średniozaawansowany, 3 zaawansowany maks. maksymalna liczba uczestników dzi komunikacyjnych. Jedna historia jest cenniejsza niż 1000 słów - mówi powiedzenie. Każdego dnia poświęcimy czas na innego typu historię: życia, rodzinną, z morałem, zabawną, bajkę. Będziemy opowiadać i zwracać uwagę na mocne i słabe punkty wystąpienia uczestnika. Będzie to atrakcyjny czas nauki, poznawania siebie i zżywania się ze sobą. 2. BAŃKI MYDLANE - TWORZENIE I ZABAWY tura 1 / miejsce 55 / alt. 35 / poziom 1 / maks. 20 osób Henryk Tereszczak prowadzi firmę Sztuka Tworzenia specjalizującą się w artystycznych pokazach i warsztatach wytwarzania baniek mydlanych przeznaczonych zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Bańki małe / bańki duże o średnicy cm / tunele do 6 metrów / wdmuchiwanie małych baniek w bańki duże / tuneleobręcze robione wokół siebie / wdmuchiwanie baniek i katapultowanie ich do góry przez pęknięcie błony / zabawy ręczne: łapanie baniek na dłonie, obręcz bańkowa z dłoni kilku, ping pong bańkowy, wkłafot.: Kacper Gunia 1. BAJKOGADANIE tura 2 / miejsce 4 / poziom 2 / maks. 30 osób Maciej Strzyżewski - z wykształcenia jest nauczycielem, z pasji pisarzem, opowiadaczem i fotografem. Zawodowo uczy, pisze książki i robi zdjęcia. Jest wiceprezesem Fundacji Wszystko Jest Możliwe, która pomaga odkryć własny potencjał twórczy i wykorzystać go w praktyce. Celem warsztatów jest szlifowanie umiejętności opowiadania. Historie to jedno z najstarszych i najważniejszych narzę-

7 12 WARSZTATY od A do Z WARSZTATY od A do Z 13 danie dłoni w bańki, bańki z kwiatem / wydmuchiwanie z tafli małych baniek / samodzielne robienie baniek mydlanych za pomocą sprzętu (kijek + sznurek) / rozbijanie baniek mydlanych :-) / zamykanie w bańce mydlanej / bańki z siatki. 3. BATIK - malowanie woskiem tura 3 / miejsce 43 / poziom 2 / maks. 10osób Jadwiga Lenart studiuje na Politechnice Łódzkiej - Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, kierunek wzornictwo, specjalizacja: Architektura Tekstyliów. Prowadzi warsztaty artystyczne z dziećmi. Batik to technika, która polega na malowaniu woskiem na tkaninie, barwieniu tkaniny oraz prasowaniu (usuwaniu wosku). Miejsca pokryte woskiem nie zmieniają koloru a farbować można wielokrotnie zależnie od założonego z góry projektu. W związku z tym, że maluje się gorącym woskiem, osoby biorące udział w warsztacie muszą mieć ukończone 14 lat. 4. BĄDŹ PIĘKNA - WARSZTATY Z POZOWANIA DO ZDJĘĆ tura 2 / miejsce 20 / poziom 1 / maks. 14 osób Emanuela Kuki - licencjatka Kulturoznawstwa - specjalność Nowe Media i Komunikacja Społeczna na AGH. Absolwentka Studium Realizacji Dźwięku. Pracuje jako modelka i organizatorka sesji zdjęciowych. Współpracuje z wieloma fotografami, projektantami, wizażystami, fryzjerami oraz filmowcami jako modelka stylistka. Warsztaty są kierowanie do dziewczyn i kobiet, niezależnie od wieku i posiadanej sylwetki!!! Każda kobieta jest piękna, lecz nie każda o tym wie. Umiejętność pozowania to kwestia poznania swoich walorów, sposobu ich ekspozycji, pewnych tricków i poczucia swobody przed obiektywem. Przełam się i przyjdź poćwiczyć z nami! 5. BRANSOLETKI - FLAT SPIRAL tura 1 / miejsce 19 / poziom 1 / maks. 10 osób Marta Bilczewska - biolog analityk. W każdej wolnej chwili dzierga, a może tworzy różne ciekawe rzeczy :) Obecnie pracuje dla Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w Publicznym Gimnazjum z Oddziałami dwujęzycznymi w Garwolinie. Koralik do koralika i powstaje piękna bransoletka, którą aż chce się przygarnąć...lub podarować :) Flat spiral to jedna z metod tworzenia bransoletek za pomocą koralików i żyłki. Na warsztatach krok po kroku pod okiem prowadzącego będziemy uczyć się tworzyć koralikowe bransoletki. 6. CHÓR NIEŚPIEWAJĄCY. Warsztaty wokalne dla każdego tura 1 / miejsce 56* / alt. 28 / poziom 1 / maks. 60 osób Bartosz Ignacy Wrona - wokalista, improwizator, dyrygent z Bieszczad mieszkający w Krakowie. 9 lat temu zaczął czytać bajki na ulicach. Od 5 lat zajmuje się rozszerzonymi technikami wokalnymi w muzyce swobodnie improwizowanej i eksperymentalnej. Dyryguje orkiestrą Cracow Improvisers Orchestra. Występował i prowadził warsztaty na wielu festiwalach i wydarzeniach w Polsce. Warsztaty wokalne dla każdego, które z jednej strony pozwalają się otworzyć i zwiększyć świadomość organizmu, a z drugiej są spotkaniem z muzyką współczesną i improwizacją - swobodną i dyrygowaną. Warsztaty są oparte o autorską formułę chóru recytatorskiego. Warsztaty rozwijają dykcję i umiejętności emisji głosu, wzmagają świadomość głosu i ciała. Uwrażliwiają muzycznie na pozornie niemuzyczne dźwięki. 7. CHUSTONOSZENIE tura 3 / miejsce 69 / poziom 1 / maks. 6 osób Aleksandra Górska - magister Animacji Społeczno Kulturalnej. Pełnoetatowa mama. Doula i doradca noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Prowadzi Klub Kangura w Gliwicach, czyli spotkania dla rodziców małych dzieci zainteresowanych ideą rodzicielstwa bliskości oraz świadomego wychowywania małego człowieka. Jako ludzie jesteśmy noszakami. Oznacza to że nasze dzieci są stworzone do noszenia. A do noszenia najlepsze są chusty. Będziemy rozmawiać o potrzebach małego dziecka, o jego rozwoju i emocjach, a także o potrzebach rodziców. Będziemy uczyć się wiązać dzieci w chusty bezpieczne, wygodnie i zdrowo. Poznamy różne możliwości wiązań i rodzaje dostępnych na rynku chust i nosideł. Dowiemy się też, jak nie nosić i dlaczego. 8. COLLAGE czyli kolarstwo papierowe tura 1 / miejsce 18 / poziom 1 / maks. 20 osób Monika Kawka - studentka IV roku farmacji w Krakowie. Wystawiała swoje kolaże w Klubie Herbacianym Nielubię- Poniedziałków w Krakowie. (Kaw)kolaże są dla niej czymś w rodzaju pamiętnika pełnego zwierzeń, obserwacji i opowieści kryjących się za obrazkami i (nie)przypadkowo dobranymi słowami. Są o czekaniu, o miłości, o jedzeniu, o miłości do jedzenia, o kawie, herbacie, rozmowach, cieple, zimnie, tęsknocie i marzeniach. Podczas zajęć będziemy wycinać i sklejać, niszczyć i tworzyć na nowo. Powstaną wyklejanki z obrazków i słów. Warsztat kolarstwa papierowego to trening myśli i dobra okazja, żeby poprawić kondycję swojej wyobraźni. 9. CONTACT IMPRO tura 1 / miejsce 78B / poziom 1 / maks. 26 osób Alicja Różańska - studentka II roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Prowadzi warsztaty z CI oraz zajęcia teatralne. Tańczy od lat - na początku jazz, trochę baletu, potem taniec współczesny i contact improcisation. Kontakt Improwizacja to rozwijana już od 40 lat forma tańca, która bada możliwości ciał poruszających się razem w połączeniu kinestetycznym. Celem warsztatu będzie poznanie siebie, poszerzenie granic swojej percepcji, pobudzenie kreatywnofot.:ola Zawada

8 14 WARSZTATY od A do Z WARSZTATY od A do Z 15 ści i spontaniczności w ruchu oraz oczywiście wzmocnienie ciała, opanowanie podstaw techniki tańca zwanej Kontakt Improwizacją. 10. CZEKALDKI I TRUFLE - cukiernictwo dla cierpliwych. tura 2 / miejsce 33 / poziom 1 / maks. 12 osób A. Lara Gessler absolwentka Collegium Civitas - Socjologia, Dyplom - French Culinary Institute NYC. Jest cukiernikiem i właścicielem restauracji i cukierni w Warszawie. Pomaga w tworzeniu nowych konceptów miejsc i wdrażaniu ich w życie. Ma za sobą sporo społecznych i kulinarnych doświadczeń m.in. kawiarnię dla dzieci, zajęcia kulinarne w świetlicy środowiskowej Caritas, współtworzenie sekcji kuchennej podczas akcji Greenpeace w dolinie Rospudy, prowadzenie firmy zajmującej się cateringiem ekologicznym i robieniem eko tortów. Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z cudownym produktem jakim jest czekolada i jej właściwości. Odpowiemy sobie na pytania: co można zrobić z czekolady? Na czym polega trudność robienia czekoladek? Czym jest temperowanie czekolady i jak to zrobić? Jaka jest różnica między truflami, pralinami a czekoladkami. W dzień pierwszy będziemy temperować czekoladę, przygotowywać nadzienia i robić czekoladki. W dzień drugi będziemy temperować czekoladę i robić tabliczki czekolady z różnymi dodatkami - orzechami, suszonymi owocami oraz przygotujemy lizaki czekoladowe. Następne dwa dni będą takie same dla drugiej grupy. 11. DECOUPAGE tura 2 / miejsce 19 / poziom 1 / maks. 25 osób Agata Stępień - studiuje na Politechnice Wrocławskiej, pracuje w firmie Oriflame. Od dwóch lat zajmuje się decoupage m w każdej wolnej chwili. Interesuje się tańcem ludowym i wszelkiego rodzaju wytworami handmade, szczególnie kolczykami. Decoupage to technika wykorzystująca papier lub serwetki w celach dekoracyjnych. Przykleja się je na powierzchnię przedmiotów z drewna czy z metalu i pokrywa się je lakierem. Na tych warsztatach będziemy robić kolczyki oraz nadawać nowe życie puszkom po konserwach. 12. DIABOLO tura 2 / miejsce 65 / alt.40 / poziom 3 / maks. 15 osób Marcin Głód - student Inżynierii Nanostruktur na Uniwersytecie Warszawskim. Od pół roku współpracuje z grupą Sztuka Tworzenia jako instruktor diabolo. Trenuje diabolo od trzech lat. Warsztaty mają na celu poszerzanie umiejętności żonglowania diabolo z uwzględnieniem zabawy kilkoma szpulkami jednocześnie. Będziemy uczyć się podstaw choreografii scenicznej oraz pokażemy i wytłumaczymy zasady działania sztuczek, dobierając je możliwie najefektywniej do poziomu każdego z uczestników. 13. DJ ing 9, 10, 11 lipca, tura 1 / miejsce 54 / poziom 2 / maks. 10 osób Rafał Krzykała - absolwent Studium Realizacji Dźwięku. Warsztaty Dj skie, będą okazją dla wszystkich osób, interesujących się sztuką miksowania do zapoznania się z profesjonalnym sprzętem Dj skim oraz uzyskania cennych wskazówek, które wpłyną na zagranie poprawnego mixu. Podczas warsztatów każdy uczestnik będzie miał możliwość poćwiczyć na profesjonalnym sprzęcie: mixer Pioneer DJM 900 Nexus, 2x CD-Player Pioneer CDJ 1000mk3, 2x gramofon Technics 1210 mk2. Gatunki muzyczne, w których będziemy się poruszać to: Drum N Bass, Breaks, House oraz Techno. 14. DREDOWNIA 700 tura 1 / miejsce 66 / poziom 2 / maks. 40 osób Piotr Piech Inżynier Architektury Krajobrazu. W tematyce dreadów jestem samoukiem. Prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą - Robiedready. com. Przygodę z dreadmakingiem rozpoczął w 2004 roku i od tamtej pory stale rozwija swoją fryzjerską aktywność. DREDOWNIA 700 to warsztaty przeznaczone dla osób zainteresowanych rozwinięciem się w technikach zaplatania i pielęgnacji dreadów i dreadloków. Spotkanie będzie miało formę wykładu połączonego z ciągłą interakcją z uczestnikami: tłumaczeniu i pokazywaniu technik wykonywania fryzur z włosów naturalnych i syntetycznych. Adepci alternatywnego fryzjerstwa będą mogli sami spróbować wykonać dready lub porozmawiać o szeroko pojętej problematyce związanej z tego typu fryzurami. 15. DRUK WYPUKŁY tura 3 / miejsce 19 / poziom 1 / maks. 10 osób Magdalena Drwal studentka Grafiki na Uniwersytecie Śląskim. Współtworzy elementy grafiki dla gry fabularnej TROM. Linoryt jest jej ulubioną techniką graficzną. Na warsztatach tych zajmiemy się jedną z odmian druku wypukłego. Jest to technika bardzo prosta, a jednocześnie pozwalająca na uzyskanie bardzo ciekawych efektów. Na warsztatach uczestniczy zapoznają się z podstawowymi zasadami tworzenia matrycy linorytowej, ale zamiast linoleum wykorzystamy selitron, a zamiast dłutek wykałaczki. Na formacie ok. A5 uczestnicy stworzą swoją matrycę według własnego projektu, a następnie będą samodzielnie wycinać rysunek i go odbijać. 16. DZIANINY BEZ DRUTÓW tura 2 / miejsce 27 / poziom 1 / maks. 40 osób Barbara Palewicz-Ryży - magister Geografii. Kobieta pracująca - żadnej pracy się nie boi. Prowadzi warsztaty dziewiarskie na wszelkich poziomach zaawansowania w Domu Kultury w Dobrodzieniu, a także w placówkach edukacyjnych i na Slot- Shopce w Gliwicach. Organizuje spotkania robótkowe w gliwickiej Czekoladziarni. Dzieli się wiedzą, doświadczeniami i przemyśleniami na Druterele.blogspot.com Dzianiny na paluszkach to warsztat na którym wspólnie z asystentką przedstawiamy sposób wykonania bez drutów prostych dzianin. Uczestnicy siedzą wokół na ławkach lub krzesłach, a my poruszamy się wewnątrz tego kręgu pracując z każdym indywidualnie. Dostosowujemy zakres materiału do umiejętności poszczególnych uczestników. Rozwijamy technikę zadając uczestnikom zadania i cieszymy się ich kreatywnością. 17. EFEKT MOTYLA - czyli jak kupować, by nie zaszkodzić sobie i innym tura 1 / miejsce 5 / poziom 1 / maks. 15 osób Angelika Jasiulewicz na studiach filologicznych. Współpracowniczka i wolontariuszka Polskiej Akcji Humanitarnej. Pro-

9 16 WARSZTATY od A do Z WARSZTATY od A do Z 17 wadziła warsztaty z edukacji globalnej w szkołach i domach kultury z ramienia PAH. Jest animatorką Stowarzyszenia tartak w Toruniu oraz autorką bloga o tematyce artrecyklingowej. Warsztaty mają na celu pogłębienie świadomości konsumenckiej uczestników w zakresie żywienia. Chcemy podzielić się wiedzą i doświadczeniem oraz zwrócić uwagę na to, że nasze działania determinują wiele okoliczności. Efekt motyla nie jest więc tylko matematyczną teorią, ale regułą, którą można odnieść do naszych codziennych wyborów. 18. EKODZIERGI, czyli co ma wspólnego dzierganie z upcyclingiem? piątek 11. i sobota 12. lipca, tura 3 / miejsce 14 / poziom 1 / maks. 10 osób Manuela Waliczek-Rączka - od dwóch lat współtworzy stronę com, co daje jej nieograniczone możliwości pracy przy wielu kreatywnych projektach związanych z rękodziełem. Organizuje i prowadzi warsztaty dziergania w Bielsku-Białej i Cieszynie. Poza wełną i wszystkimi jej odmianami kręci ją także papier i cuda jakie można z niego zrobić, od klosza po podłogę. Co ma wspólnego dzierganie z upcyclingiem? Zespół Handimania.com poprowadzi warsztaty w odniesieniu do samodzielności, zaradności, niezależności, tchnienia drugiego życia w stare przedmioty. Nie tylko w obliczu kryzysu, ale również dla powrotu do niepowtarzalności i prostoty wszelkich ręcznie wyrabianych przedmiotów. Będziemy to robić na przykładzie t-shirt yarnu czyli włóczki z koszulek w robótkach na drutach i szydełkowaniu. Zapraszamy wszystkich głodnych wiedzy i nowych umiejętności na naukę ekodziergania w kreatywnej, pozytywnie szalonej i ciepłej atmosferze! Zapewniamy wszystkie materiały niezbędne do udziału w warsztatach, ale jeśli chcecie uporządkować swoją szafę i pozbyć się niepotrzebnych koszulek z krótkim lub długim rękawem, przynieście je ze sobą! 19. ETNICZNE INSTRUMENTY PERKUSYJNE tura 1 / miejsce 71 / alt.39 / poziom 1 / maks. 25 osób Patryk Zakrzewski - student Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Instrumentów Perkusyjnych. Grał m. in. z Qferau, Wojtkiem Myrczkiem, Bartkiem Pieszką, Pawłem Tomaszewskim, Piotrem Luczykiem. Uczeń światowej sławy perkusisty indonezyjskiego pochodzenia Nippy-ego Noya i. Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane instrumenty perkusyjne z różnych stron świata, od Wysp Karaibskich przez Afrykę po Bliski Wschód, podstawowe techniki i rytmy specyficzne dla danych instrumentów. Dla bardziej zaawansowanych zostaną poruszone także takie tematy jak timing, feeling, czy improwizacja. Będziemy też chcieli razem pomuzykować, więc w razie możliwości przynieście swoje bębny! 20. FAŁSZOWANIE NIE ISTNIEJE - pieśni tradycyjne do dzieciny kołysania i korowodowego poruszania. tura 2 / miejsce 69 / poziom 1 / maks. 20 osób Aleksandra Zabel - mgr Filologii polskiej i Kulturoznawstwa. Pracuje jako pomoc księgowa organizacji pozarządowych. Współdziała w inicjatywach stowarzyszenia Dom Tańca w Poznaniu. Własne poszukiwania muzyczne realizuje poza pracą zawodową. Prowadzi warsztaty na SAF oraz w wioskach tematycznych. Współtworzy zespół gramiejska.pl. Na warsztatach poznamy dwa typy pieśni fot.: Tomasz Kiliszek polskich z różnych rejonów Polski: kołysanki oraz pieśni śpiewane przy tańcach korowodowych. Pieśni te będą miały formę relaksacyjną, będą to spokojne melodie. Każdy warsztat rozpoczniemy małą rozgrzewką ciała i głosu. Zatańczymy i nauczymy się każdego dnia jednego tańca korowodowego oraz najmniej dwóch kołysanek. Przed śpiewem krótko opowiemy o sobie i o pieśniach, które będziemy śpiewać. Wprowadzimy się nieco w temat polskiej muzyki tradycyjnej oraz w specyfikę kołysanek. 21. FARBOWANIE KOSZULEK TIE DYE tura 2 / miejsce 43 / poziom 1 / maks. 30 osób Wiktoria Rajca - studiuje Towaroznawstwo na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Organizatorka zajęć dla dzieci z domów dziecka i osób niepełnosprawnych. Nauka farbowania koszulek w stylu hippie. Podczas warsztatów przedstawiony zostanie sposób na przygotowanie barwnika i różne rodzaje składania koszulek, by potem cieszyć się koszulką z różnymi kolorowymi wzorami. Tie Dye to prosty sposób, by ubarwić swój ubiór i styl za niewielką cenę, a proces ich wykonywania zapewnia dużo radości i zabawy. Weźcie ze sobą białą koszulkę, by móc ją później zabrać do domu kolorową :) 22. FILCOWANIE tura 3 / miejsce 29 / poziom 1 / maks. 10 osób Agnieszka Koszelnik - uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej OSTOJA. Zafascynowana filcowaniem. Przez kilka lat współprowadziła wraz z terapeutką warsztaty z filcowania techniką na mokro. W tym roku spróbuje własnych sił jako prowadząca warsztaty.

10 18 WARSZTATY od A do Z WARSZTATY od A do Z 19 Uczestnicy warsztatów zapoznają się z techniką filcowania wełny czesankowej na mokro. Nauczą się wykonywać poszczególne elementy z których następnie stworzą własną ozdobę- bransoletkę lub broszkę. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną pomęczyć swoje dłonie, nauczyć się czegoś nowego i stworzyć coś dla siebie! Dzieci z niewielkim wsparciem dorosłych też sobie świetnie poradzą :-) 23. FLAŁERSTICK tura 2 / miejsce 65 / alt.31 / poziom 1 / maks. 20 osób Krzysztof Czarski prowadzi warsztaty na festiwalach kuglarskich w Ostródzie, Lublinie, Gdyni, Gliwicach Toulouse oraz na SLOTfeście O Wschodzie. Często występuje na różnego rodzaju wydarzeniach oraz na ulicy. Trzy patyki, z czego jeden inny. Miliardy możliwości, pentyliardy dobrej zabawy, tryliardy poderwanych dziewczyn. Najlepszy ze wszystkich sprzętów żonglerskich. Warsztaty od podstaw - utrzymywanie flałerka w powietrzu, po kompletny kosmos ograniczony tylko trickową wyobraźnią - wszystko do ogarnięcia. 24. FORMY PRZESTRZENNE tura 1 / miejsce 13 / poziom 1 / maks. 15 osób Krzysztof Janiszewski - mgr inż. Architekt. Prowadzi własną działalność gospodarczą ARCHIMEDIA Kompania Artystyczno-Promocyjna, pracuje jako architekt. Prowadzi autorski projekt związany z artystyczną platformą konkursową dla uczniów szkół oraz przedszkoli Na warsztatach tych zapoznamy się z podstawowymi dwoma formami występującymi w przyrodzie dynamiczną i statyczną. Czym się charakteryzują oraz jak je można odróżnić? Aby odpowiedzieć na te pytania stworzymy własne formy posługując się jedynie papierem z kartonów, nożyczkami i taśmą klejącą. /Warsztaty odbywają się dzięki wsparciu firmy TEKTURA WROCŁAW/ 25. FOTOGRAFUJEMY TO, CZEGO NIE ZJEMY! tura 1 / miejsce 15 / poziom 2 / maks. 20 osób Hipolit Terpiński - zawodowy fotograf mody we Wrocławiu i w Londynie. Od kilku lat prowadzi również warsztaty na SAF. Lody owocowe z masy solnej czy amerykańskie placuszki z gipsu polane olejem silnikowym. Jakie będzie Twoje ulubione danie? Nie wszystkie potrawy które widujemy na zdjęciach w gazetach czy na bilbordach są tak naprawdę tym co jemy. Dlatego chcielibyśmy pokazać wam jak przyrządzać takie dania, a co ważniejsze jak je dobrze sfotografować! Przynieście obowiązkowo swoje aparaty (cyfrowe) i masę pozytywnej energii! 26. FOTOGRAMY tura 3 / miejsce 35 / poziom 1 / maks. 10 osób Ewa Żukowska fizjoterapeuta i terapeuta zajęciowy w Środowiskowym Domu Samopomocy przy Dolnośląskim Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży z MPDz OSTOJA. Prowadzi zajęcia z arteterapii połączone z fotografią. Realizuje projekty fotograficzne. Fotogramy to obrazy fotograficzne powstałe bez użycia aparatu fotograficznego. Na warsztatach będziemy smarowali tłustym kremem usta, uszy, dłoń, stopę i odbijali je na materiale światłoczułym. Po wywołaniu powstaną bardzo ciekawe, pamiątkowe prace. 27. FRISBEE (Ultimate) tura 2 / miejsce 75 / poziom 1 / maks. 50 osób Łukasz Żynda fizjoterapeuta, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu - Zdrowie Publiczne, oraz Zarządzanie w Ochronie Zdrowia, Pomorski Uniwersytet Medyczny - Fizjoterapia w kardiologii i profilaktyce chorób układu krążenia, Państwowa Wyższa szkoła zawodowa w Pile Fizjoterapia. Rzuca dyskiem od 2005 roku. Jego pierwszą miłością była piłka nożna, ale gdy chwycił latający dysk nie było odwrotu. Pasjonat wszelkiej aktywności sportowej. Gracz pierwszej polskiej drużyny Uwaga Pies! gdzie jest trenerem ds. przygotowania fizycznego Ultimate frisbee gra zespołowa z użyciem frisbee łącząca w sobie elementy koszykówki, piłki nożnej, piłki ręcznej i rugby. Jest bardzo dynamiczna i widowiskowa, od graczy wymaga wytrzymałości, szybkości i zręczności, lecz jednocześnie proste zasady czynią ją bardzo łatwą do opanowania dla początkujących. Jako członkowie pierwszej polskiej drużyny chcemy pokazać całej Polsce ten wyjątkowy sport. 28. GITARA BASOWA RZĄDZI! tura 1 / miejsce 4 / poziom 1 / maks. 40 osób Daniel Dębniak - Prezes Kancelarii Odszkodowawczej. Już od ponad dekady ma przyjemność prowadzić warsztat z gry na gitarze basowej na SAF. Gitara basowa to jeden z najwszechstronniejszych instrumentów. Można nim samodzielnie zagrać poezję i industrialny nu metal. Muzyka bez basu jest jak potrawa bez soli po prostu nie da się tego zjeść! Nowe technologie użyte we wzmacniaczach i efektach dają nieograniczone możliwości w grze na tym przecudnym instrumencie. Na warsztatach prezentowane będą różne techniki gry w różnych stylach muzyki. Będziemy uczyć od czego zacząć, jak ćwiczyć, jak zachowywać się na scenie i co kupować, a na co nie tracić pieniędzy. Uwaga!! Zdradzimy sekrety nagrywania basu w studio i pokażemy przykłady, jak bawić się swoją basoooofką i pecetem. Będzie miejsce dla prezentacji swojego warsztatu i dokonań. Żadnych ograniczeń tylko MY i BAS! 29. GITARA - zawsze chciałam/em grać na gitarze... tura 1 / miejsce 47 / poziom 1 / maks. 20 osób Kamil Rzońca - Nie lubi muzyki, a jak się czegoś nie lubi to się tym zajmuje prawie codziennie przez 10 lat, żeby jeszcze bardziej nie lubić ;) Muzykę uwielbia :)! Ukończył dwuletni program muzycznej Szkoły Wokalno-Aktorskiej w Krakowie. Uczęszczał na prywatne lekcje gitary, ale ostatecznie zdecydował się na samodzielne kształcenie. Jego głównymi nauczycielami stali się Scott Tennant, David Oakes fot.: Tomasz Kiliszek

11 20 WARSZTATY od A do Z WARSZTATY od A do Z 21 oraz ich materiały edukacyjne. Cały czas doskonali swoje umiejętności wokalne i instrumentalne... Zawsze chciałam/em grać na gitarze... I co? I nic... O nie, nie, nie! Już teraz nadarza się świetna okazja, aby to zmienić! Na warsztatach zostanie pobudzona Twoja wrażliwość muzyczna i słuch, uzyskasz podstawową wiedzę teoretyczną oraz solidne podstawy techniczne, aby już nigdy nie dopadło Cię prozaiczne nie wiem jak. Każde zajęcia będą zawierały przykłady muzyczne, teorię i praktyczne ćwiczenia. Ukończony kurs da Ci solidne podstawy oraz motywację do dalszej samodzielnej (lub z nauczycielem) nauki gry na gitarze. Przyjdź z instrumentem i daj się zainspirować! 30. GŁOS - NAJSTARSZY INSTRUMENT NA ŚWIECIE sobota, 12. lipca, tura 3 / miejsce 45 / poziom 1 / maks. 20 osób Jadzia Kłapa i Anna Frączek z KidBrown z KidBrown - mimo totalnie różnych backgroundów znalazły unikalne współbrzmienie. Ich spotkanie było najpierw starciem, potem burzą. Teraz wpadły na ten sam tor i oscylują w obrębie wspólnego muzycznego atomu. Pawel Zarecki - producent muzyczny, współpracował/je z takimi artystami jak TGD, Anna Maria Jopek, Mieczysław Szcześniak, Houk, Pat Metheny, Richard Bona, Mino Cinelu. Wizjoner, aranżer, klawiszowiec, realizator, nagrodzony Fryderykiem za płytę Upojenie /Anna Maria Jopek/ Pat Metheny/. Zajmiemy się podstawami emisji dźwięku i spróbujemy odkryć możliwości naszego głosu. Zastanowimy się, co zrobić, by śpiewało nam się komfortowo i jak przekroczyć granice poprawnego śpiewania na rzecz wyrażania siebie za pomocą głosu. Omówimy też komunikację wokalistów z instrumentalistami - w czym śpiewanie jest podobne do grania choćby na pianinie 31. HAFT MATEMATYCZNY tura 1 / miejsce 29 / poziom 1 / maks. 20 osób Alicja Pelc - studentka Ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim oraz Florystyki. Zajmuje się techniką haftu matematycznego od 5. lat. Oprócz tej techniki interesuje się również scrapbookingiem. Na warsztatach nauczymy się jak namalować nitką na papierze piękne obrazki, kartki, zakładki... Technika polega na łączeniu ze sobą nakłutych na papierze dziurek, zgodnie ze schematem, własną fantazją. Zapraszam każdego, kto nie boi się chwycić w ręce za igłę i kawałek papieru :) 32. HIP HOP DANCE tura 3 / miejsce 78A / poziom 1 / maks. 25 osób Katarzyna Kipiel - studentka Filologii Angielskiej na UJ. Gra, śpiewa, tańczy i kocha muzykę od dziecka. Prowadzi zajęcia taneczne, nieustannie stara się też szkolić swoje umiejętności w zakresie tańca ulicznego, który jest jej największą pasją. Hip hop to kultura, której integralną częścią jest taniec. Wszystko miało swój początek na nowojorskiej ulicy i w klubach. W hip hopie ważną rolę odgrywają świadomość ciała; izolacje, improwizacja i feeling - bounce. Na warsztatach dowiemy się jak nad tym wszystkim pracować oraz nauczymy się podstawowych kroków - foundations. Hip hopowe dźwięki przeniosą nas w świat kultury ulicznej. Powieje oldschoolem! 33. HOLENDER tura 3 / miejsce 35 / poziom 1 / maks. 10 osób Krzysztof Puchyra - fotograf, muzyk, kontemplator rzeczywistości. Trenuje bieganie, koszykówkę i pływanie. Jest asystentem osoby niepełnosprawnej w Stowarzyszeniu OSTOJA Holender to gra która składa się z drewnianej rynny z czterema otworami na końcu oraz z 27 drewnianych krążków. Zadaniem gracza jest wpuszczanie krążków w taki sposób, aby trafiały we wszystkie dziury tworząc linie. Po wykorzystaniu wszystkich krążków zabiera się z rynny krążki, które nie przeszły przez otwór, zbiera się i zaczyna się nimi drugą turę. Ilość tur ustala się przed grą, po czym liczy się punkty i wyłania zwycięzcę danej kolejki. Gra jest bardzo prosta, ale dostarcza wiele frajdy. 34. HULA HOOP tura 2 / miejsce 67 / alt.35 / poziom 1 / maks. 15 osób Agnieszka Lewicka studentka Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiej. Przez całe życie towarzyszyły jej różne formy aktywności ruchowej, a hula hoopem zajmuję się od przeszło 3 lat. Ta zakręcona dziedzina cyrkowa jest coraz częściej łączona z różnymi rodzajami tańca lub sama jest formą ekspresyjnego ruchu. Tego typu warsztaty opierają się głównie na eksperymentowaniu i chęci poznania możliwości wielofunkcyjnego kółka oraz własnego ciała. Opanowanie techniki jest pierwszym krokiem do tworzenia płynnych sekwencji ruchowych, których ozdobą będzie hula hoop. Warsztaty skierowane do osób zarówno początkujących jak i średnio-zaawansowanych. Niezależnie od tego czy miałaś/ miałeś styczność z hula hoop wcześniej czeka Cię dużo ruchu i dobrej zabawy! 35. IMPROWIZACJA MUZYCZNA - zagraj (z) siebie tura 2 / miejsce 47 / poziom 2 / maks. 10 osób Anna Stankiewicz absolwentka Filologii Polskiej oraz wyższych studiów w Royal Welsh College of Music and Drama w Cardiff. Gra na skrzypcach i altówce barokowej w zespole Intemperata. Uczy gry na tych instrumentach, oraz prowadzi zajęcia umuzykalniające w Canadian Preschool of Warsaw. Ukończyła roczny kurs improwizacji na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, kurs improwizacji folkowej u Marii Pomianowskiej, a także kurs improwizacji barokowej z zespołem the Scroll Ensemble. Dzięki improwizacji muzycznej przekonałam się, że można bez nut, bez reguł technicznych komunikować się z innymi poprzez swój instrument. Chciałabym podzielić się z wami tajnikami takiej improwizacji. Warsztaty kieruję do tych, którzy mają instrument, umieją na nim grać (może to być nawet instrument prymitywny, zrobiony własnoręcznie na SAF, byleby grał, a jego właściciel umiał nad nim panować;-p). Ewentualnie zapraszam osoby śpiewające. Będziemy pracować indywidualnie, w małych grupach i zespołowo. Chciałabym też byśmy wspólnie skomponowali utwór oparty na naszych improwizacjach. Warsztaty połączymy z zabawą kolorem i ze słowem (poezja) -by szukać inspiracji także w innych sztukach. 36. INSTALACJA MIASTECZKA Z DREWNIANYCH KLOCKÓW tura 3 / miejsce 33 / poziom 1 / maks. 10 osób Joanna Lisińska - absolwentka Dziennikarstwa. Wolontariuszka w Stowarzyszeniu Ostoja. Wzięła sobie do serca słowa Marka Twaina: Nigdy nie pozwoliłem szkole stanąć na drodze mojej edukacji. Na tym warsztacie każdy z uczestników będzie miał okazję zbudować konstrukcję - domek wg własnego pomysłu i projektu. Do dyspozycji będą drewniane klocki, farby, tasiemki, naklejki, skarby przyro-

12 22 WARSZTATY od A do Z WARSZTATY od A do Z 23 dy i inne przydatne akcesoria. Praca nad domkiem wciąga. W rezultacie powstają różnorodne budowle. Każdy domek jest inny, posiada charakterystyczne cechy, tak jak jego właściciel. 37. INSTRUMENTY MUZYCZNE Z RECYKLINGU tura 1 / miejsce 26 / poziom 2 / maks. 15 osób Mateusz Magnowski - student I roku Geografii. Podróżnik, artysta uliczny tworzy marionetki. Interesuje się sportami ekstremalnymi. Warsztaty na których będziemy tworzyć codziennie inne instrumenty muzyczne z rzeczy, które na ogół wydają się nie do użycia. Wykorzystamy je ponownie nadając im nowe znaczenie. Jednego dnia wcielimy w życie dwa pomysły w kolejny dzień, kolejne dwa Wytworzone instrumenty będzie można również ozdobić według własnego uznania. 38. JAK ZROBIĆ FILM ZA GROSZE I PRZETRWAĆ ZAŁAMANIE NERWOWE? tura 1 / miejsce 20 / poziom 1 / maks. 30 osób Bartosz Milewski - Ukończył malarstwo i videoart na Cornish College of the Arts w Seattle, USA I ASP w Krakowie, gdzie obronił doktorat. Jego obrazy obecne są na wielu wystawach, między innymi grupy Artyści Zaściankowi, którą współtworzy od 2006 r. Fotografuje, prowadzi zajęcia fotografii i zajęcia twórczego pisania. Tworzy krótkie i dłuższe formy. Jego niezależny film miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Denver Starz w 2002r. Warsztaty wyrabiają umiejętności myślenia filmowego, twórczej improwizacji, pracy w grupie, a także tworzenia czegoś z niczego przy bardzo ograniczonych środkach. Jednym z projektów będzie stworzenie filmu metodą in camera edyting. Będziemy też rozmawiać o tworzeniu filmów i o wyzwaniach jakie czekają na twórcę filmów niezależnych z bardzo nikłym budżetem. 39. JĘZYK CZESKI tura 2 / miejsce 15 / poziom 1 / maks. 20 osób Katarzyna Wawrzyńska - absolwentka Univerzity Palackého v Olomouci (Česká Republika). Założyła firmę w Czechach i wykonuje promocyjne projekty dla czeskich miast. Od lat zajmuje się tłumaczeniami polsko - czeskimi, oraz nauczaniem języka czeskiego w ramach różnych zajęć, warsztatów, kursów, projektów i korepetycji. Wielokrotnie prowadziła zajęcia z języka czeskiego na SAF. Zajęcia z języka czeskiego to miły i przyjemny sposób jak obeznać się ze śmiesznostkami i perełkami cudownego języka naszych południowych sąsiadów. 40. JĘZYK HINDI - nauka pisma i podstawy gramatyki tura 2 / miejsce 51 / poziom 2 / maks. 25 osób Jan Sadecki - student II roku Indologii, specjalizacja Nowoindyjska. Jego głównym językiem jest hindi, a drugim tamilski. Studiuje również prawo. Warsztaty mają na celu nauczenie pisma, w którym zapisywane jest wiele języków indyjskich, w tym głównie sanskryt i hindi (ale również marathi, nepali itd.), czyli devanagari. W miarę możliwości przedstawione będzie bardziej w formie ciekawostki, niż wykładu naukowego, parę zagadnień gramatycznych. aby osoby uczestniczące w warsztacie pod jego koniec umiały powoli, ale skutecznie przeczytać prosty tekst oraz zapisać i wypowiedzieć konstrukcje gramatyczne, takie jak: na stole mojego brata, w książce mojej mamy. 41. JĘZYK MIGOWY JEST ODLOTOWY! - podstawy Polskiego Języka Migowego tura 1 / miejsce 6 / poziom 1 / maks. 16 osób Agata Karaśkiewicz studiuje na kierunku Logopedia Ogólna i Kliniczna. Przygotowuje się do egzaminu z Polskiego Języka Migowego na poziomie B2. Jako prezes Językoznawczego Koła Naukowego UW prowadzi warsztaty z podstaw Języka Migowego dla członków Koła. Nie taki Głuchy straszny, jak go malują! Złamiemy parę stereotypów, zburzymy bariery komunikacyjne i... nauczymy się migać :}. Weź ze sobą dużo dobrego humoru i nie spodziewaj się, że to będą milczące warsztaty! 42. KASTA WOJOWNIKÓW tura 3 / miejsce 75 / alt. 39 / poziom 1 / maks. 30 Przemysław Tereszczak współpracuje ze Sztuką Tworzenia w wydarzeniach warsztatowych i plenerowych. Jest członkiem Związku Strzeleckiego Strzelec Zabawa na świeżym powietrzu mieczami wykonanymi z bambusa i miękkiej otuliny do tego ewentualnie kartonowe tarcze. Jest możliwość używania przedmiotów własnego wyrobu, jeśli spełniają one wymagania - są solidne ale w walce nie mogą sprawić krzywdy. Uczestnicy są dzieleni na dwie frakcje CZERWONYCH i NIEBIESKICH (każda ma własnego dowódcę, pieśń, proporzec). Po zaznajomieniu się ze spisanym wcześniej kodeksem bezpiecznej zabawy, przystępujemy do prowadzenia małych batalii w różnych formach: zwykłych bitew -przejecie flagi -obrony króla pojedynków. Dobra zabawa jest najważniejszym z naszych celi, poza nim jest doświadczenie braterstwa walczących ramię w ramię ludzi, w sprawnie działającej drużynie. 43. KAWA - Cup Tasting, czyli do it like a Pro tura 1 / miejsce 64 / poziom 3 / maks. 15 osób Paweł Siemaszko - właściciel Kafo Kawiarni w Gliwicach, Mistrz Polski Cup tasting 2010r. Mikołaj Panasik barista, Mistrz Polski Cup Tasting 2012r. W trakcie warsztatów, uczestnicy będą mogli zapoznać się z podstawami oceny sensorycznej kawy. W trakcie tzw. cuppingu spróbujemy kaw dostępnych w sklepach oraz pochodzących z polskich palarń kawy. Zastanowimy się nad naszymi preferencjami i postaramy się pokazać obecne trendy. Będzie bardzo pro, ale podamy to w przystępnej formie. 44. KENDAMA tura 1 / miejsce 27 / poziom 1 / maks. 10 osób Karol Tutkaj - prowadzi warsztaty na imprezach związanych z kulturą japońską. Nauka gry Kendamą (tradycyjną japońską zabawką zręcznościową). Celem warsztatów jest zaprezentowanie uczestnikom, czym jest kendama, nauka podstawowych trików oraz pokazanie, że gra kendamą to świetna zabawa dla każdego. 45. KENDO - szermierka japońska tura 1 / miejsce 11 / poziom 1 / maks. 14 osób Krzysiek Kaczorowski - magister Europeistyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracownik Referatu Promocji, Turystyki i Sportu Urzędu Miejskiego w Wiśle. Posiada drugi stopień mistrzowski Dan w Kendo. Jest założycielem i głównym instruktorem w Wiślańskiej Sekcji Kendo Genryoku. Kendo jest japońską odmianą szermierki sportowej, prowadzonej przy użyciu mieczy bambusowych. Jest zarazem jedną z japońskich sztuk walki określanych

13 24 WARSZTATY od A do Z WARSZTATY od A do Z 25 wspólnym mianem budo. Wywodzi się bezpośrednio z bojowej szermierki samurajskiej. Warsztaty przyjmą formę treningu dla początkujących. Ich uczestnicy nauczą się również podstawowych terminów używanych w japońskich sztukach walki. 46. KIEDY DIETA NIE DZIAŁA A DOBRE CHĘCI NIE WYSTARCZAJĄ? tura 1 / miejsce 23 / poziom 1 / maks. 25 osób Katarzyna Ślawska-Wlizło - psycholog, psychodietetyk, menedżer Ochrony Zdrowia w Niepublicznym Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubinie. Warsztat ma na celu przybliżyć uczestnikom role mechanizmów psychologicznych w odżywianiu, pomóc rozpoznać szkodliwe nawyki żywieniowe oraz przedstawić sposoby wspomagające ich zmianę. 47. KIJ DESZCZOWY tura 1 / miejsce 30 / poziom 3 / maks. 15 osób Katarzyna Zajączkowska i Jakub Zajączkowski - absolwenci Edukacja artystycznej w zakresie sztuki muzycznej na Uniwersytecie Szczecińskim. Związani ze Slot Art Festival od 10 lat. Kuba tworzy konstrukcję instrumentu, Kasia dekoruje. Wszystko po to, aby powstał instrument wywołujący deszcz. Deszcz, który wspomaga życie ziemi. Zdradzamy tajemnice instrumentu wywołującego deszcz, którego wykonanie będzie wymagało rezerwacji kilku dni na warsztaty. Najwytrwalsi zakończą zajęcia z własnoręcznie wykonanym kijem deszczowym. 48. KINO AUTORSKIE tura 2 / miejsce 50 / poziom 1 / maks. 50 osób Jarek Tokarski ukończył Filmoznawstwo na UJ w Krakowie, krakowską Szkołę Scenariuszową, Policealne Studium Artystyczne Anima Art w Krakowie, Kulturoznawstwo i Komunikację Międzykulturową w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Pracuje w Gazecie Wyborczej - dział wideo, oraz jako freelancer - wideo, animacja, vjing. Prowadzi warsztaty w szkołach oraz we współpracy z Polsko-Niemieckim Stowarzyszeniem Młodzieży i Fundacją Cała Polska Czyta Dzieciom. Koordynator grup w programie Film Na Horyzoncie stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Kilka lat temu na SAF zapoznaliśmy się z trochę mniej znaną historią kina. Kto był, ten wie. Ale nie oznacza to, że nie może wpaść jeszcze raz. W czasie tegorocznych spotkań prócz przekroju przez rzadziej opowiadaną historię kina, poznamy kilku autorów, o których każdy słyszał, ale nie każdy wie dlaczego. W czasie warsztatów będziemy dyskutować o filmach, analizować filmy, tworzyć i obalać teorie filmowe. Poznamy wielu autorów być może na nowo, spojrzymy na kino świeżym okiem, zakochamy się w nim jeszcze bardziej. 49. KOWALSTWO ARTYSTYCZNE i METALOPLASTYKA tura 1, 2 / miejsce 26A / poziom 1 / maks. 12 osób Agnieszka Pasek - ukończyła PLSP w Rzeszowie na kierunku Metaloplastyka. Prowadzi własną pracownię kowalstwa artystycznego i metaloplastyki. Od wielu lat zaangażowana w Slot Art Festival. Rafał Garbacik informatyk. Od 7 lat rozwija umiejętności w kowalstwie artystycznym, organizuje liczne pokazy. Członek w stowarzyszeniach: Forum kowalskie i Polskie Stowarzyszenie Twórców Noży i Broni Białej, działa również w ruchu rekonstrukcyjnym okresu starożytnego. fot.: Mateusz Bilski Kamil Brodacki knifemaker, od 4 lat zajmuje się wykonywaniem noży oraz obróbką plastyczną metalu. Interesuje się również kowalstwem artystycznym. Warsztaty mają na celu ukazać charakter pracy kowala - niecodziennego dziś już widoku. Zapoznacie się z podstawami kowalstwa tradycyjnego i metaloplastyki, a pod czujnym okiem specjalistów będzie mogli wykuć również coś samodzielnie! Tematyka spontaniczna, liczy się dowolność i własna inwencja :) 50. KRAJ BASKÓW - KULTURA I JĘZYK tura 1 / miejsce 51 / poziom 1 / maks. 25 osób Alicja Zasadowska - internacjolog, studiuje Etnolingwistykę. Jest podróżnikiem - dotychczas zwiedziła wiele miejsc głównie w Europie, ale nie tylko. Obecnie mieszka w Kraju Basków. Kraj Basków to nie tylko mały punkt na mapie świata, to niekończąca się skarbnica różnorodności, tradycji, smaków, kolorów, krajobrazów. Unikalne w skali światowej instrumenty muzyczne, sport, zwyczaje sprawiają, że chce się tam jechać, zobaczyć, poczuć, a niekiedy i zostać na zawsze :) 51. KRAWIECTWO - szycie toreb lub poszewek na poduszkę tura 1 / miejsce 14 / poziom 1 / maks. 10 osób Justyna Wójcik absolwentka Ochrony Środowiska na UWr, ukończyła kurs krawiecki TWP Wrocław. Szyje od 5 roku życia. Od dziecka uwielbiała projektować i szyć, w czym pomagała jej babcia-krawcowa. Obecnie jest krawcową z pasji i wykształcenia. Prowadzi działalność własną Na Maszynie. Organizuje warsztaty dzieląc się pasją z innymi :) Warsztaty odbywają się dzięki wsparciu firmy IKEA WROCŁAW

14 26 WARSZTATY od A do Z WARSZTATY od A do Z 27 Warsztaty mają na celu zapoznanie z obsługą maszyny do szycia i wykorzystanie jej do stworzenia poszewki na poduszkę lub torby na ramię, w zależności od wyboru. Na warsztatach uczymy jak wymierzyć oraz skroić równo tkaninę, przygotować ją pod zszycie oraz prawidłowo wykończyć. Warsztaty pobudzają do działania, napełniają kreatywnością i zachęcają do rozwoju własnych umiejętności i poszukiwania w sobie talentów :) 52. KUGLARZ NA SCENIE JAK LEW NA ARENIE! tura 1 / miejsce 65 /alt.31 / poziom 1 / maks. 15 osób Adam Banach - student II roku Prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. 10 lat doświadczenia w rozmaitych grupach i projektach fireshow. Poprzez serię prostych ćwiczeń uczestnicy nauczą się w praktyce podstaw budowania spektaklu, znajdą swój indywidualny styl pracy ze sprzętem i publiką oraz przełamią bariery strachu i nieśmiałości, przemieniając się pod koniec warsztatów w sceniczne bestie ;) 53. KULINARNA PODRÓŻ W CZTERY STRONY ŚWIATA tura 3 / miejsce 70 / alt. 47 / poziom 1 / maks. 20 osób Kinga i Michał Kochaniewicz - pasjonaci kulinariów. Michał prowadzi vloga poznajemy.com oraz bloga kulinarnego oliveandflour.blogspot.com, współtworzył i redagował rubrykę kulinarną Szef kuchni poleca w lokalnej gazecie. Swoje umiejętności doskonalił między innymi w Akademii Kurta Schellera. Wspólnie prowadzą warsztaty kulinarne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W ciągu 4 dni warsztatów odbędziemy wspólnie kulinarną wędrówkę po czterech stronach świata - zwiedzimy zimną północ, gorące południe, orientalny wschód i rozwinięty zachód. Poznamy również przydatne w kuchni tricki i niezbędne umiejętności obróbki potraw. Porozmawiamy o tym, czym różnią się kuchnie narodowe i zahaczymy też o takie tematy, jak co to znaczy być świadomym konsumentem lub czym jest kierunek eko w kuchni. A przede wszystkim będziemy się dobrze bawić wspólnie gotując pyszne potrawy. Przynieście swoje talerze i sztućce! :) 54. KUŹNIA MARZEŃ - czyli o tym jak przekuć marzenia w rzeczywistość. tura 3 / miejsce 4 / poziom 1 / maks. 12 osób Krzysztof Głowacki - z wykształcenia teolog i filozof, studiuje psychologię. Jest trenerem oraz certyfikowanym w ICC coachem. Prowadzi firmę szkoleniową - 5 Kamieni - Pracownia Rozwoju. Marzenia są w nas po to, by pokazać nam, za czym naprawdę tęsknimy i co może stanowić o sensie naszego życia. Te warsztaty mają na celu stworzyć przestrzeń, w której będziesz mógł/mogła przekuć marzenia w realne cele, a następnie zaplanować drogę do ich osiągnięcia - mierząc się z przeszkodami, które mogą się pojawić oraz dbając o to, by po drodze nie zabrakło paliwa. 55. KWIATY Z BIBUŁY tura 1 / miejsce 34 / poziom 1 / maks. 15 osób Anna Walisko - studentka Ochrony Dóbr Kultury w Toruniu, interesuje się historią sztuki. Jednak jej największą pasją są kwiatki z bibuły. Robi je w każdej wolnej chwili, czerpie z tego wiele radości i chciałaby się podzielić z innymi tym hobby. Każdy z uczestników będzie miał możliwość poznać tajniki tworzenia pięknych kompozycji z bibuły. Kwiatki takie stanowią piękną ozdobę w domu oraz mogą być własnoręcznie wykonanym, pięknym fot.:kacper Gunia prezentem. Jest to ciekawe hobby, które cieszy oko, relaksuje i sprawia wiele frajdy. 56. LE PARKOUR / FREERUN tura 2, 3 / miejsce 11 / poziom 2 / maks. 40 osób EKIPA FREEDOM - Ariel Denenfeld, Daniel Gwóźdź, Tomasz Kowalski, Tomasz Sinkowski- organizuje zajęcia treningowe, pokazy i prowadzi warsztaty na wielu wydarzeniach na terenie Polski. Posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie treningów Le Parkour - Freerun. Warsztaty polegać będą na zapoznaniu uczestników z niszowymi, acz rozwijającymi się pokrewnymi dziedzinami sportu, jakimi są Freerun oraz Le Parkour. Warsztaty przybiorą formę treningów sportowych, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak przygotować się do wysiłku fizycznego, rozgrzać mięśnie, poznają metody zapobiegania kontuzjom oraz wszelkie zasady bezpieczeństwa podczas trenowania w.w. sportów. Następnie poznają oraz przećwiczą podstawowe elementy Le Parkour, a w dalszym etapie trudniejsze elementy związane z Freerun em. 57. MALOWANIE NA UBRANIACH tura 1 / miejsce 43 / poziom 1 / maks. 10 osób Aleksandra Lewczuk - uczennica Studium Dizajnu i Fotografii Abrys specjalizacja: charakteryzacja, stylizacja i wizaż. Bierze czynny udział w licznych pokazach mody i warsztatach wizażu. Od dawna interesuje się projektowaniem ubrań, a w szczególności grafiką i dizajnem koszulek. Aktualnie jest w trakcie rozkręcania własnego interesu związanego z autorskimi projektami koszulek. Na warsztatach tych pokażemy, że tworzenie i przerabianie ubrań może być zabawne, ciekawe i tanie oraz że każdy stworzony projekt będzie unikatowy i niepowtarzalny. Zaprezentujemy różne techniki zdobienia, przerabiania i farbowania ubrań. Przynieście swoje ubrania, które będziecie mogli przerobić i ozdobić według własnego pomysłu. 58. MANIPULACJA KIJEM tura 3 / miejsce 67 / alt. 35 / poziom 2 / maks. 30 osób Kornel Matusiak - student Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Kuglarz od 6 lat. Doświadczenie zdobywał podczas licznych treningów, festiwali, warsztatów oraz pokazów, zarówno komercyjnych, jak i ulicznych. Wyjątkowe warsztaty pokazujące siłę manipulacji jednym z najprostszych narzędzi na świecie. Zapraszamy zarówno wtajemniczonych, jak i ciekawych! Pokażemy, że

15 28 WARSZTATY od A do Z WARSZTATY od A do Z 29 scena nie jest taka straszna, gdy ma się sposoby na publikę :) Jako doświadczeni kuglarze nie zapomnimy opowiedzieć o bezpieczeństwie i zagwarantujemy Wam świetną zabawę podczas nauki nowych, coraz trudniejszych tricków! 59. MANZO tura 2 / miejsce 71 / poziom 1 / maks. 25 osób Agata Filar - studentka Automatyki i Robotyki na Politechnice Wrocławskiej. MANZO to dynamiczna gra ruchowa, w której ważna jest nie tylko sprawność i zwinność, ale też taktyka i planowanie. Dwie drużyny walczą ze sobą na wyznaczonym na trawie polu. Celem gry jest przedarcie się na pole przeciwnika i osiągnięcie MANZO, czyli punktu najdalej oddalonego od pola gracza. Zasady nie są skomplikowane, a zabawa wręcz wyśmienita. Gra uczy pracy w zespole (szczególnie jeśli w zabawie uczestniczą osoby mniejsze bądź słabsze). Często wymaga poświęcenia dla dobra drużyny. Wymagany jest jedynie sportowy ubiór i chęci do dobrej zabawy. 60. MASKI GIPSOWE tura 2 / miejsce 35 / poziom 1 / maks. 30 osób Renata Swatko pracuje w Fundacji Dzieci Niczyje. Od wielu lat pracuje z dziećmi oraz uczestniczy w zajęciach artystyczno-manualnych. Warsztaty robienia masek gipsowych to czas, gdzie w zabawny i wesoły sposób można wykonać maskę odbijającą swoje lico. Każdy uczestnik wykonuje taką maskę na drugiej osobie, a ktoś robi naszą maskę na nas. Maski robi się w prosty sposób, przyjdź i przekonaj się sam! 61. MONOCYKL DLA POCZĄTKUJĄ- CYCH czyli pierwsze pedałowanie tura 1 i 2 / miejsce 41 / poziom 1 / maks. 25 osób Paweł Pajda - Zawodnik i założyciel Monocykl.eu Team. Od ponad 4 lat jeździ na mono.. Uczestnik wielu zawodów w Polsce i Europie. 3 miejsce w trialu na EUC 11 w Brnie, 1 miejsce w trialu na MMMwDG 12. Prowadzący i organizator licznych warsztatów, pokazów i zawodów monocyklowych w trakcie różnych eventów w Polsce. Piotr Pajda - Uczestnik wielu polskich oraz międzynarodowych zawodów monocyklowych. Rider Monocykl.eu Team. W czasie warsztatów nauczymy każdego jeździć na monocyklu. Oczywiście warunek konieczny, to nie zrażanie się przy pierwszych nieudanych próbach. Wbrew pozorom dość łatwo opanować jedno koło i po około 3-4 godzinach treningu, każdy złapie podstawy. Warsztaty są przeznaczony głównie dla początkujących, jednak jeśli pojawi się ktoś, kto umie już jeździć, może nauczyć się od nas nowych rzeczy - skakania, trików itp. 62. MOTOCYKL tura 1 / miejsce 75 / alt.32 / poziom 1/ maks. 20 osób Jacek Cegielski założyciel i Prezydent Chrześcijańskiego Klubu Motocyklowego BOANERGES. Współzałożyciel Klubu Motocykli Ciężkich i Weteranów OLDTIMERS. Organizator wielu zlotów motocyklowych, m.in. w Kostrzynie podczas Przystanku Woodstock. Przez ponad 10 lat zajmował się naprawą i serwisem motocykli współczesnych oraz odrestaurowywaniem motocykli zabytkowych. Podstawy mechaniki silnika motocyklowego oraz nauki jazdy na motocyklu. Bezpieczne poruszanie się po drodze, elementy ratownictwa drogowego. Światek motocyklowy od podszewki, czyli co wolno, a czego nie wypada bikerowi. Dyskusja na temat: Czym jest wolność? * Z uwagi na specyfikę zajęć, prosimy przychodzić na warsztaty w spodniach i w pełnym obuwiu! 63. MOZAIKA Z WYKORZYSTANIEM SZKŁA tura 2 / miejsce 13 / poziom 1 / maks. 10 osób Katarzyna Gemborys absolwentka ASP Wrocław kierunek Projektowanie szkła. Jest asystentką w Pracowni Podstaw Projektowania we wrocławskiej ASP. Dydaktyk w Pracowni Witrażu i Tiffany-ego we wrocławskiej Akademii Sztuk Trzeciego Wieku. Studia doktoranckie na Wydziale Ceramiki i Szkła we wrocławskiej ASP. Prowadzi warsztaty witrażu i mozaiki oraz warsztaty i pokazy szkła formowanego w płomieniu palnika. Laureatka konkursów oraz uczestniczka wielu warsztatów i wystaw. Mozaika z wykorzystaniem szkła to historyczna metoda wywodząca się z czasów antycznych, używana do wykończeń podłóg, obrazów naściennych, blatów, fasad, a w dzisiejszych czasach drobnych elementów dekoracyjnych. Wykorzystując optyczne właściwości szkła, jego transparentność, różnorodne nasycenie koloru na warsztatach stworzymy nowe zaskakujące efekty wizualne w postaci płaskiego obrazka oraz przestrzennego obiektu np. świecznik, naczynie na kwiaty. Uczestnicy najpierw zaprojektują autorski element, a potem wykonają go własnoręcznie. 64. MUZYKA NA SERIO 9 lipca tury 1 i 2 / miejsce 45 / poziom 2 i 3 / liczba miejsc ograniczona, Grzech Piotrowski - saksofonista, kompozytor, producent współpracujący z czołówką światowej sceny muzycznej, założyciel międzynarodowego projektu World Orchestra. Sebastian Wypych - kontrabasista koncertujący po całym świecie jako solista, kameralista, muzyk orkiestrowy; założyfot.: Mateusz Bilski

16 30 WARSZTATY od A do Z WARSZTATY od A do Z 31 ciel i szef artystyczny THE NEW ART EN- SEMBLE współpracujący z takimi znakomitościami, jak Joshua Bell, Zubin Mehta, Misha Mayski, Roby Lakatos, TANGATA QUINTET, Sinfonia Varsovia. Obaj muzycy poruszający się z niebywałą lekkością w różnej stylistyce muzycznej zapraszają wszystkich grających na spotkanie. W trakcie warsztatów, oprócz grania, poruszone będą m.in. tematy: - Jaki jest Twój muzyczny cel, gdzie widzisz się za 5, 10, lat - Czy jest sens taplać się w muzyce :-) - Praca muzyków w zespole, rola instrumentów w aranżu - Rozmowa o projekcie World Orchestra Koniecznie przynieś swój instrument! Jeśli jesteś muzykiem nie przegap tego spotkania!!! UWAGA! Wybrani uczestnicy warsztatów zostaną zaproszeni do wspólnego koncertu na Scenie Doświadczalnej w Art Katedrze 9.lipca 65. PAPIER CZERPANY tura 1 / miejsce 44 / poziom 1 / maks. 20 osób Artur Szabatowski - absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Ukończył Dolnośląską Szkołę Wyższą na kierunku Socjoterapia. Nauczyciel w Autorskich Liceach Artystycznych, Abrysie, wykładowca na DSW. Prowadzi warsztaty arteterapeutyczne w Dolnośląskim Ośrodku Osób Twórczych. Poznamy tajniki przygotowania pulpy papierowej, techniki jej barwienia, oraz zasady czerpania z niej arkuszy papieru. Z papierowej masy zawierającej różne dodatki będzie można wyczarować barwne obrazki, kartki, okolicznościowe i inną galanterię papierniczą. 66. PARTNER POI tura 3 / miejsce 65 / alt.31 / poziom 1 / maks. 16 osób Natalia Zacharek - uczestniczka występów ogniowych i żonglerskich na ulicach Polski i Europy. Partner poi opanowała ok. 4 lat temu i od tego czasu wiąż ulepsza triki. Warsztaty zaczęła współprowadzić w 2011 r. na Slocie O wschodzie w Krakowie, potem na konwencie kuglarskim w Ostródzie (2011r., 2012r.) i Grojkon (2013r.). Warsztaty przeznaczone są dla tych, którzy nie mieli styczności z poi, jak i kręcących od dawna. Rozwijające triki, które przygotowaliśmy dla uczestników, zwiększają refleks i integrują z partnerem. Kładziemy nacisk na rytmikę i świadomość każdego ruchu podczas kręcenia z ogniem. Celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z partner poi, pokazanie alternatywnego sposobu tańca z użyciem poi. 67. PETANQUE - francuska gra w kule tura 1 / miejsce 56 / poziom 1 / maks. 24 osób Maciej Ziółkowski - wyszkolony trener petanque. Posiada certyfikat 1 stopnia wydany przez FFPJP (federacja francuska), certyfikat Educateur N2 wydany przez CIEP/FIPJP (federacja światowa). Certyfikowany sędzia PFP, członek Kolegium Sędziów PFP (federacja polska). Ma doświadczenie w prowadzeniu zawodników i drużyn na wszystkich poziomach w Polsce. Prowadził m.in. Reprezentację Polski, drużyny MPS i ligi polskiej. Jako sędzia prowadził wiele turniejów, w tym najważniejsze imprezy w kraju i w naszym regionie. Petanque jest tradycyjną francuską grą pochodzącą z Prowansji. Znana jest pod nazwami boule lub gra w kule. Grać mogą niemal wszyscy. Bariery wieku, czy nawet niepełnosprawności nie mają znaczenia. Na warsztatach uczestnicy poznają zasady oraz podstawowe techniki i taktyki. Będą też mogli grać, grać i jeszcze raz grać. Tradycyjnie również Boule Noir, czyli nocne kulanie. 68. PICTURES OF NOW - TANIEC WSPÓŁCZESNY tura 1 / miejsce 78A / poziom 1 / maks. 16 osób Anna Zimmermann - performerka, tancerka, choreograf, reżyser i instruktorka tańca w szkołach. Pracuje zajmując się teatrem, intensywnym treningiem tanecznym oraz warsztatami. Wszystko to w zakresie pracy ciałem, tańca współczesnego, capoeir y, teatru i chodzenia na szczudłach.. Współpracowała z TheaterAKTion i AlarmTheater. inspiruj*prowokuj*twórz - eksperymentalne poszukiwania. Odnajdź zdjęcia w ruchu. Wypełnij ruch obrazami. Sięgniemy do wszystkich sposobów artystycznych poszukiwań w obrębie technik tańca, teatru i sztuki. Każdy poziom mile widziany. Przynieś sportowe ciuchy - będziemy się poruszać! Język warsztatów: Angielski z polskim tłumaczem. 69. PLASTYKA DLA WSZYSTKICH tura 3 / miejsce 27 / poziom 1 / maks. 10 osób Anna Pichler - historyk sztuki, pedagog, animator kultury - specjalizacja arteterapia, związana ze stowarzyszeniem Ostoja. Pracuje jako terapeuta zajęciowy prowadząc pracownię rękodzieła artystycznego- Manufaktura. Uwielbia tworzyć coś z niczego. Agata Rosiak - pedagog, osoba pełna dobrych pomysłów, interesuje się fotografią i podróżami. Terapeutka zajęciowa fot.: Mateusz Bilski w pracowni wikliniarsko - ogrodniczej w WTZ OSTOJA. Osoby wspierające: Joanna Majewska: studentka psychologii, pełna energii i pomysłów wolontariuszka w WTZ OSTJOA, Teresa Martino: wolontariuszka EVS z Włoch na projekcie rocznym w stowarzyszeniu OSTOJA. Każdy, nawet niezaawansowany, niezależnie od wieku, znajdzie tu coś dla siebie, żeby dać upust swojej kreatywności: w programie m.in. tworzenie szablonów, pieczątek, bacików, bransoletek i innych, wszelkich działań kreatywnych. 70. POI - playing with space tura 1 / miejsce 65 / alt.33 / poziom 3 / maks. 75 osób Adam Waligóra - student Kryminologii i Psychologii na Aberystwyth University w Walii. Prowadzi warsztaty kuglarskie od kilku lat. Z doświadczenia optymista. Podczas życiowego biegu próbuje znaleźć

17 32 WARSZTATY od A do Z WARSZTATY od A do Z 33 idealną proporcje między efektywnością pracy a momentami, w których zatrzymuje się i myśli o otaczających go zjawiskach i ludziach. Na warsztatach sięgniemy po uniwersalny język, czyli język tańca, ruchu i ciała. Postaram się pokazać sposoby rozwoju i korzyści płynące z aktywnego spędzania czasu. Zaczynając od techniki, przez taniec, aż po organizację widowiskowego pokazu. 71. POUDAWAJ GREKA! - warsztaty (głównie) językowe tura 3 / miejsce 15 / poziom 2 / maks. 25 osób Eunika Nowakowska posiada certyfikat ze znajomości j. greckiego na poziomie C1 wydany przez Uniwersytet Kreteński. Ukończyła studia licencjackie na kierunku Filologia Klasyczna, kontynuowane obecnie na kierunku Filologia Klasyczna ze specjalizacją bizantyjsko-nowogrecką. Uczy się we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej - kierunek wokalistyka. Wokalistka jazzowa, nauczycielka śpiewu dla dzieci i młodzieży, nauczycielka j. angielskiego w przedszkolach, wieloletnia wolontariuszka SAF i innych przedsięwziąć kulturalnych. Είναι μεγάλη τύχη να γεννηθείς Έλληνας και είναι μεγάλη τύχη να πεθάνεις Έλληνας!...Το ενδιάμεσο όμως είναι μεγάλη ατυχία! Jeśli chcesz zrozumieć te i inne krzaczki wyrosłe na gruncie jednej z największych starożytnych cywilizacji, ciekawią Cię źródłosłowy co bardziej wysublimowanych wyrażeń, chcesz zaimponować dziewczynie albo zwyczajnie z metaforycznym kwiatem pomarańczy we włosach wsłuchać się w kojący szum fal Morza Śródziemnego, świergoty i tryle wyspiarskiej mowy, poznając tajniki kulturowego DNA Hellady... Zapraszamy! 72. PVC BOWS! Zrób se łuk :) tura 1 / miejsce 52 / poziom 2 / maks. 20 osób Łukasz Michalczyk - lektor języka angielskiego. Pracuje przede wszystkim z dziećmi i młodzieżą. Doświadczenie zawodowe nijak ma się do tego co będziemy robić na warsztatach. I to jest właśnie dowód, że każdy może strzelać z łuku niezależnie od wykształcenia. Założeniem warsztatów jest otworzenie uczestników na łucznictwo. Niestety sprzęt łuczniczy jest dość drogi i chcę pokazać, że to wcale nie musi być przeszkodą. Łuki, które będziemy wykonywać z rury PCV nie ustępują w niczym łukom drewnianym i co najważniejsze są niedrogie. Będziemy także wykonywać strzały z lotkami i groty aluminiowe oraz kartonowe tarcze. Gdy każdy stworzy cały sprzęt, poznamy podstawy łucznictwa i najprzyjemniejsza rzecz: testowanie. 73. RYSUNEK ARCHITEKTONICZNY tura 1 / miejsce 35 / poziom 1 / maks. 30 osób Andrzej Kabat - wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Autorskiego Studium Projektowania Plastycznego i Fotografii ABRYS, Autorskich Liceów Artystycznych, projektant Pracowni Projektowej Mewa Studio. Sebastian Płaszewski - absolwent Autorskiego Studium Projektowania Plastycznego i Fotografii Artystycznej ABRYS na kierunkach Aranżacja Wnętrz i Grafika Użytkowa. Pracownik firmy zajmującej się dostarczaniem szeroko rozumianej technologii sceny dla potrzeb teatrów, studiów telewizyjnych i instytucji kulturalnych. Autor wielu aranżacji wnętrz, malarstw ściennych oraz renowacji zabytkowych wnętrz. Ćwiczenie podstaw perspektywy czołowej, w obiekcie sakralnym - nawa główna klasztoru Cystersów. Objaśnianie terminów i zagadnień architektonicznych, związanych z projektowaniem wnętrz. Uwzględnione będą sposoby podania rysunku - jego czytelności i prezentacji. fot.: Mateusz Bilski 74. RZEŻBA W GLINIE tura 2 / miejsce 26 / poziom 1 / maks. 15 osób Irmina Helak ukończyła wrocławską ASP na kierunku Wzornictwo - Projektowanie szkła. Od ukończenia studiów prowadzi pracownię ceramiczną oraz własną działalność jako imkadesign. Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z podstawowymi technikami pracy w glinie i zaprezentowanie możliwości, jakie daje ten materiał. Uczestnicy będą mieli szansę, spróbować swoich sił w pracy z materiałem, i stworzyć niewielką formę. Warsztaty dedykowane są zarówno początkującym, jak i średnio zaawansowanym wszystkim, którzy zawsze chcieli spróbować, ale nigdy nie mieli okazji, oraz tym którzy próbowali już swych sił w tej materii. 75. SALSA - RUEDA DE CASINO tura 1 / miejsce 50 / poziom 1 / maks. 16 osób Bartłomiej Bułat i Joanna Lidwin Bartek: absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Informatyka Stosowana. Pracuje jako programista w agencji kreatywnej. Asia: absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji społecznej na Krakowskim Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Pracuje jako account w agencji reklamowej. Salsę Kubańska tańczą od 1,5 roku. Tańczą również bachatę, kizombę i salsę LA. Na warsztatach będziemy poznawać podstawy salsy tańczonej na gorącej Kubie, a szczególnie jej odmiany rueda de casino (pary ustawiają się w kole i wykonują figury, które krzyczy lider). Zajęcia prowadzone będą od podstaw, więc są odpowiednie nawet dla osób, które wcześniej nie miały styczności z tańcem. Każdego dnia będziemy uczyli się kolejnych figur(solo

18 34 WARSZTATY od A do Z WARSZTATY od A do Z 35 oraz w parach), więc po festiwalu będzie można śmiało się wybrać na imprezę salsową w swoim mieście. Nie trzeba mieć pary by uczestniczyć w warsztacie. 76. SAMOOBRONA DLA KAŻDEGO tura 2 / miejsce 78B / poziom 1 / maks. 18 osób Dominik Biały studiuje i pracuje. Trenuje samoobronę i ju-jitsu od trzech lat, a od dwóch lat muay-thai. Prowadzi warsztaty dla licealistów oraz studentów. Zajęcia z podstaw samoobrony dla każdego. Każde zajęcia podzielone będą na trzy etapy: rozgrzewka, uderzenia i kopnięcia, a na koniec elementu ju-jitsu. Poziom trudności będzie dopasowywany do możliwości fizycznych osób ćwiczących tak, żeby nikomu nie stała się krzywda. Na zajęciach postaramy się przekazać praktyczną wiedzę, która może się przydać w sytuacjach zagrożenia, ale będę chciał też udowodnić, że sztuki walki mogą być dobrą zabawą i niezłym pomysłem na spędzanie wolnego czasu. 77. SCRAPBOOKING / CARDMAKING tura 2 / miejsce 18 / poziom 1 / maks. 20 osób Kaja Tomalik - prowadzi własną pracownię z rękodziełem Kartownia. Wykonywaniem kartek i tworzeniem prac z papieru zajmuje się od ok 8 lat. Na początku było to tylko hobby i zajęcie na wolną chwilę, ale powstała pracownia, w której projektuje m.in. kartki, zaproszenia i albumy na zamówienie. Na warsztatach wykonamy mini albumy harmonijkowe. Zapoznamy się z zasadami łączenia kart, ozdobienia okładek i mocowania wstążek. Uczestnicy będą mogli stworzyć również kartki ozdobne z użyciem narzędzi do pracy z papierem. 78. SLACKLINE tura 1 / miejsce 73 / poziom 1 / maks. 20 osób Adam Gawron studiuje, prowadzi i organizuje warsztaty kuglarskie na Slot Day w Krakowie, Konwencie Grojkon, a także na festynach miejskich w Żorach i okolicach Katowic. Slackline to dyscyplina sportowa polegająca na utrzymywaniu równowagi i wykonywaniu ewolucji na taśmie (slacku). Warsztaty będą umożliwiały chętnym spróbowanie swoich sił w tej dziedzinie. Do dyspozycji jak zwykle pomocna dłoń i porada prowadzącego :) Celem jest szerzenie popularności tego niezwykłego hobby i dobra zabawa przy treningu. 79. SZACHY - kawiarenka szachowa tura 1 / miejsce 62 / poziom 1 / maks. 20 osób Łukasz Kłykow instruktor szachowy. Gra w szachy od około 25 lat, ma tytuł kandydata na mistrza :) 24 godzinna kawiarenka szachowa!! Możliwość nauki podstaw gry lub rozgrywki na poziomie zaawansowanym. 80. SZCZUDŁA tura 1 / miejsce 67 / alt.40 / poziom 1 / maks. 50 osób Mateusz Dąbkowski - prowadzi Agencję Reklamowo Artystyczną BOHO. Uczestnik festiwali Artystów Ulicznych Busker- Bus. Brał udział w przedsięwzięciach artystycznych zarówno w Polsce, jak i za granicą m.in. promocja Wrocławia w Berlinie, parady karnawałowe w Omanie na Muscatfestival. Od wielu lat prowadzi warsztaty na SAF. Każda chętna osoba może spróbować swoich sił kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią. Ci, którym się spodoba trenować mogą dzień w dzień :) 81. SZTUKATERIA tura 3 / miejsce 30 / poziom 1 / maks. 10 osób Natalia Hajdrych - od kilku lat systematycznie specjalizuje się w prowadzeniu warsztatów ze sztukaterii. Podczas warsztatów będą wykonywane odlewy gipsowe: figurki, obrazki, ramki na zdjęcia, świeczniki wykonane w specjalnie przygotowanych do tego formach. Wykonaną rzecz można zabrać ze sobą. Podczas zajęć zostaną wykonane odlewy gipsowe, które będzie można potem pomalować. Efekt murowany. Wyrób doskonały na prezent lub pamiątkę z SAF-u ;-) 82. ŚWIECE OZDOBNE tura 3 / miejsce 31 / poziom 1 / maks. 10 osób Zbigniew Hajdrych - absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Od wielu lat wolontariusz związany z Dolnośląskim Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Młodzieży z MPDz OSTOJA Na warsztacie pod okiem prowadzących będzie można wykonać własnoręcznie świecę ozdobną. Dostępne będą różnorodne potrzebne do zdobienia materiały, suszone kwiaty i owoce oraz nasiona i barwniki. Będzie też można przynieść własne ozdoby do zatopienia w świecy. 83. TANECZNE PODRÓŻE MAŁE I DUŻE tura 3 / miejsce 50 / poziom 1 / maks. 20 osób Maciej Knopa - spełniania marzenia o podróżach. Przez wiele lat poznaje świat przez pryzmat tańca, od polskich oberków w wersjach z różnych części kraju, po angolskie rytmy kizomby, czy brazylijskie foro - stara się odkryć to, co porusza ludzi na całym świecie. Wybierzcie się z nami w podróż po Europie śladem tanecznych inspiracji. Poznajcie fot.: Ola Zawada

19 36 WARSZTATY od A do Z WARSZTATY od A do Z 37 tańce z Portugalii, zmysłowe francuskie pląsy czy pełne energii tradycyjne tańce celtyckie. Nieważne, czy macie dwie lewe nogi, czy słoń nadepnął wam na ucho, czy tańczycie od lat i czujecie, że w temacie tańca wiecie już wszystko - te warsztaty są po to, abyście odkryli w sobie nieograniczoną swobodę, przyjemność tańca i nowe możliwości. 84. TANIEC IRLANDZKI tura 1 / miejsce 1 / poziom 1 / maks. 30 Małgorzata Szarycz - absolwentka Politechniki Wrocławskiej - wydział Podstawowych Problemów Techniki. Tancerka wrocławskiego oddziału szkoły tańca irlandzkiego Rince na Colman. Doświadczenie taneczne zdobyła ćwicząc balet, gimnastykę artystyczną oraz taniec irlandzki. Od wielu lat współpracuje ze Slot Art Festival. Taniec irlandzki to niezwykle dynamiczna forma tańca, która zyskała na popularności w ostatnich latach dzięki show tanecznym takim jak Lord of the Dance czy Riverdance. Zapraszamy każdego, kto fot.: Mateusz Bilski chce poczuć klimat Zielonej Wyspy. Na zajęcia przynoście wygodny strój niekrępujący ruchów, obuwie z lekką podeszwą, a także wodę do picia. 85. TANIEC WSPÓŁCZESNY improwizacja z muzyką tura 2 / miejsce 78A / poziom 1i 2 / maks. 25 osób Daria Tumińska - tańczy od IV klasy szkoły podstawowej. Od tej pory szlifuje sztukę kontroli nad ciałem i dopasowania ruchu do muzyki. Wciąż trenuje i udoskonala techniki taneczne przez udział w różnego rodzaju warsztatach. Występy dla dzieci pozwoliły jej poznać świat za kulisami oraz sceny Teatru Muzycznego i Teatru Miejskiego w Gdyni oraz Teatru Miniatura w Gdańsku, Opery Bałtyckiej i Gdańskiej Filharmonii. Tematem warsztatu będzie relacja tancerza z muzyką, i jego wrażliwość na dźwięki. Będziemy szukać inspiracji do ruchu w muzyce i poza nią - w skojarzeniach, obrazach, odczuciach. Muzyka jest jak fala, na której można popłynąć i w której można się zapomnieć. Spróbujemy też jednak uczynić z niej partnera, do czego potrzeba nam więcej pewności siebie, jako tańczącego. Zajmiemy się świadomością ruchu, która pozwoli coraz lepiej wykorzystywać instrument, jakim jest ciało i odkrywać nieznane lądy tańca. Nie trzeba być profesjonalnym tancerzem, żeby tańczyć granica między chodzeniem a tańcem jest bardzo cienka i do tej pory nie została wyznaczona :) 86. TANIEC ŻYDOWSKI tura 3 / miejsce 1 / poziom 1 / maks. 70 osób Dorota Herok - absolwentka Chrześcijańskiej Szkoły Pantomimy Dramy i Tańca w Ustroniu oraz Architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Projektantka wnętrz. Prowadzi zajęcia tańca żydowskiego i izraelskiego oraz współczesnego w Polsce i za granicą. Prowadzi zespół tańca żydowskiego i izraelskiego Klezmer przy Cieszyńskim Ośrodku Kultury. Co roku uczestniczy w licznych warsztatach w Izraelu. Nauka tańców żydowskich, izraelskich, chasydzkich oraz jemeńskich o różnorodnej tematyce. Taniec izraelski i żydowski to nie tylko nauka technicznych kroków, ale także modlitwa i wyrażanie radości. Chasydzi powiadają, że gdy ktoś tańczy to tak jakby się dwa razy modlił... Coś w tym jest:) Zapraszam wszystkich, którzy chcą doświadczyć radości w tańcu! 87. TECHSOUP 10, 11, 12 lipca tura 1 i 2 / miejsce 45 / poziom 1 / max. 25 osób Fundacja TechSoup dąży do tego, żeby każda organizacja społeczna na świecie miała zaplecze technologiczne i wiedzę, pozwalające na pełne wykorzystanie jej potencjału. Fundacja TechSoup została powołana do życia jako organizacja pożytku publicznego, której celem jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i na świecie Jest jedną z szeregu powiązanych ze sobą inicjatyw: Guidestar International, NetSquared, TechSoup.org i TechSoup Global Network. Działająca w Polsce Fundacja łączy lokalne aktywności i regionalną perspektywę z międzynarodowym potencjałem i zasięgiem TechSoup Global. Nowe technologie ułatwiają działania społeczne. Te w małej i dużej skali. Szybciej się komunikujemy, docieramy dalej, łatwiej znajdujemy pomoc i informację. Media społecznościowe, sieci peer-to-peer, to przestrzenie do działania i zmiany. Na trzydniowych warsztatach będziemy rozmawiać o tym, jak działać społecznie w lokalnej społeczności oraz czy i jakie rozwiązania ze świata nowych technologii mogą w tym pomóc. Pierwszego dnia podzielimy się ciekawymi przykładami działań lokalnych. Drugiego porozmawiamy o tym, jak można realizować Wasze pomysły. Trzeciego dnia zapraszamy wszystkich na warsztaty na temat zakładania organizacji pozarządowej. 88. TWORZENIE KUKIEŁEK tura 3 / miejsce 34 / poziom 1 / maks. 10 osób Miguel Angel Romero Iborra aktor, absolwent szkoły teatralnej w Murci, w Hiszpanii, wolontariusz EVS na projekcie rocznym w stowarzyszeniu OSTOJA. Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną sposoby wykonania kukiełek z prostych materiałów i surowców wtórnych, takich jak: skarpetki, papierowe torebki, kartonowe tuby, resztki materiałów, makulatura itp. Po wykonaniu kukiełek wszyscy wspólnie będą animować swoje stwory próbując improwizacji teatralnej.

20 38 WARSZTATY od A do Z WARSZTATY od A do Z TWORZENIE NAKRYĆ GŁOWY tura 2 / miejsce 30 / poziom 1 / maks. 12 osób Kamila Fyda - Sikorska absolwentka ASP we Wrocławiu - kierunek Projektowanie Szkła, oraz Policealnego Studium Wizażu i Stylizacji we Wrocławiu - Szkoła Marzeny Daleckiej. Nauczyciel przedmiotów Wizaż i Charakteryzacja w szkole Autorskie Licea Artystyczne oraz Autorskie Studium Dizajnu i Fotografii ABRYS. Zawodowo zajmuje się wizażem i charakteryzacją, prowadzeniem szkoleń i warsztatów. Od kilku lat zajmuje się projektowaniem i tworzeniem oryginalnych, nietypowych nakryć głowy, które wielokrotnie prezentowała na pokazach mody, imprezach masowych m.in wybory Miss Polski 2013 r. Warsztaty tworzenia nakryć głowy ze skrawków codzienności. Nietypowe kapelusze wykonane z tektury, kolorowych gazet, drutu i innych rzeczy które tylko zainspirują nas do stworzenia czegoś niesamowitego. fot.: Ola Zawada 90. TWÓRCZE MYŚLENIE - kreatywność w praktyce tura 3 / miejsce 23 / poziom 1 / maks. 20 osób Sylwia Ćwiek - trener, psychopedagog kreatywności, jobcoach, socjoterapeutka, doświadczona specjalistka ds. środków UE, w szczególności w prowadzeniu projektów innowacyjnych - testujących. Ukończyła 5 - letnie studia magisterskie - psychopedagogikę kreatywności, członek Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności. Jest Absolwentką Akademii Ekonomicznej - kierunku Strategia Pozyskiwania i Zarządzania Środkami Unijnymi. Na warsztatach tych dowiesz się czym jest twórcze myślenie, jakie procesy odpowiadają za naszą kreatywność. Nauczysz się, jak radzić sobie z barierami i jak rozwiązywać trudne problemy w oryginalny sposób. Nauczysz się, jak rozwijać swój potencjał twórczy poprzez naukę stosowania konkretnych narzędzi i metod znacznie zwiększających siłę i skuteczność twórczego myślenia. Zdobędziesz wiedzę, dzięki której zwiększysz efektywność pracy własnej i zespołu. Znajdziesz rozwiązania dla swoich problemów, ucząc się stosowania metod kreatywnego myślenia poprzez pracę grupową efekt synergii. 91. VLEPOMANIA - sposób ukazania siebie w przestrzeni publicznej. tura 2 / miejsce 29 / poziom 1 / maks. 10 osób Barbara Melnyk - studiuje na wydziale Edukacji artystycznej. Posiada wieloletnie doświadczenie pracy z dziećmi podczas prowadzenia warsztatów. Posiada spora wiedzę w temacie vlep i ogólnie sztuki ulicy. Warsztaty twórcze, na których każdy uczestnik wykreuje swój własny motyw vlepy odzwierciedlający jego osobę lub wprowadzający zmianę jakiej chciałby dokonać w swoim otoczeniu. Zachęcimy uczestników do udzielania się na scenie ulicznej - by mury mówiły słowa miłości, a nie nienawiści. 92. WITRAŻ tura 3 / miejsce 13 / poziom 1 / maks. 10 osób Maciejka Bokrzycka - artysta plastykrzeźbiarz. Pracuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym i Szkole specjalnej w Jaszkotlu jako nauczyciel plastyki i techniki. Od 17 lat prowadzi różnego rodzaju warsztaty i zajęcia dla dorosłych, bardzo dorosłych, dzieci i młodzieży - zawsze z myślą o radości uczenia się nowych rzeczy i odkrywania potencjału ucznia i nauczyciela. Zajmuje się malarstwem na jedwabiu, ceramiką, także garncarstwem, rysunkiem, witrażem, biżuterią szklaną, rzeźbą i szyciem. Prezes Stowarzyszenia Tęczowisko. Warsztaty pozwolą uczestnikom nauczyć się ciąć i szlifować szkło, łączyć je techniką Tiffany. Przedmiotem zajęć będą małe formy oraz biżuteria szklana. Witraż powinien być zaskoczeniem dla twórcy, szkło bowiem zmienia obraz przez nie widziany, nawet jeśli jest szkiełkiem w kolczyku. Szkło jest fascynujące, zazwyczaj występuje w roli gwiazdy - wystarczy refleks światła. 93. WIZAŻ czyli MAKE YOURSELF UP tura 2 / miejsce 14 / poziom 1 / maks. 70 osób Agnieszka Brudny - absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, ukończyła szkolenie I i II stopnia makijażu w Biar Beauty School of Make Up Advanced Course London MUSE, oraz Make Up School MAC masterclass Makeup London Academy. Od 3 lat pracuje jako makeup artist. Wykonuje makijaże na potrzeby sesji foto, teledysków, pokazów mody jak również ślubne i okazjonalne. Prowadzi także kanał na YouTube o tematyce urodowo - makijażowej z zamiarem zastania gwiazdą YouTube:) Warsztaty w formie pokazu makijażu wykonanym na modelce z publiczności z omówieniem wszystkich kroków. W formie pomocniczej wykorzystane zostaną zdjęcia prasowe, jak i materiały multimedialne. Celem warsztatów jest spędzić milo czas po babsku, a przy tym przekazać podstawowe informacje dotyczące podstaw pielęgnacji, techniki makijażu jak również doboru makijażu do urody i wieku. 94. WOKALNE interakcje tura 3 / miejsce 20 / poziom 1 / maks. 20 osób Bartosz Przytuła absolwent Geografii na Uniwersytecie Gdańskim, muzyk. Wielokrotnie występował na najważniejszych festiwalach bluesowych w Polsce i Czechach (Rawa Blues Festiwal, Blues Alive,

CENTRUM SZKOLENIA ŻANDARMERII WOJSKOWEJ KLUB ŻANDARMERII WOJSKOWEJ

CENTRUM SZKOLENIA ŻANDARMERII WOJSKOWEJ KLUB ŻANDARMERII WOJSKOWEJ CENTRUM SZKOLENIA ŻANDARMERII WOJSKOWEJ KLUB PROWADZI DZIAŁALNOŚĆ poniedziałek piątek w godz. 7:00 19:00 sobota niedziela według odrębnych planów CENTRUM SZKOLENIA ŻANDARMERII WOJSKOWEJ ADRESATEM PROPOZYCJI

Bardziej szczegółowo

Program nauczania zajęcia artystyczne (muzyka) klasy II gimnazjum w Końskowoli

Program nauczania zajęcia artystyczne (muzyka) klasy II gimnazjum w Końskowoli Program nauczania zajęcia artystyczne (muzyka) klasy II gimnazjum w Końskowoli Paweł Pytlak Końskowola 2010 Spis treści; I Ogólna charakterystyka programu II Cel zajęć artystycznych Cele główne Cele szczegółowe

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z PLASTYKI I ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH (PLASTYCZNYCH)

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z PLASTYKI I ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH (PLASTYCZNYCH) WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z PLASTYKI I ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH (PLASTYCZNYCH) Ocena niedostateczna Ocena dopuszczająca Ocena dostateczna nie zdobył podstawowych wiadomości i umiejętności;

Bardziej szczegółowo

Program zajęć artystycznych. klasa II gimnazjum

Program zajęć artystycznych. klasa II gimnazjum Program zajęć artystycznych klasa II gimnazjum Moduł I. Zajęcia teatralne i literackie. Moduł II. Zajęcia muzyczno - ruchowe. Moduł III. Zajęcia plastyczne. Opracowała : Beata Sikora Sztuka jest wieczną

Bardziej szczegółowo

Warsztaty Programu Edukacji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. dla szkół podstawowych na rok szkolny 2013/2014

Warsztaty Programu Edukacji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. dla szkół podstawowych na rok szkolny 2013/2014 Warsztaty Programu Edukacji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski dla szkół podstawowych na rok szkolny 2013/2014 Działania warsztatowe w CSW są nie tylko pretekstem do poznawania różnych dyscyplin

Bardziej szczegółowo

PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE

PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE ZAPRASZAMY NA NASZE ZAJĘCIA W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE PLASTYKA PLASTYCZNE FORMY PRZESTRZENNE - ciekawe techniki plastyczne, malarskie, rysunkowe - udział w konkursach krajowych

Bardziej szczegółowo

Autor programu: mgr Krystyna Podlacha PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE RÓŻNORODNE TECHNIKI PLASTYCZNE Liczba godzin 60 (4 warianty cztery okresy

Autor programu: mgr Krystyna Podlacha PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE RÓŻNORODNE TECHNIKI PLASTYCZNE Liczba godzin 60 (4 warianty cztery okresy Autor programu: mgr Krystyna Podlacha PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE RÓŻNORODNE TECHNIKI PLASTYCZNE Liczba godzin 60 (4 warianty cztery okresy klasyfikacyjne: I5, 30, 45, 60godzin) W 1983 roku ukończyła

Bardziej szczegółowo

Baw się twórczo. Tematyka zajęć: 1. C jak cyrk

Baw się twórczo. Tematyka zajęć: 1. C jak cyrk Baw się twórczo Projekt Baw się twórczo to zajęcia edukacyjne dla przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół gimnazjalnych podczas których dzieci i młodzież poprzez zabawę uczą się, nabywają nowych, przydatnych

Bardziej szczegółowo

XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI im. płk. L. LISA-KULI

XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI im. płk. L. LISA-KULI Gimnazjalisto! W roku szkolnym 2014/15 oferujemy Ci 5 klas ogólnych od drugiego roku nauczania sprofilowanych zgodnie z preferencjami uczniów. Klasa 1a z rozszerzonym programem nauczania języka polskiego,

Bardziej szczegółowo

Pomorska Akademia Kulinarna

Pomorska Akademia Kulinarna Pomorska Akademia Kulinarna Dlaczego powstała Akademia? Niestety dawno już minęły czasy, gdy wspólne, wielopokoleniowe gotowanie stanowiło ważny domowy rytuał, w czasie którego rodzinne tradycje i przepisy

Bardziej szczegółowo

PLAN ZAJĘĆ WAKACYJNYCH LATO 2015 w Młodzieżowym Domu Kultury Nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach

PLAN ZAJĘĆ WAKACYJNYCH LATO 2015 w Młodzieżowym Domu Kultury Nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach PLAN ZAJĘĆ WAKACYJNYCH LATO 2015 w Młodzieżowym Domu Kultury Nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach UWAGA! PROPOZYCJE ZAJĘĆ MOGĄ ULEC ZMIANIE Z PRZYCZYN NIEZALEŻNYCH OD PLACÓWKI Data godziny zajęć rodzaj

Bardziej szczegółowo

Akcja Ferie 2014r. MDK ul. Słowackiego 17

Akcja Ferie 2014r. MDK ul. Słowackiego 17 Akcja Ferie 2014r. MDK ul. Słowackiego 17 1 PARTER Sala 8 Sala muzyczna Iwona Skwarek, Iwona Skwarek, Fryderyk Fryderyk Koziak Koziak Nagrania materiału Nagrania materiału muzycznego zespołu muzycznego

Bardziej szczegółowo

Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych plastycznie

Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych plastycznie Program indywidualizacji nauczania i wychowania uczniów klas I III szkół podstawowych Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny

Bardziej szczegółowo

METODY KONTROLI I OCENY OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW MUZYKA IV

METODY KONTROLI I OCENY OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW MUZYKA IV METODY KONTROLI I OCENY OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW MUZYKA IV Kontrola osiągnięć uczniów powinna się odbywać poprzez: realizację zadań praktycznych (śpiewanie, granie, ruch przy muzyce, taniec, improwizacja, tworzenie);

Bardziej szczegółowo

GiwerArt to firma zajmująca się od 2002 roku rzemiosłem artystycznym.

GiwerArt to firma zajmująca się od 2002 roku rzemiosłem artystycznym. GiwerArt to firma zajmująca się od 2002 roku rzemiosłem artystycznym. Wszystko co tworzymy, powstaje z pasji do drewna i koloru. Każde z naszych małych dzieł jest unikatowe, wykonywane i malowane własnoręcznie.

Bardziej szczegółowo

swiat przestrzenny plastyka - zajęcia manualne piątek godz. 18.30-20.00 GRUPA WIEKOWA 7-12 CENA KURSU: 170,- Zajęcia manualne skupiają się na rozwijaniu percepcji wzrokowej i kontroli ręki a także na stymulowaniu

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA MUZYKA KLASY 4 6

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA MUZYKA KLASY 4 6 PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA MUZYKA KLASY 4 6 Przy ocenie ucznia należy uwzględnić: - poziom uzdolnień i indywidualne możliwości ucznia, - wysiłek ucznia wkładany w wywiązywanie się z powierzonych zadań,

Bardziej szczegółowo

www.uniwersytet-dzieciecy.pl Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Przedsiębiorczość dla najmłodszych

www.uniwersytet-dzieciecy.pl Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Przedsiębiorczość dla najmłodszych www.uniwersytet-dzieciecy.pl Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Przedsiębiorczość dla najmłodszych Kim jesteśmy? Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy to ogólnopolski, nieodpłatny program edukacji ekonomicznej

Bardziej szczegółowo

OFERTA PROGRAMOWA POLSKIEGO STOWARZYSZENIA PEDAGOGÓW I ANIMATORÓW KLANZA 2011/2012

OFERTA PROGRAMOWA POLSKIEGO STOWARZYSZENIA PEDAGOGÓW I ANIMATORÓW KLANZA 2011/2012 Witamy serdecznie w nowym roku szkolnym 2011/2012 Zapraszamy do korzystania z naszych warsztatów metodami KLANZY Dbamy o to, aby nasza oferta warsztatowa była dla wszystkich atrakcyjna, ciekawa i wyjątkowa.

Bardziej szczegółowo

Mały Artysta. Program zajęć dla dzieci 5 i 6 - letnich

Mały Artysta. Program zajęć dla dzieci 5 i 6 - letnich Mały Artysta Program zajęć dla dzieci 5 i 6 - letnich O programie: Głównym założeniem programu jest wychodzenie naprzeciw potrzebom dziecka,rozwijanie i wspomaganie jego zdolności zgodnie z jego potencjałem

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Wydział Artystyczny Instytut Muzyki. INFORMATOR dla kandydatów na I rok studiów w roku 2009/10

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Wydział Artystyczny Instytut Muzyki. INFORMATOR dla kandydatów na I rok studiów w roku 2009/10 Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Wydział Artystyczny Instytut Muzyki INFORMATOR dla kandydatów na I rok studiów w roku 2009/10 EDUKACJA ARTYSTYCZNA W ZAKRESIE SZTUKI MUZYCZNEJ Z WIEDZĄ O

Bardziej szczegółowo

MŁODZI 2013 - raport. Badanie potrzeb kulturalnych młodzieży powiatu przasnyskiego oraz atrakcyjności potencjalnych ofert kulturalnych.

MŁODZI 2013 - raport. Badanie potrzeb kulturalnych młodzieży powiatu przasnyskiego oraz atrakcyjności potencjalnych ofert kulturalnych. MŁODZI 2013 - raport Badanie potrzeb kulturalnych młodzieży powiatu przasnyskiego oraz atrakcyjności potencjalnych ofert kulturalnych. MŁODZI CHCĄ ZMIENIAĆ ŚWIAT Wszyscy doskonale wiemy, że młodych ludzi

Bardziej szczegółowo

Program zajęć Centrum Młodzieży w ramach akcji Lato w mieście

Program zajęć Centrum Młodzieży w ramach akcji Lato w mieście Program zajęć Centrum Młodzieży w ramach akcji Lato w mieście 2.07-28.08.2012 r. TEMATYKA ZAJĘĆ MIEJSCE TERMIN GODZINY UWAGI Dla najmłodszych Zajęcia świetlicowe dla dzieci w wieku 4-6 lat /z odrębnym

Bardziej szczegółowo

Dnia 7.02.2011 udaliśmy się na wycieczkę do średniowiecznego, a zarazem nowoczesnego miasta Jawor. Wiąże się z nim bardzo wiele średniowiecznych

Dnia 7.02.2011 udaliśmy się na wycieczkę do średniowiecznego, a zarazem nowoczesnego miasta Jawor. Wiąże się z nim bardzo wiele średniowiecznych Dnia 7.02.2011 udaliśmy się na wycieczkę do średniowiecznego, a zarazem nowoczesnego miasta Jawor. Wiąże się z nim bardzo wiele średniowiecznych historii i podań, lecz nas interesowała teraźniejszość,

Bardziej szczegółowo

GRAFIK ZAJĘĆ NA ROK 2014/2015 GMINNY OŚRODEK KULTURY W SUSZCU

GRAFIK ZAJĘĆ NA ROK 2014/2015 GMINNY OŚRODEK KULTURY W SUSZCU PONIEDZIAŁEK RODZAJ ZAJEĆ: OPIS: MIEJSCE ZAJĘĆ: GODZINA: CENA: OGNISKO MUZYCZNE Nauka gry na instrumentach klawiszowych od 6 roku życia. salka muzyczna 14:00 16:00 PRAWA JAZDY Wszystkich informacji udziela

Bardziej szczegółowo

Literatura od kuchni, czyli o kulinariach w literaturze pięknej. Projekt edukacyjny

Literatura od kuchni, czyli o kulinariach w literaturze pięknej. Projekt edukacyjny Literatura od kuchni, czyli o kulinariach w literaturze pięknej Gniezno 2 Wprowadzenie Czym jest jedzenie utrwalone w arcydziełach literatury, na kartach popularnych powieści? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć

Bardziej szczegółowo

Impreza W kraju Samurajów

Impreza W kraju Samurajów Impreza W kraju Samurajów Jeżeli chcą Państwo przeżyć naprawdę wyjątkowy wieczór proponujemy imprezę W kraju Samurajów! Nastrojowa scenografia, tradycyjna japońska kuchnia i mnóstwo atrakcji sprawią, że

Bardziej szczegółowo

zaprasza młodych ludzi w wieku 13-22 lata oraz rodziców.

zaprasza młodych ludzi w wieku 13-22 lata oraz rodziców. ZAJĘCIA CYKLICZNE ODBYWAJĄCE SIĘ W MCP ALTERNATYWA styczeń- czerwiec 2016 Młodzieżowe Centrum Profilaktyki ALTERNATYWA zaprasza młodych ludzi w wieku 13-22 lata oraz rodziców. OFERTA BEZPŁATNA!!! Wybór

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa nr 61 im. św. Franciszka z Asyżu w Łodzi

Szkoła Podstawowa nr 61 im. św. Franciszka z Asyżu w Łodzi Szkoła Podstawowa nr 61 im. św. Franciszka z Asyżu w Łodzi Zapraszamy dzieci oraz Rodziców uczniów naszej szkoły do uczestnictwa w zajęciach realizowanych w ramach projektu Akademia czasu wolnego. Zajęcia

Bardziej szczegółowo

Ferie w DK Włoszczowa

Ferie w DK Włoszczowa Ferie w DK Włoszczowa 1 W dniach od 16 do 27 lutego w Domu Kultury we Włoszczowie odbywać się będą warsztatowe zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży według podziału: 16-20 lutego - dla dzieci 23-27

Bardziej szczegółowo

PROGRAM PRACY ZAJĘĆ DODATKOWYCH

PROGRAM PRACY ZAJĘĆ DODATKOWYCH PROGRAM PRACY ZAJĘĆ DODATKOWYCH TWÓRCZE DZIAŁANIA TECHNICZNE DLA KLAS 2 WSTĘP Prace krawieckie mają znaczenie w kontekście kształcenia praktycznego. Doskonalą koordynację wzrokowo ruchową, uczą precyzji

Bardziej szczegółowo

GRAFIK ZAJĘĆ NA ROK 2014/2015 GMINNY OŚRODEK KULTURY W SUSZCU

GRAFIK ZAJĘĆ NA ROK 2014/2015 GMINNY OŚRODEK KULTURY W SUSZCU PONIEDZIAŁEK RODZAJ ZAJEĆ: OPIS: MIEJSCE ZAJĘĆ: GODZINA: CENA: OGNISKO MUZYCZNE Nauka gry na instrumentach klawiszowych od 6 roku życia. salka muzyczna 14:00 18:00 KURS PRAWA JAZDY Wszystkich informacji

Bardziej szczegółowo

UMFC WYDZIAŁ INSTRUMENTALNO-PEDAGOGICZNY W BIAŁYMSTOKU

UMFC WYDZIAŁ INSTRUMENTALNO-PEDAGOGICZNY W BIAŁYMSTOKU UMFC WYDZIAŁ INSTRUMENTALNO-PEDAGOGICZNY W BIAŁYMSTOKU KIERUNEK INSTRUMENTALISTYKA OPIS EFEKTÓW KSZTAŁCENIA DLA PROGRAMU KSZTAŁCENIA Nazwa kierunku studiów i kod programu Poziom kształcenia Profil kształcenia

Bardziej szczegółowo

Od najmłodszych lat dziecko powinno być wprowadzone w świat muzyki. Sposób, w jaki zostanie zachęcone w przedszkolu i w domu do słuchania muzyki,

Od najmłodszych lat dziecko powinno być wprowadzone w świat muzyki. Sposób, w jaki zostanie zachęcone w przedszkolu i w domu do słuchania muzyki, Od najmłodszych lat dziecko powinno być wprowadzone w świat muzyki. Sposób, w jaki zostanie zachęcone w przedszkolu i w domu do słuchania muzyki, śpiewania, a nawet tworzenia łatwych melodii oraz w jakim

Bardziej szczegółowo

REGIONALNE CENTRUM WOLONTARIATU CENTERKO

REGIONALNE CENTRUM WOLONTARIATU CENTERKO PROGRAM SZKOLENIOWY WOLONTARIUSZ JAKO LOKALNY ANIMATOR ŁÓDŹ, 20.08.-23.09.2016 Cykl szkoleniowy realizowany jest w ramach Programu Współtworzenia Wydarzeń PGNiG Transatlantyk, a jego celem jest zwiększenie

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN. WARSZTATÓW MUZYCZNYCH GOK-Art Lipno 2014. Informacje ogólne

REGULAMIN. WARSZTATÓW MUZYCZNYCH GOK-Art Lipno 2014. Informacje ogólne REGULAMIN WARSZTATÓW MUZYCZNYCH GOK-Art Lipno 2014 Informacje ogólne Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie Ul. Powstańców Wlkp.7 64-111 Lipno Tel. 65-5340-257, www.lipno.naszgok.pl, gok@lipno.pl

Bardziej szczegółowo

Proponowane klasy w roku szkolnym 2015/2016

Proponowane klasy w roku szkolnym 2015/2016 Proponowane klasy w roku szkolnym 2015/2016 KLASA BIOLOGICZNO CHEMICZNA. Przygotuje ucznia do dalszej edukacji w klasach o profilu biologiczno chemicznym w szkołach ponadgimnazjalnych. OFERUJEMY: w III

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA Z PRZEDMIOTU -MUZYKA- NA POSZCZEGÓLNE OCENY

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA Z PRZEDMIOTU -MUZYKA- NA POSZCZEGÓLNE OCENY SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA Z PRZEDMIOTU -MUZYKA- NA POSZCZEGÓLNE OCENY Nauczyciel oceniając ucznia w klasach IV-VI bierze pod uwagę przede wszystkim jego aktywność, zaangażowanie i wkład pracy. Ocenianie aktywności,

Bardziej szczegółowo

Temat:Jak władze lokalne dbają o rozwój kulturalny dzieci i młodzieży naszej szkoły?

Temat:Jak władze lokalne dbają o rozwój kulturalny dzieci i młodzieży naszej szkoły? Temat:Jak władze lokalne dbają o rozwój kulturalny dzieci i młodzieży naszej szkoły? Projekt edukacyjny realizowany w Publicznym Gimnazjum im. Biskupa Piotra Gołębiowskiego w Jedlińsku w roku szkolnym

Bardziej szczegółowo

to zbiór indywidualności artystycznych, animacyjnych, organizacyjnych.

to zbiór indywidualności artystycznych, animacyjnych, organizacyjnych. RADOŚĆ MIÓD MATERIA to zbiór indywidualności artystycznych, animacyjnych, organizacyjnych. Od lat nie tylko tworzymy, inicjujemy i realizujemy projekty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych lecz

Bardziej szczegółowo

Witamy serdecznie w nowym roku szkolnym 2012/2013 Zapraszamy do korzystania z naszych warsztatów metodami KLANZY

Witamy serdecznie w nowym roku szkolnym 2012/2013 Zapraszamy do korzystania z naszych warsztatów metodami KLANZY Witamy serdecznie w nowym roku szkolnym 2012/2013 Zapraszamy do korzystania z naszych warsztatów metodami KLANZY Dbamy o to, aby nasza oferta warsztatowa była dla wszystkich atrakcyjna, ciekawa i wyjątkowa.

Bardziej szczegółowo

13.04.2015 14.04.2015 roku Gry Niekomputerowe, czyli projektowanie gier planszowych.

13.04.2015 14.04.2015 roku Gry Niekomputerowe, czyli projektowanie gier planszowych. 13.04.2015 Grupa I i 14.04.2015 roku Grupa II bibliotekarzy wzięła udział w szkoleniu Gry Niekomputerowe, czyli projektowanie gier planszowych. Szkolenia przeprowadzone przez Macieja Rynarzewskiego były

Bardziej szczegółowo

FAMILY ENGLISH TO ZAJĘCIA DLA RODZICÓW I DZIECI: BAWIĄC SIĘ PO A NGIE LS KU POD D OSKONAŁĄ OPI EKĄ.

FAMILY ENGLISH TO ZAJĘCIA DLA RODZICÓW I DZIECI: BAWIĄC SIĘ PO A NGIE LS KU POD D OSKONAŁĄ OPI EKĄ. KURSY EXTRA FAMILY ENGLISH TO ZAJĘCIA DLA RODZICÓW I DZIECI: KIEDY TY SIĘ UCZ YSZ, TWOJE DZ IECKO JE ST W TUŻ OBOK, BAWIĄC SIĘ PO A NGIE LS KU POD D OSKONAŁĄ OPI EKĄ. Lekcja dla Rodziców odbywa się w osobnej

Bardziej szczegółowo

KARTA INFORMACYJNA Z OCENIANIA NA LEKCJACH PLASTYKI DLA KLASY IV

KARTA INFORMACYJNA Z OCENIANIA NA LEKCJACH PLASTYKI DLA KLASY IV KARTA INFORMACYJNA Z OCENIANIA NA LEKCJACH PLASTYKI DLA KLASY IV Nauczyciel Barbara Grabowska 1. Na lekcje plastyki uczeń ma obowiązek przynosić: podręcznik zeszyt materiały do wykonania prac plastycznych

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY. Odnajduję siebie w świecie dźwięków. Muzyka mi pomaga. - zajęcia realizowane w ramach art. 42 KN

PROJEKT EDUKACYJNY. Odnajduję siebie w świecie dźwięków. Muzyka mi pomaga. - zajęcia realizowane w ramach art. 42 KN Agnieszka Janielak 1 PROJEKT EDUKACYJNY Odnajduję siebie w świecie dźwięków. Muzyka mi pomaga. - zajęcia realizowane w ramach art. 42 KN CELE OGÓLNE: 1. Rozwijanie wrażliwości muzycznej. 2. Kształtowanie

Bardziej szczegółowo

CHARAKTERYSTYKA ODDZIAŁÓW

CHARAKTERYSTYKA ODDZIAŁÓW CHARAKTERYSTYKA ODDZIAŁÓW ODDZIAŁ I AH (klasa 3-letnia dwujęzyczna z językiem hiszpańskim) Głównym celem nauki w tej klasie jest biegłe opanowanie języka hiszpańskiego (poziom C1 DELE intermedio/superior)

Bardziej szczegółowo

Nazwa koła/pracowni Grupa taneczna CHILLI, CHILLOUT 3. Hip hop Team CHILLOUT 1, CHILLOUT 2

Nazwa koła/pracowni Grupa taneczna CHILLI, CHILLOUT 3. Hip hop Team CHILLOUT 1, CHILLOUT 2 Nazwa koła/pracowni Grupa taneczna CHILLI, CHILLOUT 3 Hip hop Team CHILLOUT 1, CHILLOUT 2 Imię i nazwisko instruktora oraz zdjęcie instruktora Hanna Wachowska Informacje o instruktorze Absolwentka Wydziału

Bardziej szczegółowo

pełen sztuki i edukacji artystycznej zaprasza na wyjątkowe zajęcia włączające wyobraźnię!

pełen sztuki i edukacji artystycznej zaprasza na wyjątkowe zajęcia włączające wyobraźnię! pełen sztuki i edukacji artystycznej zaprasza na wyjątkowe zajęcia włączające wyobraźnię! ARTOLUDKI Historia sztuki MOCARTE Sztuki plastyczne TAŃCE KATALAŃCE Taniec z elementami języka hiszpańskiego BAJKI

Bardziej szczegółowo

METODY KONTROLI I OCENY OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW KRYTERIA OCENIANIA Z MUZYKI DLA KLASY VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. KS. K.

METODY KONTROLI I OCENY OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW KRYTERIA OCENIANIA Z MUZYKI DLA KLASY VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. KS. K. METODY KONTROLI I OCENY OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW KRYTERIA OCENIANIA Z MUZYKI DLA KLASY VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. KS. K. PALICY W TYCHACH ROK SZKOLNY 2015/2016 Realizujący mgr Michał Brożek Szkoła Podstawowa

Bardziej szczegółowo

MATEMATYCZNE ŁAMIGŁÓWKI DLA MĄDREJ GŁÓWKI-CZYLI GIMNASTYKA UMYSŁU prowadząca Aleksandra Rychel

MATEMATYCZNE ŁAMIGŁÓWKI DLA MĄDREJ GŁÓWKI-CZYLI GIMNASTYKA UMYSŁU prowadząca Aleksandra Rychel MATEMATYCZNE ŁAMIGŁÓWKI DLA MĄDREJ GŁÓWKI-CZYLI GIMNASTYKA UMYSŁU Aleksandra Rychel Kontakt 510 186 197, rychelka@gmail.com Godziny, dni zajęć poniedziałki, g. 15.00 16.00 Wiek uczestników 10 12 lat Motto:

Bardziej szczegółowo

Yoga Sound Art Celebration

Yoga Sound Art Celebration Yoga Sound Art Celebration I Edycja Park Śląski Rosarium 29 30 31 maja 2015 W dniach 29-31.05.2015 r. w Rosarium Parku Śląskiego odbędzie się. Będzie to pierwsza edycja Międzynarodowego, społecznie zaangażowanego

Bardziej szczegółowo

Projekt "Centrum Aktywności Seniorów - dojrzały smak życia" współfinansowany jest przez Gminę Miejską Kraków.

Projekt Centrum Aktywności Seniorów - dojrzały smak życia współfinansowany jest przez Gminę Miejską Kraków. Spotkania w ramach Zapraszamy na zajęcia z zakresu nowoczesnych technologii oraz fotografii i cyfrowej obróbki. Szczegółowe informacje i zapisy na konkretne terminy w biurze. Zapraszamy na język angielski

Bardziej szczegółowo

Projekt Mały muzyk. Opracowała: Ewa Karcz

Projekt Mały muzyk. Opracowała: Ewa Karcz Projekt Mały muzyk Opracowała: Ewa Karcz Wstęp Muzyka jest ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój dziecka. Przeżycia związane z odbiorem muzyki mają duży wpływ na rozwój emocjonalny i estetyczny. Słuchanie

Bardziej szczegółowo

Przedmioty rozszerzone: jęz. angielski (dwujęzyczny) historia geografia

Przedmioty rozszerzone: jęz. angielski (dwujęzyczny) historia geografia ODDZIAŁ I A (klasa 3-letnia dwujęzyczna z językiem angielskim) Głównym celem nauki w tej klasie jest biegłe opanowanie języka angielskiego (poziom C1) i poznanie kultury krajów anglojęzycznych. Powyższe

Bardziej szczegółowo

Projekt edukacyjny muzyka plastyka planowany do realizacji w klasach IV VI w oraz w I klasie gimnazjum w miesiącu kwietniu 2015r.

Projekt edukacyjny muzyka plastyka planowany do realizacji w klasach IV VI w oraz w I klasie gimnazjum w miesiącu kwietniu 2015r. Projekt edukacyjny muzyka plastyka planowany do realizacji w klasach IV VI w oraz w I klasie gimnazjum w miesiącu kwietniu 2015r. Opracowała Diana Zajkowska Temat: Historia pędzlem i nutą malowana. 1.

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne oraz przedmiotowe ocenianie z muzyki dla klas IV- VI w roku szkolnym 2015/2016

Wymagania edukacyjne oraz przedmiotowe ocenianie z muzyki dla klas IV- VI w roku szkolnym 2015/2016 Wymagania edukacyjne oraz przedmiotowe ocenianie z muzyki dla klas IV- VI w roku szkolnym 2015/2016 Muzyka jako przedmiot artystyczny wymaga specyficznego podejścia do sposobów sprawdzania i oceniania

Bardziej szczegółowo

Japońska tancerka tańcząca do słowiańskich dźwięków - niedługo w Polsce!

Japońska tancerka tańcząca do słowiańskich dźwięków - niedługo w Polsce! Japońska tancerka tańcząca do słowiańskich dźwięków - niedługo w Polsce! WROCŁAW, TARNOWSKIE GÓRY, KRAKÓW, GDAŃSK, KOBYLNICA (28 VI 2016) Tokijyo Hanasaki to japońska artystka tańca jiutamai, niezwykłej

Bardziej szczegółowo

Program Coachingu dla młodych osób

Program Coachingu dla młodych osób Program Coachingu dla młodych osób "Dziecku nie wlewaj wiedzy, ale zainspiruj je do działania " Przed rozpoczęciem modułu I wysyłamy do uczestników zajęć kwestionariusz 360 Moduł 1: Samoznanie jako część

Bardziej szczegółowo

Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna 76-200 Słupsk, ul. Narutowicza 9 tel./fax: (59) 845 60 20 www.ppp.slupsk.pl e-mail ppp.slupsk1@poczta.onet.

Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna 76-200 Słupsk, ul. Narutowicza 9 tel./fax: (59) 845 60 20 www.ppp.slupsk.pl e-mail ppp.slupsk1@poczta.onet. W ramach realizacji Projektu Pedagogika cyrku w terapii dzieci z zaburzeniami motoryki małej zakwalifikowana grupa 15 nauczycieli przedszkola uczestniczyła w warsztatach szkoleniowych Kreatywna praca z

Bardziej szczegółowo

Plastyka. Wymagania edukacyjne--kryteria oceniania

Plastyka. Wymagania edukacyjne--kryteria oceniania Plastyka Wymagania edukacyjne--kryteria oceniania ocena celująca - dysponuje wiedzą i umiejętnościami znacznie wykraczającymi poza wymagania edukacyjne sformułowane dla jego poziomu; - sprawnie, świadomie

Bardziej szczegółowo

Nauczyciel Muzyki mgr Edyta Stangret-Nowak

Nauczyciel Muzyki mgr Edyta Stangret-Nowak WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z PRZEDMIOTU MUZYKA W KLASACH 4-6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 7 IM. A. MICKIEWICZA W KALISZU W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 Nauczyciel Muzyki mgr Edyta Stangret-Nowak 1 Wymagania

Bardziej szczegółowo

Warsztaty kreatywne. Warsztaty kreatywne to ciekawa forma nauki połączona z doskonałą zabawą.

Warsztaty kreatywne. Warsztaty kreatywne to ciekawa forma nauki połączona z doskonałą zabawą. Warsztaty kreatywne Warsztaty kreatywne to ciekawa forma nauki połączona z doskonałą zabawą. Naszą misją jest propagowanie ekologicznych zachowań dlatego w sposób praktyczny pokazujemy, jak nadać drugie

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA MUZYKA kl IV

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA MUZYKA kl IV PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA MUZYKA kl IV STANDARDY WYMAGAŃ 1.Uczeń jest zobowiązany być obecnym na lekcji i aktywnie w niej uczestniczyć. 2.Uczeń ma obowiązek posiadać potrzebne do lekcji pomoce takie

Bardziej szczegółowo

Szkoła Odkrywców Talentów

Szkoła Odkrywców Talentów Szkoła Odkrywców Talentów Zajęcia, które służą odkrywaniu i rozwijaniu uzdolnień artystycznych. pracując nad podstawowymi umiejętnościami scenicznymi: budowaniem postaci, ruchem scenicznym, dialogiem,

Bardziej szczegółowo

03.02 (wtorek) 10.00 11.00 Ślizg zima w mieście zajęcia kulturalno-sportowe dla dzieci organizowane w ramach Akademii Aktywnego Czytelnika

03.02 (wtorek) 10.00 11.00 Ślizg zima w mieście zajęcia kulturalno-sportowe dla dzieci organizowane w ramach Akademii Aktywnego Czytelnika Data Godzina Wydarzenie Miejsce 01.02 (niedziela) 16.00 18.00 Bal karnawałowy na Lodowisku Lodowisko 02.02 (poniedziałek) 09.00 12.00 Scrapbooking 02.02 (poniedziałek) 09.00 12.00 Plastyka 02.02 (poniedziałek)

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA ELFÓW Świętego Mikołaja rodzinna gra miejska

AKADEMIA ELFÓW Świętego Mikołaja rodzinna gra miejska AKADEMIA ELFÓW Świętego Mikołaja rodzinna gra miejska ZwalczNude.pl to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dorośli szukający ciekawych form rozrywki jaki rodziny z dziećmi szukających

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH ul. M.Curie-Skłodowskiej 2 58-400 Kamienna Góra tel.: (+48) 75-645-01-82 fax: (+48) 75-645-01-83 E-mail: zso@kamienna-gora.pl WWW: http://www.zso.kamienna-gora.pl PRZEDMIOTOWY

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ W SIEMIATYCZACH prowadzić będzie w roku szkolnym 2015/2016 rekrutację do następujących szkół ponadgimnazjalnych:

ZESPÓŁ SZKÓŁ W SIEMIATYCZACH prowadzić będzie w roku szkolnym 2015/2016 rekrutację do następujących szkół ponadgimnazjalnych: ZESPÓŁ SZKÓŁ W SIEMIATYCZACH prowadzić będzie w roku szkolnym 2015/2016 rekrutację do następujących szkół ponadgimnazjalnych: Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej o 3-letnim cyklu nauczania

Bardziej szczegółowo

Andrzej Kosendiak. Dyrektor Narodowego Forum Muzyki. Wrocław r. Szanowni Państwo! Narodowe Forum Muzyki. Dyrektor Andrzej Kosendiak

Andrzej Kosendiak. Dyrektor Narodowego Forum Muzyki. Wrocław r. Szanowni Państwo! Narodowe Forum Muzyki. Dyrektor Andrzej Kosendiak Wrocław 23.06.2016 r. Szanowni Państwo! Narodowe Forum Muzyki pragnie włączyć się do udziału w projekcie Szkoła w Mieście, proponując uczniom i nauczycielom szereg różnych spotkań i koncertów w naszej

Bardziej szczegółowo

Fundacja Edukacji Międzykulturowej

Fundacja Edukacji Międzykulturowej Fundacja Edukacji Międzykulturowej Zajęcia edukacyjne dla dzieci Podróż dookoła świata NA 2014 ROK W prezentacji pokazano zdjęcia i rysunki wykorzystywane w materiałach edukacyjnych Fundacji Edukacji Międzykulturowej

Bardziej szczegółowo

19.05.2012 NOC MUZEÓW START 20:30 / ZACHĘTA

19.05.2012 NOC MUZEÓW START 20:30 / ZACHĘTA 19.05.2012 NOC MUZEÓW START 20:30 / ZACHĘTA WEF Laptop Orkiestra to rozwijany od czterech lat awangardowy projekt Fundacji Sztuka i Technologia, prezentujący horyzont współczesnej elektroniki. Orkiestra

Bardziej szczegółowo

XX Rozwojowy Festiwal dla Kobiet PROGRESSteron w Trójmieście

XX Rozwojowy Festiwal dla Kobiet PROGRESSteron w Trójmieście Patroni medialni lokalni Patroni XX Rozwojowy Festiwal dla Kobiet PROGRESSteron w Trójmieście Patroni medialni ogólnopolscy O PROGRESSteronie O PROGRESSteronie Festiwal Rozwojowy dla Kobiet PROGRESSteron

Bardziej szczegółowo

ORGANIZACJA ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU PRZYGOTOWUJĄCYCH DZIECI DO POSŁUGIWANIA SIĘ JĘZYKIEM OBCYM NOWOŻYTNYM OD ROKU SZKOLNEGO 2015/16

ORGANIZACJA ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU PRZYGOTOWUJĄCYCH DZIECI DO POSŁUGIWANIA SIĘ JĘZYKIEM OBCYM NOWOŻYTNYM OD ROKU SZKOLNEGO 2015/16 ORGANIZACJA ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU PRZYGOTOWUJĄCYCH DZIECI DO POSŁUGIWANIA SIĘ JĘZYKIEM OBCYM NOWOŻYTNYM OD ROKU SZKOLNEGO 2015/16 Elżbieta Pełka-Pryszcz Starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie 16

Bardziej szczegółowo

Centrum Rozwoju Talentów i Dobre Lekcje. zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na FERIE Z TALENTAMI

Centrum Rozwoju Talentów i Dobre Lekcje. zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na FERIE Z TALENTAMI Centrum Rozwoju Talentów i Dobre Lekcje zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na FERIE Z TALENTAMI otwarte warsztaty i prelekcje 16-20 stycznia 2017 Chcesz poznać swoje talenty i

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA Z PRZEDMIOTU -MUZYKA- NA POSZCZEGÓLNE OCENY

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA Z PRZEDMIOTU -MUZYKA- NA POSZCZEGÓLNE OCENY SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA Z PRZEDMIOTU -MUZYKA- NA POSZCZEGÓLNE OCENY Nauczyciel oceniając ucznia w klasach IV-VI bierze pod uwagę przede wszystkim jego aktywność, zaangażowanie i wkład pracy. Ocenianie aktywności,

Bardziej szczegółowo

Kryteria Oceniania z Muzyki dla klasy IV Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:

Kryteria Oceniania z Muzyki dla klasy IV Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który: Kryteria Oceniania z Muzyki dla klasy IV Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który: Śpiewa polski hymn narodowy (4 zwrotki) na pamięć, poprawnie pod względem melodycznym, rytmicznym, z zachowaniem jego charakteru,

Bardziej szczegółowo

Odpowiedzialna Przedsiębiorczość

Odpowiedzialna Przedsiębiorczość Odpowiedzialna Przedsiębiorczość Czym są warsztaty: Odpowiedzialna Przedsiębiorczość To cykl spotkań, które skupione wokół zagadnień związanych z przedsiębiorstwem, pokazują młodym osobom, w jaki sposób

Bardziej szczegółowo

AIESEC Praktyki studenckie 11.05. - 16.06.2011

AIESEC Praktyki studenckie 11.05. - 16.06.2011 AIESEC Praktyki studenckie 11.05. - 16.06.2011 Dzień Data, godziny Działania 1. 11.05.2011 g. 14.00 Powitanie, oprowadzenie po MDK Fabryczna, zapoznanie z działalnością, przedstawienie wizji i zadań MDK

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI Tematyka: 1. Chciałbym być matematykiem 2. Chciałbym być muzykiem Luty tydzień pierwszy. Tematyka tygodnia: Chciałbym

Bardziej szczegółowo

" Chór to nie tylko szkoła śpiewu, to sposób na życie wesołe i radosne..."

 Chór to nie tylko szkoła śpiewu, to sposób na życie wesołe i radosne... " Chór to nie tylko szkoła śpiewu, to sposób na życie wesołe i radosne..." Chór szkolny skupia uczniów lubiących łączyć swoje pasje, talent z artystycznym sposobem wyrażania siebie. To bardzo wymierny

Bardziej szczegółowo

Szczegółowe wymagania stawiane uczniom na poszczególne oceny z muzyki w klasie IV

Szczegółowe wymagania stawiane uczniom na poszczególne oceny z muzyki w klasie IV Szczegółowe wymagania stawiane uczniom na poszczególne oceny z muzyki w klasie IV Ocena celująca Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który opanował umiejętności i wiadomości wymagane na ocenę bardzo dobrą.

Bardziej szczegółowo

UBRANIE projekt badawczy. Dzieci czteroletnie Nauczyciel: Anna Podolak Czas trwania projektu: 1,5 tygodnia

UBRANIE projekt badawczy. Dzieci czteroletnie Nauczyciel: Anna Podolak Czas trwania projektu: 1,5 tygodnia UBRANIE projekt badawczy Dzieci czteroletnie Nauczyciel: Anna Podolak Czas trwania projektu: 1,5 tygodnia I etap projektu rozpoczęcie projektu 1. Wybór tematu Temat wyłonił się z rozmów z dziećmi podczas

Bardziej szczegółowo

www.gospeljoy.pl ZAPROSZENIE

www.gospeljoy.pl ZAPROSZENIE ZAPROSZENIE Nowy Rok zawsze przynosi nowe możliwości. W Fundacji PRO NOVIS uważamy, że bardzo istotne jest wykorzystywać wspólny potencjał, który posiadamy jako Organizacje Pozarządowe. Oczywiście, aby

Bardziej szczegółowo

MUZYKA - KLASA IV. Szczegółowe wymagania na następujące stopnie. ocena celująca Uczeń:

MUZYKA - KLASA IV. Szczegółowe wymagania na następujące stopnie. ocena celująca Uczeń: MUZYKA - KLASA IV Szczegółowe wymagania na następujące stopnie ocena celująca Uczeń: Wykazuje szczególne zainteresowanie muzyką Orientuje się w bieżących wydarzeniach muzycznych w kraju i na świecie (konkursy,

Bardziej szczegółowo

WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM

WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM MIĘDZYSZKOLNE DNI KULTURY 2014 WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. PŁK. L. LISA-KULI WARSZAWA, UL. OSZMIAŃSKA 23/25 12-14 i 25 marca 2014 r. MDK to niepowtarzalny

Bardziej szczegółowo

Projekt edukacyjny dla przedszkoli Przedszkole z kulturą Raport 2012

Projekt edukacyjny dla przedszkoli Przedszkole z kulturą Raport 2012 Projekt edukacyjny dla przedszkoli Przedszkole z kulturą Raport 2012 Cele projektu: edukacja artystyczna, włączająca do prac placówek przedszkolnych instytucje kultury z Bydgoszczy zachęcenie przedszkoli

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli BEZPIECZNA +

Szkoła Podstawowa im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli BEZPIECZNA + Szkoła Podstawowa im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli BEZPIECZNA + Rządowy program wspomagania w latach 2015 2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki

Bardziej szczegółowo

UŚMIECH DZIECKA PRACOWNIA PEDAGOGICZNO- PSYCHOLOGICZNA OFERTA WARSZTATY INTELIGENCJI EMOCJONALNEJ (WARSZTATY TWÓRCZEGO MYŚLENIA)

UŚMIECH DZIECKA PRACOWNIA PEDAGOGICZNO- PSYCHOLOGICZNA OFERTA WARSZTATY INTELIGENCJI EMOCJONALNEJ (WARSZTATY TWÓRCZEGO MYŚLENIA) UŚMIECH DZIECKA PRACOWNIA PEDAGOGICZNO- PSYCHOLOGICZNA OFERTA WARSZTATY INTELIGENCJI EMOCJONALNEJ (WARSZTATY TWÓRCZEGO MYŚLENIA) CEL: Celem zajęć jest zachęcenie dzieci do pracy w grupie oraz budowania

Bardziej szczegółowo

Impreza Noc w Haremie

Impreza Noc w Haremie Impreza Noc w Haremie Orientalne rytmy, gorący taniec brzucha, aromatyczna kuchnia oraz mnóstwo świetnej zabawy w klimatach wschodu to to tylko niektóre atrakcje Nocy w Haremie jaką możemy dla Państwa

Bardziej szczegółowo

Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna 76-200 Słupsk, ul. Narutowicza 9 tel./fax: (59) 845 60 20 www.ppp.slupsk.pl e-mail ppp.slupsk1@poczta.onet.

Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna 76-200 Słupsk, ul. Narutowicza 9 tel./fax: (59) 845 60 20 www.ppp.slupsk.pl e-mail ppp.slupsk1@poczta.onet. W ramach realizacji Projektu Pedagogika cyrku w terapii dzieci z zaburzeniami motoryki małej zakwalifikowana grupa 10 rodziców uczestniczyła w warsztatach szkoleniowych Twórcze zastosowanie pedagogiki

Bardziej szczegółowo

Ferie zimowe 2013 - program zajęć Grupy dla osób indywidualnych

Ferie zimowe 2013 - program zajęć Grupy dla osób indywidualnych Ferie zimowe 2013 - program zajęć Grupy dla osób indywidualnych Zapisy rozpoczynamy 23 stycznia (środa) od godz. 12.30 Zgłoszenia przed godz. 12.30 nie będą brane pod uwagę. O zapisie do danej decyduje

Bardziej szczegółowo

Szyfry kody - scenariusz działania

Szyfry kody - scenariusz działania Szyfry kody - scenariusz działania Adresaci: dzieci od 6 roku życia Czas trwania ćwiczenia: ok 1,5 godz. Materiały: Specjalnie przygotowane arkusze grubego papieru, o wyraźnie wydłużonym kształcie 15x40

Bardziej szczegółowo

Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE. Autor: Małgorzata Marzec

Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE. Autor: Małgorzata Marzec Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE W SZKOŁACH PONADGIMNAZJALNYCH Autor: Małgorzata Marzec Podstawa programowa przedmiotu wiedza o kulturze CELE KSZTAŁCENIA - WYMAGANIA OGÓLNE I.

Bardziej szczegółowo

odkryj pełnię zdrowia

odkryj pełnię zdrowia W C Z A S Y R E G E N E R A C Y J N E 2 0 1 5 odkryj pełnię zdrowia Regeneracja w puszczy Odkryj z nami pełnię zdrowia w 8 dni! Zapraszamy Cię na wczasy, jakich dotąd nie oferowano! Zapraszamy Cię w piękny

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z przedmiotu ZESPÓŁ RYTMICZNY. dla uczniów klasy I (cykl CZTEROLETNI)

Wymagania edukacyjne z przedmiotu ZESPÓŁ RYTMICZNY. dla uczniów klasy I (cykl CZTEROLETNI) Wymagania edukacyjne z przedmiotu ZESPÓŁ RYTMICZNY dla uczniów klasy I (cykl CZTEROLETNI) Uczeń: - realizuje różne formy aktywności muzycznej (śpiew, taniec, gra na instrumentach, działania teatralne);

Bardziej szczegółowo

zajęcia w świetlicy zajęcia w świetlicy zajęcia w świetlicy Zapraszamy do zapoznania sie z ofertą świetlicy osiedlowej przy ul.

zajęcia w świetlicy zajęcia w świetlicy zajęcia w świetlicy Zapraszamy do zapoznania sie z ofertą świetlicy osiedlowej przy ul. zajęcia w świetlicy zajęcia w świetlicy zajęcia w świetlicy Zapraszamy do zapoznania sie z ofertą świetlicy osiedlowej przy ul. Westfala 3 Trening kreatywności Od najbliższego poniedziałku zajęcia o bardziej

Bardziej szczegółowo

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą wyjątkową ofertą warsztatów i imprez edukacyjnych.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą wyjątkową ofertą warsztatów i imprez edukacyjnych. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą wyjątkową ofertą warsztatów i imprez edukacyjnych. WARSZTATY NAUKOWE - CHEMIA I FIZYKA WARSZTATY MYDLANE WARSZTATY KULINARNE - ZAKĄTKOWE CIASTECZKA FESTYNY I

Bardziej szczegółowo

- uczęszcza na dodatkowe zajęcia muzyczne (np. chór, nauka gry na instrumencie, zespól wokalny itp.);

- uczęszcza na dodatkowe zajęcia muzyczne (np. chór, nauka gry na instrumencie, zespól wokalny itp.); 1 Przedmiotowy system oceniania z muzyki, kl IV-VI, gimnazjum Kryteria ocen - klasa IV Uczeń, który otrzymuje ocenę: celującą - opanował w stopniu bardzo dobrym materiał klasy IV; - ujawnia wyjątkowe zdolności

Bardziej szczegółowo

Więcej zdjęć możesz obejrzeć w galerii. Wystarczy skopiować poniższy link.

Więcej zdjęć możesz obejrzeć w galerii. Wystarczy skopiować poniższy link. Jesteśmy szkołą innowacyjną od dwóch lat realizujemy wyjątkową na skalę kraju innowację pedagogiczną - autorską klasę I B matematyczno-fizyczno-informatyczną, w której realizuje się odwróconą szkołę z

Bardziej szczegółowo