Sytuacja w Polsce i na świecie. Analiza mwig40. Spółka tygodnia: Bank Millennium. Spółka pod lupą : PKO BP. Dziennik inwestora

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "10.05.2015. Sytuacja w Polsce i na świecie. Analiza mwig40. Spółka tygodnia: Bank Millennium. Spółka pod lupą : PKO BP. Dziennik inwestora"

Transkrypt

1 Sytuacja w Polsce i na świecie Zofia Sztejner Analiza mwig40 Tomasz Wcisło Spółka tygodnia: Bank Millennium Kamil Zięba Spółka pod lupą : PKO BP Tomasz Wcisło Dziennik inwestora Dawid Wójcik Odczyty makroekonomiczne Sławomir Krzyśko Kalendarz inwestora Sławomir Krzyśko

2 Sytuacja w Polsce i na świecie Zofia Sztejner Odbicie inflacji w polskiej gospodarce Spodziewane jest odbicie inflacji CPI do -1,1% r/r w kwietniu z -1,5% r/r w marcu. Przyczyną tej zmiany są nieco wyższe ceny żywności, wyraźnie droższe paliwa oraz zjawisko niskiej bazy statystycznej. Przy inflacji bazowej po wyłączeniu cen żywności i energii, możliwe jest jedynie lekkie odbicie, natomiast przewiduje się trend wzrostowy w kolejnych miesiącach, głównie za sprawą silnej konsumpcji prywatnej i wspomnianego wcześniej efektu bardzo niskiej bazy. Dane o podaży pieniądza potwierdzają kontynuację wzrostu udzielonych kredytów w kwietniu. Według ostatnich badań NBP, banki w I kwartale złagodziły kryteria kredytowe dla firm. Wpływ na taki obrót zdarzeń miało głównie zaostrzenie konkurencji w sektorze bankowym. Odnotowano również, zwłaszcza wśród dużych firm, znacznie większe zainteresowanie na kredyty długookresowe, których przeznaczenie często wiąże się z inwestycjami w rozwój przedsiębiorstw. Wirtualna Polska debiutuje na GPW W czwartek na warszawskiej giełdzie swój debiut zanotowała Wirtualna Polska Holding. W ofercie publicznej spółka oraz jej akcjonariusz fundusz Innova Capital umieścili 9,2 mln walorów. W piątek podczas rozpoczęcia notowań, kurs akcji wzrósł o 10 proc., a praw do akcji o 8 proc. Pieniądze pozyskane z emisji zostaną przeznaczone na zmniejszenie zadłużenia i przejęcia. WP planuje przejęcia spółek z obszaru marketplace, multimediów i serwisów tematycznych. Prezes spółki Jacek Świderski zapowiedział, że jeszcze w tym roku pozyskane z emisji 100 mln zostaną przeznaczone na przejęcia. Należy pamiętać, że planowane przedsięwzięcia nie będą dla spółki łatwym zadaniem, z uwagi na rywalizację z głównym konkurentem spółką Onet. Toyota kumuluje pokaźne zyski Gigant wśród producentów samochodów w Japonii odnotował wzrost zysku netto o 19% r/r. Wynik osiągnięty został dzięki silniejszemu popytowi płynącemu z amerykańskiej gospodarki oraz deprecjacji jena. Wiele japońskich firm zwłaszcza tych, opierających się na eksporcie, takich jak Toyota skorzystało z obecnej sytuacji na rynku, pomogło to w obniżeniu kosztów sprzedawanych towarów za granicą.

3 Chińskie regulacje zagrożą notowaniom aluminium Według analityków Raiffeisen Polbanku, w najbliższym czasie możemy spodziewać się spadku cen aluminium. Na spadek notowań tego metalu przyczyni się umocnienie dolara oraz zniesienie cła eksportowego w Chinach, które determinuje wzrost produkcji tego surowca. Od początku roku ceny aluminium na London Metal Exchange wzrosły o 4,6 proc.

4 Analiza mwig40 Tomasz Wcisło Za nami tydzień pełen raportów i decyzji. Po niemrawym początku tygodnia polskie indeksy powoli budziły się do życia, zamieniając się z misiów w pełne wigoru byki. W środę mogliśmy oglądać wzrosty wszystkich głównych indeksów, z sumarycznym obrotem na poziomie 1,27 mld PLN. Bohaterem sesji były małe i średnie spółki, w szczególności mwig40, który przebił poziom 3900 pkt, poprawiając maksima trwającego od połowy stycznia trendu wzrostowego. Wzrostom sprzyjały kolejne publikacje indeksów PMI dla usług oraz potwierdzenie oczekiwanej przez inwestorów decyzji RPP o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Początek tygodnia zdominowały indeksy PMI dla przemysłu, których wartości były zbliżone do oczekiwań, choć negatywnie zaskoczył ten najbliższy ciału- polski indeks spadł z 54,8 pkt do 54 pkt, przy oczekiwanym 54,6. Nie spotkało się to jednak z negatywnym odzewem inwestorów, analizowany mwig40 zyskał 0,45%. Po spadkowym wtorku i zaznaczającej się dwudniowej konsolidacji, średnie spółki zamieniły się w byki, przebijając na koniec sesji poziom 3900 pkt. W czwartek, zdominowany przez wybory w Wielkiej Brytanii, polskie indeksy przechodziły w ciągu dnia kontrolowaną korektę (mwig40 utrzymał się ponad 3900 pkt), ostatecznie, jako jedyny z 4 głównych indeksów, nawet nie zamykając dnia na czerwono (wzrost o 0,04%). Ostatnia sesja w tygodniu przyniosła wzrosty, zamykając tydzień na poziomie 3496 pkt, notując 1,62% w górę na przestrzeni 5 dni, stając się liderem wśród głównych polskich indeksów. W przyszłym tygodniu inwestorzy będą oczekiwać na publikację odczytów PKB za I kwartał (między innymi Polski) oraz raportów inflacyjnych. Swój wpływ może mieć wynik I tury wyborów prezydenckich, a także komunikat po spotkaniu ministrów finansów krajów UE.

5 Z technicznego punktu widzenia indeks średnich spółek znajduje się w powoli zacieśniającym się kanale wzrostowym, co może zwiastować zbliżający się okres konsolidacji po dwucyfrowych wzrostach notowanych od stycznia. Dodatkowym argumentem skłaniającym się ku tej tezie może być zachowanie średnich, gdzie można zauważyć powoli zmniejszające się różnice między najkrótszą (czerwona 15 dniowa) oraz odpowiednio 25 i 45 dniową. Powyżej poziomu 70 pkt jest wskaźnik RSI, wskazując nadchodzącą korektę ostatnich wzrostów (2,34% na przestrzeni 10 dni).

6 Spółka tygodnia: Bank Millennium Kamil Zięba Bank Millennium S.A. jest to szósty, co do wielkości posiadanych aktywów i liczby placówek bank w Polsce. Jest ogólnopolskim bankiem komercyjnym oferującym usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć indywidualnych doradców, sieć oddziałów i bankowość elektroniczną. Bank powstały w 1989 roku był pierwszym prywatnym bankiem w Polsce jak i pierwszym bankiem notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Obecnie stanowi on centrum Grupy Banku Millennium, w której skład wchodzą: Millennium Leasing, Millennium Dom Maklerski, Millennium Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. W rocznym raporcie okresowym za rok 2014 spółka przedstawiła, iż wygenerowała zysk na poziomie 838 mln zł brutto. Jest to w porównaniu do 2013 roku wzrost o 157mln zł. Zaktualizowano również cele zaplanowane na lata Obecnie mają być realizowane do roku 2017, a zakładają one realizacje strategii w czterech filarach takich jak: wzmocnienie tempa pozyskiwania klientów detalicznych, odróżnienie banku od konkurentów, utrzymanie tempa rozwoju w segmencie przedsiębiorstw oraz utrzymanie doskonałości operacyjnej i ścisłej kontroli kosztów. W kwartalnym raporcie okresowym za I kwartał 2015 roku spółka odnotowała skonsolidowany zysk na poziomie 162,57 mln zł, co było dużo lepszym wynikiem w porównaniu do ostatniego kwartału poprzedniego roku. Przedstawiła także, iż aktywa przez nią posiadane wzrosły do 64,05mld zł wobec 60,74 mld zł na koniec roku Notowany na polskiej giełdzie od listopada 2000 roku Bank Millennium S.A. Od jakiegoś czasu nie osiągał zaskakujących cen akcji. Jednak od początku kwietnia widać na wykresach powolny trend wzrostowy. Mimo, iż BESI Grupo Novo Banco obniżył rekomendacja dla spółki z kupuj do neutralnie kurs akcji w ostatnim tygodniu wzrósł o p.p. Być może to dobre wyniki przedstawione przez bank w raporcie rocznym i kwartalnym spowodowały wzrost cen.

7 Patrząc na wykres Banku Millennium S.A. z ostatniego tygodnia widać znaczny wzrost akcji z małymi korektami. Wzrost trwał od początku poniedziałkowej sesji, aż do połowy sesji piątkowej gdzie prawdopodobnie zaczęła się rysować spora korekta obniżając nieznacznie cenę akcji. Cały tydzień zakończył się jednak wzrostem, a na wykresie dla inwestorów krótkoterminowych wyrysowała się nowa linia wsparcia na poziomie 7,78zł. Ostatnie ruchy cen można było dobrze przewidzieć za pomocą prostego oscylatora CCI. Pod koniec sesji piątkowej przy rysowaniu się prawdopodobnej korekty był on poniżej poziomu -100 co z charakterystyki tego oscylatora oznacza, iż ceny powinny w najbliższym czasie skierować się ku północy.

8 Spółka pod lupą : PKO BP Tomasz Wcisło PKO BP to największy bank komercyjny w Polsce, będący również jedną z najstarszych instytucji finansowych w kraju, zatrudnia 26 tys. pracowników. Jest to bank uniwersalny, posiadający 17,3% udziału w depozytach na polskim rynku bankowym oraz 17,9% na rynku kredytów. Od 2010 notuje wzrost liczby prowadzonych rachunków bieżących (z 6150 tys. W 2010 do 6660 tys. w 2014), jednocześnie zmniejszając liczbę agencji i oddziałów: z 3,1 tys. w 2010 do 2,3 tys. w Klientami PKO BP jest ok 8,9 mln Polaków. Bank w 2014 roku, utworzył bank hipoteczny pod nazwą PKO Bank Hipoteczny ( ). Również w październiku doszło do prawnego połączenia z Nordea Bank Polska. Integracja z Nordeą w 2015 roku będzie miało charakter operacyjny (integracja systemów IT). Po przejściu tego etapu bank planuje korzystać z synergii, oczekiwanych przez bank w wysokości 139 mln zł oraz 278 mln zł w kolejnych latach. Ponadto bank planuje w 2015 wejść na rynek niemiecki, otwierając w II połowie 2015 roku oddział we Frankfurcie. W dłuższym okresie, oddziały banku powinny pojawić się również w Wielkiej Brytanii, Francji i Czechach, gdzie aktywny jest polski eksport. W ostatnim czasie (04.05) wszedł w życie nowy cennik dla klientów detalicznych, w którym podniesiono opłaty za wydawanie kart debetowych oraz opłaty za karty kredytowe. Decyzja ta jest podyktowana obniżeniem opłaty interchange, obciążającej płatności kartą, z 1,6% do 0,3%. Dodatkowo, banki szukają pieniędzy u klientów z powodu podwyżek składki na BFG. W 2014 roku skonsolidowany zysk netto grupy wyniósł mln zł (+0,75% r/r). Bez przychodów ze sprzedaży pakietu większościowego eservice (2013) wzrost ten wyniósł 16,7%. Wynik odsetkowy banku zanotował wzrost o 11,9% r/r, dzięki skokowemu obniżeniu kosztów odsetkowych o 20,46%. Bank stracił jednak na prowizjach i opłatach: wynik z tyt. prowizji i opłat obniżył się o 2,4% r/r. Wskaźnik C/I banku znajduje się na poziomie 47,1%, a marża operacyjna na poziomie 3,6%. W porównaniu do innych banków PKO BP ma zarówno lepszy wskaźnik ROE (11,74% do średniej 9,94%) jak i ROA (1,3% do średniej 0,9%). C/Z PKO BP jest niższy od średniej bankowej (13,88 do 17,88), ujawniając potencjał wzrostowy. Palącym problemem polskich banków są kredyty we frankach. Z ich powodu KNF zalecił niewypłacanie przez PKO BP i kilka innych banków dywidendy. Zarząd przychylił się we wtorek, zgodnie z prawem, do tego zalecenia, dzieląc ponad 3 mld PLN zysku na podwyższenie kapitału zapasowego (1,9 mld) oraz pozostawiając kwotę 1,25 mld PLN niepodzieloną. Przedstawiona przez zarząd banku polityka została zatwierdzona w środę przez radę nadzorczą. Udział kredytów we frankach w portfelu kredytowym banku wynosi 16%, co plasuje go poniżej średniej rynkowej w polskim sektorze bankowym. Liczba kredytów w CHF zagrożonych spłatą na koniec roku wynosiła 3,1%, nieznacznie więcej niż analogicznych kredytów w

9 PLN. Analitycy przewidują wpłynięcie kryzysu frankowego na wyniki banków w raportach za I kwartał 2015 roku, z tego powodu dla akcjonariuszy banku niezwykle istotną datą będzie data publikacji skonsolidowanego raportu za okres styczeń-marzec. Na przestrzeni roku PKO BP był jednym z najgorzej spisujących się banków, tracąc około 5%. Ostatnie miesiące jednak są dla banku bardzo pozytywne, ponieważ z ciągnącego w dół WIG-Banki podmiotu zamienił się w jeden z jego motorów napędowych, co widać na kolejnym porównaniu. PKO BP wg maklerów posiada dość duży potencjał wzrostowy. 6 Domów maklerskich wydało rekomendacje z ceną powyżej aktualnej, z maksymalną 43 zł za walor.

10 Z technicznego punktu widzenia kurs PKO BP przebił trend spadkowy z października 2014 roku. Dalszych wzrostów nie zatrzymał silny opór na 50% zniesieniu Fibonacciego, który wspomagała linia średnioterminowego trendu spadkowego, który zaczął się w kwietniu 2014 roku. Dzięki temu ruch wzrostowy nabrał rozpędu, pokonując kolejny opór na poziomie 36,95zł/akcja. Przebite linie oporu powinny posłużyć teraz jako poziomy wsparcia, wspomagające notowania w forsowaniu kolejnych oporów. Na poziomie 38 zł/akcja znajduje się potencjalny opór ze strony linii przebitego w listopadzie 2014 roku długoterminowego trendu wzrostowego z połowy 2012 roku. Interesująco wyglądają średnie, w których 45 dniowa przebiła od dołu 90 dniową oraz przymierza się do pokonania 120 dniowej.

11 Dziennik inwestora Dawid Wójcik #2: Sprawdźmy, co nas czeka w nadchodzącym tygodniu i podsumujmy ostatni nasz typ: W zeszłym tygodniu postawiliśmy USD i CHF, co przekłada się na parę USD/CHF na naszych platformach. Jak możemy zauważyć (od ostatniej przerywanej linii) do połowy tygodnia wszystko szło zgodnie z planem CHF utrzymał trend wzrostowy a USD odbił się od linii oporu. Jeśli ktoś systematycznie przesuwał SL to mógł zarobić na parze USD/CHF nawet 250 pipsów przy ryzyku 80 pipsów. W tym tygodniu będziemy mieli trudniejsze zadanie, ponieważ nie widać walut, które by dawały nam jasny sygnał, ale spróbujmy coś wybrać: USD i JPY znajdują się w konsolidacji, CHF i EUR we względu na trwającą korektę trendu wzrostowego też nas nie interesują, NZD - kontynuuje trend spadkowy i pozycje wejście na rynek wiązałoby się z dużym ryzykiem.

12 Walutą, która zasługuje na zainteresowanie w tym tygodniu niewątpliwie jest AUD, ponieważ ostatnia korekta na tej walucie nie wybiła ostatniego dołka, więc dalej zostajemy w trendzie wzrostowym. Martwić natomiast może, że ostatni wierzchołek nie wybił nowego szczytu, jednak nie jest to czynnik dyskwalifikujący. Potrzebujemy teraz parę, która będzie traciła na wartości, a ponieważ żadna nie wykazuje takich predyspozycji postawimy na JPY, związku z tym: Para która ma największy potencjał ruchu w przyszłym tygodniu to: AUD/JPY aktualnie po: 94.93

13 Odczyty makroekonomiczne Sławomir Krzyśko Najważniejsze wskaźniki tygodnia

14 GODZ. KRAJ WSKAŹNIK OKRES ODCZYT PROGNOZA POPRZEDNIA WARTOŚĆ Poniedziałek :45 Chiny Indeks PMI dla przemysłu, fin. kwiecień 48,9 49,2 49,6 09:00 Węgry Indeks PMI dla przemysłu kwiecień 51 55,4 09:00 Polska Indeks PMI dla przemysłu kwiecień 54 54,6 54,8 09:00 Węgry Bilans handlu zagranicznego, fin. (EUR) luty 848 mln 935,4 mln 709 mln 09:30 Szwajcaria Indeks PMI dla przemysłu kwiecień 47,9 47,9 09:30 Czechy Indeks PMI dla przemysłu kwiecień 54,7 56,1 09:55 Niemcy Indeks PMI dla przemysłu, fin. kwiecień 52,1 51,9 52,8 10:00 Strefa Euro Indeks PMI dla przemysłu, fin. kwiecień 52 51,9 52,2 10:30 Strefa Euro Indeks Sentix maj 19,6 19,8 20,0 16:00 USA Zamówienia na dobra trwałego użytku, fin. (m/m) marzec 4,4% 4% -1,4% 16:00 USA Zamówienia w przemyśle (m/m) marzec 2,1% 2% -0,1% Wtorek :30 Australia Decyzja RBA ws. stóp procentowych maj 2,00% 2,00% 2,25% 09:00 Rumunia Inflacja IPPI (r/r) marzec -1,1% -1,7% 14:30 USA Bilans handlu zagranicznego (USD) marzec -51,37 mld -41,3 mld -35,89 mld 14:30 Kanada Bilans handlu zagranicznego (CAD) marzec -3,02 mld -0,85 mld -2,22 mld 15:45 USA Indeks PMI dla usług, fin. kwiecień 57,4 57,8 59,2 16:00 USA Indeks ISM dla usług kwiecień 57,8 56,5 56,5 Środa :45 Nowa Zelandia Stopa bezrobocia I kw. 5,8% 5,5% 5,8% 03:45 Chiny Indeks PMI dla usług kwiecień 52,9 53,1 52,3 09:00 Słowacja Sprzedaż detaliczna (r/r) marzec 1,9% -0,3% 09:00 Czechy Sprzedaż detaliczna (r/r) marzec 5,9% 6,7% 6,3% 09:00 Węgry Sprzedaż detaliczna w.d.a. (r/r) marzec 5,1% 6,4% 09:55 Niemcy Indeks PMI dla usług, fin. kwiecień 54 54,4 55,4 10:00 Strefa Euro Indeks PMI dla usług, fin. kwiecień 54,1 53,7 54,2 10:30 Wlk. Brytania Indeks PMI dla usług kwiecień 59,5 58,6 58,9

15 12:40 Polska Stopa referencyjna maj 1,50% 1,50% 1,50% 14:15 USA Raport ADP kwiecień 169 tys. 200 tys. 175 tys. 16:00 Kanada Indeks Ivey PMI s.a. kwiecień 58,2 49,2 47,9 16:30 USA Zmiana zapasów ropy tydzień -3,9 mln brk 0,9 mln brk 1,9 mln brk Czwartek :30 Australia Stopa bezrobocia kwiecień 6,2% 6,2% 6,1% 08:00 Niemcy Zamówienia w przemyśle s.a. (m/m) marzec 0,9% 1,5% -0,9% 09:00 Czechy Produkcja przemysłowa (r/r) marzec 6,2% 6,3% 4,5% 09:00 Węgry Produkcja przemysłowa s.a., wst. (m/m) marzec 2,6% -0,7% 09:00 Czechy Bilans handlu zagranicznego (CZK) marzec 19,2 mld 27 mld 18,0 mld 14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych tydzień 265 tys. 280 tys. 262 tys. Piątek :45 Szwajcaria Stopa bezrobocia n.s.a. kwiecień 3,3% 3,3% 3,4% 08:00 Niemcy Produkcja przemysłowa s.a. (m/m) marzec -0,5% 0,4% 0,0% 08:00 Niemcy Bilans handlu zagranicznego s.a. (EUR) marzec 19,3 mld 19,7 mld 20 mld 09:00 Węgry Inflacja CPI (r/r) kwiecień -0,3% -0,4% -0,6% 10:30 Wlk. Brytania Bilans handlu zagranicznego (GBP) marzec -10,12 mld -9,8 mld -10,79 mld 14:30 USA Stopa bezrobocia kwiecień 5,4% 5,4% 5,5% 14:30 Kanada Stopa bezrobocia kwiecień 6,8% 6,9% 6,8%

16 Kalendarz inwestora Sławomir Krzyśko GODZ. KRAJ WSKAŹNIK OKRES PROGNOZA POPRZEDNIA WARTOŚĆ Poniedziałek :00 Rumunia Bilans handlu zagranicznego (EUR) marzec -0,384 mld 09:00 Węgry Bilans handlu zagranicznego, wst. (EUR) marzec 785 mln 848 mln 09:00 Słowacja Bilans handlu zagranicznego (EUR) marzec 380 mln 529 mln 09:15 Szwajcaria Sprzedaż detaliczna s.a. (m/m) marzec -1,2% 13:00 Wlk. Brytania Decyzja ws. stóp procentowych maj 0,5% 0,5% Wtorek :00 Węgry Produkcja przemysłowa s.a., fin. (m/m) marzec 2,6% -0,7% 09:00 Słowacja Produkcja przemysłowa (r/r) marzec 3,8% 3,2% 09:00 Rumunia Produkcja przemysłowa s.a. (m/m) marzec 0,0% 09:00 Rumunia Inflacja CPI (r/r) kwiecień 0,8% 09:00 Czechy Inflacja CPI (r/r) kwiecień 0,4% 0,2% 09:00 Czechy Stopa bezrobocia kwiecień 6,8% 7,2% 10:30 Wlk. Brytania Produkcja przemysłowa (m/m) marzec 0,1% 0,1% 20:00 USA Budżet federalny (USD) kwiecień -52,9 mld Środa :30 Francja PKB s.a., wst. (k/k) I kw. 0,4% 0,1% 07:30 Chiny Produkcja przemysłowa (r/r) kwiecień 6% 5,6% 07:30 Chiny Sprzedaż detaliczna (r/r) kwiecień 10,5% 10,2% 08:00 Niemcy PKB s.a., wst. (k/k) I kw. 0,6% 0,7% 08:00 Niemcy Inflacja CPI, fin. (r/r) kwiecień 0,4% 0,3% 08:45 Francja Inflacja CPI (r/r) kwiecień 0,1% -0,1% 09:00 Słowacja PKB, wst. (r/r) I kw. 2,5% 2,4% 09:00 Rumunia PKB n.s.a., wst. (r/r) I kw. 2,5% 2,6% 09:00 Węgry PKB s.a., wst. (k/k) I kw. 0,9% 09:00 Słowacja Inflacja CPI (r/r) kwiecień -0,2% -0,3% 09:00 Hiszpania Inflacja CPI (r/r) kwiecień -0,7% 10:00 Włochy PKB, wst. (k/k) I kw. 0,2% 0,0% 10:30 Wlk. Brytania Stopa bezrobocia marzec 5,6% 5,6% 11:00 Strefa Euro PKB s.a., wst. (k/k) I kw. 0,4% 0,3% 11:00 Strefa Euro Produkcja przemysłowa s.a. (m/m) marzec 0,2% 1,1% 11:00 Włochy Inflacja CPI, fin. (r/r) kwiecień 0,0% -0,1% 14:30 USA Sprzedaż detaliczna (m/m) kwiecień 0,3% 0,9% 16:30 USA Zmiana zapasów ropy tydzień -3,9 mln brk Czwartek :45 Nowa Zelandia Sprzedaż detaliczna (k/k) I kw. 1,7% 09:00 Polska Wskaźnik Przyszłej Inflacji wg BIEC kwiecień 74,6 14:00 Polska Inflacja CPI (r/r) kwiecień -1,2% -1,5% 14:30 USA Inflacja PPI (r/r) kwiecień -0,8% 14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych tydzień 265 tys. Piątek :00 Czechy PKB s.a., wst. (k/k) I kw. 0,8% 0,4% 09:15 Szwajcaria Ceny producentów (r/r) kwiecień -2,1% 10:00 Polska PKB s.a., wst. (k/k) I kw. 0,7% 10:00 Czechy Saldo rachunku bieżącego (CZK) marzec 23 mld 33 mld 14:00 Polska Saldo rachunku bieżącego (EUR) marzec 1050 mln 116 mln 14:00 Polska Inflacja bez cen najbardziej zmiennych (r/r) kwiecień -0,4%

17 14:30 USA Indeks NY Empire State maj 4-1,19 15:15 USA Produkcja przemysłowa (m/m) kwiecień 0,2% -0,6% 15:55 USA Indeks Uniwersytetu Michigan, wst. maj 96,4 95,9 22:00 USA Napływ kapitałów długoterminowych (USD) marzec 9,8 mld Zredagował: Tomasz Wcisło Fakty przedstawione w niniejszej publikacji pochodzą i bazują na źródłach, w których wiarygodność ufamy, ale nie gwarantujemy ich poprawności oraz kompletności. Niniejsze opracowanie nie stanowi oferty sprzedaży, propozycji dokonania jakiejkolwiek inwestycji, porady informacyjnej ani też rekomendacji kupna lub sprzedaży żadnego instrumentu finansowego.

XIV. Ład korporacyjny... 89 Zakres ładu korporacyjnego... 89 Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania... 89 Akcjonariusze Alior Banku S.A...

XIV. Ład korporacyjny... 89 Zakres ładu korporacyjnego... 89 Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania... 89 Akcjonariusze Alior Banku S.A... Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Alior Banku Spółki Akcyjnej w 2014 SPIS TREŚCI List Prezesa Zarządu... 4 List Przewodniczącej Rady Nadzorczej... 5 I. Podsumowanie działalności Alior

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej ING Banku Śląskiego S.A. w 2013 roku

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej ING Banku Śląskiego S.A. w 2013 roku Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej ING Banku Śląskiego S.A. w 2013 roku SPIS TREŚCI LIST PRZEWODNICZĄCEJ RADY NADZORCZEJ... 5 LIST PREZES ZARZĄDU... 6 KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA GRUPY KAPITAŁOWEJ

Bardziej szczegółowo

Skrócone Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe Grupy mbanku S.A. według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej za IV kwartał 2014

Skrócone Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe Grupy mbanku S.A. według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej za IV kwartał 2014 Skrócone Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe Grupy mbanku S.A. według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej za IV kwartał 2014 roku Spis treści Wybrane dane finansowe... 4 Wstęp...

Bardziej szczegółowo

BIULETYN TYGODNIOWY 30 MAJA 2014

BIULETYN TYGODNIOWY 30 MAJA 2014 GPW Cena zamknięcia Zmiana % Największe spadki* Cena zamknięcia Zmiana % Największe wzrosty* BAKALLAND 2,47 36,46% KDM SHIPPING 8,52-22,47% PCGUARD 1,18 22,92% TRAKCJA SA 1,08-10,74% STALPROFI 17,29 21,59%

Bardziej szczegółowo

Przebudzenie chińskiego smoka. Barometr Inwestycyjny. 8 maja 2015 r.

Przebudzenie chińskiego smoka. Barometr Inwestycyjny. 8 maja 2015 r. Przebudzenie chińskiego smoka Barometr Inwestycyjny 8 maja 2015 r. 1 Kwiecień był znakomitym miesiącem dla inwestorów lokujących kapitał na rynkach wschodzących. Najmocniej zyskiwały europejskie kraje

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego SA za 2014 rok

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego SA za 2014 rok Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego SA za 2014 rok Data publikacji raportu: 16 marca 2015 SPIS TREŚCI 1. Wstęp... 4 1.1 Charakterystyka działalności Grupy Kapitałowej

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie miesiąca

Podsumowanie miesiąca Biuro Analiz Makroekonomicznych research@bankmillennium.pl Grzegorz Maliszewski Główny Ekonomista +48 22 598 22 38 Urszula Kryńska Ekonomistka +48 22 598 20 10 Mateusz Sutowicz Analityk rynków finansowych

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności ING Banku Śląskiego S.A. w 2013 roku

Sprawozdanie Zarządu z działalności ING Banku Śląskiego S.A. w 2013 roku Sprawozdanie Zarządu z działalności ING Banku Śląskiego S.A. w 2013 roku SPIS TREŚCI LIST PRZEWODNICZĄCEJ RADY NADZORCZEJ... 5 LIST PREZES ZARZĄDU... 6 I. UWARUNKOWANIA MAKROEKONOMICZNE ROZWOJU POLSKIEGO

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu. z działalności Grupy Kapitałowej Banku Millennium. za okres 12-tu miesięcy zakończonych 31 grudnia 2009 r.

Sprawozdanie Zarządu. z działalności Grupy Kapitałowej Banku Millennium. za okres 12-tu miesięcy zakończonych 31 grudnia 2009 r. Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Banku Millennium za okres 12-tu miesięcy zakończonych 31 grudnia 2009 r. SPIS TREŚCI LIST PREZESA ZARZĄDU BANKU... 3 I. WARUNKI RYNKOWE W 2009 ROKU

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ BANKU ZACHODNIEGO WBK S.A. W I POŁOWIE 2013 ROKU

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ BANKU ZACHODNIEGO WBK S.A. W I POŁOWIE 2013 ROKU SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ BANKU ZACHODNIEGO WBK S.A. W I POŁOWIE 2013 ROKU Grupy Kapitałowej BZ WBK S.A. w I połowie 2013 roku 2 SPIS TREŚCI I. Przegląd działalności Grupy BZ

Bardziej szczegółowo

Rynek akcji w 2015: strategia inwestycyjna

Rynek akcji w 2015: strategia inwestycyjna Pełne raporty dostępne są wyłącznie dla osób posiadających rachunki w Domu Maklerskim mbanku S.A. Zaloguj się do serwisu informacyjnego lub załóż rachunek na www.mdommaklerski.pl poniedziałek, 26 stycznia

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ ALIOR BANKU S.A. W 2013 R.

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ ALIOR BANKU S.A. W 2013 R. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ ALIOR BANKU S.A. W 2013 R. SPIS TREŚCI List Prezesa Zarządu... 4 List Przewodniczącej Rady Nadzorczej... 5 I. Podsumowanie działalności Alior Banku

Bardziej szczegółowo

WYBRANE DANE FINANSOWE

WYBRANE DANE FINANSOWE F w tys. EUR*** I kwartał I kwartał I kwartał I kwartał WYBRANE DANE FINANSOWE narastająco narastająco narastająco narastająco okres od 01/01/15 do 31/03/15 okres od 01/01/14 do 31/03/14 okres od 01/01/15

Bardziej szczegółowo

Prognozy dynamiki PKB wg MFW (%) Prognozy

Prognozy dynamiki PKB wg MFW (%) Prognozy Warszawa, dnia 4 listopada 213 r. 3I Synteza Sytuacja makroekonomiczna Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował prognozy gospodarcze na lata 213-14. Wskazuje w nich na stopniowe wzmacnianie się gospodarek

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej BNP Paribas Banku Polska SA w pierwszym półroczu 2014

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej BNP Paribas Banku Polska SA w pierwszym półroczu 2014 Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej BNP Paribas Banku Polska SA w pierwszym półroczu 2014 BNP Paribas Bank Polska SA z siedzibą w Warszawie przy ul. Suwak 3, zarejestrowany w Sądzie Rejonowym

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu Banku z działalności Grupy Banku BPH S.A. za rok

Sprawozdanie Zarządu Banku z działalności Grupy Banku BPH S.A. za rok Sprawozdanie Zarządu Banku z działalności Grupy Banku BPH S.A. za rok 2010 Spis treści 1. Informacja o Banku BPH...4 2. Wybrane dane finansowe i operacyjne Grupy Banku BPH S.A....5 3. Sytuacja makroekonomiczna

Bardziej szczegółowo

06/Grupa BPH. www.bph.pl

06/Grupa BPH. www.bph.pl Raport Roczny 2009 Inwest 06/Grupa BPH www.bph.pl 02 List Przewodniczącego Rady Nadzorczej Banku BPH... 07 List Prezesa Zarządu Banku BPH... 08 Krótka informacja o Banku BPH... 013 Wybrane dane finansowe

Bardziej szczegółowo

Raiffeisen Forecaster

Raiffeisen Forecaster W którą stronę zaskoczy PKB? RPP potwierdza długoterminową stabilizację stóp EBC trzyma kurs Czerwcowa podwyżka Fedu pozostaje w grze EURPLN nowe minima i korekta Spowolnienie, odbicie czy stabilizacja

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Alior Banku S.A. za I półrocze 2013 r.

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Alior Banku S.A. za I półrocze 2013 r. Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Alior Banku S.A. za I półrocze 2013 r. Wybrane dane finansowe i operacyjne, najważniejsze wskaźniki W tys. PLN 1.01.2013-30.06.2013 1.01.2012-30.06.2012

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU BANKU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ PKO BANKU POLSKIEGO SA ZA 2011 ROK

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU BANKU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ PKO BANKU POLSKIEGO SA ZA 2011 ROK Załącznik do uchwały nr 58/C/2012 Zarządu PKO BANK POLSKI SPÓŁKA AKCYJNA SPRAWOZDANIE ZARZĄDU BANKU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ PKO BANKU POLSKIEGO SA ZA 2011 ROK SPIS TREŚCI: 1. WSTĘP 4 1.1 Grupa

Bardziej szczegółowo

Grecja kupuje czas. Barometr Inwestycyjny. 16 marca 2015 r.

Grecja kupuje czas. Barometr Inwestycyjny. 16 marca 2015 r. Grecja kupuje czas Barometr Inwestycyjny 16 marca 2015 r. 1 Luty na światowych rynkach finansowych przyniósł silne wzrosty większości indeksów akcyjnych, przy jednoczesnej korekcie większości indeksów

Bardziej szczegółowo

MAKROskop 2015 Polska Gospodarka i Rynki Finansowe

MAKROskop 2015 Polska Gospodarka i Rynki Finansowe MAKROskop 215 Polska Gospodarka i Rynki Finansowe Grudzień 214 DEPARTAMENT ANALIZ EKONOMICZNYCH Bank Zachodni WBK S.A. ekonomia@bzwbk.pl +48 22 534 18 88 Podsumowanie co za nami (214) W pierwszej połowie

Bardziej szczegółowo

Bieżący tydzień na rynkach finansowych. Wydarzenia tygodnia. Ubiegły tydzień na rynkach finansowych. 19 stycznia 2015

Bieżący tydzień na rynkach finansowych. Wydarzenia tygodnia. Ubiegły tydzień na rynkach finansowych. 19 stycznia 2015 Biuro Analiz Makroekonomicznych research@bankmillennium.pl Grzegorz Maliszewski Główny Ekonomista +48 22 598 22 38 Urszula Kryńska Ekonomistka +48 22 598 20 10 Mateusz Sutowicz Analityk rynków finansowych

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z działalności Grupy Kapitałowej Banku Handlowego w Warszawie S.A. w 2012 roku

Sprawozdanie z działalności Grupy Kapitałowej Banku Handlowego w Warszawie S.A. w 2012 roku SPRAWOZDANIIE Z DZIIAŁALNOŚCII GRUPY KAPIITAŁOWEJ BANKU HANDLOWEGO W WARSZAWIIE S..A.. W 2012 ROKU MARZEC 2013 2 SPIS TREŚCI I. GOSPODARKA POLSKA W 2012 ROKU... 5 1. GŁÓWNE TENDENCJE MAKROEKONOMICZNE...5

Bardziej szczegółowo

Strategia na 2014. Kontynuacja hossy wsparta wzrostem PKB. Departament Analiz

Strategia na 2014. Kontynuacja hossy wsparta wzrostem PKB. Departament Analiz Strategia na 214 21 stycznia 214 Kontynuacja hossy wsparta wzrostem PKB Uważamy, że pomimo ryzyk związanych głéwnie z reformą OFE, akcje nadal pozostają atrakcyjną inwestycją, szczegélnie poréwnując z

Bardziej szczegółowo

MONITORING MAKROEKONOMICZNY

MONITORING MAKROEKONOMICZNY MONITORING MAKROEKONOMICZNY Numer 23 Warszawa, czerwiec 2014 Warszawa, czerwiec 2014 Monitoring Makroekonomiczny 2 Polski Bank Centralny powinien być gotów na dalsze obniżki stóp jeśli inflacja pozostanie

Bardziej szczegółowo

Raport o sytuacji banków w 2014 r.

Raport o sytuacji banków w 2014 r. RAPORT O SYTUACJI BANKÓW W 2014 R.. URZĄD KOMISJI NADZORU FINANSOWEGO WARSZAWA, 2015 Opracowanie: Andrzej Kotowicz przy współpracy Departamentu Bankowości Komercyjnej i Specjalistycznej oraz Instytucji

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Banku Millennium. za okres 12-tu miesięcy zakończonych 31 grudnia 2012 r.

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Banku Millennium. za okres 12-tu miesięcy zakończonych 31 grudnia 2012 r. 1 Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Banku Millennium za okres 12-tu miesięcy zakończonych 31 grudnia 2012 r. 2 I. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ BANKU MILLENNIUM

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ BANKU GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ S.A. W I POŁOWIE 2013 R.

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ BANKU GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ S.A. W I POŁOWIE 2013 R. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ BANKU GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ S.A. W I POŁOWIE 2013 R. Warszawa, dnia 13 sierpnia 2013 r. SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI... 2 1. WARUNKI ZEWNĘTRZNE FUNKCJONOWANIA

Bardziej szczegółowo

Postawa MFW może komplikować sytuację wokół Grecji. To była ostatnia próba zagrania wrześniowym terminem?

Postawa MFW może komplikować sytuację wokół Grecji. To była ostatnia próba zagrania wrześniowym terminem? piątek, 31 lipca 2015 PLN i waluty regionu Czy Czesi wprowadzą ujemne stopy? str.2 Raport przygotowali: EUR Postawa MFW może komplikować sytuację wokół Grecji str.3 USD To była ostatnia próba zagrania

Bardziej szczegółowo