Sytuacja w Polsce i na świecie. Analiza mwig40. Spółka tygodnia: Bank Millennium. Spółka pod lupą : PKO BP. Dziennik inwestora

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "10.05.2015. Sytuacja w Polsce i na świecie. Analiza mwig40. Spółka tygodnia: Bank Millennium. Spółka pod lupą : PKO BP. Dziennik inwestora"

Transkrypt

1 Sytuacja w Polsce i na świecie Zofia Sztejner Analiza mwig40 Tomasz Wcisło Spółka tygodnia: Bank Millennium Kamil Zięba Spółka pod lupą : PKO BP Tomasz Wcisło Dziennik inwestora Dawid Wójcik Odczyty makroekonomiczne Sławomir Krzyśko Kalendarz inwestora Sławomir Krzyśko

2 Sytuacja w Polsce i na świecie Zofia Sztejner Odbicie inflacji w polskiej gospodarce Spodziewane jest odbicie inflacji CPI do -1,1% r/r w kwietniu z -1,5% r/r w marcu. Przyczyną tej zmiany są nieco wyższe ceny żywności, wyraźnie droższe paliwa oraz zjawisko niskiej bazy statystycznej. Przy inflacji bazowej po wyłączeniu cen żywności i energii, możliwe jest jedynie lekkie odbicie, natomiast przewiduje się trend wzrostowy w kolejnych miesiącach, głównie za sprawą silnej konsumpcji prywatnej i wspomnianego wcześniej efektu bardzo niskiej bazy. Dane o podaży pieniądza potwierdzają kontynuację wzrostu udzielonych kredytów w kwietniu. Według ostatnich badań NBP, banki w I kwartale złagodziły kryteria kredytowe dla firm. Wpływ na taki obrót zdarzeń miało głównie zaostrzenie konkurencji w sektorze bankowym. Odnotowano również, zwłaszcza wśród dużych firm, znacznie większe zainteresowanie na kredyty długookresowe, których przeznaczenie często wiąże się z inwestycjami w rozwój przedsiębiorstw. Wirtualna Polska debiutuje na GPW W czwartek na warszawskiej giełdzie swój debiut zanotowała Wirtualna Polska Holding. W ofercie publicznej spółka oraz jej akcjonariusz fundusz Innova Capital umieścili 9,2 mln walorów. W piątek podczas rozpoczęcia notowań, kurs akcji wzrósł o 10 proc., a praw do akcji o 8 proc. Pieniądze pozyskane z emisji zostaną przeznaczone na zmniejszenie zadłużenia i przejęcia. WP planuje przejęcia spółek z obszaru marketplace, multimediów i serwisów tematycznych. Prezes spółki Jacek Świderski zapowiedział, że jeszcze w tym roku pozyskane z emisji 100 mln zostaną przeznaczone na przejęcia. Należy pamiętać, że planowane przedsięwzięcia nie będą dla spółki łatwym zadaniem, z uwagi na rywalizację z głównym konkurentem spółką Onet. Toyota kumuluje pokaźne zyski Gigant wśród producentów samochodów w Japonii odnotował wzrost zysku netto o 19% r/r. Wynik osiągnięty został dzięki silniejszemu popytowi płynącemu z amerykańskiej gospodarki oraz deprecjacji jena. Wiele japońskich firm zwłaszcza tych, opierających się na eksporcie, takich jak Toyota skorzystało z obecnej sytuacji na rynku, pomogło to w obniżeniu kosztów sprzedawanych towarów za granicą.

3 Chińskie regulacje zagrożą notowaniom aluminium Według analityków Raiffeisen Polbanku, w najbliższym czasie możemy spodziewać się spadku cen aluminium. Na spadek notowań tego metalu przyczyni się umocnienie dolara oraz zniesienie cła eksportowego w Chinach, które determinuje wzrost produkcji tego surowca. Od początku roku ceny aluminium na London Metal Exchange wzrosły o 4,6 proc.

4 Analiza mwig40 Tomasz Wcisło Za nami tydzień pełen raportów i decyzji. Po niemrawym początku tygodnia polskie indeksy powoli budziły się do życia, zamieniając się z misiów w pełne wigoru byki. W środę mogliśmy oglądać wzrosty wszystkich głównych indeksów, z sumarycznym obrotem na poziomie 1,27 mld PLN. Bohaterem sesji były małe i średnie spółki, w szczególności mwig40, który przebił poziom 3900 pkt, poprawiając maksima trwającego od połowy stycznia trendu wzrostowego. Wzrostom sprzyjały kolejne publikacje indeksów PMI dla usług oraz potwierdzenie oczekiwanej przez inwestorów decyzji RPP o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Początek tygodnia zdominowały indeksy PMI dla przemysłu, których wartości były zbliżone do oczekiwań, choć negatywnie zaskoczył ten najbliższy ciału- polski indeks spadł z 54,8 pkt do 54 pkt, przy oczekiwanym 54,6. Nie spotkało się to jednak z negatywnym odzewem inwestorów, analizowany mwig40 zyskał 0,45%. Po spadkowym wtorku i zaznaczającej się dwudniowej konsolidacji, średnie spółki zamieniły się w byki, przebijając na koniec sesji poziom 3900 pkt. W czwartek, zdominowany przez wybory w Wielkiej Brytanii, polskie indeksy przechodziły w ciągu dnia kontrolowaną korektę (mwig40 utrzymał się ponad 3900 pkt), ostatecznie, jako jedyny z 4 głównych indeksów, nawet nie zamykając dnia na czerwono (wzrost o 0,04%). Ostatnia sesja w tygodniu przyniosła wzrosty, zamykając tydzień na poziomie 3496 pkt, notując 1,62% w górę na przestrzeni 5 dni, stając się liderem wśród głównych polskich indeksów. W przyszłym tygodniu inwestorzy będą oczekiwać na publikację odczytów PKB za I kwartał (między innymi Polski) oraz raportów inflacyjnych. Swój wpływ może mieć wynik I tury wyborów prezydenckich, a także komunikat po spotkaniu ministrów finansów krajów UE.

5 Z technicznego punktu widzenia indeks średnich spółek znajduje się w powoli zacieśniającym się kanale wzrostowym, co może zwiastować zbliżający się okres konsolidacji po dwucyfrowych wzrostach notowanych od stycznia. Dodatkowym argumentem skłaniającym się ku tej tezie może być zachowanie średnich, gdzie można zauważyć powoli zmniejszające się różnice między najkrótszą (czerwona 15 dniowa) oraz odpowiednio 25 i 45 dniową. Powyżej poziomu 70 pkt jest wskaźnik RSI, wskazując nadchodzącą korektę ostatnich wzrostów (2,34% na przestrzeni 10 dni).

6 Spółka tygodnia: Bank Millennium Kamil Zięba Bank Millennium S.A. jest to szósty, co do wielkości posiadanych aktywów i liczby placówek bank w Polsce. Jest ogólnopolskim bankiem komercyjnym oferującym usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć indywidualnych doradców, sieć oddziałów i bankowość elektroniczną. Bank powstały w 1989 roku był pierwszym prywatnym bankiem w Polsce jak i pierwszym bankiem notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Obecnie stanowi on centrum Grupy Banku Millennium, w której skład wchodzą: Millennium Leasing, Millennium Dom Maklerski, Millennium Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. W rocznym raporcie okresowym za rok 2014 spółka przedstawiła, iż wygenerowała zysk na poziomie 838 mln zł brutto. Jest to w porównaniu do 2013 roku wzrost o 157mln zł. Zaktualizowano również cele zaplanowane na lata Obecnie mają być realizowane do roku 2017, a zakładają one realizacje strategii w czterech filarach takich jak: wzmocnienie tempa pozyskiwania klientów detalicznych, odróżnienie banku od konkurentów, utrzymanie tempa rozwoju w segmencie przedsiębiorstw oraz utrzymanie doskonałości operacyjnej i ścisłej kontroli kosztów. W kwartalnym raporcie okresowym za I kwartał 2015 roku spółka odnotowała skonsolidowany zysk na poziomie 162,57 mln zł, co było dużo lepszym wynikiem w porównaniu do ostatniego kwartału poprzedniego roku. Przedstawiła także, iż aktywa przez nią posiadane wzrosły do 64,05mld zł wobec 60,74 mld zł na koniec roku Notowany na polskiej giełdzie od listopada 2000 roku Bank Millennium S.A. Od jakiegoś czasu nie osiągał zaskakujących cen akcji. Jednak od początku kwietnia widać na wykresach powolny trend wzrostowy. Mimo, iż BESI Grupo Novo Banco obniżył rekomendacja dla spółki z kupuj do neutralnie kurs akcji w ostatnim tygodniu wzrósł o p.p. Być może to dobre wyniki przedstawione przez bank w raporcie rocznym i kwartalnym spowodowały wzrost cen.

7 Patrząc na wykres Banku Millennium S.A. z ostatniego tygodnia widać znaczny wzrost akcji z małymi korektami. Wzrost trwał od początku poniedziałkowej sesji, aż do połowy sesji piątkowej gdzie prawdopodobnie zaczęła się rysować spora korekta obniżając nieznacznie cenę akcji. Cały tydzień zakończył się jednak wzrostem, a na wykresie dla inwestorów krótkoterminowych wyrysowała się nowa linia wsparcia na poziomie 7,78zł. Ostatnie ruchy cen można było dobrze przewidzieć za pomocą prostego oscylatora CCI. Pod koniec sesji piątkowej przy rysowaniu się prawdopodobnej korekty był on poniżej poziomu -100 co z charakterystyki tego oscylatora oznacza, iż ceny powinny w najbliższym czasie skierować się ku północy.

8 Spółka pod lupą : PKO BP Tomasz Wcisło PKO BP to największy bank komercyjny w Polsce, będący również jedną z najstarszych instytucji finansowych w kraju, zatrudnia 26 tys. pracowników. Jest to bank uniwersalny, posiadający 17,3% udziału w depozytach na polskim rynku bankowym oraz 17,9% na rynku kredytów. Od 2010 notuje wzrost liczby prowadzonych rachunków bieżących (z 6150 tys. W 2010 do 6660 tys. w 2014), jednocześnie zmniejszając liczbę agencji i oddziałów: z 3,1 tys. w 2010 do 2,3 tys. w Klientami PKO BP jest ok 8,9 mln Polaków. Bank w 2014 roku, utworzył bank hipoteczny pod nazwą PKO Bank Hipoteczny ( ). Również w październiku doszło do prawnego połączenia z Nordea Bank Polska. Integracja z Nordeą w 2015 roku będzie miało charakter operacyjny (integracja systemów IT). Po przejściu tego etapu bank planuje korzystać z synergii, oczekiwanych przez bank w wysokości 139 mln zł oraz 278 mln zł w kolejnych latach. Ponadto bank planuje w 2015 wejść na rynek niemiecki, otwierając w II połowie 2015 roku oddział we Frankfurcie. W dłuższym okresie, oddziały banku powinny pojawić się również w Wielkiej Brytanii, Francji i Czechach, gdzie aktywny jest polski eksport. W ostatnim czasie (04.05) wszedł w życie nowy cennik dla klientów detalicznych, w którym podniesiono opłaty za wydawanie kart debetowych oraz opłaty za karty kredytowe. Decyzja ta jest podyktowana obniżeniem opłaty interchange, obciążającej płatności kartą, z 1,6% do 0,3%. Dodatkowo, banki szukają pieniędzy u klientów z powodu podwyżek składki na BFG. W 2014 roku skonsolidowany zysk netto grupy wyniósł mln zł (+0,75% r/r). Bez przychodów ze sprzedaży pakietu większościowego eservice (2013) wzrost ten wyniósł 16,7%. Wynik odsetkowy banku zanotował wzrost o 11,9% r/r, dzięki skokowemu obniżeniu kosztów odsetkowych o 20,46%. Bank stracił jednak na prowizjach i opłatach: wynik z tyt. prowizji i opłat obniżył się o 2,4% r/r. Wskaźnik C/I banku znajduje się na poziomie 47,1%, a marża operacyjna na poziomie 3,6%. W porównaniu do innych banków PKO BP ma zarówno lepszy wskaźnik ROE (11,74% do średniej 9,94%) jak i ROA (1,3% do średniej 0,9%). C/Z PKO BP jest niższy od średniej bankowej (13,88 do 17,88), ujawniając potencjał wzrostowy. Palącym problemem polskich banków są kredyty we frankach. Z ich powodu KNF zalecił niewypłacanie przez PKO BP i kilka innych banków dywidendy. Zarząd przychylił się we wtorek, zgodnie z prawem, do tego zalecenia, dzieląc ponad 3 mld PLN zysku na podwyższenie kapitału zapasowego (1,9 mld) oraz pozostawiając kwotę 1,25 mld PLN niepodzieloną. Przedstawiona przez zarząd banku polityka została zatwierdzona w środę przez radę nadzorczą. Udział kredytów we frankach w portfelu kredytowym banku wynosi 16%, co plasuje go poniżej średniej rynkowej w polskim sektorze bankowym. Liczba kredytów w CHF zagrożonych spłatą na koniec roku wynosiła 3,1%, nieznacznie więcej niż analogicznych kredytów w

9 PLN. Analitycy przewidują wpłynięcie kryzysu frankowego na wyniki banków w raportach za I kwartał 2015 roku, z tego powodu dla akcjonariuszy banku niezwykle istotną datą będzie data publikacji skonsolidowanego raportu za okres styczeń-marzec. Na przestrzeni roku PKO BP był jednym z najgorzej spisujących się banków, tracąc około 5%. Ostatnie miesiące jednak są dla banku bardzo pozytywne, ponieważ z ciągnącego w dół WIG-Banki podmiotu zamienił się w jeden z jego motorów napędowych, co widać na kolejnym porównaniu. PKO BP wg maklerów posiada dość duży potencjał wzrostowy. 6 Domów maklerskich wydało rekomendacje z ceną powyżej aktualnej, z maksymalną 43 zł za walor.

10 Z technicznego punktu widzenia kurs PKO BP przebił trend spadkowy z października 2014 roku. Dalszych wzrostów nie zatrzymał silny opór na 50% zniesieniu Fibonacciego, który wspomagała linia średnioterminowego trendu spadkowego, który zaczął się w kwietniu 2014 roku. Dzięki temu ruch wzrostowy nabrał rozpędu, pokonując kolejny opór na poziomie 36,95zł/akcja. Przebite linie oporu powinny posłużyć teraz jako poziomy wsparcia, wspomagające notowania w forsowaniu kolejnych oporów. Na poziomie 38 zł/akcja znajduje się potencjalny opór ze strony linii przebitego w listopadzie 2014 roku długoterminowego trendu wzrostowego z połowy 2012 roku. Interesująco wyglądają średnie, w których 45 dniowa przebiła od dołu 90 dniową oraz przymierza się do pokonania 120 dniowej.

11 Dziennik inwestora Dawid Wójcik #2: Sprawdźmy, co nas czeka w nadchodzącym tygodniu i podsumujmy ostatni nasz typ: W zeszłym tygodniu postawiliśmy USD i CHF, co przekłada się na parę USD/CHF na naszych platformach. Jak możemy zauważyć (od ostatniej przerywanej linii) do połowy tygodnia wszystko szło zgodnie z planem CHF utrzymał trend wzrostowy a USD odbił się od linii oporu. Jeśli ktoś systematycznie przesuwał SL to mógł zarobić na parze USD/CHF nawet 250 pipsów przy ryzyku 80 pipsów. W tym tygodniu będziemy mieli trudniejsze zadanie, ponieważ nie widać walut, które by dawały nam jasny sygnał, ale spróbujmy coś wybrać: USD i JPY znajdują się w konsolidacji, CHF i EUR we względu na trwającą korektę trendu wzrostowego też nas nie interesują, NZD - kontynuuje trend spadkowy i pozycje wejście na rynek wiązałoby się z dużym ryzykiem.

12 Walutą, która zasługuje na zainteresowanie w tym tygodniu niewątpliwie jest AUD, ponieważ ostatnia korekta na tej walucie nie wybiła ostatniego dołka, więc dalej zostajemy w trendzie wzrostowym. Martwić natomiast może, że ostatni wierzchołek nie wybił nowego szczytu, jednak nie jest to czynnik dyskwalifikujący. Potrzebujemy teraz parę, która będzie traciła na wartości, a ponieważ żadna nie wykazuje takich predyspozycji postawimy na JPY, związku z tym: Para która ma największy potencjał ruchu w przyszłym tygodniu to: AUD/JPY aktualnie po: 94.93

13 Odczyty makroekonomiczne Sławomir Krzyśko Najważniejsze wskaźniki tygodnia

14 GODZ. KRAJ WSKAŹNIK OKRES ODCZYT PROGNOZA POPRZEDNIA WARTOŚĆ Poniedziałek :45 Chiny Indeks PMI dla przemysłu, fin. kwiecień 48,9 49,2 49,6 09:00 Węgry Indeks PMI dla przemysłu kwiecień 51 55,4 09:00 Polska Indeks PMI dla przemysłu kwiecień 54 54,6 54,8 09:00 Węgry Bilans handlu zagranicznego, fin. (EUR) luty 848 mln 935,4 mln 709 mln 09:30 Szwajcaria Indeks PMI dla przemysłu kwiecień 47,9 47,9 09:30 Czechy Indeks PMI dla przemysłu kwiecień 54,7 56,1 09:55 Niemcy Indeks PMI dla przemysłu, fin. kwiecień 52,1 51,9 52,8 10:00 Strefa Euro Indeks PMI dla przemysłu, fin. kwiecień 52 51,9 52,2 10:30 Strefa Euro Indeks Sentix maj 19,6 19,8 20,0 16:00 USA Zamówienia na dobra trwałego użytku, fin. (m/m) marzec 4,4% 4% -1,4% 16:00 USA Zamówienia w przemyśle (m/m) marzec 2,1% 2% -0,1% Wtorek :30 Australia Decyzja RBA ws. stóp procentowych maj 2,00% 2,00% 2,25% 09:00 Rumunia Inflacja IPPI (r/r) marzec -1,1% -1,7% 14:30 USA Bilans handlu zagranicznego (USD) marzec -51,37 mld -41,3 mld -35,89 mld 14:30 Kanada Bilans handlu zagranicznego (CAD) marzec -3,02 mld -0,85 mld -2,22 mld 15:45 USA Indeks PMI dla usług, fin. kwiecień 57,4 57,8 59,2 16:00 USA Indeks ISM dla usług kwiecień 57,8 56,5 56,5 Środa :45 Nowa Zelandia Stopa bezrobocia I kw. 5,8% 5,5% 5,8% 03:45 Chiny Indeks PMI dla usług kwiecień 52,9 53,1 52,3 09:00 Słowacja Sprzedaż detaliczna (r/r) marzec 1,9% -0,3% 09:00 Czechy Sprzedaż detaliczna (r/r) marzec 5,9% 6,7% 6,3% 09:00 Węgry Sprzedaż detaliczna w.d.a. (r/r) marzec 5,1% 6,4% 09:55 Niemcy Indeks PMI dla usług, fin. kwiecień 54 54,4 55,4 10:00 Strefa Euro Indeks PMI dla usług, fin. kwiecień 54,1 53,7 54,2 10:30 Wlk. Brytania Indeks PMI dla usług kwiecień 59,5 58,6 58,9

15 12:40 Polska Stopa referencyjna maj 1,50% 1,50% 1,50% 14:15 USA Raport ADP kwiecień 169 tys. 200 tys. 175 tys. 16:00 Kanada Indeks Ivey PMI s.a. kwiecień 58,2 49,2 47,9 16:30 USA Zmiana zapasów ropy tydzień -3,9 mln brk 0,9 mln brk 1,9 mln brk Czwartek :30 Australia Stopa bezrobocia kwiecień 6,2% 6,2% 6,1% 08:00 Niemcy Zamówienia w przemyśle s.a. (m/m) marzec 0,9% 1,5% -0,9% 09:00 Czechy Produkcja przemysłowa (r/r) marzec 6,2% 6,3% 4,5% 09:00 Węgry Produkcja przemysłowa s.a., wst. (m/m) marzec 2,6% -0,7% 09:00 Czechy Bilans handlu zagranicznego (CZK) marzec 19,2 mld 27 mld 18,0 mld 14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych tydzień 265 tys. 280 tys. 262 tys. Piątek :45 Szwajcaria Stopa bezrobocia n.s.a. kwiecień 3,3% 3,3% 3,4% 08:00 Niemcy Produkcja przemysłowa s.a. (m/m) marzec -0,5% 0,4% 0,0% 08:00 Niemcy Bilans handlu zagranicznego s.a. (EUR) marzec 19,3 mld 19,7 mld 20 mld 09:00 Węgry Inflacja CPI (r/r) kwiecień -0,3% -0,4% -0,6% 10:30 Wlk. Brytania Bilans handlu zagranicznego (GBP) marzec -10,12 mld -9,8 mld -10,79 mld 14:30 USA Stopa bezrobocia kwiecień 5,4% 5,4% 5,5% 14:30 Kanada Stopa bezrobocia kwiecień 6,8% 6,9% 6,8%

16 Kalendarz inwestora Sławomir Krzyśko GODZ. KRAJ WSKAŹNIK OKRES PROGNOZA POPRZEDNIA WARTOŚĆ Poniedziałek :00 Rumunia Bilans handlu zagranicznego (EUR) marzec -0,384 mld 09:00 Węgry Bilans handlu zagranicznego, wst. (EUR) marzec 785 mln 848 mln 09:00 Słowacja Bilans handlu zagranicznego (EUR) marzec 380 mln 529 mln 09:15 Szwajcaria Sprzedaż detaliczna s.a. (m/m) marzec -1,2% 13:00 Wlk. Brytania Decyzja ws. stóp procentowych maj 0,5% 0,5% Wtorek :00 Węgry Produkcja przemysłowa s.a., fin. (m/m) marzec 2,6% -0,7% 09:00 Słowacja Produkcja przemysłowa (r/r) marzec 3,8% 3,2% 09:00 Rumunia Produkcja przemysłowa s.a. (m/m) marzec 0,0% 09:00 Rumunia Inflacja CPI (r/r) kwiecień 0,8% 09:00 Czechy Inflacja CPI (r/r) kwiecień 0,4% 0,2% 09:00 Czechy Stopa bezrobocia kwiecień 6,8% 7,2% 10:30 Wlk. Brytania Produkcja przemysłowa (m/m) marzec 0,1% 0,1% 20:00 USA Budżet federalny (USD) kwiecień -52,9 mld Środa :30 Francja PKB s.a., wst. (k/k) I kw. 0,4% 0,1% 07:30 Chiny Produkcja przemysłowa (r/r) kwiecień 6% 5,6% 07:30 Chiny Sprzedaż detaliczna (r/r) kwiecień 10,5% 10,2% 08:00 Niemcy PKB s.a., wst. (k/k) I kw. 0,6% 0,7% 08:00 Niemcy Inflacja CPI, fin. (r/r) kwiecień 0,4% 0,3% 08:45 Francja Inflacja CPI (r/r) kwiecień 0,1% -0,1% 09:00 Słowacja PKB, wst. (r/r) I kw. 2,5% 2,4% 09:00 Rumunia PKB n.s.a., wst. (r/r) I kw. 2,5% 2,6% 09:00 Węgry PKB s.a., wst. (k/k) I kw. 0,9% 09:00 Słowacja Inflacja CPI (r/r) kwiecień -0,2% -0,3% 09:00 Hiszpania Inflacja CPI (r/r) kwiecień -0,7% 10:00 Włochy PKB, wst. (k/k) I kw. 0,2% 0,0% 10:30 Wlk. Brytania Stopa bezrobocia marzec 5,6% 5,6% 11:00 Strefa Euro PKB s.a., wst. (k/k) I kw. 0,4% 0,3% 11:00 Strefa Euro Produkcja przemysłowa s.a. (m/m) marzec 0,2% 1,1% 11:00 Włochy Inflacja CPI, fin. (r/r) kwiecień 0,0% -0,1% 14:30 USA Sprzedaż detaliczna (m/m) kwiecień 0,3% 0,9% 16:30 USA Zmiana zapasów ropy tydzień -3,9 mln brk Czwartek :45 Nowa Zelandia Sprzedaż detaliczna (k/k) I kw. 1,7% 09:00 Polska Wskaźnik Przyszłej Inflacji wg BIEC kwiecień 74,6 14:00 Polska Inflacja CPI (r/r) kwiecień -1,2% -1,5% 14:30 USA Inflacja PPI (r/r) kwiecień -0,8% 14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych tydzień 265 tys. Piątek :00 Czechy PKB s.a., wst. (k/k) I kw. 0,8% 0,4% 09:15 Szwajcaria Ceny producentów (r/r) kwiecień -2,1% 10:00 Polska PKB s.a., wst. (k/k) I kw. 0,7% 10:00 Czechy Saldo rachunku bieżącego (CZK) marzec 23 mld 33 mld 14:00 Polska Saldo rachunku bieżącego (EUR) marzec 1050 mln 116 mln 14:00 Polska Inflacja bez cen najbardziej zmiennych (r/r) kwiecień -0,4%

17 14:30 USA Indeks NY Empire State maj 4-1,19 15:15 USA Produkcja przemysłowa (m/m) kwiecień 0,2% -0,6% 15:55 USA Indeks Uniwersytetu Michigan, wst. maj 96,4 95,9 22:00 USA Napływ kapitałów długoterminowych (USD) marzec 9,8 mld Zredagował: Tomasz Wcisło Fakty przedstawione w niniejszej publikacji pochodzą i bazują na źródłach, w których wiarygodność ufamy, ale nie gwarantujemy ich poprawności oraz kompletności. Niniejsze opracowanie nie stanowi oferty sprzedaży, propozycji dokonania jakiejkolwiek inwestycji, porady informacyjnej ani też rekomendacji kupna lub sprzedaży żadnego instrumentu finansowego.

Analiza tygodniowa - ujęcie fundamentalne

Analiza tygodniowa - ujęcie fundamentalne Analiza tygodniowa - ujęcie fundamentalne 23 kwietnia 2012 Aktualne wskaźniki makro: KRAJ Stopy CPI Bezrobocie PKB % r/r r/r r/r USA 0,25 3,90 9,00 2,50 Euroland 1,25 0,80 10,20 1,60 Wielka Brytania 0,50

Bardziej szczegółowo

Analiza tygodniowa - ujęcie fundamentalne

Analiza tygodniowa - ujęcie fundamentalne Analiza tygodniowa - ujęcie fundamentalne 12 marca 2012 Aktualne wskaźniki makro: KRAJ Stopy CPI Bezrobocie PKB % r/r r/r r/r USA 0,25 3,90 9,00 2,50 Euroland 1,25 0,80 10,20 1,60 Wielka Brytania 0,50

Bardziej szczegółowo

Analiza tygodniowa - ujęcie fundamentalne

Analiza tygodniowa - ujęcie fundamentalne Analiza tygodniowa - ujęcie fundamentalne 26 marca 2012 Aktualne wskaźniki makro: KRAJ Stopy CPI Bezrobocie PKB % r/r r/r r/r USA 0,25 3,90 9,00 2,50 Euroland 1,25 0,80 10,20 1,60 Wielka Brytania 0,50

Bardziej szczegółowo

Biuletyn dzienny

Biuletyn dzienny WALUTY, ZŁOTO, ROPA Ogromne umocnienie franka po decyzji Banku Szwajcarii EUR/USD - W środę kurs spadł do nowego dna na poziomie 1.1730 USD, po godzinie 10-tej doszło do odbicia. Po powrocie powyżej dna

Bardziej szczegółowo

Bank of America Corp.(DE) (BAC) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE).

Bank of America Corp.(DE) (BAC) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). Bank of America Corp.(DE) (BAC) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). Czym zajmuje się firma? Bank of America jeden z największych banków świata. Pod względem wielkości aktywów zajmuje 3.

Bardziej szczegółowo

Biuletyn dzienny 05.02.2015

Biuletyn dzienny 05.02.2015 WALUTY, ZŁOTO, ROPA EUR/USD - odbicie, ropa mocno w dół EUR/USD - W środę kurs euro spadał, przebite zostało ważne wsparcie na poziomie 1.14 USD, dzienne dno wypadło w końcówce sesji na poziomie zaledwie

Bardziej szczegółowo

Biuletyn dzienny

Biuletyn dzienny WALUTY, ZŁOTO, ROPA EUR/USD - blisko ważnego wsparcia, możliwe spadki na ropie EUR/USD - Po piątkowej przecenie do poziomu 1.1311 USD w poniedziałek doszło do spadku do 1.1269 USD. Próba przebicia wsparcia

Bardziej szczegółowo

Analiza tygodniowa - ujęcie fundamentalne

Analiza tygodniowa - ujęcie fundamentalne Analiza tygodniowa - ujęcie fundamentalne 18 czerwca 2012 Aktualne wskaźniki makroekonomiczne: KRAJ Stopy CPI Bezrobocie PKB % r/r r/r r/r USA 0,25 3,90 8,10 2,50 Euroland 1,25 0,80 10,20 1,60 Wielka Brytania

Bardziej szczegółowo

Informacja o działalności Banku Millennium w roku 2004

Informacja o działalności Banku Millennium w roku 2004 INFORMACJA PRASOWA strona: 1 Warszawa, 20 stycznia 2005 Informacja o działalności Banku Millennium w roku 20 Warszawa, 20.01.2005 Zarząd Banku Millennium informuje, iż w roku 20 (od 1 stycznia do 31 grudnia

Bardziej szczegółowo

Ebay Inc. (EBAY) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NASDAQ).

Ebay Inc. (EBAY) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NASDAQ). Ebay Inc. (EBAY) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NASDAQ). Czym zajmuje się firma? ebay - portal internetowy prowadzący największy serwis aukcji internetowych na świecie. ebay został założony

Bardziej szczegółowo

"Wybrane wyniki finansowe Raiffeisen Bank Polska S.A. i Grupy Kapitałowej Raiffeisen Bank Polska S.A. za I kwartał 2016 roku"

Wybrane wyniki finansowe Raiffeisen Bank Polska S.A. i Grupy Kapitałowej Raiffeisen Bank Polska S.A. za I kwartał 2016 roku Warszawa, dnia 20.05.2016 Raport bieżący nr 8/2016 "Wybrane wyniki finansowe Raiffeisen Bank Polska S.A. i Grupy Kapitałowej Raiffeisen Bank Polska S.A. za I kwartał 2016 roku" Zarząd Raiffeisen Bank Polska

Bardziej szczegółowo

Grupa Banku Zachodniego WBK

Grupa Banku Zachodniego WBK Grupa Banku Zachodniego WBK Wyniki finansowe 1H 2011 27 lipca, 2011 2 Niniejsza prezentacja w zakresie obejmującym twierdzenia wybiegające w przyszłość ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może być

Bardziej szczegółowo

FOREX DESK: Komentarz walutowy (11-06-2007r.)

FOREX DESK: Komentarz walutowy (11-06-2007r.) FOEX DESK: Komentarz walutowy (11-06-2007r.) Końcówka tygodnia na rynku walutowym przyniosła dosyć ciekawe zmiany. Na większości głównych par wyraźnie zyskiwał dolar. Impulsów do takiego ruchu dostarczyły

Bardziej szczegółowo

Biuletyn dzienny

Biuletyn dzienny WALUTY, ZŁOTO, ROPA EUR/USD - kolejne dno EUR/USD - W poniedziałek przed południem doszło do odbicia do 1.0905 USD. Potem rozpoczęła się kolejna fala spadków. Zamknięcie wypadło nisko na poziomie 1.0846

Bardziej szczegółowo

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A.

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki za 2012 rok Warszawa, 20 czerwca 2013 Otoczenie makroekonomiczne Polityka pieniężna Inwestycje & Konsumpcja 7.0 6.0 5.0 4.0 3.0 2.0 1.0 0.0 sty 07 lip 07 Stopa procentowe

Bardziej szczegółowo

Wyniki finansowe PKO Banku Polskiego na tle konkurentów po III kw. 2010 r. Opracowano w Departamencie Strategii i Analiz

Wyniki finansowe PKO Banku Polskiego na tle konkurentów po III kw. 2010 r. Opracowano w Departamencie Strategii i Analiz Wyniki finansowe PKO Banku Polskiego na tle konkurentów po III kw. 2010 r. Opracowano w Departamencie Strategii i Analiz Synteza* Na koniec III kw. 2010 r. PKO Bank Polski na tle wyników konkurencji**

Bardziej szczegółowo

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki skonsolidowane za I kwartał 2009 roku -1-

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki skonsolidowane za I kwartał 2009 roku -1- BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki skonsolidowane za I kwartał 29 roku -1- Sytuacja gospodarcza w I kwartale 29 r. Głęboki spadek produkcji przemysłowej w styczniu i lutym, wskaźniki koniunktury sugerują

Bardziej szczegółowo

USDPLN to analogicznie poziom 3,26 i wsparcie 3,20-3,22.

USDPLN to analogicznie poziom 3,26 i wsparcie 3,20-3,22. 09:00 Okazuje się, że wczorajsze dane o wykorzystanie deficytu budżetowego w Polsce nie były tragiczne i dodatkowo EURUSD znów zaczyna rosnąć więc występują naturalne czynniki sprzyjające umocnieniu PLN.

Bardziej szczegółowo

Wyniki Grupy Kapitałowej GETIN Holding za I kwartał 2009 roku

Wyniki Grupy Kapitałowej GETIN Holding za I kwartał 2009 roku Wyniki Grupy Kapitałowej GETIN Holding za I kwartał 2009 roku Prezentacja dla inwestorów i analityków niezaudytowanych wyników finansowych Warszawa, 15 maja 2009r. GETIN Holding w I kwartale 2009 roku

Bardziej szczegółowo

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Piątkowa sesja zakończyła się kolejnymi wzrostami. W dniu dzisiejszym miała miejsce publikacja rachunku obrotów bieżących w Eurolandzie, które wyniosły 2,7 mld EURO wobec prognozy 2,2 mld EURO. Miało to

Bardziej szczegółowo

FOREX DESK: Komentarz walutowy (16-07-2007r.)

FOREX DESK: Komentarz walutowy (16-07-2007r.) FOEX DESK: Komentarz walutowy (16-07-2007r.) Miniony tydzień na rynku walutowym nie wniósł niczego nowego do aktualnej sytuacji. Cały czas widoczna jest tu bowiem presja spadku wartości amerykańskiej waluty

Bardziej szczegółowo

GRUPA KAPITAŁOWA NOBLE BANK S.A. PRZEGLĄD WYNIKÓW FINANSOWYCH ZA IV KWARTAŁ 2009 ROKU. 8 Marca 2010 r.

GRUPA KAPITAŁOWA NOBLE BANK S.A. PRZEGLĄD WYNIKÓW FINANSOWYCH ZA IV KWARTAŁ 2009 ROKU. 8 Marca 2010 r. GRUPA KAPITAŁOWA NOBLE BANK S.A. PRZEGLĄD WYNIKÓW FINANSOWYCH ZA IV KWARTAŁ 2009 ROKU 8 Marca 2010 r. ZASTRZEŻENIE Niniejsza prezentacja została opracowana wyłącznie w celu informacyjnym na potrzeby klientów

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (12-03-2007r.)

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (12-03-2007r.) FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (12-03-2007r.) Kluczowym wydarzeniem piątkowej sesji były opublikowane w godzinach popołudniowych dane z amerykańskiego rynku pracy. Dane były nieco lepsze od prognoz. Szacowano,

Bardziej szczegółowo

WYNIKI FINANSOWE BANKU PO III KWARTAŁACH 2002 R. PREZENTACJA DLA ANALITYKÓW I INWESTORÓW

WYNIKI FINANSOWE BANKU PO III KWARTAŁACH 2002 R. PREZENTACJA DLA ANALITYKÓW I INWESTORÓW WYNIKI FINANSOWE BANKU PO III KWARTAŁACH 2002 R. PREZENTACJA DLA ANALITYKÓW I INWESTORÓW Warszawa, 4 listopada 2002 r. 2 Wyniki finansowe po IIIQ 2002 r. IIIQ 2001 IIIQ 2002 Zmiana Zysk operacyjny (mln

Bardziej szczegółowo

Szacunki wybranych danych finansowych Grupy Kapitałowej Banku Pekao S.A. po IV kwartale 2009 r.

Szacunki wybranych danych finansowych Grupy Kapitałowej Banku Pekao S.A. po IV kwartale 2009 r. RAPORT BIEŻĄCY NR 17/2010 Szacunki wybranych danych finansowych Grupy Kapitałowej Banku Pekao S.A. po IV kwartale 2009 r. Warszawa, 3 marca 2010 r. Kapitałowej Banku Pekao S.A. po IV kwartale 2009 r. Wyniki

Bardziej szczegółowo

Biuletyn dzienny 11.02.2015

Biuletyn dzienny 11.02.2015 WALUTY, ZŁOTO, ROPA EUR/USD - konsolidacja, możliwe dalsze spadki na ropie EUR/USD - Po piątkowej przecenie do poziomu 1.1311 USD, od dwóch dni trwa konsolidacja w rejonie 1.1269-1.1358 USD, wczorajsze

Bardziej szczegółowo

BANK BPH KONTYNUUJE DYNAMICZNY ROZWÓJ

BANK BPH KONTYNUUJE DYNAMICZNY ROZWÓJ Warszawa, 27 lipca 2005 r. Informacja prasowa BANK BPH KONTYNUUJE DYNAMICZNY ROZWÓJ Skonsolidowane wyniki finansowe Banku BPH po II kwartałach 2005 roku według MSSF osiągnięcie w I półroczu 578 mln zł

Bardziej szczegółowo

Analiza tygodniowa - ujęcie fundamentalne

Analiza tygodniowa - ujęcie fundamentalne Analiza tygodniowa - ujęcie fundamentalne 18 wrzesień 2010 Aktualne wskaźniki makroekonomiczne: KRAJ % CPI Bezrobocie PKB USA 0,75 1,10 9,70 3,70 Euroland 1,00 1,40 10,00 1,90 Anglia 0,50 3,10 7,80-0,20

Bardziej szczegółowo

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A.

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki za 2014 rok i podział zysku Warszawa, 22 czerwca 2015 Otoczenie makroekonomiczne % r/r, pkt proc. 7.0 5.0 3.0 1.0-1.0-3.0-5.0 Gospodarka stopniowo przyspiesza Wzrost

Bardziej szczegółowo

Bilans płatniczy Polski w I kwartale 2017 r.

Bilans płatniczy Polski w I kwartale 2017 r. Warszawa, dnia 30 czerwca 2017 r. Bilans płatniczy Polski w I kwartale 2017 r. Kwartalny bilans płatniczy został sporządzony przy wykorzystaniu danych miesięcznych i kwartalnych przekazanych przez polskie

Bardziej szczegółowo

Gospodarka polska, gospodarka światowa w jakim punkcie dziś jesteśmy?

Gospodarka polska, gospodarka światowa w jakim punkcie dziś jesteśmy? Gospodarka polska, gospodarka światowa w jakim punkcie dziś jesteśmy? Łukasz Tarnawa Departament Strategii i Analiz Warszawa, 6 listopada 2008 1 Gospodarka globalna kryzys sektora finansowego w gospodarkach

Bardziej szczegółowo

Stan i prognoza koniunktury gospodarczej

Stan i prognoza koniunktury gospodarczej 222 df Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przedstawia osiemdziesiąty dziewiąty kwartalny raport oceniający stan koniunktury gospodarczej w Polsce (IV kwartał 2015 r.) oraz prognozy na lata 2016 2017

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia WIG na nowym tegorocznym szczycie, słaby dolar USA (kontrakty S&P500) początek tygodnia może przynieść odbicie pod opór w rejonie 1700-1705pkt. Potem oczekuję na kolejną falę spadków i to może zakończyć

Bardziej szczegółowo

Sytuacja gospodarcza Rumunii w 2014 roku :38:33

Sytuacja gospodarcza Rumunii w 2014 roku :38:33 Sytuacja gospodarcza Rumunii w 2014 roku 2015-10-21 14:38:33 2 Rumunia jest krajem o dynamicznie rozwijającej się gospodarce Sytuacja gospodarcza Rumunii w 2014 roku. Rumunia jest dużym krajem o dynamicznie

Bardziej szczegółowo

Raport miesięczny. Centrum Finansowe Banku BPS S.A. za maj 2013 roku. Warszawa, 14.06.2013 r.

Raport miesięczny. Centrum Finansowe Banku BPS S.A. za maj 2013 roku. Warszawa, 14.06.2013 r. Raport miesięczny Centrum Finansowe Banku BPS S.A. za maj 2013 roku Warszawa, 14.06.2013 r. Spis treści: 1. INFORMACJE NA TEMAT WYSTĄPIENIA TENDENCJI I ZDARZEŃ W OTOCZENIU RYNKOWYM SPÓŁKI, KTÓRE W JEJ

Bardziej szczegółowo

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O PRZEMYŚLE CENTRALNYCH BANKÓW PIENIĘŻNYCH

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O PRZEMYŚLE CENTRALNYCH BANKÓW PIENIĘŻNYCH Wells Fargo & Co. (WFC) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). Wells Fargo & Co. (WFC) jest najbardziej zróżnicowaną firmą w zakresie oferowanych usług finansowych w USA. Główna siedziba banku

Bardziej szczegółowo

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Goldman Sachs Group Inc. (GS) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE).

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Goldman Sachs Group Inc. (GS) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). Goldman Sachs Group Inc. (GS) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). Goldman Sachs Group Inc. (GS) jedna z największych ogólnoświatowych firm w branży bankowości inwestycyjnej pełniąca profesjonalne

Bardziej szczegółowo

Grupa Ferratum omówienie sytuacji po wynikach I kw. 2014

Grupa Ferratum omówienie sytuacji po wynikach I kw. 2014 Grupa Ferratum analiza fundamentalna spółki, 20 maja 2014 r. Remigiusz Iwan dla Obligacje.pl Grupa Ferratum omówienie sytuacji po wynikach I kw. 2014 Kluczowe informacje z I kwartału 2014: Grupa działa

Bardziej szczegółowo

Bilans płatniczy Polski w III kwartale 2016 r.

Bilans płatniczy Polski w III kwartale 2016 r. Warszawa, dnia 30 grudnia 2016 r. Bilans płatniczy Polski w III kwartale 2016 r. Kwartalny bilans płatniczy został sporządzony przy wykorzystaniu danych miesięcznych i kwartalnych przekazanych przez polskie

Bardziej szczegółowo

Komentarz tygodniowy

Komentarz tygodniowy Komentarz tygodniowy 10-17.02.2017 DANE MAKROEKONOMICZNE Z POLSKI Produkt Krajowy Brutto Według danych GUS, wzrost PKB w IV kwartale 2016 r. wyniósł 2,7 % r/r, wobec 2,5 % wzrostu w III kwartale 2016 r.

Bardziej szczegółowo

Stan i prognoza koniunktury gospodarczej

Stan i prognoza koniunktury gospodarczej 222 df Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przedstawia osiemdziesiąty piąty kwartalny raport oceniający stan koniunktury gospodarczej w Polsce (IV kwartał 2014 r.) oraz prognozy na lata 2015 2016 KWARTALNE

Bardziej szczegółowo

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Apple Inc. (AAPL) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NASDAQ). Czym zajmuje się firma? Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) przedsiębiorstwo komputerowe założone 1 kwietnia 1976 roku przez

Bardziej szczegółowo

Tydzień z ekonomią

Tydzień z ekonomią 2012 I VI XI IV IX II VII XII V X III VIII 2017 I Tydzień z ekonomią 2017-06-12 2,6 2,4 2,2 2 1,8 1,6 1,4 8 6 4 2 0-2 -4 Inflacja (%, r/r) Prognoza 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Miary inflacji (%, r/r) 4,4

Bardziej szczegółowo

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki skonsolidowane za III kwartał 2010 roku

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki skonsolidowane za III kwartał 2010 roku BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki skonsolidowane za III kwartał 2010 roku Listopad 2010 ( 1 ( Wzrost wyniku netto w 3 kwartale 2010 r. Kwartalny zysk netto (mln zł) ROE 3,2 pp. 11,2% 92 Zwrot podatku

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (15-02-2007r.)

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (15-02-2007r.) FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (15-02-2007r.) Wczorajszy dzień na rynku walutowym stał przede wszystkim pod znakiem analizy technicznej. Od rana doszło bowiem do wygenerowania istotnych sygnałów sprzedaży

Bardziej szczegółowo

Biuletyn dzienny 20.01.2015

Biuletyn dzienny 20.01.2015 WALUTY, ZŁOTO, ROPA EUR/USD - możliwe kolejne dno, dalsze wzrosty złota EUR/USD - Z piątkowego dna na poziomie 1.1459 USD rozpoczęło się odbicie. W poniedziałek dotarło ono do 1.1637 USD. Po godzinie 17-tej

Bardziej szczegółowo

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A.

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki skonsolidowane za III kwartał 2011 roku Listopad 2011 III kwartał 2011 roku podsumowanie Wolumeny Kredyty korporacyjne 12% kw./kw. Kredyty hipoteczne 20% kw./kw. Depozyty

Bardziej szczegółowo

Temat: Informacja o wstępnych skonsolidowanych wynikach finansowych za IV kwartał 2011 rok Grupy Kapitałowej Banku Handlowego w Warszawie S.A.

Temat: Informacja o wstępnych skonsolidowanych wynikach finansowych za IV kwartał 2011 rok Grupy Kapitałowej Banku Handlowego w Warszawie S.A. Warszawa, dnia 6 lutego 2012 r. Temat: Informacja o wstępnych skonsolidowanych wynikach finansowych za IV kwartał 2011 rok Grupy Kapitałowej Banku Handlowego w Warszawie S.A. Podstawa Prawna: Zgodnie z

Bardziej szczegółowo

Wyniki Grupy Kapitałowej GETIN Holding za I półrocze 2009 roku

Wyniki Grupy Kapitałowej GETIN Holding za I półrocze 2009 roku Wyniki Grupy Kapitałowej GETIN Holding za I półrocze 2009 roku Prezentacja dla inwestorów i analityków niezaudytowanych wyników finansowych Warszawa, 31 sierpnia 2009r. GETIN Holding w I półroczu 2009

Bardziej szczegółowo

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Microsoft Corp. (MSFT) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NASDAQ). Czym zajmuje się firma? Microsoft - na początku XXI wieku jest największą na świecie firmą branży komputerowej. Najbardziej znana

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek krajowy (18-09-2006r.)

FOREX - DESK: Rynek krajowy (18-09-2006r.) FOREX - DESK: Rynek krajowy (18-09-2006r.) Dzisiejszy dzień na krajowym rynku walutowym przebiega w miarę spokojnie, choć przeważa presja wzrostu wartości złotego, co jest niejako pochodną zachowania się

Bardziej szczegółowo

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych American Express Company (AXP) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE).

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych American Express Company (AXP) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). American Express Company (AXP) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). American Express Company (AXP) to obecnie największa firma świata świadcząca usługi w zakresie finansów. Główna siedziba

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (19-12-2006r.)

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (19-12-2006r.) FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (19-12-2006r.) Początek tygodnia przyniósł umocnienie amerykańskiej waluty. W zasadzie w przeważającej mierze wynikało to z sytuacji technicznej, która po dwóch ostatnich

Bardziej szczegółowo

KOMENTARZ ZARZĄDU NA TEMAT CZYNNIKÓW I ZDARZEŃ, KTÓRE MIAŁY WPŁYW NA OSIĄGNIETE WYNIKI FINANSOWE

KOMENTARZ ZARZĄDU NA TEMAT CZYNNIKÓW I ZDARZEŃ, KTÓRE MIAŁY WPŁYW NA OSIĄGNIETE WYNIKI FINANSOWE KOMENTARZ ZARZĄDU NA TEMAT CZYNNIKÓW I ZDARZEŃ, KTÓRE MIAŁY WPŁYW NA OSIĄGNIETE WYNIKI FINANSOWE 11 Niniejszy raport prezentuje wybrane dane bilansu oraz rachunku zysków i strat, przepływy pieniężne i

Bardziej szczegółowo

KOLEJNY REKORD POBITY

KOLEJNY REKORD POBITY Warszawa, 12 maja 2006 r. Informacja prasowa KOLEJNY REKORD POBITY Skonsolidowane wyniki finansowe Banku BPH po I kwartale 2006 roku według MSSF w mln zł Ikw06 Ikw.06/Ikw.05 zysk brutto 363 42% zysk netto

Bardziej szczegółowo

Stan i prognoza koniunktury gospodarczej

Stan i prognoza koniunktury gospodarczej 222 df Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przedstawia osiemdziesiąty szósty kwartalny raport oceniający stan koniunktury gospodarczej w Polsce (I kwartał 2015 r.) oraz prognozy na lata 2015 2016 KWARTALNE

Bardziej szczegółowo

BANK PEKAO S.A. WZROST

BANK PEKAO S.A. WZROST BANK PEKAO S.A. Wyniki finansowe w trzecim kwartale 2005 r. WZROST Warszawa, 10 listopada 2005 r. AGENDA Otoczenie makroekonomiczne Skonsolidowane wyniki w trzecim kwartale 2005 r. 2 PRZYSPIESZENIE WZROSTU

Bardziej szczegółowo

Komentarz tygodniowy

Komentarz tygodniowy Komentarz tygodniowy DANE MAKROEKONOMICZNE Z POLSKI Wskaźnik II kw. 2012 I kw. 2013 II kw. 2013 PKB, zmiana r./r. 2,3 % 0,5 % 0,8 % Popyt krajowy, zmiana r./r. Produkt Krajowy Brutto -0,4 % -0,9 % -1,9

Bardziej szczegółowo

Stan i prognoza koniunktury gospodarczej

Stan i prognoza koniunktury gospodarczej 222 df Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przedstawia osiemdziesiąty siódmy kwartalny raport oceniający stan koniunktury gospodarczej w Polsce ( kwartał 2015 r.) oraz prognozy na lata 2015 2016 KWARTALNE

Bardziej szczegółowo

DNA Rynków 12/2015 06.04.2015 10.04.2015. Zgniłe jajo. Prezentacja dostępna na stronie www.dnarynkow.com

DNA Rynków 12/2015 06.04.2015 10.04.2015. Zgniłe jajo. Prezentacja dostępna na stronie www.dnarynkow.com DNA Rynków 12/2015 06.04.2015 10.04.2015 Zgniłe jajo W POPRZEDNIM TYGODNIU W Stanach mniej pracy na Wielkanoc Zatrudnienie w USA Średnia 12-miesięczna Źródło: Bloomberg W POPRZEDNIM TYGODNIU bo mniej roboty

Bardziej szczegółowo

Biuletyn dzienny 29.01.2015

Biuletyn dzienny 29.01.2015 WALUTY, ZŁOTO, ROPA EUR/USD - na granicy ważnego wsparcia, osłabienie franka EUR/USD - W środę doszło do wybicia w dół z kilkunastogodzinnej fazy konsolidacji. Dzienne minimum wypadło na poziomie 1.1271

Bardziej szczegółowo

Komisja Nadzoru Finansowego. Raport bieżący nr 10/2009

Komisja Nadzoru Finansowego. Raport bieżący nr 10/2009 NORDEA BANK POLSKA S.A. Komisja Nadzoru Finansowego Raport bieżący nr 10/2009 Data sporządzenia: 2009-04-07 Temat: Opinia Rady Nadzorczej na temat sytuacji spółki Podstawa prawna: Art. 56 ust. 1 pkt. 2

Bardziej szczegółowo

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Chevron Corp. (CVX) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). Czym zajmuje się firma? Chevron Corp. (CVX)- jest jedna z największych firm energetycznych na świecie. Główna siedziba znajduje się

Bardziej szczegółowo

Zadłużenie Sektora Finansów Publicznych I kw/2016 Biuletyn kwartalny

Zadłużenie Sektora Finansów Publicznych I kw/2016 Biuletyn kwartalny Warszawa, 1 czerwca r. Zadłużenie Sektora Finansów Publicznych I kw/ Biuletyn kwartalny 1. Państwowy dług publiczny(pdp, zadłużenie sektora finansów publicznych po konsolidacji) na koniec I kwartału r.

Bardziej szczegółowo

TYGODNIOWY PRZEGLĄD RYNKÓW

TYGODNIOWY PRZEGLĄD RYNKÓW MATERIAŁ PRZYGOTOWAŁ: ANALIZA TECHNICZNA > Dominik Łebek Analiza Techniczna Noble Securities S.A. Wykres 1. EURUSD EURUSD H1: Eurodolar od początku stycznia wpisuje się w schemat struktury Elliotta wg

Bardziej szczegółowo

Plan finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa i jego uwarunkowania

Plan finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa i jego uwarunkowania Departament Długu Publicznego Plan finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa i jego uwarunkowania Listopad 2014 NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE Miesięczny kalendarz emisji... 2 Komentarze MF... 8 ul.

Bardziej szczegółowo

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Coca-Cola Co. (KO) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE).

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Coca-Cola Co. (KO) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). Coca-Cola Co. (KO) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). Coca-Cola Co. (KO) - (w USA, Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii powszechnie znana jako coke) to marka bezalkoholowego napoju gazowanego

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI. W tym tygodniu

SPIS TREŚCI. W tym tygodniu 1 2010-03-27 SPIS TREŚCI W tym tygodniu Stany Zjednoczone Euroland Japonia Wielka Brytania Szwajcaria Kanada Nowa Zelandia Australia Polska Rynek długu i stopy procentowej KRAJ % CPI Bezrobocie PKB USA

Bardziej szczegółowo

Komentarz tygodniowy

Komentarz tygodniowy Komentarz tygodniowy 07-14.07.2017 DANE MAKROEKONOMICZNE Z POLSKI Prognozy gospodarcze dla Polski wyniki ankiety NBP NBP opublikował wyniki ankiety makroekonomicznej, którą przeprowadzono w okresie od

Bardziej szczegółowo

Vodafone Group plc (VOD)- spółka notowana na giełdzie londyńskiej.

Vodafone Group plc (VOD)- spółka notowana na giełdzie londyńskiej. Vodafone Group plc (VOD)- spółka notowana na giełdzie londyńskiej. Czym zajmuje się firma? Vodafone (VOice - DAta - FONE) - to międzynarodowy operator telefonii komórkowej, którego zarząd znajduje się

Bardziej szczegółowo

WYNIKI FINANSOWE PO 1 KWARTALE 2008

WYNIKI FINANSOWE PO 1 KWARTALE 2008 WYNIKI FINANSOWE PO 1 KWARTALE 2008 REKORDOWO WYSOKI ZYSK NETTO, FINALIZACJA INTEGRACJI Warszawa, 8 Maja 2008 r. WYNIKI FINANSOWE PO 1 KWARTALE 2008 R. 1Q 2008 1Q 2007 Zmiana Zysk netto (PLN mln) 1 138

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (29-03-2007r.)

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (29-03-2007r.) FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (29-03-2007r.) Wczorajszy dzień na rynku walutowym przebiegał stosunkowo spokojnie. Przez większość dnia niewiele się działo. Dolar wciąż na głównych parach zachowywał się

Bardziej szczegółowo

2010-06-19 SPIS TREŚCI. W tym tygodniu

2010-06-19 SPIS TREŚCI. W tym tygodniu 2010-06-19 SPIS TREŚCI Stany Zjednoczone Euroland Japonia Wielka Brytania Szwajcaria Kanada Nowa Zelandia Australia Polska Rynek długu i stopy procentowej KRAJ % CPI Bezrobocie PKB USA 0,75 2,00 9,70 3,00

Bardziej szczegółowo

Forum Akcjonariat Prezentacja

Forum Akcjonariat Prezentacja Forum Akcjonariat Prezentacja 1 Zastrzeżenie Niniejsza prezentacja została opracowana wyłącznie w celu informacyjnym na potrzeby klientów i akcjonariuszy PKO BP SA oraz analityków rynku i nie może być

Bardziej szczegółowo

Biuletyn dzienny

Biuletyn dzienny WALUTY, ZŁOTO, ROPA EUR/USD - możliwe kolejne dno, potem trwalsze odbicie EUR/USD - W piątek osiągnięte zostało minimum na poziomie 1.1459 USD. Po godzinie 17-tej rozpoczęło się odbicie, zamknięcie wypadło

Bardziej szczegółowo

Komentarz tygodniowy

Komentarz tygodniowy Komentarz tygodniowy 17-24.02.2017 DANE MAKROEKONOMICZNE Z POLSKI Stopa bezrobocia rejestrowanego (dane GUS) Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec stycznia br. ukształtowała się na poziomie 8,6 % (tj.

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (15-08-2006r.)

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (15-08-2006r.) FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (15-08-2006r.) Początek tygodnia na międzynarodowym rynku walutowym nie wniósł niczego nowego. Amerykańska waluta wciąż utrzymuje wypracowaną w ostatnich dniach, krótkoterminową

Bardziej szczegółowo

PREZENTACJA DLA ANALITYKÓW I INWESTORÓW Warszawa, 8 sierpnia 2003 r.

PREZENTACJA DLA ANALITYKÓW I INWESTORÓW Warszawa, 8 sierpnia 2003 r. PREZENTACJA DLA ANALITYKÓW I INWESTORÓW Warszawa, 8 sierpnia 23 r. WYNIKI FINANSOWE PO IH 23 IH 22 IH 23 Zmiana Dochody ogółem () Dochody odsetkowe () Dochody pozaodsetkowe () Koszty () Zysk operacyjny

Bardziej szczegółowo

WYNIKI FINANSOWE PO II KWARTALE 2011 R. Solidne wyniki, Pekao przyspiesza na ścieżce dwucyfrowego wzrostu.

WYNIKI FINANSOWE PO II KWARTALE 2011 R. Solidne wyniki, Pekao przyspiesza na ścieżce dwucyfrowego wzrostu. WYNIKI FINANSOWE PO II KWARTALE 2011 R. Solidne wyniki, Pekao przyspiesza na ścieżce dwucyfrowego wzrostu. Warszawa, 3 sierpnia 2011 AGENDA WYNIKI FINANSOWE PO II KWARTALE 2011 R. ZAŁĄCZNIK 2 KLUCZOWE

Bardziej szczegółowo

Raport Tygodniowy. o sytuacji na rynkach finansowych. Rynek walutowy. Rynek akcji

Raport Tygodniowy. o sytuacji na rynkach finansowych. Rynek walutowy. Rynek akcji Raport Tygodniowy o sytuacji na rynkach finansowych Rynek walutowy Rynek akcji Poniedziałek, 6 lipca 2015 roku Kurs USD/PLN perspektywa długoterminowa, kurs z 3 lipca 2015 roku = 3,7743 Kurs spadł poniżej

Bardziej szczegółowo

DNA Rynków 11/2015 30.03.2015 03.04.2015. Kwartał z jajem. Prezentacja dostępna na stronie www.dnarynkow.com

DNA Rynków 11/2015 30.03.2015 03.04.2015. Kwartał z jajem. Prezentacja dostępna na stronie www.dnarynkow.com DNA Rynków 11/2015 30.03.2015 03.04.2015 Kwartał z jajem W POPRZEDNIM TYGODNIU Niemieckie (solidne) wzrosty Niemiecki PMI Indeks IFO Źródło: Bloomberg W POPRZEDNIM TYGODNIU Pierwszy kwartał z ożywieniem

Bardziej szczegółowo

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki skonsolidowane za III kwartał

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki skonsolidowane za III kwartał BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki skonsolidowane za III kwartał 2008-1- Znaczący wzrost wyniku netto w porównaniu do 3Q 2007 /PLN MM/ 250 21% 200 150 100 50 179 216 0 3Q07 3Q08-2- Wpływ poszczególnych

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia Odreagowanie na rynku akcji, złoto dalej w dół USA (kontrakty S&P500) Początek tygodnia może przynieść niewielkie wzrosty. Potem w ciągu kilku sesji możliwy powrót do wsparcia w rejonie 1830pkt. Przebicie

Bardziej szczegółowo

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Wal-Mart Stores Inc. (WMT) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE).

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Wal-Mart Stores Inc. (WMT) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). Wal-Mart Stores Inc. (WMT) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). Wal-Mart Stores Inc. (WMT) amerykańska sieć supermarketów założona w 196 przez Sama Waltona, będąca obecnie największym na

Bardziej szczegółowo

TYDZIEŃ Z EKONOMIĄ. 03 lipca 2017 r.

TYDZIEŃ Z EKONOMIĄ. 03 lipca 2017 r. TYDZIEŃ Z EKONOMIĄ 03 lipca 2017 r. 1 Indeks PMI w przemyśle w Polsce W godzinach rannych poznaliśmy odczyt indeksu PMI dla polskiego przemysłu w czerwcu. Indeks wzrósł do 53,1 pkt. z 52,7 pkt. w maju.

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek krajowy (24-08-2006r.)

FOREX - DESK: Rynek krajowy (24-08-2006r.) FOREX - DESK: Rynek krajowy (24-08-2006r.) Końcówka wczorajszej sesji nie była zbyt udana dla krajowej waluty, która dosyć wyraźnie straciła na wartości. Dzisiejszy dzień co prawda stoi pod znakiem niewielkiej

Bardziej szczegółowo

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki za 2013 rok i podział zysku. Warszawa, 24 czerwca 2014

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki za 2013 rok i podział zysku. Warszawa, 24 czerwca 2014 BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki za 2013 rok i podział zysku Warszawa, 24 czerwca 2014 Otoczenie makroekonomiczne Gospodarka stopniowo przyspiesza Dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy 7.0 5.0 3.0

Bardziej szczegółowo

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych General Motors Corporation (GM) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE).

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych General Motors Corporation (GM) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). General Motors Corporation (GM) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). General Motors Corporation (GM) - amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General

Bardziej szczegółowo

Przegląd tygodniowy poniedziałek, 5 listopada 2012 r.

Przegląd tygodniowy poniedziałek, 5 listopada 2012 r. poniedziałek, 5 listopada 12 r. Sytuacja rynkowa Ubiegły tydzień na warszawskim parkiecie mijał raczej w spokojnych nastrojach. Z jednej strony miało to związek ze świętem Wszystkich Świętych, a z drugiej

Bardziej szczegółowo

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki skonsolidowane za II kwartał 2011 roku. Sierpień 2011

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki skonsolidowane za II kwartał 2011 roku. Sierpień 2011 BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki skonsolidowane za II kwartał 2011 roku Sierpień 2011 MODEL BIZNESOWY II kwartał 2011 roku podsumowanie Przychody () 689-16% 576 Rachunki bieżące korporacyjnesalda

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia FED tnie program QE3 o kolejne 10 mld USD USA (kontrakty S&P500) Początek tygodnia może przynieść spadki, w ciągu kilku sesji możliwy powrót do wsparcia w rejonie 1830pkt. Przebicie tego wsparcia może

Bardziej szczegółowo

Dzień Inwestora Indywidualnego. Giełda Papierów Wartościowych 5 kwietnia 2006r.

Dzień Inwestora Indywidualnego. Giełda Papierów Wartościowych 5 kwietnia 2006r. Dzień Inwestora Indywidualnego Giełda Papierów Wartościowych 5 kwietnia 2006r. 1 Zastrzeżenie Niniejsza prezentacja została opracowana wyłącznie w celu informacyjnym na potrzeby klientów i akcjonariuszy

Bardziej szczegółowo

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Daimlerchrysler AG (DCX)- spółka notowana na giełdzie we Frankfurcie nad Menem (DAX).

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Daimlerchrysler AG (DCX)- spółka notowana na giełdzie we Frankfurcie nad Menem (DAX). Daimlerchrysler AG (DCX)- spółka notowana na giełdzie we Frankfurcie nad Menem (DAX). Spółka akcyjna DaimlerChrysler AG jest wytwórcą samochodów osobowych oraz samochodów specjalnego użytku. Firma powstała

Bardziej szczegółowo

Avon Products Inc. (AVP) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE).

Avon Products Inc. (AVP) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). Avon Products Inc. (AVP) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). Czym zajmuje się firma? Avon Products Inc. (AVP) światowa firma kosmetyczna zajmująca się produkcją i dystrybucją kosmetyków

Bardziej szczegółowo

PREZENTACJA DLA ANALITYKÓW I INWESTORÓW Warszawa, 12 maja 2003 r.

PREZENTACJA DLA ANALITYKÓW I INWESTORÓW Warszawa, 12 maja 2003 r. PREZENTACJA DLA ANALITYKÓW I INWESTORÓW Warszawa, 12 maja 2003 r. WYNIKI FINANSOWE PO IQ 2003 IQ 2002 IQ 2003 Zmiana Dochody ogółem () 1 130 1 066-5,6% Koszty () 531 539 +1,5% Zysk operacyjny () 598 527-12,0%

Bardziej szczegółowo

Rozwój Polski w warunkach stagnacji gospodarczej Unii Europejskiej

Rozwój Polski w warunkach stagnacji gospodarczej Unii Europejskiej Witold Grostal, Dyrektor Biura Strategii Polityki Pieniężnej w NBP Rozwój Polski w warunkach stagnacji gospodarczej Unii Europejskiej VII Konferencja dla Budownictwa / 14 kwietnia 2015 r. 2005Q1 2006Q1

Bardziej szczegółowo

Analiza Techniczna Andrzej Klempka analiza spółek

Analiza Techniczna Andrzej Klempka analiza spółek Dzisiejsza analiza obejmuje spółki z indeksu WIG - ENERGIA PGE (wykres 1) TAURON (wykres 2) ENEA (wykres 3) Spółka PGE zadebiutowała na giełdzie w listopadzie 2009 roku. Przez pierwsze pół roku na wykresie

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (15-06-2006r.)

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (15-06-2006r.) FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (15-06-2006r.) Wczorajszy dzień nie zmienił znacząco aktualnej sytuacji na głównych parach, choć w porównaniu z poprzednimi widać było już nieco więcej nerwowości. Dotychczas

Bardziej szczegółowo

Sytuacja gospodarcza Grecji w 2014 roku :11:20

Sytuacja gospodarcza Grecji w 2014 roku :11:20 Sytuacja gospodarcza Grecji w 2014 roku 2015-02-11 20:11:20 2 Dzięki konsekwentnie wprowadzanym reformom grecka gospodarka wychodzi z 6 letniej recesji i przechodzi obecnie przez fazę stabilizacji. Prognozy

Bardziej szczegółowo

Wyniki finansowe Grupy PKO Banku Polskiego za I półrocze 2014 r. Warszawa, 1 września 2014 r.

Wyniki finansowe Grupy PKO Banku Polskiego za I półrocze 2014 r. Warszawa, 1 września 2014 r. Wyniki finansowe Grupy PKO Banku Polskiego za I półrocze 204 r. Warszawa, września 204 r. Podsumowanie W II kwartale 204 r. PKO Bank Polski kontynuował proces integracji spółek Grupy Nordea, których wyniki

Bardziej szczegółowo