Rola ubezpieczeń. Czy warto się ubezpieczać?

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Rola ubezpieczeń. Czy warto się ubezpieczać?"

Transkrypt

1

2 Wokół ubezpieczeń narosło bardzo wiele mitów w świadomości społecznej. Często uważane są za niepotrzebne obciążenie budżetu, z drugiej strony w mediach krąży bardzo wiele opowieści o ubezpieczycielach, którzy nie chcieli wypłacić należnej kwoty i poszkodowanych ubezpieczonych. Można uniknąć problemów z ubezpieczycielem, a jednocześnie zapewnić sobie spokojny sen, bez obaw o skutki pożaru mieszkania, kradzieży samochodu czy też nieszczęśliwego wypadku członka rodziny. Jak to zrobić? Czy warto się ubezpieczać? To pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, zanim zaczniemy szukać odpowiedniej oferty. Czasem podpisujemy umowę ubezpieczeniową dla świętego spokoju, bo wymaga tego bank udzielając nam kredytu, albo też ustawa nakłada na nas taki obowiązek, jak to jest w przypadku OC. Tymczasem ubezpieczenie może być bardzo skutecznym instrumentem zabezpieczającym nas przed skutkami potencjalnych, negatywnych wydarzeń. Trudno znaleźć sytuację, w której z pewnością nie powinniśmy rozważać podpisania umowy ubezpieczeniowej. Nigdy nie możemy wykluczyć możliwości ziszczenia negatywnego losowego zdarzenia przykładowo, nie możemy być całkowicie pewni, że nie grozi nam pożar, zalanie bądź włamanie do mieszkania, albo wybicie szyb w samochodzie. Dlatego też, posiadając wartościowe dobro materialne, zawsze powinniśmy pomyśleć o jego ubezpieczeniu. Obojętnie, czy chodzi o mieszkanie, samochód czy też drogocenną biżuterię. Tym bardziej warto przemyśleć ubezpieczenie na życie, które jest najlepszym zabezpieczeniem, jakie możemy podarować naszym bliskim. Rola ubezpieczeń W sytuacji, kiedy Twoje zarobki stanowią całość albo też istotną część dochodów rodziny, ubezpieczenie na życie jest wręcz niezbędne (chyba, że dysponujesz oszczędnościami w kwocie pozwalającej Twojej rodzinie przeżyć spokojnie ponad rok od potencjalnego nieszczęśliwego wypadku). Ubezpieczeniem swojego majątku powinni być zainteresowanie także przedsiębiorcy, potencjalny pożar czy zalanie magazynu albo maszyn może w przeciwnym wypadku skutkować wręcz bankructwem. Dodatkowo, ubezpieczenia mogą pełnić również inne funkcje, poza ochronną. Mogą one stanowić dobry zamiennik inwestycji, pozwalając na systematyczne oszczędzanie oraz pomnażanie zgromadzonych środków za pomocą inwestycji w funduszu kapitałowym. Ubezpieczenie może też zapewniać szereg korzystnych udogodnień w przypadku polisy autocasco, możemy mieć zapewniony pakiet assistance, pozwalający m.in. na użytkowanie samochodu zastępczego, obejmujący transport w przypadku wypadku oraz inne kompleksowe usługi. Również w przypadku ubezpieczeń podróżnych oferowane są różnorodne usługi dodatkowe, takie jak pokrycie kosztów spóźnienia na samolot, utraty bagażu, odwołania podróży oraz wiele innych.

3 Każde ubezpieczenie posiada ogólne warunki ubezpieczenia o.w.u., które określają m.in. sytuacje, w których ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności (wykluczenie odpowiedzialności), sposób wyliczania straty i sumy odszkodowania, wysokość składki, dodatkowe warunki ubezpieczenia. Dokładne przeczytanie ogólnych warunków ubezpieczenia jest niezbędne, aby dokładnie orientować się, co oferuje nam ubezpieczyciel i czy konstrukcja wybranego przez nas produktu jest odpowiednia. Podstawowe informacje W różnorodnych poradnikach dla klientów i konsumentów bardzo często przewija się kwestia czytania regulaminów i tzw. małego druczku. Niestety, nadal większość z nas nie przywiązuje wagi do dokładnego przestudiowania podpisywanych umów, wierząc streszczeniu dostarczanemu przez agenta/sprzedawcę/przedstawiciela. W przypadku ubezpieczenia, nie możemy pozwolić sobie na taką niefrasobliwość. Od tego, czy dobrze wybierzemy produkt ubezpieczeniowy, może zależeć nasza sytuacja finansowa w przyszłości. Nie zawsze cena Tymczasem ubezpieczyciele, zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z produktem wyjątkowo korzystnym cenowo, często posługują się rozmaitymi zapisami szczegółowymi, które wykluczają ich odpowiedzialność. Właśnie dlatego, że wiele osób podpisuje umowę ubezpieczenia w ciemno, znamy tyle historii o nierzetelnych ubezpieczycielach. Ogólne warunki ubezpieczenia powinny również zostać przestudiowane pod kątem terminologicznym. Wbrew pozorom, ubezpieczyciel może interpretować pojęcie wypadku losowego, czy nawet pożaru zupełnie odmiennie od nas. Bardzo dobrym przykładem może być odmowa wypłacenia odszkodowania w przypadku ubezpieczonego mieszkania zniszczonego w wyniku pożaru ale nie tyle przez pożar, ile przez akcję ratowniczą. Ubezpieczyciel może argumentować, że zniszczenia nie były bezpośrednio spowodowane przez ogień. Dlatego sprawdzenie zakresu ubezpieczenia jest niezwykle istotne....jeżeli naszym celem jest podpisanie jakiegokolwiek ubezpieczenia, nie planujemy poświęcić czasu na wyszukanie korzystnej oferty i dokładne jej sprawdzenie... Dlatego też jeżeli naszym celem jest podpisanie jakiegokolwiek ubezpieczenia, nie planujemy poświęcić czasu na wyszukanie korzystnej oferty i dokładne jej sprawdzenie, ani też nie mamy zamiaru skorzystać z usług doradcy, to lepiej w ogóle zrezygnować z ubezpieczenia. W przeciwnym wypadku może się okazać, że płaciliśmy składki na próżno, a ubezpieczyciel i tak nie wypłaci nam odszkodowania i to zgodnie z prawem.

4 Kolejną ważną kwestią jest określenie, w jaki sposób ubezpieczyciel będzie wyliczał wartość naszej szkody. Czy posłuży się wartością odtworzeniową, czy rzeczywistą? Różnica polega na tym, że w przypadku wartości rzeczywistej, ubezpieczyciel odliczy od ceny danego sprzętu stratę, wynikłą przez czas jego użytkowania, niezależnie od tego czy bardzo dbaliśmy o daną rzecz, czy też nie. W aspekcie szkody istotne są również wszelkie limity określane przez ubezpieczyciela. Limity, wartości i wyceny Jest to szczególnie ważne np. w przypadku ubezpieczenia mieszkania wraz z jego zwartością w takim przypadku ubezpieczyciele często określają limit odszkodowania np. za sprzęt komputerowy, czy też meble, i nawet jeśli posiadaliśmy droższe wyposażenie, nie dostaniemy za nie odszkodowania wyższego niż przewiduje limit. Poszczególne ubezpieczenia, jak AC, ubezpieczenie wyjazdowe albo też ubezpieczenie na życie, zawierać mogą dodatkowe, specyficzne pułapki, które trzeba koniecznie prześledzić. Ubezpieczenie majątku na co uważać? Spośród ubezpieczeń majątkowych najczęściej wybieramy ubezpieczenia dotyczące mienia. Popularność ubezpieczeń domu, mieszkania czy innych nieruchomości nie powinna nikogo dziwić, są to bowiem składniki majątku o dużej wartości, które na ogół stanowią znaczną część posiadanego przez nas majątku. Decydując się na tego rodzaju ubezpieczenie, musimy zwrócić uwagę na to, co dokładnie obejmuje wybrany przez nas produkt ubezpieczeniowy. Czy możemy liczyć na ochronę ubezpieczeniową w przypadku zalania tylko wynikającego z przyczyn naturalnych, czy także nieostrożności bądź awarii u sąsiada? Co w przypadku zniszczenia wyposażenia mieszkania? Zakres ubezpieczenia Ubezpieczenie mieszkania czy domu powinno obejmować nie tylko mury, ale także to, co znajduje się w mieszkaniu. Ponadto, ubezpieczenie tego rodzaju musi obejmować pełną wartość nieruchomości, w przeciwnym wypadku odszkodowanie nie będzie pokrywać całej wartości poniesionej przez nas szkody. Warto pamiętać, że na ogół dokonywane przez nas zmiany w nieruchomości (np. dobudowa, remont generalny) powinny być zgłaszane ubezpieczycielowi. W przypadku dobudowy, trzeba zadbać o to, by również nowopowstała część nieruchomości była objęta ubezpieczeniem. Jeżeli nawet nasze ubezpieczenie obejmuje również wyposażenie mieszkania, warto dokładnie sprawdzić nie tylko limity i podlimity określające maksymalny udział poszczególnych elementów wyposażenia w kwocie odszkodowania, ale także czy ochroną objęte są szczególnie cenne przedmioty. Wiele produktów ubezpieczeniowych nie oferuje ochrony wartościowych składników wyposażenia, takich jak dzieła sztuki. Zapamiętaj! Ubezpieczenie mieszkania czy domu powinno obejmować nie tylko mury, ale także to, co znajduje się w mieszkaniu. Ponadto, ubezpieczenie tego rodzaju musi obejmować pełną wartość nieruchomości, w przeciwnym wypadku odszkodowanie nie będzie pokrywać całej wartości poniesionej przez nas szkody.

5 Tymczasem, jeżeli posiadamy w mieszkaniu czy domu tego rodzaju przedmioty, z pewnością nie opłaci nam się pominięcie ich w umowie ubezpieczenia. Ubezpieczając nieruchomości firmowe, również powinniśmy zwrócić uwagę na wyżej wymienione aspekty, zwłaszcza nieopłacalne jest ubezpieczenie tylko części wartości nieruchomości. Poza sprawdzeniem dokładnego terminu, w jakim nieruchomość objęta jest ochroną, powinniśmy również sprawdzić, jakie obowiązki ciążą na nas. Jeżeli szkoda wynika z niedbalstwa właściciela odpowiedzialność odszkodowawcza ubezpieczyciela jest wyłączona. OC i AC Kolejnym istotnym i popularnym rodzajem ubezpieczeń są polisy dedykowane pojazdom mechanicznym, w szczególności OC i AC. W ich przypadku również można natknąć się na wiele pułapek. Wybierając polisę AC powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy ubezpieczenie chroni nas od kradzieży. Tutaj warto pamiętać, że nasze zaniedbanie powoduje brak odpowiedzialności ubezpieczyciela jeżeli przykładowo zostawimy pojazd nie zamykając go, albo co gorsza zostawiając w nim kluczyki i/lub wszystkie dokumenty samochodu, ubezpieczyciel nie będzie chciał wypłacić nam odszkodowania. Jest to przykład tzw. rażącego niedbalstwa musimy koniecznie sprawdzić, jak nasz ubezpieczyciel rozumie to pojecie, żeby uniknąć niemiłej niespodzianki. Co to oznacza? Wkład własny może być określony procentowo lub kwotowo. Podobną rolę co wkład własny spełnia franszyza redukcyjna, określana kwotowo lub procentowo. Warto również zwrócić uwagę na franszyzę integralną, która określa minimalną wartość szkody, która powoduje odpowiedzialność ubezpieczyciela. Może się wtedy okazać, że za wszelkie szkody poniżej określonej kwoty będziemy płacić sami. Kruczki prawne Ponadto, umowa może zawierać wiele sprytnych kruczków prawnych, np. wyłączać odpowiedzialność ubezpieczyciela przy nieregularnych płatnościach (jeżeli spóźnimy się nieco z ratą, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania), wyłączenie odpowiedzialności w przypadku przekroczenia prędkości czy innych wykroczeniach, nawet jeśli to nie my jesteśmy sprawcami wypadku. Warto zwrócić uwagę, na to jak wyceniana będzie szkoda, oraz czy wartość samochodu (np. w przypadku kradzieży) będzie określana jako wartość rzeczywista, ponieważ oznacza to pomniejszenie wypłacanej nam kwoty do wysokości realnej wartości naszego auta (tzn. pomniejszając jego wartość o zużycie). Inną ważną kwestią są części czy wykorzystywane do napraw będą części oryginalne, czy zamienniki? Użycie zamienników może okazać się dla nas bardzo niekorzystne, podczas gdy dla ubezpieczyciela jest korzystne tańsze części mogą okazać się dużo mniej trwałe. Nie warto oszczędzać na AC, bo możemy w przyszłości ponosić znacznie wyższe koszty, niż gdybyśmy opłacali nieco wyższa składkę przy pełniejszej ochronie ubezpieczeniowej. Wybierając polisę AC nie warto kierować się tylko niską ceną. W wielu przypadkach oznacza ona, że nasz wkład własny będzie duży.

6 Polisa ubezpieczeniowa jest najlepszym sposobem na zapewnienie stabilnej przyszłości naszym bliskim w przypadku naszej śmierci. Jeżeli umiera jeden z żywicieli rodziny, jej przyszłość finansowa staje pod znakiem zapytania. Dlatego też najlepszym wyjściem jest regularne opłacanie składek w ramach polisy ubezpieczeniowej, która zapewni stabilną sytuację finansową osobom nam najbliższym. Analiza ogólnych warunków ubezpieczenia jest pierwszym krokiem również w wyborze tego typu ubezpieczenia. Ubezpieczenie na życie i inwestycyjne Warto sprawdzić, co ubezpieczyciel rozumie pod pojęciami ogólnymi, takimi jak nieszczęśliwy wypadek czy przyczyna zewnętrzna, a nawet zachorowanie. Tradycyjnie, musimy dokładnie przejrzeć katalog wyłączeń odpowiedzialności, a przede wszystkim zweryfikować, czy nie pozostaje on otwarty (tzn. czy zawiera wszytki możliwe wyłączenia, czy też ubezpieczyciel może go uzupełnić o dodatkowe elementy). Wśród produktów ubezpieczeniowych możemy znaleźć takie, które wyłączą odpowiedzialność ubezpieczyciela w sytuacjach takich jak przewlekła choroba (ubezpieczyciel będzie argumentował, że ubezpieczony chorował już w momencie podpisywania umowy), przedawkowanie leków, prowadzenie pojazdu bez uprawnień (można to zrozumieć również w ten sposób, że prawo jazdy pozostało w domu). Wiele pozornie nieszkodliwych zapisów, może okazać się bardzo szkodliwymi. Przykładem może tu być wyłączenie odpowiedzialności w przypadku wykonywania zabiegu medycznego przez osobę, niebędącą lekarzem. Brzmi sensownie, jednak może być interpretowane przez ubezpieczyciela jako furtkę do odmowy wypłaty sumy ubezpieczenia w przypadku śmierci w wyniku restytucji prowadzonej przez osobę postronną! Podpisując umowę ubezpieczenia na życie, nie warto zatajać przed ubezpieczycielem prawdy o stanie zdrowia. Jeżeli tak zrobimy, nasza rodzina prawdopodobnie nie dostanie ani grosza w momencie naszej śmierci. Umowy, spadki Umowa ubezpieczenia na życie jest często zawierana niejako przy okazji zaciągania kredytu, zwłaszcza hipotecznego. Warto wiedzieć, ze chociaż bank nie może nas zmusić do podpisania umowy ubezpieczeniowej, prawdopodobnie nie uda się nam otrzymać kredytu, jeśli odmówimy podpisania polisy. Jednak również w przypadku ubezpieczenia związanego z kredytem, mamy prawo wglądu w ogólne warunki ubezpieczenia, a także, jeśli okażą się one niekorzystne, możemy wnioskować o skorzystanie z innej polisy ubezpieczeniowej. Pamiętajmy, że koszt ubezpieczenia wpływa na wzrost raty kredytu. Wśród ubezpieczeń na życie, szczególną rolę odgrywają ubezpieczenia z funduszem kapitałowym. Jest to połączenie polisy ubezpieczeniowej, z inwestowaniem w ramach funduszu. Na ogół funkcja ubezpieczeniowa pozostaje w cieniu. Dlatego też, jeśli szukamy najlepszego sposobu na zabezpieczenie najbliższych, warto sięgnąć po produkt tradycyjny. Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej funkcji ubezpieczeń na życie. Są one doskonałym sposobem na ominięcie prawa spadkowego. W polskim prawie spadkowym nie można pominąć rodziny sporządzając testament, a pozostawienie części spadku osobie trzeciej wiąże się z koniecznością uiszczenia przez nią podatku. W ten sposób możemy pozwolić na ominięcie nie tylko podatku, ale także prorodzinnych przepisów prawa spadkowego.

7 Oferta ubezpieczeniowa na rynku jest bardzo bogata. Znajdziemy tutaj produkty odpowiednie dla każdego w prawie każdej sytuacji. Jeżeli wyjeżdżamy za granicę, warto wyposażyć się w ubezpieczenie turystyczne. Jego zakres obejmuje na ogół opiekę medyczną w miejscu, do którego się udajemy, łącznie ze stomatologiczną oraz kosztami ewentualnego sprowadzenia zwłok do kraju. ale także wizytą rodziny jeżeli zachorujemy na wyjeździe. Ubezpieczenie może obejmować także koszty akcji poszukiwawczej, jeśli osoba ubezpieczona zaginie, pomoc w przypadku kradzieży dokumentów, bagażu, a nawet spóźnienia się na lot. Ubezpieczenia turystyczne Ubezpieczenia turystyczne mogą być dowolnie poszerzane by dopasować się do potrzeb specyficznych grup turystów. Ubezpieczyciele oferują produkty skierowane do amatorów sportów ekstremalnych, sportów zimowych, a nawet ubezpieczenie od złej pogody. Ubezpieczyć możemy dowolny składnik naszego majątku, w tym nasze zwierzę. Tego rodzaju ubezpieczenie będzie miało na celu pokrycie kosztów leczenia zwierzaka, a także kosztów OC (np. w przypadku pogryzienia osoby trzeciej przez naszego psa). Podobnie jak w przypadku ubezpieczeń skierowanych do ludzi, w przypadku zwierzęcych także warto prześledzić ogólne warunki ubezpieczenia, ponieważ może się okazać, że wykluczona jest odpowiedzialność ubezpieczyciela przy chorobach przewlekłych albo wynikających z niedbalstwa właściciela zwierzęcia. Ubezpieczyciele często oferują również ubezpieczenia dedykowane przedstawicielom poszczególnych zawodów np. dla pracujących w medycynie, dla praktykujących wolne zawody itp. W ramach ubezpieczeń OC/AC również mogą występować zniżki dla przedstawicieli poszczególnych grup zawodowych, co z pewnością powinniśmy sprawdzić przed podpisaniem umowy. Konsoliduj zobowiązania Dobre ubezpieczenie to przede wszystkim ubezpieczenie dopasowane do potrzeb osoby ubezpieczonej, takie, które zapewnia niezbędną ochronę, zapewniając nam komfort i poczucie bezpieczeństwa. Poszukując takiego ubezpieczenia, warto skorzystać z usług specjalistów doradców, którzy pomogą wybrać najkorzystniejszy produkt. Dzięki ich pomocy, nie będziemy musieli samodzielnie oceniać każdego z zapisów umieszczonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Z pewnością, jeżeli decydujemy się na wykupienie ubezpieczenia u agenta ubezpieczeniowego, warto spotkać się z kilkoma agentami i na spokojnie porównać zaproponowane przez nich oferty. Niestety, często agenci mogą pracować dla określonej firmy, otrzymując prowizję za każdą podpisaną umowę ubezpieczeniową. W takiej sytuacji nie zależy im na doborze najbardziej korzystnego ubezpieczenia, a jedynie na wciśnięciu nam produktu oferowanego przez ich chlebodawcę. Aby tego uniknąć, nigdy nie powinniśmy podejmować impulsywnych decyzji. Jednocześnie, warto uważać przy poszukiwaniu informacji i porad w Internecie. Wiele pozytywnych wpisów i ocen na forach internetowych może pochodzić nie od zadowolonych klientów, tylko od opłacanych pracowników. Znacznie lepiej wyjdziemy, zasięgając informacji u znajomych, którzy już podpisali umowy ubezpieczeniowe.

8 Zapamiętaj! Przy wyborze ubezpieczenia kieruj się rozsądkiem. Poświęć czas by porównać oferty, sprawdzić opinie w internecie oraz porozmawiać z przyjaciółmi, znajomymi i rodziną. Nigdy nie zapominaj o czytaniu Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, umów i dokumentów dołączonych do polisy. Jeśli nie masz pewności co jest najlepsze poproś o pomoc wyspecjalizowanych doradców. 10 prostych zasad Porównaj oferty ubezpieczycieli. Oszczędzaj korzystajac z programów inwestycyjno- -ubezpieczeniowych. Zastanów się czy niska cena nie wyklucza odpowiedzialności ubezpieczyciela. Nie spłacaj kredytów kredytami i szybkimi pożyczkami. jeśli masz watpliwości porozmawiaj z doradcą, który wskaże Ci zalety i wady poszczególnych produktów. Ubezpiecz pieniądze na wypadek utraty karty w drodze do pracy czy podróży. Nadzoruj inwestycje i dbaj o największy zakres ubezpieczenia. Płacąc w ratach za ubezpieczenia samochodu czy nieruchomości sprawdź dodatkowe koszty. Skorzystaj z wiedzy doradców, którzy pomogą Ci wybrać najlepszy zakres ubezpieczenia. Skorzystaj z dostępu on-line u wybranych ubezpieczycieli. Twoja polisa będzie zawsze przy Tobie. Potrzebujesz ubezpieczenia? Zadzwoń

9 INVESTO Kancelaria Inwestycyjna Sp. z o.o. to pierwsza tego rodzaju firma na polskim rynku, oferująca swoim Klientom najwyższy poziom usług finansowych oraz profesjonalne doradztwo finansowe w zakresie wyboru inwestycji. Powstała z myślą o zwiększonych wymaganiach Klientów odnośnie doradztwa i obsługi w zakresie pomnażania środków. Standard Investo Produkty i usługi finansowe Poradniki inwestora Redakcja Redakcja merytoryczna Magdalena Nawrot Projekt i skład publikacji PReal s public relations t.: INVESTO Kancelaria Inwestycyjna Sp. z o. o. Dział Obsługi Klienta t.: Centrala t.: f.: Adres korespondencyjny ul. Grójecka 194 lok. 2, Warszawa KRS: NIP: REGON:

UBEZPIECZENIA Z GŁOWĄ, CZYLI UBEZPIECZENIOWE ABC DLA MYŚLĄCYCH PRZED SZKODĄ

UBEZPIECZENIA Z GŁOWĄ, CZYLI UBEZPIECZENIOWE ABC DLA MYŚLĄCYCH PRZED SZKODĄ Poradnik klienta usług finansowych Paweł Dudzicz Piotr Matraszek Piotr Nowak Łukasz Szymański UBEZPIECZENIA Z GŁOWĄ, CZYLI UBEZPIECZENIOWE ABC DLA MYŚLĄCYCH PRZED SZKODĄ Warszawa 2012 Publikacja została

Bardziej szczegółowo

Jak dobrze się ubezpieczyć budując dom

Jak dobrze się ubezpieczyć budując dom Jak dobrze się ubezpieczyć budując dom Budując dom musimy pamiętać o wielu sprawach, także takich, które jedynie pośrednio wydają nam się związane z realizowaną inwestycją. Jedną z nich są różne rodzaje

Bardziej szczegółowo

Copyright by Dom Kredytowy Notus S.A zdjęcia: Fotolia, istcok International Inc., Shutterstock, Inc. Warszawa, 2013 r.

Copyright by Dom Kredytowy Notus S.A zdjęcia: Fotolia, istcok International Inc., Shutterstock, Inc. Warszawa, 2013 r. Drogi Czytelniku, Copyright by Dom Kredytowy Notus S.A zdjęcia: Fotolia, istcok International Inc., Shutterstock, Inc. Warszawa, 2013 r. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przedrukowywanie i rozpowszechnianie

Bardziej szczegółowo

O ubezpieczeniach na życie

O ubezpieczeniach na życie O ubezpieczeniach na życie 1 Spis treści Zarys historyczny 3 Mądry Polak po szkodzie 4 Sytuacja osób z niepełnosprawnością na rynku ubezpieczeń na życie 6 Rodzaje i charakterystyka produktów ubezpieczeniowych

Bardziej szczegółowo

DODATEK DYSTRYBUOWANY WRAZ Z DZIENNIKIEM METRO ZAWIERA WYŁĄCZNIE MATERIAŁY PRZYGOTOWANE I POCHODZĄCE OD MEDIAPLANET UBEZPIECZ SIĘ

DODATEK DYSTRYBUOWANY WRAZ Z DZIENNIKIEM METRO ZAWIERA WYŁĄCZNIE MATERIAŁY PRZYGOTOWANE I POCHODZĄCE OD MEDIAPLANET UBEZPIECZ SIĘ DODATEK DYSTRYBUOWANY WRAZ Z DZIENNIKIEM METRO ZAWIERA WYŁĄCZNIE MATERIAŁY PRZYGOTOWANE I POCHODZĄCE OD MEDIAPLANET Nr 5/ Listopad 2013 UBEZPIECZ SIĘ NOWA JAKOŚĆ UBEZPIECZEŃ CHROŃ WSZYSTKO CO JEST DLA

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Dlaczego ubezpieczenie na życie jest ważne? Jakie są rodzaje ubezpieczeń na życie? Jak wybrać najlepszą polisę na życie?

Spis treści. Dlaczego ubezpieczenie na życie jest ważne? Jakie są rodzaje ubezpieczeń na życie? Jak wybrać najlepszą polisę na życie? Szanowni Państwo, Spis treści 1 2 3 Dlaczego ubezpieczenie na życie jest ważne? Najważniejsze powody, dla których powinieneś się ubezpieczyć - str. 3. Jakie są rodzaje ubezpieczeń na życie? Podstawowe

Bardziej szczegółowo

Pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych OC, AC, NNW, ASSISTANCE jak wybrać najlepszy produkt?

Pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych OC, AC, NNW, ASSISTANCE jak wybrać najlepszy produkt? Piotr Budzianowski główny specjalista w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych Pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych OC, AC, NNW, ASSISTANCE jak wybrać najlepszy produkt? W niniejszym opracowaniu postaram się w

Bardziej szczegółowo

PrzeWodnik po usługach finansowych

PrzeWodnik po usługach finansowych PrzeWodnik po usługach finansowych Warszawa, 2012 r. Spis treści Wstęp... 5 Pytania i odpowiedzi... 7 1. Jakie są rodzaje kredytów?...7 2. Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?...9 3. Czy w przypadku

Bardziej szczegółowo

ABC ubezpieczeń R APORT 2. w pytaniach i odpowiedziach UBEZPIECZENIA. 1 Po co ubezpieczenie? 2 Jak ubezpieczyć kredyt?

ABC ubezpieczeń R APORT 2. w pytaniach i odpowiedziach UBEZPIECZENIA. 1 Po co ubezpieczenie? 2 Jak ubezpieczyć kredyt? R APORT 2 W odniesieniu do ubezpieczeń pomostowych, banki udzielające kredytów na cele mieszkaniowe najczęściej dysponują stosownymi generalnymi umowami ubezpieczenia czy też porozumieniami z zakładami

Bardziej szczegółowo

BANKOWOŚĆ UBEZPIECZENIOWA

BANKOWOŚĆ UBEZPIECZENIOWA A C T A U N I V E R S I T A T I S L O D Z I E N S I S FOLIA OECONOMICA 284, 2013 * UBEZPIECZENIE KART PŁATNICZYCH JAKO SPOSÓB OCHRONY KLIENTA BANKU PRZED FINANSOWYMI SKUTKAMI NAGŁYCH ZDARZEŃ 1. WSTĘP Karta

Bardziej szczegółowo

PZU Plan na Życie INDYWIDUALNE UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE Z UBEZPIECZENIOWYM FUNDUSZEM KAPITAŁOWYM

PZU Plan na Życie INDYWIDUALNE UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE Z UBEZPIECZENIOWYM FUNDUSZEM KAPITAŁOWYM INDYWIDUALNE UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE Z UBEZPIECZENIOWYM FUNDUSZEM KAPITAŁOWYM PZU Plan na Życie PODSTAWOWE INFORMACJE O UBEZPIECZENIU I OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA Kod warunków: FLIP41 Numer polisy: PZU

Bardziej szczegółowo

URZĄD KOMISJI NADZORU FINANSOWEGO WARSZAWA, MAJ 2011 r.

URZĄD KOMISJI NADZORU FINANSOWEGO WARSZAWA, MAJ 2011 r. JAK ZAPEWNIĆ SOBIE UDANE WAKACJE,, CZYLI KILKA INFORMACJI O UBEZPIECZENIACH TURYSTYCZNYCH URZĄD KOMISJI NADZORU FINANSOWEGO WARSZAWA, MAJ 2011 r. Aby zapewnić sobie udany wakacyjny wypoczynek, trzeba odpowiednio

Bardziej szczegółowo

NOWOCZESNE I BEZPIECZNE FINANSE SENIORA III. Miejscowość i data warsztatu

NOWOCZESNE I BEZPIECZNE FINANSE SENIORA III. Miejscowość i data warsztatu NOWOCZESNE I BEZPIECZNE FINANSE SENIORA III Miejscowość i data warsztatu PLAN WARSZTATU 1. O projekcie Nowoczesne i bezpieczne finanse seniora III. 2. Podstawy bankowości internetowej w praktyce. 3. Zarządzanie

Bardziej szczegółowo

Praktyczny Przewodnik Ubezpieczeniowy

Praktyczny Przewodnik Ubezpieczeniowy SO OLID DNE EUB BEZP PIEC CZENIA OFERTA DLA KLIENTA INDYWIDUALNEGO Praktyczny Przewodnik Ubezpieczeniowy Materiał dla Pośredników Concordia Ubezpieczenia SOLIDNE UBEZPIECZENIA www.concordiaubezpieczenia.pl

Bardziej szczegółowo

Jak bezpiecznie korzystać z kredytu? Poradnik dla konsumenta

Jak bezpiecznie korzystać z kredytu? Poradnik dla konsumenta Jak bezpiecznie korzystać z kredytu? Poradnik dla konsumenta Poradnik dla konsumenta SPIS TREŚCI SŁowniczek... 4 Wstęp... 6 Co to znaczy nadmiernie się zadłużyć?... 6 Kogo dotyczy ten problem?... 6 Problem

Bardziej szczegółowo

Na prawo patrz Poradnik

Na prawo patrz Poradnik Na prawo patrz Poradnik Pryzgotowanie i druk niniejszej publikacji wsparły finansowo Ministerstwo Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Opiekun wolontariatu w

Bardziej szczegółowo

Zakupy w sklepie (nie)łatwa sprawa. Najdroższe garnki w życiu, czyli pokazy i akwizycja. Konsument na rynku usług różnych

Zakupy w sklepie (nie)łatwa sprawa. Najdroższe garnki w życiu, czyli pokazy i akwizycja. Konsument na rynku usług różnych Spis treści 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. Zakupy w sklepie (nie)łatwa sprawa Najdroższe garnki w życiu, czyli pokazy i akwizycja Zakupy na odległość Konsument na rynku usług różnych Czy mam się obawiać

Bardziej szczegółowo

Podstawowa lektura dla tych, którzy chcą zachować kontrolę nad swoimi finansami

Podstawowa lektura dla tych, którzy chcą zachować kontrolę nad swoimi finansami Moneymanual Pomyśl o pieniądzach To doskonały przewodnik, który pozwoli czytelnikom uzyskać kontrolę nad ich finansami, pełen rozsądnych porad i przydatnych wskazówek. Credit Action zasługuje na gratulacje

Bardziej szczegółowo

UBEZPIECZENIA NA ŻYCIE Z UBEZPIECZENIOWYM FUNDUSZEM KAPITAŁOWYM

UBEZPIECZENIA NA ŻYCIE Z UBEZPIECZENIOWYM FUNDUSZEM KAPITAŁOWYM UBEZPIECZENIA NA ŻYCIE Z UBEZPIECZENIOWYM FUNDUSZEM KAPITAŁOWYM RAPORT RZECZNIKA UBEZPIECZONYCH Warszawa, dnia 7 grudnia 2012 r. 2 Wstęp Umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym

Bardziej szczegółowo

Spotkanie nr 4 Ubezpieczenia

Spotkanie nr 4 Ubezpieczenia Scenariusz pilotażowy dla prowadzącego spotkanie O finansach w bibliotece Spotkanie nr 4 Ubezpieczenia styczeń 2014 Cele: przypomnienie wiadomości o rynku ubezpieczeń w Polsce, pogłębienie wiedzy o produktach

Bardziej szczegółowo

opracowanie: Katarzyna Marczyńska, Arbiter Bankowy redakcja: Grażyna Rokicka, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

opracowanie: Katarzyna Marczyńska, Arbiter Bankowy redakcja: Grażyna Rokicka, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich ISBN 978-83-60632-18-5 URZĄD OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW 00-950 Warszawa, Plac Powstańców Warszawy 1 tel. 022 55 60 800 www.uokik.gov.pl opracowanie: Katarzyna Marczyńska, Arbiter Bankowy redakcja:

Bardziej szczegółowo

Ubezpieczanie klientów biura podróży 341[05].Z3.06

Ubezpieczanie klientów biura podróży 341[05].Z3.06 MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ Danuta Łyżwa Ubezpieczanie klientów biura podróży 341[05].Z3.06 Poradnik dla ucznia Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006 0 Recenzenci:

Bardziej szczegółowo

PRODUKTY BANKOWE DLA KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH

PRODUKTY BANKOWE DLA KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH PRODUKTY BANKOWE DLA KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH SEMINARIUM UZUPEŁNIAJĄCE DLA TRENERÓW EDUKACJI FINANSOWEJ W PROGRAMIE ZAPLANUJ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ Przewodnik Domowych Finansów Dofinansowanym ze środków Narodowego

Bardziej szczegółowo

Zaplanuj swoją przyszłość

Zaplanuj swoją przyszłość 100 Zaplanuj swoją przyszłość poradnik dla uczestników szkoleń z zakresu edukacji finansowej Program dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego Zaplanuj swoją przyszłość poradnik dla uczestników

Bardziej szczegółowo

Edukacja finansowa polskiego społeczeństwa

Edukacja finansowa polskiego społeczeństwa Edukacja finansowa polskiego społeczeństwa Niektórym ludziom życie się przydarza, inni je tworzą! Krzysztof Żelazowski Doradztwo w zakresie inwestycji kapitałowych Doradztwo emerytalne 32 444 6 000 e-mail:

Bardziej szczegółowo

Autor: Marcin Polak. Redakcja i korekta: Urszula Małek, Daria Dziewięcka. Koordynator projektu: Iga Kazimierczyk

Autor: Marcin Polak. Redakcja i korekta: Urszula Małek, Daria Dziewięcka. Koordynator projektu: Iga Kazimierczyk Autor: Marcin Polak Redakcja i korekta: Urszula Małek, Daria Dziewięcka Koordynator projektu: Iga Kazimierczyk Opracowanie graficzne i skład: Anna Fijałkowska-Oleksiak Ilustracje: Anna Fijałkowska-Oleksiak

Bardziej szczegółowo

Efektywne zarz¹dzanie finansami przedsiêbiorstwa

Efektywne zarz¹dzanie finansami przedsiêbiorstwa FAKTORING czym różni się od kredytu obrotowego czy kasy fiskalne napedzą koniunkturę w branży leasingowej profesjonalne zarządzanie flotą optymalizuje firmowe budżety KREDYT TECHNOLOGICZNY FAKTORING LEASING

Bardziej szczegółowo

USŁUGI FINANSOWE PORADNIK DLA OSÓB STARSZYCH

USŁUGI FINANSOWE PORADNIK DLA OSÓB STARSZYCH USŁUGI FINANSOWE PORADNIK DLA OSÓB STARSZYCH BIULETYN RPO-Materiały nr 73 Usługi finansowe. Poradnik dla osób starszych Redaktor Naczelny: Stanisław Trociuk Opracowanie: Publikacja przygotowana w ramach

Bardziej szczegółowo

100 pytań o... ubezpieczenia

100 pytań o... ubezpieczenia 100 pytań o... ubezpieczenia 1 1. Czym jest ubezpieczenie? Ubezpieczenie jest narzędziem gospodarczym służącym zabezpieczeniu się przed skutkami wypadków losowych, poprzez przeniesienie ryzyka na instytucję

Bardziej szczegółowo

Sposób na Przyszłość Ubezpieczenie ochronno-inwestycyjne

Sposób na Przyszłość Ubezpieczenie ochronno-inwestycyjne OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA NA ŻYCIE Sposób na Przyszłość Ubezpieczenie ochronno-inwestycyjne OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA NA ŻYCIE SPOSÓB NA PRZYSZŁOŚĆ Masz w dłoni Ogólne warunki ubezpieczenia. To dokument,

Bardziej szczegółowo