Stos(hack)owanie U3. Piotr Tynecki. Informatyczne Koło Naukowe UwB. 11 maja 2011

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Stos(hack)owanie U3. Piotr Tynecki. Informatyczne Koło Naukowe UwB. piotr@tynecki.pl. 11 maja 2011"

Transkrypt

1 Stos(hack)owanie U3 Piotr Tynecki 11 maja 2011

2 Charakterystyka U3 -- Co to jest U3? -- U3 to opatentowana technologia firmy SanDisk oraz M-Systems. Umożliwia bezpośrednie uruchamianie aplikacji z poziomu specjalnie sformatowanej pamięci USB. Zapewnia dostęp do naszych ulubionych programów, bez konieczności ich instalacji w systemie, niezależnie od komputera i typu konta, do którego pendrive zostaje podłączony.

3 Charakterystyka U3 -- Jak to działa? -- Mój komputer: Standardowy dysk wymienny, Wirtualny napęd CD-ROM o nazwie U3 System (lub U3), z zamontowaną płytką.

4 Charakterystyka U3 -- Jak to działa? -- W tle działania systemu zostaje uruchomiony program Launchpad. Zasobnik systemowy (tray) automatycznie dodaje ikonę twórców oprogramowania, która umożliwia pracę ze środowiskiem U3.

5 Charakterystyka U3 -- Zastosowanie -- Swoboda korzystania z naszego oprogramowania w domu, pracy, na uczelni czy kawiarence internetowej, bez konieczności instalowania go w systemie. Organizacja pracy, obsługa multimediów, rozrywka, diagnostyka, zarządzanie prywatnymi zbiorami fotografii. Wniosek: funkcjonalność komputera w miniaturowym, przenośnym urządzeniu.

6 Charakterystyka U3 -- Kompatybilność -- (Podstawowym wymogiem użytkowania technologii U3 jest dostępność portu USB 2.0 do szybkiego transferu danych.) LaunchPad , obsługuje systemy: Windows 2000 (z Service Pack 4) (U3, pamięć) Windows XP (U3, pamięć) Windows Server 2003 (U3, pamięć) Windows Vista (U3, pamięć) Windows 7 (U3, pamięć) Macintosh OS 10 (pamięć) Linux (pamięć) User Guide:

7 Charakterystyka U3 -- Kompatybilność -- U3 LaunchPad od wersji 1.4 (i wyżej) wspiera Windows Vista. Problemy z tym systemem mają posiadacze pendrive ów z firmware w wersjach: 2.16, 2.17, 2.18, 2.19 i Zaleca się wykonanie aktualizacji oprogramowania U3 lub doinstalowanie specjalnej poprawki wydanej przez Microsoft KB Użytkownicy z firmware 2.17, 2.18, 2.19 i 2.20 chcący wykonać najnowszą aktualizację oprogramowania ( ) ze wsparciem dla Windows 7, zmuszeni są wykorzystać do tego system Windows XP. Jeżeli nadal będą z tym problemy, tutaj dostępne jest rozwiązanie:

8 Charakterystyka U3 -- Oficjalne oprogramowanie -- LPInstaller LPRemoval Instalacja krok po kroku: Usunięcie oprogramowania możliwe jest również z poziomu samego LaunchPad a. Obie aplikacje można pobrać ze strony producenta:

9 Mechanizm AutoRun/AutoPlay -- AutoRun -- Funkcja wprowadzona w Windows 95 do Windows Explorer a (w rzeczywistości pochodzi z shell32.dll), umożliwiająca określenie działań systemu w momencie zamontowania napędu. Mechanizm ten przede wszystkim jest wykorzystywany przez płyty CD/DVD do samoczynnego instalowania np. sterowników w systemie klienta, uruchamiania filmów czy dokumentów. Cały ten proces bazuje na poleceniach zawartych w pliku autorun.inf, znajdującym się w głównym katalogu nośnika.

10 Mechanizm AutoRun/AutoPlay -- AutoPlay -- Funkcja wprowadzona w Windows XP, która zaraz po włożeniu nośnika lub innego urządzenia uruchamia okno dialogowe z listą opcji (tzw. akcji). Zawartość listy jest zależna od tego, jakiego typu pliki (obrazy, muzyka, wideo) są przechowywane na dysku. Windows Explorer jest zawsze zawarty na liście! Jeżeli użytkownik wybierze, którąś z akcji, w oknie dialogowym (autoodtwarzania) zostanie uruchomiony odpowiedni program.

11 Mechanizm AutoRun/AutoPlay -- AutoPlay --

12 Mechanizm AutoRun/AutoPlay -- autorun.inf -- Plik tekstowy ASCII wykorzystywany przez funkcje AutoRun i AutoPlay. Został wprowadzony już w Windows 95. Charakteryzuje się bliźniaczą strukturą względem plików *.ini. Musi znajdować się w katalogu głównym woluminu. Zalecana nazwa to: autorun.inf Plik daje możliwość sprecyzowania kroków, które może wykonać system, po tym jak do napędu CD/DVD-ROM lub USB zostanie włożony nośnik.

13 Mechanizm AutoRun/AutoPlay -- autorun.inf -- autorun.inf m.in. określa: Nazwę i lokalizację programu, który ma zostać uruchomiony gdy płyta (lub pendrive) trafi do napędu, Nazwę pliku ikony (możliwość dziedziczenia ikony z uruchamianego programu), Polecenia menu kontekstowego, pojawiające się gdy użytkownik kliknie prawym przyciskiem myszy na ikonę napędu, Domyślnie uruchamiane polecenie, na wskutek dwukrotnego kliknięcia przez użytkownika na ikonę napędu, Ustawienia, które zmieniają procedury wykrywania i autoodtwarzania funkcji AutoPlay.

14 Mechanizm AutoRun/AutoPlay -- autorun.inf -- autorun.inf a system operacyjny: Windows XP (SP2, SP3) pełna funkcjonalność AutoRun i AutoPlay, możliwość automatycznego i cichego uruchamiania programów, Windows Vista AutoRun nie uruchamia już automatycznie programów. Całą funkcjonalność przejęła funkcja AutoPlay, która domyślnie wyświetli okno dialogowe dla użytkownika z możliwością wyboru naszego programu, Windows 7 dla wszystkich napędów (z wyjątkiem CD/DVD-ROM), dostępne są tylko sekcje label i icon, pozostałe będą ignorowane. Napędom typu CD/DVD- ROM można określić funkcję AutoRun, wpływając m.in. na zachowanie nośnika po dwukrotnym kliknięciu czy kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonę napędu. Możliwość edycji okna dialogowego AutoPlay.

15 Mechanizm AutoRun/AutoPlay -- autorun.inf -- Prosty przykład: [autorun] open=calc.exe icon=ikona.ico label=hacked :) Dokumentacja autorun.inf:

16 Druga twarz U3 -- Metoda McGrew Security -- Krok 0x000 Przejdź na konto admina. Krok 0x001 Stwórz dowolną aplikacją obraz *.iso o nazwie cruzer-autorun.iso, którego rozmiar nie przekroczy bajtów. Krok 0x002 Postaw serwer lokalny np. przy pomocy Apache a lub środowiska VertrigoServ. Uruchom go i umieść w jego głównym katalogu następujące drzewo katalogów: download\apps\lpinstaller\isofiles W przypadku użycia VertrigoServ uzyskasz: C:\Program Files\VertrigoServ\www\download\apps\lpinstaller\isofiles

17 Druga twarz U3 -- Metoda McGrew Security -- W katalogu isofiles umieść przygotowany przed chwilą obraz cruzer-autorun.iso. Krok 0x003 Następnie przejdź do pliku hosts w katalogu: C:\WINDOWS\system32\drivers\etc Otwórz go notatnikiem i na czas tej operacji zakomentuj znakiem # linię: localhost Dodaj pod zakomentowaną linią adres przed chwilą uruchomionego serwera deweloperskiego w postaci: localhost u3.sandisk.com Krok 0x004 Uruchom LPInstaller.exe, który pobierze Twój obraz cruzer-autorun.iso z serwera lokalnego i osadzi go na pendrive ie. Właśnie osiągnąłeś zamierzony cel!

18 Druga twarz U3 -- Metoda GuidoZ -- Odpowiednio spreparowany instalator LPInstaller.exe, przygotowany przez hackera o pseudonimie GuidoZ, pozwala zautomatoywać procedurę wypalenia obrazu bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania serwerowego czy konfigurowania systemowych plików. Wystarczy podłączyć urządzenie USB do komputera, skopiować własny obraz *.iso do katalogu bin i postępować zgodnie z instalatorem UpdaterCore. Więcej informacji:

19 Druga twarz U3 -- Metoda alternatywna -- Krok 0x000 Przejdź na konto admina. Krok 0x001 Przejdź do katalogu: C:\Documents and Settings\<nazwaUzytkownika>\Dane aplikacji Gdzie <nazwauzytkownika> to nazwa konta, na którym aktualnie pracujesz. Jeżeli dostępny jest tam katalog U3, usuń go z całą zawartością. Jeżeli posiadasz aktualnie na pamięci oprogramowanie U3, wyczyść ją przy pomocy programu LPRemoval.exe.

20 Druga twarz U3 -- Metoda alternatywna -- Krok 0x002 Uruchom Internet Explorer i przejdź na adres strony: (Jeżeli nie posiadasz zainstalowanego frameworka ActiveX, przeglądarka zwróci Tobie stosowny komunikat musisz go wtedy zainstalować jeżeli chcesz przeprowadzić dalsze kroki.) Kliknij w hiperłącze Install Launchpad. Pojawi się wtedy znany interfejs instalatora U3 Launchpad Installer. Przeprowadź proces instalacyjny do końca. W efekcie, pendrive powinien być wyposażony w oryginalne oprogramowanie producenta. Krok 0x003 Ponownie skorzystaj z Internet Explorer a i odwiedź podany adres:

21 Druga twarz U3 -- Metoda alternatywna -- Kliknij ponownie na Install Launchpad, jednakże tym razem wstrzymaj się z guzikiem Next! W katalogu z Kroku 0x001, powinien pojawić się katalog z alfanumeryczną nazwą (np. U3\temp\4dc8a220dl). Dostępna jest w nim najnowsza wersja oryginalnego obrazu producenta o nazwie PelicanBFG-autorun.iso. Zmień nazwę swojego obrazu na PelicanBFG-autorun.iso i nadpisz go w tym katalogu z oryginałem. Tym razem Twój obraz nie może przekroczyć bajtów! Kliknij guzik Next i doprowadź instalację do końca. Graaatz! Osiągnąłeś zamierzony cel bez konieczności instalowania oprogramowania serwerowego ani korzystania z inwazyjnych aplikacji z pod ciemnej gwiazdy.

22 Obalamy mity -- U3 supportuje wyłącznie aplikacje w standardzie U3 -- Prawdą jest to, że producent oprogramowania U3 ogranicza wykorzystywanie tej technologii wyłącznie do programów zgodnych ze standardem U3 (odpowiednio opakowanych). Aplikacje tego typu znane są z tego, że występują z rozszerzeniem: *.u3p. Jeżeli Twój ulubiony program nie jest dostępny w powyższym formacie a zależy Ci na jego dostępności w środowisku LaunchPad, możesz dokonać konwersji we własnym zakresie. W tym celu posłużysz się darmowym narzędziem PackageFactory, przeznaczonym do niekomercyjnych zastosowań. Więcej informacji:

23 Obalamy mity -- U3 wymaga uprawnień administratora -- Proces instalacyjny LanuchPad a na naszym pendrive ie oczywiście wymaga administratora, ze względu na wykorzystanie rejestru, plików systemowych i katalogów do których dostęp ma wyłącznie root. Jednakże, samo uruchomienie oprogramowania U3 (w tym naszego programu) na koncie z ograniczeniami czy słynnym Gościu jest jak najbardziej możliwe i niesie za sobą wysokiej rangi zagrożenie. SHOW TIME (:

24 Obalamy mity -- KB to gwarancja bezpieczeństwa -- W lutym tego roku, firma Microsoft udostępniła poprawkę (KB971029) do Windows Update, która dezaktywuje autoodtwarzanie okna dialogowego dla dysków USB w systemach Windows XP, Vista, Server 2003 i Wydanie KB jest jak najbardziej uzasadnione. Nie uwzględnia jednak dysków optycznych, które potrafią parsować plik autorun.inf. Wniosek jest prosty: automatyczne uruchamianie dowolnych (w tym złośliwych) programów z pamięci USB (U3) jest więc wciąż możliwe!

25 Obalamy mity -- KB to gwarancja bezpieczeństwa --

26 Obalamy mity -- U3 mnie nie dotyczy, bo mam Windows 7 -- W Windows 7 zaszły bardzo istotne zmiany w działaniu mechanizmów AutoRun i AutoPlay: AutoPlay nie wspiera funkcji AutoRun dla nie-optycznych dysków podłączonych do komputera. Działa wyłącznie dla płyt CD/DVD ale już nie dla pendrive ów USB. Okienko AutoPlay pokazuje się, ale nie zawiera możliwości automatycznego uruchomienia programu, jedynie umożliwia otwarcie folderów, zdjęć czy filmu itp. Kolejną zmianą jest dokładne zaznaczenie w okienku AutoPlay informacji, że program uruchamiany jest z dysku zewnętrznego. Z powyższych zmian można jednak wywnioskować, że nieostrożny użytkownik wciąż jest narażony na spreparowane pole wyboru okna AutoPlay. Bowiem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasz program został dodany jako pierwsza opcja wyboru (AutoPlay), z oryginalną (Windows 7) ikoną folderu oraz z zbliżonym opisem co Windows Explorer.

27 Obalamy mity -- U3 mnie nie dotyczy, bo mam Windows 7 --

28 Antykoncepcja dla Windows a -- Krok 0x000 wyłącz AutoRun i AutoPlay-- Otwórz edytor rejestru regedit.exe. Przejdź do gałęzi: HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer Kliknij PPM na wartość NoDriveTypeAutoRun, a następnie wybierz Modyfikuj. Po prawej stronie wybierz system Dziesiętny, wpisz wartość 255. Kliknij OK. Kliknij PPM na pole z wartościami i utwórz nową typu DWORD o nazwie NoDriveAutoRun i wartości dziesiętnej W ten sposób wyłączyłeś autoodtwarzania w systemie na wszystkich nośnikach. Uwaga! Wartości domyślne NoDriveTypeAutoRun i NoDriveAutoRun różnią się w zależności od używanego systemu operacyjnego Windows. Dlatego też zachęcam do współpracy z dokumentacją:

29 Antykoncepcja dla Windows a -- Krok 0x000 wyłącz AutoRun i AutoPlay--

30 Antykoncepcja dla Windows a -- Krok 0x001 wyłącz parsowanie autorun.inf -- Kolejnym sensownym krokiem jest przekonanie systemu by pliku autorun.inf w ogóle nie parsował. Można to zrobić wykorzystując mechanizm IniFIleMapping. W tym celu stwórz np. na pulpicie plik o nazwie NOAUTRUN.REG, a w jego wnętrzu umieść następujący kod: REGEDIT4 [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\IniFileMapping\Autorun.inf] Kliknij go teraz dwukrotnie, dodając tą informację do rejestru systemu.

31 Antykoncepcja dla Windows a -- Krok 0x002 szczepisz pendrive a -- Warto również zabezpieczyć samego pendrive a przed kontaktem z wirusami, które to tworzą lub nadpisują autorun.inf. W tym celu stwórz w przestrzeni wymiany pamięci USB katalog o tej samej nazwie co plik, czyli autorun.inf. Istnieje rodzina wirusów, która już na tym etapie zostanie zneutralizowana. Infekcja zostanie udaremniona, ponieważ robactwo nie spodziewało się folderu, dla którego typowa edycja nie jest możliwa. (Trzy powyższe kroki ujrzą zastosowanie dopiero po ponownym uruchomieniu komputera.)

32 Antykoncepcja dla Windows a -- Krok 0x003 zostań gościem -- Zaledwie 10% codziennych czynności (przeciętnego) użytkownika w systemie Windows stanowią sytuacje, w których uprawnienia administratora stają się niezbędne. Dlatego też, bardzo opłacalna staje się przesiadka na konto Gościa lub konto z ograniczeniami. Ciągła praca na administratorze tylko się prosi o nadużycie praw, penetrację bądź potencjalny atak ze strony malware i jego twórców.

33 Antykoncepcja dla Windows a -- Krok 0x004 czynnik ludzki -- Więcej rozwagi i ostrożności względem tego co robimy w systemie (jak go konfigurujemy) i kogo fizycznie do komputera dopuszczamy. Zagrożenia (w każdej postaci) nie warto ignorować! Bezpieczeństwo kosztem wygodny jest opłacalne!

34 Dzięk(hack)uję

Stos(hack)owanie pendrive ów

Stos(hack)owanie pendrive ów Stos(hack)owanie pendrive ów X Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki Białystok 2012 0x0. Kim jestem? 0x1. Preludium 0x2. Mechanizm Autorun/Autoplay 0x3. Charakterystyka U3 0x4. Dwulicowość U3 0x5. Pogromcy

Bardziej szczegółowo

wydanie VI KOPRIN Sp. z o.o. Koszalin 2011

wydanie VI KOPRIN Sp. z o.o. Koszalin 2011 wydanie VI KOPRIN Sp. z o.o. Koszalin 2011 Rodos 2010 Instalacja i aktualizacja Wydanie VI, 6.8.14.0 2011 KOPRIN Sp. z o.o. KOPRIN Sp. z o.o. 75-062 Koszalin, ul. Wyszyńskiego 1 tel. 94 717 35 00, 347

Bardziej szczegółowo

ESET NOD32 Antivirus 4 Business Edition dla Mac OS X

ESET NOD32 Antivirus 4 Business Edition dla Mac OS X ESET NOD32 Antivirus 4 Business Edition dla Mac OS X Instrukcja instalacji i Podręcznik użytkownika Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą wersję niniejszego dokumentu ESET NOD32 Antivirus 4 Copyright 2011

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Konsola 2

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Konsola 2 TRX Krzysztof Kryński Cyfrowe rejestratory rozmów seria KSRC PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Konsola 2 Wersja 1.15 Maj 2015 Dotyczy programu Konsola 2 w wersji 2.7.7x TRX ul. Garibaldiego 4 04-078 Warszawa

Bardziej szczegółowo

RTM. Podręcznik użytkownika

RTM. Podręcznik użytkownika RTM Podręcznik użytkownika Copyright Acronis International GmbH, 2002-2012. Wszelkie prawa zastrzeżone. Acronis, Acronis Compute with Confidence, Acronis Recovery Manager, Acronis Secure Zone, Acronis

Bardziej szczegółowo

BackupExpert backup i synchronizacja w jednej aplikacji. Instrukcja użytkownika

BackupExpert backup i synchronizacja w jednej aplikacji. Instrukcja użytkownika BackupExpert backup i synchronizacja w jednej aplikacji. Instrukcja użytkownika 14.02.2014 SPIS TREŚCI Spis treści... 2 Wstęp... 4 Symbole stosowane w instrukcji... 4 Czym jest backup danych?... 4 Aplikacja

Bardziej szczegółowo

Kaspersky Anti-Virus for Windows Servers 6.0

Kaspersky Anti-Virus for Windows Servers 6.0 KASPERSKY LAB Kaspersky Anti-Virus for Windows Servers 6.0 PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA K A S P E R S K Y A N T I - V I R U S F O R W I N D O W S S E R V E R S 6. 0 Podręcznik użytkownika Kaspersky Lab http://www.kaspersky.pl

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Client_Mozy. Wersja 2.2.

Instrukcja obsługi Client_Mozy. Wersja 2.2. Instrukcja obsługi Client_Mozy Wersja 2.2. Spis treści Wstęp... 1 1. Program Clinet_Mozy informacje ogólne... 2 2. Co nowego?... 3 3. Instalowanie programu Client_Mozy... 5 I. Pobieranie klienta Client_Mozy...

Bardziej szczegółowo

Podręcznik Użytkownika aplikacji iplus manager 2.1

Podręcznik Użytkownika aplikacji iplus manager 2.1 Podręcznik Użytkownika aplikacji iplus manager 2.1 iplus wita w świecie mobilnego internetu! iplus to najlepszy mobilny dostęp do internetu z dowolnego miejsca. Łącz się z siecią zawsze, kiedy potrzebujesz

Bardziej szczegółowo

odatek Service Pack 2 dla systemu Windows XP wnosi sporo zmian w porównaniu z wersją SP1. Wraz z instalacją XP SP2 oprócz samych aktualizacji

odatek Service Pack 2 dla systemu Windows XP wnosi sporo zmian w porównaniu z wersją SP1. Wraz z instalacją XP SP2 oprócz samych aktualizacji odatek Service Pack 2 dla systemu Windows XP wnosi sporo zmian w porównaniu z wersją SP1. Wraz z instalacją XP SP2 oprócz samych aktualizacji otrzymujemy także sporo nowych rozwiązań, głównie w dziedzinie

Bardziej szczegółowo

Instalator systemu mmedica

Instalator systemu mmedica Instalator systemu mmedica Dokumentacja użytkownika wersja 3.1.1.0 data 2012-01-11 Spis treści 1. Przygotowanie do instalacji... 3 1.1. Wymagania instalatora... 3 1.2. Wymagane elementy i możliwości instalacji...

Bardziej szczegółowo

SYSTEM UPGRADE UTILITIES 2010 SUITE. Podręcznik użytkownika

SYSTEM UPGRADE UTILITIES 2010 SUITE. Podręcznik użytkownika SYSTEM UPGRADE UTILITIES 2010 SUITE Podręcznik użytkownika Spis treści Bezproblemowe i bezpieczne migracje do Windows 7...3 Tworzenie kopii zapasowej bieżącego systemu...3 Tworzenie rozruchowego nośnika

Bardziej szczegółowo

Pierwsze kroki: Wprowadzenie do systemu Proficy* WebSpace 4.71 PL firmy GE Intelligent Platforms

Pierwsze kroki: Wprowadzenie do systemu Proficy* WebSpace 4.71 PL firmy GE Intelligent Platforms Pierwsze kroki: Wprowadzenie do systemu Proficy* WebSpace 4.71 PL firmy GE Intelligent Platforms Wydanie 1.0 Podręcznik opracowany przez VIX Automation sp. z o.o. Autoryzowanego Dystrybutora GE Intelligent

Bardziej szczegółowo

Program Płatnik A1 10.01.001. Dokumentacja administratora

Program Płatnik A1 10.01.001. Dokumentacja administratora Program Płatnik A1 10.01.001 Dokumentacja administratora Tytuł dokumentu: Program Płatnik Dokumentacja administratora Wersja: 5.0 Data wydania: 2015-02-06 Dotyczy aplikacji: Płatnik A1 10.01.001 Spis treści

Bardziej szczegółowo

1. PRODysk... 5. 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6. 2.1. Rejestracja nowego konta... 6. 2.1. Instalacja programu... 7

1. PRODysk... 5. 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6. 2.1. Rejestracja nowego konta... 6. 2.1. Instalacja programu... 7 Wersja 1.0 ZAWARTOŚĆ 1. PRODysk... 5 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6 2.1. Rejestracja nowego konta... 6 2.1. Instalacja programu... 7 2.1.1. Wymagania systemowe... 7 2.1.2. Przebieg instalacji...

Bardziej szczegółowo

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 Podręcznik użytkownika (dotyczy programu w wersji 8.0 lub nowszej) Microsoft Windows 8.1 / 8 / 7 / Vista / XP / Home Server 2003 / Home Server 2011 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą

Bardziej szczegółowo

Model urządzenia: NAS-USB Wersja instrukcji: 1.1 17.06.2008

Model urządzenia: NAS-USB Wersja instrukcji: 1.1 17.06.2008 Podręcznik użytkownika NAS-USB Model urządzenia: NAS-USB Wersja instrukcji: 1.1 17.06.2008 1 Podręcznik użytkownika NAS-USB... 1 1 Przegląd możliwości produktu... 3 2 Elementy urządzenia... 3 3 Środowisko

Bardziej szczegółowo

Partition Manager 12 Home

Partition Manager 12 Home Paragon Software Poland Sp. z o.o ul. Śląska 22/21 42 217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon software.pl Email: kontakt@paragon software.pl Partition Manager 12 Home Podręcznik

Bardziej szczegółowo

Backup expert for QNAP Backup i synchronizacja w jednej aplikacji

Backup expert for QNAP Backup i synchronizacja w jednej aplikacji Backup expert for QNAP Backup i synchronizacja w jednej aplikacji Instrukcja aplikacji Data aktualizacji 19.09.2014r. Spis treści Aplikacja desktop...2 Wymagania...2 Proces instalacji...4 Logowanie do

Bardziej szczegółowo

2005 porad dla peceta

2005 porad dla peceta 2005 porad dla peceta Spis porad PC FORMAT 1 2005 porad dla peceta Windows XP Service Pack 2 1. Blokowanie wyskakujących okienek Po zainstalowaniu dodatku SP2 w programie Internet Explorer zostanie włączona

Bardziej szczegółowo

1 Wprowadzenie...6 1.1 Co to jest Acronis True Image 2015?... 6 1.2 Nowości w tej wersji... 6. 1.2.1 Alternatywy dla usuniętych funkcji...

1 Wprowadzenie...6 1.1 Co to jest Acronis True Image 2015?... 6 1.2 Nowości w tej wersji... 6. 1.2.1 Alternatywy dla usuniętych funkcji... Spis treści 1 Wprowadzenie...6 1.1 Co to jest Acronis True Image 2015?... 6 1.2 Nowości w tej wersji... 6 1.2.1 Alternatywy dla usuniętych funkcji... 7 1.3 Wymagania systemowe i obsługiwane nośniki...

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr Zespół Ubuntu.pl Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr wersja 1.0 16 maja 2014 Spis treści Spis treści Spis treści 1 Wstęp.................... 2 1.1 O Ubuntu................ 2 1.2 Dlaczego warto zmienić

Bardziej szczegółowo

Backup & Recovery 11 Home

Backup & Recovery 11 Home Paragon-Software Poland Sp. z o.o. ul. Śląska 22/21 42-217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon-software.pl Email: kontakt@paragon-software.pl Backup & Recovery 11 Home Podręcznik

Bardziej szczegółowo

Hard Disk Manager 14 Suite

Hard Disk Manager 14 Suite Paragon Software Poland sp. z o.o. ul. Śląska 22/21 42 217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon software.pl Email: kontakt@paragon software.pl Hard Disk Manager 14 Suite Podręcznik

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA Bitdefender Internet Security 2015 Podręcznik użytkownika Data publikacji 10/21/2014 Copyright 2014 Bitdefender Uwagi prawne Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej publikacji

Bardziej szczegółowo

GRAITEC, Bievres. Wszystkie prawa zastrzeżone. Windows oraz logo Windows są zastrzeżonymi znakami towarowymi Microsoft.

GRAITEC, Bievres. Wszystkie prawa zastrzeżone. Windows oraz logo Windows są zastrzeżonymi znakami towarowymi Microsoft. W przypadku rozbieżności pomiędzy informacjami zawartymi w niniejszym przewodniku a tymi przedstawionymi w programie, informacje pochodzące z programu należy traktować jako priorytetowe. Zawartość niniejszego

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika CryptoCard Suite

Podręcznik użytkownika CryptoCard Suite Podręcznik użytkownika CryptoCard Suite Spis treści Rozdział 1. Wprowadzenie...1 Konwencje dokumentacji...1 Słownik pojęć...1 O zestawie CryptoCard Set...2 Rozdział 2. Instalacja pakietu CryptoCard Suite...4

Bardziej szczegółowo

Instrukcja aktualizacji systemów Windows XP i Windows Vista do Windows 7

Instrukcja aktualizacji systemów Windows XP i Windows Vista do Windows 7 PC Factory S.A. Instrukcja aktualizacji systemów Windows XP i Windows Vista do Windows 7 Krok po kroku Spis treści 1. Uaktualnianie systemu Windows Vista do systemu Windows 7... 3 Wprowadzenie... 3 Sprawdzenie,

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Wersja 2.9.0

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Wersja 2.9.0 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA Wersja 2.9.0 ZAWARTOŚĆ 1. ibard24 backup online... 5 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6 2.1. Rejestracja nowego konta... 6 2.1. Instalacja programu... 8 2.1.1. Jak pobrać

Bardziej szczegółowo

4Trans Instrukcja instalacji

4Trans Instrukcja instalacji 4Trans Instrukcja instalacji Wersja: 1.8 4Trans Instrukcja instalacji 2002-2014 Wszystkie prawa zastrzeżone Kopiowanie, wprowadzanie zmian, przesyłanie, publiczne odtwarzanie i wszelkie wykorzystywanie

Bardziej szczegółowo