Model GROW Pozwól rosnąć Twoim decyzjom

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Model GROW Pozwól rosnąć Twoim decyzjom"

Transkrypt

1 1 Witaj w listopadowym newsletterze! Coachingowy model GROW Wywiad z Arturem Znajem Recenzja książki JA pióra Joanny Hadam I jak zwykle aktualne informacje o szkoleniach. Zapraszamy! Michał Mącznik Model GROW Pozwól rosnąć Twoim decyzjom Jest to jeden z podstawowych modeli coachingowych. Został opracowany przez Johna Whitmora, niegdyś kierowcę rajdowego, a obecnie ojca chrzestnego coachingu zorientowanego na efektywność. Model ten pomaga w podjęciu skutecznych decyzji z uwzględnieniem obecnej sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Może być stosowany w biznesie, życiu prywatnym, zarządzaniu, określaniu ścieżki zawodowej, czyli wszędzie tam gdzie chcemy mieć plan działania uwzględniający nasze możliwości i zasoby. Osobiście stosuje go na pierwszych sesjach coachingu, podczas pracy nad postawą asertywną, dzięki czemu mogę z zaplanować ścieżkę, którą z Klientem będziemy podążali. Model GROW jest bardzo elastyczny, dzięki czemu można go zastosować na sobie lub jako przewodnik, pomóc drugiej osobie przejść przez poszczególne punkty. Poniżej znajdziecie dokładny opis, uwzględniłem w nim, że nie musisz być coachem i każdym punkcie znajdziesz wskazówki i pytania, które pomogą sprawnie przejść przez cały proces. Model GROW składa się z 4 części: Goal - określ cele Reality zbadaj aktualną rzeczywistość Options poznaj możliwości What next? podejmij decyzję i ustal plan 1. Określ cele W pierwszej kolejności określamy i uzgadniamy z drugą osobą cel, który ma osiągnąć. Należy dokładnie określić, jakie będą jego rezultaty, po czym ta osoba pozna, że cel został osiągnięty. Tutaj należy się głównie skupić na określeniu mierzalnego, konkretnego i realnego celu. Czego oczekujesz? Jaki masz cel, co chciałbyś osiągnąć? Czy jesteś w stanie osiągnąć cel? Po czym poznasz, że cel został osiągnięty? Kiedy konkretnie chcesz osiągnąć cel?

2 2 Często zdarza się tak, że ktoś nie ma sprecyzowanego celu, wtedy przejdź od razu do punktów 2, 3 po czym powróć do punktu pierwszego i zacznij przerabiać cały model od początku. Ważne, żeby przejść jeszcze raz wszystkie punkty, ponieważ po ustaleniu celu, zwykle zmienia się rzeczywistość drugiej osoby i może zobaczyć niektóre aspekty w innym świetle. 2. Zbadaj aktualną rzeczywistość W tym punkcie analizuje się aktualną rzeczywistość - sytuację, w jakiej znajduje się druga osoba. Jest to bardzo ważny krok. Zbyt często ludzie dążą do czegoś, bez refleksji nad aktualną sytuacją. Przez co niektórym może brakować informacji lub zasobów których potrzebują by skutecznie rozwiązać problem lub osiągnąć cel. Kiedy druga osoba będzie opowiadała o aktualnej rzeczywistości, w jej głowie może zacząć pojawiać się rozwiązanie. Co się dzieje teraz?, Jak Ci jest aktualnie w tej sytuacji?" Co do tej pory uczyniłeś? Co, kto, kiedy, jak często?" Co to dla Ciebie oznacza? Jaki jest wpływ tego zdarzenia (tej sytuacji)? Jak teraz się czujesz z celem, który sobie obrałeś? Ważne, aby zapisywać to, co mówi druga osoba i po każdej odpowiedzi stosować klaryfikację. Dzięki temu, druga osoba może spojrzeć na swoją sytuację z innej perspektywy. Dobre i jak najbardziej dokładne podsumowanie na koniec, może być punktem przełomowym. Niektórzy muszą się po prostu usłyszeć, aby spojrzeć na swoją sytuację z zewnątrz. Po podsumowaniu zadaj pytania: Czy zgadzasz się ze wszystkim, co powiedziałem? Czy chcesz coś jeszcze do tego dodać? 3. Poznaj możliwości: Gdy aktualna sytuacja jest już zbadana, pomagamy wygenerować drugiej osobie jak najwięcej możliwości, to jest główny cel tego punktu. Pomóż generować jak najwięcej możliwości, nawet tych abstrakcyjnych lub z pozoru niemożliwych, które pozwolą na osiągnięcie celu. Co jeszcze możesz zrobić, aby osiągnąć cel? Jak inaczej możesz to zrobić?" Co się stanie, jeżeli te ograniczenia będą usunięte? Jakie są zalety i wady każdej z opcji? Czym się kierujesz? Jakie kryteria będziesz brał pod uwagę przy wyborze opcji? Jak inaczej możesz to zrobić Co by się stało gdybyś miał więcej czasu/pieniędzy/ludzi itp.? Pierwsze pytanie, co jeszcze można zrobić lub jak inaczej możesz to zrobić zdawaj jak najwięcej razy. Nie daj się zwieść odpowiedzi drugiej osoby, że nic więcej nie da się zrobić. Często nawet najgłupsze odpowiedzi, mogą zaowocować zmianą rzeczywistości i zainspirować podążanie nową ścieżką lub wzbogacać istniejące już możliwości. W razie, gdyby druga osoba się zacięła, możesz wrócić jeszcze raz do punktu drugiego lub zadać pytanie o cud. Przykładowo: gdyby zdarzył się cud i miałbyś się jutro obudzić wiedząc, że w drodze do twojego celu wszystko jest możliwe i spełni się każde twoje życzenie to, jakie byś miał możliwości?

3 3 4. Podejmij decyzję i ustal plan Ostatni krok to podjęcie najlepszej dla rzeczywistości Klienta decyzji. Samo podjęcie decyzji często nie wystarcza, dlatego powinieneś zmotywować drugą osobę do podjęcia konkretnych działań (najlepiej w ustalonym konkretnym czasie). Najprostszym ćwiczeniem, jakie można tu zastosować to ustalenie działań na linii czasu. "Więc co będzie można zrobić już teraz.?" "Co możesz zrobić zaraz po przyjściu do domu, a co zrobisz jutro?" "Co może Cię zatrzymać podczas drogi do celu?" "Jak będziesz mógł pokonać te trudności?" "Jak duże jest prawdopodobieństwo, że osiągniesz cel? Kto może Cię wspierać lub dopingować w drodze do celu? Co jeszcze możesz zrobić? Na koniec pamiętaj, że będziesz działać najlepiej, jeżeli nie będziesz dawać gotowych rozwiązań i nie będziesz oceniał wyborów drugiej osoby. Najlepiej ogranicz się tylko do zadawania pytań i aktywnego słuchania. Ten model w pełni na to pozwala. Powyżej podałem po kilka przykładowych pytań, to nie znaczy, że nie możesz zadawać innych. Jednak przed zadaniem własnych, przećwicz je w pierwszej kolejności na sobie i sprawdź, jakie odpowiedzi sugerują oraz jakie pomocne wartości i zasoby te pytania odkrywają. Swoimi wnioskami możesz podzielić się forum rozwoj.net w temacie Jeżeli chciałbyś przejść GROW pod okiem Coacha i pracować nad osiągnięciem swojego celu lub dowiedzieć się czegoś więcej, to zapraszam na moje darmowe okienko Coachingowe czwartki w Krakowie od 18:00. Gdzie w ramach luźnego spotkania, możemy porozmawiać o twoim celu lub przeprowadzić 40 minutową sesję. Aby uzyskać więcej szczegółów, skontaktuj się z autorem: Zapraszamy również na kurs ABC Coachingu i Treningu: Michał Mącznik Certyfikowany coach, specjalizujący się w coachingu team leaderów i kierowników. Współpracuje na stałe z jedną z największych firm hostingowych w kraju. Administrator forum rozwoj.net. Więcej informacji znajdziesz na Rozpoczął się już nabór na VI edycję Szkoły Profesjonalnego Coachingu. Informacje na: Informator o Szkole Profesjonalnego Coachingu możesz ściągnąć ze strony:

4 4 CHARYZMATYCZNY NAUCZYCIEL Z Arturem Znajem, pedagogiem, teologiem, socjologiem, etykiem, nauczycielem i wychowawcą w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym rozmawia Dominika Winnikow. Dominika Winnikow Arturze, dlaczego zostałeś nauczycielem? Artur Znaj Fakt, że pochodzę z nauczycielskiej rodziny na pewno nie był tu bez znaczenia. Gdy myślę o swoich wyborach, których dokonałem decydując się na ten ciężki zawód, wraca do mnie uczucie podziwu dla mojej Matki, która jako historyczka w ciężkich czasach nie bała się mówić o Katyniu, którego cudem udało się uniknąć mojemu dziadkowi Stanisławowi. Zapłaciła za to szykanami, ale nigdy się nie poddała. Jest teraz na zasłużonej emeryturze po ponad 30 latach spędzonych w szkole. Ja zacząłem pracować jako nauczyciel już na czwartym roku studiów, będąc posłanym na zastępstwo. Tak już zostało, choć kilka razy zmieniałem miejsce pracy, trafiając w końcu do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Pracujesz w ośrodku resocjalizacyjnym, czyli z tak zwaną trudną młodzieżą. Jak docierasz do tych dzieciaków? Jak łapiesz z nimi kontakt? Ośrodek resocjalizacyjny w którym pracuję ma niezły procent wyjść na ludzi. Jednakże nie sposób dotrzeć do wszystkich, mimo usilnych starań. Część naszej młodzieży jest tak bardzo zdemoralizowana, poraniona, że w sposób naturalny kończy zasilając Zakłady Karne. Docieram do nich na różne sposoby. Po pierwsze starając się dać nadzieję, pokazując właściwą drogę, oraz za wszelka cenę rozpalając w nich talenty, zainteresowania, których im nie brakuje. Mam tu duże pole do popisu bo mogę się poruszać w przestrzeniach ducha jako katecheta, umysłu jako nauczyciel WOS-u, i ciała jako wuefista. Za każdym razem zwracam uwagę na integralny rozwój człowieka jako całości psycho fizyczno duchowej. Co, poza szkolną wiedzą, chcesz przekazać swoim uczniom? Chcę im uświadomić, że życie to nie jest bajka i kto nie weźmie się z nim za bary szukając sojuszników polegnie. Co Cię cieszy w Twojej pracy? Za co lubisz swój zawód? Nie sposób powiedzieć co mnie cieszy bo tych rzeczy jest bardzo wiele. Szacunek, zaufanie. Możliwość bycia z nimi. Mam też świadomość, że wielu aspektów mojej pracy nie da się zauważyć od razu bo każdy z wychowanków jest inny, niepowtarzalny. Część efektów mojej pracy będą zbierać inni. Jednak mam też nadzieję, że niektórzy z nich, gdy mnie już nie będzie na świecie stojąc przed lustrem goląc się na przykład, przypomną sobie moje słowa. Mam nadzieję że tak będzie...

5 5 Co jest trudne w Twoim zawodzie? Jak sobie z tym radzisz? Może uda Ci się znaleźć jakiś przykład trudnej dla Ciebie sytuacji zawodowej. Trudnych rzeczy jest wiele. Problemów też. Pamiętam jak jeden z naszych wychowanków, zresztą bardzo dobrych, stosujących się do regulaminu uciekł i zabił człowieka, mając niespełna 17 lat. Do dziś myślę o tym, co się w nim działo, że zrobił coś takiego. Myślę także o tym, czy wszystko zrobiłem, aby do niego dotrzeć. Odpowiedzi cały czas szukam. Co to znaczy charyzmatyczny nauczyciel i czym różni się od zwykłego nauczyciela? Charyzmatyczny nauczyciel to taki, któremu się jeszcze chce! Co ma wspólnego lider z nauczycielem? W takim razie co chcesz dać na szkoleniu, aby zwykli nauczyciele poczuli nową energię do pracy? Nadzieję, że nasz zawód ma sens i że warto czasem się szarpać, aby młody człowiek nie pogubił się w życiu, w którym zagrożeń jest coraz więcej, takich jak chociażby uzależnienia. Chcę także pokazać, iż nie da się kogoś wychowywać samemu będąc pogubionym, nie mając choćby sprecyzowanego światopoglądu, czy życiowych zasad. Nie wiem, czy do końca umiem odpowiedzieć na to pytanie. Lider prowadzi, nauczyciel i wychowawca też. I jeden i drugi muszą być elastyczni, być aktorami, ale nigdy za cenę utraty czegoś ważnego z siebie. Czego Ty uczysz się od swoich uczniów? Uczę się niemal codziennie. Pamiętam kilka lat temu swoją lekcję WOS-u o rodzinie, gdzie między innymi mówiłem o szacunku do rodziców, o tym aby sprawiać im radość swoim zachowaniem, aby uczynić wszystko by mogli być z nas dumni. W klasie miałem wtedy dwóch braci z podkrakowskiej wsi; jeden: 17latek drugi 16latek. Starszy widać było, że słucha i narasta w nim gniew. Wstał i powiedział: A co kurwa wychowawca może wiedzieć o mojej rodzinie! Za co mam ich szanować? Ojciec spierdolił za granicę i nie odzywa się, matka pijana i zarzygana jak były pieniądze z opieki, jak nie było to przychodzili wujkowie których niekiedy musiałem z niej ściągać. Pytam się za co moich rodziców szanować?! Myśmy mieli dość chodzenia po rodzinie i żebrania o jedzenie bo wychowawca nie wie co to jest przyjść do domu ze szkoły głodnym otworzyć lodówkę, a tam tylko światło. Zaczęliśmy kraść i dlatego tu jesteśmy, ale nie chodzimy przynajmniej głodni. No i nie muszę jej oglądać i żyć w tym gównie. Wiele mnie ta lekcja nauczyła, uświadomiłem sobie wtedy jak trzeba ważyć słowa, aby nie zranić, nie skrzywdzić mając przed sobą całą klasę. Wiele razy później indywidualnie rozmawiałem z tym wychowankiem. Okazał się dzielnym młodym człowiekiem wyszedł na prostą. Pracuje jako ochroniarz w firmie ochroniarskiej i na dyskotece, zarabia uczciwie pieniądze i mimo wszystko marzy o założeniu rodziny. Jego brat, który nigdy nie chciał rozmawiać, odbywa karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym. Artur Znaj >>>Szkolenie z zakresu umiejętności liderskich: XII 2009 Informacje i zapisy: Teolog, socjolog, pedagog resocjalizacyjny, etyk, nauczyciel wychowania fizycznego. Pracuje w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Wielkich Drogach.

6 6 KĄCIK RECENZENTA Joanna Hadam KSIĄŻKA A... WYZWOLENIE Z JESIENNEGO MARAZMU... Jesień za oknem częściej niestety ponura, szara i pluchowata niż ta złota polska. Wszyscy wokół marzną, smarkają i narzekają. A może by tak wywołać jakąś małą rewolucję w samym środku siebie? Nałożyć magiczny płaszcz ochronny na ramiona, albo raczej kapelusz dobrego nastroju na głowę wyłącznie z naturalnej materii? A może by tak nastawić własny zegar na radosne przebudzenie? Myślę, że może nam w tym pomóc książka Tadeusza Niwińskiego pod bardzo krótkim, ale jakże znaczącym tytułem: JA. Niwiński zwracając się i do mnie i do Ciebie, Drogi Czytelniku zaczyna tak: Nazywasz się JA, kiedy mówisz o sobie. To jest Twoje imię i cały Twój świat. Jesteś. Należysz do gatunku, który niepodzielnie panuje na Ziemi, potrafiąc tworzyć najwspanialsze dzieła i jednocześnie najohydniejsze zbrodnie. Masz do dyspozycji, między uszami, potężny komputer o niewiarygodnych możliwościach. Właśnie teraz, na przykład, kiedy czytasz to zdanie, układa on miliony sygnałów według skomplikowanego wzoru, aby je za ułamek sekundy zupełnie rozłożyć i nigdy dokładnie tak samo nie powtórzyć. Ten bezcenny komputer był od dzieciństwa programowany przez rodziców, szkołę i otoczenie, najczęściej dyletantów, którzy sami nie wiedzieli, co robią. Pamiętasz, jak buntowałeś się i demaskowałeś te "prawa" i "zasady", które często były sprzeczne ze sobą? Twój delikatny umysł był gwałcony tak często i skutecznie, że z wolna zacząłeś myśleć, że na tym polega życie i przestałeś wierzyć w swoje możliwości. Najwyższy czas powiedzieć»nie«programom w Twoim umyśle, które nie pozwalają Ci się w pełni rozwinąć i doświadczyć życia takim, jakie ono naprawdę jest. Główną tezą Ja Tadeusza Niwińskiego jest stwierdzenie, że stajemy się tym, o czym myślimy. Jeśli więc zmienimy myśli zmieni się nasze życie. Jest to książka o budowaniu w sobie przekonania o mocy, która drzemie w każdym z nas i którą możemy wyzwolić, jeśli tylko zechcemy. To ukryta podpowiedź, w jaki sposób można dobrze myśleć zarówno o sobie, jak i otaczającej nas rzeczywistości. To propozycja brania odpowiedzialności za siebie i własne życie, a nawet przejęcia władzy (jeśli umiejętnie stworzymy w samym środku siebie Ośrodek Sterowania). To również książka o kształtowaniu poczucia własnej wartości, co jest przecież źródłem osiągania sukcesów na wielu życiowych płaszczyznach. To coś, co sprawi, że zatrzymamy się, aby zadać sobie pytania: dokąd tak naprawdę biegniemy i po co? Czy i jak bardzo jesteśmy zadowoleni ze swojego życia? Na ile wierzymy w samych siebie i własne siły sprawcze? Autor dodatkowo przekonuje, że można nauczyć się innego myślenia o sobie samym. Co więcej: można uwierzyć, że za pomocą pewnych metod w naszym zasięgu jest zaprogramowanie się na poważny, prawdziwy SUKCES. Ci, którzy świadomie wkroczyli już na ścieżkę samorozwoju dobrze bowiem wiedzą, że negatywne myślenie i ograniczające przekonania często uniemożliwiają osiągnięcie rzeczy, które obiektywnie jesteśmy przecież w stanie osiągnąć. A jeśli już nabierzemy zupełnie innego spojrzenia na to, co dzieje się dookoła nas, uwierzymy w potęgę ludzkiego umysłu i zaprzyjaźnimy się sami ze sobą wyzwolimy się równocześnie z jesiennego marazmu. Książkę łatwo, szybko i przyjemnie zarówno czyta się, jak i ogląda, bo smaku zdecydowanie dodają śmieszne rysuneczki Agnieszki Radwan-Pytlewskiej. Warto wiedzieć, że książka Tadeusza Niwińskiego pt. Ja została wydana w 1993 roku i była jednym z pierwszych poradników polskiego autora na temat motywacji, celów i rozwoju osobowości.

7 7 NAJBLIŻSZE WARSZTATY I SPOTKANIA KURS NLP Całościowy kurs Neurolingwistycznego Programowania PROWADZĄCY: Teresa Foszcz TERMIN: od 4. listopada, w każdą środę o godz. 18:00 INWESTYCJA: 180 zł od osoby za całość (30 zł za spotkanie) INFORMACJE i ZAPISY: ABC COACHINGU I TRENINGU Kurs umiejętności coachingowych i trenerskich PROWADZĄCY: Natalia Harasimowicz, Tomasz Dulewicz TERMIN: od 14. listopada INWESTYCJA: 600 zł od osoby, studenci 300 zł. INFORMACJE i ZAPISY: UZALEŻNIENIE i WSPÓŁUZALEŻNIENIE Szkolenie z zakresu problematyki uzależnienia od alkoholu PROWADZĄCY: Jacek Wysowski TERMIN: listopada, w godz. 10:00-18:00 INWESTYCJA: 300 zł od osoby INFORMACJE i ZAPISY: CHARYZMATYCZNY NAUCZYCIEL Trening umiejętności liderskich PROWADZĄCY: Artur Znaj TERMIN: 5-6. grudnia, w godz. 10:00-18:00 (zmiana terminu!) INWESTYCJA: 300 zł od osoby INFORMACJE i ZAPISY: SAVOIR-VIVRE W BIZNESIE Szkolenie dla tych, którzy chcą czuć się swobodnie w świecie sukcesu PROWADZĄCY: Mirosława Wielowiejska TERMIN: 20. listopada, w godz. 10:00-17:00 INWESTYCJA: 160 zł od osoby INFORMACJE i ZAPISY:

Psychologia osiągnięć

Psychologia osiągnięć Sebastian Schabowski Psychologia osiągnięć 40 listów, które odmienią Twoje życie 2008 Spis treści NA CZYM SKUPIAJĄ SWOJĄ UWAGĘ LUDZIE SUKCESU?... 3 CZY TWOJE PRZEKONANIA CI SŁUŻĄ?... 4 DWA NIEZWYKLE WAŻNE

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI Załącznik nr 1 PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI INNOWACYJNA METODA I NARZĘDZIA PRACY WYCHOWAWCZEJ PROWADZENIE ROZMÓW Spis treści WPROWADZENIE DO COACHINGU... 3 Geneza powstania metody... 3 Cele coachingu...

Bardziej szczegółowo

Jak skutecznie swoim czasem

Jak skutecznie swoim czasem Biuletyn maturalny Witold Kołodziejczyk Jak skutecznie zarządzać swoim czasem Centralna Komisja Egzaminacyjna publikacja współfinansowana przez Europejski Fundusz Społeczny Autor broszury: Witold Kołodziejczyk

Bardziej szczegółowo

ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA ZAŁĄCZNIK NR 3

ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA ZAŁĄCZNIK NR 3 ZAŁĄCZNIK NR 3 ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego SPIS TREŚCI WYTYCZNE DO ETAPU DZIAŁANIA... 3 SESJE

Bardziej szczegółowo

ABC pewności siebie. 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez. www.pewnoscsiebie.

ABC pewności siebie. 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez. www.pewnoscsiebie. ABC pewności siebie 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez www.pewnoscsiebie.info Zachęcam do rozpowszechniania tego ebooka na Twojej stronie lub wysyłania

Bardziej szczegółowo

darmowy e-book Wyznaczanie

darmowy e-book Wyznaczanie darmowy e-book BRIAN TRACY INTERNATIONAL Brian tracy Wyznaczanie Celów Osobisty przewodnik Ludzie mający jasne, sprecyzowane i zapisane cele mogą w o wiele krótszym czasie osiągnąć więcej, niż ludzie bez

Bardziej szczegółowo

Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik

Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. www.polskapomoc.gov.pl

Bardziej szczegółowo

Barbara Łukowiak & www.bestclass.pl Poznaj samego siebie i zacznij żyć pełnią życia. S t r o n a 1

Barbara Łukowiak & www.bestclass.pl Poznaj samego siebie i zacznij żyć pełnią życia. S t r o n a 1 S t r o n a 1 S t r o n a 2 Copyright for Polish edition by Barbara Łukowiak & Best Class. Data: 19.05.2010 Jest to tylko fragment poradnika!!! Pełną wersję ebooka: POZNAJ SAMEGO SIEBIE I ZACZNIJ ŻYĆ PEŁNIĄ

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Marketingu Społecznościowego.

Instrukcja obsługi Marketingu Społecznościowego. Instrukcja obsługi Marketingu Społecznościowego. Gdy urządzenie pomimo Twoich wszelkich starań nie działa, sięgnij po instrukcję obsługi Tak widzę świat marketingu. Ten biznes jest robiony w większości

Bardziej szczegółowo

Psychoterapia po ludzku

Psychoterapia po ludzku 1 Praca zbiorowa Stowarzyszenie INTRO Wrocław 2011 2 Tytuł: Autorki: Anna Chanik, Marta Dudzińska, Joanna Krawczyk, Małgorzata Osipczuk, Katarzyna Paikert, Iwona Pawlikowska, Agnieszka Sitarz, Julia Soszyńska,

Bardziej szczegółowo

Wstęp. Przepis na sukces

Wstęp. Przepis na sukces Wstęp Przepis na sukces Przeczytałem w życiu wiele książek na temat kreowania bogactwa i jeszcze więcej biografii oraz autobiografii ludzi sukcesu. Każda z nich oferuje przepis na sukces, opierający się

Bardziej szczegółowo

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA EDUKACJA WEDŁUG PLANU DALTOŃSKIEGO WIEDZA I PRAKTYKA

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA EDUKACJA WEDŁUG PLANU DALTOŃSKIEGO WIEDZA I PRAKTYKA MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA EDUKACJA WEDŁUG PLANU DALTOŃSKIEGO WIEDZA I PRAKTYKA ŁÓDŹ 2012 Organizatorzy konferencji: Sponsor główny: Patronat naukowy: Patronat medialny: Partner wspierający: MIĘDZYNARODOWA

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl

Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) Ten ebook zawiera darmowy fragment publikacji "Uwolnij swoje bogactwo" Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl Copyright by Złote Myśli & Daniel Wilczek, rok

Bardziej szczegółowo

Katarzyna Druczak. Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum

Katarzyna Druczak. Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum Katarzyna Druczak Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum Katarzyna Druczak Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum Jak pomóc rozwijać skrzydła?

Bardziej szczegółowo

Mariusz Kapusta. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych 3.0 Unported.

Mariusz Kapusta. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych 3.0 Unported. Mariusz Kapusta Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych 3.0 Unported. Jak zacząć działać i nie przestać. Spis treści Proaktywnie.pl

Bardziej szczegółowo

Umiejętność realizowania marzeń

Umiejętność realizowania marzeń PROGRAMOWANIE NEUROLINGWISTYCZNE HARRY ADLER Umiejętność realizowania marzeń Spis treści Wstęp 2 1. Osiąganie upragnionych celów 4 Przesłanki sukcesu 6 Cztery kroki do sukcesu 7 Założenia NLP 8 Lepsza

Bardziej szczegółowo

Przeczytałem w życiu wiele książek na temat. Wstęp. Przepis na sukces

Przeczytałem w życiu wiele książek na temat. Wstęp. Przepis na sukces Wstęp Przepis na sukces Przeczytałem w życiu wiele książek na temat kreowania bogactwa i jeszcze więcej biografii oraz autobiografii ludzi sukcesu. Każda z nich oferuje przepis na sukces, opierający się

Bardziej szczegółowo

W 2007 roku spędziłem miesiąc w tybetańskim klasztorze w Nepalu, żyjąc przez 30 dni według zasad mnichów zero rozmów, zero czytania i innych

W 2007 roku spędziłem miesiąc w tybetańskim klasztorze w Nepalu, żyjąc przez 30 dni według zasad mnichów zero rozmów, zero czytania i innych W 2007 roku spędziłem miesiąc w tybetańskim klasztorze w Nepalu, żyjąc przez 30 dni według zasad mnichów zero rozmów, zero czytania i innych rozrywek, tylko medytacja (nawet do 14 16 godzin dziennie).

Bardziej szczegółowo

Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer magazynu SDJ Kariera. To

Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer magazynu SDJ Kariera. To Nr 1/2011 DRODZY CZYTELNICY Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer magazynu SDJ Kariera. To edycja specjalna dobrze Wam znanego Software Developer s Journal, w całości poświęcona tematowi kariery w branży

Bardziej szczegółowo

WEWNĘTRZNA PSYCHOLOGIA TRADERA

WEWNĘTRZNA PSYCHOLOGIA TRADERA Copryright by 2011 Żadna część tej prezentacji nie może być kopiowana ani rozpowszechniana bez uprzedniej pisemnej zgody autora. Jedynym ograniczeniem naszego jutra będą dzisiejsze wątpliwości. Idźmy naprzód

Bardziej szczegółowo

Jak stać się lepszym projektantem UX

Jak stać się lepszym projektantem UX Michał Aleksander 1 Michał Aleksander Michał Aleksander Jak stać się lepszym projektantem UX Praktyczny poradnik dla projektantów UX pracujących w Scrumie 2 Jak stać się lepszym projektantem UX Treść i

Bardziej szczegółowo

Ocenianie kształtujące: Dzielmy się tym, co wiemy! Zeszyt trzeci: Informacja zwrotna

Ocenianie kształtujące: Dzielmy się tym, co wiemy! Zeszyt trzeci: Informacja zwrotna Ocenianie kształtujące: Dzielmy się tym, co wiemy! Zeszyt trzeci: Informacja zwrotna Autorzy: Agnieszka Arkusińska Ewa Borgosz Aleksandra Cupok Bernadetta Czerkawska Krystyna Dudak Justyna Franczak Joanna

Bardziej szczegółowo

Możesz uzdrowić swoje życie

Możesz uzdrowić swoje życie Louise L. Hay Możesz uzdrowić swoje życie przekład: Teresa Kruszewska Paulina Remiszewska-Drążkiewicz Wydawnictwo MEDIUM Przedmowa Gdybym miał być zesłany na bezludną wyspę i mógł zabrać ze sobą tylko

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE O MOŻLIWOŚCIACH REDYSTRYBUCJI TEGO OPRACOWANIA ZNAJDZIESZ NA www.receptanasukces.pl/a/book-reseller.html

INFORMACJE O MOŻLIWOŚCIACH REDYSTRYBUCJI TEGO OPRACOWANIA ZNAJDZIESZ NA www.receptanasukces.pl/a/book-reseller.html NOTA PRAWNA UWAGA! ZARÓWNO AUTOR NINIEJSZEJ PUBLIKACJI, ANI OSOBA DYSTRYBUUJĄCA NINIEJSZY PODRĘCZNIK (W SPOSÓB BEZPOŚREDNI, LUB POŚREDNI) NIE PONOSI ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA REZULTATY WYKORZYSTANIA

Bardziej szczegółowo

GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH

GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH ORGANIZATOR: WSPÓŁORGANIZACJA I DOFINANSOWANIE: PARTNERZY DEBATY: PATRONAT: Prezydent Miasta Gdyni dr WOJCIECH SZCZUREK SPIS RZECZY 4 OD REDAKCJI ROZMOWA 5 DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

Bardziej szczegółowo

Myśleć, a nie tylko działać nadmiernie ruchliwie.

Myśleć, a nie tylko działać nadmiernie ruchliwie. Nr 1 Luty 2014 WYDANIEM NR 1 opiekuje się Marta Iwanowska-Polkowska Coach / Konsultant NAVIGO Grupa 1. O Coachingu słów kilka. 2. Coaching jet dla odważnych! 3. Polecamy film Buntownik z wyboru. 4. Polecamy

Bardziej szczegółowo

Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną

Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Broszura dla rodziców Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Broszura dla rodziców Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód

Bardziej szczegółowo

KUŹNIA KADR IV. Dlaczego współpraca z praktyką gospodarczą jest tak istotna dla Uczelni. Satysfakcja z rozwoju

KUŹNIA KADR IV. Dlaczego współpraca z praktyką gospodarczą jest tak istotna dla Uczelni. Satysfakcja z rozwoju Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Numer projektu: POKL.04.01.01-00-311/10 FABER EST SUAE QUISQUE FORTUNAE Magazyn nr 2/2013 (6) KUŹNIA KADR IV Dlaczego

Bardziej szczegółowo

Atrakcyjny Email. Twój przewodnik po Email Marketingu!

Atrakcyjny Email. Twój przewodnik po Email Marketingu! Atrakcyjny Email Marketing Twój przewodnik po Email Marketingu! Copyright 2012 Nowoczesny MLM www.atrakcyjny-email-marketing.pl pawelgrzech@gmail.com Paweł Grzech 1 SŁOWEM WSTĘPU Wysyłam miesięcznie wiadomości

Bardziej szczegółowo