Informacje ogólne SpedCust 3000/4000

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Informacje ogólne SpedCust 3000/4000"

Transkrypt

1 Informacje ogólne SpedCust 3000/4000 Na jakich systemach operacyjnych można instalować program SpedCust? SpedCust3K działa na: Wszystkich Windowsach z serii 9x. (Po doinstalowaniu "ADSI 2.5" i "DS Client for Win9x" z strony Schenkera.) Windows XP 32bit i 64 bit. Windows Vista i Windows 7 w wersji 32bit i 64bit. Windows Serwer 2003 i 2008 w wersji 32bit (Wersje 64 bit nie były testowane, prawdopodobnie zadziała) SpedCust4K działa na: Windows XP 32bit i 64 bit. Windows Vista i Windows 7 w wersji 32bit i 64bit. Windows Serwer 2003 i 2008 w wersji 32bit (Wersje 64 bit nie były testowane, prawdopodobnie zadziała) Czy SpedCust kompaktuje bazę danych? Tak, program przy zamykaniu kompaktuje bazę danych. Jeżeli klient posiada instalację sieciową, to kompaktowanie odbywa się na komputerze na którym program był wyłączony jako ostatni. Jak SpedCust zachowuje się podczas pobierania numeracji dokumentów? Jeśli pozostało powyżej 100 numerów i zaktualizujemy numerację, pojawi się komunikat o poprawnym pobraniu numeracji, jednak numeracja nie zmieni się. Jest to poprawna reakcja, ponieważ w programie znajduje się wystarczająca ilość numerów. Jeśli pozostało 100 lub mniej numerów to numery powinny się pobrać. Pojawi się komunikat o poprawnym pobraniu numeracji. Jeżeli jednak numery nie pobrały się, to należy się skontaktować z Helpdeskiem. Okienko SpedCusta nie mieści się na ekranie monitora. Nie można dotrzeć do kluczowych funkcji ponieważ wystają poza ekran, a w programie brakuje pasków przewijania. Zminimalizowanie okienka nic nie pomaga. Dla SC3K należy ustawić rozdzielczość większą lub równą 800x600 oraz ustawić rozdzielczość DPI na 96dpi Dla SC4K należy ustawić rozdzielczość większą lub równą 1024x768 oraz ustawić rozdzielczość DPI na 96dpi Gdzie ustawić w SpedCust opcje, aby deklarowana wartość przesyłki drukowała się na liście drobnicowym? W ustawieniach ogólnych (parametry > ogólne) zaznaczmy opcje "Druk wartość wg f-ry na liście przewozowym (dekl. wart.)". Po zapisaniu ustawień wartość będzie widoczna na wydrukowanym LP.

2 Jak skonfigurować program a następnie utworzyć zlecenie, aby na liście przewozowym drobnicy pojawiała się klauzula: "odbiorca zwrócił... palet Euro"? W parametrach nadawcy należy sprawdzić, czy jest uzupełniony numer paletowy (SOP). Jeśli nie, należy go uzupełnić: - w parametry > ogólne zaznaczamy opcje "Udział w systemie SOP (wariant 1 do 1)" - wybranym typem opakowania powinna być paleta - w polu "Palety zwrotne euro" na LP należy wypełnić ilość zwracanych palet Po zastosowaniu się do powyższych ustawień, na wydruku LP w sekcji "TOWAR" pojawi się klauzula o zwrocie palet EURO przez odbiorcę. Uwaga: należy pamiętać aby nie wpisywać numeru SOP odbiorcy. Jeśli zostanie wpisany to program automatycznie rozliczy palety poprzez system SOP i żądana klauzula się nie wydrukuje. Jak domyślnie ustawić, aby przy tworzeniu nowego zlecenia zaznaczone były pola ADR oraz izoterma? Należy pamiętać, że zlecenie ADR oraz Izoterma może być tylko zleceniem drobnicowym. W związku z tym przechodząc w parametry -> domyślne należy z listy pola Typ nowego dok. ze zlecenia wybrać Drobnicę. Następnie zaznaczamy Transport izotermiczny i przesyłka obj. przepisami ADR. Na koniec należy zapisać ustawienia domyślne. "Błąd 7: Out of memory", "Błąd 713: Class not registered". Błąd pojawia się podczas próby wejścia wejścia do archiwum. 1. Systemy Windows 32bit Skopiować biblioteczkę ze strony Schenkera "mssdtfmt.dll" do C:\Windows\System32 Uruchomić wiersz polecenia jako administrator, czyli C:/Windows/System32/cmd.exe->prawy przycisk myszki->uruchom jako administrator Zarejestrować bibliotekę poleceniem: regsvr32 C:\Windows\System32\msstdfmt.dll 2. Systemy Windows 64bit Skopiować biblioteczkę ze strony Schenkera "mssdtfmt.dll" do C:\Windows\SysWOW64 Uruchomić wiersz polecenia jako administrator, czyli C:/Windows/System32/cmd.exe->prawy przycisk myszki->uruchom jako administrator Zarejestrować bibliotekę poleceniem: regsvr32 C:\Windows\SysWOW64\msstdfmt.dll Uwaga, jeżeli w przypadku Windows Vista i Windows 7 podczas rejestracji otrzymamy komuniakta "Moduł został załadowany ale wywołanie funkcji... nie powiodło się. Został zwrócony kod błędu: 0x c", to należy wyłączyć "kontrolę konta użytkownika" (panel sterowania -> konta użytkowników -> kontrola konta użytkownika).

3 Jak tworzyć zlecenia testowe w SpedCust 3000 i 4000 aby sprawdzić poprawność połączenia i transmisji danych? SpedCust Zlecenia tworzymy w sposób standardowy, jednak aby zostało potraktowane jako testowe, to należy w polu uwagi wpisać: "zlecenie testowe" Ważne aby data podjęcia towaru była teraźniejsza lub przyszła. Jeśli wybierzemy datę przeszłą, SpedCust4000 nie prześle zlecenia do Schenkera. SpedCust Zlecenia tworzymy w sposób standardowy, jednak aby zostało potraktowane jako testowe, to należy w polu uwagi wpisać: "zlecenie testowe" Wybór daty podjęcia towaru nie ma znaczenia. Ważne, aby poinformować osobę w DOK, która sprawdza dla nas zlecenie testowe, że mogło one trafić z automatu do folder "Odrzucone" z powodu błędnej (przeszłej) daty podjęcia towaru. Informacje dotyczące pobierania numeracji listów przewozowych Numeracja listów nie jest pobierana automatycznie z systemu. Jeżeli klientowi skończy się zakres numeracji, powinien wykonać opcję Aktualizacja numeracji dokumentów w SpedCuscie. Czyli, przejść do "parametrów" i z menu wybrać "narzędzia->aktualizacja numeracji dokumentów". Należy to zrobić dwukrotnie. Za pierwszym razem otrzymamy komunikat "Prosimy spróbować w ciągu 24 godzin". Po upływie ok. 15 minut należy wybrać opcję "aktualizacja numeracji dokumentów" ponownie. Na samym dole programu powinien pojawić się komunikat "Dokonano pomyślnej aktualizacji numeracji..." Jeżeli już za pierwszym razem otrzymamy komunikat o pomyślnej aktualizacji, należy wykonać operację jeszcze raz. Dodatkowe informacje: Aby klient otrzymał zakres listów drobnicowych w SpedCuscie w Parametry>ogólne musi być zaznaczona opcja "Formularze listów drobnicowych bez predrukowanych numerów" (w rejestrze Windows "HKLM\Software\SpedCust3k\GeneralSettings- >Personalize waybill" wartość '1') Jeżeli poprzez aktualizację numeracji nie uda się pobrać nowego zakresu, mimo komunikatów o poprawnym pobraniu numeracji, należy zgłosić sprawę do Helpdesku. W przypadku, gdy w kółko wyskakuje komunikat "proszę spróbować ponownie za 15 minut" znaczy to tyle, że tzw. żądanie jest od razu z jakichś przyczyn przez automat?odrzucane. Należy zgłosić sprawę do Helpdesku. Okienko SpedCusta nie mieści się na ekranie monitora. Nie można dotrzeć do kluczowych funkcji ponieważ wystają poza ekran, a w programie brak pasków przewijania. Zminimalizowanie okienka nic nie pomaga. Dla SC3K należy ustawić rozdzielczość większą lub równą 800x600 oraz ustawić rozdzielczość DPI na 96dpi Dla SC4K należy ustawić rozdzielczość większą lub równą 1024x768 oraz ustawić rozdzielczość DPI na 96dpi

4 Podczas importu kontrahentów z pliku tekstowego pojawia się komunikat: "6 Overflow Rekord: 0" Problem pojawia się jeżeli importujemy ponad adresów. Jest on spowodowany błędem w programie Narzędzia 1.0.4, w takim przypadku należy użyć poprawionej wersji Pracownik DOK z oddziału Schenkera zgłasza, że nie może zaakceptować zlecenia które dotarło do SoftSped, gdyż w zleceniu brak jest osoby kontaktowej bądź okna czasowego. Problem tyczy się zleceń częściowych (powyżej 5 palet lub powyżej 2500kg). Należy przejść do Parametry->Słowniki i ustawić "Godziny podjęcia towaru", np. od 8:00 do 16:00, oraz sprawdzić czy w Parametry->Nadawca uzupełniony jest telefon i kontakt. Po zmianach należy ponownie zarejestrować SpedCusta. Objętość wpisana jako 2.53m3 (kropka!) trafia do oddziału jako 253m3 (70 ton wagi obliczeniowej W ustawieniach lokalnych komputera należy wejść w panel sterowania->opcje regionalna i językowe->dostosuj i zmienić "." na "," oraz uruchomić ponownie komputer. Po tych zmianach można wpisać 2,53 (przecinek) co jest przekazywane do Schenkera poprawnie. Klient przygotował i wydrukował list do Makro Szczecin, a towar powinien iść do Real Szczecin. Co można zrobić? Wszystko zależy od tego jaki jest status przesyłki. Jeśli przesyłka (i list) została przekazana kierowcy należy skontaktować się z DOK i uzgodnić formę zmiany dyspozycji (np. fax). Jeśli przesyłka jest jeszcze u klienta, to powinien wygenerować nowy dokument przewozowy na podstawie nowego zlecenia. Firma zmieniła miejsce podjęcia towarów. Co poprawić w SpedCust aby kierowca przyjeżdżał w nowe miejsce? Należy poprawić dane w Parametry->Nadawca. Po zmianie należy się ponownie zarejestrować, aby SpedCust wysłał do Softsped nowy adres nadania. Dodatkowo należy zadzwonić do oddziału i zgłosić fakt zmiany miejsca podjęcia. Jakie warunki muszą być spełnione, aby odbiorca przesyłki został poinformowany em o jej wysłaniu oraz spodziewanym terminie dostarczenia? 1. Jeśli dana firma chciałaby mieć możliwość powiadamiania odbiorcy o statusie przesyłki, nadawca musi w Schenkerze posiadać aktywną opcję awizacji o przesyłce (domyślnie jest ona nieaktywna). 2. Klient spełniający wyżej wymieniony warunek, musi w polu "kontakt" odbiorcy wpisać poprawny adres na który przyjdzie informacja o statusie przesyłki. Kiedy dokładnie odbiorca przesyłki jest powiadamiany em o jej wysłaniu oraz spodziewanym terminie odbioru? - tzw "awizacja o przesyłce". z powiadomieniem do odbiorcy jest generowany w chwili pojawienia się przesyłki w terminalu Schenker.

5 Kiedy drukuje się kod rejonu? SpedCust 3000 kod rejonu wydrukuje się wtedy, gdy zlecenie z którego zostały utworzone LP bądź EP ma status PRO lub CON kod rejonu wydrukuje się w momencie, gdy mamy w lokalizacji C:\SpedCust\ plik o nazwie DIST.MDB, który jest bazą danych z kodami pocztowymi przypisanymi do kodów rejonów. Plik DIST.MDB przydaje się gdy firma ma stałe zlecenie odbioru przesyłek i nie robi zleceń z poziomu SpedCusta. Plik DIST.MDB można otrzymać z Helpdesku, bądź od handlowca z SCH. Uwaga: W Windows7 tworząc katalog SpedCust na dysku C:\ należy się upewnić czy osoba uruchamiająca program ma do tego katalogu nadane odpowiednie uprawnienia (odczyt, zapis, modyfikacja). Po nadaniu uprawnień przed administratora można je zweryfikować drukując przykładowy list przewozowy z aplikacji. SpedCust 4000 kod rejonu wydrukuje się wtedy, gdy zlecenie z którego zostały utworzone LP bądź EP ma status ZAAKCEPTOWANO kod rejonu wydrukuje się w momencie, gdy mamy w lokalizacji C:\Program Files\Dist\ plik o nazwie DIST.MDB (analogicznie do powyższej uwagi, należy się upewnić czy użytkownik ma do określonego zasobu przyznane odpowiednie prawa dostępu). Jeśli okaże się, że do podanej wyżej lokalizacji użytkownik nie ma dostępu, system tworzy w: C:\Użytkownicy\nazwa_użytkownika\AppData\Local\VirtualStore\Program Files\Dist\ plik DIST.MDB, do którego użytkownik ma pełne wymagane prawa i na nim operuje Kiedy jest to możliwe dokonujemy automatycznej aktualizacji bazy kodowej z poziomu aplikacji. Po tym zabiegu mamy pewność, że została ona poprawnie zaktualizowana. Jeżeli istnieje potrzeba ręcznego podmienienia pliku na nowszy, sprawdzamy najpierw ścieżkę VirtualStore i tam podmieniamy plik. Jeśli SpedCust nie utworzył tam wpisów wystarczy podmiana pliku w Program Files. Przy próbie przejścia w szczegóły wydruków pojawia się komunikat "Błąd wyboru drukarki", który uniemożliwia wejście w menu wyboru drukarki. O: Powyższy komunikat błędu jest typowy dla instalacji SpedCust na systemach 64 bitowych (Windows Vista, 7, 2008 serwer). Świadczy on o tym, że do gałęzi w rejestrze, gdzie trzymane są ustawienia wydruków, użytkownik nie ma praw do odczytu i modyfikacji, a sam SpedCust korzysta z mechanizmu VirtualStore w rejestrze, gdzie przechowuje aktualne ustawienia i to właśnie je trzeba wyedytować. Przechodzimy w ścieżkę: HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\VirtualStore\MACHINE\SOFTWARE\Wow643 2Node\SpedCust4K w niej usuwamy PrintSettings. Następnie należy ponownie uprowadzić ustawienia wydruków w programie UWAGA: Jeśli klucz rejestru SpedCust nie znajduje się w powyższej ścieżce należy wtedy wyszukać wpis z przykładową nazwą, którą używa SpedCust, np. PrinterNameBelt lub PrinterPaperSizeLP. Po odnalezieniu właściwego klucza należy do całej gałęzi nadać odpowiednie uprawnienia i usunąć PrintSettings. Po ich nadaniu zmiana drukarki z poziomu programu jest możliwa a błąd się nie pojawia.

6 Spedcust 4000 Jakie są parametry serwera z którym łączy się Spedcust 4000? Serwer /rejestracja + processing/: scg05.schenker.pl ip: port: 443 protokół: https Czy SpedCust4000 można zainstalować na komputerze z systemem Windows 98? Nie, najstarszy system operacyjny na którym można zainstalować SpedCust4000 to Windows XP. Dlaczego SpedCust4K nie pobiera statusów dla wszystkich LP w archiwum? Możliwe są dwa powody: Jeżeli podczas pobierania w pasku statusu pojawia się komunikat: "transmisja przebiegła poprawnie, pozostały dane do ściągnięcia" to należy ponawiać pobieranie statusów aż otrzymamy komunikat: "transmisja przebiegła poprawnie". Jest to spowodowane tym że SpedCust4K pobiera statusy w porcjach po 30 sztuk. Ponieważ pobierane są statusy tylko z ostatnich 5 dni. Czy etykiety paczkowe przenoszą się do archiwum? Etykiety paczkowe przenoszą się automatycznie po 7 dniach. Jeżeli chcemy przenieść je wcześniej możemy to zrobić zaznaczając odpowiednią etykietę "na niebiesko" i naciskając przycisk "Archiwizuj". Aby etykiety przeniosły się do archiwum muszą być spełnione 2 warunki: Etykieta musi być wydrukowana i dodana do ZDN - w kolumnie "status" musi widnieć napis "ZDN" Etykieta musi być wysłana do Schenker - w kolumnie "transmisja" musi widnieć napis "TAK" Dlaczego podczas próby utworzenia LP bądź EP w SpedCust4K pojawia się komunikat: "Konsolidacji podlega wyłącznie zlecenie szczegółowe z podaniem pełnych danych Odbiorcy". Ponieważ użytkownik nie uzupełnił wszystkich danych odbiorcy w zleceniu bądź w ogóle ich nie wypełnił. Spedcust4k umożliwia robienie zleceń ogólnych, bez podania konkretnego adresu. Oznacza to w praktyce "proszę podstawić samochód, mam do wysłania kilka przesyłek w różnych kierunkach". Listy przewozowe bądź etykiety paczkowe należy wtedy stworzyć ręcznie z poziomu drobnicy bądź e-paczek. Czy można wysłać zlecenie ogólne na podstawienie samochodu po odbiór paczek (bez określenia dokładnych adresów dostawy)? Jak to zrobić? Tak, w Spedcust4k jest możliwość zrobienia zlecenia ogólnego (bez podawania konkretnych adresów). Należy wybrać "dodawanie nowego zlecenia spedycyjnego" i podczas tworzenia jako parametry należy podać tylko jego numer, ilość colii, łączną wagę i wybrać typ opakowania (karton, paleta). Etykiety do takiego zlecenia należy utworzyć ręcznie z poziomu e-paczek.

7 Jak zdefiniować w programie imię i nazwisko osoby, które będzie drukować się na liście przewozowym w polu "Czytelny podpis nadawcy"? W tym celu przechodzimy w parametry > słowniki. Z listy rozwijanej wybieramy opcję OPERATOR. Wpisujemy na listę imię i nazwisko operatora lub operatorów. Następnie przechodzimy w parametry > domyślne. Z pola o nazwie "Operator/Podpis na LP" wybieramy osobę, której imię i nazwisko wcześniej zdefiniowaliśmy. Po wyborze zapisujemy ustawienia domyślne. Po uruchomieniu SpedCust4000 pojawia się komunikat: "Nie można odnaleźć pliku C:\Program Files\Dist\Dist.mdb" Komunikat jest typowy dla instalacji na 64 bitowych systemach operacyjnych. Plik bazy kodów pocztowych jest umieszczany przez instalator SpedCust w lokalizacji: C:\Program Files(x84)\Dist. Należy cały folder dist z powyższej lokalizacji przenieść do C:\Program Files\Dist. Po ponownym uruchomieniu programu komunikat o błędzie nie będzie się pojawiać. Podczas pobierania adresów MGL pojawia się komunikat "Proces rejestracji niezakończony" Instalacja w Schenkerze została przygotowana ale nie uaktywniona należy skontaktować się z DOK w celu jej aktywacji. W przypadku przesyłek DB SCHENKER direct (LTL) czyli spełniających następujące warunki: waga przesyłki: od 2500kg do 10000kg liczba palet: od 9 do 24 objętość od 7,51m^3 do 30m^3 SpedCust analizuje pole uwagi na liście przewozowym pod kątem słowa 'winda'. Jeśli to słowo tam występuję, program wyświetla komunikat: "Dla przesyłki LTL przyjęcie i wydanie towaru nie może wymagać użycia windy ładunkowej." Nie jest to błąd aplikacji ale jej celowe działanie. Warunki świadczenia usług przez Schenker w 3 jasno określają założenia jakie muszą być spełnione do przewozu przesyłek Direct LTL: "Przyjęcie i wydanie przesyłek tego typu nie może wymagać użycia windy ładunkowej" Z jakich cyfr składa się numer ZDN? Numer ZDN składa się z numeru instalacji, daty wygenerowania, kolejnego numeru w danym dniu (sekwencja zaczynająca się od 1 w nowym dniu) i cyfry kontrolnej. Jak Spedcust 4000 zachowuje się podczas pobierania numercji? Przy założeniu, że w parametrach instalacji w Softsped jest uzupełniona liczba numerów do pobrania: Jeśli zostało powyżej 100 numerów i zaktualizujemy numerację, dostaniemy komunikat o poprawnym pobraniu numeracji, ale numery nie zmienią się. Jeśli zostało 100 lub mniej numerów numery powinny się pobrać, dostaniemy komunikat o poprawnym pobraniu numeracji. Jeśli w Softsped liczba przyznawanych dla instalacji numerów wynosi 0 sztuk:

8 Komunikat o poprawnym pobraniu numeracji pojawi się, ale numery się nie zmienią (zostanie przydzielone 0 sztuk nowych numerów). Jak wpisać ilość dokumentów zwrotnych w e-paczce? Dokument zwrotny wpisuje się w polu: "dokument zwrotny" w postaci symbolu, np. "WZ" i oznacza to że wybraliśmy jeden dokument zwrotny "WZ". Gdybyśmy chcieli wybrać 3 takie dokumenty to wpisujemy WZ+WZ+WZ lub skracamy i zapisujemy w postaci WZ++ Co zrobić aby na raporcie generowanym w Archiwum pojawił się numer referencji? W przypadku Drobnicy pierwsza referencja, niezależnie od typu przenosi się na raport i pojawia w polu status. Jednak zaleca się aby pierwsza referencja miała ustawiona typ: 5 (MPK) zarówno w dla przesyłek paczkowych i drobnicowych. Wtedy taka referencja przenosi się na raport do kolumny: MPK. Jak ustawić domyślny typ referencji podczas tworzenia zleceń, drobnicy oraz e-paczek? W przypadku zleceń wchodzimy w: Parametry -> Domyślne -> Nr referencji i wybieramy która referencja ma mieć ustawiony domyślny typ, np. referencja: 1. Następnie uzupełniamy pole: Domyślny typ. Jeżeli chcemy aby domyślnie podpowiadała się z góry określona wartość to wypełniamy pole: Wartość W przypadku Drobnicy oraz e-paczek nie można ustawić domyślnego typu. Jednak podczas wypełniania e-paczki istnieje pole z predefiniowanym typem, jest to pole: MPK. Referencja którą wpiszemy w tym polu będzie typu: 5 (MPK) Spedcust 3000 Instalacja SpedCust na Windows Vista/Windows 7 1. Upewnij się że jesteś zalogowany na koncie Administratora, albo Użytkownika w Grupie Administratorów (jest to konieczne dla poprawnego wykonania pozostałych punktów tego opisu). 2. Program należy zainstalować w katalogu domowym użytkownika (podczas instalacji wskazujemy np. c:\users\uzytkownik\) 3. Podczas instalacji gdy zapyta nas czy pozostawić istniejące biblioteki systemowe, potwierdzamy klikając za każdym razem "tak". 4. Przed uruchomieniem SpedCusta wyłącz "kontrolę konta użytkownika" (panel sterowania->konta użytkowników->kontrola konta użytkownika). 5. Po instalacji należy włączyć program i standardowo go skonfigurować (parametry- >nadawca, wydruki, połączenia itd.). 6. Wykonaj rejestrację programu. 7. Program jest gotowy do użycia. Bieżące uruchamianie można wykonywać z konta zwykłego użytkownika.

9 UWAGA: Jeśli będziesz próbował uruchomić instalator SpedCusta na koncie zwykłego użytkownika otrzymasz komunikat błędu a instalka nie włączy się Jeśli nie zainstalujesz SpedCusta w katalogu domowym użytkownika będziesz miał problem z pobraniem numeracji. Po wybraniu opcji "aktualizacja numeracji..." mimo,iż otrzymasz komunikat "zaktualizowano numerację, prosimy sprawdzić parametry pracy" to nowa numeracja nie zostanie dopisana do bazy. Podczas uzupełaniania parametry->słowniki zwróć szczególną uwagę na płatnik/dostawca (najczęściej trzeba ustawić '1'), oraz okna czasowe w 'godziny podjęcia towaru' (zwykle od 8:00 do 16:00). Jeśli nie ustawisz tych godzin osoby z DOK Schenker nie będą miały możliwości zaakceptowania w SoftSped zleceń częściowych/całoprzejazdowych (powyżej pięciu palet, bądź powyżej 2500 kg.) Jeśli nie możesz się zarejestrować, upewnij się że jesteś zalogowany jako Administrator lub Użytkownik w grupie administratorów. Spróbuj też uruchomić program z poziomu administratora (kliknij prawym przyciskiem na plik SpedCust3k.exe i wybierz "Uruchom jako Administrator"). Numer instalacji zapisuje się w rejestrze, więc musisz mieć uprawnienia do jego edycji. Jeśli nie działa archiwum (błąd 713), a posiadamy Vistę 64bit, należy: skopiować biblioteczkę ze strony Schenkera "mssdtfmt.dll" do C:\Windows\SysWOW64 uruchomić wiersz polecenia jako administrator, czyli C:/Windows/System32/cmd.exe->prawy przycisk myszki->uruchom jako administrator zarejestrować bibliotekę poleceniem: regsvr32 C:\Windows\SysWOW64\msstdfmt.dll SpedCust na Windows Vista x64 i innych systemach 64-bitowych Podpowiedź nietestowana, informacje w niej zawarte są tylko teoretyczne: W Windows Vista x64 nie można dostać się do gałęzi SpedCusta standardowo włączając edytor rejestru i rozwijając HKEY_LOCAL_MACHINE->Software->SpedCust3k. Wg artykułu wsparcia Microsoft, klucze aplikacji 32-bitowych znajdują się w HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\WOW6432Node i tam też należy szukać gałęzi SpedCusta. Dotyczy to także Windows 2003 Server x64 oraz Windows XP x64. Jakie zdefiniować ustawienia w SpedCust3K , aby z drukarki OKI drukował się kod kreskowy To czy kod kreskowy będzie drukowany czy nie zależy od ustawień wydruków zdefiniowanych w SpedCust. Jeśli dla listu drobnicy wybierzemy wydruk tekstowy (tzw. wydruk przez port) - kod kreskowy nie będzie drukowany. Jeśli zostanie wybrany wydruk graficzny, LP zostanie wydrukowany z kodem kreskowym. Ponadto, ustawienia zdefiniowane w drukarce (czcionka, rozmiar strony) brane są przez aplikacje pod uwagę tylko i wyłącznie przy wydrukach tekstowych. Jeśli zaznaczona jest opcja wydruk graficzny, parametry wydruku definiujemy w programie. Czy instalator Spedcusta tworzy w rejestrze Windows jakieś klucze? Sam instalator nie. Robi to Spedcust podczas konfiguracji. Ważne jest zatem, aby w momencie ustawiania parametrów i rejestracji, była możliwość edycji rejestru (konto

10 administratora). Po skonfigurowaniu programu, klucze Spedcusta można znaleźć w "HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\SpedCust3k\". oraz "HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\SpedCust4K\" - dla wersji 4000 Chcę korzystać ze Spedcusta na drugim komputerze. Jak to zrobić? Jeśli SpedCust jest już zainstalowany na jednym z komputerów to procedura jest prosta. Nazwijmy dla jasności "komputerem pierwszym" maszynę, na której Spedcust jest już zainstalowany i "komputerem drugim" sprzęt na którym Spedcusta jeszcze nie ma. Udostępniamy Spedcusta w sieci na pierwszym komputerze. Ważne aby inni użytkownicy mieli pełne uprawnienia do udostępnionego katalogu. Instalujemy Spedcusta na drugim komputerze. Następnie usuwamy świeżo zainstalowany program poprzez zwykłe przeniesienie katalogu Spedcust3k z c:\program Files\ do Kosza. Instalacja jest potrzeba, gdyż instalator musi przegrać do systemu swoje biblioteki i zarejestrować je. Szukamy udostępnionego katalogu w sieci, następnie tworzymy skrót do programu na pulpicie drugiego komputera. Uruchamiamy program. Przechodzimy do "parametrów". Jeżeli będą tam wpisane dane naszej firmy to znaczy że uruchomił się Spedcust z bazą z pierwszego komputera, zatem wszystko jest w porządku. Na drugim komputerze musimy skonfigurować od nowa cały program, musimy się także zarejestrować. W celu pomocy w konfiguracji i rejestracji należy skontaktować się z Helpdeskiem. W mojej firmie zakupiono nowy sprzęt komputerowy. Chcę przenieść Spedcusta na drugi komputer. Jak to zrobić? Najszybsza metoda przenosin Spedcusta wygląda następująco: Instalujemy Spedcusta na nowym komputerze Przenosimy ze starego komputera katalog z zainstalowanym Spedcustem i nadpisujemy nim świeżo zainstalowany program. Na nowym komputerze Spedcusta należy skonfigurować i zarejestrować. W celu pomocy w rejestracji i konfiguracji należy skontaktować się z Helpdeskiem. Jakie warunki muszą być spełnione aby SpedCust komunikował się serwerami Schenkera? SpedCust musi mieć możliwość połączenia się z: scg01.spedpol.pl - do wysyłania zleceń, statusów i pobierania numeracji scf01.spedpol.pl - do poprawnej rejestracji programu Komunikacja odbywa się przez porty 443 i oba powinny być otwarte. Aktualnie oba adresy odnoszą się do tego samego adresu IP ( ). W przypadku możliwości połączenia się tylko z scg01.spedpol.pl może wystąpić sytuacja, że nie da się zarejestrować programu (komunikat "brak odpowiedzi"). Po ręcznym wprowadzeniu do rejestru klucza DbSettings, a wraz z nim numeru instalacji, SpedCust komunikuje się już poprawnie. Wysyła zlecenia, statusy, pobiera numerację.

11 Jakie warunki muszą być spełnione aby SpedCust drukował na LP logo MGL? Należy używać adresów hal MGL pobranych z Schenkera. ( Odbiorcy-> Narzędzia > Aktualizacja miejsc dostawy MGL ) Jeżeli pomimo pobrania adresów MGL nie drukuje nam się logo, oznacza to że nie zostaliśmy zgłoszeni do grupy Metro i nie możemy nadawać w systemie MGL. W tym wypadku należy się skontaktować z opiekunem klienta i wyjaśnić sprawę. Uwaga! Nie wystarczy zaznaczyć w Softsped "Uczestnictwo w systemie MGL". Klienta należy zgłosić do grupy metro ponieważ informacja o mgl nie jest pobierana z bazy Softsped, tylko z danych aktywacyjnych, które Schenker otrzymuje od MGL. Podczas importu zleceń z pliku tekstowego pojawia się komunikat: "94 Invalid use of null" Należy sprawdzić czy uzupełnione są Parametry->Nadawca->Towar - domyślne Filtr odbiorców przy wypisywaniu zlecenia (F5) nie sortuje danych Filtr działa prawidłowo: prezentuje rekordy zgodnie z wzorcem. Sortowanie to zupełnie inna sprawa. W aplikacji nie ma sortowania np. wg nazw. Rekordy pokazywane są zgodnie z kolejnością wpisywania do bazy danych. Pracownik DOK z oddziału Schenker zgłasza, że nie może zaakceptować zlecenia, gdyż w zleceniu brak jest osoby kontaktowej bądź okna czasowego. Problem tyczy się zleceń częściowych (powyżej 5 palet lub powyżej 2500kg). Należy przejść do Parametry->Słowniki i ustawić "Godziny podjęcia towaru", np. od 8:00 do 16:00, oraz sprawdzić czy w Parametry->Nadawca uzupełniony jest telefon i kontakt. Po zmianach należy ponownie zarejestrować SpedCusta. Czy można wypisać zlecenie na podjęcie towaru z innych lokalizacji niż ta w której używa się Spedcusta? Nie, nie można wystawić takiego zlecenia. W jaki sposób zaznaczyć na zleceniu, że dostawa przesyłki ma być w sobotę? Przede wszystkim należy upewnić się, że oddział który dowozi przesyłkę do odbiorcy umożliwia dostawy w soboty. Dowiemy się tego dzwoniąc do DOK konkretnego oddziału. Jeżeli chodzi o Spedcusta, to podczas tworzenia zlecenia wystarczy wybrać odpowienią, sobotnią datę dostawy a w "uwagach do zlecenia" wpisać komunikat "DOSTAWA W SOBOTĘ". W jaki sposób zaznaczyć na zleceniu, że przesyłka ma być ubezpieczona? Normalnie wszystkie przesyłki są ubezpieczone do kwoty 5 mln euro. To znaczy że Schenker ponosi odpowiedzialność na podstawie kodeksu cywilnego od momentu dokonywania czynności manipulacyjnych na magazynie nadawcy celem załadowania do momentu pokwitowania. Schenker nie ponosi odpowiedzialności za straty podczas załadunku i wyładunku. Należy również pamiętać że wyjątkiem są straty spowodowane

12 siłą wyższą, np: piorun uderzy w samochód. Dlatego można dodatkowo: Wykupić dodatkowe ubezpieczenie - Przesyłkę ubezpiecza firma Gerling. Koszt ubezpieczenia wynosi 0.4 promila od wartości, przy czym minimalny koszt to 20zł. Wtedy ubezpieczenie obejmuje załadunek i rozładunek, oraz straty spowodowane siłą wyższą. Aby wybrać tę opcję należy napisać "dodatkowe ubezpieczenie: wartość przesyłki w PLN" w uwagach do zlecenia oraz: uwagach do listu przewozowego, lub na etykiecie paczkowej w polu opis dostawy. Gdyby przesyłka zaginęła należy posiadać dokumenty potwierdzające wartość przesyłki, np fakturę. Wykupić opcję: deklarowana wartość - Koszt wynosi 0,5% od zdeklarowanej wartości. Wybieramy jeżeli nie mamy dokumentów potwierdzających wartość przesyłanego przedmiotu. Aby wybrać tę opcję należy napisać "deklarowana wartość: kwota" w uwagach do zlecenia oraz: uwagach do listu przewozowego, lub na etykiecie paczkowej w polu opis dostawy. Objętość wpisana jako 2.53m3 (kropka!) trafia do oddziału jako 253m3 (70 ton wagi obliczeniowej W ustawieniach lokalnych komputera należy wejść w panel sterowania->opcje regionalna i językowe->dostosuj i zmienić "." na "," oraz uruchomić ponownie komputer. Po tych zmianach można wpisać 2,53 (przecinek) co jest przekazywane do Schenkera poprawnie. Przygotowano i wydrukowano list do Makro Szczecin, a towar powinien iść do Real Szczecin. Co można zrobić? Wszystko zależy od tego jaki jest status przesyłki. Jeśli przesyłka (i list) została przekazana kierowcy należy skontaktować się z DOK i uzgodnić formę zmiany dyspozycji (np. fax). Jeśli przesyłka jest jeszcze u klienta, to powinien wygenerować nowy dokument przewozowy na podstawie nowego zlecenia. W jaki sposób można anulować zlecenia? Zlecenia anuluje się telefonicznie w DOK oddziału który realizuje zlecenie. Firma zmieniła miejsce podjęcia towarów. Co poprawić w Spedcust aby kierowca przyjeżdżał w nowe miejsce? Należy poprawić dane w Parametry->Nadawca. Po zmianie należy się ponownie zarejestrować, aby Spedcust wysłał do Softsped nowy adres nadania. Dodatkowo należy zadzwonić do oddziału i zgłosić fakt zmiany miejsca podjęcia. Czy zlecenia można usuwać z programu? Zlecenia nie można usunąć: jeśli ma stan PRE, to zostanie ono wysłane. Należy w tym wypadku zadzwonić do oddziału SCH i telefonicznie je anulować. Zlecenie przestanie być widoczne w tabeli zleceń po jednym dniu.

13 Na etykiecie BELT jest napis "Referencje:". Drukuje się po nim nr listu przewozowego. Czy powinny się tam także drukować numery innych dokumentów zdefiniowanych w LP i dołączonych do przesyłki? Nie. Inne numery dokumentów referencyjnych, poza nr LP, nie drukują się na etykiecie BELT. 1. Program przesyła etykiety do archiwum, ale do Schenkera nie są przesyłane dane z LP. 2. Testy komunikacji są OK oraz brak komunikatów o błędach, ale od tygodnia nic nie wpada do oddziału SCH 3. Przy próbie aktualizacji adresów MGL, na końcu ściągania danych pojawia się błąd: niemożność połączenia z scg01.spedpol.pl Należy usunąć wszystkie pliki z podfolderów /old (tam gdzie zainstalowana jest aplikacja) tj. opal/old/. wayb/old/. invo/old/. I spróbować ponownie nacisnąć "Pobierz/Wyślij". Należy sprawdzić czy Spedcust nie jest blokowany przez jakiś program antywirusowy (Spedcusta szczególnie nie lubią Symantec i McAfee?) Wysyłka zleceń ze SpedCusta wygląda OK, ale zlecenia nie pojawiają się w oddziale SCH 1. Zwykle pomaga przejście z zakładki Zlecenia na inne np. Odbiorcy i ponowne wejście w zakładkę "Zlecenia" tak, aby tabela się przeładowała. 2. Usunięcie plików z katalogów c:\program Files\SpedCust3k\opal\old\ oraz c:\program Files\SpedCust3k\wayb\old\ 3. Jeżeli problem pojawia się po uszkodzeniu/omyłkowym przywróceniu jakiejś starej bazy, należy problem zgłosić do Helpdesku. Helpdesk przekazuje temat do administratorów SCH, ci resetują historię numeracji zleceń po stronie SCH. 4) Należy sprawdzić opcja "Offline" w Parametry->połączenie jest odznaczona. Podczas aktualizacji miejsc dostawy MGL pole "logo" w pobranych adresach pozostaje puste. To uniemożliwia wysyłkę w systemie MGL. Co zrobić aby logo "MGL" pojawiło się w adresach? Brak logo "MGL" w adresach oznacza że: 1) adres MGL został dopisany ręcznie. Brakuje mu także zapewne uzupełnionego pola GLN, nr palet. i innych. Należy przejść do zakładki "Odbiorcy" i z menu wybrać narzędzia- >aktualizacja miejsc dostawy MGL. 2) adres nadania przypisany do danej instalacji SpedCust nie jest dozwolonym adresem nadania w systemie MGL. Należy skontaktować się z oddziałem i poprosić o nadanie odpowiednich uprawnienień dla instalacji Spedcusta.

14 Usługi dodatkowe czyli naliczanie opłat za listy przewozowe. Przyczyny naliczania dodatkowych opłat: 1. Równoczesne używanie dwóch wersji programu SpedCust (stara wersja 3.xx oraz nowa 3000). 2. Brak wysyłania zleceń drogą elektroniczną czyli przez program SpedCust (np. z powodu braku komunikacji z serwerem SCH). 3. Czasami powodują to różnego rodzaju opóźnienia w dostarczeniu zleceń drogą elektroniczną (jeśli są wyjaśnione to przeważnie opłaty są umarzane) "3022" Podczas aktualizacji miejsc dostawy MGL pojawia się komunikat "Brak możliwości zapisu danych. Operacja zapisu danych do bazy nieudana Nie wprowadzono zmian w tabeli, gdyż doprowadziłoby to do powtórzenia wartości w indeksie, kluczu podstawowym lub relacji. Zmień dane w polach zawierających powtarzające się dane, usuń indeks lub zdefiniuj go tak, aby umożliwić powtarzanie się danych." Błąd pojawia się gdy ktoś doda własny adres hali MGL, przypisując mu identyfikator prawdziwej hali. W takiej sytuacji należy odnaleźć taki adres, usunąć go i powtórzyć aktualizację miejsc dostawy MGL. Błędy: "26005" Podczas wysyłki zleceń Przyczyny: komunikacja zablokowana przez firewall parametry->połączenie->rodzaj połączenia powinien być ustawiony na "połączenie stałe LAN" niepoprawnie wpisany adres proxy "26008" Podczas wysyłki zleceń Przyczyny: program jest niezarejestrowany. Należy skontaktować się z Helpdekiem "26010" Podczas wysyłki zleceń Przyczyny: jakaś aplikacja (antywirus, anitspyware) blokuje Spedcusta. Należy dodać w tej aplikacji odpowiedni wyjątek, bądź wyłączyć ją na czas wysyłania zleceń "26011" Podczas wysyłki zleceń Przyczyny: brak lub źle skonfigurowane proxy zablokowanie przez firewall (na stanowisku lub w sieci firmowej) zablokowana możliwość korzystania z połączeń szyfrowanych

15 "26081" Podczas próby połączenia z SCH Przyczyna: wpisany błędny login lub hasło w parametrach połączenia przy połączeniu przez serwer proxy. "3051" Podczas włączania Spedcusta Przyczyna: brak odpowiednio nadanych uprawnień do udostępnionego katalogu Spedcusta. Zwykle problem pojawia się przy instalacjach sieciowych. Konieczna interwencja firmowego informatyka. "3022" Podczas zapisywania nowego odbiorcy pojawia się komunikat "Błąd Nie wprowadzono zmian w tabeli gdyż doprowadziłoby to do powtórzenia wartości w indeksie..." Należy zmienić wartość pola "Identyfikator" w dodawanym kontakcie. Pole "Identyfikator" musi być unikatowe dla każdego z adresów. "3024" Podczas włączania programu pojawia się komunikat "Błąd Nie można znaleźć pliku dbs\sped.mdb" Należy sprawdzić czy Spedcust nie zmienił nazwy bazy danych w dbs\ ze sped.mdb na {cyferki}.mdb. Jeśli tak się stało, należy zmienić nazwę najnowszej z takich baz (jeśli jest ich kilka) z cyframi w nazwie na "sped.mdb". "3260" Podczas wysyłania zleceń pojawia się błąd "3260 Błąd nagrywania danych do Schenker" Problem pojawia się przy instalacji sieciowej w momencie kiedy dwa Spedcusty próbują jednocześnie wysyłać zlecenia. Należy zamknąć programy na wszystkich komputerach, następnie uruchomić ponownie i ponowić wysyłanie zleceń na jednym z komputerów. "3163" Po zapisaniu zlecenia pojawia się błąd "3163 pole jest zbyt małe" Podczas tworzenia zlecenia w polu "typ opak." nazwa jednostki transportowej nie może przekraczać 15 znaków. "3197" Podczas uruchamiania programu pojawia się "Błąd aparat bazy danych MS Jet zatrzymał proces, ponieważ inny użytkownik próbuje jednocześnie zmienić te same dane." Uszkodzona została baza danych. Należy skontaktować się z Helpdeskiem i przesłać uszkodzoną bazę w celu naprawy. "3315" Błąd o treści "3315 Pole CUST.NoCust nie może..." pojawia się po pytaniu "czy dodać kontrahenta do bazy?" po zapisaniu zlecenia. Podczas zapisywania zlecenia należy uzupełnić pole IDENTYFIKATOR w tworzonym zleceniu (jest to białe pole tuż pod napisem "miejsce dostarczenia"). "3343" lub "3049" Błędy te pojawiają cię podczas uruchamiania programu Uszkodzona została baza danych. Należy skontaktować się z Helpdeskiem i przesłać uszkodzoną bazę w celu naprawy.

16 "3412" Podczas próby wypisywanie LP pojawia się komunikat "3412 Data type conversion error" sprawdzić w Parametry-> Nadawca-> Towar-domyślne czy pola są uzupełnione. "3421" i "3341" Podczas próby utworzenia LP pojawia się komunikat "Błąd konwersji typu danych" Przejść do: Parametry-> Słowniki-> Płatnik-> ustawić wartość (zazwyczaj 1 /Nadawca/) i zapisać ustawienia. "3421" i "3341" Podczas importu zleceń z pliku pojawia się komunikat "Błąd konwersji typu danych" W pliku z którego importujemy w polu 38 "Płatnik za usługę (1-Nadawca, 2- Odbiorca, 3-Inny" należy wpisać cyfrę odpowiadającą danemu płatnikowi. Jeżeli jest wpisana kwota pobrania i zapis zawiera znak kropki, należy zmienić ten znak na przecinek. Przy aktualizacji statusów listów przewozowych w archiwum wyskakuje błąd Błąd nagrywania danych do SCH. Operacja zapisu danych do bazy nieudana - 9 subscript out of range. Należy zamknąć program i uruchomić go ponownie. Po uruchomieniu wciskamy kombinację klawiszy 'ctrl + o' - pojawi się okno z informacjami o programie. Klikamy w przycisk OK. Następnie przechodzimy do archiwum i klikamy aktualizacja statusów LP - błąd się nie pojawi. Błąd Run-time error 3075 przy cofaniu LP z archiwum do rejestru bieżącego lub Runtime error 13 - Type mismatch przy próbie wyświetlenia zawartości menu e-paczki. Oba błędy wymienione powyżej spowodowane są zmianą ustawień regionalnych w systemie z domyślnych na własne. Aby wyeliminować błąd należy w ustawieniach regionalnych w zakładce "Opcje regionalne" kliknąć przycisk "Dostosuj" a następnie w polu "Symbol grupowania cyfr" wybrać z listy rozwijanej spację lub ją tam wpisać. Po zastosowaniu ustawień i ponownym uruchomieniu SpedCust błąd nie będzie się pojawiał. Jakie powinno być ustawione kodowanie w pliku do importu zleceń, aby importowały się polskie znaki i były one poprawnie rozpoznawane przez program? Przy kodowaniu win-1250, ANSI i ISO polskie znaki są importowane i rozpoznawane poprawnie. Problem pojawia się przy imporcie znaków m.in. w kodowaniu UTF-8 - wtedy polskie znaki będą zastępowane krzakami. Jeśli nie mamy pewności bądź nie wiemy jakie zostało użyte kodowanie, najlepiej zawartość pliku wkleić do notatnika i przy zapisywaniu upewnić się, że zostało wybrane poprawne kodowanie. W tym celu po wyborze opcji zapisz/zapisz jako mamy kolumnę kodowanie (pod nazwą i typem pliku) z której listy rozwijanej wybieramy odpowiednią wartość (np. ANSI).

17 " " Błąd pojawia się podczas próby wydruku, bądź wejścia w paramerty- > wydruki-> szczegóły wydruków Zwykle pomaga zmiana nazwy drukarki na nieprzekraczającą ośmiu znaków, usunięcie z rejestru Windows klucza HKLM\Software\SpedCust3k\PrintSettings i ponowne ustawienie "parametry->wydruki". Jeśli to nie pomoże, należy usunąć wpis PrintSettings z rejestru a następnie usunąć wszystkie wcześniej dodane sieciowe drukarki do systemu i pozostawienie tylko drukarek lokalnych. "3163" Podczas importowania zleceń pojawia się błąd "3163 pole jest zbyt małe" W przypadku programu SpedCust4K w importowanym pliku musi być uzupełnione pole płatnik. Problem nie dotyczy wersji i Pole płatnik w pliku importu zleceń może pozostać puste. Po zaimportowaniu zlecenia podpowie się domyślny płatnik zdefiniowany w parametrach programu. Podczas importu e-paczek z pliku wyskakuje błąd: "Błąd importu zleceń z pliku 13 Type mismatch" Przyczyną może być niepoprawny plik, przygotowany niezgodnie z specyfikacją. Przy próbie zapisu zlecenia pojawia się komunikat: "Błąd cech asortymentu. Sprawdź separator części dziesiętnej(korpka, przecinek)". Błąd może być spowodowany m.in. błędnym wypełnieniem pól godzin dostarczenia przesyłki od; do. W tych polach musza znaleść się wartości w formacie godziny gg:mm, np od: 12:00 do 14:00. Uwaga: Jeśli w powyższych polach zostanie wpisane od 12:00 do 12:00 lub analogiczne wartości bez interwału, statusy zwrotne tych zleceń (zaakceptowano, odrzucono) mogą się nie przetransferować z powrotem do programu. Dlatego zaleca się w tych polach podawać choćby minimalną wartość interwału, np. od 12:00 do 12:15. " " Błąd pojawia się podczas próby wydruku, bądź wejścia w paramerty- > wydruki-> szczegóły wydruków Należy pobrać i zarejestrować bibliotekę actrpt2.dll "Runtime error 380 invalid property value" Błąd pojawia się podczas próby utworzenia etykiety paczkowej bez robienia zlecenia Należy sprawdzić czy są nadane pełne uprawnienia do gałęzi rejestru: HKLM\Software\SpedCust3k. Jeżeli nie, to należy nadać. "95 File Access Error" Błąd pojawia się przy próbie importu pliku ze zleceniami. Błąd oznacza, że użytkownik który importuje zlecenia do SpedCust, nie ma uprawnień do modyfikowania importowanego pliku. Po wykonaniu importu SpedCust próbuje zmienić nazwę importowanego pliku. Jeżeli nie może tego wykonać, pojawia się ten komunikat. Mimo to dane są poprawnie zaimportowane do programu. Rozwiązaniem problemu jest nadanie użytkownikowi pełnych uprawnień do lokalizacji gdzie znajdują się pliki do importu zleceń.

18 Wydruki Jaką najlepiej drukarkę etykiet zakupić w rozsądnej cenie do współpracy ze SpedCust? SpedCust współpracuje z dowolną etykieciarką do której załączony jest sterownik graficzny - SC generuje wydruk tak samo jak każda inna aplikacja Windows. Drukarkę należy wybierać generalnie biorąc pod uwagę 2 aspekty: a. obciążenie (przewidywalna średnia ilość drukowanych etykiet w ciągu miesiąca) b. warunki pracy (głównie zapylenie i temperatura). Z doświadczeń wynika, że najpopularniejszy producent etykieciarek w Polsce to Zebra i nie zdarzyło się by nie można było poprawnie skonfigurować na niej wydruków etykiet Schenker. Drukarka musi umożliwiać wydruki na etykietach o rozmiarze 4x6 cala. Wydruk raportu zleceń - Error 5000: Error in processing report. (Extended Info: Za mało parametrów, Oczekiwano 1.) Komunikat objawia się w nieznanych nam okolicznościach, prawdopodobnie jest spowodowany błędem w programie SpedCust Rozwiązaniem jest wpisanie w polu "Zlecenie (F5 - lista)" wartości "0" i skasowanie jej. Po tym zabiegu powyższy błąd powinien ustąpić. Brak wydruku polskich czcionek Dla wydruku tekstowego LP na nieskonfigurowanej OKI3320. Należy skonfigurować drukarkę zgodnie z strona 12 (Code page = Windows East Europe) Problemy z wydrukami Wydruki trafiają za nisko o 0.5 wiersza Wpisanie w marginesy jakiejkolwiek cyfry skutkuje jeszcze większym "obsunięciem" tekstu. Ujemnych wartości nie można wpisać. Sugerowane rozwiązania: 1. Wydruk graficzny (dla predrukowanych LP z kodem kreskowym) 2. Wciągnięcie w drukarce papieru o 2 ząbki (to działa zwykle najlepiej) 3. Użycie funkcji Microfeed Up (z przycisków) - nie testowane. Wydruki na liście przewozowym drukują się za nisko o dwie linie Na drukarce igłowej należy ustawić Tear-Off na 500ms, następnie na wyłączonej drukarce skorygować położenie kartki ręcznie. "Error 2018: Page margins are too large. Can't run report" przy próbie wygenerowania raportu przesyłek z archiwum. Powyższy błąd pojawia w momencie gdy w SpedCust używana jest drukarka do wydruku etykiet (np. Zebra) a w parametrach drukarki nie ma zdefiniowanego rozmiaru etykiety lub rozmiar jest zerowy. Aby błąd wyeliminować należy we właściwościach danej drukarki utworzyć nowy typ etykiety i ustawić jej prawidłowy rozmiar 4x6 cala. Następnie w SpedCust w parametrach wydruku musimy wybrać utworzony przez nas rozmiar etykiety. Po zapisaniu ustawień i ponownej próbie wygenerowania raportu błąd się nie pojawia.

19 Przy próbie wydrukowania LP pojawia się błąd: "brak danych o nadawcy tego listu Problem dotyczy wersji 3K i 4K, występuje w momencie, gdy nastąpiła zmiana id nadawcy (logo klienta) w parametrach programu. Błąd pojawia się, gdy klient na nowym ID nadawcy w parametrach próbuje wydrukować LP, który został stworzony na wcześniejszym ID. Rozwiązaniem problemu jest cofnięcie listu przewozowego z archiwum, zmiana z poziomu edycji LP pola ID nadawcy ze starego na nowe. Po tej zmianie problem ustępuje. Kiedy się drukuje kod rejonu? kod rejonu wydrukuje się wtedy, gdy zlecenie z którego zostały utworzone LP bądź EP ma status PRO lub CON kod rejonu wydrukuje się w momencie, gdy mamy w lokalizacji C:\SPEDCUST\ plik o nazwie DIST.MDB któty jest bazą danych z kodami pocztowymi przypisanymi do kodów rejonów. Plik DIST.MDB przydaje się gdy firma ma stałe zlecenie odbioru przesyłek i nie robi zleceń z poziomu Spedcusta. Plik DIST.MDB można otrzymać z Helpdesku, bądź od handlowca z SCH. Podczas próby wydrukowania LP pojawia się komunikat "Dane na dokumencie niezgodne z profilem MGL. Sprawdź dostawcę, dok. zwrotne, usługi dodatkowe" Abysię drukowały listy MGL muszą być spełnione 3 warunki: płatnikiem musi być nadawca - czyli 1 dok. towarzyszący zaznaczone dok. zwrotny, ADR, Dost. do 10, Izoterma, Hiper-dost, Promocja - puste. Wydruk raportu zleceń - Błąd 5000 błąd składniowy, brak operatora w wyrażeniu kwerendy Wejście w parametry-> wydruki i zaznaczenie drukarki domyślnej dla LP Wydruki na drukarki Sato i Compuprint Drukowanie kodów kreskowych na drukarkach Sato i Compuprint związane byłoby z koniecznością zmiany generowania kodów sterujących z aplikacjispedcust, czego nie można się podjąć. Wydruki na drukarkę Citizen CLP521 Najlepsze ustawienia dla tej drukarki to wybranie w sekcji Etykieta BELT, Druk. laserowa/atramentowa i wpisanie w pole Kolumny wartości 1 (działa zdecydowanie lepiej niż Druk. termiczna Citizen) "5707" Podczas próby wydruku nalepek oraz próby konfiguracji drukarki BELT pojawia się błąd 5707 Trzeba usunąć wpis w rejestrze odpowiadający drukarce BELT: PrintSettings? \ PrinterNameBelt?.

20 Wydruk etykiety BELT ma niepoprawne proporcje (rozciągnięty) W Parametry >> Wydruki >> Etykieta BELT, w komórce Kolumny należy wpisać wartość:1. Po wydruku etykiety BELT z etykieciarki wychodzi jeszcze jedna bądź dwie puste nalepki Należy skonfigurować parametry-> wydruki-> szczegóły BELT tak aby rozmiar nalepki wynosił 4"x6". Jeśli rozmiar w Spedcust jest większy, na następną etykietę przenosi się sam margines, przez co nalepka wychodzi niezadrukowana. Rozmiar papieru stosowanego przy nieprawidłowych wydrukach pod względem rozmiaru lub położenia Domyślnym rozmiarem papieru jest A4 i zazwyczaj nie stwarza problemów, ale gdy wydruk jest nieprawidłowy (brak reguły dlaczego), należy ustawić rozmiar papieru jak poniżej drobnica - LEGAL paczka - LEGAL etykieta - LETTER Po instalacji sterowników do drukarki typu Zebra i jej poprawnej konfiguracji, etykiety paczkowe i etykiety belt nie drukują się z poziomu programu. Przy próbie wydruku program przestaje odpowiadać. W tym przypadku upewniamy się czy po instalacji sterowników możliwy jest wybór innych rozmiarów papieru niż UserDefined. Jeśli tak, wybieramy 4x6 cala i ponawiamy próbę wydruku. Natomiast jeśli inne rozmiary nie są dostępne, definiujemy nową, własną nazwę (np. Schenker) i ustawiamy wielkość wydruków na 4x6 cala. Jak w SpedCust3K zdefiniować ustawienia, aby z drukarki OKI drukował się kod kreskowy? To czy kod kreskowy będzie drukowany czy nie zależy od ustawień wydruków zdefiniowanych w SpedCust. Jeśli dla listu drobnicy wybierzemy wydruk tekstowy (tzw. wydruk przez port) - kod kreskowy nie będzie drukowany. Jeśli zostanie wybrany wydruk graficzny, LP zostanie wydrukowany z kodem kreskowym. Ponadto, ustawienia zdefiniowane w drukarce (czcionka, rozmiar strony) brane są przez aplikacje pod uwagę tylko i wyłącznie przy wydrukach tekstowych.