Jeździsz Volvo. To coś więcej niż tylko ładny samochód. To piękny samochód, który rozumie, że można połączyć chęć spełnienia i potrzebę towarzystwa.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Jeździsz Volvo. To coś więcej niż tylko ładny samochód. To piękny samochód, który rozumie, że można połączyć chęć spełnienia i potrzebę towarzystwa."

Transkrypt

1

2 Jeździsz Volvo. To coś więcej niż tylko ładny samochód. To piękny samochód, który rozumie, że można połączyć chęć spełnienia i potrzebę towarzystwa. Samochód, któremu, dzięki rozwiązaniom technicznym, może zaufać kierowca jeżdżący dynamicznie. Samochód, który pozwala omijać pieszych, którzy znajdą sie na jego drodze. Samochód, który pozwala unikać drobnych kolizji w ruchu miejskim. Samochód, który pozwala również uniknąć poważnych wypadków podczas jazdy z dużą prędkością. Samochód, który wie jak połączyć jazdę z zabawą. Innymi słowy, jest Volvo XC60. Piękny samochód, który doskonale się zachowuje. Bo wiesz, że życie to nie wszystko.

3 Wystarczy jeden rzut oka, aby dowiedzieć się dlaczego światło musi poruszać się z tak dużą prędkością. Piękno nie może czekać. A ta skandynawska piękność porusza się z dużą prędkością. Inżynierowie Volvo wyposażyli ten samochód klasy SUV o szerokich możliwościach w innowacyjne rozwiązania, które pojawiły się jako pierwsze na świecie. Przykładem mogą być układ City Safety i układ wykrywający pieszych użytkowników dróg. Oba układy mogą dojrzeć niebezpieczeństwo kryjące się przed samochodem i automatycznie uruchomić hamulce, aby uniknąć niezręcznych sytuacji. Ponadto, nowe turbodoładowane silniki Volvo z bezpośrednim wtryskiem paliwa natychmiast reagują na sygnały ze strony kierowcy i dostarczają wysoki moment obrotowy, z którego są znane. Ale spryt, zwinność i siła nie wystarczą. Potrzebne jest jeszcze atrakcyjne piękno. Skoro światło porusza się z prędkością m/s, to i samochód musi być tego wart.

4 Wystarczy jedna przejażdżka i już wiadomo, dlaczego to właśnie jest najlepsza część dnia.

5 Zmodernizowane miejsce kierowcy. Dzięki dużej wysokości, na której znajdują się fotele oraz pięknym liniom nadwozia coupe Volvo XC60 zwabi każdego kierowcę do środka. Wnętrze Volvo XC60 można uznać za jedno z bardziej uwodzicielskich na świecie. Skórzana tapicerka, drewniane elementy wykończenia wnętrza i nowoczesne rozwiązania techniczne stanowią doskonałe uzupełnienie nowoczesnego skandynawskiego wzornictwa. Wystarczy chwycić kierownicę. Znalezienie doskonałej pozycji za kierownicą jest bardzo łatwe, ponieważ fotele Volvo łatwo wyregulować i łatwo zachwalać. Konsola środkowa skierowana jest ku kierowcy. Wbudowany ekran umożliwia obsługę interfejsu kierowcy Volvo Sensus. Dzięki intuicyjnemu pokrętłu w kierownicy można z łatwością poruszać się po menu i wprowadzać ustawienia osobiste, które pozwolą przejąć kontrolę nad samochodem.

6 Dynamiczny wygląd zachęca do dynamicznej jazdy, na którą pozwala zaawansowane zawieszenie. Wszystkie elementy tego samochodu klasy SUV mówią, że to jeżdżąca kwintesencja stylu. Szeroki rozstaw kół, równo rozłożona masa i wysoka sztywność nadwozia stanowią doskonałe uzupełnienie zawieszenia, dzięki któremu samochód może pokonywać zakręty z niewiarygodną zręcznością. Zawieszenie zapewnia również wysoki poziom komfortu podczas długich podróży. Dzięki prześwitowy podłużnemu wynoszącemu 230 mm Volvo XC60 może poruszać się w terenie. Inteligentny napęd na 4 koła przekazuje największy moment obrotowy do kół o najlepszej przyczepności. Ponadto współpracujące ze sobą zaawansowane elementy zawieszenia zapewniają doskonałe właściwości jezdne, bez względu na rodzaj nawierzchni. Wystarczy wyposażyć Volvo w aktywne zawieszenie, aby za pomocą przycisku zmieniać charakterystykę z bardziej komfortowej na sportową. Naciśnięcie innego przycisku włączy układ kontroli zjazdu ze wzniesienia, który pomoże zjechać po najbardziej stromym zboczu. Sportowe zawieszenie w wersji R-design charakteryzuje się układem kierowniczym zapewniającym bardzie precyzyjne kierowanie, lepsze wyczucie drogi i lepszą zwrotność. Te cechy spowodują, że każdy kierowca wybierze drogę do domu pełną zakrętów.

7 Turbodoładowanie z bezpośrednim wtryskiem paliwa to sama radość. Osiągi uzyskujemy zamieniając innowacyjne rozwiązania w radość. To bardzo złożony proces, ale możemy powiedzieć, że opatentowany przez Volvo układ turbodoładowania, odgrywa znaczącą rolę w turbodoładowanym silniku 2.0 GTDI T5 o pojemności 2,0 litrów z bezpośrednim wtryskiem benzyny. Ten silnik to 240 KM, 320 Nm i bardzo niski poziom emisji zanieczyszczeń. Dzięki sześcioprzełożeniowej, dwusprzęgłowej skrzyni biegów Powershift samochód natychmiast się rozpędza, a moment obrotowy bez przerwy przekazywany jest na kola jezdne. Radość zamienia się w jeszcze więcej radości, a na tej samej ilości paliwa pokonujemy większą odległość. Do wyboru jest ponadto sportowy silnik sześciocylindrowy (304 KM lub 243 KM) lub pięciocylindrowy silnik Diesla (205 KM lub 163 KM). Więcej informacji o wersji DRIVe znajduje się na stronie

8 Kierowca ma prawo wiedzieć wszystko. Nie jest żadną tajemnicą, że Volvo buduje bezpieczniejsze samochody dzięki stosowaniu najnowszych rozwiązań technicznych przemysłu motoryzacyjnego. Układ City Safety standardowe wyposażenie modelu XC60 jest jednym najbardziej znaczących przełomowych rozwiązań technicznych w dziedzinie unikania kolizji a także rozwiązaniem, które zostało wprowadzone przez Volvo jako pierwszą firmę na świecie. Ale bez względu na to ile innowacyjnych rozwiązań i patentów mamy, najważniejszą cechą decydującą o bezpieczeństwie jest kierowca i to dobrze poinformowany. Z tego powodu Volvo stworzyło pakiet funkcji wspomagających kierowcę, który może stanowić wyposażenie Volvo XC60. ADAPTACYJNY UKŁAD AUTOMATYCZ- NEJ KONTROLI PRĘDKOŚCI (DZIAŁA- JĄCY PRZY KAŻDEJ PRĘDKOŚCI) UKŁAD OSTRZEGAJĄCY O ZJECHANIU Z PASA JEZDNI UKŁAD OSTRZEGAJĄCY O UTRA- CIE KONCENTRACJI KIEROWCY FUNKCJA OSTRZEGANIA O RYZYKU ZDERZENIA Z FUNKCJĄ PEŁNEGO AUTOMATYCZNEGO HAMOWA- NIA I WYKRYWANIA PIESZYCH UKŁAD MONITORUJĄCY MARTWE POLA WIDOCZNOŚCI Każdy z inteligentnych elementów pakietu funkcji wspomagających kierowcę ma swój kryptonim. Postanowiliśmy jednak ujawnić pełną nazwę każdego z nich. Te innowacyjne układy podnoszące poziom bezpieczeństwa, o stworzeniu których niewielu ludzi mogło myśleć 80 lat temu wspomagają, informują i ostrzegają kierowcę podczas jazdy. Może właśnie dlatego dobrze poinformowany kierowca jeździ samochodem Volvo. Aby zobaczyć jak działają te układy, wystarczy odwiedzić stronę

9 Rozwiązanie, które przynosi szczęście. Wystarczy ułamek sekundy nieuwagi, aby zdać sobie sprawę jakie to szczęście prowadzić Volvo. Teraz, dzięki rozwiązaniom technicznym pozwalającym rozpoznawać pieszych i unikać kolizji, szczęście będzie dotyczyło również spotkania z pieszymi. Obszar przed samochodem jest na bieżąco monitorowany przez kamerę cyfrową i radar. Układ rozpoznaje sylwetki ludzi, dla których samochód stanowi zagrożenie i ostrzega kierowcę. Bardzo ważne jest, że układ w sposób automatyczny włączy hamulce, aby zatrzymać samochód, jeżeli nie zrobi tego kierowca. My nazywamy go układem wykrywania pieszych z funkcją ostrzegania o kolizji i pełnego automatycznego hamowania. Można jednak nazywać go po prostu kolejnym układem bezpieczeństwa po raz pierwszy wprowadzonym przez Volvo

10 Kochamy technikę. Inteligentny układ hamulcowy, dzięki któremu widać przyszłość. Inteligentny układ hamulcowy oznacza pewne prowadzenie samochodu przy każdej prędkości. Takie jest zadanie pakietu funkcji wspomagających kierowcę. Jego serce to adaptacyjny układ automatycznej kontroli prędkości jazdy (ACC) (działający przy każdej prędkości), który jest czymś więcej niż tylko układem sterującym prędkością jazdy współpracującym z zaawansowanym układem hamulcowym. Działanie funkcji zatrzymaj się szybciej i jedź szybciej sterowanych przez układ ACC, dzięki sygnałom z kamery i radaru, ma za zadanie pomóc kierowcy w utrzymaniu odpowiedniej prędkości jazdy i bezpiecznej odległości od samochodu jadącego z przodu. A to wszystko bez względu na to czy samochód porusza się w gęstym ruchu ulicznym czy też na pustej autostradzie (0 200 km/h). Ta funkcja zwalnia kierowcę od zbyt częstego naciskania pedału hamulca i przyspieszenia podczas podróży lub dojazdu do pracy. Dzięki temu można się odprężyć i cieszyć jazdą.

11 Wiemy, że uderzenie w tył pojazdu nie jest najlepszym sposobem zawierania znajomości. Volvo stworzyło układ City Safety, aby ograniczyć liczbę najczęstszych (i najbardziej zawstydzających) kolizji uderzenia w tył pojazdu przy małej prędkości (poniżej 30 km/h). To godne uwagi rozwiązanie stanowi standardowe wyposażenie Volvo XC60. Wykorzystuje ono czujnik laserowy, który śledzi samochód poprzedzający i na bieżąco oblicza siłę hamowania, potrzebną do zatrzymania samochodu zanim dojdzie do zderzenia. Układ uruchomi hamulce, jeżeli wykryje zagrożenie wymianą danych osobowych i polis ubezpieczeniowych. Krótko mówiąc, układ może ocalić nas przed czymś więcej niż tylko zawstydzeniem. Może pozwolić uniknąć zderzenia lub ograniczyć jego siłę.

12 Zobaczyć poruszające się samochody, zanim one zobaczą nas. Aby wyeliminować kolejne znaki zapytania pojawiające się w miejscach poza polem widoczności, można wyposażyć Volvo XC60 w panoramiczną kamerę montowaną za czołową kratą wlotu powietrza. Kamera czołowa pozwala sprawdzić, co dzieje się na skrzyżowaniu o ograniczonej widoczności bez konieczności wjeżdżania na pas ruchu. Kąt widzenia kamery wynosi 180 a obraz przekazywany jest na ekran interfejsu Volvo Sensus. Ułatwia ona również parkowanie w ciasnych miejscach tak, jak dostępna opcjonalnie kamera ułatwiająca parkowanie. Wyraźnie widać, że Volvo XC60 pozwala zobaczyć więcej, nawet w najbliższej okolicy.

13 Siła natury: Zestaw Premium Sound Multi Media. Nic nie potęguje emocji tak, jak ulubiona muzyka. Wystarczy posłuchać tej muzyki za pomocą jednego z nowych zestawów audio produkowanych przez Volvo, których starannie dobrane elementy zostały specjalnie dostrojone do akustyki wnętrza Volvo XC60, aby doświadczyć reprodukcji dźwięków na światowym poziomie. Audiofilski zestaw Premium Sound Multi Media dysponuje mocą 910 watów i dwoma głośnikami niskotonowym. Ponadto w zestawie znajdują się: wzmacniacz cyfrowy klasy D, 12 wysokiej klasy głośników, odtwarzacz DVD, układ dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic i 7-calowy ekran. Jednym słowem zestaw reprezentuje siły natury i stanowi prawdziwy wyczyn inżynierii rozrywkowej. Wystarczy włączyć. 5 x 130 W 4 x 40 4 x 20 Premium Sound Multi Media 7" High Performance Multi Media 7" High Performance 5" Performance 5" Liczba głośników

14 Piękno to nie wszystko. Piękność o doskonałych kształtach, jaką jest Volvo XC60 została stworzona nie tylko po to, by mienić się w słońcu. XC60 zostało zaprojektowane, aby zarówno w środku jak i na zewnątrz dostarczało mnóstwo przyjemności. Od elektrycznie sterowanych drzwi bagażnika do dzielonego na trzy części siedzenia tylnego, które można całkowicie rozłożyć, wszystkie wspaniałe rozwiązania odkrywamy podczas codziennej eksploatacji. Volvo XC60 to wszechstronna piękność, która doskonale się sprawuje.

15 26 27

16

17 Najnowsze rozwiązania techniczne nie służą jedynie kierowcy. Załóżmy, że mamy bardzo wszechstronny samochód z wyjątkowo wygodnym wnętrzem i niesamowitym zestawem audio Premium Sound Multi Media. Czym możemy jeszcze zaskoczyć pasażerów? Najpierw zaprezentujmy im zestaw multimedialny RSE. Najlepsze cechy zestawu to zagłówki z 8-calowymi ekranami i odtwarzaczami DVD, bezprzewodowe słuchawki oraz panele sterujące. To wszystko przeznaczone jest dla najważniejszych osób, czyli podróżnych siedzących na tylnych siedzeniach. Ponadto, możliwy jest odbiór telewizji cyfrowej, a podłączenie ipod a, odtwarzacza MP3 lub telefonu komórkowego jest bajecznie proste. Poza tym jest panoramiczne okno dachowe z przyciemnioną szybą i sterowaną elektrycznie zasłoną. Dzięki niemu pasażerowie mogą cieszyć się odrobiną nieba we wnętrzu pojazdu.

18 Do strażników, ochroniarzy i psów stróżujących. Od początku Volvo XC60 zostało stworzone dla Was. Dzięki zabezpieczeniom przed włamaniem i kradzieżą, do których należy usługa Volvo On Call (dostępna na wybranych rynkach), oświetlenie prowadzące i asekuracyjne i interaktywny nadajnik zdalnego sterowania (PCC), każdy użytkownik wie, że zabezpieczenia Volvo działają nawet wtedy, kiedy samochód pozostaje w spoczynku. Interaktywny nadajnik zdalnego sterowania PCC pozwala, kierowcy stojącemu w pewnej odległości od pojazdu, sprawdzić status zabezpieczenia pojazdu, otworzyć automatycznie drzwi po chwyceniu za klamkę i uruchomić samochód. Wystarczy mieć nadajnik z kieszeni lub w torbie. Usługa Volvo On Call nowej generacji wykorzystuje rozwiązania z zakresu telekomunikacji i informatyki. Zapewniają one dostęp do szeregu funkcji służących wygodzie i bezpieczeństwu. Na przykład, za pomocą telefonu komórkowego można sterować wybranymi układami samochodu odblokowywaniem zamków drzwi i uruchamianiem nagrzewnicy spalinowej. Poza tym skradziony samochód może być śledzony przez satelitę. W przypadku sytuacji awaryjnej można połączyć się z operatorem, który zna pozycję naszego samochodu i może wysłać pomoc.

19 Na pierwszym miejscu stawiamy potrzeby i pragnienia użytkowników. Chodzi o pasję, przywiązywanie wagi do szczegółów i wrodzoną zdolność do rozumienia tego, co jest ważne dla użytkowników naszych samochodów. Styl, dopracowanie oraz sprawiająca prawdziwą przyjemność i wymagająca zaangażowania jazda samochodem. Dlatego jeździsz Volvo

20 Wprowadzone dla kierowców rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo, stają w obronie czegoś więcej niż tylko radości z jazdy. Na całym świecie Volvo kojarzy się z zaawansowanymi układami bezpieczeństwa. Nasze poświęcenie oraz liczba innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa przewyższa dokonania kilku producentów samochodów razem wziętych. To właśnie one są dla nas wskazówką przez ponad 80 lat. Jesteśmy z tego bardzo dumni. Nie czujemy się jednak usatysfakcjonowani, ponieważ naszym celem jest świat bez wypadków samochodowych. To poważne wyzwanie wymaga innowacyjnego myślenia i zupełnie nowego podejścia do projektowania samochodów. A my przeszliśmy długą drogę w tym kierunku. Nasze samochody sprawiają więcej niż kiedykolwiek radości z jazdy i wymagają od kierowcy większego niż kiedykolwiek zaangażowania. Rozwiązania techniczne nie muszą być jedynie tworem wyobraźni. Niektóre z nich już stanowią wyposażenie Twojego Volvo. To znaczy, że jeżdżąc dzisiaj samochodem Volvo patrzymy przez dziurkę od klucza w ekscytującą przyszłość motoryzacji. Przyszłość, w której inżynieria i wzornictwo w większym stopniu wspomagają kierowcę. Płynna jazda z dowolną prędkością. Adaptacyjny układ automatycznej kontroli prędkości (działający przy każdej prędkości) w sposób automatyczny utrzymuje określoną prędkość i odległość od samochodu jadącego z przodu zarówno w gęstym ruchu miejskim jak i podczas jazdy po autostradzie. Stanowi element pakietu funkcji wspomagających kierowcę. Unikanie kolizji przy każdej prędkości Funkcja ostrzegania o ryzyku zderzenia z funkcją pełnego automatycznego hamowania (CWFAB) w całym zakresie prędkości jazdy ostrzega kierowcę, jeżeli odległość od pojazdu jadącego z przodu będzie za mała. Jeżeli zaś zderzenie będzie nieuniknione funkcja w sposób automatyczny uruchomi układ hamulcowy. Stanowi element pakietu funkcji wspomagających kierowcę. Holowanie pełne harmonii. Podczas holowania, układ stabilizujący tor jazdy przyczepy (TSA) pomaga uniknąć jej poprzecznego kołysania. Stabilny na każdej nawierzchni. Napęd na cztery koła Volvo (AWD) z układem Instant Traction poprawia stabilność kierunkową i przyczepność w każdych warunkach pogodowych, przez cały rok i na każdej nawierzchni. Oczy z tyłu głowy. Czujniki i kamera ułatwiająca parkowanie sprawdzą, co dzieje się za samochodem podczas cofania. Takie same rozwiązania można zastosować, aby sprawdzić co dzieje się przed pojazdem. Tor jazdy. Układ przeciwpoślizgowy DSTC poprawia właściwości jezdne, podnosi poziom bezpieczeństwa i zwiększa radość z jazdy w wielu wymagających sytuacjach drogowych. Unikanie kolizji przy niskiej prędkości jazdy. Układ City Safety to pierwszy na świecie, stanowiący standardowe wyposażenie, układ zapobiegający kolizji lub ograniczający jej skutki. Może on w sposób automatyczny zatrzymać samochód, jeżeli przy prędkości nie przekraczającej 30 km/h istnieje niebezpieczeństwo uderzenia w tył wolniej poruszającego się lub stojącego pojazdu. Wykrywanie pieszych. Za pomocą kamery i radaru, funkcja wykrywania pieszych z funkcją pełnego automatycznego hamowania może wykryć obecność pieszych użytkowników drogi i w razie potrzeby zatrzymać samochód. Tą funkcję Volvo wprowadziło, jako pierwsza firma motoryzacyjna na świecie. Stanowi element pakietu funkcji wspomagających kierowcę. KONTROLA KONCENTRACJI. Układ ostrzegający o utracie koncentracji kierowcy (DAC) zaalarmuje kierowcę, jeżeli na jego styl jazdy będzie miało wpływ zmęczenie lub dekoncentracja i zaproponuje przerwę. Stanowi element pakietu funkcji wspomagających kierowcę. Pozostać na pasie ruchu. Układ ostrzegający o zjechaniu z pasa jezdni (LDW) ostrzega kierowcę, gdy pojazd bez ostrzeżenia zjeżdża z zajmowanego pasa jezdni. Stanowi element pakietu funkcji wspomagających kierowcę. Popatrzmy w martwe pole widoczności. Układ BLIS pomaga kierowcy wykryć pojazdy znajdujące się w martwej strefie widoczności lusterek. Stanowi element pakietu funkcji wspomagających kierowcę. Zaglądamy za róg. Podczas parkowania lub wyjeżdżania z wąskiej uliczki, czołowa kamera ułatwiająca parkowanie pomoże sprawdzić, czy z prawej lub z lewej strony nie nadjeżdża żaden pojazd. Więcej światła. Reflektory aktywne (ABL) z reflektorami biksenonowymi mają większy zasięg, dzięki czemu poprawiają widoczność podczas jazdy w nocy i zapewniają lepsze oświetlenie drogi na zakręcie. Równowaga. Układ RSC przewiduje groźbę przewrócenia i w razie potrzeby zapewnia stabilność pojazdu. Osobisty strażnik. Zainspirowany rozwiązaniami z samolotów bojowych, system inteligentnego informowania kierowcy IDIS opóźnia dopływ mniej istotnych informacji w krytycznych sytuacjach. Spokój. Prosimy zachować spokój. Usługa Volvo On Call zapewni pomoc w każdej sytuacji awaryjnej. 36

21 Samochód to zwierciadło, w którym odbija się przyszłość. Nasza podróż w kierunku ochrony środowiska naturalnego rozpoczęła się na początku lat 70. Wtedy, jako jedni z pierwszych producentów samochodów uznaliśmy negatywny wpływ pojazdów na środowisko naturalne i rozpoczęliśmy działania, aby to ograniczyć. Od tego czasu ciągle prowadzimy prace nad ograniczeniem wpływu samochodów na środowisko naturalne w zakresie projektowania, technologii produkcji, eksploatacji i recyklingu. Jednym z naszych największych wyzwań jest obniżenie emisji CO 2, który powoduje zmiany klimatyczne. Naszą odpowiedzią są rozwiązania techniczne i innowacje wprowadzane w wersjach DRIVe. Obecnie Volvo oferuje najwięcej, w segmencie premium, wersji z jednostkami napędowymi charakteryzujących się niskim poziomem emisji CO 2. Konsekwentnie stosujemy innowacyjne rozwiązania w zakresie układów napędowych, aerodynamiki, obniżania tarcia wewnętrznego i stosowania lekkich materiałów. Dzięki temu wersje DRIVe stanowią ważny krok w kierunku zerowej emisji zanieczyszczeń. W niedalekiej przyszłości zamierzamy wprowadzić nowe rozwiązania, jak np. napędy hybrydowe, które pozwolą obniżyć poziom emisji CO 2 i których akumulatory będzie można ładować, podłączając je do domowego gniazda elektrycznego. Angażujemy się również w rozwój samochodów elektrycznych, które drastycznie zmniejszą wpływ naszych samochodów na środowisko naturalne sprawiając jednocześnie jeszcze więcej radości z jazdy. Ponadto wprowadziliśmy do produkcji nasz pierwszy samochód z napędem elektrycznym Volvo C30 Electric. Niedługo pojawi się również więcej ekscytujących nowości. Zdrowsze materiały we wnętrzu. Wszystkie rodzaje tapicerki i materiałów zastosowanych do wykończenia wnętrza zostały sprawdzone pod kątem obecności substancji szkodliwych dla zdrowia i wywołujących alergie. Większość elementów wykonanych z metalu sprawdziliśmy pod kątem wywoływania alergii kontaktowych. To dobra wiadomość zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Czerwone i zielone światła. Aby dodatkowo ograniczyć o maks. 8% zużycie paliwa i emisję CO 2 podczas jazdy w mieście, wszystkie turbodoładowane silniki Diesla będą wyposażone w opracowany przez Volvo układ Start/Stop. Czyste powietrze w kabinie. Układ kontroli jakości powietrza w kabinie (IAQS) na bieżąco monitoruje poziom tlenków węgla, dwutlenków azotu i ozonu w powietrzu dostającym się do kabiny pasażerskiej. Dzięki temu w pewnych sytuacjach podróżni oddychają powietrzem, które może być czystsze od znajdującego się na zewnątrz pojazdu, szczególnie podczas jazdy w gęstym ruchu miejskim. Recykling. Aby obniżyć całkowity wpływ naszych samochodów na środowisko naturalne, Volvo XC60 spełnia proponowane surowe przepisy dotyczące recyklingu, które mają zostać wprowadzone w krajach Europy. Silniki Diesla o bardzo niskim zużyciu paliwa. Zastosowanie zaawansowanych rozwiązań technicznych Volvo w turbodoładowanych silnikach Diesla z układem wtrysku typu common-rail pozwoliło znacząco obniżyć zużycie paliwa i emisję CO 2 tak, jak w turbodoładowanym silniku Diesla D5 o wysokich osiągach. Rozwiązania obniżające zużycie paliwa. Podczas projektowania samochodów w celu ograniczenia strat energii wynikających z oporu powietrza i oporów toczenia wykorzystujemy aerodynamiczne kształty, lekkie materiały i rozwiązania pozwalające obniżyć tarcie wewnętrzne. W połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami w budowie silników pozwoliło to obniżyć emisję CO 2 i zwiększyć zasięg na mniejszej ilości paliwa. Wnętrze wolne od alergenów. Pakiet Czystego Wnętrza (CZIP) to gwarancja, że powietrze wewnątrz kabiny pasażerskiej spełnia wymogi Szwedzkiego Stowarzyszenia ds. Astmy i Alergii. 144 g CO 2 /km. Nasze najnowsze osiągnięcie w dziedzinie ochrony środowiska to Volvo XC60 DRIVe z napędem na koła przednie. Zużywa tylko 5,5 litra paliwa na 100 km minimalna emisja zanieczyszczeń idoskonały styl. Mniej szkodliwych związków spalin. Zaraz po uruchomieniu zimnego silnika zaawansowany układ ograniczania emisji szkodliwych składników spalin eliminuje od 95% do 99% tlenków węgla, węglowodorów i tlenków azotu. Turbodoładowane silniki Diesla zostały wyposażone w filtry cząstek stałych, które usuwają ze spalin do 95% cząsteczek sadzy. Czyste barwy. Aby obniżyć zużycie niebezpiecznych dla środowiska rozpuszczalników, wszystkie lakiery są wodorozcieńczalne. Miło nam również poinformować, że nasze lakiernie należą do najczystszych na świecie. 38

22 Tutaj ma swój początek Twoje Volvo XC0. Znacząca część doznań, które czekają na nas podczas użytkowania samochodu, wiąże się z silnikiem, jaki wybraliśmy. Jedne silniki mogą poszczycić się wysokimi osiągami a inne niskim zużycie paliwa. Wszystkie jednak, zarówno benzynowe, Diesla jak i zasilane bioetanolem, zapewniają krótki czas reakcji i płynną pracę. Najnowsze rozwiązania techniczne pozwalają wykorzystać każdą kroplę paliwa. Który silnik będzie zatem najlepszy? Więcej informacji na temat silników znajduje się na stronie T6 AWD T5 D5 AWD/D3 AWD D3/DRIVe 249 CO 2 g/km 10,7 l/100 km 304 KM 224 kw 440 Nm Euro CO 2 g/km 8,5 l/100 km 240 KM 177 kw 320 Nm Euro 5 D5 AWD: 164 CO 2 g/km 6,2 l/100 km 215 KM 158 kw 420 Nm Euro 5 D3 AWD: 164 CO 2 g/km 6,2 l/100 km 163 KM 120 kw 420 Nm Euro 5 D3: 179 CO 2 g/km 6,8 l/100 km 163 KM 120 kw 400 Nm Euro 5 DRIVe: 144 CO 2 g/km 5,5 l/100 km 163 KM 120 kw 400 Nm Euro 5 Płynna praca i niesamowita dynamika rzędowego, sześciocylindrowego silnika benzynowego sprawi radość każdemu kierowcy. Zmodernizowana jednostka napędowa T6 o pojemności 3 litrów z turbosprężarką typu Twin-scroll zapewnia natychmiastową reakcję już przy niskich prędkościach obrotowych oraz imponujący moment obrotowy o wartości 440 Nm, który uzyskiwany jest przy 2100 obr/min. Silnik charakteryzuje się zarówno doskonałymi osiągami jak i wysoką kulturą pracy. Rozwiązania techniczne, do których należy układ odzyskujący energię podczas hamowania pozwoliły uzyskać bardzo niskie zużycie paliwa. Aby podkreślić sportowy charakter jednostki napędowej połączono ją z układem przeniesienia napędu na cztery koła Instant Traction i sześcioprzełożeniową, automatyczną skrzynią biegów typu Geartronic z trybem jazdy sportowej. 3.2 AWD 229 CO 2 g/km 9,9 l/100 km 243 KM 179 kw 320 Nm Euro 5 Moc (kw) Moment obrotowy (Nm) Prędkość obrotowa silnika (obr/min x 1000) Dla zwolenników silników benzynowych przygotowaliśmy nową generację turbodoładowanych silników benzynowych wykorzystujących najnowsze rozwiązania techniczne. Bezpośredni wtrysk paliwa, opatentowana przez Volvo turbosprężarka oraz układ zmiennych faz rozrządu zapewniają tym czterocylindrowym jednostkom napędowym o pojemności 2,0 litrów osiągi większego silnika przy niskim zużyciu paliwa. Każdy doceni szybką reakcję i płynną pracę jednostki w każdej sytuacji. Aby obniżyć emisję dwutlenku węgla zastosowano układ odzyskujący energię podczas hamowania. Silnik współpracuje z dwusprzęgłową, sześcioprzełożeniową skrzynią biegów Powershift. Moment Moc (kw) obrotowy (Nm) Prędkość obrotowa silnika (obr/min x 1000) Tym, którzy szukają wysokiego poziomu wyrafinowania i wydajności proponujemy pięciocylindrowy, turbodoładowany silnik Diesla o pojemności 2,4 litra z układem odzyskiwania energii podczas hamowania i układem Start/Stop (wersja z mechaniczną skrzynią biegów). Jednostka napędowa odznacza się wysokimi osiągami. Dwie turbosprężarki zapewniają olbrzymią moc w całym zakresie prędkości obrotowych oraz maksymalny moment obrotowy wynoszący 440 Nm (D5 AWD ze skrzynią Geartronic) lub 420 Nm (D5 AWD z mechaniczną skrzynią biegów lub D3 AWD) w zakresie niskich prędkości obrotowych. Duży zapas mocy pozwala na szybkie wyprzedzanie, szczególnie przy prędkościach km/h. Płynna praca silnika sprzyja zarówno jeździe po autostradzie jak i w terenie zabudowanym. Silnik D5 AWD o mocy 215 KM jest zawsze gotowy, kiedy kierowca ma ochotę na sportową jazdę. Do wyboru jest sześcioprzełożeniowa mechaniczna skrzynia biegów lub automatyczna typu Geartronic z trybem sportowym. Aby dodatkowo poprawić dynamikę jazdy można wybrać, dostępny opcjonalnie, napęd na cztery koła z układem Instant Traction. Moc (kw) Moc (kw) Moment obrotowy (Nm) Brak danych dotyczących wersji D5 AWD w chwili oddania do druku. Prędkość obrotowa silnika (obr/min x 1000) Moment obrotowy (Nm) Zaprojektowaliśmy nowy, pięciocylindrowy, turbodoładowany silnik Diesla o pojemności 2,0 litrów, aby zapewnić kierowcom doskonałe wrażenia z jazdy i niskie zużycie paliwa. Jedna turbosprężarka zapewnia wysoki moment obrotowy przy niskiej prędkości obrotowej silnika. Spokojny charakter i duża elastyczność daje poczucie kontroli w każdej sytuacji nie zmniejszając przy tym radości z jazdy. Dzięki niespotykanie niskiemu zużyciu paliwa, dużemu zasięgowi, i niskiej emisji CO 2 przyjemność podróżowania jest jeszcze większa. Szczególnie jeżeli wybierzemy wersję DRIVe, w której układ odzyskiwania energii podczas hamowania, układ Volvo Start/Stop (DRIVe) i napęd na przednie koła dodatkowo obniżają zużycie paliwa. Silnik D3 współpracuje z sześcioprzełożeniową automatyczną skrzynią biegów typu Geartronic, natomiast w wersji DRIVe z sześcioprzełożeniową mechaniczną. Moment Moc (kw) obrotowy (Nm) Prędkość obrotowa silnika (obr/min x 1000) Ten nowoczesny rzędowy, sześciocylindrowy silnik benzynowy o mocy 243 KM został zaprojektowany, aby zaprezentować nowy poziom wrażeń z harmonii i wysokiego poziomu komfortu. Krótki czas reakcji silnika i płynna praca to główne cechy tej jednostki napędowej, która zapewnia wysoki moment obrotowy w każdej sytuacji i skuteczne wyprzedzanie. Zrównoważona natura tego silnika, układ odzyskiwania energii podczas hamowania oraz adaptacyjny mechanizm napędu rozrządu pomagają obniżyć zużycie paliwa oraz emisję CO 2. Napęd na cztery koła z funkcją Instant Traction oraz sześcioprzełożeniowa, automatyczna skrzynia biegów Geartronic stanowi doskonałe uzupełnienie tej wyrafinowanej jednostki napędowej. Moment Moc (kw) obrotowy (Nm) Prędkość obrotowa silnika (obr/min x 1000) Prędkość obrotowa silnika (obr/min x 1000) Wszystkie dane techniczne mogą ulec zmianie. Aktualne informacje można uzyskać u autoryzowanego przedstawiciela Volvo

23 Wyposażenie własnego Volvo XC60. Kiedy określicie swój styl i potrzeby, możecie wybrać odpowiedni poziom wyposażenia, wyposażenie opcjonalne i akcesoria montowane w fabryce, aby podkreślić swój smak lub ułatwić sobie życie za kierownicą. Każdy element, zamontowany i wykończony jak przystało na samochód klasy premium, uzupełnia wzornictwo i funkcjonalność Volvo XC60. Materiały zastosowane do wykończenia wnętrza zostały przetestowane pod katem wywoływania alergii. Sprawdzamy, czy akcesoria i elementy wyposażenia opcjonalnego spełniają wymagania stawiane przez Volvo w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Własny samochód można zobaczyć na stronie + Wyposażenie stadardowe Zawiera: 17-calowe aluminiowe tarcze kół Oparcie tylnego siedzenia dzielone w proporcji 40/20/40 Gniazdo AUX System ostrzegający o niezapiętych pasach bezpieczeństwa (monitoruje wszystkie miejsca) Czarne elementy dekoracyjne Układ City Safety Uchwyty do kubków z napojami na konsoli środkowej Boczne poduszki powietrzne Układ DSTC Elektronicznie sterowany hamulec postojowy Światła hamowania awaryjnego (EBL) Przednie i tylne gniazdo 12V Kurtyny powietrzne Mocowanie fotelika dziecięcego ISOFIX na tylnym siedzeniu Zestaw audio Pefromance 5-calowy wyświetlacz Układ przygotowania pasów bezpieczeństwa i poduszek do zadziałania Zdalnie sterowany centralny zamek Układ RSC i HDC (tylko w wersji AWD) Układ ROPS Relingi dachowe w kolorze czarnym Układ SIPS Wskaźnik temperatury zewnętrznej Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa dla wszystkich siedzeń Komputer pokładowy Układ WHIPS Przyciski w kierownicy sterujące zestawem audio Układ automatycznej kontroli prędkości Klimatyzacja sterowana elektronicznie (ECC) Podświetlanie lusterka osobistego kierowcy i pasażera Gałka dźwigni zmiany biegów wykończona skórą Kierownica wykończona skórą Elastyczna roleta przestrzeni bagażowej + Momentum Zawiera wyposażenie Kinetic oraz dodatkowo: System kontroli jakości powietrza (IAQS) Tapicerka tekstylna/t-tec Eriksberg Kierownica wykończona skórą z elementami dekoracyjnymi Elementy wykończenia wnętrza w tonacji szczotkowanego aluminium Chromowany przełącznik manequin sterujący układem klimatyzacji Sportowe tarcze wskaźników Zestaw audio High Performance Interfejs Bluetooth Automatycznie przyciemniane wewnętrzne lusterko wsteczne Uchwyt do mocowania ładunku Czujnik deszczu Składane lusterka zewnętrzne z oświetleniem podłoża Elektrycznie sterowane drzwi bagażnika Chormowane elementy dekoracyjne nadwozia Tarcze kół Segin 7x17" ze stopu aluminium Tylne czujniki ułatwiające parkowanie R-design zawiera wyposażenie Kinetic oraz dodatkowo wyjątkowe elementy R-design : 3-ramienna kierownica wykończona perforowaną skórą z metalowym logo R-design Tarcze kół Cratus 8x18" Cratus ze stopu aluminium (opcjonalnie tarcze Cratus 8x20") Dopasowane kolorystycznie do nadwozia listwy ozdobne Podwójne, sportowe końcówki rur wydechowych Jedwabiście matowe wykończenia lamp przeciwmgielnych i dolnej kraty wlotu powietrza Krata wlotu powietrza ze znakiem R-design i jedwabiście matowym obramowaniem Skórzana tapicerka z logo R-design wytłoczonym na oparciach foteli przednich Sportowa dźwignia zmiany biegów wykończona skórą Elementy wykończenia wnętrza Jedwabiście matowe obudowy lusterek zewnętrznych Tylna płyta ochronna Boczne listwy ochronne Sportowe zawieszenie Sportowe dywaniki Sportowe pedały Sportowe fotele Sportowe tarcze wskaźników z niebieskimi wykończeniami + Kinetic Zawiera wyposażenie podstawowe oraz dodatkowo: Tarcze kół Segin 7,5x17" ze stopu aluminium Gniazdo 12V przestrzeni bagażowej Przyciski w kierownicy sterujące zestawem audio Układ automatycznej kontroli prędkości Dwustrefowa klimatyzacja sterowana elektronicznie (ECC) Podświetlanie lusterka osobistego Dźwignia zmiany biegów wykończona skórą Kierownica wykończona skórą Tylny podłokietnik z uchwytami na kubki i schowkiem Dywaniki tekstylne + Summum Zawiera wyposażenie Momentum oraz dodatkowo: Aktywne reflektory biksenonowe (ABL) ze zmywaczami Skórzana tapicerka Elektryczna regulacja fotela kierowcy z pamięcią ustawień (również lusterek zewnętrznych) Czujnik wilgotności powietrza Srebrne relingi dachowe Tarcze kół Zephyrus 7,5x18" ze stopu aluminium Akcesoria stylizacyjne nadwozia Mogą stanowić: Tarcze kół Talitha 8x20" ze stopu aluminium (dostępne w dwóch kolorach: Szlifowane/Ciemnoszare matowe lub Szlifowane/Srebrne) Przednia płyta ochronna Tylna płyta ochronna Elementy ochronne progów lub dodatkowe stopnie boczne Końcówki rury wydechowej (pojedyncze lub podwójne dostępne dla każdej wersji silnikowej) Akcesoria stylizacyjne nadwozia są montowane niezależnie od wersji silnikowej i poziomu wyposażenia z wyjątkiem wersji R-design 42 43