Galeria - Światłoprzestrzeń

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Galeria - Światłoprzestrzeń"

Transkrypt

1 Galeria - Światłoprzestrzeń Światło najlepiej obserwować w ciemności. Dlatego sercem Pikniku jest w tym roku mroczna Światłoprzestrzeń mająca 2,5 tys. metrów kwadratowych galeria, pełna niezwykłych pokazów i doświadczeń. Krążąc w tej przestrzeni, niczym foton w światłowodzie zbieramy informacje o naturze światła. Sprawdzamy, jak ewoluowała wiedza i poznajemy różnorodne możliwości wykorzystywania oświetlenia. Główne atrakcje Światłoprzestrzeni: wystawa listów Alberta Einsteina i Marii Curie. Kopie korespondencji prowadzonej przez dwoje słynnych naukowców, dotyczącej m. in. badań nad naturą światła przyjechały specjalnie na Piknik prosto z Izraela, z Archiwum Alberta Einsteina. Część z nich zostanie po raz pierwszy zaprezentowana publicznie. Wystawa Muzeum Neonów Najsłynniejsze warszawskie neony i ich historia. Wystawie towarzyszą warsztaty, demaskujące tajemnice tych pierwszych ulicznych iluminacji i wyjaśniające zasady ich działania. Świecące glony Nie tylko świetliki świecą w naturze. Tę umiejętność posiadają także glony. Bardzo efektowne, zwłaszcza gdy jest ich dużo. Można to sprawdzić, spacerując pod glonowym dachem lub odbijając pełną nich piłkę. Zwierciadło Archimedesa Specjalne zwierciadło wklęsłe pozwoliło niegdyś Archimedesowi spalić całą flotę rzymską. Nasze jest nieco mniejsze, ale nadal imponującej wielkości. Fotografia na liściach Tak, liście mogą zastąpić papier fotograficzny. Wywołane na nich zdjęcia można zabrać na pamiątkę. Świat oczami pszczół Okazuje się, że pszczoły widzą wiele detali, które w ich oczach stają się świetliste. Dzięki kilku trikom związanym z oświetleniem i barwnikami, możemy przetestować podobny efekt na sobie.

2 Stanowisko A1 2015/120 Instytut Francuski w Polsce-Ambasada Francji Ambasada Francji w Polsce to placówka dyplomatyczna reprezentująca Republikę Francuską. Instytut Francuski prowadzi projekty kulturalne i naukowe; organizuje konkursy dla szkół i klas francuskich w Polsce. French scientific innovations Francuskie innowacje naukowe Zapraszamy na pokaz ostatnich francuskich odkryć naukowych. Poznamy między innymi świecące włókno szklane i szkło zmieniające kolor w zależności od oświetlenia. Playing with colours and embodying a natural source of light Jak powstaje paleta barw? Zmieszamy trzy podstawowe kolory a w ten sposób powstałych barw użyjemy do świetlnego makijażu. Using and saving light power Zapraszamy na serię eksperymentów ze zjawiskami elektrycznymi w roli głównej.

3 Campus France: Study in France Studia we Francji Jak podjąć studia we Francji? Tu zdobędziemy informacje na temat oferty francuskich uczelni. Stanowisko A2 2015/088 Ambasada Republiki Federalnej Niemiec Warszawa Ambasada Niemiec jest przedstawicielstwem Republiki Federalnej Niemiec w Polsce. Wymieniamy informacje i pogłębiamy współpracę polsko-niemiecką we wszystkich dziedzinach - polityce, gospodarce, kulturze, nauce i edukacji. Fantastyczne oblicze światła (Willy-Brandt-Schule Warszawa) Poznamy dwojaką naturę światła, poeksperymentujemy z interferencją i poobserwujemy lasery. Przyjrzymy się hologramom, porozmawiamy o optyce kwantowej i pobawimy się złudzeniami optycznymi. Energiewende - Jak to się robi (Ambasada Niemiec w Warszawie) Jak działają urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii? Poznamy budowę i zasadę działania wiatraka, elementu fotowoltaicznego, grawitacyjno-wirowej elektrowni wodnej. Zbadamy silnik Stirlinga i dowiemy się jak działa biogazownia.

4 Ratujmy klimat (Heinrich-Boell-Stiftung Warszawa) Co możemy zrobić dla ratowania klimatu? Dowiemy się m.in. jak zagospodarować balkony i parapety na domowe uprawy, obejrzymy model ogniwa fotowoltaicznego i sprawdzimy jak działa zegarek elektroniczny zasilany warzywami. Więcej światła!* *podobno ostatnie słowa Johanna Wolfganga von Goethego (Goethe Instytut Warszawa) Przeprowadzimy eksperymenty optyczne metodami Johanna Wolfganga von Goethego. Poznamy psychologię kolorów, test osobowości według Róży temperamentów, pryzmat wodny, a także porównamy Farbenlehre Goethego z teorią Newtona. Stanowisko A3 Pikniki Naukowe na Ukrainie Stanowisko A4 Ambasada Kanady Pierwsze skojarzenie z Kanadą? Dobrobyt, ekologia - a przede wszystkim świetne warunki do badań i rozwoju. Nie bez przyczyny "kanada" to synonim nowoczesności i najlepszych szans. Zapraszamy na nasze stanowisko! Stanowisko A5 2015/200 Ustanova Hisa eksperimentov Nasz centrum nauki to miejsce gdzie przeplata się radość zdobywania wiedzy, edukacja i humor. Naszym motto jest "Nauka przez zabawę". Jest dla nas oczywiste, że nauka przez samodzielne

5 eksperymenty to najwłaściwsza droga do zdobywania wiedzy i zachęty do podejmowania dalszych poszukiwań. Rescience - recycled science Nauka z recyklingu Zbudujemy niepozorny, lecz głośny instrument muzyczny, samoloty o nietypowych kształtach, prosty aparat fotograficzny - i parę innych ciekawych, choć pozornie bezużytecznych sprzętów. Stanowisko A6 2015/134 Czeskie Centrum Techmania Science Centre to nowoczesne centrum nauki, którego siedzibą jest była hala kody Plzeň w Czechach. Naszym celem jest przybliżenie nauki szerokiej publiczności. Nasze interaktywne eksponaty i ciekawe doświadczenia w przystępny sposób przedstawiają prawa fizyki. Światło pod lupą Jak zbadać drogi promieni światła? Posłuży nam do tego specjalna komora dymowa i podstawowe przyrządy optyczne. Zbudujemy też różne rodzaje teleskopów i dowiemy się jak zmienić teleskop astronomiczny w mikroskop. Świetlne podróże Patrząc na słońce (bezpiecznie!) poznamy podstawowe właściwości światła i jego zachowania. Dowiemy się też jak współcześnie wykorzystuje się światło w nowoczesnych technologiach na przykładzie laserów i światłowodów.

6 Stanowisko A7 Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi Zajmujemy się popularyzacją nauki, szczególnie wśród młodych ludzi. Organizujemy wykłady i warsztaty, wysyłamy prace naszych podopiecznych na konkursy międzynarodowe. Współpracujemy przy tym z tureckimi instytucjami rządowymi. Cloud Chamber / /Komnata chmur Dowiemy się, jak zaobserwować promieniowanie kosmiczne. Każdy będzie mógł samodzielnie wychwycić wysokoenergetyczne elektrony! Astrolabe / / Astrolabium Coś dla lubiących puzzle - trzeba poskładać w całość cząstki Astrolabium. Poznajmy narzędzie, jakiego używał sam Kopernik! DNA Isolation / / Izolowanie DNA Wyizolujemy DNA z produktów żywnościowych. Przy okazji poznamy tajniki tego procesu. Stanowisko A8 2015/021 Zespół Szkół Gimnazjum w Wysocku Małym W naszym gimnazjum uczy się około 80 uczniów w trzech oddziałach klasowych. Uczniowie biorą aktywnie udział w wielu konkursach oraz projektach lokalnych i międzynarodowych.

7 Zabawki fizyczne Zapraszamy do zabawy! Wypróbujemy około 100 różnych zabawek fizycznych. Praktycznie sprawdzimy prawa fizyki odpowiedzialne za działanie zabawek. Stanowisko A9 2015/181 Gimnazjum im. Prezydenta Gabriela Narutowicza w Zespole Szkół Publicznych w Cząstkowie Mazowieckim Co roku organizujemy konkurs na Uczniowski Eksperyment Przyrodniczy i Fizyczny. Wiemy jak zainteresować tymi dziedzinami młodych ludzi. Nasi prezenterzy byli już kilka razy wyróżniani za najlepsze pokazy podczas Pikniku, gwarantujemy więc odpowiedni poziom atrakcji! :-) Zwierciadła płaskie, wklęsłe i wypukłe, czyli Zwierciadełko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie? Wspólnie zbadamy jak powstają obrazy w różnych rodzajach zwierciadeł i sprawdzimy, od czego zależy rozmiar i położenie obrazu. W tym celu staniemy się gośćmi gabinetu luster. Będzie wesoło! Na koniec poznamy działanie kalejdoskopu i sprawdzimy jak obejrzeć w nim samego siebie. Widzenie stereoskopowe a obrazy 3D, czyli jak oszukać mózg? Zapoznamy się bezpośrednio z różnymi technikami otrzymywania obrazu 3D. Poznamy anaglify, okulary z polaryzatorami stosowane w kinach, hologramy. Dowiemy się też, jak można oglądać obrazy 3D bez pomocy przyrządów.

8 Budujemy przyrządy optyczne przy użyciu soczewek. Sprawdzimy, od czego zależy rozmiar, położenie i orientacja obrazów uzyskiwanych za pomocą różnych soczewek. Następnie zbudujemy lupę, mikroskop i lunetę. Poznamy też soczewkę Fresnela i zobaczymy ciekawe efekty uzyskane za pomocą pryzmatu wodnego. RGB i CMYK, czyli świat kolorów na różne sposoby. Na podstawie obserwacji obrazów drukowanych i wyświetlanych na ekranie komputera sprawdzimy, co oznaczają tajemnicze skróty stosowane w grafice - CMYK i RGB. Zbuduj własny spektroskop Za pomocą łatwo dostępnych materiałów wykonamy spektroskop. Tubka tekturowa, taśma klejąca i stara płyta CD wystarczą do wykonania siatki dyfrakcyjnej. I już można badać różne źródła światła! Stanowisko A /130 Zespół Szkół Nr 21 Jesteśmy szkołą ponadgimnazjalną, jedyną w Warszawie kształcącą młodzież w kierunku technikanalityk. Kolory ognia

9 Jak zmienić barwę płomienia? Wystarczy rozpylić odpowiedni roztwór soli do powietrza zasilającego palnik. Zapraszamy na feerię ognistych barw! Z czego jest zrobiony kolor? Wiesz z czego zrobiony jest kolor? Zaobserwujemy różne pasma emisyjne i ich barwy. Światło ze światła Światło UV wywołuje fluorescencję substancji - okazuje się, że można ją regulować przez zmianę ph roztworu. Zapraszamy na grę chemii i światła. Chemiczny świetlik Chemiczne źródło światła? Dowiemy się jak je samodzielnie uruchomić. Chemiczna żarówka Jak stworzyć chemiczny żarnik? Wystarczy do tego odpowiedni katalizator i odrobina alkoholu. Między Nikolami Jak wykryć naprężenia wewnętrzne w tworzywach sztucznych i szkle? Sprawdzimy, czy pomoże nam w tym światło spolaryzowane.

10 Refraktometria (co to takiego?) Poznamy metodę refraktometrii - dowiemy się, jakich przyrządów używa się do pomiaru współczynnika załamania światła. Stanowisko A /159 Technikum nr 7 Kształcimy młodych ludzi w sześciu zawodach: technik elektryk, mechatronik, elektroenergetyk transportu szynowego, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, spedytor, logistyk. Światło z owoców i warzyw Jak warzywa i owoce sprawdzają się w roli baterii elektrycznej? Całkiem nieźle, co wykaże ten pokaz. Zdalne sterowanie źródłami światła. Co wiesz o inteligentnych domach? Wykorzystując przekaźniki zaopatrzone w moduły telekomunikacyjne, zabawimy się w zapalanie światła w domu za pomocą wiadomości SMS. Oświetlenie samochodu a zużycie paliwa.

11 Ile siły potrzeba do zasilenia źródła światła? Sprawdzimy jak zachowa się napędzana ręcznie prądnica prądu stałego, gdy do obwodu podłączymy żarówkę samochodową. Mieszanie barw. Czy można uzyskać biały kolor wykorzystując inne barwy? Przekonamy się, wprawiając w ruch obrotowy tarczę Newtona. Oświetlenie dryfującej łodzi. Jak sprawić by diody LED mrugały bez podłączania ich do źródła prądu? Przekonamy się w zabawie z kawałkiem plastiku, kilkoma cewkami i magnesem. Energochłonność źródeł oświetlenia. Ile energii zużywają różne źródła światła? Przekonamy się porównując czas rozładowania przygotowanych wcześniej kondensatorów. Stanowisko A /029 Zespół Szkół nr 16 w Warszawie Od początku istnienia celem szkoły stało się stworzenie uczniom warunków do wszechstronnego rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i fizycznego. Nowy gmach naszej szkoły to jeden z najnowocześniejszych w Warszawie. Każda klasa wyposażona jest w rzutnik multimedialny i

12 klimatyzację. Dysponujemy bogatym i nowoczesnym zapleczem sportowym. W Pikniku Naukowym bierzemy udział od 26 roku. Wieki ciemne i jasne, czyli jak rozwijał się świat. Poprzez gry, łamigłówki i krzyżówki prześledzimy osiągnięcia człowieka oświeconego. Dowiemy się jak odkryto falową naturę światła, jak odkryto witaminy i jaki miało to związek z wydarzeniami historycznymi. Pryzmat wiedzy, czyli pobawmy się tęczą. Rozgryziemy naturę światła, jego właściwości i znaczenie dla człowieka. Będziemy składać i rozkładać światło. Odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego niektóre przedmioty widzimy jako barwne, a inne nie. Powiążemy kolory z odpowiednią długością fali elektromagnetycznej. Poznamy też różnicę pomiędzy absorpcją a adsorpcją. Jest i nie ma, czyli procesy wrażliwe na światło. Zastanowimy się, czy każdy kolor to tylko jeden kolor. Wykonując w tym celu chromatografią cienkowarstwową i bibułową poznamy zjawisko adsorpcji. Przeprowadzimy również doświadczenie zmiany barwy zupełnie tak, jak to obserwujemy na sygnalizacji świetlnej. Przeprowadzimy też serię doświadczeń wykrywających witaminę C - substancję wrażliwą na światło i pokazujących jej właściwości. Witamina C - miotła na rodniki! Sprawdzimy jak cytryna wpływa na kolor jabłka. Poznamy działanie antyoksydacyjne witaminy C i dowiemy się, gdzie jest jej najwięcej. Zbadamy czy witamina C jest kwaśna i co wspólnego ma z octem.

13 Lampiony i świeczniki. Papier, patyczki, trochę kleju, plasteliny i do dzieła! Wydobędziemy z siebie odrobinę kreatywności i artystycznych zdolności - wykonamy lampiony i świeczniki, które zabierzemy do domu. Stanowisko A /185 Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki Oddział Żoliborski Od wielu lat organizujemy spotkania nauczycieli i konkursy matematyczne. Wiemy jak zarażać fascynacją matematyką - wszak to królowa nauk! Światło i planimetria Na płaskie formy też można spojrzeć pod różnym kątem. My spróbujemy spojrzeć nań pod światło - przekonamy się, z jakim skutkiem. Światło i cienie brył W czym może być pomocne fotografowanie cieni? Gdy porównamy zdjęcia, wszystko stanie się jasne - zobaczymy jak odmienne mogą być cienie tej samej bryły oświetlonej na różne sposoby. światło w zadaniach matematycznych

14 Czy światło może być pomocne w zrozumieniu problemów matematycznych? Przekonamy się obliczając wysokość obiektu na podstawie jego cienia. Bryłki bez kleju Jak zdobyć ciekawe informacje na temat brył przestrzennych? Wystarczy rzucić na nie - dosłownie - trochę światła, a własności figur staną się oczywiste. Matematyczny aerobik Ruszaj się inteligentnie! Obserwujący Cię czujnik ruchu będzie przekazywał sygnał do kalkulatora graficznego i za jego pośrednictwem rysował wykres. Przekonamy się, czy potrafisz pokierować tak nietypową maszyną. Stanowisko A /196 Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechnika Warszawska, V LO im księcia Józefa Poniatowskiego Wydział MiNI PW prowadzi badania i kształci studentów w wielu dziedzinach matematycznych. Współpracuje ze stołecznymi liceami, których uczniowie w przyjaznej atmosferze mogą rozwijać swoje liczne pasje. Anamorfozy

15 Anamorfozy to przykład przekształcenia obrazu. Stworzymy je samodzielnie, przekształcając rysunek na siatce prostokątnej na siatkę zdeformowaną, a następnie odtwarzając pierwotny obraz. Gra super bohaterów czyli Batman i Spiderman grają w światło i cień. Kto wygra - Batman czy Spiderman? Dwaj superbohaterowie wcielą się w miejskich architektów. Żonglując światłem i cieniem spróbują zdobyć przewagę nad przeciwnikiem. Emocje gwarantowane! Światło kierujące ruchem Doskonała zabawa dla kandydatów na Stanowisko miejskiego inżyniera ruchu! Za pomocą modeli kolorowych grafów, sznurków i walców spróbujemy stworzyć system kierowania ruchem na skrzyżowaniach. Gaszenie świateł w mieszkaniu Zgaszenie wszystkich świateł w mieszkaniu nie jest takie proste - zwłaszcza wtedy, gdy przełącznik działa według irytującej reguły... Zapraszamy do fascynującej zabawy logicznej! Stanowisko A /190 Wyższa Szkoła Finansów i Zarzadzania w Warszawie Jesteśmy niepubliczną uczelnią akademicką, kształcącą na kierunkach humanistycznych, ekonomicznych i prawnych. Pragniemy kształtować wykwalifikowanych specjalistów, aktywnych i przedsiębiorczych ludzi, potrafiących świadomie kreować swoją ścieżkę zawodową.

16 Energia rytmu- czasowość jest w każdym z nas! Co to jest synchronizacja sensomotoryczna? Korzystamy z niej codziennie. Pozwala nam np. złapać lecącą w naszym kierunku piłkę. Ten pokaz pomoże zrozumieć zasadę synchronizacji. Obracanie figur w umyśle Czy to prawda, że mężczyźni mają lepszą wyobraźnię przestrzenną od kobiet? Przekonamy się podczas próby obrócenia w umyśle konkretnej bryły. Kto okaże się lepszy? Czy ma znaczenie prawolub leworęczność badanej osoby? Zapraszamy do rywalizacji! Naród podzielony - gawęda o Wojnie Secesyjnej Co wiesz o Wojnie Secesyjnej? Podczas tego pokazu będzie można nie tylko poznać umundurowanie i uzbrojenie obu walczących stron ale także porozmawiać z żołnierzem Unii lub Konfederatów! Na deser oddamy strzał z najprawdziwszych replik ówczesnej broni palnej. Stanowisko A16 Karczma Soplicowo - Restauracja Stanowisko A17 Ministerstwo Gospodarki

17 Stanowisko A /096 Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Od dawna znajdujemy się w czołówce najchętniej wybieranych uczelni publicznych w Polsce. Kształcimy ok. 16 tys. studentów na 32 kierunkach studiów. Czy światło ma wpływ na kiełkowanie nasion? Jakie czynniki mają znaczenie w kiełkowaniu nasion? Jak ważne w tym procesie jest światło? Dowiemy się przeprowadzając prosty eksperyment z użyciem ziaren i talerzyków z gazą, które umieścimy w różnych miejscach. Ciepło i mikroklimat Do czego można wykorzystać termowizję? Obejrzymy obrazy cieplne budynków, pojazdów i ludzi. Poznamy też inne interesujące urządzenia o futurystycznych cechach - mierniki i rejestratory mikroklimatu pomieszczeń. Ślady w świetle. Odciski palców? Dzięki wykorzystaniu światła ultrafioletowego oraz daktyloskopijnych proszków fluorescencyjnych bez trudności ujawnimy ukryte ślady! Na deser wykonamy malunki farbą UV na własnych twarzach ;-) Moralność, a światło

18 Co kryją ciemności duszy? Zbadamy poziom naszej uczciwości rozwiązując serię zagadek logicznych. Światło w filmie Jak ważne jest światło przy produkcji filmowej? Dowiemy się przyglądając się pracy operatorów i scenografów filmowych. JĘZYK MIŁOŚCI Czy będąc parą zaprzyjaźnionych lub zakochanych ludzi umiemy ze sobą rozmawiać? Sprawdzimy się w teście zasad poprawnej komunikacji! aktywności MOSTY Czy umiesz pracować w grupie? Sprawdzimy to próbując zbudować prosty most między dwoma wskazanymi meblami. aktywności ZĘBATKI Będziemy łamać sobie głowę nad znaczeniem zębów w zębatce. Zrozumiemy analogie między działaniem układu kół zębatych a funkcjonowaniem relacji opartych na zharmonizowaniu egoizmów.

19 aktywności MALUSZEK U MAMUSI Jak wygląda człowiek w łonie matki? Zbadamy to za pomocą pluszowego modelu macicy z dzieckiem, pępowiną i łożyskiem. Stanowisko A /089 Uniwersytet w Białymstoku Jesteśmy jedną z największych jednostek akademickich w północno-wschodniej Polsce. Tematyka naszych badań dotyczy m.in. fizyki ciała stałego, teorii cieczy kwantowych, kwantowej teorii pola, astrofizyki wysokich energii, ogólnej teorii względności, metod matematycznych fizyki, zjawisk magnetooptycznych, mikro-struktur magnetycznych, nanomateriałów, syntezy organicznej, chemicznej analizy zanieczyszczeń środowiska, mikroskopowych własności ciał stałych, promieniowania grawitacyjnego, relatywistycznej mechaniki nieba, astrofizyki wysokich energii, kosmologii i kryminalistyki. Eksperymenty ze światłem a różne systemy geometryczne Do czego poza tworzeniem map można wykorzystać rzutowanie powierzchni sferycznej na płaszczyznę? Pójdziemy śladami Eratostenesa i sprawdzimy, w jaki sposób ponad dwa tysiące lat temu określił on obwód Ziemi. Rozwiążemy przy tym wiele innych problemów geometrycznych - oczywiście z wykorzystaniem sprytnie rozmieszczonych źródeł światła. Światło spolaryzowane w badaniu mikro-struktur magnetycznych Do czego służy mikroskop magnetooptyczny? Zbadamy za jego pomocą bardzo małe struktury magnetyczne. Przyjrzymy się także rozkładowi pola magnetycznego na pasku karty płatniczej.

20 Dyfrakcja światła na strukturach magnetycznych Na czym polega dyfrakcja światła i do czego może być wykorzystana? Obejrzymy powstawanie obrazu dyfrakcyjnego, używając układu wykorzystującego zjawisko skręcenia płaszczyzny polaryzacji światła przechodzącego przez namagnesowany materiał. Zbadamy też działanie siatek dyfrakcyjnych dobrze znanych z życia codziennego - jak firanka czy pończocha. Rośliny jako biofabryki przetwarzające światło Dlaczego roślinom potrzebne jest światło? Sprawdzimy jak rośliny je wykorzystują zaglądając do wnętrza różnych biologicznych fabryk od mało wyspecjalizowanych liści mszaków do bardzo wyspecjalizowanych liści sałaty, trawy czy cebuli. Wykonamy też fizjologiczne obrazki na różnych liściach, które będzie można zabrać do domu. Chemiczna podróż kierowana światłem Zobaczymy serię reakcji obfitujących w zmiany kolorów. Za pomocą lampy UV pobudzimy cząsteczki do emisji światła i wywołamy chemicznego duszka w zamkniętego w pudełku. Następnie pobawimy się w chemiczne światła drogowe a na koniec zapalimy znicz olimpijski - fascynujący zielony płomień. Co widać w ciemności, czyli pułapka kryminalistyczna Jak zabezpieczyć przewożone pieniądze? Używa się do tego pułapek kryminalistycznych z użyciem proszków świecących w ultrafiolecie. Przeprowadzimy eksperymenty dotyczące ujawniania śladów przy pomocy specjalistycznych lamp.

21 Stanowisko A /161 Wydział Teologiczny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Prowadzimy studia na kierunkach: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, teologia oraz religioznawstwo. Pierwszy z nich to unikalne w skali kraju połączenie teologii i etyki z komunikacją społeczną. Lata świetlne mediów Jak drukuje się gazety dziś, a jak robiono to kiedyś? Poznamy historię prasy i pracę dawnych gazeciarzy. Światło - nosisz je w sobie Weźmiemy udział w kwizie związanym ze światłem, światłością i ciemnością. B jak barwy szczęścia Jak powstaje tęcza? Będziemy mogli przyjrzeć się temu zjawisku z bliska obserwując zmyślną instalację z luster, wody i reflektorów. Młodsi goście poznają znaczenie barw i zabawią się w kolorowanie figur; starsi skorzystają z konsultacji u profesjonalnego stylisty zajmującego się kolorystyką ubrań.

22 Wartości w ciemności Uwaga, lekcja nauki zaufania! Pozwolisz się przeprowadzić obcej osobie przez tor przeszkód, w ciemnościach i z zawiązanymi oczami? Komu zaufasz? Rezultaty eksperymentu mogą być zaskakujące... Cała Polska Myje Ręce: To się sumuje! Mycie rąk już nigdy nie będzie takie samo! Podczas pokazu dowiemy się, jak często, jak długo i w jaki sposób należy myć ręce; w widowiskowy sposób poznamy też źródła i przyczyny chorób brudnych rąk. Miganie Morse'm Jak dostosować nadawany sygnał, by zostać zrozumianym przez odbiorcę wiadomości? Pomoże nam światło, które także jest kanałem komunikacji międzyludzkiej. Stanowisko A /105 Miasto Stołeczne Warszawa Urząd m.st. Warszawa, Centrum komunikacji Społecznej.

23 "Światło w mieście! Zapraszamy na warsztaty i spotkania z osobami zajmującymi się szeroko pojętym tematem światła w mieście. Przewidujemy konkursy z nagrodami! Stanowisko A23 Termika PGNiG- Sponsor PR Stanowisko A /023 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwo prowadzi politykę w obszarze nauki i innowacyjności oraz szkolnictwa wyższego. Przygotowuje strategiczne rozwiązania, dba o wdrażanie programów i funduszy unijnych. Wspiera rozwój polskich uczelni. Opis pokazów Zobaczymy m.in efekt Pulfricha efekt z optyki fizjologicznej, iluzje optyczne i fotografie 3D. Zwiedzimy fotobudkę, obejrzymy hologramy, wystawę multimedialną Nauka to Wolność'', oraz film prezentujący sylwetki naukowców. Dowiemy się też dlaczego kolor różowy nie istnieje i dlaczego w ogóle coś widzimy w świetle widzialnym. Zobaczymy również symulacje widzenia świata przez zwierzęta. Stanowisko A /031 Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk Prowadzimy badania podstawowe i aplikacyjne w obszarze żywności i żywienia, biologii rozrodu oraz zdrowia człowieka. Kształcimy kadry naukowe, popularyzujemy wiedzę oraz budujemy współpracę pomiędzy nauką a przemysłem dla rozwoju inteligentnych specjalizacji gospodarki regionu Warmii i Mazur. Różnorodność kształtów i barw widzianych w świetle mikroskopu

24 W jaki sposób światło umożliwia fotosyntezę, produkcję hormonów albo wykrycie nowotworów? By znaleźć odpowiedź, spojrzymy w okular mikroskopu. Wykonamy preparaty z cebuli, włosów i kryształków cukru. Zobaczymy też preparaty komórek i tkanek, które w świetle mikroskopu, w odpowiednim powiększeniu, prezentują się inaczej niż się tego spodziewamy. Natomiast w świetle UV zobaczymy rozdział kwasu nukleinowego DNA - na mniejsze fragmenty, co jest wykorzystywane powszechnie w kryminologii. Spojrzenie na żywność w prozdrowotnym świetle Które składniki pokarmowe mają szczególne znaczenie dla człowieka? W szeregu eksperymentów chemicznych poznamy prozdrowotne właściwości żywności. Światło jako narzędzie analityczne Do analizy jakich zjawisk można wykorzystać światło? W szeregu eksperymentów zbadamy możliwości światła jako elementu diagnostycznego. Stanowisko A26 i Stanowisko C /033 Instytut Chemii i Techniki Jądrowej Prowadzimy badania naukowe i prace rozwojowe w zakresie radiochemii, chemii jądrowej, chemii radiacyjnej i jądrowej inżynierii chemicznej, radiobiologii. Na koncie dokonań zapisaliśmy opracowanie oraz wdrożenie radiacyjnych technologii sterylizacji i utrwalania żywności, modyfikacji polimerów i półprzewodników oraz instalacji stosujących technologie radiacyjne w ochronie środowiska. Przenikliwość Promieniowania

25 Jak chronić się przed promieniowaniem? Poznamy różne źródła promieniowania alfa, beta i gamma, oraz metody ich pomiaru. Zbadamy też budowę najbardziej popularnego detektora promieniowania jonizującego EKO-C. Sprzęt dozymetryczny Dowiemy się co to jest bramka dozymetryczna, w jakim celu się ją stosuje i jak przeprowadza się pomiar. Sprawdzimy sobie poziom promieniowania na dłoniach i butach. Promieniowanie wokół nas Czy wiesz, że promieniujesz? Zobaczymy sole i minerały promieniotwórcze, które naturalnie występują w środowisku oraz w ludzkim organizmie. Zmierzymy aktywność tych substancji przy pomocy licznika ECO-C i dowiemy się skąd bierze się promieniowanie naturalne. Komora Wilsona Poznamy budowę komory Wilsona - czyli urządzenia, za pomocą którego można w prosty sposób zobrazować rozchodzenie się cząstek elementarnych. Quiz Zapraszamy do udziału w kwizie ze znajomości energetyki jądrowej i promieniowania jonizującego. Dla najlepszych zawodników nagrody!

26 Zjawisko fluorescencji Sprawdzimy jak promieniowanie lampy UV oddziałuje z roztworami niektórych substancji, także codziennego użytku. Stanowisko A /022 Warszawska Szkoła Muzyczna Warszawska Szkoła Muzyczna to stworzona przez fascynatów muzyki szkoła marzeń. Młoda kadra nauczycielska stale poszukuje nowych, atrakcyjnych dla młodzieży metod pracy. Jesteśmy także inicjatorem i głównym organizatorem Warszawskiego Konkursu Pianistycznego, który jest największą tego typu imprezą w Polsce. OŚWIECENIE DZWIĘKU Jak powstaje dźwięk w skrzypcach i kontrabasie? Zajrzymy do wnętrza podświetlonego instrumentu i zaobserwujemy jak rozchodzą się w nim drgania. Dowiemy się też dlaczego dźwięk jak niepowtarzalny dla każdego instrumentu. Stanowisko A28 PGE - Sponsor PR

27 Stanowisko A /146 Fundacja Akademia Młodych Odkrywców Od kilku lat organizujemy konkurs nauk przyrodniczych Świetlik dla szkół podstawowych. Prowadzimy też wykłady i warsztaty popularnonaukowe dla uczniów. Jak zbudować spektroskop? Poznamy podstawy spektroskopii - metody badawczej popularnej w wielu dziedzinach nauki. Wykonamy także własny spektroskop do obserwacji światła słonecznego, jarzeniówek czy lamp ulicznych. Jak zbudować peryskop? Peryskop w górę! Zaobserwujemy, jak zachowuje się światło odbite od powierzchni płaskich i zakrzywionych; poznamy zasadę działania peryskopów i luster odblaskowych. Każdy będzie mógł wykonać własny mały peryskop. Dlaczego mamy dwoje oczu? Za pomocą prostych eksperymentów sprawdzimy, dlaczego człowiekowi potrzebna jest para oczu, a nie tylko jedno. Przy okazji poznamy zasadę działania kamer 3D. Chromatografia, czyli wędrujące kolory.

28 Chromatografia nie jest trudna - w prosty sposób wykonamy analizę różnokolorowych pisaków i dowiemy się z jakich kolorów naprawdę składają się ich barwy. Czy oczy można oszukać? Potrafisz oszukać własne zmysły? Poznamy iluzje związane z rozpoznawaniem barw, oceną długości i wielkości. Każdy będzie mógł.. zobaczyć dziurę we własnej ręce! Jak z kolorów tęczy otrzymać kolor biały, a z koloru białego tęczę? Dowiemy się jak powstaje tęcza ze światła białego i jak zmieszać różnokolorowe światła, aby otrzymać światło białe. Ukryte obrazki. Zabawimy się w ukryte kolory - zobaczymy jak za pomocą kawałków kolorowej folii można wyciąć odpowiednią długość fali światła widzialnego." Ile kolorów jest w drukarce? Ile kolorów wyświetla ekran komórki?

29 Poznamy mechanizm składania barw. Przekonamy się, że wykorzystując tylko trzy kolory można otrzymać całą tęczę barw. Co jest potrzebne do tego by widzieć? Jak bardzo potrzebne do widzenia jest światło? Sprawdzimy w prostym doświadczeniu z pudełkiem zaopatrzonym w niewielki otwór. Pudełko z Kioto - czy można ugotować obiad dzięki światłu Słońca? Poznamy tzw. pudełko z Kioto, pozwalające na podgrzanie wody lub jedzenia. Sprawdzimy tym samym jaką temperaturę można uzyskać w takim pudełku w polskich warunkach klimatycznych. Stanowisko A /107 Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej Jesteśmy nowoczesnym centrum naukowo-dydaktycznym, oferujemy interdyscyplinarne studia społeczno-humanistyczne, magisterskie, doktoranckie i podyplomowe. Jesteśmy też jednym z najważniejszych ośrodków studiów psychologicznych w kraju. Zmysł dotyku w interakcji z komputerem Czy nieistniejący przedmiot może mieć fakturę, twardość, kształt? Za pomocą urządzenia haptycznego będziemy dotykać obiektów 3D znajdujących się w przestrzeni wirtualnej.

30 Sprawdź swój refleks Jak szybko przebierasz nogami? Trzeba będzie nadążyć za komputerem wskazującym określone pola na planszy pod stopami. Trochę ruchu i badanie refleksu w jednym! Miłość Jak za pomocą technologii wyrazić miłość? Zapraszamy na interaktywną prezentację odwołującą się do teorii bliskich związków. Neurogra Zapraszamy na serię gier mobilizujących umysł. Sprawdzimy swoją pamięć, koncentrację, szybkość i zdolność logicznego myślenia. Rozrywka gwarantowana! Wykrywacz kłamstw Umiesz oszukać wykrywacz kłamstw? Zmierz się z naszym aparatem! Jak emocje wpływają na nasze decyzje? Jak pracuje mózg człowieka pod wpływem emocji; jakie jego obszary odpowiadają za podejmowanie decyzji? Sprawdzimy to dzięki specjalnym elektrodom badającym aktywność neuronów kory mózgowej.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI KLASA III Drgania i fale mechaniczne Wymagania na stopień dopuszczający obejmują treści niezbędne dla dalszego kształcenia oraz użyteczne w pozaszkolnej działalności ucznia.

Bardziej szczegółowo

17. Który z rysunków błędnie przedstawia bieg jednobarwnego promienia światła przez pryzmat? A. rysunek A, B. rysunek B, C. rysunek C, D. rysunek D.

17. Który z rysunków błędnie przedstawia bieg jednobarwnego promienia światła przez pryzmat? A. rysunek A, B. rysunek B, C. rysunek C, D. rysunek D. OPTYKA - ĆWICZENIA 1. Promień światła padł na zwierciadło tak, że odbił się od niego tworząc z powierzchnią zwierciadła kąt 30 o. Jaki był kąt padania promienia na zwierciadło? A. 15 o B. 30 o C. 60 o

Bardziej szczegółowo

Szczegółowy rozkład materiału z fizyki dla klasy III gimnazjum zgodny z nową podstawą programową.

Szczegółowy rozkład materiału z fizyki dla klasy III gimnazjum zgodny z nową podstawą programową. Szczegółowy rozkład materiału z fizyki dla klasy III gimnazjum zgodny z nową podstawą programową. Lekcja organizacyjna. Omówienie programu nauczania i przypomnienie wymagań przedmiotowych Tytuł rozdziału

Bardziej szczegółowo

Jaki kolor widzisz? Doświadczenie pokazuje zjawisko męczenia się receptorów w oku oraz istnienie barw dopełniających. Zastosowanie/Słowa kluczowe

Jaki kolor widzisz? Doświadczenie pokazuje zjawisko męczenia się receptorów w oku oraz istnienie barw dopełniających. Zastosowanie/Słowa kluczowe 1 Jaki kolor widzisz? Abstrakt Doświadczenie pokazuje zjawisko męczenia się receptorów w oku oraz istnienie barw Zastosowanie/Słowa kluczowe wzrok, zmysły, barwy, czopki, pręciki, barwy dopełniające, światło

Bardziej szczegółowo

ZAGADNIENIA na egzamin klasyfikacyjny z fizyki klasa III (IIIA) rok szkolny 2013/2014 semestr II

ZAGADNIENIA na egzamin klasyfikacyjny z fizyki klasa III (IIIA) rok szkolny 2013/2014 semestr II ZAGADNIENIA na egzamin klasyfikacyjny z fizyki klasa III (IIIA) rok szkolny 2013/2014 semestr II Piotr Ludwikowski XI. POLE MAGNETYCZNE Lp. Temat lekcji Wymagania konieczne i podstawowe. Uczeń: 43 Oddziaływanie

Bardziej szczegółowo

V. KONSPEKTY UCZELNIA WYŻSZA

V. KONSPEKTY UCZELNIA WYŻSZA 66 S t r o n a V. KONSPEKTY UCZELNIA WYŻSZA ŚWIATŁO W ŻYCIU Realizator: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie Nazwa przedmiotu Cele zajęć Treści programowe Efekty Forma pracy uczniów

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE Z FIZYKI W KLASIE III

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE Z FIZYKI W KLASIE III WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE Z FIZYKI W KLASIE III Dział XI. DRGANIA I FALE (9 godzin lekcyjnych) Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który: wskaże w otaczającej rzeczywistości przykłady

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy system oceniania z fizyki w klasie 3

Przedmiotowy system oceniania z fizyki w klasie 3 Przedmiotowy system oceniania z fizyki w klasie 3 Szczegółowe wymagania na poszczególne stopnie (oceny) 1. Drgania i fale R treści nadprogramowe Stopień dopuszczający Stopień dostateczny Stopień dobry

Bardziej szczegółowo

Fale elektromagnetyczne to zaburzenia pola elektrycznego i magnetycznego.

Fale elektromagnetyczne to zaburzenia pola elektrycznego i magnetycznego. Fale elektromagnetyczne to zaburzenia pola elektrycznego i magnetycznego. Zmienne pole magnetyczne wytwarza zmienne pole elektryczne i odwrotnie zmienne pole elektryczne jest źródłem zmiennego pola magnetycznego

Bardziej szczegółowo

FIZYKA Podręcznik: Fizyka i astronomia dla każdego pod red. Barbary Sagnowskiej, wyd. ZamKor.

FIZYKA Podręcznik: Fizyka i astronomia dla każdego pod red. Barbary Sagnowskiej, wyd. ZamKor. DKOS-5002-2\04 Anna Basza-Szuland FIZYKA Podręcznik: Fizyka i astronomia dla każdego pod red. Barbary Sagnowskiej, wyd. ZamKor. WYMAGANIA NA OCENĘ DOPUSZCZAJĄCĄ DLA REALIZOWANYCH TREŚCI PROGRAMOWYCH Kinematyka

Bardziej szczegółowo

mgr Roman Rusin nauczyciel fizyki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kwidzynie

mgr Roman Rusin nauczyciel fizyki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kwidzynie Indywidualny plan nauczania z przedmiotu Fizyka, opracowany na podstawie programu,,ciekawi świata autorstwa Adama Ogazy, nr w Szkolnym Zestawie Programów Nauczania 12/NPP/ZSP1/2012 dla kl. I TL a na rok

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy system oceniania do części 2 podręcznika Klasy 3 w roku szkolnym 2013-2014 sem I

Przedmiotowy system oceniania do części 2 podręcznika Klasy 3 w roku szkolnym 2013-2014 sem I Przedmiotowy system oceniania do części 2 podręcznika Klasy 3 w roku szkolnym 2013-2014 sem I Tabela wymagań programowych i kategorii celów poznawczych Temat lekcji w podręczniku 22. Ruch drgający podać

Bardziej szczegółowo

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL.09.01.

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL.09.01. Mołodiatycze, 22.06.2012 PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości nr. POKL.09.01.02-06-090/11 Opracował: Zygmunt Krawiec 1 W ramach projektu

Bardziej szczegółowo

Dział: 7. Światło i jego rola w przyrodzie.

Dział: 7. Światło i jego rola w przyrodzie. Dział: 7. Światło i jego rola w przyrodzie. TEMATY I ZAKRES TREŚCI NAUCZANIA Fizyka klasa 3 LO Nr programu: DKOS-4015-89/02 Moduł Dział - Temat L. Zjawisko odbicia i załamania światła 1 Prawo odbicia i

Bardziej szczegółowo

Prawa optyki geometrycznej

Prawa optyki geometrycznej Optyka Podstawowe pojęcia Światłem nazywamy fale elektromagnetyczne, o długościach, na które reaguje oko ludzkie, tzn. 380-780 nm. O falowych własnościach światła świadczą takie zjawiska, jak ugięcie (dyfrakcja)

Bardziej szczegółowo

Zwierciadło kuliste stanowi część gładkiej, wypolerowanej powierzchni kuli. Wyróżniamy zwierciadła kuliste:

Zwierciadło kuliste stanowi część gładkiej, wypolerowanej powierzchni kuli. Wyróżniamy zwierciadła kuliste: Fale świetlne Światło jest falą elektromagnetyczną, czyli rozchodzącymi się w przestrzeni zmiennymi i wzajemnie przenikającymi się polami: elektrycznym i magnetycznym. Szybkość światła w próżni jest największa

Bardziej szczegółowo

Stan czystości środowiska w moim mieście

Stan czystości środowiska w moim mieście PROJEKT PRZYRODNICZY Stan czystości środowiska w moim mieście 1. Organizacja: realizacja projektu odbywa się na poziomie klas 6, projekt trwa od marca do kwietnia (część praktyczna, doświadczalna, którą

Bardziej szczegółowo

WYSZKOWSKI UNIWERSYTET DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

WYSZKOWSKI UNIWERSYTET DLA DZIECI I MŁODZIEŻY WYSZKOWSKI UNIWERSYTET DLA DZIECI I MŁODZIEŻY WYKŁADY POPROWADZĄ PROFESOROWIE UNIWERSYTETU KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W WARSZAWIE. PROJEKT INAUGURACJA Misją Uniwersytetów Dziecięcych...jest rozbudzenie

Bardziej szczegółowo

WARSZAWA krok po kroku nasze wspomnienia

WARSZAWA krok po kroku nasze wspomnienia WARSZAWA krok po kroku nasze wspomnienia Warszawa da się lubić, Tutaj szczęście można znaleźć, Tutaj serce można zgubić Dnia 18.10.2011 r. uczniowie Gimnazjum nr 6 w Czerwionce-Leszczynach wzięli udział

Bardziej szczegółowo

Jeden z narządów zmysłów. Umożliwia rozpoznawanie kształtów, barw i ruchów. Odczytuje moc i kąt padania światła. Bardziej wyspecjalizowanie oczy

Jeden z narządów zmysłów. Umożliwia rozpoznawanie kształtów, barw i ruchów. Odczytuje moc i kąt padania światła. Bardziej wyspecjalizowanie oczy I CO MU ZAGRAŻA Jeden z narządów zmysłów. Umożliwia rozpoznawanie kształtów, barw i ruchów. Odczytuje moc i kąt padania światła. Bardziej wyspecjalizowanie oczy pozwalają np. widzieć w ciemności. Zewnętrzne

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI KLASA III GIMNAZJUM

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI KLASA III GIMNAZJUM WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI KLASA III GIMNAZJUM DZIAŁ I. PRĄD ELEKTRYCZNY - co to jest prąd elektryczny - jakie są jednostki napięcia elektrycznego - jaki jest umowny kierunek płynącego prądu - co to

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenie: "Zagadnienia optyki"

Ćwiczenie: Zagadnienia optyki Ćwiczenie: "Zagadnienia optyki" Opracowane w ramach projektu: "Wirtualne Laboratoria Fizyczne nowoczesną metodą nauczania realizowanego przez Warszawską Wyższą Szkołę Informatyki. Zakres ćwiczenia: 1.

Bardziej szczegółowo

Projekt Czy te oczy mogą kłamac

Projekt Czy te oczy mogą kłamac Projekt Czy te oczy mogą kłamac Zajęcia realizowane metodą przewodniego tekstu Cel główny: Rozszerzenie wiedzy na temat mechanizmu widzenia. Treści kształcenia zajęć interdyscyplinarnych: Fizyka: Rozchodzenie

Bardziej szczegółowo

Kursy pozalekcyjne z budowy i programowania robotów dla dzieci i młodzieży

Kursy pozalekcyjne z budowy i programowania robotów dla dzieci i młodzieży Kursy pozalekcyjne z budowy i programowania robotów dla dzieci i młodzieży Budowanie robotów + Nauka Programowania + Dobra zabawa i konkursy Warsztaty TwojRobot.pl to nauka budowy i programowania robotów

Bardziej szczegółowo

Poszukiwacze.. 23.03

Poszukiwacze.. 23.03 Poszukiwacze.. 23.03 Magiczne rośliny. dr Małgorzata Kalandyk-Kołodziejczyk (15miejsc) W dawnych czasach, niektórym roślinom przypisywano niezwykłą, magiczną moc. Podczas zajęć wspólnie odkryjemy nieznane

Bardziej szczegółowo

REALIZACJA ŚCIEŻKI EKOLOGICZNEJ

REALIZACJA ŚCIEŻKI EKOLOGICZNEJ II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA WE WŁOCŁAWKU REALIZACJA ŚCIEŻKI EKOLOGICZNEJ Koordynator ścieżki dr Wojciech Górecki Szczegółowe cele kształcenia i wychowania dla ścieżki ekologicznej

Bardziej szczegółowo

EDUKACYJNE FORUM KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH

EDUKACYJNE FORUM KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH EDUKACYJNE FORUM KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH MULTIMEDIALNY KATALOG ZAWODÓW ZAWÓD: TECHNIK OPTYK Program Operacyjny Kapitał Ludzki Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty Działanie 3.4 Otwartość systemu

Bardziej szczegółowo

Oko i ucho. Źródła światła. Źródła akustyczne. Pokazy fizyczne w Instytucie Fizyki UMK. Marta Michalska, III r. FN Toruń, luty 2009

Oko i ucho. Źródła światła. Źródła akustyczne. Pokazy fizyczne w Instytucie Fizyki UMK. Marta Michalska, III r. FN Toruń, luty 2009 Oko i ucho Źródła światła. Źródła akustyczne. Pokazy fizyczne w Instytucie Fizyki UMK Marta Michalska, III r. FN Toruń, luty 2009 Źródła światła Słońce Tryboluminescencja krzesanie ognia Świeca Żarówka

Bardziej szczegółowo

Optyka 2012/13 powtórzenie

Optyka 2012/13 powtórzenie strona 1 Imię i nazwisko ucznia Data...... Klasa... Zadanie 1. Słońce w ciągu dnia przemieszcza się na niebie ze wschodu na zachód. W którym kierunku obraca się Ziemia? Zadanie 2. Na rysunku przedstawiono

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Tytuł projektu: Światło w życiu. Przedmi ot Treści nauczania z podstawy programowej Treści wykraczające poza

Bardziej szczegółowo

WSTĘP BEZPŁATNY OBOWIAZUJĄ ZAPISY NA WARSZTATY

WSTĘP BEZPŁATNY OBOWIAZUJĄ ZAPISY NA WARSZTATY TERMIN: 24-25 kwiecień 2010, godz. 11.00-16.00 MIEJSCE: Zaczarowane przedszkole NTPP ul. Krzemowa 1 Złotniki, Suchy Las ORGANIZATORZY: NTPP oraz przewodnik edukacyjny edudziecko.pl WSTĘP BEZPŁATNY OBOWIAZUJĄ

Bardziej szczegółowo

TABELA ROZWOJU WIDZENIA MOJEGO DZIECKA

TABELA ROZWOJU WIDZENIA MOJEGO DZIECKA TABELA ROZWOJU WIDZENIA MOJEGO DZIECKA Tabela służy gromadzeniu obserwacji rozwoju widzenia dziecka w czasie codziennych zabaw wzrokowych i domowych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Najlepiej sprawdza się system

Bardziej szczegółowo

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Celem tych zajęć było usprawnianie pamięci słuchowej i koordynacji słuchowowzrokowej. Na zdjęciu uczeń układa

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Celem tych zajęć było usprawnianie pamięci słuchowej i koordynacji słuchowowzrokowej. Na zdjęciu uczeń układa Podsumowanie realizacji projektu pn. Wiedzą zdobędę świat współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego w Szkole Podstawowej w Antoniowie Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI ««*» ( # * *»»

SPIS TREŚCI ««*» ( # * *»» ««*» ( # * *»» CZĘŚĆ I. POJĘCIA PODSTAWOWE 1. Co to jest fizyka? 11 2. Wielkości fizyczne 11 3. Prawa fizyki 17 4. Teorie fizyki 19 5. Układ jednostek SI 20 6. Stałe fizyczne 20 CZĘŚĆ II. MECHANIKA 7.

Bardziej szczegółowo

IGŁA Metoda Projektów Badawczych Grupa III

IGŁA Metoda Projektów Badawczych Grupa III IGŁA Metoda Projektów Badawczych Grupa III (4, 5 latki) Prowadząca: Aleksandra Sysło Opis metody Metoda projektów badawczych - polega na doświadczaniu, eksperymentowaniu, zadawaniu pytań o otaczającym

Bardziej szczegółowo

Zestaw, który pragnę zaproponować do doświadczeń ze światlem podczerwonym. Zestaw składa. z następujących elementów: Rys.lb

Zestaw, który pragnę zaproponować do doświadczeń ze światlem podczerwonym. Zestaw składa. z następujących elementów: Rys.lb Velefrh napadu ulitelil fyziky Szkoła Podstawowa Krowiarki Zestaw, który pragnę zaproponować do doświadczeń ze światlem podczerwonym może być wykorzystany zaróvmo w szkole podstawowej jak i w średniej.

Bardziej szczegółowo

wskazuje w otoczeniu zjawiska elektryzowania przez tarcie formułuje wnioski z doświadczenia sposobu elektryzowania ciał objaśnia pojęcie jon

wskazuje w otoczeniu zjawiska elektryzowania przez tarcie formułuje wnioski z doświadczenia sposobu elektryzowania ciał objaśnia pojęcie jon Klasa III Elektryzowanie przez tarcie. Ładunek elementarny i jego wielokrotności opisuje budowę atomu i jego składniki elektryzuje ciało przez potarcie wskazuje w otoczeniu zjawiska elektryzowania przez

Bardziej szczegółowo

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat JESIENNE OBSERWACJE. JESIEŃ W PRZYRODZIE. tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia

Bardziej szczegółowo

PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA w Tarnowie

PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA w Tarnowie PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA w Tarnowie PROGRAM DNIA OTWARTEGO 13 marca 2015 r. INSTYTUT ADMINISTRACYJNO EKONOMICZNY ADMINISTRACJA 09.00-14.00 - prezentacja kierunku oraz prezentacje przedstawiające

Bardziej szczegółowo

Kto ma czas na ekologię? Raport z badania edukacji ekologicznej w edukacji formalnej

Kto ma czas na ekologię? Raport z badania edukacji ekologicznej w edukacji formalnej Kto ma czas na ekologię? Raport z badania edukacji ekologicznej w edukacji formalnej Kto ma czas na ekologię? Raport z badania edukacji ekologicznej w edukacji formalnej Krzysztof Wychowałek, Gosia Świderek

Bardziej szczegółowo

Jaki kolor ma chlorofil?

Jaki kolor ma chlorofil? Logo designed by Armella Leung, www.armella.fr.to Krzysztof Pawłowski Centrum Fizyki Teoretycznej PAN Warszawa Julia Pawłowska Wydział Biologii UW Warszawa Jaki kolor ma chlorofil? Prezentujemy interdyscyplinarne

Bardziej szczegółowo

-zajęcia sportowe (do wyboru: skałki, wyjście na basen, zawody sportowe, rajdy)

-zajęcia sportowe (do wyboru: skałki, wyjście na basen, zawody sportowe, rajdy) Turnus I : 04.07-09.07 TYDZIIEŃ Z EKSPERYMENTAMI - odkrywanie tajemnic fizyki i chemii - odkrywanie właściwości cieczy oraz innych ciał o różnych stanach skupienia - wykonywanie eksperymentów, obserwacja,

Bardziej szczegółowo

Politechnika Wrocławska Wydział Podstawowych Problemów Techniki

Politechnika Wrocławska Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechnika Wrocławska Wydział Podstawowych Problemów Techniki specjalność FOTONIKA 3,5-letnie studia stacjonarne I stopnia (studia inżynierskie) FIZYKA TECHNICZNA Charakterystyka wykształcenia: - dobre

Bardziej szczegółowo

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie Muzeum dla Dzieci im. J. Korczaka Pracownie Etnograficzne, Wystawy. oferta edukacyjna 2013/2014 PRZEDSZKOLA

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie Muzeum dla Dzieci im. J. Korczaka Pracownie Etnograficzne, Wystawy. oferta edukacyjna 2013/2014 PRZEDSZKOLA Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie Muzeum dla Dzieci im. J. Korczaka Pracownie Etnograficzne, Wystawy PRZEDSZKOLA oferta edukacyjna 2013/2014 www.ethnomuseum.pl rzemiosło sztuka plemiona ludy obiekty

Bardziej szczegółowo

Plan miesięczny: wrzesień

Plan miesięczny: wrzesień Plan miesięczny: wrzesień JA I MOJA RODZINA TYDZIEŃ 1 POZNAJEMY SIĘ Poznanie dzieci, integracja grupy. Dziecko zna imiona dzieci z grupy; wie, że w przedszkolu czuje się bezpiecznie Socjalizacja dzieci

Bardziej szczegółowo

II Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym Kierunek: BIOMEDYCYNA 2015-2018 Poziom studiów: pierwszy stopień Profil: Praktyczny SEMESTR I

II Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym Kierunek: BIOMEDYCYNA 2015-2018 Poziom studiów: pierwszy stopień Profil: Praktyczny SEMESTR I II Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym Kierunek: BIOMEDYCYNA 2015-2018 Poziom studiów: pierwszy stopień Profil: Praktyczny SEMESTR I PRZEDMIOT Chemia ogólna EFEKTY KSZTAŁCENIA 1. posiada wiedzę

Bardziej szczegółowo

WROCŁAWSKIE CENTRUM NAUKI. Kazimiera A. Wilk, pełnomocnik prezydenta ds. centrum nauki

WROCŁAWSKIE CENTRUM NAUKI. Kazimiera A. Wilk, pełnomocnik prezydenta ds. centrum nauki WROCŁAWSKIE CENTRUM NAUKI KONCEPCJA MERYTORYCZNA Kazimiera A. Wilk, pełnomocnik prezydenta ds. centrum nauki Wrocławskie Centrum Nauki 11 uczelni publicznych, 13 - niepublicznych 140000 studentów 10000

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne. niezbędne do uzyskania poszczególnych ocen z zajęć technicznych

Wymagania edukacyjne. niezbędne do uzyskania poszczególnych ocen z zajęć technicznych Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych ocen z zajęć technicznych Opracowała: Joanna Kostrzewa-Hala w klasie III a i III b Gimnazjum w Białej Niżnej na rok szkolny 2014/2015. 1. Stopień

Bardziej szczegółowo

ŚWIATŁO I JEGO ROLA W PRZYRODZIE

ŚWIATŁO I JEGO ROLA W PRZYRODZIE ŚWIATŁO I JEGO ROLA W PRZYRODZIE I. Optyka geotermalna W tym rozdziale poznasz właściwości światła widzialnego, prawa rządzące jego rozchodzeniem się w przestrzeni oraz sposoby wykorzystania tych praw

Bardziej szczegółowo

I. WSTĘP PROGRAM EDUKACJI PROZDROWOTNEJ

I. WSTĘP PROGRAM EDUKACJI PROZDROWOTNEJ PROGRAM EDUKACJI PROZDROWOTNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 7 SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO WYCHOWAWCZEGO DLA DZIECI SŁABO WIDZĄCYCH I NIEWIDOMYCH W DĄBROWIE GÓRNICZEJ Program realizowany jest w latach 2007 2010

Bardziej szczegółowo

SKLEP INTERNETOWY - www.rafix24.pl

SKLEP INTERNETOWY - www.rafix24.pl KREATYWNE ZABAWKI KOLEKCJA 2014 Teraz te chyba najbardziej kreatywne zabawki na świecie również w Polsce! Mając do dyspozycji zaledwie jeden zestaw, dziecko może codziennie tworzyć nową zabawkę! SKLEP

Bardziej szczegółowo

Osiągnięcia edukacyjne dla dzieci z oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2014/2015 Oczekiwane efekty aktywności społecznej dziecka

Osiągnięcia edukacyjne dla dzieci z oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2014/2015 Oczekiwane efekty aktywności społecznej dziecka Osiągnięcia edukacyjne dla dzieci z oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2014/2015 Oczekiwane efekty aktywności społecznej dziecka podaje swoje dane osobowe swobodnie wypowiada się na temat swojej rodziny

Bardziej szczegółowo

PRZYRODA W SZKOLE PONADGIMNAZJALNEJ. Podstawa programowa w szkole ponadgimnazjalnej przyroda.

PRZYRODA W SZKOLE PONADGIMNAZJALNEJ. Podstawa programowa w szkole ponadgimnazjalnej przyroda. Podstawa programowa w szkole ponadgimnazjalnej przyroda. Podstawa prawna Rozporządzenie Ministra edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ ELEKTRYCZNYCH NR

ZESPÓŁ SZKÓŁ ELEKTRYCZNYCH NR TECHNIK MECHATRONIK ZESPÓŁ SZKÓŁ ELEKTRYCZNYCH NR 2 os. SZKOLNE 26 31-977 KRAKÓW www.elektryk2.i365.pl Spis treści: 1. Charakterystyka zawodu 3 2. Dlaczego technik mechatronik? 5 3. Jakie warunki musisz

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie barwą w fotografii

Zarządzanie barwą w fotografii 1 z 6 2010-10-12 19:45 14 czerwca 2010, 07:00 Autor: Szymon Aksienionek czytano: 2689 razy Zarządzanie barwą w fotografii Mamy możliwość używania cyfrowych aparatów fotograficznych, skanerów, monitorów,

Bardziej szczegółowo

Program imprezy na Krakowskim Przedmieściu EUROPA ZMIENIA WARSZAWĘ

Program imprezy na Krakowskim Przedmieściu EUROPA ZMIENIA WARSZAWĘ Program imprezy na Krakowskim Przedmieściu pod tytułem EUROPA ZMIENIA WARSZAWĘ Impreza pt. Europa zmienia Warszawę jest realizowana w ramach projektu prowadzonego przez m.st. Warszawę pod nazwą Punkt Informacyjny

Bardziej szczegółowo

RENÉ THOM EDUKACJA MATEMATYCZNA

RENÉ THOM EDUKACJA MATEMATYCZNA W szkole nie matematyka ma być nowoczesna, ale jej NAUCZANIE. RENÉ THOM EDUKACJA MATEMATYCZNA GRY MATEMATYCZNE NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ Stosowanie gier matematycznych doskonali sprawność rachunkową uczniów

Bardziej szczegółowo

LOGIKIT. Ilustracje: Daniel Fischer

LOGIKIT. Ilustracje: Daniel Fischer 21005 LOGIKIT Spis treści: - 1 drewniana ramka z pisakiem magnetycznym - 16 kart z zadaniami - 1 instrukcja Wiek: 3+ Ilość graczy: 1 Autorzy: Angelika i Jürgen Lange Ciekawość dzieci skierowana na odkrywanie

Bardziej szczegółowo

Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Rzechcie Projekt edukacyjny Jabłko dla dzieci 3-4-letnich

Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Rzechcie Projekt edukacyjny Jabłko dla dzieci 3-4-letnich Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Rzechcie Projekt edukacyjny Jabłko dla dzieci 3-4-letnich Rzechta, wrzesień 2014r. Jesień to okres, w którym warzyw i owoców jest pod dostatkiem. A jabłko

Bardziej szczegółowo

TEST nr 1 z działu: Optyka

TEST nr 1 z działu: Optyka Grupa A Testy sprawdzające TEST nr 1 z działu: Optyka imię i nazwisko W zadaniach 1. 17. wstaw krzyżyk w kwadracik obok wybranej odpowiedzi. klasa data 1 Gdy światło rozchodzi się w próżni, jego prędkć

Bardziej szczegółowo

XII Festiwal Sztuki Małego Dziecka Kosmos Temat projektu: KOSMICZNE PRZYGODY PRZEDSZKOLAKÓW Tematy projektu realizowane w oparciu o Podstawę

XII Festiwal Sztuki Małego Dziecka Kosmos Temat projektu: KOSMICZNE PRZYGODY PRZEDSZKOLAKÓW Tematy projektu realizowane w oparciu o Podstawę XII Festiwal Sztuki Małego Dziecka Kosmos Temat projektu: KOSMICZNE PRZYGODY PRZEDSZKOLAKÓW Tematy projektu realizowane w oparciu o Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego: 1. Ziemia nasza niezwykła

Bardziej szczegółowo

Znam przepisy i jestem bezpieczny! - przygotowanie do sprawdzianu na kartę motorowerową.

Znam przepisy i jestem bezpieczny! - przygotowanie do sprawdzianu na kartę motorowerową. Znam przepisy i jestem bezpieczny! - przygotowanie do sprawdzianu na kartę motorowerową. poznanie budowy motoroweru i obowiązkowego jego wyposażenia, poznanie zasad pieszych, rowerzystów i motorowerzystów

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Autor: Małgorzata Urbańska Klasa I Edukacja: społeczna, polonistyczna, plastyczna, matematyczna, techniczna, Cel zajęć: -zapoznanie

Bardziej szczegółowo

Zaznacz prawdziwą odpowiedź: Fale elektromagnetyczne do rozchodzenia się... ośrodka materialnego A. B.

Zaznacz prawdziwą odpowiedź: Fale elektromagnetyczne do rozchodzenia się... ośrodka materialnego A. B. Imię i nazwisko Pytanie 1/ Zaznacz właściwą odpowiedź: Fale elektromagnetyczne są falami poprzecznymi podłużnymi Pytanie 2/ Zaznacz prawdziwą odpowiedź: Fale elektromagnetyczne do rozchodzenia się... ośrodka

Bardziej szczegółowo

I. TEST SPRAWDZAJĄCY WIELOSTOPNIOWY : BODŹCE I ICH ODBIERANIE

I. TEST SPRAWDZAJĄCY WIELOSTOPNIOWY : BODŹCE I ICH ODBIERANIE I. TEST SPRAWDZAJĄCY WIELOSTOPNIOWY : BODŹCE I ICH ODBIERANIE INSTRUKCJA Test składa się z 28 pytań. Pytania są o zróżnicowanym stopniu trudności, ale ułożone w takiej kolejności aby ułatwić Ci pracę.

Bardziej szczegółowo

VIII Bałtycki Festiwal Nauki Koło Studentów Biotechnologii PG

VIII Bałtycki Festiwal Nauki Koło Studentów Biotechnologii PG VIII Bałtycki Festiwal Nauki Koło Studentów Biotechnologii PG W ramach tegorocznego Bałtyckiego Festiwalu Nauki, który odbył się w dniach od 27 do 29 maja 2010 roku członkowie Koła Studentów Biotechnologii

Bardziej szczegółowo

Badanie przy użyciu stolika optycznego lub ławy optycznej praw odbicia i załamania światła. Wyznaczanie ogniskowej soczewki metodą Bessela.

Badanie przy użyciu stolika optycznego lub ławy optycznej praw odbicia i załamania światła. Wyznaczanie ogniskowej soczewki metodą Bessela. Badanie przy użyciu stolika optycznego lub ławy optycznej praw odbicia i załamania światła. Wyznaczanie ogniskowej soczewki metodą Bessela. I LO im. Stefana Żeromskiego w Lęborku 20 luty 2012 Stolik optyczny

Bardziej szczegółowo

PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdffactory www.pdffactory.pl/

PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdffactory www.pdffactory.pl/ Aparat fotograficzny, potocznie aparat urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura. Episkop urządzenie umożliwiające

Bardziej szczegółowo

+OPTYKA 3.stacjapogody.waw.pl K.M.

+OPTYKA 3.stacjapogody.waw.pl K.M. Zwierciadło płaskie, prawo odbicia. +OPTYKA.stacjapogody.waw.pl K.M. Promień padający, odbity i normalna leżą w jednej płaszczyźnie, prostopadłej do płaszczyzny zwierciadła Obszar widzialności punktu w

Bardziej szczegółowo

KLUCZ PUNKTOWANIA ODPOWIEDZI

KLUCZ PUNKTOWANIA ODPOWIEDZI Egzamin maturalny maj 009 FIZYKA I ASTRONOMIA POZIOM ROZSZERZONY KLUCZ PUNKTOWANIA ODPOWIEDZI Zadanie 1.1 Narysowanie toru ruchu ciała w rzucie ukośnym. Narysowanie wektora siły działającej na ciało w

Bardziej szczegółowo

FIZYKA W SAMOCHODZIE Prezentacja wpływu odkryć fizyków na konstruowanie lepszych, bezpieczniejszych i bardziej ekologicznych samochodów.

FIZYKA W SAMOCHODZIE Prezentacja wpływu odkryć fizyków na konstruowanie lepszych, bezpieczniejszych i bardziej ekologicznych samochodów. CHEMIA SHOW Wykorzystanie wiedzy z zakresu inżynierii chemicznej oraz chemii organicznej do stworzenia widowiska wizualnego. 9:30 - SCENA PRZED CENTRUM WYKŁADOWYM FIZYKA W SAMOCHODZIE Prezentacja wpływu

Bardziej szczegółowo

Zalety oświetlenia LED. Oświetlenie LED

Zalety oświetlenia LED. Oświetlenie LED Oświetlenie LED Zalety oświetlenia LED Kompaktowa konstrukcja diody LED, wysoka wydajność i optymalne możliwości projektowania systemów oświetlenowych / This is Why /Właśnie dlatego firma Sharp oferuje

Bardziej szczegółowo

SZKOŁY PODSTAWOWE. oferta edukacyjna 2013/2014

SZKOŁY PODSTAWOWE. oferta edukacyjna 2013/2014 Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie Muzeum dla Dzieci im. J. Korczaka Pracownie Etnograficzne, Wystawy SZKOŁY PODSTAWOWE oferta edukacyjna 2013/2014 www.ethnomuseum.pl edukacja działanie inspiracja

Bardziej szczegółowo

Plan wynikowy (propozycja)

Plan wynikowy (propozycja) Plan wynikowy (propozycja) lekcji Cele operacyjne uczeń: Wymagania podstawowe po nadpod stawowe Dopuszczający Dostateczny Dobry Bardzo dobry 1 2 3 4 5 6 1. Światło i cień wymienia źródła światła wyjaśnia,

Bardziej szczegółowo

Z tego rozdziału dowiesz się:

Z tego rozdziału dowiesz się: Rozdział 2 Jak powstaje głos? Z tego rozdziału dowiesz się: które partie ciała biorą udział w tworzeniu głosu, jak przebiega proces wzbudzania dźwięku w krtani, w jaki sposób dźwięk staje się głoską, na

Bardziej szczegółowo

Tajemnice świata zmysłów oko.

Tajemnice świata zmysłów oko. Tajemnice świata zmysłów oko. Spis treści Narządy zmysłów Zmysły u człowieka Oko Budowa oka Model budowy siatkówki Działanie oka Kolory oczu Choroby oczu Krótkowzroczność Dalekowzroczność Astygmatyzm Akomodacja

Bardziej szczegółowo

Prowadzenie Metody Projektów

Prowadzenie Metody Projektów Prowadzenie Metody Projektów z dziećmi poniżej 1 3 roku życia Konferencja Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego Jak uczyć dzieci myśleć? Warszawa, 23.03.2010r. Katarzyna Grzegorzewska Jagoda Konieczna

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 im. Karola Wojtyły

ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 im. Karola Wojtyły 84-300 Lębork, ul. Marcinkowskiego 1 www.zso2.com e-mail: sekretariat@zso2.com tel.059-8622 297 KIERUNKI I CZAS KSZTAŁCENIA: II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE to szkoła ponadgimnazjalna o 3 letnim cyklu kształcenia.

Bardziej szczegółowo

Więcej zdjęć możesz obejrzeć w galerii. Wystarczy skopiować poniższy link.

Więcej zdjęć możesz obejrzeć w galerii. Wystarczy skopiować poniższy link. Jesteśmy szkołą innowacyjną od dwóch lat realizujemy wyjątkową na skalę kraju innowację pedagogiczną - autorską klasę I B matematyczno-fizyczno-informatyczną, w której realizuje się odwróconą szkołę z

Bardziej szczegółowo

Nanotechnologie w diagnostyce

Nanotechnologie w diagnostyce Nanotechnologie w diagnostyce Diagnostyka endoskopowa Nanotechnologie mogą być przydatne w diagnostyce niedostępnych miejsc w badaniach endoskopowych. Temu mogą służyć mikrokamery wielkości antybiotyku,

Bardziej szczegółowo

Plan wynikowy z wymaganiami edukacyjnymi przedmiotu plastyka dla klasy 4 szkoły podstawowej

Plan wynikowy z wymaganiami edukacyjnymi przedmiotu plastyka dla klasy 4 szkoły podstawowej Plan wynikowy z wymaganiami edukacyjnymi przedmiotu plastyka dla klasy 4 szkoły podstawowej Temat Ocena dopuszczająca 1. Co to jest sztuka? wymienia miejsca, w których można zobaczyć dzieła wskazane ćwiczenie

Bardziej szczegółowo

Program edukacyjny Mamo, Tato, wolę wodę!

Program edukacyjny Mamo, Tato, wolę wodę! Program edukacyjny Mamo, Tato, wolę wodę! Koordynator programu: Monika Dworaczek Program edukacyjny Mamo! Tato! Wolę wodę! został zainicjowany przez Żywiec Zdrój S.A. w 2009 roku, w trosce o zdrowy rozwój

Bardziej szczegółowo

Autor: Klasa I Temat lekcji: Edukacja: Cel/cele zajęć: Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia: Kryteria sukcesu dla ucznia

Autor: Klasa I Temat lekcji: Edukacja: Cel/cele zajęć: Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia: Kryteria sukcesu dla ucznia Autor: Magdalena Kubacka Klasa I Edukacja: przyrodnicza Cel/cele zajęć: - poszerzanie wiedzy o wodzie, jej stanach skupienia, występowaniu na Ziemi, przydatności, zagrożeniach, - poznanie trzech stanów

Bardziej szczegółowo

Profil dyplomowania: Systemy multimedialne

Profil dyplomowania: Systemy multimedialne Profil dyplomowania: Systemy multimedialne Zespół Kierownik Katedry - prof. zw. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski historia: 1968 początek historii budowy specjalności 1997 - Katedra Inżynierii Dźwięku 2000

Bardziej szczegółowo

Wolontariusz WANTED!

Wolontariusz WANTED! Wolontariusz WANTED! Kogo szukamy: Asystenta Prowadzącego warsztaty dla dzieci i rodzin 7 dzień tworzenia Opis programu: 7 DZIEŃ TWORZENIA to cykl warsztatów artystycznych, którego uczestnicy zwiedzają

Bardziej szczegółowo

LABORATORIUM FIZYKI PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W NYSIE

LABORATORIUM FIZYKI PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W NYSIE LABORATORIUM FIZYKI PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W NYSIE Ćwiczenie nr 7 Temat: Pomiar kąta załamania i kąta odbicia światła. Sposoby korekcji wad wzroku. 1. Wprowadzenie Zestaw ćwiczeniowy został

Bardziej szczegółowo

W roku szkolnym 2014/2015 uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie Karolina Niewiarowska i Dominika Jabłońska

W roku szkolnym 2014/2015 uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie Karolina Niewiarowska i Dominika Jabłońska W roku szkolnym 2014/2015 uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie Karolina Niewiarowska i Dominika Jabłońska realizowały działania w ramach projektu: Regionalny program stypendialny

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenie 53. Soczewki

Ćwiczenie 53. Soczewki Ćwiczenie 53. Soczewki Małgorzata Nowina-Konopka, Andrzej Zięba Cel ćwiczenia Pomiar ogniskowych soczewki skupiającej i układu soczewek (skupiająca i rozpraszająca), obliczenie ogniskowej soczewki rozpraszającej.

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI Temat lekcji: Soczewki i obrazy otrzymywane w soczewkach

SCENARIUSZ LEKCJI Temat lekcji: Soczewki i obrazy otrzymywane w soczewkach Scenariusz lekcji : Soczewki i obrazy otrzymywane w soczewkach Autorski konspekt lekcyjny Słowa kluczowe: soczewki, obrazy Joachim Hurek, Publiczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w

Bardziej szczegółowo

pobrano z serwisu Fizyka Dla Każdego - http://fizyka.dk - zadania z fizyki, wzory fizyczne, fizyka matura

pobrano z serwisu Fizyka Dla Każdego - http://fizyka.dk - zadania z fizyki, wzory fizyczne, fizyka matura 12. Fale elektromagnetyczne zadania z arkusza I 12.5 12.1 12.6 12.2 12.7 12.8 12.9 12.3 12.10 12.4 12.11 12. Fale elektromagnetyczne - 1 - 12.12 12.20 12.13 12.14 12.21 12.22 12.15 12.23 12.16 12.24 12.17

Bardziej szczegółowo

PROJEKTY EDUKACYJNE DLA KLASY I GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

PROJEKTY EDUKACYJNE DLA KLASY I GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 imię i nazwisko nauczyciela PROJEKTY EDUKACYJNE DLA KLASY I GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 015/016 klasa temat projektu forma opis czas realizacji JĘZYK POLSKI sposób prezentacji Aneta Gromanowska Kronika naszej

Bardziej szczegółowo

OFERTA ZAJĘĆ Z ROBOTYKI I PROGRAMOWANIA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH ORAZ GIMNAZJALNYCH

OFERTA ZAJĘĆ Z ROBOTYKI I PROGRAMOWANIA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH ORAZ GIMNAZJALNYCH OFERTA ZAJĘĆ Z ROBOTYKI I PROGRAMOWANIA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH ORAZ GIMNAZJALNYCH O Nas Firma Nowoczesny Wymiar Edukacji - Warsztat Robotów, to projekt stworzony i realizowany przez młodych inżynierów,

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z realizacji programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem: Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu w Miejskim Przedszkolu

Sprawozdanie z realizacji programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem: Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu w Miejskim Przedszkolu Sprawozdanie z realizacji programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem: Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu w Miejskim Przedszkolu nr 99 w Katowicach Na przełomie marca i kwietnia dzieci

Bardziej szczegółowo

WYCHOWANIE KOMUNIKACYJNE

WYCHOWANIE KOMUNIKACYJNE ZAJĘCIA TECHNICZNE PLAN DYDAKTYCZNY GIMNAZJUM Plan opracowano na podstawie: o Podstawy programowej kształcenia ogólnego w gimnazjum; o Programu nauczania: Zajęcia techniczne Urszula Białka Wydawnictwo

Bardziej szczegółowo

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skierniewicach ul. Nowobielańska 100 Tel: 46 833-96-00

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skierniewicach ul. Nowobielańska 100 Tel: 46 833-96-00 Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skierniewicach ul. Nowobielańska 100 Tel: 46 833-96-00 Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skierniewicach jest placówką oświatową o rozbudowanej strukturze organizacyjnej.

Bardziej szczegółowo

Projekt ASTRONOM 2015 dofinansowany ze środków Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych i objęty honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Ursynów

Projekt ASTRONOM 2015 dofinansowany ze środków Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych i objęty honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Ursynów Organizator: Sponsor: Patronat honorowy: Trzy nauczycielki : pp.krystyna Brodzik, Magdalena Rozborska i Justyna Walendzik od wielu lat prowadziły w naszej szkole Konkurs Wiedzy Astronomicznej. Na spotkaniu

Bardziej szczegółowo

Centrum Edukacji Przyrodniczej

Centrum Edukacji Przyrodniczej Centrum Edukacji Przyrodniczej zaprasza do skorzystania z darmowej oferty zajęć edukacyjnych pod hasłem lekcje przyrody Pakiety edukacyjne dla przedszkolaków i klas I-III szkół podstawowych... 3 Pakiety

Bardziej szczegółowo

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Autor: Karina Jedynak Grupa wiekowa: 5 - latki Temat: Zwierzęta na wsi. Byczek. Scenariusz zajęć

Bardziej szczegółowo