Galeria - Światłoprzestrzeń

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Galeria - Światłoprzestrzeń"

Transkrypt

1 Galeria - Światłoprzestrzeń Światło najlepiej obserwować w ciemności. Dlatego sercem Pikniku jest w tym roku mroczna Światłoprzestrzeń mająca 2,5 tys. metrów kwadratowych galeria, pełna niezwykłych pokazów i doświadczeń. Krążąc w tej przestrzeni, niczym foton w światłowodzie zbieramy informacje o naturze światła. Sprawdzamy, jak ewoluowała wiedza i poznajemy różnorodne możliwości wykorzystywania oświetlenia. Główne atrakcje Światłoprzestrzeni: wystawa listów Alberta Einsteina i Marii Curie. Kopie korespondencji prowadzonej przez dwoje słynnych naukowców, dotyczącej m. in. badań nad naturą światła przyjechały specjalnie na Piknik prosto z Izraela, z Archiwum Alberta Einsteina. Część z nich zostanie po raz pierwszy zaprezentowana publicznie. Wystawa Muzeum Neonów Najsłynniejsze warszawskie neony i ich historia. Wystawie towarzyszą warsztaty, demaskujące tajemnice tych pierwszych ulicznych iluminacji i wyjaśniające zasady ich działania. Świecące glony Nie tylko świetliki świecą w naturze. Tę umiejętność posiadają także glony. Bardzo efektowne, zwłaszcza gdy jest ich dużo. Można to sprawdzić, spacerując pod glonowym dachem lub odbijając pełną nich piłkę. Zwierciadło Archimedesa Specjalne zwierciadło wklęsłe pozwoliło niegdyś Archimedesowi spalić całą flotę rzymską. Nasze jest nieco mniejsze, ale nadal imponującej wielkości. Fotografia na liściach Tak, liście mogą zastąpić papier fotograficzny. Wywołane na nich zdjęcia można zabrać na pamiątkę. Świat oczami pszczół Okazuje się, że pszczoły widzą wiele detali, które w ich oczach stają się świetliste. Dzięki kilku trikom związanym z oświetleniem i barwnikami, możemy przetestować podobny efekt na sobie.

2 Stanowisko A1 2015/120 Instytut Francuski w Polsce-Ambasada Francji Ambasada Francji w Polsce to placówka dyplomatyczna reprezentująca Republikę Francuską. Instytut Francuski prowadzi projekty kulturalne i naukowe; organizuje konkursy dla szkół i klas francuskich w Polsce. French scientific innovations Francuskie innowacje naukowe Zapraszamy na pokaz ostatnich francuskich odkryć naukowych. Poznamy między innymi świecące włókno szklane i szkło zmieniające kolor w zależności od oświetlenia. Playing with colours and embodying a natural source of light Jak powstaje paleta barw? Zmieszamy trzy podstawowe kolory a w ten sposób powstałych barw użyjemy do świetlnego makijażu. Using and saving light power Zapraszamy na serię eksperymentów ze zjawiskami elektrycznymi w roli głównej.

3 Campus France: Study in France Studia we Francji Jak podjąć studia we Francji? Tu zdobędziemy informacje na temat oferty francuskich uczelni. Stanowisko A2 2015/088 Ambasada Republiki Federalnej Niemiec Warszawa Ambasada Niemiec jest przedstawicielstwem Republiki Federalnej Niemiec w Polsce. Wymieniamy informacje i pogłębiamy współpracę polsko-niemiecką we wszystkich dziedzinach - polityce, gospodarce, kulturze, nauce i edukacji. Fantastyczne oblicze światła (Willy-Brandt-Schule Warszawa) Poznamy dwojaką naturę światła, poeksperymentujemy z interferencją i poobserwujemy lasery. Przyjrzymy się hologramom, porozmawiamy o optyce kwantowej i pobawimy się złudzeniami optycznymi. Energiewende - Jak to się robi (Ambasada Niemiec w Warszawie) Jak działają urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii? Poznamy budowę i zasadę działania wiatraka, elementu fotowoltaicznego, grawitacyjno-wirowej elektrowni wodnej. Zbadamy silnik Stirlinga i dowiemy się jak działa biogazownia.

4 Ratujmy klimat (Heinrich-Boell-Stiftung Warszawa) Co możemy zrobić dla ratowania klimatu? Dowiemy się m.in. jak zagospodarować balkony i parapety na domowe uprawy, obejrzymy model ogniwa fotowoltaicznego i sprawdzimy jak działa zegarek elektroniczny zasilany warzywami. Więcej światła!* *podobno ostatnie słowa Johanna Wolfganga von Goethego (Goethe Instytut Warszawa) Przeprowadzimy eksperymenty optyczne metodami Johanna Wolfganga von Goethego. Poznamy psychologię kolorów, test osobowości według Róży temperamentów, pryzmat wodny, a także porównamy Farbenlehre Goethego z teorią Newtona. Stanowisko A3 Pikniki Naukowe na Ukrainie Stanowisko A4 Ambasada Kanady Pierwsze skojarzenie z Kanadą? Dobrobyt, ekologia - a przede wszystkim świetne warunki do badań i rozwoju. Nie bez przyczyny "kanada" to synonim nowoczesności i najlepszych szans. Zapraszamy na nasze stanowisko! Stanowisko A5 2015/200 Ustanova Hisa eksperimentov Nasz centrum nauki to miejsce gdzie przeplata się radość zdobywania wiedzy, edukacja i humor. Naszym motto jest "Nauka przez zabawę". Jest dla nas oczywiste, że nauka przez samodzielne

5 eksperymenty to najwłaściwsza droga do zdobywania wiedzy i zachęty do podejmowania dalszych poszukiwań. Rescience - recycled science Nauka z recyklingu Zbudujemy niepozorny, lecz głośny instrument muzyczny, samoloty o nietypowych kształtach, prosty aparat fotograficzny - i parę innych ciekawych, choć pozornie bezużytecznych sprzętów. Stanowisko A6 2015/134 Czeskie Centrum Techmania Science Centre to nowoczesne centrum nauki, którego siedzibą jest była hala kody Plzeň w Czechach. Naszym celem jest przybliżenie nauki szerokiej publiczności. Nasze interaktywne eksponaty i ciekawe doświadczenia w przystępny sposób przedstawiają prawa fizyki. Światło pod lupą Jak zbadać drogi promieni światła? Posłuży nam do tego specjalna komora dymowa i podstawowe przyrządy optyczne. Zbudujemy też różne rodzaje teleskopów i dowiemy się jak zmienić teleskop astronomiczny w mikroskop. Świetlne podróże Patrząc na słońce (bezpiecznie!) poznamy podstawowe właściwości światła i jego zachowania. Dowiemy się też jak współcześnie wykorzystuje się światło w nowoczesnych technologiach na przykładzie laserów i światłowodów.

6 Stanowisko A7 Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi Zajmujemy się popularyzacją nauki, szczególnie wśród młodych ludzi. Organizujemy wykłady i warsztaty, wysyłamy prace naszych podopiecznych na konkursy międzynarodowe. Współpracujemy przy tym z tureckimi instytucjami rządowymi. Cloud Chamber / /Komnata chmur Dowiemy się, jak zaobserwować promieniowanie kosmiczne. Każdy będzie mógł samodzielnie wychwycić wysokoenergetyczne elektrony! Astrolabe / / Astrolabium Coś dla lubiących puzzle - trzeba poskładać w całość cząstki Astrolabium. Poznajmy narzędzie, jakiego używał sam Kopernik! DNA Isolation / / Izolowanie DNA Wyizolujemy DNA z produktów żywnościowych. Przy okazji poznamy tajniki tego procesu. Stanowisko A8 2015/021 Zespół Szkół Gimnazjum w Wysocku Małym W naszym gimnazjum uczy się około 80 uczniów w trzech oddziałach klasowych. Uczniowie biorą aktywnie udział w wielu konkursach oraz projektach lokalnych i międzynarodowych.

7 Zabawki fizyczne Zapraszamy do zabawy! Wypróbujemy około 100 różnych zabawek fizycznych. Praktycznie sprawdzimy prawa fizyki odpowiedzialne za działanie zabawek. Stanowisko A9 2015/181 Gimnazjum im. Prezydenta Gabriela Narutowicza w Zespole Szkół Publicznych w Cząstkowie Mazowieckim Co roku organizujemy konkurs na Uczniowski Eksperyment Przyrodniczy i Fizyczny. Wiemy jak zainteresować tymi dziedzinami młodych ludzi. Nasi prezenterzy byli już kilka razy wyróżniani za najlepsze pokazy podczas Pikniku, gwarantujemy więc odpowiedni poziom atrakcji! :-) Zwierciadła płaskie, wklęsłe i wypukłe, czyli Zwierciadełko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie? Wspólnie zbadamy jak powstają obrazy w różnych rodzajach zwierciadeł i sprawdzimy, od czego zależy rozmiar i położenie obrazu. W tym celu staniemy się gośćmi gabinetu luster. Będzie wesoło! Na koniec poznamy działanie kalejdoskopu i sprawdzimy jak obejrzeć w nim samego siebie. Widzenie stereoskopowe a obrazy 3D, czyli jak oszukać mózg? Zapoznamy się bezpośrednio z różnymi technikami otrzymywania obrazu 3D. Poznamy anaglify, okulary z polaryzatorami stosowane w kinach, hologramy. Dowiemy się też, jak można oglądać obrazy 3D bez pomocy przyrządów.

8 Budujemy przyrządy optyczne przy użyciu soczewek. Sprawdzimy, od czego zależy rozmiar, położenie i orientacja obrazów uzyskiwanych za pomocą różnych soczewek. Następnie zbudujemy lupę, mikroskop i lunetę. Poznamy też soczewkę Fresnela i zobaczymy ciekawe efekty uzyskane za pomocą pryzmatu wodnego. RGB i CMYK, czyli świat kolorów na różne sposoby. Na podstawie obserwacji obrazów drukowanych i wyświetlanych na ekranie komputera sprawdzimy, co oznaczają tajemnicze skróty stosowane w grafice - CMYK i RGB. Zbuduj własny spektroskop Za pomocą łatwo dostępnych materiałów wykonamy spektroskop. Tubka tekturowa, taśma klejąca i stara płyta CD wystarczą do wykonania siatki dyfrakcyjnej. I już można badać różne źródła światła! Stanowisko A /130 Zespół Szkół Nr 21 Jesteśmy szkołą ponadgimnazjalną, jedyną w Warszawie kształcącą młodzież w kierunku technikanalityk. Kolory ognia

9 Jak zmienić barwę płomienia? Wystarczy rozpylić odpowiedni roztwór soli do powietrza zasilającego palnik. Zapraszamy na feerię ognistych barw! Z czego jest zrobiony kolor? Wiesz z czego zrobiony jest kolor? Zaobserwujemy różne pasma emisyjne i ich barwy. Światło ze światła Światło UV wywołuje fluorescencję substancji - okazuje się, że można ją regulować przez zmianę ph roztworu. Zapraszamy na grę chemii i światła. Chemiczny świetlik Chemiczne źródło światła? Dowiemy się jak je samodzielnie uruchomić. Chemiczna żarówka Jak stworzyć chemiczny żarnik? Wystarczy do tego odpowiedni katalizator i odrobina alkoholu. Między Nikolami Jak wykryć naprężenia wewnętrzne w tworzywach sztucznych i szkle? Sprawdzimy, czy pomoże nam w tym światło spolaryzowane.

10 Refraktometria (co to takiego?) Poznamy metodę refraktometrii - dowiemy się, jakich przyrządów używa się do pomiaru współczynnika załamania światła. Stanowisko A /159 Technikum nr 7 Kształcimy młodych ludzi w sześciu zawodach: technik elektryk, mechatronik, elektroenergetyk transportu szynowego, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, spedytor, logistyk. Światło z owoców i warzyw Jak warzywa i owoce sprawdzają się w roli baterii elektrycznej? Całkiem nieźle, co wykaże ten pokaz. Zdalne sterowanie źródłami światła. Co wiesz o inteligentnych domach? Wykorzystując przekaźniki zaopatrzone w moduły telekomunikacyjne, zabawimy się w zapalanie światła w domu za pomocą wiadomości SMS. Oświetlenie samochodu a zużycie paliwa.

11 Ile siły potrzeba do zasilenia źródła światła? Sprawdzimy jak zachowa się napędzana ręcznie prądnica prądu stałego, gdy do obwodu podłączymy żarówkę samochodową. Mieszanie barw. Czy można uzyskać biały kolor wykorzystując inne barwy? Przekonamy się, wprawiając w ruch obrotowy tarczę Newtona. Oświetlenie dryfującej łodzi. Jak sprawić by diody LED mrugały bez podłączania ich do źródła prądu? Przekonamy się w zabawie z kawałkiem plastiku, kilkoma cewkami i magnesem. Energochłonność źródeł oświetlenia. Ile energii zużywają różne źródła światła? Przekonamy się porównując czas rozładowania przygotowanych wcześniej kondensatorów. Stanowisko A /029 Zespół Szkół nr 16 w Warszawie Od początku istnienia celem szkoły stało się stworzenie uczniom warunków do wszechstronnego rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i fizycznego. Nowy gmach naszej szkoły to jeden z najnowocześniejszych w Warszawie. Każda klasa wyposażona jest w rzutnik multimedialny i

12 klimatyzację. Dysponujemy bogatym i nowoczesnym zapleczem sportowym. W Pikniku Naukowym bierzemy udział od 26 roku. Wieki ciemne i jasne, czyli jak rozwijał się świat. Poprzez gry, łamigłówki i krzyżówki prześledzimy osiągnięcia człowieka oświeconego. Dowiemy się jak odkryto falową naturę światła, jak odkryto witaminy i jaki miało to związek z wydarzeniami historycznymi. Pryzmat wiedzy, czyli pobawmy się tęczą. Rozgryziemy naturę światła, jego właściwości i znaczenie dla człowieka. Będziemy składać i rozkładać światło. Odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego niektóre przedmioty widzimy jako barwne, a inne nie. Powiążemy kolory z odpowiednią długością fali elektromagnetycznej. Poznamy też różnicę pomiędzy absorpcją a adsorpcją. Jest i nie ma, czyli procesy wrażliwe na światło. Zastanowimy się, czy każdy kolor to tylko jeden kolor. Wykonując w tym celu chromatografią cienkowarstwową i bibułową poznamy zjawisko adsorpcji. Przeprowadzimy również doświadczenie zmiany barwy zupełnie tak, jak to obserwujemy na sygnalizacji świetlnej. Przeprowadzimy też serię doświadczeń wykrywających witaminę C - substancję wrażliwą na światło i pokazujących jej właściwości. Witamina C - miotła na rodniki! Sprawdzimy jak cytryna wpływa na kolor jabłka. Poznamy działanie antyoksydacyjne witaminy C i dowiemy się, gdzie jest jej najwięcej. Zbadamy czy witamina C jest kwaśna i co wspólnego ma z octem.

13 Lampiony i świeczniki. Papier, patyczki, trochę kleju, plasteliny i do dzieła! Wydobędziemy z siebie odrobinę kreatywności i artystycznych zdolności - wykonamy lampiony i świeczniki, które zabierzemy do domu. Stanowisko A /185 Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki Oddział Żoliborski Od wielu lat organizujemy spotkania nauczycieli i konkursy matematyczne. Wiemy jak zarażać fascynacją matematyką - wszak to królowa nauk! Światło i planimetria Na płaskie formy też można spojrzeć pod różnym kątem. My spróbujemy spojrzeć nań pod światło - przekonamy się, z jakim skutkiem. Światło i cienie brył W czym może być pomocne fotografowanie cieni? Gdy porównamy zdjęcia, wszystko stanie się jasne - zobaczymy jak odmienne mogą być cienie tej samej bryły oświetlonej na różne sposoby. światło w zadaniach matematycznych

14 Czy światło może być pomocne w zrozumieniu problemów matematycznych? Przekonamy się obliczając wysokość obiektu na podstawie jego cienia. Bryłki bez kleju Jak zdobyć ciekawe informacje na temat brył przestrzennych? Wystarczy rzucić na nie - dosłownie - trochę światła, a własności figur staną się oczywiste. Matematyczny aerobik Ruszaj się inteligentnie! Obserwujący Cię czujnik ruchu będzie przekazywał sygnał do kalkulatora graficznego i za jego pośrednictwem rysował wykres. Przekonamy się, czy potrafisz pokierować tak nietypową maszyną. Stanowisko A /196 Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechnika Warszawska, V LO im księcia Józefa Poniatowskiego Wydział MiNI PW prowadzi badania i kształci studentów w wielu dziedzinach matematycznych. Współpracuje ze stołecznymi liceami, których uczniowie w przyjaznej atmosferze mogą rozwijać swoje liczne pasje. Anamorfozy

15 Anamorfozy to przykład przekształcenia obrazu. Stworzymy je samodzielnie, przekształcając rysunek na siatce prostokątnej na siatkę zdeformowaną, a następnie odtwarzając pierwotny obraz. Gra super bohaterów czyli Batman i Spiderman grają w światło i cień. Kto wygra - Batman czy Spiderman? Dwaj superbohaterowie wcielą się w miejskich architektów. Żonglując światłem i cieniem spróbują zdobyć przewagę nad przeciwnikiem. Emocje gwarantowane! Światło kierujące ruchem Doskonała zabawa dla kandydatów na Stanowisko miejskiego inżyniera ruchu! Za pomocą modeli kolorowych grafów, sznurków i walców spróbujemy stworzyć system kierowania ruchem na skrzyżowaniach. Gaszenie świateł w mieszkaniu Zgaszenie wszystkich świateł w mieszkaniu nie jest takie proste - zwłaszcza wtedy, gdy przełącznik działa według irytującej reguły... Zapraszamy do fascynującej zabawy logicznej! Stanowisko A /190 Wyższa Szkoła Finansów i Zarzadzania w Warszawie Jesteśmy niepubliczną uczelnią akademicką, kształcącą na kierunkach humanistycznych, ekonomicznych i prawnych. Pragniemy kształtować wykwalifikowanych specjalistów, aktywnych i przedsiębiorczych ludzi, potrafiących świadomie kreować swoją ścieżkę zawodową.

16 Energia rytmu- czasowość jest w każdym z nas! Co to jest synchronizacja sensomotoryczna? Korzystamy z niej codziennie. Pozwala nam np. złapać lecącą w naszym kierunku piłkę. Ten pokaz pomoże zrozumieć zasadę synchronizacji. Obracanie figur w umyśle Czy to prawda, że mężczyźni mają lepszą wyobraźnię przestrzenną od kobiet? Przekonamy się podczas próby obrócenia w umyśle konkretnej bryły. Kto okaże się lepszy? Czy ma znaczenie prawolub leworęczność badanej osoby? Zapraszamy do rywalizacji! Naród podzielony - gawęda o Wojnie Secesyjnej Co wiesz o Wojnie Secesyjnej? Podczas tego pokazu będzie można nie tylko poznać umundurowanie i uzbrojenie obu walczących stron ale także porozmawiać z żołnierzem Unii lub Konfederatów! Na deser oddamy strzał z najprawdziwszych replik ówczesnej broni palnej. Stanowisko A16 Karczma Soplicowo - Restauracja Stanowisko A17 Ministerstwo Gospodarki

17 Stanowisko A /096 Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Od dawna znajdujemy się w czołówce najchętniej wybieranych uczelni publicznych w Polsce. Kształcimy ok. 16 tys. studentów na 32 kierunkach studiów. Czy światło ma wpływ na kiełkowanie nasion? Jakie czynniki mają znaczenie w kiełkowaniu nasion? Jak ważne w tym procesie jest światło? Dowiemy się przeprowadzając prosty eksperyment z użyciem ziaren i talerzyków z gazą, które umieścimy w różnych miejscach. Ciepło i mikroklimat Do czego można wykorzystać termowizję? Obejrzymy obrazy cieplne budynków, pojazdów i ludzi. Poznamy też inne interesujące urządzenia o futurystycznych cechach - mierniki i rejestratory mikroklimatu pomieszczeń. Ślady w świetle. Odciski palców? Dzięki wykorzystaniu światła ultrafioletowego oraz daktyloskopijnych proszków fluorescencyjnych bez trudności ujawnimy ukryte ślady! Na deser wykonamy malunki farbą UV na własnych twarzach ;-) Moralność, a światło

18 Co kryją ciemności duszy? Zbadamy poziom naszej uczciwości rozwiązując serię zagadek logicznych. Światło w filmie Jak ważne jest światło przy produkcji filmowej? Dowiemy się przyglądając się pracy operatorów i scenografów filmowych. JĘZYK MIŁOŚCI Czy będąc parą zaprzyjaźnionych lub zakochanych ludzi umiemy ze sobą rozmawiać? Sprawdzimy się w teście zasad poprawnej komunikacji! aktywności MOSTY Czy umiesz pracować w grupie? Sprawdzimy to próbując zbudować prosty most między dwoma wskazanymi meblami. aktywności ZĘBATKI Będziemy łamać sobie głowę nad znaczeniem zębów w zębatce. Zrozumiemy analogie między działaniem układu kół zębatych a funkcjonowaniem relacji opartych na zharmonizowaniu egoizmów.

19 aktywności MALUSZEK U MAMUSI Jak wygląda człowiek w łonie matki? Zbadamy to za pomocą pluszowego modelu macicy z dzieckiem, pępowiną i łożyskiem. Stanowisko A /089 Uniwersytet w Białymstoku Jesteśmy jedną z największych jednostek akademickich w północno-wschodniej Polsce. Tematyka naszych badań dotyczy m.in. fizyki ciała stałego, teorii cieczy kwantowych, kwantowej teorii pola, astrofizyki wysokich energii, ogólnej teorii względności, metod matematycznych fizyki, zjawisk magnetooptycznych, mikro-struktur magnetycznych, nanomateriałów, syntezy organicznej, chemicznej analizy zanieczyszczeń środowiska, mikroskopowych własności ciał stałych, promieniowania grawitacyjnego, relatywistycznej mechaniki nieba, astrofizyki wysokich energii, kosmologii i kryminalistyki. Eksperymenty ze światłem a różne systemy geometryczne Do czego poza tworzeniem map można wykorzystać rzutowanie powierzchni sferycznej na płaszczyznę? Pójdziemy śladami Eratostenesa i sprawdzimy, w jaki sposób ponad dwa tysiące lat temu określił on obwód Ziemi. Rozwiążemy przy tym wiele innych problemów geometrycznych - oczywiście z wykorzystaniem sprytnie rozmieszczonych źródeł światła. Światło spolaryzowane w badaniu mikro-struktur magnetycznych Do czego służy mikroskop magnetooptyczny? Zbadamy za jego pomocą bardzo małe struktury magnetyczne. Przyjrzymy się także rozkładowi pola magnetycznego na pasku karty płatniczej.

20 Dyfrakcja światła na strukturach magnetycznych Na czym polega dyfrakcja światła i do czego może być wykorzystana? Obejrzymy powstawanie obrazu dyfrakcyjnego, używając układu wykorzystującego zjawisko skręcenia płaszczyzny polaryzacji światła przechodzącego przez namagnesowany materiał. Zbadamy też działanie siatek dyfrakcyjnych dobrze znanych z życia codziennego - jak firanka czy pończocha. Rośliny jako biofabryki przetwarzające światło Dlaczego roślinom potrzebne jest światło? Sprawdzimy jak rośliny je wykorzystują zaglądając do wnętrza różnych biologicznych fabryk od mało wyspecjalizowanych liści mszaków do bardzo wyspecjalizowanych liści sałaty, trawy czy cebuli. Wykonamy też fizjologiczne obrazki na różnych liściach, które będzie można zabrać do domu. Chemiczna podróż kierowana światłem Zobaczymy serię reakcji obfitujących w zmiany kolorów. Za pomocą lampy UV pobudzimy cząsteczki do emisji światła i wywołamy chemicznego duszka w zamkniętego w pudełku. Następnie pobawimy się w chemiczne światła drogowe a na koniec zapalimy znicz olimpijski - fascynujący zielony płomień. Co widać w ciemności, czyli pułapka kryminalistyczna Jak zabezpieczyć przewożone pieniądze? Używa się do tego pułapek kryminalistycznych z użyciem proszków świecących w ultrafiolecie. Przeprowadzimy eksperymenty dotyczące ujawniania śladów przy pomocy specjalistycznych lamp.

21 Stanowisko A /161 Wydział Teologiczny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Prowadzimy studia na kierunkach: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, teologia oraz religioznawstwo. Pierwszy z nich to unikalne w skali kraju połączenie teologii i etyki z komunikacją społeczną. Lata świetlne mediów Jak drukuje się gazety dziś, a jak robiono to kiedyś? Poznamy historię prasy i pracę dawnych gazeciarzy. Światło - nosisz je w sobie Weźmiemy udział w kwizie związanym ze światłem, światłością i ciemnością. B jak barwy szczęścia Jak powstaje tęcza? Będziemy mogli przyjrzeć się temu zjawisku z bliska obserwując zmyślną instalację z luster, wody i reflektorów. Młodsi goście poznają znaczenie barw i zabawią się w kolorowanie figur; starsi skorzystają z konsultacji u profesjonalnego stylisty zajmującego się kolorystyką ubrań.

22 Wartości w ciemności Uwaga, lekcja nauki zaufania! Pozwolisz się przeprowadzić obcej osobie przez tor przeszkód, w ciemnościach i z zawiązanymi oczami? Komu zaufasz? Rezultaty eksperymentu mogą być zaskakujące... Cała Polska Myje Ręce: To się sumuje! Mycie rąk już nigdy nie będzie takie samo! Podczas pokazu dowiemy się, jak często, jak długo i w jaki sposób należy myć ręce; w widowiskowy sposób poznamy też źródła i przyczyny chorób brudnych rąk. Miganie Morse'm Jak dostosować nadawany sygnał, by zostać zrozumianym przez odbiorcę wiadomości? Pomoże nam światło, które także jest kanałem komunikacji międzyludzkiej. Stanowisko A /105 Miasto Stołeczne Warszawa Urząd m.st. Warszawa, Centrum komunikacji Społecznej.

23 "Światło w mieście! Zapraszamy na warsztaty i spotkania z osobami zajmującymi się szeroko pojętym tematem światła w mieście. Przewidujemy konkursy z nagrodami! Stanowisko A23 Termika PGNiG- Sponsor PR Stanowisko A /023 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwo prowadzi politykę w obszarze nauki i innowacyjności oraz szkolnictwa wyższego. Przygotowuje strategiczne rozwiązania, dba o wdrażanie programów i funduszy unijnych. Wspiera rozwój polskich uczelni. Opis pokazów Zobaczymy m.in efekt Pulfricha efekt z optyki fizjologicznej, iluzje optyczne i fotografie 3D. Zwiedzimy fotobudkę, obejrzymy hologramy, wystawę multimedialną Nauka to Wolność'', oraz film prezentujący sylwetki naukowców. Dowiemy się też dlaczego kolor różowy nie istnieje i dlaczego w ogóle coś widzimy w świetle widzialnym. Zobaczymy również symulacje widzenia świata przez zwierzęta. Stanowisko A /031 Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk Prowadzimy badania podstawowe i aplikacyjne w obszarze żywności i żywienia, biologii rozrodu oraz zdrowia człowieka. Kształcimy kadry naukowe, popularyzujemy wiedzę oraz budujemy współpracę pomiędzy nauką a przemysłem dla rozwoju inteligentnych specjalizacji gospodarki regionu Warmii i Mazur. Różnorodność kształtów i barw widzianych w świetle mikroskopu

24 W jaki sposób światło umożliwia fotosyntezę, produkcję hormonów albo wykrycie nowotworów? By znaleźć odpowiedź, spojrzymy w okular mikroskopu. Wykonamy preparaty z cebuli, włosów i kryształków cukru. Zobaczymy też preparaty komórek i tkanek, które w świetle mikroskopu, w odpowiednim powiększeniu, prezentują się inaczej niż się tego spodziewamy. Natomiast w świetle UV zobaczymy rozdział kwasu nukleinowego DNA - na mniejsze fragmenty, co jest wykorzystywane powszechnie w kryminologii. Spojrzenie na żywność w prozdrowotnym świetle Które składniki pokarmowe mają szczególne znaczenie dla człowieka? W szeregu eksperymentów chemicznych poznamy prozdrowotne właściwości żywności. Światło jako narzędzie analityczne Do analizy jakich zjawisk można wykorzystać światło? W szeregu eksperymentów zbadamy możliwości światła jako elementu diagnostycznego. Stanowisko A26 i Stanowisko C /033 Instytut Chemii i Techniki Jądrowej Prowadzimy badania naukowe i prace rozwojowe w zakresie radiochemii, chemii jądrowej, chemii radiacyjnej i jądrowej inżynierii chemicznej, radiobiologii. Na koncie dokonań zapisaliśmy opracowanie oraz wdrożenie radiacyjnych technologii sterylizacji i utrwalania żywności, modyfikacji polimerów i półprzewodników oraz instalacji stosujących technologie radiacyjne w ochronie środowiska. Przenikliwość Promieniowania

25 Jak chronić się przed promieniowaniem? Poznamy różne źródła promieniowania alfa, beta i gamma, oraz metody ich pomiaru. Zbadamy też budowę najbardziej popularnego detektora promieniowania jonizującego EKO-C. Sprzęt dozymetryczny Dowiemy się co to jest bramka dozymetryczna, w jakim celu się ją stosuje i jak przeprowadza się pomiar. Sprawdzimy sobie poziom promieniowania na dłoniach i butach. Promieniowanie wokół nas Czy wiesz, że promieniujesz? Zobaczymy sole i minerały promieniotwórcze, które naturalnie występują w środowisku oraz w ludzkim organizmie. Zmierzymy aktywność tych substancji przy pomocy licznika ECO-C i dowiemy się skąd bierze się promieniowanie naturalne. Komora Wilsona Poznamy budowę komory Wilsona - czyli urządzenia, za pomocą którego można w prosty sposób zobrazować rozchodzenie się cząstek elementarnych. Quiz Zapraszamy do udziału w kwizie ze znajomości energetyki jądrowej i promieniowania jonizującego. Dla najlepszych zawodników nagrody!

26 Zjawisko fluorescencji Sprawdzimy jak promieniowanie lampy UV oddziałuje z roztworami niektórych substancji, także codziennego użytku. Stanowisko A /022 Warszawska Szkoła Muzyczna Warszawska Szkoła Muzyczna to stworzona przez fascynatów muzyki szkoła marzeń. Młoda kadra nauczycielska stale poszukuje nowych, atrakcyjnych dla młodzieży metod pracy. Jesteśmy także inicjatorem i głównym organizatorem Warszawskiego Konkursu Pianistycznego, który jest największą tego typu imprezą w Polsce. OŚWIECENIE DZWIĘKU Jak powstaje dźwięk w skrzypcach i kontrabasie? Zajrzymy do wnętrza podświetlonego instrumentu i zaobserwujemy jak rozchodzą się w nim drgania. Dowiemy się też dlaczego dźwięk jak niepowtarzalny dla każdego instrumentu. Stanowisko A28 PGE - Sponsor PR

27 Stanowisko A /146 Fundacja Akademia Młodych Odkrywców Od kilku lat organizujemy konkurs nauk przyrodniczych Świetlik dla szkół podstawowych. Prowadzimy też wykłady i warsztaty popularnonaukowe dla uczniów. Jak zbudować spektroskop? Poznamy podstawy spektroskopii - metody badawczej popularnej w wielu dziedzinach nauki. Wykonamy także własny spektroskop do obserwacji światła słonecznego, jarzeniówek czy lamp ulicznych. Jak zbudować peryskop? Peryskop w górę! Zaobserwujemy, jak zachowuje się światło odbite od powierzchni płaskich i zakrzywionych; poznamy zasadę działania peryskopów i luster odblaskowych. Każdy będzie mógł wykonać własny mały peryskop. Dlaczego mamy dwoje oczu? Za pomocą prostych eksperymentów sprawdzimy, dlaczego człowiekowi potrzebna jest para oczu, a nie tylko jedno. Przy okazji poznamy zasadę działania kamer 3D. Chromatografia, czyli wędrujące kolory.

28 Chromatografia nie jest trudna - w prosty sposób wykonamy analizę różnokolorowych pisaków i dowiemy się z jakich kolorów naprawdę składają się ich barwy. Czy oczy można oszukać? Potrafisz oszukać własne zmysły? Poznamy iluzje związane z rozpoznawaniem barw, oceną długości i wielkości. Każdy będzie mógł.. zobaczyć dziurę we własnej ręce! Jak z kolorów tęczy otrzymać kolor biały, a z koloru białego tęczę? Dowiemy się jak powstaje tęcza ze światła białego i jak zmieszać różnokolorowe światła, aby otrzymać światło białe. Ukryte obrazki. Zabawimy się w ukryte kolory - zobaczymy jak za pomocą kawałków kolorowej folii można wyciąć odpowiednią długość fali światła widzialnego." Ile kolorów jest w drukarce? Ile kolorów wyświetla ekran komórki?

29 Poznamy mechanizm składania barw. Przekonamy się, że wykorzystując tylko trzy kolory można otrzymać całą tęczę barw. Co jest potrzebne do tego by widzieć? Jak bardzo potrzebne do widzenia jest światło? Sprawdzimy w prostym doświadczeniu z pudełkiem zaopatrzonym w niewielki otwór. Pudełko z Kioto - czy można ugotować obiad dzięki światłu Słońca? Poznamy tzw. pudełko z Kioto, pozwalające na podgrzanie wody lub jedzenia. Sprawdzimy tym samym jaką temperaturę można uzyskać w takim pudełku w polskich warunkach klimatycznych. Stanowisko A /107 Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej Jesteśmy nowoczesnym centrum naukowo-dydaktycznym, oferujemy interdyscyplinarne studia społeczno-humanistyczne, magisterskie, doktoranckie i podyplomowe. Jesteśmy też jednym z najważniejszych ośrodków studiów psychologicznych w kraju. Zmysł dotyku w interakcji z komputerem Czy nieistniejący przedmiot może mieć fakturę, twardość, kształt? Za pomocą urządzenia haptycznego będziemy dotykać obiektów 3D znajdujących się w przestrzeni wirtualnej.

30 Sprawdź swój refleks Jak szybko przebierasz nogami? Trzeba będzie nadążyć za komputerem wskazującym określone pola na planszy pod stopami. Trochę ruchu i badanie refleksu w jednym! Miłość Jak za pomocą technologii wyrazić miłość? Zapraszamy na interaktywną prezentację odwołującą się do teorii bliskich związków. Neurogra Zapraszamy na serię gier mobilizujących umysł. Sprawdzimy swoją pamięć, koncentrację, szybkość i zdolność logicznego myślenia. Rozrywka gwarantowana! Wykrywacz kłamstw Umiesz oszukać wykrywacz kłamstw? Zmierz się z naszym aparatem! Jak emocje wpływają na nasze decyzje? Jak pracuje mózg człowieka pod wpływem emocji; jakie jego obszary odpowiadają za podejmowanie decyzji? Sprawdzimy to dzięki specjalnym elektrodom badającym aktywność neuronów kory mózgowej.