Galeria - Światłoprzestrzeń

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Galeria - Światłoprzestrzeń"

Transkrypt

1 Galeria - Światłoprzestrzeń Światło najlepiej obserwować w ciemności. Dlatego sercem Pikniku jest w tym roku mroczna Światłoprzestrzeń mająca 2,5 tys. metrów kwadratowych galeria, pełna niezwykłych pokazów i doświadczeń. Krążąc w tej przestrzeni, niczym foton w światłowodzie zbieramy informacje o naturze światła. Sprawdzamy, jak ewoluowała wiedza i poznajemy różnorodne możliwości wykorzystywania oświetlenia. Główne atrakcje Światłoprzestrzeni: wystawa listów Alberta Einsteina i Marii Curie. Kopie korespondencji prowadzonej przez dwoje słynnych naukowców, dotyczącej m. in. badań nad naturą światła przyjechały specjalnie na Piknik prosto z Izraela, z Archiwum Alberta Einsteina. Część z nich zostanie po raz pierwszy zaprezentowana publicznie. Wystawa Muzeum Neonów Najsłynniejsze warszawskie neony i ich historia. Wystawie towarzyszą warsztaty, demaskujące tajemnice tych pierwszych ulicznych iluminacji i wyjaśniające zasady ich działania. Świecące glony Nie tylko świetliki świecą w naturze. Tę umiejętność posiadają także glony. Bardzo efektowne, zwłaszcza gdy jest ich dużo. Można to sprawdzić, spacerując pod glonowym dachem lub odbijając pełną nich piłkę. Zwierciadło Archimedesa Specjalne zwierciadło wklęsłe pozwoliło niegdyś Archimedesowi spalić całą flotę rzymską. Nasze jest nieco mniejsze, ale nadal imponującej wielkości. Fotografia na liściach Tak, liście mogą zastąpić papier fotograficzny. Wywołane na nich zdjęcia można zabrać na pamiątkę. Świat oczami pszczół Okazuje się, że pszczoły widzą wiele detali, które w ich oczach stają się świetliste. Dzięki kilku trikom związanym z oświetleniem i barwnikami, możemy przetestować podobny efekt na sobie.

2 Stanowisko A1 2015/120 Instytut Francuski w Polsce-Ambasada Francji Ambasada Francji w Polsce to placówka dyplomatyczna reprezentująca Republikę Francuską. Instytut Francuski prowadzi projekty kulturalne i naukowe; organizuje konkursy dla szkół i klas francuskich w Polsce. French scientific innovations Francuskie innowacje naukowe Zapraszamy na pokaz ostatnich francuskich odkryć naukowych. Poznamy między innymi świecące włókno szklane i szkło zmieniające kolor w zależności od oświetlenia. Playing with colours and embodying a natural source of light Jak powstaje paleta barw? Zmieszamy trzy podstawowe kolory a w ten sposób powstałych barw użyjemy do świetlnego makijażu. Using and saving light power Zapraszamy na serię eksperymentów ze zjawiskami elektrycznymi w roli głównej.

3 Campus France: Study in France Studia we Francji Jak podjąć studia we Francji? Tu zdobędziemy informacje na temat oferty francuskich uczelni. Stanowisko A2 2015/088 Ambasada Republiki Federalnej Niemiec Warszawa Ambasada Niemiec jest przedstawicielstwem Republiki Federalnej Niemiec w Polsce. Wymieniamy informacje i pogłębiamy współpracę polsko-niemiecką we wszystkich dziedzinach - polityce, gospodarce, kulturze, nauce i edukacji. Fantastyczne oblicze światła (Willy-Brandt-Schule Warszawa) Poznamy dwojaką naturę światła, poeksperymentujemy z interferencją i poobserwujemy lasery. Przyjrzymy się hologramom, porozmawiamy o optyce kwantowej i pobawimy się złudzeniami optycznymi. Energiewende - Jak to się robi (Ambasada Niemiec w Warszawie) Jak działają urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii? Poznamy budowę i zasadę działania wiatraka, elementu fotowoltaicznego, grawitacyjno-wirowej elektrowni wodnej. Zbadamy silnik Stirlinga i dowiemy się jak działa biogazownia.

4 Ratujmy klimat (Heinrich-Boell-Stiftung Warszawa) Co możemy zrobić dla ratowania klimatu? Dowiemy się m.in. jak zagospodarować balkony i parapety na domowe uprawy, obejrzymy model ogniwa fotowoltaicznego i sprawdzimy jak działa zegarek elektroniczny zasilany warzywami. Więcej światła!* *podobno ostatnie słowa Johanna Wolfganga von Goethego (Goethe Instytut Warszawa) Przeprowadzimy eksperymenty optyczne metodami Johanna Wolfganga von Goethego. Poznamy psychologię kolorów, test osobowości według Róży temperamentów, pryzmat wodny, a także porównamy Farbenlehre Goethego z teorią Newtona. Stanowisko A3 Pikniki Naukowe na Ukrainie Stanowisko A4 Ambasada Kanady Pierwsze skojarzenie z Kanadą? Dobrobyt, ekologia - a przede wszystkim świetne warunki do badań i rozwoju. Nie bez przyczyny "kanada" to synonim nowoczesności i najlepszych szans. Zapraszamy na nasze stanowisko! Stanowisko A5 2015/200 Ustanova Hisa eksperimentov Nasz centrum nauki to miejsce gdzie przeplata się radość zdobywania wiedzy, edukacja i humor. Naszym motto jest "Nauka przez zabawę". Jest dla nas oczywiste, że nauka przez samodzielne

5 eksperymenty to najwłaściwsza droga do zdobywania wiedzy i zachęty do podejmowania dalszych poszukiwań. Rescience - recycled science Nauka z recyklingu Zbudujemy niepozorny, lecz głośny instrument muzyczny, samoloty o nietypowych kształtach, prosty aparat fotograficzny - i parę innych ciekawych, choć pozornie bezużytecznych sprzętów. Stanowisko A6 2015/134 Czeskie Centrum Techmania Science Centre to nowoczesne centrum nauki, którego siedzibą jest była hala kody Plzeň w Czechach. Naszym celem jest przybliżenie nauki szerokiej publiczności. Nasze interaktywne eksponaty i ciekawe doświadczenia w przystępny sposób przedstawiają prawa fizyki. Światło pod lupą Jak zbadać drogi promieni światła? Posłuży nam do tego specjalna komora dymowa i podstawowe przyrządy optyczne. Zbudujemy też różne rodzaje teleskopów i dowiemy się jak zmienić teleskop astronomiczny w mikroskop. Świetlne podróże Patrząc na słońce (bezpiecznie!) poznamy podstawowe właściwości światła i jego zachowania. Dowiemy się też jak współcześnie wykorzystuje się światło w nowoczesnych technologiach na przykładzie laserów i światłowodów.

6 Stanowisko A7 Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi Zajmujemy się popularyzacją nauki, szczególnie wśród młodych ludzi. Organizujemy wykłady i warsztaty, wysyłamy prace naszych podopiecznych na konkursy międzynarodowe. Współpracujemy przy tym z tureckimi instytucjami rządowymi. Cloud Chamber / /Komnata chmur Dowiemy się, jak zaobserwować promieniowanie kosmiczne. Każdy będzie mógł samodzielnie wychwycić wysokoenergetyczne elektrony! Astrolabe / / Astrolabium Coś dla lubiących puzzle - trzeba poskładać w całość cząstki Astrolabium. Poznajmy narzędzie, jakiego używał sam Kopernik! DNA Isolation / / Izolowanie DNA Wyizolujemy DNA z produktów żywnościowych. Przy okazji poznamy tajniki tego procesu. Stanowisko A8 2015/021 Zespół Szkół Gimnazjum w Wysocku Małym W naszym gimnazjum uczy się około 80 uczniów w trzech oddziałach klasowych. Uczniowie biorą aktywnie udział w wielu konkursach oraz projektach lokalnych i międzynarodowych.

7 Zabawki fizyczne Zapraszamy do zabawy! Wypróbujemy około 100 różnych zabawek fizycznych. Praktycznie sprawdzimy prawa fizyki odpowiedzialne za działanie zabawek. Stanowisko A9 2015/181 Gimnazjum im. Prezydenta Gabriela Narutowicza w Zespole Szkół Publicznych w Cząstkowie Mazowieckim Co roku organizujemy konkurs na Uczniowski Eksperyment Przyrodniczy i Fizyczny. Wiemy jak zainteresować tymi dziedzinami młodych ludzi. Nasi prezenterzy byli już kilka razy wyróżniani za najlepsze pokazy podczas Pikniku, gwarantujemy więc odpowiedni poziom atrakcji! :-) Zwierciadła płaskie, wklęsłe i wypukłe, czyli Zwierciadełko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie? Wspólnie zbadamy jak powstają obrazy w różnych rodzajach zwierciadeł i sprawdzimy, od czego zależy rozmiar i położenie obrazu. W tym celu staniemy się gośćmi gabinetu luster. Będzie wesoło! Na koniec poznamy działanie kalejdoskopu i sprawdzimy jak obejrzeć w nim samego siebie. Widzenie stereoskopowe a obrazy 3D, czyli jak oszukać mózg? Zapoznamy się bezpośrednio z różnymi technikami otrzymywania obrazu 3D. Poznamy anaglify, okulary z polaryzatorami stosowane w kinach, hologramy. Dowiemy się też, jak można oglądać obrazy 3D bez pomocy przyrządów.

8 Budujemy przyrządy optyczne przy użyciu soczewek. Sprawdzimy, od czego zależy rozmiar, położenie i orientacja obrazów uzyskiwanych za pomocą różnych soczewek. Następnie zbudujemy lupę, mikroskop i lunetę. Poznamy też soczewkę Fresnela i zobaczymy ciekawe efekty uzyskane za pomocą pryzmatu wodnego. RGB i CMYK, czyli świat kolorów na różne sposoby. Na podstawie obserwacji obrazów drukowanych i wyświetlanych na ekranie komputera sprawdzimy, co oznaczają tajemnicze skróty stosowane w grafice - CMYK i RGB. Zbuduj własny spektroskop Za pomocą łatwo dostępnych materiałów wykonamy spektroskop. Tubka tekturowa, taśma klejąca i stara płyta CD wystarczą do wykonania siatki dyfrakcyjnej. I już można badać różne źródła światła! Stanowisko A /130 Zespół Szkół Nr 21 Jesteśmy szkołą ponadgimnazjalną, jedyną w Warszawie kształcącą młodzież w kierunku technikanalityk. Kolory ognia

9 Jak zmienić barwę płomienia? Wystarczy rozpylić odpowiedni roztwór soli do powietrza zasilającego palnik. Zapraszamy na feerię ognistych barw! Z czego jest zrobiony kolor? Wiesz z czego zrobiony jest kolor? Zaobserwujemy różne pasma emisyjne i ich barwy. Światło ze światła Światło UV wywołuje fluorescencję substancji - okazuje się, że można ją regulować przez zmianę ph roztworu. Zapraszamy na grę chemii i światła. Chemiczny świetlik Chemiczne źródło światła? Dowiemy się jak je samodzielnie uruchomić. Chemiczna żarówka Jak stworzyć chemiczny żarnik? Wystarczy do tego odpowiedni katalizator i odrobina alkoholu. Między Nikolami Jak wykryć naprężenia wewnętrzne w tworzywach sztucznych i szkle? Sprawdzimy, czy pomoże nam w tym światło spolaryzowane.

10 Refraktometria (co to takiego?) Poznamy metodę refraktometrii - dowiemy się, jakich przyrządów używa się do pomiaru współczynnika załamania światła. Stanowisko A /159 Technikum nr 7 Kształcimy młodych ludzi w sześciu zawodach: technik elektryk, mechatronik, elektroenergetyk transportu szynowego, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, spedytor, logistyk. Światło z owoców i warzyw Jak warzywa i owoce sprawdzają się w roli baterii elektrycznej? Całkiem nieźle, co wykaże ten pokaz. Zdalne sterowanie źródłami światła. Co wiesz o inteligentnych domach? Wykorzystując przekaźniki zaopatrzone w moduły telekomunikacyjne, zabawimy się w zapalanie światła w domu za pomocą wiadomości SMS. Oświetlenie samochodu a zużycie paliwa.

11 Ile siły potrzeba do zasilenia źródła światła? Sprawdzimy jak zachowa się napędzana ręcznie prądnica prądu stałego, gdy do obwodu podłączymy żarówkę samochodową. Mieszanie barw. Czy można uzyskać biały kolor wykorzystując inne barwy? Przekonamy się, wprawiając w ruch obrotowy tarczę Newtona. Oświetlenie dryfującej łodzi. Jak sprawić by diody LED mrugały bez podłączania ich do źródła prądu? Przekonamy się w zabawie z kawałkiem plastiku, kilkoma cewkami i magnesem. Energochłonność źródeł oświetlenia. Ile energii zużywają różne źródła światła? Przekonamy się porównując czas rozładowania przygotowanych wcześniej kondensatorów. Stanowisko A /029 Zespół Szkół nr 16 w Warszawie Od początku istnienia celem szkoły stało się stworzenie uczniom warunków do wszechstronnego rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i fizycznego. Nowy gmach naszej szkoły to jeden z najnowocześniejszych w Warszawie. Każda klasa wyposażona jest w rzutnik multimedialny i

12 klimatyzację. Dysponujemy bogatym i nowoczesnym zapleczem sportowym. W Pikniku Naukowym bierzemy udział od 26 roku. Wieki ciemne i jasne, czyli jak rozwijał się świat. Poprzez gry, łamigłówki i krzyżówki prześledzimy osiągnięcia człowieka oświeconego. Dowiemy się jak odkryto falową naturę światła, jak odkryto witaminy i jaki miało to związek z wydarzeniami historycznymi. Pryzmat wiedzy, czyli pobawmy się tęczą. Rozgryziemy naturę światła, jego właściwości i znaczenie dla człowieka. Będziemy składać i rozkładać światło. Odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego niektóre przedmioty widzimy jako barwne, a inne nie. Powiążemy kolory z odpowiednią długością fali elektromagnetycznej. Poznamy też różnicę pomiędzy absorpcją a adsorpcją. Jest i nie ma, czyli procesy wrażliwe na światło. Zastanowimy się, czy każdy kolor to tylko jeden kolor. Wykonując w tym celu chromatografią cienkowarstwową i bibułową poznamy zjawisko adsorpcji. Przeprowadzimy również doświadczenie zmiany barwy zupełnie tak, jak to obserwujemy na sygnalizacji świetlnej. Przeprowadzimy też serię doświadczeń wykrywających witaminę C - substancję wrażliwą na światło i pokazujących jej właściwości. Witamina C - miotła na rodniki! Sprawdzimy jak cytryna wpływa na kolor jabłka. Poznamy działanie antyoksydacyjne witaminy C i dowiemy się, gdzie jest jej najwięcej. Zbadamy czy witamina C jest kwaśna i co wspólnego ma z octem.

13 Lampiony i świeczniki. Papier, patyczki, trochę kleju, plasteliny i do dzieła! Wydobędziemy z siebie odrobinę kreatywności i artystycznych zdolności - wykonamy lampiony i świeczniki, które zabierzemy do domu. Stanowisko A /185 Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki Oddział Żoliborski Od wielu lat organizujemy spotkania nauczycieli i konkursy matematyczne. Wiemy jak zarażać fascynacją matematyką - wszak to królowa nauk! Światło i planimetria Na płaskie formy też można spojrzeć pod różnym kątem. My spróbujemy spojrzeć nań pod światło - przekonamy się, z jakim skutkiem. Światło i cienie brył W czym może być pomocne fotografowanie cieni? Gdy porównamy zdjęcia, wszystko stanie się jasne - zobaczymy jak odmienne mogą być cienie tej samej bryły oświetlonej na różne sposoby. światło w zadaniach matematycznych

14 Czy światło może być pomocne w zrozumieniu problemów matematycznych? Przekonamy się obliczając wysokość obiektu na podstawie jego cienia. Bryłki bez kleju Jak zdobyć ciekawe informacje na temat brył przestrzennych? Wystarczy rzucić na nie - dosłownie - trochę światła, a własności figur staną się oczywiste. Matematyczny aerobik Ruszaj się inteligentnie! Obserwujący Cię czujnik ruchu będzie przekazywał sygnał do kalkulatora graficznego i za jego pośrednictwem rysował wykres. Przekonamy się, czy potrafisz pokierować tak nietypową maszyną. Stanowisko A /196 Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechnika Warszawska, V LO im księcia Józefa Poniatowskiego Wydział MiNI PW prowadzi badania i kształci studentów w wielu dziedzinach matematycznych. Współpracuje ze stołecznymi liceami, których uczniowie w przyjaznej atmosferze mogą rozwijać swoje liczne pasje. Anamorfozy

15 Anamorfozy to przykład przekształcenia obrazu. Stworzymy je samodzielnie, przekształcając rysunek na siatce prostokątnej na siatkę zdeformowaną, a następnie odtwarzając pierwotny obraz. Gra super bohaterów czyli Batman i Spiderman grają w światło i cień. Kto wygra - Batman czy Spiderman? Dwaj superbohaterowie wcielą się w miejskich architektów. Żonglując światłem i cieniem spróbują zdobyć przewagę nad przeciwnikiem. Emocje gwarantowane! Światło kierujące ruchem Doskonała zabawa dla kandydatów na Stanowisko miejskiego inżyniera ruchu! Za pomocą modeli kolorowych grafów, sznurków i walców spróbujemy stworzyć system kierowania ruchem na skrzyżowaniach. Gaszenie świateł w mieszkaniu Zgaszenie wszystkich świateł w mieszkaniu nie jest takie proste - zwłaszcza wtedy, gdy przełącznik działa według irytującej reguły... Zapraszamy do fascynującej zabawy logicznej! Stanowisko A /190 Wyższa Szkoła Finansów i Zarzadzania w Warszawie Jesteśmy niepubliczną uczelnią akademicką, kształcącą na kierunkach humanistycznych, ekonomicznych i prawnych. Pragniemy kształtować wykwalifikowanych specjalistów, aktywnych i przedsiębiorczych ludzi, potrafiących świadomie kreować swoją ścieżkę zawodową.

16 Energia rytmu- czasowość jest w każdym z nas! Co to jest synchronizacja sensomotoryczna? Korzystamy z niej codziennie. Pozwala nam np. złapać lecącą w naszym kierunku piłkę. Ten pokaz pomoże zrozumieć zasadę synchronizacji. Obracanie figur w umyśle Czy to prawda, że mężczyźni mają lepszą wyobraźnię przestrzenną od kobiet? Przekonamy się podczas próby obrócenia w umyśle konkretnej bryły. Kto okaże się lepszy? Czy ma znaczenie prawolub leworęczność badanej osoby? Zapraszamy do rywalizacji! Naród podzielony - gawęda o Wojnie Secesyjnej Co wiesz o Wojnie Secesyjnej? Podczas tego pokazu będzie można nie tylko poznać umundurowanie i uzbrojenie obu walczących stron ale także porozmawiać z żołnierzem Unii lub Konfederatów! Na deser oddamy strzał z najprawdziwszych replik ówczesnej broni palnej. Stanowisko A16 Karczma Soplicowo - Restauracja Stanowisko A17 Ministerstwo Gospodarki

17 Stanowisko A /096 Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Od dawna znajdujemy się w czołówce najchętniej wybieranych uczelni publicznych w Polsce. Kształcimy ok. 16 tys. studentów na 32 kierunkach studiów. Czy światło ma wpływ na kiełkowanie nasion? Jakie czynniki mają znaczenie w kiełkowaniu nasion? Jak ważne w tym procesie jest światło? Dowiemy się przeprowadzając prosty eksperyment z użyciem ziaren i talerzyków z gazą, które umieścimy w różnych miejscach. Ciepło i mikroklimat Do czego można wykorzystać termowizję? Obejrzymy obrazy cieplne budynków, pojazdów i ludzi. Poznamy też inne interesujące urządzenia o futurystycznych cechach - mierniki i rejestratory mikroklimatu pomieszczeń. Ślady w świetle. Odciski palców? Dzięki wykorzystaniu światła ultrafioletowego oraz daktyloskopijnych proszków fluorescencyjnych bez trudności ujawnimy ukryte ślady! Na deser wykonamy malunki farbą UV na własnych twarzach ;-) Moralność, a światło

18 Co kryją ciemności duszy? Zbadamy poziom naszej uczciwości rozwiązując serię zagadek logicznych. Światło w filmie Jak ważne jest światło przy produkcji filmowej? Dowiemy się przyglądając się pracy operatorów i scenografów filmowych. JĘZYK MIŁOŚCI Czy będąc parą zaprzyjaźnionych lub zakochanych ludzi umiemy ze sobą rozmawiać? Sprawdzimy się w teście zasad poprawnej komunikacji! aktywności MOSTY Czy umiesz pracować w grupie? Sprawdzimy to próbując zbudować prosty most między dwoma wskazanymi meblami. aktywności ZĘBATKI Będziemy łamać sobie głowę nad znaczeniem zębów w zębatce. Zrozumiemy analogie między działaniem układu kół zębatych a funkcjonowaniem relacji opartych na zharmonizowaniu egoizmów.

19 aktywności MALUSZEK U MAMUSI Jak wygląda człowiek w łonie matki? Zbadamy to za pomocą pluszowego modelu macicy z dzieckiem, pępowiną i łożyskiem. Stanowisko A /089 Uniwersytet w Białymstoku Jesteśmy jedną z największych jednostek akademickich w północno-wschodniej Polsce. Tematyka naszych badań dotyczy m.in. fizyki ciała stałego, teorii cieczy kwantowych, kwantowej teorii pola, astrofizyki wysokich energii, ogólnej teorii względności, metod matematycznych fizyki, zjawisk magnetooptycznych, mikro-struktur magnetycznych, nanomateriałów, syntezy organicznej, chemicznej analizy zanieczyszczeń środowiska, mikroskopowych własności ciał stałych, promieniowania grawitacyjnego, relatywistycznej mechaniki nieba, astrofizyki wysokich energii, kosmologii i kryminalistyki. Eksperymenty ze światłem a różne systemy geometryczne Do czego poza tworzeniem map można wykorzystać rzutowanie powierzchni sferycznej na płaszczyznę? Pójdziemy śladami Eratostenesa i sprawdzimy, w jaki sposób ponad dwa tysiące lat temu określił on obwód Ziemi. Rozwiążemy przy tym wiele innych problemów geometrycznych - oczywiście z wykorzystaniem sprytnie rozmieszczonych źródeł światła. Światło spolaryzowane w badaniu mikro-struktur magnetycznych Do czego służy mikroskop magnetooptyczny? Zbadamy za jego pomocą bardzo małe struktury magnetyczne. Przyjrzymy się także rozkładowi pola magnetycznego na pasku karty płatniczej.

20 Dyfrakcja światła na strukturach magnetycznych Na czym polega dyfrakcja światła i do czego może być wykorzystana? Obejrzymy powstawanie obrazu dyfrakcyjnego, używając układu wykorzystującego zjawisko skręcenia płaszczyzny polaryzacji światła przechodzącego przez namagnesowany materiał. Zbadamy też działanie siatek dyfrakcyjnych dobrze znanych z życia codziennego - jak firanka czy pończocha. Rośliny jako biofabryki przetwarzające światło Dlaczego roślinom potrzebne jest światło? Sprawdzimy jak rośliny je wykorzystują zaglądając do wnętrza różnych biologicznych fabryk od mało wyspecjalizowanych liści mszaków do bardzo wyspecjalizowanych liści sałaty, trawy czy cebuli. Wykonamy też fizjologiczne obrazki na różnych liściach, które będzie można zabrać do domu. Chemiczna podróż kierowana światłem Zobaczymy serię reakcji obfitujących w zmiany kolorów. Za pomocą lampy UV pobudzimy cząsteczki do emisji światła i wywołamy chemicznego duszka w zamkniętego w pudełku. Następnie pobawimy się w chemiczne światła drogowe a na koniec zapalimy znicz olimpijski - fascynujący zielony płomień. Co widać w ciemności, czyli pułapka kryminalistyczna Jak zabezpieczyć przewożone pieniądze? Używa się do tego pułapek kryminalistycznych z użyciem proszków świecących w ultrafiolecie. Przeprowadzimy eksperymenty dotyczące ujawniania śladów przy pomocy specjalistycznych lamp.

21 Stanowisko A /161 Wydział Teologiczny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Prowadzimy studia na kierunkach: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, teologia oraz religioznawstwo. Pierwszy z nich to unikalne w skali kraju połączenie teologii i etyki z komunikacją społeczną. Lata świetlne mediów Jak drukuje się gazety dziś, a jak robiono to kiedyś? Poznamy historię prasy i pracę dawnych gazeciarzy. Światło - nosisz je w sobie Weźmiemy udział w kwizie związanym ze światłem, światłością i ciemnością. B jak barwy szczęścia Jak powstaje tęcza? Będziemy mogli przyjrzeć się temu zjawisku z bliska obserwując zmyślną instalację z luster, wody i reflektorów. Młodsi goście poznają znaczenie barw i zabawią się w kolorowanie figur; starsi skorzystają z konsultacji u profesjonalnego stylisty zajmującego się kolorystyką ubrań.

22 Wartości w ciemności Uwaga, lekcja nauki zaufania! Pozwolisz się przeprowadzić obcej osobie przez tor przeszkód, w ciemnościach i z zawiązanymi oczami? Komu zaufasz? Rezultaty eksperymentu mogą być zaskakujące... Cała Polska Myje Ręce: To się sumuje! Mycie rąk już nigdy nie będzie takie samo! Podczas pokazu dowiemy się, jak często, jak długo i w jaki sposób należy myć ręce; w widowiskowy sposób poznamy też źródła i przyczyny chorób brudnych rąk. Miganie Morse'm Jak dostosować nadawany sygnał, by zostać zrozumianym przez odbiorcę wiadomości? Pomoże nam światło, które także jest kanałem komunikacji międzyludzkiej. Stanowisko A /105 Miasto Stołeczne Warszawa Urząd m.st. Warszawa, Centrum komunikacji Społecznej.

23 "Światło w mieście! Zapraszamy na warsztaty i spotkania z osobami zajmującymi się szeroko pojętym tematem światła w mieście. Przewidujemy konkursy z nagrodami! Stanowisko A23 Termika PGNiG- Sponsor PR Stanowisko A /023 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwo prowadzi politykę w obszarze nauki i innowacyjności oraz szkolnictwa wyższego. Przygotowuje strategiczne rozwiązania, dba o wdrażanie programów i funduszy unijnych. Wspiera rozwój polskich uczelni. Opis pokazów Zobaczymy m.in efekt Pulfricha efekt z optyki fizjologicznej, iluzje optyczne i fotografie 3D. Zwiedzimy fotobudkę, obejrzymy hologramy, wystawę multimedialną Nauka to Wolność'', oraz film prezentujący sylwetki naukowców. Dowiemy się też dlaczego kolor różowy nie istnieje i dlaczego w ogóle coś widzimy w świetle widzialnym. Zobaczymy również symulacje widzenia świata przez zwierzęta. Stanowisko A /031 Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk Prowadzimy badania podstawowe i aplikacyjne w obszarze żywności i żywienia, biologii rozrodu oraz zdrowia człowieka. Kształcimy kadry naukowe, popularyzujemy wiedzę oraz budujemy współpracę pomiędzy nauką a przemysłem dla rozwoju inteligentnych specjalizacji gospodarki regionu Warmii i Mazur. Różnorodność kształtów i barw widzianych w świetle mikroskopu

24 W jaki sposób światło umożliwia fotosyntezę, produkcję hormonów albo wykrycie nowotworów? By znaleźć odpowiedź, spojrzymy w okular mikroskopu. Wykonamy preparaty z cebuli, włosów i kryształków cukru. Zobaczymy też preparaty komórek i tkanek, które w świetle mikroskopu, w odpowiednim powiększeniu, prezentują się inaczej niż się tego spodziewamy. Natomiast w świetle UV zobaczymy rozdział kwasu nukleinowego DNA - na mniejsze fragmenty, co jest wykorzystywane powszechnie w kryminologii. Spojrzenie na żywność w prozdrowotnym świetle Które składniki pokarmowe mają szczególne znaczenie dla człowieka? W szeregu eksperymentów chemicznych poznamy prozdrowotne właściwości żywności. Światło jako narzędzie analityczne Do analizy jakich zjawisk można wykorzystać światło? W szeregu eksperymentów zbadamy możliwości światła jako elementu diagnostycznego. Stanowisko A26 i Stanowisko C /033 Instytut Chemii i Techniki Jądrowej Prowadzimy badania naukowe i prace rozwojowe w zakresie radiochemii, chemii jądrowej, chemii radiacyjnej i jądrowej inżynierii chemicznej, radiobiologii. Na koncie dokonań zapisaliśmy opracowanie oraz wdrożenie radiacyjnych technologii sterylizacji i utrwalania żywności, modyfikacji polimerów i półprzewodników oraz instalacji stosujących technologie radiacyjne w ochronie środowiska. Przenikliwość Promieniowania

25 Jak chronić się przed promieniowaniem? Poznamy różne źródła promieniowania alfa, beta i gamma, oraz metody ich pomiaru. Zbadamy też budowę najbardziej popularnego detektora promieniowania jonizującego EKO-C. Sprzęt dozymetryczny Dowiemy się co to jest bramka dozymetryczna, w jakim celu się ją stosuje i jak przeprowadza się pomiar. Sprawdzimy sobie poziom promieniowania na dłoniach i butach. Promieniowanie wokół nas Czy wiesz, że promieniujesz? Zobaczymy sole i minerały promieniotwórcze, które naturalnie występują w środowisku oraz w ludzkim organizmie. Zmierzymy aktywność tych substancji przy pomocy licznika ECO-C i dowiemy się skąd bierze się promieniowanie naturalne. Komora Wilsona Poznamy budowę komory Wilsona - czyli urządzenia, za pomocą którego można w prosty sposób zobrazować rozchodzenie się cząstek elementarnych. Quiz Zapraszamy do udziału w kwizie ze znajomości energetyki jądrowej i promieniowania jonizującego. Dla najlepszych zawodników nagrody!

26 Zjawisko fluorescencji Sprawdzimy jak promieniowanie lampy UV oddziałuje z roztworami niektórych substancji, także codziennego użytku. Stanowisko A /022 Warszawska Szkoła Muzyczna Warszawska Szkoła Muzyczna to stworzona przez fascynatów muzyki szkoła marzeń. Młoda kadra nauczycielska stale poszukuje nowych, atrakcyjnych dla młodzieży metod pracy. Jesteśmy także inicjatorem i głównym organizatorem Warszawskiego Konkursu Pianistycznego, który jest największą tego typu imprezą w Polsce. OŚWIECENIE DZWIĘKU Jak powstaje dźwięk w skrzypcach i kontrabasie? Zajrzymy do wnętrza podświetlonego instrumentu i zaobserwujemy jak rozchodzą się w nim drgania. Dowiemy się też dlaczego dźwięk jak niepowtarzalny dla każdego instrumentu. Stanowisko A28 PGE - Sponsor PR

27 Stanowisko A /146 Fundacja Akademia Młodych Odkrywców Od kilku lat organizujemy konkurs nauk przyrodniczych Świetlik dla szkół podstawowych. Prowadzimy też wykłady i warsztaty popularnonaukowe dla uczniów. Jak zbudować spektroskop? Poznamy podstawy spektroskopii - metody badawczej popularnej w wielu dziedzinach nauki. Wykonamy także własny spektroskop do obserwacji światła słonecznego, jarzeniówek czy lamp ulicznych. Jak zbudować peryskop? Peryskop w górę! Zaobserwujemy, jak zachowuje się światło odbite od powierzchni płaskich i zakrzywionych; poznamy zasadę działania peryskopów i luster odblaskowych. Każdy będzie mógł wykonać własny mały peryskop. Dlaczego mamy dwoje oczu? Za pomocą prostych eksperymentów sprawdzimy, dlaczego człowiekowi potrzebna jest para oczu, a nie tylko jedno. Przy okazji poznamy zasadę działania kamer 3D. Chromatografia, czyli wędrujące kolory.

28 Chromatografia nie jest trudna - w prosty sposób wykonamy analizę różnokolorowych pisaków i dowiemy się z jakich kolorów naprawdę składają się ich barwy. Czy oczy można oszukać? Potrafisz oszukać własne zmysły? Poznamy iluzje związane z rozpoznawaniem barw, oceną długości i wielkości. Każdy będzie mógł.. zobaczyć dziurę we własnej ręce! Jak z kolorów tęczy otrzymać kolor biały, a z koloru białego tęczę? Dowiemy się jak powstaje tęcza ze światła białego i jak zmieszać różnokolorowe światła, aby otrzymać światło białe. Ukryte obrazki. Zabawimy się w ukryte kolory - zobaczymy jak za pomocą kawałków kolorowej folii można wyciąć odpowiednią długość fali światła widzialnego." Ile kolorów jest w drukarce? Ile kolorów wyświetla ekran komórki?

29 Poznamy mechanizm składania barw. Przekonamy się, że wykorzystując tylko trzy kolory można otrzymać całą tęczę barw. Co jest potrzebne do tego by widzieć? Jak bardzo potrzebne do widzenia jest światło? Sprawdzimy w prostym doświadczeniu z pudełkiem zaopatrzonym w niewielki otwór. Pudełko z Kioto - czy można ugotować obiad dzięki światłu Słońca? Poznamy tzw. pudełko z Kioto, pozwalające na podgrzanie wody lub jedzenia. Sprawdzimy tym samym jaką temperaturę można uzyskać w takim pudełku w polskich warunkach klimatycznych. Stanowisko A /107 Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej Jesteśmy nowoczesnym centrum naukowo-dydaktycznym, oferujemy interdyscyplinarne studia społeczno-humanistyczne, magisterskie, doktoranckie i podyplomowe. Jesteśmy też jednym z najważniejszych ośrodków studiów psychologicznych w kraju. Zmysł dotyku w interakcji z komputerem Czy nieistniejący przedmiot może mieć fakturę, twardość, kształt? Za pomocą urządzenia haptycznego będziemy dotykać obiektów 3D znajdujących się w przestrzeni wirtualnej.

30 Sprawdź swój refleks Jak szybko przebierasz nogami? Trzeba będzie nadążyć za komputerem wskazującym określone pola na planszy pod stopami. Trochę ruchu i badanie refleksu w jednym! Miłość Jak za pomocą technologii wyrazić miłość? Zapraszamy na interaktywną prezentację odwołującą się do teorii bliskich związków. Neurogra Zapraszamy na serię gier mobilizujących umysł. Sprawdzimy swoją pamięć, koncentrację, szybkość i zdolność logicznego myślenia. Rozrywka gwarantowana! Wykrywacz kłamstw Umiesz oszukać wykrywacz kłamstw? Zmierz się z naszym aparatem! Jak emocje wpływają na nasze decyzje? Jak pracuje mózg człowieka pod wpływem emocji; jakie jego obszary odpowiadają za podejmowanie decyzji? Sprawdzimy to dzięki specjalnym elektrodom badającym aktywność neuronów kory mózgowej.

Galeria - Światłoprzestrzeń

Galeria - Światłoprzestrzeń Galeria - Światłoprzestrzeń Światło najlepiej obserwować w ciemności. Dlatego sercem Pikniku jest w tym roku mroczna Światłoprzestrzeń mająca 2,5 tys. metrów kwadratowych galeria, pełna niezwykłych pokazów

Bardziej szczegółowo

Wystawa MÓZG. Wystawa zaskakuje, bawi i ilustruje najnowsze osiągnięcia neuronauk.

Wystawa MÓZG. Wystawa zaskakuje, bawi i ilustruje najnowsze osiągnięcia neuronauk. Wystawa MÓZG Wystawa MÓZG Interaktywne, multimedialne laboratorium, w którym młodzież i dorośli zdobywają wiedzę na temat własnego umysłu, uczestnicząc w zaskakująych grach i testach. Realizuje wybrane

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI KLASA III Drgania i fale mechaniczne Wymagania na stopień dopuszczający obejmują treści niezbędne dla dalszego kształcenia oraz użyteczne w pozaszkolnej działalności ucznia.

Bardziej szczegółowo

Dzień dobry. Miejsce: IFE - Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ, ul. Żwirki 36, sala nr 7

Dzień dobry. Miejsce: IFE - Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ, ul. Żwirki 36, sala nr 7 Dzień dobry BARWA ŚWIATŁA Przemysław Tabaka e-mail: przemyslaw.tabaka@.tabaka@wp.plpl POLITECHNIKA ŁÓDZKA Instytut Elektroenergetyki Co to jest światło? Światło to promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie

Bardziej szczegółowo

Klub Młodego Wynalazcy - Laboratoria i wyposażenie. Laboratorium dla dzieci młodszych

Klub Młodego Wynalazcy - Laboratoria i wyposażenie. Laboratorium dla dzieci młodszych Klub Młodego Wynalazcy - Laboratoria i wyposażenie Zadbaliśmy o to, żeby wyposażenie w Klubie Młodego Wynalazcy było w pełni profesjonalne. Ważne jest, aby dzieci i młodzież, wykonując doświadczenia korzystały

Bardziej szczegółowo

Szczegółowe kryteria oceniania z fizyki w gimnazjum. kl. III

Szczegółowe kryteria oceniania z fizyki w gimnazjum. kl. III Szczegółowe kryteria oceniania z fizyki w gimnazjum kl. III Semestr I Drgania i fale Rozpoznaje ruch drgający Wie co to jest fala Wie, że w danym ośrodku fala porusza się ze stałą szybkością Zna pojęcia:

Bardziej szczegółowo

Prezentacja osiągnięć uczniów

Prezentacja osiągnięć uczniów Prezentacja osiągnięć uczniów w ramach projektu Dajmy sobie szansę finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Dajmy sobie szansę Zajęcia pozalekcyjne: Zajęcia

Bardziej szczegółowo

Galeria - Światłoprzestrzeń

Galeria - Światłoprzestrzeń Galeria - Światłoprzestrzeń Światło najlepiej obserwować w ciemności. Dlatego sercem Pikniku jest w tym roku mroczna Światłoprzestrzeń mająca 2,5 tys. metrów kwadratowych galeria, pełna niezwykłych pokazów

Bardziej szczegółowo

17. Który z rysunków błędnie przedstawia bieg jednobarwnego promienia światła przez pryzmat? A. rysunek A, B. rysunek B, C. rysunek C, D. rysunek D.

17. Który z rysunków błędnie przedstawia bieg jednobarwnego promienia światła przez pryzmat? A. rysunek A, B. rysunek B, C. rysunek C, D. rysunek D. OPTYKA - ĆWICZENIA 1. Promień światła padł na zwierciadło tak, że odbił się od niego tworząc z powierzchnią zwierciadła kąt 30 o. Jaki był kąt padania promienia na zwierciadło? A. 15 o B. 30 o C. 60 o

Bardziej szczegółowo

Szczegółowy rozkład materiału z fizyki dla klasy III gimnazjum zgodny z nową podstawą programową.

Szczegółowy rozkład materiału z fizyki dla klasy III gimnazjum zgodny z nową podstawą programową. Szczegółowy rozkład materiału z fizyki dla klasy III gimnazjum zgodny z nową podstawą programową. Lekcja organizacyjna. Omówienie programu nauczania i przypomnienie wymagań przedmiotowych Tytuł rozdziału

Bardziej szczegółowo

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL.09.01.

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL.09.01. Mołodiatycze, 22.06.2012 PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości nr. POKL.09.01.02-06-090/11 Opracował: Zygmunt Krawiec 1 W ramach projektu

Bardziej szczegółowo

Projekt Czy te oczy mogą kłamac

Projekt Czy te oczy mogą kłamac Projekt Czy te oczy mogą kłamac Zajęcia realizowane metodą przewodniego tekstu Cel główny: Rozszerzenie wiedzy na temat mechanizmu widzenia. Treści kształcenia zajęć interdyscyplinarnych: Fizyka: Rozchodzenie

Bardziej szczegółowo

Jaki kolor widzisz? Doświadczenie pokazuje zjawisko męczenia się receptorów w oku oraz istnienie barw dopełniających. Zastosowanie/Słowa kluczowe

Jaki kolor widzisz? Doświadczenie pokazuje zjawisko męczenia się receptorów w oku oraz istnienie barw dopełniających. Zastosowanie/Słowa kluczowe 1 Jaki kolor widzisz? Abstrakt Doświadczenie pokazuje zjawisko męczenia się receptorów w oku oraz istnienie barw Zastosowanie/Słowa kluczowe wzrok, zmysły, barwy, czopki, pręciki, barwy dopełniające, światło

Bardziej szczegółowo

ZAGADNIENIA na egzamin klasyfikacyjny z fizyki klasa III (IIIA) rok szkolny 2013/2014 semestr II

ZAGADNIENIA na egzamin klasyfikacyjny z fizyki klasa III (IIIA) rok szkolny 2013/2014 semestr II ZAGADNIENIA na egzamin klasyfikacyjny z fizyki klasa III (IIIA) rok szkolny 2013/2014 semestr II Piotr Ludwikowski XI. POLE MAGNETYCZNE Lp. Temat lekcji Wymagania konieczne i podstawowe. Uczeń: 43 Oddziaływanie

Bardziej szczegółowo

Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika

Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika KLASA IA sportowa Przedmioty punktowane podczas naboru do Liceum język polski, matematyka, biologia, geografia BIOLOGIA, GEOGRAFIA, JĘZYK ANGIELSKI PRZEDMIOTY

Bardziej szczegółowo

Wakacje z robotami RoboCAMP Opis zajęć dla dzieci w wieku 9-14 lat

Wakacje z robotami RoboCAMP Opis zajęć dla dzieci w wieku 9-14 lat Wakacje dla dzieci 2012 Łódź 30 lipca 3 sierpnia 6 sierpnia - 10 sierpnia Wakacje z robotami RoboCAMP Opis zajęć dla dzieci w wieku 9-14 lat Uniwersytet Łódzki i RoboNET - Wspólnie zmieniamy edukację w

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU. Skąd biorą się kolory?.

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU. Skąd biorą się kolory?. SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU Skąd biorą się kolory?. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. II. Części lekcji. 1. Część wstępna. 2. Część realizacji. 3. Część podsumowująca. III. Karty pracy.

Bardziej szczegółowo

Plan wynikowy (propozycja)

Plan wynikowy (propozycja) Plan wynikowy (propozycja) 2. Optyka (co najmniej 12 godzin lekcyjnych, w tym 1 2 godzin na powtórzenie materiału i sprawdzian bez treści rozszerzonych) Zagadnienie (tematy lekcji) Światło i jego właściwości

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT spotkanie z bajką polską

KONSPEKT spotkanie z bajką polską KONSPEKT spotkanie z bajką polską spotkanie prowadzone: 30.10.2012, Kierowane dla przedszkolaków, uczniów klas I, IV Spotkania trwają 3h lekcyjne w każdej placówce TEMAT: Spotkanie z bajką polską Złota

Bardziej szczegółowo

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP Temat: Ostrosłupy przykłady ostrosłupów, siatki ostrosłupów I WSTĘP Autor: mgr Elżbieta Kubis

Bardziej szczegółowo

FOTOGRAF PROJEKT EDUKACYJNY

FOTOGRAF PROJEKT EDUKACYJNY FOTOGRAF PROJEKT EDUKACYJNY GRUPA: 6-LATKI KOTKI TERMIN REALIZACJI: 03-11KWIECIEŃ 2017 PROWADZĄCA: MGR EWA RUSZCZYK WSTĘP Jedną z najważniejszych umiejętności, w jakie można wyposażyć dzieci jest twórcze

Bardziej szczegółowo

NOWOŚĆ! Budynek Wydziału Technologii Chemicznej, ul. Berdychowo 4 (NOWE MIEJSCE!) Nazwa Wiek Sala Godziny Rejestracja

NOWOŚĆ! Budynek Wydziału Technologii Chemicznej, ul. Berdychowo 4 (NOWE MIEJSCE!) Nazwa Wiek Sala Godziny Rejestracja NOWOŚĆ! Budynek Wydziału Technologii, ul. Berdychowo 4 (NOWE MIEJSCE!) Nazwa Wiek Sala Godziny Rejestracja MAGICZNY ŚWIAT POLIMERÓW 7+ Hala Technologiczna, Zakład Polimerów, parter 16:30-17:30 (7+)18:00-19:00

Bardziej szczegółowo

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Celem tych zajęć było usprawnianie pamięci słuchowej i koordynacji słuchowowzrokowej. Na zdjęciu uczeń układa

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Celem tych zajęć było usprawnianie pamięci słuchowej i koordynacji słuchowowzrokowej. Na zdjęciu uczeń układa Podsumowanie realizacji projektu pn. Wiedzą zdobędę świat współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego w Szkole Podstawowej w Antoniowie Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy system oceniania z fizyki dla klasy III gimnazjum

Przedmiotowy system oceniania z fizyki dla klasy III gimnazjum Przedmiotowy system oceniania z fizyki dla klasy III gimnazjum Szczegółowe wymagania na poszczególne stopnie (oceny) 1. Drgania i fale R treści nadprogramowe Stopień dopuszczający Stopień dostateczny Stopień

Bardziej szczegółowo

Klub Młodego Wynalazcy - Laboratoria i wyposażenie. Laboratorium Fizyki i Energii Odnawialnej

Klub Młodego Wynalazcy - Laboratoria i wyposażenie. Laboratorium Fizyki i Energii Odnawialnej Klub Młodego Wynalazcy - Laboratoria i wyposażenie Zadbaliśmy o to, żeby wyposażenie w Klubie Młodego Wynalazcy było w pełni profesjonalne. Ważne jest, aby dzieci i młodzież, wykonując doświadczenia korzystały

Bardziej szczegółowo

KARTA MODUŁU KSZTAŁCENIA

KARTA MODUŁU KSZTAŁCENIA KARTA MODUŁU KSZTAŁCENIA I. 1 Nazwa modułu kształcenia: Informacje ogólne Fizyka 2 Nazwa jednostki prowadzącej moduł Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II,Katedra Nauk Technicznych, Zakład

Bardziej szczegółowo

Szczegółowy opis wszystkich sprawdzanych czynności wraz z poziomem ich wykonania zawiera poniższa tabela.

Szczegółowy opis wszystkich sprawdzanych czynności wraz z poziomem ich wykonania zawiera poniższa tabela. Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego w części matematyczno-przyrodniczej z zakresu przedmiotów przyrodniczych przeprowadzonego w roku szkolnym 2012/2013 Arkusz egzaminacyjny z przedmiotów przyrodniczych

Bardziej szczegółowo

V. KONSPEKTY UCZELNIA WYŻSZA

V. KONSPEKTY UCZELNIA WYŻSZA 66 S t r o n a V. KONSPEKTY UCZELNIA WYŻSZA ŚWIATŁO W ŻYCIU Realizator: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie Nazwa przedmiotu Cele zajęć Treści programowe Efekty Forma pracy uczniów

Bardziej szczegółowo

Centrum Nauki i Zabawy EUGENIUSZ! Nauka już nigdy nie będzie nudna!

Centrum Nauki i Zabawy EUGENIUSZ! Nauka już nigdy nie będzie nudna! Centrum Nauki i Zabawy EUGENIUSZ! Nauka już nigdy nie będzie nudna! EUGENIUSZ: To mobilna wystawa edukacyjna, której celem jest nauka przez zabawę. Edukacja i zabawa dla dzieci w każdym wieku, szczególnie

Bardziej szczegółowo

Kursy pozalekcyjne z budowy i programowania robotów dla dzieci i młodzieży

Kursy pozalekcyjne z budowy i programowania robotów dla dzieci i młodzieży Kursy pozalekcyjne z budowy i programowania robotów dla dzieci i młodzieży Budowanie robotów + Nauka Programowania + Dobra zabawa i konkursy Warsztaty TwojRobot.pl to nauka budowy i programowania robotów

Bardziej szczegółowo

Oferta Edukacyjna. HUMANITARIUM. Ogrodów Doświadczeń Z A J Ę C I A W J Ę Z Y K U A N G I E L S K I M

Oferta Edukacyjna. HUMANITARIUM. Ogrodów Doświadczeń Z A J Ę C I A W J Ę Z Y K U A N G I E L S K I M Oferta Edukacyjna HUMANITARIUM. Ogrodów Doświadczeń Z A J Ę C I A W J Ę Z Y K U A N G I E L S K I M Wrocław 2016 Szanowni Państwo, HUMANITARIUM. Ogrody Doświadczeń, departament edukacyjny Wrocławskiego

Bardziej szczegółowo

WYSZKOWSKI UNIWERSYTET DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

WYSZKOWSKI UNIWERSYTET DLA DZIECI I MŁODZIEŻY WYSZKOWSKI UNIWERSYTET DLA DZIECI I MŁODZIEŻY WYKŁADY POPROWADZĄ PROFESOROWIE UNIWERSYTETU KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W WARSZAWIE. PROJEKT INAUGURACJA Misją Uniwersytetów Dziecięcych...jest rozbudzenie

Bardziej szczegółowo

Widmo promieniowania

Widmo promieniowania Widmo promieniowania Spektroskopia Każde ciało wysyła promieniowanie. Promieniowanie to jest składa się z wiązek o różnych długościach fal. Jeśli wiązka światła pada na pryzmat, ulega ono rozszczepieniu,

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości. SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości. Prowadzący: mgr Iwona Rucińska nauczyciel fizyki, INFORMACJE OGÓLNE

Bardziej szczegółowo

Ramowy Program Specjalizacji MODELOWANIE MATEMATYCZNE i KOMPUTEROWE PROCESÓW FIZYCZNYCH Studia Specjalistyczne (III etap)

Ramowy Program Specjalizacji MODELOWANIE MATEMATYCZNE i KOMPUTEROWE PROCESÓW FIZYCZNYCH Studia Specjalistyczne (III etap) Ramowy Program Specjalizacji MODELOWANIE MATEMATYCZNE i KOMPUTEROWE PROCESÓW FIZYCZNYCH Studia Specjalistyczne (III etap) Z uwagi na ogólno wydziałowy charakter specjalizacji i możliwość wykonywania prac

Bardziej szczegółowo

OPIS KIERUNKOWYCH EFEKTÓW KSZTAŁCENIA W ODNIESIENIU DO MODUŁÓW ŻYWIENIE W SPORCIE

OPIS KIERUNKOWYCH EFEKTÓW KSZTAŁCENIA W ODNIESIENIU DO MODUŁÓW ŻYWIENIE W SPORCIE Podstawy żywienia w sporcie Antropometria Pracownia dietetyczna I, II Fizjologia sportu Wybrane zagadnienia z metabolizmu wysiłku Diagnostyka laboratoryjna w sporcie Genetyka dietetyce i sporcie Żywienie

Bardziej szczegółowo

1. CHARAKTERYSTYKA STUDIÓW 2. SYLWETKA ABSOLWENTA 3. PLAN STUDIÓW

1. CHARAKTERYSTYKA STUDIÓW 2. SYLWETKA ABSOLWENTA 3. PLAN STUDIÓW Dwuletnie studia II stopnia na kierunku fizyka, specjalność Nauczanie i popularyzacja fizyki, specjalizacje: Nauczycielska; Dydaktyka i popularyzacja fizyki 1. CHARAKTERYSTYKA STUDIÓW Celem specjalności

Bardziej szczegółowo

Szkoła Młodego Inżyniera - OFERTA

Szkoła Młodego Inżyniera - OFERTA 2010 Szkoła Młodego Inżyniera - OFERTA RoboNET Wspólnie zmieniamy edukację w Polsce! IDEA ZAJĘĆ ROBOCAMP RoboCAMP to zajęcia, podczas których dzieci w wieku od 8 do 14 lat poznają tajniki robotyki i programowania,

Bardziej szczegółowo

Interferencja i dyfrakcja

Interferencja i dyfrakcja Podręcznik metodyczny dla nauczycieli Interferencja i dyfrakcja Politechnika Gdańska, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej ul. Narutowicza 11/12, 80-233 Gdańsk, tel. +48 58 348 63 70 http://e-doswiadczenia.mif.pg.gda.pl

Bardziej szczegółowo

Wstępne propozycje tematów prac dyplomowych:

Wstępne propozycje tematów prac dyplomowych: Serdecznie zapraszam na konsultacje studentów z własnymi pomysłami na tematy prac dyplomowych z dziedziny elektrotechniki i oświetlenia w transporcie. Szczególnie aktualna jest tematyka elektrotechniki

Bardziej szczegółowo

KOLOROWA IMPREZA BALONOWA

KOLOROWA IMPREZA BALONOWA KOLOROWA IMPREZA BALONOWA Dokument ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu prawa, a jedynie wstęp do negocjacji. Treść niniejszego dokumentu jest własnością intelektualną firmy Sigma Event i jako

Bardziej szczegółowo

Temat: Wiatr podróżnik i towarzysz zabaw.

Temat: Wiatr podróżnik i towarzysz zabaw. Temat: Wiatr podróżnik i towarzysz zabaw. Czas trwania: 45 min. Tematyka szczegółowa: 1) Energia odnawialna 2) Energia wiatru. Wiadomości: Uczeń wie: - jakie są źródła energii odnawialnej i nieodnawialnej;

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE Z FIZYKI W KLASIE III

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE Z FIZYKI W KLASIE III WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE Z FIZYKI W KLASIE III Dział XI. DRGANIA I FALE (9 godzin lekcyjnych) Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który: wskaże w otaczającej rzeczywistości przykłady

Bardziej szczegółowo

Interferencja i dyfrakcja

Interferencja i dyfrakcja Podręcznik zeszyt ćwiczeń dla uczniów Interferencja i dyfrakcja Politechnika Gdańska, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej ul. Narutowicza 11/12, 80-233 Gdańsk, tel. +48 58 348 63 70 http://e-doswiadczenia.mif.pg.gda.pl

Bardziej szczegółowo

Dnia 7.02.2011 udaliśmy się na wycieczkę do średniowiecznego, a zarazem nowoczesnego miasta Jawor. Wiąże się z nim bardzo wiele średniowiecznych

Dnia 7.02.2011 udaliśmy się na wycieczkę do średniowiecznego, a zarazem nowoczesnego miasta Jawor. Wiąże się z nim bardzo wiele średniowiecznych Dnia 7.02.2011 udaliśmy się na wycieczkę do średniowiecznego, a zarazem nowoczesnego miasta Jawor. Wiąże się z nim bardzo wiele średniowiecznych historii i podań, lecz nas interesowała teraźniejszość,

Bardziej szczegółowo

mgr Mateusz Wojtaszek, dr Dagmara Sokołowska Optyka LEKCJA 1

mgr Mateusz Wojtaszek, dr Dagmara Sokołowska Optyka LEKCJA 1 jest projektem edukacyjnym współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach 7. Programu Ramowego, dotyczącym rozpowszechnianie w Europie edukacji matematyczno- przyrodniczej opartej na uczeniu się poprzez

Bardziej szczegółowo

1. CHARAKTERYSTYKA STUDIÓW 2. SYLWETKA ABSOLWENTA

1. CHARAKTERYSTYKA STUDIÓW 2. SYLWETKA ABSOLWENTA Dwuletnie studia indywidualne II stopnia na kierunku fizyka, specjalność Nauczanie i popularyzacja fizyki, specjalizacje: Nauczycielska; Dydaktyka i popularyzacja fizyki 1. CHARAKTERYSTYKA STUDIÓW Celem

Bardziej szczegółowo

mgr Roman Rusin nauczyciel fizyki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kwidzynie

mgr Roman Rusin nauczyciel fizyki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kwidzynie Indywidualny plan nauczania z przedmiotu Fizyka, opracowany na podstawie programu,,ciekawi świata autorstwa Adama Ogazy, nr w Szkolnym Zestawie Programów Nauczania 12/NPP/ZSP1/2012 dla kl. I TL a na rok

Bardziej szczegółowo

sześć kierunków kształcenia profesjonalna kadra naukowa współpraca z gospodarką i biznesem pełne zaplecze infrastrukturalne kampusu

sześć kierunków kształcenia profesjonalna kadra naukowa współpraca z gospodarką i biznesem pełne zaplecze infrastrukturalne kampusu sześć kierunków kształcenia profesjonalna kadra naukowa współpraca z gospodarką i biznesem pełne zaplecze infrastrukturalne kampusu nowocześnie wyposażone laboratoria badawcze zaciszna lokalizacja miła

Bardziej szczegółowo

Jeden z narządów zmysłów. Umożliwia rozpoznawanie kształtów, barw i ruchów. Odczytuje moc i kąt padania światła. Bardziej wyspecjalizowanie oczy

Jeden z narządów zmysłów. Umożliwia rozpoznawanie kształtów, barw i ruchów. Odczytuje moc i kąt padania światła. Bardziej wyspecjalizowanie oczy I CO MU ZAGRAŻA Jeden z narządów zmysłów. Umożliwia rozpoznawanie kształtów, barw i ruchów. Odczytuje moc i kąt padania światła. Bardziej wyspecjalizowanie oczy pozwalają np. widzieć w ciemności. Zewnętrzne

Bardziej szczegółowo

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień Temat bloku czterech zajęć Cztery pory roku 1. Jesień Cele zajęć: Zapoznanie z porą roku jesienią Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i dostrzegania zmian zachodzących w przyrodzie, w bliższym i dalszym

Bardziej szczegółowo

Fale elektromagnetyczne to zaburzenia pola elektrycznego i magnetycznego.

Fale elektromagnetyczne to zaburzenia pola elektrycznego i magnetycznego. Fale elektromagnetyczne to zaburzenia pola elektrycznego i magnetycznego. Zmienne pole magnetyczne wytwarza zmienne pole elektryczne i odwrotnie zmienne pole elektryczne jest źródłem zmiennego pola magnetycznego

Bardziej szczegółowo

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA TECHNIKI W KLASACH IV - VI NA PODSTAWIE ZESZYTU ĆWICZEŃ LECHA ŁABECKIEGO WYD. M. ROŻAK

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA TECHNIKI W KLASACH IV - VI NA PODSTAWIE ZESZYTU ĆWICZEŃ LECHA ŁABECKIEGO WYD. M. ROŻAK ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA TECHNIKI W KLASACH IV - VI NA PODSTAWIE ZESZYTU ĆWICZEŃ LECHA ŁABECKIEGO WYD. M. ROŻAK Opracowała: M. Skwiecińska - Linosz Temat lekcji Zadania do realizacji według zeszytu

Bardziej szczegółowo

PHILIPS H4 12V 60/55W P43t-38 ColorVision Blue

PHILIPS H4 12V 60/55W P43t-38 ColorVision Blue 2017-09-10 PHILIPS H4 12V 60/55W P43t-38 ColorVision Blue Niebieska żarówka H4 ColorVision Blue marki Philips. Zmień oblicze swojego samochodu wymieniając oświetlenie. Dzięki innowacyjnej linii ColorVision

Bardziej szczegółowo

OFERTA ZAJĘĆ Z ROBOTYKI I PROGRAMOWANIA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH ORAZ GIMNAZJALNYCH

OFERTA ZAJĘĆ Z ROBOTYKI I PROGRAMOWANIA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH ORAZ GIMNAZJALNYCH OFERTA ZAJĘĆ Z ROBOTYKI I PROGRAMOWANIA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH ORAZ GIMNAZJALNYCH O Nas Firma Nowoczesny Wymiar Edukacji - Warsztat Robotów, to projekt stworzony i realizowany przez młodych inżynierów,

Bardziej szczegółowo

RAMOWY PROGRAM ZAJĘĆ CZĘŚĆ 1

RAMOWY PROGRAM ZAJĘĆ CZĘŚĆ 1 ZAŁĄCZNIK NR 6 RAMOWY PROGRAM ZAJĘĆ CZĘŚĆ 1 L.p. Klasa Temat Umiejętności (podstawa programowa) Opis tematyki 1. IV/1 Co jest przyrodą? Treści szczegółowe : Przyroda I., V; Oko 1.6);1.7);9.5) Mikroskop

Bardziej szczegółowo

Publiczne Gimnazjum im. Jana Deszcza w Miechowicach Wielkich. Opracowanie: mgr Michał Wolak

Publiczne Gimnazjum im. Jana Deszcza w Miechowicach Wielkich. Opracowanie: mgr Michał Wolak 1. Drgania i fale R treści nadprogramowe Stopień dopuszczający Stopień dostateczny Stopień dobry Stopień bardzo dobry wskazuje w otaczającej rzeczywistości przykłady ruchu drgającego opisuje przebieg i

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ TECHNICZNYCH DLA KLASY IV SP ROK SZKOLNY 2016/2017

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ TECHNICZNYCH DLA KLASY IV SP ROK SZKOLNY 2016/2017 SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ TECHNICZNYCH DLA KLASY IV SP ROK SZKOLNY 2016/2017 OCENA DOPUSZCZAJĄCA przestrzega regulaminu pracowni technicznej rozpoznaje znaki: bhp, p/pożarowe omawia poruszanie

Bardziej szczegółowo

KODOWANIE I PROGRAMOWANIE W OFERCIE MOJE BAMBINO. Moje Bambino Sp. z o.o. Sp. k., Łódź, ul. Graniczna 46

KODOWANIE I PROGRAMOWANIE W OFERCIE MOJE BAMBINO. Moje Bambino Sp. z o.o. Sp. k., Łódź, ul. Graniczna 46 KODOWANIE I PROGRAMOWANIE W OFERCIE MOJE BAMBINO PRZEDSZKOLE Ma na celu wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń także w obszarze

Bardziej szczegółowo

OFERTA HUMANITARIUM DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

OFERTA HUMANITARIUM DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH OFERTA HUMANITARIUM DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH Wrocław 2017 Szanowni Państwo, Humanitarium. Ogrody Doświadczeń, to centrum nauki zlokalizowane we Wrocławiu, jego ideą jest popularyzacja wiedzy i pokazywanie

Bardziej szczegółowo

ZWIERZĘTA. z różnych stron ŚWIATA

ZWIERZĘTA. z różnych stron ŚWIATA ZWIERZĘTA z różnych stron ŚWIATA PROJEKT Projekt Nie znikaj poświęcony jest zagadnieniu bioróżnorodności. Choć słowo bioróżnorodność jest stosunkowo młode, to robi obecnie prawdziwą karierę. Niestety przyczyna

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy system oceniania z fizyki w klasie 3

Przedmiotowy system oceniania z fizyki w klasie 3 Przedmiotowy system oceniania z fizyki w klasie 3 Szczegółowe wymagania na poszczególne stopnie (oceny) 1. Drgania i fale R treści nadprogramowe Stopień dopuszczający Stopień dostateczny Stopień dobry

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne na dana ocenę z fizyki dla klasy III do serii Spotkania z fizyką wydawnictwa Nowa Era

Wymagania edukacyjne na dana ocenę z fizyki dla klasy III do serii Spotkania z fizyką wydawnictwa Nowa Era Wymagania edukacyjne na dana ocenę z fizyki dla klasy III do serii Spotkania z fizyką wydawnictwa Nowa Era 1. Drgania i fale Stopień dopuszczający Stopień dostateczny Stopień dobry Stopień bardzo dobry

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas? Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas? Cele operacyjne: Uczeń: pokonuje sztuczne przeszkody, posługuje się piłką: rzuca i chwyta, wskazuje, gdzie można bezpiecznie organizować

Bardziej szczegółowo

FIZYKA Podręcznik: Fizyka i astronomia dla każdego pod red. Barbary Sagnowskiej, wyd. ZamKor.

FIZYKA Podręcznik: Fizyka i astronomia dla każdego pod red. Barbary Sagnowskiej, wyd. ZamKor. DKOS-5002-2\04 Anna Basza-Szuland FIZYKA Podręcznik: Fizyka i astronomia dla każdego pod red. Barbary Sagnowskiej, wyd. ZamKor. WYMAGANIA NA OCENĘ DOPUSZCZAJĄCĄ DLA REALIZOWANYCH TREŚCI PROGRAMOWYCH Kinematyka

Bardziej szczegółowo

Budowa i zasada działania skanera

Budowa i zasada działania skanera Budowa i zasada działania skanera Skaner Skaner urządzenie służące do przebiegowego odczytywania: obrazu, kodu paskowego lub magnetycznego, fal radiowych itp. do formy elektronicznej (najczęściej cyfrowej).

Bardziej szczegółowo

Fizyka - opis przedmiotu

Fizyka - opis przedmiotu Fizyka - opis przedmiotu Informacje ogólne Nazwa przedmiotu Fizyka Kod przedmiotu 06.1-WM-MiBM-P-09_15gen Wydział Kierunek Wydział Mechaniczny Mechanika i budowa maszyn / Automatyzacja i organizacja procesów

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ ELEKTRYCZNYCH NR

ZESPÓŁ SZKÓŁ ELEKTRYCZNYCH NR TECHNIK MECHATRONIK ZESPÓŁ SZKÓŁ ELEKTRYCZNYCH NR 2 os. SZKOLNE 26 31-977 KRAKÓW www.elektryk2.i365.pl Spis treści: 1. Charakterystyka zawodu 3 2. Dlaczego technik mechatronik? 5 3. Jakie warunki musisz

Bardziej szczegółowo

Zwierciadło kuliste stanowi część gładkiej, wypolerowanej powierzchni kuli. Wyróżniamy zwierciadła kuliste:

Zwierciadło kuliste stanowi część gładkiej, wypolerowanej powierzchni kuli. Wyróżniamy zwierciadła kuliste: Fale świetlne Światło jest falą elektromagnetyczną, czyli rozchodzącymi się w przestrzeni zmiennymi i wzajemnie przenikającymi się polami: elektrycznym i magnetycznym. Szybkość światła w próżni jest największa

Bardziej szczegółowo

UNIWERSYTET IM. ADAMA MICKIEWICZA W POZNANIU

UNIWERSYTET IM. ADAMA MICKIEWICZA W POZNANIU UNIWERSYTET IM. ADAMA MICKIEWICZA W POZNANIU Wydział Fizyki PASJA MA SIŁĘ PRZYCIĄGANIA. STUDIUJ Z NAMI I UCZYŃ Z NIEJ SPOSÓB NA ŻYCIE. O WYDZIALE Wydział Fizyki to duża jednostka naukowo-dydaktyczna, której

Bardziej szczegółowo

EDUKACYJNE FORUM KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH

EDUKACYJNE FORUM KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH EDUKACYJNE FORUM KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH MULTIMEDIALNY KATALOG ZAWODÓW ZAWÓD: TECHNIK OPTYK Program Operacyjny Kapitał Ludzki Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty Działanie 3.4 Otwartość systemu

Bardziej szczegółowo

Studia podyplomowe: Nauczanie biologii w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych

Studia podyplomowe: Nauczanie biologii w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych Studia podyplomowe: Nauczanie biologii w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych Głównym celem studiów podyplomowych Nauczanie biologii w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych jest przekazanie słuchaczom

Bardziej szczegółowo

PHILIPS H7 12V 55W PX26d ColorVision Purple

PHILIPS H7 12V 55W PX26d ColorVision Purple 2017-09-10 PHILIPS H7 12V 55W PX26d ColorVision Purple Fioletowa żarówka H4 ColorVision Purple marki Philips. Skończ z nudą i zmień wygląd swojego samochodu za pomocą oryginalnego oświetlenia. Dzięki innowacyjnej

Bardziej szczegółowo

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie Muzeum dla Dzieci im. J. Korczaka Pracownie Etnograficzne, Wystawy. oferta edukacyjna 2013/2014 PRZEDSZKOLA

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie Muzeum dla Dzieci im. J. Korczaka Pracownie Etnograficzne, Wystawy. oferta edukacyjna 2013/2014 PRZEDSZKOLA Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie Muzeum dla Dzieci im. J. Korczaka Pracownie Etnograficzne, Wystawy PRZEDSZKOLA oferta edukacyjna 2013/2014 www.ethnomuseum.pl rzemiosło sztuka plemiona ludy obiekty

Bardziej szczegółowo

WARSZAWA krok po kroku nasze wspomnienia

WARSZAWA krok po kroku nasze wspomnienia WARSZAWA krok po kroku nasze wspomnienia Warszawa da się lubić, Tutaj szczęście można znaleźć, Tutaj serce można zgubić Dnia 18.10.2011 r. uczniowie Gimnazjum nr 6 w Czerwionce-Leszczynach wzięli udział

Bardziej szczegółowo

Nauka, inżynieria i innowacyjność

Nauka, inżynieria i innowacyjność Bałtycki festiwal Nauki - zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem imprez! Gorąco zapraszamy do uczestnictwa w imprezach naukowych zorganizowanych przez Samorząd Studentów oraz organizatorów Bałtyckiego

Bardziej szczegółowo

Lider: Centrum Edukacji ATUT Wielkopolska sp. j. Partner: Uniwersytet Opolski

Lider: Centrum Edukacji ATUT Wielkopolska sp. j. Partner: Uniwersytet Opolski Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty Działanie 3.3 Poprawa jakości kształcenia Poddziałanie 3.3.4 Modernizacja treści i metod

Bardziej szczegółowo

ZAŁĄCZNIK NR 1 WYMAGANIA EUKACYJNE NA POSCZEGÓLNE STOPNIE Z PLASTYKI W KLASIE IV

ZAŁĄCZNIK NR 1 WYMAGANIA EUKACYJNE NA POSCZEGÓLNE STOPNIE Z PLASTYKI W KLASIE IV ZAŁĄCZNIK NR 1 WYMAGANIA EUKACYJNE NA POSCZEGÓLNE STOPNIE Z PLASTYKI W KLASIE IV Opracowanie: Andrzej Murzydło 1) Na ocenę dopuszczającą z plastyki, uczeń: wymienia miejsca, w których można zobaczyć dzieła

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ PAŹDZIERNIK

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ PAŹDZIERNIK PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ PAŹDZIERNIK Ogólne cele dydaktyczno-wychowawcze: Przestrzeganie zasad panujących w przedszkolu. Przestrzegani podstawowych zasad korzystania z placu zabaw. Poznanie

Bardziej szczegółowo

WYDZIAŁ MECHANICZNY. Zakres rozmów kwalifikacyjnych obowiązujących kandydatów na studia drugiego stopnia w roku akademickim 2017/2018

WYDZIAŁ MECHANICZNY. Zakres rozmów kwalifikacyjnych obowiązujących kandydatów na studia drugiego stopnia w roku akademickim 2017/2018 WYDZIAŁ MECHANICZNY automatyka i robotyka energetyka inżynieria materiałowa inżynieria produkcji nie przewiduje się przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej mechanika i budowa maszyn mechatronika transport

Bardziej szczegółowo

Optyka geometryczna - 2 Tadeusz M.Molenda Instytut Fizyki, Uniwersytet Szczeciński. Zwierciadła niepłaskie

Optyka geometryczna - 2 Tadeusz M.Molenda Instytut Fizyki, Uniwersytet Szczeciński. Zwierciadła niepłaskie Optyka geometryczna - 2 Tadeusz M.Molenda Instytut Fizyki, Uniwersytet Szczeciński Zwierciadła niepłaskie Obrazy w zwierciadłach niepłaskich Obraz rzeczywisty zwierciadło wklęsłe Konstrukcja obrazu w zwierciadłach

Bardziej szczegółowo

Zaznajomienie z podstawowym środkiem wyrazu artystycznego, jakim jest barwa.

Zaznajomienie z podstawowym środkiem wyrazu artystycznego, jakim jest barwa. SCENARIUSZ LEKCJI PLASTYKI W GIMNAZJUM Opracowanie: Ewa Andryszczak-Pawłowska (nauczyciel dyplomowany w Gimnazjum nr 2 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Kutnie) Temat: Czy barwa istnieje? Cechy i sposoby

Bardziej szczegółowo

JAKOŚĆ ŚWIATŁA. Piotr Szymczyk. Katedra Automatyki i Inżynierii Biomedycznej, AGH

JAKOŚĆ ŚWIATŁA. Piotr Szymczyk. Katedra Automatyki i Inżynierii Biomedycznej, AGH JAKOŚĆ ŚWIATŁA Piotr Szymczyk Katedra Automatyki i Inżynierii Biomedycznej, AGH Kraków, 2017 Źródła światła -podział Żarowe źródła światła Żarówki tradycyjne Żarówki halogenowe Wyładowcze źródła światła

Bardziej szczegółowo

Program rozwoju Gimnazjum w Powroźniku. na rok szkolny 2009/2010. realizowany w ramach projektu. Dobry start lepsza przyszłość

Program rozwoju Gimnazjum w Powroźniku. na rok szkolny 2009/2010. realizowany w ramach projektu. Dobry start lepsza przyszłość Program rozwoju Gimnazjum w Powroźniku na rok szkolny 2009/2010 realizowany w ramach projektu Dobry start lepsza przyszłość Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna I Podstawowe informacje o szkole 1. Nazwa

Bardziej szczegółowo

Studia Podyplomowe Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna

Studia Podyplomowe Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna Studia Podyplomowe Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna I. Informacje ogólne II. Rekrutacja III. Charakterystyka studiów kwalifikacyjnych IV. Treści programowe V. Efekty kształcenia I. Informacje ogólne

Bardziej szczegółowo

INFORMATYKA Akademia Morska w Szczecinie

INFORMATYKA Akademia Morska w Szczecinie INFORMATYKA Akademia Morska w Szczecinie Dlaczego Akademia Morska w Szczecinie? 01 Akademia Morska w Szczecinie jest uniwersalną uczelnią, która kształci profesjonalistów znajdujących z powodzeniem pracę

Bardziej szczegółowo

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze SKOROWIDZ EDUKACYJNY

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze SKOROWIDZ EDUKACYJNY Muzeum Romantyzmu w Opinogórze SKOROWIDZ EDUKACYJNY Rok szkolny 2014/2015 Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Zawiera ona propozycje lekcji muzealnych, warsztatów

Bardziej szczegółowo

PLAN WYNIKOWY Z TECHNIKI DLA KLAS I II G

PLAN WYNIKOWY Z TECHNIKI DLA KLAS I II G PLAN WYNIOWY Z TECHNII DLA LAS I II G 1. ORGANIZACJA PRACY RYSUNE TECHNICZNY onieczne Stosuje zasady bezpiecznej pracy. Określa kryteria ocen z techniki. Posługuje się pismem technicznym (duże litery).

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy system oceniania do części 2 podręcznika Klasy 3 w roku szkolnym 2013-2014 sem I

Przedmiotowy system oceniania do części 2 podręcznika Klasy 3 w roku szkolnym 2013-2014 sem I Przedmiotowy system oceniania do części 2 podręcznika Klasy 3 w roku szkolnym 2013-2014 sem I Tabela wymagań programowych i kategorii celów poznawczych Temat lekcji w podręczniku 22. Ruch drgający podać

Bardziej szczegółowo

WARSZTATY NT. OSZCZĘDZANIA ENERGII PRZEDSZKOLA

WARSZTATY NT. OSZCZĘDZANIA ENERGII PRZEDSZKOLA WARSZTATY NT. OSZCZĘDZANIA ENERGII PRZEDSZKOLA I. C e l e o g ó l n e w a r s z t a t u: 1/ Zdobycie wiedzy dot. oszczędzania energii, 2/ Wskazanie konkretnych przykładów zastosowania działań pro ekologicznych

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie strategiczne

Zarządzanie strategiczne Zarządzanie strategiczne Zajęcia w ramach specjalności "zarządzanie strategiczne" prowadzić będą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w pracy zarówno dydaktycznej, jak i naukowej. Doświadczenia te

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z zajęć technicznych w klasie VI. I półrocze

Wymagania edukacyjne z zajęć technicznych w klasie VI. I półrocze Wymagania edukacyjne z zajęć technicznych w klasie VI I półrocze Zagadnienie lub zadanie dydaktyczne Wymagania konieczne na ocenę dopuszczającą Wymagania podstawowe na ocenę dostateczną. Wymagania rozszerzone

Bardziej szczegółowo

KARTA KURSU. Physics. Kod Punktacja ECTS* 2

KARTA KURSU. Physics. Kod Punktacja ECTS* 2 KARTA KURSU Nazwa Nazwa w j. ang. Fizyka Physics Kod Punktacja ECTS* 2 Koordynator Dr Dorota Wierzuchowska Zespół dydaktyczny Zespół dydaktyczny Pierwszej Pracowni Fizycznej Instytutu Fizyki UP Opis kursu

Bardziej szczegółowo

PODSTAWY BARWY, PIGMENTY CERAMICZNE

PODSTAWY BARWY, PIGMENTY CERAMICZNE PODSTAWY BARWY, PIGMENTY CERAMICZNE Barwa Barwą nazywamy rodzaj określonego ilościowo i jakościowo (długość fali, energia) promieniowania świetlnego. Głównym i podstawowym źródłem doznań barwnych jest

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Autor: Małgorzata Urbańska Klasa I Edukacja: społeczna, polonistyczna, plastyczna, matematyczna, techniczna, Cel zajęć: -zapoznanie

Bardziej szczegółowo

Optyka 2012/13 powtórzenie

Optyka 2012/13 powtórzenie strona 1 Imię i nazwisko ucznia Data...... Klasa... Zadanie 1. Słońce w ciągu dnia przemieszcza się na niebie ze wschodu na zachód. W którym kierunku obraca się Ziemia? Zadanie 2. Na rysunku przedstawiono

Bardziej szczegółowo

SKLEP INTERNETOWY - www.rafix24.pl

SKLEP INTERNETOWY - www.rafix24.pl KREATYWNE ZABAWKI KOLEKCJA 2014 Teraz te chyba najbardziej kreatywne zabawki na świecie również w Polsce! Mając do dyspozycji zaledwie jeden zestaw, dziecko może codziennie tworzyć nową zabawkę! SKLEP

Bardziej szczegółowo

Akademia Zdrowego Przedszkolaka Publiczne Przedszkole w Szerzynach sprawozdanie.

Akademia Zdrowego Przedszkolaka Publiczne Przedszkole w Szerzynach sprawozdanie. Akademia Zdrowego Przedszkolaka Publiczne Przedszkole w Szerzynach sprawozdanie. Grupa dzieci starszych Wiewiórki z Publicznego Przedszkola w Szerzynach na przełomie grudnia i lutego wzięła udział w II

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy system oceniania dla uczniów z obowiązkiem dostosowania wymagań edukacyjnych z fizyki kl. III

Przedmiotowy system oceniania dla uczniów z obowiązkiem dostosowania wymagań edukacyjnych z fizyki kl. III Wymagania edukacyjne dla uczniów z opinią PPP Fizyka klasa III 1 Zjawiska i fale elektro 7 godzin Lp Temat lekcji Wymagania na ocenę dopuszczającą 1 Oddziaływania biegunów magnetycznych magnesów oraz magnesów

Bardziej szczegółowo

Uczniów klas: I-III Szkoły Podstawowej

Uczniów klas: I-III Szkoły Podstawowej ZAPRASZAMY NA WARSZTATY PRZYRODNICZO- EKOLOGICZNE Uczniów klas: I-III Szkoły Podstawowej od września do 24 czerwca Cel warsztatów: Tematy z ekologii proponowane w tym programie mają na celu wykształcenie

Bardziej szczegółowo