Propox I3 Pro B. Instrukcja konfiguracji drukarki 3D

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Propox I3 Pro B. Instrukcja konfiguracji drukarki 3D"

Transkrypt

1 Propox I3 Pro B Instrukcja konfiguracji drukarki 3D

2 1 Instalacja programu Repetier host. Program Repetier host jest programem który pozwala nam na przetworzenie gotowego projektu elementu 3D na kod zrozumiały dla układu sterującego drukarką tak zwanym G kodem. Program dostępny jest na karcie SD dołączonej do drukarki, oraz do pobrania z strony producenta oprogramowania pod adresem Na stronie głównej najeżdżamy kursorem na Repetier-Host następnie klikamy Download.

3 W zakładce download klikamy przycisk Download Repetier-Host for Windows w naszym przypadku aktualna wersja to Następnie zostajemy przekierowani na stronę dotacyjną gdzie na samym dole klikamy Download without dotation. Zostaniemy przekierowani do ostatniej strony gdzie pobierzemy program. Po pobraniu oprogramowania przechodzimy do jego instalacji. Klikamy dwa razy na skrócie instalatora. Otworzy się okienko, z którego wybieramy język Polski. Następnie wciskamy dalej. W kolejnym okienku zapoznajemy się z umową licencyjną ewentualnie standardowo akceptujemy ją bez czytania i przechodzimy dalej.

4 W kolejnym kroku wybieramy ścieżkę instalacji oprogramowania. Zaleca się zainstalować w domyślnej. Ułatwi to nam przyszłą konfigurację. W naszym przypadku jest to C:\Program Files\Repetier-Host

5 Kolejne okienko jakie się wyświetli będzie pozwalało nam wybrać jakie elementy programu chcemy zainstalować. W następnych krokach wybieramy w jakim folderze w menu ma utworzyć skrót, czy chcemy ikonkę na pulpicie i w pasku szybkiego uruchamiania oraz Ekran potwierdzający nasze wcześniejsze decyzje.

6 Teraz prosimy o cierpliwość gdyż instalacja może potrwać kilka chwil. W trakcie otworzy się czarne okno, które pozostawiamy w spokoju. Po zakończeniu instalacji zostaniemy poinformowani ostatnim oknem dialogowym w którym klikamy zakończ.

7 2 Konfiguracja programu Repetier- Host oraz Slic3r. Spakowany folder PROPOX dostarczony przez naszą firmę rozpakowujemy i umieszczamy w głównym katalogu programu Repetier- Host. Następnie otwieramy folder i uruchamiamy program install.bat. Po instalacji uruchamiamy program Repetier-Host. Kiedy zobaczymy główne okno wciskamy Ustawienia drukarki. Z wyświetlonego okna klikamy pierwszą rozwijaną listę i wybieramy konfigurację PROPOX-Pl3B

8 Następnie przechodzimy do konfiguracji programu slic3r. Aby tego dokonać po prawej stronie wybieramy zakładkę Slicer. Z rozwijanego okna programów do cięcia wybieramy program Slic3r. Następnie klikamy Manager. W kolejnym oknie wybieramy ścieżkę prowadzącą do Slc3ra znajdującą się w folderze PROPOX. Po doprowadzenia do poprawnej ścieżki mamy dostęp do ustawień skonfigurowanych pod naszą drukarkę.

9 2 KALIBRACJA STOŁU Aby skonfigurować poprawnie stół należy w pierwszym kroku skorzystać z panelu LCD. Wciskamy gałkę i z menu wybieramy Przygotuj, a następnie wybrać Auto. poz. zerowa. Drukarka automatycznie zacznie wyszukiwać punktu end-stop s. Kluczową rolę odgrywa tutaj śruba przy prawym końcu osi X należy ja tak dokręcić aby przy dojeżdżaniu głowicy extrudera była minimalnie ponad szybką. Ewentualnie po wykonaniu zerowania wystarczy wyłączyć drukarkę. W tym kroku blisko krańców szybki podjeżdżamy głowicą ręcznie następnie poluzowując śrubki ustawiamy stół tak aby delikatnie stykał się z głowicą. I tak samo w każdym pozostałym rogu. Ostatecznie korzystając ponownie z ekranu LCD uruchamiamy funkcję Auto. poz. zerowa. Nasz stół jest już gotowy do pracy.

10 3 KALIBRACJA OSI Z W celu poprawnej kalibracji osi Z będziemy potrzebować klucza imbusowego lub innego wzorca odległości. Kalibrację rozpoczynamy od podniesienia w górę całej osi Z przy pomocy sterowania z LCD. Opcja ta znajduje się w: Przygotowanie > Ruch Osi > Przesuń o 1mm >Przesuń oś Z. Oś podnosimy tak wysoko aby wzorzec przechodził swobodnie między prowadnicami osi X, a płaszczyzną czołową mocowania silnika, z lewej i prawej strony. Na ekranie LCD używany opcji wyłącz silniki znajdujące się w menu Przygotowanie > wyłącz silniki. Pomiędzy prowadnicę liniową, a mocowanie silnika wkładamy wzorzec. Następnie ręcznie przekręcając sprzęgło opuszczamy oś do momentu zetknięcia się wzorca z prowadnicą. Czynność wykonujemy dla lewego i prawego silnika Oś Z z dwóch stron musi znajdować się na tej samej wysokości. Po ustawieniu zerujemy drukarkę.

11