rozdzial 02:Layout :40 Page 13 Rozdział 2. Jak się nazwać

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "rozdzial 02:Layout 1 2011-02-10 18:40 Page 13 Rozdział 2. Jak się nazwać"

Transkrypt

1 rozdzial 02:Layout :40 Page 13 Rozdział 2. Jak się nazwać

2 rozdzial 02:Layout :40 Page Twoja firma w internecie Domena internetowa twoje miejsce w sieci Nie ma lepszej wizytówki w sieci niż własna strona internetowa. Wybranie adresu, pod jakim będzie widoczna w internecie, to tylko z pozoru błahe zadanie. Tak nie jest po pierwsze, wypada, by już sama nazwa domeny internetowej kojarzyła się klientowi z twoją firmą. Po drugie, adres znajdzie się, a przynajmniej powinien, na tradycyjnej wizytówce obok numeru telefonu. Po trzecie, wybór jest o tyle trudny, że wiele nazw jest już zajętych. Na adresy polują nie tylko konkurenci, ale też handlarze domenami. W tym podrozdziale radzimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze nazwy domeny internetowej, a czego się wystrzegać. Potraktuj jednak porady jak wskazówki, nie wyrocznię w końcu Google.com z początku też brzmiało dziwacznie, zanim nie przekształciło się w biznes przynoszący rocznie miliardy dolarów. Co to jest domena? To nic innego jak adres strony internetowej składający się z trzech elementów: skrótu WWW (od World Wide Web, czyli po prostu globalnej sieci), nazwy (cokolwiek uznasz za stosowne), rozszerzenia, czyli tzw. końcówki (np..pl lub.com). Przykład: czy Domeny możemy podzielić na ogólnoświatowe (np. kończące się na.com czy.edu), kontynentalne (.asia,.eu), krajowe (.pl dla polskich,.es dla hiszpańskich,.de dla niemieckich itd.) czy regionalne (przykładowo.waw.pl czy.podlasie.pl). Rozróżnia się też domeny funkcjonalne.sklep.pl czy.nieruchomosci.pl. Dostępnych na rynku rozszerzeń czy końcówek jest grubo ponad sto. W ich ramach możliwe są przeróżne kombinacje jak.com.pl czy.edu.waw.pl. Jak wybrać nazwę dla domeny? Na początek kilka uwag ogólnych. Nazwa domeny powinna być adekwatna do tego, co robi dana firma. Przedsiębiorcy co prawda często jako adres strony internetowej wybierają tylko nazwę firmy, zgodnie z szablonem Ale jeśli w nazwie nie ma nawiązania do działalności firmy (np. Koszuleks firma odzieżowa), to i adres niewiele internaucie powie. Trudniej też taką markę w internecie, przynajmniej początkowo, wypromować. Co możesz zrobić? Na początek poszukać słów związanych z własną działalnością, unikaj jednak nazw zbyt ogólnych (np. rowery.pl pasują do sklepu z różnymi markami i modelami bicykli, do serwisu rowerowego jednego producenta już mniej).

3 rozdzial 02:Layout :40 Page 15 Jak się nazwać 15 Dobrze też, by nazwa wpadała w ucho. Prosty sprawdzian wstaw nazwę domeny do kilku zdań typu: Szukasz krawca? Sprawdź na Kłopot ze stanikiem? Jest taki mały sklepik, ma stronę internetową (tu nazwa). Panie świetnie doradzają. Czy długa nazwa jest dobra? Raczej nie. Długie nazwy są trudne do zapamiętania. Najlepiej, gdyby nazwa składała się z jednego, dwóch członów/wyrazów. Dobrze też, jeśli nazwa nie jest skomplikowana (żeby internauci nie popełniali błędów w pisowni). Dlaczego? Jeśli dobrze się bawiłeś przy scenie z filmu Jak rozpętałem II wojnę światową, gdzie główny bohater dyktuje niemieckiemu żołnierzowi: Grzegorz Brzęczyszczykiewicz. Chrząszczyżewoszczyce, powiat Łękołody, pomyśl, czy gdyby chodziło o przychody twojej firmy, chciałbyś mieć równie zabawną i trudną do wymówienia nazwę domeny. Długie nazwy domen internetowych często mogą wydawać się koniecznością bardzo wiele domen jest już zarezerwowanych, jeśli nie przez konkurencję, to przez handlarzy domenami. Ale to nie powód, by rejestrować kiepską nazwę i za nią płacić. Zawsze można trochę pokombinować, w ostateczności postarać się taką domenę odkupić (o tym za chwilę). Wyjątek: Nazwy mogą być dłuższe, jeśli opisują jakąś czynność lub usługę łatwą do zapamiętania i powtórzenia przez potencjalnego klienta. Mam długą nazwę firmy a może w domenie skrót? Pozornie to dobry pomysł, ale raczej dla dużych marek lub instytucji publicznych. Na przykład niezbyt wygodne byłoby wpisywanie w przeglądarce adresu Poza tym ile osób pamiętałoby, czy najpierw w nazwie jest konkurencja, czy konsumenci? Nawet dziennikarze się mylą. A tak mamy zgrabny, łatwy do wypowiedzenia adres uokik.gov.pl. Na podobnej zasadzie wpisujemy PZU zamiast Powszechny Zakład Ubezpieczeń, GUS zamiast Główny Urząd Statystyczny etc. Przy małej firmie jest to jednak niewskazane. Kto będzie wiedział, że FiSMAiBK to Fryzjerstwo i Salon Masażu Agata i Błażej Kowalscy? Nawet jeśli skrót dobrze brzmi, nie zawsze to dobry pomysł. Np. wycinając z powyższego przykładu Błażeja, zostałby nam FiSMAK. Ale czy po nazwie fismak.pl spodziewałbyś się nowej fryzury i masażu?

4 rozdzial 02:Layout :40 Page Twoja firma w internecie Cyfry, liczby four czy for Użycie liczb lub cyfr w nazwie domeny nie należy raczej do dobrych praktyk. Chyba że cyfra czy liczba jest jakoś związana albo z nazwą firmy (przykładowo: jedna z zagranicznych firm nazywa się 1&1, adres 1and1.pl), albo z charakterystyczną cechą działalności firmy. Np. jeśli prowadzisz przychodnię weterynaryjną czynną całą dobę, uzasadniony byłby adres w stylu lub Podobnie popularne niegdyś sklepiki wszystko po 5 złotych mogłyby mieć piątkę w adresie. Piątkę mogłaby też mieć herbaciarnia (od five o clock, czyli brytyjskiego podwieczorku, tradycyjnie spożywanego około godziny siedemnastej, podczas którego herbata odgrywała istotną rolę). Cyfr w adresach używa się czasem, wykorzystując ich angielską wymowę np. 4kids (w poprawnym tłumaczeniu: czwórka dzieciaków, w fonetycznym oznacza nie czwórkę, tylko dla [ang. for] dzieci). Ą, ę, ć, ś polski alfabet w domenach Choć możliwe jest rejestrowanie domen z polskimi znakami typu czy nie jest to popularne. Utarło się, że internauci raczej wpisują nazwy bez polskich znaków (czyli z zamiast ż czy ź, a zamiast ą itp.). Mając to na uwadze, domenę z polskimi znakami potraktuj raczej jako dodatkową a klientów przekieruj pod adres bez polskich znaków. Unikając polskich liter, unikasz też kłopotów z zagranicznymi klientami a internet już wielu właścicieli polskich firm zaskoczył. Klienci zgłaszali się nawet z tak egzotycznych krajów jak Kambodża. A nazwisko? Odpowiemy pytaniem na pytanie: a dlaczego nie? Jeśli prowadzisz niewielki rodzinny biznes (np. tłoczenie soków czy zakład szewski) i chcesz podkreślić jego wielopokoleniową tradycję, z powodzeniem możesz funkcjonować w sieci właśnie pod nazwiskiem. Oczywiście najlepiej, jeśli nazwisko nie jest zbyt popularne. Jaką wybrać końcówkę? Rozszerzenie domeny może się wydawać mało ważnym elementem internetowego adresu firmy. Takie podejście to jednak błąd. Po pierwsze, internauci rzadko zapamiętują końcówki

5 rozdzial 02:Layout :40 Page 17 Jak się nazwać 17 domen: jeśli już pamiętają nazwę firmy, dajmy na to Koszuleks, to najpierw sprawdzą pod koszuleks.pl. Potem.com,.eu itp. Jeśli wybrałeś zbyt egzotyczne rozszerzenie, ryzykujesz, że część klientów nie odnajdzie twojej firmy w sieci (bo np. nie skorzysta z wyszukiwarki). Po drugie, rozszerzeniem domeny możesz przekazać klientom dodatkowe informacje o firmie. Adresu fryzjer.waw.pl będzie używał stołeczny golibroda, a domena kunegunda.nieruchomosci.pl może być wizytówką agencji pośredniczącej w wynajmie mieszkań czy sprzedaży domów. Ale nie musisz ograniczać się tylko do polskich domen np. dla lokalnego operatora telewizji kablowej z Olsztyna atrakcyjny może być adres z końcówką Tuvalu, czyli.tv. W polskojęzycznej części sieci dość popularnym rozszerzeniem jest też.to (Tonga) pozwala bowiem na tworzenie stron typu narysuj.to, chce.to etc. Ile domen? To, że na drukowanej wizytówce będziesz miał jeden adres internetowy, nie oznacza, że w sieci też powinieneś zarezerwować tylko jedno miejsce. Najważniejszy powód: jeśli domeny są jeszcze wolne, ograniczysz w ten sposób ruchy w sieci konkurentom (podstawowy pakiet to domena z końcówką.pl,.eu i.com). Ważne jednak, by nie wprowadzić zamętu złym pomysłem byłoby trzymanie tej samej strony pod kilkoma czy kilkunastoma adresami. Można za to wybrać sobie jedną, oficjalną domenę (tę, którą masz na wizytówce) i na nią przekierowywać internautów wchodzących pod pozostałe adresy. Ile więc domen? To zależy w dużej mierze od budżetu, jaki chcesz na to przeznaczyć (o cenach, płatnościach, rejestrowaniu domen i o przekierowywaniu na główną domenę czytaj w rozdziale 3. o hostingu). Pamiętaj o ograniczeniach w nazwie: nazwa domeny może się składać tylko z liter, cyfr i myślnika, maksymalna długość adresu to 63 znaki (przy domenach z końcówką.biz, jak wyborcza.biz, domena może mieć maksymalnie 24 znaki), minimalna długość adresu: przy domenach.pl wystarczy jeden znak, przy domenach.eu dwa znaki, a przy domenach globalnych minimum to trzy znaki, przy domenach globalnych (z rozszerzeniami.com czy.info) nie można używać polskich liter ą, ę, ć, ż itd. (czyli tzw. polskich znaków diakrytycznych), myślnik nie może występować na początku ani na końcu adresu internetowego.

6 rozdzial 02:Layout :40 Page Twoja firma w internecie Dwa miliony domen.pl W styczniu 2011 r. zarejestrowano dwumilionową domenę z polskim rozszerzeniem (tu-tam.pl). Do pierwszego miliona dobijaliśmy długo, bo aż siedemnaście lat. Na kolejny milion wystarczyły... ostatnie dwa lata. Pod względem liczby zarejestrowanych domen Polska zajmuje piąte miejsce w Europie, wyprzedzając m.in. Francję. 14 mln Liczba domen w DNS w największych rejestrach Unii Europejskiej 12 mln 10 mln 8 mln 6 mln 4 mln 2 mln.de.uk.nl.it.pl.fr.es.dk.be.se dane: NASK 2 mln Liczba nazw domeny.pl w DNS 1,8 mln 1,6 mln 1,4 mln 1,2 mln 800 tys. 600 tys. 400 tys. 200 tys dane: NASK

7 rozdzial 02:Layout :40 Page 19 Jak się nazwać 19 Wszystko zajęte co robić? Obiecanych kilka sugestii, co robić w sytuacji, gdy wszystkie naszym zdaniem ciekawe nazwy są zajęte. Trop nr 1. Pomyśl o synonimach. Jeśli masz zakład fryzjerski, a jest już zajęte, podobnie jak wszelkie odmiany tego słowa, może przekonasz się do adresu: golarz.pl albo golibroda.pl. Nie są tak atrakcyjne, ale jakąś furtkę w sieci otwierają. Jeśli masz problem z samodzielnym znalezieniem zamienników, sprawdź na stronie lub Trop nr 2. Prosta sztuczka sprawdź, czy jeśli do nazwy firmy lub wymyślonej domeny dodasz literkę e z przodu, to domena będzie wolna. O tyle to uzasadniony ruch, że na branżę internetowego handlu mówimy przecież e-commerce, na pocztę elektroniczną etc. Trop nr 3. Wykorzystaj rozszerzenie domeny jako fragment wyrazu. To mało popularne wśród przedsiębiorców, ale mnóstwo dostępnych domen internetowych (patrz: lista rozszerzeń na końcu książki) pozwala na fantazyjne kombinacje. Przykład: firmę o nazwie Mrówkojad możesz zarejestrować pod adresami mrowkojad.pl, mrowkojad.eu. Ale też korzystając z krajowego rozszerzenia Andory jako Trop nr 4. W poszukiwaniu inspiracji możesz zajrzeć też na listę porzuconych domen znajdziesz ją w serwisie Dropped.pl. Jest tam co prawda sporo domen śmieciowych, czyli adresów zakładanych np. tylko do pozycjonowania innych domen (o tym, czym jest pozycjonowanie, przeczytasz w rozdziale 4.), ale i na wysypisku można znaleźć perełki. Trop nr 5. A może odkupić? Często domena jest od razu wystawiona na sprzedaż wówczas po wpisaniu jej adresu w przeglądarce wyświetli się krótki napis z danymi kontaktowymi właściciela. Nawet jeśli takiej informacji nie ma, i tak warto odnaleźć właściciela być może myślał o tym, by się pozbyć strony? Znaleźć właściciela można na przykład za pośrednictwem takich witryn jak Whois.net lub Who.is w okienku należy wpisać adres strony internetowej i poszukać danych w polu registrant. Powinien tam być zamieszczony lub numer telefonu (o ile te dane nie zostały przez właściciela domeny zastrzeżone). Trop nr 6. A może odbić w sądzie? Ta opcja jest możliwa, jeśli potrafisz udowodnić, że dana domena powinna należeć do twojej firmy (np. od lat sprzedajesz w Opolu lampy pod szyldem Alladynox, ale adres alladynox.opole.pl ktoś już wcześniej zarejestrował). Oczywiście druga strona też może mieć swoje argumenty, dlaczego to jej się domena należy (może sprzedaje książki z bajkami dla dzieci?). Sprawy takie rozstrzyga np. Sąd Polubowny ds. Domen In-

8 rozdzial 02:Layout :40 Page Twoja firma w internecie ternetowych działający przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji. Łatwiej udowodnić prawa do domeny dużym, znanym firmom, ale możesz spróbować zwłaszcza jeśli np. zastrzegałeś swoją nazwę w Urzędzie Patentowym. Uwaga: Jeśli kupujesz domenę, sprawdź, co się działo wcześniej pod jej adresem wpisz choćby jej nazwę w wyszukiwarce Google. Jeśli bowiem odkupisz adres, pod którym funkcjonował kiedyś sklep internetowy z kiepską obsługą klientów, zła opinia może pójść w ślad za twoją firmą.