Przestronne miejsce pracy. Regulowany układ kierowniczy. Samochodowe dźwignie przełączników

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Przestronne miejsce pracy. Regulowany układ kierowniczy. Samochodowe dźwignie przełączników"

Transkrypt

1 Seria 1,6 2,0 Tony

2 Podnosimy Od momentu rozpoczęcia produkcji wózków widłowych ponad pół wieku temu, firma Nissan projektuje i produkuje wysoko wydajne i innowacyjne urządzenia do przeładunku towarów na światowe rynki. Obecnie, działając w aliansie Renault -Nissan, firma wykorzystuje swoją przewagę konkurencyjną i jest liderem w dziedzinie projektowania wózków widłowych od najlepszych rozwiązań silników i układów elektrycznych, po bezpieczeństwo, komfort i wydajność pracy operatora. Z kolei klienci Nissan Forklift mogą również korzystać z wielu innych korzyści, dzięki którym Nissan stał się naprawdę globalną marką są to jakość, cena i obsługa klienta. Strategiczna lokalizacja fabryk Fabryki Nissan Forklift znajdują się w strategicznych miejscach w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych i zapewniają ogromną elastyczność dostaw, dopasowując się do wymagań klientów na różnych rynkach. Europejska fabryka wózków widłowych, znajduje się w miejscowości Pamplona w Hiszpanii. Wysoką jakość produkcji potwierdzają certyfikaty ISO 9001: 2000, ISO oraz certyfikat Systemów Zarządzania Środowiskowego (EMS) Fabryka wózków magazynowych Nissan mieści się w Gothenburgu, w Szwecji i szczyci się certyfikatami ISO 9001: 2000 oraz 14001: Wizja przyszłości Projekty Nissan Forklift wykorzystują wyniki badań prowadzonych na szeroką skalę w zakresie sprawności, trwałości, bezpieczeństwa, użytkowania, wpływu na środowisko, a także informacje pozyskane od szerokiego grona klientów. Dzięki przywiązaniu do detali, urządzenia do przeładunku towarów charakteryzują się najlepszymi rozwiązaniami technicznymi i najwyższą jakością. Technologia silnika Silniki są jednocześnie ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Wszystkie silniki na gaz Nissan Forklift wyposażone są w standardzie w unikalny trzy stopniowy katalizator pracujący w układzie zamkniętym, dzięki czemu emisja spalin zostaje ograniczona aż o 98%, natomiast system kontroli pracy silnika umożliwia ekonomiczne zużycie paliwa. Silniki wysokoprężne Nissan są również wyjątkowo ekologiczne i ekonomiczne.

3 wyżej 3 Pełna gama produktów Jako jeden z czołowych producentów na świecie, Nissan Forklift oferuje pełną gamę urządzeń do przeładunku towarów. Firma oferuje wózki widłowe z silnikami na gaz i silnikami wysokoprężnymi o udźwigu od 1,5 do 7 ton oraz trzy- i czterokołowe wózki elektryczne o udźwigu od 1,25 do 3 ton. Ponadto firma oferuje szeroki zakres urządzeń magazynowych: Wózki podnośnikowe Wózki widłowe magazynowe Wózki paletowe Podnośniki paletowe Szeroki zakres dostępnych urządzeń umożliwia klientowi wybór produktu optymalnie dostosowanego do jego potrzeb. TX4 Światowa sieć sprzedaży Produkty Nissan Forklift są dostępne w sieci ponad 800 salonów firmowych w 75 krajach na świecie. Kompetentni i doświadczeni handlowcy pomogą wybrać odpowiednie urządzenie i zaproponują najlepszą formę zakupu - od sprzedaży bezpośredniej do wynajmu krótko- lub długoterminowego. Całodobowy serwis, siedem dni w tygodniu Firma Nissan Forklift jest świadoma, że klienci potrzebują, by ich urządzenia były zawsze sprawne, szczególnie w przypadku zadań, które muszą być wykonane bez opóźnienia. Nasi doskonale przeszkoleni i świetnie zmotywowani pracownicy serwisu są dostępni 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Nissan Forklift doradza również klientom posiadającym park maszynowy, jak tworzyć harmonogramy serwisowe, skuteczne procedury przeglądów, listy części zamiennych niezbędnych na wypadek awarii, wszystko po to, aby zapewnić jak największą efektywność. Firma oferuje również specjalistyczne szkolenia dla inżynierów serwisowych i operatorów wózków widłowych. Dostępność i terminowość dostaw części stanowi dodatkowy element niezawodności pracy urządzeń Nissan Forklift.Oprócz dostępności wielu części zamiennych w lokalnych sieciach sprzedaży, części dostępne są również na poziomie paneuropejskim, w centrach w Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, które zapewniają dostawy do sieci dystrybutorów Nissan Forklift lub bezpośrednio do klienta w ciągu jednego dnia.

4 Przestronne miejsce pracy Wózek widłowy serii TX4 jest wyposażony w szeroki stopień, który zapewnia dużo miejsca na postawienie nogi i łatwy dostęp do przestronnej kabiny z wygodnym fotelem. Regulowany układ kierowniczy Ponieważ każdy kierowca jest innego wzrostu, uchylną kolumnę kierownicy można łatwo regulować i ustawiać w najwygodniejszej i najbardziej ergonomicznej pozycji. Samochodowe dźwignie przełączników Osiągnięcia firmy Nissan na rynku samochodów osobowych wykorzystywane są również w przemyśle wózków widłowych. Zastosowanie samochodowych dźwigni przełączników, których obsługa wymaga od operatora wózka minimum wysiłku, pozwala operatorowi lepiej skupić się na wykonywanej pracy.

5 PODNOSIMY komfort 5 TX4 Doskonałe warunki pracy operatora były zawsze wartością nadrzędną w filozofii projektowania firmy Nissan. Wózki widłowe Nissan serii TX4 zostały stworzone z myślą o operatorze i jego codziennym miejscu pracy. Przestronne miejsce pracy i łatwo dostępne kontrolki oraz wyświetlacz sprawiają, że praca z urządzeniami tej serii to przyjemność, a nie obowiązek. Dodatkowo, radość z kierowania wynika również z faktu, że w kabinie operatora panuje cisza. Niski poziom hałasu sprawia, że operator może pracować w bezstresowych warunkach i skupić się w pełni na swoich zadaniach w czasie długiego dnia pracy. Dzięki hydraulicznemu układowi kierowniczemu, urządzenia z serii TX4 prowadzi się lekko i łatwo. Dodatkowym ułatwieniem jest funkcja automatycznej redukcji biegu, która włącza się przy zmianie kierunku jazdy lub przy zdjęciu nogi z pedału gazu. Wysoka osłona nad głową w standardzie Urządzenia serii TX4 są wyposażone w standardzie w jedną z najwyższych dostępnych na rynku osłon operatora (2,11 m), co zapewnia bardzo dużo miejsca dla kierowcy, nawet jeśli pracuje on w kasku ochronnym. W przypadku ładunku lub rozładunku w ciasnych przestrzeniach, możliwe jest zamontowanie opcjonalnej niższej osłony (1,98 m).

6 Dostęp przy użyciu kodu PIN Korzystanie z urządzenia jest możliwe po wprowadzeniu czterocyfrowego kodu PIN, dzięki czemu osoby nieuprawnione nie mogą uruchomić urządzenia. Kod PIN może zostać przypisany do zdefiniowanego wcześniej profilu pracy, odpowiednio do umiejętności danego operatora lub zgodnie z obowiązującymi w firmie przepisami bezpieczeństwa. Ustawienia osobiste Oprócz indywidualnych zmian różnych ustawień pracy, możliwe jest również wstępne zdefiniowanie pięciu profili pracy, tak aby dostosować urządzenie do potrzeb konkretnego operatora i/lub sposobów użytkowania. Menu diagnostyczne Wbudowany Układ testujący (BITE) to system diagnostyczny ze zintegrowaną autokontrolą i funkcjami dialogowymi. Pozwala to na łatwą identyfikację problemów i na skrócenie czasu napraw.

7 Sterownik AC TECH 7 TX4 W samym sercu wózka serii TX4 znajduje się supernowoczesny sterownik AC TECH Nissana, który zapewnia jednocześnie niskie zużycie energii poprzez hamowanie regeneracyjne, włączane wspomaganie oraz wysoką wydajność, dzięki której TX4 pracuje nawet wtedy, kiedy akumulatory innych wózków są już rozładowane. Wszystkie potrzebne informacje dotyczące statusu pracy i czynności serwisowych są dostępne od razu na wielofunkcyjnym wyświetlaczu LCD. Aby wózek pracował z optymalną wydajnością, dostępne są trzy tryby pracy. Za pomocą pięciu przycisków funkcyjnych operator może precyzyjnie ustawiać parametry pracy, odpowiednio dostosowując wartości do panujących warunków, swojego doświadczenia lub ładunków. Wspomaganie hydrauliczne zużywa energię, tylko kiedy funkcja ta jest włączona. Sterownik AC TECH działa zależnie od sygnału, jaki otrzymuje z układu kierowniczego i w sposób ciągły monitoruje poziom energii. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć zużycie energii i poprawia wydajność urządzenia. Sterownik AC TECH zawiera układ testujący (Built-In- Test-Equipment). Wykorzystując specjalny panel pomiarowy serwisant może automatycznie przeprowadzić diagnostykę i zidentyfikować problem. Dodatkowo, informacje o wszelkich nieprawidłowościach są przechowywane w pamięci sterownika. Pozwala to na szybkie diagnozowanie problemów, dzięki czemu potencjalny czas sprawności urządzeń TX4 wzrasta.

8 Bezpieczeństwo pod kontrolą Opcjonalna funkcja sterowania FINGERTIP umieszczona w podłokietniku fotela operatora pozwala dodatkowo zwiększyć wydajność pracy. Operator może w pełni skupić się na sterowaniu pracą wózka widłowego, trzymając lewą rękę cały czas na kierownicy, jednocześnie prawą ręką kontrolując wszystkie funkcje hydrauliczne, kierunek jazdy i klakson. System blokady masztu Standardowym elementem wyposażenia wszystkich modeli jest system blokady masztu, który automatycznie blokuje podnoszenie i opuszczanie wideł podnośnika oraz pochylanie masztu, kiedy operatora nie ma miejscu pracy Jego uzupełnieniem jest alarm dźwiękowy i kontrolki ostrzegawcze znajdujące na desce rozdzielczej. Blokada przechylenia Blokada podnoszenia

9 PODNOSIMY bezpieczeństwo 9 TX4 Bezpieczeństwo jest podstawową kwestią i stanowi ono główne założenie projektowe dla wózka Nissan serii TX4. Dostarczany w standardzie pakiet RRS Risk Reduction System (system ograniczania ryzyka); w istotny sposób zwiększa on bezpieczeństwo pracy operatora Doskonała widoczność we wszystkich kierunkach System blokady masztu Kontrola zakrętu Kontrola podnoszenia Kontrola staczania się do tyłu Kontrola hamowania Hamulec postojowy z przyciskiem zwalniania blokady Funkcja kontroli zakrętu automatycznie zmniejsza prędkość jazdy i przyspieszenie podczas zakrętu, natomiast funkcja kontroli podnoszenia ogranicza prędkość podnoszenia ładunku. W przypadku zdjęcia nogi z pedału gazu podczas jazdy pod górę, funkcja kontroli staczania się do tyłu umożliwia poruszanie się pojazdu do tyłu bardzo powoli i ze stałą prędkością. Hamulec postojowy wyposażony jest w blokadę zapobiegającą przypadkowemu zwolnieniu hamulca. Kiedy operator włącza pojazd kluczykiem jednocześnie aktywuje ruchy masztu/wózka, natomiast nieplanowane ruchy wózka/masztu są eliminowane. Sześciotarczowe hamulce typu mokrego Sześciotarczowe hamulce typu mokrego z pełną obudową nie wymagają niewielkich czynności serwisowych. Zapewniają one znakomite hamowanie, a jednocześnie dzięki pełnej obudowie nie przedostają się do nich zabrudzenia i wilgoć.

10 Maszt OPTIVIEW Maszt OPTIVIEW (3V) z pełnym wolnym skokiem. Wały podnośnika znajdują się po obu jego stronach, więc nic nie ogranicza widoczności operatora. Wymiana akumulatora W opcji dostępny jest oryginalny system dla wózków TX4, który pozwala na bezpieczną i szybką zmianę akumulatora. Długi czas użytkowania bez konieczności konserwacji Dłuższy czas sprawności wynika z wydłużenia przerwy między kolejnymi przeglądami do 1200 godzin oraz ograniczenia czynności serwisowych dzięki zastosowaniu sześciotarczowych hamulców typu mokrego oraz sterownika AC TECH.

11 Wydajność podnoszenia 11 TX4 Wózki Nissan serii TX4 zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić wysoką wydajność i niskie koszty eksploatacji. Praca bez nadmiernego obciążania operatora, gwarantuje ochronę zdrowia i poprawia jego wydajność. Tak więc dzięki dostępnym w standardzie dźwigniom hydraulicznym znajdującym się obok fotela, samochodowemu układowi pedałów, oraz funkcji Fuzzy Logic Acceleration Control, operator może skupić się wyłącznie na swoich zadaniach. Funkcja FINGERTIP w podłokietniku, dostępna w opcji, dodatkowo poprawia komfort prowadzenia i wydajność pracy. Energooszczędne rozwiązanie NISSAN AC TECH zapewnia optymalne zużycie energii. Trzy systemy zwiększające jeszcze liczbę przepracowanych godzin na jednym naładowaniu baterii to hamowanie regeneracyjne, dołączane wspomaganie układu kierowniczego oraz system automatycznego wyłączania zasilania Auto Power Off. Czas sprawności urządzenia jest dłuższy, dzięki 1200-godzinnych interwałami między przeglądami, hamulcom typu mokrego, które nie wymagają konserwacji, bezszczotkowemu silnikowi prądu zmiennego oraz wbudowanemu sterownikowi AC TECH. Nowy, solidny wózek Nissan serii TX4 to urządzenia stworzone z myślą o codziennych potrzebach ich użytkowników. Kabina CLEAR-VISION Kabina zapewnia znakomitą widoczność we wszystkich kierunkach, a eliptyczna płaszczyzna przedniej szyby eliminuje odbłyski na szybie. Nawet po zamontowaniu kabiny, dostęp do akumulatora jest prosty i bezproblemowy.

12 NAJWAŻNIEJSZE DANE TECHNICZNE Model TX4-16 TX4-18 TX4-20 Udźwig kg Środek ciężkości mm Rozstaw osi mm Szerokość całkowita mm Promień skrętu mm Wysokość osłony mm Model TX4-16 TX4-18 TX4-20 Pojemność akumulatora standard V/Ah 48/575 48/750 48/750 Silnik elektryczny jazda kwx 5.0x2 5.0x2 5.0x2 jednostka Silnik elektryczny- podnoszenie kw NISSAN FORKLIFT EUROPE B.V. CEN-TX4-NFE/ Wydrukowano w Polsce Nissan Motor Co., Ltd. zastrzega sobie prawo dokonywania bez powiadomienia zmian kolorów, wyposażenia oraz danych technicznych zamieszczonych w tej broszurze, jak również do zaprzestania produkcji poszczególnych modeli. Kolory dostarczonych wózków mogą nieco różnić się od kolorów w broszurze. Dane techniczne mogą różnić się w różnych krajach w zależności od warunków rynku lokalnego. Prosimy skontaktować się z lokalnym dealerem, czy dostarczany wózek widłowy spełnia wasze oczekiwania. Wszystkie podane wartości mogą się zmieniać w zależności od silnika, tolerancji systemowych oraz warunków pracy. Niektóre elementy wyposażenia pokazane na zdjęciach są opcjonalne.