Raport z wyjazdu studyjnego dla naukowców z terenu województwa łódzkiego

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Raport z wyjazdu studyjnego dla naukowców z terenu województwa łódzkiego"

Transkrypt

1 Raport z wyjazdu studyjnego dla naukowców z terenu województwa łódzkiego Karolina Kałamajska, Sebastian Kmiecik, Ida Mazerant, Małgorzata Mędelska, Tomasz Mysur, Maciej Ordziński, Małgorzata Porzeżyńska, Marta Robak, Magdalena Rzepkowska, Anna Szubert, Natalia Walczak, Magdalena Wróbel,

2 Wyjazd studyjny dla naukowców z terenu województwa łódzkiego W dniach od 11 do 18 maja 2014 roku miał miejsce wyjazd studyjny pracowników i studentów Politechniki Łódzkiej w duńskich i holenderskich jednostkach naukowobadawczych i przedsiębiorstwach produkcyjnych z obszaru produkcji pierwotnej i przetwórstwa. W wyjeździe wzięło udział 26 osób, przedstawiciele 5 Wydziałów i naszego Kolegium: Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy, doświadczeń odnoszących się do zarządzania produkcją rolną, związanym z nią przetwórstwem, organizacji i funkcjonowania Grup Producentów Rolnych, standaryzacji jakości w obszarze rolnictwa, żywności organicznej, przetwórstwa spożywczego, materiałów stosowanych w rolnictwie, ochrony środowiska i ekologii. Zebrana wiedza ma posłużyć w przyszłości do realizacji projektów naukowo-badawczych, jak również przekazywania jej w procesie kształcenia. Wyjazd był możliwy dzięki otrzymaniu przez Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej dofinansowania w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Łódzkiego na lata Poniżej przedstawiamy raport z wyjazdu Poniedziałek Rondeel Chicken Farm Pierwszym punktem wyjazdu była innowacyjna i charakterystyczna ferma kurczaków prowadzona we współpracy z Uniwersytetem w Wageningen, w kształcie okręgu, rondla, skąd pochodzi jej nazwa Rondeel Chicken Farm. Rys. 1 Mapa farmy De Nieuwe Ronde Popołudniu odbyło się spotkanie z właścicielem De Nieuwe Ronde, który przedstawił nam formę organizacji konsumenckiej Nowa Runda. Co raz więcej ludzi chce wiedzieć, co jemy, skąd ono pochodzi, który rośnie i jak? Gospodarstwo rolne znajdujące się od 3 lat w Wageningen opiera swoje działanie na społeczności użytkowników chcących otrzymywać świeże i ekologiczne warzywa i owoce. Wspólnota ta skierowana jest do ludzi mieszkających w blokach, w domach bez ogródków lub ludzi starszych, którzy przyzwyczajeni są do świeżych warzyw lecz nie są już w stanie zająć się uprawą.

3 Rys. 2 Logo firmy Źródło: rodzinę. Zdarzają się sporadyczne kradzieże, jednakże cały system oparty jest na zaufaniu. Maria Cheese Farm Odwiedziliśmy także Claria Maria, w Amstelveen, w Holandii. Jest to firma z ponad 160 letnim doświadczeniem, zajmująca się wytwórnią sera oraz produkcją tradycyjnych holenderskich chodaków. Rys. 5: Chodaki. Rys. 6: Maszyna wykorzystywana do wydrążenia chodaków. Rys.7: Etap ręcznego formowania sera.

4 Rys. 8: Sery produkowane w Clara Maria. Keukenhof We wtorek 13 maja popołudniu odwiedziliśmy Keukenhof. Nazwa oznacza w tłumaczeniu ogród kuchenny, w którym kiedyś księżna Jakoba z Bawarii zbierała zioła.. Keukenhof jest to wystawa kwiatowa na otwartym powietrzu. Ogród otwarty jest jedynie przez dwa miesiące w roku. Wizyta na projekcie Biologische Tuinderij De Stroom W dniu została zrealizowana wizyta w Przedsiębiorstwie Biologische Tuinderij De Stroom w miejscowością Hemmen, w Holandii. Jest to gospodarstwo ekologiczne, składające się z gospodarstwa warzywnego, agroturystycznego oraz mlecznego. Na terenie gospodarstwa, uprawianych jest 40 gatunków warzyw, z których cotygodniowo kompletowane są pakiety dostarczane do stałych punktów odbioru, którymi są m.in. Uniwersytet w Wageningen czy garaż jednego z klientów. Pakiet formowany jest w celu zaopatrzenia w warzywa dwóch osób. Rys. 10: Pakiety oraz warzywa kompletowane obecnie. W skład pakietu wchodzą sezonowe warzywa. Dzięki prowadzeniu szklarni oraz wysokiej

5 jakości gleby, gospodarstwo jest w stanie zaopatrzyć konsumentów w obrębie 20 km w świeże warzywa niemal przez cały rok. Uniwersytet w Wageningen Popołudnie środy poświęciliśmy na wizytę na Uniwersytecie Wageninngen. Zostaliśmy przyjęcie przez przedstawicieli jednego z instytutów: Prezesów grupy ETE z Uniwersytetu Wageninngen, Profesorów Cees Buisman i Huub Rijnarts którzy zwrócili szczególną uwagę na cztery najważniejsze filary pracy swoich zespołów badawczych: Integralność przestrzeganie zasad i podążania według wyznaczonej wizji i misji. Oryginalność- dążenie do do kreowania unikalnych rozwiązań które będą stanowily wkład w naukę, edukację i społeczeństwo. Wspólnota- kierowanie zespołem tak aby każdy stanowił aktywną jednostkę. Personalne zaangażowanie założenie, że ważne jest zarówno życie zawodowe jak i prywatne kolegów i studentów. Wydział Technologii Środowska Holenderskiego Uniwersytetu Wageningen skupia naukowców, którzy zajmują się pracami z trzech obszarów : -Biorecovery czyli Bio-odzysk. Zakłada prowadzenie badań z zakresuponownego wykorzystania biomasy, odpadów i resztek poprodukcyjnych w celu uzyskania energii elektrycznej, cieplnej i paliw. Badacze starają się opracować techniki zastosowania biologicznego obiegu siarki w oczyszczaniu, a więc uzdatnianiu wody i gazu. Odzyskują i starają się usuwać metale ciężkie ze ścieków przemysłowych, a także ulepszać wydajności procesów przemysłowych, -Reusable Water czyli Ponowne wykorzystanie wody. Zespół badaczy skupia się na redukcji czynników wpływających na ryzyko zanieczyszczeń wód pitnych i gruntowych. -Urban System Enginneering czyli Inżynieria Systemów Miejskich skupia swoją uwagę na zabezpieczeniu maksymalnego odzysku i ponownego wykorzystania generując tym samym jak najmniejszy stopień emisji zanieczyszczeń do środowiska. Przedstawiciele wybranych grup badawczych doktoranci Wydziału Technologii Środowiska prezentowali wyniki prowadzonych badań z wyżej wymienionych obszarów. Uniwersytet Kopenhaski Instytut of Food and Resouce Economics Podczas wizyty na Kopenhaskim zostaliśmy zapoznani z analiza żywności na rynku duńskim na tle innych państw, poznaliśmy liderów na światowym rynku, którzy pochodzą z Danii. Ciekawostką był szerzący się w tym państwie trend na outsourcing niektórych działań produkcyjnych. Jednym z ciekawszych przykładów jest przesyłanie mięs z Danii do Chin i ponownie na duński rynek. Jeden z pracowników uczelni zaprezentował działania instytutu, rodzaj oferowanej pomocy dla rolników, oraz charakterystykę tworzenia klastrów. Wykazał również przyczyny kryzysu żywności w 2008 podając jego konsekwencje i sposoby jego zwalczania. Ferma norek Lindknud Mink - Jan H Olsen W dniu odwiedziliśmy przedsiębiorstwo Lindknud Mink - Jan H Olsen. Jest to rodzinna firma znajdująca się w BRØRUP. Firma zajmuje się hodowlą norek.

6 Rys. 13 Ferma norek Lindknud Mink - Jan H Olsen Rys. 14 Małe norki - Ferma norek Lindknud Mink - Jan H Olsen Leif og Max Philipp farm w Brorup Tego samego dnia odbyliśmy także niezmiernie intersującą wizytę w Leif og Max Philipp farm w Brorup. Jest to gospodarstwo rolne specjalizujące się hodowlą bydła mlecznego. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 415 ha zaś liczba zwierząt hodowlanych krów. Gospodarstwo mieści się w specjalnie do tego celu zaprojektowanym obiekcie, który został podzielony na dwie części. W pierwszej części znajdują się jedynie cielęta, które po 5 tygodniach przewożone są na drugą farmę, gdzie dorastają i następnie ponownie wracają. Natomiast w drugiej części znajdują się krowy.