O prostym podejściu do tradingu EASY COME, EASY GO

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "O prostym podejściu do tradingu EASY COME, EASY GO"

Transkrypt

1 O prostym podejściu do tradingu EASY COME, EASY GO

2 O CZYM BĘDZIEMY MÓWIĆ? Krótko o moich początkach Psychologia Jak nie zaczynać? Podejście Effectiveness & Simplicity Ważne obszary psychologiczne Tylko detale, czy aż detale? Psychologiczne podstawy zarządzania pozycją Narzędzia spekulacji Big picture, analiza makroekonomiczna Narzędzia AT, które stosuję (wybrane) Harmonic Trading Inne kluczowe aspekty analizy Literatura Pytania

3 something that you say in order to describe someone who thinks that everything is easy to achieve, especially earning money, and who therefore does not worry about anything CELSPOTKANIA: DYSTANS DO PIENIĘDZY, DYSTANS DO SPEKULACJI, DYSTANS DO RYNKU

4 KRÓTKO O MOICH POCZĄTKACH Na rynku od grudnia 2006 roku. Styl: spekulacja średnioterminowa, od dnia do kilku dni, także daytrading. Bazuję głównie na geometrii rynku, teorii fal (niekoniecznie Elliotta), podejściu flow. Wiele ciekawych informacji można znaleźć na moim blogu oraz w Equity Magazine.

5 O tym jak mądrze popełniać błędy PSYCHOLOGIA

6 ZNACZENIE LUDZKIEJ PSYCHIKI Subiektywna ocena wpływu człowieka na proces spekulacji Udział (proces manualny) Udział (strategie automatyczne) Psychologia System Money management Czynniki niezależne

7 JAK NIE ZACZYNAĆ? 1. Na ryzykanta 2. Na pracusia 3. Na nadzieję 4. Bez trading planu

8 1. NA RYZYKANTA Krótki okres tradingu na koncie demo, przejście na konto rzeczywiste z dużym depozytem. Niewielkie przygotowanie, wiara we własną intuicję. Bazuje na szczęściu początkującego. Stoi za tym potrzeba szybkich i łatwych pieniędzy. Podatni ludzie z rozwiniętą zdolnością improwizacji, dużym ego, żądni sukcesów.

9 2. NA PRACUSIA Długi okres zdobywania wiedzy, przygotowywania niemal idealnej strategii. Dokładne przetestowanie jej na danych historycznych, rozpatrzenie potencjalnych problemów itp.. Dbałość o szczegóły, perfekcja. Długi okres spędzony tylko na teorii. Podatni ludzie to przedstawiciele nauk ścisłych, perfekcjoniści, ostrożni ludzie.

10 3. NA NADZIEJĘ Krótki albo średni okres tradingu na demo, założenie konta rzeczywistego ze średnią wielkością depozytu. Potrzeba szybkich i jakichkolwiek pieniędzy. Motywuje to chęć podniesienia standardu życia, frustracja niemożnością posiadania, przekonaniem, że pieniądze rozwiążą wszystkie problemy. Podatni ludzie to najczęściej pracownicy fizyczni zmęczeni tym, czym się zajmują, ludzie mniej zamożni, ludzie marzący o bogactwie.

11 4. BEZ TRADING PLANU Wszystko wydaje się dobrze przeprowadzone, nauka na koncie demo lub rzeczywistym z niewielkim depozytem. Zdobyta podstawowa wiedza, opracowany prosty system, nabyte doświadczenie rynkowe. Jedyny problem to brak formalnie spisanego trading planu. Dlaczego to jest takie ważne?

12 EFFECTIVENESS & SIMPLICITY (I) Podejście nie zakłada konkretnego systemu a jest zbiorem aksjomatów (podstawowych zasad) ich tworzenia. Stworzony system/strategia nie jest wynikiem wymuszenia jakichś standardów, a przemyślenia w procesie tworzenia pewnych cech, które powinien posiadać system. W procesie tworzenia odrzucamy wszystkie techniki, które naszym zdaniem nie spełnią zasad tworzenia.

13 EFFECTIVENESS & SIMPLICITY (II) Efektywność inaczej skuteczność, czyli zdolność do tworzenia wartości dodanej, a więc w tym wypadku, taki element, który daje nam więcej informacji niż sam potrzebuje. Prostota inaczej zrozumienie. Twórca systemu musi rozumieć działanie każdego elementu składowego systemu oraz systemu jako całość.

14 EFFECTIVENESS & SIMPLICITY (III) Elastyczność łatwość zmiany, dostosowania, modyfikacji lub zastąpienia. Im więcej elementów możemy dostosować lub wymienić, tym większa szansa, że jeśli zrobimy to z rozwagą, strategia wyewoluuje w odpowiednim kierunku. Dystans przyjmowanie informacji z rezerwą, zdrowa nieufność, nie uleganie iluzji doskonałości. Mobilność możliwość przenoszenia założeń między rynkami, między platformami, między sferami spekulacji (najwyższy poziom).

15 EFFECTIVENESS & SIMPLICITY (IV) Dlaczego framework tworzenia systemów jest w dziale o psychologii? Od czego zaczynamy tworzenie systemu? Od założeń, naszych przemyśleń, iloczynu naszych doświadczeń. Wszystko zaczyna się w naszej głowie, a więc jeśli zaczniemy myśleć w kategoriach E&S, stworzymy system zgodny z naszymi oczekiwaniami i unikniemy późniejszego dysonansu.

16 WAŻNE OBSZARY PSYCHOLOGICZNE Cele Trading plan Radzenie sobie ze stratami i zyskami Sygnały otwarcia i zamknięcia pozycji Pułapki psychologiczne (detale)

17 CELE S M A R T IMPLE (PROSTY) EASURABLE (MIERZALNY) CHIEVABLE (OSIĄGALNY) ELEVANT (ISTOTNY) IMELY DEFINED (OKREŚLONY W CZASIE)

18 TRADING PLAN (I) 1. Cele 2. Analiza mocnych i słabych stron 3. Opis strategii 4. Opis zarządzania wielkością pozycji 5. Analiza szans i zagrożeń 6. Codzienne procedury 7. Plan awaryjny 8. Plan rozwoju

19 TRADING PLAN (II) Najważniejsze jest jasne i przemyślane zdefiniowanie pozycji w trading planie. Co jakiś czas należy poddać trading plan rewizji, ponownemu przemyśleniu, aktualizacji. Duże znaczenia mają nie tylko cele finansowe, rozwój swoich umiejętności i zdobywanie nowych doświadczeń jest równie ważne. Najważniejsze: kontrola wykonania planu!

20 PLAN AWARYJNY Powinien obejmować: 1. Wypadki dotyczące nas lub najbliższych 2. Niespodziewane załamania rynku 3. Problemy ze sprzętem, dostępem do internetu, danymi etc. 4. Poważne zmiany życiowe 5. Problemy psychologiczne, z dyscypliną 6. Problemy z dostawcami, pośrednikami (np. brokerem)

21 KONTROLA WYKONANIA PLANU Odpowiednio częsta, lecz nie zbyt uciążliwa, przykładowo podsumowanie miesięczne. Sprawdzamy czy lub/i w jakim stopniu osiągnęliśmy postawione wcześniej cele. Ważną część stanowi wylistowanie tego, co nas zaskoczyło i tego, co uważamy, że poszło bardzo dobrze/bardzo źle. Dodatkowe komentarze/uwagi dopełniają całości, warto takie podsumowania robić na piśmie.

22 RADZENIE SOBIE ZE STRATAMI Kontrolowanie strat, tj. szybkie ich ucinanie. Nie traktowanie zysku i straty jako zwycięstwa i porażki. Oderwanie się od chęci posiadania. Akceptacja zamiast wypierania. Zarządzanie stratą.

23 RADZENIE SOBIE Z ZYSKAMI Zyski są często groźniejsze od strat, szczególnie, że nie analizuje się ich tak jak strat. Zyski mogą nas skłonić do większego ryzyka, np. poprzez zwiększenie pewności siebie. Seria zyskownych transakcji usypia naszą czujność Mylne przekonanie o własnej nieomylności prowadzi do niezrealizowania celów. Zyski powinniśmy traktować nie jako dowód naszej wiedzy lub umiejętności, ani jako nagrodę, lecz po prostu jako realizację założonego celu.

24 SYGNAŁ OTWARCIA POZYCJI (I) Najszerzej poruszany temat, niemal każda książka o nim wspomina. Najczęściej przypisuję się mu zbyt dużą wagę. Skomplikowane sygnały wejścia sprawiają, że otwierając pozycję czujemy się komfortowo, gdyż sądzimy, że wiemy wszystko o rynku. Duże poświęcenia uwagi sygnałowi wejścia może zakodować w nas pewien scenariusz sytuacji na rynku i opóźnić moment zamknięcia pozycji.

25 SYGNAŁ OTWARCIA POZYCJI (II) Używanie systemu opartego o otwieranie pozycji w sposób zupełnie losowy daje taką samą szansę sukcesu jak podobnego opartego na innej metodzie. Elementem kluczowym w tym przypadku jest odpowiednie zarządzanie wielkością pozycji oraz moment wyjścia z rynku. Istnieją różne metody otwierania pozycji, szczególnie bardziej skuteczne niż losowa, lecz ta także pozwala zarabiać.

26 SYGNAŁ ZAMKNIĘCIA POZYCJI (I) Moment wyjścia z pozycji decyduje o naszym wyniku finansowym. Powinien być jasny i zrozumiały oraz wykonany bezwzględnie po pojawieniu się. Sygnał zamknięcia może być równocześnie sygnałem otwarcia pozycji przeciwnej.

27 SYGNAŁ ZAMKNIĘCIA POZYCJI (II) Z moich doświadczeń wynika, że najskuteczniejsze są: stopy ruchome oraz hedżowanie pozycji. Sztywne poziomy zysku wymagają dobrej optymalizacji i często mogą zmniejszyć zysk lub zamienić zyskowną pozycję w stratną. Stop naszym systemie powinien być dostosowany do zmienności lub być taki, z którym czujemy się komfortowo!

28 PUŁAPKI PSYCHOLOGICZNE (I) Pogoń za rynkiem zwykle ma miejsce, gdy rynek znajduje się kilka pipsów od naszego zlecenia oczekującego i momentalnie zmienia kierunek. Najczęściej w kierunku, który planowaliśmy. Wtedy wszelkimi sposobami szukamy ponownego momentu wejścia. Zapamiętaj: jeżeli zlecenie oczekujące nie zostało zrealizowane, a poziom jego ustawienia nie był błędny nie szukaj wejścia na siłę twoje założenia nie zostały spełnione.

29 PUŁAPKI PSYCHOLOGICZNE (II) Chęć szybkiego odrobienia strat zwykle pojawia się po ponadprzeciętnie stratnej transakcji, jest spowodowany brakiem poczucia kontroli nad stratami, chęcią szybkiego pokazania, że ma się rację i należy się do grona zarabiających. Zapamiętaj: gdy pojawia się odczucie braku kontroli nad tym co się dzieje na rachunku przestań handlować i odpocznij kilka dni/tygodni.

30 PUŁAPKI PSYCHOLOGICZNE (III) Przedwczesne zamykanie pozycji nieodparta chęć ręcznego zamknięcia pozycji przed poziomem docelowym, gdy wykazuje niewielki lub średni profit, pojawia się najczęściej po stratnej transakcji, gdy chcemy koniecznie zamknąć pozycję z zyskiem. Zapamiętaj: najlepiej w takim momencie wyłączyć ręczne zamykanie pozycji, odejść od komputera lub poprosić kogoś niezależnego, by nas przypilnował.

31 PUŁAPKI PSYCHOLOGICZNE (IV) Rozpamiętywanie przeszłości ciągłe przypominanie sobie, wręcz życie jedną przeszłą sytuacją, błędem, transakcją, stratną lub zyskowną. Zarówno rozpamiętywanie błędów i sukcesów nie sprzyja skupieniu się na chwili obecnej i rynku w tym momencie. Zapamiętaj: trzeba się skupić na danym momencie w czasie, jeżeli jest to trudne, można użyć czegoś do zajęcia myśli nawet szum informacyjny.

32 PUŁAPKI PSYCHOLOGICZNE (V) Brak osądu co do rynku powoduje najczęściej, że czujemy się bezradni, nie rozumiemy co się dzieje, nie mamy żadnych sygnałów, po prostu nie czujemy rynku. Wtedy najlepiej zrobić sobie przerwę, zmienić parę walutową, poczekać, aż sytuacja się wyklaruje. Zapamiętaj: pod żadnym pozorem nie należy zajmować pozycji, gdy nie mamy pojęcia, co się dzieje na rynku.

33 PUŁAPKI PSYCHOLOGICZNE (VI) Potrzeba posiadania racji można ją połączyć z nadmierną pewnością siebie i zbyt emocjonalnym podejściem to tradingu. Może wywołać spustoszenie na rachunku, choć sama pewność siebie w odpowiedniej ilości jest pożądana. Niestety nie ma tu jednej dobrej rady, jak wyeliminować chęć posiadania racji.

34 TYLKO DETALE, CZY AŻ DETALE? (I) Choć trzon naszego podejścia do handlu stanowią kluczowe sprawy takie jak przygotowanie, system(y), doświadczenie, narzędzia, z których korzystamy, nie należy zapominać o sprawach drobnych, które wydają się bez znaczenia. Im czasem warto poświęcić szczególną uwagę. Dlaczego?

35 TYLKO DETALE, CZY AŻ DETALE? (II) Ze względu na to, że największą uwagę poświęcamy rzeczom największym z punktu widzenia trading planu, tracimy czujność przy detalach, które czasem mogą sabotować nas i nasze działania, a efekt tego pojawi się z opóźnieniem. Często poświęcimy wiele czasu na odkrycie przyczyny. W takiej sytuacji potrzebne jest uświadomienie sobie, jakie detale mają wpływ na nasz wynik i wprowadzenie jakiegokolwiek, najprostszego sposobu pamiętania o nich.

36 TYLKO DETALE, CZY AŻ DETALE? (III) Przykłady: Narzędzie przesuwa nam linie narysowane na wykresie (o kilka pipsów). Brak wygodnego stanowiska pracy. Czasami pojawia się opóźnienie w dostawie danych. Po rozmowie z kolegami o rynku, czujemy się mniej pewnie ze swoim view. Brak przerw podczas pracy przy komputerze Hałas za oknem, telefony etc.. Brak skrótów klawiaturowych, szybkiego dostępu do danego programu itp..

37 POZYCJA Z ODPOWIEDNIO DOBRANĄ WIELKOŚCIĄ Komfort związany z kontrolą sytuacji Jasno określony najgorszy scenariusz Optymalizacja zysku w długim okresie Poparte dyscypliną, konsekwencją, planowaniem Sukces rozkłada się na system i wielkość pozycji POZYCJA O WIELKOŚCI DOBRANEJ PRZYPADKOWO Pozorne poczucie kontroli sytuacji Nadzieja, że najgorszy scenariusz się nie spełni Nastawienie na szybki, duży i krótki zysk Poparte brawurą, intuicją, impulsem Sukces zależy głównie od skuteczności systemu PSYCHOLOGICZNE PODSTAWY ZARZĄDZANIA POZYCJĄ (I)

38 PSYCHOLOGICZNE PODSTAWY ZARZĄDZANIA POZYCJĄ (II) Sam fakt odpowiedniego doboru pozycji wpływa na nasz komfort psychiczny szczególnie w razie serii strat, które potem będzie względnie łatwo odrobić. Można to nazwać kontrolą niepewności wystawiamy na ryzyko tylko część kapitału i znamy ramy przyszłego wyniku. Brak adrenaliny po pierwszej fazie ekscytacji jest wskazany ważna jest stabilność wyniku.

39 PSYCHOLOGIA PODSUMOWANIE Jak nie zaczynać? Jak kończyć i czy kończyć? Cele sens podejmowania wyzwania pt. Trading Pułapki psychologiczne Praca nad sobą

40 Prostota czy efektowność? NARZĘDZIA SPEKULACJI

41 BIG PICTURE (I) BIG PICTURE perspektywa długoterminowa co do zachowania rynku, oparta na analizie makroekonomicznej, przekrojowej analizie gospodarki, badaniu długoterminowych trendów. Dla tradera oznacza miejsce w cyklu, miejsce w przestrzeni, w którym znajduje się obecnie rynek i oczekiwania co do niego.

42 BIG PICTURE (II) Na obraz rynku składają się: Analiza makroekonomiczna gospodarki światowej, w tym krajów danej waluty. Analiza trendu długoterminowego. Wzajemne powiązania instrumentów finansowych (walut, towarów, giełd etc.). Przepływy finansowe, analiza oczekiwań uczestników rynku. Sytuacja społeczno-polityczna.

43 BIG PICTURE (III) Najpopularniejsze wskaźniki makroekonomiczne: Zmiana PKB, PKB per capita, cykl koniunkturalny. Siła robocza, zatrudnienie, stopa bezrobocia, zmiany zatrudnienia (np. liczba nowych miejsc pracy). Wydatki publiczne, deficyt/nadwyżka budżetowa, dług publiczny. Dochód dyspozycyjny, wydatki, oszczędności prywatne. Produkcja, sprzedaż detaliczna, rynek nieruchomości (pozwolenia na budowę etc.). Bilans handlowy, oficjalne rezerwy, przepływy międzynarodowe. Stopy procentowe, poziom inflacji, podaż pieniądza.

44 BIG PICTURE (IV) Spekulujemy nie tyle na fakt, że dane są lepsze lub gorsze od poprzedniego odczytu (publikacji), lecz na to, jakie są w stosunku do oczekiwań rynku (konsensusu). Bardzo często informacje korzystne dla gospodarki (z ekonomicznego punktu widzenia), lecz wywołują zupełnie inny efekt w zmianie cen na rynkach finansowych.

45 BIG PICTURE (V) Oprócz analizy makroekonomicznej (opartej głównie na wskaźnikach) warto obserwować takie rynki jak: złoto, miedź, ropa, S&P 500, DAX, FTSE 100, indeks CRB, rentowności obligacji największych krajów (np. G7), ostatnio też ceny żywności.

46 NARZĘDZIA ANALIZY TECHNICZNEJ (I)

47 NARZĘDZIA ANALIZY TECHNICZNEJ (II)

48 NARZĘDZIA ANALIZY TECHNICZNEJ (III)

49 NARZĘDZIA ANALIZY TECHNICZNEJ (IV)

50 NARZĘDZIA ANALIZY TECHNICZNEJ (V)

51 HARMONIC TRADING (I) Harmonic trading metoda spekulacji na rynkach finansowych polegająca na założeniu, że ruchy rynkowe mają strukturę falową oraz polegająca na mierzeniu proporcji pomiędzy tymi falami. Zwykle wykorzystuje się zależności między trzema, czterema i pięcioma sąsiednimi falami. Dwie oraz więcej niż pięć nie prowadzą do konkretnych wniosków.

52 HARMONIC TRADING (III) Najbardziej harmoniczną parą jest USDCHF (dolar amerykański do franka szwajcarskiego). Dobrym oprogramowaniem do wykrywania formacji harmonicznych przy wykorzystaniu Meta Trader 4 jest korharmonics. Każdą formację należy potwierdzić np. oscylatorem lub zgrupowaniem zniesień Fibonacciego w punkcie kończącym ostatnią falę.

53 HARMONIC TRADING (II) Najważniejsze są formacje trójfalowe, najczęściej występujące w formie korekty, choć nie zawsze. W obecnej fazie rynku najlepiej jest stosować właśnie formacje trójfalowe w różnych odmianach. Innych formacji nie zawsze warto wyszukiwać, choć są ważne i będące silnymi sygnałami.

54 WYKORZYSTNIE RYNKU OPCYJNEGO (I) Jedna z trudniejszych technik, wymagająca dobrego poznania nie tylko teorii, ale też samego rynku opcyjnego. Można wykorzystać następujące czynniki: Potencjalne poziomy barier opcyjnych. Nachylenie tzw. risk reversali (różnicy między opcją (long OTM call i short OTM put), co jest spekulacją na skośności rozkładu stóp zwrotu innymi słowy pokazuje, czy bardziej przez rynek wyceniane są wzrosty czy spadki. Ceny tzw. butterfly-ów, czyli oczekiwania rynku co do wysokiej/niskiej zmienności.

55 WYKORZYSTNIE RYNKU OPCYJNEGO (II) Co można dzięki temu osiągnąć? Ważne poziomy wsparcia lub oporu. Rynkowe oczekiwania co do zmienności czy rynek będzie spokojny, czy można się spodziewać większego ruchu. Rynkowe oczekiwania co do średnio- i długoterminowego trendu rynkowego wzrostowy lub spadkowy (ale to tylko model!).

56 WOLUMEN (I) Jest to bardzo niedoceniana informacja przez inwestorów giełdowych, którzy mają dostęp do pełnej informacji o nim (jeden arkusz zleceń, jeden ośrodek obrotu). Kluczowym pytaniem jest to, czy rynki OTC możemy traktować podobnie, tzn. nie mamy informacji o pełnych obrotach rynkowych, ale czy ich potrzebujemy? Moim zdaniem nie wystarczy wolumen reprezentatywny.

57 WOLUMEN (II) Czym jest wolumen reprezentatywny? To wielkość obrotów generowana na jednym z największych subrynków lub u największego operatora obrotu, na tyle dużego, by pomiędzy nim a innymi ośrodkami handlu zaczęli działać arbitrażyści, który doprowadzą nie tylko do wyrównania się cen, lecz także proporcji wolumenu. To wszystko pozwala wykorzystywać wolumen w podobny sposób jak na giełdach.

58 LITERATURA Giełda, wolność i pieniądze. Poradnik spekulanta, Van K. Tharp; Super trader. Make consistent profits in good and bad markets, Van K. Tharp; Zawód inwestor giełdowy, dr Aleksander Elder; Międzyrynkowa analiza techniczna, John J. Murphy; Poziomy DiNapolego, Joe DiNapoli; Świece japońskie i inne techniki analizowania wykresów, Steve Nison; Cityboy, Anderson Geraint; I jeszcze kilka innych

59 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

Interwały. www.efixpolska.com

Interwały. www.efixpolska.com Interwały Dobór odpowiednich ram czasowych na których inwestor zamierza dokonywać transakcji jest podstawowym elementem strategii inwestycyjnej. W żargonie traderów sposób przedstawienia zmian ceny a w

Bardziej szczegółowo

Spis treści SPIS TREŚCI...V PRZEDMOWA...11 PODZIĘKOWANIA Wstęp

Spis treści SPIS TREŚCI...V PRZEDMOWA...11 PODZIĘKOWANIA Wstęp SPIS TREŚCI...V PRZEDMOWA...11 PODZIĘKOWANIA...13 Wstęp Rozdział 1 TRADEREM JEST KAŻDY Z NAS...17 Najważniejsze przekonanie rynkowe...21 Początki mojej kariery...22 Podróż życia...26 SZUKANIE PORZĄDKU

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie Kapitałem. Paweł Śliwa pawel.sliwa@xtb.pl

Zarządzanie Kapitałem. Paweł Śliwa pawel.sliwa@xtb.pl Zarządzanie Kapitałem Paweł Śliwa pawel.sliwa@xtb.pl 1 ZK a Proces Zarabiania Zarządzanie Kapitałem 30% SYSTEM 10% PSYCHOLOGIA 60% To wszystko składa się na skuteczne transakcje. 2 Zarządzanie Kapitałem

Bardziej szczegółowo

PORADNIK INWESTOWANIA JEDNOSESYJNEGO. Paweł Pagacz, Bartłomiej Bohdan

PORADNIK INWESTOWANIA JEDNOSESYJNEGO. Paweł Pagacz, Bartłomiej Bohdan PORADNIK INWESTOWANIA JEDNOSESYJNEGO Paweł Pagacz, Bartłomiej Bohdan KRAKÓW 2012 2 Spis treści Wstęp...3 1. Co jest potrzebne do sukcesu?...3 2. Czy inwestowanie jednosesyjne się opłaca?...5 3. System

Bardziej szczegółowo

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz Poradnik Inwestora Numer 10 Admiral Markets Sp. z o.o. ul. Aleje Jerozolimskie 133 lok.34 02-304 Warszawa e-mail: Info@admiralmarkets.pl Tel.

Bardziej szczegółowo

System transakcyjny oparty na średnich ruchomych. ś h = + + + + gdzie, C cena danego okresu, n liczba okresów uwzględnianych przy kalkulacji.

System transakcyjny oparty na średnich ruchomych. ś h = + + + + gdzie, C cena danego okresu, n liczba okresów uwzględnianych przy kalkulacji. Średnie ruchome Do jednych z najbardziej znanych oraz powszechnie wykorzystywanych wskaźników analizy technicznej, umożliwiających analizę trendu zaliczyć należy średnie ruchome (ang. moving averages).

Bardziej szczegółowo

Piotr Malesa ekspert teorii fal, swoje rekomendacje umieszcza na portalu AstroElliott.pl, którego jest twórcą.

Piotr Malesa ekspert teorii fal, swoje rekomendacje umieszcza na portalu AstroElliott.pl, którego jest twórcą. AT Day Warszawa dzień z analizą techniczną w Stowarzyszeniu Analityków Technicznych www.satrf.org Stowarzyszenie Analityków Technicznych powstało dla Ciebie. Abyś mógł zobaczyć jak inni inwestorzy inwestują

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do rynków walutowych

Wprowadzenie do rynków walutowych Instytut Informatyki Uniwersytetu Śląskiego Wykład 1 1 Czym jest Forex? 2 Przykład rachunku 3 Jak grać na giełdzie? 4 Trend i średnie kroczące 5 Język MQL Tematyka wykładów: Ogólne informacje o rynkach

Bardziej szczegółowo

Strategia OneToOne. Paweł Śliwa, 27/10/2015

Strategia OneToOne. Paweł Śliwa, 27/10/2015 Strategia OneToOne Paweł Śliwa, 27/10/2015 Paweł Śliwa Pracownik Domu Maklerskiego mbanku, wcześniej Domu Maklerskiego X-Trade Brokers S.A. na stanowisku Z-ca Dyr. Regionu. Prowadzi i organizuje szkolenia

Bardziej szczegółowo

STANDARD DLA WYMAGAJĄCYCH

STANDARD DLA WYMAGAJĄCYCH STANDARD DLA WYMAGAJĄCYCH Psychologia inwestowania Mateusz Madej 05.04.2017 Agenda Psychologia na rynku Teoria perspektywy Błędy w przekonaniach i ocenie prawdopodobieństwa Błędy w zachowaniu i podejmowaniu

Bardziej szczegółowo

OPCJE MIESIĘCZNE NA INDEKS WIG20

OPCJE MIESIĘCZNE NA INDEKS WIG20 OPCJE MIESIĘCZNE NA INDEKS WIG20 1 TROCHĘ HISTORII 1973 Fisher Black i Myron Scholes opracowują precyzyjną metodę obliczania wartości opcji słynny MODEL BLACK/SCHOLES 2 TROCHĘ HISTORII 26 kwietnia 1973

Bardziej szczegółowo

Kontrakty terminowe i forex SPIS TREŚCI

Kontrakty terminowe i forex SPIS TREŚCI Kontrakty terminowe i forex Grzegorz Zalewski SPIS TREŚCI Część I Teoria Rozdział pierwszy: Zasady działania rynków terminowych Otwieranie i zamykanie pozycji Pozycje długie i krótkie Równanie do rynku

Bardziej szczegółowo

Trader doskonały SPIS TREŚCI

Trader doskonały SPIS TREŚCI Trader doskonały Van K. Tharp SPIS TREŚCI Przedmowa Wstęp: Klątwa "przeciętnego" inwestora Podziękowania Wprowadzenie: Pięć kroków do regularnych zysków Rozdział 1. Praca nad sobą Elementy skutecznej spekulacji

Bardziej szczegółowo

Proces Inwestycyjny AkademiaFx. Paweł Śliwa, 17/09/2015

Proces Inwestycyjny AkademiaFx. Paweł Śliwa, 17/09/2015 Proces Inwestycyjny AkademiaFx Paweł Śliwa, 17/09/2015 Paweł Śliwa Prowadzi i organizuje szkolenia dla inwestorów od 2005 rokut w ramach spotkań stacjonarnych jak i webinarowych. Założyciel Stowarzyszenia

Bardziej szczegółowo

ABONAMENT LISTA FUNKCJI / KONFIGURACJA

ABONAMENT LISTA FUNKCJI / KONFIGURACJA ABONAMENT PROFESJONALNY LISTA FUNKCJI / KONFIGURACJA INWESTOWANIE MOŻE BYĆ FASCYNUJĄCE GDY POSIADASZ ODPOWIEDNIE NARZĘDZIA Abonament Profesjonalny to rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy na inwestowanie

Bardziej szczegółowo

Formacje harmoniczne i geometria

Formacje harmoniczne i geometria Formacje harmoniczne i geometria Agenda 1. Czym jest geometria 2. Podstawowy ciąg liczb fibonacciego 3. Współczynniki 4. Zależności między impulsami i korektami 5. Formacje harmoniczne AB=CD, Gartley,

Bardziej szczegółowo

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz Poradnik Inwestora Numer 11 Admiral Markets Sp. z o.o. ul. Aleje Jerozolimskie 133 lok.34 02-304 Warszawa e-mail: Info@admiralmarkets.pl Tel.

Bardziej szczegółowo

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz Poradnik Inwestora Numer 9 Admiral Markets Sp. z o.o. ul. Aleje Jerozolimskie 133 lok.34 02-304 Warszawa e-mail: Info@admiralmarkets.pl Tel. +48

Bardziej szczegółowo

Krok 5: ZAMYKANIE ZLECENIA

Krok 5: ZAMYKANIE ZLECENIA Krok 5: ZAMYKANIE ZLECENIA Skoro już wiemy, w jakim celu będziemy dokonywać zakupu (zajęcie długiej pozycji) lub sprzedaży (zajęcie krótkiej pozycji), powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób zakończyć naszą

Bardziej szczegółowo

Teoria fal Elliotta 2

Teoria fal Elliotta 2 Teoria fal Elliotta 2 Stefan JNUSZ Kawa Rynkami finansowymi zainteresowałem się na poważnie w maju 2006 roku. To wtedy zdałem sobie sprawę z tego, że na rynkach nie ma przypadków, jest tylko złudzenie

Bardziej szczegółowo

ANALIZA TECHNICZNA WARSZTATY INWESTYCYJNE TMS BROKERS

ANALIZA TECHNICZNA WARSZTATY INWESTYCYJNE TMS BROKERS ANALIZA TECHNICZNA WARSZTATY INWESTYCYJNE TMS BROKERS Agenda 1. Wykres od tego trzeba zacząć. 2. Jak rozpoznać trend ujarzmić byka, oswoić niedźwiedzia. 3. Poziomy wsparć i oporów jak jedno bywa drugim

Bardziej szczegółowo

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz Poradnik Inwestora Numer 13 Admiral Markets Sp. z o.o. ul. Aleje Jerozolimskie 133 lok.34 02-304 Warszawa e-mail: Info@admiralmarkets.pl Tel.

Bardziej szczegółowo

Jak używać poziomów wsparcia i oporu w handlu

Jak używać poziomów wsparcia i oporu w handlu Jak używać poziomów wsparcia i oporu w handlu Teraz, kiedy znasz już podstawy nadszedł czas na to, aby wykorzystać te użyteczne narzędzia w handlu. Chcemy Ci to wytłumaczyć w dość prosty sposób, więc podzielimy

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika Advanced Orders

Instrukcja użytkownika Advanced Orders Instrukcja użytkownika Advanced Orders Zlecenia zaawansowane dla dodatku Smart Orders Kontakt: e-mail: kontakt@mforex.pl infolinia: 22 697 4774 www.mforex.pl 1 Spis treści 1. Informacje ogólne... 3 2.

Bardziej szczegółowo

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz Poradnik Inwestora Numer 3 Admiral Markets Sp. z o.o. ul. Aleje Jerozolimskie 133 lok.34 02-304 Warszawa e-mail: Info@admiralmarkets.pl Tel. +48

Bardziej szczegółowo

OPCJE NA GPW. Zespół Rekomendacji i Analiz Giełdowych Departament Klientów Detalicznych Katowice, luty 2004

OPCJE NA GPW. Zespół Rekomendacji i Analiz Giełdowych Departament Klientów Detalicznych Katowice, luty 2004 OPCJE NA GPW Zespół Rekomendacji i Analiz Giełdowych Departament Klientów Detalicznych Katowice, luty 2004 CO TO JEST OPCJA, RODZAJE OPCJI Opcja - prawo do kupna, lub sprzedaży instrumentu bazowego po

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika mforex WEB

Instrukcja użytkownika mforex WEB Instrukcja użytkownika mforex WEB Kontakt: e-mail: info@mforex.pl infolinia: 22 697 4774 www.mforex.pl 1 Spis treści 1. Informacje ogólne... 3 2. Uruchamianie platformy... 3 3. Interfejs użytkownika...

Bardziej szczegółowo

Giełda, wolność i pieniądze SZCZEGÓŁOWY SPIS TREŚCI

Giełda, wolność i pieniądze SZCZEGÓŁOWY SPIS TREŚCI Giełda, wolność i pieniądze VAN K. THARP SZCZEGÓŁOWY SPIS TREŚCI Słowo wstępne Podziękowania Wstęp Część I Najważniejszy czynnik decydujący o sukcesie: TY! Rozdział 1 Legenda o Świętym Graalu Metafora

Bardziej szczegółowo

Jak poznać, że ktoś jest skutecznym traderem?

Jak poznać, że ktoś jest skutecznym traderem? Jak poznać, że ktoś jest skutecznym traderem? (m.in. na podstawie badań zachowania klientów BossaFX) Sebastian Zadora BossaFX.pl Warszawa, 25 czerwiec 2014 2 Inwestorzy BossaFX w 2013r. Agenda składniki

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Wstęp. Pierwsze logowanie. Wygląd platformy po zalogowaniu. Składnianie zleceń. Widok nowego zlecenia na wykresie oraz w zakładce handel

Spis treści. Wstęp. Pierwsze logowanie. Wygląd platformy po zalogowaniu. Składnianie zleceń. Widok nowego zlecenia na wykresie oraz w zakładce handel Instrukcja obsługi Spis treści Wstęp 3 Pierwsze logowanie 4 Wygląd platformy po zalogowaniu 5 Składnianie zleceń 6 Widok nowego zlecenia na wykresie oraz w zakładce handel 7 Zamykanie i modyfikacja zlecenia

Bardziej szczegółowo

STRATEGIE INWESTOWANIA NA RYNKU PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH. Wykład 2

STRATEGIE INWESTOWANIA NA RYNKU PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH. Wykład 2 STRATEGIE INWESTOWANIA NA RYNKU PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH Wykład 2 2 Musisz opracować dokładny plan działania Stres jest nieodłącznym elementem przy podejmowaniu decyzji. Nie możesz dopuścić do tego, aby

Bardziej szczegółowo

Podstawy analizy technicznej

Podstawy analizy technicznej Podstawy analizy technicznej Grzegorz Zalewski Kwiecień 2013 WPROWADZENIE DO ANALIZY TECZNICZNEJ Analiza techniczna jest taką gałęzią nauki, która jest bardziej gałęzią niż nauką. A. Kostolany ZAŁOŻENIA

Bardziej szczegółowo

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz Poradnik Inwestora Numer 15 Admiral Markets Sp. z o.o. ul. Aleje Jerozolimskie 133 lok.34 02-304 Warszawa e-mail: Info@admiralmarkets.pl Tel.

Bardziej szczegółowo

Opcje giełdowe. Wprowadzenie teoretyczne oraz zasady obrotu

Opcje giełdowe. Wprowadzenie teoretyczne oraz zasady obrotu Opcje giełdowe Wprowadzenie teoretyczne oraz zasady obrotu NAJWAŻNIEJSZE CECHY OPCJI Instrument pochodny (kontrakt opcyjny), Asymetryczny profil wypłaty, Możliwość budowania portfeli o różnych profilach

Bardziej szczegółowo

Poradnik Inwestora część 3. Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktach indeksowych

Poradnik Inwestora część 3. Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktach indeksowych Poradnik Inwestora część 3 Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktach Rodzaje zleceń 1/ Egzekucja Natychmiastowa oznacza złożenie zlecenia po cenie rynkowej, po aktualnych cenach

Bardziej szczegółowo

Zmienność. Co z niej wynika?

Zmienność. Co z niej wynika? Zmienność. Co z niej wynika? Dla inwestora bardzo ważnym aspektem systemu inwestycyjnego jest moment wejścia na rynek (moment dokonania transakcji) oraz moment wyjścia z rynku (moment zamknięcia pozycji).

Bardziej szczegółowo

Naszym największym priorytetem jest powodzenie Twojej inwestycji.

Naszym największym priorytetem jest powodzenie Twojej inwestycji. Naszym największym priorytetem jest powodzenie Twojej inwestycji. Możesz być pewien, że będziemy się starać by Twoja inwestycja była zyskowna. Dlaczego? Bo zyskujemy tylko wtedy, kiedy Ty zyskujesz. Twój

Bardziej szczegółowo

Poradnik gracza opcyjnego

Poradnik gracza opcyjnego Poradnik gracza opcyjnego Wstęp Na rynku istnieje całe mnóstwo spekulantów. Szukają oni szybkiego zysku. Chcą pomnożyd kapitał wykorzystując krótkoterminowe (przypadkowe) ruchy cenowe. Handlują nieustannie.

Bardziej szczegółowo

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz Poradnik Inwestora Numer 12 Admiral Markets Sp. z o.o. ul. Aleje Jerozolimskie 133 lok.34 02-304 Warszawa e-mail: Info@admiralmarkets.pl Tel.

Bardziej szczegółowo

Analiza danych w biznesie

Analiza danych w biznesie Instytut Informatyki Uniwersytetu Śląskiego Wykład 1 1 Rynki walutowe, kontrakty, akcje 2 Podstawowe definicje związane z rynkiem walutowym 3 Price Action 4 5 Analiza fundamentalna 6 Przykłady systemów

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie Kapitałem

Zarządzanie Kapitałem Zarządzanie kapitałem kluczem do sukcesu W trakcie prac nad tworzeniem profesjonalnego systemu transakcyjnego niezbędne jest, aby uwzględnić w nim odpowiedni model zarządzania kapitałem (ang. money management).

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do strategii inwestycyjnych

Wprowadzenie do strategii inwestycyjnych Wprowadzenie do strategii inwestycyjnych Poznań, 25 październik 2006 prowadzący: Tomasz Marek Elementy decydujące o sukcesie inwestycyjnym : - Zarządzanie wielkością pozycji - Dywersyfikacja portfela -

Bardziej szczegółowo

PRZEDSTAWIA. DAYTRADING w PRAKTYCE

PRZEDSTAWIA. DAYTRADING w PRAKTYCE PRZEDSTAWIA DAYTRADING w PRAKTYCE 1 WPROWADZENIE Cel szkolenia: ZYSKOWNY TRADING 1. Jak zbudować stanowisko pracy 2. Wybieramy rynek i perspektywę czasową 3. Jak określić trend 4. Jak wybrać godziny tradowania

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (10-08-2006r.)

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (10-08-2006r.) FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (10-08-2006r.) Wczorajszy dzień na rynku walutowym stał pod znakiem reakcji na informacje, jakie pojawiły się ze strony FED. Stopa rezerwy federalnej pozostała na niezmienionym

Bardziej szczegółowo

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz Poradnik Inwestora Numer 1 Admiral Markets Sp. z o.o. ul. Aleje Jerozolimskie 133 lok.34 02-304 Warszawa e-mail: Info@admiralmarkets.pl Tel. +48

Bardziej szczegółowo

Złoty trend. Wszystko o rynku złota. Raport specjalny portalu Funduszowe.pl

Złoty trend. Wszystko o rynku złota. Raport specjalny portalu Funduszowe.pl Złoty trend Wszystko o rynku złota Raport specjalny portalu Funduszowe.pl Złoto w dzisiejszych czasach jest popularnym środkiem inwestycyjnym. Uważa się przy tym, że inwestowanie w kruszec (poprzez fundusze,

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA JAGUAR TREND

STRATEGIA JAGUAR TREND STRATEGIA JAGUAR TREND Copyright by Jaguar Trend Forex Team 2010 Żadna częśd tej prezentacji nie może byd kopiowana ani rozpowszechniana bez uprzedniej pisemnej zgody autora. 1 Plan: Strategia Jaguar Trend

Bardziej szczegółowo

Teoria Fal Elliotta. i jej zastosowanie w praktyce rynkowej. prowadzący: Daniel Kostecki www.danielkostecki.pl

Teoria Fal Elliotta. i jej zastosowanie w praktyce rynkowej. prowadzący: Daniel Kostecki www.danielkostecki.pl Teoria Fal Elliotta i jej zastosowanie w praktyce rynkowej prowadzący: Daniel Kostecki 1 Kilka słów o sobie luty 2007, pierwsze inwestycje na GPW, od listopada 2007 tylko i wyłącznie rynek FOREX, początek

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (12-03-2007r.)

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (12-03-2007r.) FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (12-03-2007r.) Kluczowym wydarzeniem piątkowej sesji były opublikowane w godzinach popołudniowych dane z amerykańskiego rynku pracy. Dane były nieco lepsze od prognoz. Szacowano,

Bardziej szczegółowo

Komputerowe systemy na rynkach finansowych. wykład systemy mechaniczne

Komputerowe systemy na rynkach finansowych. wykład systemy mechaniczne Komputerowe systemy na rynkach finansowych wykład systemy mechaniczne Automatyczne systemy transakcyjne - Expert Advisors Aby odnosić sukcesy na rynkach finansowych należy opracować system transakcyjny,

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (29-03-2007r.)

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (29-03-2007r.) FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (29-03-2007r.) Wczorajszy dzień na rynku walutowym przebiegał stosunkowo spokojnie. Przez większość dnia niewiele się działo. Dolar wciąż na głównych parach zachowywał się

Bardziej szczegółowo

Inteligentne zarabianie pieniędzy na forex

Inteligentne zarabianie pieniędzy na forex Inteligentne zarabianie pieniędzy na forex Zarządzanie pozycją Czesław Mazur 2015 WYDAWCA MC MAZUR Copyright by Czesław Mazur, rok 2015 Prezentowany fragment wydania jest wersją darmową. Zezwala się na

Bardziej szczegółowo

HANDEL OPCJAMI W PLATFORMIE DEALBOOK 360

HANDEL OPCJAMI W PLATFORMIE DEALBOOK 360 Otwórz konto opcyjne w GFT lub dodaj możliwość inwestowania w opcje do istniejącego konta forex lub CFD, dzięki czemu będziesz mógł monitorować rynek 24 godziny na dobę, 5 dni w tygodniu. Nowy panel opcyjny

Bardziej szczegółowo

Słowem wstępu. Giełdy amerykańskie czemu taki wybór. Daytrading czemu taki interwał. Remote Trading Proprietary Trading. www.day-trader.

Słowem wstępu. Giełdy amerykańskie czemu taki wybór. Daytrading czemu taki interwał. Remote Trading Proprietary Trading. www.day-trader. Słowem wstępu Giełdy amerykańskie czemu taki wybór Daytrading czemu taki interwał Remote Trading Proprietary Trading TAPE READING Co to jest Tape Readng? Gdzie i jak można wykorzystać Tape Reading? Jak

Bardziej szczegółowo

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz Poradnik Inwestora Numer 1 Admiral Markets Sp. z o.o. ul. Aleje Jerozolimskie 133 lok.34 02-304 Warszawa e-mail: Info@admiralmarkets.pl Tel. +48

Bardziej szczegółowo

Opcja jest to prawo przysługujące nabywcy opcji wobec jej wystawcy do:

Opcja jest to prawo przysługujące nabywcy opcji wobec jej wystawcy do: Jesteś tu: Bossa.pl Opcje na WIG20 - wprowadzenie Opcja jest to prawo przysługujące nabywcy opcji wobec jej wystawcy do: żądania w ustalonym terminie dostawy instrumentu bazowego po określonej cenie wykonania

Bardziej szczegółowo

Daytrading Harmoniczny - warsztaty jednodniowe. FOREX CHARTIST przedstawia:

Daytrading Harmoniczny - warsztaty jednodniowe. FOREX CHARTIST przedstawia: Daytrading Harmoniczny - warsztaty jednodniowe FOREX CHARTIST przedstawia: 2012 2 0.1. Autor szkolenia Autorem szkolenia jest Łukasz Fijołek - trader walutowy, trener Forex, niezależny analityk, autor

Bardziej szczegółowo

System transakcyjny oparty na wskaźnikach technicznych

System transakcyjny oparty na wskaźnikach technicznych Druga połowa ubiegłego stulecia upłynęła pod znakiem dynamicznego rozwoju rynków finansowych oraz postępującej informatyzacji społeczeństwa w skali globalnej. W tym okresie, znacząco wrosła liczba narzędzi

Bardziej szczegółowo

10 kluczowych zasad efektywnego uczenia się tradingu

10 kluczowych zasad efektywnego uczenia się tradingu 10 kluczowych zasad efektywnego uczenia się tradingu Prowadzący: Agenda 1. 5 najpoważniejszych błędów traderów podczas nauki tradingu 2. Uczenie się na błędach - czy na pewno to jest dobre? 3. Dlaczego

Bardziej szczegółowo

Strategia Ichimokudla początkujących i zaawansowanych inwestorów. Analiza bieżącej sytuacji na rynkach.

Strategia Ichimokudla początkujących i zaawansowanych inwestorów. Analiza bieżącej sytuacji na rynkach. Strategia Ichimokudla początkujących i zaawansowanych inwestorów. Analiza bieżącej sytuacji na rynkach. Kamil Oziemczuk Analityk Dom Maklerski IDM SA (www.idmtrader.pl) Agenda prezentacji 1) Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

Giełda. Podstawy inwestowania SPIS TREŚCI

Giełda. Podstawy inwestowania SPIS TREŚCI Giełda. Podstawy inwestowania SPIS TREŚCI Zaremba Adam Wprowadzenie Część I. Zanim zaczniesz inwestować Rozdział 1. Jak wybrać dom maklerski? Na co zwracać uwagę? Opłaty i prowizje Oferta kredytowa Oferta

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Młody inwestor na Giełdzie dr Witold Gradoń Akademia Ekonomiczna w Katowicach 19 Kwietnia 2010 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY WWW.UNIWERSYTET-DZIECIECY.PL Plan wykładu

Bardziej szczegółowo

Akademia Młodego Ekonomisty

Akademia Młodego Ekonomisty Akademia Młodego Ekonomisty Strategie inwestycyjne na rynku kapitałowym Inwestowanie na rynku Bartek Majewski Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 11 października 2011 r. JAK POMNAŻAĆ BOGACTWO? Oszczędzanie

Bardziej szczegółowo

WPROWADZENIE DO ANALIZY TECHNICZNEJ

WPROWADZENIE DO ANALIZY TECHNICZNEJ WPROWADZENIE DO ANALIZY TECHNICZNEJ Plan szkolenia 1) Podstawowe pojęcia i założenia AT, 2) Charakterystyka głównych typów wykresów, 3) Pojęcie linii trendu, 4) Obszary wsparcia/oporu, 5) Prezentacja przykładowej

Bardziej szczegółowo

Warszawska Giełda Towarowa S.A.

Warszawska Giełda Towarowa S.A. OPCJE Opcja jest prawem do kupna lub sprzedaży określonego towaru po określonej cenie oraz w z góry określonym terminie. Stanowią formę zabezpieczenia ekonomicznego dotyczącego ryzyka niekorzystnej zmiany

Bardziej szczegółowo

Opcje Giełdowe. Filip Duszczyk Dział Rynku Terminowego GPW

Opcje Giełdowe. Filip Duszczyk Dział Rynku Terminowego GPW Opcje Giełdowe Filip Duszczyk Dział Rynku Terminowego GPW Warszawa, 7 maja 2014 Czym są opcje indeksowe (1) Kupno opcji Koszt nabycia Zysk Strata Prawo, lecz nie obligacja, do kupna lub sprzedaży instrumentu

Bardziej szczegółowo

Forex dla zapracowanych czyli jak inwestować gdy nie mamy czasu. Paweł Kalinowski (PAK@SAXOBANK.COM)

Forex dla zapracowanych czyli jak inwestować gdy nie mamy czasu. Paweł Kalinowski (PAK@SAXOBANK.COM) Forex dla zapracowanych czyli jak inwestować gdy nie mamy czasu. 21 Listopad, 2009 Jakie mamy możliwości? 2 3 4 5 Poziomy Fibonaciego Formacje odwrócenia trendu Podążanie za trendem Poziomy psychologiczne

Bardziej szczegółowo

OPANUJ RYNEK w 8 minut!

OPANUJ RYNEK w 8 minut! OPANUJ RYNEK w 8 minut! OPANUJ RYNEK w 8 minut! Witaj w anyoption, wiodącej na świecie opcjach binarnych! platformie do transakcji na Dajemy Ci możliwość osiągnięcia wysokich zysków w krótkim i średnim

Bardziej szczegółowo

3 największe błędy inwestorów, które uniemożliwiają osiągnięcie sukcesu na giełdzie

3 największe błędy inwestorów, które uniemożliwiają osiągnięcie sukcesu na giełdzie 3 największe błędy inwestorów, które uniemożliwiają osiągnięcie sukcesu na giełdzie Autor: Robert Kajzer Spis treści Wstęp... 3 Panuj nad własnymi emocjami... 4 Jak jednak nauczyć się panowania nad emocjami?...

Bardziej szczegółowo

Strategie arbitrażowe w praktyce Tomasz Korecki

Strategie arbitrażowe w praktyce Tomasz Korecki Strategie arbitrażowe w praktyce Tomasz Korecki Kwotowania EUR/USD u brokera A: Kupno: 1,4001 Sprzedaż: 1,4002 Kwotowania EUR/USD u brokera B: Kupno: 1,4003 Sprzedaż: 1,4005 Ile możemy zarobić na transakcji

Bardziej szczegółowo

Zajmujemy pozycję na grupie instrumentów walutowych (Forex)

Zajmujemy pozycję na grupie instrumentów walutowych (Forex) Zajmujemy pozycję na grupie instrumentów walutowych (Forex) Istotą inwestowania za pomocą kontraktów różnic kursowych (KRK, CFD) jest zarabianie na różnicy pomiędzy kursem z momentu rozpoczęcia transakcji,

Bardziej szczegółowo

Fundamental Trade USDCHF

Fundamental Trade USDCHF Fundamental Trade USDCHF W związku z ostatnimi bardzo burzliwymi wydarzeniami na rynku szwajcarskiej waluty warto poświęcić większą uwagę temu przypadkowi, gdyż mimo potężnej aprecjacji CHF w czwartek

Bardziej szczegółowo

Spekulacja na rynkach finansowych. znajomość narzędzi czy siebie? Grzegorz Zalewski DM BOŚ S.A.

Spekulacja na rynkach finansowych. znajomość narzędzi czy siebie? Grzegorz Zalewski DM BOŚ S.A. Spekulacja na rynkach finansowych znajomość narzędzi czy siebie? Grzegorz Zalewski DM BOŚ S.A. Narzędzia 2 Analiza techniczna Analiza fundamentalna Narzędzia (2) 3 AT astrologia rynków finansowych AF alchemia

Bardziej szczegółowo

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oferuje inwestorom nową możliwość zawierania transakcji.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oferuje inwestorom nową możliwość zawierania transakcji. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oferuje inwestorom nową możliwość zawierania transakcji. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oferuje inwestorom nową możliwość zawierania transakcji. Od

Bardziej szczegółowo

Droga żółwia SPIS TREŚCI

Droga żółwia SPIS TREŚCI Droga żółwia Curtis Faith SPIS TREŚCI Przedmowa do wydania polskiego Podziękowania Słowo wstępne Przedmowa Wprowadzenie Dzień w którym spotkałem Księcia Parkietu Rozdział 1. Uzależnieni od ryzyka Traderzy

Bardziej szczegółowo

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz Poradnik Inwestora Numer 4 Admiral Markets Sp. z o.o. ul. Aleje Jerozolimskie 133 lok.34 02-304 Warszawa e-mail: Info@admiralmarkets.pl Tel. +48

Bardziej szczegółowo

Krok 4: Zamykamy pozycję

Krok 4: Zamykamy pozycję Krok 4: Zamykamy pozycję Skoro już wiemy, w jakim celu będziemy dokonywać zakupu (zajęcie długiej pozycji) lub sprzedaży (zajęcie krótkiej pozycji), powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób zakończyć naszą transakcję.

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (23-05-2006r.)

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (23-05-2006r.) FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (23-05-2006r.) Początek tygodnia na rynku walutowym charakteryzował się osłabieniem amerykańskiej waluty. Można założyć, że impulsem do takiego ruchu były zdecydowanie lepsze

Bardziej szczegółowo

Psychologia inwestowania Twój klucz do sukcesu r, Warszawa

Psychologia inwestowania Twój klucz do sukcesu r, Warszawa Psychologia inwestowania Twój klucz do sukcesu 04.11.2015 r, Warszawa Klaudia Morawska Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Z rynkami finansowymi związana od 2011 roku. Specjalizuje się w analizie mechanizmów

Bardziej szczegółowo

Strategie inwestowania w opcje. Filip Duszczyk Dział Rynku Terminowego

Strategie inwestowania w opcje. Filip Duszczyk Dział Rynku Terminowego Strategie inwestowania w opcje Filip Duszczyk Dział Rynku Terminowego Agenda: Opcje giełdowe Zabezpieczenie portfela Spekulacja Strategie opcyjne 2 Opcje giełdowe 3 Co to jest opcja? OPCJA JAK POLISA Zabezpieczenie

Bardziej szczegółowo

Price Action. forex, akcje, opcje www.xtb.pl

Price Action. forex, akcje, opcje www.xtb.pl Price Action Czym jest PA Podejście do tradingu/inwestowania opierające swoje wnioskowanie i analizę na ruchu ceny danego instrumentu finansowego. Zaliczamy do nich analizę z użyciem: Wsparcia i opory

Bardziej szczegółowo

Co oznaczają te poszczególne elementy świecy?

Co oznaczają te poszczególne elementy świecy? Budowa świec Wielu inwestorów od razu porzuca analizę wykresów świecowych, ponieważ na pierwszy rzut oka są one zbyt skomplikowane. Na szczęście tylko na pierwszy rzut oka. Jeśli lepiej im się przyjrzeć

Bardziej szczegółowo

Upatruj w ryzyku szansę na sukces

Upatruj w ryzyku szansę na sukces Ewa Wolder Gdańsk, 06.06.2013 r. 1. Specyfika funkcjonowania hurtowego rynku energii elektrycznej 2. Dlaczego ryzyko może być szansą na sukces? 3. Kto to jest trader? Co wyróżnia tradera? Czy właśnie Ciebie

Bardziej szczegółowo

Elliott na giełdzie. praktyczne aspekty Teorii Fal. www.xtb.pl. forex, towary, giełda wszystkie rynki w jednym miejscu

Elliott na giełdzie. praktyczne aspekty Teorii Fal. www.xtb.pl. forex, towary, giełda wszystkie rynki w jednym miejscu Elliott na giełdzie praktyczne aspekty Teorii Fal Kilka słów o sobie luty 2007 rozpoczęcie przygody z GPW, od końca 2007 przejście na rynek FOREX, początek 2009 roku rozpoczęcie przygody z Teorią Fal Elliott

Bardziej szczegółowo

Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste.

Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste. Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste. Autor: Maciej Rogala Czy fundusz inwestycyjny jest ofertą dla Ciebie? Sprawdź to, zanim powierzysz mu pieniądze... Oceń fundusz inwestycyjny pod kątem swoich

Bardziej szczegółowo

Poradnik Inwestora część 4. Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktach indeksowych

Poradnik Inwestora część 4. Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktach indeksowych Poradnik Inwestora część 4 Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktach Jednostka transakcyjna Rynek walutowy Standardową jednostką transakcyjną na rynku Forex jest tzw. lot oznaczający

Bardziej szczegółowo

John Bollinger s Forex Letter

John Bollinger s Forex Letter John Bollinger s Forex Letter Tom 1, Numer 5 14 wrzesień 2004 Capital Market Services, LLC 350 Fifth Avenue, Suite 6400 New York, NY 10118 www.cmsfx.com trading@cmsfx.com Łączenie przedziałów czasowych

Bardziej szczegółowo

Psychologia inwestowania

Psychologia inwestowania Psychologia inwestowania Rynkiem rządzą dwa uczucia: strach i chciwość. Świadomość własnych uczuć może nas uratować przed nie lada kłopotami. www.xtb.pl Błędy i pułapki Ilość środków Inwestuj własne środki.

Bardziej szczegółowo

OPCJE WANILIOWE STRATEGIE

OPCJE WANILIOWE STRATEGIE OPCJE WNILIOWE STRTEGIE ZWROT NIEOGRNICZONY POTENCJŁ KOSZT INWESTYCJ WSTĘPN Wymiana EUR/USD KONTROLUJ SWOJE RYZYKO DZIĘKI OPCJOM lue Capital Markets Limited 2013. Wszelkie prawa zastrzeżone. Spis treści

Bardziej szczegółowo

Instrumenty rynku akcji

Instrumenty rynku akcji Instrumenty rynku akcji Rynek akcji w relacji do PK Źródło: ank Światowy: Kapitalizacja w relacji do PK nna Chmielewska, SGH, 2016 1 Inwestorzy indywidualni na GPW Ok 13% obrotu na rynku podstawowym (w

Bardziej szczegółowo

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych. Nikkei

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych. Nikkei Nikkei Giełda w Japonii wciąż znajduje się pod panowaniem byków. Jednak dzisiejsze otwarcie na poziomie 17334 było zbyt wysokie do utrzymania, tym samym otwarcie sesji otrzymało również tytuł najwyższej

Bardziej szczegółowo

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZWIĄZANEJ Z RYZYKIEM

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZWIĄZANEJ Z RYZYKIEM WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZWIĄZANEJ Z RYZYKIEM Prawnie obowiązującą wersją tego dokumentu jest wersja angielska. Niniejsze tłumaczenie ma jedynie charakter informacyjny. Kliknij tutaj, aby otworzyć

Bardziej szczegółowo

Wielokrotne zamknięcie przez. Zlecenie po cenie rynkowej. Zlecenie oczekujące z limitem

Wielokrotne zamknięcie przez. Zlecenie po cenie rynkowej. Zlecenie oczekujące z limitem Jesteś tu: Bossa.pl» Edukacja» Forex» Wprowadzenie» Rodzaje zleceń Platforma transakcyjna BOSSAFX dopuszcza składanie zarówno zleceń natychmiastowych jak i oczekujących o wolumenie od 0.01 do 30 lotów

Bardziej szczegółowo

Chcesz efektywnie inwestować? Zwróć uwagę na wskaźnik CPI, który bardzo wiele znaczy w praktyce

Chcesz efektywnie inwestować? Zwróć uwagę na wskaźnik CPI, który bardzo wiele znaczy w praktyce Chciałbyś wiedzieć, czy twoja lokata bankowa rzeczywiście na siebie zarabia? Albo czy warto brać teraz kredyt w tej lub innej walucie? Wreszcie, czy warto w ogóle inwestować w danym momencie w akcje? Odpowiedź

Bardziej szczegółowo

Analiza inwestycji i zarządzanie portfelem SPIS TREŚCI

Analiza inwestycji i zarządzanie portfelem SPIS TREŚCI Analiza inwestycji i zarządzanie portfelem Frank K. Reilly, Keith C. Brown SPIS TREŚCI TOM I Przedmowa do wydania polskiego Przedmowa do wydania amerykańskiego O autorach Ramy książki CZĘŚĆ I. INWESTYCJE

Bardziej szczegółowo

Podręcznik do platformy xtab

Podręcznik do platformy xtab Podręcznik do platformy xtab Wstęp 1. Wstęp XTB oferuje bezpłatne oprogramowanie do zainstalowania na tabletach, co daje możliwość pełnej kontroli nad rachunkiem niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy.

Bardziej szczegółowo

Testy popularnych wskaźników - RSI

Testy popularnych wskaźników - RSI Testy popularnych wskaźników - RSI Wskaźniki analizy technicznej generują wskazania kupna albo sprzedaży pomagając przy tym inwestorom podjąć odpowiednie decyzje. Chociaż przeważnie patrzy się na co najmniej

Bardziej szczegółowo

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Wydarzeniem dnia na rynku międzynarodowym były decyzje ECB oraz Banku Anglii odnośnie stóp procentowych. Decyzje władz monetarnych okazały się być zgodne z oczekiwaniami rynku i ECB pozostawił stopy procentowe

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek krajowy (24-08-2006r.)

FOREX - DESK: Rynek krajowy (24-08-2006r.) FOREX - DESK: Rynek krajowy (24-08-2006r.) Końcówka wczorajszej sesji nie była zbyt udana dla krajowej waluty, która dosyć wyraźnie straciła na wartości. Dzisiejszy dzień co prawda stoi pod znakiem niewielkiej

Bardziej szczegółowo

Psychologia a analiza techniczna

Psychologia a analiza techniczna Psychologia a analiza techniczna Rynek tworzą ludzie AT jako popularny instrument analizy rynku Analiza Techniczna, a Analiza Fundamentalna Analiza Techniczna opiera się na samej zmianie cen Analiza Fundamentalna

Bardziej szczegółowo