O prostym podejściu do tradingu EASY COME, EASY GO

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "O prostym podejściu do tradingu EASY COME, EASY GO"

Transkrypt

1 O prostym podejściu do tradingu EASY COME, EASY GO

2 O CZYM BĘDZIEMY MÓWIĆ? Krótko o moich początkach Psychologia Jak nie zaczynać? Podejście Effectiveness & Simplicity Ważne obszary psychologiczne Tylko detale, czy aż detale? Psychologiczne podstawy zarządzania pozycją Narzędzia spekulacji Big picture, analiza makroekonomiczna Narzędzia AT, które stosuję (wybrane) Harmonic Trading Inne kluczowe aspekty analizy Literatura Pytania

3 something that you say in order to describe someone who thinks that everything is easy to achieve, especially earning money, and who therefore does not worry about anything CELSPOTKANIA: DYSTANS DO PIENIĘDZY, DYSTANS DO SPEKULACJI, DYSTANS DO RYNKU

4 KRÓTKO O MOICH POCZĄTKACH Na rynku od grudnia 2006 roku. Styl: spekulacja średnioterminowa, od dnia do kilku dni, także daytrading. Bazuję głównie na geometrii rynku, teorii fal (niekoniecznie Elliotta), podejściu flow. Wiele ciekawych informacji można znaleźć na moim blogu oraz w Equity Magazine.

5 O tym jak mądrze popełniać błędy PSYCHOLOGIA

6 ZNACZENIE LUDZKIEJ PSYCHIKI Subiektywna ocena wpływu człowieka na proces spekulacji Udział (proces manualny) Udział (strategie automatyczne) Psychologia System Money management Czynniki niezależne

7 JAK NIE ZACZYNAĆ? 1. Na ryzykanta 2. Na pracusia 3. Na nadzieję 4. Bez trading planu

8 1. NA RYZYKANTA Krótki okres tradingu na koncie demo, przejście na konto rzeczywiste z dużym depozytem. Niewielkie przygotowanie, wiara we własną intuicję. Bazuje na szczęściu początkującego. Stoi za tym potrzeba szybkich i łatwych pieniędzy. Podatni ludzie z rozwiniętą zdolnością improwizacji, dużym ego, żądni sukcesów.

9 2. NA PRACUSIA Długi okres zdobywania wiedzy, przygotowywania niemal idealnej strategii. Dokładne przetestowanie jej na danych historycznych, rozpatrzenie potencjalnych problemów itp.. Dbałość o szczegóły, perfekcja. Długi okres spędzony tylko na teorii. Podatni ludzie to przedstawiciele nauk ścisłych, perfekcjoniści, ostrożni ludzie.

10 3. NA NADZIEJĘ Krótki albo średni okres tradingu na demo, założenie konta rzeczywistego ze średnią wielkością depozytu. Potrzeba szybkich i jakichkolwiek pieniędzy. Motywuje to chęć podniesienia standardu życia, frustracja niemożnością posiadania, przekonaniem, że pieniądze rozwiążą wszystkie problemy. Podatni ludzie to najczęściej pracownicy fizyczni zmęczeni tym, czym się zajmują, ludzie mniej zamożni, ludzie marzący o bogactwie.

11 4. BEZ TRADING PLANU Wszystko wydaje się dobrze przeprowadzone, nauka na koncie demo lub rzeczywistym z niewielkim depozytem. Zdobyta podstawowa wiedza, opracowany prosty system, nabyte doświadczenie rynkowe. Jedyny problem to brak formalnie spisanego trading planu. Dlaczego to jest takie ważne?

12 EFFECTIVENESS & SIMPLICITY (I) Podejście nie zakłada konkretnego systemu a jest zbiorem aksjomatów (podstawowych zasad) ich tworzenia. Stworzony system/strategia nie jest wynikiem wymuszenia jakichś standardów, a przemyślenia w procesie tworzenia pewnych cech, które powinien posiadać system. W procesie tworzenia odrzucamy wszystkie techniki, które naszym zdaniem nie spełnią zasad tworzenia.

13 EFFECTIVENESS & SIMPLICITY (II) Efektywność inaczej skuteczność, czyli zdolność do tworzenia wartości dodanej, a więc w tym wypadku, taki element, który daje nam więcej informacji niż sam potrzebuje. Prostota inaczej zrozumienie. Twórca systemu musi rozumieć działanie każdego elementu składowego systemu oraz systemu jako całość.

14 EFFECTIVENESS & SIMPLICITY (III) Elastyczność łatwość zmiany, dostosowania, modyfikacji lub zastąpienia. Im więcej elementów możemy dostosować lub wymienić, tym większa szansa, że jeśli zrobimy to z rozwagą, strategia wyewoluuje w odpowiednim kierunku. Dystans przyjmowanie informacji z rezerwą, zdrowa nieufność, nie uleganie iluzji doskonałości. Mobilność możliwość przenoszenia założeń między rynkami, między platformami, między sferami spekulacji (najwyższy poziom).

15 EFFECTIVENESS & SIMPLICITY (IV) Dlaczego framework tworzenia systemów jest w dziale o psychologii? Od czego zaczynamy tworzenie systemu? Od założeń, naszych przemyśleń, iloczynu naszych doświadczeń. Wszystko zaczyna się w naszej głowie, a więc jeśli zaczniemy myśleć w kategoriach E&S, stworzymy system zgodny z naszymi oczekiwaniami i unikniemy późniejszego dysonansu.

16 WAŻNE OBSZARY PSYCHOLOGICZNE Cele Trading plan Radzenie sobie ze stratami i zyskami Sygnały otwarcia i zamknięcia pozycji Pułapki psychologiczne (detale)

17 CELE S M A R T IMPLE (PROSTY) EASURABLE (MIERZALNY) CHIEVABLE (OSIĄGALNY) ELEVANT (ISTOTNY) IMELY DEFINED (OKREŚLONY W CZASIE)

18 TRADING PLAN (I) 1. Cele 2. Analiza mocnych i słabych stron 3. Opis strategii 4. Opis zarządzania wielkością pozycji 5. Analiza szans i zagrożeń 6. Codzienne procedury 7. Plan awaryjny 8. Plan rozwoju

19 TRADING PLAN (II) Najważniejsze jest jasne i przemyślane zdefiniowanie pozycji w trading planie. Co jakiś czas należy poddać trading plan rewizji, ponownemu przemyśleniu, aktualizacji. Duże znaczenia mają nie tylko cele finansowe, rozwój swoich umiejętności i zdobywanie nowych doświadczeń jest równie ważne. Najważniejsze: kontrola wykonania planu!

20 PLAN AWARYJNY Powinien obejmować: 1. Wypadki dotyczące nas lub najbliższych 2. Niespodziewane załamania rynku 3. Problemy ze sprzętem, dostępem do internetu, danymi etc. 4. Poważne zmiany życiowe 5. Problemy psychologiczne, z dyscypliną 6. Problemy z dostawcami, pośrednikami (np. brokerem)

21 KONTROLA WYKONANIA PLANU Odpowiednio częsta, lecz nie zbyt uciążliwa, przykładowo podsumowanie miesięczne. Sprawdzamy czy lub/i w jakim stopniu osiągnęliśmy postawione wcześniej cele. Ważną część stanowi wylistowanie tego, co nas zaskoczyło i tego, co uważamy, że poszło bardzo dobrze/bardzo źle. Dodatkowe komentarze/uwagi dopełniają całości, warto takie podsumowania robić na piśmie.

22 RADZENIE SOBIE ZE STRATAMI Kontrolowanie strat, tj. szybkie ich ucinanie. Nie traktowanie zysku i straty jako zwycięstwa i porażki. Oderwanie się od chęci posiadania. Akceptacja zamiast wypierania. Zarządzanie stratą.

23 RADZENIE SOBIE Z ZYSKAMI Zyski są często groźniejsze od strat, szczególnie, że nie analizuje się ich tak jak strat. Zyski mogą nas skłonić do większego ryzyka, np. poprzez zwiększenie pewności siebie. Seria zyskownych transakcji usypia naszą czujność Mylne przekonanie o własnej nieomylności prowadzi do niezrealizowania celów. Zyski powinniśmy traktować nie jako dowód naszej wiedzy lub umiejętności, ani jako nagrodę, lecz po prostu jako realizację założonego celu.

24 SYGNAŁ OTWARCIA POZYCJI (I) Najszerzej poruszany temat, niemal każda książka o nim wspomina. Najczęściej przypisuję się mu zbyt dużą wagę. Skomplikowane sygnały wejścia sprawiają, że otwierając pozycję czujemy się komfortowo, gdyż sądzimy, że wiemy wszystko o rynku. Duże poświęcenia uwagi sygnałowi wejścia może zakodować w nas pewien scenariusz sytuacji na rynku i opóźnić moment zamknięcia pozycji.

25 SYGNAŁ OTWARCIA POZYCJI (II) Używanie systemu opartego o otwieranie pozycji w sposób zupełnie losowy daje taką samą szansę sukcesu jak podobnego opartego na innej metodzie. Elementem kluczowym w tym przypadku jest odpowiednie zarządzanie wielkością pozycji oraz moment wyjścia z rynku. Istnieją różne metody otwierania pozycji, szczególnie bardziej skuteczne niż losowa, lecz ta także pozwala zarabiać.

26 SYGNAŁ ZAMKNIĘCIA POZYCJI (I) Moment wyjścia z pozycji decyduje o naszym wyniku finansowym. Powinien być jasny i zrozumiały oraz wykonany bezwzględnie po pojawieniu się. Sygnał zamknięcia może być równocześnie sygnałem otwarcia pozycji przeciwnej.

27 SYGNAŁ ZAMKNIĘCIA POZYCJI (II) Z moich doświadczeń wynika, że najskuteczniejsze są: stopy ruchome oraz hedżowanie pozycji. Sztywne poziomy zysku wymagają dobrej optymalizacji i często mogą zmniejszyć zysk lub zamienić zyskowną pozycję w stratną. Stop naszym systemie powinien być dostosowany do zmienności lub być taki, z którym czujemy się komfortowo!

28 PUŁAPKI PSYCHOLOGICZNE (I) Pogoń za rynkiem zwykle ma miejsce, gdy rynek znajduje się kilka pipsów od naszego zlecenia oczekującego i momentalnie zmienia kierunek. Najczęściej w kierunku, który planowaliśmy. Wtedy wszelkimi sposobami szukamy ponownego momentu wejścia. Zapamiętaj: jeżeli zlecenie oczekujące nie zostało zrealizowane, a poziom jego ustawienia nie był błędny nie szukaj wejścia na siłę twoje założenia nie zostały spełnione.

29 PUŁAPKI PSYCHOLOGICZNE (II) Chęć szybkiego odrobienia strat zwykle pojawia się po ponadprzeciętnie stratnej transakcji, jest spowodowany brakiem poczucia kontroli nad stratami, chęcią szybkiego pokazania, że ma się rację i należy się do grona zarabiających. Zapamiętaj: gdy pojawia się odczucie braku kontroli nad tym co się dzieje na rachunku przestań handlować i odpocznij kilka dni/tygodni.

30 PUŁAPKI PSYCHOLOGICZNE (III) Przedwczesne zamykanie pozycji nieodparta chęć ręcznego zamknięcia pozycji przed poziomem docelowym, gdy wykazuje niewielki lub średni profit, pojawia się najczęściej po stratnej transakcji, gdy chcemy koniecznie zamknąć pozycję z zyskiem. Zapamiętaj: najlepiej w takim momencie wyłączyć ręczne zamykanie pozycji, odejść od komputera lub poprosić kogoś niezależnego, by nas przypilnował.

31 PUŁAPKI PSYCHOLOGICZNE (IV) Rozpamiętywanie przeszłości ciągłe przypominanie sobie, wręcz życie jedną przeszłą sytuacją, błędem, transakcją, stratną lub zyskowną. Zarówno rozpamiętywanie błędów i sukcesów nie sprzyja skupieniu się na chwili obecnej i rynku w tym momencie. Zapamiętaj: trzeba się skupić na danym momencie w czasie, jeżeli jest to trudne, można użyć czegoś do zajęcia myśli nawet szum informacyjny.

32 PUŁAPKI PSYCHOLOGICZNE (V) Brak osądu co do rynku powoduje najczęściej, że czujemy się bezradni, nie rozumiemy co się dzieje, nie mamy żadnych sygnałów, po prostu nie czujemy rynku. Wtedy najlepiej zrobić sobie przerwę, zmienić parę walutową, poczekać, aż sytuacja się wyklaruje. Zapamiętaj: pod żadnym pozorem nie należy zajmować pozycji, gdy nie mamy pojęcia, co się dzieje na rynku.

33 PUŁAPKI PSYCHOLOGICZNE (VI) Potrzeba posiadania racji można ją połączyć z nadmierną pewnością siebie i zbyt emocjonalnym podejściem to tradingu. Może wywołać spustoszenie na rachunku, choć sama pewność siebie w odpowiedniej ilości jest pożądana. Niestety nie ma tu jednej dobrej rady, jak wyeliminować chęć posiadania racji.

34 TYLKO DETALE, CZY AŻ DETALE? (I) Choć trzon naszego podejścia do handlu stanowią kluczowe sprawy takie jak przygotowanie, system(y), doświadczenie, narzędzia, z których korzystamy, nie należy zapominać o sprawach drobnych, które wydają się bez znaczenia. Im czasem warto poświęcić szczególną uwagę. Dlaczego?

35 TYLKO DETALE, CZY AŻ DETALE? (II) Ze względu na to, że największą uwagę poświęcamy rzeczom największym z punktu widzenia trading planu, tracimy czujność przy detalach, które czasem mogą sabotować nas i nasze działania, a efekt tego pojawi się z opóźnieniem. Często poświęcimy wiele czasu na odkrycie przyczyny. W takiej sytuacji potrzebne jest uświadomienie sobie, jakie detale mają wpływ na nasz wynik i wprowadzenie jakiegokolwiek, najprostszego sposobu pamiętania o nich.

36 TYLKO DETALE, CZY AŻ DETALE? (III) Przykłady: Narzędzie przesuwa nam linie narysowane na wykresie (o kilka pipsów). Brak wygodnego stanowiska pracy. Czasami pojawia się opóźnienie w dostawie danych. Po rozmowie z kolegami o rynku, czujemy się mniej pewnie ze swoim view. Brak przerw podczas pracy przy komputerze Hałas za oknem, telefony etc.. Brak skrótów klawiaturowych, szybkiego dostępu do danego programu itp..

37 POZYCJA Z ODPOWIEDNIO DOBRANĄ WIELKOŚCIĄ Komfort związany z kontrolą sytuacji Jasno określony najgorszy scenariusz Optymalizacja zysku w długim okresie Poparte dyscypliną, konsekwencją, planowaniem Sukces rozkłada się na system i wielkość pozycji POZYCJA O WIELKOŚCI DOBRANEJ PRZYPADKOWO Pozorne poczucie kontroli sytuacji Nadzieja, że najgorszy scenariusz się nie spełni Nastawienie na szybki, duży i krótki zysk Poparte brawurą, intuicją, impulsem Sukces zależy głównie od skuteczności systemu PSYCHOLOGICZNE PODSTAWY ZARZĄDZANIA POZYCJĄ (I)

38 PSYCHOLOGICZNE PODSTAWY ZARZĄDZANIA POZYCJĄ (II) Sam fakt odpowiedniego doboru pozycji wpływa na nasz komfort psychiczny szczególnie w razie serii strat, które potem będzie względnie łatwo odrobić. Można to nazwać kontrolą niepewności wystawiamy na ryzyko tylko część kapitału i znamy ramy przyszłego wyniku. Brak adrenaliny po pierwszej fazie ekscytacji jest wskazany ważna jest stabilność wyniku.

39 PSYCHOLOGIA PODSUMOWANIE Jak nie zaczynać? Jak kończyć i czy kończyć? Cele sens podejmowania wyzwania pt. Trading Pułapki psychologiczne Praca nad sobą

40 Prostota czy efektowność? NARZĘDZIA SPEKULACJI

41 BIG PICTURE (I) BIG PICTURE perspektywa długoterminowa co do zachowania rynku, oparta na analizie makroekonomicznej, przekrojowej analizie gospodarki, badaniu długoterminowych trendów. Dla tradera oznacza miejsce w cyklu, miejsce w przestrzeni, w którym znajduje się obecnie rynek i oczekiwania co do niego.

42 BIG PICTURE (II) Na obraz rynku składają się: Analiza makroekonomiczna gospodarki światowej, w tym krajów danej waluty. Analiza trendu długoterminowego. Wzajemne powiązania instrumentów finansowych (walut, towarów, giełd etc.). Przepływy finansowe, analiza oczekiwań uczestników rynku. Sytuacja społeczno-polityczna.

43 BIG PICTURE (III) Najpopularniejsze wskaźniki makroekonomiczne: Zmiana PKB, PKB per capita, cykl koniunkturalny. Siła robocza, zatrudnienie, stopa bezrobocia, zmiany zatrudnienia (np. liczba nowych miejsc pracy). Wydatki publiczne, deficyt/nadwyżka budżetowa, dług publiczny. Dochód dyspozycyjny, wydatki, oszczędności prywatne. Produkcja, sprzedaż detaliczna, rynek nieruchomości (pozwolenia na budowę etc.). Bilans handlowy, oficjalne rezerwy, przepływy międzynarodowe. Stopy procentowe, poziom inflacji, podaż pieniądza.

44 BIG PICTURE (IV) Spekulujemy nie tyle na fakt, że dane są lepsze lub gorsze od poprzedniego odczytu (publikacji), lecz na to, jakie są w stosunku do oczekiwań rynku (konsensusu). Bardzo często informacje korzystne dla gospodarki (z ekonomicznego punktu widzenia), lecz wywołują zupełnie inny efekt w zmianie cen na rynkach finansowych.

45 BIG PICTURE (V) Oprócz analizy makroekonomicznej (opartej głównie na wskaźnikach) warto obserwować takie rynki jak: złoto, miedź, ropa, S&P 500, DAX, FTSE 100, indeks CRB, rentowności obligacji największych krajów (np. G7), ostatnio też ceny żywności.

46 NARZĘDZIA ANALIZY TECHNICZNEJ (I)

47 NARZĘDZIA ANALIZY TECHNICZNEJ (II)

48 NARZĘDZIA ANALIZY TECHNICZNEJ (III)

49 NARZĘDZIA ANALIZY TECHNICZNEJ (IV)

50 NARZĘDZIA ANALIZY TECHNICZNEJ (V)

51 HARMONIC TRADING (I) Harmonic trading metoda spekulacji na rynkach finansowych polegająca na założeniu, że ruchy rynkowe mają strukturę falową oraz polegająca na mierzeniu proporcji pomiędzy tymi falami. Zwykle wykorzystuje się zależności między trzema, czterema i pięcioma sąsiednimi falami. Dwie oraz więcej niż pięć nie prowadzą do konkretnych wniosków.

52 HARMONIC TRADING (III) Najbardziej harmoniczną parą jest USDCHF (dolar amerykański do franka szwajcarskiego). Dobrym oprogramowaniem do wykrywania formacji harmonicznych przy wykorzystaniu Meta Trader 4 jest korharmonics. Każdą formację należy potwierdzić np. oscylatorem lub zgrupowaniem zniesień Fibonacciego w punkcie kończącym ostatnią falę.

53 HARMONIC TRADING (II) Najważniejsze są formacje trójfalowe, najczęściej występujące w formie korekty, choć nie zawsze. W obecnej fazie rynku najlepiej jest stosować właśnie formacje trójfalowe w różnych odmianach. Innych formacji nie zawsze warto wyszukiwać, choć są ważne i będące silnymi sygnałami.

54 WYKORZYSTNIE RYNKU OPCYJNEGO (I) Jedna z trudniejszych technik, wymagająca dobrego poznania nie tylko teorii, ale też samego rynku opcyjnego. Można wykorzystać następujące czynniki: Potencjalne poziomy barier opcyjnych. Nachylenie tzw. risk reversali (różnicy między opcją (long OTM call i short OTM put), co jest spekulacją na skośności rozkładu stóp zwrotu innymi słowy pokazuje, czy bardziej przez rynek wyceniane są wzrosty czy spadki. Ceny tzw. butterfly-ów, czyli oczekiwania rynku co do wysokiej/niskiej zmienności.

55 WYKORZYSTNIE RYNKU OPCYJNEGO (II) Co można dzięki temu osiągnąć? Ważne poziomy wsparcia lub oporu. Rynkowe oczekiwania co do zmienności czy rynek będzie spokojny, czy można się spodziewać większego ruchu. Rynkowe oczekiwania co do średnio- i długoterminowego trendu rynkowego wzrostowy lub spadkowy (ale to tylko model!).

56 WOLUMEN (I) Jest to bardzo niedoceniana informacja przez inwestorów giełdowych, którzy mają dostęp do pełnej informacji o nim (jeden arkusz zleceń, jeden ośrodek obrotu). Kluczowym pytaniem jest to, czy rynki OTC możemy traktować podobnie, tzn. nie mamy informacji o pełnych obrotach rynkowych, ale czy ich potrzebujemy? Moim zdaniem nie wystarczy wolumen reprezentatywny.

57 WOLUMEN (II) Czym jest wolumen reprezentatywny? To wielkość obrotów generowana na jednym z największych subrynków lub u największego operatora obrotu, na tyle dużego, by pomiędzy nim a innymi ośrodkami handlu zaczęli działać arbitrażyści, który doprowadzą nie tylko do wyrównania się cen, lecz także proporcji wolumenu. To wszystko pozwala wykorzystywać wolumen w podobny sposób jak na giełdach.

58 LITERATURA Giełda, wolność i pieniądze. Poradnik spekulanta, Van K. Tharp; Super trader. Make consistent profits in good and bad markets, Van K. Tharp; Zawód inwestor giełdowy, dr Aleksander Elder; Międzyrynkowa analiza techniczna, John J. Murphy; Poziomy DiNapolego, Joe DiNapoli; Świece japońskie i inne techniki analizowania wykresów, Steve Nison; Cityboy, Anderson Geraint; I jeszcze kilka innych

59 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ