Rynek wina Raport miesięczny Wine Advisors

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Rynek wina Raport miesięczny Wine Advisors"

Transkrypt

1 Rynek wina Raport miesięczny Wine Advisors 31 sierpnia 2012

2 2 Streszczenie Przewidywania Wine Advisors o prawdopodobnym zahamowaniu spadków na rynku wina sprawdziły się. Od 11 lipca, gdy indeks Liv-ex Fine Wine 50 zaliczył dołek na poziomie 294 pkt indeks znajduje się w trendzie bocznym, wahając się w wąskim przedziale od 294 do 299 punktów. Jednocześnie przy wciąż niskim, wakacyjnym poziomie obrotów na giełdzie rośnie stosunek liczby złożonych ofert zakupu do liczby ofert sprzedaży, co jednoznacznie sygnalizuje odbudowę popytu. Trudno przewidzieć moment mocniejszego odbicia w górę. Jesteśmy jednak przekonani co do tego, że w nadchodzących kilku miesiącach (tygodniach?) rynek wejdzie w trend wzrostowy. Indeksy rynkowe Liv-ex Fine Wine 50 Index MOM (miesiąc) Liv-ex Fine Wine Investables YTD (od początku roku) Źródło: stan na 31 sierpnia yr (ostatnie 12 miesięcy) 5yr (ostatnie 60 miesięcy) 0,17% -11,01% -28,36% 16,29% 0,07% -9,75% -25,8% 16,57% Miesiące wakacyjne, w szczególności sierpień, tradycyjnie charakteryzują się zmniejszonymi obrotami na giełdzie Liv-ex. Co ważne dla inwestorów obserwowane we wcześniejszych miesiącach spadki zatrzymały się jedyny obliczany codziennie indeks Liv-ex Fine Wine 50 w dniu 11 lipca trafił w dołek na poziomie 294,8 punktów. Od tego czasu indeks dryfuje w trendzie bocznym, w wąskim kanale od 294 do 299 punktów.

3 3 360,00 350,00 340,00 330,00 320,00 310,00 300,00 290,00 280,00 270,00 260,00 Liv-ex Fine Wine 50 ostatnie 9 miesięcy (1 grudnia 2011 do 31 sierpnia 2012) Przyjmując dłuższą perspektywę czasową warto przeanalizować wykres indeksu Liv-ex Investables za ostatnie 7 lat. Widoczne jest, że po roku korekty rynek najprawdopodobniej będzie znowu wchodził w trend rosnący. Wniosek ten wzmacniają także historycznie niskie rentowności długoterminowe (np. dla pięcioletnich okresów inwestycji) oraz wskazująca na odbudowę popytu relacja podaży i popytu na giełdzie Liv-ex.

4 4 400,00 350,00 300,00 250,00 200,00 150,00 100,00 50,00 0,00 wrz-05 lut-06 lip-06 gru-06 maj-07 paź-07 mar-08 sie-08 sty-09 cze-09 lis-09 kwi-10 wrz-10 lut-11 lip-11 gru-11 maj-12 Liv-ex Investables ostatnie 7 lat (wrzesień 2005 sierpień 2012) Wine Advisors, a afera Amber Gold. Zajmująca od tygodni czołowe miejsca w mediach afera firmy Amber Gold prowokuje pytania o bezpieczeństwo i transparentność inwestycji w wino realizowanej przez Wine Advisors. Czy są jakiekolwiek podobieństwa w formalnej strukturze inwestycji? Czy można zidentyfikować podobne czynniki ryzyka? Wyjaśnijmy. Konstrukcja umowy Z dostępnych publicznie informacji wynika, że umowa zawierana przez Klientów z Amber Gold była umową na składowanie towaru (złota), w zamian za co usługodawca i właściciel domu składowego (czyli Amber Gold) uiścić miał zlecającemu przechowanie (czyli Klientowi, właścicielowi złota) zdefiniowaną z góry opłatę (która stanowić miała odsetki od lokaty ). Jednocześnie w umowie znajdowały się dość nieczytelne zapisy o pierwotnej sprzedaży złota i późniejszym jego odkupieniu przez firmę, po kursach ustalanych jednostronnie przez Amber Gold. Już z tak ogólnego spojrzenia na kształt i zapisy umowy jednoznacznie wynika, że trudno ocenić ją jako jasną i przejrzystą.

5 5 Konstrukcja umowy Wine Advisors jest prosta i czytelna: Klient nabywa towar po znanej mu wcześniej cenie, dysponując szczegółową fakturą (z jednoznaczną specyfikacją towaru) i będąc finalnie jego wyłącznym właścicielem i dysponentem. Zgodnie z umową Wine Advisors wykonuje wszelkie prace obsługowe związane z zapewnieniem właściwego magazynowania towaru, jego ubezpieczeniem i (na zakończenie okresu inwestycji) przeprowadzeniem jak najkorzystniejszego procesu sprzedaży wina należącego do Klienta. W zamian za wykonywane usługi pobierana jest opłata w wysokości zdefiniowanej i niezmiennej przez cały czas trwania umowy. Komunikowane w ofercie ryzyko inwestycji Amber Gold promowało swoją ofertę jako gwarantowane lokaty. Wine Advisors proponuje inwestycje w wino jasno wskazując na ryzyko inwestycji i nieznany przyszły wynik inwestycji. Prezentowane są jedynie wyniki historyczne które mogą, ale nie muszą się powtórzyć. Transparentność Wszystkie zaangażowane w proces spółki z grupy Wine Advisors wypełniają wszelkie należne zobowiązania formalne: terminowo składając sprawozdania finansowe i deklaracje podatkowe. Każdy Klient Wine Advisors ma bezproblemowy dostęp do bieżącej i niezależnej wyceny swojego portfela, wie w jakim magazynie są przechowywane należące do niego wina, zna numery seryjne posiadanych skrzynek z winem. W systemie komputerowym firmy obsługującej magazyn LCB Vinotheque dla każdego Klienta Wine Advisors wydzielone jest indywidualne, opatrzone jego nazwiskiem subkonto, w ramach którego notowane są poszczególne przechowywane skrzynki z winem. Mamy nadzieję, że skutecznie wykazaliśmy fundamentalne różnice pomiędzy złotą piramidą Amber Gold a w 100% legalną i opartą o jasne fundamenty inwestycją w wino. A jedynym wspólnym elementem Wine Advisors i Amber Gold są inicjały prezesa: Marcin P.

6 6 Bieżący stan rynku i prognozy na przyszłość. Zdaniem Wine Advisors korekta na rynku wina dobiegła końca. Ceny topowych win są dziś bardzo atrakcyjne i trudno znaleźć argumenty, które miałyby uzasadniać kontynuację spadków cen. Przeciwnie wiele przesłanek wzmacnia tezę o odbudowie popytu. Zdecydowanie odbudowuje się popyt konsumpcyjny na ogromnym rynku amerykańskim: za ostatnie 12 miesięcy sprzedaż topowych win wzrosła o 14%, a dynamika popytu jest istotnie większa od dynamiki konsumpcji win ogółem i także od dynamiki sprzedaży artykułów luksusowych. (Źródło: Systematycznie poprawiają się wyniki osiągane na aukcjach. Sukcesem zakończyła się pierwsza w historii prowadzona wyłącznie w trybie on-line aukcja domu Christies. Podobnie dobrych wyników można spodziewać się na wielkiej aukcji lidera rynku Acker Merrall Condit września w Hongkongu (oferowane będą zarówno wyjątkowe wina z Bordeaux, jak i unikatowa kolekcja szampanów). Na giełdzie Liv-ex od połowy czerwca z historycznych minimów zaczął podnosić się współczynnik bid to offer ratio rośnie proporcja liczby składanych ofert zakupu w relacji do ofert sprzedaży. To jednoznaczny dowód na odbudowę popytu. Niezwykle ważnym czynnikiem może też być przyjęcie przez stale rosnącą grupę zainteresowanych inwestorów punktu widzenia promowanego przez znanego menedżera funduszy Joe Roseman a, zaprezentowanego w opublikowanej w bieżącym roku książce Silver-Wine-Art-Gold: Alternative Investments for the Coming Decade. [http://www.swaginvestor.co.uk/] Właśnie sztuka, wino i metale szlachetne stanowić mają optymalne dla inwestorów kategorie aktywów. Łączy je wspólne inwestycyjne DNA to fizyczne, dające się łatwo przechowywać aktywa, o limitowanej podaży i stale rosnącym popycie. Aktywa obecne na globalnym rynku, o wartości niepowiązanej z żadną konkretną walutą. Są w stanie chronić posiadacza przed inflacją i konsekwencjami kryzysu zadłużenia. Zdaniem Roseman a Wine Advisors w pełni podziela ten pogląd! w drugiej dekadzie XXI wieku inwestycje z kategorii SWAG dawać będą inwestorom najlepsze wyniki.

7 7 Wnioski Korekta na rynku wina najprawdopodobniej zakończyła się. Trudno przewidywać, czy trend boczny obecny na giełdzie Liv-ex przez ostatnich kilka tygodni utrzyma się jeszcze przez jakiś czas, czy też oczekiwane wzrosty rozpoczną się już niedługo. Na pewno przestrzeń do spadków wyczerpała się, a popyt będzie w kolejnych miesiącach dawał coraz mocniej znać o sobie. Szczególnie odczuwalne przebudzenie może pojawić się z kierunku do tej pory prawie nieobecnego, a dysponującego przecież największą de facto siłą nabywczą: USA. Tamtejsi kolekcjonerzy i konsumenci muszą zacząć uzupełnianie zapasów w piwniczkach, z których czerpali przez ostatnie 3-4 lata! Na rynku wina rozpoczął się okres, w którym można dokonać najkorzystniejszych zakupów!