Zastosowanie technologii bezprzewodowej, a bezpieczeństwo personelu w zakładach przemysłowych

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Zastosowanie technologii bezprzewodowej, a bezpieczeństwo personelu w zakładach przemysłowych"

Transkrypt

1 Zastosowanie technologii bezprzewodowej, a bezpieczeństwo personelu w zakładach przemysłowych Wprowadzenie W dzisiejszych czasach zakłady przemysłowe wprowadziły wiele strategii poprawy bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska, dzięki czemu wypadki stały się, na szczęście, rzadkością. Niemniej jednak, nawet w dzisiejszej, względnie bezpiecznej, fabryce wymóg zapewnienia bezpieczeństwa całemu personelowi i wyprowadzenia go w przypadku niebezpiecznej awarii z terenu zagrożenia tak szybko jak to tylko możliwe jest kwestią priorytetową. W przypadku alarmu załoga musi przejść do wyznaczonych stref (zwanych punktami zbornymi ) i aż do niedawna metodami na kontrolę pracowników było podpisywanie list lub podbijanie kart. Metody ręczne zostały poprawione poprzez wprowadzenie kart z paskiem magnetycznym i czujników zbliżeniowych wykorzystujących pierwszą generację technologii RFID. Metody te są jednak jedynie elektronicznymi wersjami podpisywania listy i wciąż wymagają ręcznego meldowania się oraz odmeldowywania na terenie zakładu lub na placu zbiórki. Technologie RFID Do poradzenia sobie z problemem pamiętania o zgłoszeniu wejścia/wyjścia i do przyspieszenia zbiórki można użyć nowoczesnej technologii RFID. Wyróżniamy zasadniczo trzy typy dostępnych urządzeń RFID: Pasywne: Ten typ znacznika zazwyczaj pracuje w zakresie LF (niskiej częstotliwości) 125kHz, HF (wysokiej częstotliwości) 13,56 MHz lub UHF (ultrawysokiej częstotliwości) 868 MHz i nie posiada wewnętrznego źródła zasilania, ale prąd do zasilenia małego wbudowanego nadajnika radiowego indukuje dzięki polu elektromagnetycznemu. Znaczniki te przesyłają dane wyłącznie kiedy są odczytywane (w polu elektromagnetycznym wytwarzanym przez czytnik) i nie pełnią żadnej innej funkcji, ponieważ są praktycznie bezprzewodowym kodem kreskowym. Warto jednak odnotować, że istnieją wersje umożliwiające również zapis na znaczniku. Typowy zasięg odczytu z tagu HF lub LF wynosi do kilkudziesięciu centymetrów, w zależności od użytych anten i mocy czytnika. Nowe znaczniki UHF wykonane w standardzie EPC Class 1 GEN2 można odczytać nawet z 6 metrów. Zaletą tych tagów jest niska cena oraz fakt, że nie wymagają konserwacji.

2 Rys. 1 Pasywne Tagi RFID Wspomagane pasywne: Ten typ znacznika wciąż jest technologią, w której nie istnieją żadne standardy międzynarodowe, choć pewna grupa firm dąży do ich stworzenia. Tag wyposażony jest w małą baterię pastylkową wspomagającą zasilanie nadajnika, co w teorii pozwala na osiągnięcie zasięgu do 50m, choć w praktyce większość urządzeń nie zbliża się nawet do tego wyniku. Znacznik wciąż ma bardzo ograniczone działanie i nie oferuje żadnych funkcji poza przesyłaniem swojego ID. Cena jest oczywiście wyższa niż urządzeń pasywnych, a sam tag musi być wymieniony po rozładowaniu baterii, ponieważ jest ona zamontowana na stałe. Aktywne: Ten typ znacznika jest dostępny w wielu wariantach i standardach, a typowe częstotliwości pracy wynoszą 868 MHz, 2,4 GHz lub 3 do 6 GHz. Zasilanie stanowi znacznie pojemniejsza bateria, zazwyczaj ogniwo litowo-jonowe co oznacza, że w znaczniku można umieścić wydajny mikroprocesor, który udostępni wiele nowych funkcji takich jak czujnik ruchu, pomiar temperatury czy przycisk alarmu. Ta dodatkowa moc dla transmitera oznacza, że tag może przesyłać dane na odległość do 200m w ustalonych odstępach czasowych lub w przypadku urządzeń jak Extronics itag100, zawierać odbiornik LF 125 khz, dzięki któremu znacznik może zostać zdalnie zmuszony do transmisji sygnału potwierdzającego obecność, kiedy znajdzie się w zasięgu odpowiedniego czytnika, zwanego wzbudnikiem. Zasięg odczytu znacznika wynosi w tym przypadku 6m od wzbudnika. Ten typ tagów musi mieć baterie wymieniane co jakiś czas, zależnie od liczby wykonanych transmisji, a ze względu na swoją rozszerzoną funkcjonalność kosztuje więcej. Żywotność baterii sięga 4 lat, ale może to być dużo mniej jeśli transmisje wykonywane są bardzo często.

3 Rys. 2 Aktywny itag WiFi (model itag100) Rys. 3 icite100 LF Exciter 100% niezawodność odczytu jest niezbędna w zastosowaniach ewakuacyjnych Przy wykorzystaniu technologii RFID do organizowania zbiórki po ewakuacji, najważniejszą cechą jest niezawodność odczytu. Nie ma sensu stosowanie systemu, w którym pewność nie będzie stuprocentowa, gdyż może to oznaczać, że któraś osoba omyłkowo zostanie uznana za zaginioną. Znaczniki pasywne oraz wspomagane nie są dostatecznie dokładne by móc je stosować w tych systemach. Spowodowane jest to tym, że moc czytnika nie jest wystarczająca, by fale radiowe spenetrowały ludzkie ciało, które składa się w ponad 70% z tłumiącej sygnał wody. Jest to spory problem zważywszy, że tagi mają być noszone właśnie przez ludzi. Istnieją możliwe rozwiązania, takie jak umieszczanie znacznika na ekwipunku ochronnym (np. na kaskach) i montowanie czytników na suficie, ponad czynnikami tłumiącymi. Nie jest to jednak rozwiązanie optymalne, a bardziej obchodzenie problemu, w dodatku i tak nie dające dostatecznie wysokiej niezawodności. Aktywne znaczniki z kolei mają o wiele mocniejsze nadajniki, umożliwiające przejście sygnału przez ciało i mogą być zaprogramowane do wysyłania więcej niż jednego zgłoszenia po znalezieniu się w zasięgu czytnika, osiągając tym samym niemal 100% niezawodność wymaganej w zautomatyzowanych systemach zbiórki. Stacje zbiórki i wejścia/wyjścia ze stref Stacja zbiórki zazwyczaj posiada jeden lub więcej czytników w strategicznych punktach wokół placu, na który personel udaje się w wypadku alarmu ewakuacyjnego. Użycie dwóch czytników lub anten umożliwia ustalenie kierunku ruchu osoby posiadającej znacznik, zatem pozwala na liczenie osób wchodzących w pewne obszary zakładu, takie jak wejścia i wyjścia ze strefy. Innymi zaletami tej technologii jest możliwość liczenia ludzi na łodziach ratunkowych lub przechodzących przez most na platformach przybrzeżnych.

4 Rys. 4 Stacja zbiórki korzystają z LF Exciter Zautomatyzowana zbiórka nie rozwiązuje wszystkich problemów Jeśli po zakończeniu zbiórki wszyscy będą obecni, to nie ma problemu. Ale jeśli wybuchnie pożar lub dojdzie do wycieku chemicznego, a ktoś nie stawi się w punkcie zbornym, służby ratunkowe muszą spróbować go odnaleźć. Gdzie więc szukać zaginionych pracowników? Rozwiązanie tego problemu jest obecnie kluczowym celem specjalistów BHP w zakładach przemysłowych. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest zainstalowanie olbrzymiej liczby czytników, żeby móc ustalić pozycję osoby na podstawie ostatniego urządzenia obok którego przeszła. Ta technika często jest stosowana w kopalniach, gdzie tunele lub sekcje tuneli są jedynymi miejscami, w których mógł zaginąć dany człowiek. Jednak w zakładzie przemysłowym, takim jak rafineria lub fabryka chemiczna ta metoda jest niepraktyczna, ponieważ wymagałaby rozmieszczenia na całej powierzchni nieekonomicznej liczby czujników, gdyż ludzie mogą tam pójść w każdą stronę. Także rozdzielczość pozostawiałaby wiele do życzenia - w najlepszym wypadku można by było ustalić strefę lub obszar zakładu. Pragnienie dyrektorów zakładów, którzy chcieliby śledzić swoją siłę roboczą i znać ich położenie z dokładnością do kilku metrów, staje się coraz bardziej nieodparte, ze względu na rosnące wymagania prawne, mające na celu ochronę dobrobytu pracowników. Możliwość dokładnego wskazania położenia osoby, która nie dotarła do punktu zbiórki oznacza, że służby ratunkowe mogą zostać wysłane w konkretne miejsce i podjąć akcję ratunkową w najkrótszym możliwym czasie. Użycie tej technologii minimalizuje konieczne zasoby i ogranicza narażenie ekipy ratunkowej na niebezpieczeństwa, a tym samym zwiększa szansę powodzenia akcji. Rys. 5 Strefa wejścia i wyjścia monitorowana przez LF Exciter

5 Gdzie są zaginione osoby? Technologie bezprzewodowe istniejące od ponad dekady są obecnie dobrze rozwinięte i wystarczająco dojrzałe, by przeskoczyć ostatnią przeszkodę stojącą na drodze procedur ewakuacyjnych. Istnieje kilka technologii umożliwiających śledzenie położenia w czasie rzeczywistym, które można zastosować bazujące na jednej lub kilku zasadach lokalizacji, każda z pewnymi zaletami i wadami. Czy to konieczność stosowania sprzętu od jednego producenta, praca tylko na zewnątrz lub tylko wewnątrz pomieszczeń, dokładność zaburzana przez odbicia fal radiowych lub też wygórowana cena. Zazwyczaj żadna z technologii nie jest w stanie w pełni rozwiązać problemu. Zasady lokalizacji w czasie rzeczywistym Podstawowymi zasadami sterującymi działaniem systemów lokalizacji w czasie rzeczywistym (RTLS) są: wskaźnik mocy odebranego sygnału (RSSI) i różnica czasu odebrania (TDOA). Wskaźnik mocy odebranego sygnału podaje siłę sygnału urządzenia nadawczego mierzoną przez odbiornik. Rys. 6 Lokalizowanie tagów korzystając z zasady RSSI Wartość RSSI nadajnika jest mierzona przez odbiornik taki jak Access Point WiFi, a lokalizacja jest ustalana na podstawie stosunku siły sygnału do odległości. Jeśli RSSI mierzone jest przez co najmniej trzy odbiorniki, lokalizacja jest obliczana na podstawie skrzyżowania tych odległości od odbiorników (których położenie jest znane). Ze względu na to, że używana zależność jest nieliniowa, reguła RSSI może być efektywnie stosowana jedynie na krótszych dystansach. Dokładność może zostać zaburzona przez propagację wielościeżkową spowodowaną odbiciem fal od twardych powierzchni, takich jak struktury metalowe.

6 Tłumaczenie opisów na wykresie: Distance [m] Odległość [m], Doubling the distance is a charge of 6dB (open space) Dwukrotne zwiększenie odległości jest skutkiem wystąpienia 6dB (teren otwarty). Reszta zostaje. Rys. 7 Zależność RSSI odległość Inną często spotykaną metodą lokalizacji jest różnica czasu odebrania (TDOA), która polega na ustaleniu pozycji obiektu poprzez dokładne zmierzenie czasu, jaki zajmuje sygnałowi radiowemu (poruszającemu się z prędkością światła w danym ośrodku) podróż do odbiornika umieszczonego w znanym miejscu. Czas odebrania (TOA) sygnału nadajnika jest mierzony przez przynajmniej trzy zsynchronizowane odbiorniki. Pozycja nadajnika jest ustalana przez obliczenie TDOA sygnału tych odbiorników i użycie tego do triangulacji. Kiedy nadajnik wyśle sygnał, dociera on w nieco różnym czasie do dwóch oddalonych od siebie odbiorników. Dla danej lokalizacji dwóch odbiorników, cała seria lokalizacji nadajnika dałaby taką samą wartość TDOA. Przy znanych pozycjach dwóch odbiorników i znanym TDOA, możliwe lokalizacje urządzenia nadawczego tworzą hiperbolę. Odbiornik w trzecim miejscu zapewniłby drugą wartość TDOA i drugą hiperbolę możliwych położeń.

7 Tłumaczenie do rysunku: wszystkie Receiver na Odbiornik, Transmitting Device s Location na Położenie nadajnika. Reszta bez zmian Rys. 8 Krzywe hiperboliczne wskazujące możliwe różnice w odległościach. Załóżmy nieznany nadajnik X i znane odbiorniki A, B i C. TDOA między parami odbiorników wylicza się następująco: TDOA(B-A)= TB-TA TDOA(C-A)= TC-TA Krzywe hiperboliczne wyznaczają wszystkie możliwe punkty o stałej różnicy odległości od obu odbiorników. Przecięcie dwóch lub więcej hiperbol określa pozycję nadajnika. Reguła TDOA wykazuje dużo większą tolerancję na problemy wielościeżkowości napotykane w zakładach przemysłowych, ponieważ do tej metody da się zaaplikować zaawansowane algorytmy pomiarowe. Inną wartą wspomnienia metodą jest kąt odebrania (AOA), w której to lokalizacja jest ustalana przez pomiar kąta, pod którym sygnał dociera do położonego w znanej pozycji odbiornika. Metoda ta nie jest powszechnie używana, ponieważ nie oferuje żadnych realnych korzyści, których nie dawałyby TDOA i RSSI, wymaga specjalnych anten i całkowity koszt wymaganego osprzętu jest w niej generalnie wyższy. Technologie lokalizacji w czasie rzeczywistym Technologią lokalizacji z którą stykamy się na co dzień jest GPS, który na otwartej przestrzeni pozwala uzyskać niepewność pomiaru położenia wynoszącą mniej niż 10m, dzięki odbieraniu sygnałów z trzech satelitów i użyciu algorytmu różnicy czasu odebrania (TDOA). GPS nie działa niestety w budynkach, ponieważ sygnał radiowy nie jest dostatecznie mocny by spenetrować konstrukcję i potrzebuje jakiegoś rodzaju sieci bezprzewodowej by zaktualizować ostatnie znane położenie, gdyż satelity GPS są jedynie nadajnikami.

8 Rys 9 Lokalizowanie za pomocą systemu GPS. Na rynek wchodzą nowe produkty, takie jak telefony komórkowe z modułem GPS, czuwaki i przyciski alarmowe. Inną powszechną technologią jest WLAN lub WiFi, które większość z nas ma w domu lub biurze. Jeśli pewna liczba Punktów Dostępu zapewnia pokrycie sygnałem całego obszaru, możliwe jest użycie wskaźnika mocy odebranego sygnału (RSSI) do obliczenia pozycji znacznika dzięki zastosowaniu triangulacji podobnie jak w przypadku GPS, jedynie z wykorzystaniem siły sygnału. Ta metoda lokalizacji działa we wnętrzach z dokładnością do 5m oraz na zewnątrz, choć z dużo gorszą rozdzielczością. Przyczyną tego jest fakt, że stosunek między mocą sygnału WiFi a odległością powyżej 50m przyjmuje charakter wykładniczy, a koszt instalacji gęstej siatki Punktów Dostępu byłby zaporowy. Tak gęsta sieć jest ponadmiarowa i zupełnie zbędna dla większości mobilnych urządzeń czy aplikacji zliczających, gdzie umieszczenie Punktu Dostępu co metrów nie zapewni odpowiedniej funkcjonalności. Niektórzy producenci stworzyli również własne odbiorniki, wyposażone w funkcję TDOA, które pozwalają na pracę w otwartym terenie zapewniając dokładność poniżej 5m na dystansie do 200m. Jedyną wadą jest własna infrastruktura, która w przeciwieństwie do WiFi nie może zostać wykorzystana do innych celów, co oznacza, że zwrot kosztów inwestycji nastąpi po zdecydowanie dłuższym czasie niż w przypadku systemu opartego o WLAN.

9 Rys. 10 Telefony EX z systemem GPS Niektóre firmy wymagają systemu lokalizacji o rozdzielczości poniżej 5m do użytku w gęsto zabudowanym metalowym otoczeniu jakie występuje np. w rafineriach, gdzie niemożliwe jest dostrzeżenie osoby z odległości przekraczającej kilka metrów. W pomieszczeniu 100x50x50m pełnym metalowych rur, zaworów, kładek i schodów jedyną technologią zapewniającą ten poziom dokładności jest Ultra WideBand (UWB). Ta metoda (działająca na podobnej zasadzie co radar) potrafi zapewnić niepewność pomiaru nieprzekraczającą 1m, a w niektórych przypadkach nawet lepszą. Inną zaletą tej technologii jest (przy odpowiednim rozmieszczeniu odbiorników) możliwość lokalizacji w 3D. Stosuje do tego techniki TDOA i AOA. Jednakże wymagana gęstość rozmieszczenia odbiorników może sprawić, że wykorzystanie UWB na terenie całego zakładu będzie nieopłacalne. Zapewnienie ekonomicznego rozwiązania problemów zbiórek jest obecnie możliwe i bardzo praktyczne, ale jakie rozwiązanie pozwoli na ekonomiczną lokalizację i śledzenie pracowników w całym zakładzie? Trudno sobie wyobrazić firmy inwestujące olbrzymie pieniądze w możliwość ustalenia położenia pracownika z dokładnością do 1m, zwłaszcza jeśli nie jest to konieczne. Obecnie powszechnie przyjmuje się że WiFi jest dobrą inwestycją w przemyśle i może poprawić nawyki pracy, wydajność oraz bezpieczeństwo. Zakłady przemysłowe zaczynają dbać o pokrycie sygnałem WiFi głównie do celów transmisji danych i dźwięku. Użycie sieci WiFi jako podstawy systemu lokalizacji ma sens, ponieważ sieć już istnieje i jest wykorzystywana też do innych celów, więc inwestycja szybko się zwraca.

10 Rys. 11 Lokalizacja za pomocą sieci WiFi Rys. 12 Obudowa na Punkt Dostępu iwap103 Najnowocześniejsze znaczniki łączą w sobie technologie GPS i UWB z WiFi i LFR, zapewniając doskonałe rozwiązanie do lokalizacji na dużych obszarach. Tam, gdzie dokładność pomiaru z wykorzystaniem sygnału WiFi nie jest wystarczająca, jak na dużych otwartych obszarach zewnętrznych z małą gęstością siatki Punktów Dostępu, użyty zostanie moduł GPS. Tam, gdzie wymagana będzie rozdzielczość poniżej 1m (na przykład w działach przetwórstwa z masą rur, zaworów i kładek, które powodują konieczność dokładnego wskazania położenia osoby) można zainstalować odbiorniki UWB. Najbardziej praktycznym i rozsądnym finansowo podejściem do kwestii wyboru RTLS (systemu lokalizacji w czasie rzeczywistym) jest zastosowanie podejścia modułowego i dobranie metody wyznaczenia położenia do własnej oceny wymaganej w danym obszarze dokładności, co pozwoli utrzymać koszt całego systemu na minimalnym poziomie. Rys. 13 Tagi zliczające GPS, LFR i WiFi. Zaawansowane funkcje bezpieczeństwa Aktywne tagi z mocnymi mikroprocesorami pozwalają na dodanie zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa do standardowych możliwości lokalizacyjnych. Czujnik ruchu jest używany do sygnalizacji omdlenia i uruchomi alarm, jeśli ruch nie zostanie wykryty przez określony czas. Przycisk umieszczony na znaczniku może pozwolić pracownikowi na wezwanie pomocy. Istnieją też

11 zaawansowane rozwiązania, takie jak wbudowane monitory funkcji życiowych SmartLife Technology, rejestrujące stale najważniejsze oznaki życia, takie jak EKG, oddech, tętno i temperatura ciała, a także zgłaszające alarm jeśli któraś z tych wartości przekroczy normę. Te nowoczesne technologie pozwalają na pracę samotnego pracownika tam, gdzie normalnie wymagany byłby kolega, ponieważ jego bezpieczeństwo jest nadzorowane z centrali. Zaawansowana ochrona pracownika oraz olbrzymia oszczędność pieniędzy to główne argumenty za inwestycją w systemy zautomatyzowanej zbiórki i lokalizacji personelu. Rys. 14 Kamizelka z systemem Smartlife dla monitoringu funkcji życiowych. KONTAKT Dacpol WWW: Tel: Fax: Adres: Puławska 34

12 Piaseczno

Micro Geo-Information. Pozycjonowanie w budynkach Indoor positioning

Micro Geo-Information. Pozycjonowanie w budynkach Indoor positioning Micro Geo-Information Pozycjonowanie w budynkach Indoor positioning Spotykane metody rozpoznawanie siły sygnałów pochodzącego od nadajników GSM i porównywane z mapą natężeń wprowadzoną do systemu, wyszukiwanie

Bardziej szczegółowo

RFID Radio Frequency Identification. Tomasz Dziubich

RFID Radio Frequency Identification. Tomasz Dziubich RFID Radio Frequency Identification Tomasz Dziubich Plan wykładu Co to jest RFID? Jak działa RFID Przykłady aplikacji Wady i zalety Kierunki rozwoju Co to jest RFID? Radio Frequency Identification Wykorzystanie

Bardziej szczegółowo

INFOSYSTEMY ELEKTRONICZNE. RFID Radio Frequency IDentification Identyfikacja radiowa

INFOSYSTEMY ELEKTRONICZNE. RFID Radio Frequency IDentification Identyfikacja radiowa INFOSYSTEMY ELEKTRONICZNE RFID Radio Frequency IDentification Identyfikacja radiowa Radio Frequency IDentification (RFID) jest ogólnym terminem używanym do określania systemów, w których dane identyfikacyjne

Bardziej szczegółowo

SYSTEM LOKALIZACJI W OPARCIU O BEZPRZEWODOWĄ SIEĆ KOMPUTEROWĄ WiFi

SYSTEM LOKALIZACJI W OPARCIU O BEZPRZEWODOWĄ SIEĆ KOMPUTEROWĄ WiFi SYSTEM LOKALIZACJI W OPARCIU O BEZPRZEWODOWĄ SIEĆ KOMPUTEROWĄ WiFi Dla kogo? - Czy rozwiązanie problemu lokalizacji i monitoringu specjalistycznej aparatury może się przyczynić do skuteczniejszego zarządzania

Bardziej szczegółowo

Technologia RTLS. Paweł Chrobak

Technologia RTLS. Paweł Chrobak Technologia RTLS Paweł Chrobak Wprowadzenie Real Time Location System (RTLS) jest to system lokalizacji czasu rzeczywistego który pozwala na dokładne i niezawodne określenie położenia obiektu w czasie

Bardziej szczegółowo

Dynatel 2573E-iD, Dynatel 2573E Uniwersalny lokalizator podziemnej infrastruktury, uszkodzeń powłoki kabli i rur oraz znaczników EMS i EMS-iD

Dynatel 2573E-iD, Dynatel 2573E Uniwersalny lokalizator podziemnej infrastruktury, uszkodzeń powłoki kabli i rur oraz znaczników EMS i EMS-iD Lokalizator Dynatel 2573E-iD, Dynatel 2573E Opis techniczny Dynatel 2573E-iD zestaw oraz panel sterowania z trybem wizualizacji trasy kabla Odbiornik Częstotliwości pracy odbiornika od 50hZ do 133kHz Częstotliwości

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w zarządzaniu drogami wojewódzkimi na przykładzie systemu zarządzania opartego na technologii GPS-GPRS.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w zarządzaniu drogami wojewódzkimi na przykładzie systemu zarządzania opartego na technologii GPS-GPRS. Planowanie inwestycji drogowych w Małopolsce w latach 2007-2013 Wykorzystanie nowoczesnych technologii w zarządzaniu drogami wojewódzkimi na przykładzie systemu zarządzania opartego na technologii GPS-GPRS.

Bardziej szczegółowo

1. Wymagania funkcjonalne dla modułu pozycjonowania patroli zainstalowany moduł musi posiadać następującą funkcjonalność:

1. Wymagania funkcjonalne dla modułu pozycjonowania patroli zainstalowany moduł musi posiadać następującą funkcjonalność: SPECYFIKACJA TECHNICZNA I ZAKRES RZECZOWY załącznik nr 6 do SIWZ nr 1 do umowy 1. Wymagania funkcjonalne dla modułu pozycjonowania patroli zainstalowany moduł musi posiadać następującą funkcjonalność:

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 30 grudnia 2009 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 30 grudnia 2009 r. Dziennik Ustaw Nr 2 585 Poz. 8 6. 57,0 66,0 GHz 40 dbm e.i.r.p. oraz gęstość mocy 13 dbm/mhz e.i.r.p. 25 dbm e.i.r.p. oraz gęstość mocy -2 dbm/mhz e.i.r.p. b) w aneksie nr 6 dodaje się poz. 12 w brzmieniu:

Bardziej szczegółowo

BEZDOTYKOWY CZUJNIK ULTRADŹWIĘKOWY POŁOŻENIA LINIOWEGO

BEZDOTYKOWY CZUJNIK ULTRADŹWIĘKOWY POŁOŻENIA LINIOWEGO Temat ćwiczenia: BEZDOTYKOWY CZUJNIK ULTRADŹWIĘKOWY POŁOŻENIA LINIOWEGO 1. Wprowadzenie Ultradźwiękowy bezdotykowy czujnik położenia liniowego działa na zasadzie pomiaru czasu powrotu impulsu ultradźwiękowego,

Bardziej szczegółowo

1W-H3-05(K)* Czytnik RFID 125 khz Unique. Instrukcja

1W-H3-05(K)* Czytnik RFID 125 khz Unique. Instrukcja 1W-H3-05(K)* Czytnik RFID 125 khz Unique Instrukcja *Litera K odnosi się do wersji czytnika ze wspólną katodą. Informacje szczególne dla tej wersji będą prezentowane oddzielnie. Przed użyciem Proszę nie

Bardziej szczegółowo

CO TO JEST RFID? SKŁADNIKI SYSTEMU. W podstawowej konfiguracji system składa się z:

CO TO JEST RFID? SKŁADNIKI SYSTEMU. W podstawowej konfiguracji system składa się z: CO TO JEST RFID? RFID (ang. Radio-frequency identification) jest to system kontroli przepływu towarów w oparciu o zdalny, poprzez fale radiowe, odczyt i zapis danych z wykorzystaniem specjalnych układów

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie taborem kolejowym w czasie rzeczywistym. Michał Szlendak Rail-Mag Logistics

Zarządzanie taborem kolejowym w czasie rzeczywistym. Michał Szlendak Rail-Mag Logistics Zarządzanie taborem kolejowym w czasie rzeczywistym Michał Szlendak Rail-Mag Logistics Agenda Wprowadzenie dlaczego warto monitorować tabor kolejowy Istniejące systemy umożliwiające monitorowanie ładunków

Bardziej szczegółowo

Oferta handlowa. System monitoringu i kontroli dostępu

Oferta handlowa. System monitoringu i kontroli dostępu Oferta handlowa System monitoringu i kontroli dostępu Opis systemu System monitorowania pomieszczeń pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa chronionego obiektu. Kontrola dostępu może odbywać się przez karty

Bardziej szczegółowo

Zygmunt Kubiak Instytut Informatyki Politechnika Poznańska

Zygmunt Kubiak Instytut Informatyki Politechnika Poznańska Zygmunt Kubiak Instytut Informatyki Politechnika Poznańska Na podstawie: Albert Lozano-Nieto: RFID Design Fundamentals and Applications, CRC Press, Taylor & Francis Group, London New York, 2011 RFID RadioFrequency

Bardziej szczegółowo

SYSTEM BEZPRZEWODOWY RETRANSMITER SYGNAŁÓW

SYSTEM BEZPRZEWODOWY RETRANSMITER SYGNAŁÓW SYSTEM BEZPRZEWODOWY RETRANSMITER SYGNAŁÓW Instrukcja instalacji RISCO Group Poland ul. 17 Stycznia 56, 02-146 Warszawa tel.: (22) 500-28-40 fax: (22) 500-28-41 1. Wstęp Retransmiter sygnałów przeznaczony

Bardziej szczegółowo

RS-H0-05 (K)* Czytnik RFID MHz Mifare. Karta użytkownika

RS-H0-05 (K)* Czytnik RFID MHz Mifare. Karta użytkownika RS-H0-05 (K)* Czytnik RFID 13.56 MHz Mifare Karta użytkownika *Litera K odnosi się do wersji czytnika ze wspólną katodą. Informacje szczególne dla tej wersji będą prezentowane oddzielnie. Przed użyciem

Bardziej szczegółowo

rh-t1x1es AC LR Moduł pomiaru temperatury i jasności z zewnętrznym czujnikiem temperatury i jasności systemu F&Home RADIO.

rh-t1x1es AC LR Moduł pomiaru temperatury i jasności z zewnętrznym czujnikiem temperatury i jasności systemu F&Home RADIO. 95-00 Pabianice, ul. Konstantynowska 79/81 tel. +48 4 15 3 83 www.fif.com.pl KARTA KATALOGOWA rh-t1x1es AC LR Moduł pomiaru temperatury i jasności z zewnętrznym czujnikiem temperatury i jasności systemu

Bardziej szczegółowo

Rozwiązania dla społeczności Seria Easy Series dla domów i bloków mieszkalnych

Rozwiązania dla społeczności Seria Easy Series dla domów i bloków mieszkalnych Rozwiązania dla społeczności Seria Easy Series dla domów i bloków mieszkalnych 2 Centrala alarmowa Easy Series Prosta i niezawodna ochrona Podnieś wartość swojej nieruchomości Luksusowe apartamentowce,

Bardziej szczegółowo

AGENDA. Site survey - pomiary i projektowanie sieci bezprzewodowych. Tomasz Furmańczak UpGreat Systemy Komputerowe Sp. z o.o.

AGENDA. Site survey - pomiary i projektowanie sieci bezprzewodowych. Tomasz Furmańczak UpGreat Systemy Komputerowe Sp. z o.o. AGENDA Site survey - pomiary i projektowanie sieci bezprzewodowych Tomasz Furmańczak UpGreat Systemy Komputerowe Sp. z o.o. Zagadnienia projektowe dla sieci WLAN skomplikowane środowisko dla propagacji

Bardziej szczegółowo

(12) TŁUMACZENIE PATENTU EUROPEJSKIEGO (19) PL (11) PL/EP (96) Data i numer zgłoszenia patentu europejskiego:

(12) TŁUMACZENIE PATENTU EUROPEJSKIEGO (19) PL (11) PL/EP (96) Data i numer zgłoszenia patentu europejskiego: RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) TŁUMACZENIE PATENTU EUROPEJSKIEGO (19) PL (11) PL/EP 2003466 (96) Data i numer zgłoszenia patentu europejskiego: 12.06.2008 08460024.6 (13) (51) T3 Int.Cl. G01S 5/02 (2010.01)

Bardziej szczegółowo

Technologie w logistyce

Technologie w logistyce Technologie w logistyce dr inż. Michał Grabia Poznań, maj 2016 Nowe koncepcje Internet Rzeczy Fizyczny Internet Co to jest IoT? Rozszerzanie obecnego Internetu i zapewnienie możliwości połączenia, komunikacji

Bardziej szczegółowo

System monitoringu ze zdalnym odczytem radiowym, oparty na technologii GSM. Dane techniczne.

System monitoringu ze zdalnym odczytem radiowym, oparty na technologii GSM. Dane techniczne. System monitoringu ze zdalnym odczytem radiowym, oparty na technologii GSM. Dane techniczne. Charakterystyka. Monitoring poziomu gazu w zbiornikach LPG, zużycia gazu, wody lub energii cieplnej). Zdalny

Bardziej szczegółowo

TELEMETRIA. [Kontrola ochrony oddychania wspierana systemem radiowym z serią alpha]

TELEMETRIA. [Kontrola ochrony oddychania wspierana systemem radiowym z serią alpha] TELEMETRIA [Kontrola ochrony oddychania wspierana systemem radiowym z serią alpha] Czym jest system telemetryczny? Telemetria: pomiar parametrów pracy na odległość Seria alpha - modułowy system kontroli

Bardziej szczegółowo

SYSTEM MONITOROWANIA TEMPERATURY

SYSTEM MONITOROWANIA TEMPERATURY SYSTEM MONITOROWANIA TEMPERATURY BEZPIECZEŃSTWO ŻYCIA CODZIENNEGO Dla konsumenta gwarancja zachowania prawidłowych warunków przechowywania produktów. Dla rodziców pewność, że ich dzieci w przedszkolach

Bardziej szczegółowo

2. Zawartość dokumentacji. 1. Strona tytułowa. 2. Zawartość dokumentacji. 3. Spis rysunków. 4. Opis instalacji kontroli dostępu. 3.

2. Zawartość dokumentacji. 1. Strona tytułowa. 2. Zawartość dokumentacji. 3. Spis rysunków. 4. Opis instalacji kontroli dostępu. 3. 2. Zawartość dokumentacji 1. Strona tytułowa. 2. Zawartość dokumentacji. 3. Spis rysunków. 4. Opis instalacji kontroli dostępu. 3. Spis rysunków Rys nr 1 schemat instalacji KD Piwnica Rys nr 2 schemat

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi zegarka z lokalizacją dla dziecka

Instrukcja obsługi zegarka z lokalizacją dla dziecka Instrukcja obsługi zegarka z lokalizacją dla dziecka 01-402 Warszawa ul E. Ciołka 8/210 tel 22 5814499 www.bigshop.com.pl Str 1 Przeczytaj uważnie instrukcje przed rozpoczęciem użytkowania zegarka. Zegarek

Bardziej szczegółowo

do 200 m w terenie otwartym

do 200 m w terenie otwartym RADIOWY NADAJNIK DZWONKOWY RND-01 DANE TECHNICZNE Znamionowe napięcie zasilania: Typ baterii: Transmisja: Sposób transmisji: Zasięg: Współpraca z elementami systemu exta free: Funkcjonalność: 3 V DC 1

Bardziej szczegółowo

Weryfikacja lokalizacji pacjenta i sprzętu medycznego z użyciem znaczników elektronicznej identyfikacji oraz wizualizacja na cyfrowej mapie obiektu

Weryfikacja lokalizacji pacjenta i sprzętu medycznego z użyciem znaczników elektronicznej identyfikacji oraz wizualizacja na cyfrowej mapie obiektu Weryfikacja lokalizacji pacjenta i sprzętu medycznego z użyciem znaczników elektronicznej identyfikacji oraz wizualizacja na cyfrowej mapie obiektu Kamil Michalak Spis treści 1.Monitorowanie zasobów dziś...3

Bardziej szczegółowo

Co to jest RFID? Niekiedy technologia RFID nazywana jest radiowym kodem kreskowym. Tak jak kody jest unifikowany standardy RFID:

Co to jest RFID? Niekiedy technologia RFID nazywana jest radiowym kodem kreskowym. Tak jak kody jest unifikowany standardy RFID: Co to jest RFID? RFID (ang. Radio-frequency identification) system identyfikacji w oparciu o zdalny, poprzez fale radiowe, odczyt (np. GUID) i zapis danych zawartych w pamięci znacznika (taga) przytwierdzonego

Bardziej szczegółowo

microplc Sposoby monitoringu instalacji technologicznych przy pomocy sterownika

microplc Sposoby monitoringu instalacji technologicznych przy pomocy sterownika Sposoby monitoringu instalacji technologicznych przy pomocy sterownika microplc 1 1.WSTĘP 3 2.Łączność za pośrednictwem internetu 4 3.Łączność za pośrednictwem bezprzewodowej sieci WI-FI 5 4.Łączność za

Bardziej szczegółowo

rh-t1x1 Bateryjny moduł pomiaru temperatury i jasności systemu F&Home RADIO.

rh-t1x1 Bateryjny moduł pomiaru temperatury i jasności systemu F&Home RADIO. 95-00 Pabianice, ul. Konstantynowska 79/81 tel. +48 4 15 3 83 www.fif.com.pl KARTA KATALOGOWA rh-t1x1 Bateryjny moduł pomiaru temperatury i jasności systemu F&Home RADIO. 95-00 Pabianice, ul. Konstantynowska

Bardziej szczegółowo

ZAPYTANIE OFERTOWE. Kraków 02.07.2013

ZAPYTANIE OFERTOWE. Kraków 02.07.2013 Kraków 02.07.2013 ZAPYTANIE OFERTOWE dot. wyboru Wykonawcy prac badawczych w projekcie BlindGuide - Innowacyjny przewodnik z systemem lokalizacji i nawigacji dla osób z dysfunkcjami wzroku MoviTech Ł.

Bardziej szczegółowo

Cyfrowa sieć radiowa z lokalizacją wewnątrzbudynkową

Cyfrowa sieć radiowa z lokalizacją wewnątrzbudynkową Cyfrowa sieć radiowa z lokalizacją wewnątrzbudynkową Michał Nosiadek, EDF Polska S.A. CUW IT Radio EXPO październik 2016 Agenda 1. Stan przed wdrożeniem 2. Cele projektu 3. Zasięg sieci radiowej 4. Bezpieczeństwo

Bardziej szczegółowo

Oprogramowanie do obsługi pralni przemysłowej

Oprogramowanie do obsługi pralni przemysłowej Oprogramowanie do obsługi pralni przemysłowej System do obsługi klienta instytucjonalnego aplikacja ma na celu ułatwienie i zautomatyzowanie pracy pralni w zakresie prania dostarczanej przez klientów odzieży

Bardziej szczegółowo

RFiD InOut. innowacyjny, kompleksowy system zarządzania wjazdem i wyjazdem

RFiD InOut. innowacyjny, kompleksowy system zarządzania wjazdem i wyjazdem TM RFiD InOut innowacyjny, kompleksowy system zarządzania wjazdem i wyjazdem Wprowadzenie RFiD - InOut to innowacyjny, kompleksowy system zarządzania wjazdem i wyjazdem. Oferowany system cechuje nowoczesne

Bardziej szczegółowo

Czym jest OnDynamic? OnDynamic dostarcza wartościowych danych w czasie rzeczywistym, 24/7 dni w tygodniu w zakresie: czasu przejazdu,

Czym jest OnDynamic? OnDynamic dostarcza wartościowych danych w czasie rzeczywistym, 24/7 dni w tygodniu w zakresie: czasu przejazdu, Czym jest OnDynamic? OnDynamic (Multimodalny System Monitoringu Ruchu Drogowego) to inteligentna architektura czujników i specjalistycznego oprogramowania, które gwarantują przetwarzanie dużej ilości różnorodnych

Bardziej szczegółowo

CONSUL BUSINESS TRANSFER MARKETING

CONSUL BUSINESS TRANSFER MARKETING Firma Consul Business Transfer Marketing jest autoryzowanym Przedstawicielem Niemieckiej Firmy HAUBER ELEKTRONIK w Polsce na zasadach wyłączności. Naszym Klientom pragniemy zapewnić wysoką jakość usług,

Bardziej szczegółowo

system lokalizacji pojazdów

system lokalizacji pojazdów AWIA AWIA Zadaniem systemu AWIA jest lokalizacja obiektów mobilnych, monitorowanie ich parametrów eksploatacyjnych i przesyłanie tych informacji do Centrum Nadzoru. Rozwiązanie to dedykowane jest dla firm

Bardziej szczegółowo

(12) TŁUMACZENIE PATENTU EUROPEJSKIEGO (19) PL (11) PL/EP 2263196. (96) Data i numer zgłoszenia patentu europejskiego: 15.04.2008 08735255.

(12) TŁUMACZENIE PATENTU EUROPEJSKIEGO (19) PL (11) PL/EP 2263196. (96) Data i numer zgłoszenia patentu europejskiego: 15.04.2008 08735255. RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) TŁUMACZENIE PATENTU EUROPEJSKIEGO (19) PL (11) PL/EP 2263196 (96) Data i numer zgłoszenia patentu europejskiego: 15.04.2008 08735255.5 (13) (51) T3 Int.Cl. G06K 19/077 (2006.01)

Bardziej szczegółowo

Samochodowe systemy kontrolno dyspozytorskie GPS

Samochodowe systemy kontrolno dyspozytorskie GPS Samochodowe systemy kontrolno dyspozytorskie GPS Podstawowa konfiguracja systemu Prezentowany system służy do nadzoru dyspozytorskiego w służbach wykorzystujących grupy pojazdów operujących w obszarze

Bardziej szczegółowo

Opieka mobilna Active Track z usługą Centrum Opieki (zawiera tzw. Przycisk Życia ) dla Gminy Miasto Szczecin

Opieka mobilna Active Track z usługą Centrum Opieki (zawiera tzw. Przycisk Życia ) dla Gminy Miasto Szczecin Na wszelki wypadek. Zapewnij bezpieczeństwo swoim bliskim Opieka mobilna Active Track z usługą Centrum Opieki (zawiera tzw. Przycisk Życia ) dla Gminy Miasto Szczecin Opieka mobilna z Active Track Zastosowanie

Bardziej szczegółowo

1. Opis urządzenia. 2. Zastosowanie. 3. Cechy urządzenia -3-

1. Opis urządzenia. 2. Zastosowanie. 3. Cechy urządzenia -3- INSTRUKCJA OBSŁUGI Spis treści Spis treści... 2 1. Opis urządzenia... 3 2. Zastosowanie... 3 3. Cechy urządzenia... 3 4. Sposób montażu... 4 4.1. Uniwersalne wejścia... 4 4.2. Uniwersalne wyjścia... 4

Bardziej szczegółowo

Video Domofon GSM 3G bezprzewodowy wideo komunikator wejściowy pierwszy tego typu produkt na światowym rynku! Strona 1 z 31

Video Domofon GSM 3G bezprzewodowy wideo komunikator wejściowy pierwszy tego typu produkt na światowym rynku! Strona 1 z 31 Video Domofon GSM 3G bezprzewodowy wideo komunikator wejściowy pierwszy tego typu produkt na światowym rynku! Strona 1 z 31 Zobacz na żywo w swoim telefonie komórkowym kto czeka pod Twoimi drzwiami! Metalowa

Bardziej szczegółowo

V 16 GPS. Instrukcja użytkownika. www.angelgts.eu

V 16 GPS. Instrukcja użytkownika. www.angelgts.eu V 16 GPS Instrukcja użytkownika www.angelgts.eu 1 Szybkie pozycjonowanie, Funkcje lokalizatora Ciągłe pozycjonowanie- transmisja GPRS lub lokalizacja przez SMS, Alert wejścia/wyjścia z geo- strefy (np.

Bardziej szczegółowo

FROG bezprzewodowa rejestracja i monitoring temperatury w czasie rzeczywistym

FROG bezprzewodowa rejestracja i monitoring temperatury w czasie rzeczywistym FROG bezprzewodowa rejestracja i monitoring temperatury w czasie rzeczywistym Urządzenie do pomiaru i rejestracji temperatury otoczenia * tam gdzie temperatura ma znaczenie System FROG stanowi nowoczesną

Bardziej szczegółowo

NAPĘDY SERII 16LE. 1. Dane techniczne.

NAPĘDY SERII 16LE. 1. Dane techniczne. www.sukcesgroup.pl NAPĘDY SERII 16LE Nieprzestrzeganie niniejszej instrukcji może stworzyć zagrożenie dla życia i zdrowia, a także może rzutować na poprawną pracę całej rolety. Zaleca się postępowanie

Bardziej szczegółowo

FIBARO SYSTEM od podstaw

FIBARO SYSTEM od podstaw Inteligentna Inteligentna automatyka automatyka budynkowa budynkowa FIBARO SYSTEM od podstaw Co to jest Fibaro? FIBARO to pierwszy na świecie tak funkcjonalny inteligentny system zarządzania budynkiem.

Bardziej szczegółowo

Czujnik obecności Z- Wave. Instrukcja obsługi

Czujnik obecności Z- Wave. Instrukcja obsługi Czujnik obecności Z- Wave Instrukcja obsługi 1 Czujnik obecności 1.Wprowadzenie...3 2.Schemat urządzenia...3 3.Dodanie urządzenia do Centrali...4 4.Wybór miejsca montażu urządzenia i montaż...4 5.Usunięcie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi. v r.

Instrukcja obsługi. v r. Instrukcja obsługi Czujnik radiowy WST(H)D-800-01-DS/PT/I/L v.0.30.2 12.11.2013r. Spis treści 1. Wstęp... 2 2. Opis działania... 2 3. Dane techniczne... 2 4. Parametry toru radiowego... 3 5. Uruchomienie

Bardziej szczegółowo

PL B1. INSTYTUT TECHNIKI GÓRNICZEJ KOMAG, Gliwice, PL BUP 07/14. DARIUSZ MICHALAK, Bytom, PL ŁUKASZ JASZCZYK, Pyskowice, PL

PL B1. INSTYTUT TECHNIKI GÓRNICZEJ KOMAG, Gliwice, PL BUP 07/14. DARIUSZ MICHALAK, Bytom, PL ŁUKASZ JASZCZYK, Pyskowice, PL PL 223534 B1 RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 223534 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 400834 (51) Int.Cl. E21C 35/24 (2006.01) Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (22) Data zgłoszenia:

Bardziej szczegółowo

Inteligentna automatyka budynkowa

Inteligentna automatyka budynkowa Inteligentna automatyka budynkowa Co to jest Fibaro? FIBARO to pierwszy na świecie tak funkcjonalny inteligentny system zarządzania budynkiem. FIBARO to nowoczesne, bezprzewodowe połączenie urządzeń domowych

Bardziej szczegółowo

Bezprzewodowa sieć kontrolno-sterująca z interfejsem Bluetooth dla urządzeń mobilnych z systemem Android

Bezprzewodowa sieć kontrolno-sterująca z interfejsem Bluetooth dla urządzeń mobilnych z systemem Android Bezprzewodowa sieć kontrolno-sterująca z interfejsem Bluetooth dla urządzeń mobilnych z systemem Android Wykonanie: Łukasz Tomaszowicz Promotor: dr inż. Jacek Kołodziej Cel pracy dyplomowej Celem pracy

Bardziej szczegółowo

telewizja-przemyslowa.pl

telewizja-przemyslowa.pl Punkt dostępowy AirMax5 AirLive Cena : 255,00 zł (netto) 313,65 zł (brutto) Producent : Air Live Dostępność : Dostępny Stan magazynowy : brak w magazynie Średnia ocena : brak recenzji Utworzono 17-02-2017

Bardziej szczegółowo

Odbiornik Systemu Radiowego RXI4N8

Odbiornik Systemu Radiowego RXI4N8 Odbiornik Systemu Radiowego RXI4N8 Instrukcja instalacji Odbiornik został przygotowany do zapamiętania 16 nadajników ( po 2 na każdym z 8 kanałów) zarówno przestrzennych czujników ruchu jak i czujników

Bardziej szczegółowo

Zaawansowane rozwiązania szpitalne. Eksperci w automatyzacji opieki zdrowotnej

Zaawansowane rozwiązania szpitalne. Eksperci w automatyzacji opieki zdrowotnej Zaawansowane rozwiązania szpitalne Eksperci w automatyzacji opieki zdrowotnej OPIEKA NAD PACJENTEM OSZCZĘDNOŚCI Wielkie wyzwania współczesnej służby zdrowia Opieka zdrowotna w przystępnej cenie Stały inwentarz

Bardziej szczegółowo

Anteny. Informacje ogólne

Anteny. Informacje ogólne Informacje ogólne Anteny służą do odbierania i przesyłania fal radiowych. Zazwyczaj składają się z obudowy i pręta anteny. Obudowa anteny montowana jest fabrycznie na dachu kabiny. Aby zmniejszyć wysokość

Bardziej szczegółowo

Wszystkie powyższe funkcje sprawiają, że urządzenie PIORUN doskonale nadaje się do ochrony i kontroli położenia pojazdów.

Wszystkie powyższe funkcje sprawiają, że urządzenie PIORUN doskonale nadaje się do ochrony i kontroli położenia pojazdów. GX 700 PIORUN Urządzenie GX 700 PIORUN jest produktem wyjątkowym na polskim rynku. Łączy w sobie zalety systemu bezprzewodowego i czynnego alarmu. Co je wyróżnia? Jest bezprzewodowe dzięki temu w zerowym

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA 1. Opis przedmiotu zamówienia. Przedmiot zamówienia obejmuje: Rozbudowa systemu kontroli dostępu w jednym z obiektów Uniwersytetu Śląskiego". 2. Przedmiotem zamówienia

Bardziej szczegółowo

Dziękujemy za zaufanie i wybór naszego urządzenia.

Dziękujemy za zaufanie i wybór naszego urządzenia. Spis treści PRODUCENT 4 WSTĘP 4 PRZEZNACZENIE LOKALIZATORA GPS SMOK L 4 BUDOWA I DZIAŁANIE LOKALIZATORA 4 SPECYFIKACJA SYGNAŁÓW NA ZŁĄCZACH LOKALIZATORA 5 ZALECENIA MONTAŻOWE 6 DIODY SYGNALIZACYJNE INFORMACJA

Bardziej szczegółowo

do 200 m w terenie otwartym 4 przyciski + wyświetlacz Zadana wartość temperatury TX Histereza temperatury ht Wartości ustawiane:

do 200 m w terenie otwartym 4 przyciski + wyświetlacz Zadana wartość temperatury TX Histereza temperatury ht Wartości ustawiane: RADIOWY CZUJNIK TEMPERATURY I NATĘŻENIA OŚWIETLENIA RCL-02 DANE TECHNICZNE Znamionowe napięcie zasilania: Typ baterii: Transmisja: Sposób transmisji: Zasięg: Współpraca z odbiornikami systemu: Współpraca

Bardziej szczegółowo

ARCHITEKTURA GSM. Wykonali: Alan Zieliński, Maciej Żulewski, Alex Hoddle- Wojnarowski.

ARCHITEKTURA GSM. Wykonali: Alan Zieliński, Maciej Żulewski, Alex Hoddle- Wojnarowski. 1 ARCHITEKTURA GSM Wykonali: Alan Zieliński, Maciej Żulewski, Alex Hoddle- Wojnarowski. SIEĆ KOMÓRKOWA Sieć komórkowa to sieć radiokomunikacyjna składająca się z wielu obszarów (komórek), z których każdy

Bardziej szczegółowo

WYKORZYSTANIE TECHNOLOGII RFID DO ZABEZPIECZENIA ZBIORÓW W WOLNYM DOSTĘPIE W BIBLIOTECE UNIWERSYTETU PAPIESKIEGO JANA PAWŁA II W KRAKOWIE

WYKORZYSTANIE TECHNOLOGII RFID DO ZABEZPIECZENIA ZBIORÓW W WOLNYM DOSTĘPIE W BIBLIOTECE UNIWERSYTETU PAPIESKIEGO JANA PAWŁA II W KRAKOWIE WYKORZYSTANIE TECHNOLOGII RFID DO ZABEZPIECZENIA ZBIORÓW W WOLNYM DOSTĘPIE W BIBLIOTECE UNIWERSYTETU PAPIESKIEGO JANA PAWŁA II W KRAKOWIE Marta Wójtowicz-Kowalska marta.wojtowicz_kowalska@upjp2.edu.pl

Bardziej szczegółowo

www.xblitz.pl Lokalizator GPS G1000 www.kgktrade.pl

www.xblitz.pl Lokalizator GPS G1000 www.kgktrade.pl Posiada kompaktowe wymiary i szeroki wachlarz możliwości użycia. W zestawie znajduje się zasilacz sieciowy umożliwiający ładowanie baterii (2 w zestawie) bezpośrednio w urządzeniu jak również adapter do

Bardziej szczegółowo

UW-DAL-MAN v2 Dotyczy urządzeń z wersją firmware UW-DAL v5 lub nowszą.

UW-DAL-MAN v2 Dotyczy urządzeń z wersją firmware UW-DAL v5 lub nowszą. Dokumentacja techniczna -MAN v2 Dotyczy urządzeń z wersją firmware v5 lub nowszą. Spis treści: 1 Wprowadzenie... 3 2 Dane techniczne... 3 3 Wyprowadzenia... 3 4 Interfejsy... 4 4.1 1-WIRE... 4 4.2 RS232

Bardziej szczegółowo

Zamki hotelowe bez baterii - inteligentny hotel GS-163

Zamki hotelowe bez baterii - inteligentny hotel GS-163 Zamki hotelowe bez baterii - inteligentny hotel - otwieranie drzwi kartą, odłączanie napięcia - sterowanie ogrzewaniem - programowanie z komputera recepcji - karty : Unique 125 khz Mifare 13,56 MHz - 4

Bardziej szczegółowo

Niepowtarzalne rozwiązanie

Niepowtarzalne rozwiązanie Niepowtarzalne rozwiązanie SAMA TECHNOLOGIA RFID NIESIE ZE SOBĄ WIELE KORZYŚCI. My jednak postanowiliśmy dać Wam jeszcze więcej, by jak najbardziej unowocześnić systemy kontroli dostępu i rejestracji czasu

Bardziej szczegółowo

Xway. Inne podejście do lokalizacji GPS obiektów mobilnych i zarządzania flotą

Xway. Inne podejście do lokalizacji GPS obiektów mobilnych i zarządzania flotą Xway Inne podejście do lokalizacji GPS obiektów mobilnych i zarządzania flotą prosty zakup: zainstaluj i korzystaj - brak umów! 3 lata transmisji GPRS na terenie Polski! aktywna ochrona pojazdu najwyższej

Bardziej szczegółowo

Komplet do nadawania i odbioru obrazu video drogą radiową. Instrukcja obsługi

Komplet do nadawania i odbioru obrazu video drogą radiową. Instrukcja obsługi Komplet do nadawania i odbioru obrazu video drogą radiową. Instrukcja obsługi. 35 03 13 Przed podłączeniem urządzenia zapoznaj się z instrukcją obsługi. Nadajnik Odbiornik I. Zastosowanie. Zestaw do bezprzewodowego

Bardziej szczegółowo

Przystępne cenowo, elastyczne monitorowanie pacjentów w umiarkowanym lub intensywnym nadzorze medycznym

Przystępne cenowo, elastyczne monitorowanie pacjentów w umiarkowanym lub intensywnym nadzorze medycznym Przystępne cenowo, elastyczne monitorowanie pacjentów w umiarkowanym lub intensywnym nadzorze medycznym Modułowe monitory pacjenta Goldway G60, G70 i G80 Maksymalny zwrot z inwestycji w sprzęt medyczny

Bardziej szczegółowo

5. Logistics meeting Logistyka w branży odzieżowej

5. Logistics meeting Logistyka w branży odzieżowej 5. Logistics meeting Logistyka w branży odzieżowej Zastosowanie RFID w branży odzieżowej Poznań, 5 grudnia 2012 Agenda Krótko o nas Krótko o RFID HADATAP RFID dla logistyki HADATAP RFID dla sklepu Podsumowanie

Bardziej szczegółowo

Dynatel 2273M, 2273M-iD Lokalizatory tras kabli, rur, uszkodzeń, znaczników EMS/EMS-iD

Dynatel 2273M, 2273M-iD Lokalizatory tras kabli, rur, uszkodzeń, znaczników EMS/EMS-iD Dynatel 2273M, 2273M-iD Lokalizatory tras kabli, rur, uszkodzeń, znaczników EMS/EMS-iD Dodatkowe funkcje lokalizatora Dynatel 2273M-iD. Lokalizacja i pomiar głębokości wszystkich istniejących znaczników

Bardziej szczegółowo

FIBARO SYSTEM od podstaw

FIBARO SYSTEM od podstaw Inteligentna Inteligentna automatyka automatyka budynkowa budynkowa FIBARO SYSTEM od podstaw Co to jest Fibaro? FIBARO to pierwszy na świecie tak funkcjonalny inteligentny system zarządzania budynkiem.

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 6 sierpnia 2002 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczoodbiorczych, które mogą być

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 6 sierpnia 2002 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczoodbiorczych, które mogą być ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 6 sierpnia 2002 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczoodbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia. (Dz. U. Nr 38, poz. 6 Na podstawie

Bardziej szczegółowo

SYSTEM LOKALIZACJI WYCIEKÓW. Ciągła ochrona inwestycji.

SYSTEM LOKALIZACJI WYCIEKÓW. Ciągła ochrona inwestycji. SYSTEM LOKALIZACJI WYCIEKÓW Ciągła ochrona inwestycji. WWW.BCAGROUP.PL WWW.BCAGROUP.PL SYSTEM LOKALIZACJI WYCIEKÓW Ciągła ochrona inwestycji. Zaawansowany, mikroprocesorowy system PAL-AT daje nam takie

Bardziej szczegółowo

1. Strona tytułowa. 2. Zawartość dokumentacji. 3. Spis rysunków. 4. Opis techniczny sieci monitoringu wideo.

1. Strona tytułowa. 2. Zawartość dokumentacji. 3. Spis rysunków. 4. Opis techniczny sieci monitoringu wideo. 2. Zawartość dokumentacji 1. Strona tytułowa. 2. Zawartość dokumentacji. 3. Spis rysunków. 4. Opis techniczny sieci monitoringu wideo. 3. Spis rysunków Rys nr S-1 schemat instalacji CCTV Piwnica Rys nr

Bardziej szczegółowo

Czujnik ultradźwiękowy serii DBK 4+

Czujnik ultradźwiękowy serii DBK 4+ Produkty Czujniki i enkodery Czujniki ultradźwiękowe Czujnik ultradźwiękowy serii DBK 4+ Odległość nadajnik- odbiornik: 20-60mm Detekcja jednego i wielu arkuszy Możliwość patrzenia bokiem Możliwość ustawienia

Bardziej szczegółowo

Rozproszony system zbierania danych.

Rozproszony system zbierania danych. Rozproszony system zbierania danych. Zawartość 1. Charakterystyka rozproszonego systemu.... 2 1.1. Idea działania systemu.... 2 1.2. Master systemu radiowego (koordynator PAN).... 3 1.3. Slave systemu

Bardziej szczegółowo

System informacji o zajętos ci miejsc parkingowych w strefie miejskiej

System informacji o zajętos ci miejsc parkingowych w strefie miejskiej System informacji o zajętos ci miejsc parkingowych w strefie miejskiej inż. Maciej Mysona Koło Naukowe Studentów Transportu i Logistyki LOGISTICS Politechnika Wrocławska Styczeń 2016 r. 1 System informacji

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Specyfikacja techniczno-jakościowa

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Specyfikacja techniczno-jakościowa Warszawa, dnia 15.02. 2017 r. Załącznik nr 1 do Zapytania ofertowego nr CKPS-1/2017 SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Specyfikacja techniczno-jakościowa Przedmiotem zamówienia jest Dostawa loggerów

Bardziej szczegółowo

WPM WIRELESS POWER MASTER

WPM WIRELESS POWER MASTER Niezależny system zasilania i sterowania armaturą Chcielibyście Państwo rozszerzyć funkcje armatury w swoich obiektach o automatyzację, monitoring, czy zdalne sterowanie, ale armatura nie posiada bezpośredniego

Bardziej szczegółowo

WS 9252 Bezprzewodowa stacja pogody sterowana radiowo

WS 9252 Bezprzewodowa stacja pogody sterowana radiowo WS 9252 Bezprzewodowa stacja pogody sterowana radiowo Proszę uważnie przeczytać instrukcję i zachować ją na przyszłość. ROZPOCZĘCIE PRACY Przed użyciem konsoli głównej i nadajnika: 1. Zdejmij pokrywę baterii

Bardziej szczegółowo

Bariery mikrofalowe do rozległej ochrony obwodowej

Bariery mikrofalowe do rozległej ochrony obwodowej Explorer BUS Bariery mikrofalowe do rozległej ochrony obwodowej Bariery Explorer BUS są zaawansowanym systemem ochrony obwodowej dużych obszarów opracowanym w oparciu o wieloletnie doświadczenie zespołu

Bardziej szczegółowo

INTERFEJS SYSTEMU TRANSMISJI ALARMÓW

INTERFEJS SYSTEMU TRANSMISJI ALARMÓW STEKOP SA Zakład Pracy Chronionej 15-404 Białystok, ul. Młynowa 21 tel./fax : (+48 85) 7420039, 7423567 http://www.stekop.com INTERFEJS SYSTEMU TRANSMISJI ALARMÓW typ RDC 400 ver. 1 Instrukcja użytkownika

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI. Czujnik PRO-CO2 Nr produktu 000108621

INSTRUKCJA OBSŁUGI. Czujnik PRO-CO2 Nr produktu 000108621 INSTRUKCJA OBSŁUGI Czujnik PRO-CO2 Nr produktu 000108621 CZUJNIK PRO-CO2 1. INFORMACJE O BUFORZE TEMPERATURY Rozpoczynamy - Najpierw zapoznaj się z całą instrukcją obsługi. - Więcej instrukcji znajdziesz

Bardziej szczegółowo

Pomiar napięcia w zakresie V z dokładnością +_2% możliwy jest pomiar napięcia stałego jak i zmiennego w niskim zakresie.

Pomiar napięcia w zakresie V z dokładnością +_2% możliwy jest pomiar napięcia stałego jak i zmiennego w niskim zakresie. SenseDisc Basic Full SenseDisc Basic jest głównie stosowany do początkowych badań naukowych. Wyposażony w łącze bezprzewodowe wiele małych czujników modułowych. Wszystko co jest potrzebne aby rozpocząć

Bardziej szczegółowo

Regulamin promocji IPA security

Regulamin promocji IPA security 1 S t r o n a Regulamin promocji IPA security Partner Security Mariusz Kłosek, w Raciborzu wspólnie ze Śląską Grupą Wojewódzką Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji Sekcja Polska zapraszają do skorzystania

Bardziej szczegółowo

F&F Filipowski Sp. J Pabianice, ul. Konstantynowska 79/81 tel KARTA KATALOGOWA

F&F Filipowski Sp. J Pabianice, ul. Konstantynowska 79/81 tel KARTA KATALOGOWA 95-00 Pabianice, ul. Konstantynowska 79/81 tel. +48 4 15 3 83 www.fif.com.pl KARTA KATALOGOWA rh-ir16 LR Nadajnik / odbiornik podczerwieni systemu F&Home RADIO. Wersja LR powiększony zasięg. 95-00 Pabianice,

Bardziej szczegółowo

KOMUNIKACJA STAŁA SIĘ ŁATWA DIMETRA EXPRESS ARKUSZ DANYCH DIMETRA EXPRESS

KOMUNIKACJA STAŁA SIĘ ŁATWA DIMETRA EXPRESS ARKUSZ DANYCH DIMETRA EXPRESS KOMUNIKACJA STAŁA SIĘ ŁATWA DIMETRA EXPRESS ARKUSZ DANYCH DIMETRA EXPRESS DIMETRA EXPRESS KOMUNIKACJA STAŁA SIĘ ŁATWA DIMETRA EXPRESS SYSTEM TETRA MTS4 TETRA DIMETRA EXPRESS SYSTEM TETRA MTS2 PROWADZENIE

Bardziej szczegółowo

rh-pwm3 Trzykanałowy sterownik PWM niskiego napięcia systemu F&Home RADIO.

rh-pwm3 Trzykanałowy sterownik PWM niskiego napięcia systemu F&Home RADIO. KARTA KATALOGOWA rh-pwm3 Trzykanałowy sterownik PWM niskiego napięcia systemu F&Home RADIO. rh-pwm3 służy do sterowania trzema odbiornikami niskiego napięcia zasilanymi z zewnętrznego zasilacza. Regulacja

Bardziej szczegółowo

Trackery Leica Absolute

Trackery Leica Absolute BROSZURA PRODUKTU Trackery Leica Absolute Rozwiązania pomiarowe Leica Leica Absolute Tracker AT402 z sondą B-Probe Ultra przenośny system pomiarowy klasy podstawowej Leica B-Probe to ręczne i zasilane

Bardziej szczegółowo

precyzja pomiaru m e t ering solu t ion s Zintegrowany system odczytu i rozliczeń mediów MBUS Radio, MBUS Line

precyzja pomiaru m e t ering solu t ion s Zintegrowany system odczytu i rozliczeń mediów MBUS Radio, MBUS Line precyzja pomiaru m e t ering solu t ion s Zintegrowany system odczytu i rozliczeń mediów MBUS Radio, MBUS Line ZINTEGROWANY SYSTEM OPOMIAROWANIA I ROZLICZEŃ MEDIÓW Zintegrowany system opomiarowania i rozliczeń

Bardziej szczegółowo

MIERNIK POLA MAGNETYCZNEGO TM

MIERNIK POLA MAGNETYCZNEGO TM INSTRUKCJA OBSŁUGI MIERNIK POLA MAGNETYCZNEGO TM 191 Spis treści Strona 1. Informacje dotyczące bezpieczeństwa... - 3-2. Zastosowanie... - 3-3. Cechy... - 3-4. Opis przycisków... - 4-5. Procedura pomiaru...

Bardziej szczegółowo

BEZPRZEWODOWY CZUJNIK RUCHU KOMPATYBILNY Z ODBIORNIKAMI SERII WS3xx

BEZPRZEWODOWY CZUJNIK RUCHU KOMPATYBILNY Z ODBIORNIKAMI SERII WS3xx BEZPRZEWODOWY CZUJNIK RUCHU WS380 KOMPATYBILNY Z ODBIORNIKAMI SERII WS3xx Regulowane parametry: czas włączenia 5 s do 10 min. czułość na światło 3-1000 Lux maksymalny promień detekcji 5 do 10 m NAŒCIENNY

Bardziej szczegółowo

rh-serwer Sterownik główny (serwer) systemu F&Home RADIO.

rh-serwer Sterownik główny (serwer) systemu F&Home RADIO. 95-00 Pabianice, ul. Konstantynowska 79/81 tel. +48 4 15 3 83 www.fif.com.pl KARTA KATALOGOWA rh-serwer Sterownik główny (serwer) systemu F&Home RADIO. 95-00 Pabianice, ul. Konstantynowska 79/81 tel. +48

Bardziej szczegółowo

Zamki hotelowe on-line GS-160

Zamki hotelowe on-line GS-160 Zamki hotelowe on-line - otwieranie drzwi kartą, odłączanie napięcia - programowanie z komputera recepcji - karty Unique 125 KHz czytnik kart przed wejściem do pokoju holder umieszczony na ścianie w pokoju

Bardziej szczegółowo

Bezbateryjny bezprzewodowy dzwonek linbell G4. Bezbateryjny bezprzewodowy dzwonek linbell G4. Tytuł główny nagłówka podtytuł nagłówka. Cena: 129.

Bezbateryjny bezprzewodowy dzwonek linbell G4. Bezbateryjny bezprzewodowy dzwonek linbell G4. Tytuł główny nagłówka podtytuł nagłówka. Cena: 129. Bezbateryjny bezprzewodowy dzwonek linbell G4 Cena: 129.99 zł Bezbateryjny bezprzewodowy dzwonek linbell G4 Wysokiej klasy bezbateryjny dzwonek bezprzewodowy od znanego producenta LINBELL. Opatentowany

Bardziej szczegółowo

Modem radiowy MR10-GATEWAY-S

Modem radiowy MR10-GATEWAY-S Modem radiowy MR10-GATEWAY-S - instrukcja obsługi - (dokumentacja techniczno-ruchowa) Spis treści 1. Wstęp 2. Budowa modemu 3. Parametry techniczne 4. Parametry konfigurowalne 5. Antena 6. Dioda sygnalizacyjna

Bardziej szczegółowo

rh-ao3 LR Moduł wyjść analogowych 0 10 V systemu F&Home RADIO. Wersja LR powiększony zasięg.

rh-ao3 LR Moduł wyjść analogowych 0 10 V systemu F&Home RADIO. Wersja LR powiększony zasięg. 95-00 Pabianice, ul. Konstantynowska 79/81 tel. +48 4 15 3 83 www.fif.com.pl KARTA KATALOGOWA rh-ao3 LR Moduł wyjść analogowych 0 10 V systemu F&Home RADIO. Wersja LR powiększony zasięg. 95-00 Pabianice,

Bardziej szczegółowo

Słupsk, dnia 08.05.2013 r. L.dz. ZAM /23/ 2013. Wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia

Słupsk, dnia 08.05.2013 r. L.dz. ZAM /23/ 2013. Wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia Słupsk, dnia 08.05.2013 r. L.dz. ZAM /23/ 2013 Wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia Dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia na dostawę o montaż kompleksowego systemu lokalizacji i monitorowania

Bardziej szczegółowo