Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Wal-Mart Stores Inc. (WMT) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE).

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Wal-Mart Stores Inc. (WMT) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE)."

Transkrypt

1 Wal-Mart Stores Inc. (WMT) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). Wal-Mart Stores Inc. (WMT) amerykańska sieć supermarketów założona w 196 przez Sama Waltona, będąca obecnie największym na świecie sprzedawcą licząc wg przychodów. Ma swoją siedzibę w Bentonville, Arkansas, USA. Firma jest największym prywatnym pracodawcą w USA, Meksyku i Kanadzie - w USA jest jednak silnie krytykowana za wyzysk pracowników - zaniżanie płac, zakaz zakładania związków zawodowych i ograniczenie ubezpieczeń zdrowotnych. Charakterystyczną cechą sieci Wal-Mart są bardzo niskie ceny produktów, co powoduje, że jest ona miejscem zaopatrzenia dla uboższych grup ludności.wal-mart poinformował o planach wejścia na rynki Europy Środkowo-Wschodniej, w tym i Polski. NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O PRZEMYŚLE DOMÓW TOWAROWYCH Przemysł Kapitalizacja 9 * Wskaźnik cena/zysk (P/E) 17.8 Wskaźnik cena/wartość księgowa (P/BV) 3.9 Stopa zwrotu z kapitału akcyjnego (ROE) 18.8% Stopa dywidendy 1.6% *- w MLD USD Kapitalizacja jest bardzo duża (9 MLD USD) co świadczy o tym, że analizowany przemysł należy do jednych z średnich na nowojorskiej giełdzie. NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O SPÓŁCE Spółka Kapitalizacja * Wskaźnik cena/zysk (P/E) Stopa zwrotu z aktywów (ROA) 8.85% Stopa zwrotu z kapitału akcyjnego (ROE) 1.3% Przychody * Dochód na akcje Kwartalny wzrost przychodów (YOY) 9.90% Zysk brutto 75.6* EBIDA 5.96* Zysk netto 1.18* Zysk na akcję (EPS).71 Kwartalny wzrost zysku (YOY) 9.70% Wskaźnik Beta 0.09 Roczna stopa zwrotu -1.97% Data wypłaty dywidendy B/D Stopa dywidendy 1.6% *- w MLD USD B/D=Brak danych

2 Spółka Wal-Mart Stores jest w dobrej kondycji finansowej, co potwierdza zysk netto (1.18 MLD USD). Wskaźnik ROE dla Wal-Mart Stores (1.3%) jest większy niż analizowany przemysł (18.8%) co oznacza, że spółka osiągnęła wyższą stopę zwrotu z kapitału własnego niż średnia dla całego przemysłu co jest informacją pozytywną. Z analizy stopy dywidendy wynika, że spółka wykazuje równy poziom (1.60%) w zestawieniu z średnią dla całego przemysłu (1.60%) w wyniku czego dochód uzyskany przez inwestora jest taki sam w porównaniu z średnią stopą dywidendy innych spółek. Jest to informacja neutralna dla inwestora. Wskaźnik cena/zysk jaki odnotowała spółka (17.36) jest nieznacznie mniejszy w porównaniu z pozostałymi spółkami (17.8) co jest informacją neutralną. Następną ważną informacją na którą trzeba zwrócić uwagę jest wartość wskaźnika Beta (0.09), którego akcje wykazują mniejszą zmienność w porównaniu z indeksem Dow Jones Composite co oznacza, że Wal-Mart Stores jest walorem defensywnym dla inwestorów długoterminowych. Jeżeli indeks Dow Jones Composite wzrośnie o 1% to analizowana spółka wzrośnie o 0.09%. Natomiast w sytuacji, gdy indeks spadnie o 1% to Wal-Mart Stores spadnie o 0.09%. Analizowana spółka charakteryzuje się dość dobrymi wskaźnikami co wpływa lekko pozytywnie dla potencjalnych inwestorów długoterminowych. Wysoka wartość wskaźnika ROE oraz wypracowany przez spółkę zysk netto wpływają korzystnie dla potencjalnych inwestorów. Nieznacznie niska wartość wskaźnika cena/zysk w porównaniu z całym przemysłem wpływa neutralnie dla inwestora. Bilansując powyższe dane można stwierdzić, że spółka wpływa neutralnie dla inwestora długoterminowego. Zestawienie porównawcze MCD COST TGT Kapitalizacja w MLD USD Pracownicy B/D 71,000 B/D Kwartalna stopa wzrostu (YOY) 9.90% 7.50% 16.30% Przychody w MLD USD EBIDA w MLD USD Zysk netto w MLD USD Zysk na akcję (EPS) Wskaźnik cena/zysk (P/E) COST = Costco Wholesale Corp. TGT = Target Corp. Wartość wskaźnika informująca inwestorów o wielkości zysku jaki przypada na jedną akcję (EPS) jest jedną z największych wartości w porównaniu pozostałymi spółkami, co jest informacją pozytywną. Wartość wskaźnika cena/zysk jest najniższą wartością w porównaniu z pozostałymi spółkami co wpływa negatywnie dla potencjalnych inwestorów.

3 Bieżąca analiza wykazała, że spółka Wal-Mart Stores jest neutralnie postrzegana pod względem atrakcyjności do inwestowania. Świadczą o tym średnie wartości wskaźników ekonomicznych charakteryzujących spółkę co wpływa neutralnie dla potencjalnych inwestorów. Jest to wniosek w porównaniu do pozostałych spółek występującej w przemyśle. PROGNOZY ANALITYKÓW Analitycy spodziewają, że zysk na jedną akcję będzie zawierać się w przedziale od 3.0 za cały rok 007 do 3.57 za cały rok 008. W ujęciach procentowych prognozowany wzrost wynosi 11.56%. Analitycy spodziewają się nieznacznego wzrostu przychodów ze sprzedaży produktów za cały 007 rok z MLD USD do MLD USD w 008. W ujęciach procentowych prognozowany wzrost wynosi 9,14%. TECHNICZNY OBRAZ SPÓŁKI Trendy Patrząc na horyzont długoterminowy spółka pozostaje w trendzie spadkowym. Kurs akcji Wal-Mart Stores w średnim horyzoncie czasowym porusza się w trendzie spadkowym. Analizowana spółka znajduje się w kanale spadkowym kreślonego od maksimów z 004 roku, który widać na wykresie tygodniowym. Na wskaźnikach MACD i RSI tygodniowych przeważają sygnały sprzedaży co zwiększa prawdopodobieństwo spadków. Natomiast wskaźniki MACD i RSI dzienne sygnalizują kupno. Bilansując sygnały jakie wskaźniki MACD i RSI wykazują na wykresie dziennym i tygodniowym można stwierdzić, że na rynku występuje duża niepewność co do przyszłych ruchów kursu akcji. Należy zwrócić uwagę na górną linię kanału spadkowego widocznej na wykresie tygodniowym, która jest wielokrotnie testowana co świadczy o ważności tej linii. Najbliższy opór to poziom 49,00-50,00 wynikający z wystąpienia maksimów z 007 roku oraz linii trendu spadkowego widoczny na wykresie dziennym oraz tygodniowym. Najbliższym wsparciem jest poziom 45,00-46,00 widoczny na wykresie dziennym wynikający z wystąpienia minimów z 007 roku. Wyżej wymieniony poziom jest dodatkowo potwierdzony przez krótkoterminową linię trendu wzrostowego, która jest widoczna na wykresie dziennym oraz tygodniowym. Jeżeli doszłoby to przebicia wyżej wymienionego poziomu wsparcia oznaczałoby to duże prawdopodobieństwo wystąpienia spadków w rejon 4,50 wynikający z wystąpieniem minimów z października 005 roku oraz z lipca 006 roku widoczny na wykresie dziennym.

4

5 W najbliższym tygodniu będę analizował następujące spółki: Alcoa Inc. (AA) Boeing Co. (BA) Goldman Sachs Group Inc. (GS) Exxon Mobil Corp. (XOM) Yahoo! Inc. (YHOO) Krzysztof Wańczyk