Szanowni Rodzice dzieci 6 letnich!

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Szanowni Rodzice dzieci 6 letnich!"

Transkrypt

1

2

3 Szanowni Rodzice dzieci 6 letnich! Szkoła, to jeden z najważniejszych etapów w życiu rodziny, do którego wszyscy muszą być przygotowani. Od tego bowiem, na początku trudnego, ale przecież wciąż radosnego i bezpiecznego okresu, dziecko rozpoczyna gruntowne poznawanie świata i ludzi. Jako organ prowadzący szkoły podstawowe, podjęliśmy duży trud finansowy i organizacyjny, aby już od roku szkolnego 2011/2012, pierwsza grupa dzieci 6-letnich rozpoczęła naukę w klasach pierwszych, w dobrze przygotowanych szkołach. Udało nam się spełnić wymagania stawiane przez autorów reformy oświaty w Polsce w zakresie obniżania obowiązku szkolnego przez dzieci sześcioletnie. Jako jeden z nielicznych samorządów w kraju, skutecznie podjęliśmy działania umożliwiające w pierwszym roku szkolnym ponad 400 dzieciom, rozpoczęcie obowiązku szkolnego w wieku 6 lat. By sprostać temu zadaniu, wykorzystaliśmy środki finansowe w ramach rządowego programu Radosna szkoła. Przygotowaliśmy miejsca zabaw oraz bezpieczne szkolne place zabaw, wyposażając je w przyrządy oraz sprzęt spełniający funkcje edukacyjne i usprawniające małą motorykę. Stworzyliśmy tym samym, możliwość zaspokojenia przez dzieci potrzeby ruchu, ograniczonego w trakcie zajęć prowadzonych w klasie. Poniżej przedstawiamy wysokość środków finansowych wykorzystanych w ramach programu Radosna szkoła oraz dodatkowe środki przeznaczone przez organ prowadzący szkoły, na przystosowanie pomieszczeń szkolnych na potrzeby 6-latków: NAZWA ZADANIA MEN MIASTO ZIELONA GÓRA Miejsca zabaw Place zabaw , ,55 Przystosowanie pomieszczeń szkolnych Razem: , , 55 Wysokie uznanie dla jakości podejmowanych przez Władze Zielonej Góry działań w zakresie objęcia wcześniejszym obowiązkiem szkolnym dzieci 6 - letnich w zielonogórskich szkołach podstawowych, była tegoroczna wizyta w miesięcy styczniu, Pani Krystyny Szumilas - Ministra Edukacji Narodowej. Przed nami kolejny rok szkolny gdy jako samorząd będziemy realizować różnorodne zadania edukacyjne. Jedno z nich ma dla Nas wciąż charakter priorytetowy. Jest to oczywiście dziecko 6-letnie i jego edukacja szkolna w dobie reformy systemu oświaty w Polsce. Natomiast przed rodzicami już ostatni rok szkolny tj. 2013/2014, gdy będą mogli decydować o wcześniejszym zapisaniu dziecka do klasy I szkoły podstawowej. Przypomnę, że zgodnie z harmonogramem obniżania wieku szkolnego w Polsce, rok szkolny 2014/2015 jest datą rozpoczęcia przez wszystkie dzieci 6-letnie obowiązku szkolnego.

4 Państwa dziecko, będzie musiało realizować obowiązek szkolny w dużej grupie dzieci 6 i 7 letnich, które jednocześnie rozpoczną edukację szkolną w klasach I, wypełniając tym samym zapisy ustawy o systemie oświaty, w zakresie spełniania obowiązku szkolnego. Wielu z Państwa skorzysta z przysługującego im jeszcze prawa wyboru i podejmie decyzję na tak w nadchodzącym roku szkolnym. Są jednak jeszcze i tacy rodzice, którzy zastanawiają się czy posłać swoje dziecko do klasy I. By ułatwić Państwu decyzję, poniżej przedstawiam argumenty, które utwierdzą pierwszą grupę rodziców w przekonaniu, że podjęli dobrą decyzję, a drugą przekonają do tego, iż wcześniejsza kariera szkolna ich 6 latka, przyniesie mu korzyści i pozwoli na wszechstronny rozwój. Walory wcześniejszego zapisania 6-latka do klasy I od roku szkolnego 2013/2014: 1) Mały komfort pracy z dzieckiem, w związku z dużą liczbą dzieci 6 - letnich i 7 - letnich, które jednocześnie rozpoczną edukację szkolną w klasach I, od roku szkolnego 2014/ ) Atrakcyjny program, realizowany obecnie w oddziałach liczących do 20 uczniów wyłącznie 6-letnich (to już ostatni rok szkolny, z tak małą liczbą dzieci 6-letnich w jednym oddziale klasy pierwszej). Oczywiście możecie Państwo wybrać również oddział z 7 - latkami. 3) Uniknięcie powtarzania działań związanych z realizacją podstawy programowej wychowania przedszkolnego, dla 6-latków w kolejnym roku szkolnym w przedszkolu - (wczesna edukacja szkolna, to nowe możliwości dla dziecka). 4) Wielokierunkowo przygotowani nauczyciele oraz inna kadra pedagogiczna, realizująca specjalistyczną pomoc psychologiczno-pedagogiczną, w oparciu o nowy system świadczenia takiej pomocy (kadra wzbogacona przez ostatnie dwa lata szkolne o nowe doświadczenia, związane z pracą z dzieckiem 6-letnim). 5) Bardzo dobrze wyposażone, dostosowane do potrzeb najmłodszego dziecka szkoły podstawowe, oferujące także w różnym zakresie opiekę pozalekcyjną - między innymi w świetlicy szkolnej, możliwość udziału w różnych dodatkowych zajęciach - dostosowanych do potrzeb małego dziecka, możliwość korzystania z nowoczesnych, funkcjonalnych placów zabaw. Pragnę Państwa zapewnić, że szkoły podstawowe są dziś bardzo dobrze przygotowane do tego, aby w nowym roku szkolnym 2013/2014, przyjąć dzieci do klasy pierwszej. Myślę, że w podjęciu decyzji pomoże Państwu informator Szkoły Podstawowe w Zielonej Górze prezentujący ofertę każdej ze szkół podstawowych. Gorąco zachęcam do odwiedzenia wybranych szkół, osobistego ich poznania oraz zapoznania się z ich ciekawą ofertą. Skorzystajcie Państwo z danego Wam prawa wyboru, podejmując decyzję o posłaniu dziecka o klasy I, już od 1 września 2013 roku. Dajcie swojemu dziecku szansę na poznanie tego co nowe i nieznane. Możecie być Państwo spokojni, że będzie to właściwa i najlepsza decyzja. 4 Zielona Góra, luty 2013 r.

5 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza Dane teleadresowe: Nazwa jednostki: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza adres: ul. Stefana Wyszyńskiego Zielona Góra telefon: fax.:

6 Baza szkoły 1. W salach lekcyjnych znajdują się miejsca do nauki i zabawy. W szkole każdy uczeń dysponuje szafką, w której może pozostawić część swoich przyborów. Nauczyciele posiadają szeroki wachlarz pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu Radosna szkoła (laptopy, rzutniki, gry dydaktyczne, logiczne). 2. Na terenie szkoły znajduje się plac zabaw dostosowany do wieku dzieci uczących się w naszej placówce. 3. Są również sale specjalistyczne do gimnastyki korekcyjnej i zajęć ruchowych przy muzyce oraz boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią (trawą). 4. Godziny wydawania obiadów w stołówce szkolnej Świetlica szkolna czynna jest od godziny 6 30 do Kadra 1. Liczba nauczycieli ogółem: Nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem, posiadają wymagane wykształcenie do pracy na poziomie edukacji wczesnoszkolnej. 3. Opieka specjalistów: pedagog, psycholog, logopeda, terapeuta, pielęgniarka, nauczyciele gimnastyki korekcyjnej. Oferta edukacyjna Uczniowie mają możliwość nauki języka obcego w wymiarze dwóch godzin tygodniowo już od pierwszej klasy. Ponadto biorą udział w zajęciach z informatyki, gimnastyki korekcyjnej, kursu nauki pływania, ćwiczeń umuzykalniających. Szkoła oferuje swoim uczniom miłą i przyjazną atmosferę, wysoki poziom nauczania, wykwalifikowaną kadrę nauczycieli i wychowawców, ciekawy program działań pozalekcyjnych (wycieczki, drużyny zuchowe, zielone szkoły), koła zainteresowań m. in. szachowe, teatralne, plastyczne, taneczne i inne. Stwarzamy możliwość sukcesu uczniom zdolnym, poprzez udział w konkursach, olimpiadach, kołach zainteresowań, a dla mających trudności w nauce organizowane są konsultacje indywidualne i zbiorowe. Osiągnięcia i inne ważne informacje o szkole Szkoła uzyskała certyfikaty: 1. Szkoły z Klasą. 2. Nauczyciel z Klasą. 3. Szkoły Promującej Zdrowie. 4. Szkoły Bezpiecznego Internetu. 5. Szkoła Odkrywania Talentów. 6. Szkoła Przyjazna dla Sześciolatka. Laureaci oraz finaliści konkursów międzyprzedmiotowych, finaliści szczebla ogólnopolskiego przeglądu dziecięcej twórczości teatralnej i turniejów szachowych. W roku szkolnym 2013/2014, szkoła zorganizuje dwa oddziały klas pierwszych dla 6-latków Dyrekcja i grono pedagogiczne zapraszają na DZIEŃ OTWARTY 20 marca 2013 r., w godz

7 Opinie rodziców dzieci 6-letnich, które realizują obowiązek szkolny: Rodzic: Anna Narbut Obawy: czy dziecko odnajdzie się w nowym otoczeniu, czy poradzi sobie z programem (przede wszystkim czytanie i pisanie), opieka po lekcjach (adaptacja w świetlicy, posiłki), obawa jak dziecko poradzi sobie na przerwach między lekcjami (starsze dzieci, bieganie po korytarzach). Odczucia: dziecko w pełni i bez problemu opanowało dotychczasowy materiał, chętnie rozwiązuje zadania ponad program, świetnie odnalazło się w nowym otoczeniu, dzięki opiece wychowawcy i przychylności pozostałych pracowników nie było z tym najmniejszych kłopotów, opieka po lekcjach w świetlicy panie starają się organizować dzieciom czas pomoc przy odrabianiu lekcji, zajęcia plastyczne, oglądanie bajek, ćwiczenia gimnastyczne (poszczególne zajęcia odbywają się w wyznaczonych do tego salach, dzieci wychodzą na obiad do stołówki chwilę przed dzwonkiem, tak, aby mogły spokojnie zająć miejsce i dostać posiłek, we wrześniu sześciolatki na przerwach były pod opieką wychowawcy, na dzieci zwracano szczególną uwagę. Posyłając swoje dziecko w wieku 6 lat do szkoły, jako rodzice mieliśmy oczywiście obawy. Jednak podjęta przez nas decyzja była słuszna. Nasze dziecko świetnie sobie radzi, lubi chodzić do szkoły i się uczyć. Rodzic: Katarzyna Skowrońska-Szubra, Wojciech Szubra W związku z rozpoczęciem od września 2011 r. nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej naszego syna Kajetana Szubra jako sześciolatka mieliśmy wiele obaw. Obawy te dotyczyły zarówno przygotowania dziecka jak i szkoły wraz z nauczycielami. Dziecko: gotowość emocjonalna, spędzenie 45 minut w ławce, sprostanie nowym obowiązkom, odnalezienie się w nowym środowisku (wielkość szkoły, ilość nowo poznanych osób), opanowanie programu nauczania zgodnego z programem dla dzieci w wieku 7 lat. Szkoła i nauczyciele: podejście nauczycieli odpowiednie dla rozwoju emocjonalnego sześciolatków, przygotowanie klas nie tylko do nauki w ławce szkolnej ale również poza nią podczas zabawy. Po pierwszym półroczu możemy stwierdzić, że podjęliśmy słuszną decyzję posyłając syna do szkoły w wieku 6 lat. Bardzo dobrze odnalazł się w nowej sytuacji. Potrafi dostosować się do panujących zasad. Duża radość sprawia mu przyswajanie nowej wiedzy i bez problemów opanowuje program szkolny. Lubi nauczycieli i rówieśników, chętnie uczęszcza do szkoły. Szkoła, do której uczęszcza nasz syn została dobrze przygotowana na przyjęcie sześciolatków do klasy pierwszej. Wychowawca i nauczyciele wykazali się cierpliwością i wyrozumiałością. Sala lekcyjna została odpowiednio dostosowana do potrzeb dzieci. Dużym atutem szkoły jest również plac zabaw stworzony z myślą o młodszych dzieciach. 7

8 Zespół Edukacyjny nr 1 im. Jeana de La Fontaine a Szkoła Podstawowa nr 5 Dane teleadresowe: Nazwa jednostki: Zespół Edukacyjny nr 1 im. Jeana de La Fontaine a Szkoła Podstawowa nr 5 adres: ul. Truskawkowa Zielona Góra tel./fax.:

9 Baza szkoły 1. Sala lekcyjna: podział na część rekreacyjną i edukacyjną, dostosowanie ławek i krzeseł do wzrostu dzieci, wyposażenie w sprzęt multimedialny i środki dydaktyczne wyposażenie w zabawki, zestawy edukacyjne, gry, układanki itp. 2. Lekcje od godziny Osobna świetlica dla dzieci 6 - letnich, w której uczniowie mogą przebywać w godz Obiady szkolne, bezpłatnie mleko i owoce. 5. Szafki zamykane na klucz dla każdego dziecka, bezpłatne. 6. Zajęcia dodatkowe pozalekcyjne: koła zainteresowań (zajęcia plastyczne, kabaretowo-teatralne, kaligrafii), zajęcia wychowawcze, zajęcia logopedyczne, zajęcia wyrównawcze, zajęcia korekcyjno - kompensacyjne. 7. Plac zabaw z programu Radosna Szkoła. Kadra 1. Wychowawcy klas pierwszych w roku szkolnym 2013/2014: mgr Lidia Czernicka - nauczyciel dyplomowany mgr Monika Chojnacka - nauczyciel mianowany 2. Opieka specjalistów: pedagog szkolny, pedagodzy specjalni, pedagodzy terapeuci, logopeda. Oferta edukacyjna 1. W szkole nauczane są dwa języki obce: język angielski i język francuski. 2. Zajęcia komputerowe odbywają się w nowoczesnej, wyposażonej w 26 stanowisk pracowni komputerowej. 3. Prowadzone są też koła zainteresowań: ortograficzne, matematyczne, przyrodnicze, historyczne, informatyczne, plastyczne, teatralne, kabaret dziecięcy oraz zajęcia SKS, gimnastyki korekcyjnej, unihokeja i nauki pływania. 4. Prowadzona jest również edukacja włączająca dla dzieci niepełnosprawnych. 5. Szkoła jest mała, kameralna. Panuje w niej rodzinna atmosfera. Nie ma anonimowości. Silna, serdeczna więź istnieje między nauczycielami i uczniami. Życzliwe i zaprzyjaźnione grono pedagogiczne jest bardzo oddane dzieciom. W roku szkolnym 2013/2014, szkoła zorganizuje jeden oddział klasy pierwszej dla sześciolatków Dyrekcja i grono pedagogiczne zapraszają na DZIEŃ OTWARTY 26 marca 2013 r., w godz Opinia rodzica dziecka 6-letniego, które realizuje obowiązek szkolny: Barbara Woźna - mama Pawła z kl. II a Nie ukrywam, że miałam sporo wątpliwości, czy posłać mojego sześciolatka do szkoły. Obawiałam się, że nie będzie mógł się odnaleźć w nowej sytuacji, że nie będzie mógł zapanować nad swoimi emocjami. I właśnie z tymi emocjami był największy problem, który jednak szybko ustąpił. A to wszystko dzięki temu, że dyrekcja szkoły stworzyła komfortowe warunki dla najmłodszych pierwszaków, a pani wychowawczyni dawała im wiele serdeczności, wyrozumiałości i cierpliwości, by dobrze czuły się w nowych dla nich warunkach. Obecnie mój syn bardzo chętnie chodzi do szkoły. Bardzo dobrze radzi sobie z czytaniem, pisaniem, stał się bardziej dojrzały, samodzielny, bardziej odważny i ciekawy świata. Ja, jako mama nie żałuję podjętej decyzji. 9

10 Szkoła Podstawowa nr 6 im. Władysława Broniewskiego Dane teleadresowe: Nazwa jednostki: Szkoła Podstawowa nr 6 im. Władysława Broniewskiego adres: ul. Stanisława Moniuszki Zielona Góra tel./fax.:

11 Baza szkoły 1. Osobny budynek dla klasy I sześciolatków, z dwiema salami: lekcyjną i salą zabaw, z zapleczem sanitarnym i szatnią. 2. Sale lekcyjne dla klas I -III usytuowane na jednej kondygnacji - parter. 3. Klasy z kącikami do zabaw i wypoczynku wyposażone w zestawy zabawek, gier dydaktycznych, książek i sprzętu rekreacyjno-sportowego. 4. Sale lekcyjne z nowoczesnymi, ergonomicznymi meblami i bezpyłowymi tablicami. 5. W każdej sali nowoczesny sprzęt audiowizualny, komputer z dostępem do Internetu oraz rzutniki i panele multimedialne. 6. Nowoczesna pracownia komputerowa. 7. Biblioteka szkolna z bogatym księgozbiorem, wyposażona w stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. 8. Świetlica szkolna wyposażona w bogaty zestaw zabawek i gier dydaktycznych, sprzęt audiowizualny oraz leżaczki pozwalające na odpoczynek. 9. Godziny pracy świetlicy od (godziny pracy mogą być wydłużone zgodnie z potrzebami pracujących zawodowo rodziców). 10. Szkolna stołówka serwująca trzydaniowe obiady. 11. Możliwość codziennego picia mleka w ramach drugiego śniadania (bezpłatnie). 12. Szkoła realizuje program Warzywa i owoce w szkole (bezpłatnie, dla klas I-III). 13. Szatnia, w której każdy uczeń ma do dyspozycji swoją szafkę. Kadra 1. Liczba nauczycieli ogółem: Nauczyciele posiadają wymagane kwalifikacje do nauczania w edukacji wczesnoszkolnej;. 3. Opieka specjalistów: oligofrenopedagodzy, pedagog szkolny, pedagog terapeuta, logopeda, socjoterapeuta, specjalista z zakresu gimnastyki korekcyjnej, pielęgniarka szkolna; Oferta edukacyjna 1. Zainteresowania dzieci rozwijane są poprzez bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych: kółko języka angielskiego, kółko języka niemieckiego, kółko teatralne - teatr Baju Baj, kółko Mały kucharz, kółko plastyczne, techniczne, informatyczne, ortograficzne, dziennikarskie, literackie, historyczne, czytelnicze, koło Pitagoras, zespół wokalny, Szkolne Koło Sportowe. 2. Dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w nauce organizowane są zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia korekcyjno - kompensacyjne oraz zajęcia reedukacyjne, zajęcia socjoterapeutyczne, zajęcia z oligofrenopedagogiki. 3. Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w wymianie młodzieży ze szkołą partnerską w Zittau (Niemcy) w ramach projektu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. 4. Uczniowie klas I - III uczestniczą w projekcie współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej Indywidualizacja nauczania i wychowania uczniów klas I III z Miasta Zielona Góra. 11

12 5. Szkoła realizuje wiele programów o zasięgu ogólnopolskim, regionalnym i miejskim np. Cała Polska czyta dzieciom, Szkoła bez przemocy, Bezpieczny Puchatek. W roku szkolnym 2013/2014, szkoła zorganizuje jeden lub dwa oddziały klas pierwszych dla sześciolatków Dyrekcja i grono pedagogiczne zapraszają na DZIEŃ OTWARTY 21 marca 2013 r., w godz Opinie rodziców dzieci 6-letnich, które realizują obowiązek szkolny: Płocieniak Albert tata Bartosza z kl. I a Głównym powodem, dla którego posłaliśmy naszego synka do szkoły w wieku 6 lat była przejawiana przez niego chęć do nauki oraz przekonanie, że przerabianie jeszcze raz podstawy programowej w przedszkolu ograniczy jego potrzebę poznawania nowych wiadomości i umiejętności. Obawialiśmy się, jak nasze dziecko odnajdzie się w rzeczywistości szkolnej, ale gdy zobaczyliśmy, jakie warunki do nauki i zabawy stworzyła szkoła, byliśmy pewni, że nasz sześciolatek będzie otoczony profesjonalną opieką. I tak się stało. Syn z chęcią chodzi do szkoły, a my jesteśmy bardzo zadowoleni z podjętej decyzji. Lidia K. Decyzję o podjęciu przez moje dziecko nauki w wieku 6 lat rozważałam od dłuższego czasu, miałam różnego rodzaju wątpliwości, radziłam się pań w przedszkolu, rozmawiałam z synem. Ostateczną decyzję podjęłam po uczestnictwie w Dniach Otwartych organizowanych przez szkołę. Mnie i synkowi bardzo spodobała się szkoła. Zostaliśmy gorąco powitani, uczestniczyliśmy w różnego rodzaju zajęciach, nauczyciele bardzo chętnie odpowiadali na wszelkie pytania, zwiedziliśmy szkołę. Na podjęcie ostatecznej decyzji wpłynął także fakt, że sześciolatki przebywają w osobnym budynku, gdzie mają salę do nauki i salę zabaw, szatnię, toaletę. Mój syn czuje się tam bezpiecznie i komfortowo. 12

13 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Mikołaja Kopernika Dane teleadresowe: Nazwa jednostki: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Mikołaja Kopernika adres: ul. Zielonogórska Zielona Góra tel.: fax.:

14 Baza szkoły 1. Szkoła dysponuje salami lekcyjnymi przeznaczonymi wyłącznie dla uczniów klas I - III, wyposażonymi w pomoce naukowe, w tym także sprzęt multimedialny oraz szafki dla każdegoucznia. 2. Świetlica szkolna czynna w godz , obejmuje opieką uczniów z klas I - III. 3. Zajęcia w świetlicy prowadzą nauczyciele wg szkolnego programu opiekuńczo-wychowawczego. Kadra 1. Liczba nauczycieli ogółem: Nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem, posiadają wymagane wykształcenie do pracy na poziomie edukacji wczesnoszkolnej. 3. Opieka specjalistów: pedagog szkolny i psychoterapeuta. Oferta edukacyjna Szkoła zapewnia wszechstronny rozwój ucznia z uwzględnieniem jego zainteresowań i uzdolnień. Uzupełnieniem oferty edukacyjnej jest szeroka gama zajęć pozalekcyjnych, w tym adresowanych także do uczniów najmłodszych. W klasach I - III naukę języka obcego prowadzi się z podziałem na grupy. W klasach V i VI, nauczanie muzyki odbywa się wg autorskiego programu nauczyciela muzyki. 14 W roku szkolnym 2013/2014, ilość oddziałów klas pierwszych, będzie uzależniona od potrzeb Opinia rodzica dziecka 6-letniego, które realizuje obowiązek szkolny: Dorota Mundry Moja córka Anna rozpoczęła w roku szkolnym 2012/2013 edukację w Szkole Podstawowej nr 7 jako sześciolatek. Przygotowanie szkoły na przyjęcie 6-latków uważam za bardzo dobre, mimo znanych mi trudnych decyzji w tym zakresie ze względu na budżetowe ograniczenia. Sale dla pierwszoklasistów zostały odświeżone, wyposażone w odpowiednie ławki i krzesła, wizualne pomoce, szafki, część sali przygotowana jest do zabawy i odpoczynku. Liczba dzieci w klasie wydaje mi się również odpowiednia, choć wiadomo że dla rodzica klasy mogłyby być jeszcze mniejsze. Ania bardzo dobrze w moim odczuciu odnalazła się w szkole. Obserwując dziecko i słuchając go mam wrażenie, że dobrze radzi sobie z nowymi obowiązkami. Jest zadowolona, pojawiają się u niej wypowiedzi typu w szkole jest lepiej niż w przedszkolu - ciekawiej, choć obserwowaliśmy przed 1 września pewne jej obawy związane ze zmianą miejsca edukacji z przedszkola na szkołę. Czuje się dobrze zarówno na lekcjach, jak i w szkolnej świetlicy oraz podczas dodatkowych zajęć organizowanych w szkole (chór, zajęcia plastyczne). Bardzo wysoko oceniam zaangażowanie i wyniki pracy pań nauczycielek, dyscyplinę i bezpieczeństwo w szkole. Moje dziecko rozpoczęło edukację przedszkolną w grupie dzieci starszych o rok i w związku z szybką adaptacją w tej grupie, kontynuowało ją do zerówki. Naturalnym stało się więc rozpoczęcie edukacji szkolnej w wieku 6 lat. Gdyby nie fakt, że Ania radziła sobie w tej grupie bardzo dobrze, potrafiła czytać, pisać i liczyć, nasza decyzja o wysłaniu jej do szkoły byłaby może inna. W prywatnych rozmowach z rodzicami zwracam im uwagę na to, że decyzja o wysłaniu dziecka do szkoły w wieku 6 lat musi być dobrze przemyślana i uwzględniająca emocjonalną dojrzałość dziecka. Z nauką dziecko jest w stanie sobie poradzić - przy większym lub mniejszym nakładzie pracy samemu/z nauczycielem/z rodzicem, z emocjami jednak niekoniecznie. Taryfy ulgowej dla 6 latków nie ma, książki są dla 6-latków i 7-latków jednakowe, z tego trzeba sobie zdawać sprawę przed podjęciem tej ważnej dla dziecka decyzji.

15 Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Brzechwy Dane teleadresowe: Nazwa jednostki: Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Brzechwy adres: ul. Kąpielowa Zielona Góra tel.: fax.:

16 Baza szkoły 1. Szkoła ma bardzo dobrze przygotowana kadrę nauczycielską co pozwala stworzyć dzieciom 6 - letnim bardzo dobre warunki do działań edukacyjnych. 2. Klasy I -III mają wyodrębniony korytarz I piętra, dostosowany do potrzeb uczniów. 3. Sala zabaw miejsce rekreacji. 4. Plac zabaw. 5. Sala gimnastyczna i boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią. 6. Lekcje odbywają się w godzinach rannych. 7. Sale lekcyjne z kącikami relaksacyjnym są jasne przestronne, kolorowe. 8. Osobne sanitariaty. 9. Szafki indywidualne dla każdego ucznia. 10. Świetlica (dwie sale: do zabaw, multimedialna - do cichej nauki). 11. Obiady w stołówce pod opieką nauczycieli i obsługi. 12. Jest dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Kadra 1. Liczba nauczycieli ogółem: 33 nauczycieli. 2. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej: Wychowawstwo w klasach I rok szkolny 2013/14 mgr Karolina Fabijańczyk: nauczyciel kontraktowy mgr Cecylia Pyrka: nauczyciel dyplomowany mgr Grażyna Krawczyk: nauczyciel dyplomowany. 4. Opieka specjalistów: Logopeda, pedagog, pedagog terapeuta, socjoterapeuta, pielęgniarka. Szkoła oferuje: 1. Naukę języka angielskiego od klasy pierwszej. 2. Zajęcia z zakresu edukacji informatycznej. 3. Bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych: koło matematyczne, teatralne, języka niemieckiego, języka angielskiego, informatyczne, muzyczne, teatralne, taneczne, plastyczne, sportowe. 4. Pomoc psychologiczno - pedagogiczna dla uczniów potrzebujących zajęć korekcyjno kompensacyjnych. 5. Możliwość zajęć na basenie. W roku szkolnym 2013/2014, szkoła zorganizuje jeden lub dwa oddziały klas pierwszych dla sześciolatków Dyrekcja i grono pedagogiczne zapraszają na DZIEŃ OTWARTY 18 marca 2013 r., o godz

17 Opinie rodziców dzieci 6-letnich, które realizują obowiązek szkolny: Dorota i Tomasz Hebisz Uważamy, że decyzja o tym, aby nasze dziecka o rozpoczęło edukację szkolną w wieku 6 -lat była bardzo dobra. Wbrew naszym obawom, syn bez problemów radzi sobie z zadaniami jakie stawia przed nim szkołą, a program nauczania jest jak najbardziej dostosowany do wieku. Nasze dziecko lubi szkołę i otoczenie. mama Ani To była trudna decyzja. Tym bardziej cieszę się, że Ania zaadoptowała się w klasie, zdobyła nowych przyjaciół. Stałą się bardziej odważna i ciekawa świata. Dużą rolę odegrali nauczyciele z którymi córka miała zajęcia Agnieszka Bryszkowska mama Oliwii z Ia Oliwia podobnie jak jej starszy brat poszła do szkoły podstawowej jako sześciolatek. Także i w jej przypadku byłam i jestem zadowoloną mamą szczęśliwego ucznia SP8. Córka chętnie uczęszcza na lekcje podczas których doskonali naukę czytania i pisania. Z wielkim zainteresowaniem bierze ona udział w dodatkowych zajęciach tanecznych i plastycznych. W czasie pozalekcyjnym Oliwia miło spędza czas w świetlicy szkolnej gdzie oprócz nauki może korzysta z sali komputerowej, pooglądać ulubione bajki lub po prostu pobawić się z koleżankami i kolegami. Polecam SP8 jako szkołę w pełni przygotowaną na przyjęcie w swoje progi tak młodego człowieka jakim jest sześciolatek. 17

18 Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza Kusocińskiego Dane teleadresowe: Nazwa jednostki: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza Kusocińskiego adres: ul. Stanisława Wyspiańskiego Zielona Góra tel.: fax.: www:nzsp10.republika.pl zsois.zgora.pl 18

19 Baza szkoły 1. Szkoła ma bardzo dobrze przygotowana kadrę nauczycielską co pozwala stworzyć dzieciom Szkoła Podstawowa nr 10 posiada wydzielony obszar dla pierwszego etapu edukacji wczesnoszkolnej, którego wyposażenie dostosowane jest do potrzeb dziecka sześcioletniego. Każda z 8 przygotowanych sal składa się z 2 części: edukacyjnej, wyposażonej w odpowiednie oświetlenie, tablicę, meble (dobrana wysokość, profil siedzeń, bez ostrych krawędzi itp.) pomoce dydaktyczne, rekreacyjnej, nadającej się do zabawy (dywanik). 1. Dzieci mają swoje szafki do pozostawiania w szkole wszystkich swoich podręczników i przyborów szkolnych. 2. Sala wyposażona jest również w pomoce dydaktyczne, przedmioty potrzebne do prowadzenia zajęć, sprzęt audiowizualny, gry, zabawki dydaktyczne, kąciki tematyczne oraz biblioteczkę. 3. W pracy z dziećmi nauczycielka wykorzystuje zagadnienia ze wszystkich obszarów edukacyjnych. 4. Szkoła umożliwia rozwijanie uzdolnień: muzycznych, wokalnych, recytatorskich, tanecznych i sportowych. Szkoła spełnia warunki organizacyjne, aby sprzyjały nauce i zabawie dziecka, poprzez wprowadzenie ciekawych i skutecznych metod pracy, przyjaznego klimatu, jak również rozwijanie zainteresowań dziecka na zajęciach dodatkowych: nauczanie języka angielskiego, języka niemieckiego, tańca, nauki pływania. Szkoła nasza jest placówką bezpieczną, która sprzyja rozwijaniu nawyków higieniczno-kulturalnych. 5. Dzieci i rodzice mogą korzystać z pomocy pedagoga szkolnego, pielęgniarki, logopedów (3), psychologa, terapeuty. Uczniowie w kl. I -III mają możliwość korzystania ze świetlicy od godziny i stołówki. Kadra W Szkole Podstawowej nr 10 pracuje 63 nauczycieli, którzy stanowią doświadczony zespół wykształconych pedagogów. Wszyscy posiadają kwalifikacje niezbędne do prowadzenia zajęć wymagającej rzeczywistości, zwłaszcza w strukturach Unii Europejskiej. By jeszcze lepiej służyć dzieciom i ich rodzicom swoją wiedzą i doświadczeniem, ciągle się doskonalą i dokształcają, uczestnicząc w specjalistycznych kursach, kończąc studia podyplomowe, pracując w zespołach samokształceniowych. Oferta edukacyjna Szkoła Podstawowa nr 10 proponuje dziecku: 1. Wykwalifikowaną i fachową kadrę pedagogiczną. 2. Bezpłatną naukę języków: niemieckiego i angielskiego. 3. Świetlicę z fachową opieką i różnorodnymi formami zajęć w godzinach Stołówkę: tanie i smaczne obiady. 5. Zajęcia wyrównawcze dla uczniów z trudnościami w czytaniu i pisaniu. 6. Zajęcia terapeutyczne dla dzieci z trudnościami w kontaktach społecznych. 7. Informatykę w klasach I - III. 8. Zajęcia logopedyczne - trzech logopedów. 9. Gimnastykę korekcyjną prowadzoną przez specjalistów. 10. Naukę pływania w klasach I III, bezpłatną. 11. Akrobatykę. 12. Piłkę nożną dla chłopców. 13. Koszykówkę chłopców. 14. Lekkoatletykę i inne dyscypliny do wyboru. 15. Edukację kulturalną we współpracy z teatrem, kinem, biblioteką wojewódzką, muzeum i filharmonią; 16. Naukę tańca pod fachową opieką nauczyciela ze Szkoły Tańca Gracja dla uczniów klas I III, bezpłatnie; Jeżeli chciałbyś się czegoś więcej dowiedzieć o naszej szkole, wejdź na naszą stronę internetową: w.nzsp10.republika.pl 19

20 Ważne informacje o szkole: 1. Należymy do wojewódzkiej sieci szkół promujących zdrowie, w ramach tego programu realizujemy różnorodne formy pracy programów edukacyjnych. 2. Pracujemy w oparciu o własny program wychowawczy, którego priorytety stanowią zdrowy styl życia oraz kształtowanie kultury osobistej. 3. Rozwijamy formy edukacji przyrodniczej współpracując z Miejskim Centrum Edukacji Ekologicznej. 4. Sprzyjamy rozwojowi zainteresowań uczniów. 5. Przeprowadzamy i bierzemy udział w wielu konkursach na szczeblu szkolnym, międzyszkolnym, rejonowym (np. dla klas I - III organizujemy konkursy: Wiem wszystko o zdrowiu, Wiosna na sportowo i zabawy Andrzejki, Bal Karnawałowy). 6. Organizujemy Zielonogórską Olimpiadę Sportową Klas III dla chętnych szkół naszego miasta, w tym roku będzie już IX edycja. 7. Nawiązaliśmy współpracę z Przedszkolami nr 6 i nr 11 w Zielonej Górze. 8. Organizujemy wiele imprez okolicznościowych w klasach I III (np. pasowanie pierwszoklasisty, andrzejki, wigilia, Dzień Babcii Dziadka, Dzień Matki, Żegnamy Naszą Panią, festyn z okazji Dnia Dziecka, wycieczki szkolne - Zielona szkoła ). Mamy bogaty program zajęć pozalekcyjnych. 1. Szkoła posiada własne studio telewizyjne oraz radiowęzeł, w którym uczniowie naszej szkoły przedstawiają przygotowane pod kierunkiem swoich nauczycieli audycje radiowe i telewizyjne. 2. Szkolne koła sportowe, koła przedmiotowe - kółko ortograficzne, kółko matematyczne dla klas I -II. 3. Koła artystyczne-plastyczne, kółko Młodych Dziennikarzy. 4. Wydajemy gazetkę szkolną dla uczniów klas I -III Szkolny Ludek. W roku szkolnym 2013/2014, szkoła zorganizuje jeden oddział klasy pierwszej dla sześciolatków Dyrekcja i grono pedagogiczne zapraszają na DZIEŃ OTWARTY 19 marca 2013 r., od godz Opinia rodzica dziecka 6-letnich, które realizują obowiązek szkolny: (mama ucz. kl. II A Agnieszka Kaczmarska) Mój syn chodzi do klasy II, poszedł do szkoły mając 6 lat. Mieliśmy z mężem pewne obawy, że będzie niegotowy pod względem emocjonalnym, czy podoła obowiązkom szkolnym, lecz po roku widzę, że świetnie sobie radzi, dobrze czyta, pisze, liczy do 100, odnosi sukcesy, bierze udział w licznych konkursach plastycznych, zdobywa nagrody, również na szczeblu miejskim. Najważniejsze dla Nas jest to, że Gracjan lubi szkołę, swoją Panią i ma grono kolegów. Podjęliśmy z mężem słuszna decyzję. 20