Szanowni Rodzice dzieci 6 letnich!

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Szanowni Rodzice dzieci 6 letnich!"

Transkrypt

1

2

3 Szanowni Rodzice dzieci 6 letnich! Szkoła, to jeden z najważniejszych etapów w życiu rodziny, do którego wszyscy muszą być przygotowani. Od tego bowiem, na początku trudnego, ale przecież wciąż radosnego i bezpiecznego okresu, dziecko rozpoczyna gruntowne poznawanie świata i ludzi. Jako organ prowadzący szkoły podstawowe, podjęliśmy duży trud finansowy i organizacyjny, aby już od roku szkolnego 2011/2012, pierwsza grupa dzieci 6-letnich rozpoczęła naukę w klasach pierwszych, w dobrze przygotowanych szkołach. Udało nam się spełnić wymagania stawiane przez autorów reformy oświaty w Polsce w zakresie obniżania obowiązku szkolnego przez dzieci sześcioletnie. Jako jeden z nielicznych samorządów w kraju, skutecznie podjęliśmy działania umożliwiające w pierwszym roku szkolnym ponad 400 dzieciom, rozpoczęcie obowiązku szkolnego w wieku 6 lat. By sprostać temu zadaniu, wykorzystaliśmy środki finansowe w ramach rządowego programu Radosna szkoła. Przygotowaliśmy miejsca zabaw oraz bezpieczne szkolne place zabaw, wyposażając je w przyrządy oraz sprzęt spełniający funkcje edukacyjne i usprawniające małą motorykę. Stworzyliśmy tym samym, możliwość zaspokojenia przez dzieci potrzeby ruchu, ograniczonego w trakcie zajęć prowadzonych w klasie. Poniżej przedstawiamy wysokość środków finansowych wykorzystanych w ramach programu Radosna szkoła oraz dodatkowe środki przeznaczone przez organ prowadzący szkoły, na przystosowanie pomieszczeń szkolnych na potrzeby 6-latków: NAZWA ZADANIA MEN MIASTO ZIELONA GÓRA Miejsca zabaw Place zabaw , ,55 Przystosowanie pomieszczeń szkolnych Razem: , , 55 Wysokie uznanie dla jakości podejmowanych przez Władze Zielonej Góry działań w zakresie objęcia wcześniejszym obowiązkiem szkolnym dzieci 6 - letnich w zielonogórskich szkołach podstawowych, była tegoroczna wizyta w miesięcy styczniu, Pani Krystyny Szumilas - Ministra Edukacji Narodowej. Przed nami kolejny rok szkolny gdy jako samorząd będziemy realizować różnorodne zadania edukacyjne. Jedno z nich ma dla Nas wciąż charakter priorytetowy. Jest to oczywiście dziecko 6-letnie i jego edukacja szkolna w dobie reformy systemu oświaty w Polsce. Natomiast przed rodzicami już ostatni rok szkolny tj. 2013/2014, gdy będą mogli decydować o wcześniejszym zapisaniu dziecka do klasy I szkoły podstawowej. Przypomnę, że zgodnie z harmonogramem obniżania wieku szkolnego w Polsce, rok szkolny 2014/2015 jest datą rozpoczęcia przez wszystkie dzieci 6-letnie obowiązku szkolnego.

4 Państwa dziecko, będzie musiało realizować obowiązek szkolny w dużej grupie dzieci 6 i 7 letnich, które jednocześnie rozpoczną edukację szkolną w klasach I, wypełniając tym samym zapisy ustawy o systemie oświaty, w zakresie spełniania obowiązku szkolnego. Wielu z Państwa skorzysta z przysługującego im jeszcze prawa wyboru i podejmie decyzję na tak w nadchodzącym roku szkolnym. Są jednak jeszcze i tacy rodzice, którzy zastanawiają się czy posłać swoje dziecko do klasy I. By ułatwić Państwu decyzję, poniżej przedstawiam argumenty, które utwierdzą pierwszą grupę rodziców w przekonaniu, że podjęli dobrą decyzję, a drugą przekonają do tego, iż wcześniejsza kariera szkolna ich 6 latka, przyniesie mu korzyści i pozwoli na wszechstronny rozwój. Walory wcześniejszego zapisania 6-latka do klasy I od roku szkolnego 2013/2014: 1) Mały komfort pracy z dzieckiem, w związku z dużą liczbą dzieci 6 - letnich i 7 - letnich, które jednocześnie rozpoczną edukację szkolną w klasach I, od roku szkolnego 2014/ ) Atrakcyjny program, realizowany obecnie w oddziałach liczących do 20 uczniów wyłącznie 6-letnich (to już ostatni rok szkolny, z tak małą liczbą dzieci 6-letnich w jednym oddziale klasy pierwszej). Oczywiście możecie Państwo wybrać również oddział z 7 - latkami. 3) Uniknięcie powtarzania działań związanych z realizacją podstawy programowej wychowania przedszkolnego, dla 6-latków w kolejnym roku szkolnym w przedszkolu - (wczesna edukacja szkolna, to nowe możliwości dla dziecka). 4) Wielokierunkowo przygotowani nauczyciele oraz inna kadra pedagogiczna, realizująca specjalistyczną pomoc psychologiczno-pedagogiczną, w oparciu o nowy system świadczenia takiej pomocy (kadra wzbogacona przez ostatnie dwa lata szkolne o nowe doświadczenia, związane z pracą z dzieckiem 6-letnim). 5) Bardzo dobrze wyposażone, dostosowane do potrzeb najmłodszego dziecka szkoły podstawowe, oferujące także w różnym zakresie opiekę pozalekcyjną - między innymi w świetlicy szkolnej, możliwość udziału w różnych dodatkowych zajęciach - dostosowanych do potrzeb małego dziecka, możliwość korzystania z nowoczesnych, funkcjonalnych placów zabaw. Pragnę Państwa zapewnić, że szkoły podstawowe są dziś bardzo dobrze przygotowane do tego, aby w nowym roku szkolnym 2013/2014, przyjąć dzieci do klasy pierwszej. Myślę, że w podjęciu decyzji pomoże Państwu informator Szkoły Podstawowe w Zielonej Górze prezentujący ofertę każdej ze szkół podstawowych. Gorąco zachęcam do odwiedzenia wybranych szkół, osobistego ich poznania oraz zapoznania się z ich ciekawą ofertą. Skorzystajcie Państwo z danego Wam prawa wyboru, podejmując decyzję o posłaniu dziecka o klasy I, już od 1 września 2013 roku. Dajcie swojemu dziecku szansę na poznanie tego co nowe i nieznane. Możecie być Państwo spokojni, że będzie to właściwa i najlepsza decyzja. 4 Zielona Góra, luty 2013 r.

5 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza Dane teleadresowe: Nazwa jednostki: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza adres: ul. Stefana Wyszyńskiego Zielona Góra telefon: fax.:

6 Baza szkoły 1. W salach lekcyjnych znajdują się miejsca do nauki i zabawy. W szkole każdy uczeń dysponuje szafką, w której może pozostawić część swoich przyborów. Nauczyciele posiadają szeroki wachlarz pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu Radosna szkoła (laptopy, rzutniki, gry dydaktyczne, logiczne). 2. Na terenie szkoły znajduje się plac zabaw dostosowany do wieku dzieci uczących się w naszej placówce. 3. Są również sale specjalistyczne do gimnastyki korekcyjnej i zajęć ruchowych przy muzyce oraz boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią (trawą). 4. Godziny wydawania obiadów w stołówce szkolnej Świetlica szkolna czynna jest od godziny 6 30 do Kadra 1. Liczba nauczycieli ogółem: Nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem, posiadają wymagane wykształcenie do pracy na poziomie edukacji wczesnoszkolnej. 3. Opieka specjalistów: pedagog, psycholog, logopeda, terapeuta, pielęgniarka, nauczyciele gimnastyki korekcyjnej. Oferta edukacyjna Uczniowie mają możliwość nauki języka obcego w wymiarze dwóch godzin tygodniowo już od pierwszej klasy. Ponadto biorą udział w zajęciach z informatyki, gimnastyki korekcyjnej, kursu nauki pływania, ćwiczeń umuzykalniających. Szkoła oferuje swoim uczniom miłą i przyjazną atmosferę, wysoki poziom nauczania, wykwalifikowaną kadrę nauczycieli i wychowawców, ciekawy program działań pozalekcyjnych (wycieczki, drużyny zuchowe, zielone szkoły), koła zainteresowań m. in. szachowe, teatralne, plastyczne, taneczne i inne. Stwarzamy możliwość sukcesu uczniom zdolnym, poprzez udział w konkursach, olimpiadach, kołach zainteresowań, a dla mających trudności w nauce organizowane są konsultacje indywidualne i zbiorowe. Osiągnięcia i inne ważne informacje o szkole Szkoła uzyskała certyfikaty: 1. Szkoły z Klasą. 2. Nauczyciel z Klasą. 3. Szkoły Promującej Zdrowie. 4. Szkoły Bezpiecznego Internetu. 5. Szkoła Odkrywania Talentów. 6. Szkoła Przyjazna dla Sześciolatka. Laureaci oraz finaliści konkursów międzyprzedmiotowych, finaliści szczebla ogólnopolskiego przeglądu dziecięcej twórczości teatralnej i turniejów szachowych. W roku szkolnym 2013/2014, szkoła zorganizuje dwa oddziały klas pierwszych dla 6-latków Dyrekcja i grono pedagogiczne zapraszają na DZIEŃ OTWARTY 20 marca 2013 r., w godz

7 Opinie rodziców dzieci 6-letnich, które realizują obowiązek szkolny: Rodzic: Anna Narbut Obawy: czy dziecko odnajdzie się w nowym otoczeniu, czy poradzi sobie z programem (przede wszystkim czytanie i pisanie), opieka po lekcjach (adaptacja w świetlicy, posiłki), obawa jak dziecko poradzi sobie na przerwach między lekcjami (starsze dzieci, bieganie po korytarzach). Odczucia: dziecko w pełni i bez problemu opanowało dotychczasowy materiał, chętnie rozwiązuje zadania ponad program, świetnie odnalazło się w nowym otoczeniu, dzięki opiece wychowawcy i przychylności pozostałych pracowników nie było z tym najmniejszych kłopotów, opieka po lekcjach w świetlicy panie starają się organizować dzieciom czas pomoc przy odrabianiu lekcji, zajęcia plastyczne, oglądanie bajek, ćwiczenia gimnastyczne (poszczególne zajęcia odbywają się w wyznaczonych do tego salach, dzieci wychodzą na obiad do stołówki chwilę przed dzwonkiem, tak, aby mogły spokojnie zająć miejsce i dostać posiłek, we wrześniu sześciolatki na przerwach były pod opieką wychowawcy, na dzieci zwracano szczególną uwagę. Posyłając swoje dziecko w wieku 6 lat do szkoły, jako rodzice mieliśmy oczywiście obawy. Jednak podjęta przez nas decyzja była słuszna. Nasze dziecko świetnie sobie radzi, lubi chodzić do szkoły i się uczyć. Rodzic: Katarzyna Skowrońska-Szubra, Wojciech Szubra W związku z rozpoczęciem od września 2011 r. nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej naszego syna Kajetana Szubra jako sześciolatka mieliśmy wiele obaw. Obawy te dotyczyły zarówno przygotowania dziecka jak i szkoły wraz z nauczycielami. Dziecko: gotowość emocjonalna, spędzenie 45 minut w ławce, sprostanie nowym obowiązkom, odnalezienie się w nowym środowisku (wielkość szkoły, ilość nowo poznanych osób), opanowanie programu nauczania zgodnego z programem dla dzieci w wieku 7 lat. Szkoła i nauczyciele: podejście nauczycieli odpowiednie dla rozwoju emocjonalnego sześciolatków, przygotowanie klas nie tylko do nauki w ławce szkolnej ale również poza nią podczas zabawy. Po pierwszym półroczu możemy stwierdzić, że podjęliśmy słuszną decyzję posyłając syna do szkoły w wieku 6 lat. Bardzo dobrze odnalazł się w nowej sytuacji. Potrafi dostosować się do panujących zasad. Duża radość sprawia mu przyswajanie nowej wiedzy i bez problemów opanowuje program szkolny. Lubi nauczycieli i rówieśników, chętnie uczęszcza do szkoły. Szkoła, do której uczęszcza nasz syn została dobrze przygotowana na przyjęcie sześciolatków do klasy pierwszej. Wychowawca i nauczyciele wykazali się cierpliwością i wyrozumiałością. Sala lekcyjna została odpowiednio dostosowana do potrzeb dzieci. Dużym atutem szkoły jest również plac zabaw stworzony z myślą o młodszych dzieciach. 7

8 Zespół Edukacyjny nr 1 im. Jeana de La Fontaine a Szkoła Podstawowa nr 5 Dane teleadresowe: Nazwa jednostki: Zespół Edukacyjny nr 1 im. Jeana de La Fontaine a Szkoła Podstawowa nr 5 adres: ul. Truskawkowa Zielona Góra tel./fax.:

9 Baza szkoły 1. Sala lekcyjna: podział na część rekreacyjną i edukacyjną, dostosowanie ławek i krzeseł do wzrostu dzieci, wyposażenie w sprzęt multimedialny i środki dydaktyczne wyposażenie w zabawki, zestawy edukacyjne, gry, układanki itp. 2. Lekcje od godziny Osobna świetlica dla dzieci 6 - letnich, w której uczniowie mogą przebywać w godz Obiady szkolne, bezpłatnie mleko i owoce. 5. Szafki zamykane na klucz dla każdego dziecka, bezpłatne. 6. Zajęcia dodatkowe pozalekcyjne: koła zainteresowań (zajęcia plastyczne, kabaretowo-teatralne, kaligrafii), zajęcia wychowawcze, zajęcia logopedyczne, zajęcia wyrównawcze, zajęcia korekcyjno - kompensacyjne. 7. Plac zabaw z programu Radosna Szkoła. Kadra 1. Wychowawcy klas pierwszych w roku szkolnym 2013/2014: mgr Lidia Czernicka - nauczyciel dyplomowany mgr Monika Chojnacka - nauczyciel mianowany 2. Opieka specjalistów: pedagog szkolny, pedagodzy specjalni, pedagodzy terapeuci, logopeda. Oferta edukacyjna 1. W szkole nauczane są dwa języki obce: język angielski i język francuski. 2. Zajęcia komputerowe odbywają się w nowoczesnej, wyposażonej w 26 stanowisk pracowni komputerowej. 3. Prowadzone są też koła zainteresowań: ortograficzne, matematyczne, przyrodnicze, historyczne, informatyczne, plastyczne, teatralne, kabaret dziecięcy oraz zajęcia SKS, gimnastyki korekcyjnej, unihokeja i nauki pływania. 4. Prowadzona jest również edukacja włączająca dla dzieci niepełnosprawnych. 5. Szkoła jest mała, kameralna. Panuje w niej rodzinna atmosfera. Nie ma anonimowości. Silna, serdeczna więź istnieje między nauczycielami i uczniami. Życzliwe i zaprzyjaźnione grono pedagogiczne jest bardzo oddane dzieciom. W roku szkolnym 2013/2014, szkoła zorganizuje jeden oddział klasy pierwszej dla sześciolatków Dyrekcja i grono pedagogiczne zapraszają na DZIEŃ OTWARTY 26 marca 2013 r., w godz Opinia rodzica dziecka 6-letniego, które realizuje obowiązek szkolny: Barbara Woźna - mama Pawła z kl. II a Nie ukrywam, że miałam sporo wątpliwości, czy posłać mojego sześciolatka do szkoły. Obawiałam się, że nie będzie mógł się odnaleźć w nowej sytuacji, że nie będzie mógł zapanować nad swoimi emocjami. I właśnie z tymi emocjami był największy problem, który jednak szybko ustąpił. A to wszystko dzięki temu, że dyrekcja szkoły stworzyła komfortowe warunki dla najmłodszych pierwszaków, a pani wychowawczyni dawała im wiele serdeczności, wyrozumiałości i cierpliwości, by dobrze czuły się w nowych dla nich warunkach. Obecnie mój syn bardzo chętnie chodzi do szkoły. Bardzo dobrze radzi sobie z czytaniem, pisaniem, stał się bardziej dojrzały, samodzielny, bardziej odważny i ciekawy świata. Ja, jako mama nie żałuję podjętej decyzji. 9

10 Szkoła Podstawowa nr 6 im. Władysława Broniewskiego Dane teleadresowe: Nazwa jednostki: Szkoła Podstawowa nr 6 im. Władysława Broniewskiego adres: ul. Stanisława Moniuszki Zielona Góra tel./fax.:

11 Baza szkoły 1. Osobny budynek dla klasy I sześciolatków, z dwiema salami: lekcyjną i salą zabaw, z zapleczem sanitarnym i szatnią. 2. Sale lekcyjne dla klas I -III usytuowane na jednej kondygnacji - parter. 3. Klasy z kącikami do zabaw i wypoczynku wyposażone w zestawy zabawek, gier dydaktycznych, książek i sprzętu rekreacyjno-sportowego. 4. Sale lekcyjne z nowoczesnymi, ergonomicznymi meblami i bezpyłowymi tablicami. 5. W każdej sali nowoczesny sprzęt audiowizualny, komputer z dostępem do Internetu oraz rzutniki i panele multimedialne. 6. Nowoczesna pracownia komputerowa. 7. Biblioteka szkolna z bogatym księgozbiorem, wyposażona w stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. 8. Świetlica szkolna wyposażona w bogaty zestaw zabawek i gier dydaktycznych, sprzęt audiowizualny oraz leżaczki pozwalające na odpoczynek. 9. Godziny pracy świetlicy od (godziny pracy mogą być wydłużone zgodnie z potrzebami pracujących zawodowo rodziców). 10. Szkolna stołówka serwująca trzydaniowe obiady. 11. Możliwość codziennego picia mleka w ramach drugiego śniadania (bezpłatnie). 12. Szkoła realizuje program Warzywa i owoce w szkole (bezpłatnie, dla klas I-III). 13. Szatnia, w której każdy uczeń ma do dyspozycji swoją szafkę. Kadra 1. Liczba nauczycieli ogółem: Nauczyciele posiadają wymagane kwalifikacje do nauczania w edukacji wczesnoszkolnej;. 3. Opieka specjalistów: oligofrenopedagodzy, pedagog szkolny, pedagog terapeuta, logopeda, socjoterapeuta, specjalista z zakresu gimnastyki korekcyjnej, pielęgniarka szkolna; Oferta edukacyjna 1. Zainteresowania dzieci rozwijane są poprzez bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych: kółko języka angielskiego, kółko języka niemieckiego, kółko teatralne - teatr Baju Baj, kółko Mały kucharz, kółko plastyczne, techniczne, informatyczne, ortograficzne, dziennikarskie, literackie, historyczne, czytelnicze, koło Pitagoras, zespół wokalny, Szkolne Koło Sportowe. 2. Dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w nauce organizowane są zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia korekcyjno - kompensacyjne oraz zajęcia reedukacyjne, zajęcia socjoterapeutyczne, zajęcia z oligofrenopedagogiki. 3. Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w wymianie młodzieży ze szkołą partnerską w Zittau (Niemcy) w ramach projektu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. 4. Uczniowie klas I - III uczestniczą w projekcie współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej Indywidualizacja nauczania i wychowania uczniów klas I III z Miasta Zielona Góra. 11

12 5. Szkoła realizuje wiele programów o zasięgu ogólnopolskim, regionalnym i miejskim np. Cała Polska czyta dzieciom, Szkoła bez przemocy, Bezpieczny Puchatek. W roku szkolnym 2013/2014, szkoła zorganizuje jeden lub dwa oddziały klas pierwszych dla sześciolatków Dyrekcja i grono pedagogiczne zapraszają na DZIEŃ OTWARTY 21 marca 2013 r., w godz Opinie rodziców dzieci 6-letnich, które realizują obowiązek szkolny: Płocieniak Albert tata Bartosza z kl. I a Głównym powodem, dla którego posłaliśmy naszego synka do szkoły w wieku 6 lat była przejawiana przez niego chęć do nauki oraz przekonanie, że przerabianie jeszcze raz podstawy programowej w przedszkolu ograniczy jego potrzebę poznawania nowych wiadomości i umiejętności. Obawialiśmy się, jak nasze dziecko odnajdzie się w rzeczywistości szkolnej, ale gdy zobaczyliśmy, jakie warunki do nauki i zabawy stworzyła szkoła, byliśmy pewni, że nasz sześciolatek będzie otoczony profesjonalną opieką. I tak się stało. Syn z chęcią chodzi do szkoły, a my jesteśmy bardzo zadowoleni z podjętej decyzji. Lidia K. Decyzję o podjęciu przez moje dziecko nauki w wieku 6 lat rozważałam od dłuższego czasu, miałam różnego rodzaju wątpliwości, radziłam się pań w przedszkolu, rozmawiałam z synem. Ostateczną decyzję podjęłam po uczestnictwie w Dniach Otwartych organizowanych przez szkołę. Mnie i synkowi bardzo spodobała się szkoła. Zostaliśmy gorąco powitani, uczestniczyliśmy w różnego rodzaju zajęciach, nauczyciele bardzo chętnie odpowiadali na wszelkie pytania, zwiedziliśmy szkołę. Na podjęcie ostatecznej decyzji wpłynął także fakt, że sześciolatki przebywają w osobnym budynku, gdzie mają salę do nauki i salę zabaw, szatnię, toaletę. Mój syn czuje się tam bezpiecznie i komfortowo. 12

13 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Mikołaja Kopernika Dane teleadresowe: Nazwa jednostki: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Mikołaja Kopernika adres: ul. Zielonogórska Zielona Góra tel.: fax.:

14 Baza szkoły 1. Szkoła dysponuje salami lekcyjnymi przeznaczonymi wyłącznie dla uczniów klas I - III, wyposażonymi w pomoce naukowe, w tym także sprzęt multimedialny oraz szafki dla każdegoucznia. 2. Świetlica szkolna czynna w godz , obejmuje opieką uczniów z klas I - III. 3. Zajęcia w świetlicy prowadzą nauczyciele wg szkolnego programu opiekuńczo-wychowawczego. Kadra 1. Liczba nauczycieli ogółem: Nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem, posiadają wymagane wykształcenie do pracy na poziomie edukacji wczesnoszkolnej. 3. Opieka specjalistów: pedagog szkolny i psychoterapeuta. Oferta edukacyjna Szkoła zapewnia wszechstronny rozwój ucznia z uwzględnieniem jego zainteresowań i uzdolnień. Uzupełnieniem oferty edukacyjnej jest szeroka gama zajęć pozalekcyjnych, w tym adresowanych także do uczniów najmłodszych. W klasach I - III naukę języka obcego prowadzi się z podziałem na grupy. W klasach V i VI, nauczanie muzyki odbywa się wg autorskiego programu nauczyciela muzyki. 14 W roku szkolnym 2013/2014, ilość oddziałów klas pierwszych, będzie uzależniona od potrzeb Opinia rodzica dziecka 6-letniego, które realizuje obowiązek szkolny: Dorota Mundry Moja córka Anna rozpoczęła w roku szkolnym 2012/2013 edukację w Szkole Podstawowej nr 7 jako sześciolatek. Przygotowanie szkoły na przyjęcie 6-latków uważam za bardzo dobre, mimo znanych mi trudnych decyzji w tym zakresie ze względu na budżetowe ograniczenia. Sale dla pierwszoklasistów zostały odświeżone, wyposażone w odpowiednie ławki i krzesła, wizualne pomoce, szafki, część sali przygotowana jest do zabawy i odpoczynku. Liczba dzieci w klasie wydaje mi się również odpowiednia, choć wiadomo że dla rodzica klasy mogłyby być jeszcze mniejsze. Ania bardzo dobrze w moim odczuciu odnalazła się w szkole. Obserwując dziecko i słuchając go mam wrażenie, że dobrze radzi sobie z nowymi obowiązkami. Jest zadowolona, pojawiają się u niej wypowiedzi typu w szkole jest lepiej niż w przedszkolu - ciekawiej, choć obserwowaliśmy przed 1 września pewne jej obawy związane ze zmianą miejsca edukacji z przedszkola na szkołę. Czuje się dobrze zarówno na lekcjach, jak i w szkolnej świetlicy oraz podczas dodatkowych zajęć organizowanych w szkole (chór, zajęcia plastyczne). Bardzo wysoko oceniam zaangażowanie i wyniki pracy pań nauczycielek, dyscyplinę i bezpieczeństwo w szkole. Moje dziecko rozpoczęło edukację przedszkolną w grupie dzieci starszych o rok i w związku z szybką adaptacją w tej grupie, kontynuowało ją do zerówki. Naturalnym stało się więc rozpoczęcie edukacji szkolnej w wieku 6 lat. Gdyby nie fakt, że Ania radziła sobie w tej grupie bardzo dobrze, potrafiła czytać, pisać i liczyć, nasza decyzja o wysłaniu jej do szkoły byłaby może inna. W prywatnych rozmowach z rodzicami zwracam im uwagę na to, że decyzja o wysłaniu dziecka do szkoły w wieku 6 lat musi być dobrze przemyślana i uwzględniająca emocjonalną dojrzałość dziecka. Z nauką dziecko jest w stanie sobie poradzić - przy większym lub mniejszym nakładzie pracy samemu/z nauczycielem/z rodzicem, z emocjami jednak niekoniecznie. Taryfy ulgowej dla 6 latków nie ma, książki są dla 6-latków i 7-latków jednakowe, z tego trzeba sobie zdawać sprawę przed podjęciem tej ważnej dla dziecka decyzji.

15 Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Brzechwy Dane teleadresowe: Nazwa jednostki: Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Brzechwy adres: ul. Kąpielowa Zielona Góra tel.: fax.:

16 Baza szkoły 1. Szkoła ma bardzo dobrze przygotowana kadrę nauczycielską co pozwala stworzyć dzieciom 6 - letnim bardzo dobre warunki do działań edukacyjnych. 2. Klasy I -III mają wyodrębniony korytarz I piętra, dostosowany do potrzeb uczniów. 3. Sala zabaw miejsce rekreacji. 4. Plac zabaw. 5. Sala gimnastyczna i boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią. 6. Lekcje odbywają się w godzinach rannych. 7. Sale lekcyjne z kącikami relaksacyjnym są jasne przestronne, kolorowe. 8. Osobne sanitariaty. 9. Szafki indywidualne dla każdego ucznia. 10. Świetlica (dwie sale: do zabaw, multimedialna - do cichej nauki). 11. Obiady w stołówce pod opieką nauczycieli i obsługi. 12. Jest dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Kadra 1. Liczba nauczycieli ogółem: 33 nauczycieli. 2. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej: Wychowawstwo w klasach I rok szkolny 2013/14 mgr Karolina Fabijańczyk: nauczyciel kontraktowy mgr Cecylia Pyrka: nauczyciel dyplomowany mgr Grażyna Krawczyk: nauczyciel dyplomowany. 4. Opieka specjalistów: Logopeda, pedagog, pedagog terapeuta, socjoterapeuta, pielęgniarka. Szkoła oferuje: 1. Naukę języka angielskiego od klasy pierwszej. 2. Zajęcia z zakresu edukacji informatycznej. 3. Bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych: koło matematyczne, teatralne, języka niemieckiego, języka angielskiego, informatyczne, muzyczne, teatralne, taneczne, plastyczne, sportowe. 4. Pomoc psychologiczno - pedagogiczna dla uczniów potrzebujących zajęć korekcyjno kompensacyjnych. 5. Możliwość zajęć na basenie. W roku szkolnym 2013/2014, szkoła zorganizuje jeden lub dwa oddziały klas pierwszych dla sześciolatków Dyrekcja i grono pedagogiczne zapraszają na DZIEŃ OTWARTY 18 marca 2013 r., o godz

17 Opinie rodziców dzieci 6-letnich, które realizują obowiązek szkolny: Dorota i Tomasz Hebisz Uważamy, że decyzja o tym, aby nasze dziecka o rozpoczęło edukację szkolną w wieku 6 -lat była bardzo dobra. Wbrew naszym obawom, syn bez problemów radzi sobie z zadaniami jakie stawia przed nim szkołą, a program nauczania jest jak najbardziej dostosowany do wieku. Nasze dziecko lubi szkołę i otoczenie. mama Ani To była trudna decyzja. Tym bardziej cieszę się, że Ania zaadoptowała się w klasie, zdobyła nowych przyjaciół. Stałą się bardziej odważna i ciekawa świata. Dużą rolę odegrali nauczyciele z którymi córka miała zajęcia Agnieszka Bryszkowska mama Oliwii z Ia Oliwia podobnie jak jej starszy brat poszła do szkoły podstawowej jako sześciolatek. Także i w jej przypadku byłam i jestem zadowoloną mamą szczęśliwego ucznia SP8. Córka chętnie uczęszcza na lekcje podczas których doskonali naukę czytania i pisania. Z wielkim zainteresowaniem bierze ona udział w dodatkowych zajęciach tanecznych i plastycznych. W czasie pozalekcyjnym Oliwia miło spędza czas w świetlicy szkolnej gdzie oprócz nauki może korzysta z sali komputerowej, pooglądać ulubione bajki lub po prostu pobawić się z koleżankami i kolegami. Polecam SP8 jako szkołę w pełni przygotowaną na przyjęcie w swoje progi tak młodego człowieka jakim jest sześciolatek. 17

18 Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza Kusocińskiego Dane teleadresowe: Nazwa jednostki: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza Kusocińskiego adres: ul. Stanisława Wyspiańskiego Zielona Góra tel.: fax.: www:nzsp10.republika.pl zsois.zgora.pl 18

19 Baza szkoły 1. Szkoła ma bardzo dobrze przygotowana kadrę nauczycielską co pozwala stworzyć dzieciom Szkoła Podstawowa nr 10 posiada wydzielony obszar dla pierwszego etapu edukacji wczesnoszkolnej, którego wyposażenie dostosowane jest do potrzeb dziecka sześcioletniego. Każda z 8 przygotowanych sal składa się z 2 części: edukacyjnej, wyposażonej w odpowiednie oświetlenie, tablicę, meble (dobrana wysokość, profil siedzeń, bez ostrych krawędzi itp.) pomoce dydaktyczne, rekreacyjnej, nadającej się do zabawy (dywanik). 1. Dzieci mają swoje szafki do pozostawiania w szkole wszystkich swoich podręczników i przyborów szkolnych. 2. Sala wyposażona jest również w pomoce dydaktyczne, przedmioty potrzebne do prowadzenia zajęć, sprzęt audiowizualny, gry, zabawki dydaktyczne, kąciki tematyczne oraz biblioteczkę. 3. W pracy z dziećmi nauczycielka wykorzystuje zagadnienia ze wszystkich obszarów edukacyjnych. 4. Szkoła umożliwia rozwijanie uzdolnień: muzycznych, wokalnych, recytatorskich, tanecznych i sportowych. Szkoła spełnia warunki organizacyjne, aby sprzyjały nauce i zabawie dziecka, poprzez wprowadzenie ciekawych i skutecznych metod pracy, przyjaznego klimatu, jak również rozwijanie zainteresowań dziecka na zajęciach dodatkowych: nauczanie języka angielskiego, języka niemieckiego, tańca, nauki pływania. Szkoła nasza jest placówką bezpieczną, która sprzyja rozwijaniu nawyków higieniczno-kulturalnych. 5. Dzieci i rodzice mogą korzystać z pomocy pedagoga szkolnego, pielęgniarki, logopedów (3), psychologa, terapeuty. Uczniowie w kl. I -III mają możliwość korzystania ze świetlicy od godziny i stołówki. Kadra W Szkole Podstawowej nr 10 pracuje 63 nauczycieli, którzy stanowią doświadczony zespół wykształconych pedagogów. Wszyscy posiadają kwalifikacje niezbędne do prowadzenia zajęć wymagającej rzeczywistości, zwłaszcza w strukturach Unii Europejskiej. By jeszcze lepiej służyć dzieciom i ich rodzicom swoją wiedzą i doświadczeniem, ciągle się doskonalą i dokształcają, uczestnicząc w specjalistycznych kursach, kończąc studia podyplomowe, pracując w zespołach samokształceniowych. Oferta edukacyjna Szkoła Podstawowa nr 10 proponuje dziecku: 1. Wykwalifikowaną i fachową kadrę pedagogiczną. 2. Bezpłatną naukę języków: niemieckiego i angielskiego. 3. Świetlicę z fachową opieką i różnorodnymi formami zajęć w godzinach Stołówkę: tanie i smaczne obiady. 5. Zajęcia wyrównawcze dla uczniów z trudnościami w czytaniu i pisaniu. 6. Zajęcia terapeutyczne dla dzieci z trudnościami w kontaktach społecznych. 7. Informatykę w klasach I - III. 8. Zajęcia logopedyczne - trzech logopedów. 9. Gimnastykę korekcyjną prowadzoną przez specjalistów. 10. Naukę pływania w klasach I III, bezpłatną. 11. Akrobatykę. 12. Piłkę nożną dla chłopców. 13. Koszykówkę chłopców. 14. Lekkoatletykę i inne dyscypliny do wyboru. 15. Edukację kulturalną we współpracy z teatrem, kinem, biblioteką wojewódzką, muzeum i filharmonią; 16. Naukę tańca pod fachową opieką nauczyciela ze Szkoły Tańca Gracja dla uczniów klas I III, bezpłatnie; Jeżeli chciałbyś się czegoś więcej dowiedzieć o naszej szkole, wejdź na naszą stronę internetową: w.nzsp10.republika.pl 19

20 Ważne informacje o szkole: 1. Należymy do wojewódzkiej sieci szkół promujących zdrowie, w ramach tego programu realizujemy różnorodne formy pracy programów edukacyjnych. 2. Pracujemy w oparciu o własny program wychowawczy, którego priorytety stanowią zdrowy styl życia oraz kształtowanie kultury osobistej. 3. Rozwijamy formy edukacji przyrodniczej współpracując z Miejskim Centrum Edukacji Ekologicznej. 4. Sprzyjamy rozwojowi zainteresowań uczniów. 5. Przeprowadzamy i bierzemy udział w wielu konkursach na szczeblu szkolnym, międzyszkolnym, rejonowym (np. dla klas I - III organizujemy konkursy: Wiem wszystko o zdrowiu, Wiosna na sportowo i zabawy Andrzejki, Bal Karnawałowy). 6. Organizujemy Zielonogórską Olimpiadę Sportową Klas III dla chętnych szkół naszego miasta, w tym roku będzie już IX edycja. 7. Nawiązaliśmy współpracę z Przedszkolami nr 6 i nr 11 w Zielonej Górze. 8. Organizujemy wiele imprez okolicznościowych w klasach I III (np. pasowanie pierwszoklasisty, andrzejki, wigilia, Dzień Babcii Dziadka, Dzień Matki, Żegnamy Naszą Panią, festyn z okazji Dnia Dziecka, wycieczki szkolne - Zielona szkoła ). Mamy bogaty program zajęć pozalekcyjnych. 1. Szkoła posiada własne studio telewizyjne oraz radiowęzeł, w którym uczniowie naszej szkoły przedstawiają przygotowane pod kierunkiem swoich nauczycieli audycje radiowe i telewizyjne. 2. Szkolne koła sportowe, koła przedmiotowe - kółko ortograficzne, kółko matematyczne dla klas I -II. 3. Koła artystyczne-plastyczne, kółko Młodych Dziennikarzy. 4. Wydajemy gazetkę szkolną dla uczniów klas I -III Szkolny Ludek. W roku szkolnym 2013/2014, szkoła zorganizuje jeden oddział klasy pierwszej dla sześciolatków Dyrekcja i grono pedagogiczne zapraszają na DZIEŃ OTWARTY 19 marca 2013 r., od godz Opinia rodzica dziecka 6-letnich, które realizują obowiązek szkolny: (mama ucz. kl. II A Agnieszka Kaczmarska) Mój syn chodzi do klasy II, poszedł do szkoły mając 6 lat. Mieliśmy z mężem pewne obawy, że będzie niegotowy pod względem emocjonalnym, czy podoła obowiązkom szkolnym, lecz po roku widzę, że świetnie sobie radzi, dobrze czyta, pisze, liczy do 100, odnosi sukcesy, bierze udział w licznych konkursach plastycznych, zdobywa nagrody, również na szczeblu miejskim. Najważniejsze dla Nas jest to, że Gracjan lubi szkołę, swoją Panią i ma grono kolegów. Podjęliśmy z mężem słuszna decyzję. 20

Szanowni Rodzice! ATUTY SZKOŁY:

Szanowni Rodzice! ATUTY SZKOŁY: Szanowni Rodzice! Wybór szkoły podstawowej jest trudną decyzją, ponieważ od niej zależy sukces szkolny dziecka i zadowolenie rodzica. Pragniemy Państwu przedstawić ofertę naszej szkoły, ponieważ ta kameralna

Bardziej szczegółowo

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 9 ZAPRASZA SERDECZNIE DO WSPÓLNEJ NAUKI I ZABAWY WSZYSTKIE DZIECI SZEŚCIO I SIEDMIOLETNIE

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 9 ZAPRASZA SERDECZNIE DO WSPÓLNEJ NAUKI I ZABAWY WSZYSTKIE DZIECI SZEŚCIO I SIEDMIOLETNIE Odkrycia małego dziecka są jak kamienie kosztowne najtrwalsze, najpewniejsze, najświetniejsze ze zdobyczy K. Przerwa - Tetmajer SZKOŁA PODSTAWOWA NR 9 ZAPRASZA SERDECZNIE DO WSPÓLNEJ NAUKI I ZABAWY WSZYSTKIE

Bardziej szczegółowo

SZCZĘŚLIWY. Szkoła Podstawowa nr 8 ul. Bitwy pod Studziankami 5 33 100 Tarnów tel. 14 621 19 00 mail: szk8@op.pl I RADOSNY

SZCZĘŚLIWY. Szkoła Podstawowa nr 8 ul. Bitwy pod Studziankami 5 33 100 Tarnów tel. 14 621 19 00 mail: szk8@op.pl I RADOSNY SZCZĘŚLIWY Szkoła Podstawowa nr 8 ul. Bitwy pod Studziankami 5 33 100 Tarnów tel. 14 621 19 00 mail: szk8@op.pl I RADOSNY 1. Uczęszcza do szkoły przygotowanej do wymogów nowoczesnej edukacji, 2. Uczestniczy

Bardziej szczegółowo

SZEŚCIOLATEK W SZKOLE

SZEŚCIOLATEK W SZKOLE SZEŚCIOLATEK W SZKOLE Przyjazna adaptacja dziecka do nauki szkolnej ASPEKTY PRAWNE PODSTAWA PROGRAMOWA DLA KLAS I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ Edukacja najmłodszych uczniów powinna umiejętnie splatać naukę z

Bardziej szczegółowo

Sześciolatku witaj w naszej szkole! SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KS. J. TWARDOWSKIEGO W KŁAJU

Sześciolatku witaj w naszej szkole! SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KS. J. TWARDOWSKIEGO W KŁAJU Sześciolatku witaj w naszej szkole! SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KS. J. TWARDOWSKIEGO W KŁAJU Trud włożony w przygotowanie młodych ludzi do życia, zawsze idzie w parze z troską o gruntowną i wszechstronną edukację.

Bardziej szczegółowo

SZEŚCIOLATEK W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 84

SZEŚCIOLATEK W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 84 REFORMA PROGRAMOWA SYSTEMU OŚWIATY SZEŚCIOLATEK W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 84 Opracowanie: Zofia Rostek Elżbieta Leciak Barszczewicz Warszawa 28 lutego 2012r. PLAN SPOTKANIA: 1. Gotowość szkolna 2. Główne

Bardziej szczegółowo

Sześciolatek w szkole Przyjazna adaptacja dziecka w szkole

Sześciolatek w szkole Przyjazna adaptacja dziecka w szkole Szkoła Podstawowa nr 66 w Bydgoszczy Sześciolatek w szkole Przyjazna adaptacja dziecka w szkole Bydgoszcz 2012 Szkoła Podstawowa nr 66 w Bydgoszczy Zakres prezentacji Aspekty prawne Przygotowanie Szkoły

Bardziej szczegółowo

Nasza szkoła od A do Z. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Hipolita Cegielskiego z Oddziałami Integracyjnymi w Poznaniu

Nasza szkoła od A do Z. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Hipolita Cegielskiego z Oddziałami Integracyjnymi w Poznaniu Nasza szkoła od A do Z Szkoła Podstawowa nr 6 im. Hipolita Cegielskiego z Oddziałami Integracyjnymi w Poznaniu A jak arteterapia Uczniowie naszej szkoły, w tym również dzieci sześcioletnie uczestniczą

Bardziej szczegółowo

Meble, stoliki i krzesła dostosowane są do wzrostu i wieku dzieci. Pomoce dydaktyczne systematycznie uzupełniane pomagają w aktywnym rozwoju

Meble, stoliki i krzesła dostosowane są do wzrostu i wieku dzieci. Pomoce dydaktyczne systematycznie uzupełniane pomagają w aktywnym rozwoju Meble, stoliki i krzesła dostosowane są do wzrostu i wieku dzieci Pomoce dydaktyczne systematycznie uzupełniane pomagają w aktywnym rozwoju Higieny i zdrowia Rekreacyjno-zabawowy Kącik przyrodniczy Miejsce

Bardziej szczegółowo

Tak. Idę do szkoły. Sześciolatek

Tak. Idę do szkoły. Sześciolatek Tak. Idę do szkoły. Sześciolatek INFORMATOR DLA RODZICÓW 2011/2012 Słowo wstępne Rodzice, oferujemy Waszym dzieciom szkoły przygotowane na przyjęcie najmłodszych uczniów, placówki bezpieczne zapewniające

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa Nr 9 im. Tadeusza Kościuszki w Zamościu OFERTA DLA UCZNIÓW KLAS I W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Szkoła Podstawowa Nr 9 im. Tadeusza Kościuszki w Zamościu OFERTA DLA UCZNIÓW KLAS I W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 Szkoła Podstawowa Nr 9 im. Tadeusza Kościuszki w Zamościu OFERTA DLA UCZNIÓW KLAS I W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 STANDARD EDUKACYJNY W szkole realizujemy standardową ofertę edukacyjną zaplanowaną przez Ministerstwo

Bardziej szczegółowo

28 lutego 2015r. DZIEŃ OTWARTEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KRASNEM

28 lutego 2015r. DZIEŃ OTWARTEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KRASNEM 28 lutego 2015r. DZIEŃ OTWARTEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KRASNEM Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony do polskiego systemu edukacji ustawą w 2009 r. Początkowo

Bardziej szczegółowo

Sześciolatek w Szkole Podstawowej w Janikowie

Sześciolatek w Szkole Podstawowej w Janikowie Sześciolatek w Szkole Podstawowej w Janikowie Obowiązekszkolny sześciolatków w roku szkolnym 2014/2015 Spełnianie obowiązku szkolnego rozpoczynają dzieci urodzone w okresie: od 01.01.2008r. do 30.06.2008r.

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa nr.. w. I ETAP EDUKACYJNY EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA ZALECANE WARUNKI I SPOSOBY REALIZACJI PODSTAWY PROGRAMOWEJ

Szkoła Podstawowa nr.. w. I ETAP EDUKACYJNY EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA ZALECANE WARUNKI I SPOSOBY REALIZACJI PODSTAWY PROGRAMOWEJ Szkoła Podstawowa nr.. w. I ETAP EDUKACYJNY EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA ZALECANE WARUNKI I SPOSOBY REALIZACJI PODSTAWY PROGRAMOWEJ Lp. 1 2 3 Treść zalecenia Nauczyciele uczący w klasie I szkoły podstawowej

Bardziej szczegółowo

Oddziały przedszkolne Pod skrzydłami Orlińskiego

Oddziały przedszkolne Pod skrzydłami Orlińskiego Oddziały przedszkolne Pod skrzydłami Orlińskiego Kilka informacji statystycznych o oddziałach przedszkolnych w SP nr 118. 2005/06 r. - jeden oddział przedszkolny, 2006/07 r. - dwa oddziały przedszkolne,

Bardziej szczegółowo

Jesteśmy szkołą integracyjną, w której Państwa dziecko poczuje się bezpiecznie. Dzieci spotykają się tu ze zrozumieniem i przyjaźnią ze strony

Jesteśmy szkołą integracyjną, w której Państwa dziecko poczuje się bezpiecznie. Dzieci spotykają się tu ze zrozumieniem i przyjaźnią ze strony Jesteśmy szkołą integracyjną, w której Państwa dziecko poczuje się bezpiecznie. Dzieci spotykają się tu ze zrozumieniem i przyjaźnią ze strony nauczycieli lubiących swoją pracę, mających wiele ciekawych

Bardziej szczegółowo

Nasza szkoła jest kolorowa, bezpieczna i przyjazna uczniowi. Uczy, bawi i wychowuje. Daje szanse rozwoju zdolnym, pomaga słabszym.

Nasza szkoła jest kolorowa, bezpieczna i przyjazna uczniowi. Uczy, bawi i wychowuje. Daje szanse rozwoju zdolnym, pomaga słabszym. OFERTA NA ROK SZKOLNY 2015/16 Szkoła Podstawowa nr 13 w Jeleniej Górze im. Komisji Edukacji Narodowej to przyjazna szkoła, najlepsza inwestycja w przyszłość dziecka. http://trzynastkajg.w.interia.pl e-mail:

Bardziej szczegółowo

O UŚMIECH I BEZPIECZEŃSTWO SZEŚCIOLATKA W SZKOLE

O UŚMIECH I BEZPIECZEŃSTWO SZEŚCIOLATKA W SZKOLE O UŚMIECH I BEZPIECZEŃSTWO SZEŚCIOLATKA W SZKOLE Szkoła Podstawowa Nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów w Zespole Szkół Nr 1 w Chrzanowie W roku 2009 nasza szkoła wraz z organem prowadzącym

Bardziej szczegółowo

Bezpieczna i przyjazna szkoła

Bezpieczna i przyjazna szkoła Zespół Szkół Nr 3 Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Gustawa Morcinka, Gimnazjum nr 4 ul. Mickiewicza 11 43-430 Skoczów to Bezpieczna i przyjazna szkoła Budynek główny Zespołu Szkół nr 3 Tel./fax: 33 853 37 12

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa im. Olimpijczyków Polskich w Rzeplinie. Koncepcja pracy Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Rzeplinie

Szkoła Podstawowa im. Olimpijczyków Polskich w Rzeplinie. Koncepcja pracy Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Rzeplinie Koncepcja pracy Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Rzeplinie 1 2 SPIS TREŚCI I. PODSTAWA PRAWNA II. INFORMACJE O SZKOLE III. MISJA SZKOŁY IV. WIZJA SZKOŁY V. MODEL ABSOLWENTA VI. FORMY WSPÓŁPRACY

Bardziej szczegółowo

Współpraca z Przedszkolem Samorządowym nr 176 Rok szkolny 2012-2013

Współpraca z Przedszkolem Samorządowym nr 176 Rok szkolny 2012-2013 Współpraca z Przedszkolem Samorządowym nr 176 Rok szkolny 2012-2013 WSTĘP Zgodnie z reformą edukacji dzieci sześcioletnich rodzice nadal mogą decydować o tym, czy ich sześcioletnie pociechy będą uczniami

Bardziej szczegółowo

Nowa Podstawa Programowa Kształcenia Ogólnego Edukacja wczesnoszkolna ZALECANE WARUNKI I SPOSÓB REALIZACJI. dr Barbara Wolny

Nowa Podstawa Programowa Kształcenia Ogólnego Edukacja wczesnoszkolna ZALECANE WARUNKI I SPOSÓB REALIZACJI. dr Barbara Wolny Nowa Podstawa Programowa Kształcenia Ogólnego Edukacja wczesnoszkolna ZALECANE WARUNKI I SPOSÓB REALIZACJI dr Barbara Wolny Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie

Bardziej szczegółowo

Kto i jak uczy sześciolatki w krakowskich szkołach samorządowych? Analiza ankiet nauczycieli

Kto i jak uczy sześciolatki w krakowskich szkołach samorządowych? Analiza ankiet nauczycieli Kto i jak uczy sześciolatki w krakowskich szkołach samorządowych? Analiza ankiet nauczycieli Kto odpowiedział na ankietę? Wśród 299 nauczycieli, którzy wypełnili ankiety uczy: 57,9% w klasie pierwszej,

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bolesława Chrobrego

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bolesława Chrobrego Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bolesława Chrobrego ul. Niepodległości 2 68 300 Lubsko tel. 68-457-22-32 e mail: sp2lubsko@poczta.onet.pl www.sp2.lubsko.pl Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Lubsku

Bardziej szczegółowo

Koncepcja pracy Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Daleszynie na lata 2014-2016

Koncepcja pracy Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Daleszynie na lata 2014-2016 Koncepcja pracy Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Daleszynie na lata SPIS TREŚCI I. Podstawa prawna. II. Informacja o szkole. III. Wizja szkoły. IV. Misja szkoły. V. Plan zadań do realizacji

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa nr 9 w Dębicy - Dyrekcja

Szkoła Podstawowa nr 9 w Dębicy - Dyrekcja MIASTO DĘBICA Szkoła Podstawowa nr Szkoła Podstawowa nr 9 w Dębicy - Dyrekcja Wicedyrektor Grażyna Pondo Dyrektor - Jan Rachwał Wicedyrektor Andrzej Nylec Nasze miejsce w Dębicy Szkoła Podstawowa nr 9

Bardziej szczegółowo

Sześciolatek w naszej szkole. Szkoła Podstawowa Nr 13 w Zespole Szkół Nr 29 w Bydgoszczy ul. Słoneczna 26

Sześciolatek w naszej szkole. Szkoła Podstawowa Nr 13 w Zespole Szkół Nr 29 w Bydgoszczy ul. Słoneczna 26 Sześciolatek w naszej szkole Szkoła Podstawowa Nr 13 w Zespole Szkół Nr 29 w Bydgoszczy ul. Słoneczna 26 Minął roczek,drugi, trzeci I tak jakoś się stało, że dużo przedszkolaków do naszej szkoły się zapisało.

Bardziej szczegółowo

Jestem za duży już na przedszkole! Świetnie odnajdę się. nowej szkole!

Jestem za duży już na przedszkole! Świetnie odnajdę się. nowej szkole! Jestem za duży już na przedszkole! Świetnie odnajdę się nowej szkole! w Odpowiednio przygotowana szkoła pozwoli Ci rozpocząć nową przygodę zdobywania wiedzy. Właściwa opieka ze strony wychowawcy zapewni

Bardziej szczegółowo

62-800 Kalisz ul. Robotnicza 5 tel., fax. (62) 757-17-71 (62) 757-46-07 www.sp7kalisz.superszkolna.pl sp7kalisz@republika.pl

62-800 Kalisz ul. Robotnicza 5 tel., fax. (62) 757-17-71 (62) 757-46-07 www.sp7kalisz.superszkolna.pl sp7kalisz@republika.pl 62-800 Kalisz ul. Robotnicza 5 tel., fax. (62) 757-17-71 (62) 757-46-07 www.sp7kalisz.superszkolna.pl sp7kalisz@republika.pl DYREKTOR SZKOŁY VIOLETTA URBAN WICEDYREKTOR (O-III) JADWIGA WOJTYŚ WICEDYREKTOR

Bardziej szczegółowo

Spotkanie z rodzicami przyszłorocznych gimnazjalistów

Spotkanie z rodzicami przyszłorocznych gimnazjalistów Spotkanie z rodzicami przyszłorocznych gimnazjalistów Serdecznie zapraszamy! dyr. Maria Bielska-Kahan dyr.wojciech Musiał www.gimnazjum.proszowice.pl Strona internetowa Kilka informacji o szkole: W gimnazjum

Bardziej szczegółowo

PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 3 IM. JANA PAWŁA II W KLUCZBORKU

PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 3 IM. JANA PAWŁA II W KLUCZBORKU PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 3 IM. JANA PAWŁA II W KLUCZBORKU W zabytkowych murach mieszczą się obecnie nowocześnie wyposażone: dwie sale gimnastyczne, ścianka wspinaczkowa, sala ping-pongowa, siłownia, dwie

Bardziej szczegółowo

Internat naszym drugim domem

Internat naszym drugim domem Internat naszym drugim domem Internat w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym im. Św. Franciszka z Asyżu w Nowym Mieście nad Pilicą jest częścią integralną placówki i bezpośrednio podlega władzom Ośrodka.

Bardziej szczegółowo

DOBRA SZKOŁA- LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ

DOBRA SZKOŁA- LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ DOBRA SZKOŁA- LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ BEZPIECZEŃSTWO DOBRE PRZYGOTOWANIE DO EGZAMINU BOGATY WYBÓR ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH INDYWIDUALNA PRACA Z UCZNIEM ZDOLNYM I MAJĄCYM PROBLEMY W NAUCE BAZA SZKOŁY BEZPOŚREDNI

Bardziej szczegółowo

Sześciolatek w szkole

Sześciolatek w szkole Sześciolatek w szkole I. NA LEKCJACH II. PO LEKCJACH III. MAMO, TATO JEŚLI WCIĄŻ BĘDZIECIE MIELI WĄTPLIWOŚCI IV. MAMO, TATO Wasze DZIECKO MA PRAWO do V. GDZIE SZUKAĆ POMOCY INFOLINIA MEN I. NA LEKCJACH

Bardziej szczegółowo

INTERNAT NASZYM DRUGIM DOMEM

INTERNAT NASZYM DRUGIM DOMEM INTERNAT NASZYM DRUGIM DOMEM Internat w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Św. Franciszka z Asyżu w Nowym Mieście nad Pilicą jest częścią integralną placówki i bezpośrednio podlega władzom Ośrodka.

Bardziej szczegółowo

KONCEPCJA - PLAN PRACY

KONCEPCJA - PLAN PRACY KONCEPCJA - PLAN PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 IM. TEDEUSZA KOŚĆIUSZKI W WYSOKIEM MAZOWIECKIEM NA LATA 2013-2016 Tworzona przy współudziale Samorządu Uczniowskiego Zaopiniowana przez Radę Rodziców w dniu

Bardziej szczegółowo

Wystarczy otworzyć drzwi

Wystarczy otworzyć drzwi Wystarczy otworzyć drzwi Nasza wizytówka Szkoła Podstawowa Nr 3 Łączańska 1 46-100 Namysłów telefon/fax.: (77)410 05 47 e-mail: sp3namyslow @ wodip.opole sp3prus @ o2.pl www.sp3namyslow.pl Szkolne kierownictwo:

Bardziej szczegółowo

Szanowni Rodzice Sześciolatków!

Szanowni Rodzice Sześciolatków! Szanowni Rodzice Sześciolatków! Szkoła Podstawowa Nr 169 im. Orła Białego to placówka z 50 letnimi tradycjami oraz wypracowanymi metodami pracy (od 19 lat pracujemy z małym dzieckiem). Zapraszamy do naszej

Bardziej szczegółowo

ZDANIA WYCHOWAWCZE I PROFILAKTYCZNE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WIŚLINIE NA ROK SZKOLNY 2014-15

ZDANIA WYCHOWAWCZE I PROFILAKTYCZNE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WIŚLINIE NA ROK SZKOLNY 2014-15 ZDANIA WYCHOWAWCZE I PROFILAKTYCZNE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WIŚLINIE NA ROK SZKOLNY 2014-15 Zadania Formy realizacji Osoby odpowiedzialne Termin realizacji Wspieranie rozwoju dziecka Udział w programie Szkoła

Bardziej szczegółowo

Zawarte w niej rozwiązania wprowadzają regulacje dotyczące obejmowania obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich.

Zawarte w niej rozwiązania wprowadzają regulacje dotyczące obejmowania obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich. Zawarte w niej rozwiązania wprowadzają regulacje dotyczące obejmowania obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich. Datą wprowadzenia obowiązku szkolnego dla 6-latków pozostaje 1 września 2014 r. Od 1 września

Bardziej szczegółowo

KONCEPCJA PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR1 W CIESZYNIE

KONCEPCJA PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR1 W CIESZYNIE 1 KONCEPCJA PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR1 W CIESZYNIE na lata 2015-2017 Przyjęta przez Radę Pedagogiczną 17 września 2015 r. PODSTAWA PRAWNA Ustawa o systemie oświaty z dn. 7 września 1991r. (Dz. U. z 2004r.

Bardziej szczegółowo

Sześciolatek w szkole. www.kuratorium.katowice.pl www.6latek.pl

Sześciolatek w szkole. www.kuratorium.katowice.pl www.6latek.pl Sześciolatek w szkole www.kuratorium.katowice.pl www.6latek.pl Ustawa z dnia 27 stycznia 2012 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw Dz.U. z dnia

Bardziej szczegółowo

PROGRAM WYCHOWAWCZY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 NA ROK SZKOLNY 2014/2015 MISJA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PROGRAM WYCHOWAWCZY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 NA ROK SZKOLNY 2014/2015 MISJA SZKOŁY PODSTAWOWEJ PROGRAM WYCHOWAWCZY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 NA ROK SZKOLNY 2014/2015 Szkoła Podstawowa Nr l realizuje cele zawarte w Podstawie Programowej Kształcenia Ogólnego oraz w Statucie Szkoły Podstawowej Nr l ze

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZEŃSTWO DOBRE PRZYGOTOWANIE DO EGZAMINU BOGATY WYBÓR ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH BAZA SZKOŁY BEZPOŚREDNI DOSTĘP DO ORLIKA DOBRY DOJAZD DOMOWE OBIADY

BEZPIECZEŃSTWO DOBRE PRZYGOTOWANIE DO EGZAMINU BOGATY WYBÓR ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH BAZA SZKOŁY BEZPOŚREDNI DOSTĘP DO ORLIKA DOBRY DOJAZD DOMOWE OBIADY BEZPIECZEŃSTWO DOBRE PRZYGOTOWANIE DO EGZAMINU BOGATY WYBÓR ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH INDYWIDUALNA PRACA Z UCZNIEM ZDOLNYM I MAJĄCYM PROBLEMY W NAUCE BAZA SZKOŁY BEZPOŚREDNI DOSTĘP DO ORLIKA DOBRY DOJAZD DOMOWE

Bardziej szczegółowo

PROGRAM ADAPTACJI DZIECI SZEŚCIOLETNICH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W KOLUSZKACH

PROGRAM ADAPTACJI DZIECI SZEŚCIOLETNICH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W KOLUSZKACH PROGRAM ADAPTACJI DZIECI SZEŚCIOLETNICH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W KOLUSZKACH WSTĘP Przejście i adaptacja należą do istotnych bodźców rozwojowych. Stanowią ważny przełom w życiu każdego dziecka. Podjęcie

Bardziej szczegółowo

Plan współpracy Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 z pobliskimi przedszkolami.

Plan współpracy Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 z pobliskimi przedszkolami. Plan współpracy Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 z pobliskimi przedszkolami. Rok szkolny 2014/2015 Koordynatorzy programu: Ewa Wandas tel. 602515308 Krystyna Kulczycka tel.502507380

Bardziej szczegółowo

Przyjaźnie z przedszkola do szkoły. Jak moje przedszkole współpracuje ze szkołą, by przejście z przedszkola do szkoły było przyjazne.

Przyjaźnie z przedszkola do szkoły. Jak moje przedszkole współpracuje ze szkołą, by przejście z przedszkola do szkoły było przyjazne. Przyjaźnie z przedszkola do szkoły. Jak moje przedszkole współpracuje ze szkołą, by przejście z przedszkola do szkoły było przyjazne. 1 Usytuowanie przedszkola w sąsiedztwie szkoły sprzyja wzajemnej integracji

Bardziej szczegółowo

Świetlica jest placówką wychowania pozalekcyjnego przeznaczona głównie dla uczniów z oddziału przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

Świetlica jest placówką wychowania pozalekcyjnego przeznaczona głównie dla uczniów z oddziału przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Rola i funkcja świetlicy szkolnej w edukacji ucznia Świetlica jest placówką wychowania pozalekcyjnego przeznaczona głównie dla uczniów z oddziału przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Cele świetlicy

Bardziej szczegółowo

REKRUTACJA 2015/16. GIMNAZJUM Nr 92 im. J.U. Niemcewicza Ul. Koncertowa 4, Warszawa - Ursynów. Informacja o szkole

REKRUTACJA 2015/16. GIMNAZJUM Nr 92 im. J.U. Niemcewicza Ul. Koncertowa 4, Warszawa - Ursynów. Informacja o szkole GIMNAZJUM Nr 92 im. J.U. Niemcewicza Ul. Koncertowa 4, Warszawa - Ursynów REKRUTACJA 2015/16 Informacja o szkole Położenie Dogodny dojazd autobusami ZTM: 136, 179, 193, 195, 209, 210 Szkoła położona jest

Bardziej szczegółowo

NABÓR DO SZKÓŁ PODSTAWOWYCH NA ROK SZKOLNY 2015/2016 MIASTO ZIELONA GÓRA

NABÓR DO SZKÓŁ PODSTAWOWYCH NA ROK SZKOLNY 2015/2016 MIASTO ZIELONA GÓRA NABÓR DO SZKÓŁ PODSTAWOWYCH NA ROK SZKOLNY 2015/2016 MIASTO ZIELONA GÓRA STAN PRAWNY 18 stycznia 2014 roku, weszła w życie ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oraz niektórych innych

Bardziej szczegółowo

Sześciolatek w Szkole Podstawowej nr 1 im. Królowej Jadwigi w Oświęcimiu

Sześciolatek w Szkole Podstawowej nr 1 im. Królowej Jadwigi w Oświęcimiu Sześciolatek w Szkole Podstawowej nr 1 im. Królowej Jadwigi w Oświęcimiu W związku z nowelizacją ustawy w nadchodzącym roku szkolnym rodzice stoją przed dylematem zapisać dziecko do szkoły, czy pozostawić

Bardziej szczegółowo

PROGRAM ROZWOJU GIMNAZJUM W MODLNICY W LATACH 2009-2014

PROGRAM ROZWOJU GIMNAZJUM W MODLNICY W LATACH 2009-2014 PROGRAM ROZWOJU GIMNAZJUM W MODLNICY W LATACH 2009-2014 MODLNICA 2009 PROGRAM ROZWOJU SZKOŁY Wstęp Misja Szkoły Wizja szkoły Priorytety do pracy w latach 2009-2014 W obszarze kształcenia: I. Podnoszenie

Bardziej szczegółowo

1999 rok budowa szkoły

1999 rok budowa szkoły 1999 rok budowa szkoły 1999 rok budowa szkoły 1 września 2001 roku - rozpoczęcie nauki w nowej szkole 1 września 2001 roku - rozpoczęcie nauki w nowej szkole Zagospodarowanie terenu szkolnego zielenią

Bardziej szczegółowo

IV.1. ZARZĄDZANIE SZKOŁĄ

IV.1. ZARZĄDZANIE SZKOŁĄ IV.1. ZARZĄDZANIE SZKOŁĄ Zarządzanie zapewnia jej sprawne funkcjonowanie CEL ZADANIA SPODZIEWANE EFEKTY 1. Szkoła posiada koncepcję pracy i rozwoju organy współuczestniczą w tworzeniu planu rozwoju, szkoła

Bardziej szczegółowo

PROGRAM PROFILAKTYKI. SZKOŁY PODSTAWOWEJ Nr 2. w PUŁAWACH W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

PROGRAM PROFILAKTYKI. SZKOŁY PODSTAWOWEJ Nr 2. w PUŁAWACH W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 PROGRAM PROFILAKTYKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ Nr 2 w PUŁAWACH W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 1 SPIS TREŚCI I. WSTĘP II. CELE OGÓLNE I SZCZEGÓŁOWE PROGRAMU III. ZADANIA PROFILAKTYCZNE SZKOŁY PRZEWIDZIANE DO REALIZACJI

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY ZESPOŁU KSZTAŁCENIA ZINTEGROWANEGO W ROKU SZKOLNYM 2014 / 2015

PLAN PRACY ZESPOŁU KSZTAŁCENIA ZINTEGROWANEGO W ROKU SZKOLNYM 2014 / 2015 PLAN PRACY ZESPOŁU KSZTAŁCENIA ZINTEGROWANEGO W ROKU SZKOLNYM 2014 / 2015 Skład zespołu nauczycieli kształcenia zintegrowanego, wychowania przedszkolnego oraz nauczycieli uczących w tych klasach : - przewodnicząca

Bardziej szczegółowo

Przez zabawę do nauki. czyli sześciolatki w pierwszej klasie

Przez zabawę do nauki. czyli sześciolatki w pierwszej klasie Przez zabawę do nauki czyli sześciolatki w pierwszej klasie Zasady pracy z dziećmi 6-letnimi zaspokajania potrzeb dziecka aktywności indywidualizacji organizowania życia społecznego U progu klasy pierwszej

Bardziej szczegółowo

PROGRAM PROFILAKTYKI. Szkoły Podstawowej im. Kard. St. Wyszyńskiego w Imielinie rok szkolny 2015/2016

PROGRAM PROFILAKTYKI. Szkoły Podstawowej im. Kard. St. Wyszyńskiego w Imielinie rok szkolny 2015/2016 PROGRAM PROFILAKTYKI Szkoły Podstawowej im. Kard. St. Wyszyńskiego w Imielinie rok szkolny 2015/2016 Misja szkoły: A. Przygotowuje wychowanka do życia B. Wdraża do dalszego etapu kształcenia C. Przygotowuje

Bardziej szczegółowo

I. Realizacja Szkolnego Programu Profilaktyki i Szkolnego Programu Wychowawczego

I. Realizacja Szkolnego Programu Profilaktyki i Szkolnego Programu Wychowawczego NONCEPCJA PRACY SPOŁECZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 12 W WARSZAWIE-WESOŁEJ W LATACH 2010-2015 Wstęp Misja Szkoły Wizja szkoły Priorytety do pracy w latach 2010-2015 W obszarze kształcenia: I. Podnoszenie

Bardziej szczegółowo

KONCEPCJA PRACY GIMNAZJUM NR 1 W BRZEŚCIU KUJAWSKIM NA LATA 2013-2018

KONCEPCJA PRACY GIMNAZJUM NR 1 W BRZEŚCIU KUJAWSKIM NA LATA 2013-2018 KONCEPCJA PRACY GIMNAZJUM NR 1 W BRZEŚCIU KUJAWSKIM NA LATA 2013-2018 I. PODSTAWA PRAWNA 1. Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. ( Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm. ) 2. Rozporządzenie

Bardziej szczegółowo

Aneks do Programu Wychowawczego i Profilaktycznego na rok szkolny 2015/2016 ZDANIA WYCHOWAWCZE I PROFILAKTYCZNE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WIŚLINIE

Aneks do Programu Wychowawczego i Profilaktycznego na rok szkolny 2015/2016 ZDANIA WYCHOWAWCZE I PROFILAKTYCZNE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WIŚLINIE Aneks do Programu Wychowawczego i Profilaktycznego na rok szkolny 2015/2016 ZDANIA WYCHOWAWCZE I PROFILAKTYCZNE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WIŚLINIE NA ROK SZKOLNY 2015-16 Zadania Formy realizacji Osoby odpowiedzialne

Bardziej szczegółowo

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA NR 7 W ŁOWICZU

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA NR 7 W ŁOWICZU KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA NR 7 W ŁOWICZU Każde dziecko ma prawo do pełnego dostępu do edukacji bez względu na to, jaki prezentuje potencjał rozwojowy. Przedszkole daje szansę rozwoju dzieciom uczy tolerancji,

Bardziej szczegółowo

KONCEPCJA PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W POZNANIU

KONCEPCJA PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W POZNANIU KONCEPCJA PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W POZNANIU Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Poznaniu to placówka znajdująca się na jednym z najstarszych osiedli ratajskich. Jest to szkoła rejonowa,

Bardziej szczegółowo

Rady Pedagogicznej Przedszkola Nr 74 w Warszawie ul. Wolska 79 z dnia 28 stycznia 2013r. w sprawie zmian w Statucie Przedszkola nr 74

Rady Pedagogicznej Przedszkola Nr 74 w Warszawie ul. Wolska 79 z dnia 28 stycznia 2013r. w sprawie zmian w Statucie Przedszkola nr 74 Uchwała Nr 1 /2013 Rady Pedagogicznej Przedszkola Nr 74 w Warszawie ul. Wolska 79 z dnia 28 stycznia 2013r. w sprawie zmian w Statucie Przedszkola nr 74 Na podstawie art. 42 ust. 1 oraz art. 50 ust. 2

Bardziej szczegółowo

na rok szkolny 201 5/201 6

na rok szkolny 201 5/201 6 ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLN OKSZTAŁCĄCYCH N R 15 W KRAKOWI E UL. RYDYGIERA 20, 30-695 KRAKÓW, (12).657.75.62, (12).657.05.88, WWW.ZSO15KRAKOW.EDU.PL GIMNAZJUM NR 33 IM. IGNACEGO JANA PADEREWSKIEGO IInformator d

Bardziej szczegółowo

Przedszkole Pomarańczowa Ciuchcia na terenie osiedla Sunhouse

Przedszkole Pomarańczowa Ciuchcia na terenie osiedla Sunhouse Warszawa, 12 sierpnia 2013 r. Przedszkole Pomarańczowa Ciuchcia na terenie osiedla Sunhouse LW Development w trosce o komfort młodych rodzin zaproponowało nam otwarcie od 2 września 2013 r. na terenie

Bardziej szczegółowo

Zatwierdzony Uchwałą Rady Pedagogicznej nr /X/2012 z dnia 13 października

Zatwierdzony Uchwałą Rady Pedagogicznej nr /X/2012 z dnia 13 października PROGRAM ROZWOJU SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR1 W CIESZYNIE (2012-2015) koncepcja pracy szkoły Zatwierdzony Uchwałą Rady Pedagogicznej nr /X/2012 z dnia 13 października 2012 r. PODSTAWA PRAWNA Ustawa o systemie

Bardziej szczegółowo

Spotkanie z rodzicami przyszłorocznych gimnazjalistów

Spotkanie z rodzicami przyszłorocznych gimnazjalistów Spotkanie z rodzicami przyszłorocznych gimnazjalistów Serdecznie zapraszamy! dyr. Maria Bielska-Kahan dyr.wojciech Musiał www.gimnazjum.proszowice.pl Strona internetowa Kilka informacji o szkole: W gimnazjum

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół nr 7 Szkoła Podstawowa nr 7 im. Henryka Sienkiewicza we Włocławku ul. Gniazdowskiego 7 87-800 Włocławek Tel.54 234-14-21 www.zs7wlc.

Zespół Szkół nr 7 Szkoła Podstawowa nr 7 im. Henryka Sienkiewicza we Włocławku ul. Gniazdowskiego 7 87-800 Włocławek Tel.54 234-14-21 www.zs7wlc. Zespół Szkół nr 7 Szkoła Podstawowa nr 7 im. Henryka Sienkiewicza we Włocławku ul. Gniazdowskiego 7 87-800 Włocławek Tel.54 234-14-21 www.zs7wlc.pl Odział przedszkolny w ZS nr 7 oferuje: naukę poprzez

Bardziej szczegółowo

KONCEPCJA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 27 W SOSNOWCU W LATACH 2012 2017

KONCEPCJA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 27 W SOSNOWCU W LATACH 2012 2017 KONCEPCJA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 27 W SOSNOWCU W LATACH 2012 2017 1 PREZENTACJĘ PRZYGOTOWAŁA MGR EWA GROBELNY Na podstawie koncepcji opracowanej przez mgr Iwonę Nowak 2 SPIS TREŚCI Charakterystyka szkoły

Bardziej szczegółowo

Spotkanie z dyrektorami przedszkoli, szkół podstawowych, poradni psychologiczno-pedagogicznych na temat edukacji dzieci sześcioletnich

Spotkanie z dyrektorami przedszkoli, szkół podstawowych, poradni psychologiczno-pedagogicznych na temat edukacji dzieci sześcioletnich Spotkanie z dyrektorami przedszkoli, szkół podstawowych, poradni psychologiczno-pedagogicznych na temat edukacji dzieci sześcioletnich Program spotkania 1. Wprowadzenie. 2. Przepisy prawa związane z obniżeniem

Bardziej szczegółowo

Trampolina do sukcesu

Trampolina do sukcesu PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO Program Operacyjny Kapitał Ludzki Priorytet IX. Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapobieganie

Bardziej szczegółowo

KONCEPCJA PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 im. doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim na lata 2011-2016

KONCEPCJA PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 im. doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim na lata 2011-2016 KONCEPCJA PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 im. doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim na lata 2011-2016 Koncepcja pracy szkoły została opracowana w oparciu o: 1. Ustawę o systemie oświaty z dnia 7

Bardziej szczegółowo

BIULETYN INFORMACYJNY SAMORZĄDOWEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 im. POLSKICH PODRÓŻNIKÓW LUTY 2015r.

BIULETYN INFORMACYJNY SAMORZĄDOWEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 im. POLSKICH PODRÓŻNIKÓW LUTY 2015r. BIULETYN INFORMACYJNY SAMORZĄDOWEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 im. POLSKICH PODRÓŻNIKÓW LUTY 2015r. W numerze: Witamy w SSP 4. Jak przygotować dziecko do szkoły? Co nas wyróżnia? Aktualności. Szkolne wydarzenia.

Bardziej szczegółowo

Plan pracy szkoły. Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pudliszkach 2014/2015

Plan pracy szkoły. Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pudliszkach 2014/2015 Plan pracy szkoły Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pudliszkach 2014/2015 1 LP CEL/ZADANIE SPOSÓB REALIZACJI ODPOWIEDZIALNI TERMIN REALIZACJI KSZTAŁCENIE Poprawa jakości pracy szkoły 1. Doskonalenie

Bardziej szczegółowo

Niepubliczne Gimnazjum św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku

Niepubliczne Gimnazjum św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku Niepubliczne Gimnazjum św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku Organ prowadzący: Zarząd Główny Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku Rok zarejestrowania szkoły i nadania

Bardziej szczegółowo

Drogi Rodzicu, popatrz, przemyśl i zdecyduj dlaczego, warto wybrać nasze przedszkole na pierwszy poziom edukacji dla swojego dziecka.

Drogi Rodzicu, popatrz, przemyśl i zdecyduj dlaczego, warto wybrać nasze przedszkole na pierwszy poziom edukacji dla swojego dziecka. POZNAŃ 2015 Drogi Rodzicu, popatrz, przemyśl i zdecyduj dlaczego, warto wybrać nasze przedszkole na pierwszy poziom edukacji dla swojego dziecka. Przedszkole jest jednostką publiczną, której organem

Bardziej szczegółowo

PLAN STRATEGII ROZWOJU SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II

PLAN STRATEGII ROZWOJU SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II W WĘGROWIE 07-100 Węgrów, ul. Kościuszki 16, tel./fax (25) 792-30-97, NIP: 8241147861 e-mail: szkola.papiez@gazeta.pl, www.sp.wegrow.pl PLAN STRATEGII ROZWOJU SZKOŁY

Bardziej szczegółowo

PROGRAM / KONCEPCJA PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 W CIESZYNIE

PROGRAM / KONCEPCJA PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 W CIESZYNIE PROGRAM / KONCEPCJA PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 W CIESZYNIE na rok szkolny 2015/2016 I. Misja szkoły. Nadrzędnym celem naszej szkoły jest, aby: - nasi uczniowie byli solidnie przygotowani do życia w

Bardziej szczegółowo

Wkrótce będę uczniem. Program profilaktyczno integracyjny zmniejszania lęku dziecka 5-6 letniego przed pójściem do szkoły.

Wkrótce będę uczniem. Program profilaktyczno integracyjny zmniejszania lęku dziecka 5-6 letniego przed pójściem do szkoły. Wkrótce będę uczniem Program profilaktyczno integracyjny zmniejszania lęku dziecka 5-6 letniego przed pójściem do szkoły. Sączów 2011/ 2012 Dziecko 5-6 letnie kończąc przedszkole powinno radzić sobie z

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce, to szkoła z tradycjami naukowymi, kultywująca wielokulturowość Podlasia.

Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce, to szkoła z tradycjami naukowymi, kultywująca wielokulturowość Podlasia. Walory szkoły: Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce, to szkoła z tradycjami naukowymi, kultywująca wielokulturowość Podlasia. W szkole panuje przyjazna atmosfera, a uczniowie

Bardziej szczegółowo

Osoby. Sposób realizacji. programu. Dział. I. Bezpieczeństwo dziecka w szkole i poza szkołą.

Osoby. Sposób realizacji. programu. Dział. I. Bezpieczeństwo dziecka w szkole i poza szkołą. Dział programu Zadania Sposób realizacji Osoby odpowiedzialne Efekty działań I. Bezpieczeństwo dziecka w szkole i poza szkołą. 1.Bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły. - Zapoznanie uczniów z zasadami

Bardziej szczegółowo

Regulamin świetlicy Szkoły Podstawowej w Zalasewie

Regulamin świetlicy Szkoły Podstawowej w Zalasewie Regulamin świetlicy Szkoły Podstawowej w Zalasewie 1 Postanowienia ogólne Świetlica jest integralną częścią szkoły w swojej programowej działalności realizuje cele i zadania szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem

Bardziej szczegółowo

CHEŁM, CZERWIEC 2012 R.

CHEŁM, CZERWIEC 2012 R. CHEŁM, CZERWIEC 2012 R. Początki 2003/2004 ROK 2003 MIĘDZYNARODOWYM ROKIEM NIEPEŁNOSPRAWNYCH Obecnie - 2011/2012 Po dziewięciu latach funkcjonowania Integracji w ZSO Nr 7 w Chełmie, stworzyliśmy 2 oddziały

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Informacja o projekcie Czytam, liczę rozwijam swoje

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Informacja o projekcie Czytam, liczę rozwijam swoje Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Informacja o projekcie Czytam, liczę rozwijam swoje zainteresowania dobry start w edukację indywidualizacja

Bardziej szczegółowo

WYTYCZNE DO OPRACOWANIA ARKUSZY ORGANIZACYJNYCH SZKÓŁ GMINY ZARSZYN W ROKU SZKOLNYM 2011/2012:

WYTYCZNE DO OPRACOWANIA ARKUSZY ORGANIZACYJNYCH SZKÓŁ GMINY ZARSZYN W ROKU SZKOLNYM 2011/2012: Załącznik do Zarządzenia Nr 39 Wójta Gminy Zarszyn z dnia 1 kwietnia 2011 roku. WYTYCZNE DO OPRACOWANIA ARKUSZY ORGANIZACYJNYCH SZKÓŁ GMINY ZARSZYN W ROKU SZKOLNYM 2011/2012: 1. Do 30 kwietnia 2011r. dyrektorzy

Bardziej szczegółowo

Mamo, Tato szkoła dla Twojego Sześciolatka

Mamo, Tato szkoła dla Twojego Sześciolatka Mamo, Tato szkoła dla Twojego Sześciolatka MAMO, TATO I. JUŻ TERAZ NAJMŁODSZY UCZEŃ MA PRAWO DO II. DLA TWOJEGO DZIECKA OD WRZEŚNIA W SZKOLE III. POWINIENEŚ WIEDZIEĆ, ŻE IV. JAK SPRAWDZIĆ SZKOŁĘ I. MAMO,

Bardziej szczegółowo

Raport z ewaluacji wewnętrznej

Raport z ewaluacji wewnętrznej Raport z ewaluacji wewnętrznej Rok szkolny 2012/2013 Opracowały: Małgorzata Modliborska i Magdalena Tuszyńska Szkoła Podstawowa nr 16 w Grudziądzu Spis treści Spis treści Wstęp Błąd! Nie zdefiniowano zakładki.

Bardziej szczegółowo

SZKOLNY PLAN PROFILAKTYKI realizowany od września 2013r. do sierpnia 2014r. Zespół Szkół Publicznych w Cząstkowie Mazowieckim

SZKOLNY PLAN PROFILAKTYKI realizowany od września 2013r. do sierpnia 2014r. Zespół Szkół Publicznych w Cząstkowie Mazowieckim SZKOLNY PLAN PROFILAKTYKI realizowany od września 2013r. do sierpnia 2014r. Zespół Szkół Publicznych w Cząstkowie Mazowieckim Opracowany: Tomasz Krysiak, Tomasz Bielecki, Barbara Dreszler I. Wstęp Stwierdzono,

Bardziej szczegółowo

Niekiedy życie samo przynosi rozwiązania. Na stronach internetowych szkoły, do której mogłabym zapisać dziecko, przeczytałam informację, że odbędą

Niekiedy życie samo przynosi rozwiązania. Na stronach internetowych szkoły, do której mogłabym zapisać dziecko, przeczytałam informację, że odbędą Nie daj dziecka do szkoły. Jeszcze za wcześnie, dopiero ma sześć lat. Nie skracaj mu dzieciństwa. Szkoła na pewno nie jest przygotowana na przyjęcie takich maluchów. Takie słowa słyszałam wokół siebie.

Bardziej szczegółowo

Trampolina do sukcesu

Trampolina do sukcesu PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO Program Operacyjny Kapitał Ludzki Priorytet IX. Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapobieganie

Bardziej szczegółowo

Harmonogram zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2014/2015

Harmonogram zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2014/2015 Harmonogram zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2014/2015 Imię i nazwisko nauczyciela Nauczany przedmiot Rodzaj zajęć Miejsce zajęć Dzień tygodnia Godziny zajęć s. Dorota Ostolska religia zajęcia indywidualne

Bardziej szczegółowo

PRYWATNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 72 SZKOŁA MARZEŃ

PRYWATNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 72 SZKOŁA MARZEŃ PRYWATNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 72 SZKOŁA MARZEŃ ROK SZKOLNY 2011/12 ul. Okrężna 25A, 05-501 Jazgarzewszczyzna telefon/fax: 22 750-07-87, e-mail: sekretariat@szkolamarzen.pl www.szkolamarzen.pl PREZES MARIA

Bardziej szczegółowo

Integracja w edukacji

Integracja w edukacji Integracja w edukacji Na czym polega to zjawisko? Integracyjny system kształcenia i wychowania polega na włączeniu dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do grona zdrowych rówieśników, aby umożliwić im dorastanie

Bardziej szczegółowo

KONCEPCJA PRACY Przedszkola Miejskiego im. Juliana Tuwima w Łabiszynie na lata 2015-2018

KONCEPCJA PRACY Przedszkola Miejskiego im. Juliana Tuwima w Łabiszynie na lata 2015-2018 KONCEPCJA PRACY Przedszkola Miejskiego im. Juliana Tuwima w Łabiszynie na lata 2015-2018 MISJA Przedszkole otacza dzieci troską i miłością, zapewnia dzieciom opiekę. Jest miejscem radosnej zabawy i bezpiecznego

Bardziej szczegółowo

Obowiązek szkolny dzieci 6-letnich

Obowiązek szkolny dzieci 6-letnich Obowiązek szkolny dzieci 6-letnich Propozycje zmian w systemie oświaty. www.men.home.pl Szkoła przyjaźnie wymagająca... wszystkim dzieciom zapewnia : - równe szanse dostępu do edukacji / w tym bezpłatne

Bardziej szczegółowo

P/08/077 LBI-410/16-3-2008 Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 11 im. Kornela Makuszyńskiego w Białymstoku Pani BoŜena Chodyniecka

P/08/077 LBI-410/16-3-2008 Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 11 im. Kornela Makuszyńskiego w Białymstoku Pani BoŜena Chodyniecka Białystok, dnia 24 października 2008 r. NAJWYśSZA IZBA KONTROLI DELEGATURA w BIAŁYMSTOKU 15-950 Białystok ul. Akademicka 4 skr. p. 9, fax: (085) 73-99-109 tel.: (085) 73-99-100 e-mail: lbi@nik.gov.pl P/08/077

Bardziej szczegółowo

Nasza droga do certyfikatu

Nasza droga do certyfikatu Bezpieczny rozwój dziecka w szkole. Wspieranie dziecka młodszego na pierwszym i kolejnych etapach edukacyjnych w związku z obniżeniem wieku realizacji obowiązku szkolnego. Przykłady dobrych praktyk Nasza

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĄTRZSZKOLNEJ W ROKU SZKOLNYM2011/2012

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĄTRZSZKOLNEJ W ROKU SZKOLNYM2011/2012 RAPORT Z EWALUACJI WEWNĄTRZSZKOLNEJ W ROKU SZKOLNYM2011/2012 Ewaluacja wewnątrzszkolna w roku szkolnym 2011/2012 była przeprowadzona przez dwa zespoły ewaluacyjne: zespół szkolny i zespół przedszkolny.

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ W MARZENINIE

ZESPÓŁ SZKÓŁ W MARZENINIE ZESPÓŁ SZKÓŁ W MARZENINIE SPACER PO SZKOLE KĄCIK PATRONA SZKOŁY SALE ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO SALE EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ KLASOPRACOWNIA JĘZYKA POLSKIEGO I MATEMATYKI SZKOLNE PRACOWNIE KOMPUTEROWE ŚWIETLICA

Bardziej szczegółowo