Ogólnopolska konferencja dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz nauczycieli nauczania początkowego i języków obcych

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Ogólnopolska konferencja dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz nauczycieli nauczania początkowego i języków obcych"

Transkrypt

1 Celem fundacji Instytut Jakości w Edukacji jest wszechstronne działanie na rzecz tworzenia przyjaznego środowiska do nauki języków w Polsce poprzez akcje podnoszące świadomość i promujące dobre praktyki w dydaktyce oraz poprzez tworzenie i upowszechnianie spójnej polityki językowej, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej i Rady Europy. Ogólnopolska konferencja dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz nauczycieli nauczania początkowego i języków obcych EDUKACJA JĘZYKOWA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM I WCZESNOSZKOLNYM - PROBLEMY I ROZWIĄZANIA 24 listopada 2010 roku. Sale konferencyjne Biblioteki Narodowej w Warszawie PARTNERZY KONFERENCJI Pearson Central Europe to wydawnictwo reprezentujące markę Pearson Longman, które jest częścią międzynarodowej grupy medialnej. Wynikiem współpracy w ramach grupy są np. kursy biznesowe: Intelligent Business opracowany razem z The Economist oraz Market Leader opracowany wspólnie z The Financial Times. Dzięki współpracy z wydawnictwem Penguin Wydawnictwo może zaproponować osobom uczącym się języka angielskiego i lubiącym czytać ponad 300 tytułów Penguin Readers uproszczonych lektur dostępnych z płytami audio CD wspomagającymi zrozumienie czytanego tekstu i prezentującymi prawidłową wymowę. Podręczniki Pearson Longman są najczęściej używanymi tytułami na każdym poziomie nauczania języka angielskiego. Najpopularniejsze z nich w polskich szkołach to English Adventure, New Friends, Sky, Challenges, New Snapshot, Longman Egzamin Gimnazjalny, Matura Success i Longman Matura Podstawowa. Głównym celem POLSKO-AMERYKAŃSKIEJ FUNDACJI WOLNOŚCI (PAFW) jest umacnianie demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, wyrównywanie szans rozwoju indywidualnego i społecznego, rozwój gospodarki rynkowej, a jednocześnie wsparcie dla procesów transformacji w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Fundacja finansuje swoją działalność z przychodów funduszu wieczystego, którego źródłem są środki Polsko- Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości.

2 Nowa Era to wiodące polskie wydawnictwo edukacyjne, posiadające kompleksową i nowoczesną ofertę, która obejmuje wszystkie etapy edukacyjne oraz wszystkie przedmioty, w tym również języki: angielski i niemiecki, oraz największy w Polsce wybór kartografii szkolnej. Publikacje Nowej Ery towarzyszą uczniom od samego początku ich szkolnej przygody, aż do egzaminu dojrzałości. Uczą one i rozbudzają zainteresowania, pomagają zgłębić tajemniczy świat nauki. Książki, materiały multimedialne i pomoce naukowe wydawnictwa Nowa Era są doskonale dostoso-wane do oczekiwań nauczycieli i uczniów oraz realiów polskiej szkoły, dlatego można je znaleźć w niemal każdym szkolnym plecaku. Cambridge University Press to wydawnictwo brytyjskie, które działa w Polsce od 15 lat i jest znane przede wszystkim z podręczników do nauki języka angielskiego oraz publikacji metodycznych przeznaczonych dla nauczycieli języków obcych. Jest to jedyne wydawnictwo na polskim rynku, które ma prawo do publikowania autentycenych testów egzaminacyjnych przygotowanych przez centrum egzaminacyjne Cambridge ESOL Examinations. Cambridge University Press skutecznie łączy znajomość polskiego systemu szkolnictwa z doświadczeniem najlepszych ekspertów. Współpracuje z najlepszymi autorami, metodykami i redaktorami w dziedzinie nauczania języka angielskiego. Oferuje szeroki wybór publikacji z zakresu podręczników szkolnych (rekomendowanych przez MEN), nowoczesnych kursów dla różnych poziomów wiekowych i językowych. Istotną częścią oferty CUP są publikacje metodyczne dla nauczycieli, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Wolters Kluwer Polska, wydawca publikacji prawniczych i biznesowych, wchodzi w skład koncernu wydawniczego Wolters Kluwer operującego w 26 krajach świat Miesięcznik "BLIŻEJ PRZEDSZKOLA wychowanie i edukacja" jest jedynym w Polsce interdyscyplinarnym medium łączącym środowisko wychowania przedszkolnego, placówki szkolne, uczelnie, rodziców oraz organizacje pozarządowe.

3 SYLWETKI WYKŁADOWCÓW ORAZ STRESZCZENIA SESJI PLENARNYCH I WARSZTATOWYCH Piotr Steinbrich Ekspert w dziedzinie nauczania języka angielskiego. Wykładowvca pracujący ze studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz nauczycielami uczestniczącymi w programach organizowanych przez INSETT i British Council. Współpracownik wydawnictwa Pearson Longman, prowadzący sesje szkoleniowe w Polsce i Europie. Autor artykułów naukowych dotyczących językoznawstwa stosowanego oraz praktycznych materiałów dydaktycznych. STRESZCZENIE PREZENTACJI: Nowe media i gry językowe w procesie dydaktycznym angielski w nauczaniu wczesnoszkolnym Nauczanie języków obcych dzieci w wieku wczesnoszkolnym oparte jest na podstawach teoretycznych z zakresu psychologii rozwojowej i poznawczej oraz badań nad akwizycją języka obcego. Pozwala nam to lepiej zrozumieć mechanizmy związane z nabywaniem przez dzieci wiedzy i umiejętności z zakresu języka obcego. W procesie dydaktycznym na szczególną uwagę zasługuje wykorzystanie gier językowych. Gry te mogą przybierać formę prostych ćwiczeń rozwijających daną strukturę leksykalną czy gramatyczną lub złożonych zadań promujących rozwój więcej niż jednej cechy. Prezentacja ma na celu przedstawienie różnych typów gier językowych ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystywania nowych mediów w pracy z uczniem na poziomie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Helena Paczulska Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Badań Edukacyjnych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Konsultantka metodyczna w wydawnictwie Cambridge University Press, tłumaczka, lektorka języka angielskiego i rosyjskiego, autorka książki May the Best Man Win oraz licznych przekładów z języka angielskiego i rosyjskiego. Egzaminator the European Languages Certificate. Od 2004 interlokutor City and Guilds Pitman Qualifications dyrektor metodyczny Olimpiady Języka Angielskiego dla szkół podstawowych i gimnazjalnych pod patronatem burmistrza Bemowa. STRESZCZENIE PREZENTACJI: Nowoczesne technologie i techniki multisensoryczne w nauczaniu języka angielskiego dla dzieci Założeniem nauczania języka obcego na etapie przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest wielopłaszczyznowe uczenie się poprzez działanie, odkrywanie i przyswajanie, w którym dużo miejsca zajmują gry i zabawy tak bliskie dzieciom. Poprzez rozwój nowoczesnych technologii komunikowania się, multimedialne materiały edukacyjne dają dzieciom szansę na doskonalenie umiejętności językowych nie tylko w szkole, ale również w domu. W czasie prezentacji autorka przedstawi pomysły na realizację multimedialnych lekcji języka angielskiego z wykorzystaniem fragmentów nowych publikacji multimedialnych wydawnictwa Cambridge University Press.

4 Ramon Shindler Absolwent Wydziału Lingwistyki Stosowanej University of Edinburgh, metodyk i wykładowca języka angielskiego: Szwecja, Niemcy, Argentyna; wieloletni współpracownik The British Council: Armenia, Polska (Studium Doskonalenia Językowego Nauczycieli Akademickich UJ ) i Ukraina. Wykładowca i metodyk Instytutu Filologii Angielskiej UJ. Wykładowca i metodyk Instytutu Języka Angielskiego Bell w Krakowie. Współautor scenariuszy i wykonawca głównych ról w serialach edukacyjno-rozrywkowych Telewizji Polskiej: Windy Lifts, The Perfect Stranger, Ups and Downs, Angielski w , Lippy and Messy (Czarodziej Wizzy), The Best Guest Show. Publikacje: Language and Style In the Press, Found Alphabet, Time for a Rhyme, Lippy and Messy Songs and Games, Lippy and Messy ABC. Tłumacz literatury i licznych tekstów o kulturze. STRESZCZENIE PREZENTACJI: To proste! Uczę dzieci angielskiego z pakietem edukacyjnym Lippy and Messy. Lippy and Messy to znany i lubiany serial telewizyjny dla dzieci, który łączy rozrywkę dla najmłodszych z edukacją językową. Blisko sto sześćdziesiąt 4-minutowych odcinków opowiadających o przygodach zabawnych klaunów przemyca w atrakcyjnej baśniowej formie wszystkie elementy edukacji językowej zawarte w podstawie programowej MEN. Materiałom audiowizualnym zamieszczonym na płytach DVD towarzyszą książeczki Lippy and Messy Songs and Games, zawierające ćwiczenia, gry i zabawy językowe do użytku domowego. Teraz autorzy programu Lippy and Messy przygotowali komplety pakiet materiałów dydaktycznych dla nauczycieli języka angielskiego na etapie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Metoda Lippy i Messy zapewnia maluchom świetną zabawę a nauczycielom doskonałe efekty dydaktyczne. Jest to pierwsza prezentacja tego nowatorskiego produktu w wykonaniu jednego z jego twórców. Mariola Bogucka Nauczyciel i metodyk nauczania języka angielskiego z ponad 20-letnim stażem. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Gdańskim oraz od wielu lat pełni aktywną rolę w programie kształcenia nauczycieli INSETT, będąc jego regionalną koordynatorką oraz współorganizatorką ogólnopolskich konferencji. Zajmuje się także tworzeniem programów do nauki języka angielskiego dla najmłodszych. Jest współautorką podręczników, takich jak Friends czy English Adventure oraz twórcą innowacyjnych materiałów dydaktycznych dla nauczycieli języka angielskiego. STRESZCZENIE PREZENTACJI: Digital natives pośród dzieci uczących się języka angielskiego Nowe technologie są coraz bardziej popularne i powszechnie obecne w domach i instytucjach oraz stają się naturalnie zintegrowane z naszym codziennym życiem. A w szkołach kolejne pokolenia DIGITAL NATIVES, czyli uczniów, którzy nie znają świata bez komputera, Internetu i innych cyfrowych technologii XXI wieku oczekują zastosowania nowych technologii w nauczaniu i uczeniu się. Niewątpliwie ich zastosowanie przynosi wiele korzyści, ale również może stanowić nieznane dotąd zagrożenia. W czasie warsztatu DIGITAL NATIVE wspólnie zastanowimy się, jak zmaksymalizować korzyści oraz wyeliminować zagrożenia. Zaczniemy jednak od refleksji nad własnym nastawieniem do świata nowych technologii.

5 Alina Łukawska Absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej i podyplomowej Psychologii Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada brytyjskie certyfikaty ukończenia szkoleń z zakresu pomocy psychologicznej. Ma długoletnie doświadczenie w pracy na stanowisku metodyka oraz nauczyciela języków obcych. Przez długi czas lat kierowała działem metodycznym szkoły językowej LANG LTC, obecnie odpowiada za jej rozwój dydaktyczny oraz zarządza Akredytowanym Centrum Egzaminacyjnym Cambridge ESOL. Od 2006 roku prowadzi szkolenia dla nauczycieli i metodyków. Jest inspektorem PASE (Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych) oraz autorką licznych publikacji na temat nauczania języków obcych. STRESZCZENIE PREZENTACJI: Jakość nauczania językowego wizytówką szkoły - praktyczne przykłady Jakość nauczania języka dla dzieci należy do podstawowych kryteriów jakimi rodzice kierują się przy wyborze szkoły. Nauczyciele języków stanowią dużą i ważną grupę kadry nauczycielskiej. Jak skoordynować i usystematyzować ich działania? Jak zbudować samoregulujący się system jakości nauczania języka obcego? Jak dokonywać oceny poziomu nauczania i jak komunikować jej wysoką jakość rodzicom? Na te i inne pytania odpowiemy na przykładach pracy naszych partnerów - wiodących szkół warszawskich. Pokażemy również jak przekonać i zmotywować nauczycieli języków do efektywnej pracy na zajęciach, a rodziców i uczniów do wyboru placówki dbającej o najwyższe standardy nauczania. Ewa Kurzak Dyrektor Przedszkola Publicznego Nr 5 w Głogowie. Trener kursu elearningowego Jak uczestniczyć w Programie etwinning? Ambasador Programu etwinning w województwie dolnośląskim. Z programem etwinning związana od momentu inauguracji w Polsce i Europie. W praktyce zawodowej szeroko wykorzystuje Technologię Informacyjno- Komunikacyjną. Lubi eksperymentować z poznawanymi narzędziami ICT i za ich pomocą tworzyć rezultaty projektu, które wzbogacają bazę dydaktyczną placówki oraz warsztat pracy nauczycieli. Prowadzi przedszkolną platformę Moodle - Virtual-P oraz Wikispaces Była koordynatorem zakończonych projektów etwinning: PLAYING AND LEARNING, UNIVERSAL VALUES, LITTLE EXPLORERS ; 1, 2 Buckle my shoe...; COLOURS OF LIFE. STRESZCZENIE PREZENTACJI: Programy europejskie Lifelong Learning oraz e-twinning w edukacji zintegrowanej w przedszkolu publicznym Tematem prezentacji są projekty zrealizowane przez autorkę w ramach programu LLP. Podczas wypowiedzi skupi się ona na treściach tych projektów oraz procesie organizacji pracy zespołu projektowego, a także na korelacji projektów etwinning z programem wychowania przedszkolnego i planem pracy przedszkola. Zaprezentowane zostaną także zastosowane narzędzia ICT oraz przykłady rezultatów projektu (książeczka interaktywna, gra, cyfrowe puzzle, film animowany). Autorka przedstawi też listę korzyści wartości projektu, wnioski oraz sugestie dla nauczycieli, którzy zamierzają rozpocząć międzynarodową współpracę. W czasie prezentacji, jako szczególna wartość, przedstawiony zostanie dynamiczny rozwój kompetencji zawodowych nauczycieli i rozwój bazy przedszkola - dzięki udziałowi w programie etwinning.