Historia przedsiębiorstwa stan 09/2014

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Historia przedsiębiorstwa stan 09/2014"

Transkrypt

1 Historia przedsiębiorstwa stan 09/2014 Z roku 1290 pochodzi pierwsza udokumentowana wzmianka o Haus in der Au (dom na błoniach), dzisiejszej głównej siedzibie firmy. Od roku 1664 siedziba ta znajduje się w nieprzerwanej linii rodziny Welser. Obróbka metalu w kuźni, a następnie zakład wytłaczający rozpoczyna długoletnią tradycję przedsiębiorstwa rodzinnego. Rozwój do międzynarodowej firmy przemysłowej rozpoczyna się w drugiej połowie 20 wieku Pięć pracownic u Josefa Welsera Rozpoczyna się produkcja profili walcowanych na zimno. Produkcja profili powstała na bazie pomysłu produkcji krawędzi zabezpieczających do płyt szalunkowych. Zamiast wytłaczać i wiercić w nich otwory na prasach mimośrodowych w siedmiu etapach technologicznych, narodził się pomysł formowania warstwy ochronnej krawędzi na maszynach do zimnego walcowania. Przedsiębiorstwo zostaje przekształcone w jawną spółkę handlową. Komm.-Rat Waltraud Welser i Komm.-Rat Josef Welser są wspólnikami zarządzającymi firmą. Zostaje zbudowana pierwsza hala produkcyjna w Ybbsitz. 300-lecie przedsiębiorstwa rodzinnego rodziny Welser. Zużycie surowców wynosi jeszcze nieco poniżej t/rok. Wyprodukowane są z tego 2 miliony metrów bieżących profili, z czego 2/3 wysyłane jest za granicę. Następują pierwsze rozbudowy hali. Zostaje wydzielony odrębny dział budowy narzędzi i przyrządów. Wszystkie potrzebne do produkcji narzędzia i przyrządy są konstruowane i produkowane we własnym zakładzie. Zużycie surowców osiąga już t/rok. Ilość wyprodukowanych profili osiąga już ok. 5,5 milionów metrów bieżących. Następuje budowa pomieszczeń biurowych z pomieszczeniami dla konstruktorów. W tym czasie przedsiębiorstwo produkuje różnych rodzajów profili o różnych przekrojach. W przedsiębiorstwie rozpoczyna się era elektronicznego przetwarzania danych. Księgowość, płace i administracja materiałami są pierwszymi stacjami, gdzie używana jest pomoc elektroniczna. W miejsce znanego od stuleci znaku firmowego (klucz) zostało wprowadzone logo firmy. Symbolizuje ono ciągłe formowanie na zimno, w którym materiał taśmowy jest formowany na profile poprzez toczenie przez krążki. W Gresten powstaje nowy zakład produkcyjny przedsiębiorstwa i zbudowana zostaje nowa hala produkcyjna. W ten sposób stary rynek żelaza Gresten powrócił do przemysłu żelaznego. Welser Profile Historia przedsiębiorstwa (1)

2 Ilość przerabianego materiału rośnie w tym roku do ok ton. Przetworzony materiał daje ponad 11 milionów metrów bieżących profili. Założenie pierwszej filii handlowej w Szwajcarii. Następnie założone zostały niżej wymienione filie handlowe i w ten sposób następuje umiędzynarodowienie przedsiębiorstwa: 1976 w Republice Federalnej Niemiec 1978 w Szwecji 1986 w Holandii 1987 we Francji 1988 we Włoszech 1990 w Hiszpanii 1993 w Anglii 1994 na Węgrzech 2003 w Polsce 2005 w Republice Czeskiej Również ekspansja w Austrii kroczy naprzód. W Gresten powstają dwie następne hale produkcyjne. Obok otwartych profili z kompleksowymi przekrojami, w tym roku po raz pierwszy do programu produkcyjnego zostają przyjęte spawane profile rurowe. W celu lepszego kontaktu z Klientami z obszaru Wiednia, w centrum Wiednia powstaje biuro. Dzięki budowie trzech następnych hal produkcyjnych przerabiane jest rocznie ton surowca, z którego powstaje 24 milionów metrów bieżących profili. Zakład w Gresten otrzymuje bocznicę kolejową. Od tego momentu, potrzebne surowce dostarczane są wyłącznie koleją. Dzięki temu na drogach jeździ o tirów mniej. W Gresten powstają następne hale produkcyjne. Obszar zajętego przez zakłady produkcyjne (Ybbsitz i Gresten) areału wynosi ok m², przy czym obszar zabudowany obu zakładów wynosi ok m². Na 22 liniach walcowania profili o dużej wydajności produkowanych jest do tej pory różnych profili o różnym przekroju, które praktycznie znajdują zastosowanie w każdej ważniejszej branży. Podstawą do danego przekroju profilu jest indywidualne życzenie Klienta. W przedsiębiorstwie zatrudnionych jest 670 pracowników, którzy w tym momencie przerabiają rocznie ton stali. W trakcie 25-lecia firmy w zakładzie w Gresten następuje położenie kamienia węgielnego pod największą rozbudowę zakładu w dotychczasowej historii firmy. Z kwotą inwestycji wynoszącą ponad 36 milionów Euro powstają cztery nowe hale produkcyjne. Rozległe inwestycje w nowoczesne technologie i dodatkową wydajność produkcyjną zostały w ten sposób wprowadzone w życie w celu zaspokojenia dużego zapotrzebowania ze strony Klientów po redukcji możliwości dostaw. Areał obu zakładów posiada teraz powierzchnię całkowitą wynoszącą m², z czego ok m² są zabudowane. Po krótkim czasie budowy na jesieni zwiększona zostaje wydajność kolei Erlauftalbahn (z wąskiego toru na normalny) i zostaje ona uruchomiona. Ta inwestycja niesie za sobą reorganizację całej logistyki i podkreśla działania ekologiczne przedsiębiorstwa. Welser Profile Historia przedsiębiorstwa (2)

3 W obu zakładach zatrudnionych jest już ponad 700 pracowników i na w sumie 24 wysokowydajnych liniach walcowania produkowanych jest różnych profili o różnych przekrojach W Niemczech przejęte zostaję dwa zakłady, PGH w Bönen i RP Technik w Wickede z jego firmą siostrzaną RP PURAL GmbH Riedstadt. Pod konie roku 1999 spółka jawna przekształca się w spółkę akcyjną AG 100 % własności prywatnej (Josef i Waltraud Welser). Przewodniczący rady nadzorczej: Komm.-Rat (tyuł honorowy w Austrii) Waltraud Welser, następni członkowie rady nadzorczej: Komm.-Rat Josef Welser, DDr. Baumann, Dr. Ludwig, Hr. Forsthuber (rada pracownicza pracowników umysłowych), Hr. Hintersteiner (rada pracownicza pracowników fizycznych). Do Zarządu wybrani zostali Komm.-Rat Ing. Wolfgang Welser oraz Inż. Helmut Welser Szwajcaria: 25 lat Welser AG w Szwajcarii. Niemcy: Poprzez nowo powstałą powierzchnię zakładów wynoszącą m² firma Welser Profile GmbH w Niemczech oferuje te same możliwości produkcyjne co firma Welser Profile AG w Austrii. Inwestycja w wysokości ok. 72 milionów Euro przyniosła bliskość do produkcji i jednoznaczne zalety logistyczne dla Klientów z obszaru północnej i zachodniej Europy. W ten sposób dokonano ekspansji wydajności produkcji w miejscu niezależnym od głównej siedziby firmy. Ta strategiczna decyzja jest bardzo ważna dla dalszego rozwoju przedsiębiorstwa (np. zdobycie kwalifikacji jako dostawca dla poddostawców przemysłu motoryzacyjnego). Dzięki temu skutecznie opracowano ważny aspekt ekologiczny i kosztowy. Dzięki temu coraz intensywniejsza turystyka stalowa mogła zostać znacznie zredukowana, co z jednej strony daje znaczne zmniejszenie obciążeń środowiska naturalnego, z drugiej zaś strony w znaczny sposób redukuje koszty. Austria: Po jedenastomiesięcznym okresie budowy (rozpoczęcie: 23. października 2000) w Gresten w nowych halach zostały umieszczone następne nowe działy produkcyjne na powierzchni m². Zainwestowano ok. 30 milionów Euro które przeznaczono na rozbudowę produkcji Na początku roku został oddany do użytku nowy budynek biurowy w Gresten o powierzchni 744 m². 1. Maja została utworzona 10 filia handlowa w Polsce. W listopadzie: Odnowienie certyfikatu wydanego do normy dotyczącej systemu zarządzania procesami ISO 9001:2000 wydawanej przez ÖQS. Zużycie materiału na koniec roku 2003 wynosi już łącznie ok ton stali. Statystycznie wykonywane są trzy nowe przekroje dziennie. Liczba pracowników wzrosła do ok Z tego ok. 910 pracowników w Austrii, ok 530 w Niemczech i ok. 60 dalszych pracowników w zakładzie logistycznym w Szwajcarii, jak też w dziewięciu filiach handlowych rozmieszczonych po całej Europie. Welser Profile Historia przedsiębiorstwa (3)

4 Rozpoczęcie ciągłych procesów kompleksowego rozwoju przedsiębiorstwa w kierunku Welser 2014 (350 lat firmy Welser, bez przerwy w 11 pokoleniach jako przedsiębiorstwo rodzinne w lokalizacji Ybbsitz). 8. czerwca umiera założyciel i współwłaściciel firmy Welser OHG a później Welser Profile AG, Komm.-Rat Josef Welser w wieku 82 lat. Utworzenie filii handlowej w Pradze na obszar Czech. Przyjęcie firmy Welser Beteiligungs GmbH Deutschland i RP Technik GmbH w zakres certyfikacji typu Matrix. Sprzedaż firmy RP Pural GmbH (firma siostrzana RP Technik). Utworzenie pomieszczeń treningowo szkoleniowych na zwolnionej powierzchni biurowej firmy RP Technik (ulica: Edisonstraße 4). W Gresten powstają zadaszenia do hal 5-7 (1.320 m²) Liczba pracowników Welser Profile, wraz z pracownikami przedstawicielstw firmy wynosi około osób. Liczba wyprodukowanych przekrojów profili wynosi już Umacnianie pozycji w krajach wchodnioeuropejskich oraz w Rosji. Welser Profile prezentuje się po raz pierwszy na targach budowlanych Mosbuild w Moskwie. W dniach grudnia 2006 r. zakłady w Austrii i w Niemczech są audytowane według OHSAS (System zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy), po pozytywnym zakończeniu audytu następuje nadanie zertyfikatu przez AUVA. Centrum logistyczne w Horn (Szwajcaria) zostaje powiększone o hale 3 i 4. W Gresten powstaje hala 5a o powierzchni 1490 m² oraz zadaszenia przed halami 1-2 (480m²). W dziedzinach rynek i innowacje wprowadzone zostają nowe założenia. Centralnym warunkiem jest redukcja CO ² uzyskana dzięki zastosowaniu lekkich profili budowlanych oraz nacisk na rozwój technologii i produktów przyjaznych dla środowiska. Nowe technologie uwzględniają nie tylko ekonomiczny, ale również ekologiczny aspekt: redukcja kosztów i wagi profili przy jednoczesnym zwiększeniu ich funkcjonalności W Bönen rusza projekt rozbudowy zakładu. Na łącznej powierzchni wynoszącej m² powstaną dodatkowe hale produkcyjne oraz pomieszczenia socjalno-biurowe. Projekt ma zostać zrealizowany w dwóch etapach. Etap 1 (2007/2008) - rozbudowanie hali 16, w której przechowywana jest stal w kręgach. Utworzenie hal produkcyjnych o numerach oraz budynku biurowo-socjalnego. Łączna powierzchnia objęta rozbudową wynosi: ,54 m². Welser Profile Historia przedsiębiorstwa (4)

5 W Gresten dla zapewnienia lepszej ochrony środowisku naturalnemu przy hali 5 powstaje zadaszenie o powierzchni 580 m². W dalszej kolejności powstają zadaszenia przy halach 1-2 (1.360 m²) oraz przy halach (2.900 m²) Zużycie materiału wynosi już ton rocznie. W produkcji bierze udział 55 nowoczesnych linii do profilowania z możliwością użycia 55 stopni kształtowania stali. Liczba pracowników Welser Profile, wraz z pracownikami przedstawicielstw firmy wynosi osób. System zarządzania środowiskiem naturalnym, w celu lepszego funkcjonowania, zostaje zintegrowany z systemem zarządzania przedsiębiorstwem. W Austrii i w Niemczech w listopadzie z powodzeniem zostaje przeprowadzony przez Quality Austria audyt według norm ISO 14001:2004. Przy zakładzie RP Technik powstaje dodatkowa hala o powierzchni m². Z końcem grudnia rozpoczyna działanie system ogniw fotowoltaicznych umieszczony na dachu zakładu, produkuje on pełnowartościowy prąd, który zasila lokalną sieć. Poprzez wybudowanie hali 5b zakład w Gresten powiększony zostaje o kolejne m² Hale produkcyjne 3 i 4 w zakładzie w Gresten zostają przedłużone (3.140 m²). W kwietniu zostaje włączona do użytku nowa hala w zakładzie RP Technik. Globalny kryzys gospodarczy nie omija również Welser Profile. Najmocniej widoczny jest w branżach związanych z budownictwem. Przedsiębiorstwo wykorzystuje kryzys jako szansę dla wprowadzenia ulepszeń i przeprowadzenia szkoleń dla pracowników Aby zapewnić trwałość przedsiębiorstwu, od grupa otrzymuje nową strukturę: Welser Profile AG in Ybbsitz (Austria) zostaje przekształcona w Welser Profile Austria GmbH. Welser Profile GmbH in Bönen (Niemcy) zostaje przekształcona w Welser Profile Deutschland GmbH. W skład zarządu Welser Profile Austria GmbH wchodzą: KR Waltraud Welser, KR Ing. Wolfgang Welser, KR Ing. Helmut Welser, KR Bernd Wehling. W skład zarządu Welser Profile Deutschland GmbH wchodzą: KR Ing. Wolfgang Welser, Mag. Thomas Welser, KR Bernd Wehling. 1 stycznia 2011 została powołana fundacja "Josef und Waltraud Welser Privatstiftung". W Ybbsitz został wzniesiony budynek socjalno-biurowy z urządzeniami fotowoltaicznymi. W zakładzie w Gresten hale numer 7A i 7B zostały wyposażone w moduł socjalny, ukończono instalacje chłodzenia hal 1-4 oraz ogrzewania hal Wobec rosnącej produkcji w zakładzie w Bönen, został on poddany dalszej rozbudowie: hale 17 i 18 zostały przedłużone, wzniesiona została nowa hala numer 19 (rozbudowa o kolejne m 2 ). KR Ing. Wolfgang Welser zadecydował się po przeszło 40-letniej, pełnej sukcesów pracy nad kierowaniem i rozwojem przedsiębiorstwa na wycofanie się z funkcji wspólnika zarządzającego firmą. Został jednak związany z przedsiębiorstwem jako udziałowiec. Jego synowie Andreas i Thomas Welser przejeli dodatkowe funkcje w kierowaniu przedsiębiorstwem. Welser Profile Historia przedsiębiorstwa (5)

6 W Turcji (Istambuł) powstaje kolejna filia handlowa Z dniem RP Technik przejmuje dział Eesco - FERRO-WIC. Od września obsługę Klienta formalnie przejmuje nowo założona spółka handlowa Welser Profile GmbH. Jej zarząd tworzą Thomas Welser, Andreas Welser i Oliver Sonst. Dzięki dysponowaniu międzynarodową siecią sprzedaży Welser podejmuje kolejne aktywności, owocujące nowymi kontaktami przy projektach w świecie arabskim. W Rosji (Moskwa) powstaje kolejne biuro sprzedaży Różnorodność ok dotychczas zrealizowanych wzorów profili stanowi mierzalny dowód siły i znaczenia przedsiębiorstwa W Gresten ma miejsce rozbudowa hal produkcyjnych o kolejne m². Jubileusz 350 lat Welsera stanowi okazję do świętowania dla pracowników, Kontrahentów i przyjaciół. Welser Profile Historia przedsiębiorstwa (6)

Więcej niż dobre pomysły

Więcej niż dobre pomysły Wydanie 2009/2010, Numer 27 Magazyn Grupy KAEFER KAEFER Nasza strategia na przyszłość PRZEMYSŁ Proekologiczne technologie dla Projektu Albian Sands Dolphin Energy przyznaje nam kontrakt na prace serwisowe

Bardziej szczegółowo

List Prezesa Zarządu do Akcjonariuszy, Klientów i Pracowników

List Prezesa Zarządu do Akcjonariuszy, Klientów i Pracowników List Prezesa Zarządu do Akcjonariuszy, Klientów i Pracowników z pewnością zgodzą się Państwo ze stwierdzeniem, że rok 2000 był najważniejszym okresem w dotychczasowej historii Polskiego Koncernu Naftowego

Bardziej szczegółowo

Element pusty z wkładem w ramach jednego etapu technologicznego

Element pusty z wkładem w ramach jednego etapu technologicznego Magazyn ENGEL dla przemysłu tworzyw sztucznych. wrzesień 2014 Pierwsi uczniowie rozpoczęli naukę w Szanghaju ENGEL udostępnia podwójny system kształcenia zawodowego w Chinach Strona 7 Witamy na targach

Bardziej szczegółowo

Jubileusz na Ukrainie / 3

Jubileusz na Ukrainie / 3 www.raben-group.com www.freshlogistics.com.pl www.raben-sea-air.com Czasopismo dla Klientów Raben Group Maj 2013 Nasz rozwój w Europie Zachodniej Jubileusz na Ukrainie / 3 edytorial Być gotowym na zmiany

Bardziej szczegółowo

Polskę. spojrzenie na. Sieci: Mobis Czech: jeszcze bliżej! Satteldorf: przestrzeń dla wzrostu. W numerze także:

Polskę. spojrzenie na. Sieci: Mobis Czech: jeszcze bliżej! Satteldorf: przestrzeń dla wzrostu. W numerze także: Magazyn klientów i pracowników grupy Geis I czerwiec 2014 I www.geis.pl W numerze także: Mobis Czech: jeszcze bliżej! Satteldorf: przestrzeń dla wzrostu Sieci: spojrzenie na Polskę 2 Od Redakcji Szanowni

Bardziej szczegółowo

Nr 22/2010. W praktyce

Nr 22/2010. W praktyce Nr 22/2010 W praktyce Spis treści 04 Pionier SFS Hans Huber wspomina 50 lat swojej działalności produkcyjnej. 14 Producent mebli IKEA zakończył we Francji pierwszy etap budowy największego centrum logistycznego

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności DEKPOL S.A. za rok 2014

Sprawozdanie Zarządu z działalności DEKPOL S.A. za rok 2014 Sprawozdanie Zarządu z działalności DEKPOL S.A. za rok 2014 Pinczyn, dnia 29 kwietnia 2015 roku Spis treści: 1. WYBRANE DANE FINANSOWE... 4 2. ORGANIZACJA DEKPOL SA... 6 2.1. Podstawowe informacje o Spółce...

Bardziej szczegółowo

BIZNES PLAN BUDOWY I ZAGOSPODAROWANIA DRUGIEJ HALI WYSOKIEGO SKŁADOWANIA

BIZNES PLAN BUDOWY I ZAGOSPODAROWANIA DRUGIEJ HALI WYSOKIEGO SKŁADOWANIA BIZNES PLAN BUDOWY I ZAGOSPODAROWANIA DRUGIEJ HALI WYSOKIEGO SKŁADOWANIA Lokalizacja projektu: Sped-Log Sp. z o.o. Ul. Hutnicza 36/18 91-756 Łódź Łódź, styczeń 2004 r. SPIS TREŚCI 1. CEL I ZAKRES PROJEKTU...

Bardziej szczegółowo

str. Na dziś i na przyszłość str. Szlachetna forma prostego kształtu Światło w Klinice Zdrowego Uśmiechu Polecamy nowy dział: LED Line str. str.

str. Na dziś i na przyszłość str. Szlachetna forma prostego kształtu Światło w Klinice Zdrowego Uśmiechu Polecamy nowy dział: LED Line str. str. ACRON 100 Na dziś i na przyszłość VENEZ 30 Szlachetna forma prostego kształtu Światło w Klinice Zdrowego Uśmiechu Polecamy nowy dział: LED Line str. 28 str. 36 str. 40 str. 73 Złoty sponsor targów Spis

Bardziej szczegółowo

ROZDZIAŁ V DANE O DZIAŁALNOŚCI EMITENTA

ROZDZIAŁ V DANE O DZIAŁALNOŚCI EMITENTA ROZDZIAŁ V DANE O DZIAŁALNOŚCI EMITENTA 1 Podstawowe informacje o działalności Emitenta 1.1 Wprowadzenie Działalność podstawowa Emitenta polega na produkcji i dystrybucji artykułów wykorzystywanych do

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE O FIRMACH NOMINOWANYCH DO NAGRODY GOSPODARCZEJ STOWARZYSZENIA SZCZECIŃSKIEGO OBSZARU METROPOLITALNEGO ZA ROK 2011

INFORMACJE O FIRMACH NOMINOWANYCH DO NAGRODY GOSPODARCZEJ STOWARZYSZENIA SZCZECIŃSKIEGO OBSZARU METROPOLITALNEGO ZA ROK 2011 INFORMACJE O FIRMACH NOMINOWANYCH DO NAGRODY GOSPODARCZEJ STOWARZYSZENIA SZCZECIŃSKIEGO OBSZARU METROPOLITALNEGO ZA ROK 2011 ul. Janosika 8, 71-424 Szczecin tel. 91 44 96 090 NIP 851-29-42-637 biuro@som.szczecin.pl

Bardziej szczegółowo

4.16 Fabryka Przewodów i Kabli ELPAR II Sp. z o.o.

4.16 Fabryka Przewodów i Kabli ELPAR II Sp. z o.o. ELPAR Parczew 361 Zamierzenia inwestycyjne i perspektywy rozwoju w najbliższych latach Najważniejsze inwestycje firmy i perspektywy rozwoju na najbliższe lata to: rozbudowa Fabryki, hal produkcyjnych,

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu SCO-PAK SA z siedzibą w Warszawie z działalności Spółki za okres od 01.01.2013 do 30.09.2013 roku.

Sprawozdanie Zarządu SCO-PAK SA z siedzibą w Warszawie z działalności Spółki za okres od 01.01.2013 do 30.09.2013 roku. Sprawozdanie Zarządu SCO-PAK SA z siedzibą w Warszawie z działalności Spółki za okres od 01.01.2013 do 30.09.2013 roku. Spis treści: 1. Historia Spółki... 2 2. Organizacja i stan prawny spółki... 3 3 Kapitał

Bardziej szczegółowo

Lublin, czerwiec 2013 r.

Lublin, czerwiec 2013 r. Analiza obszaru aglomeracji miasta Lublin w zakresie rozwoju bazy usług logistycznych i nowoczesnych powierzchni magazynowych w odniesieniu do zapotrzebowania rynku lokalnego i ruchu transgranicznego Lublin,

Bardziej szczegółowo

Drodzy Pracownicy, Drodzy Przyjaciele firmy KAEFER! Dynamiczny rozwój na całym świecie: Więcej niż dobre pomysły

Drodzy Pracownicy, Drodzy Przyjaciele firmy KAEFER! Dynamiczny rozwój na całym świecie: Więcej niż dobre pomysły Wydanie 2005, nr 23 Magazyn Grupy KAEFER GRUPA KAEFER. Nowe Spółki w Europie Wschodniej Chiny nowe perektywy Afryka Południowa otrzymuje nagrodę bezpieczeństwa; Safety Awards BUDOWA STATKÓW Duże zapotrzebowanie

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PZ CORMAY

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PZ CORMAY Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PZ CORMAY z siedzibą w Łomiankach za okres 01-01-2014 do 30-06-2014 Janusz Płocica Prezes Zarządu Wojciech Suchowski Wiceprezes Zarządu Łomianki, 01-09-2014

Bardziej szczegółowo

MX-X Nowa odsłona. Uroczyste otwarcie Oddziału Gdańsk. Pomarańczowa rewolucja E-samochody pod okiem STILL. RX 50 produktem roku 2011!

MX-X Nowa odsłona. Uroczyste otwarcie Oddziału Gdańsk. Pomarańczowa rewolucja E-samochody pod okiem STILL. RX 50 produktem roku 2011! Biuletyn informacyjny 2/2012 Uroczyste otwarcie Oddziału Gdańsk Pomarańczowa rewolucja E-samochody pod okiem STILL RX 50 produktem roku 2011! MX-X Nowa odsłona OD REDAKCJI 3 SPIS TREŚCI biuletyn informacyjny

Bardziej szczegółowo

DEKLARACJA ŚRODOWISKOWA. Wydanie V. Zatwierdził: Prezes Zarządu. Jacek Koźlecki. Data: 14.10.2010 r.

DEKLARACJA ŚRODOWISKOWA. Wydanie V. Zatwierdził: Prezes Zarządu. Jacek Koźlecki. Data: 14.10.2010 r. Wydanie V Zatwierdził: Prezes Zarządu Jacek Koźlecki Data: 14.10.2010 r. Leszcze 2010 1 Wydawca: Dolina Nidy sp. z o. o. Leszcze 15, 28-400 Pińczów www.dolina-nidy..com.pl e-mail: biuro@dolina-nidy.com.pl

Bardziej szczegółowo

Magazyn fi rmowy. www.ssi-schaefer.pl. Wydanie 2/2013. Branża farmaceutyczna Temat główny Salus: modelowe rozwiązanie w branży

Magazyn fi rmowy. www.ssi-schaefer.pl. Wydanie 2/2013. Branża farmaceutyczna Temat główny Salus: modelowe rozwiązanie w branży Wydanie 2/2013 Magazyn fi rmowy Branża farmaceutyczna Temat główny Salus: modelowe rozwiązanie w branży Przemysł spożywczy Organizacje charytatywne 4 Gerolsteiner: logistyka 9 Unicef: centrum ogólnoświa-1towych

Bardziej szczegółowo

bui ldi Skonfiguruj budynek EcoBuild online astron news Wywiad Etienne Lesuisse, Dyrektor Produkcji Nowość Budynki z naturalnym oświetleniem

bui ldi Skonfiguruj budynek EcoBuild online astron news Wywiad Etienne Lesuisse, Dyrektor Produkcji Nowość Budynki z naturalnym oświetleniem astron bui ldi ngs news Listopad 2013 www.astron.biz Skonfiguruj budynek EcoBuild online Wstęp Hans Berger Nowe możliwości sprzedażowe Konfigurator EcoBuild Wywiad Etienne Lesuisse, Dyrektor Produkcji

Bardziej szczegółowo

inside Historia handlującego śrubami Ferdinanda Grossa dobitnie 150 lat firmy Ferdinand Gross Żywa historia przemysłu Druga wojna światowa sprowadziła

inside Historia handlującego śrubami Ferdinanda Grossa dobitnie 150 lat firmy Ferdinand Gross Żywa historia przemysłu Druga wojna światowa sprowadziła inside SPECJALNE WYDANIE JUBILEUSZOWE 150 lat firmy Ferdinand Gross Kontynuator i kreator Emil Gross przejmuje firmę handlową w trudnych czasach. W latach dwudziestych XX w. skutki pierwszej wojny światowej

Bardziej szczegółowo

4str. Nasz biuletyn. Dzięki dobrej. Euro 2012. w numerze: Sąd koleżeński PUDS. Centrum Stahl-Service. str. NUMER 02/ 2007. Temat numeru: Od redakcji

4str. Nasz biuletyn. Dzięki dobrej. Euro 2012. w numerze: Sąd koleżeński PUDS. Centrum Stahl-Service. str. NUMER 02/ 2007. Temat numeru: Od redakcji www.puds.pl w numerze: NUMER 02/ 2007 Numer 2/2007 (3) Kwartalnik Polskiej Unii Dystrybutorów Stali 4str. 3 9 Ważne inwestycje 10 14 Temat numeru: Euro 2012 16 19 Przejęcia na rynku, konsolidacje 20 21

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK DOBRYCH PRAKTYK PROJEKT SZKOLENIOWY PRZYGOTOWANIE DO EKSPORTU

PODRĘCZNIK DOBRYCH PRAKTYK PROJEKT SZKOLENIOWY PRZYGOTOWANIE DO EKSPORTU PODRĘCZNIK DOBRYCH PRAKTYK PROJEKT SZKOLENIOWY PRZYGOTOWANIE DO EKSPORTU Warszawa 2006 Redakcja: Elżbieta Buczko-Cichońska (ARUP) Zenon Lewandowski (PAG Uniconsult) Ireneusz Kołodziej (PAG Uniconsult)

Bardziej szczegółowo

Raport Odpowiedzialności Społecznej FARM FRITES POLAND SA

Raport Odpowiedzialności Społecznej FARM FRITES POLAND SA Raport Odpowiedzialności Społecznej FARM FRITES POLAND SA 2012-2013 Informacja o raporcie Niniejszy dokument jest pierwszym raportem firmy Farm Frites Poland SA (FFP), dotyczącym zrównoważonego rozwoju

Bardziej szczegółowo

www.ssi-schaefer.pl efektywność Magazyn firmowy Jesień 2011/19 Przykłady dobrych praktyk w handlu detalicznym Temat przewodni 2

www.ssi-schaefer.pl efektywność Magazyn firmowy Jesień 2011/19 Przykłady dobrych praktyk w handlu detalicznym Temat przewodni 2 Jesień 2011/19 Magazyn firmowy Temat przewodni 2 Przykłady dobrych praktyk w handlu detalicznym 4 Nowości produktowe 15 New Wave: planowanie rozwiązań systemowych przy braku danych Coop: precyzyjnie opracowane

Bardziej szczegółowo

Wydawca ABKOWICZ PRESS. ul. Cukrowa 45-5 71-004 Szczecin tel. 091/8854804. fax 091/8854803. Członek Północnej Izby Gospodarczej.

Wydawca ABKOWICZ PRESS. ul. Cukrowa 45-5 71-004 Szczecin tel. 091/8854804. fax 091/8854803. Członek Północnej Izby Gospodarczej. Włodzimierz Abkowicz 17 Sobtur 28 Bunge 16 Starmot 12 4 Szczecińskie Towarzystwo Elewator Ewa 24 28,36 Budownictwa Społecznego 17,31 Terminal Promowy Świnoujście Deloitte 10, 16, 29 Unity Line Redaktor

Bardziej szczegółowo

Plan rozwoju eksportu firmy AXPOL TRAIDING

Plan rozwoju eksportu firmy AXPOL TRAIDING Plan rozwoju eksportu firmy AXPOL TRAIDING Wykonawca:... Pieczęć firmowa, data oraz podpis wykonawcy Przyjmuję i zatwierdzam załączony dokument Plan Rozwoju Eksportu sporządzono 14.03.2011 16.05.2011 Uzupełnienie

Bardziej szczegółowo

CZĘŚĆ III DOKUMENT REJESTRACYJNY DLA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH TRAS-INTUR S.A. 1. OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA INFORMACJE ZAMIESZCZONE W PROSPEKCIE

CZĘŚĆ III DOKUMENT REJESTRACYJNY DLA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH TRAS-INTUR S.A. 1. OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA INFORMACJE ZAMIESZCZONE W PROSPEKCIE CZĘŚĆ III DOKUMENT REJESTRACYJNY DLA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH TRAS-INTUR S.A. 1. OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA INFORMACJE ZAMIESZCZONE W PROSPEKCIE 1.1. EMITENT Firma: Tras - Intur Spółka Akcyjna Siedziba: Inowrocław

Bardziej szczegółowo

O nas. Grupę Kapitałową ANWILU SA stanowi 10 spółek: Największą jest Spolana a.s., przejęta w październiku 2006 roku:

O nas. Grupę Kapitałową ANWILU SA stanowi 10 spółek: Największą jest Spolana a.s., przejęta w październiku 2006 roku: O nas Grupa ANWIL produkuje i sprzedaje suspensyjny polichlorek winylu, nawozy azotowe, chloroalkalia oraz inne chemikalia. Należymy do Grupy Kapitałowej PKN ORLEN S.A., największej i najbardziej nowoczesnej

Bardziej szczegółowo

Rittal The System. Innowacje systemowe dla infrastruktury IT. Faster Better Worldwide. BROSZURA REFERENCYJNA

Rittal The System. Innowacje systemowe dla infrastruktury IT. Faster Better Worldwide. BROSZURA REFERENCYJNA Rittal The System. Faster Better Worldwide. Innowacje systemowe dla infrastruktury IT BROSZURA REFERENCYJNA Prosta droga do idealnego centrum obliczeniowego Centra obliczeniowe są złożonymi systemami.

Bardziej szczegółowo