Odkąd nie palę, jest mi dużo łatwiej. Twój przewodnik po tym jak skutecznie rzucić palenie z programem Smokefree

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Odkąd nie palę, jest mi dużo łatwiej. Twój przewodnik po tym jak skutecznie rzucić palenie z programem Smokefree"

Transkrypt

1 Odkąd nie palę, jest mi dużo łatwiej. Twój przewodnik po tym jak skutecznie rzucić palenie z programem Smokefree

2 02 Smokefree Pierwsze kroki do rzucenia palenia Brawo Program Smokefree zapewnia porady i wsparcie dla palących oraz oferując pomoc zachęca by skutecznie rzucili palenie. Usługiświadczonewramachprogramusąw większościprzypadkówbezpłatne.* Stworzoneprzezekspertówibyłychpalaczy,lokalne poradnieantynikotynowenhsstopsmokingsevices oferująusługi,któreświadczonesąprzez pracownikównhs. *Jeślizwyklepłaciszzarecepty,wówczasrównieżkupującśrodki ułatwiającerzuceniepalenia zarównoteprzepisaneprzez pracownikównhs,jakteżdostępnebezrecepty możezostać pobranaopłata....czytając tę ulotkę stawiasz pierwszy krok na drodze do skutecznego uwolnienia się od nałogu. Dołącz do tysięcy osób, którym to się udało pokonując cztery następujące etapy: Pomyśl Przygotuj się Rzuć palenie Wytrwaj Więcejinformacjinastronie 5 Więcejinformacjinastronie 11 Więcejinformacjinastronie 15 Więcejinformacjinastronie 25 Na stronie 26 znajdziesz 4-etapowy Kalendarz skorzystaj z niego chcąc skutecznie rzucić palenie. Nie masz nic do stracenia poza swoim nałogiem. 03

3 Smokefree Pierwsze kroki do rzucenia palenia Etap 1: Pomyśl 05 1 Pomyśl o rzuceniu palenia Rozpoczynając przygotowania do rzucenia palenia, zacznij postrzegać siebie jako osobę niepalącą. Pomyśl, jak dobrze możesz się czuć będąc wolnym od nałogu. Pomyśl,jakby tobyłogdybyśmógł/mogła budzić się codziennie z poczuciem świeżości i wolności, mając więcej energii, więcej pieniędzy i więcej wigoru. Aby tego dokonać, podążaj krokami przedstawionymi w dalszej części tej broszury. Chcąc uzyskać pomoc, zobacz strony naszego 4-etapowego Kalendarza. Rzuciłampalenie rok temu. Byłatomoja najlepszadecyzja.

4 06 Smokefree Pierwsze kroki do rzucenia palenia Etap 1: Pomyśl 07 1 Pomyśl pozytywnie Rzucenie palenia nie jest łatwe, szczególnie kiedywydajesię,żetyleosóbdookołapali.jednak okazuje się, że dotyczy to tylko 21% ludności, a każdego dnia coraz więcej osób decyduje się zerwać z nałogiem. ChociażtoTwójwybóri Twojadroga inni mogą także na tym skorzystać. JaknaprzykładTwojarodzina,zktórą będzieszmógł/mogłaspędzaćwięcejczasu. Rzucającpaleniemożeszliczyćnato,żebędziesz obecny/-akiedytwoje dzieci dorastają i zakładają własne rodziny. Byćmożezpowodu nałoguodeszłabliskaciosobaidlategoteżchcesz miećpewność,żebył to ostatni raz kiedy spotkało to Twoją rodzinę. Myślenie o innych wchwilipodejmowania decyzji o rzuceniu palenia możedaćcisiłę,aoniwszyscymogąstać siępóźniejczęściątwojegosukcesu. Rzucając palenie pamiętaj, żenie jesteś sam. Mogę to zrobić!

5 08 Smokefree Pierwsze kroki do rzucenia palenia Etap 1: Pomyśl 09 1 Pomyśl o swoim zdrowiu Rzuceniepaleniaznacznie zwiększa Twojeszanse nadłuższe życie. Kiedy tylko zdecydujesz się na ten krok jużpo20 minutach Twójorganizm rozpocznieprocesregeneracji,naprawiającszkody wyrządzoneprzeztewszystkielatatrwaniawnałogu. Zmniejsz prawdopodobieństwo zachorowania na raka płuc i oddychaj swobodniej. Zmniejsz ilość flegmy w płucach. Obudź się rano bez tego okropnego kaszlu. Zmniejsz uczucie zmęczenia i rób więcej rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność. Zmniejsz prawdopodobieństwo wystąpienia u Ciebie zawału serca i wykonuj ćwiczenia z większą swobodą. Twój stan zaczyna się poprawiać od razu jak tylko rzucisz palenie. po 20 minutach po 8 godzinach po 24 godzinach po 48 godzinach po 72 godzinach w przeciągu 2 12 tygodni w przeciągu 3 9 miesięcy po 5 latach po 10 latach Twojeciśnienie krwiipulswracają do normy. Poprawia się też krążeniekrwi szczególniew obrębierąkistóp. Poziomnikotynyi tlenkuwęglawe krwizmniejsza się o połowę. Poziomtlenu wraca do normy. Tlenekwęgla zostaje usunięty z organizmu a płucazaczynają się oczyszczać ze śluzuiinnych zanieczyszczeń. Twójorganizm jestwolny od nikotyny. Zauważyszjak poprawiły się Twojezmysły węchuismaku. Oddychaszłatwiej imaszwięcej energii. W całym Twoim organizmie poprawiło się krążeniekrwi. Łatwiej Ci teraz chodzićićwiczyć. Pojemność Twoichpłuc może się zwiększyć o 5 10%. Możesz pożegnać się z kaszlem,zadyszkąi świszczącym oddechem. Prawdopodobieństwo wystąpienia u Ciebie zawału serca wporównaniu dopalacza zmniejszyło się o połowę. Prawdopodobieństworakapłuc w porównaniu do palacza zmniejszyło się o połowę aryzyko wystąpieniau Ciebiezawałuserca jestteraztakie samo jak u kogoś kto nigdy nie palił.

6 Smokefree Pierwsze kroki do rzucenia palenia Etap 2: Przygotuj się 11 2 Przygotuj się na lepsze jutro Przygotowaniesiędorzuceniapaleniawymaga praktycznego podejścia do sprawy. Nie jest to tylko sprawdzian Twojej silnej woli. Toposiadanieplanu działania, zrozumienie dlaczego człowiek sięga po papierosa oraz znalezienienajlepszego dla siebie rozwiązania, jakteżotoczeniesięosobami oferującymi wsparcie orazustaleniedatyzerwaniaznałogiem. Chcębyćobecny najej ślubie. Chcąc uzyskać pomoc, zobacz strony naszego 4-etapowego Kalendarza.

7 12 Smokefree Pierwsze kroki do rzucenia palenia Etap 2: Przygotuj się 13 2 Przygotuj dobry plan Chcąc ustalić datę zerwania z nałogiem oraz odpowiednio się do tego przygotować: Skontaktujsiezlokalnąporadniąantynikotynową NHS Stop Smoking Service, gdziepomocyudzielą Ciwyszkolenidoradcy. Zastanówsię,cosprawia,żepaliszistarajsięplanować działania z wyprzedzeniem. Stawiajmałe kroki imiejpozytywnenastawieniedo tegocorobisz. Rzucajpaleniezprzyjacielem-palaczemabyściemogli sięwzajemnie wspierać w walce z nałogiem. Stosujprodukty ułatwiające rzucenie palenia by kontrolowaćobjawygłodunikotynowego. Unikaj sytuacji, wktóychmożeszulecpokusiezapalenia papierosa. Zapisujilepieniędzyoszczędzasz zaplanuj jaką nagrodę sobie zafundujesz za zaoszczędzone pieniądze. Ipamiętajbypowtarzać: Mogę to zrobić, mogę to zrobić, mogę to zrobić, mogę to zrobić, mogę to zrobić, mogę to zrobić.

8 Rozmowazwłaściwą osobą miałaogromne znaczenie. Smokefree Pierwsze kroki do rzucenia palenia Etap 3: Rzuć palenie 3 Rzuć palenie korzystając ze wsparcia, które jest dla Ciebie odpowiednie 15 Wielupalaczychcerzucićpalenie,aleniewiegdziesię zwrócićpowsparcie.profesjonalna pomoc może podwoić Twoje szanse na sukces. Istnieją różne sposoby na rzucenie palenia: skorzystajzusługtwojejlokalnejporadni antynikotynowejnhs Stop Smoking Service weźudziałwprogramiesmokefree Together ( Razem ) stosujprodukty ułatwiające rzucenie palenia (np.nikotynowaterapiazastępcza(ang.nicotine ReplacementTherapies,NRT)lublekarstwa). Usługi świadczone w ramach lokalnych poradni antynikotynowych NHS Stop Smoking Services są całkowicie bezpłatne.* Chcąc uzyskac pomoc, zobacz strony *Jeślizwyklepłaciszzarecepty,wówczasrównieżkupującśrodki ułatwiającerzuceniepalenia zarównoteprzepisaneprzez pracownikównhs,jakteżdostępnebezrecepty możezostać pobranaopłata.

9 16 Smokefree Pierwsze kroki do rzucenia palenia Etap 3: Rzuć palenie 17 3 Rzuć palenie ze swoją lokalną poradnią antynikotynową NHS Stop Smoking Service Twojalokalnaporadniaantynikotynowa NHS Stop Smoking Service udzieli Ci wsparcia, którego będziesz potrzebować popodjęciu decyzjiozerwaniuznałogiem.wporadni zatrudnienisąeksperci, którzypomogącizrozumieć dlaczegopaliszorazstworzą plan ułatwiający Ci rzucenie nałogu. Wsparcie dostosowane do Twoich potrzeb ZapewnimyCiwspółpracęzwyszkolonym doradcą.spotkaniamogąodbywaćsiew grupielubindywidualnie decyzjanależydo Ciebie.ZachęcimyCiędowyznaczeniadnia, wktórymrzuciszpalenieorazbędziemy motywowaćciędouczęszczaniana spotkania.naszdoradcasprawdzirównież stopieńtwojegouzależnieniaorazpomożeci wwyborzenajlepszegodlaciebiesposobu nauwolnieniesięodnałogu.doradziciteżw kwestiidoboruproduktówułatwiających rzuceniepalenia. Śledź swoje postępy Cotygodniowesprawdzaniepoziomutlenku węglamożepomócciwśledzieniu postępów,jakrównieżdaciobraztego jaktwójorganizmregenerujesiępo rzuceniupalenia.

10 18 Smokefree Pierwsze kroki do rzucenia palenia Etap 3: Rzuć palenie 19 3 Rzuć palenie z programem Smokefree Together ( Razem ) Dołączdoprogramu Smokefree Together aotrzymaszodnaspocztąniezbędne pakiety informacyjne. W kluczowych momentach Twojej walki z nałogiem będziemy służyć Ci radą, dzwoniąc oraz wysyłając motywujące wiadomości tekstowe i e. Nawetjeślinie będzieszmógł/mogłauczęszczaćnaspotkania organizowaneprzezlokalneporadnieantynikotynowe NHSStopSmokingServices,nadalmożeszliczyć na nasze wsparcie i to bezpłatnie. Dzisiaj jest ten dzień! Możesz to zrobić! Zadzwoń do mnie jeśli chcesz porozmawiać! Jesteśmy po Twojej stronie ProgramSmokefreeTogethertozespół oddanychosób,które oferującwsparciew zmaganiachznałogiem sąpotwojejstronie. Niezbędnąpomocotrzymaszprostododomu. Z Tobą przez cały czas Zanimsięznamiskontaktujesz,zastanówsię kiedychceszrzucićpalenie.gdyjuż podejmiesztakądecyzję będziemyci towarzyszliprzezcałyczaswtwojejwalcez nałogiem. Możesz to zrobić! BędziemysięzTobąkontaktować oferując pomoc,poradyorazwsparcie jeszczena długoprzedwyznaczonąprzezciebiedatą rzuceniapalenia,jakrównieżnakrótkoprzed oraztużpodniu,wktórymzdecydowałeś/ zdecydowałaśsięskończyćznałogiem. Cenne wskazówki Dziękibadaniommedycznymorazpomocy byłychpalaczy oferowanaprzeznaspomoc macharakterzarównopraktyczny,jaki profesjonalny.

11 20 Smokefree Pierwsze kroki do rzucenia palenia Etap 3: Rzuć palenie 3 Rzuć palenie z niewielką pomocą środków wspomagających Pierwsze tygodnie bezpapierosamogąbyć naprawdętrudne.jesttookres,wktórymtwój organizm zmaga się z fizycznym uzależnieniem. Stantenmijapopewnymczasie,jednakabysobie pomóc na tym wczesnym etapie walki z nałogiem, możeszzacząćstosowaćprodukty wspomagające rzucanie palenia. Jaktylkouporasz sięzgłodemnikotynowym,zobaczysz,żebędzie Ci dużo łatwiej wytrwać w swoim postanowieniu. Większe szanse na sukces StosującNikotynowąTerapięZastępczą(ang. NicotineReplacementTherapy,NRT) dostarczyszswojemuorganizmowinikotyny, którejsiędomaga,unikającjednocześnie substancjichemicznychwystępującychw papierosach np.cyjankuczytlenkuwęgla. Dzięki temu tego typu terapia nie powoduje raka. Narynkudostępnychjest sześćproduktówułatwiającychzmaganiaz głodemnikotynowym.sąto:plastry,gumydo żucia,pastylki,mikrotabletki,inhalatoryoraz aerolozedonosa.wszystkiezwymienionych środkówdostępne są zarównona receptę, jakibezpośredniowaptece.całeleczenietrwa zazwyczaj10 12tygodni.Terapia zastępcza jest odpowiednia dla większości dorosłych, jednakjeślichorujesznaserce, maszproblemyzukłademkrążenialubteż regularnieprzyjmujeszjakieślekarstwa przed zastosowaniemterapiiskonsultujsięzeswoim lekarzem.także kobiety w ciąży chcące rozpocząć terapię zastępczą powinny najpierw porozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem lub położną. Nie poddawaj się JeżelijedenśrodekokazujesiębyćwTwoim przypadkunieskuteczny,wypróbujinnylub stosujjednocześniekilkaproduktów.w przypadkusilnegogłodunikotynowego, stosowanie kilku różnych produktów może okazać się bardzo skuteczne. Aby uzyskaćjaknajlepszerezultaty,pamiętaj by przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Poradnatemattegojak stosowaćproduktyzastępującenikotynę udzielącitakżetwójfarmaceuta,doradcaw lokalnejprzychodniantynikotynowejnhsstop SmokingServiceorazlekarz Produkty wchodzące w skład Nikotynowej Terapii Zastępczej (NRT): 1. Plastry 4. Mikrotabletki 2. Gumydożucia 5. Aerozoldonosa 3. Pastylki 6. Inhalator 3. Rzucanie palenia z wykorzystaniem produktów Nikotynowej Terapii Zastępczej (NRT) toprzede wszystkimwybórproduktu, który najlepiej odpowiada Twojemu stylowi życia. Abyproduktyzastępujace nikotynębyływpełniskuteczne,trzebawiedziećjakje stosować.dlategoteżzapoznaniesięzdostępnymi opcjami pomoże Ci wybrać tę, która jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Znajdź odpowiednią dla SIEBIE metodę! ? 6. 21

12 22 Smokefree Pierwsze kroki do rzucenia palenia Etap 3: Rzuć palenie 23 3 Rzuć palenie z produktem, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom Musisz uporać się z głodem TERAZ? Aerozol do nosa możebyćbardzoprzydatny kiedypotrzebujesznatychmiastowejdawki nikotyny(np.kiedybudziszsięranolubkiedy inneprodukty,którestosujesznieuwalniają nikotynywwystarczającodlaciebieszybki sposób).aerozoldostarczaszybkąiskuteczną dawkęnikotynypoprzeznabłoneknosa. Potrzebujesz środka, który wystarcza na cały dzień i którego dawkowanie możesz regulować? Gumydożucia,mikrotabletkioraz pastylkiprzyjmowanesądoustnieimogą pomócciwmomencie,wktórymtwój organizmdomagasięnikotyny. Gumy do żucia sądobrym całodziennymsposobemnaradzenie sobiezgłodemnikotynowym.starajsię żućokoło10 15listkówdziennie. WzależnościodtegojaksilnyjestTwój głód możeszstosowaćgumy zawierające2lub4mgnikotyny. Mikrotabletki zawierającenikotynę rozpuszczająsię,kiedyumieściszjepod językiem. Pastylki rozpuszczająsiępowoli uwalniającnikotynę.możetopotrwać nawetdo30minut. Chcesz w ciągu dnia po prostu zapomnieć o paleniu i głodzie nikotynowym? Plastry nikotynowe pomogąciprzetrwać dzieńniemyślącogłodzienikotynowym. Dostępnesądwarodzajeplastrów 16oraz 24-godzinne którecojakiśczasuwalniają poprzezskóręniewielkąilośćnikotynydo organizmu.zanimpoczujeszichdziałanie możeupłynąć30minut,dlategoteżjeśli uważasz,żepotrzebujeszczegośoszybszym działaniu,byćmożewartorozważyćinneopcje. Chcesz zająć czymś ręce? Inhalator uwalniaparęnikotynową, któranastępniejestabsorbowanaprzez jamęustnąigardło.jeślibrakujeci nawykupodnoszeniapapierosadoust, inhalatormożeokazaćsiędlaciebie dobrymrozwiązaniem. Aby uzyskać więcej informacji na temat Nikotynowej Terapii Zastępczej oraz produktów wspomagających rzucenie palenia, porozmawiaj z doradcą w Twojej lokalnej poradni antynikotynowej NHS Stop Smoking Service, lekarzem pierwszego kontaktu (GP) lub farmaceutą. Szukasz alternatywy dla Nikotynowej Terapii Zastępczej (NRT)? PozaNikotynowąTerapiąZastępcząistnieją takżeinne dostępnenareceptę produkty, którepomogącirzucićpalenie,zmieniając sposóbreakcjitwojegoorganizmunanikotynę. Champix (Wareniklina)orazZyban (ChlorowodorekBupropionu)osłabiająTwój głódnikotynowy.preparatytedostępnesąw postacitabletek,którezaczynaszprzyjmować natydzieńlubdwaprzedrzuceniempalenia. Leczenietrwazazwyczaj8 12tygodni.Tabletki możnakupićwyłącznienareceptęiniesąone dostępnedlakobietwciążyorazdlaosób, którenieukończyły18lat.

13 Smokefree Pierwsze kroki do rzucenia palenia Etap 4: Wytrwaj 25 4 Wytrwaj, wierząc, że Ci się uda Udałomisiędopiero za siódmym razem, alecieszęsię,żewytrwałam. Jeśliponowniezacznieszpalić nie trać nadziei... zerwanie z nałogiem może udać się dopiero za którymś podejściem. Istniejewielesposobówna rzuceniepanieniaasukces polega na znalezieniu odpowiedniej dla siebie metody. Lokalne poradnieantynikotynowenhsstopsmoking Servicessąpoto,abyCięwspierać,aichpracownicy zawszechętniepomogąciorazpodpowiedzą jakradzićsobiezgłodemnikotynowym. Doświadczenie zdobyte we wcześniejszych próbach możeszzawszewykorzystaćpalnując nowysposóbrzucenianałogu. Chcąc uzyskać pomoc, zobacz strony

14 26 Smokefree Pierwsze kroki do rzucenia palenia 27 Ten 4-etapowy Kalendarz należy do: Imię i nazwisko: Notowanie postępów może pomóc Ci w odniesieniu sukcesu. Twój 4-etapowy Kalendarz zawiera przydatne ćwiczenia, które pomogą Ci na Twojej drodze do zerwania z nałogiem. Właśnie zacząłeś / zaczęłaś pierwszy etap Wypełniając części kalendarza aby uniknąć smug najlepiej użyj długopisu. 1

15 28 Smokefree PierwszekrokidorzuceniapaleniaEtap 1: Pomyśl 29 1 Pomyśl poważnie o rzuceniu palenia Ile kosztuje Cię palenie? PoliczilekosztujeCiępalenie.Możeokazaćsię,żenapapierosy wydajesz więcej pieniędzy niż myślisz. Wszystko zaczyna się od tego. Dziennykoszt: Tygodniowykoszt: Pomnóżtękwotęprzez52,aby uzyskaćrocznykoszt: nadzień natydzień narok Co możesz zyskać? WięcejpieniędzydlaCiebieiTwojejrodziny Lepszy,wyostrzonyzmysłwęchuismaku,świeższyoddech Mniejstresuiniepokoju Dobrezdrowie zmyśląotwoichdzieciach Czystszepłucaimocniejszeserce Pomyśl więc naprzód jeśli teraz nie rzucisz palenia: Wprzeciągukolejnychtrzech latwydasz: Wprzeciągu pięciu lat: Wprzeciągudziesięciu lat: Pomyśl,comógłbyś/mogłabyśsobiekupić zazaoszczędzone pieniądze? Pięć powodów, dlaktórychwartorzucićpalenie? Nowebuty?Wypadweekendowyalbowakacje? Wymarzonakuchnia?Karnet wstępu?!!!!!!!!! 4. 5.

16 30 Smokefree PierwszekrokidorzuceniapaleniaEtap 1: Pomyśl 31 1 Pomyśl dlaczego palisz? Dlaczego nadal palisz? Palenie to przyzwyczajenie. OkreśloneporydniamogąuCiebie wywoływaćchęćzapaleniapapierosa.uświadomieniesobie,copowoduje wnaschęćsięgnięciapopapierosa,pomagawwalceznałogiem. Czy są to wystarczająco dobre powody, żeby nadal trwać w nałogu? Dlaczego zacząłeś / zaczęłaś palić? Abywyglądaćdoroślej Abybyć cool Bopaląmoiprzyjaciele irodzina Abyczućsiędorosłym Cośjeszcze? Abybyćtwardzielem Abyzostaćzaakceptowanym Zciekawości Bomiałem/miałamochotę zapalić Kiedy chęć zapalenia papierosa jest najsilniejsza? Poprzebudzeniusię Wtrakcierozmowy telefonicznej Przydrinku Podczasoglądaniatelewizji Inneokoliczności? Wtrakciespotkań towarzyskich Poposiłku Wtowarzystwieprzyjaciół irodziny Czytającgazetę Dlaczego warto rzucić palenie? Który z powyższych powodów jest nadal aktualny? Argumenty za paleniem Argumenty przeciw paleniu

17 32 Smokefree PierwszekrokidorzuceniapaleniaEtap 2: Przygotuj się 33 2 Przygotuj się do dnia, w którym rzucisz palenie W dniu, w którym rzucisz palenie, Twoje życie zmieni się na lepsze. Poznaj powody, dla których palisz AbyzrozumiećdlaczegopaliszicowywołujeuCiebiechęćsięgnięcia popapierosa wypełnijwprzeciągukolejnegodnialubdwóch poniższykalendarz. O której godzinie zapaliłeś / -aś papierosa Co wtedy robiłeś / -aś Jak silna (w skali 1 10) była chęć zapalenia Jak radzić sobie w sytuacjach prowokujących zapalenie papierosa Otokilkasposobównaradzeniesobiewtrudnychmomentach: Zajmijsieczymś Myśloczymśinnym Weźkilkagłębokichoddechów Wyjdźnaspacerlubprzejdźdoinnegopokoju Napijsięwodylubsoku Porozmawiajotymzprzyjacielem Popatrznalistęargumentówprzemawiającychzarzuceniem palenia(starajsięmiećjązawszeprzysobie) UżyjjednegozprodukótwNikotynowejTerapiiZastępczejlub innegośrodkaułatwiającegorzuceniepalenia PoprośopomocjednegozdoradcówwTwojejlokalnej przychodniantynikotynowejnhsstopsmokingservices Przygotujlistępomysłów,jakradzićsobiewsytuacjach, w których możesz się pokusić ozapaleniepapierosa.

18 34 Smokefree PierwszekrokidorzuceniapaleniaEtap 2: Przygotuj się 35 2 Przygotuj się do dnia, w którym rzucisz palenie W dniu, w którym rzucisz palenie, Twoje życie zmieni się na lepsze. Unikaj pokus Wybierającdatęrzuceniapalenia,wybierzdzień,kóryraczejnie będziestresujący Nienośprzysobiepapierosów,zapałekczyzapalniczki Unikajmiejsc,wktórychinnipalą W czasie pierwszego tygodnia Starajsięcałyczasczymśzajmować Unikajrutyny ustalinnyrozkładdnia Przebywajwmiejscachdlaniepalących Przebywajdużonaświeżympowietrzu Powtarzajsobie:Mogę to zrobić! Ustal dzień, w którym zaczniesz walczyć z nałogiem Dzień Miesiąc Rok Zapewnij sobie wsparcie ZadzwońdolokalnejprzychodniantynikotynowejNHS Stop Smoking Service ipoprośdoradcęopomocwrzuceniupalenia Porozmawiajzrodzinąiprzyjaciółmi Porozmawiajzkimś,komuudałosięrzucićpalenie Poszukajkogoś,ktorównieżpróbujezerwaćznałogiem ZadzwońnainfolinięSmokefreepodnumer Uzyskajwsparcieonlinenastronie lubwww.facebook.com/nhssmokefree Przypominaj sobie dlaczego rzucasz palenie Bonigdyniejestto tylko jeden papieros Bochceszodzyskaćkontrolę Bobędzieszzdrowszy/-a Idużobogatszy/-a Kto może Ci udzielić wsparcia? Też próbuję rzucić palenie! Pomożemy Ci kiedy będziesz tego najbardziej potrzebować! Możesz to zrobić! Nie jesteś sam.

19 36 Smokefree PierwszekrokidorzuceniapaleniaEtap 3: Rzuć palenie 37 3 Rzuć palenie ponieważ jesteś na to gotowy / -a Data Poziom tlenku węgla Zadzwoń na infolinię Smokefree zawsze kiedy chcesz, żeby ktoś z Tobą porozmawiał. Zobacz i poczuj jak Twój stan się poprawia PodczasTwoichspotkańzdoradcąpracującymwporadniantynikotynowej NHSStopSmokingServicemożliwebędziedokonaniepomiarutlenku węglawtwoimorganizmie.pomożecitośledzić postępy izobaczysz jaktwojeciałoregenerujesiępozerwaniuznałogiem. ZanotujponiżejswojepostępyizobaczjakszybkoTwójorganizmwraca donormy. Data Poziom tlenku węgla Call Zadzwoń Smokefree na infolinię on: Smokefree:

20 38 Smokefree PierwszekrokidorzuceniapaleniaEtap 4: Wytrwaj 39 4 Wytrwaj i bądź zawsze jeden krok do przodu Staraj się zrozumieć przez co przechodzisz i radź sobie lepiej z sytuacją, w której się znajdujesz. Radzenie sobie ze stresem OswojeniesięzmyśląobyciuniepalącymmożezająćCitrochę czasu podobniejakprzyzwyczajeniesiędonowegostylużycia. Musiszznaleźćróżnesposobyradzeniasobiezestresem: Bądźzesobąszczery/-aizapytaj,cotaknaprawdęCiędenerwuje Porozmawiajoswoichproblemachzkimś,komuufasz Zróbcośdlasiebiekażdegodnia Znajdźczasnarelaksisen Jakoosobaniepalącabędzieszmniejzestresowany/-aiłatwiej będzieciradzićsobiewtrudnychsytuacjach Radzenie sobie w trudnych sytuacjach Wróćdolistyzestrony31,naktórejzanotowałeś/-aś,cosprawiało, żenadalpaliłeś/-aś pamiętaj by tego unikać. Radzenie sobie z objawami głodu nikotynowego Wieleosóbwracadonałoguponieważwydajeimsię,żeniemogą sobieporadzićzobjawamigłodunikotynowego.przezpierwszych kilkadnimożebyćciciężko,alepamiętaj oznaczato,żetwój organizmzacząłsięregenerować. Symptomy Co się dzieje Jak sobie radzić Nieprzeparta chęć zapalenia papierosa Kaszel Głód Zaparcia i rozwolnienie Problemy ze snem Zawroty głowy Wahania nastroju, słaba koncentracja, drażliwość Mózgpotrzebujedawkinikotyny. Płucaoczyszczająsięzsubstancji smolistych. ZmieniasięTwójmetabolizm,aodkąd niepaliszjedzeniezaczynalepiej smakować. Twójorganizmwracadonormyi problemtenzczasemminie. Związanesązwydalaniemnikotynyz organizmu. Twójmózgotrzymujeterazwięcejtlenu niżtlenkuwęgla. Objawygłodunikotynowego szybko miną. Pamiętaj,żetomijapokilkutygodniach. Nastronie33znajdzieszlistęsposobów radzeniasobieztymproblemem. Stantenszybkominie.Wtejsytuacji mogąpomócciciepłenapoje. Jedzowoceiwarzywa,żujgumybez cukruorazpijdużowody. Pijdużowody,jedzświeżeowocei warzywaorazćwicz.jeśliproblemnie mija,wypróbujjedenzproduktów dostępnychbezreceptylubskontaktuj sięzlekarzem. Trwająokoło2 3tygodni.Ograniczilości spożywanejkawyiherbaty.przebywaj częściejnaświeżympowietrzuićwicz. Powinnyminąćpokilkudniach. Ostrzeżrodzinęiprzyjaciół poprośich owsparcie.nastronieobokznajdziesz wskazówkijaksobieradzićztym problemem. Jeśli będę odczuwać pokusę zapalenia papierosa, wtedy:

21 40 Smokefree PierwszekrokidorzuceniapaleniaEtap 4: Wytrwaj 41 4 Wytrwaj do końca Jeśli znowu zaczniesz palić nie przejmuj się. Wykorzystaj wcześniej zdobyte doświadczenia i spróbuj ponownie. Dlaczego znów zacząłem / zaczęłam palić? Myślałem/-am,żemogęzapalić tylko jednego? Niebyłem/-amprzygotowany/-ainiezastanowiłem/-amsię nadtymcosprawia,żepalę? Niewypracowałem/-amsposobówradzeniasobiezestresem? Przytyłem/-am? Wykorzystaj tę stronę do robienia notatek Co zrobię jeśli zapalę papierosa? Przypomnęsobieopowodach,dlaktórychchcęrzucićtennałóg. Wyrzucęwszystkiepapierosy,jakiemam. Będęunikaćsytuacji,wktórychzacząłem/zaczęłamponownie palić wyjdęnazewnątrzlubprzejdędoinnegopokoju. ZadzwoniędoprzyjacielalubnainfolinięSmokefree podnumer Będęmyślećpozytywnieipowtarzaćsobie,żesięuda.

22 42 Smokefree Pierwsze kroki do rzucenia palenia Brawo. Udało Ci się! Kiedy już na dobre rzucisz palenie i spojrzysz wstecz, nie będziesz w stanie uwierzyć ile czasu, pieniędzy i życia zmarnowałeś / -aś trwając w nałogu etap i mam na dobre pełną kontrolę nad własnym życiem.

23 Lokalne przychodnie antynikotynowe NHS Stop Smoking Services W celu uzyskania porad indywidualnie lub w grupie, wyślij QUIT oraz swój kod pocztowy na numer Bezpłatne porady, pomoc i wsparcie: Odwiedź lub Zadzwoń na infolinię Smokefree pod numer (w tygodniu od 9.00 do 20.00, w weekendy od do 17.00) lub skorzystaj z telefonu tekstowego Bo życie bez papierosa jest lepsze. Wyprodukowano przez Ministerstwo Zdrowia Crown copyright. Order No. 9000A/Polish/DH405409/0311 Jeśli nie korzystasz już z niniejszej broszury wyrzuć ją do pojemnika na papier w celu recyklingu.

SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY

SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY Rzucanie palenia w czasie ciąży PRZEWODNIK DLA KOBIET W CIĄŻY PRAGNĄCYC H RZUCIĆ PALENIE Ciąża i palenie Większość kobiet palących w czasie ciąży wie, że może być to

Bardziej szczegółowo

RZUĆ PALENIE ZACZNIJ ŻYĆ

RZUĆ PALENIE ZACZNIJ ŻYĆ LOKALNE USŁUGI NHS POMAGAJĄCE W RZUCENIU PALENIA STOP SMOKING Porady indywidualne lub grupowe. Wystarczy wysłać SMS o treści GIVE UP wraz z kodem pocztowym pod numer 88088 Infolinia NHS Smoking Helpline

Bardziej szczegółowo

Rzuć palenie razem z nami!

Rzuć palenie razem z nami! Rzuć palenie razem z nami! 11. Bądź przekonany, dlaczego chcesz rzucić Chcesz rzucić palenie, ale czy wiesz dlaczego? Slogan Palenie jest niezdrowe tu nie wystarczy. Aby zyskać motywację, potrzebujesz

Bardziej szczegółowo

Nigdy nie jest za późno by rzucić palenie

Nigdy nie jest za późno by rzucić palenie Nigdy nie jest za późno by rzucić palenie Klinika Rzucania Palenia Magdalena Przybyła www.polishpsychologistsclub.org To może być twoja szansa! Niezależnie od tego, czy palisz stale czy okazjonalnie 3

Bardziej szczegółowo

Rzucenie palenia to dla każdego wyzwanie i decyzja, którą trudno podjąć. Jest to jednak najważniejsza rzecz, którą można zrobić, by poprawić swój

Rzucenie palenia to dla każdego wyzwanie i decyzja, którą trudno podjąć. Jest to jednak najważniejsza rzecz, którą można zrobić, by poprawić swój Rzucenie palenia to dla każdego wyzwanie i decyzja, którą trudno podjąć. Jest to jednak najważniejsza rzecz, którą można zrobić, by poprawić swój stan zdrowia. Poza tym niesie ze sobą natychmiastowe korzyści.

Bardziej szczegółowo

styczeń 2015 Postanowienia Noworoczne Zdrowa dieta

styczeń 2015 Postanowienia Noworoczne Zdrowa dieta Kalendarz Postanowienia Noworoczne W tym roku na pewno schudnę, rzucę palenie, zacznę biegać, zadbam o siebie to nasze postanowienia, do których zwykle wracamy w Nowym Roku. Chcemy zmienić swoje życie,

Bardziej szczegółowo

Prezentacja antynikotynowa PAPIEROSOM POWIEDZ STOP

Prezentacja antynikotynowa PAPIEROSOM POWIEDZ STOP Prezentacja antynikotynowa PAPIEROSOM POWIEDZ STOP Co to jest nałóg? Często zadajemy sobie to pytanie? Nałóg, to zakorzeniona dysfunkcja sprawności woli przejawiająca się w chronicznym podejmowaniu szkodliwych

Bardziej szczegółowo

Przygotowanie do rzucenia Etap 1.

Przygotowanie do rzucenia Etap 1. Spis treści Etap 1.: Przygotowanie do rzucenia palenia 1 Etap 2.: Rzucenie 3 Etap 3.: Trwałe uniezależnienie od nałogu 5 Zastępcza terapia nikotynowa 7 Leczenie beznikotynowe 10 Pomoc i porady 11 Rzucenie

Bardziej szczegółowo

Cała prawda. o papierosach typu light

Cała prawda. o papierosach typu light Cała prawda o papierosach typu light Czy warto wybierać papierosy typu light Czy informacje o mniejszej zawartości nikotyny i substancji smolistych zamieszczane na opakowaniach lekkich papierosów są wiarygodne?

Bardziej szczegółowo

Za paleniem i papierosami. Nr. Co przemawia za Jest to dla mnie ważne. Racjonalnie patrząc:

Za paleniem i papierosami. Nr. Co przemawia za Jest to dla mnie ważne. Racjonalnie patrząc: Poniżej przedstawiamy Ci za i przeciw paleniu papierosów. Są to argumenty wysuwane przez samych palaczy i ekspalaczy. Zostawiamy Ci miejsce na Twoje propozycje. Prosimy, byś ustosunkował się do tych opinii-

Bardziej szczegółowo

Palić czy nie? 2 godziny. Wstęp

Palić czy nie? 2 godziny. Wstęp 2 godziny Palić czy nie? Wstęp Palenie tytoniu zabija około 5 milionów palaczy rocznie na świecie, co stanowi równowartość pasażerów, jaką pomieści 30 jumbojetów dziennie. W Polsce około 10 milionów Polaków

Bardziej szczegółowo

Światowy Dzieo Rzucania Palenia każdy trzeci czwartek listopada 17 listopada 2011 r. Szkodliwośd Palenia Tytoniu

Światowy Dzieo Rzucania Palenia każdy trzeci czwartek listopada 17 listopada 2011 r. Szkodliwośd Palenia Tytoniu Światowy Dzieo Rzucania Palenia każdy trzeci czwartek listopada 17 listopada 2011 r. ogólnokrajowa kampania społeczna dla osób palących; tysiące palaczy starają się wytrwad ten jeden dzieo w niepaleniu,

Bardziej szczegółowo

Nikotyna a nasz organizm

Nikotyna a nasz organizm BIULETYN Z ZAKRESU PROFILAKTYKI ZACHOWAŃ RYZYKOWNYCH Nikotyna a nasz organizm Podstawowe wiadomości na temat dymu tytoniowego. Biologiczne działanie wielu substancji toksycznych i rakotwórczych oraz uzależniająca

Bardziej szczegółowo

Czy istnieje jedna skuteczna metoda rzucenia palenia? Czy po wielu nieudanych próbach można jeszcze rzucić palenie? Co zrobić, by rzucając palenie,

Czy istnieje jedna skuteczna metoda rzucenia palenia? Czy po wielu nieudanych próbach można jeszcze rzucić palenie? Co zrobić, by rzucając palenie, Czy istnieje jedna skuteczna metoda rzucenia palenia? Czy po wielu nieudanych próbach można jeszcze rzucić palenie? Co zrobić, by rzucając palenie, nie przytyć? 2 W Polsce blisko co trzecia dorosła osoba

Bardziej szczegółowo

GATS wyniki badania. Witold Zatoński, Krzysztof Przewoźniak, Jakub Łobaszewski, oraz Zespół Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów

GATS wyniki badania. Witold Zatoński, Krzysztof Przewoźniak, Jakub Łobaszewski, oraz Zespół Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów GATS wyniki badania Witold Zatoński, Krzysztof Przewoźniak, Jakub Łobaszewski, oraz Zespół Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Zespół ZEiPN Mgr Magda Cedzyńska Mgr Jadwiga Cieśla Mgr inż. Kinga

Bardziej szczegółowo

KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA. Projekt pt.

KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA. Projekt pt. KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA Projekt pt. Program profilaktyki chorób układu oddechowego związanych z uzależnieniem od nikotyny w powiecie ostródzkim szansą na ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu

Bardziej szczegółowo

Jak pomóc w rozwoju swojemu dziecku? I NIE POPEŁNIAĆ BŁĘDÓW WIĘKSZOŚCI RODZICÓW

Jak pomóc w rozwoju swojemu dziecku? I NIE POPEŁNIAĆ BŁĘDÓW WIĘKSZOŚCI RODZICÓW Jak pomóc w rozwoju swojemu dziecku? I NIE POPEŁNIAĆ BŁĘDÓW WIĘKSZOŚCI RODZICÓW im bardziej wyręczamy dzieci w rozwoju, tym bardziej zabieramy im możliwości uczenia się i doświadczania Nie odrabiaj za

Bardziej szczegółowo

Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej

Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej PT. "BIEG PO ZDROWIE" zeszyt ćwiczeń dla ucznia Autorzy: dr Kamilla Bargiel-Matusiewicz mgr Rafał Dziurla, Uniwersytet Warszawski Główny Inspektorat Sanitarny

Bardziej szczegółowo

Nie pal, nie truj się...

Nie pal, nie truj się... Nie pal, nie truj się... Palenie papierosów Tytoń to produkt z liści rośliny tej samej nazwy. Zawiera dużo niebezpiecznych związków, takich jak nikotyna oraz substancje smoliste, które zakłócają prawidłowe

Bardziej szczegółowo

Leczenie drobnych dolegliwości w Twojej aptece NHS Minor Ailment Service

Leczenie drobnych dolegliwości w Twojej aptece NHS Minor Ailment Service Leczenie drobnych dolegliwości w Twojej aptece NHS Minor Ailment Service PORADY Usługa dla osób zwolnionych od opłat za leki wydawane na receptę. Wszyscy konsumenci są dla nas ważni Broszura opracowana

Bardziej szczegółowo

Twoje zdrowie, twój wybór

Twoje zdrowie, twój wybór Twoje zdrowie, twój wybór Zmienia się sposób w jaki oferowana będzie opieka społeczna osobom dorosłym, co da im większą niezależność, szerszy wybór i lepszą kontrolę. W przyszłości nowe usługi zagwarantują

Bardziej szczegółowo

Krok 6 SZCZĘŚLIWA TU I TERAZ

Krok 6 SZCZĘŚLIWA TU I TERAZ Krok 6 SZCZĘŚLIWA TU I TERAZ Szczęście to obudzić się rano i przeciągnąć leniwie doceniając dobrze przespaną noc, dotyk pościeli i miejsce. Szczęście to czuć spokój, wiedzieć, że nic dziwnego na mój temat

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNYCH DLA KLASY V TEMAT: WPŁYW PALENIA NA RÓŻNE UKŁADY NASZEGO CIAŁA

KONSPEKT ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNYCH DLA KLASY V TEMAT: WPŁYW PALENIA NA RÓŻNE UKŁADY NASZEGO CIAŁA KONSPEKT ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNYCH DLA KLASY V TEMAT: WPŁYW PALENIA NA RÓŻNE UKŁADY NASZEGO CIAŁA Cele: zrozumienie, że palenie szkodzi zdrowiu zarówno palących, jak i niepalących, uświadomienie

Bardziej szczegółowo

Uzależnienia. Nabyta silna potrzeba zażywania jakiejś substancji.

Uzależnienia. Nabyta silna potrzeba zażywania jakiejś substancji. Uzależnienia Nabyta silna potrzeba zażywania jakiejś substancji. Termin uzależnienie jest stosowany głównie dla osób, które nadużywają narkotyków, alkoholu i papierosów. Używki Wszystkie używki stanowią

Bardziej szczegółowo

Spis treści: Dlaczego warto rzucić palenie Jak przygotować się do rzucenia palenia Wyznaczenie daty rzucenia palenia

Spis treści: Dlaczego warto rzucić palenie Jak przygotować się do rzucenia palenia Wyznaczenie daty rzucenia palenia Spis treści: 1. Dlaczego warto rzucić palenie Korzyści dla Twojego dziecka Korzyści dla Ciebie Fakty na temat rzucenia palenia w ciąży 2. Jak przygotować się do rzucenia palenia Twoje powody by rzucić

Bardziej szczegółowo

Tomek Stążewski. Kl.3a

Tomek Stążewski. Kl.3a Tomek Stążewski. Kl.3a Polska nazwa pochodzi od papieru owijającego ścinki liści tytoniu. Obecnie prawie wszystkie papierosy mają filtry, wprowadzone po raz pierwszy w 1940 roku przez markę Pall Mall i

Bardziej szczegółowo

Badanie GATS w Polsce Rezultaty i wnioski dla polityki zdrowotnej

Badanie GATS w Polsce Rezultaty i wnioski dla polityki zdrowotnej Badanie GATS w Polsce Rezultaty i wnioski dla polityki zdrowotnej XIV Konferencja Naukowa im. F. Venuleta Tytoń albo Zdrowie TWP Wszechnica Polska Warszawa, 09.12.2011 Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011

Bardziej szczegółowo

pasta do zębów wspomagająca rzucanie palenia

pasta do zębów wspomagająca rzucanie palenia pasta do zębów wspomagająca rzucanie palenia Dowiedz się więcej na 0nicotin.eu Jak działa 0 NICOTIN? Niemiecki patent opracowany przez dr. Wilfrieda Rähse o nazwie 0 NICOTIN to innowacyjne rozwiązanie

Bardziej szczegółowo

NIKOTYNA LEGALNY NARKOTYK. Slajd nr 1

NIKOTYNA LEGALNY NARKOTYK. Slajd nr 1 NIKOTYNA LEGALNY NARKOTYK Slajd nr 1 PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT NIKOTYNIZMU NIKOTYNIZM (fr. nicotinisme) med. społ. nałóg palenia lub żucia tytoniu albo zażywania tabaki, powodujący przewlekłe (rzadziej

Bardziej szczegółowo

Ankieta dotycząca użytkowania elektronicznych papierosów (tzw. e-papierosów)

Ankieta dotycząca użytkowania elektronicznych papierosów (tzw. e-papierosów) Szanowni Państwo, Ankieta dotycząca użytkowania elektronicznych papierosów (tzw. e-papierosów) Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie dotyczącej użytkowania elektronicznych papierosów, czyli

Bardziej szczegółowo

Zasługujesz na szacunek! Bądź pewny siebie i asertywny.

Zasługujesz na szacunek! Bądź pewny siebie i asertywny. Zasługujesz na szacunek! Bądź pewny siebie i asertywny. Obudź w sobie lwa Czy potrafisz domagać się tego, co Ci się należy? Czy umiesz powiedzieć "nie", kiedy masz do tego prawo? Czy Twoje opinie i pomysły

Bardziej szczegółowo

Pouczenie o przysługujących prawach

Pouczenie o przysługujących prawach Pouczenie o przysługujących prawach Ta ulotka zawiera ważne informacje dotyczące przysługujących Ci praw podczas pobytu na posterunku policji. Przez prawa rozumiemy ważne swobody i pomoc, z których zgodnie

Bardziej szczegółowo

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzesku NIE PAL! NIE TRUJ! OŚWIATA ZDROWOTNA I PROMOCJA ZDROWIA PSSE BRZESKO - ANNA PIECHNIK

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzesku NIE PAL! NIE TRUJ! OŚWIATA ZDROWOTNA I PROMOCJA ZDROWIA PSSE BRZESKO - ANNA PIECHNIK Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzesku NIE PAL! NIE TRUJ! OŚWIATA ZDROWOTNA I PROMOCJA ZDROWIA PSSE BRZESKO - ANNA PIECHNIK PAPIEROS CO TO TAKIEGO? Wyrób tytoniowy składający się z rurki

Bardziej szczegółowo

Jak przestać palić? Poradnik dla kobiet w ciąży

Jak przestać palić? Poradnik dla kobiet w ciąży Jak przestać palić? Poradnik dla kobiet w ciąży Każdego roku w Polsce rodzi się 70-100 tysięcy dzieci gorzej przygotowanych do życia, ponieważ ich mamy paliły tytoń będąc w ciąży. Kiedy pali matka, rozwijające

Bardziej szczegółowo

Care Programme Approach

Care Programme Approach Care Programme Approach care plan Co to jest Care Programme Approach? care programme approach Plan Care Programme Approach jest nazywany również CPA. CPA zapewnia, że otrzymasz wszelką pomoc niezbędną

Bardziej szczegółowo

ŚWIĘTA TO PIĘKNY CZAS, KIEDY MOŻEMY SPOTKAĆ SIĘ W RODZINNYM GRONIE I ZJEŚĆ ULUBIONE POTRAWY

ŚWIĘTA TO PIĘKNY CZAS, KIEDY MOŻEMY SPOTKAĆ SIĘ W RODZINNYM GRONIE I ZJEŚĆ ULUBIONE POTRAWY ŚWIĘTA TO PIĘKNY CZAS, KIEDY MOŻEMY SPOTKAĆ SIĘ W RODZINNYM GRONIE I ZJEŚĆ ULUBIONE POTRAWY Co jednak zrobić, by nie przesadzić z biesiadowaniem i nie cierpieć z powodu rozstroju żołądka? Przygotuj potrawy

Bardziej szczegółowo

DZIŚ STAWIĘ CZOŁA IPF. walczzipf.pl. Dla osób, u których zdiagnozowano IPF: Porady, jak rozmawiać z lekarzem o chorobie i opcjach jej kontrolowania

DZIŚ STAWIĘ CZOŁA IPF. walczzipf.pl. Dla osób, u których zdiagnozowano IPF: Porady, jak rozmawiać z lekarzem o chorobie i opcjach jej kontrolowania walczzipf.pl WSPIERAMY PACJENTÓW Z IDIOPATYCZNYM WŁÓKNIENIEM PŁUC DZIŚ STAWIĘ CZOŁA IPF Dla osób, u których zdiagnozowano IPF: Porady, jak rozmawiać z lekarzem o chorobie i opcjach jej kontrolowania PL/ESB/1702/0001

Bardziej szczegółowo

Zaplanuj Twój najlepszy rok w życiu!

Zaplanuj Twój najlepszy rok w życiu! Sukces na Twoich warunkach Zaplanuj Twój najlepszy rok w życiu! "Naszą najgłębszą obawą nie jest to, że jesteśmy zbyt słabi, ale to, że jesteśmy zbyt potężni. To nasz blask nas przeraża, nie ciemność.

Bardziej szczegółowo

8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia

8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia http://produktywnie.pl RAPORT 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia Jakub Ujejski Powered 1 by PROINCOME Jakub Ujejski Wszystkie prawa zastrzeżone. Strona 1 z 10 1. Wstawaj wcześniej Pomysł, wydawać

Bardziej szczegółowo

[logo Rządu Walii] www.cymru.gov.uk. Twój poradnik na temat szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) Pokonać raka szyjki macicy

[logo Rządu Walii] www.cymru.gov.uk. Twój poradnik na temat szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) Pokonać raka szyjki macicy [logo Rządu Walii] www.cymru.gov.uk Twój poradnik na temat szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) Pokonać raka szyjki macicy Co to jest rak szyjki macicy? Ten typ raka rozwija się w

Bardziej szczegółowo

KONFERENCJA INAUGURUJĄCA. Projekt pt.

KONFERENCJA INAUGURUJĄCA. Projekt pt. KONFERENCJA INAUGURUJĄCA Projekt pt. Program profilaktyki chorób układu oddechowego związanych z uzależnieniem od nikotyny w powiecie ostródzkim szansą na ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu

Bardziej szczegółowo

PODSUMOWANIE PLANU ZARZĄDZANIA RYZYKIEM DLA PRODUKTU NIQUITIN MINI CITRUS PRZEZNACZONE DO PUBLICZNEJ WIADOMOŚCI

PODSUMOWANIE PLANU ZARZĄDZANIA RYZYKIEM DLA PRODUKTU NIQUITIN MINI CITRUS PRZEZNACZONE DO PUBLICZNEJ WIADOMOŚCI PODSUMOWANIE PLANU ZARZĄDZANIA RYZYKIEM DLA PRODUKTU NIQUITIN MINI CITRUS PRZEZNACZONE DO PUBLICZNEJ WIADOMOŚCI Omówienie rozpowszechnienia choroby W skali świata użycie tytoniu przyczynia się do śmierci

Bardziej szczegółowo

ŻYWIOŁ WODY - ĆWICZENIA

ŻYWIOŁ WODY - ĆWICZENIA Strona1 ŻYWIOŁ WODY - ĆWICZENIA Cz. III Aby uzyskać namacalny efekt oddziaływania energii Żywiołu Wody w Twoim życiu - jednocześnie korzystaj i z przygotowanych tu ćwiczeń i z opisu procesów nagranych

Bardziej szczegółowo

Rzucanie Palenia Stop Smoking. Przewlekła Choroba Nerek. Chronic kidney disease chapter 7

Rzucanie Palenia Stop Smoking. Przewlekła Choroba Nerek. Chronic kidney disease chapter 7 Stop Smoking Przewlekła Choroba Nerek Chronic kidney disease chapter 7 Powszechnie wiadomo, że palenie jest niezdrowym nawykiem. Obecnie najpopularniejszym sposobem palenia jest palenie papierosów. Inne

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po usługach dla osób z problemami z alkoholem, narkotykami i dla tych, którzy chcą rzucić palenie

Przewodnik po usługach dla osób z problemami z alkoholem, narkotykami i dla tych, którzy chcą rzucić palenie Ninejsza ulotka odpowiada na Twoje pytania dotyczące usług NHS w Grampian przeznaczonych dla osób z problemami alkoholowymi, narkotykami oraz dla tych, którzy chcą rzucić palenie Polish - Polski Przewodnik

Bardziej szczegółowo

Polish version: How to Stop Smoking. Jak rzucić palenie. I wytrwać w niepaleniu. Plan działania na przyszłość. BEZPŁATNA pomoc

Polish version: How to Stop Smoking. Jak rzucić palenie. I wytrwać w niepaleniu. Plan działania na przyszłość. BEZPŁATNA pomoc Polish version: How to Stop Smoking Jak rzucić palenie I wytrwać w niepaleniu Plan działania na przyszłość BEZPŁATNA pomoc A Pociechą jest to, że nie musisz przez to przechodzić sam/a. Możesz skorzystać

Bardziej szczegółowo

JAK POMÓC DZIECKU KORZYSTAĆ Z KSIĄŻKI

JAK POMÓC DZIECKU KORZYSTAĆ Z KSIĄŻKI JAK POMÓC DZIECKU KORZYSTAĆ Z KSIĄŻKI ŻEBY WYNIOSŁO Z NIEJ JAK NAJWIĘCEJ KORZYŚCI www.sportowywojownik.pl KORZYŚCI - DLA DZIECI: Korzyści, jakie książka Sportowy Wojownik zapewnia dzieciom, można zawrzeć

Bardziej szczegółowo

JAK MOTYWOWAĆ DZIECKO DO NAUKI

JAK MOTYWOWAĆ DZIECKO DO NAUKI JAK MOTYWOWAĆ DZIECKO DO NAUKI Motywacja to: CO TO JEST MOTYWACJA? stan gotowości człowieka do podjęcia określonego działania, w tym przypadku chęć dziecka do uczenia się, dążenie do rozwoju, do zaspokajania

Bardziej szczegółowo

PATOLOGIE SPOŁECZNE ALKOHOLIZM, NIKOTYNIZM, NARKOMANIA. OPRACOWANIE: Karolina Gajdosz Agnieszka Wańczyk

PATOLOGIE SPOŁECZNE ALKOHOLIZM, NIKOTYNIZM, NARKOMANIA. OPRACOWANIE: Karolina Gajdosz Agnieszka Wańczyk PATOLOGIE SPOŁECZNE ALKOHOLIZM, NIKOTYNIZM, NARKOMANIA OPRACOWANIE: Karolina Gajdosz Agnieszka Wańczyk ALKOHOLIZM Alkoholizm - nazywany jest również zespołem uzależnienia od alkoholu, chorobą alkoholową

Bardziej szczegółowo

your smear test results

your smear test results Wyniki badania cytologicznego your smear test results Informacje szczegółowe explained POLISH Twój ostatni wynik badania cytologicznego wykazał pewne nieprawidłowości. Niniejsza ulotka wyjaśnia, co oznacza

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Klienta. Ubezpieczenie na życie i zdrowie Nowa Perspektywa

Przewodnik Klienta. Ubezpieczenie na życie i zdrowie Nowa Perspektywa Przewodnik Klienta Ubezpieczenie na życie i zdrowie Nowa Perspektywa 1 Jesteśmy gotowi, aby sprostać Twoim potrzebom Życie i zdrowie Twoje oraz Twoich bliskich mają bezcenną wartość. Wiemy, że gdy pojawia

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian. na zakończenie nauki. w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Przeziębienie. Część I. Kod ucznia. Czas pracy: do 45 minut

Sprawdzian. na zakończenie nauki. w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Przeziębienie. Część I. Kod ucznia. Czas pracy: do 45 minut Kod ucznia Sprawdzian na zakończenie nauki w trzeciej klasie szkoły podstawowej Przeziębienie Czas pracy: do 45 minut Część I 1. Przeczytaj uważnie wszystkie teksty i zadania. 2. Wszystkie zadania rozwiąż

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK PO PLANERZE PANI SWOJEGO CZASU

PRZEWODNIK PO PLANERZE PANI SWOJEGO CZASU PRZEWODNIK PO PLANERZE PANI SWOJEGO CZASU A MOJA DROGA PANI SWOJEGO CZASU Gdy 23 sierpnia 2014 roku zakładałam Panią Swojego Czasu, nawet nie śniłam o tym, że pewnego dnia stworzę autorskie narzędzie do

Bardziej szczegółowo

oswieconykochanek.pl Jack Brunet 7 kroków aby przestać się masturbować

oswieconykochanek.pl Jack Brunet 7 kroków aby przestać się masturbować Masturbacja 7 kroków aby przestać się masturbować Jeśli robisz to codziennie kilka albo kilkanaście razy, to możesz zacząć zastanawiać czy to normalne. Robi tak wielu mężczyzn, ale i kobiet, ale efektem

Bardziej szczegółowo

Test Becka. do samodzielnego wykonania

Test Becka. do samodzielnego wykonania Test Becka do samodzielnego wykonania Skala Depresji Becka (BDI) (Wypełnia pacjent) Skala Depresji Becka składa się z 21 punktów ocenianych od 0 do 3. Na jej podstawie można samodzielnie ocenić obecność

Bardziej szczegółowo

Część 11. Rozwiązywanie problemów.

Część 11. Rozwiązywanie problemów. Część 11. Rozwiązywanie problemów. 3 Rozwiązywanie problemów. Czy jest jakiś problem, który trudno Ci rozwiązać? Jeżeli tak, napisz jaki to problem i czego próbowałeś, żeby go rozwiązać 4 Najlepsze metody

Bardziej szczegółowo

Grypa sezonowa Dlaczego warto się zaszczepić

Grypa sezonowa Dlaczego warto się zaszczepić Grypa sezonowa Dlaczego warto się zaszczepić Grypa. Chroń siebie i innych. GRYPA SEZONOWA: DLACZEGO WARTO SIĘ ZASZCZEPIĆ Ostatnio dużo się mówiło o różnych rodzajach wirusa grypy, włącznie z sezonową i

Bardziej szczegółowo

GRAŻYNA KOWALCZYK. Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata

GRAŻYNA KOWALCZYK. Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata GRAŻYNA KOWALCZYK SĄ TYLKO DWA SPOSOBY NA ŻYCIE. JEDEN TO ŻYCIE TAK, JAKBY NIC NIE BYŁO CUDEM. DRUGI TO ŻYCIE TAK, JAKBY WSZYSTKO BYŁO CUDEM (Albert Einstein) Wykaz rzeczy niszczących i zagrażających życiu

Bardziej szczegółowo

A co dotąd wiadomo na temat e papierosa

A co dotąd wiadomo na temat e papierosa Co roku 31. maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma równie

Bardziej szczegółowo

EDUKACJA FINANSOWA /WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI/ PARTNERSTWO KONSUMPCJA BIZNES

EDUKACJA FINANSOWA /WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI/ PARTNERSTWO KONSUMPCJA BIZNES EDUKACJA FINANSOWA /WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI/ PARTNERSTWO KONSUMPCJA BIZNES NASZE ŻYCIE NIE MAMY WPŁYWU NA TO, JAK SIĘ RODZIMY I JAK UMIERAMY (ZAZWYCZAJ) Dobry mąż, dobry ojciec, ale zły elektryk NASZE ŻYCIE

Bardziej szczegółowo

Chcesz rzucić palenie? NIE RZUCAJ BO WRÓCI

Chcesz rzucić palenie? NIE RZUCAJ BO WRÓCI Chcesz rzucić palenie? NIE RZUCAJ BO WRÓCI SKUTECZNIE uwolnij się od nałogu Być może już wielokrotnie próbowałeś rzucać palenie. Zwykle kończyło się to pewnie względnym sukcesem. Przestawałeś palić na

Bardziej szczegółowo

Palenie papierosów FAKTY

Palenie papierosów FAKTY Palenie papierosów FAKTY Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) palenie jest największym pojedynczym śmiertelnym zagrożeniem dla zdrowia. Tytoń odpowiada za ponad 500 000 zgonów w UE. WHO szacuje,

Bardziej szczegółowo

by Instrukcja obsługi

by Instrukcja obsługi by Instrukcja obsługi Spis treści: Spis treści:...2 Ogólnie o programie...3 Zanim Zaczniesz...3 Rzucam!...4 Menu programu...4 Ekrany programu...5 1. Ustawienia...5 2. Instrukcja...6 3. O Programie...6

Bardziej szczegółowo

www.niepalprzydziecku.pl wolność jak dbać o szacunek dla siebie i dzieci witalność jak poczuć życie na nowo

www.niepalprzydziecku.pl wolność jak dbać o szacunek dla siebie i dzieci witalność jak poczuć życie na nowo www.niepalprzydziecku.pl wolność jak dbać o szacunek dla siebie i dzieci witalność jak poczuć życie na nowo 100tys. dzieci w łonie matki narażonych jest na bierne palenie 60% małych dzieci narażonych jest

Bardziej szczegółowo

Community Children and Young People s Service (Wydział usług dla dzieci i młodzieży) Newcastle, Northumberland oraz South of Tyne

Community Children and Young People s Service (Wydział usług dla dzieci i młodzieży) Newcastle, Northumberland oraz South of Tyne Community Children and Young People s Service (Wydział usług dla dzieci i młodzieży) Newcastle, Northumberland oraz South of Tyne Informator dla młodzieży Rozjaśniamy przyszłość Shining a light on the

Bardziej szczegółowo

10 SEKRETÓW NAJLEPSZYCH OJCÓW 1. OKAZUJ SZACUNEK MATCE SWOICH DZIECI 2. DAJ DZIECIOM SWÓJ CZAS

10 SEKRETÓW NAJLEPSZYCH OJCÓW 1. OKAZUJ SZACUNEK MATCE SWOICH DZIECI 2. DAJ DZIECIOM SWÓJ CZAS 10 SEKRETÓW NAJLEPSZYCH OJCÓW 1. OKAZUJ SZACUNEK MATCE SWOICH DZIECI Jedną z najlepszych rzeczy, jaką ojciec może zrobić dla swoich dzieci, to okazywać szacunek dla ich mamy. Jeśli jesteś żonaty, dbaj

Bardziej szczegółowo

Jak zapobiegać przemocy domowej wobec dzieci i młodzieży.

Jak zapobiegać przemocy domowej wobec dzieci i młodzieży. Jak zapobiegać przemocy domowej wobec dzieci i młodzieży. (Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniu) Kontakt tel.: +48 600779294 e-mail: iwona@gabinetterapeutyczny.eu Iwona Czerwoniuk psychoterapeuta

Bardziej szczegółowo

Internet. łączy pokolenia

Internet. łączy pokolenia Internet łączy pokolenia n Temat zajęć: Internet łączy pokolenia n Cel główny: Nawiązanie więzi międzypokoleniowej n Cele szczegółowe: uświadomienie młodzieży ich ważnej roli przewodnika w świecie Internetu

Bardziej szczegółowo

Irena Sosin Wydział Medyczny WSM P+Sychar. Opracowane Irena Sosin 1

Irena Sosin Wydział Medyczny WSM P+Sychar. Opracowane Irena Sosin 1 Irena Sosin Wydział Medyczny WSM P+Sychar Opracowane Irena Sosin 1 Myślenie obejmuje zwerbalizowane myśli, ale także wszelkie wyobrażenia, pamięć oraz uczucia, które generowane i sprzężone są z myśleniem.

Bardziej szczegółowo

OFERTA ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH NA ROK 2012/2013 REALIZOWANYCH W RAMACH DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH OŚRODKA INTERWENCJI KRYZYSOWEJ W JAWORZNIE

OFERTA ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH NA ROK 2012/2013 REALIZOWANYCH W RAMACH DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH OŚRODKA INTERWENCJI KRYZYSOWEJ W JAWORZNIE OFERTA ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH NA ROK 2012/2013 REALIZOWANYCH W RAMACH DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH OŚRODKA INTERWENCJI KRYZYSOWEJ W JAWORZNIE Wszystkie prowadzone działania są realizowane bezpłatnie. Zajęcia

Bardziej szczegółowo

7-dniowy mini-kurs. Prowadząca: Marta Jagodzińska Doradca Rozwoju Kobiet, certyfikowany Coach (ICF ACC), z wykształcenia psycholog

7-dniowy mini-kurs. Prowadząca: Marta Jagodzińska Doradca Rozwoju Kobiet, certyfikowany Coach (ICF ACC), z wykształcenia psycholog 7-dniowy mini-kurs Prowadząca: Marta Jagodzińska Doradca Rozwoju Kobiet, certyfikowany Coach (ICF ACC), z wykształcenia psycholog Warszawa, 12.2015 r. Marta Jagodzińska, Doradca Rozwoju Kobiet, certyfikowany

Bardziej szczegółowo

Wsparcie i. informacje o. chorobie Parkinsona. Parkinson s information and support Polish

Wsparcie i. informacje o. chorobie Parkinsona. Parkinson s information and support Polish Wsparcie i informacje o chorobie Parkinsona Parkinson s information and support Polish Diagnoza choroby Parkinsona może wywróci życie do góry nogami - dlatego warto zwrócić się do nas Jeśli chorują Państwo

Bardziej szczegółowo

CZAS jest SKARBEM. Kraków, 01.03.2008. Barbara Krawcewicz. 01.03.2008 SGH Warszawa AR Kraków Wszystkie prawa zastrzeżone

CZAS jest SKARBEM. Kraków, 01.03.2008. Barbara Krawcewicz. 01.03.2008 SGH Warszawa AR Kraków Wszystkie prawa zastrzeżone CZAS jest SKARBEM Kraków, 01.03.2008 Jak to się dzieje, że każdy z nas posiada skarb? Zarządzanie czasem polega na wyznaczaniu celów i priorytetów w działaniu, tak, aby wykorzystać każdą dostępną chwilę

Bardziej szczegółowo

RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI! Wdychasz, wydychasz, nic nie masz a zdychasz!

RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI! Wdychasz, wydychasz, nic nie masz a zdychasz! RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI! Wdychasz, wydychasz, nic nie masz a zdychasz! Dlaczego palenie papierosów jest szkodliwe? Koncerny tytoniowe dodają do tytoniu wiele substancji konserwujących, aromatów o nie

Bardziej szczegółowo

Mały przewodnik po zdrowiu kobiety

Mały przewodnik po zdrowiu kobiety Mały przewodnik po zdrowiu kobiety Poradnie dla kobiet w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w Skåne DOKĄD MAM SIĘ UDAĆ? CZY BĘDĘ MIAŁA BLIŹNIAKI? CZY TO DLA MNIE DOBRE? CZY TO NORMALNE? CZY TO JEST PŁATNE?

Bardziej szczegółowo

Koncentracja w Akcji. CZĘŚĆ 4 Zasada Relewantności Działania

Koncentracja w Akcji. CZĘŚĆ 4 Zasada Relewantności Działania Koncentracja w Akcji CZĘŚĆ 4 Zasada Relewantności Działania SzybkaNauka.pro Koncentracja w Akcji 1 Zasada Relewantności Działania Jesteś gotowy. Jesteś skoncentrowany na zadaniu np. szukaniu informacji

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 6. Wzór formularza: Ankieta do wstępnej oceny motywacji pomysłodawców do komercjalizacji

Załącznik nr 6. Wzór formularza: Ankieta do wstępnej oceny motywacji pomysłodawców do komercjalizacji Załącznik nr 6 Wzór formularza: Ankieta do wstępnej oceny motywacji pomysłodawców do komercjalizacji Część 3 - Narzędzia służące rekrutacji i ocenie Pomysłodawców oraz pomysłów przeznaczone dla ośrodków

Bardziej szczegółowo

Co obiecali sobie mieszkańcy Gliwic w nowym, 2016 roku? Sprawdziliśmy

Co obiecali sobie mieszkańcy Gliwic w nowym, 2016 roku? Sprawdziliśmy Opublikowano na Miasto Gliwice (https://www.gliwice.eu) Źródłowy URL: https://www.gliwice.eu/aktualnosci/miasto/obiecuje-sobie-ze Obiecuję sobie, że Obiecuję sobie, że Obiecuję sobie, że Tradycyjnie z

Bardziej szczegółowo

Co należy wiedzieć na temat skierowań i konsultacji dla pacjentów ambulatoryjnych

Co należy wiedzieć na temat skierowań i konsultacji dla pacjentów ambulatoryjnych Szpitale uniwersyteckie przy zespole opieki zdrowotnej NHS w Morecambe Bay (University Hospitals of Morecambe Bay NHS Foundation Trust UHMBT) Co należy wiedzieć na temat skierowań i konsultacji dla pacjentów

Bardziej szczegółowo

NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA

NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA SZCZEGÓŁOWE MATERIAŁY INFORMACYJNE O PRZEDMIOCIE POSTĘPOWANIA W SPRAWIE ZAWARCIA UMÓW O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ w rodzaju: programy profilaktyczne i promocja zdrowia

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Ubezpieczonego

Przewodnik Ubezpieczonego Przewodnik Ubezpieczonego I. Ubezpieczenie Zdrowotne LUX MED Panaceus 1. Czym jest Ubezpieczenie Zdrowotne LUX MED Panaceus? Przedmiotem ubezpieczenia jest zdrowie i następstwa nieszczęśliwego wypadku

Bardziej szczegółowo

Zapominasz częściej niż przedtem? used

Zapominasz częściej niż przedtem? used Glemmer du oftere enn før? Zapominasz częściej niż przedtem? used Wszyscy ludzie zmieniają się, kiedy stają się starsi. To normalne, że nie pamiętasz wszystkiego tak dobrze, jak w czasach młodości. Niekiedy

Bardziej szczegółowo

Wyniki badań przeprowadzonych przez Centrum Onkologii w Warszawie wskazują,

Wyniki badań przeprowadzonych przez Centrum Onkologii w Warszawie wskazują, CEL STRATEGICZNY PROGRAMU NA ROK 2014: Zmniejszanie zachorowań, inwalidztwa i zgonów wynikających z palenia tytoniu (choroby układu krąŝenia, nowotwory złośliwe, nienowotworowe choroby układu oddechowego,

Bardziej szczegółowo

Materiał trenerski: Instrukcja do Dzienniczka

Materiał trenerski: Instrukcja do Dzienniczka Podręcznik coachingu godzenia życia zawodowego i rodzinnego Materiał trenerski: Instrukcja do Dzienniczka Krok 1: Wprowadzenie do pracy z Dzienniczkiem Zaproponuj osobom uczestniczącym zastosowanie Dzienniczka

Bardziej szczegółowo

Anselm Grün OSB i Piotr Marek Próba. Ćwiczenia do seminariów: Jak być szczęśliwym... Singlem, Świeckim, Zakonnikiem, Księdzem, Siostrą.

Anselm Grün OSB i Piotr Marek Próba. Ćwiczenia do seminariów: Jak być szczęśliwym... Singlem, Świeckim, Zakonnikiem, Księdzem, Siostrą. Anselm Grün OSB i Piotr Marek Próba Ćwiczenia do seminariów: Jak być szczęśliwym... Singlem, Świeckim, Zakonnikiem, Księdzem, Siostrą. Anselm Grün OSB & Piotr Marek Próba Ćwiczenia do seminariów: Jak być

Bardziej szczegółowo

Znamy się na dzieciach. i rozumiemy rodziców

Znamy się na dzieciach. i rozumiemy rodziców Znamy się na dzieciach i rozumiemy rodziców Jesteś ekspertem w sprawach dotyczących Twojego dziecka Jesteśmy specjalistami w dziedzinie zdrowia dziecka Zostać rodzicem to ogromne i niesamowite przeżycie.

Bardziej szczegółowo

Koszmar Zdrady. Jak sprawdzić czy to już zdrada, czy jeszcze niewinny flirt? Odkryj szybki i potwierdzony sposób na sprawdzenie swoich obaw.

Koszmar Zdrady. Jak sprawdzić czy to już zdrada, czy jeszcze niewinny flirt? Odkryj szybki i potwierdzony sposób na sprawdzenie swoich obaw. Koszmar Zdrady Jak sprawdzić czy to już zdrada, czy jeszcze niewinny flirt? Odkryj szybki i potwierdzony sposób na sprawdzenie swoich obaw. Przejmij stery swojego życia. 1 Czy mój partner jest mi wierny?

Bardziej szczegółowo

7 Złotych Zasad Uczestnictwa

7 Złotych Zasad Uczestnictwa 7 Złotych Zasad Uczestnictwa Złota Zasada nr 1: Zrozumienie moich praw Powinno mi się przekazać informacje dotyczące przysługujących mi praw. Muszę zrozumieć, dlaczego ważne jest, aby mnie słuchano i poważnie

Bardziej szczegółowo

Dodatkowi kandydaci z Pracuj Select. Poznaj kandydatów z bazy Pracuj.pl

Dodatkowi kandydaci z Pracuj Select. Poznaj kandydatów z bazy Pracuj.pl Dodatkowi kandydaci z Pracuj Select Poznaj kandydatów z bazy Pracuj.pl Poznaj rekomendowanych kandydatów z bazy Pracuj.pl Zmiany na rynku pracy powodują, że polepsza się sytuacja kandydatów i coraz częściej

Bardziej szczegółowo

Temat: Papierosy? Nie dziękuję-trudna sztuka odmawiania

Temat: Papierosy? Nie dziękuję-trudna sztuka odmawiania Scenariusz 15 Temat: Papierosy? Nie dziękuję-trudna sztuka odmawiania Cele: Uczeń: zna sposoby odmawiania, ćwiczy postawę asertywną, potrafi powiedzieć NIE, rozumie zgubny wpływ nikotyny na życie młodego

Bardziej szczegółowo

zdrowia Zaangażuj się

zdrowia Zaangażuj się Ochrona Twojego zdrowia Zaangażuj się Niniejszy projekt jest finansowany przez Ochrona Twojego zdrowia Zaangażuj się www.oha.com 1. Zainteresuj się ochroną swojego zdrowia. Jeśli masz pytania lub wątpliwości

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH PROGRAM ROZWOJU UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH POLSKI WSCHODNIEJ PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ:

AKADEMIA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH PROGRAM ROZWOJU UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH POLSKI WSCHODNIEJ PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ: AKADEMIA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH PROGRAM ROZWOJU UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH POLSKI WSCHODNIEJ PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ: Bezpłatne zajęcia dodatkowe w Twojej szkole dowiedz się więcej!!!! Projekt

Bardziej szczegółowo

Twój Salon Kosmetyczny na. Twój doradca w internecie

Twój Salon Kosmetyczny na. Twój doradca w internecie Twój Salon Kosmetyczny na Twój doradca w internecie Czy prowadzisz już fanpage na Facebook Swojego salonu? TAK NIE Sprawdź na kolejnych slajdach czy wszystkie elementy są przez ciebie dobrze przygotowanie

Bardziej szczegółowo

Szanowni Rodzice, WOKÓŁ NAS. nasze przedszkole włączyło się do programu EDUKACJI. ANTYNIKOTYNOWEJ pod hasłem CZYSTE POWIETRZE

Szanowni Rodzice, WOKÓŁ NAS. nasze przedszkole włączyło się do programu EDUKACJI. ANTYNIKOTYNOWEJ pod hasłem CZYSTE POWIETRZE Szanowni Rodzice, nasze przedszkole włączyło się do programu EDUKACJI ANTYNIKOTYNOWEJ pod hasłem CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS Głównym założeniem programu jest: WZROST KOMPETENCJI RODZICÓW W ZAKRESIE OCHRONY

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY

AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY Aktywność fizyczna glukometr glukometr glukometr glukometr glukometr skrocona 8 str broszura aktywnosc fizyczna.indd 1 2013-05-09 14:12:46 AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Bardziej szczegółowo

Cel główny: ograniczanie konsumpcji tytoniu w SZ RP

Cel główny: ograniczanie konsumpcji tytoniu w SZ RP IV. SZCZEGÓŁOWY ZAKRES ZADAŃ PROGRAMU ŻW DOTYCZĄCEGO OGRANICZANIA KONSUMPCJI TYTONIU W SIŁACH ZBROJNYCH RP. Cel główny: ograniczanie konsumpcji tytoniu w SZ RP Szczegółowy obszar działania Cel Szczegóły

Bardziej szczegółowo

POMOC W REALIZACJI CELÓW FINANSOWYCH

POMOC W REALIZACJI CELÓW FINANSOWYCH POMOC W REALIZACJI CELÓW FINANSOWYCH Szczegółową instrukcję znajdziesz tu: http://marciniwuc.com/ Miesiąc:. (np. Styczeń 2015) Punkt 1: Wyznacz Twoje 20 minut z finansami. Moje 20 minut na finanse to:

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie Sobą... w czasie

Zarządzanie Sobą... w czasie Zarządzanie Sobą... w czasie Wrocław, 14 maja 2011 Masz tylko 24h! Wykorzystuj je odpowiednio. Skuteczne metody zarzadzania Sobą w czasie. I nie tylko. Szkolenie stworzone z myślą o przedsiębiorcach, sprzedawcach,

Bardziej szczegółowo

Cieszę Się, Że Będziesz Ze Mną

Cieszę Się, Że Będziesz Ze Mną Cieszę Się, Że Będziesz Ze Mną To wspaniale, że wyraziłeś chęć uczestniczenia w webinarze Odblokuj Energię Obfitości. Podczas tego wydarzenia dowiesz się co to są blokady obfitości. Poznasz sposoby jak

Bardziej szczegółowo

Healthcare Opieka zdrowotna

Healthcare Opieka zdrowotna Highland Life / Information Pack / Information Pack - English / Healthcare Życie w regionie Highland / Pakiet Informacyjny / Pakiet Informacyjny język polski / Opieka zdrowotna Healthcare Opieka zdrowotna

Bardziej szczegółowo