3. Uniwersytet. 4. Kursy

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "3. Uniwersytet. 4. Kursy"

Transkrypt

1 Raport z pobytu na stipendium w ramach CEMS/Erasmus Rotterdam School of Management, Erasmus University, Holandia 1. Dane podstawowe Nr albumu: pp43724 Kierunek: CEMS Master in International Management, Finanse I Rachunkowośd Uczelnia: Rotterdam School of Management, Erasmus University Semestr zimowy 2011/12 Wyjazd na 3 semestrze studiów II stopnia Data pobytu: Data zajęd: CEMS Block Seminar Wykłady i egzaminy 2. Miejsce pobytu Rotterdam jest drugim największym miastem Holandii i posiada największy port w Europie. Miasto położone jest w delcie Renu i Mozy, nad Nową Mozą (ramię deltowe Renu), połączone jest z Morzem Północnym kanałem Nieuwe Waterweg o długości 30 km. Nowoczesna architektura Rotterdamu wynika ze zniszczeo w czasie drugiej wojny światowej. Uchowały się jedynie nieliczne zabytki. 3. Uniwersytet Uniwersytet Erazma (Erasmus University) i jego kierunki businessowe w Rotterdam School of Management (RSM) są publiczne i cieszą się dużą popularnością wśród studentów zagranicznych, szczególnie kierunki magisterskie. Wynika to z wysokiej pozycji RSMu w rankingu szkół biznesowych (jedna z najlepszych szkół ekonomicznych w Europie i na świecie), a także z tego, że studia magisterskie trwają tylko rok i są oferowane po konkurencyjnej cenie niż na innych uczelniach. RSM ma ok. 24 tys. studentów i zajmuje przede wszystkim większą częśd budynku T (który góruje nad całym kampusem), zajęcia odbywają się też w budynkach H i G. Uniwersytet jest usytuowany ok 6km od centrum. Dojazd tramwajami (7, 21) lub rowerem. Uniwersytet ma własny kampus z dostępem do dużej biblioteki, sal sportowych, punktów ksero, kantyn itp. Po odpowiednio wyższej cenie można także dostad pokój w akademiku na terenie Uczelni. 4. Kursy Block seminar CEMS, Noordwijk, 7,5 ECTS Block seminar oferowany we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w jej siedzibie w Noordwijk o temacie Turning technology into business. W ciągu tygodniowego seminarium należało znaleźd zastosowanie w biznesie dla kosmicznej technologii obróbki odpadów biodegradalnych. W ramach zaliczenia należało napisad business plan oraz przygotowad i zaprezentowad krótką prezentację o pomyśle.

2 International Entrepreneurship, 7.5 ECTS Przedmiot obowiązkowy dla studentów CEMSa w semestrze zimowym, możliwy do zastąpienia przedmiotem International Strategy. Przedmiot wymagający pod względem czasowym. Zaliczenie: - międzynarodowy projekt konsultingowy z prezentacją koocową i pisemnym raportem. Mój projekt dotyczył firmy Merford Cabins, produkującej kabiny do dźwigów, planującej wejście na rynek usług konsultingowych w swoim segmencie rynku. - udział w zajęciach i przygotowanie do zajęd (3-4 artykuły naukowe/zajęcia, brak podręcznika) - 2 prezentacje przygotowane wraz z 3 osobową grupą - opisowy egzamin z pytaniami teoretycznymi i praktycznymi (case study) Global Supply Chain Management 7.5 ECTS, Prof. dr René de Koster, Dr Erik van Raaij Przedmiot dotyczący łaocucha dostaw, zakupów, logistyki i outsourcingu. Bardzo dobrze przygotowany, ale także bardzo wymagający i srogo oceniany. Forma prowadzenia zajęd: dyskusje, gry na zajęciach, symulacje komputerowe, studia przypadku, dyskusje, spotkania z przedstawicielami świata businessu. Zaliczenie: - esej na 4 strony dla Dr Erik van Raaij - 2 gry komputerowe (w zespołach) I raporty z przebiegu gier - aktywnośd na zajęciach - 4 godzinny egzamin pisemny tzw. open book, czyli z wszystkimi materiałami, pytania otwarte, zadania i casy (pytao jest tak dużo, że nie ma za dużo czasu, by używad posiadanych pomocy) Global marketing - product innovation management 7.5 ECTS, Dr Christoph Fuchs Przedmiot poświęcony w większości innowacyjności, mający mało wspólnego z globalnym marketingiem. Przedmiot prowadzony przez młodego ambitnego wykładowcę, któremu brakuje jednak zorganizowania chaotyczny sposób prowadzenia zajęd, długi okres oczekiwania na sprawdzenie casów. Forma zajęd: wykład przeplatany studiami przypadku i dyskusjami. - przygotowanie w 4-5 osobowym zespole rozwiązao na 3 studia przypadku z pięciu do wyboru. 30% - obecnośd i aktywnośd na zajęciach 20% - tradycyjny 4 godzinny egzamin pisemy 50% Multinational Financial Management 4.0 ECTS, Elvira Sojli Bardzo ciekawy i dobrze przygotowany przedmiot o finansach międzynarodowych (polityka kursów walutowych, rynki finansowe, hedging walutowy) Forma zajęd: wykłady przeplatane dyskusjami i studiami przypadku, wykład gościnny CFO z Shella - raport o hedgingu walutowym dowolnej firmy przygotowywany w parach 30% - udział w zajęciach 20% - tradycyjny egzamin pisemny 50% Financial Management & Control, 3.5 ECTS, Frank Hartmann Bardzo ciekawy i dobrze przygotowany przedmiot o controllingu (optymalizacja wydajności menedżerów średniego szczebla, konsekwencje wyborów metod księgowych w przedsiębiorstwie, optymalizacja systemów wynagrodzenia).

3 Forma zajęd: wykłady przeplatane dyskusjami i studiami przypadku, wykład gościnny - 4 case w grupach 3/osobowych 30% - udział w zajęciach 20% - tradycyjny egzamin pisemny 50% 5. Warunki studiowania RSM posiada własną dużą bibliotekę z szerokim księgozbiorem - wypożyczenie na 1 miesiąc lub 6 dni (dot. wybranych podręczników). Czytelnia otwarta do w dni powszednie, a w weekendy krócej, niektórzy spędzają tam dosłownie całe dni. Jest ograniczona liczba egzemplarzy popularnych podręczników, więc nie zwlekaj z wypożyczeniem. Za pomocą połączenia VPN można ściągnąd większośd artykułów naukowych wymaganych na wykładach z domu. Jeśli masz problem z ustawieniem VPN, idź do budynku T na 3 piętro do help desk. Na korytarzach stoją ogólnodostępne komputery, do zalogowania potrzebny jest numer indeksu i hasło do systemu ERNA (przychodzi pocztą przed rozpoczęciem semestru). W budynku RSM są laboratoria komputerowe, w tym cichacze. Dostęp do ksera jest dośd skomplikowany. Trzeba przynieśd jakąkolwiek kartę z czarnym paskiem magnetycznym, na której zostaje zakodowana liczba zakupionych kopii (sprzedaż: help desk na trzecim piętrze w RSM, 5 za 75 kopii). By drukowad w bibliotece, potrzebujesz holenderskiej karty bankomatowej (warto ją wyrobid, ułatwia wiele zakupów, w tym bilety na transport) 6. Warunki mieszkaniowe Istnieją dwie opcje mieszkaniowe: (1) skorzystanie z usług Statswonen, organizacji zajmującej się mieszkaniami dla studentów lub (2) szukanie pokoju na własną rękę przez np. housinganywhere.nl. 2 opcja według mnie jest lepsza. Osobiście mieszkałam w dośd starym akademiku zaoferowanym przez Statswonen - Wilgenborgh, położonym 7 km od uczelni w pełni wyposażonym 2 osobowym mieszkaniu. Wynajmem: 375/ miesiąc (na warunki holenderskie jest to czynsz relatywnie niski). Nie wybrałabym ponownie tego akademika / nikt ze studentów CEMS tam nie mieszka, okolica jest średnia i długa droga do Uczelni, mimo, że przez całą trasę masz ładną ścieżkę rowerową. Większośd studentów mieszka jednak w akademiku Casa Erasmus (pokój jednoosobowy, z dzieloną z drugą osobą kuchnią i łazienką za 420), czy w droższym, bardziej eleganckim i z jednej strony z świetnym widokiem na centrum: International House. Zdecydowanie najlepszą opcją jest mieszkanie w dzielnicy Kralingen, ponieważ jest pomiędzy centrum a uczelnią, jest ładnie, jest duży park z ogromnym jeziorem i wszyscy tam mieszkają. Cena średnio to 400 euro.

4 7. Recepcja Studentom CEMSa w Rotterdamie nie przysługuje Buddy,więc trzeba samemu sobie poradzid, ale nie powinno z tym byd najmniejszych problemów. Wszyscy w Holandii są bardzo pomocni i mówią po angielsku. Pierwszy mój kontakt z International Student Office odbył się drogą mailową, dośd późno, bo w połowie kwietnia. Procedury przedwyjazdowe nie są problematyczne. W ramach CEMSa wszelką pomocą służyła Marlies Koolhas, koordynatorka CEMSa. 8. Koszty utrzymania Koszt mieszkania 300/500 euro (zwykle euro) Jedzenie porównywalne ceny w Lidlu, Aldi, trochę drożej w AH, ale są najbardziej popularne (chyba najlepsza relacja jakości do ceny). Warto wyrobid sobie od razu bezpłatną kartę zniżkową w Albert Heijnie, pozwala ona korzystad z promocji w sklepie. Transport znacznie droższy, polecam od razu kupid używany rower (koszt ok 50 euro). Nie istnieją bilety miesięczne, można jedynie kupid OV Chipcard, którą zasila się w automatach i która pozwala zaoszczędzid około 40% - 60% na przejazdach komunikacją miejską. Dojazd do Rotterdamu to kilka możliwości: Autokar - Eurolines Koszt w dwie strony ok 400zł, ale podróż trwa dwadzieścia parę godzin, bez przesiadek. Duży plus to bardzo duża ilośd bagażu. Samolot Z Warszawy można dolecied Wizzair em do Eindhoven, z którego następnie trzeba dojechad pociągiem do Rotterdamu. Istnieją też o wiele droższe połączenia LOTowskie, wtedy leci się do Amsterdamu i ponownie pociąg do Rotterdamu (krótszy dystans). Pociąg Pociągiem można dojechad z Polski do Hagi. Czas podróży to ok. 12 godzin. 9. Życie studenckie Rotterdam nie jest typowym miastem rozrywkowym, co wynika z wysokiego poziomu na uczelni i wymagao stawianych studentom. Z drugiej strony na Uczelni jest wiele aktywnych organizacji stdenckich. Bardzo aktywny jest ESN i na samym początku semestru warto zapoznad się z jego ofertą kulturalno-imprezową. Studenci często chodzą do Concordii, czy B.E.D. Poza tym praktycznie co tydzieo jest organizowana dużo impreza np. przez samorząd studencki, czy CEMS Club. Na parterze budynku T znajduje się Smitse/ zarządzany i obsługiwany przez studentów, gdzie prawie codziennie po 17 przychodzi wielu studentów i wykładowców, by wypid współnie piwo/wino. Na kampusie znajduje się centrum sportowe, wyposażone m.in. w dużą siłownię, korty do tenisa i sale do squash, warto na samym początku zgłosid się po zniżkową kartę za 5 euro na pierwszy miesiąc. Roczna opłata to ok. 150 euro. Warto nabyd Rotterdampas (do nabycia w księgarni na uczelni w budynku C, lub w bibliotece przy Blaaku za 12,5 dla studentów uczelni w Rotterdamie), który daje różne zniżki w Rotterdamie i okolicach (wstęp za darmo na Euromaast, do muzeów w Rotterdamie, wycieczkę po rzece Spido, jedną rundę Laser game, darmowy godzinny rejs po rzece w naleśnikowym statkiem Pannenkoekenboat oraz wstęp do zoo w Rotterdamie za 4 zamiast 18).

5 10. Sugestie Koniecznie trzeba zwiedzid: Delft- niezwykle urokliwe miasteczko, do którego dojedziesz w 1,5 godziny rowerem. Haga (Den Haag) - siedziba Królowej i ambasad, Amsterdam (szczególnie Museum Night w połowie semestru), Utrecht. Łatwo się też dostad do Belgii (np. na jednodniową wycieczkę do Brukseli) i Luksemburgu. 11. Adaptacja kulturowa Kraj bardzo przyjazny dla obcokrajowców, w którym wszyscy mówią po angielsku. Można spotkad wielu Polaków, szczególnie robiąc zakupy w Lidlu. Dla zainteresowanych, można wygooglad kościół, w którym co niedzielę odbywają się polskie msze (zawsze jest tłum ludzi). Potwierdza się także stereotyp o tym, że Holendrzy są bardzo bezpośredni i czasami zamknięci w swoich grupach. Z drugiej strony jest to bardzo pomocny naród - na ulicy chętnie udzielają pomocy i służą radą. Lokalna kuchnia jest okropna i nawet każdy Holender to potwierdzi. 12. Ocena: Ogólna: 4.5 Merytoryczna: 5.0: wykład przeplatany studiami przypadku i dyskusjami.

Raport opisowy z pobytu na stypendium Erasmus

Raport opisowy z pobytu na stypendium Erasmus Raport opisowy z pobytu na stypendium Erasmus 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie Frankfurt School of Finance and Management- semestr zimowy 2013/14, sierpień 2013 - grudzień

Bardziej szczegółowo

Raport z pobytu na stypendium Erasmusa w Karlstad, Szwecja. semestr zimowy 2012/2013, Karlstads Universitet

Raport z pobytu na stypendium Erasmusa w Karlstad, Szwecja. semestr zimowy 2012/2013, Karlstads Universitet Raport z pobytu na stypendium Erasmusa w Karlstad, Szwecja MIESI, semestr III studiów magisterskich e-mail: agelee@interia.pl semestr zimowy 2012/2013, Karlstads Universitet Termin przebywania na stypendium:

Bardziej szczegółowo

e-mail: jac@wp.eu nr albumu: 45913 kierunek: finanse i rachunkowość poziom: licencjacki liczba ukończonych semestrów na SGH przed wymianą: 2

e-mail: jac@wp.eu nr albumu: 45913 kierunek: finanse i rachunkowość poziom: licencjacki liczba ukończonych semestrów na SGH przed wymianą: 2 e-mail: jac@wp.eu nr albumu: 45913 kierunek: finanse i rachunkowość poziom: licencjacki liczba ukończonych semestrów na SGH przed wymianą: 2 Spis treści 1. Uczelnia przyjmująca, termin wyjazdu... 2 2.

Bardziej szczegółowo

UNIWERSITE FRIBOURG. 1. Kierunek studiów Germanistyka, Ekonomia

UNIWERSITE FRIBOURG. 1. Kierunek studiów Germanistyka, Ekonomia 1. Kierunek studiów Germanistyka, Ekonomia UNIWERSITE FRIBOURG 2. Jakie dokładnie dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? Podanie o przyjęcie na studia i Learning Agrement, CV, potwierdzenie

Bardziej szczegółowo

Raport z wymiany. 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie

Raport z wymiany. 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie Nr albumu: 54592 Kierunek: Zarządzanie Semestr III, studia magisterskie, (ostatni semestr na SGH) e-mail: joannamandziuk@gmail.com Raport z wymiany 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania

Bardziej szczegółowo

Stypendium odbyłem na Uniwersytecie w Uppsali w Szwecji. Przebywałem tam w semestrze letnim 2010/2011 w okresie od 15.01.2011 do 15.06.2011.

Stypendium odbyłem na Uniwersytecie w Uppsali w Szwecji. Przebywałem tam w semestrze letnim 2010/2011 w okresie od 15.01.2011 do 15.06.2011. Kierunek: Metody ilościowe i systemy informacyjne Ilość zakończonych semestrów na SGHa do momentu wyjazdu: 3 1. Nazwa uczelni oraz termin przebywania na stypendium. Stypendium odbyłem na Uniwersytecie

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z PRZEBIEGU REALIZACJI PROJEKTU REJS DO KARIERY

RAPORT Z PRZEBIEGU REALIZACJI PROJEKTU REJS DO KARIERY RAPORT Z PRZEBIEGU REALIZACJI PROJEKTU REJS DO KARIERY 1 Spis treści WSTĘP... 3 WSPARCIE STUDENTÓW W UCZELNIACH EUROPEJSKICH... 6 1. Podsumowanie kontaktów z uczelniami zagranicznymi... 6 2. Seminaria

Bardziej szczegółowo

Przewodnik dla studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Przewodnik dla studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Przewodnik dla studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, SCR Radiosupeł 1 Witamy serdecznie! Jeśli właśnie czytasz ten przewodnik, zapewne zostałeś, bądź jesteś

Bardziej szczegółowo

Informator. dla studentów. zagranicznych. www.uek.krakow.pl

Informator. dla studentów. zagranicznych. www.uek.krakow.pl Informator dla studentów zagranicznych Spis treści Kilka słów o Uniwersytecie Władze i struktura Uniwersytetu Słowo klucz: Dziekanat Inne ważne jednostki Kalendarium studenta Sprawy, które musisz załatwić

Bardziej szczegółowo

SZUKAJ PRACY BRANŻE Z EUROSTUDENTEM WYDANIE TARGOWE. Rozwiń się z Nami! ZRÓB KARIERĘ INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ W KORPORACJI Z POTENCJAŁEM

SZUKAJ PRACY BRANŻE Z EUROSTUDENTEM WYDANIE TARGOWE. Rozwiń się z Nami! ZRÓB KARIERĘ INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ W KORPORACJI Z POTENCJAŁEM Dynamiczny rozwój w Infosys BPO Poland www.eurostudent.pl październik 2014 Rozwiń się z Nami! KONKURS PZU: INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ WYGRAJ 5.000 ZŁ! WYDANIE TARGOWE SZUKAJ PRACY RAPORT SPECJALNY ZRÓB KARIERĘ

Bardziej szczegółowo

studia językowe wyjątkowi - językowi licencjackie magisterskie anglistyka germanistyka hispanistyka e-learning

studia językowe wyjątkowi - językowi licencjackie magisterskie anglistyka germanistyka hispanistyka e-learning wyróżnij się! wyjątkowi - językowi informator 2013/2014 studia językowe Także od podstaw! licencjackie anglistyka amerykanistyka germanistyka hispanistyka italianistyka język+język e-learning magisterskie

Bardziej szczegółowo

Wdrażanie i funkcjonowanie Krajowych Ram Kwalifikacji w Niemczech na przykładzie IUBH School of Business and Management w Bad Honnef k.

Wdrażanie i funkcjonowanie Krajowych Ram Kwalifikacji w Niemczech na przykładzie IUBH School of Business and Management w Bad Honnef k. Draft jednej z części badań w ramach grantu pt. Praktyka wdrażania Krajowych Ram Kwalifikacji w wybranych uczelniach europejskich. Społeczno-pedagogiczne uwarunkowania implementacji zmian w programach

Bardziej szczegółowo

Kierunek Niemcy Przewodnik dla zagranicznych studentów

Kierunek Niemcy Przewodnik dla zagranicznych studentów Kierunek Niemcy Przewodnik dla zagranicznych studentów StudiawNiemczech? Goracopolecam! Dorota Iwaszczuk z Polski jest studentka studiów doktoranckich na kierunku Geodezja na Technische Universität München.

Bardziej szczegółowo

Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski. - Benjamin Franklin

Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski. - Benjamin Franklin Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski. - Benjamin Franklin Uczenie się jest procesem, z którym stykamy się całe życie, nie ogranicza się wyłącznie do dzieciństwa i młodości. Człowiek przez

Bardziej szczegółowo

Strategia PR Instytutu Politologii UO

Strategia PR Instytutu Politologii UO Strategia PR Instytutu Politologii UO Opole 2014 Autorami niniejszego dokumentu są studenci II roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej Instytutu Politologii UO 2 Strategia Public Relations Instytutu

Bardziej szczegółowo

Seria: Prace Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Studies of the Faculty of Management and Communication

Seria: Prace Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Studies of the Faculty of Management and Communication Seria: Prace Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Studies of the Faculty of Management and Communication KOMITET REDAKCYJNY: Andrzej Stanisław Barczak (redaktor naukowy), Krystyna Bednarska-Ruszajowa,

Bardziej szczegółowo

wykład nik Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, Łam, czego rozum nie złamie Adam Mickiewicz, Oda do młodości ...nie czytać na wykładach!

wykład nik Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, Łam, czego rozum nie złamie Adam Mickiewicz, Oda do młodości ...nie czytać na wykładach! WYDAWCA: KOŁO NAUKOWE MARKETINGU WWW.WYKLADNIK.HOME.PL wykład...nie czytać na wykładach! nik październik 07 MIESIĘCZNIK WYDZIAŁU NAUK EKONOMICZNYCH I ZARZĄDZANIA Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, Łam,

Bardziej szczegółowo

studia II stopnia 2015/2016

studia II stopnia 2015/2016 studia II stopnia 2015/2016 www.wsb.pl STUDIA II STOPNIA STUDIA II STOPNIA Z PODYPLOMOWYMI na kierunkach: BEZPIECZEŃSTWO WEWNĘTRZNE NOWOŚĆ w przygotowaniu FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ LOGISTYKA ZARZĄDZANIE Już

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, SPIS TREŚCI SŁOWO WSTĘPNE

Szanowni Państwo, SPIS TREŚCI SŁOWO WSTĘPNE SPIS TREŚCI SŁOWO WSTĘPNE SŁOWO WSTĘPNE prof. UAM dr hab. Jacek Guliński 1. PIERWSZE KROKI DO ZAŁOŻENIA WŁASNEJ FIRMY, CZYLI JAKĄ FORMĘ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ WYBRAĆ Marcin Błaszyk, Krzysztof Jarosiński

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR O STYPENDIACH I FINANSACH. Studencka kieszeń

INFORMATOR O STYPENDIACH I FINANSACH. Studencka kieszeń INFORMATOR O STYPENDIACH I FINANSACH Studencka kieszeń Studencka kieszeń INFORMATOR O STYPENDIACH I FINANSACH Wstęp 3 Życie przewrócone do góry nogami, czyli pierwszy rok na studiach 4 I. Stypendia krajowe

Bardziej szczegółowo

WSPOMNIENIA Z PRAKTYKI

WSPOMNIENIA Z PRAKTYKI WSPOMNIENIA Z PRAKTYKI Dane praktykanta Imię i nazwisko: Magdalena Frysiak e-mail: magdalenafrysiak@gmail.com Nazwa uczelni: Uniwersytet Łódzki Wydział: Biologii i Ochrony Środowiska Kierunek studiów:

Bardziej szczegółowo

Wyjątkowi Językowi. Podaj dalej! Informator 2011/2012

Wyjątkowi Językowi. Podaj dalej! Informator 2011/2012 Informator 2011/2012 Studia licencjackie Studia magisterskie Amerykanistyka Hispanistyka Italianistyka Język+Język Wyjątkowi Językowi Podaj dalej! Spis treści List od Rektora Studia licencjackie Program

Bardziej szczegółowo

在 莱 茵 河 畔 路 德 维 希 港 大 学 深 造?!

在 莱 茵 河 畔 路 德 维 希 港 大 学 深 造?! STUDIA W WYŻSZEJ SZKOLE LUDWIGSHAFEN NAD RENEM?! STUDIEREN AN DER HOCHSCHULE LUDWIGSHAFEN AM RHEIN?! ESTUDIAR EN LA UNIVERSIDAD DE LUDWIGSHAFEN AM RHEIN?! FAIRE DES ÉTUDES À L UNIVERSITÈ DE PORT-LOUIS-SUR-LE-RHIN?!

Bardziej szczegółowo

ANALIZA OFERTY LUBELSKICH UCZELNI I MOŻLIWOŚCI JEJ DOSTOSOWANIA DO AKTUALNYCH POTRZEB RYNKU PRACY

ANALIZA OFERTY LUBELSKICH UCZELNI I MOŻLIWOŚCI JEJ DOSTOSOWANIA DO AKTUALNYCH POTRZEB RYNKU PRACY Fundacja Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej ANALIZA OFERTY LUBELSKICH UCZELNI I MOŻLIWOŚCI JEJ DOSTOSOWANIA DO AKTUALNYCH POTRZEB RYNKU PRACY Raport z badań Opracowanie: dr Robert Furtak dr Marcin Lipowski

Bardziej szczegółowo

WAKACJE PRZEZ INTERNET

WAKACJE PRZEZ INTERNET STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 WAKACJE PRZEZ INTERNET www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo

Strategia komunikacji marketingowej. na rynkach szwedzkim i holenderskim

Strategia komunikacji marketingowej. na rynkach szwedzkim i holenderskim Strategia komunikacji marketingowej na rynkach szwedzkim i holenderskim raport z projektu Przeprowadzenie analizy desk research oraz badań jakościowych na rynkach: holenderskim i szwedzkim przygotowany

Bardziej szczegółowo

Wytwarzanie kompleksowego zintegrowanego oprogramowania wspomagającego nauczanie na odległość

Wytwarzanie kompleksowego zintegrowanego oprogramowania wspomagającego nauczanie na odległość Praca powinna byc cytowana jako: Lenkiewicz, P., 2011. Wytwarzanie kompleksowego zintegrowanego oprogramowania wspomagającego nauczanie na odległość. Rozprawa doktorska. Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik

Bardziej szczegółowo

KUŹNIA KADR IV. Dlaczego współpraca z praktyką gospodarczą jest tak istotna dla Uczelni. Satysfakcja z rozwoju

KUŹNIA KADR IV. Dlaczego współpraca z praktyką gospodarczą jest tak istotna dla Uczelni. Satysfakcja z rozwoju Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Numer projektu: POKL.04.01.01-00-311/10 FABER EST SUAE QUISQUE FORTUNAE Magazyn nr 2/2013 (6) KUŹNIA KADR IV Dlaczego

Bardziej szczegółowo

UNIVERSITÉ VINCENNES ST. DENIS PARIS VIII

UNIVERSITÉ VINCENNES ST. DENIS PARIS VIII UNIVERSITÉ VINCENNES ST. DENIS PARIS VIII 1. Kierunek studiów filologia romańska 2. Jakie dokład dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? W semestrze poprzedzającym wyjazd Student Application

Bardziej szczegółowo

CENTRA USŁUG BIZNESOWYCH I IT

CENTRA USŁUG BIZNESOWYCH I IT CENTRA USŁUG BIZNESOWYCH I IT P A R T N E R D O D A T K U 1 GRUDNIA 2014 AKÓW REDAKTOR PROWADZĄCY JERZY LEWIŃSKI DODATEK DO GAZETY WYBORCZEJ 32996437 JAKUB OCIEPA W numerze: Lubię ten biznes, a nawet kocham

Bardziej szczegółowo