Pasek narzędzi - zakładka Powiększanie

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Pasek narzędzi - zakładka Powiększanie"

Transkrypt

1 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania Niniejszy rozdział opisuje funkcje powiększania ZoomTexta. Funkcje te są charakterystyczne dla programu ZoomText Magnifier i ZoomText MagReader. Pasek narzędzi - zakładka Powiększanie Zakładka Powiększanie Interface u Użytkownika umożliwia szybki dostęp do funkcji powiększania ZoomTexta. Każdy z przycisków paska zawiera łatwą do rozpoznania ikonę. Wiele z nich rozwija menu z dostępem do dialogów umożliwiających ustawienie ważnych parametrów działania programu. Przyciski są pogrupowane i podpisane, a kliknięcie na podpis grupy otwiera dialog zawierający wszystkie funkcje związane z tą grupą.

2 50 Powiększenie Pozwala regulować powiększenie od 1x do 36x. Tryb Pozwala ustalić tryb powiększania: Pełny, Nakładka, Lupa, Linijka lub Część. Każdy z tych trybów daje inne możliwości i ułatwia pracę w określonych sytuacjach. Kolor Pozwala wybrać ustawienia rozszerzenia kolorów. Rozszerzenie kolorów polepsza czytelność tekstu i grafiki, zmniejszając zmęczenie oczu. Można wybierać ze schematów przygotowanych przez producenta, lub stworzyć własne. Wskaźnik Pozwala wybrać ustawienia rozszerzenia wskaźnika. Rozszerzenia wskaźnika ułatwiają odnalezienie wskaźnika myszy na ekranie. Do wyboru jest kilka gotowych schematów kształtu i koloru wskaźnika, można też zdefiniować własne ustawienia. Kursor Pozwala wybrać ustawienia rozszerzenia kursora. Rozszerzenia kursora ułatwiają odnalezienie i śledzenie kursora tekstowego (widocznego podczas wpisywania tekstu). Do wyboru jest kilka gotowych schematów kształtu i koloru kursora, można też zdefiniować własne ustawienia. Fokus Umożliwia zmianę ustawień rozszerzenia fokusa. Rozszerzenia fokusa ułatwiają jego odnalezienie i śledzenie podczas poruszania się po menu, dialogach i innych elementach sterujących programów. Można wybrać jeden z wielu gotowych schematów rozszerzeń fokusa lub zdefiniować własne rozszerzenia.

3 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 51 Pulpit Włącza Poszukiwacz Pulpitu. Poszukiwacz pulpitu ułatwia wyszukiwanie i uruchamianie programów z pulpitu, szuflady systemowej i paska skrótów. Ponadto pozwala odnajdować i otwierać elementy Panelu sterowania, Menu Programy i folder Moje dokumenty. WWW Włącza poszukiwacz łączy. Poszukiwacz łączy pomaga odnaleźć łącza i elementy sterujące na stronach internetowych. Tekst Aktywuje Poszukiwacz tekstu, który ułatwia odnalezienie wyrazów i fraz w aktywnym oknie aplikacji lub na całym ekranie.

4 52 Ustawianie stopnia powiększenia ZoomText posiada szeroki wachlarz poziomów powiększenia, pozwalających na modyfikację powiększenia w zależności od potrzeb. Dostępne powiększenia to: od 1x do 8x co 1, od 10x do 16x co 2, od 16x do 36x co 4 oraz powiększenia ułamkowe 1,25x, 1,5x i 1,75x i 2,5x. Regulacja powiększenia Na pasku narzędzi Powiększanie ustaw licznik Pow. (Powiększenie). Skrót: Zwiększanie powiększenia: ALT + KN PLUS Zmniejszanie powiększenia: ALT + KN MINUS Poziom powiększenia można regulować również za pomocą dialogu Okna powiększenia: 1. W menu Powiększanie wybierz Powiększenie... Pojawi się dialog Okno powiększenia z otwartą zakładką Powiększania. 2. Dopasuj poziom powiększenia licznikiem Powiększenie. 3. Kliknij przycisk OK.

5 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 53 Zakładka Powiększenie Poniższa tabela opisuje ustawienia Poziomu powiększania. Element Powiększenie Wyświetlaj tylko całkowite powiększenia Opis Ustala stopień powiększania. Dostępne powiększenia to: od 1x do 8x co 1, od 10x do 16x co 2, od 16x do 36x co 4 oraz powiększenia ułamkowe 1,25x, 1,5x i 1,75x i 2,5x. Wyklucza ułamkowe poziomy powiększenia z listy powiększeń w liczniku.

6 54 Widok 1x (zwykły rozmiar) Widok 2x Widok 3x

7 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 55 Zmiana powiększenia kółkiem myszy Jeśli masz mysz komputerową z kółkiem, to możesz ją użyć do zmiany powiększenia obrazu wokół wskaźnika myszy. Pokręcanie kółkiem od siebie zwiększa powiększenie, a do siebie zmniejsza. Ponieważ w niektórych programach kółko myszy jest używane do przewijania zawartości okien, ZoomText używa klawiszy modyfikatorów. Domyślnie ustawiony jest klawisz CTRL, co oznacza, że aby zmieniać powiększenie musisz przytrzymać klawisz CTRL jednocześnie pokręcając kółkiem myszy. Pokręcanie kółkiem bez wciśnięcia CTRL pozwoli na wykonywanie jego normalnych funkcji. Wyłączenie klawiszy modyfikatorów spowoduje, że ZoomText będzie reagował na pokręcanie kółkiem bez przyciskania przycisku, ale normalne funkcje kółka nie będą osiągalne. Włączanie i konfiguracja zmiany powiększenia kółkiem myszy 1. W menu Powiększanie wybierz Powiększenie... Pojawi się dialog Okno powiększenia z otwartą zakładką Powiększania. 2. Upewnij się, że włącznik Włącz kółko myszy jest włączony. 3. Wybierz ten lub te klawisze modyfikatorów, które będzie trzeba nacisnąć, aby pokręcanie kółkiem spowodowało zmianę powiększenia. 4. Kliknij przycisk OK.

8 56 Zakładka Powiększenie Poniższa tabela opisuje ustawienia powiększania kółkiem myszy. Ustawienia Włącz kółko myszy Klawisze modyfikatorów Opis Włącza użycie kółka myszy do powiększania. Pozwala wybrać klawisz lub kombinację klawiszy, które należy przycisnąć i przytrzymać, żeby kółko myszy zmieniało powiększenie.

9 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 57 Okna powiêkszania Okno powiększenia wyświetla powiększony obraz ekranu komputera. Okno powiększenia może być porównane do lupy optycznej, poruszającej się ponad ekranem komputera. Okno powiększenia może wyświetlić jedynie część informacji z całego ekranu, jednakże poprzez przewijanie tego okna można obejrzeć dowolny fragment ekranu. ZoomText posiada 8 różnych trybów powiększenia: Pełny, Nakładka, Lupa, Linijka lub Część w czterech odmianach. Każdy z tych trybów oferuje inne możliwości oglądania powiększonej zawartości ekranu, odpowiednio do różnych zadań i aplikacji. Pozwala w każdej chwili skonfigurować powiększony obraz odpowiednio do Twoich potrzeb.

10 58 Wybieranie trybu powiększenia W każdym momencie można przełączyć się z jednego trybu powiększania na drugi w zależności od zadania lub aplikacji. Wybór trybu powiększania Na zakładce Powiększanie wybierz przycisk Tryb i z rozwiniętego w ten sposób menu wybierz pożądany tryb. Skrót: CTRL + SHIFT + W Rzełącza kolejno tryby. Tryb powiększenia może być wybrany również w dialogu Okna powiększania. 1. W menu Powiększanie wybierz Okno powiększenia... Pojawi się dialog Okna powiększenia z otwartą zakładką Sposób powiększ. 2. Wybierz żądany tryb powiększania. 3. Kliknij przycisk OK.

11 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 59 Zakładka Sposób powiększania Poniższa tabela przedstawia ustawienia sposobu powiększania.

12 60 Element Pełny Nakładka Lupa Linijka Górna część Opis Wyświetla powiększony obraz, który zajmuje cały ekran. Wyświetla powiększony obszar w formie okna, które może być przesuwane i mieć zmienioną wielkość. Przesuwa się po ekranie tak, jak lupa optyczna nad kartką papieru. Lupa podąża za wskaźnikiem myszy, kursorem tekstowym, wpisywanym tekstem i wybieranymi elementami sterującymi. Działa w sposób podobny do powiększającej linijki, wyświetlając powiększony tekst pod poruszającą się w górę i w dół linijką. Linijka ta podąża automatycznie za wskaźnikiem myszy, kursorem tekstowym i fokusem. Dzieli ekran na dwie części, z których górna jest wyświetlana w powiększeniu, a dolna w normalnym rozmiarze. Wysokość okna powiększenia może być regulowana tak, aby zajmowała większą lub mniejszą część ekranu. (Nieprzerwany)

13 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 61 Dolna część Lewa część Prawa część Dopasuj wysokość linijki do wysokości kursora Dzieli ekran na dwie części, z których dolna jest wyświetlana w powiększeniu, a górna w normalnym rozmiarze. Wysokość okna powiększenia może być regulowana tak, aby zajmowała większą lub mniejszą część ekranu. Dzieli ekran na dwie części, z których lewa jest wyświetlana w powiększeniu, a prawa w normalnym rozmiarze. Szerokość okna powiększenia może być regulowana tak, aby zajmowała większą lub mniejszą część ekranu. Dzieli ekran na dwie części, z których prawa jest wyświetlana w powiększeniu, a lewa w normalnym rozmiarze. Szerokość okna powiększenia może być regulowana tak, aby zajmowała większą lub mniejszą część ekranu. Przy przesuwaniu kursora po większym i mniejszym tekście, wysokość linijki zwiększa się lub zmniejsza tak, żeby mieścił się w niej tylko bieżący wiersz.

14 62 Dopasowywanie powiększenia Okna ZoomTexta mogą być przesuwane i można zmieniać ich wielkość tak, aby zajmowały wygodną dla użytkownika część ekranu (oczywiście nie w trybie Pełny). Poniższa tabela pokazuje możliwości zmiany wielkości i położenia okien powiększania w poszczególnych trybach. Tryb powiększania Zmiana wielkości Pełny nie nie Nakładka tak tak Zmiana położenia Lupa tak automatycznie Linijka tak automatycznie Część tak nie Zamroź tak tak

15 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 63 Zmiana wielkości i położenia okna powiększenia 1. Na zakładce Powiększanie wybierz narzędzie Tryb Dopasuj. Na krawędziach okna powiększania pokażą się uchwyty. Skrót: CTRL + SHIFT + A 2. Chwyć myszą i przesuń jeden z uchwytów. 3. Aby przesunąć całe okno chwyć je za wewnętrzną część i przesuń. 4. Aby przewinąć zawartość okna przytrzymaj CTRL, chwyć myszą wewnętrzną część okna i przesuń. 5. Aby wyjść z narzędzia Dopasuj kliknij prawym klawiszem myszy, lub naciśnij ESC.

16 64 Okno zamrażania W powiększeniu nie można zobaczyć całego ekranu jednocześnie. W rezultacie nie będziesz być może mógł obejrzeć wszystkich interesujących Cię elementów ekranu, np. informacji obecnych w dwóch rogach ekranu. Okno zamrażania rozwiązuje ten problem pozwalając na oglądanie wybranych fragmentów ekranu. Używając Narzędzia zamrażania wybierasz fragment ekranu, który chcesz monitorować. Po dokonaniu tego wyboru okno zamrażania pojawia się na tle Pełnego ekranu powiększenia, wyświetlając zawartość wybranego fragmentu ekranu. Pełne okno powiększenia nie przestaje się przewijać i wyświetlać wszystkie obszary ekranu.

17 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 65 Ustawianie okna zamrażania 1. Ustaw tryb powiększania na Pełny. 2. Na zakładce Powiększanie wybierz Tryb Zamrażanie Nowe. Narzędzie zamroź staje się aktywne. Skrót: CTRL + SHIFT + N 3. Przesuń wskaźnik myszy wskazując miejsce okna zamrażania. 4. Przytrzymaj lewy klawisz myszy i przeciągnij okno zamrażania do pożądanej wielkości. Po zakończeniu przeciągania (kiedy puścisz lewy klawisz myszy) okno zamrażania pokaże się z uchwytami na obrzeżach. 5. Zmiany wielkości okna dokonaj chwytając i przesuwając jeden z uchwytów. Aby przesunąć całe okno chwyć je za wewnętrzną część i przesuń. Aby przewinąć zawartość okna przytrzymaj CTRL, chwyć myszą wewnętrzną część okna i przesuń. 6. Aby wyjść z narzędzia Zamroź kliknij prawym klawiszem myszy, lub naciśnij ESC. Uwaga: Okno zamrażania może być dopasowane narzędziem Dopasuj.

18 66 Włączanie i wyłączanie narzędzia Zamroź Na zakładce Powiększanie wybierz Tryb Zamrażanie Włącz (lub Wyłącz). Skrót: CTRL + SHIFT + E Dopasowywanie ustawień okna zamrażania 1. W menu Powiększanie wybierz Okno zamrażania... Pojawi się dialog Okna powiększania z otwartą zakładką Zamrażanie. 2. Dopasuj opcje do swoich potrzeb. 3. Kliknij przycisk OK. Zakładka Zamrażanie

19 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 67 Poniższa tabela przedstawia ustawienia okna zamrażania. Element Włącz okno zamrażania Użyj powiększenia okna głównego Użyj powiększenia podanego poniżej... Powiększenie Nowe okno zamrażania Opis Włącza okno zamrażania (podczas, gdy tryb powiększenia ustawiony jest na Pełny). Ustala powiększenie okna zamrażania na takie samo, jak w oknie głównym (Pełnym). Powoduje, że okno zamrażania ma własny poziom powiększenia (ustalany za pomocą licznika Powiększenie). Ustala poziom powiększenia. Dostępne powiększenia to: od 1x do 8x co 1, od 10x do 16x co 2, od 20x do 36x co 4 oraz powiększenia ułamkowe 1,25x, 1,5x, 1,75x i 2,5x. Uaktywnia Narzędzie zamrażania (gdy chcemy przedefiniować okno zamrażania).

20 68 Tryb przeglądania i poszukiwacz Tryb przeglądania pokazuje obszar ekranu, który był powiększany i pozwala wybrać inny obszar do powiększenia. Włączenie tego trybu powoduje wyłączenie powiększenia i wyświetlenie podświetlonego poszukiwacza na tle nie powiększonego ekranu. Myszą można wybrać nowy fragment ekranu do powiększenia. Użycie trybu przeglądania 1. W menu Akcje, wybierz Tryb Przeglądania. Powiększanie jest czasowo wyłączone i pojawia się poszukiwacz. Skrót: CTRL + SHIFT + V 2. Przesuń poszukiwacz do pożądanego miejsca na ekranie. 3. Kliknij, co spowoduje powiększenie wskazanego miejsca. Powiększanie zostanie w tym momencie przywrócone w nowym miejscu. Poszukiwacz można skonfigurować na wiele sposobów (kształtów i kolorów). Można też tak skonfigurować program, by poszukiwacz był widoczny stale w nie - powiększonej części ekranu (tryb Nakładka lub Część).

21 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 69 Włączanie i konfiguracja poszukiwacza 1. W menu Powiększanie wybierz Poszukiwacz... Pojawi się dialog Okna powiększenia z otwartą zakładką Poszukiwacz. 2. Upewnij się, że włącznik Włącz poszukiwacz jest włączony. 3. Dobierz opcje poszukiwacza odpowiednio do swoich potrzeb. 4. Kliknij przycisk OK. Uwaga: Poszukiwacz może być włączany lub wyłączany za pomocą komendy Poszukiwacz: CTRL + SHIFT + L. Zakładka Poszukiwacz

22 70 Poniższa tabela przedstawia ustawienia poszukiwacza. Element Włącz poszukiwacz Typ poszukiwacza Kolor Przejrzystość Migający poszukiwacz Szybkość migania Opis Włącza wyświetlanie poszukiwacza. Pozwala wybrać typ poszukiwacza. Dobiera kolor poszukiwacza. Pozwala ustawić poziom przejrzystości poszukiwacza. Dzięki przejrzystości zawartość ekranu pod poszukiwaczem może być widoczna. Poziom przejrzystości pozwala ustalić na ile ekran będzie widoczny. Włącza i wyłącza miganie poszukiwacza. Ustawia szybkość migania poszukiwacza w sekundach (od pół sekundy do 5 sekund w krokach co pół sekundy).

23 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 71 Wsparcie dwóch monitorów Podczas używania komputera z dwoma monitorami wsparcie dwóch monitorów pozwala na użycie obu monitorów do poszerzenia szerokości obrazu powiększonego (Powiększenie poszerzone o drugi monitor), wyświetlania kopii powiększonego obrazu (Powiększenie skopiowane na drugim monitorze) lub jednoczesnego wyświetlania obrazu powiększonego i niepowiększonego (Widok 1x - nie powiększony). Wymienione funkcje wsparcia dwóch monitorów są przeznaczone do komfortowej pracy jednego użytkownika z dwoma monitorami, lub grupy użytkowników (słabowidzących i widzących), pracujących wspólnie na jednym komputerze.

24 72 Powiększenie poszerzone Powiększenie skopiowane Widok 1x Powiększenie poszerzone o drugi monitor wyświetla powiększony obraz na całej szerokości obu monitorów razem, podwajając ilość dostępnej informacji. Z dostępem do dwukrotnie większej ilości informacji możesz pracować szybciej i wygodniej niż z jednym monitorem. Powiększenie skopiowane na drugim monitorze wyświetla ten sam, powiększony obraz na obu monitorach. Ten tryb jest przydatny do pracy wspólnej, kiedy dwie lub więcej osób musi widzieć ten sam powiększony obraz, lecz siedzą w sposób uniemożliwiający oglądanie jednego monitora. Widok 1x nie powiększony wyświetla powiększony obraz na monitorze głównym i nie powiększony na dodatkowym. Ten tryb jest przydatny, kiedy osoby słabowidzące pracuję razem z osobami widzącymi na jednym komputerze. Osoba słabowidząca może powiększyć obraz na monitorze głównym, podczas gdy osoba widząca widzi cały ekran nie powiększony na monitorze dodatkowym.

25 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 73 Wymagania systemowe dla dwóch monitorów Aby używać wsparcia dwóch monitorów, system komputerowy musi posiadać następujące elementy sprzętowe i oprogramowanie: Windows Vista lub Windows XP Komputer stacjonarny lub przenośny z kartą graficzną z podwójnym wyjściem lub z dwiema kartami graficznymi Dwa monitory komputerowe (dowolną kombinację monitorów typu CRT lub LCD) Uwaga: Najlepsze efekty przy powiększeniu poszerzonym o drugi monitor osiąga się przy równych co do wielkości monitorach LCD, umieszczonych bezpośrednio jeden obok drugiego. W ten sposób można oglądać powiększenie bez zniekształceń i dobrze wyrównane.

26 74 Wymagane ustawienia ekranu Oprócz wymagań systemowych, do użycia wsparcia dwóch monitorów wymagane są szczególne ustawienia ekranu w panelu sterowania Windows: Powiększenie pulpitu musi być włączone (opcja Powiększ pulpit systemu Windows do rozmiarów tego monitora ). Rozdzielczość ekranu i jakość kolorów muszą być ustawione tak samo dla obu monitorów. Fizycznie oba monitory muszą być wyrównane w poziomie. W Windows XP ZoomText automatycznie dobierze te ustawienia po włączeniu wsparcia dwóch monitorów. W Windows Vista należy dokonać ustawień ręcznie w następujący sposób: 1. Wybierz Start Panel sterowania Wygląd i personalizacja Dopasuj rozdzielczość ekranu. Ukaże się dialog właściwości ekranu. 2. Wybierz zakładkę Ustawienia. 3. Kliknij obrazek ekranu oznaczony cyfrą `2` i kliknij Powiększ pulpit systemu Windows do rozmiarów tego monitora. 4. Kliknij przycisk OK.

27 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 75 Używanie wsparcia dwóch monitorów Przy pierwszym uruchomieniu ZoomText sam sprawdzi ewentualną obecność dwóch monitorów w systemie i zapyta, czy chcesz wykorzystać funkcję wsparcia dwóch monitorów. Jeśli odpowiesz `Tak`, program instalacyjny włączy te funkcję w domyślnym trybie powiększenia poszerzonego o drugi monitor. Można jednak wyłączyć i ponownie włączyć wsparcie dwóch monitorów oraz zmienić tryb użycia monitorów w każdej chwili podczas używania ZoomTexta. Włączanie i wyłączanie funkcji wsparcia dwóch monitorów Na pasku narzędzi Powiększanie wybierz Tryb Dwa Monitory Włącz (lub Wyłącz). Skrót: WINDOWS + SHIFT + D Wybieranie widoku dwóch monitorów Na pasku narzędzi Powiększanie wybierz Tryb Dwa Monitory, a potem wybierz jeden z widoków. Skrót: WINDOWS + SHIFT + Z Przełączanie pomiędzy widokami dwóch monitorów.

28 76 Widok dwóch monitorów może być dobrany również z dialogu Okna powiększenia: 1. Z menu Powiększanie wybierz Okno powiększenia Pojawi się dialog Okno powiększenia z otwartą zakładką Sposób powiększania. 2. Dobierz ustawienia według swoich potrzeb. 3. Kliknij przycisk OK. Zakładka Okno powiększenia Poniższa tabela opisuje ustawienia wsparcia dwóch monitorów.

29 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 77 Element Włącz wsparcie dwóch monitorów Opis Włącza wsparcie dwóch monitorów. Uwaga: Po włączeniu wsparcia dwóch monitorów okna aplikacji znajdujące się na poszerzonym pulpicie zostaną przesunięte na pulpit podstawowy. Po wyłączeniu wsparcia dwóch monitorów poszerzenie pulpitu jest przywracane. Można wówczas ponownie przenieść aplikacje na pulpit poszerzony. Powiększenie Poszerzone Powiększenie poszerzone o drugi monitor wyświetla powiększony obraz na całej szerokości obu monitorów razem, podwajając ilość dostępnej informacji. Z dostępem do dwukrotnie większej ilości informacji możesz pracować szybciej i wygodniej niż z jednym monitorem. (Nieprzerwany)

30 78 Powiększenie Skopiowane Widok 1x Zaawansowane Powiększenie skopiowane na drugim monitorze wyświetla ten sam, powiększony obraz na obu monitorach. Ten tryb jest przydatny do pracy wspólnej, kiedy dwie lub więcej osób musi widzieć ten sam powiększony obraz, lecz siedzą w sposób uniemożliwiający oglądanie jednego monitora. Widok 1x nie powiększony wyświetla powiększony obraz na monitorze głównym i nie powiększony na dodatkowym. Ten tryb jest przydatny, kiedy osoby słabowidzące pracuję razem z osobami widzącymi na jednym komputerze. Osoba słabowidząca może powiększyć obraz na monitorze głównym, podczas gdy osoba widząca widzi cały ekran nie powiększony na monitorze dodatkowym. Wyświetla dialog służący identyfikacji i wyboru ekranu dodatkowego oraz pozwala otworzyć i zmienić ustawienia ekranu Windows (co przydaje się czasami do rozwiązywania problemów z kompatybilnością).

31 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 79 Zaawansowane ustawienia dwóch monitorów Zaawansowane ustawienia dwóch monitorów ZoomTexta pozwalają wybrać urządzenie ekranowe, które ma być używane jako ekran dodatkowy (w systemach wyposażonych w trzy lub więcej monitory) i umożliwia szybki dostęp do ustawień ekranu Windows. Dostęp do zaawansowanych ustawień dwóch monitorów Na zakładce Sposób powiększenia z dialogu Okno powiększenia wybierz Zaawansowane. Dialog zaawansowanych ustawień dwóch monitorów Poniższa tabela opisuje ustawienia zaawansowane dwóch monitorów.

32 80 Element Właściwości ekranu Windows Urządzenie ekranowe: Identyfikuj Opis Otwiera dialog systemowy właściwości ekranu Windows. Wyświetla listę urządzeń ekranowych, które mogą być użyte przez ZoomText jako ekran dodatkowy. Identyfikuje monitory dodatkowe podłączone do komputera. W systemach z dwoma monitorami na dodatkowym monitorze pokaże się duża litera `Z`, a w systemach z trzema lub więcej monitorami kolejne monitory dodatkowe będą wyświetlały odpowiednią cyfrę (np. 1, 2, 3). Używanie ZoomTexta z wyłączonym wsparciem dwóch monitorów Kiedy wsparcie dwóch monitorów ZoomTexta jest wyłączone, ZoomText będzie powiększał i wymawiał tekst z aplikacji umieszczonych na ekranie głównym. Okna tych aplikacji mogą być umieszczone na monitorze dodatkowym, ale nie będą powiększane ani wymawiane.

33 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 81 Główny monitor i jego fizyczne ustawienie W systemie skonfigurowanym z wieloma monitorami Windows dostarcza możliwość dokonania ustawienia który monitor będzie monitorem głównym (na tym monitorze wyświetlany jest pasek zadań) i jak monitory ustawione są fizycznie względem siebie. O wyborze monitora głównego W systemie z wieloma monitorami Windows numeruje je tak, jak to można sprawdzić na zakładce Ustwienia dialogu Właściwości ekranu. Domyślnie monitor 1 jest skonfigurowany jako główny, monitor 2 jako dodatkowy i tak dalej. Chociaż Windows zwykle ustawia monitor 1 jako główny, w niektórych komputerach można to ustawienie zmienić. Jakikolwiek monitor zostanie ustawiony jako główny, ZoomText użyje go jako swój główny. O fizycznym ustawieniu wielu monitorów względem siebie Dzięki możliwości ułożenia monitorów w dialogu Właściwości ekranu tak, jak są fizycznie ustawione, można tak skonfigurować rozszerzony pulpit, żeby poruszanie po nim myszą było intuicyjne i działało tak, jakbyśmy pracowali na jednym ekranie. W przypadku używania funkcji dwóch monitorów w ZoomTexcie, ważne jest aby przedtem monitory były odpowiednio ustawione w dialogu Właściwości ekranu Windows.

34 82 Funkcja wsparcia dwóch monitorów z trzema i więcej monitorami Po aktywacji wsparcia dwóch monitorów w systemie skonfigurowanym do użycie z trzema lub więcej monitorami: Wszystkie okna aplikacji, które znajdowały się na ekranach dodatkowych zostaną przesunięte na pierwszy ekran. ZoomText użyje ekranu głównego i ekranu dodatkowego, wybranego w ustawieniach zaawansowanych dwóch monitorów ZoomTexta. Ustawienia te można zmienić wybierając z menu Powiększanie Okno powiększania Zaawansowane (przycisk). Dodatkowe urządzenia ekranowe wyświetlą tapetę pulpitu Windows, ale nie będą mogły być używane. Oznacza to, że nie można na nie przenieść kursora myszy ani aplikacji.

35 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 83 Rozwiązywanie problemów z dwoma monitorami Ten temat instrukcji i pomocy mówi o rozwiązywaniu problemów, jakie możesz napotkać przy użyciu funkcji wsparcia dwóch monitorów ZoomTexta. ZoomText zapytał Czy widzisz żółte ʹZʹ na dodatkowym monitorze?, ale nie widzę żadnego ʹZʹ. Ten problem może wystąpić w następujących przypadkach: Posiadasz drugi monitor, ale nie jest właściwie podłączony do komputera, nie jest włączony, lub nie ma zasilania. Sprawdź podłączenie monitor dodatkowego i sprawdź czy jest włączony. Twój komputer jest skonfigurowany do pracy z kartą graficzną (lub kartami), która wspiera drugi monitor, ale ten dodatkowy monitor nie jest podłączony. Podłącz drugi monitor lub nie próbuj włączać wsparcia dwóch monitorów. ZoomText zapytał Czy widzisz żółte ʹZʹ na dodatkowym monitorze? Widziałem żółte ʹZʹ, ale kiedy kliknąłem `Tak` ZoomText wyświetlił komunikat ZoomText nie może aktywować rozszerzonego pulpitu w Twoim systemie... Ten problem może wystąpić w następujących przypadkach:

36 84 ZoomText nie mógł ustawić ekranów głównego i podstawowego tak, aby miały równe rozdzielczość i głębię kolorów. Uwaga: Wymagane są identyczne ustawienia dla obu monitorów. Należy ręcznie ustawić taką samą rozdzielczość i jakość kolorów. Żeby ustawić rozdzielczość ekranu i jakość koloru dla obu monitorów: 1. W Windows Vista: Wybierz Start Panel sterowania Wygląd i personalizacja Dopasuj rozdzielczość ekranu. W Windows XP: Wybierz Start Panel sterowania Ekran Ustawienia (zakładka). Ukaże się dialog właściwości ekranu. 2. Kliknij obrazek ekranu oznaczony cyfrą `1` (lub cyfrą odpowiadającą monitorowi głównemu) i wybierz odpowiednią rozdzielczość ekranu i jakość koloru. 3. Kliknij obrazek ekranu oznaczony cyfrą `2` (lub cyfrą odpowiadającą monitorowi dodatkowemu) i wybierz taką rozdzielczość ekranu i jakość koloru, jaką ustawiłeś dla monitora głównego. Jeśli nie można wybrać równych wartości, powtórz kroki 2 i 3 wybierając niższą rozdzielczość lub jakość koloru. 4. Kliknij przycisk OK.

37 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 85 ZoomText zapytał Wybierz cyfrę wyświetloną na monitorze dodatkowym ale nie widzę cyfry na monitorze, który chcę użyć. Ten problem może wystąpić w następujących przypadkach: Posiadasz drugi monitor, ale nie jest właściwie podłączony do komputera, nie jest włączony, lub nie ma zasilania. Sprawdź podłączenie monitor dodatkowego i sprawdź czy jest włączony. Twój komputer jest skonfigurowany do pracy z kartą graficzną (lub kartami), która wspiera drugi monitor, ale ten dodatkowy monitor nie jest podłączony. Podłącz drugi monitor lub nie próbuj włączać wsparcia dwóch monitorów. Uwaga: Ten problem może wystąpić tylko w systemach skonfigurowanych z trzema lub więcej ekranami.

38 86 W Windows Vista ZoomText informuje, że Pulput musi zostać poszerzony ręcznie w celu użycia funkcji wsparcia dwóch monitorów. Poszerz pulpit i uruchom ponownie ZoomText. Żeby włączyć poszerzenie pulpitu w Windows Vista: 1. Wybierz Start Panel sterowania Wygląd i personalizacja Dopasuj rozdzielczość ekranu. Ukaże się dialog właściwości ekranu. 2. Kliknij obrazek ekranu oznaczony cyfrą `2` (lub cyfrą odpowiadającą monitorowi dodatkowemu) i kliknij Powiększ pulpit systemu Windows do rozmiarów tego monitora 3. Kliknij przycisk OK. Mój system ma trzy (lub więcej) monitory i kiedy włączyłem wsparcie dwóch monitorów nie mogę przenieść kursora myszy na trzeci monitor. To jest zwykły objaw. ZoomText wspiera do dwóch monitorów. Kiedy funkcja wsparcia dwóch monitorów jest włączona, trzeciego monitora nie można używać.

39 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 87 Mój system ma trzy (lub więcej) monitory i kiedy próbowałem włączyć wsparcie dwóch monitorów ZoomText wyświetlił komunikat ZoomText nie może aktywować funkcji dwóch monitorów... Ten problem może się wydarzyć w sytuacji, kiedy masz trzy lub więcej aktywnych monitorów i monitor główny i wybrany w opcjach ZoomTexta monitor dodatkowy nie są ustawione sąsiadujące w dialogu Właściwości ekranu. Aby skorygować to ustawienie powinieneś: 1. W Windows Vista: Wybierz Start Panel sterowania Wygląd i personalizacja Dopasuj rozdzielczość ekranu. W Windows XP: Wybierz Start Panel sterowania Ekran Ustawienia (zakładka). Ukaże się dialog właściwości ekranu. 2. Przenieś zanumerowany rysunek ekranu z cyfrą, która reprezentuje monitor dodatkowy, który chcesz użyć w ZoomTexcie tak, żeby dotykał monitora głównego. 3. Kliknij przycisk OK.

40 88 Podczas używania widoku poszerzonego lewa połowa ekranu jest po prawej i vice versa. Należy przełączyć pozycję głównego i dodatkowego ekranu w dialogu Właściwości ekranu: 1. W Windows Vista: Wybierz Start Panel sterowania Wygląd i personalizacja Dopasuj rozdzielczość ekranu. W Windows XP: Wybierz Start Panel sterowania Ekran Ustawienia (zakładka). Ukaże się dialog właściwości ekranu. 2. Zamień pozycje rysunków ekranu głównego i dodatkowego. 3. Kliknij przycisk OK.

41 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 89 ZoomText powiększa i przewija tylko połowę obszaru pulpitu. Ten problem może wystąpić w następujących przypadkach: Włączone jest wsparcie dwóch monitorów ZoomTexta i patrzysz na jeden z monitorów. Druga połowa pulpitu wyświetlona jest na drugim monitorze. ZoomText wykrył wsparcie dla dwóch monitorów w komputerze i chociaż nie masz dwóch monitorów włączyłeś je. Włączyłeś wsparcie dwóch monitorów, posiadając dwa monitory podłączone do komputera, ale w tej chwili masz podłączony tylko jeden monitor. Uwaga: ZoomText nie może wykryć braku drugiego monitora. Wyłącz wspacie dwóch monitorów ZoomTexta: W pasku narzędzi Powiększanie wybierz Tryb Dwa monitory Wyłącz. Możesz też użyć do wyłączenia dwóch monitorów skrótu klawiszowego: WINDOWS + SHIFT + D.

42 90 Rozszerzeniach ekranowych Rozszerzenia ekranowe powiększają czytelność ekranu. Za pomocą rozszerzeń można: Zmienić kolory ekranu w celu powiększenia kontrastu i czytelności. Zmienić wygląd wskaźnika myszy i kursora tekstowego, dzięki czemu łatwiej je będzie śledzić wzrokiem. Włączyć rozszerzenia fokusa, dzięki czemu odnalezienie i śledzenie fokusa będzie łatwe. Zastosować rozszerzenia czcionki, znacznie zwiększające czytelność tekstu przy różnych powiększeniach. Rozszerzenia kolorów Rozszerzenie kolorów polepsza czytelność tekstu i grafiki, zmniejszając zmęczenie oczu. Opcje rozszerzenia kolorów zawierają szereg mechanizmów zamiany kolorów, jasności i kontrastu. Można wybierać ze schematów przygotowanych przez producenta, lub stworzyć własne. Wybieranie gotowych schematów rozszerzenia kolorów Na pasku narzędzi Powiększanie wybierz Kolor Schemat, a potem pożądaną pozycję z listy schematów kolorów. Uwaga: Rozszerzenia kolorów można włączać i wyłączać za pomocą skrótu klawiszowego: CTRL + SHIFT + C.

43 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 91 Konfiguracja ustawień kolorów użytkownika 1. W menu Powiększanie wybierz Rozszerzenie Kolorów... Pojawi się dialog Rozszerzenia z otwartą zakładką Kolor. 2. Wybierz Użytkownika Dobierz wygodne dla siebie ustawienia. 4. Kliknij przycisk OK. Zakładka kolor

44 92 Poniższa tabela przedstawia ustawienia rozszerzeń kolorów. Element Zwykły Schemat: Opis Wyłącza wszystkie rozszerzenia kolorów. Włącza jeden ze schematów ustawionych fabrycznie (wybranych z listy w sąsiednim multiprzełączniku). Użytkownika... Włącza schemat zdefiniowany przez Użytkownika. Zmień Efekt Uaktywnia ustawienia Użytkownika z wszystkimi opcjami przejętymi z aktualnie wybranego schematu. Pozwala to na użycie schematów domyślnych jako punkt startowy do modyfikacji w celu stworzenia własnego schematu. Włącza określony tryb zamiany kolorów. Brak Bez zmian kolorów. Czarno-Białe Zamienia wszystkie kolory na poziomy szarości. Negatyw Pokazuje wszystkie kolory na ekranie w negatywie. (Nieprzerwany)

45 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 93 Farbowane Zmienia wszystkie kolory na jednokolorowe poziomy jasności. Kolor, na który program ma zamieniać wszystkie inne kolory trzeba wybrać z listy Kolor. Dwukolorowe Zmienia wszystkie kolory na odcienie dwukolorowego spektrum. Te dwa kolory należy wybrać z list Kolor liter i Kolor tła. Zastąp kolor Zamienia wybrany kolor innym. Wybrany kolor i kolor, na który program ma zamieniać należy wybrać z list Zastąp i Kolorem. Usuń kolor Usuwa ze spektrum wybrany kolor. Ten kolor i zakres należy wybrać z listy Kolor do usunięcia. Suwak Pasmo pojawia się również, pozwalając na rozwinięcie zakresu barw do usunięcia na barwy bliskie wybranej. Negatyw Poziom koloru Zmienia jasność wszystkich punktów ekranu na przeciwną jasne miejsca będą ciemne i odwrotnie. Zmienia nasycenie kolorów na ekranie. Ustawienie 0% powoduje usunięcie kolorów i obraz staje się czarno-biały. Ustawienie 100% powoduje, że kolory są intensywniejsze. Uwaga: Ta opcja jest dostępna tylko wtedy, kiedy Efekty są wyłączone. (Nieprzerwany)

46 94 Pasmo Jasność Kontrast Przywróć zwykłe ustawienia Zastosuj rozszerzenia kolorów do Podgląd Zwiększa zakres zamiany lub usuwania kolorów. Zwiększenie pasma powoduje objęcie efektem szerszego zakresu odcieni danego koloru. Uwaga: Ustawienie to jest aktywne tylko przy ustawieniu Efekt na Zastąp kolor lub Usuń kolor. Zwiększa lub zmniejsza jasność ekranu w zakresie od 0% do 100%. Zwykła jasność to 50%. Zwiększa lub zmniejsza kontrast ekranu w zakresie od 0% do 100%. Zwykły kontrast to 50%. Przywraca Jasność i Kontrast do zwykłej wartości 50%. Decyduje o tym, czy rozszerzenia kolorów będą dotyczyły okna powiększenia, zwykłego ekranu, czy obu. Wyświetla spektrum kolorów tak, jak będzie widoczne na ekranie po wybraniu określonych ustawień.

47 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 95 Rozszerzenia wskaźnika Rozszerzenia wskaźnika ułatwiają odnalezienie wskaźnika myszy na ekranie. Można zmieniać wielkość i kolor wskaźnika oraz aktywować poszukiwacz wskaźnika. Do wyboru jest kilka gotowych schematów kształtu i koloru wskaźnika, można też zdefiniować własne ustawienia. Wybór gotowego schematu wskaźnika Na pasku narzędzi Powiększanie wybierz Wskaź. Schemat, a potem wybierz pożądany schemat kształtu i koloru wskaźnika. Uwaga: Rozszerzenia wskaźnika można włączać i wyłączać za pomocą skrótu klawiszowego: CTRL + SHIFT + P. Konfiguracja schematów użytkownika 1. W menu Powiększanie wybierz Rozszerzenia wskanika... Pojawi się dialog Rozszerzenia z aktywną zakładką Wskaźnik. 2. Wybierz Użytkownika Dostosuj ustawienia do swoich potrzeb. 4. Kliknij przycisk OK.

48 96 Zakładka Wskaźnik Poniższa tabela przedstawia ustawienia rozszerzeń wskaźnika. Element Zwykły Schemat: Opis Wyłącza wszystkie rozszerzenia wskaźnika. Włącza jeden ze schematów ustawionych fabrycznie (wybranych z listy w sąsiednim multiprzełączniku). (Nieprzerwany)

49 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 97 Użytkownika... Zmień Wielkość Kolor (wskaźnika) Typ Kolor (poszukiwacz) Grubość Włącza schemat zdefiniowany przez Użytkownika. Uaktywnia ustawienia użytkownika z wszystkimi opcjami przejętymi z aktualnie wybranego schematu, pozwalając na dalszą jego zmianę. Ustala wielkość rozszerzenia wskaźnika standard (1x), duży (2x) lub bardzo duży (4x). Ustala kolor wskaźnika. Włącza typ poszukiwacza wskaźnika: Koło Wokół miejsca wskazywanego przez wskaźnik. Sonar Wyświetla koła poruszające się do wewnątrz do miejsca wskaźnika. Pełen krzyż Wyświetla krzyż rozciągający się na całą szerokość i wysokość ekranu, ze środkiem w miejscu wskaźnika. Krzyż Wyświetla krzyż ze środkiem w miejscu wskaźnika. Ustala kolor poszukiwacza wskaźnika. Ustala grubość wskaźnika: Cienki, Średni lub Gruby. (Nieprzerwany)

50 98 Przejrzystość Zawsze Kiedy wskaźnik jest statyczny Kiery wskaźnik jest w ruchu Kiedy przyciśnięto kl. modyfikatora Klawisze modyfikatorów Ustala przejrzystość wskaźnika. Przejrzystość wskaźnika pozwala dojrzeć treść ekranu pod poszukiwaczem wskaźnika. Poszukiwacz wskaźnika jest wyświetlany zawsze. Poszukiwacz wskaźnika jest wyświetlany wtedy, kiedy się nie porusza (jest statyczny). Poszukiwacz wskaźnika jest wyświetlany wtedy, kiedy się porusza. Poszukiwacz wskaźnika jest wyświetlany wtedy, kiedy wciśnięty jest wybrany klawisz modyfikatora (Shift, Alt, Ctrl lub Win). Pozwala wybrać klawisze modyfikatorów, które trzeba nacisnąć, aby zobaczyć poszukiwacz wskaźnika. Uwaga: Opcja ta jest dostępna tylko przy włączonym Kiedy przyciśnięto kl. modyfikatora.

51 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 99 Rozszerzenia kursora Rozszerzenia kursora ułatwiają odnalezienie i śledzenie kursora tekstowego (widocznego podczas wpisywania tekstu). Dostępnych jest kilka bardzo wyraźnych kształtów kursora, które jednak nie przysłaniają tekstu. Do wyboru jest kilka gotowych schematów kształtu i koloru kursora, można też zdefiniować własne ustawienia. Wybór gotowego schematu wskaźnika Na pasku narzędzi Powiększanie wybierz Kursor Schemat, a potem wybierz pożądany schemat kształtu i koloru kursora. Uwaga: Rozszerzenia kursora można włączyć lub wyłączyć za pomocą skrótu klawiszowego: CTRL + SHIFT + R. Konfiguracja schematów użytkownika 1. W menu Powiększanie wybierz Rozszerzenie kursora... Pojawi się dialog Rozszerzenia z otwartą zakładką Kursor. 2. Wybierz Użytkownika Dostosuj ustawienia do swoich potrzeb. 4. Kliknij przycisk OK.

52 100 Zakładka Kursor Poniższa tabela przedstawia ustawienia rozszerzeń kursora. Element Zwykły Schemat: Opis Wyłącza wszystkie rozszerzenia kursora. Włącza jeden ze schematów ustawionych fabrycznie (wybranych z listy w sąsiednim multiprzełączniku). (Nieprzerwany)

53 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 101 Użytkownika... Zmień Podgląd Typ Wielkość Kolor Przejrzystość Zawsze Kiedy kursor jest statyczny Włącza schemat zdefiniowany przez Użytkownika. Uaktywnia ustawienia użytkownika z wszystkimi opcjami przejętymi z aktualnie wybranego schematu. Kiedy klikniesz Podgląd kursor tekstowy ukazuje się w tym miejscu z wybranymi ustawieniami rozszerzenia kursora tekstowego. Włącza typ poszukiwacza kursora: Kliny Są to trójkątne kształty ponad i pod miejscem kursora. Koło Wokół miejsca kursora. Ramka Prostokątna wokół miejsca kursora. Ustala wielkość kursora: Cienki, Średni lub Gruby. Ustala kolor kursora. Ustala przejrzystość kursora. Przejrzystość kursora pozwala dojrzeć treść ekranu pod kursorem. Rozszerzony kursor jest wyświetlany zawsze. Rozszerzony kursor jest wyświetlany wtedy, kiedy się nie porusza (jest statyczny). (Nieprzerwany)

54 102 Kiery kursor jest w ruchu Kiedy przyciśnięto kl. modyfikatora Klawisze modyfikatorów Rozszerzony kursor jest wyświetlany wtedy, kiedy się porusza. Rozszerzony kursor jest wyświetlany wtedy, kiedy wciśnięty jest wybrany klawisz modyfikatora (Shift, Alt, Ctrl lub Win). Pozwala wybrać klawisze modyfikatorów, które trzeba nacisnąć, aby zobaczyć rozszerzony kursor. Uwaga: Opcja ta jest dostępna tylko przy włączonym Kiedy przyciśnięto kl. modyfikatora.

55 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 103 Rozszerzenia fokusa Rozszerzenia fokusa ułatwiają odnalezienie i śledzenie fokusa podczas nawigacji po menu, dialogach, paskach narzędzi i innych elementach sterujących. Po włączeniu rozszerzeń fokusa w jego miejscu widoczny będzie wyraźny znacznik, który jednak nie przykrywa żadnej informacji. Wygląd znacznika można zmienić wybierając spośród gotowych schematów lub zdefiniować samemu. Wybór spośród gotowych schematów rozszerzeń fokusa Na pasku narzędzi Powiększanie wybierz Fokus Schemat, po czym wybierz jeden ze schematów. Uwaga: Rozszerzenia fokusa można włączać i wyłączać skrótem klawiszowym: CTRL + SHIFT + O. Konfiguracja własnych ustawień fokusa 1. W menu Powiększanie wybierz Rozszerzenia Fokusa... Pojawi się dialog Rozszerzenia z otwartą zakładką Fokus. 2. Wybierz Użytkownika Ustaw parametry fokusa według potrzeb. 4. Kliknij przycisk OK.

56 104 Zakładka Fokus Poniższa tabela opisuje ustawienia rozszerzenia fokusa.

57 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 105 Element Zwykły Schemat Opis Wyłącza rozszerzenia fokusa. Służy do wyboru predefinionanych schematów fokusa (wyboru należy dokonać w sąsiadującej liście). Użytkownika... Aktywuje Ustawienia Użytkownika, pozwalając na stworzenie własnych schematów. Dostosuj Typ Kolor Grubość Aktywuje i konfiguruje Ustawienia Użytkownika zgodnie z jednym ze schematów. Pozwala to użyć gotowego schematu jako punktu wyjściowego do tworzenia własnego schematu. Pozwala wybrać typ poszukiwacza fokusa: Blok Wyświetla blok na elemencie, który ma fokus. Podkreślenie Wyświetla linię pod elementem który ma fokus. Ramka Wyświetla prostokąt wokół elementu sterującego, który ma fokus. Ustala kolor poszukiwacza fokusa. Ustala grubość poszukiwacza fokusa. (Nieprzerwany)

58 106 Przejrzystość Margines Ciągle Krótko Gdy przyciśnięto modyfikator Klawisze modyfikatorów Ustala poziom przejrzystości poszukiwacza fokusa. Poziom przejrzystości stanowi o tym w jakim stopniu pulpit pod poszukiwaczem fokusa będzie widoczny poprzez poszukiwacz. Uwaga: To ustawienie nie jest dostępne kiedy kolor poszukiwacza jest ustalony na `Negatyw`. Zwiększa lub zmniejsza przestrzeń pomiędzy elementem z fokusem i poszukiwaczem fokusa. Włącza ciągłe wyświetlanie poszukiwacza fokusa (kiedy element ma fokus). Włącza krótkie (ok 1,5 s) wyświetlanie poszukiwacza fokusa (kiedy element ma fokus). Poszukiwacz fokusa wyświetlany jest tylko wtedy, kiedy przyciśnięty przycisk modyfikatora. Pozwala wybrać kombinację klawiszy modyfikatorów, które będą powodować wyświetlenie poszukiwacza fokusa. Uwaga: Funkcja Wyświetl poszukiwacz fokusa musi być przełączona na Gdy przyciśnięto modyfikator.

59 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 107 Rozszerzenie czcionek W konwencjonalnych programach powiększających czytelność czcionki (liter tekstu) jest pogorszona wskutek powiększenia. Dotyczy to w szczególności czcionek małych, szeryfowych i kursywy, a także ozdobnych. Te problemy zostały wyeliminowane z pomocą nowej, opatentowanej technologii xfont. Po włączeniu trybu xfont wszystkie czcionki powiększane są z doskonałą czystością i czytelne na wszystkich poziomach powiększenia. Ponadto ustawienia xfont pozwalają dobrać sposób wyświetlania tekstu poprzez wygładzanie, pogrubianie i ścieśnianie czcionki. Ścieśnianie czcionki zwiększa odległości pomiędzy poszczególnymi literami i/lub wierszami tekstu. Jeśli Twój komputer okaże się zbyt wolny na technologię xfont, można przełączyć go na zwykłe rozszerzenia czcionek, które wyświetlają średnią jakość tekstu ale działają szybciej.

60 108 Zmiana trybu rozszerzenia tekstu Użyj skrótu klawiszowego Rozszerzenia czcionki: CTRL + SHIFT + F. Kolejne naciskanie tego skrótu powoduje przechodzenie poprzez tryby: xfont, Standardowy i Zwykły. Uwaga: Tryb rozszerzenia czcionki można ustawić również w dialogu Rozszerzenia czcionki. Zmiana opcji rozszerzenia tekstu 1. W menu Powiększanie wybierz Rozszerzenie czcionki... Pojawi się dialog Rozszerzenia z otwartą zakładką Czcionka. 2. Dobierz opcje do swoich potrzeb. 3. Kliknij przycisk OK.

61 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 109 Zakładka Czcionka Poniższa tabela przedstawia ustawienia powiększania tekstu.

62 110 Element xfont Wszystkie kolory tekstu Bez wygładzania Wygładzaj krawędzie * Pogrubienie * Ściskaj o * Szerokość * Opis Powoduje wyświetlanie wysokiej jakości powiększonego tekstu. Uwaga: xfont jest zalecanym i domyślnym trybem wyświetlania tekstu. Powoduje wyświetlanie średniej jakości tekstu powiększonego. Uwaga: Użyj tego trybu, kiedy wymagane jest szybsze działanie powiększania. Wyłącza wszystkie tryby wygładzania tekstu i grafiki. Użyj tego trybu, kiedy chcesz obejrzeć wszystkie szczegóły bez żadnych zmian. Krawędzie liter są wygładzane. Litery są pogrubiane. Litery są ścieśniane, powiększając przerwy między wierszami i pomiędzy literami. Ścieśnia szerokość liter od 0% (bez ścieśniania) do 100% (maksymalne ścieśnianie). (Nieprzerwany)

63 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 111 Wysokość * Za wyjątkiem aplikacji... * Czcionka * Ścieśnia wysokość liter od 0% (bez ścieśniania) do 100% (maksymalne ścieśnianie). * Wyświetla listę aplikacji, w której można wybrać te, w których technologia xfont sprawia problemy, lub jest niepożądana. Patrz rozdział Wyłączanie xfont w niektórych aplikacjach. Wyświetla listę czcionek dostępnych w systemie. Przykładowy tekst w wybranej czcionce jest wyświetlany w oknie poniżej. * Te ustawienia dotyczą wyłącznie trybu xfont.

64 112 Wyłączanie xfont w niektórych aplikacjach Niektóre programy mają elementy interface u użytkownika niekompatybilne z xfont, co może powodować, że tekst będzie niewłaściwie wyświetlany lub w ogóle nie wyświetlany. W takim wypadku możesz wyłączyć technologię xfont dla tej aplikacji zaznaczając jej nazwę na liście Wyjątkowe aplikacje. Uwaga: W domyślnej konfiguracji na liście zostały zaznaczone te aplikacje, które są znane z niekompatybilności. Eliminacja trybu xfont dla niektórych aplikacji 1. W dialogu Rozszerzenia Czcionka wybierz przycisk Za wyjątkiem aplikacji... Pojawi się dialog Wyjątkowe aplikacje. 2. Z listy Wyłącz xfont dla: wybierz i zaznacz aplikację, którą chciałbyś wykluczyć. 3. Kliknij przycisk OK.

65 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 113 Dialog Wyjątkowe aplikacje Poniższa lista opisuje ustawienia Wyjątkowych aplikacji. Element Wyłącz xfont dla: Opis Wyświetla listę aplikacji, które są w danym momencie uruchomione. Zaznaczone aplikacje są wykluczone z działania xfont; Dla tych aplikacji włączony zostanie Wszystkie kolory tekstu tryb rozszerzania czcionki.

66 114 Poszukiwacze Poszukiwacze pulpitu, tekstu i łączy ZoomTexta umożliwiają szybkie odnalezienie aplikacji i dokumentów na pulpicie Windows, łączy i elementów sterujących na stronach internetowych, wiadomościach HTML i w pomocy HTML oraz tekstu w aktywnej aplikacji lub na całym ekranie. Intuicyjne filtry i narzędzia pomocy pozwalają odszukanie dowolnego elementu. Poszukiwacz pulpitu Poszukiwacz pulpitu pomaga odnaleźć i uruchomić programy i dokumenty umieszczone na pulpicie Windows włącznie z paskiem skrótów, szufladą systemową i panelem sterowania. Uruchomienie poszukiwacza pulpitu powoduje wyświetlenie listy elementów pulpitu w dialogu. Listę tę można filtrować i przeszukiwać. Akcje poszukiwacza pozwalają uruchamiać elementy pulpitu i oglądać ich właściwości.

67 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 115 Użycie poszukiwacza pulpitu 1. Na pasku narzędzi Powiększanie kliknij przycisk Pulpit. Pojawi się dialog Poszukiwacz pulpitu. Skrót: CTRL + SHIFT + D 2. Elementy pulpitu można filtrować i sortować za pomocą opcji Pokaż te elementy i Sortuj według. 3. Wpisując do listy rozwijanej Szukaj wyrażenie można zawęzić listę wyświetlanych elementów do tych, które zawierają wpisany tekst. Lista elementów pulpitu zmienia się w trakcie wpisywania kolejnych liter szukanego wyrażenia. 4. Wybierz poszukiwany element z listy elementów pulpitu. 5. Kliknij przycisk Otwórz, co spowoduje uruchomienie wybranego elementu. 6. Przycisk Właściwości wyświetla właściwości tego elementu. Po wybraniu przycisku Właściwości poszukiwacz pulpitu pozostaje otwarty, co pozwala na powtórzenie tej akcji dla innego elementu z listy. Ponowne wyświetlenie poszukiwacza pulpitu można osiągnąć przechodząc ponownie do ZoomTexta skrótem ALT + INSERT, lub poprzez kliknięcie przycisku ZoomTexta na pasku zadań Windows.

68 116 Dialog poszukiwacza pulpitu Element Elementy pulpitu Szukaj: Pulpit Opis Wyświetla listę elementów pulpitu zgodnie z ustawieniami w grupie Pokaż te elementy i Sortuj według. Umożliwia wpisanie informacji, której chcesz wyszukać; można tu też wybrać element już poprzednio wpisany. Lista elementów pulpitu zmienia się w trakcie wpisywania kolejnych liter szukanego wyrażenia. Programy i skróty umieszczone na pulpicie Windows widoczne są w liście Elementy pulpitu. (Nieprzerwany)

69 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 117 Pasek skrótów Szuflada Menu Programy Moje dokumenty Panel sterowania Typ Nazwa Źródło Cel Otwórz Właściwości Na liście elementów pulpitu pokazane zostaną elementy umieszczone w pasku skrótów. Na liście elementów pulpitu widoczne będą uruchomione programy. Na liście elementów pulpitu widoczne będą elementy Menu Start Programy. Na liście elementów pulpitu widoczne będą elementy folderu Moje dokumenty. Na liście elementów pulpitu widoczne będą elementy panelu sterowania. Elementy pulpitu będą posortowane według typu (programy, foldery, dokumenty i łącza). Elementy pulpitu będą posortowane według nazwy. Elementy pulpitu będą posortowane według źródła (skąd przeniesiono ten element. Elementy pulpitu będą posortowane według łańcucha celu (tzn. według katalogu lub adresu internetowego, na który element wskazuje). Otwiera (uruchamia) wybrany element. Wyświetla dialog właściwości wybranego elementu

70 118 Poszukiwacz łączy Poszukiwacz łączy pozwala odnaleźć łącza internetowe i elementy w Internet Exprorerze, Firefox 2.0, AOL, wiadomościach HTML i pomocy HTML. Po uruchomieniu poszukiwacza łączy pole dialogowe wyświetla listę łączy i elementów ostatniego aktywnego dokumentu HTML. Listę tę można filtrować i przeszukiwać. Akcje poszukiwacza łączy pozwalają przejść do wybranego łącza, przewinąć do niego, lub rozpocząć czytanie (za pomocą AppReadera) od miejsca, w którym znajduje się łącze lub element strony internetowej.

71 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 119 Użycie poszukiwacza łączy 1. Na pasku narzędzi Powiększania wybierz WWW. Pojawi się dialog poszukiwacza łączy. Skrót: CTRL + SHIFT + W 2. Elementy strony www można filtrować i sortować za pomocą opcji Pokaż te elementy i Sortuj według. 3. Wpisując do listy rozwijanej Szukaj wyrażenie można zawęzić listę wyświetlanych elementów do tych, które zawierają wpisany, lub ostatnio wyszukiwany tekst. Lista elementy strony www zmienia się w trakcie wpisywania kolejnych liter szukanego wyrażenia. 4. Wybierz poszukiwany element z listy elementów strony www. 5. Kliknij przycisk Idź do łącza, co spowoduje uruchomienie wybranego łącza. Przycisk Czytaj od powoduje skok do tego elementu i rozpoczęcie czytania za pomocą AppReadera. Uwaga: Opcja Czytaj od nie jest dostępna w wersji Magnifier programu ZoomText.

72 120 Dialog poszukiwacza łączy Element Okno Elementy strony www Opis Wyświetla listę wszystkich stron internetowych (otwartych w Internet Explorerze), wiadomości HTML (otwartych w Outlooku) i otwartych okien pomocy HTML. Na liście Elementy strony internetowej wyświetlane są informacje o wybranym elemencie łącza i elementy sterujące. Wyświetla listę elementów strony internetowej zgodnie z ustawieniami w grupie Pokaż te elementy i Sortuj według. (Nieprzerwany)

73 Rozdział 3 Funkcje powiêkszania 121 Szukaj: Odwiedzone łącza Nie odwiedzone łącza Elementy sterujące Tab Nazwa Opis Umożliwia wpisanie informacji, której chcesz wyszukać; można tu też wybrać element już poprzednio wpisany. Lista elementów strony internetowej zmienia się w trakcie wpisywania kolejnych liter szukanego wyrażenia. Na liście elementów strony internetowej pokazane zostaną tylko te łącza, które już odwiedziłeś. Na liście elementów strony internetowej pokazane zostaną tylko te łącza, któtych jeszcze nie odwiedziłeś. Na liście elementów strony internetowej pokazane zostaną tylko elementy sterujące (pola edycyjne, przyciski itp.). Sortuje elementy strony internetowej według kolejności, w której przechodzi się pomiędzy nimi za pomocą klawisza Tab. Sortuje elementy strony internetowej według nazw. Sortuje elementy strony internetowej według opisu (łącza i/lub typu elementu sterującego). (Nieprzerwany)

Oprogramowanie powiększające obraz na ekranie, zmniejszające zmęczenie wzroku. Podręcznik Szybkiego Startu

Oprogramowanie powiększające obraz na ekranie, zmniejszające zmęczenie wzroku. Podręcznik Szybkiego Startu Oprogramowanie powiększające obraz na ekranie, zmniejszające zmęczenie wzroku. Podręcznik Szybkiego Startu Witaj w ZoomText Express ZoomText Express to niedrogi i łatwy program powiększający obraz komputerowy.

Bardziej szczegółowo

Oto istotne informacje o skrótach klawiszowych ZoomText:

Oto istotne informacje o skrótach klawiszowych ZoomText: Rozdział 6 Skróty klawiaturowe Skróty klawiszowe to kombinacje klawiszy, których naciśnięcie powoduje wykonanie komend ZoomTexta bez konieczności aktywowania interface u użytkownika ZoomText. Prawie wszystkie

Bardziej szczegółowo

ZoomText 9.1 jest dostępny w dwóch odmianach:

ZoomText 9.1 jest dostępny w dwóch odmianach: Rozdział 1 Wstęp ZoomText 9.1 to sprawne narzędzie dostępu do komputera dla osób z dysfunkcjami wzroku. Posługuje się dwiema technologiami powiększaniem obrazu na ekranie i czytaniem tekstu z ekranu głosem

Bardziej szczegółowo

Oficyna Wydawnicza UNIMEX ebook z zabezpieczeniami DRM

Oficyna Wydawnicza UNIMEX ebook z zabezpieczeniami DRM Oficyna Wydawnicza UNIMEX ebook z zabezpieczeniami DRM Opis użytkowy aplikacji ebookreader Przegląd interfejsu użytkownika a. Okno książki. Wyświetla treść książki podzieloną na strony. Po prawej stronie

Bardziej szczegółowo

Skróty klawiaturowe w systemie Windows 10

Skróty klawiaturowe w systemie Windows 10 Skróty klawiaturowe w systemie Windows 10 Skróty klawiaturowe to klawisze lub kombinacje klawiszy, które zapewniają alternatywny sposób na wykonanie czynności zwykle wykonywanych za pomocą myszy. Kopiowanie,

Bardziej szczegółowo

Dodatek do Podręcznika Szybkiego Startu ZoomText 10.1

Dodatek do Podręcznika Szybkiego Startu ZoomText 10.1 Dodatek do Podręcznika Szybkiego Startu ZoomText 10.1 Niniejszy Dodatek do Podręcznika Szybkiego Startu ZoomText 10 mówi o nowych funkcjach i innych zmianach dotyczących ZoomText 10.1. Podstawowe instrukcje

Bardziej szczegółowo

Komputery I (2) Panel sterowania:

Komputery I (2) Panel sterowania: Komputery I (2) Paweł Jamer Panel sterowania: Podstawowym miejscem z którego zarządzamy ustawieniami systemu Windows jest panel sterowania. Znaleźć tam możemy wszelkiego rodzaju narzędzia umożliwiające

Bardziej szczegółowo

Rozdział 2. Konfiguracja środowiska pracy uŝytkownika

Rozdział 2. Konfiguracja środowiska pracy uŝytkownika Rozdział 2. Konfiguracja środowiska pracy uŝytkownika Ćwiczenia zawarte w tym rozdziale pozwolą na dostosowanie pulpitu i menu Start do indywidualnych potrzeb uŝytkownika. Środowisko graficzne systemu

Bardziej szczegółowo

Rozdział II. Praca z systemem operacyjnym

Rozdział II. Praca z systemem operacyjnym Rozdział II Praca z systemem operacyjnym 55 Rozdział III - System operacyjny i jego hierarchia 2.2. System operacyjny i jego życie Jak już wiesz, wyróżniamy wiele odmian systemów operacyjnych, które różnią

Bardziej szczegółowo

Edytor tekstu MS Word 2010 PL. Edytor tekstu to program komputerowy umożliwiający wprowadzenie lub edycję tekstu.

Edytor tekstu MS Word 2010 PL. Edytor tekstu to program komputerowy umożliwiający wprowadzenie lub edycję tekstu. Edytor tekstu MS Word 2010 PL. Edytor tekstu to program komputerowy umożliwiający wprowadzenie lub edycję tekstu. SP 8 Lubin Zdjęcie: www.softonet.pl Otwieranie programu MS Word. Program MS Word można

Bardziej szczegółowo

ZoomText. Podręcznik Szybkiego Startu. version

ZoomText. Podręcznik Szybkiego Startu. version ZoomText Podręcznik Szybkiego Startu version 10 Zawartość Witaj w ZoomText 10... 2 Zakładka Czytanie...36 Wymagania systemowe... 3 Instalacja ZoomTexta... 4 Aktywacja ZoomTexta... 5 Rozpoczęcie pracy z

Bardziej szczegółowo

E-geoportal Podręcznik użytkownika.

E-geoportal Podręcznik użytkownika. PROCAD SA E-geoportal Podręcznik użytkownika. gis@procad.pl 2 Spis treści 1. Wstęp.... 3 2. Ikony narzędziowe.... 4 2.1. Ikony narzędziowe przesuwanie obszaru mapy.... 5 2.2. Ikony narzędziowe informacja

Bardziej szczegółowo

Dodatek do Podręcznika Szybkiego Startu ZoomText 10.1 dla Windows 8

Dodatek do Podręcznika Szybkiego Startu ZoomText 10.1 dla Windows 8 Dodatek do Podręcznika Szybkiego Startu ZoomText 10.1 dla Windows 8 Niniejszy Dodatek do Podręcznika Szybkiego Startu ZoomText 10 mówi o nowych funkcjach i innych zmianach dotyczących ZoomText 10.1 dla

Bardziej szczegółowo

Program graficzny MS Paint.

Program graficzny MS Paint. Program graficzny MS Paint. Program graficzny MS Paint (w starszych wersjach Windows Paintbrush lub mspaint) aplikacja firmy Microsoft w systemach Windows służąca do obróbki grafiki. SP 8 Lubin Zdjęcie:

Bardziej szczegółowo

Klawiatura MAGic. z dużym nadrukiem. Szybki start Przewodnik. Dystrybutor: Altix Sp. z o.o. ul. Chlubna 88 03-051 Warszawa Polska http://www.altix.

Klawiatura MAGic. z dużym nadrukiem. Szybki start Przewodnik. Dystrybutor: Altix Sp. z o.o. ul. Chlubna 88 03-051 Warszawa Polska http://www.altix. Klawiatura MAGic z dużym nadrukiem Szybki start Przewodnik Dystrybutor: Altix Sp. z o.o. ul. Chlubna 88 03-051 Warszawa Polska http://www.altix.pl Freedom Scientific, Inc. 440601-001 Rev. A Klawiatura

Bardziej szczegółowo

narzędzie Linia. 2. W polu koloru kliknij kolor, którego chcesz użyć. 3. Aby coś narysować, przeciągnij wskaźnikiem w obszarze rysowania.

narzędzie Linia. 2. W polu koloru kliknij kolor, którego chcesz użyć. 3. Aby coś narysować, przeciągnij wskaźnikiem w obszarze rysowania. Elementy programu Paint Aby otworzyć program Paint, należy kliknąć przycisk Start i Paint., Wszystkie programy, Akcesoria Po uruchomieniu programu Paint jest wyświetlane okno, które jest w większej części

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenie 1: Pierwsze kroki

Ćwiczenie 1: Pierwsze kroki Ćwiczenie 1: Pierwsze kroki z programem AutoCAD 2010 1 Przeznaczone dla: nowych użytkowników programu AutoCAD Wymagania wstępne: brak Czas wymagany do wykonania: 15 minut W tym ćwiczeniu Lekcje zawarte

Bardziej szczegółowo

Temat: Organizacja skoroszytów i arkuszy

Temat: Organizacja skoroszytów i arkuszy Temat: Organizacja skoroszytów i arkuszy Podstawowe informacje o skoroszycie Excel jest najczęściej wykorzystywany do tworzenia skoroszytów. Skoroszyt jest zbiorem informacji, które są przechowywane w

Bardziej szczegółowo

Dell Display Manager podręcznik użytkownika

Dell Display Manager podręcznik użytkownika Dell Display Manager podręcznik użytkownika Przegląd Korzystanie z okna dialogowego szybkich ustawień Ustawianie podstawowych funkcji wyświetlania Przypisywanie trybów ustawień wstępnych do aplikacji Stosowanie

Bardziej szczegółowo

2017 Electronics For Imaging, Inc. Informacje zawarte w niniejszej publikacji podlegają postanowieniom opisanym w dokumencie Uwagi prawne dotyczącym

2017 Electronics For Imaging, Inc. Informacje zawarte w niniejszej publikacji podlegają postanowieniom opisanym w dokumencie Uwagi prawne dotyczącym 2017 Electronics For Imaging, Inc. Informacje zawarte w niniejszej publikacji podlegają postanowieniom opisanym w dokumencie Uwagi prawne dotyczącym tego produktu. 17 kwietnia 2017 Spis treści 3 Spis treści...5

Bardziej szczegółowo

WINDOWS XP PRO WINDOWS XP PRO

WINDOWS XP PRO WINDOWS XP PRO WINDOWS XP PRO 1 WINDOWS XP PRO PLIK jest to ciąg informacji (bajtów) zapisany na nośniku zewnętrznym (dysku) pod określoną nazwą. Nazwa pliku może składać się z maksymalnie 256 znaków. W Windows XP plik

Bardziej szczegółowo

ZoomText 10.1. Podręcznik Szybkiego Startu. version

ZoomText 10.1. Podręcznik Szybkiego Startu. version ZoomText Podręcznik Szybkiego Startu version 10.1 Zawartość Witaj w ZoomText 10.1... 2 Wymagania systemowe... 3 Instalacja ZoomTexta... 4 Rozpoczęcie pracy z ZoomTextem... 5 Aktywacja ZoomTexta... 6 Wsparcie

Bardziej szczegółowo

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1 Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania Informatyka Arkusz kalkulacyjny 2010 dla WINDOWS cz. 1 Slajd 1 Slajd 2 Ogólne informacje Arkusz kalkulacyjny podstawowe narzędzie pracy menadżera Arkusz kalkulacyjny

Bardziej szczegółowo

Program APEK Użytkownik Instrukcja użytkownika

Program APEK Użytkownik Instrukcja użytkownika Program APEK Użytkownik Instrukcja użytkownika http://www.apek.pl e-mail. Biuro@apek.pl tel. 022 6447970 Systemy monitorowania programem APEK Użytkownik. 1.1 Wiadomości wstępne: Podgląd danych i ustawianie.

Bardziej szczegółowo

Podstawy technologii cyfrowej i komputerów

Podstawy technologii cyfrowej i komputerów BESKIDZKIE TOWARZYSTWO EDUKACYJNE Podstawy technologii cyfrowej i komputerów Budowa komputerów cz. 2 systemy operacyjne mgr inż. Radosław Wylon 2010 1 Spis treści: Rozdział I 3 1. Systemy operacyjne 3

Bardziej szczegółowo

Zaznaczanie komórek. Zaznaczenie pojedynczej komórki polega na kliknięciu na niej LPM

Zaznaczanie komórek. Zaznaczenie pojedynczej komórki polega na kliknięciu na niej LPM Zaznaczanie komórek Zaznaczenie pojedynczej komórki polega na kliknięciu na niej LPM Aby zaznaczyć blok komórek które leżą obok siebie należy trzymając wciśnięty LPM przesunąć kursor rozpoczynając od komórki

Bardziej szczegółowo

1.5. Formatowanie dokumentu

1.5. Formatowanie dokumentu Komputerowa edycja tekstu 29 1.5. Formatowanie dokumentu Pisanie, kopiowanie czy przenoszenie tekstu to jedynie część naszej pracy z dokumentem. O tym, jak będzie się on prezentował, decydujemy, wykonując

Bardziej szczegółowo

Przed skonfigurowaniem tego ustawienia należy skonfigurować adres IP urządzenia.

Przed skonfigurowaniem tego ustawienia należy skonfigurować adres IP urządzenia. Korzystanie z Usług internetowych podczas skanowania sieciowego (dotyczy systemu Windows Vista z dodatkiem SP2 lub nowszym oraz systemu Windows 7 i Windows 8) Protokół Usług internetowych umożliwia użytkownikom

Bardziej szczegółowo

Struktura dokumentu w arkuszu kalkulacyjnym MS EXCEL

Struktura dokumentu w arkuszu kalkulacyjnym MS EXCEL Lekcja 1. Strona 1 z 13 Struktura dokumentu w arkuszu kalkulacyjnym MS EXCEL Zeszyt Nowy plik programu Excel nazywany zeszytem lub skoroszytem składa się na ogół z trzech arkuszy. Przykładowe okno z otwartym

Bardziej szczegółowo

Platforma szkoleniowa krok po kroku. Poradnik Kursanta

Platforma szkoleniowa krok po kroku. Poradnik Kursanta - 1 - Platforma szkoleniowa krok po kroku Poradnik Kursanta PORA - 2 - Jeśli masz problemy z uruchomieniem Platformy szkoleniowej warto sprawdzić poprawność poniższych konfiguracji: - 3 - SPRZĘT Procesor

Bardziej szczegółowo

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy Cz. 3. Rysunki w dokumencie Obiekt Fontwork Jeżeli chcemy zamieścić w naszym dokumencie jakiś efektowny napis, na przykład tytuł czy hasło promocyjne, możemy w

Bardziej szczegółowo

Adobe InDesign lab.1 Jacek Wiślicki, Paweł Kośla. Spis treści: 1 Podstawy pracy z aplikacją Układ strony... 2.

Adobe InDesign lab.1 Jacek Wiślicki, Paweł Kośla. Spis treści: 1 Podstawy pracy z aplikacją Układ strony... 2. Spis treści: 1 Podstawy pracy z aplikacją... 2 1.1 Układ strony... 2 strona 1 z 7 1 Podstawy pracy z aplikacją InDesign jest następcą starzejącego się PageMakera. Pod wieloma względami jest do niego bardzo

Bardziej szczegółowo

Skaner Mustek Scan Express

Skaner Mustek Scan Express INSTRUKCJA OBSŁUGI Nr produktu 884056 Skaner Mustek Scan Express Strona 1 z 14 Instalacja sterownika skanera TWAIN. Sterownik TWAIN jest modułem skanującym dostarczonym wraz Twoim skanerem. Jest on łatwo

Bardziej szczegółowo

dokumentacja Edytor Bazy Zmiennych Edytor Bazy Zmiennych Podręcznik użytkownika

dokumentacja Edytor Bazy Zmiennych Edytor Bazy Zmiennych Podręcznik użytkownika asix 4 Edytor Bazy Zmiennych Podręcznik użytkownika asix 4 dokumentacja Edytor Bazy Zmiennych ASKOM i asix to zastrzeżone znaki firmy ASKOM Sp. z o. o., Gliwice. Inne występujące w tekście znaki firmowe

Bardziej szczegółowo

CZĘŚĆ A PIERWSZE KROKI Z KOMPUTEREM

CZĘŚĆ A PIERWSZE KROKI Z KOMPUTEREM CZĘŚĆ A PIERWSZE KROKI Z KOMPUTEREM 1.1. PODSTAWOWE INFORMACJE PC to skrót od nazwy Komputer Osobisty (z ang. personal computer). Elementy komputera można podzielić na dwie ogólne kategorie: sprzęt - fizyczne

Bardziej szczegółowo

1. Dockbar, CMS + wyszukiwarka aplikacji Dodawanie portletów Widok zawartości stron... 3

1. Dockbar, CMS + wyszukiwarka aplikacji Dodawanie portletów Widok zawartości stron... 3 DODAJEMY TREŚĆ DO STRONY 1. Dockbar, CMS + wyszukiwarka aplikacji... 2 2. Dodawanie portletów... 3 Widok zawartości stron... 3 Omówienie zawartości portletu (usunięcie ramki itd.)... 4 3. Ikonki wybierz

Bardziej szczegółowo

Klawisze funkcyjne w OpenOffice.org Writer

Klawisze funkcyjne w OpenOffice.org Writer Klawisze funkcyjne w OpenOffice.org Writer F2 Ctrl + F2 F3 Ctrl + F3 F4 Shift + F4 F5 Ctrl + Shift + F5 F7 Ctrl + F7 F8 Ctrl + F8 Shift + F8 Ctrl+Shift+F8 F9 Ctrl + F9 Shift + F9 Ctrl + Shift + F9 Ctrl

Bardziej szczegółowo

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.3

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.3 Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.3 Slajd 1 Slajd 2 Numerowanie i punktowanie Automatyczne ponumerowanie lub wypunktowanie zaznaczonych akapitów w

Bardziej szczegółowo

Kombinacje modyfikatorów klawiaturowych i kliknięć myszą dla obiektów powłoki

Kombinacje modyfikatorów klawiaturowych i kliknięć myszą dla obiektów powłoki - F1: Pomoc - CTRL+ESC: otwieranie menu Start - ALT+TAB: przełączanie między otwartymi programami - ALT+F4: zamykanie programu - SHIFT+DELETE: trwałe usuwanie elementu - Logo systemu Windows+L: blokowanie

Bardziej szczegółowo

Celem ćwiczenia jest zapoznanie się z podstawowymi funkcjami i pojęciami związanymi ze środowiskiem AutoCAD 2012 w polskiej wersji językowej.

Celem ćwiczenia jest zapoznanie się z podstawowymi funkcjami i pojęciami związanymi ze środowiskiem AutoCAD 2012 w polskiej wersji językowej. W przygotowaniu ćwiczeń wykorzystano m.in. następujące materiały: 1. Program AutoCAD 2012. 2. Graf J.: AutoCAD 14PL Ćwiczenia. Mikom 1998. 3. Kłosowski P., Grabowska A.: Obsługa programu AutoCAD 14 i 2000.

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne - Informatyka w klasie I

Wymagania edukacyjne - Informatyka w klasie I Wymagania edukacyjne - Informatyka w klasie I Poziom niski wyrażony cyfrą 2 wymagania konieczne. Uczeń ma duże trudności ze spełnieniem wymagań, potrzebuje częstej pomocy nauczyciela. Poziom dostateczny

Bardziej szczegółowo

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.3

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.3 Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.3 Slajd 1 Slajd 2 Numerowanie i punktowanie Automatyczne ponumerowanie lub wypunktowanie zaznaczonych akapitów w

Bardziej szczegółowo

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1 Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1 Slajd 1 Excel Slajd 2 Ogólne informacje Arkusz kalkulacyjny podstawowe narzędzie pracy menadżera Arkusz

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkowania

Instrukcja użytkowania ASPEL S.A. PL 32-080 Zabierzów, os. H. Sienkiewicza 33 tel. +48 12 285 22 22, fax +48 12 285 30 30 www.aspel.com.pl Instrukcja użytkowania Konfiguracja bezprzewodowej komunikacji rejestratora AsPEKT 703

Bardziej szczegółowo

9.1.2. Ustawienia personalne

9.1.2. Ustawienia personalne 9.1.2. Ustawienia personalne 9.1. Konfigurowanie systemu Windows Systemy z rodziny Windows umożliwiają tzw. personalizację ustawień interfejsu graficznego poprzez dostosowanie wyglądu pulpitu, menu Start

Bardziej szczegółowo

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Program PowerPoint dostarczany jest w pakiecie Office i daje nam możliwość stworzenia prezentacji oraz uatrakcyjnienia materiału, który chcemy przedstawić. Prezentacje

Bardziej szczegółowo

JAK ZAPROJEKTOWAĆ WYGLĄD STRONY INTERNETOWEJ W KREATORZE CLICK WEB?

JAK ZAPROJEKTOWAĆ WYGLĄD STRONY INTERNETOWEJ W KREATORZE CLICK WEB? JAK ZAPROJEKTOWAĆ WYGLĄD STRONY INTERNETOWEJ W KREATORZE CLICK WEB? Czy można zbudować atrakcyjną stronę WWW w czasie krótkiej przerwy na kawę? W kreatorze Click Web zrobisz to bez trudu. Wystarczy, że

Bardziej szczegółowo

uczyć się bez zagłębiania się w formalnym otoczeniu,

uczyć się bez zagłębiania się w formalnym otoczeniu, CZĘŚĆ 3 - INTERNET 3.1 WSTĘP Internet jest globalnym zbiorem połączonych ze sobą komputerów, które przesyłają informacje między sobą za pośrednictwem szybkich połączeń sieciowych oraz linii telefonicznych.

Bardziej szczegółowo

1. Wprowadzenie. 1.1 Uruchamianie AutoCAD-a 14. 1.2 Ustawienia wprowadzające. Auto CAD 14 1-1. Aby uruchomić AutoCada 14 kliknij ikonę

1. Wprowadzenie. 1.1 Uruchamianie AutoCAD-a 14. 1.2 Ustawienia wprowadzające. Auto CAD 14 1-1. Aby uruchomić AutoCada 14 kliknij ikonę Auto CAD 14 1-1 1. Wprowadzenie. 1.1 Uruchamianie AutoCAD-a 14 Aby uruchomić AutoCada 14 kliknij ikonę AutoCAD-a 14 można uruchomić również z menu Start Start Programy Autodesk Mechanical 3 AutoCAD R14

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI DIODOWEGO WYŚWIETLACZA TEKSTÓW PIEŚNI STEROWANEGO Z TABLETU 10,1 '

INSTRUKCJA OBSŁUGI DIODOWEGO WYŚWIETLACZA TEKSTÓW PIEŚNI STEROWANEGO Z TABLETU 10,1 ' INSTRUKCJA OBSŁUGI DIODOWEGO WYŚWIETLACZA TEKSTÓW PIEŚNI STEROWANEGO Z TABLETU 10,1 ' -1- Spis treści - 1. O programie... 3 2. Uruchomienie programu... 3 3. Przygotowanie urządzenia do pracy... 4 4. Wyświetlanie

Bardziej szczegółowo

Rozproszony System Monitoringu IXM5 Instrukcja obsługi

Rozproszony System Monitoringu IXM5 Instrukcja obsługi Instrukcja Obsługi I Rozproszony System Monitoringu IXM5 Instrukcja obsługi 1 Rozproszony System Monitoringu IXM5 Spis treści 1Opis systemu...3 1.1Rejestratory...3 1.2Odbiorniki IXM5...3 2Obsługa programu

Bardziej szczegółowo

POMOC / INSTRUKCJA OBSŁUGI

POMOC / INSTRUKCJA OBSŁUGI POMOC / INSTRUKCJA OBSŁUGI 1. Powiększanie mapy 2. Plakat 3. Schemat lekcji 4. Broszura informacyjna 5. Instrukcja obsługi Pasek narzędzi i menu wyboru Zmiana skali mapy Mini mapa - podgląd na położenie

Bardziej szczegółowo

Platforma szkoleniowa krok po kroku

Platforma szkoleniowa krok po kroku Platforma szkoleniowa krok po kroku Jeśli masz problemy z uruchomieniem Platformy szkoleniowej warto sprawdzić poprawność poniższych konfiguracji: Minimalne wymagania sprzętowe SPRZĘT Procesor min. 233

Bardziej szczegółowo

Skrócona instrukcja funkcji logowania

Skrócona instrukcja funkcji logowania Skrócona instrukcja funkcji logowania Logowanie 1. Wpisz swój identyfikator nie używając spacji, podkreśleń ani nawiasów. Aby przejść do pola tekstowego Hasło, wciśnij klawisz tabulatora lub kliknij wewnątrz

Bardziej szczegółowo

4.2. Program i jego konfiguracja

4.2. Program i jego konfiguracja 4.2. Program i jego konfiguracja Dopasowywanie wielkości widoku Podczas pracy z programem często dochodzi do sytuacji w której trzeba dopasować ilość zawartych danych w arkuszu do wielkości ekranu. Np.

Bardziej szczegółowo

Baza wiedzy instrukcja

Baza wiedzy instrukcja Strona 1 z 12 Baza wiedzy instrukcja 1 Korzystanie z publikacji... 2 1.1 Interaktywny spis treści... 2 1.2 Przeglądanie publikacji... 3 1.3 Przejście do wybranej strony... 3 1.4 Przeglądanie stron za pomocą

Bardziej szczegółowo

Dane słowa oraz wyrażenia są tłumaczone przy pomocy polecenia Przetwarzanie > Tłumaczenie

Dane słowa oraz wyrażenia są tłumaczone przy pomocy polecenia Przetwarzanie > Tłumaczenie Słownik tłumaczeń Informacje ogólne Edytor słownika jest aplikacją MDI, umożliwiającą otwieranie różnych słowników, w celu zarzadzania nimi oraz zapisywania ich do poszczególnych plików. Słownik tłumaczeń

Bardziej szczegółowo

Nawigacja po długim dokumencie może być męcząca, dlatego warto poznać następujące skróty klawiszowe

Nawigacja po długim dokumencie może być męcząca, dlatego warto poznać następujące skróty klawiszowe Zestawienie wydatków rok 2015 1 Wstaw numerację stron. Aby to zrobić przejdź na zakładkę Wstawianie i w grupie Nagłówek i stopka wybierz Numer strony. Następnie określ pozycję numeru na stronie (na przykład

Bardziej szczegółowo

Pasek menu. Ustawienia drukowania

Pasek menu. Ustawienia drukowania Polecenie Ustawienia drukowania... z menu Plik pozwala określić urządzenie drukujące poprzez jego wybór z pola kombi. Urządzenie można skonfigurować poprzez przycisk właściwości. Otwiera się wówczas okno

Bardziej szczegółowo

Edytor tekstu MS Office Word

Edytor tekstu MS Office Word Edytor tekstu program komputerowy ukierunkowany zasadniczo na samo wprowadzanie lub edycję tekstu, a nie na nadawanie mu zaawansowanych cech formatowania (do czego służy procesor tekstu). W zależności

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi ebook Geografia XXI wieku

Instrukcja obsługi ebook Geografia XXI wieku Instrukcja obsługi ebook Geografia XXI wieku 1. Minimalne wymagania sprzętowe System operacyjny: Microsoft Window XP SP3 (32 bit), XP SP2 (64 bit), Windows Vista SP1, 7, Microsoft Windows Server 2003 SP2,

Bardziej szczegółowo

Ćw. I Projektowanie opakowań transportowych cz. 1 Ćwiczenia z Corel DRAW

Ćw. I Projektowanie opakowań transportowych cz. 1 Ćwiczenia z Corel DRAW Ćw. I Projektowanie opakowań transportowych cz. 1 Ćwiczenia z Corel DRAW Celem ćwiczenia jest wstępne przygotowanie do wykonania projektu opakowania transportowego poprzez zapoznanie się z programem Corel

Bardziej szczegółowo

Windows 10 - Jak uruchomić system w trybie

Windows 10 - Jak uruchomić system w trybie 1 (Pobrane z slow7.pl) Windows 10 - Jak uruchomić system w trybie awaryjnym? Najprostszym ze sposobów wymuszenia na systemie przejścia do trybu awaryjnego jest wybranie Start a następnie Zasilanie i z

Bardziej szczegółowo

Windows XP - lekcja 3 Praca z plikami i folderami Ćwiczenia zawarte w tym rozdziale pozwolą na tworzenie, usuwanie i zarządzanie plikami oraz folderami znajdującymi się na dysku twardym. Jedną z nowości

Bardziej szczegółowo

Ms WORD Poziom podstawowy Materiały szkoleniowe

Ms WORD Poziom podstawowy Materiały szkoleniowe Ms WORD Poziom podstawowy Materiały szkoleniowe Nota Materiał powstał w ramach realizacji projektu e-kompetencje bez barier dofinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa działanie 3.1 Działania

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika programu. Ceremonia 3.1

Podręcznik użytkownika programu. Ceremonia 3.1 Podręcznik użytkownika programu Ceremonia 3.1 1 Spis treści O programie...3 Główne okno programu...4 Edytor pieśni...7 Okno ustawień programu...8 Edycja kategorii pieśni...9 Edytor schematów slajdów...10

Bardziej szczegółowo

Nr: 15. Tytuł: Kancelaris w systemie Windows 8 i Windows 8.1. Data modyfikacji:

Nr: 15. Tytuł: Kancelaris w systemie Windows 8 i Windows 8.1. Data modyfikacji: Nr: 15 Tytuł: Kancelaris w systemie Windows 8 i Windows 8.1 Data modyfikacji: 2013-10-25 Co zawiera ten dokument: Ten dokument opisuje elementy systemu Windows 8 i Windows 8.1 powiązane z programem Kancelaris.

Bardziej szczegółowo

Aplikacja projektu Program wycinki drzew i krzewów dla RZGW we Wrocławiu

Aplikacja projektu Program wycinki drzew i krzewów dla RZGW we Wrocławiu Aplikacja projektu Program wycinki drzew i krzewów dla RZGW we Wrocławiu Instrukcja obsługi Aplikacja wizualizuje obszar projektu tj. Dorzecze Środkowej Odry będące w administracji Regionalnego Zarządu

Bardziej szczegółowo

Compas 2026 Vision Instrukcja obsługi do wersji 1.07

Compas 2026 Vision Instrukcja obsługi do wersji 1.07 Compas 2026 Vision Instrukcja obsługi do wersji 1.07 1 2 Spis treści Integracja...5 1.Compas 2026 Lan...5 Logowanie...7 Użytkownicy...8 Raporty...10 Tworzenie wizualizacji Widoki...12 1.Zarządzanie widokami...12

Bardziej szczegółowo

Zadanie 9. Projektowanie stron dokumentu

Zadanie 9. Projektowanie stron dokumentu Zadanie 9. Projektowanie stron dokumentu Przygotowany dokument można: wydrukować i oprawić, zapisać jako strona sieci Web i opublikować w Internecie przekonwertować na format PDF i udostępnić w postaci

Bardziej szczegółowo

Expo Composer. www.doittechnology.pl 1. Garncarska 5 70-377 Szczecin tel.: +48 91 404 09 24 e-mail: info@doittechnology.pl. Dokumentacja użytkownika

Expo Composer. www.doittechnology.pl 1. Garncarska 5 70-377 Szczecin tel.: +48 91 404 09 24 e-mail: info@doittechnology.pl. Dokumentacja użytkownika Expo Composer Dokumentacja użytkownika Wersja 1.0 www.doittechnology.pl 1 SPIS TREŚCI 1. O PROGRAMIE... 3 Wstęp... 3 Wymagania systemowe... 3 Licencjonowanie... 3 2. PIERWSZE KROKI Z Expo Composer... 4

Bardziej szczegółowo

Podstawowe czynnos ci w programie Word

Podstawowe czynnos ci w programie Word Podstawowe czynnos ci w programie Word Program Word to zaawansowana aplikacja umożliwiająca edytowanie tekstu i stosowanie różnych układów, jednak aby w pełni wykorzystać jej możliwości, należy najpierw

Bardziej szczegółowo

Systemy operacyjne I Laboratorium Część 3: Windows XP

Systemy operacyjne I Laboratorium Część 3: Windows XP Uniwersytet Rzeszowski Katedra Informatyki Opracował: mgr inŝ. Przemysław Pardel v1.01 2009 Systemy operacyjne I Laboratorium Część 3: Windows XP Zagadnienia do zrealizowania (3h) 1. Ściągnięcie i instalacja

Bardziej szczegółowo

Samouczek edycji dokumentów tekstowych

Samouczek edycji dokumentów tekstowych 1. Różne sposoby zaznaczania tekstu. Najprostszą czynnością, którą możemy wykonać na zaznaczonym tekście, jest jego usunięcie. Wystarczy nacisnąć klawisz Delete lub Backspace. Aby przekonać się, jak to

Bardziej szczegółowo

Słowa kluczowe Sterowanie klawiaturą, klawiatura, klawisze funkcyjne, przesuwanie obiektów ekranowych, wydawanie poleceń za pomocą klawiatury

Słowa kluczowe Sterowanie klawiaturą, klawiatura, klawisze funkcyjne, przesuwanie obiektów ekranowych, wydawanie poleceń za pomocą klawiatury Obsługa za pomocą klawiatury Różnego typu interfejsy wykorzystują różne metody reagowania i wydawania poleceń przez użytkownika. W środowisku graficznym najpopularniejsza jest niewątpliwie mysz i inne

Bardziej szczegółowo

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy OpenOffice to darmowy zaawansowany pakiet biurowy, w skład którego wchodzą następujące programy: edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, program do tworzenia

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Szybki start

Przewodnik Szybki start Przewodnik Szybki start Program Microsoft Publisher 2013 wygląda inaczej niż wcześniejsze wersje, dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik, aby skrócić czas nauki jego obsługi. Pasek narzędzi Szybki dostęp

Bardziej szczegółowo

Czcionki bezszeryfowe

Czcionki bezszeryfowe Czcionki szeryfowe Czcionki szeryfowe wyposażone są w dodatkowe elementy ułatwiające czytanie. Elementy te, umieszczone w dolnej i górnej części liter tworzą poziome, optyczne linie ułatwiające prowadzenie

Bardziej szczegółowo

1. Umieść kursor w miejscu, w którym ma być wprowadzony ozdobny napis. 2. Na karcie Wstawianie w grupie Tekst kliknij przycisk WordArt.

1. Umieść kursor w miejscu, w którym ma być wprowadzony ozdobny napis. 2. Na karcie Wstawianie w grupie Tekst kliknij przycisk WordArt. Grafika w dokumencie Wprowadzanie ozdobnych napisów WordArt Do tworzenia efektownych, ozdobnych napisów służy obiekt WordArt. Aby wstawić do dokumentu obiekt WordArt: 1. Umieść kursor w miejscu, w którym

Bardziej szczegółowo

PLAN WYNIKOWY KLASA 1

PLAN WYNIKOWY KLASA 1 PLAN WYNIKOWY KLASA 1 1. Pracownia komputerowa 2. Podstawowy zestaw komputerowy Zasady bezpiecznej pracy i przebywania w pracowni komputerowej i nazywamy elementy podstawowego zestawu komputerowego wie,

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Szybki start

Przewodnik Szybki start Przewodnik Szybki start Program Microsoft Word 2013 wygląda inaczej niż wcześniejsze wersje, dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik, aby skrócić czas nauki jego obsługi. Pasek narzędzi Szybki dostęp Te

Bardziej szczegółowo

4.2. Ustawienia programu

4.2. Ustawienia programu 4.2. Ustawienia programu Zmiana wielkości dokumentu Pracując w programie MS Excel 2010 niejednokrotnie doświadczysz sytuacji, w której otwarty przez Ciebie arkusz nie będzie mieścił się na ekranie monitora.

Bardziej szczegółowo

Tworzenie nowego rysunku Bezpośrednio po uruchomieniu programu zostanie otwarte okno kreatora Nowego Rysunku.

Tworzenie nowego rysunku Bezpośrednio po uruchomieniu programu zostanie otwarte okno kreatora Nowego Rysunku. 1 Spis treści Ćwiczenie 1...3 Tworzenie nowego rysunku...3 Ustawienia Siatki i Skoku...4 Tworzenie rysunku płaskiego...5 Tworzenie modeli 3D...6 Zmiana Układu Współrzędnych...7 Tworzenie rysunku płaskiego...8

Bardziej szczegółowo

Jak przesłać mapę do urządzenia lub na kartę pamięci?

Jak przesłać mapę do urządzenia lub na kartę pamięci? Jak przesłać mapę do urządzenia lub na kartę pamięci? Poniższe instrukcje opisują procedury dla programu MapSource w wersji 6.14.1. Jeśli posiadasz starszą wersję możesz dokonać aktualizacji programu pobierając

Bardziej szczegółowo

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze ABC komputera dla nauczyciela Materiały pomocnicze 1. Czego się nauczysz? Uruchamianie i zamykanie systemu: jak zalogować się do systemu po uruchomieniu komputera, jak tymczasowo zablokować komputer w

Bardziej szczegółowo

Następnie uruchom b-link z Menu Start lub ponownie uruchom komputer.

Następnie uruchom b-link z Menu Start lub ponownie uruchom komputer. B-LINK SZYBKI START Ten krótki przewodnik umożliwia użytkownikowi poznanie działania i podstawowych funkcji programu b-link, pozwalając szybko zacząd pracę z programem. Omawiamy w nim tylko niektóre funkcje

Bardziej szczegółowo

Podstawy systemu operacyjnego Windows 7 i bezpieczne korzystanie z sieci Internet

Podstawy systemu operacyjnego Windows 7 i bezpieczne korzystanie z sieci Internet Projekt OKNO NA ŚWIAT - PRZECIWDZIAŁANIE WYKLUCZENIU CYFROWEMU W MIEŚCIE Podstawy systemu operacyjnego Windows 7 i bezpieczne korzystanie z sieci Internet Zadania do wykonania Ćwiczenie 1. Zarządzanie

Bardziej szczegółowo

Włączanie/wyłączanie paska menu

Włączanie/wyłączanie paska menu Włączanie/wyłączanie paska menu Po zainstalowaniu przeglądarki Internet Eksplorer oraz Firefox domyślnie górny pasek menu jest wyłączony. Czasem warto go włączyć aby mieć szybszy dostęp do narzędzi. Po

Bardziej szczegółowo

Rozdział 1. Zagadnienia podstawowe

Rozdział 1. Zagadnienia podstawowe Rozdział 1. Zagadnienia podstawowe Ćwiczenia zawarte w tym rozdziale pozwolą poznać zagadnienia związane z rozpoczęciem i zakończeniem pracy w środowisku Windows XP. Omówiony zostanie również nowy mechanizm

Bardziej szczegółowo

OPERACJE NA PLIKACH I FOLDERACH

OPERACJE NA PLIKACH I FOLDERACH OPERACJE NA PLIKACH I FOLDERACH Czym są pliki i foldery? krótkie przypomnienie Wszelkie operacje można przedstawić w postaci cyfrowej. Do tego celu wykorzystywane są bity - ciągi zer i jedynek. Zapisany

Bardziej szczegółowo

Instrukcja podłączenia i konfiguracji BLUETOOTH NX. Interfejs. (instrukcja dostępna także na www.ac.com.pl) ver. 1.2 2014-12-18

Instrukcja podłączenia i konfiguracji BLUETOOTH NX. Interfejs. (instrukcja dostępna także na www.ac.com.pl) ver. 1.2 2014-12-18 Instrukcja podłączenia i konfiguracji BLUETOOTH NX Interfejs (instrukcja dostępna także na www.ac.com.pl) ver. 1.2 2014-12-18 SPIS TREŚCI 1. Dane techniczne... 3 2. Przeznaczenie... 3 3. Zasada działania...

Bardziej szczegółowo

Nieskonfigurowana, pusta konsola MMC

Nieskonfigurowana, pusta konsola MMC Konsola MMC Aby maksymalnie, jak to tylko możliwe, ułatwić administrowanie systemem operacyjnym oraz aplikacjami i usługami w systemie Windows XP, wszystkie niezbędne czynności administracyjne można wykonać

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK PO PLATFORMIE SZKOLENIOWEJ

PRZEWODNIK PO PLATFORMIE SZKOLENIOWEJ PRZEWODNIK PO PLATFORMIE SZKOLENIOWEJ I Logowanie i korzystanie z platformy Aby zalogować się do platformy należy: 1. Wejść na stronę internetową: http://elearning.profesja.bialystok.pl/ - adres pełnej

Bardziej szczegółowo

ZoomText 10.1. Dodatek do Podręcznika Użytkownika

ZoomText 10.1. Dodatek do Podręcznika Użytkownika ZoomText 10.1 Dodatek do Podręcznika Użytkownika Prawa autorskie ZoomText Magnifier Copyright 2014, Algorithmic Implementations, Inc. Wszystkie prawa zastrzeżone. ZoomText Magnifier/Reader Copyright 2014,

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami

Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami Dotyczy programów opartych na bazie BDE: Menedżer Pojazdów PL+ Ewidencja Wyposażenia PL+ Spis treści: 1. Wstęp...

Bardziej szczegółowo

System Informatyczny CELAB. Terminy, alarmy

System Informatyczny CELAB. Terminy, alarmy Instrukcja obsługi programu 2.18. Terminy, alarmy Architektura inter/intranetowa Aktualizowano w dniu: 2007-09-25 System Informatyczny CELAB Terminy, alarmy Spis treści 1. Terminy, alarmy...2 1.1. Termin

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenia z systemu operacyjnego WINDOWS

Ćwiczenia z systemu operacyjnego WINDOWS Opracowanie: Krzysztof Trembaczowski Spis treści Ćwiczenia z systemu operacyjnego Windows 98.... 3 1. Ćwiczenie (Zabawa z pasjansem)... 3 2. Ćwiczenie (Elementy składowe interfejsu)... 3 3. Ćwiczenie (Elementy

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkowa programu INTERNET LAB-BIT

Instrukcja użytkowa programu INTERNET LAB-BIT Instrukcja użytkowa programu INTERNET LAB-BIT 1. Co to jest program INTERNET LAB-BIT i dla kogo jest przeznaczony? Program INTERNET LAB-BIT jest to program umożliwiający zdalne przeglądanie danych z laboratoriów

Bardziej szczegółowo

ZyXEL AG-225H Bezprzewodowa karta sieciowa USB i wykrywacz sieci 802.11a/b/g Szybki start

ZyXEL AG-225H Bezprzewodowa karta sieciowa USB i wykrywacz sieci 802.11a/b/g Szybki start ZyXEL AG-225H Bezprzewodowa karta sieciowa USB i wykrywacz sieci 802.11a/b/g Szybki start 10/2005 Wersja 2.1 1. Tryb wykrywania sieci Wi-Fi (interfejs użytkownika) 1 1.1 Opis LCM Tryb wykrywania Wyświetlanie

Bardziej szczegółowo

Dlaczego stosujemy edytory tekstu?

Dlaczego stosujemy edytory tekstu? Edytor tekstu Edytor tekstu program komputerowy służący do tworzenia, edycji i formatowania dokumentów tekstowych za pomocą komputera. Dlaczego stosujemy edytory tekstu? możemy poprawiać tekst możemy uzupełniać

Bardziej szczegółowo