KEMP LLP PT-GRUNDTVIG-GMP. Module 2. E - komunikacja

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "KEMP 134681-LLP-1-2007-1-PT-GRUNDTVIG-GMP. Module 2. E - komunikacja"

Transkrypt

1 Module 2 E - komunikacja

2 Cele modułu: Zdobycie wiedzy na temat obsługi poczty elektronicznej zakładanie konta poczty elektronicznej, wysyłanie i otrzymywanie wiadomości elektronicznych, dodawanie załączników, zarządzanie skrzynką poczty elektronicznej, tworzenie kopii zapasowych wiadomości elektronicznych, książki adresowej oraz ustawienia programu pocztowego Zdobycie wiedzy na temat komunikacji przy użyciu narzędzi poczty elektronicznej konfiguracja konta, dodawanie nowych kontaktów do listy kontaktowej, korzystanie z opcji statusu, rozpoczynanie konferencji i wysyłanie dokumentu. Zdobycie wiedzy na temat innych form komunikacji przez internet korzystanie z technologii VolP, forów, czatów i wideokonferencji.

3 Spis treści Lekcja1 Podstawowe informacje na temat poczty elektronicznej. Zadanie 1: identyfikacja adresu . Zadanie 2: Etykieta w wiadomościach elektronicznych. Zadanie 3: Korzyści wynikające z korzystania z poczty elektronicznej. Lekcja 2 Założenie i konfiguracja darmowego konta poczty elektronicznej. Korzystanie z poczty elektronicznej poprzez strony WWW. Zadanie 4 Otwarcie konta poczty elektronicznej na portalu Google.com. Zadanie 5 Zalogowanie się na konto poczty elektronicznej na stronie WWW. Exercise 6 Wysyłanie wiadomości. Exercise 7 Otrzymywanie wiadomości.

4 Spis treści Zadanie 8 Wysyłanie wiadomości z załącznikami. Zadanie 9 - Otrzymywanie wiadomości z załącznikami. Zadanie 10 Dodawanie nowych kontaktów do Książki Adresowej. Zadanie 11 Dodawanie nowego adresu do grupy adresowej. Zadanie 12 Dodawanie kontaktu z otrzymanego maila do grupy adresowej. Zadanie 13 Korzystanie z Książki Adresowej. Zadanie 14 Korzystanie z etykiet w skrzynce Gmail. Zadanie 15 Tworzenie nowych filtrów w skrzynce Gmail. Zadanie 16 Odpowiadanie na otrzymaną wiadomość. Zadanie 17 Wykasowywanie wiadomości z konta.

5 Spis treści Lekcja 3 Konfiguracja i otwarcie konta poczty elektronicznej poprzez użycie programu poczty elektronicznej Outlook Express. Zadanie 18: Konfiguracja konta w programie Outlook Express. Zadanie 19: Własności konta obsługiwanego przez program Outlook Express. Lekcja 4 Wysyłanie i otrzymywanie wiadomości przy użyciu programu Outlook Express. Zadanie 20 Tworzenie i wysyłanie wiadomości . Zadanie 21 Otrzymywanie wiadomości. Zadanie 22 Wyświetlanie otrzymanych wiadomości. Zadanie 23 Odpowiadanie na otrzymane wiadomości.

6 Spis treści Lekcja 5 Dodawanie załączników i rozwiązywanie problemów związanych z załącznikami. Zadanie 24: Wysyłanie wiadomości z załącznikiem. Zadanie 25: Otrzymywanie wiadomości z załącznikiem. Lekcja 6 Zarządzanie kontem poczty elektronicznej. Narzędzia ułatwiające pracę w programie Outlook Express. Zadanie 26 Zarządzanie kontem poczty elektronicznej przy użyciu programu Outlook Express. Zadanie 27 Przystosowanie ustawień w programie poczty elektronicznej. Zadanie 28 Powiadomienia o dostarczeniu wiadomości. Zadanie 29 Podpisy w wiadomości. Zadanie 30 Zarządzanie Książką Adresową. Zadanie 31 Reguły.

7 Spis treści Lekcja 7 Przechowywanie informacji. Zadanie 32: Tworzenie nowego folderu. Zadanie 33: Usuwanie folderu. Zadanie 34: Tworzenie kopii zapasowych wiadomości z folderu przechowującego. Zadanie 35: Korzystanie z programu Outlook Express Backup Version 6.5 w celu stworzenia kopii zapasowych wiadomości i Książki Adresowej. Lekcja 8 Komunikatory Zadanie 36 Dyskusja w grupie komunikatory znane w twoim kraju. Zadanie 37 Instalacja komunikatora MSN. Zadanie 38 Założenie i konfiguracja konta. Zadanie 39 Logowanie się na konto. Zadanie 40 Ustawienia konta i komunikatora MSN.

8 Spis treśći Zadanie 41: Dodawanie nowych kontaktów do listy. Zadanie 42: Zmiana statusu. Zadanie 43: Rozmowa. Zadanie 44: Blokowanie i odblokowywanie kontaktów. Zadanie 45: Widok historii komunikatora. Zadanie 46: Wysyłanie plików. Zadanie 47: Otrzymywanie plików. Zadanie 48: Konferencje. Lekcja 9 system VoIP. Zadanie 49 Rozmowa głosowa przy pomocy programu Skype.

9 Spis treści Lekcja 10 Forum. Zadanie 50 Przegląd forów i rejestracja na forum. Lekcja 11 Czat. Zadanie 51 Rejestracja i czatowanie w wybranym czatroomie. Zadanie 52 Czatowanie poprzez Skype. Lekcja 12 Wideokonferencje. Zadanie 53 Najczęstsze zastosowania wideokonferencji. Zadanie 54 Połączenie wideo.

10 Lekcja 1 Podstawowe informacje na temat poczty elektronicznej. Lekcja ta dostarczy informacji na temat zalet jakie niesie za sobą komunikacja mailowa poprzez Internet. Dowiesz się jak działa poczta elektroniczna oraz jakie są jej zalety. Dowiesz się również w jaki sposób skonstruowany jest adres mailowy i poznasz podstawowe elementy skrzynki poczty elektronicznej. Lekcja poświęcona będzie: Zasadom działania poczta elektronicznej, Zaletom korzystania z poczty elektronicznej oraz zagrożeniom z tym związanym, Strukturze adresu poczty elektronicznej, Programom obsługującym pocztę elektroniczną, Etykiecie mailowej.

11 Struktura adresu mailowego Struktura adresu mailowego jest następująca: To co znajduje się za jest adresem serwera pocztowego lub domeny.

12 Zadanie 1 Identyfikacja adresu poczty elektronicznej Spójrz na adresy w tabeli poniżej. W drugiej kolumnie wskaż czy są to adresy poczty elektronicznej czy adresy stron internetowych. W przypadku adresów mailowych wpisz w jakim kraju znajduje się dany serwer (kolumna 3)

13 Tabela 1- Zadanie 1 Struktura adresu. Address Address Adres mailowy lub adres strony internetowej? W jakim kraju znajduje się serwer?

14 Zadanie 2 Etykieta w wiadomościach elektronicznych Popraw poniższą wiadomość elektroniczną w nawiązaniu do wskazówek na temat Etykiety w wiadomościach elektronicznych. Do: Temat:. Cześć Lucy, Byłam szalenie zajęta w tym tygodniu. Znalazłam teraz chwilkę by napisać Ci parę słów. SŁYSZAŁAŚ? Przenoszą nas do nowego biura. Relokacja, tak to nazwali. Już nigdy więcej kawy z maniakami od IT A tak przy okazji nie masz może kwartalnych wyników sprzedaży?? Daj znać jak najszybciej. Miłego dnia Britney Do let me know asap. Have a nice day. Britney Zadanie 3 Korzyści wynikające z korzystania z poczty elektronicznej.

15 Lekcja 2 Założenie i konfiguracja darmowego konta poczty elektronicznej. Korzystanie z poczty elektronicznej poprzez strony WWW. Lekcja ta poświęcona jest nauce zakładania i konfiguracji konta poczty elektronicznej oraz jego obsługi. Lekcja podzielona jest na dwie główne części. Z pierwszej części dowiesz się jak założyć i skonfigurować konto poczty elektronicznej na darmowym serwerze. Z drugiej części lekcji dowiesz się jak korzystać z konta poczty elektronicznej tzn. jak wysyłać i odbierać wiadomości, jak dodawać załączniki do wiadomości , jak korzystać z książki adresowej, jak zarządzać folderami skrzynki odbiorczej. Lekcja poświęcona będzie: Stworzeniu i konfiguracji darmowego konta poczty elektronicznej Logowaniu się na konto Korzystaniu z poczty elektronicznej poprzez strony WWW Strukturze skrzynki poczty elektronicznej Adresom poczty elektronicznej

16 Zadanie 4 Otwarcie konta poczty elektronicznej na portalu Google.com Proszę otworzyć darmowe konto poczty elektronicznej na portalu Google.com. Zadanie 5 Zalogowanie się na konto poczty elektronicznej na stronie WWW Proszę zalogować się na swoje konto mailowe na portalu. Zadanie 6 Wysyłanie wiadomości Wyślij wiadomość tekstową na swój adres mailowy. Zadanie 7 Otrzymywanie wiadomości. Sprawdź czy otrzymałeś swoją wiadomość testową. Zadanie 8 Wysyłanie wiadomości z załącznikami. Wyślij wiadomość tekstową z wcześniej przygotowanym załącznikiem.

17 Zadanie 9 Otrzymywanie wiadomości z załącznikami. Sprawdź czy otrzymałeś wiadomość testową. Zaloguj się na swoje konto i odbierz wiadomość z załącznikiem, zapisz załącznik na twardym dysku. Zadanie 10 Dodawanie nowych kontaktów do Książki Adresowej. Dodaj nowy kontakt do Książki Adresowej. Zadanie 11 Dodawanie nowego adresu do grupy adresów. (opcjonalne) Dodaj nowy kontakt do grupy adresów. Zadanie 12 Dodawanie kontaktu z otrzymanego maila do grupy adresowej. (opcjonalne) Dodaj do swojej książki dresowej kontakt z otrzymanej wiadomości.

18 Zadanie 13 Korzystanie z książki adresowej. Wyślij wiadomość powitalną do użytkownika1 wybierając jego adres mailowy z książki adresowej. Zadanie 14 Korzystanie z etykiet w skrzynce Gmail. (Optional) W utrzymaniu porządku w skrzynce poczty elektronicznej mogą pomóc etykiety. Stwórz nową etykietę KEMP. Użyj tej etykiety do oznaczenia wiadomości otrzymanej np. od użytkownika1. Zadanie 15 Stworzenie nowego filtra w Gmail. (Opcjonalne) Stwórz swój pierwszy własny filtr. Zadanie 16 Odpowiadanie na otrzymaną wiadomość. Odpowiedz na maila powitalnego wysłanego od osoby prowadzącej zajęcia. Zadanie 17 Usuwanie wiadomości z konta poczty elektronicznej. Usuń wiadomość ze swojego konta.

19 Lekcja 3 Konfiguracja i stworzenie konta poczty elektronicznej poprzez użycie programu poczty elektronicznej Outlook Express. Współczesne programy poczty elektronicznej są do siebie bardzo podobne. Jednym z najpopularniejszych programów jest Outlook Express, który jest aplikacją systemu Windows. Dlatego też program ten jest bardzo popularny wśród użytkowników poczty elektronicznej. Dzięki tej lekcji dowiesz się jak: Skonfigurować i założyć konto w programie Outlook Express. Edytować ustawienia swojego konta.

20 Zadanie 18 Konfiguracja konta w programie Outlook Express. Skonfiguruj otwarte wcześniej konto Gmail w programie poczty elektronicznej Outlook Express. Zadanie 19 Własności konta obsługiwanego przez program Outlook Express. Dostosuj właściwości konta do swoich potrzeb, np. zmień nazwę lub skorzystaj z głównych ustawień swojego konta mailowego.

21 Lekcja 4 Wysyłanie i odbieranie wiadomości przy pomocy programu Outlook Express. Otrzymywanie i wysyłanie wiadomości to podstawowe funkcje każdego programu poczty elektronicznej i w większości z nich czynności te wykonuje się w podobny sposób. Na lekcji tej nauczysz się jak wysyłać i odbierać wiadomości przy pomocy programu Outlook Express. Lekcja poświęcona będzie: Tworzeniu i wysyłaniu wiadomości , Odbieranie wiadomości , Wyświetlanie wiadomości, Odpowiadanie na wiadomości .

22 Zadanie 20 Tworzenie i wysyłanie wiadomości mailowych Wyślij wiadomość testową na swój adres mailowy. Zadanie 21 Odbieranie poczty. Sprawdź czy otrzymałeś wiadomość, na przykład wiadomość testową z poprzedniego zadania. Zadanie 22 Wyświetlanie odebranej wiadomości. Otwórz i przeczytaj otrzymaną wiadomość testową. Zadanie 23 Odpowiadanie na wiadomości. Odpowiedz na wiadomość testową, którą otrzymałeś.

23 Lekcja 5 Dodawanie załączników i rozwiązywanie problemów związanych z załącznikami. Twoja wiadomość elektroniczna może zawierać również obrazy, zdjęcia lub inne pliki graficzne, nie tylko dokumenty stworzone w programie MS Word. Dzięki programowioutlook Express możesz dodawać załączniki dowolnego typu. Lekcja poświęcona będzie: Dodawaniu załączników, Odbieraniu maili z załącznikami.

24 Zadanie 24 Wysyłanie wiadomości z załącznikami. Wyślij wiadomość testową z załącznikiem na swój adres mailowy. Zadanie 25 Odbieranie wiadomości z załącznikami. Odbierz wiadomość z załącznikiem. Otwórz załącznik i zapisz go na twardym dysku pod nazwą test3.

25 Lekcja 6 Zarządzanie kontem. Narzędzia, które ułatwią Ci pracę w programie Outlook Express. Na lekcji tej nauczysz się jak zarządzać swoim kontem poczty elektronicznej i jak korzystać z narzędzi ułatwiających prace w programie Outlook Express. Lekcja poświęcona będzie: Zarządzaniu kontem poczty elektronicznej w programie Outlook Express. Dostosowaniu ustawień programu Outlook Express. Ustawianiu automatycznego potwierdzenia otrzymania wiadomości. Definiowaniu automatycznego podpisu. Książka Adresowa. Regułom

26 Zadanie 26Zarządzanie kontem mailowym w programie Outlook Express. Zapoznaj się z opcjami okna Konto Intrnetowe. Zadanie 27 Dostosowywanie ustawień programu poczty elektronicznej. Konfiguracja konta poczty elektronicznej jest ważna, ale możesz też dostosować ustawienia programu Outlook Express do swoich potrzeb i preferencji. Wprowadź następujące ustawienia na swoim koncie: nie odbieraj wiadomości automatycznie po otwarciu skrzynki pocztowej, sprawdzaj czy są nowe wiadomości automatycznie co 15 minut, ustaw rodzaj i rozmiar czcionki na Arial12.

27 Zadanie 28 Powiadamianie o dostarczeniu wiadomości. Ustaw automatyczne powiadamianie o dostarczeniu wiadomości. Sprawdź czy wykonałeś polecenie poprawnie poprzez wysłanie wiadomości testowej na swój adres mailowy. Zadanie 29 Podpisy. Jeżeli ustawisz opcję automatycznego dodawania podpisu do każdej wysyłanej wiadomości zaoszczędzisz swój czas. Wyślij na swój adres mailowy wiadomość testową by sprawdzić czy wszystkie ustawienia podpisu są poprawne.

28 Zadanie 30 Zarządzanie Książką Adresową Książka adresowa jest poręcznym narzędziem dzięki niej nie musisz wprowadzać adresu mailowego ręcznie za każdym razem gdy chcesz wysłać wiadomość, zwłaszcza, że adresy mailowe są czasem bardzo długie i składają się z różnorodnych liter i znaków. Przejdźmy do praktyki: dodaj adres mailowy swojego kolegi do książki adresowej w trakcie tej czynności wprowadź również informacje dotyczące tego kontaktu. Zadanie 31 Reguły Reguły to kolejne pożyteczne narzędzie wspomagające pracę w programie poczty elektronicznej, pomagające sortować wiadomości w skrzynce odbiorczej. Odpowiednio sformułowane reguły ułatwiają dostęp do poszukiwanej wiadomości. Stwórz folder o nazwie Mój i ustaw regułę by wiadomości zostały tam przeniesione. Sprawdź czy reguła działa prawidłowo. Wyślij wiadomość testową na swój adres .

29 Lekcja 7 Przechowywanie informacji. Na lekcji tej dowiesz się jak wygląda struktura folderów w programie Outlook Express i jak zarządzać folderami i wiadomościami tak by mieć możliwość szybkiego dostępu do informacji. Dowiesz się również jak stworzyć kopie zapasowe swoich maili. Lekcja poświęcona będzie: Strukturze folderów w programie Outlook Express. Tworzeniu i usuwanie folderów. Sortowaniu i usuwanie wiadomości. Używaniu kopii lokalnych twoich maili. Używaniu dodatkowych narzędzi w kopiach zapasowych.

30 Struktura folderów w programie Outlook Express. Po lewej stronie okna programu znajduje się lista folderów: Skrzynka Odbiorcza w folderze tym znajdują się otrzymane wiadomości. Kiedy otrzymujesz nową wiadomość obok nazwy folderu pokazuje się informacja ile nowych wiadomości otrzymałeś. Skrzynka nadawcza w tym folderze znajdują się wiadomości, które czekają aż je wyślesz. Elementy wysłane w tym folderze znajdują się wysłane wiadomości. Kosz w tym folderze znajdują się wiadomości usunięte z innych folderów. Szkice w tym folderze możesz przechowywać wstępne wersje swoich maili, możesz modyfikować je przed wysłaniem. Jeżeli chcesz by Twoja skrzynka poczty elektronicznej była uporządkowana możesz stworzyć nowe foldery jak i usunąć te, których już nie potrzebujesz. Pamiętaj przepełnienie folderu wiadomościami może spowodować nieprawidłową pracę programu. Średni rozmiar zawartości folderu nie powinien przekroczyć 2GB.

31 Zadanie 32 Tworzenie nowego folderu. Stwórz folder i nazwij go KEMP. Przenieś wiadomość do tego folderu. Zadanie 33 Usuwanie folderu. Usuń folder KEMP. Zadanie 34 Kopie zapasowe wiadomości z folderu przechowującego. Sprawdź gdzie program Outlook Express przechowuje wiadomości. Stwórz kopię zapasową skrzynki odbiorczej. Zadanie 35 Korzystanie z programu Outlook Express Backup Version 6.5 e celu tworzenia kopii zapasowych wiadomości i Ksiązki Adresowej. Jeżeli zainstalowałeś już program Outlook Express Backup Version 6.5, stwórz kopie robocze wiadomości i Książki Adresowej.

32 Lekcja 8 Komunikatory. Rozwój Internetu i i powiększające się stale grono użytkowników sieci spowodował wzrost zainteresowania komunikatorami. Dzieki narzędziom komunikacyjnym możesz rozmawiać na żywo z innym użytkownikiem Internetu, wysyłać krótkie wiadomości tekstowa, a także sprawdzić czy inni użytkownicy są on-line. We współczesnym biznesie tego typu narzędzia są niezastąpione gdyż bardzo ułatwiają komunikację. najpopularniejszymi i komunikatorami są: MSN Messenger, Skype, ICQ i wiele innych. Na lekcji tej nauczysz się jak korzystać z komunikatora MSN Messenger. Lekcja poświęcona będzie: Zaletom korzystania z komunikatorów. Instalacji komunikatora - MSN Messenger, Konfiguracji konta, Sposobom korzystania z komunikatora MSN Messenger, Zaawansowanym funkcjom dostępnym w programie MSN Messenger.

33 Zadanie 36 Dyskusja w grupie komunikatory znane w twoim kraju. Jakie są najpopularniejsze komunikatory w twoim kraju? Podziel się swoja wiedzą na ten temat z innymi osobami w grupie. Zadanie 37 Instalacja komunikatora MSN Messenger. Zainstaluj na swoim komputerze komunikator MSN Messenger. Zadanie 38 Założenie i konfiguracja konta. Załóż i skonfiguruj konto w programie MSN Messenger. Zadanie 39 Zalogowanie się na konto. Zaloguj się na swoje konto w programie MSN Messenger.

34 Zadanie 40 Ustawienia konta w programie MSN Messenger. Spójrz na ustawienia swojego konta w programie MSN Messenger. Zmień obecnie wyświetlane zdjęcie, zmień czcionkę na Times New Roman, rozmiar czcionki na 11 i ustaw opcje Message History. Zadanie 41 Dodawanie nowych kontaktów do listy. Dodaj nowy kontakt do swojej listy. Zadanie 42 Zmień swój status. Zmień swój status na zajęty.

35 Zadanie 43 Konwersacja. Porozmawiaj z innym użytkownikiem Internetu przy użyciu MSN Messenger.W czasie rozmowy zmień czcionkę i skorzystaj z emotikon. Zadanie 44 Blokowanie i odblokowywanie kontaktów. Zablokuj i odblokuj wybrany kontakt ze swojej listy kontaktów. Zadanie 45 Podgląd Historii Wiadomości. Przejrzyj historię rozmów z jednym wybranym kontaktem. Zadanie 46 Wysyłanie plików. Wyślij plik tekstowy do wybranego kontaktu.

36 Zadanie 47 Odbieranie plików. Odbierz plik tekstowy. Poproś wcześniej osobę z grupy o przesłanie Ci pliku. Zadanie 48 Konferencja. Rozpocznij konferencję z uczestnikami kursu (zaproś do konferencji minimum dwie osoby).

37 Lekcja 9 system VoIP. Na lekcji tej dowiesz się czym jest i jak działa VoIP. Dowiesz się również jakie są zalety i wady korzystania z systemu VoIP. Uzyskasz też informacje na temat rodzajów sprzętu i oprogramowania potrzebnego przy komunikacji za pomocą VoIP. Lekcja poświęcona będzie: Informacjom czym jest VoIP? Jak działa? Zaletom i wadom korzystania z VoIP. Sprzętowi i oprogramowaniu potrzebnemu do komunikacji przy użyciu VoIP.

38 VoIP (Voice over Internet Protocol) to technologia cyfrowa umożliwiająca przesyłanie dźwięków mowy za pomocą łączy internetowych lub dedykowanych sieci wykorzystujących protokołów IP. Zadanie 49 Korzystanie z programu Skype do prowadzenia rozmów głosowych. Zainstaluj program Skype. Załóż swoje własne konto i dodaj nowe kontakty do listy kontaktów. Porozmawiaj z osobami z listy korzystając z połączenia głosowego. Wyślij także do jednej osoby plik tekstowy.

39 Lekcja 10 Forum. Na lekcji tej poznasz kolejną formę komunikacji przez Internet forum. Dowiesz się czym jest forum i jak ono działa. Zapoznasz się z typową strukturą forum i różnymi rodzajami forów. Lekcja poświęcona będzie: Informacjom o tym czym jest forum Zasadom panującym na forum Strukturze forum Typom forów Zasadom korzystania z forów dyskusyjnych.

40 Zadanie 50 Przegląd forów i rejestracja na forum. Poniżej znajdują się linki do róznych forów dyskusyjnych poświeconych tematom takim jak: gotowanie, MS Office, komputery, fotografia. Wybierz temat, który Cię interesuje i zarejestruj się na forum dyskusyjnym. Prześledź interesujące Cię wątki. Linki do forów kulinarnych: html Linki do forów na temat pakietu MS Office:

41 Linki do forów poświęconych komputerom: Linki do forów poświęćonych fotografi:

42 lekcja 11 - Czat. Na lekcji tej dowiesz się czym jest chat i jak z niego korzystać. Zapoznasz się także z oprogramowaniem używanym do chatowania na żywo oraz z pokojami chatowymi dostępnymi na stronach www. Na lekcji dowiesz się: Czym jest chat i live chat. Czym są pokoje czatowe. Jak korzystać z chatów. Jakie zasady panują na chacie.

43 Chat jest bardzo popularnym narzędziem komunikacji. Słowo chat oznacza nieformalną, koleżeńską rozmowę. Jest to rodzaj globalnego Hyde Park u gdzie każdy może czatować z każdym. Gdy wprowadzisz treść chatu jest ona widoczna dla każdego użytkownika. Większość pokojów chatowych oferuje szeroki wybór emotikon stworzonych by ułatwić użytkownikom wyrażanie swoich emocji. Live chat to serwis internetowy używany najczęściej w sprzedaży i serwisie na odległość. Termin ten odnosi się najczęściej do oprogramowania wykorzystywanego do obsługi baz kontaktów telefonicznych w call centre lub contact centre.

44 zadanie 51 rejestracja i chatowanie w wybranym pokoju chatowym. Poniżej znajdują się linki do serwisów internetowych, na których można skorzystać z chatu. Wybierz jeden z serwisów, zarejestruj się na nim i rozpocznij chat w wybranym pokoju chatowym.

45 Zadanie 52 Chatowanie przy użyciu programu Skype. Pracujcie w parach. Rozpocznij chat z którymś z uczestników kursu na temat pokoju chatowego, który odwiedziłeś w ramach realizacji poprzedniego zadania. Zadanie 53 Różnice pomiędzy chatem, forum i komunikatorem. Dopasuj charakterystykę do odpowiedniej kategorii w tabeli. Dyskusja w grupie. Chat Forum Komunikator

46 Lekcja 12 Wideokonferencja. Na lekcji tej dowiesz się czym jest i jak działa wideokonferencja, w jakich okolicznościach można z niej korzystać i jakie są jej zalety. Na lekcji dowiesz się: Czym jest wideokonferencja czym jest serwis videocall. O zaletach wideokonferencji. O oprogramowaniu umożliwiającym prowadzenie wideokonferencji.

47 Videoconferencja to interaktywna komunikacja multimedialna, realizowana zazwyczaj za pomocą komputerów desktopowych, polegająca na przesyłaniu z dużą prędkością obrazu oraz dźwięku w czasie rzeczywistym pomiędzy odległymi lokalizacjami. Osoby posiadające sprzęt umożliwiający wykorzystywanie wideokonferencji mogą między sobą rozmawiać i jednocześnie widzieć się nawzajem. Podobnie jak telekonferencja daje możliwość prowadzenia rozmów z wieloma użytkownikami jednocześnie. Różnicą jest to, że rozmowy prowadzone są za pomocą kamer internetowych lub telefonów komórkowych. Stanowisko uczestnika wideokonferencji musi być wyposażone w komputer z łączem telekomunikacyjnym o szybkości min. 128 kb/s, kamerę wideo, mikrofon oraz odpowiednie oprogramowanie umożliwiające usługę wideokonferencji.

48 Wideorozmowa usługa telekomunikacyjna, dzięki której rozmówcy mogą się słyszeć i widzieć nawzajem. Usługa oferowana przez sieci komórkowe działające w technologii UMTS. Transmisja odbywa się w formacie CIF ( punkty), przy prędkości odświeżania obrazu 20 klatek/s lub QCIF ( ) przy prędkości 30 klatek/s. Zgodnie z zaleceniami 3GPP obraz i dźwięk jest kodowany w standardzie MPEG-4 co pozwala na świadczenie usługi przy relatywnie niskiej wymaganej prędkości transmisji danychzwykle 384 kb/s. Do wideorozmowy, wymagany jest telefon pracujący w sieci UMTS

49 Zadanie 54 Gdzie najczęściej wykorzystywane są wideokonferencje? Skorzystaj z Internetu by dowiedzieć się kiedy najczęściej korzysta się z wideokonferencji. Podziel się swoją wiedzą na ten temat z uczestnikami kursu na forum grupowym. Zadanie 55 Wideorozmowa. Wykonaj wideorozmowę z innym uczestnikiem kursu wykorzystując program Skype.

50 Ćwiczenie 1 Przykładowy scenariusz Firma Hunters poszukuje rzetelnego pracownika do obsługi klienta z sektora SME. Podstawowym kryterium wyboru kandydata jest bardzo dobra znajomość narzędzi do e-komunikacji wykorzystywanych przez firmę w celu umożliwienia pracy grupowej. Zostaniesz poproszony (podobnie jak reszta uczestników kursu) o wykonanie kilku zadań. Powodzenie zadań zależy od pracy całej grupy, dlatego też rywalizacja wewnątrz grupy jest niewskazana. Jesteś gotowy?

51 Ćwiczenie pierwsze 1 Przykładowy scenariusz Polecenie 1: Korzystanie z poczty elektronicznej: 1. Napisz swój adres mailowy na tablicy (lub tablicy clip chart) tak by był on dostępny dla wszystkich uczestników kursu. 2. Skonfiguruj swoje konto poczty elektronicznej założone w Gmail, w programie Outlook Express. 3. Dodaj do książki adresowej adresy mailowe wszystkich uczestników kursu. Stwórz folder o nazwie KEMP, dodaj uczestników kursu do tego folderu. 4. Zmień swój automatyczny podpis na: Pozdrawiam, <wpisz swoje imię i nazwisko> i dodaj ten podpis do wszystkich wysyłanych maili.

52 Ćwiczenie 1 Przykładowy scenariusz 5. Zmień rodzaj i rozmiar czcionki na: Arial Black, Znajdź w Internecie jakąkolwiek ofertę pracy. Przygotuj plik tekstowy z treścią oferty pracy i zapisz go według schematu podanego poniżej: 7. work_your_name.txt. 8. Wyślij wiadomość elektroniczną do wszystkich uczestników kursu z załączonym plikiem (work_your_name.txt). Ustaw opcję potwierdzenia odebrania wiadomości. 8. Załóż swój własny folder i nazwij go np. swoim imieniem i nazwiskiem. 9. Stwórz polecenie kierowania przychodzących maili do tego folderu. 10.Załóż folder o nazwie Praca, zapisz go na pulpicie i przechowuj tam wszystkie załączniki.

53 Ćwiczenie 1 Przykładowy scenariusz Polecenie 2: Korzystanie z komunikatora MSN Messenger: 1. Skonfiguruj konto w komunikatorze MSN. 2. Dodaj wszystkich uczestników kursu do listy kontaktów. 3. Zmień rodzaj i rozmiar czcionki we wszystkich wiadomościach wychodzących na: Times New Roman, 12 pt 1. Jeżeli ktoś z listy twoich kontaktów ma ustawiony status on-line rozpocznij z nim konwersacje. Porozmawiajcie o ofercie pracy, którą znalazłeś w Internecie. 2. Wyślij do uczestników kursu plik zawierający treść oferty pracy. 3. Zakończ konwersacje. the conversation. Brawo

54 Ćwiczenie 2 Przykładowy scenariusz Jeżeli dobrze wykonałeś polecenia z Ćwiczenia 1, zostaniesz zaproszony do wzięcia udziału w drugiej części procesu rekrutacji, na rozmowę o pracę. Na tym etapie musisz założyć darmowe konto poczty elektronicznej na dowolnym portalu i skonfigurować to konto w programie Outlook Express. Wykonaj poniższe kroki: 1. Załóż darmowe konto na dowolnym portalu. 2. Zanotuj następujące informacje, które będą Ci potrzebne przy konfiguracji konta: adres , serwery:pop3, SMTP (IMAP), Twoje hasło.

55 Ćwiczenie 2 Przykładowy scenariusz 3. Zapisz swój adres na tablicy (lub tablicy clip chart) tak by był on dostępny dla wszystkich uczestników kursu. 4. Skonfiguruj swoje konto internetowe w programie Outlook Express wpisując odpowiednie nazwy serwerów pop3, smtp. 5. Wybierz ustawienia domyślne. 6. Wyślij wiadomość powitalną (Cześć, mam na imię (<imię>. Pozdrawiam <imię>)do osoby prowadzącej kurs. Jeżeli prowadzący otrzyma tą wiadomość to zadanie zostało prawidłowo wykonane. Brawo

56 Podstawowe pojęcia 3G - to telefoniczna sieć cyfrowa telefonii komórkowej bazująca na rozwiniętych w stosunku do 2.5G standardach i technologii trzeciej generacji z rodziny standardów IMT ASP (Active Server Pages) to technologia firmy Microsoft służąca tworzeniu dynamicznych stron WWW wykonywanych po stronie serwera, oparta o jeden z dostępnych języków skryptowych. Blog- w Angli zwany również weblog jest to rodzaj internetowego pamiętnika, strona internetowa, na której autor zamieszcza regularnie informacje na temat rożnych wydarzeń, komentuje je, zamieszcza materiały takie jak filmy lub zdjęcia; wpisy uporządkowane są chronologicznie; niektóre blogi poświęcone są konkretnemu tematowi np. polityce. Ogół blogów traktowany jako medium komunikacyjne nosi nazwę blogosfery. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzowanie wpisów, a także komentowanie wpisów przez czytelników danego bloga. Na blogu znajdują się także linki do innych blogów lub stron internetowych polecanych przez autora.

57 Podstawowe pojęcia CGI (Common Gateway Interface) to znormalizowany interfejs, umożliwiający komunikację pomiędzy oprogramowaniem serwera WWW a innymi programami znajdującymi się na serwerze. Poczta elektroniczna skrócone nazwy to , , lub po prostu mail; to jedna z usług internetowych, w prawie zwanych usługami świadczonymi drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych (listów elektronicznych). (http://pl.wikipedia.org/wiki/poczta_elektroniczna). FAQ (Frequently Asked Questions) to zbiory "często zadawanych pytań" i odpowiedzi na nie, tworzone głównie po to, aby uwolnić się od ciągłego odpowiadania na stale powtarzające się i nudne (dla odpowiadającego) pytania.

58 Podstawowe pojęcia Freeware to licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. Czasami licencja freeware zawiera dodatkowe ograniczenia (np. część freeware jest całkowicie darmowa, a część darmowa jedynie do użytku domowego). HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) - to szyfrowana wersja protokołu HTTP. Zamiast używać w komunikacji klient-serwer niezaszyfrowanego tekstu, szyfruje go za pomocą protokołu SSL. Zapobiega to przechwytywaniu i zmienianiu przesyłanych danych. IP (Internet Protocol) to protokół komunikacyjny. Dane w sieciach IP są wysyłane w formie bloków określanych mianem pakietów.

59 Podstawowe pojęcia MPEG-4 (Moving Picture Experts Group 4) wprowadzony pod koniec 1998 jest oznaczeniem grupy standardów kodowania audio i wideo wraz z pokrewnymi technologiami, opracowanej przez grupę ISO/IEC MPEG. Główne zastosowania MPEG-4 to media strumieniowe w sieci Web, dystrybucja CD, wideokonferencje i telewizja. Grupa dyskusyjna - w Internecie to ogólna nazwa wszelkich form dyskusji internetowej przypominających wymianę korespondencji, a nie rozmowy w czasie rzeczywistym. Grupy dyskusyjne przyjmują formę list dyskusyjnych pozwalających na automatyczną wymianę i, grup Usenetowych, grup występujących w Fidonecie i forów dyskusyjnych dostępnych przez bramki WWW. PHP (Personal Home Page) obiektowy, skryptowy język programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych w czasie rzeczywistym.

INTERNET JAKO NARZĘDZIE KOMUNIKACJI. 1. Poczta elektroniczna. Zad 1. Zakładanie konta

INTERNET JAKO NARZĘDZIE KOMUNIKACJI. 1. Poczta elektroniczna. Zad 1. Zakładanie konta INTERNET JAKO NARZĘDZIE KOMUNIKACJI 1. Poczta elektroniczna Poczta elektroniczna jest jedną z najstarszych i jednocześnie najpopularniejszych form komunikowania się w Internecie. Jest usługą klasy klient-serwer,

Bardziej szczegółowo

Usługi w sieciach informatycznych Moduł 7

Usługi w sieciach informatycznych Moduł 7 Usługi w sieciach informatycznych Moduł 7 Rozdział I - Internet 1. Podstawowe wiadomości o sieciach komputerowych i Internecie Różnice między WWW a URL Poznanie pojęć typu TCP/IP, domena, hipertekst, http,

Bardziej szczegółowo

Weronika Ewertowska. Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela

Weronika Ewertowska. Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela Informatyka i technologia informacyjna Podyplomowe studia kwalifikacyjne Weronika Ewertowska Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela PRACA DYPLOMOWA PROMOTOR mgr Tomasz Piłka POZNAŃ 2010/2011

Bardziej szczegółowo

Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu. Piotr Kopciał

Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu. Piotr Kopciał Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu Piotr Kopciał Praktyka Internetu Rodzaj zajęć: Wszechnica Informatyczna Tytuł: Praktyka Internetu Autor: mgr inż.

Bardziej szczegółowo

BlackBerry Internet Service. Wersja: 4.5.1. użytkownika. Podręcznik

BlackBerry Internet Service. Wersja: 4.5.1. użytkownika. Podręcznik BlackBerry Internet Service Wersja: 4.5.1 Podręcznik użytkownika Opublikowano: 2014-01-09 SWD-20140109135251664 Spis treści 1 Rozpoczęcie pracy...7 Informacje o planach taryfowych BlackBerry Internet Service...7

Bardziej szczegółowo

Podręcznik WebIssues. Wersja 1.1-beta1. Michał Męciński

Podręcznik WebIssues. Wersja 1.1-beta1. Michał Męciński Wersja 1.1-beta1 Michał Męciński : Wersja 1.1-beta1 Michał Męciński Copyright 2007-2013 Zespół WebIssues Udziela się zezwolenia na kopiowanie, rozpowszechnianie i modyfikację tego dokumentu zgodnie z zasadami

Bardziej szczegółowo

Poradnik użytkownika Outlook Expressa

Poradnik użytkownika Outlook Expressa Poradnik użytkownika Outlook Expressa Podobnie jak wiele nowinek komputerowych, pocztę elektroniczną uważano kiedyś za przejściową modę bez rzeczywistej wartości, zwłaszcza w epoce wczesnego Internetu.

Bardziej szczegółowo

Office 365 - Przewodnik Użytkownika Usługa Office 365 dla instytucji edukacyjnych

Office 365 - Przewodnik Użytkownika Usługa Office 365 dla instytucji edukacyjnych Office 365 - Przewodnik Użytkownika Usługa Office 365 dla instytucji edukacyjnych Wersja 1.0 Data publikacji: Listopad 2014 Najnowsze informacje są dostępne pod adresem http://office.microsoft.com/pl-pl/academic/

Bardziej szczegółowo

Wojciech Tlałka ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W INŻYNIERII ŚRODOWISKA NA PRZYKŁADZIE SYSTEMU JOOMLA!

Wojciech Tlałka ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W INŻYNIERII ŚRODOWISKA NA PRZYKŁADZIE SYSTEMU JOOMLA! POLITECHNIKA KRAKOWSKA im. TADEUSZA KOŚCIUSZKI ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W INŻYNIERII ŚRODOWISKA NA PRZYKŁADZIE SYSTEMU JOOMLA! Praca magisterska studia dzienne kierunek studiów: specjalność: promotor:!"#$%&%'

Bardziej szczegółowo

Porozmawiajmy Internet oraz komunikatory internetowe

Porozmawiajmy Internet oraz komunikatory internetowe Porozmawiajmy Internet oraz komunikatory internetowe SZKOLENIE DLA UCZESTNIKÓW Niniejsze opracowanie powstało w ramach projektu innowacyjnego Fifty-Fifty model sieci franczyzy społecznej metodą przeciwdziałania

Bardziej szczegółowo

Smartphon CAT B15, android 4.1, 5 MPix, 2000 mah IP67, DualSIM

Smartphon CAT B15, android 4.1, 5 MPix, 2000 mah IP67, DualSIM INSTRUKCJA OBSŁUGI Smartphon CAT B15, android 4.1, 5 MPix, 2000 mah IP67, DualSIM Nr produktu 358600 Strona 1 z 44 Witamy w instrukcji obsługi Smartfona Cat B15 B15 jest wodoodporny IPX7, pyłoszczelny

Bardziej szczegółowo

070 USŁUGI W SIECI. Prof. dr hab. Marek Wisła

070 USŁUGI W SIECI. Prof. dr hab. Marek Wisła 070 USŁUGI W SIECI Prof. dr hab. Marek Wisła Usługi sieciowe Internet jest również zbiorem programów umożliwiających świadczenie użytkownikom różnorakich usług komunikacyjnych pozwalających na przepływ

Bardziej szczegółowo

MATERIAŁY SZKOLENIOWE. Nowoczesne systemy komunikacji w logistyce. PROWADZĄCY: Sebastian Sobczyk

MATERIAŁY SZKOLENIOWE. Nowoczesne systemy komunikacji w logistyce. PROWADZĄCY: Sebastian Sobczyk MATERIAŁY SZKOLENIOWE Nowoczesne systemy komunikacji w logistyce PROWADZĄCY: Sebastian Sobczyk Spis treści Google Apps aplikacje dopasowane do potrzeb firmy - wprowadzenie... 4 Gmail... 4 Kalendarz...

Bardziej szczegółowo

INTERNET JAKO ŹRÓDŁO INFORMACJI. Program kursu dla nauczycieli

INTERNET JAKO ŹRÓDŁO INFORMACJI. Program kursu dla nauczycieli 1 INTERNET JAKO ŹRÓDŁO INFORMACJI. Program kursu dla nauczycieli Ewa Patkowska i Elżbieta Kortkowicz-Białowąs, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu Opublikowano 15.06.2005 WSTĘP Jednym z ważniejszych

Bardziej szczegółowo

Podręcznik do metody Collaborative Blended Learning ver. 2. www.webquests.eu

Podręcznik do metody Collaborative Blended Learning ver. 2. www.webquests.eu Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie. Niniejszy materiał odzwierciedla jedynie stanowisko autora i Komisja Europejska

Bardziej szczegółowo

SYSTEM BIURA PRASOWEGO

SYSTEM BIURA PRASOWEGO SYSTEM BIURA PRASOWEGO Instrukcja obsługi systemu biura prasowego Uwzględnia zagadnienia związane z obsługą systemów prasowych dla agencji PR i grup kapitałowych. Aktualizacja: wrzesień 2011 Pomoc techniczna

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika G Data Business Podręcznik użytkownika Wszystkie prawa zastrzeżone. Oprogramowanie oraz pisemny materiał informacyjny chronione są prawami autorskimi. Dozwolone jest wykonanie jednej kopii bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo

BlackBerry Internet Service. administratora. Wersja: 4.5.1. Podręcznik

BlackBerry Internet Service. administratora. Wersja: 4.5.1. Podręcznik BlackBerry Internet Service Wersja: 4.5.1 Podręcznik administratora Opublikowano: 2014-01-16 SWD-20140116141228308 Spis treści 1 Rozpoczęcie pracy...6 Dostępność funkcji administracyjnych...6 Dostępność

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent CRM 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator pierwszego

Bardziej szczegółowo

Podręcznik programu Kopete

Podręcznik programu Kopete Will Stephenson Matt Rogers Michaël Larouche Polskie tłumaczenie: Paweł Dabek Uzupełnienie polskiego tłumaczenia: Jan Stożek 2 Spis treści 1 Wstęp 9 1.1 Kopete, klient komunikatorów internetowych dla KDE................

Bardziej szczegółowo

Podręcznik rejestracji/wersji próbnej

Podręcznik rejestracji/wersji próbnej Podręcznik rejestracji/wersji próbnej Office 365 dla instytucji edukacyjnych z Microsoft Online Services Uwaga: Informacje zawarte w niniejszym dokumencie odnoszą się do oprogramowania i usług w stanie

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE RELACJAMI Z KLIENTAMI WF-CRM

ZARZĄDZANIE RELACJAMI Z KLIENTAMI WF-CRM ZARZĄDZANIE RELACJAMI Z KLIENTAMI WF-CRM WARSZAWA 2009 1 Spis Treści ROZDZIAŁ 1 WSTĘP... 6 O MARCE ASSECO WAPRO... 6 KRÓTKO O HISTORII SYSTEMÓW CRM... 6 PO CO NAM SYSTEM CRM?... 7 O PROGRAMIE WF-CRM...

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika BitDefender Business Client Podręcznik użytkownika Publication date 2011.09.01 Copyright 2011 BitDefender Uwagi Prawne Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej książki nie może

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE RELACJAMI Z KLIENTAMI WF-CRM

ZARZĄDZANIE RELACJAMI Z KLIENTAMI WF-CRM ZARZĄDZANIE RELACJAMI Z KLIENTAMI WF-CRM Warszawa 2008 Rozdział 1 Wstęp Spis treści ROZDZIAŁ 1. WSTĘP... 6 1.1. Krótko o historii CRM... 6 1.2. Po co nam CRM?... 6 1.3. O programie WF-CRM... 7 1.3.1. Główne

Bardziej szczegółowo

Posługiwanie się pocztą elektroniczną

Posługiwanie się pocztą elektroniczną Posługiwanie się pocztą elektroniczną Cz. 1. Zakładanie konta Gmail Poczta elektroniczna (e-mail) to usługa służąca do przesyłania wiadomości, najczęściej tekstowych, drogą elektroniczną. Do jej obsługi

Bardziej szczegółowo

EKSPERTYZA. dotycząca zastosowania e-learningu w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

EKSPERTYZA. dotycząca zastosowania e-learningu w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego EKSPERTYZA dotycząca zastosowania e-learningu w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego EKSPERTYZA dotycząca zastosowania e-learningu w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Przygotowana

Bardziej szczegółowo

Orange Free. Wersja 8.0.7. Orange Free podręcznik użytkownika

Orange Free. Wersja 8.0.7. Orange Free podręcznik użytkownika Orange Free Wersja 8.0.7 1 spis treści podręcznik użytkownika 1 wprowadzenie... 4 2 wymagania systemowe... 5 3 uruchamianie Orange Free... 6 3.1 panel zarządzania Orange Free... 6 3.2 połączenia aplikacji

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Wersja 2.9.0

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Wersja 2.9.0 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA Wersja 2.9.0 ZAWARTOŚĆ 1. ibard24 backup online... 5 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6 2.1. Rejestracja nowego konta... 6 2.1. Instalacja programu... 8 2.1.1. Jak pobrać

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube

Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube 1 Spis treści 1. Wstęp... 4 2. Instalacja systemu (administrator)... 7 3. Pierwsze uruchomienie (administrator)...10 3.1. Połączenie z innego komputera...12

Bardziej szczegółowo