Teoria fal Elliotta Paweł Śliwa,

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Teoria fal Elliotta Paweł Śliwa,"

Transkrypt

1 Teoria fal Elliotta Paweł Śliwa,

2 TEORIA FAL Ralpf Nelson Elliott ( ) opracował swoją teorię w latach trzydziestych XX wieku. Dostrzegł on występowanie pięciu fal wzrostów podczas hossy i trzech fal spadków podczas bessy. Elliott doszedł do wniosku, że wynikający stąd schemat 5-3 stanowi prawo natury. Dostrzegł on, że formacje cenowe zazwyczaj obejmują dynamiczny ruch w trzeciej fazie hossy lub bessy i wywnioskował, że formacje te podlegają pewnym wyraźnie określonym zasadom, które można wykorzystać w dokonywaniu transakcji i określania kolejnych prawdopodobnych sekwencji w jakich będzie się poruszał rynek.

3 TEORIA FAL Trzy podstawowe elementy fal to kształt, proporcje i czas w tej kolejności jeśli chodzi o znaczenie. Najważniejszym aspektem całej teorii jest kształt, czyli formacja fali. Analiza proporcji jest użyteczna przy określaniu zasięgu przyszłego ruchu cen, czego dokonuje się, mierząc relacje pomiędzy poszczególnymi falami. Na koniec mamy relacje w czasie, które można wykorzystywać do potwierdzenia formacji fal i proporcji. Czas uznawany jest jednak za element najmniej istotny w całej teorii. Elliot twierdził wszystkie fale tego samego stopnia są zależne od siebie zarówno pod względem czasu jak i ceny.

4 Elementy teorii fal A C Analiza PROPORCJI Fala A do fali B Fala A do fali C Fala B do fali C inne B Analiza KSZTAŁTÓW

5 TEORIA FAL a liczba Phi Istotnym elementem teorii fal są proporcje, można je wyznaczać korzystając z liczby Phi. Podstawowy ciąg liczb Fibonacciego to:1,1,2,3,5,8,13,21,34,55,89,144 Podstawowe zależności współczynnika Phi: 1 / = * = * = * = = / = / = ,618 =1,272 0,618 =0,786

6 Stowarzyszenie Analityków Technicznych PEŁEN Rynków ZAMKNIĘTY Finansowych SATRF.ORG CYKL RYNKOWY

7 TEORIA FAL Podstawowym schematem impulsu są trzy fale wzrostowe (1, 3, 5) przedzielane dwoma falami korekcyjnymi (2,4). Po tej pięciofalowej formacji impulsu następuje trójfalowa formacja korekty są to dwie fale spadkowe (a, c) przedzielone wzrostowym ruchem korekcyjnym (b). Ponieważ fale 2 i 4 tez są korektami maja taką samą strukturę a,b,c jak opisane powyżej.

8 Co będzie dalej..

9 Psychologia fal Próbując ułożyć w całość paletę nastrojów panujących na rynku w czasie pełnego cyklu impulsu-korekty można opisać je w następujący sposób: Można wskaźać, że fala 1 impulsu to nadzieja, fala 3 to pewność, a fala 5 - chciwość. Dzielące je dwie fale korekty to: fala 2 - gasnące nadzieje i fala 4 - wątpliwości.

10 Psychologia fal Fala 1 na rynku dominuje nadzieja, że skończył się już trend spadkowy. Jednak rozpoczęty trend wzrostowy często jest niezbyt silny i ceny powracają do poprzedniego trendu - czyli spadków.

11 Psychologia fal 1 2 fala 2 - okres gasnącej nadziei, trwające spadki wydają się potwierdzać ogólne przekonanie, że rynek jest słaby i nie ma szans na wzrosty. Fala ta nie dociera jednak do poziomu, z którego rozpoczyna się fala 1 i ceny ponownie zaczynają wzrastać.

12 Psychologia fal W momencie, gdy fala 3 przebija szczyt fali 1 w uczestnikach rynku zaczyna się jednak rodzić przekonanie, że trend faktycznie się zmienił. Dopiero wtedy można mówić o fali 3. Ściślej można mówić tylko o tym, że prawdopodobnie zakończył się trend spadkowy i że prawdopodobnie jesteśmy w jednej z podfal kolejnego rynku byka. To przekonanie powoduje wzrost pewności siebie, inwestorzy poczynają sobie śmielej i pewniej, a w przekonaniu tym dodatkowo utwierdzają ich osiągnięcie w ostatnim czasie zyski, /choć tak naprawdę najczęściej jest to odrobienie strat poniesionych w czasie spadków/.

13 Korekta nieregularna ABC Fala 2 stanowi 78,6% fali 1

14 Psychologia fal Fala 4 to wyraz wątpliwości. Dochodzi do korekty, która zaczyna podważać podstawy istniejącego trendu. Sama korekta to rzecz normalna, jednak gdy jej rozmiar staje się większy niż poprzednich korekt w ostatnim okresie, to na rynek wkracza nerwowość i niepewność co do możliwości dalszej kontynuacji wzrostów. Tu bardzo ważna uwaga - fala 4 nie może zachodzić na falę 1. Jeżeli na naszym wykresie tak się dzieje, to liczenie jest błędne i należy je poprawić. 2

15 Psychologia fal Fala 5 - chciwość, pojawia się w chwili, gdy ceny powracając do trendu wzrostowego, przebijają szczyt fali 3. To rodzi w uczestnikach rynku przekonanie o sile i trwałości istniejącego trendu. Im silniejsza jest ta postawa, tym agresywniejsze i pełne pewności siebie zachowania można wtedy obserwować. Rynek ogarnia chęć osiągnięcia szybkiego i łatwego zysku. Im dłuższa jest fala 5 w stosunku do fali 3 tym silniejsza będzie korekta, jaka nastąpi po fali 5.

16 Psychologia fal A fala A to faza strachu. Na rynku, który wzrastał zbyt długo i który zaszedł za daleko po raz kolejny dochodzą do głosu wątpliwości jego uczestników. Czy te akcje nie są zbyt drogie? Czy moje pozycje nie są zbyt duże? Pozytywne odpowiedzi powodują, że po raz kolejny dochodzi do redukowania zawartości portfeli. Z punktu widzenia Teorii Fal nie jest ważne, czy do wyprzedaży dochodzi w panice czy też powoli. Istotne jest natomiast to, że po 5 fali impulsu ponownie zrodziły się wątpliwości. Ma też duże znaczenie to czy fala 5 była euforyczna, czy też spokojna. Im więcej euforii, tym potencjalnie silniejsze spadki w fali A.

17

18 Psychologia fal A B Fala B rodzi się w czasie, gdy dochodzi do uspokojenia nastrojów lub w sytuacji, gdy gracze dochodzą nagle do wniosku, że panika, jakiej ulegli sprowadziła ceny zbyt nisko /przynajmniej w danej chwili/. Można powiedzieć, że jest to fala złudzeń. Składającym się na nią wzrostom brakuje wiary w kontynuację trendu, typowej dla fal impulsu lub też przeciwnie - są one zbyt silne i jednomyślne, by miały szansę na dłuższą kontynuację.

19 Psychologia fal A B C Fala C - w tej fazie rynku jego uczestnicy mają już świadomość, że powody, dla których doszło do fali A były racjonalne. Ich zachowanie jest wtedy konsekwencją przyznania się do tego, że nie mieli racji biorąc udział w fali B, rozpoczyna się kolejna fala spadków. W zależności od tego jak szybko i jak wielu graczy dojdzie do wniosku, że jest w błędzie -spadki będą wolne, długotrwałe i wyniszczające psychicznie /dominują postawy typu - zaraz się odbije / lub krótkie i gwałtowne - zbyt wielu graczy dochodzi jednocześnie do wniosku, że jest za drogo i w panice zamyka pozycje otwarte w czasie fali B.

20 KSZTAŁTY I ZALEŻNOŚCI FAL

21 Fala 1 1 Fala 1 powinna mieś strukturę 5- falowa (na rynku walut spotykana dość często jako 3 fale). Pierwszym sygnałem na tworzenie się fali 1 jest tzw. overbalance, czyli aktualny ruch jest większy niż ostatnia korekta pod względem ceny. A jeszcze lepiej jeżeli jest większa od największej korekty w poprzedniej fali.

22

23 Fala Fala 2 jest pierwszą korektą w rodzącym się trendzie. Wewnętrzna struktura powinna być 3 falowa. Nie gramy w fali drugiej, traktujemy ją jako informacje jaką oferuje nam wykres. FALA 2 NIE MA PRAWA BYĆ DŁUŻSZA NIŻ FALA 1.

24

25 Fala 2 1 0,786 2 Ponieważ fala druga jest zgodna z poprzednim trendem co do kierunku to inwestorzy intuicyjnie będą grali z poprzednim trendem spychając cenę bardzo nisko. Najczęściej spotykamy się z cofnięciem 0,618 lub 0,786 fali pierwszej. Jeżeli rynek spada wyraźną trójką to na końcu fali drugiej możemy przyłączyć się do nowego trendu.

26 Fala 3 Jest zazwyczaj wydłużoną falą i ma najbardziej czytelna strukturę wewnętrzną. Jest to najlepsza fala do inwestowania w dłuższym terminie. Z racji siły fali 3 korekty są krótkie i płytkie. Jedną z efektywniejszych sposobów zawierania transakcji jest GRA NA WYBICIE. Minimalny zasięg fali 3 to 100% fali 1.

27 Fala Fala 3 na danym interwale ma czytelną wewnętrzną 5-falową strukturę. Ważnym poziomem podczas tworzenia się fali 3 jest jej zrównanie z falą 1. Fala 3 nie jest najkrótszą z fal impulsowych (1,3,5). 2

28

29 Fala Fala 4 jest falą korekcyjną toteż jej struktura powinna być trzyfalowa ABC. Zasada zmienności determinuje inny kształt korekty niż to było w fali 2. Ponieważ w rozwijającym się trendzie korekty tego samego stopnia powinny być proporcjonalne a najlepiej równe. Statystyczny zasięg tej fali to 38,2 lub struktury 1-3. Zasadą jest że fala 4 nie może nałożyć się na wierzchołek fali 1. 2

30

31 Zmienność: -czas trwania korekty -inny rodzaj fali korekty (fala płaska, zygzaka) -gwałtowna / powolna -prosta / złożona 3 Fala 4 III Fale IV często kończą się w okolicach fali 4 w strukturze III fali. Ideałem jest gdy powstanie podwójne dno na tym poziomie. 1 4 Jeżeli spodziewamy się ruchu 5 falowego a druga fala korekcyjna zachodzi na szczyt pierwszej to może sugerować schemat I, II, 1,2 2

32 Fala Fala jest ostatnią falą impulsu i ma strukturę 5 fal. [Ta fal obligatoryjnie ma wybić nowy szczyt przynajmniej 1 pkt, ale w literaturze można spotkać fale 5 załamane]. Wewnętrzna struktura może złamać regułę nietykalności fali 4 ze szczytem 1, wówczas kształt fali 5 to klin. Zasięg fali 5 można dość precyzyjnie wyznaczyć gdyż mamy dużo danych z poprzednich fal. Ta fala łamie stereotyp kupuj tanio sprzedaj drogo gdyż tutaj kupujemy drogo i sprzedajemy drożej.

33

34 KOREKTY - fale A, B i C

35 FALA A A Jest to pierwszy element ruchu korekcyjnego całej struktury 5 fal. Struktura wewnętrzna to piątka ale trzy fale też się zdarzają. Falę A można rozpoznać po długości, może być większa niż fala 2 i 4. Jeżeli fala A jest 5 to jest to dodatkowa podpowiedz gdyż fale korekcyjne powinny być trójkami.

36

37

38 FALA B A B Jest to korekta w korekcie w związku z tym jej struktura wewnętrzna powinna być 3 falowa. Nie gramy w fali B ale jej właściwe rozpoznanie pozwala dołączyć się do kolejnej fali.

39

40 FALA C A B C Jest to ostatni element korekty i jej kierunek musi być zgodny z kierunkiem fali A. Fala C powinna mieć strukturę 5 falową. Ta fala powinna być porównywalna ale nie większa niż długość fali A (z wyłączeniem korekty nieregularnej).

41

42 KOREKTY ABC PROSTA (ZYGZAK) PŁASKA PĘDZĄCA NIEREGULARNA

43 Korekta PROSTA (zigzak) 5 B OPIS: Fala A może mieć 5 podfal (5-3- 5) lub 3 fale (3-3-5). Korekta B zawsze składa się z 3 fal i nie jest dłuższa niż fala A. Fala C powinna być piątką i jest dłuższa od fali B A C

44

45 Korekta PŁASKA 5 B C OPIS: Fala A może mieć 5 podfal (5-3- 5) lub 3 fale (3-3-5). Korekta B zawsze składa się z 3 fal i nie jest dłuższa niż fala A. Fala C powinna być piątką i nie może być dłuższa od fali B. A

46

47 Korekta PĘDZĄCA B 5 A C Fala A może być 3 lub 5 falowa Fala B jest trójką i wybija nowy szczyt/dołek. Po tym można rozpoznać korektę pędzącą gdyż nowy impuls powinien być 5 falowy Fala C jest pięciofalowa i nie przekracza minimum fali A

48

49 Korekta NIEREGULARNA B 5 A C Fala A może być 3 lub 5 falowa Fala B jest trójką i wybija nowy szczyt/dołek. Po tym można rozpoznać korektę pędzącą gdyż nowy impuls powinien być 5 falowy Fala C jest pięciofalowa i przekracza minimum fali A

50

51 Korekta PĘDZĄCA I NEREGULARNA W trendzie wzrostowym po krótkiej korekcie wybijamy nowy szczyt a chwilę potem rynek obsuwa się w dół. Inwestorzy są zmieszani i znajomość teorii fal pozwoli dojść do wniosku że nowe szczyty są kwestią czasu. W ten sposób mamy ogromną przewagę nad wszystkimi innymi którzy nie zwrócili uwagi że nowy szczyt został wybity 3 falami a nie 5.

52 JAKA TO KOREKTA

53 Podsumowanie reguł Pomocne przy oznaczaniu fal będą następujące reguły. Fala 2 nie jest dłuższa niż fala 1 Fala 3 nigdy nie jest najkrótsza (najczęściej najdłuższa) Fala 4 nie wchodzi w zasięg fali 1 Fala 5 musi być dłuższa od fali 4 (nie akceptujemy załamanych fal 5)

54 Teoria Fal Podsumowanie Fale są jedynym narzędziem umożliwiającym prognozować przyszłość jednak nierozsądne interpretacje i naciąganie zasad może okazać się tragiczne w skutkach. Trading to przeciąganie prawdopodobieństwa na swoją stronę wiec jeżeli struktura fal jest czytelna to korzystajmy z niej a jeżeli nie to pozostawmy oznaczanie fal teoretykom. Szacuje się że rynki poruszają się godnie z teorią przez połowę swojego czasu.

55

56

57

58 Kontakt Paweł Śliwa,

Teoria fal Elliotta 2

Teoria fal Elliotta 2 Teoria fal Elliotta 2 Stefan JNUSZ Kawa Rynkami finansowymi zainteresowałem się na poważnie w maju 2006 roku. To wtedy zdałem sobie sprawę z tego, że na rynkach nie ma przypadków, jest tylko złudzenie

Bardziej szczegółowo

Rodzina struktur: IMPULSY Struktura wewnętrzna

Rodzina struktur: IMPULSY Struktura wewnętrzna Rodzina struktur: IMPULSY 1: impuls, trójkąt ukośny początkowy 2: zygzak, podwójny i potrójny zygzak, fala płaska, podwójna i potrójna trójka 3: impuls 4: zygzak, podwójny i potrójny zygzak, fala płaska,

Bardziej szczegółowo

Rysunek 1 Źródło: Opracowanie własne

Rysunek 1 Źródło: Opracowanie własne Marek Gąd Rynki Finansowe, 3 rok ZIF Teoria fal Elliota Teoria fal Ralpha Nelsona Elliota opiera się na założeniu, że zachowania zbiorowości opierają się na powtarzalnych schematach i podlegają określonym

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie. Sedno analizy technicznej można sprowadzić do kilku

Wprowadzenie. Sedno analizy technicznej można sprowadzić do kilku Metody analizy technicznej akcji Wprowadzenie Sedno analizy technicznej można sprowadzić do kilku kluczowych pojęć, a mianowicie: - cena -wykres -trend -formacja - wolumen - powtarzalność zdarzeń Jużż

Bardziej szczegółowo

Rynek walutowy FOREX. Wprowadzenie i podstawy. Krzysztof Wojciechowski

Rynek walutowy FOREX. Wprowadzenie i podstawy. Krzysztof Wojciechowski Rynek walutowy FOREX Wprowadzenie i podstawy Krzysztof Wojciechowski 2013 Od autora... 2 Spis treści Rozdział I... 4 1.1 Co to jest forex... 4 1.2 Najważniejsze pary... 5 1.3 Dzwignia... 6 1.4 Lot... 6

Bardziej szczegółowo

Copyright by Złote Myśli & Wiktor Moskalewicz, rok 2012

Copyright by Złote Myśli & Wiktor Moskalewicz, rok 2012 Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) Copyright by Złote Myśli & Wiktor Moskalewicz, rok 2012 Autor: Wiktor Moskalewicz Tytuł: Jak zrozumieć Forex Nr zamówienia: 1334472-20131003 Nr Klienta: 1311971 Data realizacji:

Bardziej szczegółowo

I. Rola analizy technicznej w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych

I. Rola analizy technicznej w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych I. Rola analizy technicznej w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych I.1 Pojęcie analizy technicznej I.1.1 Definicja analizy technicznej oraz przesłanki jej stosowania Nie warto zaczynać prezentacji narzędzi

Bardziej szczegółowo

Trening. Praktyczny inwestor forex cz. II SPIS TREŚCI

Trening. Praktyczny inwestor forex cz. II SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI 1. Metoda Ichimoku Kinkoy Hyo... 3 1.1. Geneza powstania... 3 1.2. Struktura wskaźnika... 3 1.3. Parametryzacja... 6 1.4. Chmura (Kumo)... 6 1.4.1. Definiowanie poziomów wsparcia i oporu w

Bardziej szczegółowo

Formacje harmoniczne & Zarządzanie kapitałem

Formacje harmoniczne & Zarządzanie kapitałem Formacje harmoniczne & Zarządzanie kapitałem wszystkie forex, towary, rynki giełda w jednym miejscu I. Geometria rynku Czym jest geometria rynku? Analiza rynku w oparciu o geometrię jest matematycznym

Bardziej szczegółowo

Budowanie strategii inwestycyjnej ( Paweł Szczepanik, makler DI BRE)

Budowanie strategii inwestycyjnej ( Paweł Szczepanik, makler DI BRE) ( Paweł Szczepanik, makler DI BRE) Prawie wszyscy doradcy i twórcy produktów inwestycyjnych obiecują łatwą drogę do bogactwa lub przynajmniej sugerują, że wielkie zyski na giełdzie mogą być zrobione łatwo

Bardziej szczegółowo

Kontrakt terminowy na złoto GCZ4 przykład zagrania z rozwinięciem pozycji

Kontrakt terminowy na złoto GCZ4 przykład zagrania z rozwinięciem pozycji Kontrakt terminowy na złoto GCZ4 przykład zagrania z rozwinięciem pozycji Według wielu opinii złoto jest jednym z najbardziej popularnych, a zarazem najtrudniejszym z walorów na jakim traderzy przeprowadzają

Bardziej szczegółowo

17.01.2014. Jest co sprzedać, nie ma czego kupić

17.01.2014. Jest co sprzedać, nie ma czego kupić Jest co sprzedać, nie ma czego kupić Ostatnie dwa dni stanowią potwierdzenie dylematu, przed którym stoją w tym roku inwestorzy: którą walutę kupić? Pytanie niebagatelne, bo na rynku walutowym mamy zawsze

Bardziej szczegółowo

TEORIA FAL ELLIOTTA A TEORIA FRAKTALI PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE W PODEJŚCIU DO MODELOWANIA SZEREGÓW ORAZ OPISU ZACHOWAŃ INWESTORA

TEORIA FAL ELLIOTTA A TEORIA FRAKTALI PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE W PODEJŚCIU DO MODELOWANIA SZEREGÓW ORAZ OPISU ZACHOWAŃ INWESTORA Adrianna Mastalerz-Kodzis TEORIA FAL ELLIOTTA A TEORIA FRAKTALI PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE W PODEJŚCIU DO MODELOWANIA SZEREGÓW ORAZ OPISU ZACHOWAŃ INWESTORA Wprowadzenie Opisem zachowania inwestora w procesie

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja dostarczona przez PatBank.pl - bank banków

Darmowa publikacja dostarczona przez PatBank.pl - bank banków Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) Ten ebook zawiera darmowy fragment publikacji "Ceny akcji" Darmowa publikacja dostarczona przez PatBank.pl - bank banków Copyright by Złote Myśli & Wiktor Moskalewicz,

Bardziej szczegółowo

Lista wskaźników technicznych na platformie BReTRADER

Lista wskaźników technicznych na platformie BReTRADER Lista wskaźników technicznych na platformie BReTRADER Spis treści 1 Lista wskaźników na platformie BReTRADER... 3 1.1 ACCELERATOR OSCILLATOR... 3 1.2 ACCUMULATION/DISTRIBUTION (A/D)... 4 1.3 ALLIGATOR...

Bardziej szczegółowo

Adam Łaganowski. Instrumenty pochodne. Przewodnik dla inwestorów

Adam Łaganowski. Instrumenty pochodne. Przewodnik dla inwestorów Adam Łaganowski Instrumenty pochodne Przewodnik dla inwestorów Wydawca: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA ul. Książęca 4, 00-498 Warszawa www.gpw.pl tel. (22) 628 32 32 fax. (22) 537 77 90 Autor

Bardziej szczegółowo

DYWERSYFIKACJA RYZYKA

DYWERSYFIKACJA RYZYKA WALDEMAR TARCZYŃSKI MAŁGORZATA ŁUNIEWSKA DYWERSYFIKACJA RYZYKA Na polskim rynku kapitałowym Wydawnictwo PLACET zaprasza Państwa do zapoznania się z naszą ofertą. PLACET słowo niegdyś używane w naszym języku

Bardziej szczegółowo

FOREX czyli rynek międzybankowej wymiany walut

FOREX czyli rynek międzybankowej wymiany walut Dziś pierwszy odcinek Akademii Rynku FOREX FOREX czyli rynek międzybankowej wymiany walut Czy podobnie jak ja gdy zaczynałem interesować się FOREXEM wyobrażaliście sobie FOREX jako wielką giełdę walutową,

Bardziej szczegółowo

Analiza techniczna i fundamentalna na rynkach kapitałowych. dr inż. Krzysztof Kaczmarek

Analiza techniczna i fundamentalna na rynkach kapitałowych. dr inż. Krzysztof Kaczmarek Analiza techniczna i fundamentalna na rynkach kapitałowych dr inż. Krzysztof Kaczmarek 1 Literatura 1. Dębski W., Rynek finansowy i jego mechanizmy, PWN, Warszawa 2005. 2. Frank K. Reilly, Keith C. Brown,

Bardziej szczegółowo

Tomasz Gessner. Podatność rynków walutowych na informacje

Tomasz Gessner. Podatność rynków walutowych na informacje Tomasz Gessner Podatność rynków walutowych na informacje 2 SPIS TREŚCI Wstęp.... str. 2 Rozdział I. Zagadnienia wprowadzające.... str. 6 1.1. Idea rynku Forex.. str. 6 1.2. Narzędzia. str. 7 1.3. Transakcje....

Bardziej szczegółowo

WSTĘP DO ANALIZY TECHNICZNEJ RYNKÓW FINANSOWYCH

WSTĘP DO ANALIZY TECHNICZNEJ RYNKÓW FINANSOWYCH WSTĘP DO ANALIZY TECHNICZNEJ RYNKÓW FINANSOWYCH Analiza Techniczna jest podejściem inwestycyjnym bazującym na wykresach instrumentów, którego celem jest określenie w którym kierunku podąży rynek, a co

Bardziej szczegółowo

ANALIZA DECYZJI INWESTYCYJNYCH UCZESTNIKÓW GRY GIE DOWEJ SK ONNOŒCI WIRTUALNYCH INWESTORÓW, INWESTUJ CYCH WIRTUALNE ŒRODKI

ANALIZA DECYZJI INWESTYCYJNYCH UCZESTNIKÓW GRY GIE DOWEJ SK ONNOŒCI WIRTUALNYCH INWESTORÓW, INWESTUJ CYCH WIRTUALNE ŒRODKI DECYZJE nr 9 czerwiec 2008 ANALIZA DECYZJI INWESTYCYJNYCH UCZESTNIKÓW GRY GIE DOWEJ SK ONNOŒCI WIRTUALNYCH INWESTORÓW, INWESTUJ CYCH WIRTUALNE ŒRODKI El bieta Kubiñska*, ukasz Markiewicz** Streszczenie:

Bardziej szczegółowo

Forex to największy i najpopularniejszy rynek finansowy świata, który nie posiada pojedynczej jednostki nadzorujacej obrót. Jest to zdecentralizowane

Forex to największy i najpopularniejszy rynek finansowy świata, który nie posiada pojedynczej jednostki nadzorujacej obrót. Jest to zdecentralizowane Forex to największy i najpopularniejszy rynek finansowy świata, który nie posiada pojedynczej jednostki nadzorujacej obrót. Jest to zdecentralizowane miejsce wyceny oraz wymiany wszystkich walut świata,

Bardziej szczegółowo

niniejszej publikacji tylko i wyłącznie w formie dostarczonej przez

niniejszej publikacji tylko i wyłącznie w formie dostarczonej przez Copyright by Data: 27.07.2007 Tytuł: Jak analizować wykresy giełdowe Autor: Paweł Biedrzycki Skład: JPP Group Zezwala się na kopiowanie oraz dowolne rozprowadzanie niniejszej publikacji tylko i wyłącznie

Bardziej szczegółowo

INWESTYCJE GIEŁDOWE RYNEK AKCJI W POLSCE

INWESTYCJE GIEŁDOWE RYNEK AKCJI W POLSCE INWESTYCJE GIEŁDOWE RYNEK AKCJI W POLSCE Napisał Marcin Otorowski Mierzyn 2003 2 SPIS TREŚCI I. Wstęp 5 II. Informacje wstępne 9 2.1. Odczytywanie informacji z tradycyjnego wykresu giełdowego 10 2.2 Odczytywanie

Bardziej szczegółowo

Inwestuj, stosując właściwe

Inwestuj, stosując właściwe Inwestuj, stosując właściwe STRATEGIE RYNKOWE Uzyskaj dokładny wgląd w globalny rynek Poznaj podstawy analizy fundamentalnej Dowiedz się, jak zauważyć trendy rynkowe i najlepiej je wykorzystać Inwestuj,

Bardziej szczegółowo

Forex nie tylko dla spekulantów

Forex nie tylko dla spekulantów Forex nie tylko dla spekulantów Możliwość osiągnięcia dużych stóp zwrotu przyciąga na rynek forex wielu inwestorów, którzy w krótkim terminie chcieliby zarobić duże pieniądze. Zdarzają się inwestorzy potrafiący

Bardziej szczegółowo

Skrypt. Podejmowanie Decyzji Kapitałowych. Politechnika Gdaoska. Wydziała Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki. Katedra Systemów Decyzyjnych

Skrypt. Podejmowanie Decyzji Kapitałowych. Politechnika Gdaoska. Wydziała Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki. Katedra Systemów Decyzyjnych Politechnika Gdaoska Wydziała Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Katedra Systemów Decyzyjnych Skrypt Podejmowanie Decyzji Kapitałowych praca zbiorowa Automatyka i Robotyka 2005 grupy ISD-1 i ISD-2

Bardziej szczegółowo

GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH (GPW) WYBÓR I OCENA SPÓŁKI GIEŁDOWEJ

GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH (GPW) WYBÓR I OCENA SPÓŁKI GIEŁDOWEJ GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH (GPW) WYBÓR I OCENA SPÓŁKI GIEŁDOWEJ - strategie inwestycyjne - analiza fundamentalna - analiza techniczna INSTRUMENTY RYNKU KAPITAŁOWEGO Kraków, 2009 r. www.bdm.pl 1 GIEŁDA

Bardziej szczegółowo

FOREX w 8 krokach PLATFORMA TRANSAKCYJNA OTWIERANIE POZYCJI ZLECENIA OCZEKUJĄCE WSKAŹNIKI ANALIZY TECHNICZNEJ OCHRONA OTWARTEJ POZYCJI

FOREX w 8 krokach PLATFORMA TRANSAKCYJNA OTWIERANIE POZYCJI ZLECENIA OCZEKUJĄCE WSKAŹNIKI ANALIZY TECHNICZNEJ OCHRONA OTWARTEJ POZYCJI FOREX w 8 krokach PLATFORMA TRANSAKCYJNA OTWIERANIE POZYCJI ZLECENIA OCZEKUJĄCE WSKAŹNIKI ANALIZY TECHNICZNEJ OCHRONA OTWARTEJ POZYCJI PSYCHOLOGIA INWESTOWANIA WYKRESY ŚWIECOWE FALE ELLIOTTA . SPIS TREŚCI:

Bardziej szczegółowo