Ranking najbardziej hipoelastycznych banków

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Ranking najbardziej hipoelastycznych banków"

Transkrypt

1 Ranking najbardziej hipoelastycznych banków Po raz kolejny Comperia postanowiła przeprowadzić ranking banków, które oferując nam kredyt hipoteczny godzą się na finansowanie za jego pomocą jak najszerszej palety różnych nieruchomości. Kredyt hipoteczny, którego zabezpieczeniem jest mieszkanie lub dom, otrzymać można praktycznie w każdym banku. Znacznie trudniej uzyskać środki finansowe na zakup np. siedliska czy działki rolnej. Pożyczkę na taki cel przyznają jedynie niektóre instytucje ich ranking prezentujemy poniżej. Metodologia badania Na podstawie wcześniej przygotowanej listy 18 nietypowych celów możliwych do kredytowania, rozesłaliśmy do banków ankiety z prośbą o udzielenie informacji, czy dana transakcja jest możliwa do przeprowadzenia z wykorzystaniem ich oferty. Otrzymaliśmy odpowiedzi z 24 banków. Na tej podstawie przyznawaliśmy jeden punkt za każdy nietypowy cel kredytowania, na który gotów jest przystać dany bank. W niektórych przypadkach otrzymaliśmy informacje, że przyznanie kredytu na konkretną, lecz niestandardową inwestycję to indywidualna decyzja banku, lub też sygnalizowano nam, że kredytodawca może mieć w tym względzie dodatkowe zastrzeżenia. W takich przypadkach przyznawaliśmy bankom pół punktu. Kilka instytucji proponowało również finansowanie nietypowej nieruchomości poprzez zaciągnięcie pożyczki hipotecznej, zabezpieczonej inną nieruchomością w takiej sytuacji bankom nie należały się żadne punkty, ponieważ zwykłą pożyczkę hipoteczną możemy zaciągnąć w większości banków i przeznaczyć ją na dowolny cel a badanie Comperii.pl polegało na czym innym. Liderzy rankingu Pierwsze miejsce w rankingu na instytucję o najszerszej ofercie kredytów hipotecznych zajął BZ WBK, zdobywając aż 14 punktów. Na drugim miejscu uplasowały się ex aequo 4 banki: BNP Paribas Fortis, PKO BP, Kredyt Bank i Invest Bank, które zdobyły o 2 punkty mniej. Na podium znalazły się kolejne banki: BOŚ, Getin Noble Bank i Bank BPS każdy z nich uzyskał po 11 punktów. Warto przyjrzeć się również końcówce rankingu. Wynika z niej, że najmniej elastyczne banki w tym względzie to: Citi Handlowy (zamykający stawkę z zaledwie 5 punktami) oraz HSBC i Pekao S.A. (każdy z nich zasłużył tylko na 6 oczek). Biorąc pod uwagę fakt, że maksymalnie można było zdobyć 18 punktów, to zwycięzca rankingu - BZ WBK jest hipoelastyczny w 78 proc., zaś przegrany Citi Handlowy zaledwie w 28 proc. jak łatwo można obliczyć dzieli je 50 punktów proc. biorąc pod uwagę elastyczność kredytów hipotecznych w obu bankach to prawdziwa przepaść.

2 Tabela nr 1: Ranking na najbardziej hipoelastyczny bank. Podsumowanie Z przytoczonych danych jednoznacznie wynika, że najbardziej hipoelastycznym na ten moment bankiem (kwiecień 2011 r.) jest BZ WBK. Jego oferta kredytowa jest w 78 proc. zbieżna z ideami, na które wpadli analitycy Comperii.pl Pomysły te dotyczyły oczywiście skredytowania różnych trybów i rodzajów nabywania nieruchomości zabezpieczonych hipotekami. Bankowcom z BZ WBK serdecznie gratulujemy i radzimy: trzymajcie tak dalej. Wyrażamy nadzieję, że inne banki również będą rozszerzać swoją ofertę, tak by móc wkrótce mu dorównać. Gratulacje należą się też również bankom, które zajęły pozostałe miejsca na podium. One niczym peleton kolarski najszybciej staną przed szansą dogonienia lidera. Najważniejsze w tej analogii jest to, że na takim wyścigu najbardziej skorzystają klienci. Zespół Analiz Comperia.pl

3 Kredyt na zakup działki rekreacyjnej Pierwsze z zadanych bankom pytań dotyczyło tego, czy udzielą one kredytu na zakup działki rekreacyjnej. Nie spodziewaliśmy się zbyt dużej liczby odpowiedzi twierdzących, albowiem trudno jest podać jednoznaczną, prawną definicję takiej nieruchomości, co może utrudniać stworzenie jasnej i jednoznacznej procedury przyznawania odpowiedniego kredytu w bankach. Tabela nr 2: Możliwość otrzymania kredytu na zakup działki rekreacyjnej w danym banku. Okazało się jednak, że procedury aż 9 banków przewidują taki cel kredytowania. Co prawda, 2 banki z tej grupy mogą mieć nieco większe zastrzeżenia od pozostałych (każdego takiego kredytobiorcę oceniają indywidualnie), ale pozostała siódemka podejmie się tego zadania.

4 Kredyt na zakup działki rolnej Ziemia rolna, jak sama nazwa wskazuje, służy do szeroko pojętej działalności rolniczej. Oczywiście inwestorzy często mają nam myśli zupełnie inne użytkowanie takich gruntów. Zakładają, że uda się ją odrolnić tj. zmienić jej przeznaczenia działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, tak aby została wyłączona z produkcji rolnej. Taka procedura otwiera drogę do postawienia na niej nieruchomości, która istotnie podniesie wartość gruntu. Które banki zdecydują się na kredytowanie takiego inwestycji? Tabela nr 3: Możliwość skredytowania zakupu działki rolnej w danym banku. Jak wynika z powyższej tabeli, o kredyt na zakup działki rolnej jest dużo trudniej niż o ten na zakup gruntów rekreacyjnych. Jedynie 5 banków spośród 24 wydaje na to zgodę, przy czym w dwóch z nich należy spodziewać się dodatkowych obostrzeń. Aż 19 banków nie udzieli nam takiego kredytu ze względu na duże ryzyko kredytowe. W przypadku niewypłacalności dłużnika szybkie spieniężenie nieruchomości rolnej może być dla banku bardzo trudne.

5 Kredyt na nabycie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu Co prawda lokatorskie prawo do lokalu jest dość rzadko spotykaną formą własności na rynku, ale co jeśli ktoś będzie miał możliwość uzyskania go? Jako posiadacz lokatorskiego prawa do lokalu możemy dysponować nieruchomością w sposób pełny jednakże nie mamy możliwości odsprzedania go ani zastawienia. Takiego prawa nie otrzymają też w spadku nasi krewni, toteż bank, kredytując taką nieruchomość, bierze na siebie dość wysokie ryzyko. Tabela nr 4: Możliwość uzyskania kredytu w celu nabycia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w danym banku. Okazuje się, że tylko 6 banków (1/4 tych, które wzięły udział w naszym badaniu) jest w stanie udzielić kredytu na nabycie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

6 Kredyt na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu Przy nabyciu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mamy dużo więcej praw niż w przypadku lokatorskiego prawa do lokalu. Możemy np. założyć księgę wieczystą oraz wpisać do niej hipotekę. Dodatkowo jest to wciąż dość popularna forma nabywania nieruchomości. Dlatego tym razem nie spodziewaliśmy się przeszkód ze strony instytucji finansowych. Tabela nr 5: Możliwość uzyskania kredytu w celu nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w danym banku. Zgodnie z naszymi przewidywaniami wszystkie banki udzieliły twierdzącej odpowiedzi na to pytanie, aczkolwiek Polbank uzależnił przyznanie takiej pożyczki od indywidualnej sytuacji zainteresowanego.

7 Kredyt na wkład inicjacyjny na mieszkanie z TBS-u Jako członkowie TBS-u, czyli towarzystwa budownictwa społecznego mamy prawo zamieszkiwać w lokalu, nie będąc jednocześnie jego właścicielem. Z punktu widzenia przepisów prawnych oznacza to brak możliwości dokonania wpisu hipotecznego w księdze wieczystej przypisanej do danego mieszkania. Co z tym fantem zrobią banki, gdy udamy się do nich po kredyt? Tabela nr 6: Możliwość otrzymania w danym banku kredytu na pokrycie wkładu inicjacyjnego w ramach TBS-u. No i wszystko jasne. Jedynie 4 banki (1/6 ankietowanych) przewidują możliwość uzyskania kredytu na taki cel. W przypadku PKO BP, zmuszeni byliśmy przyznać pół punktu ze względu na ograniczony zakres finansowania nieruchomości w ramach TBS.

8 Kredyt na wykup mieszkania z TBS-u A co gdy już mieszkamy w nieruchomości zbudowanej przez towarzystwo budownictwa społecznego i chcielibyśmy ją przejąć na własność? W kolejnym pytaniu postanowiliśmy sprawdzić, które banki udzielą nam kredytu na wykup mieszkania z TBS. Tabela nr 7: Możliwość otrzymania w danym banku kredytu na wykup mieszkania z TBS-u. Gotowość udzielenia nam kredytu na wykup mieszkania z TBS-u wyraziło 6 banków (25 proc.), chociaż PKO BP ponownie uznał, że stosowną decyzję wyda dopiero, bo dokładnym rozeznaniu się w sytuacji ekonomicznej potencjalnego kredytobiorcy.

9 Kredyt na zakup siedliska Słowo siedlisko kojarzy się przeważającej większości Polaków z raczej niezbyt okazałym i mało solidnym budynkiem zlokalizowanym na rzadko zaludnionym terenie. W rzeczywistości siedlisko jest kolejną, po działce rekreacyjnej nieruchomością, z którą wiąże się wiele zawiłości prawnych. W pewnym sensie rację mają ci, którzy twierdzą, że siedlisko to nieruchomość otoczona gąszczem niejasnych przepisów prawa. Próbując się z nich wyplątać, Comperia postanowiła zapytać banki o możliwość kredytu na zakupienie siedliska. Tabela nr 8: Możliwość otrzymania kredytu na zakup siedliska. Uzyskane odpowiedzi miło nas rozczarowały. Okazuje się, że bankowcy aż z 17 instytucji finansowych przewidują kredyt stricte na taki cel. To ponad 2/3 wszystkich banków, które zdecydowały się wziąć udział w naszym badaniu.

10 Kredyt na zakup/budowę garażu Następne pytanie, jakie zadaliśmy bankom dotyczyło skredytowania inwestycji pt. garaż. Co prawda trudno oczekiwać, aby nasi rodacy masowo wpadali na taki pomysł, ale nie jest to nierealne. W końcu można sobie wyobrazić, że ktoś postanawia wyposażyć zakupioną uprzednio rezydencję w przechowalnię pojazdów mechanicznych. Które banki zaoferują takiej osobie kredyt? Tabela nr 9: Możliwość otrzymania kredytu na zakup lub budowę garażu. Aż 20 banków odpowiedziało twierdząco na to pytanie. Przy zakupie garażu warto wziąć pod uwagę moment, w którym go nabywamy. Niektóre banki zastrzegały sobie bowiem, że owszem przedmiotowy kredyt można uzyskać, ale tylko i wyłącznie wraz ze zwykłym kredytem na mieszkanie czy budowę domu.

11 Kredyt na zakup lokalu mieszkalnego z pomieszczeniem przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej W kolejnym pytaniu intencją analityków Comperii było sprawdzenie, które banki udzielą nam kredytu na nieruchomość łączącą funkcje mieszkalne i zarobkowe. Nie trudno sobie wyobrazić przykłady takich nieruchomości należą do nich chociażby warsztaty w przydomowych garażach, czy też gabinety lekarskie w wydzielonych częściach domów. Przekonajmy się, jak banki reagują na takie zamysły przedsiębiorców. Tabela nr 10: Możliwość otrzymania kredytu na zakup lokalu mieszkalnego z pomieszczeniem przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej Aż 21 spośród wszystkich 24 instytucji oferuje nam odpowiedni kredyt. Co prawda bardzo często w takich ofertach kredytowych napotkać można na zastrzeżenie mówiące o tym, jak dużą część całej nieruchomości można wykorzystywać w celach komercyjnych. Zazwyczaj jest to ok. 30 proc.

12 Kredyt na zakup lokalu komercyjnego (stricte pod działalność gospodarczą) Kolejne pytanie również dotyczyło kredytu na zakup lokalu, przy czym tym razem, miałby on być w całości wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Spodziewaliśmy się, że w przypadku sensownego biznesplanu, banki nie powinny rzucać przysłowiowej kłody pod nogi tym, którzy podejmują się prowadzenia własnej firmy. Tabela nr 11: Możliwość otrzymania kredytu na zakup lokalu komercyjnego. A jednak nasza intuicja w tej sytuacji okazała się zawodna. Dużo trudniej jest uzyskać taki kredyt niż w poprzednim przypadku. Udzieli go nam tylko 9 z 24 ankietowanych banków. Na ich tle ciekawie odróżnia się bank Millenium, który podchodzi do tematu indywidualnie i pożycza pieniądze tylko wybranym grupom zawodowym.

13 Kredyt na zaadaptowanie strychu W tym pytaniu postanowiliśmy sprawdzić, w których bankach można zaciągnąć kredyt na zaadaptowanie strychu. Takich niezamieszkanych poddaszy występuje stosunkowo dużo w nieruchomościach, które postawiono przed wieloma laty. Co prawda wykorzystanie tej przestrzeni pod cele mieszkaniowe wymaga uzyskania odpowiedniej zgody administracyjnej oraz akceptacji pozostałych mieszkańców budynku, co niekiedy nie jest łatwe. Dlatego warto sobie postawić pytanie, czy nasz bank pomoże nam sfinansować takie przedsięwzięcie. Tabela nr 12: Możliwość otrzymania kredytu na adaptację strychu Prawie wszystkie banki udzielają kredytów na zaadaptowanie strychu na cele mieszkaniowe.

14 Kredyt na zakup nieruchomości za granicą Kolejny punkt ankiety dotyczy bardzo ciekawego przypadku, a mianowicie kredytu na zakup nieruchomości za granicą, zabezpieczonego stosowną hipoteką. Jest to dość ryzykowna operacja dla banku, dlatego nie spodziewaliśmy się zbyt wielu twierdzących odpowiedzi. Ale mimo to, uznaliśmy ten pomysł za wart zbadania. Może to być ciekawy sposób na spędzanie życia na emeryturze tym bardziej, że taki mały, biały domek (apartament przy plaży) w Egipcie, Bułgarii czy nawet odległej Tajlandii może nas kosztować tyle, co lepiej wyposażony samochód klasy średniej. Ponadto to potencjalne dodatkowe źródło dochodu, jeśli zdecydowalibyśmy się wynajmować go przez kilka miesięcy. Tabela nr 13: Możliwość otrzymania kredytu na zakup nieruchomości za granicą Do Egiptu, Bułgarii czy Tajlandii możemy tanio kupić bilet na przelot samolotem lub całą zorganizowaną wycieczkę i pojechać na wakacje, ale o łatwym kredycie na zakup nieruchomości poza terenem Polski możemy sobie pomarzyć. Jedynie 3 banki gotowe są wesprzeć w takich marzeniach na szczęście istnieje kilka sposobów dotarcia do celu :)

15 Kredyt na zagospodarowanie działki A co jeśli zakup gruntu i postawienie domu mamy już za sobą, lecz nie starczyło nam środków na jej zagospodarowanie? Ogród z oczkiem wodnym, podjazd, weranda te i inne dodatki nie są co prawda niezbędne, ale wiele osób nie wyobraża sobie, aby docelowo miało ich zabraknąć. W końcu wypadałoby się czymś rodzinie i sąsiadom pochwalić. Znając mentalność naszych rodaków, uznaliśmy, że banki powinny określić się w tej sprawie. Tabela nr 14: Możliwość otrzymania kredytu na zagospodarowanie działki W tym przypadku banki podzieliły się równo na dwie grupy w jednej z nich możemy ubiegać się o odpowiedni kredyt, w drugiej nie mamy na co liczyć.

16 Kredyt na refinansowanie zakupu nieruchomości wstecz Jako posiadacze zakupionej za gotówkę nieruchomości, często musimy się zmierzyć się z sytuacją pt. brak funduszy. Wówczas mamy do wyboru jedną z dwóch ścieżek. Możemy wziąć pożyczkę hipoteczną lub co jest tańsze skorzystać z kredytu refinansującego dokonany przez nas zakup. Które banki oferują nam taką możliwość? Tabela nr 15: Możliwość otrzymania kredytu refinansującego zakup wstecz Jedynie 3 banki nie godzą się na taki kredyt. Comperia.pl ostrzega jednak, że w tych bankach należy bardzo dokładnie przeczytać wszystkie umowy i regulaminy, ponieważ zazwyczaj taka opcja dostępna jest przez miesięcy od momentu nabycia nieruchomości. Wyjątkowy w tym względzie jest Polbank, który refinansuje wstecz tylko zadatek lub zaliczkę, którą uiściliśmy wcześniej.

17 Kredyt zabezpieczony kilkoma nieruchomościami Naszą intencją przy okazji kolejnego pytania było dowiedzenie się, czy banki dopuszczają możliwość zabezpieczenia kredytu kilkoma nieruchomościami. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy za jeden kredyt, na większą kwotę chcemy kupić dwa mieszkania, np. jedno dla siebie, a drugie dla naszych dzieci. Jak taka sytuacja wygląda z punktu widzenia banków? Tabela nr 16: Możliwość otrzymania kredytu zabezpieczonego kilkoma nieruchomościami Jedynie BPS nie przewidział takiej sytuacji w swojej ofercie kredytowej, wszystkie pozostałe banki mają taki kredyt. Oczywiście zazwyczaj liczba nieruchomości, które kupujemy jest ograniczona, ale przecież życie prawie każdego z nas nie przypomina w gry w Monopol i wykupywanie wielu gruntów z kilkoma domkami to zabawa dla garstki najbogatszych. O hotelach już nie wspominając.

18 Kredyt zabezpieczony na udziałach w nieruchomości Następne pytanie jest, można by rzec, odwrotnością poprzedniego. Tym razem przedstawiliśmy bankom sytuację, w której nieruchomość stanowiąca zabezpieczenie kredytu jest jedna, ale ma ona kilku właścicieli. Tabela nr 17: Możliwość otrzymania kredytu zabezpieczonego na udziałach w nieruchomości Wystarczyło odwrócić warunki tej symulacji, aby banki zmieniły zdanie na przeciwne. W takim przypadku większość banków nie zgodzi się na udzielenie nam takiego kredytu. Jedynie trzy zaoferują nam odpowiednie finansowanie tej inwestycji.

19 Kredyt pomostowy na finansowanie inwestycji objętej dotacją z Unii Europejskiej Kolejne pytanie jest szczególnie ciekawe dla osób korzystających z dotacji unijnych. Często tego typu dofinansowanie otrzymujemy w ramach refundacji wydanych już środków. Co można zrobić, gdy brakuje nam kapitału na wkład własny? Zadaliśmy to pytanie przedstawicielom banków, przypomniawszy im uprzednio, iż zabezpieczeniem dla takiej pożyczki byłaby hipoteka. Tabela nr 18: Możliwość otrzymania kredytu na finansowanie inwestycji objętej dotacją z UE Z powyższego zestawiania jasno wynika, że możliwość zaciągnięcia takiego kredytu istnieje w 8 instytucjach finansowych uwzględnionych w naszym rankingu.

20 Kredyt na sfinansowanie inwestycji deweloperskiej Realizacja inwestycji deweloperskiej wymaga naprawdę dużych pieniędzy i co zrozumiałe, nie każdy bank będzie w stanie udzielić nam odpowiedniego kredytu. Kredytodawcy angażujący się na rynku nieruchomości muszą dysponować odpowiednio dużym kapitałem. Ponadto taki bank musi posiadać również stosowne procedury. Dlatego tylko niektórzy gracze mogą sobie pozwolić na aktywność w tym sektorze gospodarki. Tabela nr 19: Możliwość otrzymania kredytu na sfinansowanie inwestycji deweloperskiej Ponad połowa banków, które wzięły udział w badaniu jest skłonna udzielić kredytu na inwestycje budowlane. Jednak 11 banków nie ma takich produktów w swojej ofercie, przy czym najbardziej zadziwia brak takiego kredytu w dużych bankach jak PEKAO S.A., czy ING.

Copyright by Dom Kredytowy Notus S.A zdjęcia: Fotolia, istcok International Inc., Shutterstock, Inc. Warszawa, 2013 r.

Copyright by Dom Kredytowy Notus S.A zdjęcia: Fotolia, istcok International Inc., Shutterstock, Inc. Warszawa, 2013 r. Drogi Czytelniku, Copyright by Dom Kredytowy Notus S.A zdjęcia: Fotolia, istcok International Inc., Shutterstock, Inc. Warszawa, 2013 r. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przedrukowywanie i rozpowszechnianie

Bardziej szczegółowo

Ranking inwestycji deweloperskich

Ranking inwestycji deweloperskich 2 Spis treści Wstęp Top trendy mieszkaniowe 2013 Mieszkaniowy obraz Polaka Jakie mieszkania budują deweloperzy? Jakich mieszkań pragną Polacy? Wojna Domowa 2013. Wyniki plebiscytu internautów Wojna Domowa

Bardziej szczegółowo

Raport podsumowujący badanie możliwości stworzenia Instrumentu Finansowego dla organizacji pozarządowych i instytucji ekonomii społecznej

Raport podsumowujący badanie możliwości stworzenia Instrumentu Finansowego dla organizacji pozarządowych i instytucji ekonomii społecznej Raport podsumowujący badanie możliwości stworzenia Instrumentu Finansowego dla organizacji pozarządowych i instytucji ekonomii społecznej Warszawa, maj 2011 r. 1. Wprowadzenie Æ Badanie możliwości stworzenia

Bardziej szczegółowo

http://dochodpasywny.edu.pl

http://dochodpasywny.edu.pl Strona 1 Tylko teraz masz niepowtarzalną okazję sięgnąć po wiedzę, której nie posiada 99% ludzi w Polsce. OTO KLUCZ DO TAJEMNIC MILIONERÓW >>> Jak zbudować majątek zaczynając od zera

Bardziej szczegółowo

Wszystko o gwarancji de minimis

Wszystko o gwarancji de minimis Wszystko o gwarancji de minimis Przewodnik dla przedsiębiorców Wrocław, 2013 r. Spis treści 1. Gwarancja de minimis informacje ogólne... 3 1.1 Na czym polegają gwarancje?... 3 1.2 Dlaczego gwarancje de

Bardziej szczegółowo

GOTÓWKOWYCH. Trendy na rynku na wiosnę i lato r. Firma pożyczkowa to nie parabank. 10 16 kwietnia 2015 r. RYNEK POŻYCZEK

GOTÓWKOWYCH. Trendy na rynku na wiosnę i lato r. Firma pożyczkowa to nie parabank. 10 16 kwietnia 2015 r. RYNEK POŻYCZEK 22 RYNEK POŻYCZEK GOTÓWKOWYCH Firma pożyczkowa to nie parabank Czasy, w których monopolistą na rynku pożyczek były banki, bezpowrotnie minęły. Do walki o klientów dołączyły nie tylko firmy pożyczkowe,

Bardziej szczegółowo

Jak bezpiecznie korzystać z kredytu? Poradnik dla konsumenta

Jak bezpiecznie korzystać z kredytu? Poradnik dla konsumenta Jak bezpiecznie korzystać z kredytu? Poradnik dla konsumenta Poradnik dla konsumenta SPIS TREŚCI SŁowniczek... 4 Wstęp... 6 Co to znaczy nadmiernie się zadłużyć?... 6 Kogo dotyczy ten problem?... 6 Problem

Bardziej szczegółowo

WNOP odcinek 009. Kredyt hipoteczny krok po kroku rozmowa z doradcą finansowym. Podcast Więcej niż oszczędzanie pieniędzy - transkrypt

WNOP odcinek 009. Kredyt hipoteczny krok po kroku rozmowa z doradcą finansowym. Podcast Więcej niż oszczędzanie pieniędzy - transkrypt Podcast Więcej niż oszczędzanie pieniędzy - transkrypt WNOP odcinek 009 Kredyt hipoteczny krok po kroku rozmowa z doradcą finansowym Opis odcinka: /009 To jest podcast Więcej niż oszczędzanie pieniędzy,

Bardziej szczegółowo

Raport Kapitał dla Firm 2008

Raport Kapitał dla Firm 2008 RAPORT KAPITAŁ DLA FIRM 2008 Raport Kapitał dla Firm 2008 SPIS TREŚCI Eksperci o rynku kapitałowym w Polsce 4 Potrzeby kapitałowe przedsiębiorstw 5 Dotacje unijne: Kto może skorzystać z dotacji unijnych

Bardziej szczegółowo

PROSTA DROGA DO KREDYTU NA WŁASNE M

PROSTA DROGA DO KREDYTU NA WŁASNE M Poradnik klienta usług finansowych Łukasz Reksa Joanna Zaleska PROSTA DROGA DO KREDYTU NA WŁASNE M Warszawa 2012 Publikacja została wydana nakładem Komisji Nadzoru Finansowego Komisja Nadzoru Finansowego

Bardziej szczegółowo

10 (80) Październik 2005

10 (80) Październik 2005 10 (80) Październik 2005 LEASING ALTERNATYWA DLA KREDYTU BANKOWEGO WYWIADOWNIA GOSPODARCZA ANIOŁOWIE BIZNESU ALTERNATYWNE ŹRÓDŁO KAPITAŁU DLA PRZEDSIĘBIORCÓW BEZPIECZNY KOSMETYK PROJEKTY EUROPEJSKIE Biuletyn

Bardziej szczegółowo

Efektywne zarz¹dzanie finansami przedsiêbiorstwa

Efektywne zarz¹dzanie finansami przedsiêbiorstwa FAKTORING czym różni się od kredytu obrotowego czy kasy fiskalne napedzą koniunkturę w branży leasingowej profesjonalne zarządzanie flotą optymalizuje firmowe budżety KREDYT TECHNOLOGICZNY FAKTORING LEASING

Bardziej szczegółowo

WYBRANE ZEWNĘTRZNE ŹRÓDŁA FINANSOWANIA ROZWOJU MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W POLSCE

WYBRANE ZEWNĘTRZNE ŹRÓDŁA FINANSOWANIA ROZWOJU MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W POLSCE dr inż. Małgorzata Smolarek dr Joanna Dzieńdziora Instytut Zarządzania i Ekonomii, Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu WYBRANE ZEWNĘTRZNE ŹRÓDŁA FINANSOWANIA ROZWOJU MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W

Bardziej szczegółowo

PrzeWodnik po usługach finansowych

PrzeWodnik po usługach finansowych PrzeWodnik po usługach finansowych Warszawa, 2012 r. Spis treści Wstęp... 5 Pytania i odpowiedzi... 7 1. Jakie są rodzaje kredytów?...7 2. Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?...9 3. Czy w przypadku

Bardziej szczegółowo

17. Procedury kredytowe. Spis treści

17. Procedury kredytowe. Spis treści Spis treści 17. Procedury kredytowe... 1 17.1 Dokumentacja kredytowa klienta i jej weryfikacja... 2 17.2 Analiza wskaźnikowa i credit-scoring... 3 17.3 Komitety kredytowe i umowa kredytowa... 4 18. Zabezpieczenia

Bardziej szczegółowo

Kto może dostać kredyt hipoteczny (i jakie warunki musi spełnić)?

Kto może dostać kredyt hipoteczny (i jakie warunki musi spełnić)? ROZDZIAŁ I Kto może dostać kredyt hipoteczny (i jakie warunki musi spełnić)? 1. Ogólne warunki uzyskiwania kredytów hipotecznych Bogacenie się społeczeństwa, powszechna zmiana wymagań, migracje do wielkich

Bardziej szczegółowo

Jak zacząć inwestować na giełdzie

Jak zacząć inwestować na giełdzie Jak zacząć inwestować na giełdzie Poradnik przygotowany przez Macieja Kabata głównego analityka, INVISTA Dom Maklerski SA Autorzy: Maciej Kabat, główny analityk INVISTA Dom Maklerski SA rozdziały 1, 2,

Bardziej szczegółowo

Zaplanuj swoją przyszłość

Zaplanuj swoją przyszłość 100 Zaplanuj swoją przyszłość poradnik dla uczestników szkoleń z zakresu edukacji finansowej Program dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego Zaplanuj swoją przyszłość poradnik dla uczestników

Bardziej szczegółowo

RAPORT. Jakich nieruchomości szukają Polacy? III kwartał 2014r. Ceny nieruchomości. Jak zarobić na wynajmie? Budowa domu - nowe przepisy

RAPORT. Jakich nieruchomości szukają Polacy? III kwartał 2014r. Ceny nieruchomości. Jak zarobić na wynajmie? Budowa domu - nowe przepisy RAPORT III kwartał 2014r. Jakich nieruchomości szukają Polacy? Ceny nieruchomości na podstawie danych i analiz serwisu dom.gratka.pl Jak zarobić na wynajmie? Budowa domu - nowe przepisy Spis treści Rynek:

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Twój Bank Magazyn Banku Spółdzielczego w Toruniu. Dr Michał Buszko o bezpieczeństwie oszczędzania

Spis treści. Twój Bank Magazyn Banku Spółdzielczego w Toruniu. Dr Michał Buszko o bezpieczeństwie oszczędzania Drogi Czytelniku, Oddajemy w Twoje ręce pierwszy numer naszego firmowego czasopisma Twój Bank. Jako lokalna firma staramy się być jak najbliżej spraw regionu. Chcemy przybliżać nasz bank Klientom i miejscowej

Bardziej szczegółowo

RAPORT RAPORT 2014. Zmiany cen nieruchomości w wybranych kategoriach. Jakich nieruchomości szukali Polacy. Rynek kredytów hipotecznych w 2014 roku

RAPORT RAPORT 2014. Zmiany cen nieruchomości w wybranych kategoriach. Jakich nieruchomości szukali Polacy. Rynek kredytów hipotecznych w 2014 roku Rynek nieruchomości 2014 RAPORT Zmiany cen nieruchomości w wybranych kategoriach Jakich nieruchomości szukali Polacy Rynek kredytów hipotecznych w 2014 roku Prognozy na rynku nieruchomości w 2015 roku

Bardziej szczegółowo

Autor: Urszula Małek. Opracowanie graficzne i skład: Anna Fijałkowska-Oleksiak Ilustracje: Anna Fijałkowska-Oleksiak Zdjęcia: Grzegorz Oleksiak

Autor: Urszula Małek. Opracowanie graficzne i skład: Anna Fijałkowska-Oleksiak Ilustracje: Anna Fijałkowska-Oleksiak Zdjęcia: Grzegorz Oleksiak Autor: Urszula Małek Redakcja i korekta: Daria Dziewięcka, Małgorzata Kazubska, Marcin Polak Konsultacja merytoryczna: Marcin Polak Koordynator projektu: Małgorzata Kazubska Opracowanie graficzne i skład:

Bardziej szczegółowo

Faktoring z szansą na przyszłość

Faktoring z szansą na przyszłość 28 FAKTORING Faktoring z szansą na przyszłość Faktoring jako jedna z metod kontrolowania płynności finansowej stale zyskuje nowych zwolenników. Obecnie nie jest to już mało znana nowość, z której korzystają

Bardziej szczegółowo

RAPORT RYNKOWY październik 2010

RAPORT RYNKOWY październik 2010 RAPORT RYNKOWY październik 2010 Niezależni doradcy finansowi Numer 10/ 2010 Szanowni Czytelnicy, W tym wydaniu Raportu Rynkowego Notusa chcemy szczególnie zainteresować tematem dotyczącym sytuacji mieszkaniowej

Bardziej szczegółowo

Broszura edukacyjna. Program edukacji z zakresu finansów osobistych oraz HR, skierowany dla uczniów techników i szkół zawodowych z woj. podlaskiego.

Broszura edukacyjna. Program edukacji z zakresu finansów osobistych oraz HR, skierowany dla uczniów techników i szkół zawodowych z woj. podlaskiego. Broszura edukacyjna Program edukacji z zakresu finansów osobistych oraz HR, skierowany dla uczniów techników i szkół zawodowych z woj. podlaskiego. Broszurka Fundacji Wprost PRESS.indd 1 2014-09-10 00:02:19

Bardziej szczegółowo

Raport dotyczący ofert bankowych dla organizacji pozarządowych

Raport dotyczący ofert bankowych dla organizacji pozarządowych Raport dotyczący ofert bankowych dla organizacji pozarządowych Niniejsze opracowanie powstało na zlecenie Banku DnB NORD Polska SA,w ramach realizacji projektu W poszukiwaniu polskiego modelu ekonomii

Bardziej szczegółowo

RAPORT SZYBKO.PL I EXPANDERA ANALIZA WTÓRNEGO RYNKU NIERUCHOMOŚ CI

RAPORT SZYBKO.PL I EXPANDERA ANALIZA WTÓRNEGO RYNKU NIERUCHOMOŚ CI RAPORT SZYBKO.PL I EXPANDERA ANALIZA WTÓRNEGO RYNKU NIERUCHOMOŚ CI WARSZAWA, KRAKÓW, GDAŃ SK, POZNAŃ, WROCŁ AW, KATOWICE, II KWARTAŁ 2007 RAPORT WWW.SZYBKO.PL I EXPANDERA 2 RAPORT WWW.SZYBKO.PL SPIS TREŚCI

Bardziej szczegółowo

KARTY NA WAKACJE KREDYT HIPOTECZNY KROK PO KROKU LOKATA Z FUNDUSZEM LEASING SZYTY NA MIARĘ. MAGAZYN KLIENTÓW PKO Banku Polskiego nr 2/66 lato 2010

KARTY NA WAKACJE KREDYT HIPOTECZNY KROK PO KROKU LOKATA Z FUNDUSZEM LEASING SZYTY NA MIARĘ. MAGAZYN KLIENTÓW PKO Banku Polskiego nr 2/66 lato 2010 ISSN 1506 0977 MAGAZYN KLIENTÓW PKO Banku Polskiego nr 2/66 lato 2010 KARTY NA WAKACJE KREDYT HIPOTECZNY KROK PO KROKU LOKATA Z FUNDUSZEM LEASING SZYTY NA MIARĘ www.pkobp.pl infolinia: 0801 302 302 nagrody

Bardziej szczegółowo

opracowanie: Katarzyna Marczyńska, Arbiter Bankowy redakcja: Grażyna Rokicka, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

opracowanie: Katarzyna Marczyńska, Arbiter Bankowy redakcja: Grażyna Rokicka, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich ISBN 978-83-60632-18-5 URZĄD OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW 00-950 Warszawa, Plac Powstańców Warszawy 1 tel. 022 55 60 800 www.uokik.gov.pl opracowanie: Katarzyna Marczyńska, Arbiter Bankowy redakcja:

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR O STYPENDIACH I FINANSACH. Studencka kieszeń

INFORMATOR O STYPENDIACH I FINANSACH. Studencka kieszeń INFORMATOR O STYPENDIACH I FINANSACH Studencka kieszeń Studencka kieszeń INFORMATOR O STYPENDIACH I FINANSACH Wstęp 3 Życie przewrócone do góry nogami, czyli pierwszy rok na studiach 4 I. Stypendia krajowe

Bardziej szczegółowo