12:34 6 oknet witam, na jakich zasadach są udzielane kredyty inwestycyjne dla firm z poręczeniem Unii Europejskiej?

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "12:34 6 oknet witam, na jakich zasadach są udzielane kredyty inwestycyjne dla firm z poręczeniem Unii Europejskiej?"

Transkrypt

1 Zapis espotkania: Kredyty inwestycyjne dla firm z poręczeniem Unii Europejskiej 12:25 -- Moderator Szanowni Państwo, zapraszamy do udziału w czacie internetowym, w trakcie którego eksperci ds. finansowania przedsiębiorstw odpowiedzą na pytania związane z kredytami poręczonymi przez Europejski Fundusz Inwestycyjny oraz zaprezentują m.in. jak dzięki nieodpłatnemu poręczeniu EFI można sfinansować kredytem nawet 100% inwestycji, a poręczenie może być jedynym, oprócz przedmiotu kredytowania, wymaganym zabezpieczeniem. Zachęcamy do zadawania pytań. Marek SzymańskiRedaktor naczelny,,funduszy Europejski 12:29 -- Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Witam serdecznie na spotkaniu poświęconym poręczeniom Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego w ofercie Banku BPH - zapraszam do zadawania pytań! 12:30 -- Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Witam Państwa, na spotkaniu w temacie poręczeń z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego - zapraszam do zadawania pytań. 12:31 -- Marek Szymański,Fundusze Europejskie Witam serdecznie 12:33 5 Marta Bednarczyk Dzień dobry, mam pytanie, czy o kredyt mogą ubiegać się tzw. sturtupy albo osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą 12:41 5 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Udzielamy kredytów z poręczeniem firmom, które prowadzą działalność min. 12 m-cy. 12:34 6 oknet witam, na jakich zasadach są udzielane kredyty inwestycyjne dla firm z poręczeniem Unii Europejskiej? 12:40 6 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Zasady udzielania kredytów inwestycyjnych objętych poręczeniem nie odbiegają od standardowych zasad udzielania kredytów inwestycyjnych, w ramach których indywidualnie oceniana jest zdolność kredytowa i przedmiot zabezpieczenia. Objęcie poręczeniem umożliwia kredytobiorcy sfinansowanie nawet w 100%, bez wkładu własnego, zakupu środków trwałych, jak również uzyskać korzystniejsze warunki oprocentowania kredytu, z uwagi na dodatkowe zabezpieczenia w formie poręczenia. 12:34 7 walter123 Witam serdecznie. jestem zaintresowany zakupem kamienicy w Łodzi o powierzchni ok m.kw, poddanie jej gruntownej rewitalizacji a nastepnie sprzedazy w postaci ok. 40 mieszkań. Czy tego typu inwestycja miesci sie w wyzej opisywanym projekcie? 12:40 7 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Jeśli w celu sfinansowania inwestycji skorzysta Pan z oferty kredytu inwestycyjnego (a nie obrotowego) to poręczenie będzie mogło być udzielone.

2 12:34 8 columb Witam serdecznie.jakiego typu inwestycje mogą być poręczone w ten sposób 12:50 8 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Poręczeniem mogą obyć objęte: zakup środków trwałych, nieruchomości - do 1 mln PLN - wówczas finansowanie obejmuje 100% przedmiotu inwestycji lub modernizacja/rozbudowa nieruchomości przy obniżonym wkładzie własnym do 15% 12:35 9 abaranczyk Witam, czy można się starać o kredyt inwestycyjny dla firm z poręczeniem UE na budowę marketu Biedronka bez wkładu własnego 100% finansowania inwestycji; inwestor spółka celowa, udziałowcy osoby cywilne właściciele gruntu, posiadamy list intencyjny na 10 lat współpracy, wysokość kredytu 4,1 mln PLN; jakie warunki należy spełnić 12:44 9 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Na sfinansowanie inwestycji możemy udzielić kredytu inwestycyjnego z poręczeniem. Oczekiwany wkład własny przy inwestycji o charakterze budowlanym to 15%. 12:36 10 alicja jakie warunki musi spelniac firma by taki kredyt otrzymac, w jakiej wysokosci i na jakich warunkach sie go otrzymuje 13:12 10 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Kwota kredytu objętego poręczeniem zawsze uzależniona jest od standardowej oceny zdolności kredytowej, a ofertą poręczenia umożliwia przede wszystkim realizowanie inwestycji zakupowych do 1 mln PLN, bez wymaganego wkładu własnego ze strony Kredytobiorcy. Objęcie poręczeniem daje też kredytobiorcy istotną zniżkę w zakresie oprocentowania kredytu. 12:36 11 ateko witam, prosze o informację czy mogę starac sie o kredyt w ramach refinasowania:1. kosztów remontu siedziby firmy?2. zakupu maszyn produkcyjnych?3. zakup towaru poza Uniądodatkowo proszę o podanie w jakiej max wyskokości moge taki kredyt otrzymac, na jakich warunkach i co podelga kredytowaniu? 12:46 11 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Refinansowanie inwestycji i zakupu środków trwałych nie jest możliwe w ramach oferty objętej poręczeniem EFI, finansowanie zakupów prowadzonych poza terenem UE nie jest wykluczone. W zakresie kwoty kredytu to umożliwiamy realizowanie inwestycji zakupowych do 1 mln PLN, bez wkładu własnego. W przypadku przedsięwzięć inwestycyjnych tj. modernizacji/rozbudowy, nie ma ograniczeń w zakresie kwoty, która wynika bezpośrednio z oceny zdolności kredytowej, natomiast wkład własny obniżony jest do 15%. 12:36 12 mmathias witam, do jakich produktów pożyczkowych oferowanych przez BPH, będzie możliwe zastosowanie tego poręczenia? 12:42 12 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Do kredytów inwestycyjnych oraz kredytów na zakup samochodów (Auto Sezam). 12:36 13 abaranczyk Posiadamy umowę o dotacje, do realizacji projektu potrzebujemy ok. 1,5mln zł, czy możemy się starać o kredyt inwestycyjny dla firm z poręczeniem UE

3 12:49 13 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Niestety nie; Europejski Fundusz Inwestycyjny wykluczył udzielanie poręczeń na kredyty finansujące projekty dotowane ze środków UE. Ma to zapobiec nadmiernej koncentracji środków UE na jeden projekt. 12:37 14 wiosenna_ciupaga Czy uzyskanie poręczenia jest możliwe na wkład własny w przypadku ubiegania się o dotacje unijne? 12:51 14 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Europejski Fundusz Inwestycyjny wyklucza taką możliwość 12:39 15 annakaminska Dzień dobry, od czego zależy wysokość poręczenia EFI? Czytałam, że wynosi ono "do 50%" wartości kredytu, jednak chciałabym znać więcej szczegółów - kiedy 50% a kiedy np. 5%? 12:42 15 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Poręczenie zawsze wynosi 50% - ani mniej, ani więcej, równo 50%. 12:41 16 Marta Bednarczyk Czy istnieje jakiś minimalny obrót netto, który musi osiągnąć przedsiębiorca, by dostać taki kredyt? 01:00 16 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Nie ma z góry określonego minimalnego obrotu. W oparciu o wnioskowaną kwotę kredytu oceniamy zdolność do jego spłaty na postawie m.in danych finansowych o osiągniętych i planowanych do osiągnięcia obrotach. Dlatego oceniamy czy planowany obrót pozwoli pokryć koszty działalności w tym obsługę zadłużenia. Stąd wynika, że obrót powinien być na takim poziomie aby po zaciągnięciu kredytu Pani firma nie ponosiła strat. 12:41 17 AgnieszkaP Czy można starać się o kredyt z porećzeniem unijnym, jeśli już dostało się dofinansowanie z POKL? 12:45 17 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Czy kredyt ma dotyczyć tych samych wydatków, które są finansowane z PO KL? 12:42 18 ania1606 czy aby ubiegać się o kredyt z poręczeniem UE nalezy mieć już podpisaną umowę? 12:52 18 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Poręczenie z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego następuje w ramach zawarcia umowy kredytowej na przedmiot inwestycji. 12: stemar jestem firmą handlową. Posiadam obiekt o powierzchni 4700 m2. w 3/4 powierzchni prowadzę sprzedaż materiałów budowlanych. Mam do zagospodarowania hale o powierzchni 1000 m2, czy mogę otrzymać poręczenie UE kredytu. 12:46 19 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Jeśli kredyt będzie przeznaczony na inwestycje związane z zagospodarowanie wolnej powierzchni, na której będzie prowadzona działalność gospodarcza, to TAK.

4 12:43 20 wiosenna_ciupaga Proszę wyjaśnić czy mówimy tu o pożyczkach np z inicjatywy Jeremie bądź z Rudzkiej Agencji? Czy są to może jakieś inne fundusze? 13:28 20 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Nie te poręczenia nie maja nić wspólnego z inicjatywą JEREMIE lub innymi poręczeniami z krajowych środków publicznych. Bank BPH został pośrednikiem finansowym wspólnotowego Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji na lata Decyzją Komisji Europejskiej środki z tego programu zostały przeznaczone na poręczenia kredytowe udzielane przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców w ramach Systemu Gwarancji dla sektora MSP. 12:44 21 mmathias jakie warunki muszą być spełnione, aby sfinansować kredytem inwestycyjnym zakup nieruchomości w 100%, bez wkładu własnego? 12:48 21 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Jeżeli wartość kredytu o charakterze zakupowym nie przekroczy 1 mln zł to wkład własny wynosi O%, czyli sfinansujemy 100% inwestycji. 12:47 22 malu476 Witam. Jakich zabezpieczeń oczekujecie Państwo udzielając poręczenia? 12:59 22 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Forma zabezpieczenia bezpośrednio związana jest z przedmiotem inwestycji i najczęściej obejmuje hipotekę, zastaw, przewłaszczenie czy zastaw na finansowanych środkach trwałych. Dzięki poręczeniu uzyskujecie Państwo przede wszystkim zwiększoną kwotę finansowania, z uwagi na obniżony wkład własny oraz niższe oprocentowanie kredytu 12:48 23 AgnieszkaP Na inne wydatki, ale dokładnie ten sam projekt. 12:52 23 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Jeśli to nie są wydatki kwalifikowalne, objęte wsparciem PO KL, to możemy je sfinansować kredytem z poręczeniem EFI. Jeśli wydatki będą dotyczyły zakupu środków trwałych, poniżej 1 mln zł to sfinansujemy kredytem 100% inwestycji. 23 Moderator Doprecyzowanie pytania nr 17 12:49 24 gosia1 Czy jeśli firma realizuje projekt w ramach Działania 8.2 POIG może ubiegać się o ten kredyt na sfinansowanie wydatków związanych z realizacją projektu? 12:53 24 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Tylko jeśli kredyt będzie udzielony na zakup środków trwałych, które nie stanowią kosztów kwalifikowalnych. Co do zasady EFI wykluczyło możliwość udzielania poręczeń na kredyty finansujące wydatki wsparte bezzwrotnymi dotacjami z UE. 12: stemar czy można dowiedzieć się o samym kredycie, oprocentowanie, czas trwania, czy muszę mieć wkład własny finansowy?

5 13:06 25 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Warunki zawsze wynikają bezpośrednio z indywidualnej oceny transakcji, standardowo okres kredytowania z zastosowaniem poręczenia to 10 lat, przy zakupie środków trwałych do 1 mln PLN, oferta umożliwia finansowanie bez wkładu własnego, w przypadku modernizacji rozbudowy nieruchomości, wkład własny w tej ofercie obniżony jest do 15%. Warunki oprocentowania negocjowane są indywidualnie, jednak zawsze skorzystanie z poręczenia EFI istotnie obniża jego wysokość. 12:50 26 annakaminska Do pyt. 15: Dziękuję za odpowiedź. Znalazłam taką informację ("do 50%") na jednym z portali gospodarczych, gdzie pod informacją autorka powołuje się na Państwa stronę jako na źródło, stąd moje pytanie. 12:54 26 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych To niezbyt precyzyjne sformułowanie. Poręczenie wynosi zawsze równo 50%. 12:51 27 malu476 Na czym polega różnica poręczenia EU w porównaniu do standardowej oferty funduszy poręczeniowych? Na czym polegałaby korzyść przy skorzystaniu z Państwa oferty? 12:56 27 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Korzyści z objęcia poręczeniem EFI, dla Klienta to przede wszystkim możliwość obniżenia wkładu własnego nawet do 0% i uzyskania niższego oprocentowania kredytu, dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu 12:52 28 emagserwis Witam, na jakich zasadach można ubiegać się o kredyt na sfinansowanie inwestycji min.600tyś. zł. z poręczeniem UE. Czy należy mieć wcześniej podpisaną umowę, czy konieczny jest wkład własny, jaki może byś okres karencji w spłacie, jakie zabezpieczenie? 13:02 28 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Formalności związane z uzyskaniem poręczenia EFI załatwiane są w Banku BPH przy okazji dokonywania oceny zdolności kredytowej na podstawie złożonego wniosku kredytowego. Z chwila podpisania umowy kredytu udzielone zostaje również poręczenie, informacja o poręczeniu zawarta jest w treści umowy kredytu. Jeśli inwestycja ma charakter zakupu środków trwałych i jest poniżej 1 mln zł, to ie wymagamy wkładu własnego, w pozostałych przypadkach wkład własny wynosi 15%. Karencja w spłacie kapitału może wynieść 12 m-cy od zakończenia inwestycji. 12:52 29 aniakuka123 Witam, czy można uzyskać kredyt inwestycyjny z poręczeniem Unii Europejskiej na sfinansowanie w 100 % bez wkładu własnego zakupu nieruchomości produkcyjnej oraz jej adaptację?od kiedy można ubiegać się o kredyt? 12:59 29 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Nie wymagamy wkładu własnego, jeśli inwestycji ma charakter zakupowy o wartości poniżej 1 mln zł. W pozostałych przypadkach wkład własny wynosi 15%. O kredyt już można się ubiegać - zapraszam do placówek, gdzie można pobrać wzory wniosku o kredyt. Wszystkie formalności związane z uzyskaniem poręczenia EFI załatwiane są w Banku BPH przy okazji dokonywania oceny zdolności kredytowej. Nie musi składać żadnych dodatkowych wniosków, dokumentów lub zaświadczeń. Wszelkie niezbędne informacje potrzebne do udzielenia poręczenia zawarte są we wniosku kredytowym.

6 12:54 30 mmathias czy jest możliwe sfinansowanie zakupu nieruchomości w 100% w przypadku, gdy wartość transakcji jest większa od wyceny rynkowej danej nieruchomości? 13:00 30 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Kwota finansowania zakupu nieruchomości bezpośrednio uzależniona jest od wartości rynkowej z wyceny. 12:54 31 alicja chce rozbudowac z jednoczesna modernizacja nieruchomosc ktora stanowi moja wlasnosc i na ktorej prowadze dzialalnosc, czy moim zabezpieczeniem moze byc ta nieruchomosc? czy budowa moze byc kredytowana w 100%? czy srodki o trzymjje po zakonczeniu czy na start? 13:15 31 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Z uwagi na modernizacyjno-budowlany charakter inwestycji, wkład własny będzie wynosił 15%. zabezpieczeniem będzie nieruchomość i poręczenie EFI - nie będziemy wymagać dodatkowych zabezpieczeń. Środki z kredytu będę uruchamiane w transzach na finansowanie kolejnych etapów inwestycji. 12:55 32 oknet Na jaki maksymalny okres są udzielane kredyty z poręczeniem UE? 12:59 32 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Maksymalny okres kredytowania z poręczeniem to 10 lat. 12: Czy inwestycja w postaci zakupu przedsiębiorstwa (lub jego części) także może byc w ten sposób poręczana i czy pozwoli to uzyskać 100% finansowania? 13:16 33 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Jeśli kredyt miałby zostać udzielony na zakup udziałów w firmie, to niestety poręczenie nie może być udzielone. Gdyby jednak zakup przedsiębiorstwa lub jego część miał być udzielona na zakup środków trwałych przejmowanego przedsiębiorstwa, to taki zakup może być objęty kredytem z poręczeniem EFI. 12:58 34 danstal Witam, jakie warunki musi spełniać kredytobiorca/firma/ aby uzyskać poręczenie? 13:43 34 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Musi: - posiadać zdolność kredytową - korzystać z kredytu inwestycyjnego udzielonego na okres min. 18 m-cy - być mikro, małym, średnim przedsiębiorcą w rozumieniu definicji UE - nie prowadzić działalności w sektorach wykluczonych (m.in. rolnictwo, rybactwo, górnictwo, towarowy transport drogowy na zakup środków transportu) - realizować nowy projekt inwestycyjny - poręczenie nie może być udzielone na spłatę zadłużenia w innej instytucji finansowej lub już wniesionych środków własnych 12:59 35 malu476 Czy jako zabezpieczenie możecie przyjąć cesję umowy na dofinansowanie POIG? 13:08 35 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych

7 Takie zabezpieczenie może być wykorzystane w ramach oferty Euro Ekspres Kredyt. 13:00 36 annakaminska Mam jeszcze jedno pytanie w takim razie - skoro poręczenie zawsze wynosi 50% czym różni się Państwa kredyt z poręczeniem EFI od kredytu z poręczeniem EFI udzielanego przez inne banki? Różnica polega na wysokości wymaganego wkładu własnego czy należy jeszcze na coś zwrócić uwagę? Spodziewam się, że Państwo nie będą prezentować tu oferty konkurencji, ale proszę powiedzieć czym wyróżnia się Państwa oferta 13:05 36 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych W banku BPH, poręczenie zostały objęte następujące produkty: - kredyt Auto Sezam przeznaczony na zakup środków transportu - Bank nie wymaga wkładu własnego, a marża została obniżona o 70 pb. - kredyt Inwestycyjny z przeznaczeniem na stworzenie nowego lub powiększenie istniejącego majątku trwałego jednostki - Bank nie wymaga wkładu własnego dla transakcji zakupowych, a w pozostałych przypadkach obniżył go do 15%. Przedmiot kredytowania i poręczenie EFI stanowią jedyne wymagane zabezpieczenie. Ponadto obniżona zostanie cena kredytu, a wysokość obniżki marży jest ustalana indywidualnie na podstawie oceny zdolności kredytowej klienta i podstawowych parametrów kredytu, takich jak kwota, udział własny, proponowane zabezpieczenia. Podsumowując nasz oferta z poręczeniem EFI wyróżnia się: - obniżona ceną kredytu - obniżonym lub zerowym wkładem własnym kredytobiorcy - ustanawianiem zabezpieczenia na poręczeniu EFI i przedmiocie kredytowania - nie wymagamy dodatkowych zabezpieczeń. 13: stemar posiadam działkę budowlaną własną, czy możliwe jest uzyskanie poręczenia UE na wybudowanie i uruchomienie hotelu. Poza tym czy są dotacje unijne wspierające takie przedsięwzięcie? 13:09 37 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Tak, Pana projekt może zostać sfinansowany kredytem z poręczeniem EFI. W sprawie dotacji UE proponuję bezpośredni kontakt po czacie 13:01 38 AgnieszkaP A czy kredyt w ramach któregoś z Państwa produktu można otrzymać na wszelkiego rodzaju kursy, szkolenia zawodowe, które mają zwiększyć kompetencje pracowników firmy (i samego właściciela)? 13:08 38 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Jeśli miałby to być kredyt z poręczeniem EFI to niestety nie - co do zasady poręczenie może być udzielone tyko na inwestycje. Potrzeby, o których Pani pisze mogą być sfinansowane kredytem obrotowym, którego nie obejmują poręczenia EFI. 13: Czy udzielając kredytu (Bank) i poręczenia (UE) do oceny kredytobiorcy brana jest pod uwagę wyłącznie dotychczasowa działalność, czy możliwe jest także wzięcie pod uwagę przyszłych dochodów z inwestycji - piszę o zakupie (przejęciu) istniejącego przedsiębiorstwa z kontrakrem)? 13:18 39 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Dla oceny zdolności do spłaty zadłużenia bierzemy pod uwagę przyszłe dochody, jeśli będziecie Państwo mieli do tego kontrakty/ listy intencyjne, to takie dokumenty uwiarygadniają prognozowane dochody i są Państwa atutem.

8 13:06 40 juliuszp Proszę o przedstawienie oferty Państwa banku przy zakupie nieruchomości zabudowanej wartość około 1,8mln PLN oraz dalszych nakładach inwestycyjnych do wysokości 800 tys.pln 13:15 40 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Zrealizowanie takiej inwestycji z poręczeniem EFI obniży wymagany wkład własny do 15% całej kwoty przedsięwzięcia i umożliwi spłatę w okresie 10 lat. W zakresie szczegółów i możliwości finansowania tej transakcji, zapraszam do kontaktu z Doradcą Klienta w Centrum Biznesowym lub Oddziale Banku. 13:08 41 danstal Czy żeby skorzystać z kredytu z poręczeniem UE trzeba posiadać konto firmowe dla rachunku obrotowyego w Waszym banku? 13:23 41 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Zawarcie każdej umowy kredytowej dla kredytów firmowych, wiąże się z jego obsługą z rachunku bieżącego w Banku. 13:08 42 malu476 Wartość naszego projektu to 1,5M zł. Chcemy pozyskać na opracowanie i wdrożenie systemu zarządzania podmiotem służby zdrowia dotację w wys. 70% oraz uzyskać kredyt pomostowy na płynność w wys. ok. 700k zł. Z jaką wartością zabezpieczeń wymaganych przez Państwa należy się liczyć? Czy zabezpieczeniem może być cesja umowy na dofinansowanie (pyt. 35)? 13:59 42 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Rozumiem, że rozważamy tu ofertę Euro Ekspres Kredytu, nie objętą poręczeniem EFI. Cesja z umowy dotacji może stanowić jedyne zabezpieczenia jeśli w ocenia banku posiadacie Państwo bardzo dobra ocenę zdolności kredytowej, a kwota kredytu nie przekracza kwoty dotacji. Jeśli któryś z warunków nie będzie spełniony, to będziemy wymagać dodatkowych rzeczowych zabezpieczeń. 13:09 -- Marek Szymański,Fundusze Europejskie A propos pytania o finansowanie szkoleń - polecam także studiowanie szkoleń dofinansowanych w ramach programu Kapitał Ludzki. Wiele projektów szkoleniowych w ramach PO KL jest albo będzie realizowanych. 13:12 44 annakaminska Jakie są wymogi co do środka transportu aby ubiegać się o kredyt Auto Sezam? 13:20 44 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych W ramach oferty Auto Sezam standardowo finansujemy wszystkie rodzaje pojazdów, a podstawowym ograniczeniem jest wiek pojazdu, który nie może przekroczyć 12 lat w dniu ostatecznej spłaty kredytu 13:19 45 mmathias z kim należy się kontaktować w spawie domówienia szczegółów? wystarczy kontakt z oddziałem banku bph? 13:21 45 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Jeśli jest Pan/Pani już Klientem banku to wystarczy kontakt z Państwa opiekunem w oddziale lub Centrum Biznesowym. Jeśli nie, to zapraszam do bezpośredniego kontaktu po czacie przekażę informacje o najbliższej placówce, zapewniającej obsługę klientom komercyjnym.

9 13:19 46 Marta Bednarczyk A czy firma, która w pierwszym roku działalności wykazała straty (teraz jest w drugim), a prognozy są optymistyczne, może się ubiegać o ten kredyt? 13:25 46 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Mam zbyt mało informacji, aby jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Potrzebna jest szczegółowa ocena rachunku wyników i jego prognoz. Informacja po planowanych przychodach, czy macie Państwo jakieś długoterminowe kontrakty, jakie są perspektywy dla rynku, na którym Państwo działacie. Zatem trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo musi być ona poprzedzona oceną biznes planu. Mogę tylko powiedzieć, ze finansowanie takiego podmiotu nie jest z góry wykluczone. 13:19 47 jaba52 Jesteśmy instytutem badawczym planujemy uruchomienie innowacyjnej produkcji radiofarmaceutyków. Czy mamy szanse jako instytut uzyskać takie poręczenie? 13:26 47 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Jeśli prowadzicie Państwo zarobkową działalność gospodarczą, to możecie Państwo jak najbardziej skorzystać z oferty kredytowej z poręczeniem EFI. 13:21 48 emagserwis Jaki przedział czasowy (okres realizacji od - do)jest przewidziany na realizację inwestycji? Jaki okres przewidziany jest na spłatę? Jakie dokumenty potrzebne są do otrzymania kredytu z poręczeniem? 13:56 48 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Okres realizacji inwestycji to maksymalnie 2 lata. Całkowity okres kredytowania (realizacji i spłaty) nie może przekroczyć 10 lat. Okres 10 lat to maksymalny termin, na jaki udzielone jest poręczenie EFI. 13:24 49 Marta Bednarczyk Jak wygląda kwestia oprocentowania takiego kredytu? I inne opłaty? 13:34 49 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Poręczenie z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego jest bezpłatne dla kredytobiorców, dodatkowo skutkuje obniżeniem marży negocjowanej indywidualnie przy kredytach inwestycyjnych, przy zakupie pojazdów w ramach oferty Auto Sezam taka obniżka wynosi 0,7 pp, w porównaniu z ofertą standardową. Inne opłaty to prowizja przygotowawcza, która również występuje w ofercie standardowej i zgodnie z Taryfą wynosi 2%. 13:25 50 AgnieszkaP Czy jest jakiś okres między otrzymaniem kredytu, a rozpoczęciem jego spłaty? 13:51 50 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Okres spłaty zawsze związany jest z zakończeniem realizacji inwestycji, w przypadku finansowania przedsięwzięć okres realizacji może wynosić do 24 m-cy. 13:28 51 czy można stosować ww. poręczenie w montażu finansowym z dotacją inwestycyjną (pomoc publiczna) 13:44 51 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych

10 Tylko na sfinansowanie kosztów niekwalifikowalnych. Niestety EFI wykluczyło możliwość poręczenia kredytów przeznaczonych na finansowanie inwestycji wspartych środkami UE. 13:29 52 abaranczyk Czy do złożenia wniosku potrzebny będzie Biznes Plan; ewnt. od jakiej wysokości kredytu 13:41 52 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Biznes plan, opis realizowanego przedsięwzięcia wymagany będzie w przypadku modernizacji/rozbudowy środków trwałych oraz ich zakupu w kwocie powyżej 1 mln PLN. W przypadku finansowania do 1 mln PLN kredytobiorcy mogą liczyć na finansowanie w oparciu o uproszczone wymogi dokumentowe. 13:29 53 RafalJankowski WItam. ROzwazam mozliwosc sfinansowania zaawansowanej technologi ciągłej filtracji stopu polimeru. Jaki jest okres kredytowania oraz jak jest określana zdolność kredytowa? 13:47 53 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Okres spłaty kredytu to standardowo 10 lat, od momentu realizacji inwestycji. Zdolność kredytowa przedsiębiorstwa jest uzależniona przede wszystkim od osiągniętej w dwóch ostatnich okresach sprawozdawczych nadwyżki finansowej, w stosunku do planowanej kwoty kredytu i kwoty jego rocznej spłaty. Zapraszam do kontaktu z Doradcą Klienta w Centrum Biznesowym lub Oddziale Banku, który na podstawie danych finansowych jest w stanie przeprowadzić symulację dostępnej kwoty kredytu. 13:30 54 annakaminska Jak długo trwa (orientacyjnie) cała procedura od zgłoszenia się do Państwa do otrzymania środków? 13:38 54 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Cały proces kredytowy realizowany jest standardowo w okresie od 14 do 30 dni. Czas realizacji wniosku, zawsze uzależniony jest od złożoności transakcji i jej specyfiki. 13:30 55 danstal Czy pula środków jest ograniczona? Czy mają Państwo jakieś ramy czasowe, co do wypłaty środków w kredycie z poręczeniem? 13:36 55 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Planujemy udzielać kredytów z poręczeniem przez 3 kolejne lata, chyba że wcześniej wyczerpiemy pulę 600 mln zł 13: Niestety, nie widzę odpowiedzi na moje pytania. Jaka jest tego przyczyna? 13:39 56 Marek Szymański,Fundusze Europejskie Odpowiedzi znajdują się przy numerach pytań - proszę poszukać numerów 33 i 39. I odświeżyć ekran. Jeśli dalej będzie problem - co raczej jest mało prawdopodobne - proszę skontaktować się z redakcją Funduszy Europejskich (kontakt na stronie czasopisma) po zakończeniu czata. 56 Moderator Zadał Pan pytanie nr 33 oraz pytanie 39. Obydwa pytania doczekały się odpowiedzi. Proszę spróbować odświeżyć ekran (klawisz F5).

11 13:40 58 ALMARA Witam Czy mogę ubiegać sie o kredyt na budowę magazynu oraz terminala przeładunkowego? Czy firmy z branży spedycyjno- logistycznej mogą byc beneficjentami tego projektu? Czy jest limit kwotowy? 13:46 58 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych rmy z branży spedycyjno- logistycznej mogą byc beneficjentami poręczenie EFI. Jedyny wykluczenie dotyczy zakupu środków transportu. Co do zasady firmy zajmujące się świadczeniem usług towarowego transportu drogowego nie mogą zakupywać z kredytu poręczonego przez EFI środków transportu do świadczenia usług towarowego transportu drogowego. 13:43 59 Rafał Rozumiem, że wnioski o dofinansowanie składane do jakichkolwiek programów UE (POIG, RPO, POKL, JEREMIE) nie mogą być związane ofertą Europejskiego Banku Inwestycyjnego czy tak? Czyli takie przedsięwzięcia należy traktować oddzielnie. 13:51 59 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Przedmiotem dzisiejszego czatu są poręczenia Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego powiązane z ofertą kredytów udzielanych ze środków własnych Banku BPH. Co do zasady narzuconej przez EFI, poręczenia nie mogą udzielone na kredyty finansując projekty wsparte środkami UE. Takie projekty możemy kredytować w ramach standardowej oferty Banku, bez poręczenia EFI. 13: Dziękuję, już się pojawiły odpowiedzi. 13:45 60 Marek Szymański,Fundusze Europejskie Cieszymy się, że problem udało się rozwiązać. 13:44 61 AgnieszkaP Przeczytałam, że Program Ramowy na rzecz Konkurencyjności i Innowacji, z którym związany jest kredyt z poręczeniem, będzie trwał do Czyli o kredyt teżmożna starać się tylko w tym i przyszłym roku? 13:48 61 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych O kredyt z poręczeniem będzie można aplikować w Banku BPH do II 2015 r. Rok 2013 do końcowa data, do której instytucje finansowe mogą ubiegać się o status pośredników finansowych. 13:46 62 Marta Bednarczyk czy są jakieś "ograniczenia branżowe" dla tego typu kredytu? 13:48 62 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Z poręczenia EFI wykluczone są przede wszystkim branże: rolnictwo, rybołówstwo i górnictwo węglowe. 13:48 63 ALMARA Witam Czy przedsiębirstwa w formie spółek prawa handlowego mogą ubiegać się o to poręczenie? 13:52 63 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Jak najbardziej, żadna forma prawna nie jest wykluczona. 13:48 64 Renatalia

12 Witam. Nasza firma Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. jest w 100% spółką Gminną. Chcielibyśmy ubiegać się o dofinansowanie do budowy "podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego w ramach programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej".Czy możliwe jest uzyskanie kredytu inwestycyjnego?pozdrawiam 13:55 64 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Niestety nie spełniacie Państwo unijnej definicji MSP, a jest to warunkiem konieczny uzyskania poręczenia. Możemy zaproponować kredyt na standardowych zasadach, bez poręczenia EFI. 13:48 65 annakaminska Kredyt z poręczeniem EFI jest nowością - czy planują Państwo za jakiś czas podzielić się doświadczeniami z początków jego funkcjonowania? Pewnie "w praniu" wyjdzie na co ubiegający się o kredyt powinni zwrócić szczególną uwagę i na co przygotować. 14:03 65 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Oczywiście, że planujemy. Chcielibyśmy powtarzać czaty, aby za ich pośrednictwem zachęcać Państwa do skorzystania z oferty oraz dzielić się naszymi spostrzeżeniami. Zapraszam do lektury biuletynu, na łamach którego również będziemy na bieżąco informować o ofercie (http://www.bph.pl/pl/przydatne_informacje/ue/biuletyn). 13:52 66 aniakuka123 Czy do złożenia wniosku przy zakupie i adaptacji środka trwałego do 1 mln zł wymagany jest biznes plan? 13:54 66 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Zakup środków trwałych do 1 mln PLN nie wymaga biznes planu, w przypadku finansowania ich modernizacji wymagany jest opis przedsięwzięcia. 13:54 68 Rafał Czy możliwe jest sfinansowanie z kredytu EFI zakupu urządzeń przekazywanych w dzierżawę szkołom publicznym? Dotyczy drobnych urządzeń dla edukacji typu mobilny dziennik elektroniczny, table, tablica multimedialna. 14:01 68 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Jeżeli przedmiotem Państwa działalności jest wynajem takich środków trwałych i spełniacie Państwo definciję MSP, to tak. 13:55 69 RafalJankowski Czy środek transportu - samochód ciężarowy transportu specjalistycznego - tzwe hakowiec w firmie która nie świadczy zarobkowo usług transportowych i nie ma tej kategorii w PKD może zostac sfinansowany tym produktem kredytowym 14:04 69 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Tak, zakup specjalistycznych środków transportu może być objęty kredytem z poręczeniem. 13:55 70 aniakuka123 W przypadku zakupu nieruchomości produkcyjnej i jej adaptacji od kiedy rozpoczyna się spłata kredytu? 13:59 70 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Spłata kredytu rozpoczyna się po zrealizowaniu inwesycji.

13 13:59 71 ALMARA Rozumiem, że zakup gruntu, budowa, plany czyli cały projekt z przyległościami prawno administracyjnymi też może być objety poręczeniem? 14:03 71 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Tak, cała inwestycja. 13:59 -- Marek Szymański,Fundusze Europejskie Szanowni Państwo - ostatnie 5 minut na zadawanie pytań. 14:00 73 Rafał Czy jest możliwość uzyskania karencji w spłacie kredytu, podobnie jak w JEREMIE? Jak długiej? 14:03 73 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Karencja w okresie spłaty związana z realizacją inwestycji może wynosić do 24 m-cy. 14:04 -- Moderator Zamknięto listę pytań 14:07 -- Marek Szymański,Fundusze Europejskie Dziękujemy za tak liczny udział w czacie. Zapraszamy na kolejne. 14:08 -- Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Serdecznie dziękuję za Państwa udział w czacie. W razie dalszych pytań czy chęci bezpośredniej konsultacji zapraszam do kontaktu: tel :09 -- Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Bardzo dziękujemy za udział w spotkaniu i wszystkie zadane pytania. Życzymy wielu udanych inwestycji poręczonych przez EFI. 14:09 -- Moderator Serdecznie dziękujemy Państwu za udział w spotkaniu, które właśnie dobiegło końca. Dziękujemy również ekspertom z Banku BPH, którzy zechcieli wspierać merytorycznie naszą dzisiejszą dyskusję. Zapis chatu można publikować wyłącznie po otrzymaniu zgody Redakcji i ustaleniu warunków tej publikacji. espotkania.fundusze-europejskie.pl

12:33 4 801626167 JAKA JEST MOŻLIWOŚĆ SFINANSOWANIA BUDOWY MAŁEJ STACJI PALIW.JAEŚLI TAK TO NA JAKICH WARUNKACH

12:33 4 801626167 JAKA JEST MOŻLIWOŚĆ SFINANSOWANIA BUDOWY MAŁEJ STACJI PALIW.JAEŚLI TAK TO NA JAKICH WARUNKACH Zapis espotkania: Kredyty inwestycyjne dla firm z poręczeniem Unii Europejskiej 12:31 -- Moderator Szanowni Państwo, po raz kolejny zapraszamy do udziału w czacie internetowym poświęconym zagadnieniom

Bardziej szczegółowo

Nowa perspektywa finansowa UE dla wsi. Wsparcie przedsiębiorczości. Iwona Raszeja-Ossowska

Nowa perspektywa finansowa UE dla wsi. Wsparcie przedsiębiorczości. Iwona Raszeja-Ossowska Nowa perspektywa finansowa UE dla wsi Wsparcie przedsiębiorczości Iwona Raszeja-Ossowska 3 Contents Wstęp... 6 ABC funduszy w nowej perspektywie... 7 Programy nowej perspektywy... 7 Pomoc publiczna, czyli

Bardziej szczegółowo

Fundusze Europejskie w Polsce

Fundusze Europejskie w Polsce BIULETYN INFORMACYJNY Nr 31 wrzesień 2013 Fundusze Europejskie w Polsce ISSN 1899-783X egzemplarz bezpłatny POMOC ZWROTNA Z FE POMYSŁ NA DOBRY START Nowa perspektywa 2014-2020 Europa to My! w w w. f u

Bardziej szczegółowo

MATERIAŁY SZKOLENIOWE W RAMACH MODUŁU PRZETRWANIE

MATERIAŁY SZKOLENIOWE W RAMACH MODUŁU PRZETRWANIE MATERIAŁY SZKOLENIOWE W RAMACH MODUŁU PRZETRWANIE Człowiek najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Publikacja dystrybuowana

Bardziej szczegółowo

Nowa perspektywa finansowa UE dla mikroprzedsiębiorstw na wsi. Środki zwrotne

Nowa perspektywa finansowa UE dla mikroprzedsiębiorstw na wsi. Środki zwrotne Nowa perspektywa finansowa UE dla mikroprzedsiębiorstw na wsi. Środki zwrotne Jesteś przedsiębiorcą, chcesz rozwijać działalność gospodarczą, ale brakuje Ci środków? W takiej sytuacji ratunkiem dla Twojej

Bardziej szczegółowo

Raport Kapitał dla Firm 2008

Raport Kapitał dla Firm 2008 RAPORT KAPITAŁ DLA FIRM 2008 Raport Kapitał dla Firm 2008 SPIS TREŚCI Eksperci o rynku kapitałowym w Polsce 4 Potrzeby kapitałowe przedsiębiorstw 5 Dotacje unijne: Kto może skorzystać z dotacji unijnych

Bardziej szczegółowo

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą 2011 Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą informator dla nowopowstałych firm Spis treści 1. Ws t ę p...1 1.1 O Polsk iej Ag e n c j i Ro z w o j u Pr zedsiębiorczości...1 1.2 Co to jest s t a r t u p...2

Bardziej szczegółowo

Fundusze Unijne jako źródło finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach

Fundusze Unijne jako źródło finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach Katarzyna Kornet Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie Fundusze Unijne jako źródło finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach Wprowadzenie Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie problematyki

Bardziej szczegółowo

Źródła finansowania działalności innowacyjnej przedsiębiorstw

Źródła finansowania działalności innowacyjnej przedsiębiorstw Źródła finansowania działalności innowacyjnej przedsiębiorstw Publikacja zrealizowana w ramach projektu Broker innowacji jako narzędzie dla efektywnego rozwoju systemu nowoczesnej gospodarki Małopolski

Bardziej szczegółowo

» Źródła finansowania działalności. innowacyjnej przedsiębiorstw

» Źródła finansowania działalności. innowacyjnej przedsiębiorstw » Źródła finansowania działalności innowacyjnej przedsiębiorstw Źródła finansowania działalności innowacyjnej przedsiębiorstw Publikacja zrealizowana w ramach projektu Broker innowacji jako narzędzie dla

Bardziej szczegółowo

Raport podsumowujący badanie możliwości stworzenia Instrumentu Finansowego dla organizacji pozarządowych i instytucji ekonomii społecznej

Raport podsumowujący badanie możliwości stworzenia Instrumentu Finansowego dla organizacji pozarządowych i instytucji ekonomii społecznej Raport podsumowujący badanie możliwości stworzenia Instrumentu Finansowego dla organizacji pozarządowych i instytucji ekonomii społecznej Warszawa, maj 2011 r. 1. Wprowadzenie Æ Badanie możliwości stworzenia

Bardziej szczegółowo

Wszystko o gwarancji de minimis

Wszystko o gwarancji de minimis Wszystko o gwarancji de minimis Przewodnik dla przedsiębiorców Wrocław, 2013 r. Spis treści 1. Gwarancja de minimis informacje ogólne... 3 1.1 Na czym polegają gwarancje?... 3 1.2 Dlaczego gwarancje de

Bardziej szczegółowo

Zeszyty BRE Bank CASE. Nr78. ElastycznoÊç krajowego sektora bankowego w finansowaniu MSP. Centrum Analiz Spo eczno-ekonomicznych. www.case.com.

Zeszyty BRE Bank CASE. Nr78. ElastycznoÊç krajowego sektora bankowego w finansowaniu MSP. Centrum Analiz Spo eczno-ekonomicznych. www.case.com. Zeszyty BRE Bank CASE ElastycznoÊç krajowego sektora bankowego w finansowaniu MSP Nr78 2005 Centrum Analiz Spo eczno-ekonomicznych www.case.com.pl Publikacja jest kontynuacją serii wydawniczej Zeszyty

Bardziej szczegółowo

Karolina Cyran Juraszek. Jak zdobywać środki. na działalność spółdzielni socjalnej w sferze pożytku publicznego

Karolina Cyran Juraszek. Jak zdobywać środki. na działalność spółdzielni socjalnej w sferze pożytku publicznego Karolina Cyran Juraszek Jak zdobywać środki na działalność spółdzielni socjalnej w sferze pożytku publicznego? Karolina Cyran Juraszek Jak zdobywać środki na działalność spółdzielni socjalnej w sferze

Bardziej szczegółowo

Efektywne zarz¹dzanie finansami przedsiêbiorstwa

Efektywne zarz¹dzanie finansami przedsiêbiorstwa FAKTORING czym różni się od kredytu obrotowego czy kasy fiskalne napedzą koniunkturę w branży leasingowej profesjonalne zarządzanie flotą optymalizuje firmowe budżety KREDYT TECHNOLOGICZNY FAKTORING LEASING

Bardziej szczegółowo

JEREMIE. dla instytucji finansowych

JEREMIE. dla instytucji finansowych JEREMIE dla instytucji finansowych 24 JEREMIE dla instytucji finansowych 24 Szanowni Państwo, z dużą satysfakcją zapraszam Państwa do zapoznania się z publikacją, w której przedstawiamy naszych Partnerów

Bardziej szczegółowo

10 (80) Październik 2005

10 (80) Październik 2005 10 (80) Październik 2005 LEASING ALTERNATYWA DLA KREDYTU BANKOWEGO WYWIADOWNIA GOSPODARCZA ANIOŁOWIE BIZNESU ALTERNATYWNE ŹRÓDŁO KAPITAŁU DLA PRZEDSIĘBIORCÓW BEZPIECZNY KOSMETYK PROJEKTY EUROPEJSKIE Biuletyn

Bardziej szczegółowo

JAK W PRAKTYCE ZAŁOŻYĆ I PROWADZIĆ BIURO RACHUNKOWE

JAK W PRAKTYCE ZAŁOŻYĆ I PROWADZIĆ BIURO RACHUNKOWE JAK W PRAKTYCE ZAŁOŻYĆ I PROWADZIĆ BIURO RACHUNKOWE AUTOR OPRACOWANIA ANNA WELSYNG RADCA PRAWNY, DORADCA PODATKOWY I. Prawne wymogi związane z założeniem biura rachunkowego Wybór formy prawnej prowadzenia

Bardziej szczegółowo

CZĘŚĆ VI - A MOŻE WŁASNA FIRMA CZĘŚĆ VI A MOŻE WŁASNA FIRMA?

CZĘŚĆ VI - A MOŻE WŁASNA FIRMA CZĘŚĆ VI A MOŻE WŁASNA FIRMA? CZĘŚĆ VI A MOŻE WŁASNA FIRMA? str. 13 13 W części VI 6.1. Ocena osobistych warunków do prowadzenia własnej firmy 1 6.2. Pomysł na własne przedsięwzięcie 2 6.3. Poznanie potrzeb rynku 3 6.4. Wybór formy

Bardziej szczegółowo

WYBRANE ZEWNĘTRZNE ŹRÓDŁA FINANSOWANIA ROZWOJU MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W POLSCE

WYBRANE ZEWNĘTRZNE ŹRÓDŁA FINANSOWANIA ROZWOJU MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W POLSCE dr inż. Małgorzata Smolarek dr Joanna Dzieńdziora Instytut Zarządzania i Ekonomii, Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu WYBRANE ZEWNĘTRZNE ŹRÓDŁA FINANSOWANIA ROZWOJU MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN ŚWIADCZENIA PRZEZ BANK ZACHODNI WBK S.A. USŁUG KREDYTOWYCH NA CELE NIEKONSUMPCYJNE

REGULAMIN ŚWIADCZENIA PRZEZ BANK ZACHODNI WBK S.A. USŁUG KREDYTOWYCH NA CELE NIEKONSUMPCYJNE Załącznik nr 1 do Zarządzenia Przewodniczącego Forum Polityk Kredytowych dla Portfeli Kredytów MŚP nr 31/2014 z dnia 01.07.2014r. REGULAMIN ŚWIADCZENIA PRZEZ BANK ZACHODNI WBK S.A. USŁUG KREDYTOWYCH NA

Bardziej szczegółowo

Premia termomodernizacyjna

Premia termomodernizacyjna Premia termomodernizacyjna Premia termomodernizacyjna to forma pomocy państwa dla inwestora realizującego przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Jest ona przyznawana przez Bank Gospodarstwa Krajowego w wysokości

Bardziej szczegółowo

Źródła finansowania małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce

Źródła finansowania małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce SZKOŁA GŁÓWNA HANDLOWA W WARSZAWIE STUDIUM DYPLOMOWE Kierunek: Finanse i bankowość Źródła finansowania małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce Krzysztof Borawski Nr albumu: 23059 Praca magisterska napisana

Bardziej szczegółowo

Forma i źródła finansowania nowych przedsiębiorstw

Forma i źródła finansowania nowych przedsiębiorstw Forma i źródła finansowania nowych przedsiębiorstw Małe i średnie przedsiębiorstwa, a zgodnie z nową klasyfikacją mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), to jeden z wiodących sektorów gospodarki,

Bardziej szczegółowo

Jak rozliczyć dotacje SPO WKP na doradztwo i inwestycje poradnik Polskiej Agencji Rozwoju i Przedsiębiorczości WYDANIE II

Jak rozliczyć dotacje SPO WKP na doradztwo i inwestycje poradnik Polskiej Agencji Rozwoju i Przedsiębiorczości WYDANIE II Jak rozliczyć dotacje SPO WKP na doradztwo i inwestycje poradnik Polskiej Agencji Rozwoju i Przedsiębiorczości WYDANIE II Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Projekt współfinansowany

Bardziej szczegółowo

Zarządzenie nr 3/2012 z dnia 03.09.2012 r. Dyrektora Biura

Zarządzenie nr 3/2012 z dnia 03.09.2012 r. Dyrektora Biura Zarządzenie nr 3/2012 z dnia 03.09.2012 r. Dyrektora Biura w sprawie: regulaminu udzielania pożyczek przez konsorcjum w składzie: Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości

Bardziej szczegółowo

tytul Jak założyć działalność gospodarczą w Poznaniu?

tytul Jak założyć działalność gospodarczą w Poznaniu? tytul Jak założyć działalność gospodarczą w Poznaniu? 1 Wydawca: Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych 61-139 Poznań, ul. Jana Pawła II 6 tel/fax 061 887-11-66 e-mail: biuro@spoldzielnie.org www.spoldzielnie.org

Bardziej szczegółowo

Finansowanie przedsięwzięć innowacyjnych w MSP

Finansowanie przedsięwzięć innowacyjnych w MSP Skuteczne Otoczenie Innowacyjnego Biznesu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) jest agencją rządową podlegającą Ministrowi właściwemu ds. gospodarki. Powstała na mocy ustawy z 9 listopada 2000

Bardziej szczegółowo

ROZWÓJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ 2014-06-26

ROZWÓJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ 2014-06-26 PLAN DOKUMENTU: A. Definicje str. 1 B. Środki na rozwój firm dziś str. 4 C. Środki na rozwój firm w latach 2014 2020 str. 8 1. Mapa pomocy regionalnej i inne zasady finansowania str. 8 2. Obszary wspierania

Bardziej szczegółowo

Nr grudzień 2007, www.pkb.net.pl. Nastrój i tajemnica chwili. Wellness to styl życia... Andrzejki Klubowe. str. 8-9. str. 14. str.

Nr grudzień 2007, www.pkb.net.pl. Nastrój i tajemnica chwili. Wellness to styl życia... Andrzejki Klubowe. str. 8-9. str. 14. str. Andrzejki Klubowe Nr grudzień 2007, www.pkb.net.pl Wellness to styl życia... Nastrój i tajemnica chwili str. 8-9 str. 10 str. 14 Przedsiębiorcom i MieszkańcomPodkarpacia życzenia radosnych i spokojnych

Bardziej szczegółowo