12:34 6 oknet witam, na jakich zasadach są udzielane kredyty inwestycyjne dla firm z poręczeniem Unii Europejskiej?

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "12:34 6 oknet witam, na jakich zasadach są udzielane kredyty inwestycyjne dla firm z poręczeniem Unii Europejskiej?"

Transkrypt

1 Zapis espotkania: Kredyty inwestycyjne dla firm z poręczeniem Unii Europejskiej 12:25 -- Moderator Szanowni Państwo, zapraszamy do udziału w czacie internetowym, w trakcie którego eksperci ds. finansowania przedsiębiorstw odpowiedzą na pytania związane z kredytami poręczonymi przez Europejski Fundusz Inwestycyjny oraz zaprezentują m.in. jak dzięki nieodpłatnemu poręczeniu EFI można sfinansować kredytem nawet 100% inwestycji, a poręczenie może być jedynym, oprócz przedmiotu kredytowania, wymaganym zabezpieczeniem. Zachęcamy do zadawania pytań. Marek SzymańskiRedaktor naczelny,,funduszy Europejski 12:29 -- Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Witam serdecznie na spotkaniu poświęconym poręczeniom Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego w ofercie Banku BPH - zapraszam do zadawania pytań! 12:30 -- Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Witam Państwa, na spotkaniu w temacie poręczeń z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego - zapraszam do zadawania pytań. 12:31 -- Marek Szymański,Fundusze Europejskie Witam serdecznie 12:33 5 Marta Bednarczyk Dzień dobry, mam pytanie, czy o kredyt mogą ubiegać się tzw. sturtupy albo osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą 12:41 5 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Udzielamy kredytów z poręczeniem firmom, które prowadzą działalność min. 12 m-cy. 12:34 6 oknet witam, na jakich zasadach są udzielane kredyty inwestycyjne dla firm z poręczeniem Unii Europejskiej? 12:40 6 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Zasady udzielania kredytów inwestycyjnych objętych poręczeniem nie odbiegają od standardowych zasad udzielania kredytów inwestycyjnych, w ramach których indywidualnie oceniana jest zdolność kredytowa i przedmiot zabezpieczenia. Objęcie poręczeniem umożliwia kredytobiorcy sfinansowanie nawet w 100%, bez wkładu własnego, zakupu środków trwałych, jak również uzyskać korzystniejsze warunki oprocentowania kredytu, z uwagi na dodatkowe zabezpieczenia w formie poręczenia. 12:34 7 walter123 Witam serdecznie. jestem zaintresowany zakupem kamienicy w Łodzi o powierzchni ok m.kw, poddanie jej gruntownej rewitalizacji a nastepnie sprzedazy w postaci ok. 40 mieszkań. Czy tego typu inwestycja miesci sie w wyzej opisywanym projekcie? 12:40 7 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Jeśli w celu sfinansowania inwestycji skorzysta Pan z oferty kredytu inwestycyjnego (a nie obrotowego) to poręczenie będzie mogło być udzielone.

2 12:34 8 columb Witam serdecznie.jakiego typu inwestycje mogą być poręczone w ten sposób 12:50 8 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Poręczeniem mogą obyć objęte: zakup środków trwałych, nieruchomości - do 1 mln PLN - wówczas finansowanie obejmuje 100% przedmiotu inwestycji lub modernizacja/rozbudowa nieruchomości przy obniżonym wkładzie własnym do 15% 12:35 9 abaranczyk Witam, czy można się starać o kredyt inwestycyjny dla firm z poręczeniem UE na budowę marketu Biedronka bez wkładu własnego 100% finansowania inwestycji; inwestor spółka celowa, udziałowcy osoby cywilne właściciele gruntu, posiadamy list intencyjny na 10 lat współpracy, wysokość kredytu 4,1 mln PLN; jakie warunki należy spełnić 12:44 9 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Na sfinansowanie inwestycji możemy udzielić kredytu inwestycyjnego z poręczeniem. Oczekiwany wkład własny przy inwestycji o charakterze budowlanym to 15%. 12:36 10 alicja jakie warunki musi spelniac firma by taki kredyt otrzymac, w jakiej wysokosci i na jakich warunkach sie go otrzymuje 13:12 10 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Kwota kredytu objętego poręczeniem zawsze uzależniona jest od standardowej oceny zdolności kredytowej, a ofertą poręczenia umożliwia przede wszystkim realizowanie inwestycji zakupowych do 1 mln PLN, bez wymaganego wkładu własnego ze strony Kredytobiorcy. Objęcie poręczeniem daje też kredytobiorcy istotną zniżkę w zakresie oprocentowania kredytu. 12:36 11 ateko witam, prosze o informację czy mogę starac sie o kredyt w ramach refinasowania:1. kosztów remontu siedziby firmy?2. zakupu maszyn produkcyjnych?3. zakup towaru poza Uniądodatkowo proszę o podanie w jakiej max wyskokości moge taki kredyt otrzymac, na jakich warunkach i co podelga kredytowaniu? 12:46 11 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Refinansowanie inwestycji i zakupu środków trwałych nie jest możliwe w ramach oferty objętej poręczeniem EFI, finansowanie zakupów prowadzonych poza terenem UE nie jest wykluczone. W zakresie kwoty kredytu to umożliwiamy realizowanie inwestycji zakupowych do 1 mln PLN, bez wkładu własnego. W przypadku przedsięwzięć inwestycyjnych tj. modernizacji/rozbudowy, nie ma ograniczeń w zakresie kwoty, która wynika bezpośrednio z oceny zdolności kredytowej, natomiast wkład własny obniżony jest do 15%. 12:36 12 mmathias witam, do jakich produktów pożyczkowych oferowanych przez BPH, będzie możliwe zastosowanie tego poręczenia? 12:42 12 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Do kredytów inwestycyjnych oraz kredytów na zakup samochodów (Auto Sezam). 12:36 13 abaranczyk Posiadamy umowę o dotacje, do realizacji projektu potrzebujemy ok. 1,5mln zł, czy możemy się starać o kredyt inwestycyjny dla firm z poręczeniem UE

3 12:49 13 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Niestety nie; Europejski Fundusz Inwestycyjny wykluczył udzielanie poręczeń na kredyty finansujące projekty dotowane ze środków UE. Ma to zapobiec nadmiernej koncentracji środków UE na jeden projekt. 12:37 14 wiosenna_ciupaga Czy uzyskanie poręczenia jest możliwe na wkład własny w przypadku ubiegania się o dotacje unijne? 12:51 14 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Europejski Fundusz Inwestycyjny wyklucza taką możliwość 12:39 15 annakaminska Dzień dobry, od czego zależy wysokość poręczenia EFI? Czytałam, że wynosi ono "do 50%" wartości kredytu, jednak chciałabym znać więcej szczegółów - kiedy 50% a kiedy np. 5%? 12:42 15 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Poręczenie zawsze wynosi 50% - ani mniej, ani więcej, równo 50%. 12:41 16 Marta Bednarczyk Czy istnieje jakiś minimalny obrót netto, który musi osiągnąć przedsiębiorca, by dostać taki kredyt? 01:00 16 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Nie ma z góry określonego minimalnego obrotu. W oparciu o wnioskowaną kwotę kredytu oceniamy zdolność do jego spłaty na postawie m.in danych finansowych o osiągniętych i planowanych do osiągnięcia obrotach. Dlatego oceniamy czy planowany obrót pozwoli pokryć koszty działalności w tym obsługę zadłużenia. Stąd wynika, że obrót powinien być na takim poziomie aby po zaciągnięciu kredytu Pani firma nie ponosiła strat. 12:41 17 AgnieszkaP Czy można starać się o kredyt z porećzeniem unijnym, jeśli już dostało się dofinansowanie z POKL? 12:45 17 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Czy kredyt ma dotyczyć tych samych wydatków, które są finansowane z PO KL? 12:42 18 ania1606 czy aby ubiegać się o kredyt z poręczeniem UE nalezy mieć już podpisaną umowę? 12:52 18 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Poręczenie z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego następuje w ramach zawarcia umowy kredytowej na przedmiot inwestycji. 12: stemar jestem firmą handlową. Posiadam obiekt o powierzchni 4700 m2. w 3/4 powierzchni prowadzę sprzedaż materiałów budowlanych. Mam do zagospodarowania hale o powierzchni 1000 m2, czy mogę otrzymać poręczenie UE kredytu. 12:46 19 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Jeśli kredyt będzie przeznaczony na inwestycje związane z zagospodarowanie wolnej powierzchni, na której będzie prowadzona działalność gospodarcza, to TAK.

4 12:43 20 wiosenna_ciupaga Proszę wyjaśnić czy mówimy tu o pożyczkach np z inicjatywy Jeremie bądź z Rudzkiej Agencji? Czy są to może jakieś inne fundusze? 13:28 20 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Nie te poręczenia nie maja nić wspólnego z inicjatywą JEREMIE lub innymi poręczeniami z krajowych środków publicznych. Bank BPH został pośrednikiem finansowym wspólnotowego Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji na lata Decyzją Komisji Europejskiej środki z tego programu zostały przeznaczone na poręczenia kredytowe udzielane przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców w ramach Systemu Gwarancji dla sektora MSP. 12:44 21 mmathias jakie warunki muszą być spełnione, aby sfinansować kredytem inwestycyjnym zakup nieruchomości w 100%, bez wkładu własnego? 12:48 21 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Jeżeli wartość kredytu o charakterze zakupowym nie przekroczy 1 mln zł to wkład własny wynosi O%, czyli sfinansujemy 100% inwestycji. 12:47 22 malu476 Witam. Jakich zabezpieczeń oczekujecie Państwo udzielając poręczenia? 12:59 22 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Forma zabezpieczenia bezpośrednio związana jest z przedmiotem inwestycji i najczęściej obejmuje hipotekę, zastaw, przewłaszczenie czy zastaw na finansowanych środkach trwałych. Dzięki poręczeniu uzyskujecie Państwo przede wszystkim zwiększoną kwotę finansowania, z uwagi na obniżony wkład własny oraz niższe oprocentowanie kredytu 12:48 23 AgnieszkaP Na inne wydatki, ale dokładnie ten sam projekt. 12:52 23 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Jeśli to nie są wydatki kwalifikowalne, objęte wsparciem PO KL, to możemy je sfinansować kredytem z poręczeniem EFI. Jeśli wydatki będą dotyczyły zakupu środków trwałych, poniżej 1 mln zł to sfinansujemy kredytem 100% inwestycji. 23 Moderator Doprecyzowanie pytania nr 17 12:49 24 gosia1 Czy jeśli firma realizuje projekt w ramach Działania 8.2 POIG może ubiegać się o ten kredyt na sfinansowanie wydatków związanych z realizacją projektu? 12:53 24 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Tylko jeśli kredyt będzie udzielony na zakup środków trwałych, które nie stanowią kosztów kwalifikowalnych. Co do zasady EFI wykluczyło możliwość udzielania poręczeń na kredyty finansujące wydatki wsparte bezzwrotnymi dotacjami z UE. 12: stemar czy można dowiedzieć się o samym kredycie, oprocentowanie, czas trwania, czy muszę mieć wkład własny finansowy?

5 13:06 25 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Warunki zawsze wynikają bezpośrednio z indywidualnej oceny transakcji, standardowo okres kredytowania z zastosowaniem poręczenia to 10 lat, przy zakupie środków trwałych do 1 mln PLN, oferta umożliwia finansowanie bez wkładu własnego, w przypadku modernizacji rozbudowy nieruchomości, wkład własny w tej ofercie obniżony jest do 15%. Warunki oprocentowania negocjowane są indywidualnie, jednak zawsze skorzystanie z poręczenia EFI istotnie obniża jego wysokość. 12:50 26 annakaminska Do pyt. 15: Dziękuję za odpowiedź. Znalazłam taką informację ("do 50%") na jednym z portali gospodarczych, gdzie pod informacją autorka powołuje się na Państwa stronę jako na źródło, stąd moje pytanie. 12:54 26 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych To niezbyt precyzyjne sformułowanie. Poręczenie wynosi zawsze równo 50%. 12:51 27 malu476 Na czym polega różnica poręczenia EU w porównaniu do standardowej oferty funduszy poręczeniowych? Na czym polegałaby korzyść przy skorzystaniu z Państwa oferty? 12:56 27 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Korzyści z objęcia poręczeniem EFI, dla Klienta to przede wszystkim możliwość obniżenia wkładu własnego nawet do 0% i uzyskania niższego oprocentowania kredytu, dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu 12:52 28 emagserwis Witam, na jakich zasadach można ubiegać się o kredyt na sfinansowanie inwestycji min.600tyś. zł. z poręczeniem UE. Czy należy mieć wcześniej podpisaną umowę, czy konieczny jest wkład własny, jaki może byś okres karencji w spłacie, jakie zabezpieczenie? 13:02 28 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Formalności związane z uzyskaniem poręczenia EFI załatwiane są w Banku BPH przy okazji dokonywania oceny zdolności kredytowej na podstawie złożonego wniosku kredytowego. Z chwila podpisania umowy kredytu udzielone zostaje również poręczenie, informacja o poręczeniu zawarta jest w treści umowy kredytu. Jeśli inwestycja ma charakter zakupu środków trwałych i jest poniżej 1 mln zł, to ie wymagamy wkładu własnego, w pozostałych przypadkach wkład własny wynosi 15%. Karencja w spłacie kapitału może wynieść 12 m-cy od zakończenia inwestycji. 12:52 29 aniakuka123 Witam, czy można uzyskać kredyt inwestycyjny z poręczeniem Unii Europejskiej na sfinansowanie w 100 % bez wkładu własnego zakupu nieruchomości produkcyjnej oraz jej adaptację?od kiedy można ubiegać się o kredyt? 12:59 29 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Nie wymagamy wkładu własnego, jeśli inwestycji ma charakter zakupowy o wartości poniżej 1 mln zł. W pozostałych przypadkach wkład własny wynosi 15%. O kredyt już można się ubiegać - zapraszam do placówek, gdzie można pobrać wzory wniosku o kredyt. Wszystkie formalności związane z uzyskaniem poręczenia EFI załatwiane są w Banku BPH przy okazji dokonywania oceny zdolności kredytowej. Nie musi składać żadnych dodatkowych wniosków, dokumentów lub zaświadczeń. Wszelkie niezbędne informacje potrzebne do udzielenia poręczenia zawarte są we wniosku kredytowym.

6 12:54 30 mmathias czy jest możliwe sfinansowanie zakupu nieruchomości w 100% w przypadku, gdy wartość transakcji jest większa od wyceny rynkowej danej nieruchomości? 13:00 30 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Kwota finansowania zakupu nieruchomości bezpośrednio uzależniona jest od wartości rynkowej z wyceny. 12:54 31 alicja chce rozbudowac z jednoczesna modernizacja nieruchomosc ktora stanowi moja wlasnosc i na ktorej prowadze dzialalnosc, czy moim zabezpieczeniem moze byc ta nieruchomosc? czy budowa moze byc kredytowana w 100%? czy srodki o trzymjje po zakonczeniu czy na start? 13:15 31 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Z uwagi na modernizacyjno-budowlany charakter inwestycji, wkład własny będzie wynosił 15%. zabezpieczeniem będzie nieruchomość i poręczenie EFI - nie będziemy wymagać dodatkowych zabezpieczeń. Środki z kredytu będę uruchamiane w transzach na finansowanie kolejnych etapów inwestycji. 12:55 32 oknet Na jaki maksymalny okres są udzielane kredyty z poręczeniem UE? 12:59 32 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Maksymalny okres kredytowania z poręczeniem to 10 lat. 12: Czy inwestycja w postaci zakupu przedsiębiorstwa (lub jego części) także może byc w ten sposób poręczana i czy pozwoli to uzyskać 100% finansowania? 13:16 33 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Jeśli kredyt miałby zostać udzielony na zakup udziałów w firmie, to niestety poręczenie nie może być udzielone. Gdyby jednak zakup przedsiębiorstwa lub jego część miał być udzielona na zakup środków trwałych przejmowanego przedsiębiorstwa, to taki zakup może być objęty kredytem z poręczeniem EFI. 12:58 34 danstal Witam, jakie warunki musi spełniać kredytobiorca/firma/ aby uzyskać poręczenie? 13:43 34 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Musi: - posiadać zdolność kredytową - korzystać z kredytu inwestycyjnego udzielonego na okres min. 18 m-cy - być mikro, małym, średnim przedsiębiorcą w rozumieniu definicji UE - nie prowadzić działalności w sektorach wykluczonych (m.in. rolnictwo, rybactwo, górnictwo, towarowy transport drogowy na zakup środków transportu) - realizować nowy projekt inwestycyjny - poręczenie nie może być udzielone na spłatę zadłużenia w innej instytucji finansowej lub już wniesionych środków własnych 12:59 35 malu476 Czy jako zabezpieczenie możecie przyjąć cesję umowy na dofinansowanie POIG? 13:08 35 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych

7 Takie zabezpieczenie może być wykorzystane w ramach oferty Euro Ekspres Kredyt. 13:00 36 annakaminska Mam jeszcze jedno pytanie w takim razie - skoro poręczenie zawsze wynosi 50% czym różni się Państwa kredyt z poręczeniem EFI od kredytu z poręczeniem EFI udzielanego przez inne banki? Różnica polega na wysokości wymaganego wkładu własnego czy należy jeszcze na coś zwrócić uwagę? Spodziewam się, że Państwo nie będą prezentować tu oferty konkurencji, ale proszę powiedzieć czym wyróżnia się Państwa oferta 13:05 36 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych W banku BPH, poręczenie zostały objęte następujące produkty: - kredyt Auto Sezam przeznaczony na zakup środków transportu - Bank nie wymaga wkładu własnego, a marża została obniżona o 70 pb. - kredyt Inwestycyjny z przeznaczeniem na stworzenie nowego lub powiększenie istniejącego majątku trwałego jednostki - Bank nie wymaga wkładu własnego dla transakcji zakupowych, a w pozostałych przypadkach obniżył go do 15%. Przedmiot kredytowania i poręczenie EFI stanowią jedyne wymagane zabezpieczenie. Ponadto obniżona zostanie cena kredytu, a wysokość obniżki marży jest ustalana indywidualnie na podstawie oceny zdolności kredytowej klienta i podstawowych parametrów kredytu, takich jak kwota, udział własny, proponowane zabezpieczenia. Podsumowując nasz oferta z poręczeniem EFI wyróżnia się: - obniżona ceną kredytu - obniżonym lub zerowym wkładem własnym kredytobiorcy - ustanawianiem zabezpieczenia na poręczeniu EFI i przedmiocie kredytowania - nie wymagamy dodatkowych zabezpieczeń. 13: stemar posiadam działkę budowlaną własną, czy możliwe jest uzyskanie poręczenia UE na wybudowanie i uruchomienie hotelu. Poza tym czy są dotacje unijne wspierające takie przedsięwzięcie? 13:09 37 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Tak, Pana projekt może zostać sfinansowany kredytem z poręczeniem EFI. W sprawie dotacji UE proponuję bezpośredni kontakt po czacie 13:01 38 AgnieszkaP A czy kredyt w ramach któregoś z Państwa produktu można otrzymać na wszelkiego rodzaju kursy, szkolenia zawodowe, które mają zwiększyć kompetencje pracowników firmy (i samego właściciela)? 13:08 38 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Jeśli miałby to być kredyt z poręczeniem EFI to niestety nie - co do zasady poręczenie może być udzielone tyko na inwestycje. Potrzeby, o których Pani pisze mogą być sfinansowane kredytem obrotowym, którego nie obejmują poręczenia EFI. 13: Czy udzielając kredytu (Bank) i poręczenia (UE) do oceny kredytobiorcy brana jest pod uwagę wyłącznie dotychczasowa działalność, czy możliwe jest także wzięcie pod uwagę przyszłych dochodów z inwestycji - piszę o zakupie (przejęciu) istniejącego przedsiębiorstwa z kontrakrem)? 13:18 39 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Dla oceny zdolności do spłaty zadłużenia bierzemy pod uwagę przyszłe dochody, jeśli będziecie Państwo mieli do tego kontrakty/ listy intencyjne, to takie dokumenty uwiarygadniają prognozowane dochody i są Państwa atutem.

8 13:06 40 juliuszp Proszę o przedstawienie oferty Państwa banku przy zakupie nieruchomości zabudowanej wartość około 1,8mln PLN oraz dalszych nakładach inwestycyjnych do wysokości 800 tys.pln 13:15 40 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Zrealizowanie takiej inwestycji z poręczeniem EFI obniży wymagany wkład własny do 15% całej kwoty przedsięwzięcia i umożliwi spłatę w okresie 10 lat. W zakresie szczegółów i możliwości finansowania tej transakcji, zapraszam do kontaktu z Doradcą Klienta w Centrum Biznesowym lub Oddziale Banku. 13:08 41 danstal Czy żeby skorzystać z kredytu z poręczeniem UE trzeba posiadać konto firmowe dla rachunku obrotowyego w Waszym banku? 13:23 41 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Zawarcie każdej umowy kredytowej dla kredytów firmowych, wiąże się z jego obsługą z rachunku bieżącego w Banku. 13:08 42 malu476 Wartość naszego projektu to 1,5M zł. Chcemy pozyskać na opracowanie i wdrożenie systemu zarządzania podmiotem służby zdrowia dotację w wys. 70% oraz uzyskać kredyt pomostowy na płynność w wys. ok. 700k zł. Z jaką wartością zabezpieczeń wymaganych przez Państwa należy się liczyć? Czy zabezpieczeniem może być cesja umowy na dofinansowanie (pyt. 35)? 13:59 42 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Rozumiem, że rozważamy tu ofertę Euro Ekspres Kredytu, nie objętą poręczeniem EFI. Cesja z umowy dotacji może stanowić jedyne zabezpieczenia jeśli w ocenia banku posiadacie Państwo bardzo dobra ocenę zdolności kredytowej, a kwota kredytu nie przekracza kwoty dotacji. Jeśli któryś z warunków nie będzie spełniony, to będziemy wymagać dodatkowych rzeczowych zabezpieczeń. 13:09 -- Marek Szymański,Fundusze Europejskie A propos pytania o finansowanie szkoleń - polecam także studiowanie szkoleń dofinansowanych w ramach programu Kapitał Ludzki. Wiele projektów szkoleniowych w ramach PO KL jest albo będzie realizowanych. 13:12 44 annakaminska Jakie są wymogi co do środka transportu aby ubiegać się o kredyt Auto Sezam? 13:20 44 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych W ramach oferty Auto Sezam standardowo finansujemy wszystkie rodzaje pojazdów, a podstawowym ograniczeniem jest wiek pojazdu, który nie może przekroczyć 12 lat w dniu ostatecznej spłaty kredytu 13:19 45 mmathias z kim należy się kontaktować w spawie domówienia szczegółów? wystarczy kontakt z oddziałem banku bph? 13:21 45 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Jeśli jest Pan/Pani już Klientem banku to wystarczy kontakt z Państwa opiekunem w oddziale lub Centrum Biznesowym. Jeśli nie, to zapraszam do bezpośredniego kontaktu po czacie przekażę informacje o najbliższej placówce, zapewniającej obsługę klientom komercyjnym.

9 13:19 46 Marta Bednarczyk A czy firma, która w pierwszym roku działalności wykazała straty (teraz jest w drugim), a prognozy są optymistyczne, może się ubiegać o ten kredyt? 13:25 46 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Mam zbyt mało informacji, aby jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Potrzebna jest szczegółowa ocena rachunku wyników i jego prognoz. Informacja po planowanych przychodach, czy macie Państwo jakieś długoterminowe kontrakty, jakie są perspektywy dla rynku, na którym Państwo działacie. Zatem trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo musi być ona poprzedzona oceną biznes planu. Mogę tylko powiedzieć, ze finansowanie takiego podmiotu nie jest z góry wykluczone. 13:19 47 jaba52 Jesteśmy instytutem badawczym planujemy uruchomienie innowacyjnej produkcji radiofarmaceutyków. Czy mamy szanse jako instytut uzyskać takie poręczenie? 13:26 47 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Jeśli prowadzicie Państwo zarobkową działalność gospodarczą, to możecie Państwo jak najbardziej skorzystać z oferty kredytowej z poręczeniem EFI. 13:21 48 emagserwis Jaki przedział czasowy (okres realizacji od - do)jest przewidziany na realizację inwestycji? Jaki okres przewidziany jest na spłatę? Jakie dokumenty potrzebne są do otrzymania kredytu z poręczeniem? 13:56 48 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Okres realizacji inwestycji to maksymalnie 2 lata. Całkowity okres kredytowania (realizacji i spłaty) nie może przekroczyć 10 lat. Okres 10 lat to maksymalny termin, na jaki udzielone jest poręczenie EFI. 13:24 49 Marta Bednarczyk Jak wygląda kwestia oprocentowania takiego kredytu? I inne opłaty? 13:34 49 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Poręczenie z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego jest bezpłatne dla kredytobiorców, dodatkowo skutkuje obniżeniem marży negocjowanej indywidualnie przy kredytach inwestycyjnych, przy zakupie pojazdów w ramach oferty Auto Sezam taka obniżka wynosi 0,7 pp, w porównaniu z ofertą standardową. Inne opłaty to prowizja przygotowawcza, która również występuje w ofercie standardowej i zgodnie z Taryfą wynosi 2%. 13:25 50 AgnieszkaP Czy jest jakiś okres między otrzymaniem kredytu, a rozpoczęciem jego spłaty? 13:51 50 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Okres spłaty zawsze związany jest z zakończeniem realizacji inwestycji, w przypadku finansowania przedsięwzięć okres realizacji może wynosić do 24 m-cy. 13:28 51 czy można stosować ww. poręczenie w montażu finansowym z dotacją inwestycyjną (pomoc publiczna) 13:44 51 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych

10 Tylko na sfinansowanie kosztów niekwalifikowalnych. Niestety EFI wykluczyło możliwość poręczenia kredytów przeznaczonych na finansowanie inwestycji wspartych środkami UE. 13:29 52 abaranczyk Czy do złożenia wniosku potrzebny będzie Biznes Plan; ewnt. od jakiej wysokości kredytu 13:41 52 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Biznes plan, opis realizowanego przedsięwzięcia wymagany będzie w przypadku modernizacji/rozbudowy środków trwałych oraz ich zakupu w kwocie powyżej 1 mln PLN. W przypadku finansowania do 1 mln PLN kredytobiorcy mogą liczyć na finansowanie w oparciu o uproszczone wymogi dokumentowe. 13:29 53 RafalJankowski WItam. ROzwazam mozliwosc sfinansowania zaawansowanej technologi ciągłej filtracji stopu polimeru. Jaki jest okres kredytowania oraz jak jest określana zdolność kredytowa? 13:47 53 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Okres spłaty kredytu to standardowo 10 lat, od momentu realizacji inwestycji. Zdolność kredytowa przedsiębiorstwa jest uzależniona przede wszystkim od osiągniętej w dwóch ostatnich okresach sprawozdawczych nadwyżki finansowej, w stosunku do planowanej kwoty kredytu i kwoty jego rocznej spłaty. Zapraszam do kontaktu z Doradcą Klienta w Centrum Biznesowym lub Oddziale Banku, który na podstawie danych finansowych jest w stanie przeprowadzić symulację dostępnej kwoty kredytu. 13:30 54 annakaminska Jak długo trwa (orientacyjnie) cała procedura od zgłoszenia się do Państwa do otrzymania środków? 13:38 54 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Cały proces kredytowy realizowany jest standardowo w okresie od 14 do 30 dni. Czas realizacji wniosku, zawsze uzależniony jest od złożoności transakcji i jej specyfiki. 13:30 55 danstal Czy pula środków jest ograniczona? Czy mają Państwo jakieś ramy czasowe, co do wypłaty środków w kredycie z poręczeniem? 13:36 55 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Planujemy udzielać kredytów z poręczeniem przez 3 kolejne lata, chyba że wcześniej wyczerpiemy pulę 600 mln zł 13: Niestety, nie widzę odpowiedzi na moje pytania. Jaka jest tego przyczyna? 13:39 56 Marek Szymański,Fundusze Europejskie Odpowiedzi znajdują się przy numerach pytań - proszę poszukać numerów 33 i 39. I odświeżyć ekran. Jeśli dalej będzie problem - co raczej jest mało prawdopodobne - proszę skontaktować się z redakcją Funduszy Europejskich (kontakt na stronie czasopisma) po zakończeniu czata. 56 Moderator Zadał Pan pytanie nr 33 oraz pytanie 39. Obydwa pytania doczekały się odpowiedzi. Proszę spróbować odświeżyć ekran (klawisz F5).

11 13:40 58 ALMARA Witam Czy mogę ubiegać sie o kredyt na budowę magazynu oraz terminala przeładunkowego? Czy firmy z branży spedycyjno- logistycznej mogą byc beneficjentami tego projektu? Czy jest limit kwotowy? 13:46 58 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych rmy z branży spedycyjno- logistycznej mogą byc beneficjentami poręczenie EFI. Jedyny wykluczenie dotyczy zakupu środków transportu. Co do zasady firmy zajmujące się świadczeniem usług towarowego transportu drogowego nie mogą zakupywać z kredytu poręczonego przez EFI środków transportu do świadczenia usług towarowego transportu drogowego. 13:43 59 Rafał Rozumiem, że wnioski o dofinansowanie składane do jakichkolwiek programów UE (POIG, RPO, POKL, JEREMIE) nie mogą być związane ofertą Europejskiego Banku Inwestycyjnego czy tak? Czyli takie przedsięwzięcia należy traktować oddzielnie. 13:51 59 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Przedmiotem dzisiejszego czatu są poręczenia Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego powiązane z ofertą kredytów udzielanych ze środków własnych Banku BPH. Co do zasady narzuconej przez EFI, poręczenia nie mogą udzielone na kredyty finansując projekty wsparte środkami UE. Takie projekty możemy kredytować w ramach standardowej oferty Banku, bez poręczenia EFI. 13: Dziękuję, już się pojawiły odpowiedzi. 13:45 60 Marek Szymański,Fundusze Europejskie Cieszymy się, że problem udało się rozwiązać. 13:44 61 AgnieszkaP Przeczytałam, że Program Ramowy na rzecz Konkurencyjności i Innowacji, z którym związany jest kredyt z poręczeniem, będzie trwał do Czyli o kredyt teżmożna starać się tylko w tym i przyszłym roku? 13:48 61 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych O kredyt z poręczeniem będzie można aplikować w Banku BPH do II 2015 r. Rok 2013 do końcowa data, do której instytucje finansowe mogą ubiegać się o status pośredników finansowych. 13:46 62 Marta Bednarczyk czy są jakieś "ograniczenia branżowe" dla tego typu kredytu? 13:48 62 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Z poręczenia EFI wykluczone są przede wszystkim branże: rolnictwo, rybołówstwo i górnictwo węglowe. 13:48 63 ALMARA Witam Czy przedsiębirstwa w formie spółek prawa handlowego mogą ubiegać się o to poręczenie? 13:52 63 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Jak najbardziej, żadna forma prawna nie jest wykluczona. 13:48 64 Renatalia

12 Witam. Nasza firma Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. jest w 100% spółką Gminną. Chcielibyśmy ubiegać się o dofinansowanie do budowy "podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego w ramach programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej".Czy możliwe jest uzyskanie kredytu inwestycyjnego?pozdrawiam 13:55 64 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Niestety nie spełniacie Państwo unijnej definicji MSP, a jest to warunkiem konieczny uzyskania poręczenia. Możemy zaproponować kredyt na standardowych zasadach, bez poręczenia EFI. 13:48 65 annakaminska Kredyt z poręczeniem EFI jest nowością - czy planują Państwo za jakiś czas podzielić się doświadczeniami z początków jego funkcjonowania? Pewnie "w praniu" wyjdzie na co ubiegający się o kredyt powinni zwrócić szczególną uwagę i na co przygotować. 14:03 65 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Oczywiście, że planujemy. Chcielibyśmy powtarzać czaty, aby za ich pośrednictwem zachęcać Państwa do skorzystania z oferty oraz dzielić się naszymi spostrzeżeniami. Zapraszam do lektury biuletynu, na łamach którego również będziemy na bieżąco informować o ofercie (http://www.bph.pl/pl/przydatne_informacje/ue/biuletyn). 13:52 66 aniakuka123 Czy do złożenia wniosku przy zakupie i adaptacji środka trwałego do 1 mln zł wymagany jest biznes plan? 13:54 66 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Zakup środków trwałych do 1 mln PLN nie wymaga biznes planu, w przypadku finansowania ich modernizacji wymagany jest opis przedsięwzięcia. 13:54 68 Rafał Czy możliwe jest sfinansowanie z kredytu EFI zakupu urządzeń przekazywanych w dzierżawę szkołom publicznym? Dotyczy drobnych urządzeń dla edukacji typu mobilny dziennik elektroniczny, table, tablica multimedialna. 14:01 68 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Jeżeli przedmiotem Państwa działalności jest wynajem takich środków trwałych i spełniacie Państwo definciję MSP, to tak. 13:55 69 RafalJankowski Czy środek transportu - samochód ciężarowy transportu specjalistycznego - tzwe hakowiec w firmie która nie świadczy zarobkowo usług transportowych i nie ma tej kategorii w PKD może zostac sfinansowany tym produktem kredytowym 14:04 69 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Tak, zakup specjalistycznych środków transportu może być objęty kredytem z poręczeniem. 13:55 70 aniakuka123 W przypadku zakupu nieruchomości produkcyjnej i jej adaptacji od kiedy rozpoczyna się spłata kredytu? 13:59 70 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Spłata kredytu rozpoczyna się po zrealizowaniu inwesycji.

13 13:59 71 ALMARA Rozumiem, że zakup gruntu, budowa, plany czyli cały projekt z przyległościami prawno administracyjnymi też może być objety poręczeniem? 14:03 71 Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Tak, cała inwestycja. 13:59 -- Marek Szymański,Fundusze Europejskie Szanowni Państwo - ostatnie 5 minut na zadawanie pytań. 14:00 73 Rafał Czy jest możliwość uzyskania karencji w spłacie kredytu, podobnie jak w JEREMIE? Jak długiej? 14:03 73 Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Karencja w okresie spłaty związana z realizacją inwestycji może wynosić do 24 m-cy. 14:04 -- Moderator Zamknięto listę pytań 14:07 -- Marek Szymański,Fundusze Europejskie Dziękujemy za tak liczny udział w czacie. Zapraszamy na kolejne. 14:08 -- Magdalena Typa,Dyrektor Działu Funduszy UE i programów publicznych Serdecznie dziękuję za Państwa udział w czacie. W razie dalszych pytań czy chęci bezpośredniej konsultacji zapraszam do kontaktu: tel :09 -- Maciej Surdyk,Dyrektor Departamentu Kredytów Komercyjnych Bardzo dziękujemy za udział w spotkaniu i wszystkie zadane pytania. Życzymy wielu udanych inwestycji poręczonych przez EFI. 14:09 -- Moderator Serdecznie dziękujemy Państwu za udział w spotkaniu, które właśnie dobiegło końca. Dziękujemy również ekspertom z Banku BPH, którzy zechcieli wspierać merytorycznie naszą dzisiejszą dyskusję. Zapis chatu można publikować wyłącznie po otrzymaniu zgody Redakcji i ustaleniu warunków tej publikacji. espotkania.fundusze-europejskie.pl

Co to jest poręczenie? Dolnośląskie Spotkanie Biznesowe. Wrocław, 21 maja 2014

Co to jest poręczenie? Dolnośląskie Spotkanie Biznesowe. Wrocław, 21 maja 2014 Dolnośląskie Spotkanie Biznesowe la Pracowników D Wrocław, 21 maja 2014 Co to jest poręczenie? Poręczenie POLFUND to zabezpieczenie spłaty kredytuustanawiane na podstawie przepisów kodeksu cywilnego W

Bardziej szczegółowo

PORĘCZENIA EUROPEJSKIEGO. Tomasz Kierzkowski Dyrektor Biura Funduszy UE i Programów Publicznych, Departament Klienta Biznesowego

PORĘCZENIA EUROPEJSKIEGO. Tomasz Kierzkowski Dyrektor Biura Funduszy UE i Programów Publicznych, Departament Klienta Biznesowego PORĘCZENIA EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU INWESTYCYJNEGO DLA MIKRO I MAŁYCH FIRM Tomasz Kierzkowski Dyrektor Biura Funduszy UE i Programów Publicznych, Departament Klienta Biznesowego 1 Dwie nowe umowy poręczeniowe

Bardziej szczegółowo

Oferta finansowania dla podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą z gwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego

Oferta finansowania dla podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą z gwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego Oferta finansowania dla podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą z gwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego Dolnośląskie Spotkania Biznesowe, maj 2014 r. ZESPÓŁ PRODUKTÓW KREDYTOWYCH KLIENTA

Bardziej szczegółowo

Dolnośląski Fundusz Gospodarczy Sp. z o.o. ze środków Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego w ramach Inicjatywy JEREMIE

Dolnośląski Fundusz Gospodarczy Sp. z o.o. ze środków Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego w ramach Inicjatywy JEREMIE Poręczenia Tytuł kredytowe prezentacji udzielane przez Dolnośląski Fundusz Gospodarczy Sp. z o.o. ze środków Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego w ramach Inicjatywy JEREMIE BGK Dolnośląski Fundusz Gospodarczy

Bardziej szczegółowo

700 milionów zł na innowacyjne projekty polskich firm. Polskie banki w 7.Programie ramowym UE

700 milionów zł na innowacyjne projekty polskich firm. Polskie banki w 7.Programie ramowym UE ŚNIADANIE PRASOWE: 700 milionów zł na innowacyjne projekty polskich firm. Polskie banki w 7.Programie ramowym UE 29 października 2013r. Warszawa, Klub Bankowca, ul. Smolna 6 0 KRAJOWY PUNKT KONTAKTOWY

Bardziej szczegółowo

CZĘŚĆ II. CPFE, Warszawa, 5 czerwca 2012r

CZĘŚĆ II. CPFE, Warszawa, 5 czerwca 2012r PROGRAM RAMOWY UE NA RZECZ KONKURENCYJNOŚCI I INNOWACJI 2007-2013 /CIP/ - ŹRÓDŁEM ATRAKCYJNEGO WSPARCIA BIZNESU CZĘŚĆ II CPFE, Warszawa, 5 czerwca 2012r 2 PORĘCZENIA EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU INWESTYCYJNEGO

Bardziej szczegółowo

Poręczenia kredytowe dla Mikro, Małych i Średnich i Europejski Przedsiębiorstw

Poręczenia kredytowe dla Mikro, Małych i Średnich i Europejski Przedsiębiorstw Poręczenia kredytowe dla Mikro, Małych i Średnich i Europejski Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny POLFUND Fundusz Poręczeń Kredytowych S.A. Prezentacja dla Pracowników Regionu - poręczenie kredytowe

Bardziej szczegółowo

PORĘCZENIA KREDYTOWE DLA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW. Małgorzata Andrzejewska Zachodniopomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych

PORĘCZENIA KREDYTOWE DLA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW. Małgorzata Andrzejewska Zachodniopomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych PORĘCZENIA KREDYTOWE DLA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW Małgorzata Andrzejewska Zachodniopomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych ZRFPK Sp. z o.o. w Krajowym Systemie Usług Podstawa prawna Rozporządzenie

Bardziej szczegółowo

Alior Bank S.A. produkty zmodyfikowane

Alior Bank S.A. produkty zmodyfikowane Alior Bank S.A. produkty zmodyfikowane Informacje wprowadzające Niniejsze zestawienie zawiera opis zmodyfikowanych produktów kredytowych dostępnych w Alior Bank S.A. w ramach projektu systemowego pt. Planowanie

Bardziej szczegółowo

Wsparcie na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej w ramach mechanizmów zwrotnych

Wsparcie na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej w ramach mechanizmów zwrotnych Wsparcie na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej w ramach mechanizmów zwrotnych Krystyna Kubiak Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Bardziej szczegółowo

Gwarancja de minimis

Gwarancja de minimis Gwarancja de minimis wsparcie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw Bank Gospodarstwa Krajowego, utworzony w 1924 r., jest jedynym bankiem państwowym w Polsce Misją BGK jest sprawna i efektywna

Bardziej szczegółowo

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego Departament Instrumentów Finansowych. *Pożyczki na rozwój firmy

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego Departament Instrumentów Finansowych. *Pożyczki na rozwój firmy Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego Departament Instrumentów Finansowych *Pożyczki na rozwój firmy Małopolski Fundusz Pożyczkowy oferuje korzystnie oprocentowane pożyczki z przeznaczeniem na rozwój

Bardziej szczegółowo

ROLA BANKU W POZYSKIWANIU WSPARCIA ZE ŚRODKÓW PUBLICZNYCH

ROLA BANKU W POZYSKIWANIU WSPARCIA ZE ŚRODKÓW PUBLICZNYCH ROLA BANKU W POZYSKIWANIU WSPARCIA ZE ŚRODKÓW PUBLICZNYCH Anna Frankowska Biuro Finansowania Przedsiębiorstw Bank BPH 23 września 2015 r. 1 Rola Banku w pozyskiwaniu wsparcia ze środków publicznych Euro

Bardziej szczegółowo

Informacje o Funduszu

Informacje o Funduszu od 8,49% Informacje o Funduszu Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy Sp. z o. o. jest instytucją pożyczkową wspierającą przedsiębiorców posiadających siedzibę lub prowadzącących działalność gospodarczą

Bardziej szczegółowo

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego Zasady udzielania pożyczek i poręczeń finansowych z Funduszy Europejskich Agnieszka Karłowicz Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego Centrum Wspierania Biznesu Augustów

Bardziej szczegółowo

Alior Bank S.A. produkty zmodyfikowane

Alior Bank S.A. produkty zmodyfikowane Alior Bank S.A. produkty zmodyfikowane Informacje wprowadzające Niniejsze zestawienie zawiera opis zmodyfikowanych produktów kredytowych dostępnych w Alior Bank S.A. w ramach projektu systemowego pt. Planowanie

Bardziej szczegółowo

Preferencyjne kredyty dla mikro i małych firm

Preferencyjne kredyty dla mikro i małych firm Preferencyjne kredyty dla mikro i małych firm Tomasz Kierzkowski, Dyrektor Biura Funduszy Unii Europejskiej i Programów Publicznych Warszawa, 6.09.2011 Unikalna oferta kredytowa dla mikro i małych firm

Bardziej szczegółowo

WIELKIE SPRAWY MAŁYCH FIRM. Preferencyjne finansowanie bankowe z udziałem funduszy UE dla firm

WIELKIE SPRAWY MAŁYCH FIRM. Preferencyjne finansowanie bankowe z udziałem funduszy UE dla firm Preferencyjne finansowanie bankowe z udziałem funduszy UE dla firm Preferencyjne finansowanie dla firm z udziałem funduszy UE Kredyt Technologiczny Kredyty z poręczeniem EFI Finansowanie działalności inwestycyjnej

Bardziej szczegółowo

Informacje o Funduszu

Informacje o Funduszu od 8,49% Informacje o Funduszu Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy Sp. z o. o. jest instytucją pożyczkową wspierającą przedsiębiorców posiadających siedzibę lub prowadzącących działalność gospodarczą

Bardziej szczegółowo

Napędzamy rozwój przedsiębiorstw

Napędzamy rozwój przedsiębiorstw Inicjatywa JEREMIE w województwie pomorskim - PRFPK Sp. z o.o. w procesie finansowania MŚP Inicjatywa JEREMIE dla rozwoju Pomorza Napędzamy rozwój przedsiębiorstw Realizacja operacji wg stanu na koniec

Bardziej szczegółowo

Nasza pożyczka sfinansuje Twój sukces

Nasza pożyczka sfinansuje Twój sukces Lubelska Fundacja Rozwoju Nasza pożyczka sfinansuje Twój sukces www.biznespozyczka.eu Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju działa na rynku od 2001 r. W 2013 r. udzieliliśmy przedsiębiorcom blisko

Bardziej szczegółowo

Credit Agricole Bank Polska oferta produktowa dla małych i średnich firm

Credit Agricole Bank Polska oferta produktowa dla małych i średnich firm Credit Agricole Bank Polska oferta produktowa dla małych i średnich firm Konferencja FRIG Zielona Góra 27.02.2012 Credit Agricole Bank Polska S.A. Bank Credit Agricole od 117 lat teraz także w Polsce.

Bardziej szczegółowo

Rozwój Twojego Biznesu z Bankiem Pekao S.A. - unijne instrumenty zwrotne dla przedsiębiorców. Gdańsk, 26 luty 2015r.

Rozwój Twojego Biznesu z Bankiem Pekao S.A. - unijne instrumenty zwrotne dla przedsiębiorców. Gdańsk, 26 luty 2015r. Rozwój Twojego Biznesu z Bankiem Pekao S.A. - unijne instrumenty zwrotne dla przedsiębiorców Gdańsk, 26 luty 2015r. Przewagi konkurencyjne Banku Pekao S.A. co nas wyróżnia? 5 Centra Bankowości dla Firm

Bardziej szczegółowo

Rozwój Twojego Biznesu z Bankiem Pekao S.A. - unijne instrumenty zwrotne dla przedsiębiorców. Poznań, 27 listopada 2014 r.

Rozwój Twojego Biznesu z Bankiem Pekao S.A. - unijne instrumenty zwrotne dla przedsiębiorców. Poznań, 27 listopada 2014 r. Rozwój Twojego Biznesu z Bankiem Pekao S.A. - unijne instrumenty zwrotne dla przedsiębiorców Poznań, 27 listopada 2014 r. Bank Pekao S.A. dostosowujemy się do zmian w otoczeniu rynkowym Klientów Przedsiębiorca

Bardziej szczegółowo

Czym są Fundusze Pożyczkowe?

Czym są Fundusze Pożyczkowe? od 7,76% Czym są Fundusze Pożyczkowe? Fundusze pożyczkowe - to organizacje pozarządowe o charakterze non-profit, których podstawowym celem jest wspomaganie i rozwój przedsiębiorczości w danym regionie.

Bardziej szczegółowo

OFERTA POŻYCZKOWA KARKONOSKIEJ AGENCJI ROZWOJU REGIONALNEGO S.A. ul. 1-go Maja 27, 58-500 Jelenia Góra. Tytuł prezentacji

OFERTA POŻYCZKOWA KARKONOSKIEJ AGENCJI ROZWOJU REGIONALNEGO S.A. ul. 1-go Maja 27, 58-500 Jelenia Góra. Tytuł prezentacji OFERTA POŻYCZKOWA KARKONOSKIEJ AGENCJI ROZWOJU REGIONALNEGO S.A. ul. 1-go Maja 27, 58-500 Jelenia Góra Tytuł prezentacji BGK Dr Sylwester Urbański Członek Zarządu KARR S.A. Fundusz pożyczkowy, utworzony

Bardziej szczegółowo

Czym są Fundusze Pożyczkowe?

Czym są Fundusze Pożyczkowe? od 7,76% Czym są Fundusze Pożyczkowe? Fundusze pożyczkowe- to organizacje pozarządowe o charakterze non-profit, których podstawowym celem jest wspomaganie i rozwój przedsiębiorczości w danym regionie.

Bardziej szczegółowo

Fundusz Kredytu Technologicznego jako źródło finansowania nowych technologii. Katowice, sierpień 2006 rok

Fundusz Kredytu Technologicznego jako źródło finansowania nowych technologii. Katowice, sierpień 2006 rok Fundusz Kredytu Technologicznego jako źródło finansowania nowych technologii Katowice, sierpień 2006 rok 1 Podstawa prawna funkcjonowania Funduszu Kredytu Technologicznego Ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku

Bardziej szczegółowo

Aktualna sytuacja na rynku kredytowym dla firm w Polsce i możliwe scenariusze na przyszłość

Aktualna sytuacja na rynku kredytowym dla firm w Polsce i możliwe scenariusze na przyszłość Aktualna sytuacja na rynku kredytowym dla firm w Polsce i możliwe scenariusze na przyszłość Tomasz Kierzkowski Departament Klienta Biznesowego 23 maja 2013 Plan prezentacji Fundusze unijne i kredyty dla

Bardziej szczegółowo

Oferta kredytowa dla Klientów Firmowych

Oferta kredytowa dla Klientów Firmowych Oferta kredytowa dla Klientów Firmowych Polbank EFG S.A. po raz czwarty najlepszym bankiem dla Firm według miesięcznika Forbes najprostszy sposób zwiększania obrotów Twojej firmy Monika Stec dyrektor placówki

Bardziej szczegółowo

Kredyt EKO INWESTYCJE w ramach Programu NFOŚiGW

Kredyt EKO INWESTYCJE w ramach Programu NFOŚiGW Dr Daria Zielińska Główny Ekolog ds. Klientów Korporacyjnych Centrum Korporacyjne w Poznaniu Kredyt EKO INWESTYCJE w ramach Programu NFOŚiGW Inwestycje energooszczędne w małych i średnich przedsiębiorstwach

Bardziej szczegółowo

Jak instytucje finansowe mogą skorzystać z unijnego wsparcia? Wpisany przez Joanna Dąbrowska

Jak instytucje finansowe mogą skorzystać z unijnego wsparcia? Wpisany przez Joanna Dąbrowska Jednym z programów, w którym uwzględniono potrzeby małych i średnich przedsiębiorców jest Program Ramowy na Rzecz Konkurencyjności i Innowacji 2007-2013. Obok programów o zasięgu krajowym, do dyspozycji

Bardziej szczegółowo

Fundusz Regionu Wałbrzyskiego. Tytuł prezentacji. Wsparcie dla firm. nowe środki unijne w ramach Inicjatywy JEREMIE. www.frw.pl

Fundusz Regionu Wałbrzyskiego. Tytuł prezentacji. Wsparcie dla firm. nowe środki unijne w ramach Inicjatywy JEREMIE. www.frw.pl Unijne Pożyczki dla Dolnośląskich Przedsiębiorców Fundusz Regionu Wałbrzyskiego Tytuł prezentacji Wsparcie dla firm nowe środki unijne w ramach Inicjatywy JEREMIE www.frw.pl Fundusz Regionu Wałbrzyskiego

Bardziej szczegółowo

POŻYCZKI NA ROZWÓJ I ZAŁOŻENIE DZIAŁALNOŚCI W WOJ. LUBELSKIM

POŻYCZKI NA ROZWÓJ I ZAŁOŻENIE DZIAŁALNOŚCI W WOJ. LUBELSKIM POŻYCZKI NA ROZWÓJ I ZAŁOŻENIE DZIAŁALNOŚCI W WOJ. LUBELSKIM Kinga Wargocka Ascend Consulting Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S. A http://www.barr.org.pl Pożyczki z RPO WL: Podmioty uprawnione

Bardziej szczegółowo

Jeden z największych banków Europy Środkowo-Wschodniej, należący do Grupy UniCredit wiodącej międzynarodowej instytucji finansowej w Europie.

Jeden z największych banków Europy Środkowo-Wschodniej, należący do Grupy UniCredit wiodącej międzynarodowej instytucji finansowej w Europie. Oferta dla rolników O BANKU Jeden z największych banków Europy Środkowo-Wschodniej, należący do Grupy UniCredit wiodącej międzynarodowej instytucji finansowej w Europie. Działa w Polsce od ponad 80 lat

Bardziej szczegółowo

* Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Zabronione jest kopiowanie oraz modyfikowanie prezentacji bez zgody autora.

* Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Zabronione jest kopiowanie oraz modyfikowanie prezentacji bez zgody autora. * Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Zabronione jest kopiowanie oraz modyfikowanie prezentacji bez zgody autora. od 7,76% Czym jest MRFP? Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy

Bardziej szczegółowo

Waldemar Długiński Dyrektor Programu Mikrofinansowania Pomorski Fundusz PoŜyczkowy Sp. z o.o. Gdańsk, dnia 1 grudnia 2011r.

Waldemar Długiński Dyrektor Programu Mikrofinansowania Pomorski Fundusz PoŜyczkowy Sp. z o.o. Gdańsk, dnia 1 grudnia 2011r. Fundusze, konkursy, dotacje szanse i moŝliwości dla przedsiębiorców w roku 2012 Waldemar Długiński Dyrektor Programu Mikrofinansowania Pomorski Fundusz PoŜyczkowy Sp. z o.o. Gdańsk, dnia 1 grudnia 2011r.

Bardziej szczegółowo

Współpraca Banku PKO BP SA i Dolnośląskiego Funduszu Gospodarczego Sp. z o.o.

Współpraca Banku PKO BP SA i Dolnośląskiego Funduszu Gospodarczego Sp. z o.o. Poręczenia kredytowe udzielane przez Dolnośląski Fundusz Gospodarczy Sp. z o.o. ze środków Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego. Współpraca Banku PKO BP SA i Dolnośląskiego Funduszu Gospodarczego Sp.

Bardziej szczegółowo

Wsparcie polskiego biznesu, możliwe w ramach Programu CIP 2007-2013. PSAB-I, Gliwice, Kapitał na innowacje 14 listopada 2012 r.

Wsparcie polskiego biznesu, możliwe w ramach Programu CIP 2007-2013. PSAB-I, Gliwice, Kapitał na innowacje 14 listopada 2012 r. Wsparcie polskiego biznesu, możliwe w ramach Programu CIP 2007-2013 Krajowy Punkt Kontaktowy Programu CIP, Instrumenty finansowe dla MŚP PSAB-I, Gliwice, Kapitał na innowacje 14 listopada 2012 r. Program

Bardziej szczegółowo

Regionalny Fundusz Pożyczkowy. Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Regionalny Fundusz Pożyczkowy. Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Regionalny Fundusz Pożyczkowy Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. . Fundusz przeznaczony jest na wspomaganie inwestycji, realizowanych na terenie województwa łódzkiego, przez mikro, małych i średnich

Bardziej szczegółowo

Inicjatywa JEREMIE. Poza dotacyjna forma wsparcia szansą rozwoju dla przedsiębiorców.

Inicjatywa JEREMIE. Poza dotacyjna forma wsparcia szansą rozwoju dla przedsiębiorców. Inicjatywa JEREMIE Tytuł prezentacji Poza dotacyjna forma wsparcia szansą rozwoju dla przedsiębiorców. BGK Miasto, data Co to jest JEREMIE? Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises Wspólne

Bardziej szczegółowo

Do 15 mln zł dla Twojej firmy na preferencyjnych warunkach!

Do 15 mln zł dla Twojej firmy na preferencyjnych warunkach! Do 15 mln zł dla Twojej firmy na preferencyjnych warunkach! + darmowe doradztwo JAK POZYSKAĆ DOTACJĘ Z UE DLA KOGO SKIEROWANY JEST PROJEKT? Projekt skierowany jest do mikro, małych oraz średnich firm z

Bardziej szczegółowo

12:33 4 801626167 JAKA JEST MOŻLIWOŚĆ SFINANSOWANIA BUDOWY MAŁEJ STACJI PALIW.JAEŚLI TAK TO NA JAKICH WARUNKACH

12:33 4 801626167 JAKA JEST MOŻLIWOŚĆ SFINANSOWANIA BUDOWY MAŁEJ STACJI PALIW.JAEŚLI TAK TO NA JAKICH WARUNKACH Zapis espotkania: Kredyty inwestycyjne dla firm z poręczeniem Unii Europejskiej 12:31 -- Moderator Szanowni Państwo, po raz kolejny zapraszamy do udziału w czacie internetowym poświęconym zagadnieniom

Bardziej szczegółowo

BANK OCHRONY ŚRODOWISKA S.A.

BANK OCHRONY ŚRODOWISKA S.A. BANK OCHRONY ŚRODOWISKA S.A. Rola Banku Ochrony Środowiska we wspieraniu inwestycji wykorzystujących odnawialne źródła energii Odnawialne źródła energii: szansa i wyzwanie POLEKO 2007 POLSKI SYSTEM FINANSOWANIA

Bardziej szczegółowo

Poręczenia Kredytów na działalność gospodarczą dla mikro, małych i średnich firm. Lublin 24-11-2006

Poręczenia Kredytów na działalność gospodarczą dla mikro, małych i średnich firm. Lublin 24-11-2006 Poręczenia Kredytów na działalność gospodarczą dla mikro, małych i średnich firm Lublin 24-11-2006 Geneza Lubelskiego Funduszu Poręczeń Sp. z o. o. -Polsko-Brytyjski Program Rozwoju Przedsiębiorczości

Bardziej szczegółowo

Pożyczki udzielane są również firmom na starcie, nie posiadającym ze względu na krótki staż, zdolności kredytowej.

Pożyczki udzielane są również firmom na starcie, nie posiadającym ze względu na krótki staż, zdolności kredytowej. Pożyczki Unii Europejskiej przeznaczone na wspieranie przedsiębiorczości w państwach członkowskich UE to coraz bardziej popularna forma finansowania inwestycji przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Bardziej szczegółowo

Nowe możliwości inwestowania w Toruniu przy wsparciu zewnętrznych źródeł finansowania. Tereny inwestycyjne, Fundusze Europejskie. Inicjatywa JEREMIE,

Nowe możliwości inwestowania w Toruniu przy wsparciu zewnętrznych źródeł finansowania. Tereny inwestycyjne, Fundusze Europejskie. Inicjatywa JEREMIE, Nowe możliwości inwestowania w Toruniu przy wsparciu zewnętrznych źródeł finansowania. Tereny inwestycyjne, Fundusze Europejskie Inicjatywa JEREMIE, Toruń 14 czerwca 2011 r. Projekt jest finansowany ze

Bardziej szczegółowo

Nowy kredyt technologiczny

Nowy kredyt technologiczny Nowy kredyt technologiczny premia dla innowacji Maj 2009 Kredyt technologiczny Kredyt technologiczny jako element Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007 2013 System wdrażania Najważniejsze

Bardziej szczegółowo

Inicjatywa JESSICA na Mazowszu

Inicjatywa JESSICA na Mazowszu Inicjatywa JESSICA na Mazowszu Marek Szczepański, Dyrektor Zarządzający Pionem Funduszy Europejskich, BGK Anna Gajewska, Zastępca Dyrektora Departamentu Programów Europejskich, BGK Warszawa, 26 września

Bardziej szczegółowo

Działanie 4.3 Kredyt technologiczny. w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Działanie 4.3 Kredyt technologiczny. w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 4.3 Kredyt technologiczny w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka PO Innowacyjna Gospodarka 4.3 Kredyt technologiczny Jest jednym z działań należących do Programu Operacyjnego Innowacyjna

Bardziej szczegółowo

Fundusz Regionu Wałbrzyskiego. Tytuł prezentacji. - innowacyjne źródło finansowania Przedsiębiorstw na Dolnym Śląsku. www.frw.pl

Fundusz Regionu Wałbrzyskiego. Tytuł prezentacji. - innowacyjne źródło finansowania Przedsiębiorstw na Dolnym Śląsku. www.frw.pl Unijne Pożyczki dla Dolnośląskich Przedsiębiorców Fundusz Regionu Wałbrzyskiego Tytuł prezentacji - innowacyjne źródło finansowania Przedsiębiorstw na Dolnym Śląsku www.frw.pl Fundusz Regionu Wałbrzyskiego

Bardziej szczegółowo

Pożyczki dla sektora MŚP w ramach Inicjatywy JEREMIE

Pożyczki dla sektora MŚP w ramach Inicjatywy JEREMIE Inicjatywa JEREMIE dla rozwoju innowacyjnej Wielkopolski Starostwo Powiatowe w Koninie Pożyczki dla sektora MŚP w ramach Inicjatywy JEREMIE 24.03.2014r. Konin Bank Gospodarstwa Krajowego Inicjatywa JEREMIE

Bardziej szczegółowo

Podstawowe informacje dotyczące poddziałania 3.2.2 POIR Kredyt na innowacje technologiczne

Podstawowe informacje dotyczące poddziałania 3.2.2 POIR Kredyt na innowacje technologiczne Podstawowe informacje dotyczące poddziałania 3.2.2 POIR Kredyt na innowacje technologiczne (DAWNY KREDYT TECHNOLOGICZNY) ORGANIZOWANEGO PRZEZ BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO W RAMACH PROGRAMU OPERACYJNEGO

Bardziej szczegółowo

Finansowanie inwestycji proekologicznych i innowacyjnych przez Bank Ochrony Środowiska S.A.

Finansowanie inwestycji proekologicznych i innowacyjnych przez Bank Ochrony Środowiska S.A. Olsztyn; 14 marca 2012 r. Bank Ochrony Środowiska SA Lucyna Cywińska-Konopka Główny Ekolog Finansowanie inwestycji proekologicznych i innowacyjnych przez Bank Ochrony Środowiska S.A. Formy finansowania

Bardziej szczegółowo

PREFERENCYJNE FINANSOWANIE MAŁYCH I ŚREDNICH FIRM. GIZELA GORĄCZYŃSKA Gdańsk 24/11/2016

PREFERENCYJNE FINANSOWANIE MAŁYCH I ŚREDNICH FIRM. GIZELA GORĄCZYŃSKA Gdańsk 24/11/2016 PREFERENCYJNE FINANSOWANIE MAŁYCH I ŚREDNICH FIRM GIZELA GORĄCZYŃSKA Gdańsk 24/11/2016 Agenda PREFERENCYJNE FINANSOWANIE MŚP KREDYT TECHNOLOGICZNY KREDYT UNIA + KREDYT INWESTYCYJNY EBI PROGRAM POLSEFF

Bardziej szczegółowo

Czym jest kredyt hipoteczny i jakie mamy jego rodzaje?

Czym jest kredyt hipoteczny i jakie mamy jego rodzaje? Czym jest kredyt hipoteczny i jakie mamy jego rodzaje? Autor: Przemysław Mudel p.mudel@niezaleznydoradca.pl Copyright 2007 Przemysław Mudel Edycja z dnia: 02 stycznia 2012 W ostatnim okresie nastąpiło

Bardziej szczegółowo

Finansowanie projektów biogazowych przez. Bank Ochrony Środowiska S.A.

Finansowanie projektów biogazowych przez. Bank Ochrony Środowiska S.A. Warszawa, 24-25 marca 2011 Iwetta Markiewicz Bank Ochrony Środowiska S.A. Finansowanie projektów biogazowych przez Bank Ochrony Środowiska S.A. Energia z odpadów Produkcja biogazu model szwedzki DOŚWIADCZENIA

Bardziej szczegółowo

KREDYTY PREFERENCYJNE JUŻ DOSTĘPNE W NASZYM BANKU!!! PREFERENCYJNE LINIE KREDYTOWE: z dopłatami do oprocentowania

KREDYTY PREFERENCYJNE JUŻ DOSTĘPNE W NASZYM BANKU!!! PREFERENCYJNE LINIE KREDYTOWE: z dopłatami do oprocentowania KREDYTY PREFERENCYJNE JUŻ DOSTĘPNE W NASZYM BANKU!!! PREFERENCYJNE LINIE KREDYTOWE: z dopłatami do oprocentowania RR Z PR K01 K02 na inwestycje w rolnictwie i rybactwie na zakup ziemi (formuła de minimis)

Bardziej szczegółowo

O jaką pożyczkę mogę się ubiegać w Pomorskim Funduszu Pożyczkowym? Jak długo muszę prowadzić działalność gospodarczą, aby móc starać się o pożyczkę?

O jaką pożyczkę mogę się ubiegać w Pomorskim Funduszu Pożyczkowym? Jak długo muszę prowadzić działalność gospodarczą, aby móc starać się o pożyczkę? Pomorski Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o.: O jaką pożyczkę mogę się ubiegać w Pomorskim Funduszu Pożyczkowym? Najważniejsze: Pożyczka musi być przeznaczona. Maksymalna na kwota cele związane pożyczki to z

Bardziej szczegółowo

OFERTA POśYCZKOWA KARKONOSKIEJ AGENCJI ROZWOJU REGIONALNEGO S.A. ul. 1-go Maja 27, 58-500 Jelenia Góra. Tytuł prezentacji BGK

OFERTA POśYCZKOWA KARKONOSKIEJ AGENCJI ROZWOJU REGIONALNEGO S.A. ul. 1-go Maja 27, 58-500 Jelenia Góra. Tytuł prezentacji BGK OFERTA POśYCZKOWA KARKONOSKIEJ AGENCJI ROZWOJU REGIONALNEGO S.A. ul. 1-go Maja 27, 58-500 Jelenia Góra Tytuł prezentacji BGK Natalia Łaba KARR S.A. Fundusz PoŜyczkowy przez 20 lat swojej działalności jest

Bardziej szczegółowo

Pożyczki dla przedsiębiorców

Pożyczki dla przedsiębiorców Pożyczki dla przedsiębiorców Tytuł prezentacji Województwa Dolnośląskiego BGK Miasto, Wrocław, data 09-2011 Polska Fundacja Przedsiębiorczości (PFP) z siedzibą w Szczecinie funkcjonuje od 1997 roku i jest

Bardziej szczegółowo

Gwarancje i poręczenia BGK wspierające rozwój przedsiębiorczości na szczeblu regionalnym. Centrum Poręczeń i Gwarancji Warszawa, 2012 r.

Gwarancje i poręczenia BGK wspierające rozwój przedsiębiorczości na szczeblu regionalnym. Centrum Poręczeń i Gwarancji Warszawa, 2012 r. Gwarancje i poręczenia BGK wspierające rozwój przedsiębiorczości na szczeblu regionalnym Centrum Poręczeń i Gwarancji Warszawa, 2012 r. Oferta Banku Gospodarstwa Krajowego dla Przedsiębiorców, Fundacji

Bardziej szczegółowo

BZ WBK LEASING S.A. 07-03-2014 Kowary

BZ WBK LEASING S.A. 07-03-2014 Kowary BZ WBK LEASING S.A. 07-03-2014 Kowary Spis treści 1. Kim jesteśmy 2. Zalety leasingu jako formy finansowania 3. Leasing operacyjny, leasing finansowy 3. Co oferujemy Klientowi 4. Przewagi konkurencyjne

Bardziej szczegółowo

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Departament Pożyczek i Poręczeń. Targi Energii; Jachranka

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Departament Pożyczek i Poręczeń. Targi Energii; Jachranka Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Departament Pożyczek i Poręczeń Fundusz pożyczkowy ARP S.A. dla MŚP na finansowanie przedsięwzięć przeznaczonych na poprawę efektywności energetycznej Piotr Żbikowski Targi

Bardziej szczegółowo

Fundusze Pożyczkowe alternatywnym źródłem finansowania sektora MSP oraz szansą na rozwój regionalnej przedsiębiorczości.

Fundusze Pożyczkowe alternatywnym źródłem finansowania sektora MSP oraz szansą na rozwój regionalnej przedsiębiorczości. od 7,76% Fundusze Pożyczkowe alternatywnym źródłem finansowania sektora MSP oraz szansą na rozwój regionalnej przedsiębiorczości. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego

Bardziej szczegółowo

ŁÓDZKA AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO. Izabela Witaszek Dyrektor Departamentu Doradztwa dla Biznesu i Sektora Publicznego

ŁÓDZKA AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO. Izabela Witaszek Dyrektor Departamentu Doradztwa dla Biznesu i Sektora Publicznego ŁÓDZKA AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO Izabela Witaszek Dyrektor Departamentu Doradztwa dla Biznesu i Sektora Publicznego KIM JESTEŚMY? Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. jest spółką akcyjną stworzoną

Bardziej szczegółowo

LIMIT KREDYTOWY WIELOCELOWY

LIMIT KREDYTOWY WIELOCELOWY LIMIT KREDYTOWY WIELOCELOWY Konin, 24.02.2015r. Regionalne Centrum Korporacyjne w Kaliszu Agenda Definicja i podstawowe cechy produktu Funkcjonowanie produktu Analiza przykładowego rozwiązania Korzyści

Bardziej szczegółowo

Instrumenty obniżające ryzyko finansowania przedsiębiorstw. Warszawa 10 grudnia 2008 r.

Instrumenty obniżające ryzyko finansowania przedsiębiorstw. Warszawa 10 grudnia 2008 r. Instrumenty obniżające ryzyko finansowania przedsiębiorstw Warszawa 10 grudnia 2008 r. Bank Gospodarstwa Krajowego Bank państwowy z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze jednostek centralnych, samorządów

Bardziej szczegółowo

Instrumenty dłużne na preferencyjnych warunkach dla innowacyjnych firm

Instrumenty dłużne na preferencyjnych warunkach dla innowacyjnych firm Deutsche Bank Instrumenty dłużne na preferencyjnych warunkach dla innowacyjnych firm Europejski Fundusz Inwestycyjny Deutsche Bank 1 Gwarancje z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) Deutsche Bank

Bardziej szczegółowo

Finansowanie inwestycji MŚP przez instrumenty zwrotne rekomendacje dla perspektywy finansowej 2014-2020 w oparciu o programy UE

Finansowanie inwestycji MŚP przez instrumenty zwrotne rekomendacje dla perspektywy finansowej 2014-2020 w oparciu o programy UE Finansowanie inwestycji MŚP przez instrumenty zwrotne rekomendacje dla perspektywy finansowej 2014-2020 w oparciu o programy UE realizowane przez Bank Pekao SA Katowice, 16 maja 2014 Dużo większa rola

Bardziej szczegółowo

FUNDUSZE ZWROTNE DLS MŚP W PERSPEKTYWIE BUDŻETOWEJ 2015-2016

FUNDUSZE ZWROTNE DLS MŚP W PERSPEKTYWIE BUDŻETOWEJ 2015-2016 FUNDUSZE ZWROTNE DLS MŚP W PERSPEKTYWIE BUDŻETOWEJ 2015-2016 LWÓWEK 12-08- Malta, 2015 luty r. 2013 Informacje o FRIPWW S.A. (Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego S.A. w Poznaniu) Data

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Załącznik nr 1g do Standardu IF nr 7 Bank BGŻ produkty zmodyfikowane Informacje wprowadzające Niniejsze zestawienie zawiera opis zmodyfikowanych produktów Banku BGŻ włączonych do oferty produktowej projektu

Bardziej szczegółowo

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Koninie

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Koninie Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Koninie Planujesz rozpoczęcie lub rozwój działalności? Chcesz być konkurencyjny na rynku? Masz innowacyjny pomysł na inwestycję? ZAPRASZAMY!!! Sieć Punktów Funduszy

Bardziej szczegółowo

Wsparcie przedsiębiorców w ramach inicjatywy JEREMIE Poręczenie najefektywniejszą formą zabezpieczenia kredytów

Wsparcie przedsiębiorców w ramach inicjatywy JEREMIE Poręczenie najefektywniejszą formą zabezpieczenia kredytów Wsparcie przedsiębiorców w ramach inicjatywy JEREMIE Poręczenie najefektywniejszą formą zabezpieczenia kredytów KONIN 24 MARZEC 2014 Informacje o FRIPWW S.A. (Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego

Bardziej szczegółowo

Czym są Fundusze Pożyczkowe?

Czym są Fundusze Pożyczkowe? od 7,76% Czym są Fundusze Pożyczkowe? Fundusze pożyczkowe- to organizacje pozarządowe o charakterze non-profit, których podstawowym celem jest wspomaganie i rozwój przedsiębiorczości w danym regionie.

Bardziej szczegółowo

Każda Twoja inwestycja służy ochronie środowiska. Kupuj, buduj, remontuj.

Każda Twoja inwestycja służy ochronie środowiska. Kupuj, buduj, remontuj. Każda Twoja inwestycja służy ochronie środowiska. Kupuj, buduj, remontuj. Nie zaprzepaść szansy rozwoju swojej Firmy i skorzystaj z pożyczek udzielanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki

Bardziej szczegółowo

Instrumenty wsparcia przedsiębiorczości aktualne oferty i perspektywy

Instrumenty wsparcia przedsiębiorczości aktualne oferty i perspektywy Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi Instrumenty wsparcia przedsiębiorczości aktualne oferty i perspektywy Giżycko 19 czerwca 2012 roku 1 31 lipca 1998 w Sądzie Rejonowym dla Miasta

Bardziej szczegółowo

Finansowanie strukturalne nieruchomości oferowane przez PKO Bank Polski S.A. WARSZAWA 19 MARCA 2012 Przygotował: Edmund Cumber

Finansowanie strukturalne nieruchomości oferowane przez PKO Bank Polski S.A. WARSZAWA 19 MARCA 2012 Przygotował: Edmund Cumber Finansowanie strukturalne nieruchomości oferowane przez PKO Bank Polski S.A. WARSZAWA 19 MARCA 2012 Przygotował: Edmund Cumber Departament Finansowania Projektów Inwestycyjnych zajmuje się udzielaniem

Bardziej szczegółowo

Nie polegaj na finansowaniu pomostowym

Nie polegaj na finansowaniu pomostowym Możliwość prefinansowania dotacji i współfinansowania inwestycji kredytem jest coraz chętniej wykorzystywana również przez podmioty państwowe i samorządowe. Coraz chętniej inwestorzy tworzą naprawdę ogromne

Bardziej szczegółowo

Regulamin udzielania Kredytu Inwestycyjnego dla firm w ramach bankowości detalicznej mbanku S.A. Obowiązuje od 25.11.2013r.

Regulamin udzielania Kredytu Inwestycyjnego dla firm w ramach bankowości detalicznej mbanku S.A. Obowiązuje od 25.11.2013r. Regulamin udzielania Kredytu Inwestycyjnego dla firm w ramach bankowości detalicznej mbanku S.A. Obowiązuje od 25.11.2013r. 0 Spis treści I. Postanowienia ogólne.... 2 II. Podstawowe zasady kredytu inwestycyjnego...2

Bardziej szczegółowo

Program Samorządowa Polska mechanizm wspierania lokalnej przedsiębiorczości. Karlino, 9 lipca 2013 roku

Program Samorządowa Polska mechanizm wspierania lokalnej przedsiębiorczości. Karlino, 9 lipca 2013 roku Program Samorządowa Polska mechanizm wspierania lokalnej przedsiębiorczości Karlino, 9 lipca 2013 roku Program Samorządowa Polska współpraca na rzecz przedsiębiorczości Samorząd terytorialny Samorząd gospodarczy

Bardziej szczegółowo

Regulamin udzielania Kredytu inwestycyjnego dla firm w ramach bankowości detalicznej mbanku S.A. Obowiązuje od 03.12.2015r.

Regulamin udzielania Kredytu inwestycyjnego dla firm w ramach bankowości detalicznej mbanku S.A. Obowiązuje od 03.12.2015r. Regulamin udzielania Kredytu inwestycyjnego dla firm w ramach bankowości detalicznej mbanku S.A. Obowiązuje od 03.12.2015r. 0 Spis treści I. Postanowienia ogólne.... 2 II. Podstawowe zasady kredytu inwestycyjnego...2

Bardziej szczegółowo

Inicjatywa JEREMIE instrumenty zwrotne dla rozwoju MŚP

Inicjatywa JEREMIE instrumenty zwrotne dla rozwoju MŚP Inicjatywa JEREMIE instrumenty zwrotne dla rozwoju MŚP Konin, 24 marca 2014 r. BGK jedyny Bank Państwowy w Polsce założony w 1924 r. www.jeremie.com.pl 2 Bank Gospodarstwa Krajowego, utworzony w 1924 r.,

Bardziej szczegółowo

KREDYTY HIPOTECZNE ING BANK S.A.

KREDYTY HIPOTECZNE ING BANK S.A. KREDYTY HIPOTECZNE ING BANK S.A. 2 SPIS TREŚCI PRZEZNACZENIE KREDYTU...3 WIEK KREDYTOBIORCY...4 AKCEPTOWANE ŹRÓDŁO DOCHODÓW...4 OKRES KREDYTOWANIA...5 MAKSYMALNA KWOTA KREDYTU...5 MINIMALNA KWOTA KREDYTU...5

Bardziej szczegółowo

www.pozyczki.kujawsko-pomorskie.pl

www.pozyczki.kujawsko-pomorskie.pl Pożyczki i poręczenia na inwestycje realizowane przez K-PFP sp. z o.o. oraz TFPK sp. z o.o. przy wykorzystaniu środków pochodzących z RPO WK-P na lata 2007-2013 z uwzględnieniem Inicjatywy JEREMIE Toruń

Bardziej szczegółowo

Fundusze pożyczkowe Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego oferta dla małopolskich Przedsiębiorców. www.marr.pl

Fundusze pożyczkowe Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego oferta dla małopolskich Przedsiębiorców. www.marr.pl Fundusze pożyczkowe Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego oferta dla małopolskich Przedsiębiorców O Agencji Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego Założona w 1993 roku w celu rewitalizacji zdegradowanych

Bardziej szczegółowo

Warunki uzyskania w Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa Jednostkowego Poręczenia MFP w ramach Limitu Poręczenia Portfelowego.

Warunki uzyskania w Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa Jednostkowego Poręczenia MFP w ramach Limitu Poręczenia Portfelowego. Warunki uzyskania w Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa Jednostkowego Poręczenia MFP w ramach Limitu Poręczenia Portfelowego. 1. 1. Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa udziela mikroprzedsiębiorstwom

Bardziej szczegółowo

Czym jest poręczenie???

Czym jest poręczenie??? Spotkanie dla przedsiębiorców grudzień 2008 r. Czym jest poręczenie??? Definicja poręczenia Poręczenie według prawa cywilnego - jest to najdogodniejsza i zarazem najczęściej stosowana forma prawnego zabezpieczenia

Bardziej szczegółowo

Rządowe programy dostępne w BGK

Rządowe programy dostępne w BGK Rządowe programy dostępne w BGK Radosław Stępień Wiceprezes - Pierwszy Zastępca Prezesa Zarządu Bank Gospodarstwa Krajowego Kraków, 15 czerwca 2015 r. Bank Gospodarstwa Krajowego Bank Gospodarstwa Krajowego,

Bardziej szczegółowo

Warmińsko-Mazurski Fundusz Poręczenia Kredytowe Sp. z o.o. w Działdowie. GiŜycko 19.06. 2012 rok

Warmińsko-Mazurski Fundusz Poręczenia Kredytowe Sp. z o.o. w Działdowie. GiŜycko 19.06. 2012 rok Warmińsko-Mazurski Fundusz Poręczenia Kredytowe Sp. z o.o. w Działdowie GiŜycko 19.06. 2012 rok Poręczenia kredytowe są jednym z najbardziej tradycyjnych i popularnych instrumentów finansowych stosowanych

Bardziej szczegółowo

PREFERENCYJNE POŻYCZKI ZE ŚRODKÓW UE PROFESJONALNE SPORZĄDZANIE BIZNES PLANÓW

PREFERENCYJNE POŻYCZKI ZE ŚRODKÓW UE PROFESJONALNE SPORZĄDZANIE BIZNES PLANÓW DOTACJE KREDYTY PREFERENCYJNE POŻYCZKI ZE ŚRODKÓW UE PROFESJONALNE SPORZĄDZANIE BIZNES PLANÓW Prometeusz Euro Sp. z o.o. TWÓJ PARTNER W BIZNESIE , Parę słów o firmie Prometeusz: 15 lat doświadczenia założyciela

Bardziej szczegółowo

WNIOSEK KREDYTOWY ...

WNIOSEK KREDYTOWY ... Załącznik nr I.1. do Instrukcji kredytowania działalności gospodarczej, część I BANK SPÓŁDZIELCZY W KŁOMNICACH Data przyjęcia wniosku Nr rejestru.. Podpis pracownika Banku.. WNIOSEK KREDYTOWY... (WNIOSKODAWCA

Bardziej szczegółowo

Finansowanie rozwoju firmy w ramach Inicjatywy JEREMIE

Finansowanie rozwoju firmy w ramach Inicjatywy JEREMIE Finansowanie rozwoju firmy w ramach Inicjatywy JEREMIE Tadeusz Wojtaszak Kierownik Działu Sprzedaży Konin, 17.05.2013 r. Udzielone pożyczki w historii WARP Od początku swojej działalności do dnia 30 kwietnia

Bardziej szczegółowo

Regionalny Fundusz Pożyczkowyoferta. Olsztyn, listopad 2012

Regionalny Fundusz Pożyczkowyoferta. Olsztyn, listopad 2012 Regionalny Fundusz Pożyczkowyoferta pożyczkowa Olsztyn, listopad 2012 GDZIE MOŻNA UZYSKAĆ WSPARCIE FINANSOWE? Warmińsko- Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie 10-516 Olsztyn. Plac Gen.

Bardziej szczegółowo

ALIOR BANK. Tradycyjna bankowość z innowacyjnymi rozwiązaniami - 0 -

ALIOR BANK. Tradycyjna bankowość z innowacyjnymi rozwiązaniami - 0 - ALIOR BANK Tradycyjna bankowość z innowacyjnymi rozwiązaniami - 0 - Kim jesteśmy? NAJSZYBCIEJ ROZWIJAJĄCY SIĘ BANK, NOTOWANY NA GPW Rozpoczęliśmy działalność w 2008 r., grudniu 2012 r. akcje banku z sukcesem

Bardziej szczegółowo

FUNDUSZ POŻYCZKOWY DLA KOBIET. Ministerstwo Gospodarki Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Jelenia Góra, grudzień 2014 r.

FUNDUSZ POŻYCZKOWY DLA KOBIET. Ministerstwo Gospodarki Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Jelenia Góra, grudzień 2014 r. FUNDUSZ POŻYCZKOWY DLA KOBIET Ministerstwo Gospodarki Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Jelenia Góra, grudzień 2014 r. I. Fundusz pożyczkowy dla kobiet... 3 1. Termin przyjmowania wniosków... 3 2. Limity

Bardziej szczegółowo

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa Biuro główne w Warszawie ul. Gombrowicza 19, 01-682 Warszawa tel. (022) 864 03 90, faks (022) 864 03 61 Program pożyczkowy Cel: zapewnienie środków finansowych

Bardziej szczegółowo