Literatura dziecięca posiada typ ekspresji uwarunkowany dziecięcym punktem widzenia, dziecięca wyobraźnią. Jest niezależna od adresata.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Literatura dziecięca posiada typ ekspresji uwarunkowany dziecięcym punktem widzenia, dziecięca wyobraźnią. Jest niezależna od adresata."

Transkrypt

1 Zabiegi językowe w literaturze dla dzieci Oprac. mgr Dorota Głowienka Samorządowy Ośrodek Doskonalenia i Doradztwa w Zielonej Górze Literatura dziecięca a literatura dla dzieci Literatura dziecięca posiada typ ekspresji uwarunkowany dziecięcym punktem widzenia, dziecięca wyobraźnią. Jest niezależna od adresata. Literatura dla dzieci z założenia jest kierowana do najmłodszych czytelników. 1.Zabiegi językowe w literaturze dla dzieci Ze względu na różnorodność i sposób kreowania, stosowane w literaturze dla dzieci zabiegi językowe są niejednorodne i pełnią różne funkcje. 2. Alegoria Alegoria metaforą typową dla literatury dziecięcej. Pozwala dostrzec analogię pomiędzy bohaterami zwierzęcymi a określonymi typami ludzkimi. Ze względu na dualizm w postrzeganiu świata przez dziecko, a także konieczność przekazu akcentującego, co dobre, a co złe, alegoria służy zbudowaniu określonego poglądu. 3. Alegorie Szelmostwa lisa Witalisa Jana Brzechwy Tytułowy Lis Witalis z utworu Jana Brzechwy uosabia chytrość, przebiegłość, stanowi archetyp człowieka posługującego się obłudą w osiąganiu swoich celów. Lis spryciarzem jest bezsprzecznie, więc o głos poprosił grzecznie. Z kolei wilk stanowi przykład przywódcy, potrafiącego zjednoczyć wokół siebie wszystkich niezadowolonych z rządów obłudnika. Wilk cichaczem, bez hałasu Zwołał wielki wiec do lasu I gdy wszyscy się zebrali, Rzekł: -Nie może być tak dalej!

2 Przywódca ten jest silny, dobrze zorganizowany i konsekwentny, dzięki czemu doprowadza do abdykacji Witalisa. Czeka wszystkich nas zagłada I jest na to jedna rada: złapmy lisa lub zastrzelmy dość już rządów tego szelmy! Wilk cię wzywa w imię prawa. Wilk nań czekał w cieniu buka: Z prawej strony miał borsuka, z lewej dzika. Nieco dalej Delegaci zwierząt stali. Alegorie są narzędziem nauki dziecka przez zabawę i śmiech. Afirmują dziecięcą wyobraźnię, unikając zarazem natrętnej dydaktyki, która- jeśli się pojawia- to występuje w delikatnej formie. 4. Groteska i karykatura Ma walor dydaktyczny: uczy i wychowuje humorem. Sam zaś artysta dzięki nim staje się nie moralistą, ale satyrykiem. Ogon lisa zwisał jak pałeczka łysa. 5. Wyrazista puenta, morał Końcowa scena utworu, w której lis ucieka, okryty złą sławą, stanowi jednocześnie wyrazistą puentę zawierającą pouczenie: należy dotrzymywać danego słowa, należy być uczciwym. Złamanie tych zasad grozi surowymi konsekwencjami, bo nie ma winy bez kary. Lis Witalis, ośmieszony, wyszydzony, uciekł z lasu I już nikt od tego czasu Nie oglądał Witalisa Nawet ja, com go opisał. 6. Warstwa foniczna Ptasie radio Juliana Tuwima Nagromadzenie onomatopei, będących jednocześnie słowotwórczymi kalamburami, w których - za pomocą rozbijania słów- można tworzyć nowe wyrazy. Pierwszy - słowik Zaczął tak: "Halo! O, halo lo lo lo lo!

3 Tu tu tu tu tu tu tu Radio, radijo, dijo, ijo, ijo, Tijo, trijo, tru lu lu lu lu Pio Pio pijo lo lo lo lo lo Plo plo plo plo plo halo!" lo lo lo lo. Plo plo plo plo plo halo!". Zabawę słowem, jego brzmieniem i znaczeniem można też zauważyć w onomatopejach pełniących funkcję neologizmów. Będą ćwierkać, świstać, kwilić, Pitpilitać i pimpilić( ) Na to wróbel zaterlikał( ) Słowa te naśladują odgłosy audycji z ptasiego kraju. Mogą też zaciekawić młodego odbiorcę otaczającym światem i odkrywaniem rzeczywistości, a w rezultacie skłonić go do nadawania rzeczom własnych nazw. Takie kalambury są również sposobem na wzbogacenie dziecięcego zasobu językowego, odbywającego się przez tworzenie formacji analogicznych. Przede wszystkim jednak w połączeniu z instrumentacją głoskową i nagromadzeniem głosek ś, ć, sz, cz naśladujących ptasie śpiewy i swary- uwrażliwiają na bogactwo dźwięków. Oddają także zachwyt dla przyrody za pomocą języka obrazowego, poetyckiego. Rymy i rytm Integralną częścią języka poetyckiego okazują są też rymy. Zarówno we wspomnianym utworze Brzechwy, jak i Tuwima, pojawiają się rymy parzyste, żeńskie, podkreślające melodyjność frazy i muzyczność słowa. Gdzieżeś ty bywał, czarny baranie? We młynie, we młynie, mościwy panie. Cóżeś tam robił, czarny baranie? Mlął mączkę, mlął mączkę, mościwy panie. Cóżeś tam jadał, czarny baranie? Kluseczki z mączeczki, mościwy panie. Cóżeś tam pijał, czarny baranie? Miód, mleczko, miód, mleczko, mościwy panie. Gdzieżeś tam sypiał, czarny baranie? Z młynarką, pod miarką, mościwy panie.

4 Jakże cię bili, czarny baranie? Łup cup cup, łup cup cup, mościwy panie. Jakżeś uciekał, czarny baranie? Hop sasa do lasa, mościwy panie. Żart intelektualny Bajki dla Idy Mikołaja Łozińskiego Dowcipny koncept, łagodna ironia Bohaterowie cyklu opowieści, np. bakteria z kokardkami we włosach, żółw błotny zaniedbywany przez właścicielkę zafascynowaną śnieżnobiałą myszą komputerową, pies, co tęsknym wzrokiem spogląda na czerwone szpilki swojej pani, z własnej perspektywy oglądają i komentują nawyki swoich właścicieli. O kłótni swoich państwa, którzy nie zauważają, że ich pupil musi wyjść na dwór, on sam mówi: Mój nowy przyjaciel, który dużo wie, bo dużo lata, mówi, że dzieliła nas bariera językowa. Ja jej nie widziałem, a on pewnie zauważył ją z góry. Ten sam zwierzak stwierdza, że telewizja to coś dla tych, którzy nie umieją latać. Żeby mogli latać po kanałach, nie wychodząc z domu. Łagodna drwina oparta na neologizmach narzędziem nawiązywania porozumienia nie tylko z praktyką językową dziecka, ale również jego sposobem myślenia. Wygłaszane przy tym komentarze to refleksje dotyczące współczesnych obyczajów. Zastosowana tu łagodna drwina oparta na neologizmach znaczeniowych oraz frazeologizmach - i bohater zwierzęcy - gwarantują przychylność młodego czytelnika, natomiast konwencja fantastycznego świata doskonale koresponduje z dziecięcą wyobraźnią, jest dla małego odbiorcy komunikatywna. Peryfrazy W Opowieściach dla Idy sporo też peryfraz, np. mikroskop to Wielkie Oko, a słońce - Największe Oko. Aluzje Aluzja do świata polityki: gwarek wabi się Che Gewarek. Aforystyka Legendy warszawskie Artura Oppmana Historia szewczyka, którego nie zmieniają duże pieniądze, obfituje we frazy mogące stanowić oddzielne całości. Ten pieniądz wart coś, co zarobiony, a darmocha na złe idzie lub U nas a Warszawie i o pieniądz łatwo, i o sławę, tylko trzeba mieć odwagę i rozum we łbie jak się patrzy.

5 Wyraźnie widać, że ta aforystyka ma na celu przekazanie pożądanych wartości dydaktycznych. Powoduje również, że ważne są nie tylko wydarzenia, opowiadane językiem beztroskim i pozornie żartobliwym, ale też spostrzeżenia dotyczące ówczesnej (1925r.) obyczajowości społecznej czy krzywdy warstw nieposiadających. Z tego też powodu w utworze Oppmana dużo figur retorycznych służących patetyzacji wypowiedzi. Należą do nich pytania retoryczne oraz apostrofy, a także stosowanie składni emocjonalnej wpływającej na ekspresję tekstu. Prostota języka, niewyszukane słownictwo O Waligórze i Wyrwidębie Wyrażenia gwarowe Charakteryzują pochodzenie społeczne tytułowych bohaterów. Zwroty wdział trzewik, co my teraz zrobiemy, a nawet brutalizmy językowe, np. słowo ścierwo nazywające pokonanego smoka, epatują dosadnością i są charakterystyczne dla języka ludu. Porównania Charakteryzują realia, w których rozgrywa się akcja. Są to odniesienia do rustykalnej rzeczywistości. Trzęsie jakby snopem żyta, zawył smok jak stado wilków, jakby kłosy zboża, najtęższe wyrywał dęby. Epitety Pełnią funkcję obrazotwórczą, a także powodują, że historia Waligóry i Wyrwidęba dzieje się przemiennie w dwóch światach: rzeczywistym oraz fantastycznym. Piękny kobierzec, smok wielki, mądra rada, ciężki głaz. Konwencja realistyczna O psie, który jeździł koleją Romana Pisarskiego Wartość poznawcza W utworze sporo informacji dotyczących geografii, a także słownictwa należącego do gwary środowiskowej. Ponieważ akcja utworu toczy się w drodze, bo pies podróżuje koleją i kolejarz jest jego właścicielem, w powieści natrafiamy na wyrazy z żargonu kolejarskiego. Opis statyczny Było to bardzo miłe, kudłate psisko podobne trochę do szpica, a trochę do owczarka. Oczy miało wesołe i szelmowskie. Jedno ucho sterczało ostro do góry, drugie opadało w dół. Nadawało to psu pocieszny, a zarazem zawadiacki wygląd. Składnia

6 W utworze przeważają zdania pojedyncze, krótkie, lub współrzędnie złożone. Takimi właśnie posługujemy się na co dzień. Wnioski 1.Przytoczone wyżej przykłady dzieł literackich dla dzieci dowodzą różnorodności rodzajowej i gatunkowej tego nurtu, a także różnorodności tematyki i sposobów jej prezentowania. 2. Łączy je duży ładunek emocjonalny, dynamiczna fabuła oraz bohater wyposażony w dziecięcą psychikę. 3.Dzięki temu - obok elementów zabawy- w kanon literacki daje się ująć treści racjonalne i użyteczne. 4. Zabiegi językowe stosowane w tego typu utworach związane są z różnym typem obrazowania świata przedstawionego. W literaturze dla dzieci, nawet w obrębie jednego utworu współistnieć zaś może obrazowanie realistyczne, fantastyczne czy groteskowe. 5. Stosowane środki językowe wzmacniają ekspresję wypowiedzi, budują nastrój, uwrażliwiają na słowo lub pełnią funkcję dydaktyczną albo poznawczą. 6. Nie ma jednego właściwego dla literatury dziecięcej wzoru, schematu językowego. 7. Zmienia się on ponadto w zależności od czasu powstania utworu, funkcji przypisywanych literaturze oraz od założeń pedagogicznych. Bajka pomagajka, czyli bajkoterapia Bajkoterapia to inaczej terapia przez bajki. Zasadniczym jej celem jest redukcja napięcia, lęku oraz odbudowanie pozytywnego obrazu siebie i świata Głównym bohaterem jest zwierzątko, dziecko, zabawka czy przyjazna postać np. pszczółka, motylek czy mały kosmita. Cechą charakterystyczną jest ciężka sytuacja, w jakiej znajduje się bohater oraz towarzyszący mu lęk. Bajkowy bohater uczy się różnych sposobów przezwyciężania i radzenia sobie z lękiem, trudnościami życiowymi. Schemat bajki terapeutycznej

7 Główny temat sytuacja, która wywołuje lęk, np. przed bólem, śmiercią. Główny bohater to dziecko, zwierzątko z którym dziecko się identyfikuje. Bohater radzi sobie ze wszystkimi trudnościami, nabywa umiejętności, dzięki którym myśli pozytywnie, redukuje lęk. Inne wprowadzone postacie - pomagają zwerbalizować lęk, uczą skutecznych sposobów zachowań, umożliwiają przeżycie sukcesu głównego bohatera, uczą pozytywnego myślenia w sytuacjach lękotwórczych w kategoriach: mogę, potrafię, chcę, nie boję się, poszukuję rozwiązań. Postacie te kreują nastrój emocjonalny pełen miłości, serdeczności i zrozumienia, stymulują głównego bohatera do mówienia o swoich problemach, otwierania się. tło opowiadania miejsce znane dziecku, które tworzy pogodny nastrój. Rodzaje bajek terapeutycznych: psychoedukacyjna, psychoterapeutyczna, relaksacyjna. 1. Brzechwa Jan, Szelmostwa Lisa Witalisa, w: Brzechwa dzieciom, Poznań, Oficyna Wydawnicza GMP, 1994, ISBN , s Łoziński Mikołaj, Bajki dla Idy, wyd.1, Kraków, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2008, ISBN Oppman Artur (Or-Ot), Złota kaczka, w: Baśnie i legendy polskie, Warszawa, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 1997, ISBN , s Pisarski Roman, O psie, który jeździł koleją, Warszawa, Wydawnictwo Sara, 2009, ISBN Tuwim Julian, Ptasie radio, w: Antologia bajki polskiej, Wrocław, Wydawnictwo Ossolineum, 1983, ISBN , s Wójcicki Kazimierz Władysław, Waligóra-Wyrwidąb, w:baśnie i legendy polskie, Warszawa, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 1997, ISBN , s Hajnowicz Wanda, Komunikat edukacyjny w baśniach - przykłady doświadczenia życiowego i nakazów społecznych, w: Edukacja i Kultura 2000 nr 1 / 2, s Łysko Katarzyna, Rozwój literatury dziecięcej w historii literatury polskiej, [online, dostęp 20 lutego 2010], dostępny w WWW, members.chello.pl/j.uhma/dziecieca.html. 9. Miodońska Ewa-Brookes, Kulawik Adam, Tatara Marian, Zarys poetyki, wyd. 4, Warszawa, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1980, s. 29, ,150, , , 316, , Papuzińska-Beksiak Joanna, Humor i autorytety, w: Polonistyka 2004 nr 2, s Waksmund Ryszard, Od literatury dla dzieci do literatury dziecięcej, Wrocław, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2000, ISBN , s

Biuletyn maturalny. Katarzyna Bocheńska. Centralna Komisja Egzaminacyjna. publikacja współfinansowana przez Europejski Fundusz Społeczny

Biuletyn maturalny. Katarzyna Bocheńska. Centralna Komisja Egzaminacyjna. publikacja współfinansowana przez Europejski Fundusz Społeczny Biuletyn maturalny Katarzyna Bocheńska Centralna Komisja Egzaminacyjna publikacja współfinansowana przez Europejski Fundusz Społeczny Autor biuletynu: Katarzyna Bocheńska Autor opracowania graficznego:

Bardziej szczegółowo

Maria Schejbal SCENARIUSZ. czyli jak opowiadać historie w teatrze

Maria Schejbal SCENARIUSZ. czyli jak opowiadać historie w teatrze Maria Schejbal SCENARIUSZ czyli jak opowiadać historie w teatrze 1 2 Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Publikacja powstała w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury

Bardziej szczegółowo

CZĘŚĆ USTNA EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 ZBIÓR PRZYKŁADOWYCH ZADAŃ

CZĘŚĆ USTNA EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 ZBIÓR PRZYKŁADOWYCH ZADAŃ CZĘŚĆ USTNA EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 ZBIÓR PRZYKŁADOWYCH ZADAŃ Centralna Komisja Egzaminacyjna Warszawa 2014 2 Opracowanie zadań i dodatkowego materiału dla nauczycieli:

Bardziej szczegółowo

Małgorzata Żytko. Pozwólmy dzieciom mówić i pisać. w kontekście badań umiejętności językowych trzecioklasistów

Małgorzata Żytko. Pozwólmy dzieciom mówić i pisać. w kontekście badań umiejętności językowych trzecioklasistów Małgorzata Żytko Pozwólmy dzieciom mówić i pisać w kontekście badań umiejętności językowych trzecioklasistów Warszawa 2010 Autor książki: Małgorzata Żytko Autor opracowania graficznego: Stefan Drobner

Bardziej szczegółowo

Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach

Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach Pabianice 95-200, ul. Kazimierza 8 tel. (42) 215-42-42, fax: (42) 215-04-31, e-mail: podn@podn-pabianice.pl, www.podn-pabianice.pl

Bardziej szczegółowo

Copyright by Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2011. Recenzent: dr hab. Bogdan Zeler, prof. UŚ

Copyright by Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2011. Recenzent: dr hab. Bogdan Zeler, prof. UŚ Copyright by Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2011 Recenzent: dr hab. Bogdan Zeler, prof. UŚ Adiustacja: Monika Łojewska-Ciępka Joanna Kosturek Aleksandra Bylica Opracowanie typograficzne: Anna Bugaj-Janczarska

Bardziej szczegółowo

MALUCH. Program nauczania dla I etapu edukacji wczesnoszkolnej

MALUCH. Program nauczania dla I etapu edukacji wczesnoszkolnej MALUCH Program nauczania dla I etapu edukacji wczesnoszkolnej Program przygotowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty Działanie 3.3 poprawa jakości

Bardziej szczegółowo

@ X O X. (Nie) Bój się. * Jak wykorzystywać blogi w edukacji

@ X O X. (Nie) Bój się. * Jak wykorzystywać blogi w edukacji O X @ X (Nie) * Bój się bloga! * Jak wykorzystywać blogi w edukacji ` redakcja merytoryczna: grzegorz d. stunża, piotr peszko autorzy: radosław bomba, monika górska, katarzyna fornalska, agnieszka jarmuł,

Bardziej szczegółowo

Czytam, bo lubię. Savoir-vivre. Gdybym był ptakiem... Montessori. Prezenty dla Taty. - scenariusz. dla najmłodszych. w szkole EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

Czytam, bo lubię. Savoir-vivre. Gdybym był ptakiem... Montessori. Prezenty dla Taty. - scenariusz. dla najmłodszych. w szkole EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA CZASOPISMO S O DLA NA UC ZY CIE LI Nr 6 CZERWIEC 2014 758 (LXIX) indeks 38514X CENA 19,50 ZŁ (w tym 5% VAT) Montessori w szkole Prezenty dla Taty 3 plakaty Savoir-vivre dla najmłodszych

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Instytut Filologii Polskiej. recenzent: prof. dr hab. Jacek Kopciński

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Instytut Filologii Polskiej. recenzent: prof. dr hab. Jacek Kopciński Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Instytut Filologii Polskiej recenzent: prof. dr hab. Jacek Kopciński redaguje zespół: Bernadetta Kuczera-Chachulska (redaktor naczelny) Tomasz Korpysz

Bardziej szczegółowo

JĘZYKOWY OBRAZ ŚWIATA GUARANÍ W POLSKICH TŁUMACZENIACH PROZY AUGUSTO ROA BASTOSA

JĘZYKOWY OBRAZ ŚWIATA GUARANÍ W POLSKICH TŁUMACZENIACH PROZY AUGUSTO ROA BASTOSA JĘZYKOWY OBRAZ ŚWIATA GUARANÍ W POLSKICH TŁUMACZENIACH PROZY AUGUSTO ROA BASTOSA Biblioteka Iberoromańska Editor: Piotr Sawicki Coeditoras: Teresa Jaromin, Małgorzata Kolankowska Consejo Editorial Sławomir

Bardziej szczegółowo

UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY

UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY im. Komisji Edukacji Narodowej W KRAKOWIE Wydział Humanistyczny Instytut Filologii polskiej Kierunek Filologia polska, Specjalność edytorstwo i komunikacja medialna JOANNA MICIAK

Bardziej szczegółowo

POLSKI W NIEMCZECH POLNISCH IN DEUTSCHLAND. Pismo Federalnego Związku Nauczycieli Języka Polskiego

POLSKI W NIEMCZECH POLNISCH IN DEUTSCHLAND. Pismo Federalnego Związku Nauczycieli Języka Polskiego POLSKI W NIEMCZECH Pismo Federalnego Związku Nauczycieli Języka Polskiego POLNISCH IN DEUTSCHLAND Zeitschrift der Bundesvereinigung der Polnischlehrkräfte 2/2014 ISSN 2197-8565 POLSKI W NIEMCZECH Pismo

Bardziej szczegółowo

Dziecko jako obywatel? Analiza podstawy programowej i wybranych programów wychowania przedszkolnego

Dziecko jako obywatel? Analiza podstawy programowej i wybranych programów wychowania przedszkolnego 129 Katarzyna Gawlicz Dolnośląska Szkoła Wyższa, Wydział Nauk Pedagogicznych Dziecko jako obywatel? Analiza podstawy programowej i wybranych programów wychowania przedszkolnego Jak cytować: Gawlicz, K.

Bardziej szczegółowo

PODSTAWA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

PODSTAWA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH PODSTAWA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH Załącznik nr 2 Kształcenie ogólne w szkole podstawowej tworzy fundament wykształcenia szkoła łagodnie wprowadza uczniów w świat wiedzy, dbając

Bardziej szczegółowo

Filologiczne kontek!y. w"ółczesności: język, literatura, dydaktyka

Filologiczne kontek!y. wółczesności: język, literatura, dydaktyka Ogólnopolska Konferencja Doktorantów-Filologów Filologiczne kontek!y w"ółczesności: język, literatura, dydaktyka Książka abstraktów, 24.09.2010 1 1. Językoznaw!wo i nauki pokre'e Katarzyna Bachórz Promotor:

Bardziej szczegółowo

Między nami. Program nauczania języka polskiego dla trzeciego etapu edukacyjnego (klasy I III gimnazjum)

Między nami. Program nauczania języka polskiego dla trzeciego etapu edukacyjnego (klasy I III gimnazjum) Agnieszka Łuczak Ewa Prylińska Między nami Program nauczania języka polskiego dla trzeciego etapu edukacyjnego (klasy I III gimnazjum) 1 SPIS TREŚCI Charakterystyka programu i procedury osiągania celów

Bardziej szczegółowo

Między nami. Program nauczania. języka polskiego w szkole podstawowej

Między nami. Program nauczania. języka polskiego w szkole podstawowej Agnieszka Łuczak Anna Murdzek Między nami Program nauczania języka polskiego w szkole podstawowej Recenzent merytoryczny i dydaktyczny: Joanna Piasta-Siechowicz Redakcja: Izabela Pałasz-Alwasiak Korekta:

Bardziej szczegółowo

JAK WYKORZYSTAĆ W SZKOLE POTENCJAŁ MÓZGU?

JAK WYKORZYSTAĆ W SZKOLE POTENCJAŁ MÓZGU? Biblioteczka refleksyjnego praktyka Marzena Żylińska JAK WYKORZYSTAĆ W SZKOLE POTENCJAŁ MÓZGU? Biblioteczka refleksyjnego praktyka Wrocław, maj 2012 www.praktykinauczycielskie.dsw.edu.pl Szkoła dla mózgu

Bardziej szczegółowo

14. Edukacja medialna w podstawie programowej

14. Edukacja medialna w podstawie programowej 14. Grzegorz D. Stunża 1. Edukacja i kompetencja medialna wyjaśnienie pojęć Przeprowadzenie analizy podstawy programowej kształcenia ogólnego pod kątem rozwijania wśród uczniów kompetencji medialnej wymaga

Bardziej szczegółowo

Poznać Zrozumieć Doświadczyć Teoretyczne podstawy praktycznego kształcenia nauczycieli wczesnej edukacji

Poznać Zrozumieć Doświadczyć Teoretyczne podstawy praktycznego kształcenia nauczycieli wczesnej edukacji Poznać Zrozumieć Doświadczyć Teoretyczne podstawy praktycznego kształcenia nauczycieli wczesnej edukacji pod redakcją naukową Jolanty Bonar i Anny Buły Kraków 2011 Copyright by Wydział Nauk o Wychowaniu

Bardziej szczegółowo

OD PRZEDSZKOLAKA DO PIERWSZAKA Program wychowania przedszkolnego

OD PRZEDSZKOLAKA DO PIERWSZAKA Program wychowania przedszkolnego OD PRZEDSZKOLAKA DO PIERWSZAKA Program wychowania przedszkolnego Iwona Broda ZAWIERCIE 2009 Spis treści Charakterystyka programu i procedura osiągania celów 3 Jak pomóc przedszkolakowi zostać pierwszakiem.

Bardziej szczegółowo

Pedagogika Marii Montessori

Pedagogika Marii Montessori Pedagogika Marii Montessori Istota Pedagogiki Montessori sprowadza się do stwierdzenia, że ponieważ każde dziecko jest inne, powinno rozwijać się według stworzonych przez siebie, czyli przez swoje możliwości,

Bardziej szczegółowo

Uczymy dzieci, jak się uczyć

Uczymy dzieci, jak się uczyć CENTRUM DORADZTWA I DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W SZCZECINIE Uczymy dzieci, jak się uczyć pod redakcją Ewy Mrówki Marii Twardowskiej SZCZECIN 2006 Opracowanie redakcyjne Zespół Oficyny Wydawniczej CDiDN w

Bardziej szczegółowo

PROGRAM NAUCZANIA EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ W KLASACH I III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PROGRAM NAUCZANIA EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ W KLASACH I III SZKOŁY PODSTAWOWEJ PROGRAM NAUCZANIA EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ W KLASACH I III SZKOŁY PODSTAWOWEJ 1 Opracowanie treści muzycznych: Krystyna Serwańska Redaktor prowadzący: Aleksandra Gibała, Ewelina Szczęsna, Urszula Matlak

Bardziej szczegółowo

Komunikacja językowa w public relations

Komunikacja językowa w public relations KARKONOSKA PAŃSTWOWA SZKOŁA WYŻSZA W JELENIEJ GÓRZE Komunikacja językowa w public relations Jerzy Widerski Komunikacja językowa w public relations Jerzy Widerski Jelenia Góra 2015 RADA WYDAWNICZA KARKONOSKIEJ

Bardziej szczegółowo

Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój?

Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? Anna I. Brzezińska Magdalena Czub Radosław Kaczan Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? Anna I. Brzezińska Magdalena Czub Radosław Kaczan Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak

Bardziej szczegółowo

PRAKTYCZNOŚĆ I PROFESJONALIZM. Mirosława Nowak-Dziemianowicz. Oblicza edukacji. Między pozorami a refleksyjną zmianą

PRAKTYCZNOŚĆ I PROFESJONALIZM. Mirosława Nowak-Dziemianowicz. Oblicza edukacji. Między pozorami a refleksyjną zmianą PRAKTYCZNOŚĆ I PROFESJONALIZM Mirosława Nowak-Dziemianowicz Oblicza edukacji. Między pozorami a refleksyjną zmianą Mirosława Nowak-Dziemianowicz Oblicza edukacji. Między pozorami a refleksyjną zmianą

Bardziej szczegółowo

Razem i osobno. Maria Lorek, Lidia Wollman, Emilia Wazner, Maria Twardowska. Razem i osobno - Edukacja wczesnoszkolna.

Razem i osobno. Maria Lorek, Lidia Wollman, Emilia Wazner, Maria Twardowska. Razem i osobno - Edukacja wczesnoszkolna. 1 Razem i osobno Maria Lorek, Lidia Wollman, Emilia Wazner, Maria Twardowska Razem i osobno - Edukacja wczesnoszkolna. Program nauczania z uwzględnieniem pracy w grupach mieszanych wiekowo Publikacja współfinansowana

Bardziej szczegółowo

O zasadach edukacji i rehabilitacji osób z niepelnosprawnością w refleksji studentów

O zasadach edukacji i rehabilitacji osób z niepelnosprawnością w refleksji studentów O zasadach edukacji i rehabilitacji osób z niepelnosprawnością w refleksji studentów Aleksandra Mach Streszczenie: Zasady pracy pedagogicznej stanowią drogowskaz, podpowiedź i ukierunkowanie postępowania

Bardziej szczegółowo