4.2 Program biurowy OpenOffice.org

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "4.2 Program biurowy OpenOffice.org"

Transkrypt

1 Program biurowy OpenOffice.org OpenOffice to najczęściej używany w Linuksie program biurowy. Za jego pomocą można: tworzyć i edytować dokumenty tekstowe, zarządzać danymi w arkuszach kalkulacyjnych, tworzyć i odtwarzać prezentacje multimedialne, tworzyć obrazy i ilustracje. Być może pracowałeś już z innymi pakietami biurowymi takimi, jak np. Microsoft Office. OpenOffice zapewnia podobny zestaw narzędzi i funkcji dla ułatwienia codziennej pracy. Ponieważ zwykle na serwerze nie używa się oprogramowania biurowego, oprogramowanie OpenOffice nie zostało włączone do pakietu SUSE Linux Enterprise Server. OpenOffice bazuje na programie o nazwie StarOffice, stworzonym przez niemiecką firmę Star Division, zajmującą się produkcją oprogramowania. Kilka lat temu firma Star Division została przejęta przez Sun Microsystems, który opublikował StarOffice jako oprogramowanie open source. Nazwę oprogramowania zmieniono na OpenOffice i założono organizację OpenOffice. Organizacja nadzoruje proces rozwoju oprogramowania oraz, wspólnie z ogólnoświatową społecznością programistów OpenOffice, pracuje nad dalszym rozwojem programu. Od czasu do czasu, Sun Microsystems dodaje kilka nowych elementów do aktualnej wersji OpenOffice i publikuje tę zmodyfikowaną wersję pod nazwą StarOffice. Pliki OpenOffice i StarOffice są całkowicie kompatybilne i mogą być bezproblemowo wymieniane. Więcej informacji o rozwoju oprogramowania OpenOffice (w jęz. angielskim) znajdziesz na stronie Możesz z tej strony także pobrać najnowszą wersję programu.

2 Podstawy Składniki oprogramowania OpenOffice Oprogramowanie OpenOffice podzielone jest na kilka podprogramów, każdy służący do innego rodzaju zadań. W tabeli podano listę składowych OpenOffice wraz z krótkim opisem ich funkcji: OpenOffice Base Tworzenie baz danych (podobnie jak w Microsoft Access) OpenOffice Calc Tworzenie arkuszy kalkulacyjnych (podobnie jak w Microsoft Excel) OpenOffice Draw Rysowanie obrazków i tworzenie ilustracji OpenOffice Impress Tworzenie i odtwarzanie prezentacji (podobnie jak w Microsoft PowerPoint) OpenOffice Math Tworzenie skomplikowanych formuł matematycznych OpenOffice Writer Pisanie dokumentów tekstowych, (podobnie jak w Microsoft Word) multimedialnych listów, raportów Standardowo, w głównym menu, znajduje się aktywator programu OpenOffice Writer.

3 4-19 Formaty plików OpenOffice OpenOffice używa opartego na XML otwartego formatu dokumentów biurowych OpenDocument. OpenDocument jest to standard formatu pliku zatwierdzony przez organizację OASIS odpowiadającą za standardy formatów danych w biznesie, organizację utrzymywaną ze składek wielu firm z branży IT, między innymi - Microsoft. OpenDocument jest standardem otwartym, niezależnym od żadnej firmy i do nikogo nienależącym. Każdy typ pliku ma inne rozszerzenie pliku. W tabeli poniżej podano listę rodzajów plików, powiązane z nimi aplikacje OpenOffice i rozszerzenia plików. Typ pliku Aplikacja OpenOffice Rozszerzenie pliku Plik tekstowy OpenOffice Writer.odt Arkusz kalkulacyjny OpenOffice Calc.ods Prezentacja multimedialna OpenOffice Impress.odp Plik rysunkowy OpenOffice Draw.odg Baza danych OpenOffice Base.odb OpenOffice może importować i eksportować większość najważniejszych formatów innych firm, dzięki czemu można współpracować i wymieniać dokumenty z osobami, które używają innych programów Gdy potrzebna jest pomoc Czasem pilnie potrzebujemy odpowiedzi na pytanie dotyczące konkretnej

4 4-20 funkcji programu OpenOffice, ale ani znajomi, ani nauczyciel nie są w stanie pomóc. Można wówczas skorzystać z wbudowanego systemu pomocy OpenOffice lub poszukać odpowiedzi w Internecie. System pomocy OpenOffice Uruchom zintegrowany system pomocy, wybierając z paska menu Pomoc Pomoc OpenOffice.org. Otworzy się osobne okno: Tekst pomocy wyświetlany jest w ramce po prawej. Często w obrębie jednego hasła pomocy znaleźć można linki do innych haseł (jak na stronach internetowych). Po lewej stronie mamy do dyspozycji cztery karty, mające ułatwić znalezienie poszukiwanego hasła: Zawartość tablica zawartości systemu pomocy w formie drzewa. Indeks spis treści całego systemu pomocy. Znajdź wyszukiwanie danej frazy we wszystkich działach pomocy. Zakładki lista wszystkich zaznaczonych za pomocą zakładek stron pomocy. Stronę można oznaczyć klikając na ikonkę.

5 4-21 Agent Pomocy OpenOffice zapewnia również pomoc kontekstową. Pewne działania uruchamiają Agenta Pomocy, umiejscowionego zwykle w prawym dolnym rogu okna. Pomoc kontekstową można uzyskać klikając na wizerunek żarówki: Forum OpenOffice Chociaż system pomocy OpenOffice zawiera mnóstwo informacji, będących niezaprzeczalną pomocą w sprostaniu wyzwaniom pojawiającym się podczas pracy z programem, często skuteczniejszym sposobem uzyskania potrzebnych danych jest kontakt z innymi użytkownikami programu. Możesz odwiedzić np. stronę (strona w języku angielskim). Znajduje się tam wiele forów dyskusyjnych, na których możesz omówić problem z innymi użytkownikami oprogramowania OpenOffice. Adresy polskiego forum, to albo sekcja aplikacje biurowe na no i zawsze niezawodne ;-). Na stronie startowej witryn umieszczony jest przegląd dostępnych forów. Można czytać fora bez żadnych zobowiązań, jeśli jednak chciałbyś zabrać głos na forum, musisz się zarejestrować na stronie i utworzyć darmowe konto Personalizacja OpenOffice Skonfigurować program OpenOffice można wybierając Narzędzia Opcje.

6 4-22 Dostępne opcje dotyczą ustawień poszczególnych podprogramów OpenOffice. Menu, skróty klawiaturowe i paski narzędzi można dostosować, wybierając Narzędzia Dostosuj Praca z dokumentami tekstowymi Zaczniemy od OpenOffice Writer, ponieważ tego programu będziesz najczęściej używać.

7 4-23 Tworzenie nowego dokumentu tekstowego Standardowo, gdy uruchamiamy OpenOffice Writer, tworzony jest nowy dokument tekstowy. Można od razu zacząć wprowadzać tekst w nowym dokumencie. Aby utworzyć kolejny dokument, wybierz z paska menu Plik Nowy Dokument tekstowy. Innym sposobem utworzenia nowego dokumentu jest kliknięcie pierwszej od lewej ikonki na pasku narzędzi: Zapisywanie dokumentu tekstowego Po utworzeniu lub modyfikacji dokumentu w OpenOffice, można go zapisać, wybierając jedno z poniższych poleceń z menu Plik: Zapisz jako To polecenie i wybrać dla niego typ pliku. pozwala nazwać nowy dokument Zapisz To polecenie pozwala zachować zmiany istniejącego pliku (dokument został już wcześniej zapisany w OpenOffice). Zamiast polecenia Zapisz można posłużyć się skrótem klawiszowym Ctrl+S, lub kliknąć na ikonkę dyskietki na pasku narzędzi:

8 4-24 Polecenie Zapisz jako otwiera okno, w którym można nazwać plik i wybrać dla niego typ pliku: Jeśli nie wybierzesz typu pliku, zostaje on automatycznie zapisany w formacie OpenDocument, z rozszerzeniem.odt. Jeśli zapisujesz plik po raz pierwszy (nie ma on jeszcze nazwy), polecenie Zapisz otwiera okno Zapisz jako. Po nadaniu plikowi nazwy, można używać Zapisz jedynie dla zapisania wprowadzonych w dokumencie zmian. Można także wybrać położenie zapisywanego pliku. Domyślnie, pliki tekstowe są zachowywane w katalogu ~/Documents/. Poniżej znajduje się lista najważniejszych z obsługiwanych przez OpenOffice typów plików. Wszystkie typy możesz zobaczyć, rozwijając menu Typ pliku w oknie Zapisz jako. Dokument tekstowy OpenDocument. Standardowy format plików OpenOffice. Zachowaj zawsze jedną kopię dokumentu w tym formacie, aby uniknąć błędów formatowania. Rozszerzenie pliku to.odt. OpenOffice 1.0 Dokument tekstowy. Standardowy format w starszych wersjach OpenOffice. Rozszerzenie pliku to.sxw. plików Microsoft Word 97/2000/XP. Rodzaje plików tekstowych aktualnych wersji Microsoft Worda. Zapisz plik w tym formacie, aby umożliwić jego odczyt użytkownikom Worda. Rozszerzenie pliku to.doc. Rich Text Format. Ten rodzaj pliku może być odczytywany przez wiele różnych edytorów tekstowych. Zapisz plik w tym formacie, jeśli nie jesteś pewien, jakiego edytora tekstu używa osoba, której chcesz przekazać plik. Rozszerzenie pliku to.rtf. Tekst. Zachowuje dokument czysto tekstowy. Inne elementy, jak formatowanie czy ilustracje, nie zostają zachowane. Jest to najprostszy

9 4-25 sposób przechowywania dokumentu tekstowego. Rozszerzenie pliku brzmi.txt. OpenOffice może tworzyć pliki PDF bez potrzeby instalowania jakichkolwiek zewnętrznych aplikacji typu kreator PDF. Aby utworzyć plik PDF dokumentu tekstowego wybierz Plik Eksportuj jako PDF, lub kliknij odpowiednią ikonkę na pasku narzędzi: W większości wypadków, wysyłając pliki do innych osób, najlepiej używać formatu PDF. Aby zamknąć dokument po zapisaniu go, wybierz Plik Zamknij. Jeśli chcesz całkowicie zakończyć pracę z programem, wybierz Plik Zakończ. Ćwiczenie: Praca z dokumentami tekstowymi część 1 Jakie są zalety PDF? W jakich wypadkach przekazanie koledze/koleżance pliku w formacie PDF jest całkowicie bezsensowne?

10 4-26 Otwieranie dokumentu tekstowego Aby otworzyć dokument tekstowy, wybierz Plik Otwórz. Pojawi się okno Otwórz: Okno to daje możliwość przejrzenia systemu plików i wskazania pliku, który chcemy otworzyć. Można w ten sposób otworzyć jakikolwiek z obsługiwanych przez OpenOffice typów plików (nie tylko pliki tekstowe). OpenOffice otwiera wówczas odpowiedni dla wybranego pliku program OpenOffice. Do otwierania plików można również posłużyć się skrótem klawiszowym Ctrl+O lub kliknąć ikonkę folderu na pasku narzędzi:

11 4-27 Ćwiczenie: Praca z dokumentami tekstowymi część 2 Otwórz dowolny plik z rozszerzeniem.odt, a następnie zapisz go w formacie Microsoft Word Struktura tekstu OpenOffice Writer Zanim zaczniesz pisać dokumenty w programie OpenOffice Writer, powinieneś poznać strukturę tekstu pisanego w ten sposób. Najmniejszym elementem tekstu jest znak, a największym dokument. Pomiędzy znakiem a dokumentem wyróżnia się jeszcze kilka jednostek: 1) Znak. Jedna litera, spacja, znak interpunkcyjny etc. 2) Słowo. Jeden lub kilka znaków buduje słowo. Zwykle poszczególne słowa są oddzielone za pomocą spacji. 3) Akapit. Kilka słów lub zdań tworzy akapit. Nowy akapit zawsze rozpoczyna się od nowej linii (wydzielonej za pomocą klawisza Enter). 4) Ramka. W ramce zwykle zawarte są elementy inne niż tekst, np. obrazek, wykres, formuła. 5) Lista. Dwa lub wypunktowanych. więcej elementów, ponumerowanych lub 6) Strona. Odpowiednik kartki papieru. 7) Dokument. Cały tekst, wraz z towarzyszącymi mu elementami graficznymi.

12 4-28 Formatowanie tekstu Najczęściej stosowane opcje formatowania znaków dostępne są na pasku narzędzi Formatowanie: wybierz z menu rozwijalnego czcionkę. wybierz z menu rozwijalnego rozmiar czcionki. włącz/wyłącz pogrubienie czcionki. włącz/wyłącz kursywę. włącz/wyłącz podkreślenie. wybierz z menu rozwijalnego kolor czcionki. wybierz z menu rozwijalnego kolor wyróżnienia. Wybierz Format Znak aby skonfigurować więcej opcji formatowania znaków. Pojawi się okno:

13 4-29 Tutaj możesz zobaczyć podgląd wybranej czcionki. Właściwości czcionki można skonfigurować przed rozpoczęciem pisania. Można również zmienić właściwości istniejącego tekstu, zaznaczając określony fragment, a następnie zmieniając ustawienia. W tym przypadku, wprowadzone zmiany są natychmiast widoczne na zaznaczonym tekście. Ćwiczenie: Formatowanie tekstu Zmień czcionkę pliku z poprzedniego ćwiczenia na Lucida Sans. Formatowanie akapitu Niektóre opcje formatowania, np. wyrównanie, nie odnoszą się do znaków, tylko do całych akapitów. Najczęściej stosowane opcje formatowania akapitu dostępne są na pasku narzędzi Formatowanie:

14 4-30 styl akapitu wyrównaj do lewej wyrównaj do środka wyrównaj do prawej wyrównaj do lewej i prawej, blokowo włącz/wyłącz numerację włącz/wyłącz wypunktowanie zmniejsz wcięcie zwiększ wcięcie wybierz z menu rozwijalnego kolor tła tekstu Zmiana ustawień akapitu wpływa na akapit, w którym w danym momencie znajduje się kursor. Wybierz Format Akapit aby skonfigurować więcej opcji formatowania akapitu. Pojawi się okno, w którym można określić wcięcia, krawędzie etc.

15 4-31 Listy i spisy Lista to szczególny rodzaj formatu akapitu. OpenOffice obsługuje dwa rodzaje list: Listy numerowane każda pozycja zaczyna się odpowiednim numerem porządkowym. Listy wypunktowane wypunktowania. Uaktywnij listę, klikając przycisk każda lub pozycja zaczyna się od znaku. Po uaktywnieniu listy, nowa pozycja listy będzie dodawana po każdorazowym naciśnięciu klawisza Enter. Aby wyłączyć tę funkcję, naciśnij odpowiedni przycisk jeszcze raz. Innym sposobem rozpoczęcia nowej listy, jak również zmodyfikowania już istniejącej, jest wybranie z paska menu Format Wyliczanie i numerowanie W oknie, które się wtedy pojawia, wybierz interesujący Cię schemat numeracji bądź wypunktowania i naciśnij. OpenOffice tworzy listę automatycznie, jeśli rozpoczniesz nowy akapit od cyfry 1. (lista numerowana) lub od znaku -, *, + (wypunktowanie). Można wyłączyć tę funkcję, wybierając Narzędzia Autokorekta Opcje oraz odznaczając opcję Zastosuj numerację symbol:.

16 4-32 Wcięcia i tabulatory Jednym z najważniejszych narzędzi formatowania akapitu są tabulatory, używane np. do porządkowania tekstu w kolumny. Do wyboru są cztery rodzaje tabulatorów: Ikonka Wyrównanie Przykład Do lewej Do prawej Dziesiętne Do środka Klikając ten przycisk, wybierz rodzaj tabulatora. Aby wstawić tabulator, należy: 1) wybrać rodzaj tabulatora, 2) ustalić położenie tabulatora za pomocą poziomej linijki. Naciśnij klawisz Tab, żeby przeskoczyć do następnej pozycji tabulacji w tekście. Aby usunąć tabulator, zaznacz go za pomocą myszy i zwolnij przycisk myszy poza zakresem poziomej linijki.

17 4-33 Domyślnie, w OpenOffice pozycje tabulacji rozmieszczone są co około 13 mm, zaczynając od lewej strony. W momencie, gdy ustanowisz własne pozycje tabulacji - te domyślne znikną. Oznaczenie dla domyślnych pozycji tabulacji. Kilka innych oznaczeń poziomej linijki: 1) Wcięcie pierwszego wiersza akapitu: 2) Wcięcie tekstu akapitu z lewej strony: 3) Wcięcie tekstu akapitu z prawej strony: Posługiwanie się zdefiniowanymi stylami akapitów Po lewej stronie paska narzędzi Formatowanie znajduje się menu rozwijalne zawierające listę zdefiniowanych stylów akapitu. Każdy z tych stylów to zestaw takich cech tekstu, jak: czcionka, jej rozmiar i krój, wcięcia, odstępy, interlinie etc. Styl Domyślnie oznacza standardowy styl pisania, na którym oparte są wszystkie inne style. Style Nagłówek 1, Nagłówek 2, Nagłówek 3 etc. stosuje się do nagłówków (odpowiednio do nagłówków pierwszego, drugiego, trzeciego stopnia). Styl Treść tekstu stosuje się do treści tekstu.

18 4-34 Jeśli wybierzesz z menu opcję Więcej, pojawi się okno Stylista. Jego funkcje omówimy później. Stosowanie stylów w nagłówkach ma sporo zalet, m.in.: Wystarczy jedno kliknięcie myszą aby całkowicie sformatować nagłówek. Nie trzeba zapamiętywać ustawień czcionki nagłówków. OpenOffice może posłużyć utworzenia spisu treści. się tymi stylami do automatycznego Ćwiczenie: Posługiwanie się zdefiniowanymi stylami akapitów Zmień styl dwóch akapitów pliku ćwiczeniowego na Domyślnie, a styl ich pierwszych wierszy na Nagłówek 1. Zmienianie ustawień strony Podczas pracy z dokumentami tekstowymi, często konieczna jest zmiana aranżacji stron w dokumencie. Najistotniejsze z podlegających zmianie parametrów strony to: Format papieru Tło Krawędzie strony Krawędzie strony Nagłówki i stopki Kolumny Żeby zmienić ustawienia strony, wybierz Format Strona. Pojawi się okno, w którym można dokonać potrzebnych modyfikacji:

19 4-35 Okno składa się z kilku kart. Posługiwanie się Stylistą Ikonka uruchamiająca Stylistę znajduje się po lewej stronie paska narzędzi Formatowanie. Stylista wyświetla w osobnym oknie wszystkie zdefiniowane style formatowania. Aby zastosować styl, kliknij dwukrotnie jego nazwę. Style są podzielone na grupy: style akapitów, style znaków, style ramek, style strony, style listy. Co więcej, możesz użyć menu rozwijalnego w dole okna do przefiltrowania wyświetlanych stylów.

20 4-36 Ikonka uruchamia tryb wypełniania formatem. Użyj jej, aby rozlać wybrany styl na określone partie tekstu. Naciśnij ikonkę drugi raz, żeby wyłączyć tryb wypełniania formatem. Ikonka służy do tworzenia nowych stylów. W rozwijalnym menu do wyboru mamy trzy możliwości: 1) Nowy styl z zaznaczenia. Tworzy nowy styl, zawierający elementy formatowania zaznaczonego fragmentu tekstu. Tutaj wpisz nazwę nowego stylu. 2) Aktualizuj styl. Ustawienia zaznaczonego stylu zostają nadpisane ustawieniami zaznaczonego tekstu. 3) Ładuj style. Importuj styl z innego szablonu lub pliku. Style są przechowywane w pliku szablonu. Można utworzyć nowy szablon, zapisując plik jako plik szablonu tekstowego OpenDocument (.ott). Ćwiczenie: Posługiwanie się Stylistą Utwórz nowy styl z akapitu, w którym zmieniłeś czcionkę na Lucida Sans. Nazwij nowy styl stylsans. Zmień styl wszystkich (oprócz nagłówka) akapitów pliku ćwiczeniowego na styl stylsans.

21 4-37 Ćwiczenie: Praca z dokumentami tekstowymi Stwórz swój własny wzorzec listu ze swoim imieniem, nazwiskiem, adresem i numerem telefonu. Jako domyślną czcionkę ustaw Lucida Sans, rozmiar 14. Zachowaj swój szablon jako plik szablonu tekstowego OpenDocument (.ott) Powiększenie Dzięki funkcji powiększenia, można zmieniać skalę, w jakiej dokument jest wyświetlany w oknie OpenOffice Writer (100%, 75%, 150%, i tak dalej). Na przykład, do przeglądania układu stron użyjesz innej skali niż w czasie wprowadzania tekstu (50% 100%). Współczynnik powiększenia można zmienić za pomocą menu Powiększenie w pasku narzędzi. Innym sposobem zmiany współczynnika powiększenia jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy na pasek statusu w dole okna. Współczynnik powiększenia określić można jako wartość procentową (75%, 150%) lub jako wartość względną, ustalaną automatycznie.

22 4-38 Dostępne ustawienia: Optymalny dobiera współczynnik powiększenia tak, aby był optymalny dla wprowadzania tekstu. Szerokość strony dobiera współczynnik powiększenia tak, aby widoczna była cała szerokość strony. Cała strona dobiera współczynnik powiększenia tak, aby widoczna była cała strona. Opcja ta bywa użyteczna dla sprawdzania układu jednej czy kilku stron Włączanie korekty pisowni Korekta pisowni w programie OpenOffice Writer pozwala odnalezienie i eliminację błędów ortograficznych czy literówek. na szybkie Do wyboru mamy dwie opcje sprawdzania pisowni: 1) przez włączenie automatycznego sprawdzania pisowni ikonką na pasku narzędzi. OpenOffice oznaczy każde znalezione słowo z błędem, podkreślając je na czerwono: Żeby poprawić słowo, kliknij na nie prawym przyciskiem myszy. W kontekstowym menu znajdziesz propozycje prawidłowego zapisu słowa. Wybierz prawidłową formę, a zostanie ona wstawiona w miejsce słowa z błędem. 2) Przez włączenie sprawdzania pisowni ikonką wybranie opcji Narzędzia Pisownia. na pasku narzędzi lub Pojawi się okno:

23 4-39 Sugestie dotyczące prawidłowej pisowni danego słowa Wstawianie obrazów Rzadko kiedy mamy do czynienia z dokumentami czysto tekstowymi. Aby wstawić obraz, wybierz Wstaw Obraz Z pliku. Pojawi się okno, w którym można wybrać i wskazać obraz do wstawienia w tekst: Zaznacz tę opcję, aby włączyć podgląd przeglądanych plików graficznych. Jeśli zaznaczysz opcję Łącze, obraz sam w sobie nie zostanie umieszczony w pliku OpenOffice, tylko zostanie ustawione z nim połączenie (link). Jest to

24 4-40 praktyczne w przypadku wyjątkowo obszernych plików graficznych. Gdy opcja nie jest zaznaczona, obraz zostaje skopiowany i wstawiony do dokumentu, co pozwala na odczyt pliku również na innych komputerach. Po dokonaniu wyboru pliku, naciśnij przycisk Otwórz, a grafika zostanie wstawiona do dokumentu. Możesz teraz zmienić rozmiar obrazu, łapiąc i przesuwając krawędzie obrazu za pomocą myszy. Aby zachować proporcje obrazu, podczas zmiany jego wymiarów przytrzymaj wciśnięty klawisz Shift. Po wstawieniu pliku graficznego można skonfigurować sposób, w jaki jest on włączony do tekstu, np. zmienić opływanie tekstu czy rodzaj zakotwiczenia. Jeśli klikniemy na obraz lewym przyciskiem myszy, wzdłuż jego krawędzi pojawią się zielone kwadraciki. Kliknij teraz prawym przyciskiem myszy, a wyświetlone zostanie menu kontekstowe, za pomocą którego możesz zmienić niektóre ustawienia obrazu. Kiedy przesuniesz kursor myszy nad pozycję Zakotwiczenie, pojawi się podmenu, zawierające wybór opcji zakotwiczenia obrazu na stronie. Objaśnienie poszczególnych opcji zakotwiczenia: Do strony Zakotwicza obraz do danej strony. Bez względu na wszelkie modyfikacje tekstu, obraz pozostaje na stronie. Do akapitu Zakotwicza obraz do danego akapitu. W razie przeniesienia bądź usunięcia akapitu, obraz także zostaje przeniesiony lub usunięty. Do znaku Zakotwicza obraz do wybranego znaku.

25 4-41 Do strony Zakotwicza obraz do danej strony. Bez względu na wszelkie modyfikacje tekstu, obraz pozostaje na stronie. Jako znak Przerywa przepływ tekstu w miejscu wstawienia obrazu. Inną podlegającą zmianie cechą obrazu jest sposób opływania tekstu wokół niego. Kliknij prawym przyciskiem myszy na obraz i przesuń kursor myszy nad pozycję Opływanie w menu kontekstowym. Objaśnienie poszczególnych opcji opływania: Bez opływania obraz dzieli tekst na dwa akapity (nad i poniżej obrazu). Brak tekstu z prawej i lewej strony obrazu. Opływanie tekst opływa obraz z prawej i lewej strony.

26 Bez opływania 4-42 obraz dzieli tekst na dwa akapity (nad i poniżej obrazu). Brak tekstu z prawej i lewej strony obrazu. obustronne Opływanie optymalne podobnie jak w opływaniu obustronnym, tylko OpenOffice decyduje, jak tekst opływa obraz. Przepływanie tekst przepływa za obrazem. W tle tekst przepływa przed obrazem (obraz jako tło). Kontur ustala wokół obrazu kontur, za którego obręb nie przepływa tekst. Edytuj kontur otwiera okno edycji konturu przepływu tekstu. Pierwszy akapit gdy naciśniemy Enter, rozpoczyna nowy akapit pod tekstem Wstawianie tabeli Tabela umożliwia przedstawianie informacji w sposób uporządkowany. Aby wstawić tabelę, wybierz Wstaw Tabela. Pojawi się okno konfiguracji tabeli: Najważniejsze pola to Kolumny i Wiersze, w których można określić liczbę

27 4-43 wierszy i kolumn nowej tabeli. Po ustaleniu właściwości tabeli, naciśnij. Do tabeli można wpisywać tekst, po prostu wybierając komórkę i wprowadzając do niej tekst. Tekst w tabeli podlega tym samym zasadom formatowania, co tekst poza nią. Formatować można naraz zawartość jednej lub kilku komórek, zaznaczając je za pomocą myszy, a następnie klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając opcje formatowania z menu kontekstowego. Kiedy zaznaczysz tabelkę lub jedną z jej komórek, pojawi się nowy pasek narzędzi. Najważniejsze ikonki paska narzędzi Tabela: utwórz nową tabelę wyrównaj zawartość komórki do środka (poziomo) styl linii wyrównaj zawartość komórki do dołu kolor linii wstaw wiersz krawędzie wstaw kolumnę kolor tła usuń wiersz podziel komórki usuń komórkę

28 4-44 utwórz nową tabelę wyrównaj zawartość komórki do środka (poziomo) wyrównaj zawartość komórki do góry właściwości tabeli Osadzanie innych dokumentów OpenOffice Aby osadzić w tekście inny dokument OpenOffice (np. rysunek OpenOffice Draw), należy wybiera z paska menu Wstaw Obiekt Obiekt OLE. Pojawi się okno z zapytaniem o rodzaj wstawianego obiektu: Do wyboru są dwie opcje: Utwórz nowy lub Utwórz z pliku. Opcja Utwórz z pliku pozwala na wczytanie i osadzenie istniejącego dokumentu. W ramce Typ obiektu znajduje się wykaz dostępnych obiektów, możliwych do utworzenia w poszczególnych podprogramach OpenOffice. Osadzony dokument można edytować, klikając na niego dwukrotnie Utworzenie spisu treści Jeśli w swoim dokumencie używamy odpowiednich stylów nagłówkowych do formatowania tytułów poszczególnych rozdziałów, utworzenie spisu treści nie będzie problemem. Wybierz Wstaw Indeksy i spisy Indeksy i spisy.

29 4-45 Podgląd spisu treści. Okno zawiera pięć kart: Indeks/Spis z menu rozwijalnego Typ można wybrać typ indeksu lub spisu, który chcemy utworzyć. Wpisy w tej karcie można ustalić strukturę wpisów na każdym poziomie. Użyto następujących skrótów: E# numer rozdziału E tekst wpisu T tabulator # numer strony LS hiperłącze Posłuż się pięcioma przyciskami poniżej, aby zmienić strukturę wpisów. Aby usunąć element, naciśnij klawisz Delete. Style wybierz styl akapitu dla każdego poziomu. Kolumny kolumnowy układ spisu. Tło wybierz kolor tła spisu. Jeśli nie odznaczysz opcji Chroniony przed ręcznymi zmianami w karcie Indeks/Spis, nie będziesz mógł ręcznie wprowadzać zmian do spisu.

30 4-46 Spis treści Drukowanie dokumentu tekstowego Podstawowe czynności Samo wydrukowanie dokumentu tekstowego w programie OpenOffice nie jest trudne. Czasami jednak, aby uzyskać pożądany efekt, konieczna może się okazać zmiana ustawień wydruku. Podstawowa procedura drukowania dokumentu tekstowego w programie OpenOffice: 1) Zanim przejdziesz do drukowania, zapisz dokument. 2) Wybierz z paska menu Plik Drukuj. Pojawi się okno:

31 4-47 3) W oknie drukowania zmienić można trzy ustawienia: wybór drukarki, za pomocą której zostanie wydrukowany dokument, zakres wydruku, czyli strony, które chcemy wydrukować, liczbę kopii dokumentu. 4) Kliknij, aby rozpocząć proces drukowania. Do wyboru są drukarki aktualnie zainstalowane w systemie. Zmiana ustawień Drukarki Zależnie od typu drukarki, niektóre ustawienia można zmienić w oknie drukowania. Naciśnij przycisk. Najczęściej spotykane w oknie Właściwości opcje, to:

32 4-48 Format papieru. Na jakim formacie papieru (np. A3, A4, A5) dokument ma zostać wydrukowany. Zasobnik papieru. Z którego zasobnika drukarka ma czerpać papier. Skalowanie. W jakiej skali dokument ma zostać wydrukowany. Dupleks. Czy mają być odwracane kartki, by drukować dwustronnie. Ilość i rodzaj wyświetlanych opcji zależy od zainstalowanej drukarki. Podgląd wydruku Zanim przystąpisz do drukowania, w programie OpenOffice zobaczyć możesz podgląd wydruku, czyli sposób, w jaki zostaną wydrukowane poszczególne strony. Aby zobaczyć podgląd danego dokumentu, wybierz Plik Podgląd wydruku. Aby wrócić do normalnego widoku strony, naciśnij.

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy OpenOffice to darmowy zaawansowany pakiet biurowy, w skład którego wchodzą następujące programy: edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, program do tworzenia

Bardziej szczegółowo

4.5 OpenOffice Impress tworzenie prezentacji

4.5 OpenOffice Impress tworzenie prezentacji 4-67 45 OpenOffice Impress tworzenie prezentacji Prezentacje multimedialne tworzy się zwykle za pomocą specjalnych programów do tworzenia prezentacji Gotowe prezentacje mogą być odtwarzane na ekranie komputera

Bardziej szczegółowo

Temat: Organizacja skoroszytów i arkuszy

Temat: Organizacja skoroszytów i arkuszy Temat: Organizacja skoroszytów i arkuszy Podstawowe informacje o skoroszycie Excel jest najczęściej wykorzystywany do tworzenia skoroszytów. Skoroszyt jest zbiorem informacji, które są przechowywane w

Bardziej szczegółowo

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów 1. Uruchamianie edytora tekstu MS Word 2007 Edytor tekstu uruchamiamy jak każdy program w systemie Windows. Można to zrobić

Bardziej szczegółowo

Sylabus Moduł 2: Przetwarzanie tekstów

Sylabus Moduł 2: Przetwarzanie tekstów Sylabus Moduł 2: Przetwarzanie tekstów Niniejsze opracowanie przeznaczone jest dla osób zamierzających zdać egzamin ECDL (European Computer Driving Licence) na poziomie podstawowym. Publikacja zawiera

Bardziej szczegółowo

Zadanie 9. Projektowanie stron dokumentu

Zadanie 9. Projektowanie stron dokumentu Zadanie 9. Projektowanie stron dokumentu Przygotowany dokument można: wydrukować i oprawić, zapisać jako strona sieci Web i opublikować w Internecie przekonwertować na format PDF i udostępnić w postaci

Bardziej szczegółowo

Dlaczego stosujemy edytory tekstu?

Dlaczego stosujemy edytory tekstu? Edytor tekstu Edytor tekstu program komputerowy służący do tworzenia, edycji i formatowania dokumentów tekstowych za pomocą komputera. Dlaczego stosujemy edytory tekstu? możemy poprawiać tekst możemy uzupełniać

Bardziej szczegółowo

Wstęp 7 Rozdział 1. OpenOffice.ux.pl Writer środowisko pracy 9

Wstęp 7 Rozdział 1. OpenOffice.ux.pl Writer środowisko pracy 9 Wstęp 7 Rozdział 1. OpenOffice.ux.pl Writer środowisko pracy 9 Uruchamianie edytora OpenOffice.ux.pl Writer 9 Dostosowywanie środowiska pracy 11 Menu Widok 14 Ustawienia dokumentu 16 Rozdział 2. OpenOffice

Bardziej szczegółowo

Zadanie 1. Stosowanie stylów

Zadanie 1. Stosowanie stylów Zadanie 1. Stosowanie stylów Styl to zestaw elementów formatowania określających wygląd: tekstu atrybuty czcionki (tzw. styl znaku), akapitów np. wyrównanie tekstu, odstępy między wierszami, wcięcia, a

Bardziej szczegółowo

NAGŁÓWKI, STOPKI, PODZIAŁY WIERSZA I STRONY, WCIĘCIA

NAGŁÓWKI, STOPKI, PODZIAŁY WIERSZA I STRONY, WCIĘCIA NAGŁÓWKI, STOPKI, PODZIAŁY WIERSZA I STRONY, WCIĘCIA Ćwiczenie 1: Ściągnij plik z tekstem ze strony www. Zaznacz tekst i ustaw go w stylu Bez odstępów. Sformatuj tekst: wyjustowany czcionka Times New Roman

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenia nr 2. Edycja tekstu (Microsoft Word)

Ćwiczenia nr 2. Edycja tekstu (Microsoft Word) Dostosowywanie paska zadań Ćwiczenia nr 2 Edycja tekstu (Microsoft Word) Domyślnie program Word proponuje paski narzędzi Standardowy oraz Formatowanie z zestawem opcji widocznym poniżej: Można jednak zmodyfikować

Bardziej szczegółowo

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów 1. Uruchamianie edytora tekstu MS Word 2003 Edytor tekstu uruchamiamy jak każdy program w systemie Windows. Można to zrobić

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej. Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej. Dział Zagadnienia Wymagania podstawowe Wymagania ponadpodstawowe Arkusz kalkulacyjny (Microsoft Excel i OpenOffice) Uruchomienie

Bardziej szczegółowo

ECDL/ICDL Przetwarzanie tekstów Moduł B3 Sylabus - wersja 5.0

ECDL/ICDL Przetwarzanie tekstów Moduł B3 Sylabus - wersja 5.0 ECDL/ICDL Przetwarzanie tekstów Moduł B3 Sylabus - wersja 5.0 Przeznaczenie sylabusa Dokument ten zawiera szczegółowy sylabus dla modułu ECDL/ICDL Przetwarzanie tekstów. Sylabus opisuje zakres wiedzy i

Bardziej szczegółowo

OKNO NA ŚWIAT - PRZECIWDZIAŁANIE WYKLUCZENIU CYFROWEMU W MIEŚCIE BRZEZINY

OKNO NA ŚWIAT - PRZECIWDZIAŁANIE WYKLUCZENIU CYFROWEMU W MIEŚCIE BRZEZINY Projekt OKNO NA ŚWIAT - PRZECIWDZIAŁANIE WYKLUCZENIU CYFROWEMU W MIEŚCIE BRZEZINY współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego

Bardziej szczegółowo

Temat 10 : Poznajemy zasady pracy w edytorze tekstu Word.

Temat 10 : Poznajemy zasady pracy w edytorze tekstu Word. Temat 10 : Poznajemy zasady pracy w edytorze tekstu Word. 1. Edytor tekstu WORD to program (edytor) do tworzenia dokumentów tekstowych (rozszerzenia:.doc (97-2003),.docx nowszy). 2. Budowa okna edytora

Bardziej szczegółowo

EDTCJA TEKSTU MS WORD

EDTCJA TEKSTU MS WORD EDTCJA TEKSTU MS WORD EDYCJA TEKSTU - MS WORD ilu.1 Program Word 2007 Zaawansowanym edytorem tekstu jest Microsoft Word 2007 (ang. Word znaczy słowo). Tak jak w MS WordPad edycję tekstu zacznijmy od zmiany

Bardziej szczegółowo

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.3

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.3 Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.3 Slajd 1 Slajd 2 Numerowanie i punktowanie Automatyczne ponumerowanie lub wypunktowanie zaznaczonych akapitów w

Bardziej szczegółowo

1.Formatowanie tekstu z użyciem stylów

1.Formatowanie tekstu z użyciem stylów 1.Formatowanie tekstu z użyciem stylów Co to jest styl? Styl jest ciągiem znaków formatujących, które mogą być stosowane do tekstu w dokumencie w celu szybkiej zmiany jego wyglądu. Stosując styl, stosuje

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Szybki start

Przewodnik Szybki start Przewodnik Szybki start Program Microsoft Word 2013 wygląda inaczej niż wcześniejsze wersje, dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik, aby skrócić czas nauki jego obsługi. Pasek narzędzi Szybki dostęp Te

Bardziej szczegółowo

3. Jednym z ważniejszych pojęć w edytorach tekstu jest AKAPIT. Co to jest?

3. Jednym z ważniejszych pojęć w edytorach tekstu jest AKAPIT. Co to jest? Przykładowy test zaliczeniowy z Informatyki gimnazjum I rok nauczania edytory tekstu. Test do rozwiązania na platformie edukacyjnej po zalogowaniu. Opracował: Piotr Ochmiński 1. Edytor tekstu to program

Bardziej szczegółowo

Zadanie 8. Dołączanie obiektów

Zadanie 8. Dołączanie obiektów Zadanie 8. Dołączanie obiektów Edytor Word umożliwia dołączanie do dokumentów różnych obiektów. Mogą to być gotowe obiekty graficzne z galerii klipów, równania, obrazy ze skanera lub aparatu cyfrowego.

Bardziej szczegółowo

MATERIAŁY SZKOLENIOWE WORD PODSTAWOWY

MATERIAŁY SZKOLENIOWE WORD PODSTAWOWY MATERIAŁY SZKOLENIOWE WORD PODSTAWOWY 2013 Klawiatura narzędzie do wpisywania tekstu. 1. Wielkie litery piszemy z wciśniętym klawiszem SHIFT albo z włączonym klawiszem CAPSLOCK. 2. Litery typowe dla języka

Bardziej szczegółowo

MS Word 2010. Długi dokument. Praca z długim dokumentem. Kinga Sorkowska 2011-12-30

MS Word 2010. Długi dokument. Praca z długim dokumentem. Kinga Sorkowska 2011-12-30 MS Word 2010 Długi dokument Praca z długim dokumentem Kinga Sorkowska 2011-12-30 Dodawanie strony tytułowej 1 W programie Microsoft Word udostępniono wygodną galerię wstępnie zdefiniowanych stron tytułowych.

Bardziej szczegółowo

Zajęcia e-kompetencje

Zajęcia e-kompetencje Zajęcia e-kompetencje Podstawy obsługi pakietu biurowego. Word i Writer cz.2 Projekt pt:. E-dzi@dek, e-b@bcia i nauczyciel wnuczek 1 Plan dzisiejszych zajęć: 1. Podstawy obsługi pakietu biurowego. Word

Bardziej szczegółowo

bla bla Dokumenty podręcznik użytkownika

bla bla Dokumenty podręcznik użytkownika bla bla Dokumenty podręcznik użytkownika Dokumenty Dokumenty: podręcznik użytkownika data wydania środa, 25. luty 2015 Version 7.6.2 Copyright 2006-2015 OPEN-XCHANGE Inc., Niniejszy dokument stanowi własność

Bardziej szczegółowo

Scenariusz szkolenia

Scenariusz szkolenia Scenariusz szkolenia Edytor tekstu MS Word 2010 TRENER: WALDEMAR WEGLARZ Absolwent Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Od 2002 roku zawodowy trener IT, dyplomowany nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum

Bardziej szczegółowo

Podstawowe czynnos ci w programie Word

Podstawowe czynnos ci w programie Word Podstawowe czynnos ci w programie Word Program Word to zaawansowana aplikacja umożliwiająca edytowanie tekstu i stosowanie różnych układów, jednak aby w pełni wykorzystać jej możliwości, należy najpierw

Bardziej szczegółowo

I. Spis treści I. Spis treści... 2 II. Kreator szablonów... 3 1. Tworzenie szablonu... 3 2. Menu... 4 a. Opis ikon... 5 3. Dodanie nowego elementu...

I. Spis treści I. Spis treści... 2 II. Kreator szablonów... 3 1. Tworzenie szablonu... 3 2. Menu... 4 a. Opis ikon... 5 3. Dodanie nowego elementu... Kreator szablonów I. Spis treści I. Spis treści... 2 II. Kreator szablonów... 3 1. Tworzenie szablonu... 3 2. Menu... 4 a. Opis ikon... 5 3. Dodanie nowego elementu... 7 a. Grafika... 7 b. Tekst... 7 c.

Bardziej szczegółowo

1. Przypisy, indeks i spisy.

1. Przypisy, indeks i spisy. 1. Przypisy, indeks i spisy. (Wstaw Odwołanie Przypis dolny - ) (Wstaw Odwołanie Indeks i spisy - ) Przypisy dolne i końcowe w drukowanych dokumentach umożliwiają umieszczanie w dokumencie objaśnień, komentarzy

Bardziej szczegółowo

Arkusz kalkulacyjny EXCEL

Arkusz kalkulacyjny EXCEL ARKUSZ KALKULACYJNY EXCEL 1 Arkusz kalkulacyjny EXCEL Aby obrysować tabelę krawędziami należy: 1. Zaznaczyć komórki, które chcemy obrysować. 2. Kursor myszy ustawić na menu FORMAT i raz kliknąć lewym klawiszem

Bardziej szczegółowo

4.6 OpenOffice Draw tworzenie ilustracji

4.6 OpenOffice Draw tworzenie ilustracji 4-82 4.6 OpenOffice Draw tworzenie ilustracji 4.6.1 Podstawowe informacje o grafice komputerowej Istnieją dwa rodzaje grafiki komputerowej: mapy bitowe (grafika rastrowa), grafiki wektorowe. Mapy bitowe

Bardziej szczegółowo

Podstawy tworzenia prezentacji w programie Microsoft PowerPoint 2007

Podstawy tworzenia prezentacji w programie Microsoft PowerPoint 2007 Podstawy tworzenia prezentacji w programie Microsoft PowerPoint 2007 opracowanie: mgr Monika Pskit 1. Rozpoczęcie pracy z programem Microsoft PowerPoint 2007. 2. Umieszczanie tekstów i obrazów na slajdach.

Bardziej szczegółowo

1.3. Tworzenie obiektów 3D. Rysunek 1.2. Dostępne opcje podręcznego menu dla zaznaczonego obiektu

1.3. Tworzenie obiektów 3D. Rysunek 1.2. Dostępne opcje podręcznego menu dla zaznaczonego obiektu 1. Edytor grafiki Draw 1.1. Okno programu Draw W bezpłatnym pakiecie OpenOffice zawarty jest program graficzny Draw (rysunek 1.1), wyposażony w liczne narzędzia do obróbki obiektów. Program możesz uruchomić,

Bardziej szczegółowo

NAGŁÓWKI, STOPKI, PODZIAŁY WIERSZA I STRONY, WCIĘCIA

NAGŁÓWKI, STOPKI, PODZIAŁY WIERSZA I STRONY, WCIĘCIA NAGŁÓWKI, STOPKI, PODZIAŁY WIERSZA I STRONY, WCIĘCIA Ćwiczenie 1: Ściągnij plik z tekstem ze strony www. Zaznacz tekst i ustaw go w stylu Bez odstępów. Sformatuj tekst: wyjustowany czcionka Times New Roman

Bardziej szczegółowo

Nawigacja po długim dokumencie może być męcząca, dlatego warto poznać następujące skróty klawiszowe

Nawigacja po długim dokumencie może być męcząca, dlatego warto poznać następujące skróty klawiszowe Zestawienie wydatków rok 2015 1 Wstaw numerację stron. Aby to zrobić przejdź na zakładkę Wstawianie i w grupie Nagłówek i stopka wybierz Numer strony. Następnie określ pozycję numeru na stronie (na przykład

Bardziej szczegółowo

Klawisze funkcyjne w OpenOffice.org Writer

Klawisze funkcyjne w OpenOffice.org Writer Klawisze funkcyjne w OpenOffice.org Writer F2 Ctrl + F2 F3 Ctrl + F3 F4 Shift + F4 F5 Ctrl + Shift + F5 F7 Ctrl + F7 F8 Ctrl + F8 Shift + F8 Ctrl+Shift+F8 F9 Ctrl + F9 Shift + F9 Ctrl + Shift + F9 Ctrl

Bardziej szczegółowo

Przed rozpoczęciem pracy otwórz nowy plik (Ctrl +N) wykorzystując szablon acadiso.dwt

Przed rozpoczęciem pracy otwórz nowy plik (Ctrl +N) wykorzystując szablon acadiso.dwt Przed rozpoczęciem pracy otwórz nowy plik (Ctrl +N) wykorzystując szablon acadiso.dwt Zadanie: Utwórz szablon rysunkowy składający się z: - warstw - tabelki rysunkowej w postaci bloku (według wzoru poniżej)

Bardziej szczegółowo

Włączanie/wyłączanie paska menu

Włączanie/wyłączanie paska menu Włączanie/wyłączanie paska menu Po zainstalowaniu przeglądarki Internet Eksplorer oraz Firefox domyślnie górny pasek menu jest wyłączony. Czasem warto go włączyć aby mieć szybszy dostęp do narzędzi. Po

Bardziej szczegółowo

Dokument zawiera podstawowe informacje o użytkowaniu komputera oraz korzystaniu z Internetu.

Dokument zawiera podstawowe informacje o użytkowaniu komputera oraz korzystaniu z Internetu. Klub Seniora - Podstawy obsługi komputera oraz korzystania z Internetu Str. 1 Dokument zawiera podstawowe informacje o użytkowaniu komputera oraz korzystaniu z Internetu. Część 3 Opis programu MS Office

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI BIULETYNU INFORMACJI PUBLICZNEJ

INSTRUKCJA OBSŁUGI BIULETYNU INFORMACJI PUBLICZNEJ INSTRUKCJA OBSŁUGI BIULETYNU INFORMACJI PUBLICZNEJ W celu wprowadzenia, modyfikacji lub usunięcia informacji w Biuletynie Informacji Publicznej należy wpisać w przeglądarce adres strony: http:/bip.moriw.pl/admin.php

Bardziej szczegółowo

Edytor tekstu Notatnik

Edytor tekstu Notatnik Temat: komputerowe pisanie w edytorze tekstu 1 (pierwsze dokumenty tekstowe) Edytor tekstu umożliwia tworzenie dokumentu tekstowego, jego wielokrotne redagowanie (pisanie, modyfikowanie istniejącego tekstu,

Bardziej szczegółowo

Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy)

Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy) Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy) Cz. 1. Tworzenie slajdów MS PowerPoint 2010 to najnowsza wersja popularnego programu do tworzenia prezentacji multimedialnych. Wygląd programu w

Bardziej szczegółowo

Rozwiązanie ćwiczenia 8a

Rozwiązanie ćwiczenia 8a Rozwiązanie ćwiczenia 8a Aby utworzyć spis ilustracji: 1. Ustaw kursor za tekstem na ostatniej stronie dokumentu Polska_broszura.doc i kliknij przycisk Podział strony na karcie Wstawianie w grupie Strony

Bardziej szczegółowo

Stosowanie, tworzenie i modyfikowanie stylów.

Stosowanie, tworzenie i modyfikowanie stylów. Stosowanie, tworzenie i modyfikowanie stylów. We wstążce Narzędzia główne umieszczone są style, dzięki którym w prosty sposób możemy zmieniać tekst i hurtowo modyfikować. Klikając kwadrat ze strzałką w

Bardziej szczegółowo

Andrzej Frydrych SWSPiZ 1/8

Andrzej Frydrych SWSPiZ 1/8 Kilka zasad: Czerwoną strzałką na zrzutach pokazuje w co warto kliknąć lub co zmieniłem oznacza kolejny wybierany element podczas poruszania się po menu Ustawienia strony: Menu PLIK (Rozwinąć żeby było

Bardziej szczegółowo

Rozwiązanie ćwiczenia 7a

Rozwiązanie ćwiczenia 7a Rozwiązanie ćwiczenia 7a Podpisy pod rysunkami, zdjęciami możesz wprowadzić w następujący sposób: 1. Kliknij obiekt (rysunek, zdjęcie) i wybierz przycisk Wstaw podpis z grupy narzędzi Podpisy na karcie

Bardziej szczegółowo

1.5. Formatowanie dokumentu

1.5. Formatowanie dokumentu Komputerowa edycja tekstu 29 1.5. Formatowanie dokumentu Pisanie, kopiowanie czy przenoszenie tekstu to jedynie część naszej pracy z dokumentem. O tym, jak będzie się on prezentował, decydujemy, wykonując

Bardziej szczegółowo

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy Cz. 5. Tabulatory i inne funkcje edytora OpenOffice Writer Tabulatory umożliwiają wyrównanie tekstu do lewej, do prawej, do środka, do znaku dziesiętnego lub do

Bardziej szczegółowo

5.2. Pierwsze kroki z bazami danych

5.2. Pierwsze kroki z bazami danych 5.2. Pierwsze kroki z bazami danych Uruchamianie programu Podobnie jak inne programy, OO Base uruchamiamy z Menu Start, poprzez zakładkę Wszystkie programy, gdzie znajduje się folder OpenOffice.org 2.2,

Bardziej szczegółowo

Formatowanie tekstu za pomocą zdefiniowanych stylów. Włączanie okna stylów. 1. zaznaczyć tekst, który chcemy formatować

Formatowanie tekstu za pomocą zdefiniowanych stylów. Włączanie okna stylów. 1. zaznaczyć tekst, który chcemy formatować Style Bardzo często w edytorze podczas pisania tekstu zachodzi potrzeba wielokrotnego powtórzenia czynności związanych z formatowaniem. Aby zapobiec stałemu otwieraniu okien dialogowych i wybierania stale

Bardziej szczegółowo

NAGŁÓWKI, STOPKI, PODZIAŁY WIERSZA I STRONY, WCIĘCIA

NAGŁÓWKI, STOPKI, PODZIAŁY WIERSZA I STRONY, WCIĘCIA Ćwiczenie 1: NAGŁÓWKI, STOPKI, PODZIAŁY WIERSZA I STRONY, WCIĘCIA Skopiuj dowolny tekst z Internetu, np. ze strony http://www.gazeta.pl, około jednej strony objętości. Wklej tekst do nowego dokumentu Writer.

Bardziej szczegółowo

Praca z tekstem: WORD Listy numerowane, wstawianie grafiki do pliku

Praca z tekstem: WORD Listy numerowane, wstawianie grafiki do pliku Praca z tekstem: WORD Listy numerowane, wstawianie grafiki do pliku W swoim folderze utwórz folder o nazwie 29_10_2009, wszystkie dzisiejsze zadania wykonuj w tym folderze. Na dzisiejszych zajęciach nauczymy

Bardziej szczegółowo

Tworzenie i edycja dokumentów w aplikacji Word.

Tworzenie i edycja dokumentów w aplikacji Word. Tworzenie i edycja dokumentów w aplikacji Word. Polskie litery, czyli ąłóęśźżń, itd. uzyskujemy naciskając prawy klawisz Alt i jednocześnie literę najbardziej zbliżoną wyglądem do szukanej. Np. ł uzyskujemy

Bardziej szczegółowo

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy Cz. 3. Rysunki w dokumencie Obiekt Fontwork Jeżeli chcemy zamieścić w naszym dokumencie jakiś efektowny napis, na przykład tytuł czy hasło promocyjne, możemy w

Bardziej szczegółowo

Formularze w programie Word

Formularze w programie Word Formularze w programie Word Formularz to dokument o określonej strukturze, zawierający puste pola do wypełnienia, czyli pola formularza, w których wprowadza się informacje. Uzyskane informacje można następnie

Bardziej szczegółowo

Podstawowe czynnos ci w programie Excel

Podstawowe czynnos ci w programie Excel Podstawowe czynnos ci w programie Excel Program Excel to zaawansowana aplikacja do obsługi arkuszy kalkulacyjnych i analizy danych, jednak aby w pełni wykorzystać jej możliwości, należy najpierw poznać

Bardziej szczegółowo

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze ABC komputera dla nauczyciela Materiały pomocnicze 1. Czego się nauczysz? Uruchamianie i zamykanie systemu: jak zalogować się do systemu po uruchomieniu komputera, jak tymczasowo zablokować komputer w

Bardziej szczegółowo

AKRO SOFT Dariusz Kordulasiński Ul. Kołłątaja 2a 87-100 Toruń Tel./fax 056 622 70 43 e-mail szkolenia@akrosoft.pl www.akrosoft.pl

AKRO SOFT Dariusz Kordulasiński Ul. Kołłątaja 2a 87-100 Toruń Tel./fax 056 622 70 43 e-mail szkolenia@akrosoft.pl www.akrosoft.pl Program szkolenia o profilu Kadrowo - Płacowym w ramach Projektu: Program Symfonia drogą do sukcesu zawodowego osób pracujących województwa kujawsko pomorskiego I. Program Word 2007 (8h) 1. Interfejs programu

Bardziej szczegółowo

Edytor tekstu MS Word 2003 - podstawy

Edytor tekstu MS Word 2003 - podstawy Edytor tekstu MS Word 2003 - podstawy Cz. 4. Rysunki i tabele w dokumencie Obiekt WordArt Jeżeli chcemy zamieścić w naszym dokumencie jakiś efektowny napis, na przykład hasło reklamowe, możemy wykorzystać

Bardziej szczegółowo

OpenOffice.ux.pl 2.0. Æwiczenia praktyczne

OpenOffice.ux.pl 2.0. Æwiczenia praktyczne IDZ DO PRZYK ADOWY ROZDZIA SPIS TREŒCI KATALOG KSI EK KATALOG ONLINE ZAMÓW DRUKOWANY KATALOG OpenOffice.ux.pl 2.0. Æwiczenia praktyczne Autor: Maria Sokó³ ISBN: 83-246-0508-8 Format: A5, stron: 220 TWÓJ

Bardziej szczegółowo

4.Arkusz kalkulacyjny Calc

4.Arkusz kalkulacyjny Calc 4.Arkusz kalkulacyjny Calc 4.1. Okno programu Calc Arkusz kalkulacyjny Calc jest zawarty w bezpłatnym pakiecie OpenOffice.org 2.4. Można go uruchomić, podobnie jak inne aplikacje tego środowiska, wybierając

Bardziej szczegółowo

Rozwiązanie ćwiczenia 6a

Rozwiązanie ćwiczenia 6a Rozwiązanie ćwiczenia 6a Aby ponumerować strony: 1. Ustaw kursor tekstowy na pierwszej stronie dokumentu Polska_broszura.doc i kliknij przycisk Numer strony na karcie Wstawianie w grupie Nagłówek i stopka.

Bardziej szczegółowo

Umieszczanie grafiki w dokumencie

Umieszczanie grafiki w dokumencie Umieszczanie grafiki w dokumencie Najczęstszym sposobem wstawiania grafiki do dokumentu jest wybranie z górnego menu polecenia Wstaw-->Obraz--Z pliku W tym oknie podajemy lokalizacje pliku, który zostanie

Bardziej szczegółowo

Sylabus Moduł 4: Grafika menedżerska i prezentacyjna

Sylabus Moduł 4: Grafika menedżerska i prezentacyjna Sylabus Moduł 4: Grafika menedżerska i prezentacyjna Niniejsze opracowanie przeznaczone jest dla osób zamierzających zdać egzamin ECDL (European Computer Driving Licence) na poziomie podstawowym. Publikacja

Bardziej szczegółowo

KATEGORIA OBSZAR WIEDZY

KATEGORIA OBSZAR WIEDZY Moduł 6 - Grafika menedżerska i prezentacyjna - od kandydata wymaga się umiejętności posługiwania się programem komputerowym do tworzenia. Zdający powinien posiadać umiejętności wykonania następujących

Bardziej szczegółowo

1. Wprowadzenie do pakietu OpenOffice.org

1. Wprowadzenie do pakietu OpenOffice.org OpenOffice.org Writer Spis treści 1. Wprowadzenie do pakietu OpenOffice.org 2. Wprowadzenie do Edytora tekstu OpenOffice.org Writer 3. Tabulatory 4. Wypunktowanie 5. Wielopoziomowe wypunktowanie 6. Konspekty

Bardziej szczegółowo

Edytor tekstów Microsoft Word

Edytor tekstów Microsoft Word Microsoft Word opis 1/6 Edytor tekstów Microsoft Word Informacje podstawowe W dalszej części opisu pojęcie kliknięcie myszą oznacza jednokrotne naciśnięcie lewego przycisku myszy. Podwójne kliknięcie oznacza

Bardziej szczegółowo

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word 1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości 1. Uczeń potrafi wyjaśnić pojęcia: nagłówek, stopka, przypis. 2. Uczeń potrafi wymienić dwie zasadnicze

Bardziej szczegółowo

BIBLIOTEKA LOKALNE CENTRUM WIEDZY PRAKTYCZNEJ PRZEWODNIK PO NARZĘDZIACH WARSZTAT NR 1: ARKUSZE KALKULACYJNE - MINI SKRYPT

BIBLIOTEKA LOKALNE CENTRUM WIEDZY PRAKTYCZNEJ PRZEWODNIK PO NARZĘDZIACH WARSZTAT NR 1: ARKUSZE KALKULACYJNE - MINI SKRYPT BIBLIOTEKA LOKALNE CENTRUM WIEDZY PRAKTYCZNEJ PRZEWODNIK PO NARZĘDZIACH WARSZTAT NR 1: ARKUSZE KALKULACYJNE - MINI SKRYPT 1. Wprowadzenie Arkusze kalkulacyjne Google umożliwiają łatwe tworzenie, udostępnianie

Bardziej szczegółowo

Struktura dokumentu w arkuszu kalkulacyjnym MS EXCEL

Struktura dokumentu w arkuszu kalkulacyjnym MS EXCEL Lekcja 1. Strona 1 z 13 Struktura dokumentu w arkuszu kalkulacyjnym MS EXCEL Zeszyt Nowy plik programu Excel nazywany zeszytem lub skoroszytem składa się na ogół z trzech arkuszy. Przykładowe okno z otwartym

Bardziej szczegółowo

BAZA_1 Temat: Tworzenie i modyfikowanie formularzy.

BAZA_1 Temat: Tworzenie i modyfikowanie formularzy. BAZA_1 Temat: Tworzenie i modyfikowanie formularzy. Do wprowadzania danych do tabel słuŝą formularze. Dlatego zanim przystąpimy do wypełniania danymi nowo utworzonych tabel, najpierw przygotujemy odpowiednie

Bardziej szczegółowo

EDYCJA TEKSTU MS WORDPAD

EDYCJA TEKSTU MS WORDPAD EDYCJA TEKSTU MS WORDPAD EDYCJA TEKSTU - MS WORDPAD WordPad (ryc. 1 ang. miejsce na słowa) to bardzo przydatny program do edycji i pisania tekstów, który dodatkowo dostępny jest w każdym systemie z rodziny

Bardziej szczegółowo

bla bla Documents podręcznik użytkownika

bla bla Documents podręcznik użytkownika bla bla Documents podręcznik użytkownika Documents Documents: podręcznik użytkownika data wydania środa, 23. marzec 2016 Version 7.8.0 Copyright 2016-2016 OX Software GmbH., Niniejszy dokument stanowi

Bardziej szczegółowo

I Tworzenie prezentacji za pomocą szablonu w programie Power-Point. 1. Wybieramy z górnego menu polecenie Nowy a następnie Utwórz z szablonu

I Tworzenie prezentacji za pomocą szablonu w programie Power-Point. 1. Wybieramy z górnego menu polecenie Nowy a następnie Utwórz z szablonu I Tworzenie prezentacji za pomocą szablonu w programie Power-Point 1. Wybieramy z górnego menu polecenie Nowy a następnie Utwórz z szablonu 2. Po wybraniu szablonu ukaŝe się nam ekran jak poniŝej 3. Następnie

Bardziej szczegółowo

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1 Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania Informatyka Arkusz kalkulacyjny 2010 dla WINDOWS cz. 1 Slajd 1 Slajd 2 Ogólne informacje Arkusz kalkulacyjny podstawowe narzędzie pracy menadżera Arkusz kalkulacyjny

Bardziej szczegółowo

AKRO SOFT Dariusz Kordulasiński Ul. Kołłątaja 2a 87-100 Toruń Tel./fax 056 622 70 43 e-mail szkolenia@akrosoft.pl www.akrosoft.pl

AKRO SOFT Dariusz Kordulasiński Ul. Kołłątaja 2a 87-100 Toruń Tel./fax 056 622 70 43 e-mail szkolenia@akrosoft.pl www.akrosoft.pl Program szkolenia o profilu Finansowo - Księgowym w ramach Projektu: Program Symfonia drogą do sukcesu zawodowego osób pracujących województwa kujawsko pomorskiego I. Program Word 2007 (8h) 1. Interfejs

Bardziej szczegółowo

W oknie tym wybieramy pożądany podział sekcji, strony, kolumny. Naciśnięcie powoduje pojawienie się następującego okna:

W oknie tym wybieramy pożądany podział sekcji, strony, kolumny. Naciśnięcie powoduje pojawienie się następującego okna: - 1 - WSTAW Aby uruchomić menu programu należy Wskazać myszką podmenu Wstaw a następnie nacisnąć lewy przycisk myszki lub Wcisnąć klawisz (wejście do menu), następnie klawiszami kursorowymi (w prawo

Bardziej szczegółowo

Kadry Optivum, Płace Optivum

Kadry Optivum, Płace Optivum Kadry Optivum, Płace Optivum Jak seryjnie przygotować wykazy absencji pracowników? W celu przygotowania pism zawierających wykazy nieobecności pracowników skorzystamy z mechanizmu Nowe wydruki seryjne.

Bardziej szczegółowo

Wstęp 5 Rozdział 1. Instalacja systemu 13. Rozdział 2. Logowanie i wylogowywanie 21 Rozdział 3. Pulpit i foldery 25. Rozdział 4.

Wstęp 5 Rozdział 1. Instalacja systemu 13. Rozdział 2. Logowanie i wylogowywanie 21 Rozdział 3. Pulpit i foldery 25. Rozdział 4. Wstęp 5 Rozdział 1. Instalacja systemu 13 Uruchamianie Ubuntu 14 Rozdział 2. Logowanie i wylogowywanie 21 Rozdział 3. Pulpit i foldery 25 Uruchamianie aplikacji 25 Skróty do programów 28 Preferowane aplikacje

Bardziej szczegółowo

Podręczna pomoc Microsoft Power Point 2007

Podręczna pomoc Microsoft Power Point 2007 Podręczna pomoc Microsoft Power Point 2007 Animacja (przejście) slajdu... 2 Wybór przejścia slajdu... 2 Ustawienie dźwięku dla przejścia... 3 Ustawienie szybkości przejścia slajdu... 4 Sposób przełączenia

Bardziej szczegółowo

Oprogramowanie Użytkowe ćwiczenia Semestr I mgr inż. Daniel Riabcew SWSPiZ

Oprogramowanie Użytkowe ćwiczenia Semestr I mgr inż. Daniel Riabcew SWSPiZ Sekcje W czasie formatowania dokumentu może zaistnieć potrzeba podziału dokumentu na sekcje, czyli mniejsze części, z których każda może być inaczej sformatowana. Jest to konieczne w przypadku, gdy w jakiejś

Bardziej szczegółowo

Kurs ECDL Moduł 3. Nagłówek i stopka Microsoft Office Word 2003. Autor: Piotr Dębowski. piotr.debowski@konto.pl

Kurs ECDL Moduł 3. Nagłówek i stopka Microsoft Office Word 2003. Autor: Piotr Dębowski. piotr.debowski@konto.pl Kurs ECDL Moduł 3 Nagłówek i stopka Microsoft Office Word 2003 Autor: Piotr Dębowski piotr.debowski@konto.pl Wolno: Creative Commons License Deed Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Na tych samych

Bardziej szczegółowo

Edytor tekstu MS Office Word

Edytor tekstu MS Office Word Edytor tekstu program komputerowy ukierunkowany zasadniczo na samo wprowadzanie lub edycję tekstu, a nie na nadawanie mu zaawansowanych cech formatowania (do czego służy procesor tekstu). W zależności

Bardziej szczegółowo

Rozdział 5: Style tekstu

Rozdział 5: Style tekstu 5. STYLE TEKSTU Posługując się edytorem MS Word trudno nie korzystać z możliwości jaką daje szybkie formatowanie z użyciem stylów. Stylem określa się zestaw parametrów formatowych, któremu nadano określoną

Bardziej szczegółowo

Otwórz okno na Świat

Otwórz okno na Świat Otwórz okno na Świat Poradnik dla Seniora Jak korzystać z komputera i Internetu Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie

Bardziej szczegółowo

Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5. Moduły i bloki

Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5. Moduły i bloki Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5 Moduły i bloki 1 Spis treści 1. Dodawanie bloków... 3 2. Treść i Dodaj odstęp... 3 3. Galeria zdjęć... 5 4. Lista stron... 8 5. Aktualności...

Bardziej szczegółowo

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.1

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.1 Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.1 Slajd 1 Uruchomienie edytora Word dla Windows otwarcie menu START wybranie grupy Programy, grupy Microsoft Office,

Bardziej szczegółowo

Przygotowywanie dokumentu do pracy

Przygotowywanie dokumentu do pracy Przygotowywanie dokumentu do pracy 1. Wczytywanie tekstu źródłowego (dostępne w menu Plik/Otwórz) Wczytując tekst, nie będący zapisany w rodzimym formacie programu (w tym przypadku MS Word) trzeba pamiętać,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi systemu Sky CMS

Instrukcja obsługi systemu Sky CMS Instrukcja obsługi systemu Sky CMS Tworzenie stron w systemie skycms 1. Logujemy się 2. Tworzenie nowej strony: Wchodzimy do zakładki Strony Dodaj nową stronę. Pokażą się zakładki Strona, Powiązania strony,

Bardziej szczegółowo

1. Narzędzia główne: WORD 2010 INTERFEJS UŻYTKOWNIKA. wycinamy tekst, grafikę

1. Narzędzia główne: WORD 2010 INTERFEJS UŻYTKOWNIKA. wycinamy tekst, grafikę 1. Narzędzia główne: wycinamy tekst, grafikę stosowanie formatowania tekstu i niektórych podstawowych elementów graficznych umieszczane są wszystkie kopiowane i wycinane pliki wklejenie zawartości schowka

Bardziej szczegółowo

Windows XP - lekcja 3 Praca z plikami i folderami Ćwiczenia zawarte w tym rozdziale pozwolą na tworzenie, usuwanie i zarządzanie plikami oraz folderami znajdującymi się na dysku twardym. Jedną z nowości

Bardziej szczegółowo

WORDPRESS INSTRUKCJA OBSŁUGI

WORDPRESS INSTRUKCJA OBSŁUGI WORDPRESS INSTRUKCJA OBSŁUGI Zapraszamy do zapoznania się z Instrukcją obsługi panelu CMS Wordpress, która w krótkim czasie i bez większego kłopotu pozwoli na edycję treści i zawartości strony, w tym:

Bardziej szczegółowo

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Program PowerPoint dostarczany jest w pakiecie Office i daje nam możliwość stworzenia prezentacji oraz uatrakcyjnienia materiału, który chcemy przedstawić. Prezentacje

Bardziej szczegółowo

Praktyczne wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego w pracy nauczyciela część 1

Praktyczne wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego w pracy nauczyciela część 1 Praktyczne wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego w pracy nauczyciela część 1 Katarzyna Nawrot Spis treści: 1. Podstawowe pojęcia a. Arkusz kalkulacyjny b. Komórka c. Zakres komórek d. Formuła e. Pasek formuły

Bardziej szczegółowo

Zaprojektuj własny kalendarz na nowy rok szkolny

Zaprojektuj własny kalendarz na nowy rok szkolny Jadwiga Pawluk Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu Zaprojektuj własny kalendarz na nowy rok szkolny Początek roku szkolnego skłania nas do zaplanowania zajęć na najbliższe

Bardziej szczegółowo

FORMATOWANIE DOKUMENTU

FORMATOWANIE DOKUMENTU FORMATOWANIE DOKUMENTU Poznamy narzędzia umieszczone na wstążce karty Narzędzia główne w grupie Czcionka i Akapit ZMIANA WIELKOŚCI I KROJU CZCIONKI Aby zmienić wielkość i krój czcionki, zaznaczamy część

Bardziej szczegółowo

EDYTOR TEKSTU - MICROSOFT WORD

EDYTOR TEKSTU - MICROSOFT WORD EDYTOR TEKSTU - MICROSOFT WORD Optymalne ustawienia formatowania tekstu. Domyślną wielkością czcionki tekstu jest 12, nagłówki pisze się 14, a przypisy 8. Aby tekst był estetyczny i czytelny należy do

Bardziej szczegółowo

BAZY DANYCH Formularze i raporty

BAZY DANYCH Formularze i raporty BAZY DANYCH Formularze i raporty Za pomocą tabel można wprowadzać nowe dane, przeglądać i modyfikować dane już istniejące. Jednak dla typowego użytkownika systemu baz danych, przygotowuje się specjalne

Bardziej szczegółowo

Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5. Moduły i bloki

Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5. Moduły i bloki Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5 Moduły i bloki 1 Spis treści 1. Dodawanie bloków... 3 2. Treść i Dodaj odstęp... 3 3. Galeria obrazów Amiant... 5 4. Lista stron... 8 5. Aktualności...

Bardziej szczegółowo