4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE 6 PRZEBIEG LEKCJI. Scenariusz lekcji. komputery. lekcja multimedialna;

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE 6 PRZEBIEG LEKCJI. Scenariusz lekcji. komputery. lekcja multimedialna;"

Transkrypt

1 Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Konfiguracja systemu Windows 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: zdefiniować pojęcie tła pulpitu w systemie Windows; zdefiniować, czym jest wygaszasz ekranu i do czego służy; zdefiniować, czym jest piksel; podać definicję rozdzielczości ekranu; zdefiniować, czym jest kompozycja w systemie Windows. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: zmienić tło; zmienić rozdzielczość ekranu w systemie Windows; zmienić wygaszasz ekranu; zmienić kompozycję; dostosować pulpit do własnych potrzeb, modyfikując jego rozmiar i wygląd; dostosować menu start poprzez Właściwości paska zadań i menu Start; wskazać menu Start, pulpit, pasek szybkiego uruchamiania; dodać pasek szybkiego uruchamiania do paska zadań. 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.; eksponująca lekcja multimedialna. 1

2 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery lekcja multimedialna; zestawy zadań i ćwiczeń do lekcji (karta pracy). 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa; projektor multimedialny. 6 PRZEBIEG LEKCJI 2

3 Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji Faza przygotowawcza czynności organizacyjne (5 min) wprowadzenie do tematu krótka informacja (5 min) sprawdzenie obecności krótkie przypomnienie zasad BHP przy obsłudze komputera zwrócenie uwagi na konieczność przestrzegania zasad BHP oraz regulaminu pracowni komputerowej podanie tematu lekcji przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią pogadanka na temat doświadczeń uczniów z konfiguracją wyglądu systemu Windows (jakie komponenty już sami modyfikowali) Faza realizacyjna lekcja multimedialna (20 min) uruchomienie przez uczniów lekcji multimedialnej zwrócenie przez nauczyciela uwagi, które elementy lekcji multimedialnej są szczególnie istotne praca uczniów z lekcją multimedialną Lekcja multimedialna 3

4 Faza podsumowująca praktyczne zastosowanie wiadomości z lekcji multimedialnej (10 min) usystematyzowanie treści lekcji (5 min) przypomnienie pojęć poznanych podczas pracy z lekcją multimedialną (tło, rozdzielczość, jednostka rozdzielczości, tapeta, kompozycja, pasek zadań, pasek szybkiego uruchamiania) zmiana tła pulpitu na zdjęcie umieszczone w katalogu Moje obrazy lub dostarczone przez nauczyciela (np. poprzez pocztę intranetową czy dysk sieciowy) wykonanie rysunku w programie Paint i zapisanie go w folderze Moje obrazy ustawienie rysunku wykonanego przez uczniów jako tła pulpitu ustawienie wygaszacz ekranu Neon modyfikacja właściowści wygaszacza poprzez wprowadzenie humorystycznego tekstu dostosowanie kompozycję do własnych potrzeb zapisanie zmodyfikowanej kompozycji zwiekszenie liczby wyświetlanych programów w menu Start do 14 zmiania wielkości ikon z dużych na małe w menu Start właczenie paska szybkiego uruchamiania na pasku zadań utrwalenie wiadomości dotyczących konfiguracji systemu Windows zmiany tła pulpitu, kompozycji, rozdzielczości, ustawienia wygaszacza ekranu, dostosowania paska zadań i menu Start do własnych potrzeb zadanie pracy domowej dla uczniów chętnych Karta pracy 4

5 7 BIBLIOGRAFIA [1] M. Szeliga, M. Świątelski, ABC systemu Windows XP PL, Helion, Warszawa [2] P. Czarny, Windows XP PL. Podstawy obsługi systemu, Helion, Warszawa ZAŁACZNIKI 8.1 Zadanie domowe: Wykonaj rysunek w programie Paint i ustaw go jako tło pulpitu. 9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 minut 10 UWAGI: Jeżeli lekcja jest wykonywana w pracowni, gdzie komputery pobierają uprawnienia z domeny Windows 2000/2003 należy pamiętać, że na poziomach A, B, C, modyfikacja ustawień opisanych w lekcji nie jest możliwa, należy zmienieć uprawnienia użytkowników do modyfikacji Ekranu i paska zadań. 5