W tym samym okresie o ponad 8% wzrosły średnie ceny ofertowe w Gdyni i Katowicach, a o ponad 5% w Szczecinie.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "W tym samym okresie o ponad 8% wzrosły średnie ceny ofertowe w Gdyni i Katowicach, a o ponad 5% w Szczecinie."

Transkrypt

1 Kwiecień zaowocował kolejnymi zmianami średnich cen ofertowych mieszkań w największych polskich miastach. Jak wynika z podsumowującej miniony miesiąc analizy serwisu Oferty.net do największych spadków cen na rynku wtórnym doszło w Łodzi (-5,1%), Białymstoku i Lublinie (po -4,8%). Wzrost o 4,4% zanotował Rzeszów, a miesięczne zmiany cen w pozostałych miastach mieściły się w granicach +-3%. Aby dostrzec pełniejszy obraz rynku warto spojrzeć na zmiany cen jakie zaszły na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy. W porównaniu z październikowym zestawieniem cen przygotowanym przez serwis Oferty.net znacznie spadła średnia cena mieszkań w Łodzi - o blisko 12%. O ponad 5% spadły także ceny w Lublinie i Krakowie. W tym samym okresie o ponad 8% wzrosły średnie ceny ofertowe w Gdyni i Katowicach, a o ponad 5% w Szczecinie. Średnia cena ofertowa mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie jest minimalnie niższa niż pół roku temu o (-1,3%) i wynosi 9582 PLN/m2. miasto 03'07 (PLN/m2) 04'08 (PLN/m2) zmiana w ciągu miesiąca (%) zmiana w ciągu 6 mies. (%) średnia cena mieszkania o pow. 50 mkw.* (PLN) wysokość raty w PLN (7,35%) w CHF (4,19%) ile trzeba zarabiać, aby uzyskać kredyt (netto) w PLN w CHF Białystok ,8-4, Bydgoszcz ,1-0, Gdańsk ,3 2, Gdynia ,3 8, Katowice ,4 8, Kraków ,2-5, Lublin ,8-5, Łódź ,1-11, Opole ,1 bd Poznań ,0-3, Rzeszów ,4-1, Sopot ,7-2, Szczecin ,2 5, Warszawa ,4-1, Wrocław ,4-0, * na podstawie cen z kwietnia br. ** ile trzeba zarabiać, aby uzyskać kredyt na zakup 50-m. mieszkania w danym mieście; założenie: 1-osobowe gospodarstwo domowe w dużym mieście, bez innych obciążeń kredytowych; wyliczenia mają charakter szacunkowy

2 KREDYTY WCIĄŻ DROŻEJĄ Przez ostatnie trzydzieści dni (od 20 kwietnia) rynkowe stopy WIBOR, o które opiera się oprocentowanie kredytów hipotecznych, ponownie wzrosły. Emil Szweda z Open Finance twierdzi, iż tym razem wzrost był skromny - trzymiesięczna stopa WIBOR wynosi obecnie 6,43 proc. wobec 6,30 proc. przed miesiącem, ale tendencja wzrostowa wciąż się utrzymuje - rosną oczekiwania rynku na kolejne podwyżki stóp procentowych. To oznacza, że oprocentowanie kredytów hipotecznych wciąż może rosnąć i już niebawem osiągnie prognozowany przez nas poziom 7,5 proc. dla kredytów w PLN - mówi analityk z Open Finance. W lepszej sytuacji są posiadacze kredytów we frankach szwajcarskich - trzymiesięczna stopa LIBOR spadła w ostatnich 30 dniach z 2,85 do 2,77 proc., a więc o 8 punktów. Co prawda to zbyt mało, by banki dokonały istotnych zmian w oprocentowaniu kredytów "frankowych", ale ten spadek daje pewien bufor bezpieczeństwa - oprocentowanie kredytów we frankach nie będzie rosło, przynajmniej w najbliższym czasie. Warto jednak obserwować niepokojący wzrost inflacji w cenach produkcji w Szwajcarii, bo może się on przełożyć - w dłuższym okresie - na wzrost stóp w tym kraju. Inną konsekwencją powiększania się dysparytetu w rynkowych stopach procentowych między Polską i Szwajcarią, jest także umocnienie franka, którego kurs spadł w ciągu miesiąca z 2,13 do 2,08 PLN. Perspektywy Ostatnie dni przyniosły też szereg publikacji dotyczących stanu rynku kredytowego. Zarówno badania Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich jak i Open Finance potwierdzają, że sprzedaż kredytów hipotecznych - w ujęciu ilościowym - spada. O ile ZBP twierdzi, że jest to sytuacja przejściowa, to z danych NBP i Open Finance wynika, że sprzedaż kredytów hipotecznych spada trzeci kwartał z rzędu, a w I kwartale liczba przyznanych kredytów (ok. 62 tys. według ZBP) była o ok. 12 proc. niższa niż I kwartale ubiegłego roku (dane ZBP i Open Finance są zbieżne). Co więcej w Open Finance spodziewamy się utrzymania tej tendencji i mniejszej liczby udzielonych kredytów hipotecznych w całym 2008 r. o ok proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Przy czym dla rynku nieruchomości istotny jest fakt, że z 280 tys. kredytów które mają być - według nas - udzielone w tym roku, ok. 10 proc. stanowią kredyty refinansowe, które nie służą inwestowaniu nowych zakupów na rynku nieruchomości. Również dane pochodzące z ankiety Narodowego Banku Polskiego potwierdzają scenariusz spowolnienia na rynku kredytów hipotecznych. Prawie połowa banków zamierza bowiem zaostrzyć kryteria przyznawania kredytów hipotecznych w najbliższych miesiącach, co w sytuacji wyższych stóp procentowych, oznaczać może jeszcze mniejszą liczbę przyznanych kredytów, niż do tej pory sądziliśmy.

3 Podaż ofert w największych aglomeracjach w kwietniu 2008 (wg cen za całość) cena całkowita (PLN) Warszawa Poznań Łódź Kraków Wrocław Gdańsk (%) (%) (%) (%) (%) (%) do ,7 6,1 55,6 2,7 4,2 6,6 od do ,1 38,6 33,3 22,7 24,6 26,0 od do ,3 33,3 11,1 30,3 42,2 32,9 od do ,1 11,8 0,0 17,6 16,5 16,7 od do ,3 8,8 0,0 20,1 11,5 14,8 pow ,5 1,3 0,0 6,6 1,1 3,0 Spośród największych polskich miast największa podaż najtańszych ofert sprzedaży mieszkań występuje w oddalonej o 120 km od Warszawy Łodzi. Ponad 55% łódzkich ofert wystawionych do sprzedaży w serwisie Oferty.net w kwietniu miało cenę nieprzekraczającą PLN. W Poznaniu co trzecie oferowane w kwietniu mieszkanie mieściło się w przedziale cenowym od do PLN. Największy udział w podaży w stolicy Wielkopolski miały mieszkania w cenach od do PLN. Stanowiły one blisko 40% procent kwietniowych ofert. Podobnie jak w Poznaniu także w Gdańsku i w Krakowie prawie 1/3 nowych, wystawionych do sprzedaży ofert to mieszkania w cenie od do PLN. Natomiast podaż mieszkań tańszych - z segmentu cenowego od do PLN - była pod Wawelem już niemal o połowę mniejsza niż w Poznaniu. Wśród ofert, które w kwietniu pojawiły się na wtórnym rynku we Wrocławiu dominowały mieszkania w cenie od do PLN. Ich udział w podaży wyniósł ponad 42%. To ponad 10-krotnie więcej aniżeli wyniosła podaż mieszkań jednopokojowych (4,2%). Charakterystyczną cechą rynku warszawskiego jest niezmiennie najwyższa podaż ofert z najwyższego segmentu cenowego. Ceny wywoławcze ponad 40% wystawionych do sprzedaży mieszkań przekraczały PLN. Pośród wszystkich stołecznych ofert, aż 13,5% to lokale, które zbywcy wycenili na kwoty pow PLN.

4 RÓWNOWAGA PODAŻY W WARSZAWIE Obserwowana stabilizacja na stołecznym rynku mieszkaniowym i wiążące się z nią wydłużenie czasu sprzedaży mieszkań nie przekładają się na widoczny spadek cen ofertowych oczekiwanych przez zbywców. Od początku roku procentowy udział wystawianych do sprzedaży ofert z poszczególnych segmentów cenowych, pozostaje praktycznie bez zmian. Udział w podaży ofert najtańszych, tj. mających w chwili wystawienia cenę do 7000 PLN za m2 minimalnie spadł - z 6,6% w styczniu do 6,3% w kwietniu. Zmiana udziału ofert w cenach od 7001 do 9000 także jest minimalna (wzrost o 0,2%). Te dane podważają prawdziwość twierdzeń jakoby sprzedający, w związku z obecną sytuacją na rynku, zaczęli oferować mieszkania po niższych cenach. Zdaniem Marcina Drogomireckiego z Oferty.net do obniżek cen nieruchomości dochodzi dopiero w sytuacji długotrwałego braku zainteresowania klientów daną ofertą oraz podczas ostatecznych negocjacji poprzedzających transakcję. udział w podaży (%) cena za 1m2 (PLN) styczeń '08 kwiecień '08 do ,6 6, do ,1 42, do , do ,9 11,9 pow ,3 7,0 RÓŻNE ULICE, RÓŻNE CENY MIESZKAŃ Nie od dziś wiadomo, że głównym czynnikiem wpływającym na wartość nieruchomości jest lokalizacja. Im atrakcyjniejsza, im bardziej prestiżowa tym ceny są wyższe. Liczy się dzielnica i okolica. Ogromne znaczenie ma także ulica. Jest bowiem tak, że w dzielnicach postrzeganych za prestiżowe można znaleźć ulice z relatywnie tanimi ofertami mieszkań, i odwrotnie - w dzielnicach zajmujących odległe miejsca w rankingu popularności są ulice, przy których ceny mieszkań są znacznie wyższe od średniej. Tę starą prawdę potwierdzają wyniki przeprowadzonej przez serwis Oferty.net analizy średnich cen ofertowych mieszkań przy wybranych ulicach Warszawy wystawionych do sprzedaży w kwietniu br. Czołówkę najdroższych ulic w stolicy otwierają ulice śródmiejskie - na Starówce (ul. Krzywe Koło, Rynek Nowego Miasta), przy Trakcie Królewskim (Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat) i w rejonach, w których zachowała się przedwojenna zabudowa (ul. Mokotowska, Al. Szucha, Wilcza, Rozbrat). Prestiżowym adresem z wysokimi cenami mieszkań i apartamentów jest także ul. Biały Kamień na Mokotowie. Najniższe średnie ceny ofertowe mieszkań są natomiast domeną ulic znacznie oddalonych od centrum, ulic przy których dominuje stara, zaniedbana zabudowa (stare, wymagające remontów kamienice czynszowe, PRL-owskie blokowiska) oraz ulice z tzw. "złą sławą". Przyglądając się średnim stawkom trzeba także pamiętać o wielu ulicach, przy których można znaleźć oferty o dużej czy wręcz bardzo dużej rozpiętości cen. Dotyczy to zarówno długich ulic przecinających znaczne obszary miasta (np. ul. Puławska, Górczewska, Czerniakowska) jak i tych, przy których obok starych budynków wznoszą się nowoczesne osiedla i apartament owce (np.: ul. KEN, Grochowska, Al. Jana Pawła II).

5 ulica średnia cena m2 Balzaka Askenazego Rembielińska Erazma z Zakroczymia Majdańska Stalowa Aluzyjna Skarbka z Gór Głębocka Bora-Komorowskiego Biskupia Czerniakowska Modzelewskiego Jana III Sobieskiego Waszyngtona Lazurowa Esperanto Grójecka Międzynarodowa Belgradzka Górnośląska Opaczewska Abrahama Anielewicza Grzybowska Białobrzeska Gwiaździsta Al. 3 Maja Marszałkowska Bartycka Bagno Krucza Filtrowa Hoża Rozbrat Koszykowa Polna Wilcza Świętokrzyska Plac Konstytucji Mokotowska Nowy Świat Rynek Nowego Miasta Al. Szucha Biały Kamień Krakowskie Przedmieście Krzywe Koło Średnie ceny mieszkań zlokalizowanych przy innych ulicach Warszawy są zaprezentowane na stronie:

6 INDEX KREDYTOWY OPEN FINANCE RYNEK KREDYTÓW W WYBRANYCH MIASTACH POLSKI W KWIETNIU 2008 Dane przygotowanie na podstawie wniosków kredytowych składanych przez Klientów OPEN FINANCE w kwietniu 2008 r. miasto średnia wartość kredytu w kwietniu 2008 (w PLN) średnie LTV (stosunek kwoty kredytu do wart. nieruch., w proc.) średni okres kredytowania (w latach) Warszawa Kraków Wrocław Poznań Gdańsk Gdynia Katowice Lublin Olsztyn Raport został przygotowany na podstawie danych statystycznych serwisu Oferty.net - nieruchomości w Internecie oraz danych Open Finance. Badanie odbyło się na próbie unikalnych ofert sprzedaży mieszkań wystawionych przez agencje nieruchomości i osoby prywatne w kwietniu 2008 r. Szczegółowe statystyki cen ofertowych mieszkań w Warszawie, wskaźniki popularności dzielnic oraz zestawienia cen transakcyjnych są dostępne w serwisie Oferty.net w dziale 'statystyki' na stronie: Wysokości rat i wymaganych zarobków przygotowane w Open Finance zostały oszacowane na podstawie aktualnie dostępnych ofert kredytów hipotecznych. Index Kredytowy przygotowano na podstawie wniosków kredytowych składanych za pośrednictwem Open Finance w kwietniu 2008 r. Podane ceny mają charakter transakcyjny, dotyczą mieszkań kupowanych zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Więcej informacji o kredytach hipotecznych na stronie: W przypadku wykorzystywania informacji zawartych w niniejszym raporcie, prosimy o podawanie źródła: "Raport z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance". OFERTY.NET Warszawa, ul. Rakowiecka 36, III p. tel OPEN FINANCE Biuro Prasowe tel ,

KREDYTY HIPOTECZNE. Dlaczego banki podwyższają marże?

KREDYTY HIPOTECZNE. Dlaczego banki podwyższają marże? Luty 2014 W SKRÓCIE: Nadal rosną marże kredytów hipotecznych. Dla kredytu z pięcioprocentowym wkładem wynoszą średnio 1,99 proc. W grudniu 2013 r. dla kredytu bez żadnego wkładu było to z kolei 1,87 proc.

Bardziej szczegółowo

Analiza cen transakcyjnych i prognozy dla rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce - rynek pierwotny i wtórny. WARSZAWA, LUTY 2015 r.

Analiza cen transakcyjnych i prognozy dla rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce - rynek pierwotny i wtórny. WARSZAWA, LUTY 2015 r. Analiza cen transakcyjnych i prognozy dla rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce - i WARSZAWA, LUTY 2015 r. wprowadzenie Szanowni Czytelnicy, Z przyjemnością przedstawiamy drugą edycję raportu E-VALUER

Bardziej szczegółowo

Stan i perspektywy rozwoju rynku nieruchomości i użytków rolnych w Polsce w 2011 r.

Stan i perspektywy rozwoju rynku nieruchomości i użytków rolnych w Polsce w 2011 r. Departament Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych Stan i perspektywy rozwoju rynku nieruchomości i użytków rolnych w Polsce w 2011 r. 16.03.2011 r. Warszawa Opracowali: Monika Dybciak tel. 22 860 54

Bardziej szczegółowo

POLSKI RYNEK NIERUCHOMOŚCI. Lipiec 2011

POLSKI RYNEK NIERUCHOMOŚCI. Lipiec 2011 - POLSKI RYNEK NIERUCHOMOŚCI Lipiec 2011 W SKRÓCIE W tym roku średnie ceny transakcyjne mieszkań z rynku wtórnego wzrosły w pięciu na siedem analizowanych miast Łódź jest jedynym miastem, w którym znacząco

Bardziej szczegółowo

RAPORT Szybko.pl i Expandera - Niezależnego Doradcy Finansowego

RAPORT Szybko.pl i Expandera - Niezależnego Doradcy Finansowego RAPORT Szybko.pl i Expandera - Niezależnego Doradcy Finansowego Analiza wtórnego rynku nieruchomości Podsumowanie roku 2010 i prognoza na rok 2011 W A R S Z A W A, K R A K Ó W, G D A Ń S K, P O Z N A Ń,

Bardziej szczegółowo

W SKRÓCIE: W ciągu ostatniego miesiąca w 15 miastach ceny spadły, średnio o 1,3%.

W SKRÓCIE: W ciągu ostatniego miesiąca w 15 miastach ceny spadły, średnio o 1,3%. Listopad 2014 W SKRÓCIE: Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest najniższe w historii. Dla kredytów z wysokim (25%) wkładem wynosi średnio 3,88% i najprawdopodobniej niższe już nie będzie. Po raz kolejny

Bardziej szczegółowo

W SKRÓCIE: nie powinniśmy spodziewać się podwyżek marż najniższego w historii poziomu 4,29% średnie ceny ofertowe nie spadły

W SKRÓCIE: nie powinniśmy spodziewać się podwyżek marż najniższego w historii poziomu 4,29% średnie ceny ofertowe nie spadły Listopad 2013 grudzień 2013 W SKRÓCIE: W najbliższym czasie nie powinniśmy spodziewać się podwyżek marż. W minionym miesiącu pojawiły się wyłącznie obniżki. Średnia marża kredytów z wysokim (25%) wkładem

Bardziej szczegółowo

RAPORT SZYBKO.PL I EXPANDERA ANALIZA WTÓRNEGO RYNKU NIERUCHOMOŚ CI

RAPORT SZYBKO.PL I EXPANDERA ANALIZA WTÓRNEGO RYNKU NIERUCHOMOŚ CI RAPORT SZYBKO.PL I EXPANDERA ANALIZA WTÓRNEGO RYNKU NIERUCHOMOŚ CI WARSZAWA, KRAKÓW, GDAŃ SK, POZNAŃ, WROCŁ AW, KATOWICE, II KWARTAŁ 2007 RAPORT WWW.SZYBKO.PL I EXPANDERA 2 RAPORT WWW.SZYBKO.PL SPIS TREŚCI

Bardziej szczegółowo

Obszar metropolitalny Warszawy Rynek nieruchomości i jego przemiany

Obszar metropolitalny Warszawy Rynek nieruchomości i jego przemiany Obszar metropolitalny Warszawy Rynek nieruchomości i jego przemiany Warszawa 2007 Opracowanie/Wydawca Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego ul. Lubelska 13 03-802 Warszawa tel. (022) 518 49 00 fax

Bardziej szczegółowo

Raport AMRON SARFiN WERSJA SKRÓCONA. Raport nr 11, data publikacji: 24 maja 2012

Raport AMRON SARFiN WERSJA SKRÓCONA. Raport nr 11, data publikacji: 24 maja 2012 Raport AMRON SARFiN Ogólnopolski raport o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości 1/212maj 212 WERSJA SKRÓCONA Raport nr 11, data publikacji: 24 maja 212 Spis treści Raport w liczbach

Bardziej szczegółowo

Raport o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2012 r.

Raport o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2012 r. INSTYTUT EKONOMICZNY WE WSPÓŁPRACY Z ODDZIAŁAMI OKRĘGOWYMI Raport o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2012 r. WARSZAWA, SIERPIEŃ 2013 R. 1 Raport został przygotowany

Bardziej szczegółowo

Drodzy Czytelnicy, Damian Milibrand Prezes Zarządu Home Broker

Drodzy Czytelnicy, Damian Milibrand Prezes Zarządu Home Broker Prognozy Drodzy Czytelnicy, Przełom roku to tradycyjnie czas podsumowań i prognoz. W tym czasie Home Broker i Lion s House pytają swoich doradców o to, jakich tendencji na rynku nieruchomości spodziewają

Bardziej szczegółowo

Raport o sytuacji na rynkach nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2013 r.

Raport o sytuacji na rynkach nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2013 r. Raport o sytuacji na rynkach nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w r. Departament Stabilności Finansowej we współpracy z Oddziałami Okręgowymi Warszawa, wrzesień 214 Raport został przygotowany

Bardziej szczegółowo

Raport o stanie rynku nieruchomości. Wiosna 2014

Raport o stanie rynku nieruchomości. Wiosna 2014 Raport o stanie rynku nieruchomości Wiosna 214 1 Spis Treści Wprowadzenie... 3 O nas... 4 Gospodarka i sektor bankowy w 213... 5 Z piekła do nieba: gospodarka w punkcie zwrotnym... 5 Wzrost gospodarczy

Bardziej szczegółowo

PODSUMOWANIE ROKU 2008 PROGOZA NA OBECNY ROK

PODSUMOWANIE ROKU 2008 PROGOZA NA OBECNY ROK - smart investments - PODSUMOWANIE ROKU 2008 PROGOZA NA OBECNY ROK CEE Property Group - Styczeń 2009 - Światowa gospodarka już na dobre wkroczyła w okres spowolnienia ekonomicznego. Początkowo najsilniej

Bardziej szczegółowo

RAPORT RAPORT 2014. Zmiany cen nieruchomości w wybranych kategoriach. Jakich nieruchomości szukali Polacy. Rynek kredytów hipotecznych w 2014 roku

RAPORT RAPORT 2014. Zmiany cen nieruchomości w wybranych kategoriach. Jakich nieruchomości szukali Polacy. Rynek kredytów hipotecznych w 2014 roku Rynek nieruchomości 2014 RAPORT Zmiany cen nieruchomości w wybranych kategoriach Jakich nieruchomości szukali Polacy Rynek kredytów hipotecznych w 2014 roku Prognozy na rynku nieruchomości w 2015 roku

Bardziej szczegółowo

Rynek mieszkaniowy w Polsce - 5 lat temu i dziś

Rynek mieszkaniowy w Polsce - 5 lat temu i dziś Maj 2012 Rynek mieszkaniowy w Polsce - 5 lat temu i dziś Indeks Cen Mieszkań (ICM) - nowy standard pomiaru cen na rynku sprzedaży mieszkań porównanie cen ofertowych i transakcyjnych mieszkań co się sprzeda,

Bardziej szczegółowo

MARKETBEAT. raport o rynku nieruchomości w polsce. Jesień 2011. publikacja Cushman & Wakefield polska

MARKETBEAT. raport o rynku nieruchomości w polsce. Jesień 2011. publikacja Cushman & Wakefield polska MARKETBEAT raport o rynku nieruchomości w polsce publikacja Cushman & Wakefield polska Jesień 211 Marketbeat raport o rynku nieruchomości Jesień 211 o polsce NIEMCY S 6 S11 Koszalin S 6 S6 GDAŃSK S7 S22

Bardziej szczegółowo

Skrócone Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe Grupy mbanku S.A. według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej za IV kwartał 2014

Skrócone Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe Grupy mbanku S.A. według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej za IV kwartał 2014 Skrócone Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe Grupy mbanku S.A. według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej za IV kwartał 2014 roku Spis treści Wybrane dane finansowe... 4 Wstęp...

Bardziej szczegółowo

Warszawa, marzec 2013 r. Dokument przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 29 marca 2013 r.

Warszawa, marzec 2013 r. Dokument przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 29 marca 2013 r. Informacja o realizacji rządowego programu preferencyjnych kredytów mieszkaniowych Rodzina na Swoim oraz zamierzenia w sprawie wprowadzenia po dniu 31 grudnia 2013 r. systemów wspierania rodzin w zaspokajaniu

Bardziej szczegółowo

Analiza wybranych czynników wpływających na rynek ubezpieczeń kredytów hipotecznych w latach 2001 2012

Analiza wybranych czynników wpływających na rynek ubezpieczeń kredytów hipotecznych w latach 2001 2012 PATRYCJA KOWALCZYK-RÓLCZYŃSKA Analiza wybranych czynników wpływających na rynek ubezpieczeń kredytów hipotecznych w latach 2001 2012 Celem artykułu jest analiza wybranych czynników, które warunkują rozwój

Bardziej szczegółowo

MARKETBEAT. raport o rynku nieruchomości w polsce. wiosna 2011. publikacja Cushman & Wakefield polska

MARKETBEAT. raport o rynku nieruchomości w polsce. wiosna 2011. publikacja Cushman & Wakefield polska MARKETBEAT raport o rynku nieruchomości w polsce publikacja Cushman & Wakefield polska wiosna 211 A1 S7 Marketbeat raport o rynku nieruchomości wiosna 211 o polsce Kołbaskowo NIEMCY Świecko S3 SZCZECIN

Bardziej szczegółowo

2011 2012 2013 2014P 2015P 2016P

2011 2012 2013 2014P 2015P 2016P 1 sty 12 1 mar 12 1 maj 12 1 lip 12 1 wrz 12 1 lis 12 1 sty 13 1 mar 13 1 maj 13 1 lip 13 1 wrz 13 1 lis 13 1 sty 14 1 mar 14 1 maj 14 1 lip 14 MARVIPOL KUPUJ (RAPORT INICJUJĄCY) WYCENA 9,42 PLN 11 WRZEŚNIA

Bardziej szczegółowo

POLSKI RYNEK NIERUCHOMOŚCI. Marzec 2011

POLSKI RYNEK NIERUCHOMOŚCI. Marzec 2011 POLSKI RYNEK NIERUCHOMOŚCI Marzec 2011 W SKRÓCIE Mamy do czynienia z kontynuacją trendu spadku średnich cen ofertowych. W rezultacie juŝ w 10 z 15 miast ceny są niŝsze niŝ przed rokiem. Sprzedający są

Bardziej szczegółowo

Ranking najlepszych kredytów hipotecznych LUTY 2014

Ranking najlepszych kredytów hipotecznych LUTY 2014 INVIGO TOP 10 Ranking najlepszych kredytów hipotecznych LUTY 2014 Luty to już drugi miesiąc funkcjonowania rynku kredytów hipotecznych w oparciu o nowe regulacje KNF, a także możliwość zaciągania kredytów

Bardziej szczegółowo

List Prezesa Zarządu... 2. Otoczenie rynkowe... 3. Sprawozdanie Zarządu BRE Banku Hipotecznego SA z działalności banku w 2010 roku...

List Prezesa Zarządu... 2. Otoczenie rynkowe... 3. Sprawozdanie Zarządu BRE Banku Hipotecznego SA z działalności banku w 2010 roku... Wyróżniają nas ludzie. BRE Hipoteczny Raport roczny 2010 Spis treści List Prezesa Zarządu... 2 Otoczenie rynkowe... 3 Sprawozdanie Zarządu BRE Banku Hipotecznego SA z działalności banku w 2010 roku...

Bardziej szczegółowo

Analiza rynku nieruchomości miasta Łódź

Analiza rynku nieruchomości miasta Łódź Analiza rynku nieruchomości miasta Łódź 1. Informacje ogólne na temat Łodzi oraz analiza zaludnienia Łódź to miasto na prawach powiatu, które leży w środkowej Polsce, w środkowej części województwa łódzkiego.

Bardziej szczegółowo

NIEZALEŻNEGO W YNA JEM S IERPNIEŃ 09 A N A L I Z A W T Ó R N E G O R Y N K U N I E R U C H O M O Ś C I

NIEZALEŻNEGO W YNA JEM S IERPNIEŃ 09 A N A L I Z A W T Ó R N E G O R Y N K U N I E R U C H O M O Ś C I RAPORT SZYBKO.PL I EXPA NDERA- NIEZALEŻNEGO DORADCY FINANSOWEGO A N A L I Z A W T Ó R N E G O R Y N K U N I E R U C H O M O Ś C I W A R S Z A W A, K R A K Ó W, G D A Ń S K, P O Z N A Ń, W R O C Ł A W,

Bardziej szczegółowo

WIG20 w kolejnych miesiącach. I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII Trafność prognoz*

WIG20 w kolejnych miesiącach. I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII Trafność prognoz* Miesięcznik Inwestora, styczeń 2007 r. Wybierz sekcję tematyczną: Sonda Expandera Fundusze Inwestycyjne Obligacje Giełda Debiuty giełdowe Lokaty bankowe Nieruchomości Złoto i monety Sztuka Gość Miesięcznika

Bardziej szczegółowo

Komentarz tygodniowy 31.07-07.08.2015

Komentarz tygodniowy 31.07-07.08.2015 Komentarz tygodniowy 31.07-07.08.2015 DANE MAKROEKONOMICZNE Z Z POLSKI Prognozy gospodarcze IBnGR Gdański Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową opublikował swoje najnowsze prognozy makroekonomiczne dla

Bardziej szczegółowo