Inżynieria socjalna zapomniane bezpieczeństwo. Robert 'Shadow' Pająk Andrzej Targosz.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Inżynieria socjalna zapomniane bezpieczeństwo. Robert 'Shadow' Pająk Andrzej Targosz. http://www.proidea.org.pl"

Transkrypt

1 Inżynieria socjalna zapomniane bezpieczeństwo Robert 'Shadow' Pająk Andrzej Targosz

2 Abstrakt Celem prezentacji nie jest nauka sposobów wykorzystania inżynierii socjalnej. W ciągu ostatnich 3 lat napisano bardzo dużo materiałów zgłębiających zasady działania inżynierii socjalnej oraz techniki ataków. Aktualnie nie ma innowacyjnych technik, pojawiają się dodatkowe narzędzia ale to wciąż ta sama stara gra...

3 Agenda Dlaczego tu jesteśmy? Czym jest inżynieria socjalna? Definicja, Kto i kiedy z niej korzysta? Czy kultura ma znaczenie? Jak to działa? Inżynieria socjalna a hacking. Spektakularne przykłady, Inżynieria socjalna wczoraj, dziś, jutro. Praktyczne przykłady.

4 . O nas: Robert ' Shadow' Pająk INTERIA.PL S.A. - CSO Członek komisji rewizyjnej ISACA Warsaw Chapter Członek założyciel ISSA Polska OWASP Poland Chapter współtwórca Andrzej Targosz Fundacja Wspierania Edukacji Informatycznej PROIDEA OWASP Poland Chapter Leader CONFidence conference

5 1.1. Dlaczego się tu spotykamy? Musimy odbudować zaufanie do informatyzacji. Załamanie ekonomiczne w roku 21 jest nieuniknione, a jego skutki będą długotrwałe (wg. badań około 6 lat). Jesteśmy specjalistami, którzy wiedzą jak ważny jest aspekt bezpieczeństwa w systemach informatycznych.

6 1.2. Kryzys ekonomiczny Prof. Robert E.Litan prowadzi analizy od momentu kryzysu lat 2-22, Think Again: The IT Economy, Pojawiły się już pierwsze artykułu w prestiżowym Foreign Policy, Informacja nie powinna się jeszcze przedostać do mediów, raczej jest kierowana do środowiska, które pełni ważną funkcję w całym systemie budowania zaufania w IT, Wg. Foreign Policy 3/27 bezpośrednim źródłem kryzysu będzie spadek zaufania do informatyki, Kryzys ekonomiczny w IT Kryzys %

7 1.3. Źródła kryzysu Wojna i lenistwo stymulują postęp, Po wyborach w 28 roku rozpocznie się nowy etap wojny gospodarczej między USA Rosja (UE zostane neutralna), Po trudnej 'wygranej' USA do ofensywy przystąpią giganci Azji Chiny i Indie, Inny wymiar wojny cyberwojna, Spadek zaufania do wykorzystanie IT w medycynie, finansach, komunikacji.

8 1.4. Wspólna praca u podstaw. Wypracowanie mechanizmów działania prewencyjnego, Inżynieria socjalna jest jednym z najlepszych sposobów na odbudowę zaufania.

9 2.1. Przykład mistyfikacji. Wg. badań przeprowadzonych w roku 25 okazuje się, że ludzie inteligentni, czyli obdarzeni IQ powyżej 12 patrząc przez 5 sekund na czarne kółko widzą delikatną, czerwoną poświatę wokół niego. Co jest powodem takiego zjawiska? Przebieg informacji między neuronami w mózgu jest szybszy.

10 2.2. Badania I

11 2.3. Siedmioletnie badania prowadzone przez Zespół prof. Nickersona z Uniwersytetu Stanowego w Ohio Badania pokazały, że wśród kadry kierowniczej 79% osób widzi poświatę, a 21% nie widzi. Te same badania na próbce robotników pokazały, że 29% osób widzi poświatę, a 71% osób jej nie widzi. Autorzy badań wysuwają następujący wniosek: Co piąta osoba piastująca kierownicze stanowisko jest 'mistyfikatorem' Swoją metodę wstępnej oceny ilorazu inteligencji prof. Nickerson nazwał Visual IQ System i zaproponował do wstępnej oceny inteligencji kandydatów na doktorantów uczelni. Udział procentowy Badanie porównawcze kadry zarządzającej i robotników - kwiecień Kadra zarządzająca Robotnicy Widzący poświatę Nie widzący poświaty

12 2.4. Badania III Pracownicy Bristol University prof. Linda Emmerson i Michael Ferstein (jeden z najbardziej uznanych ośrodków socjologicznych na świecie) zaczeły badać grupę dzieci do lat 6 i okazało się, że wszystkie widzą poświatę, U 79% badanych zjawisko zanikło po pierwszym roku nauki! Tylko wybitne jednostki, takie jak my, nie dały sobie narzucić schematycznej percepcji rzeczywistości

13 Kto z Państwa nie widzi czerwonej poświaty?

14 2.5. Inżynieria socjalna Inżynieria socjalna (SE social engineering) to zestaw reguł, zasad funkcjonowania w środowisku, który umożliwia manipulowanie ludzkim zachowaniem. W szczególności chodzi o uzyskanie nieautoryzowanych informacji. Nie jest to nowa dziedzina tylko dobrze zbadana wiedza, z której korzystamy.

15 2.6. Kto korzysta z inżynierii socjalnej Politycy, Sprzedawcy, Prawnicy, Szpiedzy przemysłowi, Aktorzy, Hakerzy, phisherzy, playboys, Każdy z nas (w naszych kontaktach osobistych i biznesowych żona, dzieci, koledzy i koleżanki, przełożeni).

16 2.7. Myśl inaczej! Slajdy następne wyjaśniają zasadę Inżynierii Socjalnej, która polega na bardzo prostej zasadzie: Rożne ścieżki do celu Różne sposoby myślenia

17 2.8. Naucz sie myśleć (z OSSTMM) Lista 1 dróg zgaszenia światła Wyłącz przełącznik Rozbij żarówkę Wyrwij kable Zrób przeciążenie Odetnij elektryczność z pokoju Dodaj jaśniejsze źródło światła w pokoju Poczekaj aż żarówka się spali Poproś kogoś o wyłączenie światła Owin żarówkę koszulą Zamknij oczy

18 2.9. Hakerzy/Profesjonaliści Wygląd i sposób ubioru? Wygląd komputerów? Otaczający chaos?

19 2.1. Różnica? Różnica jest tylko w naszych umysłach, w wizerunku wykreowanym przez media. To są Ci sami ludzie, z którymi pijecie kawę, rozmawiacie w pociągach/samolotach, pracujecie we wspólnej firmie...

20 2.11. Hackers profile Projekt realizowany przez Raoula Chiesa, Hackerzy są przedstawiani jako 'nerdzi', nie mogące zdobyć dziewczyny, nie znające zasad języka polskiego, Nic bardziej mylnego!

21 2.12. Statystyka Jakiej odpowiedzi spodziewalibyście się Państwo po zadaniu poniższego pytania 5 losowo wybranym osobom? Skąd spodziewasz się następnego ataku na infrastrukturę IT? Jaka będzie odpowiedź?

22 2.13. Internet! Odpowiedź bazuje na klasycznym opisie hakera, siedzącego w ciemnym pokoju, otoczonym gadżetami techniki, pustymi pudełkami pizzy, brudnymi kubkami po kawie, piszącego z uśmiechem tajemnicze znaczki na ciemnej konsoli. Czy taka osoba może rozmawiać z nami bez skrępowania przez telefon? Pić kawę/drinka z jednym z naszych pracowników?

23 2.14. Rzeczywistość I Oczywiście, że tak! Nawet częściej niż nam sie wydaje. Dlaczego mówiąc o bezpieczeństwie środowiska IT najczęściej mówimy o: Firewall, IDS, Systemie kontroli dostępu, Podpisie cyfrowym.

24 2.15. Rzeczywistość II o czym zapominamy... Nie informujemy wszystkich pracowników jak chronić się przed atakami, jak rozpoznać zagrożenia. Nie szkolimy pracowników z zakresu uświadamiania o bezpieczeństwie. Nie testujemy stanu wiedzy naszej kadry.

25 2.16. Kulturowe aspekty inżynierii socjalnej. Niezwykle istotny wpływ na naszą podatność ma nasza historia, doświadczenia. Spadek komunizmu: Brak zaufania, Zachwyt 'zachodem', Kartki i inne kombinacje...

26 2.17. Spadek komunizmu. Czy z braku zaufania jesteśmy bardziej odporni na ataki inżynierii socjalnej? Jak sprawdzają się w Polsce mechanizmy funkcjonujące w korporacjach/sektach?

27 2.18. Jak to działa? Inżynieria socjalna działa w oparciu o: Nature ludzką, która dąży do zaufania, ludzie wierzą w to co się im mówi: Reguła wzajemności, Reguła kontrastu, Reguła konsekwencji, Reguła społecznego dowodu słuszności,... Komputer przechowuje dane ale człowiek nim zarządza kto jest lepszym kandydatem na cel ataku?

28 3.1. Inżynieria socjalna Narzędzia: Telefony, Zdjęcia, efekty audio, software, Łącza internetowe najlepiej anonimowe, Notatki. Umiejętności: Znajomość psychologii, Zaplecze aktorskie (niekoniecznie zawodowe), Slang. DNA: Analityczne myślenie, 'Kontakty'.

29 3.2. Narzędzia. Większość ogólnie dostępna: Skaner, Dobrej jakości drukarka kolorowa, Oprogramowanie do obróbki grafiki, Laminarka, Faks, telefon, Kamery, MP3, Aparat cyfrowy.

30 3.3. Umiejętności. Samokontrola i podstawy psychologii, Głos, Łatwość adaptacja slangu i nawyków językowych.

31 3.4. DNA Analityczne myślenie: Szczegółowe rozpracowanie ofiary, Analiza środowiska, Umiejętność odgrywania ról. Kontakty: Nie wszystko można zrobić samemu...

32 3.5. Dlaczego atakujący może wybrać SE? Aspekt finansowo-ekonomiczny, Mało kto się spodziewa ataku od tej strony, Wg. badań przeprowadzonych Atakowanie za pomocą inżynierii socjalnej daje 1% szanse przełamania zabezpieczeń, Atak przez aplikacje web daje około 8% szans aplikacja może być dobrze napisana, % przedsiębiorstw ma w pełni bezpieczne systemy.

33 3.6. Inżynieria socjalna a hacking słynne wydarzenia Kevin 'The Condor' Mitnick, Anthony Zboralski bezpłatne korzystanie z centrali FBI, I wiele, wiele innych...

34 4.1. Inżynieria socjalna dziś i jutro Phishing, Vishing (VoIP spoofing), Zmanipulowane audio + wideo, Internet HotSpot, Wardriving, CRM, Blogi.

35 4.2. Bezpieczeństwo się zmienia... Co jest podstawą Twojego biznesu? Czy chcesz coś chronić, czy możesz zmierzyć wartość chronioną? Do czego wykorzystujesz komputery i sprzęt w firmie? *idea form Raoul Chiesa project

36 5.1. Praktyczne przykłady zanim zaczniemy. Testy penetracjne to nie forma brutalnych ataków! Po latach chaosu zostały wypracowane pewne zasady, OSSTMM (Open Source Security Testing Metodology Manual) jest kompletnym rozwiązaniem do takich zadań metodologia opisuje mechanizmy testowania od ochrony do komunikacji mobilnej.

37 5.2. Testy penetracyjne. Klienci nie zawsze widzą różnicę miedzy testem penetracyjnym a audytem, Na początku realizacji testu nie znamy 'zasad gry', Czasami trudno porównać dwie oferty spełniające warunki przetargowe, Najczęstsze pytanie: Po co nam ten test jesteśmy dobrze zabezpieczeni?

38 5.3. Testy penetracyjne. Musimy posiadać pełną zgodę osób decyzyjnych, Wiele pomysłów na atak musi zostać wykluczona: Nielegalne, Mogą wstrzymać pracę, Wiele usług może być outsourcowanych. Powołuj się na: OWASP Testing Guide, OSSTMM by ISECOM, NIST, Inne standardy.

39 5.4. Przygotowanie ataku. Dokładne zdefiniowanie celu: Wybranie celu, Plan ataku, Budowa siatki powiązań, Budowa charakterystki celu (język, upodobania). Sukcesywne realizowanie planu: Nawiązanie relacji z celem, Dokładne przestrzeganie 'reguł gry'.

40 5.5. Źródła informacji. Internet DNS, Strona WWW (klienci, partnerzy, wykonawcy, kadra), Powiązania finansowe, Strony osobiste, blogi, listy mailingowe. Niespodziewana wsparcie: Gadżety (od MP3 po notebooki i samochody), Śmieci. Wyobraźnia!

41 5.6. Case 1 Prywatna uczelnia Ustalenie nazwy firmy wykonującej remonty, instalacje teleinformatyczne, Uzyskanie kopii systemu na potrzeby administracji, Łatwe ustalenie wolnych, trudno dostępnych gniazd RJ45, Podłączenie routera WiFi.

42 5.7. Case 2 Party time attack Na nośniku umieszczone zdjęcia z imprezy integracyjnej wraz z trojanem, Może to być również PenDrive firmowy, Dostęp do infrastruktury wewnętrznej firmy.

43 5.8. Case 3 Dział techniczny Odzież na zamówienie, Skrzynki narzędziowe, Dziękujemy firmom produkującym gadżety reklamowe

44 5.9. Jak przeciwdziałać. Informować pracowników poprzez akcje uświadamiające, Bezpieczeństwo powinno być ich problemem, a nie tylko firmy, Ciągła edukacja, Pracownicy powinni umieć powiedzieć NIE jeden niezadowolony klient jest lepszy niż nieocenione straty spowodowane włamaniem.

45 Pytania? Dziękujemy za uwagę!

BIG BYOD NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE BITCOIN DATA ERP 2.0 DRUK 3D OD BIŻUTERII PO DOM PRACUJ ZDALNIE. WEARABLE TECHNOLOGY Odzież nie tylko dla geeków

BIG BYOD NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE BITCOIN DATA ERP 2.0 DRUK 3D OD BIŻUTERII PO DOM PRACUJ ZDALNIE. WEARABLE TECHNOLOGY Odzież nie tylko dla geeków NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE MAGAZYN COMARCH ERP NR 1/2014 (21) ISSN 2082-1581 www.nz.comarch.pl BYOD PRACUJ ZDALNIE ERP 2.0 Ewolucja, która uwolni możliwości Twojej firmy BITCOIN GLOBALNA REWOLUCJA FINANSOWA

Bardziej szczegółowo

Edukacyjna gra fabularna o ekologicznej przedsiębiorczości w realiach pełnej wyzwań bliskiej przyszłości...

Edukacyjna gra fabularna o ekologicznej przedsiębiorczości w realiach pełnej wyzwań bliskiej przyszłości... Edukacyjna gra fabularna o ekologicznej przedsiębiorczości w realiach pełnej wyzwań bliskiej przyszłości... Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki. - Glenn Doman PODRĘCZNIK

Bardziej szczegółowo

Edukacyjna gra fabularna o ekologicznej przedsiębiorczości w realiach pełnej wyzwań bliskiej przyszłości...

Edukacyjna gra fabularna o ekologicznej przedsiębiorczości w realiach pełnej wyzwań bliskiej przyszłości... Edukacyjna gra fabularna o ekologicznej przedsiębiorczości w realiach pełnej wyzwań bliskiej przyszłości... Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki. - Glenn Doman PODRĘCZNIK

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Zmiany są nieodwracalne. Bring Your Own Device łatwiej powiedzieć niż zrobić. Czy mamy się bać konsumeryzacji IT?

Spis treści. Zmiany są nieodwracalne. Bring Your Own Device łatwiej powiedzieć niż zrobić. Czy mamy się bać konsumeryzacji IT? Konsumeryzacja IT 1 Spis treści Zmiany są nieodwracalne Robert Jesionek Bring Your Own Device łatwiej powiedzieć niż zrobić Ewa Zborowska Czy mamy się bać konsumeryzacji IT? Robert Jesionek Czy jesteśmy

Bardziej szczegółowo

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego PORADNIK wg ISO 9001 i uniknąć najczęstszych błędów Olgierd Głodkowski,

Bardziej szczegółowo

Sklep internetowy. sukces trzeba zaplanować

Sklep internetowy. sukces trzeba zaplanować Sklep internetowy sukces trzeba zaplanować Copyright by Paweł Meyer Projekt okładki Jakub Piesik ISBN 978-83-272-3809-2 Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie i kopiowanie całości lub części publikacji

Bardziej szczegółowo

Książkę tę dedykujemy naszym klientom, którzy nieustannie dbają o poprawę wizerunku i sposobu pracy swoich firm.

Książkę tę dedykujemy naszym klientom, którzy nieustannie dbają o poprawę wizerunku i sposobu pracy swoich firm. Jak wdrożyć CRM Książkę tę dedykujemy naszym klientom, którzy nieustannie dbają o poprawę wizerunku i sposobu pracy swoich firm. Jak wdrożyć CRM Alicja Mazur Dariusz Mazur MADAR Wydawnictwo: MADAR Sp.

Bardziej szczegółowo

Alternatywne i innowacyjne sposoby dostarczania informacji przedsiębiorstwom

Alternatywne i innowacyjne sposoby dostarczania informacji przedsiębiorstwom PROGRAM WSPIERANIA BIZNESU MŚP-DOSKONAŁOŚĆ BUSINESS SUPPORT PROGRAM SME-EXCELLENCE /Tłumaczenie robocze/ MATERIAŁ SZKOLENIOWY: Alternatywne i innowacyjne sposoby dostarczania informacji przedsiębiorstwom

Bardziej szczegółowo

e-profit Model To masa zapewnia zysk must have czy fanaberia? biznesowy wykorzystujący sprzężenia zwrotne ...od kuchni

e-profit Model To masa zapewnia zysk must have czy fanaberia? biznesowy wykorzystujący sprzężenia zwrotne ...od kuchni Sztuczna inteligencja w służbie e-commerce, czyli o myślących sklepach strona 20 e-profit wszystko o e-biznesie Numer 09/2013 10 największych grzechów przy pozyskiwaniu inwestora Aplikacja mobilna must

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo teleinformatyczne oraz model bezpiecznego systemu telepracy

Bezpieczeństwo teleinformatyczne oraz model bezpiecznego systemu telepracy Zakład Sieci Konwergentnych (Z-4) Ośrodek Informatyki (OI) Centralne Laboratorium Badawcze (CLB) Praca statutowa Bezpieczeństwo teleinformatyczne oraz model bezpiecznego systemu telepracy Numer Pracy:

Bardziej szczegółowo

dla przedsiębiorstw i ich pracowników z województwa zachodniopomorskiego Numer 4 październik 2012 Człowiek najlepsza inwestycja

dla przedsiębiorstw i ich pracowników z województwa zachodniopomorskiego Numer 4 październik 2012 Człowiek najlepsza inwestycja dla przedsiębiorstw i ich pracowników z województwa zachodniopomorskiego Numer 4 październik 2012 Zintegrowane systemy informatyczne Jak zaoszczędzić na podróżach firmowych Bezpieczeństwo IT Aktualne oferty

Bardziej szczegółowo

Czas na Profe al. Jak zarządzać projektem inżynieryjnym? _8. Współpraca systemu Profesal z centralami telefonicznymi _15

Czas na Profe al. Jak zarządzać projektem inżynieryjnym? _8. Współpraca systemu Profesal z centralami telefonicznymi _15 Czas na Profe al MAGAZYN EFEKTYWNYCH FIRM NR 4 2/2012 wydawca: Profesal Sp. z o.o. Jak zarządzać projektem inżynieryjnym? _8 Współpraca systemu Profesal z centralami telefonicznymi _15 Zarządzanie Zasobami

Bardziej szczegółowo

ISTQB Software Testing Foundation część #1

ISTQB Software Testing Foundation część #1 CORE Nº1 - Kwiecień 2010 Testowanie niebezpieczny zawód Prawdziwe QA Zapewnienie Jakości i wartości Second Life jako sposób rekrutacji testerów Jak być lepszym testerem? ISTQB Software Testing Foundation

Bardziej szczegółowo

MARKETING I PR W OGRANIZACJI POZARZĄDOWEJ Trener: Marcin Krukar NERAIDA szkolenia z pasją 1 SPIS TREŚCI PUBLIC RELATIONS - WPROWADZENIE... 3 ELEMENTY PUBLIC RELATIONS W PRAKTYCE... 4 AUTOPREZENTACJA...

Bardziej szczegółowo

Co to jest mobile learning?

Co to jest mobile learning? A więc myślisz o mobile learning v.2 Co to jest mobile learning? Mobile learning ma miejsce wtedy, gdy ludzie korzystają ze swoich urządzeń przenośnych w celu uczenia się, a zatem nie ogranicza ich dana

Bardziej szczegółowo

ODSTRESUJ SIĘ 7 sposobów na Święty spokój REFERENCJE. GRY F2P na urządzenia. IQ Partners. Jak go użyć? RoboCAMP

ODSTRESUJ SIĘ 7 sposobów na Święty spokój REFERENCJE. GRY F2P na urządzenia. IQ Partners. Jak go użyć? RoboCAMP WSZYSTKO O e-biznesie e-profit LUTY 2013 65 SPółEK IQ Partners GRY F2P na urządzenia mobilne RoboCAMP JAK poprzez zabawę dzieciaki poznają robotykę Foto: Piotr Zgodziński MAREK WYLON NETWORKING Jak działa?

Bardziej szczegółowo

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników Agata Dragan Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników WSTĘP Kapitał ludzki jest zasobem każdego przedsiębiorstwa, który w znacznym stopniu wpływa na jego konkurencyjność, ale jednocześnie wymaga szczególnych

Bardziej szczegółowo

KUŹNIA KADR IV. Dlaczego współpraca z praktyką gospodarczą jest tak istotna dla Uczelni. Satysfakcja z rozwoju

KUŹNIA KADR IV. Dlaczego współpraca z praktyką gospodarczą jest tak istotna dla Uczelni. Satysfakcja z rozwoju Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Numer projektu: POKL.04.01.01-00-311/10 FABER EST SUAE QUISQUE FORTUNAE Magazyn nr 2/2013 (6) KUŹNIA KADR IV Dlaczego

Bardziej szczegółowo

ATAK. Kierownik produkcji: Andrzej Kuca andrzej.kuca@software.com.pl

ATAK. Kierownik produkcji: Andrzej Kuca andrzej.kuca@software.com.pl 1/2011 (68) DRODZY CZYTELNICY Wraz z noworocznymi życzeniami trafia do Was najnowszy numer Hakin9. Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie w nim coś interesującego dla siebie. Zaglądając do środka będziecie

Bardziej szczegółowo

Aktywny absolwent innowacyjne narzędzia i metody działania pośredników pracy. Załącznik 2 PODRĘCZNIK DLA ABSOLWENTÓW

Aktywny absolwent innowacyjne narzędzia i metody działania pośredników pracy. Załącznik 2 PODRĘCZNIK DLA ABSOLWENTÓW Strona1 Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Aktywny absolwent innowacyjne narzędzia i metody działania pośredników pracy Załącznik 2 PODRĘCZNIK

Bardziej szczegółowo

bo same finanse już nie wystarczają

bo same finanse już nie wystarczają 1/2014 bo same finanse już nie wystarczają Magazyn klientów i partnerów Archman 04 07 Doświadczenie ludzi kluczem do rozwoju Business Intelligence Trzy stopnie wtajemniczenia Business Intelligence 10 Business

Bardziej szczegółowo

Jak założyć i rozwijać Centrum Transferu Wiedzy? Przewodnik użytkownika

Jak założyć i rozwijać Centrum Transferu Wiedzy? Przewodnik użytkownika Jak założyć i rozwijać Centrum Transferu Wiedzy? Przewodnik użytkownika SPIS TREŚCI WPROWADZENIE... 3 CENTRUM TRANSFERU WIEDZY (CTW)... 5 WIZJA I MISJA... 5 CHARAKTER DZIAŁALNOŚCI CTW... 6 KRÓTKIE PODSUMOWANIE...

Bardziej szczegółowo

Program szkoleniowy na rok 2014

Program szkoleniowy na rok 2014 2 Bezpieczeństwo informacji Program szkoleniowy na rok 2014 chroń SERCE Twojej firmy CIS - Twój standard bezpieczeństwa 2 Spis treści 3 Profil jednostki certyfikującej CIS Certification & Information Security

Bardziej szczegółowo

Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer magazynu SDJ Kariera. To

Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer magazynu SDJ Kariera. To Nr 1/2011 DRODZY CZYTELNICY Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer magazynu SDJ Kariera. To edycja specjalna dobrze Wam znanego Software Developer s Journal, w całości poświęcona tematowi kariery w branży

Bardziej szczegółowo

Kwiecień 2013. Cyberodporność w świecie ewoluujących zagrożeń Nowe drogi w bezpieczeństwie informacji

Kwiecień 2013. Cyberodporność w świecie ewoluujących zagrożeń Nowe drogi w bezpieczeństwie informacji Kwiecień 2013 Cyberodporność w świecie ewoluujących zagrożeń Nowe drogi w bezpieczeństwie informacji Obserwując skalę oraz tempo zmian cyberzagrożeń można założyć, że każda organizacja została lub zostanie

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo informacji w jednostkach samorządu terytorialnego

Bezpieczeństwo informacji w jednostkach samorządu terytorialnego Roczniki Kolegium Analiz Ekonomicznych nr 29/2013 Wydział Zarządzania Uniwersytet Gdański Bezpieczeństwo informacji w jednostkach samorządu terytorialnego 1. Wstęp Codzienne obcowanie z komputerem jest

Bardziej szczegółowo

Jak zbudować kulturę etyczną w firmie. ETYCZNY BIZNES skuteczne praktyki HR

Jak zbudować kulturę etyczną w firmie. ETYCZNY BIZNES skuteczne praktyki HR ETYCZNY BIZNES skuteczne praktyki HR Jak zbudować kulturę etyczną w firmie Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Jak zbudować kulturę etyczną

Bardziej szczegółowo

PROBLEMY OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH WE WSPÓŁCZESNYCH, ROZPROSZONYCH SYSTEMACH TELEINFORMATYCZNYCH. Andrzej Kaczmarek

PROBLEMY OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH WE WSPÓŁCZESNYCH, ROZPROSZONYCH SYSTEMACH TELEINFORMATYCZNYCH. Andrzej Kaczmarek Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Pl. Powstańców Warszawy 1 00-030 Warszawa PROBLEMY OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH WE WSPÓŁCZESNYCH, ROZPROSZONYCH SYSTEMACH TELEINFORMATYCZNYCH Andrzej

Bardziej szczegółowo

METODYKA DOKUMENTOWANIA ANALIZ BIZNESOWYCH I PROJEKTOWANIA SYSTEMÓW

METODYKA DOKUMENTOWANIA ANALIZ BIZNESOWYCH I PROJEKTOWANIA SYSTEMÓW METODYKA DOKUMENTOWANIA ANALIZ BIZNESOWYCH I PROJEKTOWANIA SYSTEMÓW Wszystko to co nas otacza, samo w sobie jest naturalnie proste. Złożone są, nie poszczególne rzeczy, a to, że jest ich wiele i mają na

Bardziej szczegółowo

informacja w (bez)ruchu zarządzanie ryzykiem

informacja w (bez)ruchu zarządzanie ryzykiem zarządzanie ryzykiem informacja w (bez)ruchu Działając we współczesnym otoczeniu biznesowym, organizacja musi sprostać wyzwaniom wielostronnej obsługi klientów. Uzależniona jest przy tym od dostępu do

Bardziej szczegółowo