Międzynarodowe Targi Reklamy i Poligrafii Remadays 2012

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Międzynarodowe Targi Reklamy i Poligrafii Remadays 2012"

Transkrypt

1 Międzynarodowe Targi Reklamy i Poligrafii Remadays 2012

2 Dokąd zmierza Twoja branża? Globalne trendy na rynku gadżetów, reklamy typu indooru i outdooru

3 Motywem, który szczególnie zasługuje na podkreślenie, jest intensyfikacja interakcji nowoczesnej reklamy z jej otoczeniem.

4 augmented reality Innowacyjna technologia rozszerzonej rzeczywistości wiąże dwa wymiary rzeczywisty i wirtualny. Wykorzystywana jest w reklamie zewnętrznej do animowania reklamowanych produktów. Wymaga użycia specjalnej aplikacji instalowanej na telefonie komórkowym.

5 augmented reality Plakat wykonany w technologii augmented reality na pozór niczym się nie różni od zwykłej reklamy. Różnicę widać dopiero na wyświetlaczu telefon.

6 Dzięki temu rozwiązaniu. możemy zobaczyć jak. reklamowany w tym. przypadku zegarek, będzie się prezentował. na. nadgarstku. augmented reality

7 Technika rozszerzonej rzeczywistości podnosi koszty wykonania reklamy, dlatego warto szukać innych, trochę tańszych metod interakcji z otoczeniem. Przykładem mogą być zaprezentowane na kolejnych slajdach nietypowe bannery.

8 bannery

9 banner firmy Panasonic reklamujący trymer do higieny osobistej w powietrzu

10 na przystanku reklama firmy odzieżowej Varuhuset Femman

11 niektóre z tych pomysłów mogą nieznacznie podwyższać koszt wykonania reklamy, jednak...

12 1$ 2,8$ wydany na reklamę zewnętrzną podnosi dochód ze sprzedaży o według badania przeprowadzonego przez The Outdoor Advertising Association of America

13 63% 36% według badania przeprowadzonego przez OTX Digital Out-of-Home Media Awareness and Attitude Study

14 tylu przechodniów zwraca uwagę na reklamę zewnętrzną 63% 36% tylu odbiorców reklamy bierze jej przekaz pod uwagę robiąc zakupy według badania przeprowadzonego przez OTX Digital Out-of-Home Media Awareness and Attitude Study

15 63% 36% A co na to specjaliści w branży?

16 William Eccleshare, CEO Clear Channel Do końca tej dekady, w krajach najbardziej rozwiniętych ponad 90% reklam zewnętrznych będzie projektowanych w technologii cyfrowej. innego zdania jest prezes firmy JCDecaux, jednej z największych firm reklamowych na świecie...

17 Jean-Charles Decaux, CEO JCDecaux Istotnie reklamy cyfrowe staną się popularniejsze, ale głównie na lotniskach, stacjach kolejowych, centrach handlowych i innych budynkach. Reklamy na przystankach autobusowych i innych miejscach zagrożonych wandalizmem znacznie dłużej pozostaną w tradycyjnej formie papierowej. Zakładając rozsądne umieszczanie reklam, przyjrzymy się nowościom na rynku reklamowym...

18 reklama spersonalizowana Obecnie opracowywana jest technika pozwalająca na instalację w nośnikach reklam zewnętrznych kamer ze specjalnym oprogramowaniem. Będzie ono identyfikować 6 podstawowych ludzkich emocji, takich jak szczęście, złość, smutek, strach, zaskoczenie i niesmak. Na podstawie takiej analizy wyświetlana reklama będzie dopasowywana do nastroju odbiorcy.

19 reklama spersonalizowana

20 reklama spersonalizowana Drugim potencjalnym kierunkiem rozwoju tego typu reklamy jest identyfikacja. logo na ubraniach i akcesoriach posiadanych przez przechodniów. Dzięki tej technice program dobierać będzie reklamę firmy, której logo zostało. rozpoznane lub wręcz przeciwnie, produktu marki konkurencyjnej.

21 indoor LCD Ekrany LCD służą do wyświetlania reklamy cyfrowej, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na ulicy. Do ich zalet należą: możliwość częstych zmian wyświetlanej treści, dynamizm, który skuteczniej przyciąga uwagę potencjalnych klientów.

22 interaktywne LCD magiczne lustra wykorzystanie ekranu LCD do wyświetlania reklamy w lustrze

23 QR Code QR Code to nowoczesny sposób kodowania krótkich wiadomości, które mogą być odczytane dzięki aplikacji na telefonie. Zeskanowanie symbolu telefonem komórkowym pozwala na uzyskanie dokładnej informacji o produkcie, promocjach i punktach sprzedaży. QR Code coraz częściej pojawia się na gadżetach reklamowych, kartkach świątecznych z życzeniami i wizytówkach.

24 QR Code

25 Snap Tag Snap Tag to bardziej estetyczna forma QR Code. Składa się z 2 elementów: grafiki odpowiadającej producentowi, wspólnej dla wszystkich oferowanych przez niego produktów czarnej obręczy z białymi przerwami charakterystycznymi tylko dla jednego konkretnego produktu

26 Snap Tag

27 idealny gadżet czyli kilka porad dotyczących globalnych trendów w gadżetach reklamowych

28 sezonowość Dobry gadżet ułatwia nam. życie. Każdemu przydają się. przybory kuchenne, koc czy parasolka. Popularne są również. przedmioty wielofunkcyjne, np. pendrive ze wskaźnikiem. laserowym i wgraną. ofertą firmy. Gadżet dopasowany do pory roku. Latem wręczamy ręczniki i krzesełka plażowe, zimą koce, czapki, szaliki i rękawiczki. funkcjonalność

29 technologia Na Zachodzie już samo. wykorzystanie koloru zielonego. lepiej nastawia odbiorcę do gadżetu. Wykorzystanie ekologicznych, biodegradowalnych materiałów. może być tylko dodatkowym atutem. Chętnie przyjmujemy gadżety zaawansowane technicznie, takie jak cyfrowe ramki na zdjęcia czy akcesoria do telefonów i laptopów. ekologia

30 moda Warto pokazać klientowi, że. nam na nim zależy i o niego. dbamy. Nienagrzewające się. kubki oraz elementy. odblaskowe dla pieszych. i rowerzystów na pewno. poprawią wizerunek firmy. i relację z klientem. Gadżety, a zwłaszcza ubrania reklamowe powinny być również modne. Istotny jest odpowiedni krój i kolorystyka. Na polskim rynku brakuje również ubrań reklamowych zaprojektowanych z myślą o kobietach. bezpieczeństwo

31 ankieta Przyjrzyjmy się teraz sytuacji na rynku polskim. W celu ocenienia skuteczności gadżetów reklamowych posłużymy się badaniem przeprowadzonym przez ConQuest Consulting. Oparte zostało o anonimową ankietę, przeprowadzoną na próbie 100 osób.

32 Ile gadżetów otrzymał Pan/Pani w ciągu ostatniego roku? odsetek ankietowanych 60,00% 50,00% 40,00% 30,00% 20,00% 10,00% 0,00% >20 liczba otrzymanych gadżetów Ponad połowa ankietowanych otrzymała od 0 do 5 gadżetów, natomiast otrzymanie ponad 20 deklaruje jedynie 5,1% osób.

33 Z ilu otrzymanych gadżetów reklamowych Pan/Pani skorzystał(a)? liczba wykorzystywanych gadżetów liczba otrzymanych gadżetów Wraz ze wzrostem liczby otrzymanych gadżetów wzrasta liczba tych, z których faktycznie korzystamy.

34 Jak długo wykorzystywane były gadżety reklamowe? 16,50% 27,80% krócej niż miesiąc 1-6 miesięcy 26,60% 29,10% 7-12 miesięcy ponad rok Większość ankietowanych odpowiedziała, że korzystała z gadżetów reklamowych krócej niż pół roku. Jednak 43% z nich deklaruje, że służą one dłużej niż 6 miesięcy.

35 Proszę wymienić nazwy firm, które Pani/Pan zapamiętała dzięki gadżetom reklamowym? 14% osoby, które potrafiły wymienić nazw firm 86% osoby, które nie potrafiły wymienić nazw firm Zdecydowana większość osób była w stanie wymienić nazwy firm, od których otrzymała gadżet reklamowy. Odpowiedzi były zróżnicowane począwszy od firm farmaceutycznych, przez instytucje finansowe, skończywszy na producentach żywności.

36 liczba zapamiętanych firm 4,5 4 3,5 3 2,5 2 1,5 1 0,5 0 Ile nazw firm zapamiętał(a) Pan/Pani dzięki otrzymanym gadżetom reklamowym? liczba otrzymanych gadżetów Liczba zapamiętanych nazw firm zachowuje tendencję rosnącą wraz ze wzrostem liczby otrzymanych gadżetów reklamowych.

37 Czy otrzymanie gadżetu skłoniło Pana/Panią do nawiązania współpracy z firmą? 19,70% nie, nigdy 15,50% 64,80% tak, jeden raz tak, kilka razy Większość ankietowanych deklaruje, że ani razu nie nawiązała współpracy z firmą, od której otrzymała gadżet reklamowy. Jednak ponad 35% osób przynajmniej raz zdecydowało się na skorzystanie z usług bądź za zakup produktów tej firmy.

38 Cechy gadżetów najbardziej zachęcające do jego późniejszego wykorzystania. funkcjonalność wysoka jakość typ gadżetu łatwość w obsłudze oryginalność design 15,17% 14,25% 14,15% 13,14% 12,85% 12,75% logo ekologiczność 8,43% 9,25% Funkcjonalność gadżetu jest cechą, która najbardziej zachęca do korzystania z niego. Natomiast najmniejszy odsetek ankietowanych ceni sobie ekologiczność upominków. Wynika z tego, że trendy panujące na rynkach zachodnich nie dotarły jeszcze na rynek polski.

39 Cechy gadżetów najbardziej zniechęcające do jego późniejszego wykorzystania. brak funkcjonalności niska jakość skomplikowana obsługa design typ gadżetu brak oryginalności szkodliwość dla środowiska logo marki 14,92% 14,62% 13,07% 12,82% 12,77% 11,03% 10,63% 10,13% W przypadku najbardziej zniechęcających cech gadżetów sytuacja jest podobna. Największy odsetek ankietowanych brak funkcjonalności wskazał jako cechę, która powoduje, że nie korzystamy z upominku. Najmniejsze znaczenie w tym przypadku ma natomiast logo firmy.

40 Jakie cechy ubrań zniechęcają do ich późniejszego noszenia? niski komfort noszenia 21,56% niska jakość materiału i wykonania nieodpowiedni rozmiar 20,19% 20,50% nieodpowiednia kolorystyka 19,31% niemodny krój 18,44% Ubrania reklamowe to jeden z najczęściej wręczanych upominków. Jednak korzystamy z nich bardzo rzadko. Wszystkie wyżej wymienione cechy zostały ocenione podobnie, jednak szczególnie podkreślony został niski komfort noszenia.

41 Jakie upominki chcemy otrzymywać? 1. pendrive y 2. kubki 3. dodatki do sprzętu elektronicznego Nasi ankietowani najczęściej chcą otrzymywać pendrive y.

42 Jakich gadżetów nie chcemy? 1. smycz 2. brelok 3. ubrania Natomiast najmniej oczekiwanym upominkiem jest smycz.

43 Jeśli są Państwo zainteresowani szczegółowymi danymi na temat rynku gadżetów reklamowych, prosimy o kontakt

Poradnik mobile Poradnik jest pracą zbiorową członków grupy roboczej Mobile IAB Polska.

Poradnik mobile Poradnik jest pracą zbiorową członków grupy roboczej Mobile IAB Polska. Poradnik mobile Fot. Corbis/FotoChannels Poradnik jest pracą zbiorową członków grupy roboczej Mobile IAB Polska. Zespół redakcyjny: Agnieszka Ferenc, Natalia Malec, Anna Wątła. IAB Polska Poradnik mobile

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie 3. 01. Profil Konsumenta Digitalnego 5. 02. Obszary rozmowy 11. 03. Podsumowanie wywiadów 20. Co zwróciło naszą szczególną uwagę?

Wprowadzenie 3. 01. Profil Konsumenta Digitalnego 5. 02. Obszary rozmowy 11. 03. Podsumowanie wywiadów 20. Co zwróciło naszą szczególną uwagę? SPIS TREŚCI Wprowadzenie 3 01. Profil Konsumenta Digitalnego 5 02. Obszary rozmowy 11 03. Podsumowanie wywiadów 20 Co zwróciło naszą szczególną uwagę? 21 Oczekiwany kierunek rozwoju produktów, usług i

Bardziej szczegółowo

Autorzy: Wojciech Kyciak, Marek Kończal, Łukasz Majewski, Paweł Regiec, Barbara Molga

Autorzy: Wojciech Kyciak, Marek Kończal, Łukasz Majewski, Paweł Regiec, Barbara Molga 1 e-book stanowi przedmiot praw autorskich icomarch24 S.A. z siedzibą w Krakowie zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS 0000328672. e-book podlega ochronie na podstawie ustawy o prawie

Bardziej szczegółowo

Wyzwania dla menadżerów marketingu w obliczu rozwoju technologii IT

Wyzwania dla menadżerów marketingu w obliczu rozwoju technologii IT Raporty, badania, dobre praktyki Maria Johann, Malina Jankowska Wyzwania dla menadżerów marketingu w obliczu rozwoju technologii IT 89 Podstawowym zadaniem marketerów jest precyzyjne rozpoznanie potrzeb

Bardziej szczegółowo

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE 2012 - Krzysztof Morawski 1 Do swobodnego kopiowania i rozpowszechniania! Zezwala się na: łączenie tej publikacji z innymi

Bardziej szczegółowo

STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ

STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ 2014 STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ RAPORT E-MAIL MARKETING Partnerzy Wydawca Optymizm na rynku jest duży. Czy uzasadniony? Około 127 milionów

Bardziej szczegółowo

Wysokiej jakości teksty w marketingu internetowym

Wysokiej jakości teksty w marketingu internetowym Liczy się każde słowo Liczy się każde słowo Wysokiej jakości teksty w marketingu internetowym www.textbroker.pl Odnieś sukces dzięki wyrazistym tekstom Twoich e-marketingowych kampanii Wysokiej jakości

Bardziej szczegółowo

POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA INSTYTUT ZARZĄDZANIA I MARKETINGU KATEDRA INFORMATYKI I LOGISTYKI

POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA INSTYTUT ZARZĄDZANIA I MARKETINGU KATEDRA INFORMATYKI I LOGISTYKI POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA INSTYTUT ZARZĄDZANIA I MARKETINGU KATEDRA INFORMATYKI I LOGISTYKI Arkadiusz Gawryluk Nr albumu 34072 REKLAMA INTERNETOWA Praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. zw. dr

Bardziej szczegółowo

Dla kogo jest ten poradnik?

Dla kogo jest ten poradnik? Partnerzy Wydawca Dla kogo jest ten poradnik? Chcesz tanio, a przede wszystkim skutecznie, zareklamować swoją firmę, produkt, usługę, markę? Wiesz mało na temat reklamy w internecie, bo jeszcze nie miałeś

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie internetu w działalności marketingowej małej firmy

Wykorzystanie internetu w działalności marketingowej małej firmy 1 Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Wykorzystanie internetu w działalności marketingowej małej firmy Łukasz Laskowski Zespół Systemów produkcji Rolnej Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Brwinów

Bardziej szczegółowo

MARKETING BEZPOŚREDNI

MARKETING BEZPOŚREDNI Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Katedra Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną MARKETING BEZPOŚREDNI Wykład 3 I rok stacjonarne studia II stopnia

Bardziej szczegółowo

PORADNIK MARKETINGOWY

PORADNIK MARKETINGOWY PORADNIK MARKETINGOWY dla właścicieli małych i średnich firm Jak prowadzić tani i skuteczny marketing? Justyna Muszyńska 1 MARKETINGOWY KOCIOŁEK Marketing jest jak wrzący kocioł, do którego wrzucasz różne

Bardziej szczegółowo

WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA W WARSZAWIE PRACA DYPLOMOWA WYŻSZE STUDIA ZAWODOWE - INŻYNIERSKIE. Dariusz GADECKI

WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA W WARSZAWIE PRACA DYPLOMOWA WYŻSZE STUDIA ZAWODOWE - INŻYNIERSKIE. Dariusz GADECKI WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA W WARSZAWIE PRACA DYPLOMOWA WYŻSZE STUDIA ZAWODOWE - INŻYNIERSKIE Dariusz GADECKI DZIAŁALNOŚĆ PROMOCYJNA NA RYNKU USŁUG INTERNETOWYCH NA PRZYKŁADZIE IDM WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA

Bardziej szczegółowo

Jesteś gotowy na sukces?

Jesteś gotowy na sukces? magazyn firmy nr 1[1]_2009 Poradnik o usługach internetowych dla przedsiębiorców ekspert Jesteś gotowy na sukces? Wykorzystaj potęgę Internetu w Twojej firmie Doradca numeru: w numerze również Estetyczna

Bardziej szczegółowo

media społecznościowe

media społecznościowe raport media społecznościowe wrzesień 2010 Sponsorzy Partnerzy spis treści 5 Społeczności wciągają jak narkotyk. I szybko nie przestaną 23 Zaistnieć z własną aplikacją 11 Social media reklamowo. Powoli

Bardziej szczegółowo

MARKETING BEZPOŚREDNI

MARKETING BEZPOŚREDNI Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Katedra Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną MARKETING BEZPOŚREDNI Wykład 3 z Marketingu Partnerskiego II rok niestacjonarne

Bardziej szczegółowo

Marketing Automation. Definitywny i ostateczny przewodnik po Marketing Automation

Marketing Automation. Definitywny i ostateczny przewodnik po Marketing Automation Marketing Automation Definitywny i ostateczny przewodnik po Marketing Automation Co to jest Marketing Automation dlaczego świat zaczyna korzystać z systemów do automatyzacji Jak wykorzystywać system do

Bardziej szczegółowo

Poradnik E-konsumenta 5. Ranking E-sklepów Opineo.pl 17. Wstęp 3. Wiarygodność daje przewagę 6. Konsument pod specjalnym nadzorem 8

Poradnik E-konsumenta 5. Ranking E-sklepów Opineo.pl 17. Wstęp 3. Wiarygodność daje przewagę 6. Konsument pod specjalnym nadzorem 8 Wstęp 3 Poradnik E-konsumenta 5 Wiarygodność daje przewagę 6 Konsument pod specjalnym nadzorem 8 Jak skutecznie zapobiegać nadmiernemu zadłużaniu się? 13 Niecierpliwy e-konsument 15 Ranking E-sklepów Opineo.pl

Bardziej szczegółowo

BIZNES PLAN. dla rozpoczynających działalność gospodarczą

BIZNES PLAN. dla rozpoczynających działalność gospodarczą Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego BIZNES PLAN dla rozpoczynających działalność gospodarczą Motto: Prawo Shapero: Przedsiębiorstwa, które planują,

Bardziej szczegółowo

PORADNIK MARKETINGOWY dla właścicieli małych i średnich firm

PORADNIK MARKETINGOWY dla właścicieli małych i średnich firm PORADNIK MARKETINGOWY dla właścicieli małych i średnich firm Jak prowadzić tani i skuteczny marketing w czasach kryzysu gospodarczego? Justyna Muszyńska Jak Prowadzić Tani i Skuteczny Marketing W Czasach

Bardziej szczegółowo

Jak rozwija się polski handel elektroniczny na tle rynku światowego?

Jak rozwija się polski handel elektroniczny na tle rynku światowego? 22 E- COMMERCE W POLSCE Jak rozwija się polski handel elektroniczny na tle rynku światowego? E-commerce to handel internetowy wykorzystujący do swego funkcjonowania środki i urządzenia elektroniczne. Według

Bardziej szczegółowo

Izabela Michalska-Dudek 1

Izabela Michalska-Dudek 1 Izabela Michalska-Dudek 1 Wpływ rozwoju technologii informacyjnej na zmiany zachodzące po stronie podaży turystycznej na przykładzie wykorzystania Internetu w działalności promocyjnej dolnośląskich zakładów

Bardziej szczegółowo

* * * * * agencje reklamowe

* * * * * agencje reklamowe * * * * * agencje reklamowe 04 Panorama świątecznych gadżetów reklamowych W maju Starlink przedstawił zestawienie wydatków na reklamę. Potem pojawiły się prognozy wydatków na działania promocyjne na 2010

Bardziej szczegółowo

NARZĘDZIA WSPÓŁCZESNEJ REKLAMY. Stosowanie i zapotrzebowanie

NARZĘDZIA WSPÓŁCZESNEJ REKLAMY. Stosowanie i zapotrzebowanie 1 NARZĘDZIA WSPÓŁCZESNEJ REKLAMY Stosowanie i zapotrzebowanie 2 3 Rafał Polak Iwona Leonowicz-Bukała Sławomir Gawroński NARZĘDZIA WSPÓŁCZESNEJ REKLAMY Stosowanie i zapotrzebowanie Rzeszów 2010 4 Projekt

Bardziej szczegółowo

FORUM SPIS TREŚCI WRZESIEŃ 2014

FORUM SPIS TREŚCI WRZESIEŃ 2014 FORUM HANDLU I MONTAZY SPIS TREŚCI MYLNE ARGUMENTY CENOWE Rozmowa z Michałem Maciejewskim, dyrektorem handlowym firmy Eko-Okna CENY OKIEN Ile kosztują okna w poszczególnych regionach Polski? SONDA Zapytaliśmy

Bardziej szczegółowo

reklamy online w Polsce

reklamy online w Polsce Raport Perspektywy rozwojowe reklamy online w Polsce Partner strategiczny Przedmowa Często słyszy się, że rynek online jest jak perpetuum mobile. Sporo w tym prawdy przedstawiciele branży zgodni są, że

Bardziej szczegółowo

PROMOCJA TERENÓW INWESTYCYJNYCH W RYBNIKU. strategia komunikacji marketingowej

PROMOCJA TERENÓW INWESTYCYJNYCH W RYBNIKU. strategia komunikacji marketingowej PROMOCJA TERENÓW INWESTYCYJNYCH W RYBNIKU strategia komunikacji marketingowej Rybnik 2012 1 Wprowadzenie W ostatnich latach, Rybnik przystąpił aktywnie do promocji terenów inwestycyjnych. Przeprowadzone

Bardziej szczegółowo

Tytuł: Jak prowadzić tani i skuteczny marketing Autor: Justyna Muszyńska Wydanie I

Tytuł: Jak prowadzić tani i skuteczny marketing Autor: Justyna Muszyńska Wydanie I Copyright by Wydawnictwo Złote Myśli & Justyna Muszyńska rok 2009 Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl Niniejsza publikacja może być kopiowana, oraz dowolnie rozprowadzana tylko i wyłącznie

Bardziej szczegółowo

Gminne Centrum Informacji ul. Jana Pawła II 8 64-550 Duszniki tel. / fax (061) 2919496 www.duszniki-wlkp.pl/gci.php gci@duszniki-wlkp.

Gminne Centrum Informacji ul. Jana Pawła II 8 64-550 Duszniki tel. / fax (061) 2919496 www.duszniki-wlkp.pl/gci.php gci@duszniki-wlkp. Poradnik dla osób pragnących prowadzić własną działalność gospodarczą Gminne Centrum Informacji ul. Jana Pawła II 8 64-550 Duszniki tel. / fax (061) 2919496 www.duszniki-wlkp.pl/gci.php gci@duszniki-wlkp.pl,

Bardziej szczegółowo

Wpływ mobilnej technologii informacyjnej na działalność marketingową przedsiębiorstw

Wpływ mobilnej technologii informacyjnej na działalność marketingową przedsiębiorstw GOSPODARKA NARODOWA 7-8 (263-264) Rok LXXXIII/XXIV lipiec-sierpień 2013 s. 37-61 Andrzej SZNAJDER * Wpływ mobilnej technologii informacyjnej na działalność marketingową przedsiębiorstw Streszczenie: Celem

Bardziej szczegółowo