OMNIBUS 2012 Wykaz pytań

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "OMNIBUS 2012 Wykaz pytań"

Transkrypt

1 ARCHITEKTURA OMNIBUS 2012 Wykaz pytań 1 Podaj nazwę tej budowli. Obraz 548 ASTRONOMIA Pierwszy polski kosmonauta to? Ile naturalnych satelitów krąŝy wokół Ziemi? Czy na Marsie są wulkany? BAJKI Czyim synem jest Maleństwo- przyjaciel Kubusia Puchatka? Kim jest Toudi bohater bajki pt. Gumisie? Jak się nazywa Ŝona Shreka? Jak się nazywa Smerf, który nosi okulary i zawsze wszystkim nieproszony udziela szczegółowych rad? Co jedzą Teletubisie? Jak się nazywa bard galijski, mieszkaniec jedynej niezdobytej przez Rzymian wioski, w której mieszkają Asterix i Obelix? BIOLOGIA Gody ryb to? Zabranie ręki na skutek ukłucia, jaki to odruch? Jak nazywają się najmniejsze kości w organizmie człowieka? Jak inaczej nazywają się kręgi guziczne? Ile kręgów szyjnych zawiera kręgosłup człowieka i wszystkich ssaków? Ile chromosomów zawiera plemnik człowieka? Jak nazywa się gruczoł wydzielający insulinę?

2 Komórki jajowe u Ŝab to? Jaka witamina nazywana jest "witaminą młodości"? Odmianą jakiej rośliny jest jasiek? Jak nazywa się boczne, patologiczne wygięcie kręgosłupa? Jaki odczyn ph występuje w Ŝołądku człowieka? W której części ciała znajduje się narząd "Cortiego"? Czy grzechotnik to wąŝ jadowity? Jaki cukier jest materiałem zapasowym u człowieka? Brak jakiej witaminy wywołuje szkorbut inaczej gnilec? Czy słowiki odlatują na zimę? Do jakiej grupy zwierząt naleŝy ośmiornica? Jak nazywa się podstawowy barwnik u rośli? Gdzie na ludzkim ciele mogą pojawić się pąsy? Wyrostek robaczkowy to część jelita cienkiego czy grubego? Czy krokodyl jest płazem czy gadem? Wymień witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Czy oberŝyna i bakłaŝan to to samo? Jaki cukier występuje w mleku? Wyjaśnij skrót DNA Jak długo w organizmie człowieka "Ŝyje" czerwona krwinka? Jaka fermentacja zachodzi w organizmie człowieka w warunkach "długu tlenowego"? Gdzie w organizmie ludzkim znajduje się plamka ślepa? śycie jakich zwierząt bada ichtiolog? Jaka grupa krwi jest uniwersalnym dawcą? Jaka grupa krwi jest uniwersalnym biorcą? Czy piesek preriowy naleŝy do rodziny psów? Jak nazywa się nauka o budowie tkanek? Na która część oka pada obraz oglądanego przedmiotu? Czy trzmiel jest samcem pszczoły? Anabolizm to reakcja W której jamie ciała człowieka znajduje się grasica? Ile odnóŝy ma pająk? Salamandra to płaz, czy gad? W jakim środowisku powstało Ŝycie na Ziemi? Odcinek dróg oddechowych łączący krtań z oskrzelami? W oku znajduje się plamka Ŝółta czy czerwona?

3 CHEMIA Ropa naftowa to mieszanina Dwie odmiany alotropowe węgla to: diament i grafit. Podaj trzecia odmianę alotropową. Jakie sole zawiera woda twarda? Jakie pierwiastki chemiczne są w składzie soli kuchennej? Co przedstawiają poziome szeregi w układzie okresowym pierwiastków? Tlenkiem, którego pierwiastka jest czerwony barwnik "minia"? Jaki symbol ma ołów? Który pierwiastek ma symbol K? Jak potocznie nazywa się węglik wapnia słuŝący do otrzymywania acetylenu? Dokończ powiedzenie: "Pamiętaj chemiku młody zawsze wlewaj " Podaj wzór soli kuchennej. Inaczej alkohol etylowy. Podstawowy składnik gazu ziemnego to: Jak inaczej nazywana jest reakcja analizy? Podaj nazwę kwasu znajdującego się w jadzie mrówek. Czy czad czyli tlenek węgla jest palny? Który z wymienionych metali nie naleŝy do grupy metali cięŝkich: złoto, miedź, chrom, magnez? Z ilu atomów tlenu składa się cząsteczka ozonu? Którego pierwiastka jest najwięcej w układzie słonecznym? FILM Jak brzmi podtytuł przedstawionego we fragmenice filmu Opowieści z Narni? Film 540 Jakiej narodowości byli święci z Bostonu? Film 537 Western autorstwa Sergio Leone nosi tytuł "dobry zły i? Film 539 Jak się nazywa polski aktor, odtwórca słynnych ról m. In.: Gerwazego Rębajły, Kmicica, Azji syna Tuhajbeja? W jakim państwie kręcona jest scena do tego filmu? Film 541

4 Jak nazywał się jeden z kamratów Janosika ukazany we fragmencie? Film 542 Kto zagrał główną rolę w filmie Feliksa Falka Joanna? Kto jest reŝyserem filmu Dom zły? Podaj tytuł filmu Film 543 Fragment pochodzi z filmu Brunet wieczorową porą, podaj autora filmu Film 544 Jak nazywa się aktor grający w tej scenie Film 545 Kto wcielił się w rolę Adama Miauczyńskiego w filmie pt. Dzień Świra? Film 546 Czyim znakiem rozpoznawczym jest blizna na czole w kształcie błyskawicy? Podaj tytuł filmu, z którego pochodzi fragment Film 538 Odtwórczyni roli Zosi w filmie "Pan Tadeusz" to? Kto gra rolę Janka Kosa w słynnym serialu telewizyjnym "Czterej pancerni i pies"? Kto jest autorem muzyki do słynnej trylogii filmowej "Trzy kolory: Niebieski, Biały, Czerwony" Krzysztofa Kieślowskiego? O jakiej znanej osobie publicznej Andrzej Wajda kręci film, kto będzie odtwórcą tej postaci? Adaptacją czyjej powieści jest film " Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy"? Podaj nazwisko reŝysera słynnych filmów z serii " Dekalog" - "Krótkiego filmu o miłości", "Krótkiego filmu o zabijaniu". Kto w 1895 roku wynalazł kinematograf? W jakim mieście odbywa się festiwal filmowy, w którym główną nagrodą jest ZŁOTY NIEDŹWIEDŹ? Ilu aktorów zagrało Jamesa Bonda? Jaką nagrodę wręcza się autorowi najlepszego filmu w czasie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni? Jak się nazywa reŝyser słynnych komedii: "Kilerów dwóch", " Ile waŝy koń trojański?", "Kołysanki"? Podaj nazwisko reŝysera, który jest twórcą ekranizacji "Trylogii" H.Sienkiewicza. Kto jest reŝyserem m.in.. Filmów: "Złe wychowanie", "Volver", "Przerwane objęcia"? FILOZOFIA Który filozof nazywał człowieka "trzciną myślącą"? Jak tłumaczymy łaciński zwrot carpe diem? Kogo uznaje się z twórcę staroŝytnego stoicyzmu? Hedonizm jest znaczeniowo bliŝszy stoicyzmowi czy epikureizmowi? Jaką filozoficzną szkołę załoŝył Platon w gaju Akademosa?

5 Kto jest autorem powiedzenia: "Myślę więc jestem"? Kto jest autorem maksymy " panta rhei"? FIZYKA Kostka lodu wrzucona do soku pomarańczowego pływa w nim częściowo zanurzona. Co ma większą gęstość: lód czy sok? Którą wielkość fizyczną mierzy się w m/s2? Na wiertarce jest informacja, Ŝe jej moc wynosi 800W (watów). Jaką pracę wykonuje wiertarka w czasie 1sekundy? Jak myślisz czy powiedzenie: "w stojącej na stole pustej szklance nic nie ma" jest w pełni słuszne Jak nazywa się zmiana stanu stałego w stan gazowy? Kosmonauta o masie 80kg wylądował na KsięŜycu. Ile wyniesie jego masa na KsięŜycu? GEOGRAFIA Jak się nazywa rdzenny mieszkaniec Australii? Podaj nazwę największej wyspy w Polsce. Na której półkuli Ŝyją pingwiny? Na którym kontynencie Ŝyje w stanie naturalnym papuŝka falista? Który Ocean jest większy Indyjski czy Atlantycki? Które miasto jest stolicą województwa zachodniopomorskiego? Która rzeka przepływa przez Poznań? Jakie państwa leŝą na Półwyspie Jutlandzkim? Jak się nazywa najgłębsze jezioro na Ziemi? Co jest stolicą Białorusi? Co ile stopni szerokości geograficznej zmiana czasu wynosi 1 godzinę? Najmłodsze państwo na świecie (w 2011 rok ogłoszona niepodległość) to: Kosowo, Sudan Południowy czy Erytrea? Podaj wysokość Czomolungmy - najwyŝszego szczytu na Ziemi W którym województwie leŝy Radom? Jak nazywa się najgłębsze jezioro na świecie? Co oznacza skrót PTTK? Kiedy w Polsce jemy obiad, to Hindusi siadają do śmiadania czy kolacji? Co na fladze amerykańskiej symbolizują gwiazdy? Nad którym morzem leŝy Holandia?

6 Do którego rodzaju skał zaliczymy granit? Która orogeneza jest młodsza alpejska czy kaledońska? Obecnie w Polsce obowiązuje kalendarz juliański czy gregoriański? Niszcząca działalność wód płynących to.. Podaj datę równonocy wiosennej Z ilu gmin składa się powiat świdnicki? Podaj nazwy 4 największych miast w Polsce Podaj nazwę wiatru lokalnego występującego nad morzem? Największą organizacją międzynarodową, skupiającą ponad 190 państw jest Które państwo jest największą potęgą gospodarczą na świecie? Z ilu państw składa się obecnie Unia Europejska? Podaj nazwę największej wyspy świata. Ilu mieszkańców liczy Świdnica? W którym roku Polska weszła do Unii Europejskiej? Ruchy wody morskiej wywołane przyciąganiem KsięŜyca i Słońca to Podaj nazwę największego okręgu przemysłowego w Polsce Podaj liczbę ludności w Polsce RóŜnica między liczbą urodzeń a liczbą zgonów to W którym sektorze polskiej gospodarki pracuje najwięcej osób? Najmłodszą erą w dziejach Ziemi jest era? Która cieśnina oddziela Europę i Afrykę? Podaj nazwę stoŝka napływowego, który tworzy się u ujścia rzecznego Które ze zbóŝ uprawianych w Polsce zajmuje największą powierzchnię zasiewów? Wymień jeden przykład rośliny oleistej uprawianej w Polsce Do której galaktyki naleŝy Układ Słoneczny? Wartość wytworzonych dóbr i usług w ciągu roku to. W których strefach czasowych leŝy Polska? Ile dni trwa rok przestępny? Które kontynenty oddziela od siebie Cieśnina Beringa? Podaj nazwę najwyŝszego szczytu w Tatrach Wymień dwa najludniejsze kraje świata Które państwo na świecie zajmuje największą powierzchnię? Ile jest obecnie województw w Polsce? Jedyny czynny wulkan na kontynencie europejskim to? W którym roku zaczęły się przemiany polityczno-gospodarcze w Polsce, związane z upadkiem komunizmu?

7 Z jaką prędkością kątową porusza się Ziemia? Obszar, z którego wszystkie wody powierzchniowe spływają do jednego morza lub oceanu to Ile państw graniczy z Polską? Podaj maksymalną wartość szerokości geograficznej W którym okresie geologicznym powstały pokłady węgla kamiennego w Polsce? Podaj wielkość powierzchni naszego kraju / moŝesz pomylić się o 10 tys. Km2 Które masy powietrza najczęściej docierają do Polski Obrót Ziemi wokół własnej osi to ruch? Jak nazywa się największe jezioro na świecie? Abrazja to niszcząca działalność? Nad którą rzeką leŝy Świdnica? Polskie góry o budowie zrębowej to.. Wymień 2 parki narodowe na Dolnym Śląsku Wymień 2 obiekty na Dolnym Śląsku, które znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO W którym wieku Świdnica otrzymała prawa miejskie? W jakim Parku Narodowym znajduje się ŚnieŜka? GRAMATYKA J. POLSKIEGO Czy zdanie: Wiedziałem, Ŝe on nie przyjdzie., to zdanie współrzędnie złoŝone, czy podrzędnie złoŝone? Ktoś jaka to część mowy? Jaką częścią mowy jest słowo tam? Czy zaimki osobowe są w j.polskim odmieniane przez przypadki? Podaj (wskaŝ) podmiot w zdaniu: "Około południa wypogodziło się". Utwórz formę imiesłowu przysłówkowego uprzedniego od czasownika "zrobić". Utwórz formę CELOWNIKA liczby pojedynczej od wyrazu "mucha" Jaką częścią mowy jest słowo nie HISTORIA W którym wieku wynaleziono maszynę parową? W którym miesiącu i roku Niemcy Hitlerowskie napadły na ZSRR? Kto w Polsce wprowadził stan wojenny?

8 Kto był prezydentem RP bezpośrednio przed Lechem Wałęsą? Jak nazywała się II dynastia panująca w Polsce? Kto stworzył cyfry arabskie? Skąd pochodzą ziemniaki? Ile rewolucji było w Rosji w 1917 roku W jakim kraju parlament nosi nazwę Kortezy? Który kraj europejski był największym mocarstwem kolonialnym? Kto był królem kiedy Sejm ustanowił Konstytucję 3-maja? Jak miał na imię król Sobieski? Którą część ciała wojownika osłaniał szyszak? Jak nazywa się największy dzwon w Polsce? Z jakiej dynastii wywodził się car Mikołaj II? Do kogo podczas II wojny światowej naleŝał Gibraltar? Jak nazywała się przyboczna straŝ Cesarzy w StaroŜytnym Rzymie? W którym roku uruchomiono produkcje telefonów komórkowych? Kim był Władysław Herman dla Bolesława Krzywoustego? Na jakie miasto spadła pierwsza bomba atomowa? Kiedy przestał istnieć ZSRR ;w 1982 czy 1991 roku? Kto w 1226 roku sprowadził KrzyŜaków do Polski? Co oznacza łacińskie zawołanie o tempora o mores? Który z królów 24 godziny na dobę pilnuje Zamku Królewskiego w Warszawie? Który z władców sprowadził na Wawel arrasy? Falanga, husaria, piechota wybraniecka, którą formację stworzył król polski Stefan Batory? Jak nazywał się błazen Zygmunta Starego? Co cennego gubiły konie polskich poselstw królewskich na brukach miast europy zachodniej? Kogo przeklinał dwór królewski gdy zamiast miski kaszy na obiad dostał miskę włoszczyzny? Jaką słynną budowlę berlińską, symbol stolicy Niemiec, zaprojektował Carl Langhans, uczeń szkoły utworzonej przy Kościele Pokoju w Świdnicy? W jakie dni tygodnia odbywały się spotkania z wybitnymi osobami u króla Stanisław Poniatowskiego? Terytorium którego obecnego państwa zamieszkiwali Aztekowie? W jakim polskim mieście został pochowany Święty Wojciech? Kto odkrył ruchomą czcionkę? Jakiej narodowości był słynny pilot "Czerwony Baron"? W którym roku upadł komunizm w Polsce? Jak nazywa się miecz, którym koronowano władców Polski?

9 HISTORIA LITERATURY Jak się nazywa okres między pozytywizmem a dwudziestoleciem międzywojennym w historii kultury polskiej? Renesans przypada na wiek XVI czy XVIII? Czy Mikołaj Rej studiował na Akademii w Padwie? Kto jest uosobieniem nawróconego grzesznika w Biblii: Kain, Adam czy Syn Marnotrawny? W jakim utworze pojawiają się symbole: podkowa, złoty róg, pawie pióra? Które z wymienionych wydarzeń uwaŝa się za początek romantyzmu w Polsce? Wybuch powstania listopadowego czy wydanie Ballad i romansów A.Mickiewicza w 1822r.? Czy Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej zaliczamy do literatury pozytywizmu czy Młodej Polski? Kto jest autorem Sonetów krymskich i Sonetów odeskich? Joanna Podborska jest bohaterką którego utworu Stefana śeromskiego? HISTORIA MUZYKI Który z klasyków wiedeńskich był najmłodszy? Mozart, Beethoven czy Haydn? Kompozytor Młodej Polski Mieczysław Karłowicz zginął zasypany lawiną. Odpowiedz górach to się stało? Kto jest autorem słynnych baletów pt. "Jezioro Łabędzie", "Dziadek do orzechów"? Kto jest autorem opery pt.: "Czarodziejski flet"? Podaj rok urodzenia Fryderyka Chopina. Podaj miejscowość w której urodził się Fryderyk Chopin w jakich HISTORIA SZTUKI Przedstawicielem jakiego kierunku jest Salwador Dali? Kto namalował obraz Pt. "Bitwa pod Grunwaldem"? KORA i KUROS to przykład staroŝytnej sztuki greckiej z okresu Kto jest czołowym przedstawicielem Renesansu, autor obrazu Pt. "Mona Lisa" Zamość zbudowany na załoŝeniu "miasta idealnego" jest przykładem typowym dla stylu zwanego. Jaki styl architektoniczny reprezentuje ŚWIDNICKA KATEDRA? Autorem obrazu Dama z łasiczką jest Leonardo da Vinci, a kto jest autorem renesansowego obrazu Dama z gronostajem?

10 JĘZYK POLSKI Wyraz porządek piszemy przez rz czy Ŝ? Co oznacza określenie pauperyzacja? Czy spleen (splin) i chandra znaczą to samo? Która forma jest poprawna? Ten rodzynek czy Ta rodzynka Które formy są poprawne? Rozumią i umią czy rozumieją i umieją? Ile sylab ma wyraz "zmrok"? Przez jakie Ŝet i jakie u pisze się szczeŝuja Jak nazywamy wykonywanie bądź wygłaszanie utworu bez przygotowania? Dorosły człowiek niemiejący czytać to Wspólne wychowanie i nauczanie chłopców to koedukacja czy koegzystencja? Wydzielona część końcowa utworu, zawierająca dodatkowe wyjaśnienia, uzupełnienia to inwokacja czy epilog? Które zdanie jest poprawne? On zmełł kawę czy On zmielił kawę. Jak nazywa się hodowla pszczół w wydrąŝonych pniach drzew? Jak z łaciny nazywa się prawne nadanie szlachectwa? Czy przysłówek jest odmienną częścią mowy? Na którą sylabę w wyrazie pada akcent paroksytoniczny? Słowo "sporo". Jaka to część mowy? KULTURA Podaj tytuły dwóch filmów do których muzykę skomponował Wojciech Kilar. Wymień polskie tańce narodowe. Wysłuchany fragment utworu pochodzi z filmu. Podaj tytuł tego filmu. (utwór nr 10) Gdzie odbywa się Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki? Co ile lat organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Chopinowski? Jak nazywa się coroczny przemarsz młodych Polaków i śydów w obozie w Oświęcimiu? Jak nazywa się ruch dąŝący do równouprawnienia kobiet? Czy taniec polka jest polskim tańcem narodowym?

11 LITERATURA Tytuł 3 części "Władcy Pierścieni" Jak nazywa się portal internetowy na którym udostępniane są bezpłatnie teksty z literatury, głównie lektury szkolne? Co oznacza bestseller? Ile jest części Harrego Pottera? W którym roku Wisława Szymborska otrzymała Nagrodę Nobla? Kto napisał "Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną"? Jak się nazywa pisarz, autor słynnego powiedzenia: " A niechaj narodowie wŝdy postronni znają, iŝ Polacy nie gęsi i swój język mają"? Którą z postaci Sienkiewiczowskich nazywa się "Małym Rycerzem"? Co robiły dwa Michały w pierwszym wersie wiersza Juliana Tuwima? Jak się nazywa tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury? Kto jest twórcą słynnego detektywa Sherlocka Holmesa? Bohaterami jakiego utworu literackiego są postaci: Aleksy Dawidowski i Jan Bytnar? Jak nazywał się bohater utworu Carvantesa, który walczył z wiatrakami? Jak się nazywa pochodząca z Dolnego Śląska autorka takich powieści jak: "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny"? Z której miejscowości pochodził Zbyszko - postać z KrzyŜaków? Jaki tytuł nosi ostatnia księga Nowego Testamentu? Kto stworzył postaci: cześnika Raptusiewicza i rejenta Milczka? Kto jest autorem powieści Wierna Rzeka? Podaj pełny tytuł epopei "Pan Tadeusz" A. Mickiewicza. Jak się nazywa polski noblista, autor między innymi: "Doliny Issy", "Zniewolonego umysłu"? W czyjej liryce pojawia się postać Pana Cogito? Jak miał na imię XIX w. pisarz Dostojewski? MALARSTWO Kto to jest? Obraz 547 Kto jest autorem słynnego obrazu pt. "Słoneczniki"? Kto to jest? Obraz 549 Podaj tytuł obrazu Leonarda da Vinci. (obraz 1)

12 Kto jest autorem obrazu? Jaką postać przedstawia? Obraz 550 Podaj tytuł obrazu Vincenta van Gogha. (obraz 2) Kto namalował "Powrót Syna Marnotrawnego" w XVII w. MATEMATYKA Podaj nazwę figury płaskiej, która jest przekrojem kuli. Czy 2 jest liczbą pierwszą? Ile wierzchołków ma graniastosłup o podstawie trójkątnej? 4 szklanki mleka to 1 litr. Dla ilu osób wystarczy 12 litrów mleka, jeŝeli kaŝda osoba wypije 1 szklankę? Podaj współrzędne punktu, który jest początkiem układu współrzędnych. Co oznacza skrót NWD? Czy liczba pierwsza moŝe być liczbą parzystą? Kąt półpełny ile ma stopni? Ile monet otrzymamy po rozmienieniu 10 złotych na 10 groszówki? Ile groszy ma 1 złoty? Co oznacz skrót NWW? Ile przekątnych ma trójkąt? Ile centymetrów kwadratowych ma 1 metr kwadratowy? Jak nazywa się kąt który tworzą wskazówki zegara o godzini 6:00? Ile miejsc po przecinku będzie w wyniku działania 23,4 14,24? Ile sztuk liczy kopa? Jak nazywamy liczby 7 i (-7)? Jaką liczbę napiszemy w systemie rzymskim pisząc MD? Ile minut ma jedna godzina? Jeden z kątów wierzchołkowych ma 147 stopni. Jaka jest miara drugiego kąta wierzchołkowego? Ar to jednostka długości czy powierzchni? MEDYCYNA Ile wynosi optymalna wartość ciśnienia krwi? Jak nazywa się choroba człowieka wywoływana brakiem witaminy A? Jak nazywa się specjalista chorób serca?

13 Brak jakiego pierwiastka wywołuje u człowieka anemię (niedokrwistość)? Których krwinek jest najmniej we krwi człowieka Gdzie w organizmie człowieka powstają wszystkie rodzaje krwinek? Jak nazywa się choroba będąca konsekwencją braku wapnia u osób dorosłych? Czym zajmuje się endokrynolog? MITOLOGIA Jak nazywała się koza karmiąca Zeusa? Pandora, Amaltea czy Egida? Kogo uwiódł Zeus pod postacią łabędzia? śoną Odyseusza była? Demeter, Helena czy Penelopa? Kto wyrzeźbił posąg Galatei oŝywiony przez Afrodytę? Kto umoŝliwił Tezeuszowi powrót z labiryntu, dając mu kłębek nici? Jak nazywał się latający koń? W jakiej rzece Tetyda zanurzyła ciało Achillesa, by uczynić je odpornym na ciosy? Kto poradził sobie ze słynnym węzłem gordyjskim, przecinając supeł z dereniowego łyka? Patronką jakiej dziedziny sztuki była Melpomena? Pod wpływem czyjego dotyku wszystko zamieniało się w złoto? Siedzibą którego boga był wulkan Etna? Kim w mitologii greckiej był Cerber? MOTORYZACJA 345 Jak nazywa się jazda samochodem w kontrolowanym poślizgu? MUZYKA Co 5 lat poczynając od roku 1927 odbywa się w Warszawie największa na świecie impreza poświęcona muzyce Fryderyka Chopina. Jak się ona nazywa? W scherzu (skercu) h-moll Fryderyk Chopin umieścił polską kolędę. Podaj jej tytuł. Była to melodia kolędy znanej i śpiewanej na całym świecie. Proszę podać jej tytuł. (utwór nr 1) Który utwór nazywamy "Hymnem Grunwaldzkim"? Kto jest wokalistą zespołu U2

14 Ile koncertów fortepianowych skomponował Fryderyk Chopin? Jakim instrumentem jest okaryna? Dętym, klawiszowym czy strunowym? Z jakim zespołem śpiewała Małgorzata Ostrowska? Z Lombardem, Perfektem czy Budką Suflera? Jak nazywała się angielska wokalistka soul, jazz, R&B oraz autorka tekstów, która w tym roku 23 lipca zmarła w wyniku naduŝywania alkoholu i narkotyków. Podaj nazwisko wokalisty, który nagrał płytę z kompozycjami krakowskich kompozytorów min. Kompozycje Zygmunta Koniecznego znane z repertuary Ewy Demarczyk np. Groszki i róŝe, Tomaszów, Grande Valse Brillante. Śpiewał takŝe w zespole Piotra Rubika. Serce Chopina wróciło do Polski i znajduje się w: a) Krakowie na Wawelu b) Warszawie na Cmentarzu Powązkowskim c) Warszawie w kościele Świętego KrzyŜa na ul.krakowskie Przedmieście Henryk Wieniawski Ŝyjący w latach , polski Paganini jak o nim mówiono, chorował na astmę i reumatyzm. Leczył się w wielu uzdrowiskach Europy. Czy leczył się takŝe w Szczawnie Zdroju? Która polska piosenkarka wystąpiła w 1994 roku w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie w Irlandii? Zajęła 2 miejsce. Ile lat miał Chopin, kiedy po raz pierwszy dał publiczny koncert? Ile ósemek zawiera się w półnucie?. Wesele sieradzkie Karola Prosnaka to pieśń napisana na zespół. Proszę powiedzieć jaki. (utwór nr 3) Wysłuchaliśmy arii Królowej Nocy z opery Czarodziejski flet - Wolfganga Amadeusza Mozarta. Proszę powiedzieć na jaki rodzaj głosu została ona napisana. (utwór nr 2) O którym kompozytorze mówi się Chopin Północy? Czy ojciec Anny Marii Jopek był członkiem zespołu Mazowsze? Jak nazywa się zespół który wylansował piosenkę Z kopyta kulig rwie. Utwór ten pochodzi z baletu Piotra Czajkowskiego. Proszę podać tytuł tego baletu. (utwór nr 12) Wojciech Kilar pisząc utwór krzesany inspirował się folklorem polskim. Proszę powiedzieć jakim? (utwór nr 11). Jaką dodatkową nazwę nadano Etiudzie c-moll op.10? a) Powstańcza b) Wojenna c) Rewolucyjna Był to Polonez A-dur Fryderyka Chopina. W której epoce Chopin tworzył a) w renesansie b) w romanizmie c) w romantyzmie (utwór nr 8) Pieśń ta jest jedną z najsłynniejszych pieśni Legionów Polskich utworzonych podczas I Wojny Światowej przez Józefa Piłsudskiego. Proszę podać jej tytuł. (utwór nr 7) Czy wysłuchana pieśń Gaude Mater Polonia znajduje się w repertuarze naszego szkolnego chóru? (utwór nr 6)

15 Kompozytorem Arii na strunie G, która jest 3 częścią suity D-dur jest najwybitniejszy kompozytor epoki baroku. Podaj jego nazwisko. (utwór nr 5) Proszę powiedzieć kto wykonuje ten utwór What A Wonderful Word. (utwór nr 4) Wiele terminów muzycznych pochodzi z języka włoskiego. Określenie tempa równieŝ. Czy presto to tempo szybkie czy wolne? Liderem jakiego zespołu jest Krzysztof Cugowski? W którym roku urodził się Michael Jackson W roku 1987 Kuba Płucisz załoŝył zespół IRA. Do tej pory zespół nagrał 9 płyt studyjnych (ostatnia 2009r.) Kto jest wokalistą tego zespołu? Kompozytor Młodej Polski Mieczysław Karłowicz zginął zasypany lawiną. W jakich górach miało to miejsce? Który z klasyków wiedeńskich był najmłodszy? Mozart, Beethowen, Haydn? Kto skomponował muzykę do filmów: Pianista, Pan Tadeusz, Zemsta, Przygody Pana Michała, Lalka? Ile koncertów fortepianowych skomponował Fryderyk Chopin? Do jakiej grupy instrumentów naleŝy saksofon, dętych drewnianych czy dętych metalowych? Kto wylansował takie przeboje jak: Dziwny jest ten świat, Wspomnienie? Jonasz Kofta śpiewał, abyśmy pamiętali o? W scherzu (skercu) h-moll Fryderyka Chopina pojawia się melodia kolędy. Proszę podać jej tytuł. (utwór nr 13) Jeden największych hitów tego zespołu to Nothing else matters. Wokalistą zaś jest James Hetfield. O jakim zespole jest mowa? Podaj nazwę zespołu, który wykonuje ten utwór. (utwór nr 16) Gra i śpiewa zespół DŜem. Teraz piosenka nosi tytuł Czerwony jak cegła a jaki był on wcześniej? (utwór nr 17) Jakim instrumentem jest okaryna? Dętym, klawiszowym czy strunowym? Z jakim zespołem śpiewała Małgorzata Ostrowska? Lombardem, Perfektem czy Budką Suflera? Kto jest autorem słynnej opery pt. Carmen? Kto jest autorem muzyki do opery "Czarodziejski flet"? Kto jest autorem słynnego baletu " Harnasie"? Czyje imię nosi port lotniczy w Warszawie? Kto jest autorem muzyki do opery Czarodziejski flet? Z której opery Stanisława Moniuszki pochodzi aria Jontka Pt "Szumią jodły na gór szczycie"? Kto wykonuje słynny przebój "Cherry, Cherry Lady" Ojczyzna Boba Marley'a. Z której opery Stanisława Moniuszki pochodzi aria Jontka pt. "Szumią jodły na gór szczycie"? Czyje imię nosi port lotniczy w Warszawie? Podaj nazwę jednego z polskich tańców narodowych.

16 Do jakiej grupy instrumentów naleŝy saksofon, dętych drewnianych czy dętych metalowych? Jakiego koloru jest łódź podwodna w piosence The Beatles? W scherzu (skercu) h mol Fryderyk Chopin umieścił polską Kolendę. Podaj jej tytuł. NOWOCZESNE TECHNOLOGIE Co oznacza słowo E-book? Co było pierwsze sms czy ? PATRONKA SZKOŁY Ile razy Maria Skłodowska-Curie została wyróŝniona Nagrodą Nobla? Podaj rok i z jakiej dziedziny Maria Skłodowska - Curie otrzymała pierwszą Nagrodę Nobla. Podaj rok i z jakiej dziedziny Maria Skłodowska - Curie otrzymała drugą Nagrodę Nobla. Podaj datę i miejsce urodzenia Marii Skłodowskiej-Curie Podaj datę i miejsce śmierci Marii Skłodowskiej-Curie. Jak nazywa się metoda leczenia, w której lekarze uŝywają związków promieniotwórczych do niszczenia komórek rakowych napromieniowując chorą część organizmu? POLITYKA Ile lat musi mieć obywatel Polski, Ŝeby startować w wyborach do Senatu? Prawo kandydowania w wyborach to prawo czynne czy bierne? Jak nazywamy rodzaj strajku, który polega na bardzo skrupulatnym wypełnianiu obowiązków? POWIEDZENIA Jak brzmi po polsku łacińska sentencja "Veni, vidi, vici"? Jak przetłumaczysz łacińską sentencję: "Memento mori". Jak przetłumaczysz łacińską sentencję: "Non omnis moriar". Co znaczy sentencja "Cogito ergo sum"? Jak brzmi po polsku łacińska sentencja "Per aspera ad astra"? Jak brzmi po polsku łacińska sentencja "Alea iacta est"?

17 "Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie". Który z filozfów jest autorem tej sentencji? Czy powiedzenie "kukułcze jajo" to kłopot, czy okazały prezent? Co oznacza łaciński zwrot vox populi? PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ Wyjaśnij skrót NBP Wyjaśnij skrót Sp.z.o.o. Co jest dźwignią handlu w znanym powiedzeniu? Kto jest prezesem Giełdy Papierów wartościowych? Na jakiej ulicy w Świdnicy mieści się powiatowy Urząd Pracy? Wyjaśnij skrót NIP Wyjaśnij skrót S.A Kto dokonał najpopularniejszego podziału temperamentów? Jakimi papierami wartościowymi obraca się na Giełdzie Papierów Wartościowych? PRZYSŁOWIA Dokończ przysłowie: "Co się źle zaczyna, " Dokończ przysłowie: " Bartłomiej zwiastuje, " Dokończ przysłowie: "Gdzie diabeł nie moŝe, " Dokończ przysłowie: "Na bezrybiu i " Dokończ przysłowie: "Na pochyłe drzewo, Co oznacz" tempus fugit"? Dokończ przysłowie: Gdyby babcia miała wąsy, Dokończ przysłowie: Baba z wozu, RATOWNICTWO MEDYCZNE Podaj numer telefoniczny do Centrum Powiadamiania Ratunkowego Co oznacza skrót RKO?

18 RELIGIA Która religia liczy więcej wyznawców- islam czy chrześcijaństwo? Inaczej "anioł zbuntowany" Ile Ewangelii zawiera Nowy Testament? Kto był symbolem niezawinionego cierpienia w Biblii? Z ilu ksiąg składa się Nowy Testament? Ulubiona piosenka Jana Pawła II? Czy budowa wieŝy Babel została zakończona? RELIGIOZNAWSTWO Kto zapoczątkował ruch religijno-społeczno-polityczny w XVI w. zwany reformacją? Dokąd musi odbyć pielgrzymkę przynajmniej raz w Ŝyciu poboŝny muzułmanin? W jakiej religii obchodzi się święta takie jak: Chanuka, szabat, Rosz ha-szana? Jak się nazywał słynny polski męczennik krzewiący wiarę chrześcijańską wśród pogan, zamordowany w świętym gaju, którego ciało wykupił Bolesław Chrobry? ROZRYWKA 455 Z którego miasta wywodzi się Kabaret Elita? RZEŹBA 456 Kto jest autorem Ołtarza Mariackiego w kościele NMP w Krakowie? ( Kościele Mariackim) SPORT Jak nazywa się zawodnik w piłce siatkowej, który gra w innej koszulce niŝ reszta jego druŝyny? Która z dyscyplin olimpijskich nazywana jest królową sportu? W szermierce wystę pują trzy rodzaje broni. Proszę podać jeden z nich. Reprezentacja jakiego państwa otwiera defilade rozpoczynającą kaŝde igrzyska olimpijskie? Jaka dyscyplina sportowa kryje się pod nazwą 'streetball'?

19 Kto był trenerem 'Złotej Jedenastki' (piłka noŝna) z 1972? Szczypiorniak to popularna nazwa gry zespołowej. Podaj jakiej. Co oznacza Ŝółta kartka dawana przez sędziego w piłce noŝnej? Z ilu nóg odbija się zawodnik podczas skoku w dal techniką naturalną? Co oznacz skrót PZLA? Jaka druŝyna jako jedyna awansowała do wszystkich finałów Mistrzostw Świata w Piłce NoŜnej, zwana potocznie Canarinhos? W jakim mieście odbędzie się najbliŝsza letnia olimpiada? Z czym kojarzą Ci się nazwiska Ritt, Berger, Axel? Która polska tenisistka jest notowana najwyŝej w rankingu WTA? Na czym polega 'skeleton'? Amerykańska koszykówka zawodowa znana jest w skrócie jako: Najsłynniejszy polski piłkarz Zbigniew Boniek przez lata grał we włoskiej lidze Serie A. Wymień chociaŝ jeden z jego klubów. Jaką dyscyplinę sportową reprezentowała Irena Kirszensztain-Szewińska? Jak nazywa się trzykrotny złoty medalista olimpijski w chodzie sportowym? Na jakim dystansie rozgrywany jest maraton? Gdzie mieści się siedziba MKOL? Co jest ponadczasowym symbolem Igrzysk Olimpijskich? W jakim mieście odbyły się pierwsze staroŝytne Igrzyska Olimpijskie? Co oznacza skrót FIFA? Podaj nazwę w języku polskim. Jak potocznie nazywa się wielostopniowa przekładnia w rowerach sportowych i górskich? Ile razy Adam Małysz zdobył Kryształową Kulę? Kto był inicjatorem pierwszych nowoŝytnych Igrzysk Olimpijskich? Ile lat musi ukończyć uczeń, który chce otrzymać kartę rowerową? Ilu zawodników jednej druŝyny znajduje się na boisku piłki ręcznej? Wymień chociaŝ dwie dyscypliny sportowe związane z rowerem? Jaki medal otrzymuje zdobywca trzeciego miejsca? W jakim mieście odbyły się pierwsze nowoŝytne Igrzyska Olimpijskie? Co ile lat odbywają się Igrzyska Olimpijskie? Jaki dystans liczy obwód stadionu o wymiarach olimpijskich? Na ile części podzielony jest mecz piłki koszykowej NBA oraz FIBA? Ilu zawodników (zawodniczek) jednej druŝyny znajduje się na boisku siatkówki plaŝowej? Podaj imię i nazwisko polskiego koszykarza grającego obecnie w NBA (Orlando Magic). Co oznacza skrót MKOL? Jak nazywa się najlepszy polski biatlonista?

20 Podaj nazwę największego miedzynarodowego wyścigu w kolarstwie szosowym odbywającego się na terenie Polski. Sportowców jakiej dyscypliny nazywamy szczypiornistami? SZKOŁA Podaj adres internetowy naszej szkoły Jakiego przedmiotu uczymy się w gabinecie nr9 Jak ma na imię pani portierka? Jaki tytuł ma szkolna gazetka? Nazwa szkolnego chóru Kto jest obecnie rzecznikiem praw ucznia w naszej szkole? Adres pocztowy naszej szkoły to TEATR 505 Jak się nazywał słynny kabaret stworzony przez Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przyborę? WIEDZA OGÓLNA Podaj dzień i miesiąc, w którym przypada Międzynarodowy Dzień bez Samochodu? W którym języku rzeczowniki piszemy duŝą literą? Czy moŝliwe jest polizanie własnego łokcia?

OMNIBUS 2013 Wykaz pytań

OMNIBUS 2013 Wykaz pytań ARCHITEKTURA OMNIBUS 2013 Wykaz pytań 1 Podaj nazwę tej budowli. Obraz 548 ASTRONOMIA 2 3 4 Pierwszy polski kosmonauta to? Ile naturalnych satelitów krąży wokół Ziemi? Czy na Marsie są wulkany? BAJKI 5

Bardziej szczegółowo

Materiały z zajęć artystycznych dla klas II Klasowy quiz wiedzy o sztuce etap I test wyboru

Materiały z zajęć artystycznych dla klas II Klasowy quiz wiedzy o sztuce etap I test wyboru Materiały z zajęć artystycznych dla klas II Klasowy quiz wiedzy o sztuce etap I test wyboru 1.Jakiego koloru szatę miał na sobie Stefan Batory w obrazie Marcina Kobera pt.,,portret Stefana Batorego? a)

Bardziej szczegółowo

Zestaw pytań o Janie Pawle II

Zestaw pytań o Janie Pawle II Zestaw pytań o Janie Pawle II 1. Jakie wydarzenie miało miejsce 18.02.1941r? 2. Dokąd Karol Wojtyła przeprowadził się wraz z ojcem w sierpniu 1938 r? 3. Jak miała na imię matka Ojca Św.? 4. Kiedy został

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian nr 5. Rozdział V. Nowa epoka, nowy świat. 1. Oblicz, ile lat minęło od

Sprawdzian nr 5. Rozdział V. Nowa epoka, nowy świat. 1. Oblicz, ile lat minęło od Rozdział V. Nowa epoka, nowy świat GRUPA A 8 1. Oblicz, ile lat minęło od wynalezienia nowej metody druku przez Jana Gutenberga do opublikowania w 1543 roku dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich.

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA WYMAGAŃ Z MUZYKI ZGODNE Z NOWĄ PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ

KRYTERIA WYMAGAŃ Z MUZYKI ZGODNE Z NOWĄ PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ KRYTERIA WYMAGAŃ Z MUZYKI ZGODNE Z NOWĄ PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ Na ocenę dobrą uczeń powinien: czynnie uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych, zaśpiewać w grupie poprawną dykcją z pamięci pieśni obowiązkowe,

Bardziej szczegółowo

Aeroskop. Festiwal Filmów w Gdyni. Antoś po raz pierwszy w Warszawie. Kazimierz Junosza-Stępowski

Aeroskop. Festiwal Filmów w Gdyni. Antoś po raz pierwszy w Warszawie. Kazimierz Junosza-Stępowski F1 F2 Aeroskop Pierwsza na świecie ręczna kamera filmowa skonstruowana w przez Kazimierza Prószyoskiego. Wynalazca ten zbudował też pierwsze urządzenie do nagrywania i wyświetlania filmów. Następna karta

Bardziej szczegółowo

Pytania konkursowe. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo Wojtyłowie?

Pytania konkursowe. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo Wojtyłowie? Pytania konkursowe 1. Podaj imię i nazwisko Jana Pawła II. 2. Podaj imię brata Karola Wojtyły. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo

Bardziej szczegółowo

Wymagania programowe na poszczególne oceny oraz kryteria oceniania muzyka kl. VI szkoły podstawowej SEMESTR II

Wymagania programowe na poszczególne oceny oraz kryteria oceniania muzyka kl. VI szkoły podstawowej SEMESTR II Wymagania programowe na poszczególne oceny oraz kryteria oceniania muzyka kl. VI szkoły podstawowej SEMESTR II L.p. Materiał nauczania celujący bardzo dobry dobry dostateczny dopuszczający niedostate czny

Bardziej szczegółowo

Test z muzyki. Małe olimpiady przedmiotowe. Imię i nazwisko

Test z muzyki. Małe olimpiady przedmiotowe. Imię i nazwisko Małe olimpiady przedmiotowe Test z muzyki ORGANIZATORZY: Wydział Edukacji Urzędu Miasta Imię i nazwisko Szkoła Centrum Edukacji Nauczycieli Szkoła Podstawowa nr 17 Szkoła Podstawowa nr 18 Drogi Uczniu,

Bardziej szczegółowo

Test z muzyki. Małe olimpiady przedmiotowe. Imię i nazwisko

Test z muzyki. Małe olimpiady przedmiotowe. Imię i nazwisko Małe olimpiady przedmiotowe Test z muzyki ORGANIZATORZY: Wydział Edukacji Urzędu Miasta Imię i nazwisko Szkoła Centrum Edukacji Nauczycieli Szkoła Podstawowa nr 17 Szkoła Podstawowa nr 18 Drogi Uczniu,

Bardziej szczegółowo

WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO 2012 PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45

WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO 2012 PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO 2012 PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 1. Pierwszy król Polski, który pochodził z dynastii Piastów to:

Bardziej szczegółowo

GRUPA I MUZYKA. Ogiński. Polonez As- dur op. 53. http://dano2005classic.wrzuta.pl/audio/2nnzwjordxq/f.chopin_polonez_as-dur_op.53. Fryderyk.

GRUPA I MUZYKA. Ogiński. Polonez As- dur op. 53. http://dano2005classic.wrzuta.pl/audio/2nnzwjordxq/f.chopin_polonez_as-dur_op.53. Fryderyk. GRUPA I MUZYKA TWÓRCA DZIEŁO ŹRÓDŁO- TUTAJ MOŻECIE POSŁUCHAĆ Polonez http://w430.wrzuta.pl/audio/2n9g60jge1d/polonez_pozegnanie_ojczyzny michal_kleofas_oginski Pożegnanie ojczyzny Michał Ogiński Fryderyk

Bardziej szczegółowo

Test z historii. Małe olimpiady przedmiotowe

Test z historii. Małe olimpiady przedmiotowe Małe olimpiady przedmiotowe Test z historii Organizatorzy: Wydział Edukacji Urzędu Miasta Centrum Edukacji Nauczycieli Szkoła Podstawowa Nr 17 Szkoła Podstawowa Nr 18 Drogi Uczniu, przeczytaj uwaŝnie polecenia.

Bardziej szczegółowo

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze.

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze. ZWIĄZKI LITERATURY Z INNYMI DZIEDZINAMI SZTUKI 1. Dawne i współczesne wzorce rodziny. Omawiając zagadnienie, zinterpretuj sposoby przedstawienia tego tematu w dziełach literackich różnych epok oraz w wybranych

Bardziej szczegółowo

2

2 Anna Kutkowska-Kass Śpiew solowy studiowała pod kierunkiem wybitnej polskiej śpiewaczki operowej Marii Fołtyn. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie. Śpiewa recitale, arie, pieśni oraz repertuar oratoryjno-kantatowy

Bardziej szczegółowo

1. Ilu zawodników liczy drużyna siatkarzy?

1. Ilu zawodników liczy drużyna siatkarzy? 1. Ilu zawodników liczy drużyna siatkarzy? 2. Ile kół tworzy flagę olimpijską? 3. Gdzie odbyły się pierwsze Igrzyska Olimpijskie? 4. Co ochrania nagolennik? 5. Jakie nakrycie głowy nosi pływak? 6. W którą

Bardziej szczegółowo

Grupa 1. Nazwa substancji organicznej, która uległa spaleniu. Doświadczenie. Imię i nazwisko ucznia:

Grupa 1. Nazwa substancji organicznej, która uległa spaleniu. Doświadczenie. Imię i nazwisko ucznia: Starachowice, dn. 5.04.008 r. Grupa Czas trwania konkursu 90 min Imię i nazwisko ucznia: Zadanie. ( pkt) Analiza moczu może dostarczyć wielu danych o stanie zdrowia człowieka. Prawidłowy wynik analizy:

Bardziej szczegółowo

Poglądowy TEST konkursowy do Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego Leonardo Da Vinci Sport wiosna 2015

Poglądowy TEST konkursowy do Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego Leonardo Da Vinci Sport wiosna 2015 Poglądowy TEST konkursowy do Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego Leonardo Da Vinci Sport wiosna 2015 Test sprawdza wiedzę z zakresu taktyki i techniki gier zespołowych, gimnastyki i lekkiej atletyki

Bardziej szczegółowo

Rozkład materiału muzyki klasa 4

Rozkład materiału muzyki klasa 4 Rozkład materiału muzyki klasa 4 miesiąc wrzesień październik temat lekcji / ilość godzin lekcyjnych Budowa zwrotkowa piosenkipiosenka " Mały obóz "- 1 godz. Hymn Państwowy - 2 godz. Lekcyjne Budowa utworów

Bardziej szczegółowo

KONKURS. śycie i twórczość Fryderyka Franciszka Chopina Imię, nazwisko i klasa

KONKURS. śycie i twórczość Fryderyka Franciszka Chopina Imię, nazwisko i klasa KONKURS śycie i twórczość Fryderyka Franciszka Chopina Imię, nazwisko i klasa Przed Tobą znajduje się test, który składa się z 40 pytań. Pytania 1-30 to pytania testowe, jednokrotnego wyboru, natomiast

Bardziej szczegółowo

1. Jaki to taniec? 1:03 a) walc angielski b) cza-cza c) tango d) krakowiak 2. Jaki głos słyszysz? 1:44

1. Jaki to taniec? 1:03 a) walc angielski b) cza-cza c) tango d) krakowiak 2. Jaki głos słyszysz? 1:44 Małe olimpiady przedmiotowe Test z muzyki ORGANIZATORZY: Wydział Edukacji Urzędu Miasta Imię i nazwisko Szkoła Centrum Edukacji Nauczycieli Szkoła Podstawowa nr 17 Szkoła Podstawowa nr 18 Drogi Uczniu,

Bardziej szczegółowo

Test z historii. Małe olimpiady przedmiotowe. Imię i nazwisko

Test z historii. Małe olimpiady przedmiotowe. Imię i nazwisko Małe olimpiady przedmiotowe Test z historii ORGANIZATORZY: Wydział Edukacji Urzędu Miasta Imię i nazwisko Szkoła Centrum Edukacji Nauczycieli Szkoła Podstawowa nr 17 Szkoła Podstawowa nr 18 Drogi Uczniu,

Bardziej szczegółowo

P O D A N I E. ... podpis rodziców DANE OSOBOWE UCZNIA NAZWISKO RODZICÓW/OPIEKUNÓWPRAWNYCH

P O D A N I E. ... podpis rodziców DANE OSOBOWE UCZNIA NAZWISKO RODZICÓW/OPIEKUNÓWPRAWNYCH P O D A N I E Dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 4 ul. M. Skłodowskiej-Curie 108 41-940 Piekary Śląskie www.gimnazjum4.pl Proszę o przyjęcie córki/syna... do klasy pierwszej Miejskiego Gimnazjum nr 4 w Piekarach

Bardziej szczegółowo

Matura 2014 wykaz lektur liceum, technikum. Maturzyści

Matura 2014 wykaz lektur liceum, technikum. Maturzyści Matura 2014 wykaz lektur liceum, technikum Maturzyści Ponieważ temat maturalny z języka polskiego zredagowany jest w odniesieniu do tekstu literackiego, który zdający otrzymuje, tematy wypracowań na egzaminie

Bardziej szczegółowo

Jak zrealizować dobry projekt edukacyjny? opr. Anna Klimowicz

Jak zrealizować dobry projekt edukacyjny? opr. Anna Klimowicz Jak zrealizować dobry projekt edukacyjny? Cechy dobrego projektu Jasno wyznaczone cele i adekwatne do nich mierzalne rezulaty Zaplanowane systematycznie, spójne działania Zadania angaŝujące środowisko

Bardziej szczegółowo

WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45

WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 1. Autor dzieła O obrotach sfer niebieskich, najsłynniejszy uczeń

Bardziej szczegółowo

KONKURS MATEMATYCZNO PRZYRODNICZY eliminacje szkolne

KONKURS MATEMATYCZNO PRZYRODNICZY eliminacje szkolne . pieczątka szkoły.. Imię i nazwisko ucznia KONKURS MATEMATYCZNO PRZYRODNICZY eliminacje szkolne 28.11.2007r. godz. 10 30 Drogi Uczniu, witaj na I etapie konkursu matematyczno - przyrodniczego. Przeczytaj

Bardziej szczegółowo

Wymagania programowe na poszczególne oceny oraz kryteria oceniania muzyka kl. IV szkoły podstawowej SEMESTR II

Wymagania programowe na poszczególne oceny oraz kryteria oceniania muzyka kl. IV szkoły podstawowej SEMESTR II Wymagania programowe na poszczególne oceny oraz kryteria oceniania muzyka kl. IV szkoły podstawowej SEMESTR II L.p. Materiał nauczania celujący bardzo dobry dobry dostateczny dopuszczający niedostate czny

Bardziej szczegółowo

Maria urodziła się7 listopada 1867 rokuw Warszawie. Była najmłodsza. dzieci państwa Skłodowskich.

Maria urodziła się7 listopada 1867 rokuw Warszawie. Była najmłodsza. dzieci państwa Skłodowskich. śycie i dokonania naukowe Marii Skłodowskiej Curie Maria urodziła się7 listopada 1867 rokuw Warszawie. Była najmłodsza spośród pięciorga dzieci państwa Skłodowskich. Kształciła się początkowo na pensji

Bardziej szczegółowo

b) na obszarze Żyznego Półksiężyca rozwinęła się cywilizacja Mezopotamii

b) na obszarze Żyznego Półksiężyca rozwinęła się cywilizacja Mezopotamii TEST POWTÓRZENIOWY KLASA III od starożytności do XVI wieku. 1.Określ czy poniższe zdania są prawdziwe czy fałszywe a) proces przeobrażania się gatunków to rewolucja b) na obszarze Żyznego Półksiężyca rozwinęła

Bardziej szczegółowo

I GRA MUZYKA - WYD.: NOWA ERA. według nowej podstawy programowej

I GRA MUZYKA - WYD.: NOWA ERA. według nowej podstawy programowej WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU MUZYKA KLASA IV I GRA MUZYKA - WYD.: NOWA ERA według nowej podstawy programowej Ocenę dopuszczająca otrzymuje uczeń, który TREŚCI KONIECZNE- STOPIEŃ DOPUSZCZAJĄCY uczęszcza

Bardziej szczegółowo

Kurs Przodownika Turystyki Górskiej edycja 2012

Kurs Przodownika Turystyki Górskiej edycja 2012 KTG OM PTTK w Warszawie SKPTG koło nr 23 przy OM PTTK w Warszawie Kurs Przodownika Turystyki Górskiej edycja 2012 Test sprawdzający cz. 1 Autor: Rafał Kwatek Spis treści Góry Świata i Europy... 2 Geologia

Bardziej szczegółowo

UWAGA KONKURS! Sprawdź, czy znasz historię Miast-Gospodarzy EHF EURO 2016

UWAGA KONKURS! Sprawdź, czy znasz historię Miast-Gospodarzy EHF EURO 2016 UWAGA KONKURS! Sprawdź, czy znasz historię Miast-Gospodarzy EHF EURO 2016 Przed nami wielki konkurs wiedzy o miastach, które w styczniu 2016 roku gościć będą uczestników Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej

Bardziej szczegółowo

Wymagania na poszczególne stopnie z historii klas I-III gimnazjum

Wymagania na poszczególne stopnie z historii klas I-III gimnazjum Wymagania na poszczególne stopnie z historii klas I-III gimnazjum Kryteria oceniania historia kl. I Ocena dopuszczająca. Poziom wymagań konieczny. - zna pojęcia źródło historyczne, era, zlokalizuje na

Bardziej szczegółowo

SZKOLNA LISTA TEMATÓW 2013/2014

SZKOLNA LISTA TEMATÓW 2013/2014 SZKOLNA LISTA TEMATÓW NA MATURĘ USTNĄ Z JĘZYKA POLSKIEGO 2013/2014 LITERATURA 1. Jednostka wobec nieustannych wyborów moralnych. Omów problem, analizując zachowanie wybranych bohaterów literackich 2. Obrazy

Bardziej szczegółowo

KLASA VI Odpowiedz na następujące pytania. Jeśli pamiętasz, to oprócz tytułu książki, podaj autora- zdobędziesz dodatkowy punkt.

KLASA VI Odpowiedz na następujące pytania. Jeśli pamiętasz, to oprócz tytułu książki, podaj autora- zdobędziesz dodatkowy punkt. KLASA VI 1. Wymień trzy krainy, które odwiedził Tomek Wilmowski.. 2. Kto jest autorem powieści Zwyczajne życie i Większy kawałek świata?.. 3. Jak mówiono na Bartka w Wokarku?.. 4. Podaj przynajmniej trzy

Bardziej szczegółowo

I GRA MUZYKA - WYD. : NOWA ERA według nowej podstawy programowej

I GRA MUZYKA - WYD. : NOWA ERA według nowej podstawy programowej WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU MUZYKA KLASA IV I GRA MUZYKA - WYD. : NOWA ERA według nowej podstawy programowej TREŚCI KONIECZNE- STOPIEŃ DOPUSZCZAJĄCY Ocenę dopuszczająca otrzymuje uczeń, który uczęszcza

Bardziej szczegółowo

PROPONOWANE TEMATY GIMNAZJALNYCH TEMATÓW EDUKACYJNYCH W ROKU SZKOLNYM

PROPONOWANE TEMATY GIMNAZJALNYCH TEMATÓW EDUKACYJNYCH W ROKU SZKOLNYM PROPONOWANE TEMATY GIMNAZJALNYCH TEMATÓW EDUKACYJNYCH W ROKU SZKOLNYM 2016-2017 J.POLSKI/ dr T. Pawlus 1."Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy". O zanikającej sztuce czytania 2. "Prosta historia"

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA WYMAGAŃ Z MUZYKI ZGODNE Z NOWĄ PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ

KRYTERIA WYMAGAŃ Z MUZYKI ZGODNE Z NOWĄ PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ KRYTERIA WYMAGAŃ Z MUZYKI ZGODNE Z NOWĄ PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ Na ocenę dobrą uczeń powinien: czynnie uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych, zaśpiewać w grupie poprawną dykcją z pamięci pieśni obowiązkowe,

Bardziej szczegółowo

KALENDARZ WAŻNIEJSZYCH IMPREZ KULTURALNYCH DOMU PRACY TWÓRCZEJ REYMONTÓWKA W CHLEWISKACH w 2016 r. Lp Nazwa imprezy termin Organizator

KALENDARZ WAŻNIEJSZYCH IMPREZ KULTURALNYCH DOMU PRACY TWÓRCZEJ REYMONTÓWKA W CHLEWISKACH w 2016 r. Lp Nazwa imprezy termin Organizator KALENDARZ WAŻNIEJSZYCH IMPREZ KULTURALNYCH DOMU PRACY TWÓRCZEJ REYMONTÓWKA W CHLEWISKACH w 2016 r. Lp Nazwa imprezy termin Organizator 1. Remont pomieszczeń dworu 4 29.01. 2. Koncert Fortepianowy w wykonaniu

Bardziej szczegółowo

Test z muzyki. Małe olimpiady przedmiotowe. Imię i nazwisko

Test z muzyki. Małe olimpiady przedmiotowe. Imię i nazwisko Małe olimpiady przedmiotowe Test z muzyki ORGANIZATORZY: Wydział Edukacji Urzędu Miasta Imię i nazwisko Szkoła Centrum Edukacji Nauczycieli Szkoła Podstawowa nr 17 Szkoła Podstawowa nr 18 Drogi Uczniu,

Bardziej szczegółowo

Bohm 5x? Stanisław Wyspiański

Bohm 5x? Stanisław Wyspiański strona 1 Bohm 5x? Stanisław Wyspiański 2010-04-21 Bohm 5x? Stanisław Wyspiański Opis przedmiotu: Stanisław Wyspiański 1869-1907 Wielki malarz, genialny poeta i dramaturg, tworzy dzieła poświęcone idei

Bardziej szczegółowo

Festiwale muzyczne w Polsce

Festiwale muzyczne w Polsce Festiwale muzyczne w Polsce Opracowały: Aleksandra Olszar Magdalena Stec Katarzyna Kapusta 2015 1. Mapa myśli. Wypisz wyrazy, które kojarzą się z podanym słowem. - MUZYKA - 2. Zapoznaj się z tabelką. Informacje

Bardziej szczegółowo

ELIMINACJE SZKOLNE TEST

ELIMINACJE SZKOLNE TEST ŁÓDZKIE CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI I KSZTAŁCENIA PRAKTYCZNEGO WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z WIEDZY O SZTUCE SEKCJA MUZYKI dla uczniów gimnazjów w roku szkolnym 2010/2011 ELIMINACJE SZKOLNE TEST

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU MUZYKA KLASA IV I GRA MUZYKA - WYD.: NOWA ERA. według nowej podstawy programowej

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU MUZYKA KLASA IV I GRA MUZYKA - WYD.: NOWA ERA. według nowej podstawy programowej WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU MUZYKA KLASA IV I GRA MUZYKA - WYD.: NOWA ERA według nowej podstawy programowej STOPIEŃ CELUJĄCY Uczeń doskonale opanował treści programu klasy czwartej oraz: śpiewa piosenkę

Bardziej szczegółowo

P R Z E D M I O T O W Y S Y S T E M O C E N I A N I A Z M U Z Y K I DLA KLASY I W GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W ŻALINOWIE

P R Z E D M I O T O W Y S Y S T E M O C E N I A N I A Z M U Z Y K I DLA KLASY I W GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W ŻALINOWIE P R Z E D M I O T O W Y S Y S T E M O C E N I A N I A Z M U Z Y K I DLA KLASY I W GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W ŻALINOWIE W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 Nauczanie muzyki w klasie I w roku szkolnym 2014/2015

Bardziej szczegółowo

Test z muzyki. Małe olimpiady przedmiotowe

Test z muzyki. Małe olimpiady przedmiotowe Małe olimpiady przedmiotowe Test z muzyki Organizatorzy: Wydział Edukacji Urzędu Miasta w Koszalinie Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie Szkoła Podstawowa Nr 17 w Koszalinie Szkoła Podstawowa Nr

Bardziej szczegółowo

TEST KOMPETENCJI MUZYCZNYCH UCZNIÓW

TEST KOMPETENCJI MUZYCZNYCH UCZNIÓW TEST KOMPETENCJI MUZYCZNYCH UCZNIÓW KOŃCZĄCYCH SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ Będziesz rozwiązywał( różne zadania muzyczne. Niektóre z nich będą polegały na wybraniu prawidłowej odpowiedzi spośród kilku odpowiedzi

Bardziej szczegółowo

PREFERENCJE MUZYCZNE UCZNIÓW III KLAS GIMNAZJUM

PREFERENCJE MUZYCZNE UCZNIÓW III KLAS GIMNAZJUM PREFERENCJE MUZYCZNE UCZNIÓW III KLAS GIMNAZJUM W wielu szkołach trwają obecnie dyskusje na temat muzyki słuchanej przez naszą młodzież. Częściej młodzi chodzą na koncerty zespołów, do dyskoteki, niż na

Bardziej szczegółowo

HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO KLASA V Podstawa programowa przedmiotu SZKOŁY BENEDYKTA

HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO KLASA V Podstawa programowa przedmiotu SZKOŁY BENEDYKTA HISTORIA I 2016-09-01 SPOŁECZEŃSTWO KLASA V Podstawa programowa przedmiotu SZKOŁY BENEDYKTA Cele kształcenia wymagania ogólne I. Chronologia historyczna. Uczeń posługuje się podstawowymi określeniami czasu

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR XX/268/2012 RADY MIEJSKIEJ INOWROCŁAWIA. z dnia 22 marca 2012 r. w sprawie zmiany nazwy ulicy

UCHWAŁA NR XX/268/2012 RADY MIEJSKIEJ INOWROCŁAWIA. z dnia 22 marca 2012 r. w sprawie zmiany nazwy ulicy UCHWAŁA NR XX/268/2012 RADY MIEJSKIEJ INOWROCŁAWIA w sprawie zmiany nazwy ulicy Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie

Bardziej szczegółowo

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki z Elementami Przyrody dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego w roku szkolnym 2010/2011

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki z Elementami Przyrody dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego w roku szkolnym 2010/2011 Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki z Elementami Przyrody dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego w roku szkolnym 2010/2011 KOD UCZNIA Etap: Data: Czas pracy: rejonowy 11 stycznia

Bardziej szczegółowo

Zagadnienia egzaminacyjne z j. polskiego dla kl. 3f semestr letni 2014/ Ferdydurke W. Gombrowicza styl, język, pojęcie formy

Zagadnienia egzaminacyjne z j. polskiego dla kl. 3f semestr letni 2014/ Ferdydurke W. Gombrowicza styl, język, pojęcie formy Zagadnienia egzaminacyjne z j. polskiego dla kl. 3f semestr letni 2014/15 1. Ferdydurke W. Gombrowicza styl, język, pojęcie formy 2. Ferdydurke W. Gombrowicza jako powieść awangardowa 3. Granica jako powieść

Bardziej szczegółowo

Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2015/2016

Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2015/2016 Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2015/2016 Nr Literatura 1. Literackie wizje polskiego dworu. Omów temat w oparciu o wybrane utwory. 2. Polska, ale jaka? Przedstaw

Bardziej szczegółowo

OCENIANIE PRZEDMIOTOWE MUZYKA WYMAGANIA PRZEDMIOTOWE KLASA IV

OCENIANIE PRZEDMIOTOWE MUZYKA WYMAGANIA PRZEDMIOTOWE KLASA IV OCENIANIE PRZEDMIOTOWE MUZYKA WYMAGANIA PRZEDMIOTOWE KLASA IV WYMAGANIA WIADOMOŚCI UCZNIA OSIĄGNIĘCIA UCZNIA KONIECZNE Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który posiada wiadomości na temat: OCENA DOPUSZCZAJĄCA

Bardziej szczegółowo

KLASA VI Odpowiedz na następujące pytania. Jeśli pamiętasz, to oprócz tytułu książki, podaj autora- zdobędziesz dodatkowy punkt.

KLASA VI Odpowiedz na następujące pytania. Jeśli pamiętasz, to oprócz tytułu książki, podaj autora- zdobędziesz dodatkowy punkt. KLASA VI 1. Wymień trzy krainy, które odwiedził Tomek Wilmowski.. 2. Kto jest autorem powieści Zwyczajne życie i Większy kawałek świata?.. 3. Jak mówiono na Bartka w Wokarku?.. 4. Podaj przynajmniej trzy

Bardziej szczegółowo

OCEANY STELLA CHOCHOWSKA KL.1TH

OCEANY STELLA CHOCHOWSKA KL.1TH OCEANY STELLA CHOCHOWSKA KL.1TH Oceany światowe: Ocean Arktyczny Ocean Indyjski Ocean Atlantycki Ocean Spokojny Ocean Arktyczny Ocean Arktyczny jest bardzo ściśle monitorować na skutki zmian klimatycznych.

Bardziej szczegółowo

Test z muzyki. Małe olimpiady przedmiotowe

Test z muzyki. Małe olimpiady przedmiotowe Małe olimpiady przedmiotowe Test z muzyki Organizatorzy: Wydział Edukacji Urzędu Miasta w Koszalinie Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie Szkoła Podstawowa nr 17 w Koszalinie Szkoła Podstawowa nr

Bardziej szczegółowo

Test z muzyki. Małe olimpiady przedmiotowe. Imię i nazwisko

Test z muzyki. Małe olimpiady przedmiotowe. Imię i nazwisko Małe olimpiady przedmiotowe Test z muzyki ORGANIZATORZY: Wydział Edukacji Urzędu Miasta Imię i nazwisko Szkoła Centrum Edukacji Nauczycieli Szkoła Podstawowa nr 17 Szkoła Podstawowa nr 18 Drogi Uczniu,

Bardziej szczegółowo

Ścieżka: Kultura polska na tle tradycji śródziemnomorskich kl. I. Gimnazjum

Ścieżka: Kultura polska na tle tradycji śródziemnomorskich kl. I. Gimnazjum Ścieżka: Kultura polska na tle tradycji śródziemnomorskich kl. I. Gimnazjum Realizacje/Treści programowe. Planowane osiągnięcia Nauczyciel Realizato- -rzy Data Realizowane zagadnienia, Problemy treści

Bardziej szczegółowo

SZKOLNY ZASTAW TEMATÓW PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

SZKOLNY ZASTAW TEMATÓW PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 SZKOLNY ZASTAW TEMATÓW PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 NAUCZYCIEL ODPOWIEDZIALNY TEMAT Język polski 1. Lekturowe zgaduj zgadula - tworzymy karty edukacyjne do wybranych lektur. 2. Poznajemy

Bardziej szczegółowo

wyniki oglądalności 0,37 0,38 +3,5% Dane: NAM, za okres styczeń-sierpień dla wszystkich prezentowanych lat, grupa A16-49

wyniki oglądalności 0,37 0,38 +3,5% Dane: NAM, za okres styczeń-sierpień dla wszystkich prezentowanych lat, grupa A16-49 jesień 2016 Kino Polska Telewizja Kino Polska to jedyna stacja poświęcona promocji polskiego kina, a jednocześnie jeden z najbardziej popularnych kanałów filmowych w Polsce. Kultowe filmy i seriale, a

Bardziej szczegółowo

www.awans.net Publikacje nauczycieli Halina Chmielewska Test sprawdzający Historia, klasa V, I półrocze (do podręcznika A to historia!

www.awans.net Publikacje nauczycieli Halina Chmielewska Test sprawdzający Historia, klasa V, I półrocze (do podręcznika A to historia! www.awans.net Publikacje nauczycieli Halina Chmielewska Test sprawdzający Historia, klasa V, I półrocze (do podręcznika A to historia! ) Praca opublikowana w Internetowym Serwisie Oświatowym Awans.net

Bardziej szczegółowo

3. Gdy wyjrzałem na zakręcie z okna pociągu spostrzegłem przede mną 12 wagonów, a za mną 7 wagonów. Z ilu wagonów składał się pociąg?

3. Gdy wyjrzałem na zakręcie z okna pociągu spostrzegłem przede mną 12 wagonów, a za mną 7 wagonów. Z ilu wagonów składał się pociąg? KOŁO MATEMATYCZNE KLAS III TEST I 1. Na zawodach startuje 5 biegaczy. KaŜdy w nagrodę otrzymuje o 26zł mniej od tego, kto przybiegł przed nim. Ostatni otrzymał 75zł. Ile wynosi łączna pula nagród? 2. Ile

Bardziej szczegółowo

II ETAP KONKURSU O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM

II ETAP KONKURSU O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM II ETAP KONKURSU O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM Imię i nazwisko Szkoła.. 1. W którym roku uchwalono konstytucję kwietniową?... 2. Podaj lata, w jakich Piłsudski był Naczelnikiem Państwa?... 3. W jakiej tradycji

Bardziej szczegółowo

Przemysł II koronował się na króla Polski po okresie rozbicia dzielnicowego w roku. Była to.. połowa wieku.

Przemysł II koronował się na króla Polski po okresie rozbicia dzielnicowego w roku. Była to.. połowa wieku. 1. Uzupełnij zdania. Wielkopolska sąsiaduje z następującymi regionami: 1. Pomorze 2... 3... 4... Największą rzeką Wielkopolski jest. Wielkopolska leży na terenie 3 krain geograficznych. Są to: 1. Pojezierze..

Bardziej szczegółowo

TEMATY PRAC KONTROLNYCH

TEMATY PRAC KONTROLNYCH LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH PASCAL W ZAWIERCIU SEMESTR I 04/05 PRZEDMIOT TEMATY PRAC KONTROLNYCH J. Polski. Człowiek w obliczu życiowych wyborów. Wykorzystaj wnioski z interpretacji Iliady oraz

Bardziej szczegółowo

Krzysztof Krzykowski Adam Szostak ENCYKLOPEDIA. technika zasady siatkarze

Krzysztof Krzykowski Adam Szostak ENCYKLOPEDIA. technika zasady siatkarze Krzysztof Krzykowski Adam Szostak ENCYKLOPEDIA technika zasady siatkarze 4 ENCYKLOPEDIA SIATKÓWKI Spis treści Krótka historia siatkówki 6 Zasady i technika gry 16 Organizacje siatkarskie 64 Najważniejsze

Bardziej szczegółowo

Test z muzyki. Małe olimpiady przedmiotowe

Test z muzyki. Małe olimpiady przedmiotowe Małe olimpiady przedmiotowe Test z muzyki Organizatorzy: Wydział Edukacji Urzędu Miasta w Koszalinie Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie Szkoła Podstawowa Nr 17 w Koszalinie Szkoła Podstawowa Nr

Bardziej szczegółowo

K O N K U R S H I S T O R Y C Z N Y dla uczniów gimnazjów - etap szkolny

K O N K U R S H I S T O R Y C Z N Y dla uczniów gimnazjów - etap szkolny kod pracy ucznia... pieczątka nagłówkowa szkoły K O N K U R S H I S T O R Y C Z N Y dla uczniów gimnazjów - etap szkolny Przemiany społeczno-gospodarcze, kulturowe, ideologiczne i polityczne w Polsce (Rzeczypospolitej

Bardziej szczegółowo

Test dla uczniów klas III. Nazywam się. Moją Ojczyzną jest więc jestem... Moim językiem ojczystym jest język

Test dla uczniów klas III. Nazywam się. Moją Ojczyzną jest więc jestem... Moim językiem ojczystym jest język PAŃSTWO, PRAWO, SPOŁECZEŃSTWO, OBYWATEL Test dla uczniów klas III 1. Dokończ zdania: Nazywam się Mieszkam w Moją Ojczyzną jest więc jestem.... Moim językiem ojczystym jest język 2. Pokoloruj flagę naszej

Bardziej szczegółowo

geografia Pierwszy próbny egzamin w trzeciej klasie gimnazjum część matematyczno-przyrodnicza Przedmioty przyrodnicze Karty pracy

geografia Pierwszy próbny egzamin w trzeciej klasie gimnazjum część matematyczno-przyrodnicza Przedmioty przyrodnicze Karty pracy geografia Pierwszy próbny egzamin w trzeciej klasie gimnazjum część matematyczno-przyrodnicza Przedmioty przyrodnicze Karty pracy Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2013

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy system oceniania z edukacji muzycznej dla klasy III szkoły podstawowej

Przedmiotowy system oceniania z edukacji muzycznej dla klasy III szkoły podstawowej Przedmiotowy system oceniania z edukacji muzycznej dla klasy III szkoły podstawowej Temat lekcji Przypomnienie piosenki Zawsze razem. Elementy dzieła muzycznego i ich zmiany zabawy ruchowe. Gramy na Nauka

Bardziej szczegółowo

II POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY 1z10 o tytuł MISTRZA LOGICZNEGO MYŚLENIA

II POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY 1z10 o tytuł MISTRZA LOGICZNEGO MYŚLENIA II POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY 1z10 o tytuł MISTRZA LOGICZNEGO MYŚLENIA Załącznik nr 8 Część pisemna szkoła podstawowa Kod ucznia Drogi uczniu, przed Tobą zestaw 20 problemów, masz na ich rozwiązanie

Bardziej szczegółowo

TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO

TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KRZESZOWICACH rok szkolny 2010/2011 I. LITERATURA 1. Przedstaw ideały rycerskie na wybranych tekstach literackich

Bardziej szczegółowo

TEST VII - Woda - źródło Ŝycia - Woda zajmuje 4

TEST VII - Woda - źródło Ŝycia - Woda zajmuje 4 TEST VII - Woda - źródło Ŝycia - Woda zajmuje 4 3 powierzchni kuli ziemskiej i jest podstawowym składnikiem wszystkich organizmów. Jej zawartość w owocach dochodzi do 10 9, w ciele ślimaka około 5 4, a

Bardziej szczegółowo

KLUCZ PUNKTOWANIA ODPOWIEDZI

KLUCZ PUNKTOWANIA ODPOWIEDZI Egzamin maturalny maj 009 HISTORIA DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH POZIOM PODSTAWOWY KLUCZ PUNKTOWANIA ODPOWIEDZI Zasady oceniania: za rozwiązanie wszystkich zadań z arkusza można uzyskać maksymalnie 00 punktów

Bardziej szczegółowo

TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KRZESZOWICACH

TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KRZESZOWICACH TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KRZESZOWICACH rok szkolny 2011/2012 I. LITERATURA 1. Przedstaw funkcjonowanie motywów biblijnych i antycznych

Bardziej szczegółowo

OFERTA SPECJALNA 2015. Księga cudów Polski. Cena detal.: 69,95 zł. 49,90 zł. Jolanta Bąk Polska. Cena detal.: 29,95 zł.

OFERTA SPECJALNA 2015. Księga cudów Polski. Cena detal.: 69,95 zł. 49,90 zł. Jolanta Bąk Polska. Cena detal.: 29,95 zł. Dragon Księga cudów Świata Format: 230x330 49,90 zł Dragon Dragon Europa 1000 miejsc, które musisz zobaczyć Dragon Księga cudów Europy Format: 230x330 49,90 zł Dragon Twoja Planeta Polski Stron: 444 Cena

Bardziej szczegółowo

1. Kto był pierwszym władcą Opola z dynastii Piastów?

1. Kto był pierwszym władcą Opola z dynastii Piastów? V KONKURS WIEDZY O OPOLU I OPOLSZCZYŹNIE PYTANIA KONKURSOWE 1. Kto był pierwszym władcą Opola z dynastii Piastów? 2. Kto był ostatnim władcą piastowskim w Opolu? 3. Kto zamieszkiwał gród opolski w X wieku?

Bardziej szczegółowo

BIBLIOGRAFIA DLA MATURZYSTÓW. Zasady tworzenia i wzory

BIBLIOGRAFIA DLA MATURZYSTÓW. Zasady tworzenia i wzory BIBLIOGRAFIA DLA MATURZYSTÓW Zasady tworzenia i wzory MATURZYSTO! Aby przystąpić do ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego: Stwórz bibliografię do swojej prezentacji maturalnej. Bibliografię należy

Bardziej szczegółowo

Warsztaty polonistyczne w Śmiełowie.

Warsztaty polonistyczne w Śmiełowie. Warsztaty polonistyczne w Śmiełowie. W dniach od 4 do 5 października polonistki z naszej szkoły uczestniczyły w warsztatach metodycznych pt. Śladem Adama Mickiewicza w Wielkopolsce, zorganizowanych w ramach

Bardziej szczegółowo

Religie świata. Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe skrytka pocztowa Gdańsk 52

Religie świata. Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe skrytka pocztowa Gdańsk 52 Religie świata Rozdajemy grupom plansze do gry w bingo. Czytamy losowo wybrane definicje haseł, a następnie odkładamy je na bok, by po skończonej rozgrywce móc sprawdzić, które z nich wystąpiły w grze.

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian nr 3. Rozdział III. Ziemie polskie w drugiej połowie XIX wieku. 1. Wśród poniższych zdań zaznacz zdanie fałszywe.

Sprawdzian nr 3. Rozdział III. Ziemie polskie w drugiej połowie XIX wieku. 1. Wśród poniższych zdań zaznacz zdanie fałszywe. Rozdział III. Ziemie polskie w drugiej połowie XIX wieku GRUPA A 1. Wśród poniższych zdań zaznacz zdanie fałszywe. Po upadku powstania styczniowego rząd rosyjski nadał Polakom autonomię. Celem działań

Bardziej szczegółowo

TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy

TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy LITERATURA 1. "Żyć życiem innym niż większość". Twoje rozważania o wybranych bohaterach literackich idących

Bardziej szczegółowo

Postępowanie nr:bzp.243.10.2014.js Załącznik nr 6 do SIWZ strona. L.p. Temat Link do zasobu

Postępowanie nr:bzp.243.10.2014.js Załącznik nr 6 do SIWZ strona. L.p. Temat Link do zasobu pieczęć Wykonawcy Postępowanie nr:bzp.243.10.2014.js Załącznik nr 6 do SIWZ strona z ogólnej liczby stron W Y K A Z P R Z E D M I O T U Z A M Ó W I E N I A Zakup 148 ilustracji/infografik na potrzeby realizacji

Bardziej szczegółowo

Historia i społeczeństwo H istoria

Historia i społeczeństwo H istoria Historia i społeczeństwo H istoria wokół nas zeszyt ćwiczeń dla szkoły podstawowej Klasa6 Spis treści 3 Epoka odrodzenia 1. Uczeni i artyści odrodzenia 5 2. Krzysztof Kolumb odkrywcą Nowego Świata 9 3.

Bardziej szczegółowo

ALBUMY, PRZEWODNIKI, ENCYKLOPEDIE

ALBUMY, PRZEWODNIKI, ENCYKLOPEDIE SPIS NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ Zapraszamy do zapoznania się z niektórymi nowościami dostępnymi w bibliotece szkolnej. Są wśród nich między innymi pomoce dla nauczycieli oraz nowości czytelnicze zakupione

Bardziej szczegółowo

Projekt edukacyjny muzyka plastyka planowany do realizacji w klasach IV VI w oraz w I klasie gimnazjum w miesiącu kwietniu 2015r.

Projekt edukacyjny muzyka plastyka planowany do realizacji w klasach IV VI w oraz w I klasie gimnazjum w miesiącu kwietniu 2015r. Projekt edukacyjny muzyka plastyka planowany do realizacji w klasach IV VI w oraz w I klasie gimnazjum w miesiącu kwietniu 2015r. Opracowała Diana Zajkowska Temat: Historia pędzlem i nutą malowana. 1.

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA OCENIANIA Z MUZYKI W KLASIE V

KRYTERIA OCENIANIA Z MUZYKI W KLASIE V KRYTERIA OCENIANIA Z MUZYKI W KLASIE V Ze względu na różnice w uzdolnieniach muzycznych uczniów, na ocenę z tego przedmiotu w znacznym stopniu będzie wpływać: -aktywność ucznia na lekcji -postawa wobec

Bardziej szczegółowo

Układ Słoneczny Pytania:

Układ Słoneczny Pytania: Układ Słoneczny Pytania: Co to jest Układ Słoneczny? Czy znasz nazwy planet? Co jeszcze znajduje się w Układzie Słonecznym poza planetami? Co to jest Układ Słoneczny Układ Słoneczny to układ ciał niebieskich,

Bardziej szczegółowo

ODNAWIALNE I NIEODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII. Filip Żwawiak

ODNAWIALNE I NIEODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII. Filip Żwawiak ODNAWIALNE I NIEODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII Filip Żwawiak WARTO WIEDZIEĆ 1. Co to jest energetyka? 2. Jakie są konwencjonalne (nieodnawialne) źródła energii? 3. Jak dzielimy alternatywne (odnawialne ) źródła

Bardziej szczegółowo

Lp nazwa podmiotu tytuł oferty Przyznana dotacja 1. Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenie Księży Marianów z Lublina

Lp nazwa podmiotu tytuł oferty Przyznana dotacja 1. Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenie Księży Marianów z Lublina Zestawienie ofert w Konkursie z dziedziny kultury AD 2010 wraz z przyznanymi dotacjami Lp nazwa podmiotu tytuł oferty Przyznana dotacja 1. Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenie Księży Marianów z Lublina

Bardziej szczegółowo

OFERTA OPROGRAMOWANIE DO TABLIC INTERKAKTYWNYCH

OFERTA OPROGRAMOWANIE DO TABLIC INTERKAKTYWNYCH OFERTA OPROGRAMOWANIE DO TABLIC INTERKAKTYWNYCH Staramy się aby sprzedawane przez nas produkty były w atrakcyjnych cenach. Jeżeli znajdziesz produkt o identycznych parametrach jak w naszej ofercie, ale

Bardziej szczegółowo

IX. Podane liczby i daty proszę napisać słowami.

IX. Podane liczby i daty proszę napisać słowami. 7. 8. 9. IX. Podane liczby i daty proszę napisać słowami. Obszar Polski wynosi (312 679 km 2 ) trzysta dwanaście tysięcy sześćset siedemdziesiąt dziewięć kilometrów kwadratowych. 1. Obszar województwa

Bardziej szczegółowo

XXXIX OLIMPIADA ARTYSTYCZNA

XXXIX OLIMPIADA ARTYSTYCZNA XXXIX OLIMPIADA ARTYSTYCZNA Eliminacje okręgowe egzamin ustny Sekcja muzyki 1. W.A. Mozart Eine kleine Nachtmusik, cz. IV 2. K. Szymanowski I Koncert skrzypcowy Zestaw 1 1. W jakim okresie powstał utwór?

Bardziej szczegółowo

KARTA PRACY NR 1 Jestem bezpieczny Odpowiedz na pytania, a następnie wpisz literki w kratkach poniżej. Z liter powstanie hasło.

KARTA PRACY NR 1 Jestem bezpieczny Odpowiedz na pytania, a następnie wpisz literki w kratkach poniżej. Z liter powstanie hasło. KARTA PRACY NR 1 Jestem bezpieczny Odpowiedz na pytania, a następnie wpisz literki w kratkach poniżej. Z liter powstanie hasło. 1 2 3 4 5 6 7 Ą R E I 1. Jeśli musisz komuś podać swój adres, najlepiej zrobić

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN. do przeprowadzenia. KONKURSU Chopin znany i mniej znany

REGULAMIN. do przeprowadzenia. KONKURSU Chopin znany i mniej znany Komitet organizacyjny Do użytku wewnętrznego Konkursu Chopin znany i mniej znany Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Instytut Edukacji Muzycznej REGULAMIN do przeprowadzenia KONKURSU Chopin znany

Bardziej szczegółowo

Grupa A TEST Które terytorium było zależne od Królestwa Polskiego? TEST. Na podstawie mapy wykonaj zadanie 1.1. i 1.2.

Grupa A TEST Które terytorium było zależne od Królestwa Polskiego? TEST. Na podstawie mapy wykonaj zadanie 1.1. i 1.2. Grupa A Imię i nazwisko Data Klasa 3 Na podstawie mapy wykonaj zadanie 1.1. i 1.2. 1.1. Które terytorium było zależne od Królestwa Polskiego? A. Księstwa Wierchowskie. B. Mołdawia. C. Republika Nowogrodzka.

Bardziej szczegółowo

Konkurs wiedzy o Francji

Konkurs wiedzy o Francji Konkurs wiedzy o Francji autor: Elżbieta Wit, nauczyciel bibliotekarz, Zespół Szkół Nr 1 w Kozienicach Pytania konkursowe mogą być wykorzystane w ramach pracy działającego w szkole Klubu Europejskiego.

Bardziej szczegółowo