OMNIBUS 2012 Wykaz pytań

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "OMNIBUS 2012 Wykaz pytań"

Transkrypt

1 ARCHITEKTURA OMNIBUS 2012 Wykaz pytań 1 Podaj nazwę tej budowli. Obraz 548 ASTRONOMIA Pierwszy polski kosmonauta to? Ile naturalnych satelitów krąŝy wokół Ziemi? Czy na Marsie są wulkany? BAJKI Czyim synem jest Maleństwo- przyjaciel Kubusia Puchatka? Kim jest Toudi bohater bajki pt. Gumisie? Jak się nazywa Ŝona Shreka? Jak się nazywa Smerf, który nosi okulary i zawsze wszystkim nieproszony udziela szczegółowych rad? Co jedzą Teletubisie? Jak się nazywa bard galijski, mieszkaniec jedynej niezdobytej przez Rzymian wioski, w której mieszkają Asterix i Obelix? BIOLOGIA Gody ryb to? Zabranie ręki na skutek ukłucia, jaki to odruch? Jak nazywają się najmniejsze kości w organizmie człowieka? Jak inaczej nazywają się kręgi guziczne? Ile kręgów szyjnych zawiera kręgosłup człowieka i wszystkich ssaków? Ile chromosomów zawiera plemnik człowieka? Jak nazywa się gruczoł wydzielający insulinę?

2 Komórki jajowe u Ŝab to? Jaka witamina nazywana jest "witaminą młodości"? Odmianą jakiej rośliny jest jasiek? Jak nazywa się boczne, patologiczne wygięcie kręgosłupa? Jaki odczyn ph występuje w Ŝołądku człowieka? W której części ciała znajduje się narząd "Cortiego"? Czy grzechotnik to wąŝ jadowity? Jaki cukier jest materiałem zapasowym u człowieka? Brak jakiej witaminy wywołuje szkorbut inaczej gnilec? Czy słowiki odlatują na zimę? Do jakiej grupy zwierząt naleŝy ośmiornica? Jak nazywa się podstawowy barwnik u rośli? Gdzie na ludzkim ciele mogą pojawić się pąsy? Wyrostek robaczkowy to część jelita cienkiego czy grubego? Czy krokodyl jest płazem czy gadem? Wymień witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Czy oberŝyna i bakłaŝan to to samo? Jaki cukier występuje w mleku? Wyjaśnij skrót DNA Jak długo w organizmie człowieka "Ŝyje" czerwona krwinka? Jaka fermentacja zachodzi w organizmie człowieka w warunkach "długu tlenowego"? Gdzie w organizmie ludzkim znajduje się plamka ślepa? śycie jakich zwierząt bada ichtiolog? Jaka grupa krwi jest uniwersalnym dawcą? Jaka grupa krwi jest uniwersalnym biorcą? Czy piesek preriowy naleŝy do rodziny psów? Jak nazywa się nauka o budowie tkanek? Na która część oka pada obraz oglądanego przedmiotu? Czy trzmiel jest samcem pszczoły? Anabolizm to reakcja W której jamie ciała człowieka znajduje się grasica? Ile odnóŝy ma pająk? Salamandra to płaz, czy gad? W jakim środowisku powstało Ŝycie na Ziemi? Odcinek dróg oddechowych łączący krtań z oskrzelami? W oku znajduje się plamka Ŝółta czy czerwona?

3 CHEMIA Ropa naftowa to mieszanina Dwie odmiany alotropowe węgla to: diament i grafit. Podaj trzecia odmianę alotropową. Jakie sole zawiera woda twarda? Jakie pierwiastki chemiczne są w składzie soli kuchennej? Co przedstawiają poziome szeregi w układzie okresowym pierwiastków? Tlenkiem, którego pierwiastka jest czerwony barwnik "minia"? Jaki symbol ma ołów? Który pierwiastek ma symbol K? Jak potocznie nazywa się węglik wapnia słuŝący do otrzymywania acetylenu? Dokończ powiedzenie: "Pamiętaj chemiku młody zawsze wlewaj " Podaj wzór soli kuchennej. Inaczej alkohol etylowy. Podstawowy składnik gazu ziemnego to: Jak inaczej nazywana jest reakcja analizy? Podaj nazwę kwasu znajdującego się w jadzie mrówek. Czy czad czyli tlenek węgla jest palny? Który z wymienionych metali nie naleŝy do grupy metali cięŝkich: złoto, miedź, chrom, magnez? Z ilu atomów tlenu składa się cząsteczka ozonu? Którego pierwiastka jest najwięcej w układzie słonecznym? FILM Jak brzmi podtytuł przedstawionego we fragmenice filmu Opowieści z Narni? Film 540 Jakiej narodowości byli święci z Bostonu? Film 537 Western autorstwa Sergio Leone nosi tytuł "dobry zły i? Film 539 Jak się nazywa polski aktor, odtwórca słynnych ról m. In.: Gerwazego Rębajły, Kmicica, Azji syna Tuhajbeja? W jakim państwie kręcona jest scena do tego filmu? Film 541

4 Jak nazywał się jeden z kamratów Janosika ukazany we fragmencie? Film 542 Kto zagrał główną rolę w filmie Feliksa Falka Joanna? Kto jest reŝyserem filmu Dom zły? Podaj tytuł filmu Film 543 Fragment pochodzi z filmu Brunet wieczorową porą, podaj autora filmu Film 544 Jak nazywa się aktor grający w tej scenie Film 545 Kto wcielił się w rolę Adama Miauczyńskiego w filmie pt. Dzień Świra? Film 546 Czyim znakiem rozpoznawczym jest blizna na czole w kształcie błyskawicy? Podaj tytuł filmu, z którego pochodzi fragment Film 538 Odtwórczyni roli Zosi w filmie "Pan Tadeusz" to? Kto gra rolę Janka Kosa w słynnym serialu telewizyjnym "Czterej pancerni i pies"? Kto jest autorem muzyki do słynnej trylogii filmowej "Trzy kolory: Niebieski, Biały, Czerwony" Krzysztofa Kieślowskiego? O jakiej znanej osobie publicznej Andrzej Wajda kręci film, kto będzie odtwórcą tej postaci? Adaptacją czyjej powieści jest film " Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy"? Podaj nazwisko reŝysera słynnych filmów z serii " Dekalog" - "Krótkiego filmu o miłości", "Krótkiego filmu o zabijaniu". Kto w 1895 roku wynalazł kinematograf? W jakim mieście odbywa się festiwal filmowy, w którym główną nagrodą jest ZŁOTY NIEDŹWIEDŹ? Ilu aktorów zagrało Jamesa Bonda? Jaką nagrodę wręcza się autorowi najlepszego filmu w czasie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni? Jak się nazywa reŝyser słynnych komedii: "Kilerów dwóch", " Ile waŝy koń trojański?", "Kołysanki"? Podaj nazwisko reŝysera, który jest twórcą ekranizacji "Trylogii" H.Sienkiewicza. Kto jest reŝyserem m.in.. Filmów: "Złe wychowanie", "Volver", "Przerwane objęcia"? FILOZOFIA Który filozof nazywał człowieka "trzciną myślącą"? Jak tłumaczymy łaciński zwrot carpe diem? Kogo uznaje się z twórcę staroŝytnego stoicyzmu? Hedonizm jest znaczeniowo bliŝszy stoicyzmowi czy epikureizmowi? Jaką filozoficzną szkołę załoŝył Platon w gaju Akademosa?

5 Kto jest autorem powiedzenia: "Myślę więc jestem"? Kto jest autorem maksymy " panta rhei"? FIZYKA Kostka lodu wrzucona do soku pomarańczowego pływa w nim częściowo zanurzona. Co ma większą gęstość: lód czy sok? Którą wielkość fizyczną mierzy się w m/s2? Na wiertarce jest informacja, Ŝe jej moc wynosi 800W (watów). Jaką pracę wykonuje wiertarka w czasie 1sekundy? Jak myślisz czy powiedzenie: "w stojącej na stole pustej szklance nic nie ma" jest w pełni słuszne Jak nazywa się zmiana stanu stałego w stan gazowy? Kosmonauta o masie 80kg wylądował na KsięŜycu. Ile wyniesie jego masa na KsięŜycu? GEOGRAFIA Jak się nazywa rdzenny mieszkaniec Australii? Podaj nazwę największej wyspy w Polsce. Na której półkuli Ŝyją pingwiny? Na którym kontynencie Ŝyje w stanie naturalnym papuŝka falista? Który Ocean jest większy Indyjski czy Atlantycki? Które miasto jest stolicą województwa zachodniopomorskiego? Która rzeka przepływa przez Poznań? Jakie państwa leŝą na Półwyspie Jutlandzkim? Jak się nazywa najgłębsze jezioro na Ziemi? Co jest stolicą Białorusi? Co ile stopni szerokości geograficznej zmiana czasu wynosi 1 godzinę? Najmłodsze państwo na świecie (w 2011 rok ogłoszona niepodległość) to: Kosowo, Sudan Południowy czy Erytrea? Podaj wysokość Czomolungmy - najwyŝszego szczytu na Ziemi W którym województwie leŝy Radom? Jak nazywa się najgłębsze jezioro na świecie? Co oznacza skrót PTTK? Kiedy w Polsce jemy obiad, to Hindusi siadają do śmiadania czy kolacji? Co na fladze amerykańskiej symbolizują gwiazdy? Nad którym morzem leŝy Holandia?

6 Do którego rodzaju skał zaliczymy granit? Która orogeneza jest młodsza alpejska czy kaledońska? Obecnie w Polsce obowiązuje kalendarz juliański czy gregoriański? Niszcząca działalność wód płynących to.. Podaj datę równonocy wiosennej Z ilu gmin składa się powiat świdnicki? Podaj nazwy 4 największych miast w Polsce Podaj nazwę wiatru lokalnego występującego nad morzem? Największą organizacją międzynarodową, skupiającą ponad 190 państw jest Które państwo jest największą potęgą gospodarczą na świecie? Z ilu państw składa się obecnie Unia Europejska? Podaj nazwę największej wyspy świata. Ilu mieszkańców liczy Świdnica? W którym roku Polska weszła do Unii Europejskiej? Ruchy wody morskiej wywołane przyciąganiem KsięŜyca i Słońca to Podaj nazwę największego okręgu przemysłowego w Polsce Podaj liczbę ludności w Polsce RóŜnica między liczbą urodzeń a liczbą zgonów to W którym sektorze polskiej gospodarki pracuje najwięcej osób? Najmłodszą erą w dziejach Ziemi jest era? Która cieśnina oddziela Europę i Afrykę? Podaj nazwę stoŝka napływowego, który tworzy się u ujścia rzecznego Które ze zbóŝ uprawianych w Polsce zajmuje największą powierzchnię zasiewów? Wymień jeden przykład rośliny oleistej uprawianej w Polsce Do której galaktyki naleŝy Układ Słoneczny? Wartość wytworzonych dóbr i usług w ciągu roku to. W których strefach czasowych leŝy Polska? Ile dni trwa rok przestępny? Które kontynenty oddziela od siebie Cieśnina Beringa? Podaj nazwę najwyŝszego szczytu w Tatrach Wymień dwa najludniejsze kraje świata Które państwo na świecie zajmuje największą powierzchnię? Ile jest obecnie województw w Polsce? Jedyny czynny wulkan na kontynencie europejskim to? W którym roku zaczęły się przemiany polityczno-gospodarcze w Polsce, związane z upadkiem komunizmu?

7 Z jaką prędkością kątową porusza się Ziemia? Obszar, z którego wszystkie wody powierzchniowe spływają do jednego morza lub oceanu to Ile państw graniczy z Polską? Podaj maksymalną wartość szerokości geograficznej W którym okresie geologicznym powstały pokłady węgla kamiennego w Polsce? Podaj wielkość powierzchni naszego kraju / moŝesz pomylić się o 10 tys. Km2 Które masy powietrza najczęściej docierają do Polski Obrót Ziemi wokół własnej osi to ruch? Jak nazywa się największe jezioro na świecie? Abrazja to niszcząca działalność? Nad którą rzeką leŝy Świdnica? Polskie góry o budowie zrębowej to.. Wymień 2 parki narodowe na Dolnym Śląsku Wymień 2 obiekty na Dolnym Śląsku, które znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO W którym wieku Świdnica otrzymała prawa miejskie? W jakim Parku Narodowym znajduje się ŚnieŜka? GRAMATYKA J. POLSKIEGO Czy zdanie: Wiedziałem, Ŝe on nie przyjdzie., to zdanie współrzędnie złoŝone, czy podrzędnie złoŝone? Ktoś jaka to część mowy? Jaką częścią mowy jest słowo tam? Czy zaimki osobowe są w j.polskim odmieniane przez przypadki? Podaj (wskaŝ) podmiot w zdaniu: "Około południa wypogodziło się". Utwórz formę imiesłowu przysłówkowego uprzedniego od czasownika "zrobić". Utwórz formę CELOWNIKA liczby pojedynczej od wyrazu "mucha" Jaką częścią mowy jest słowo nie HISTORIA W którym wieku wynaleziono maszynę parową? W którym miesiącu i roku Niemcy Hitlerowskie napadły na ZSRR? Kto w Polsce wprowadził stan wojenny?

8 Kto był prezydentem RP bezpośrednio przed Lechem Wałęsą? Jak nazywała się II dynastia panująca w Polsce? Kto stworzył cyfry arabskie? Skąd pochodzą ziemniaki? Ile rewolucji było w Rosji w 1917 roku W jakim kraju parlament nosi nazwę Kortezy? Który kraj europejski był największym mocarstwem kolonialnym? Kto był królem kiedy Sejm ustanowił Konstytucję 3-maja? Jak miał na imię król Sobieski? Którą część ciała wojownika osłaniał szyszak? Jak nazywa się największy dzwon w Polsce? Z jakiej dynastii wywodził się car Mikołaj II? Do kogo podczas II wojny światowej naleŝał Gibraltar? Jak nazywała się przyboczna straŝ Cesarzy w StaroŜytnym Rzymie? W którym roku uruchomiono produkcje telefonów komórkowych? Kim był Władysław Herman dla Bolesława Krzywoustego? Na jakie miasto spadła pierwsza bomba atomowa? Kiedy przestał istnieć ZSRR ;w 1982 czy 1991 roku? Kto w 1226 roku sprowadził KrzyŜaków do Polski? Co oznacza łacińskie zawołanie o tempora o mores? Który z królów 24 godziny na dobę pilnuje Zamku Królewskiego w Warszawie? Który z władców sprowadził na Wawel arrasy? Falanga, husaria, piechota wybraniecka, którą formację stworzył król polski Stefan Batory? Jak nazywał się błazen Zygmunta Starego? Co cennego gubiły konie polskich poselstw królewskich na brukach miast europy zachodniej? Kogo przeklinał dwór królewski gdy zamiast miski kaszy na obiad dostał miskę włoszczyzny? Jaką słynną budowlę berlińską, symbol stolicy Niemiec, zaprojektował Carl Langhans, uczeń szkoły utworzonej przy Kościele Pokoju w Świdnicy? W jakie dni tygodnia odbywały się spotkania z wybitnymi osobami u króla Stanisław Poniatowskiego? Terytorium którego obecnego państwa zamieszkiwali Aztekowie? W jakim polskim mieście został pochowany Święty Wojciech? Kto odkrył ruchomą czcionkę? Jakiej narodowości był słynny pilot "Czerwony Baron"? W którym roku upadł komunizm w Polsce? Jak nazywa się miecz, którym koronowano władców Polski?

9 HISTORIA LITERATURY Jak się nazywa okres między pozytywizmem a dwudziestoleciem międzywojennym w historii kultury polskiej? Renesans przypada na wiek XVI czy XVIII? Czy Mikołaj Rej studiował na Akademii w Padwie? Kto jest uosobieniem nawróconego grzesznika w Biblii: Kain, Adam czy Syn Marnotrawny? W jakim utworze pojawiają się symbole: podkowa, złoty róg, pawie pióra? Które z wymienionych wydarzeń uwaŝa się za początek romantyzmu w Polsce? Wybuch powstania listopadowego czy wydanie Ballad i romansów A.Mickiewicza w 1822r.? Czy Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej zaliczamy do literatury pozytywizmu czy Młodej Polski? Kto jest autorem Sonetów krymskich i Sonetów odeskich? Joanna Podborska jest bohaterką którego utworu Stefana śeromskiego? HISTORIA MUZYKI Który z klasyków wiedeńskich był najmłodszy? Mozart, Beethoven czy Haydn? Kompozytor Młodej Polski Mieczysław Karłowicz zginął zasypany lawiną. Odpowiedz górach to się stało? Kto jest autorem słynnych baletów pt. "Jezioro Łabędzie", "Dziadek do orzechów"? Kto jest autorem opery pt.: "Czarodziejski flet"? Podaj rok urodzenia Fryderyka Chopina. Podaj miejscowość w której urodził się Fryderyk Chopin w jakich HISTORIA SZTUKI Przedstawicielem jakiego kierunku jest Salwador Dali? Kto namalował obraz Pt. "Bitwa pod Grunwaldem"? KORA i KUROS to przykład staroŝytnej sztuki greckiej z okresu Kto jest czołowym przedstawicielem Renesansu, autor obrazu Pt. "Mona Lisa" Zamość zbudowany na załoŝeniu "miasta idealnego" jest przykładem typowym dla stylu zwanego. Jaki styl architektoniczny reprezentuje ŚWIDNICKA KATEDRA? Autorem obrazu Dama z łasiczką jest Leonardo da Vinci, a kto jest autorem renesansowego obrazu Dama z gronostajem?

10 JĘZYK POLSKI Wyraz porządek piszemy przez rz czy Ŝ? Co oznacza określenie pauperyzacja? Czy spleen (splin) i chandra znaczą to samo? Która forma jest poprawna? Ten rodzynek czy Ta rodzynka Które formy są poprawne? Rozumią i umią czy rozumieją i umieją? Ile sylab ma wyraz "zmrok"? Przez jakie Ŝet i jakie u pisze się szczeŝuja Jak nazywamy wykonywanie bądź wygłaszanie utworu bez przygotowania? Dorosły człowiek niemiejący czytać to Wspólne wychowanie i nauczanie chłopców to koedukacja czy koegzystencja? Wydzielona część końcowa utworu, zawierająca dodatkowe wyjaśnienia, uzupełnienia to inwokacja czy epilog? Które zdanie jest poprawne? On zmełł kawę czy On zmielił kawę. Jak nazywa się hodowla pszczół w wydrąŝonych pniach drzew? Jak z łaciny nazywa się prawne nadanie szlachectwa? Czy przysłówek jest odmienną częścią mowy? Na którą sylabę w wyrazie pada akcent paroksytoniczny? Słowo "sporo". Jaka to część mowy? KULTURA Podaj tytuły dwóch filmów do których muzykę skomponował Wojciech Kilar. Wymień polskie tańce narodowe. Wysłuchany fragment utworu pochodzi z filmu. Podaj tytuł tego filmu. (utwór nr 10) Gdzie odbywa się Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki? Co ile lat organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Chopinowski? Jak nazywa się coroczny przemarsz młodych Polaków i śydów w obozie w Oświęcimiu? Jak nazywa się ruch dąŝący do równouprawnienia kobiet? Czy taniec polka jest polskim tańcem narodowym?

11 LITERATURA Tytuł 3 części "Władcy Pierścieni" Jak nazywa się portal internetowy na którym udostępniane są bezpłatnie teksty z literatury, głównie lektury szkolne? Co oznacza bestseller? Ile jest części Harrego Pottera? W którym roku Wisława Szymborska otrzymała Nagrodę Nobla? Kto napisał "Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną"? Jak się nazywa pisarz, autor słynnego powiedzenia: " A niechaj narodowie wŝdy postronni znają, iŝ Polacy nie gęsi i swój język mają"? Którą z postaci Sienkiewiczowskich nazywa się "Małym Rycerzem"? Co robiły dwa Michały w pierwszym wersie wiersza Juliana Tuwima? Jak się nazywa tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury? Kto jest twórcą słynnego detektywa Sherlocka Holmesa? Bohaterami jakiego utworu literackiego są postaci: Aleksy Dawidowski i Jan Bytnar? Jak nazywał się bohater utworu Carvantesa, który walczył z wiatrakami? Jak się nazywa pochodząca z Dolnego Śląska autorka takich powieści jak: "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny"? Z której miejscowości pochodził Zbyszko - postać z KrzyŜaków? Jaki tytuł nosi ostatnia księga Nowego Testamentu? Kto stworzył postaci: cześnika Raptusiewicza i rejenta Milczka? Kto jest autorem powieści Wierna Rzeka? Podaj pełny tytuł epopei "Pan Tadeusz" A. Mickiewicza. Jak się nazywa polski noblista, autor między innymi: "Doliny Issy", "Zniewolonego umysłu"? W czyjej liryce pojawia się postać Pana Cogito? Jak miał na imię XIX w. pisarz Dostojewski? MALARSTWO Kto to jest? Obraz 547 Kto jest autorem słynnego obrazu pt. "Słoneczniki"? Kto to jest? Obraz 549 Podaj tytuł obrazu Leonarda da Vinci. (obraz 1)

12 Kto jest autorem obrazu? Jaką postać przedstawia? Obraz 550 Podaj tytuł obrazu Vincenta van Gogha. (obraz 2) Kto namalował "Powrót Syna Marnotrawnego" w XVII w. MATEMATYKA Podaj nazwę figury płaskiej, która jest przekrojem kuli. Czy 2 jest liczbą pierwszą? Ile wierzchołków ma graniastosłup o podstawie trójkątnej? 4 szklanki mleka to 1 litr. Dla ilu osób wystarczy 12 litrów mleka, jeŝeli kaŝda osoba wypije 1 szklankę? Podaj współrzędne punktu, który jest początkiem układu współrzędnych. Co oznacza skrót NWD? Czy liczba pierwsza moŝe być liczbą parzystą? Kąt półpełny ile ma stopni? Ile monet otrzymamy po rozmienieniu 10 złotych na 10 groszówki? Ile groszy ma 1 złoty? Co oznacz skrót NWW? Ile przekątnych ma trójkąt? Ile centymetrów kwadratowych ma 1 metr kwadratowy? Jak nazywa się kąt który tworzą wskazówki zegara o godzini 6:00? Ile miejsc po przecinku będzie w wyniku działania 23,4 14,24? Ile sztuk liczy kopa? Jak nazywamy liczby 7 i (-7)? Jaką liczbę napiszemy w systemie rzymskim pisząc MD? Ile minut ma jedna godzina? Jeden z kątów wierzchołkowych ma 147 stopni. Jaka jest miara drugiego kąta wierzchołkowego? Ar to jednostka długości czy powierzchni? MEDYCYNA Ile wynosi optymalna wartość ciśnienia krwi? Jak nazywa się choroba człowieka wywoływana brakiem witaminy A? Jak nazywa się specjalista chorób serca?

13 Brak jakiego pierwiastka wywołuje u człowieka anemię (niedokrwistość)? Których krwinek jest najmniej we krwi człowieka Gdzie w organizmie człowieka powstają wszystkie rodzaje krwinek? Jak nazywa się choroba będąca konsekwencją braku wapnia u osób dorosłych? Czym zajmuje się endokrynolog? MITOLOGIA Jak nazywała się koza karmiąca Zeusa? Pandora, Amaltea czy Egida? Kogo uwiódł Zeus pod postacią łabędzia? śoną Odyseusza była? Demeter, Helena czy Penelopa? Kto wyrzeźbił posąg Galatei oŝywiony przez Afrodytę? Kto umoŝliwił Tezeuszowi powrót z labiryntu, dając mu kłębek nici? Jak nazywał się latający koń? W jakiej rzece Tetyda zanurzyła ciało Achillesa, by uczynić je odpornym na ciosy? Kto poradził sobie ze słynnym węzłem gordyjskim, przecinając supeł z dereniowego łyka? Patronką jakiej dziedziny sztuki była Melpomena? Pod wpływem czyjego dotyku wszystko zamieniało się w złoto? Siedzibą którego boga był wulkan Etna? Kim w mitologii greckiej był Cerber? MOTORYZACJA 345 Jak nazywa się jazda samochodem w kontrolowanym poślizgu? MUZYKA Co 5 lat poczynając od roku 1927 odbywa się w Warszawie największa na świecie impreza poświęcona muzyce Fryderyka Chopina. Jak się ona nazywa? W scherzu (skercu) h-moll Fryderyk Chopin umieścił polską kolędę. Podaj jej tytuł. Była to melodia kolędy znanej i śpiewanej na całym świecie. Proszę podać jej tytuł. (utwór nr 1) Który utwór nazywamy "Hymnem Grunwaldzkim"? Kto jest wokalistą zespołu U2

14 Ile koncertów fortepianowych skomponował Fryderyk Chopin? Jakim instrumentem jest okaryna? Dętym, klawiszowym czy strunowym? Z jakim zespołem śpiewała Małgorzata Ostrowska? Z Lombardem, Perfektem czy Budką Suflera? Jak nazywała się angielska wokalistka soul, jazz, R&B oraz autorka tekstów, która w tym roku 23 lipca zmarła w wyniku naduŝywania alkoholu i narkotyków. Podaj nazwisko wokalisty, który nagrał płytę z kompozycjami krakowskich kompozytorów min. Kompozycje Zygmunta Koniecznego znane z repertuary Ewy Demarczyk np. Groszki i róŝe, Tomaszów, Grande Valse Brillante. Śpiewał takŝe w zespole Piotra Rubika. Serce Chopina wróciło do Polski i znajduje się w: a) Krakowie na Wawelu b) Warszawie na Cmentarzu Powązkowskim c) Warszawie w kościele Świętego KrzyŜa na ul.krakowskie Przedmieście Henryk Wieniawski Ŝyjący w latach , polski Paganini jak o nim mówiono, chorował na astmę i reumatyzm. Leczył się w wielu uzdrowiskach Europy. Czy leczył się takŝe w Szczawnie Zdroju? Która polska piosenkarka wystąpiła w 1994 roku w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie w Irlandii? Zajęła 2 miejsce. Ile lat miał Chopin, kiedy po raz pierwszy dał publiczny koncert? Ile ósemek zawiera się w półnucie?. Wesele sieradzkie Karola Prosnaka to pieśń napisana na zespół. Proszę powiedzieć jaki. (utwór nr 3) Wysłuchaliśmy arii Królowej Nocy z opery Czarodziejski flet - Wolfganga Amadeusza Mozarta. Proszę powiedzieć na jaki rodzaj głosu została ona napisana. (utwór nr 2) O którym kompozytorze mówi się Chopin Północy? Czy ojciec Anny Marii Jopek był członkiem zespołu Mazowsze? Jak nazywa się zespół który wylansował piosenkę Z kopyta kulig rwie. Utwór ten pochodzi z baletu Piotra Czajkowskiego. Proszę podać tytuł tego baletu. (utwór nr 12) Wojciech Kilar pisząc utwór krzesany inspirował się folklorem polskim. Proszę powiedzieć jakim? (utwór nr 11). Jaką dodatkową nazwę nadano Etiudzie c-moll op.10? a) Powstańcza b) Wojenna c) Rewolucyjna Był to Polonez A-dur Fryderyka Chopina. W której epoce Chopin tworzył a) w renesansie b) w romanizmie c) w romantyzmie (utwór nr 8) Pieśń ta jest jedną z najsłynniejszych pieśni Legionów Polskich utworzonych podczas I Wojny Światowej przez Józefa Piłsudskiego. Proszę podać jej tytuł. (utwór nr 7) Czy wysłuchana pieśń Gaude Mater Polonia znajduje się w repertuarze naszego szkolnego chóru? (utwór nr 6)

15 Kompozytorem Arii na strunie G, która jest 3 częścią suity D-dur jest najwybitniejszy kompozytor epoki baroku. Podaj jego nazwisko. (utwór nr 5) Proszę powiedzieć kto wykonuje ten utwór What A Wonderful Word. (utwór nr 4) Wiele terminów muzycznych pochodzi z języka włoskiego. Określenie tempa równieŝ. Czy presto to tempo szybkie czy wolne? Liderem jakiego zespołu jest Krzysztof Cugowski? W którym roku urodził się Michael Jackson W roku 1987 Kuba Płucisz załoŝył zespół IRA. Do tej pory zespół nagrał 9 płyt studyjnych (ostatnia 2009r.) Kto jest wokalistą tego zespołu? Kompozytor Młodej Polski Mieczysław Karłowicz zginął zasypany lawiną. W jakich górach miało to miejsce? Który z klasyków wiedeńskich był najmłodszy? Mozart, Beethowen, Haydn? Kto skomponował muzykę do filmów: Pianista, Pan Tadeusz, Zemsta, Przygody Pana Michała, Lalka? Ile koncertów fortepianowych skomponował Fryderyk Chopin? Do jakiej grupy instrumentów naleŝy saksofon, dętych drewnianych czy dętych metalowych? Kto wylansował takie przeboje jak: Dziwny jest ten świat, Wspomnienie? Jonasz Kofta śpiewał, abyśmy pamiętali o? W scherzu (skercu) h-moll Fryderyka Chopina pojawia się melodia kolędy. Proszę podać jej tytuł. (utwór nr 13) Jeden największych hitów tego zespołu to Nothing else matters. Wokalistą zaś jest James Hetfield. O jakim zespole jest mowa? Podaj nazwę zespołu, który wykonuje ten utwór. (utwór nr 16) Gra i śpiewa zespół DŜem. Teraz piosenka nosi tytuł Czerwony jak cegła a jaki był on wcześniej? (utwór nr 17) Jakim instrumentem jest okaryna? Dętym, klawiszowym czy strunowym? Z jakim zespołem śpiewała Małgorzata Ostrowska? Lombardem, Perfektem czy Budką Suflera? Kto jest autorem słynnej opery pt. Carmen? Kto jest autorem muzyki do opery "Czarodziejski flet"? Kto jest autorem słynnego baletu " Harnasie"? Czyje imię nosi port lotniczy w Warszawie? Kto jest autorem muzyki do opery Czarodziejski flet? Z której opery Stanisława Moniuszki pochodzi aria Jontka Pt "Szumią jodły na gór szczycie"? Kto wykonuje słynny przebój "Cherry, Cherry Lady" Ojczyzna Boba Marley'a. Z której opery Stanisława Moniuszki pochodzi aria Jontka pt. "Szumią jodły na gór szczycie"? Czyje imię nosi port lotniczy w Warszawie? Podaj nazwę jednego z polskich tańców narodowych.

16 Do jakiej grupy instrumentów naleŝy saksofon, dętych drewnianych czy dętych metalowych? Jakiego koloru jest łódź podwodna w piosence The Beatles? W scherzu (skercu) h mol Fryderyk Chopin umieścił polską Kolendę. Podaj jej tytuł. NOWOCZESNE TECHNOLOGIE Co oznacza słowo E-book? Co było pierwsze sms czy ? PATRONKA SZKOŁY Ile razy Maria Skłodowska-Curie została wyróŝniona Nagrodą Nobla? Podaj rok i z jakiej dziedziny Maria Skłodowska - Curie otrzymała pierwszą Nagrodę Nobla. Podaj rok i z jakiej dziedziny Maria Skłodowska - Curie otrzymała drugą Nagrodę Nobla. Podaj datę i miejsce urodzenia Marii Skłodowskiej-Curie Podaj datę i miejsce śmierci Marii Skłodowskiej-Curie. Jak nazywa się metoda leczenia, w której lekarze uŝywają związków promieniotwórczych do niszczenia komórek rakowych napromieniowując chorą część organizmu? POLITYKA Ile lat musi mieć obywatel Polski, Ŝeby startować w wyborach do Senatu? Prawo kandydowania w wyborach to prawo czynne czy bierne? Jak nazywamy rodzaj strajku, który polega na bardzo skrupulatnym wypełnianiu obowiązków? POWIEDZENIA Jak brzmi po polsku łacińska sentencja "Veni, vidi, vici"? Jak przetłumaczysz łacińską sentencję: "Memento mori". Jak przetłumaczysz łacińską sentencję: "Non omnis moriar". Co znaczy sentencja "Cogito ergo sum"? Jak brzmi po polsku łacińska sentencja "Per aspera ad astra"? Jak brzmi po polsku łacińska sentencja "Alea iacta est"?

17 "Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie". Który z filozfów jest autorem tej sentencji? Czy powiedzenie "kukułcze jajo" to kłopot, czy okazały prezent? Co oznacza łaciński zwrot vox populi? PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ Wyjaśnij skrót NBP Wyjaśnij skrót Sp.z.o.o. Co jest dźwignią handlu w znanym powiedzeniu? Kto jest prezesem Giełdy Papierów wartościowych? Na jakiej ulicy w Świdnicy mieści się powiatowy Urząd Pracy? Wyjaśnij skrót NIP Wyjaśnij skrót S.A Kto dokonał najpopularniejszego podziału temperamentów? Jakimi papierami wartościowymi obraca się na Giełdzie Papierów Wartościowych? PRZYSŁOWIA Dokończ przysłowie: "Co się źle zaczyna, " Dokończ przysłowie: " Bartłomiej zwiastuje, " Dokończ przysłowie: "Gdzie diabeł nie moŝe, " Dokończ przysłowie: "Na bezrybiu i " Dokończ przysłowie: "Na pochyłe drzewo, Co oznacz" tempus fugit"? Dokończ przysłowie: Gdyby babcia miała wąsy, Dokończ przysłowie: Baba z wozu, RATOWNICTWO MEDYCZNE Podaj numer telefoniczny do Centrum Powiadamiania Ratunkowego Co oznacza skrót RKO?

18 RELIGIA Która religia liczy więcej wyznawców- islam czy chrześcijaństwo? Inaczej "anioł zbuntowany" Ile Ewangelii zawiera Nowy Testament? Kto był symbolem niezawinionego cierpienia w Biblii? Z ilu ksiąg składa się Nowy Testament? Ulubiona piosenka Jana Pawła II? Czy budowa wieŝy Babel została zakończona? RELIGIOZNAWSTWO Kto zapoczątkował ruch religijno-społeczno-polityczny w XVI w. zwany reformacją? Dokąd musi odbyć pielgrzymkę przynajmniej raz w Ŝyciu poboŝny muzułmanin? W jakiej religii obchodzi się święta takie jak: Chanuka, szabat, Rosz ha-szana? Jak się nazywał słynny polski męczennik krzewiący wiarę chrześcijańską wśród pogan, zamordowany w świętym gaju, którego ciało wykupił Bolesław Chrobry? ROZRYWKA 455 Z którego miasta wywodzi się Kabaret Elita? RZEŹBA 456 Kto jest autorem Ołtarza Mariackiego w kościele NMP w Krakowie? ( Kościele Mariackim) SPORT Jak nazywa się zawodnik w piłce siatkowej, który gra w innej koszulce niŝ reszta jego druŝyny? Która z dyscyplin olimpijskich nazywana jest królową sportu? W szermierce wystę pują trzy rodzaje broni. Proszę podać jeden z nich. Reprezentacja jakiego państwa otwiera defilade rozpoczynającą kaŝde igrzyska olimpijskie? Jaka dyscyplina sportowa kryje się pod nazwą 'streetball'?

19 Kto był trenerem 'Złotej Jedenastki' (piłka noŝna) z 1972? Szczypiorniak to popularna nazwa gry zespołowej. Podaj jakiej. Co oznacza Ŝółta kartka dawana przez sędziego w piłce noŝnej? Z ilu nóg odbija się zawodnik podczas skoku w dal techniką naturalną? Co oznacz skrót PZLA? Jaka druŝyna jako jedyna awansowała do wszystkich finałów Mistrzostw Świata w Piłce NoŜnej, zwana potocznie Canarinhos? W jakim mieście odbędzie się najbliŝsza letnia olimpiada? Z czym kojarzą Ci się nazwiska Ritt, Berger, Axel? Która polska tenisistka jest notowana najwyŝej w rankingu WTA? Na czym polega 'skeleton'? Amerykańska koszykówka zawodowa znana jest w skrócie jako: Najsłynniejszy polski piłkarz Zbigniew Boniek przez lata grał we włoskiej lidze Serie A. Wymień chociaŝ jeden z jego klubów. Jaką dyscyplinę sportową reprezentowała Irena Kirszensztain-Szewińska? Jak nazywa się trzykrotny złoty medalista olimpijski w chodzie sportowym? Na jakim dystansie rozgrywany jest maraton? Gdzie mieści się siedziba MKOL? Co jest ponadczasowym symbolem Igrzysk Olimpijskich? W jakim mieście odbyły się pierwsze staroŝytne Igrzyska Olimpijskie? Co oznacza skrót FIFA? Podaj nazwę w języku polskim. Jak potocznie nazywa się wielostopniowa przekładnia w rowerach sportowych i górskich? Ile razy Adam Małysz zdobył Kryształową Kulę? Kto był inicjatorem pierwszych nowoŝytnych Igrzysk Olimpijskich? Ile lat musi ukończyć uczeń, który chce otrzymać kartę rowerową? Ilu zawodników jednej druŝyny znajduje się na boisku piłki ręcznej? Wymień chociaŝ dwie dyscypliny sportowe związane z rowerem? Jaki medal otrzymuje zdobywca trzeciego miejsca? W jakim mieście odbyły się pierwsze nowoŝytne Igrzyska Olimpijskie? Co ile lat odbywają się Igrzyska Olimpijskie? Jaki dystans liczy obwód stadionu o wymiarach olimpijskich? Na ile części podzielony jest mecz piłki koszykowej NBA oraz FIBA? Ilu zawodników (zawodniczek) jednej druŝyny znajduje się na boisku siatkówki plaŝowej? Podaj imię i nazwisko polskiego koszykarza grającego obecnie w NBA (Orlando Magic). Co oznacza skrót MKOL? Jak nazywa się najlepszy polski biatlonista?

20 Podaj nazwę największego miedzynarodowego wyścigu w kolarstwie szosowym odbywającego się na terenie Polski. Sportowców jakiej dyscypliny nazywamy szczypiornistami? SZKOŁA Podaj adres internetowy naszej szkoły Jakiego przedmiotu uczymy się w gabinecie nr9 Jak ma na imię pani portierka? Jaki tytuł ma szkolna gazetka? Nazwa szkolnego chóru Kto jest obecnie rzecznikiem praw ucznia w naszej szkole? Adres pocztowy naszej szkoły to TEATR 505 Jak się nazywał słynny kabaret stworzony przez Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przyborę? WIEDZA OGÓLNA Podaj dzień i miesiąc, w którym przypada Międzynarodowy Dzień bez Samochodu? W którym języku rzeczowniki piszemy duŝą literą? Czy moŝliwe jest polizanie własnego łokcia?

całym życiem pełnić służbę Polsce

całym życiem pełnić służbę Polsce całym życiem pełnić służbę Polsce Propozycja programowa wspierająca wychowanie patriotyczne w drużynach i gromadach Propozycję przygotowała: pwd. Agnieszka Pietrzak HO Wstęp Wychowanie patriotyczne jest

Bardziej szczegółowo

www.bitwawarszawska1920film.pl

www.bitwawarszawska1920film.pl www.bitwawarszawska1920film.pl 1920 Bitwa Warszawska Film Jerzego Hoffmana Mecenas filmu Bank Zachodni WBK Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej Dyrektor Agnieszka Odorowicz HBO Polska

Bardziej szczegółowo

Podstawa programowa dla uczniów polskich uczących się za granicą

Podstawa programowa dla uczniów polskich uczących się za granicą Dokument Podstawa programowa dla uczniów polskich uczących się za granicą stanowi podstawę do tworzenia lokalnych programów nauczania języka polskiego, historii, kultury, geografii Polski oraz wiedzy o

Bardziej szczegółowo

Zadania kształtujące umiejętności zapisane w wymaganiach ogólnych podstawy programowej z Języka polskiego

Zadania kształtujące umiejętności zapisane w wymaganiach ogólnych podstawy programowej z Języka polskiego Zadania kształtujące umiejętności zapisane w wymaganiach ogólnych podstawy programowej z Języka polskiego OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 1 Zadania kształtujące umiejętności zapisane 94JĘZYK POLSKI Mali i

Bardziej szczegółowo

SYLWESTER CHĘCIŃSKI z Suśca Twórca trylogii o Kargulu i Pawlaku, słowem Sami swoi Wszystko zaczęło się w Suścu

SYLWESTER CHĘCIŃSKI z Suśca Twórca trylogii o Kargulu i Pawlaku, słowem Sami swoi Wszystko zaczęło się w Suścu SYLWESTER CHĘCIŃSKI z Suśca Twórca trylogii o Kargulu i Pawlaku, słowem Sami swoi Mało kto wie, że jeden z najsłynniejszych polskich reżyserów, Sylwester Chęciński (77 lat), twórca filmów o Kargulach i

Bardziej szczegółowo

Strategia Rozwoju Miasta Lipna na lata 2014-2020

Strategia Rozwoju Miasta Lipna na lata 2014-2020 Strategia Rozwoju Miasta Lipna na lata 2014-2020 Lipno 2014 Wstęp Strategia Rozwoju Miasta Lipna na lata 2014-2020 jest rezultatem stałej współpracy władz miasta z przedstawicielami lokalnych środowisk

Bardziej szczegółowo

Zagadnienia i pytania do Konkursu Kultury Krajów Angielskiego Obszaru Językowego.

Zagadnienia i pytania do Konkursu Kultury Krajów Angielskiego Obszaru Językowego. Zagadnienia i pytania do Konkursu Kultury Krajów Angielskiego Obszaru Językowego. 1. Podaj nazwę flagi Zjednoczonego Królestwa. 2 Kto jest premierem Wlk. Bryt i na jakiej ulicy mieszka. 3. Podaj stolice

Bardziej szczegółowo

Nr 3(89) ROK IX ISSN 1895-2046 Indeks 213039 MARZEC 2013 NR 89. Urszula Grabowska. Fot. Akpa/Polsat. aktorka >> str. 13

Nr 3(89) ROK IX ISSN 1895-2046 Indeks 213039 MARZEC 2013 NR 89. Urszula Grabowska. Fot. Akpa/Polsat. aktorka >> str. 13 MARZEC 2013 NR 89 Nr 3(89) ROK IX ISSN 1895-2046 Indeks 213039 Fot. Akpa/Polsat Urszula Grabowska aktorka >> str. 13 Pluszak NR 3 (39) MARZEC 2013 W NUMERZE: 4 PIOSENKA W MELONIKU Rafał Białorucki 5 BARBARZYŃCA

Bardziej szczegółowo

Zbigniew Osiński. Janusz Jędrzejewicz piłsudczyk i reformator edukacji (1885 1951)

Zbigniew Osiński. Janusz Jędrzejewicz piłsudczyk i reformator edukacji (1885 1951) 2 Zbigniew Osiński Janusz Jędrzejewicz piłsudczyk i reformator edukacji (1885 1951) Wydanie drugie, poprawione i uzupełnione. Lublin 2008 Wydanie pierwsze ukazało się w 2007 r. nakładem Wydawnictwa UMCS

Bardziej szczegółowo

Strategia promocji miasta Torunia

Strategia promocji miasta Torunia Strategia promocji miasta Torunia której celem strategicznym jest uzyskanie przez Toruń tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku 1 Spis treści 1. Wprowadzenie 1.1. Metodologia opracowywania dokumentu

Bardziej szczegółowo

czasopismo bezpłatne 3/2014 Chełmska Biblioteka Publiczna w nowej szacie - czytaj na stronie 10.

czasopismo bezpłatne 3/2014 Chełmska Biblioteka Publiczna w nowej szacie - czytaj na stronie 10. czasopismo bezpłatne 13 3/2014 Chełmska Biblioteka Publiczna w nowej szacie - czytaj na stronie 10. 2 Wydarzenie Uroczystości poświęcone księciu Danielowi Romanowiczowi 21 września 2014 roku Prezydent

Bardziej szczegółowo

HAZARD NA WYSPACH s.39 ŻYCIE WEDŁUG MUNKA s.48

HAZARD NA WYSPACH s.39 ŻYCIE WEDŁUG MUNKA s.48 s.24 ROK LIDERÓW s.30 WYWIAD Z BRODKĄ HAZARD NA WYSPACH s.39 ŻYCIE WEDŁUG MUNKA s.48 I S S N 1 7 4 1-1 1 7 4 6 nr 1 (156) 5 stycznia 2007 www.goniec.com s. 8 TEMAT NUMERU NUMERU pełen wrażeń i niepokoju

Bardziej szczegółowo

Nr 10 (270) Październik 2013 rok XXIII www.dukla.pl/dps dps@dukla.pl

Nr 10 (270) Październik 2013 rok XXIII www.dukla.pl/dps dps@dukla.pl Nr 10 (270) Październik 2013 rok XXIII www.dukla.pl/dps dps@dukla.pl Cena 2,80 zł (5% VAT) Dukla.pl nr 270 str. 1 Dożynki gminne w Dukli D o ż y n k o w e c u d a 1 września br. w Dukli odbyły się Dożynki

Bardziej szczegółowo

Historia Wiedza o społeczeństwie Podstawy przedsiębiorczości

Historia Wiedza o społeczeństwie Podstawy przedsiębiorczości Historia Wiedza o społeczeństwie Podstawy przedsiębiorczości PODSTAWA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH Kształcenie ogólne w szkole podstawowej tworzy fundament wykształcenia szkoła

Bardziej szczegółowo

Numer 118 Warszawa, grudzień 2003 r. KOMUNIKAT

Numer 118 Warszawa, grudzień 2003 r. KOMUNIKAT Numer 118 Warszawa, grudzień 2003 r. KOMUNIKAT Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza ul. Saska 59, 03-914 Warszawa tel. 617-85-83 PKO BP XII O/M Warszawa 36 10201127 122960042

Bardziej szczegółowo

HISTORIA MEDYCYNY. notatki z wykładów i ćwiczeń. Michu Brzeg 2006 wersja 1.0. Created by Neevia Document Converter trial version http://www.neevia.

HISTORIA MEDYCYNY. notatki z wykładów i ćwiczeń. Michu Brzeg 2006 wersja 1.0. Created by Neevia Document Converter trial version http://www.neevia. Created by Neevia Document Converter trial version HISTORIA MEDYCYNY notatki z wykładów i ćwiczeń Michu Brzeg 2006 wersja 1.0 Spis treści I wykłady prof. Wanda Wojtkiewicz Rok - wykład 1 wstęp do historii

Bardziej szczegółowo

Program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Program nauczania edukacji wczesnoszkolnej Program nauczania edukacji wczesnoszkolnej Marta Jarząbek Agnieszka Mitoraj-Hebel Katarzyna Sirak-Stopińska Barbara Zachodny Program nauczania do nowej podstawy programowej (Rozporządzenie Ministra Edukacji

Bardziej szczegółowo

Co oprócz teatru łączy Cię z Targówkiem?

Co oprócz teatru łączy Cię z Targówkiem? 11/2009 Listopad (13) Magazyn mieszkańców Targówka, Bródna i Zacisza Moja dzielnica! Piotr Furman Aktor związany z Teatrem Rampa. Przez 10 lat był prowadzącym i autorem znanego w latach 90 Teleturnieju

Bardziej szczegółowo

NR 11(95) NR 11(95) LISTOPAD 2013 LISTOPAD

NR 11(95) NR 11(95) LISTOPAD 2013 LISTOPAD REFLEKSJE W ROCZNICĘ NIEPODLEGŁOŚCI FRANCISZEK WYSŁOUCH NR 11(95) LISTOPAD 2013 UCZ SIĘ POLSKIEGO! NR 11(95) LISTOPAD 2013 Stefan Batory brandem Grodna Umiłował Grodno i najchętniej je odwiedzał podnosząc

Bardziej szczegółowo

Zakopane to moje miejsce na ziemi INFO. 800 milionów pasażerów w autobusach. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Modna stylizacja na udaną majówkę

Zakopane to moje miejsce na ziemi INFO. 800 milionów pasażerów w autobusach. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Modna stylizacja na udaną majówkę 800 milionów pasażerów w autobusach DO WIADOMOŚCI st. 4-5 Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie DO WYBORU st. 6-7 Modna stylizacja na udaną majówkę DO KOLORU st. 14-15 MAJ 2015 Jesteśmy także w... NAJPIĘKNIEJSZYCH

Bardziej szczegółowo

G A Z E T A B E Z P Ł A T N A ISSN 1734-5510

G A Z E T A B E Z P Ł A T N A ISSN 1734-5510 nr 16 07/2006 G A Z E T A B E Z P Ł A T N A ISSN 1734-5510 historia z Ochotą w tle Krzysztof Trawkowski Polski Casals na Ochocie? Nie przypadkowo polska krytyka muzyczna określała Kazimierza Wiłkomirskiego

Bardziej szczegółowo

Sylwia Majdan. Christiana Greya? Wojtek Brzeziński Kaligula Na Wspólnej. Tomasz Raczek Nie jestem dzikusem! Dobrą modę można robić wszędzie

Sylwia Majdan. Christiana Greya? Wojtek Brzeziński Kaligula Na Wspólnej. Tomasz Raczek Nie jestem dzikusem! Dobrą modę można robić wszędzie miesięcznik bezpłatny nr 01 59 kwiecień 2013 r. www.magazynprestiz.com.pl Łona & Webber Złote Chłopaki Za co kobiety pokochały Christiana Greya? Tomasz Raczek Nie jestem dzikusem! Wojtek Brzeziński Kaligula

Bardziej szczegółowo

Pół wieku MDK-u. Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu

Pół wieku MDK-u. Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu 2004 Zespół redakcyjny: Elżbieta Marciniszyn, Agnieszka Włoch, Alfred Prudzienica, Dariusz Romanowski Skład: Michał Duda Projekt okładki: Włodzimierz Marchowski, Michał Duda Rysunek na okładce: Michalina

Bardziej szczegółowo

NASZ BIULETYN Listopad 2013 r. Nr 10 (130) 2013 r.

NASZ BIULETYN Listopad 2013 r. Nr 10 (130) 2013 r. Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku NASZ BIULETYN Listopad 2013 r. Nr 10 (130) 2013 r. W tym numerze między innymi: Świętych obcowanie, Święto Niepodległości, Syreny, Szybka pomoc, Moja

Bardziej szczegółowo

Bezpłatna Gazeta Akademicka

Bezpłatna Gazeta Akademicka Nr 1 (3), 3 października 12 listopada 212 r. r e d n a f a k S Nakład: 5 sztuk www.skafander.info skafander.info@gmail.com Bezpłatna Gazeta Akademicka ZAMOŚĆ - BIŁGORAJ - HRUBIESZÓW - LUBACZÓW - JANÓW

Bardziej szczegółowo

Zrozumieć Holokaust. Robert Szuchta Piotr Trojański

Zrozumieć Holokaust. Robert Szuchta Piotr Trojański Zrozumieć Holokaust Robert Szuchta Piotr Trojański Robert Szuchta Piotr Trojański Zrozumieć Holokaust Książka pomocnicza do nauczania o zagładzie Żydów Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Bardziej szczegółowo

Rozkład zaj ç programowych w klasach IV VI

Rozkład zaj ç programowych w klasach IV VI Rozkład zaj ç w klasach IV VI szkoły podatawowej 25 Rozkład zaj ç programowych w klasach IV VI KLASA IV ROZDZIAŁ I JA I MOJE OTOCZENIE Temat 1. Kim jestem? (PP) istota i znaczenie narodzin dziecka dla

Bardziej szczegółowo

POLONIA szturmem zdobyła A-Klasse! BEZPŁATNE CZASOPISMO POLONIJNE DLA CIEBIE. www.mm-gazeta.de

POLONIA szturmem zdobyła A-Klasse! BEZPŁATNE CZASOPISMO POLONIJNE DLA CIEBIE. www.mm-gazeta.de BEZPŁATNE CZASOPISMO POLONIJNE DLA CIEBIE nr 4 (13) lipiec / sierpień 2009 www.mm-gazeta.de MOJE MIASTO Pewna historia bez happy endu, czyli o machinie władzy i urzędniczej pysze str.3 Nie jest dobrze,

Bardziej szczegółowo

Chcę zostać Mistrzem Ortografii

Chcę zostać Mistrzem Ortografii Chcę zostać Mistrzem Ortografii Zbiór tekstów dyktand przeznaczonych dla gimnazjalistów uczestników Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego Mistrz Ortografii organizowanego od 2001 r. w Publicznym Gimnazjum

Bardziej szczegółowo

ŁOWCY TALENTÓW ROZMOWY TEATRALNE. Nie gonię za złudnym szczęściem. Kultura nadała sens życiu Andrzeja. CZYLI XV WAKACYJNA AKADEMIA TALENTÓW s.

ŁOWCY TALENTÓW ROZMOWY TEATRALNE. Nie gonię za złudnym szczęściem. Kultura nadała sens życiu Andrzeja. CZYLI XV WAKACYJNA AKADEMIA TALENTÓW s. ŁOWCY TALENTÓW CZYLI XV WAKACYJNA AKADEMIA TALENTÓW s. 7 Czerwiec 2014 Nr 6(06) B I U L E T Y N I N F O R M A C J I K U L T U R A L N E J s. 5 s. 6 s. 16 ROZMOWY TEATRALNE s. 8-9 s. 12-13 s. 18 Coraz częściej

Bardziej szczegółowo