Bezpieczeństwo przetwarzania w chmurze. Tomasz Matuła Warszawa, 24 czerwca 2013

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Bezpieczeństwo przetwarzania w chmurze. Tomasz Matuła Warszawa, 24 czerwca 2013"

Transkrypt

1 Bezpieczeństwo przetwarzania w chmurze Tomasz Matuła Warszawa, 24 czerwca 2013

2 świat wokół nas się zmienia

3 rośnie ruch w internecie, rosną zagrożenia Ruch w internecie wzrasta o ok. 50% rocznie (głównie sieci społecznościowe i dostęp mobilny), rośnie więc liczba danych, które można przechwycić i/lub zmanipulować Działania hakerów i liczba złośliwego oprogramowania rosną wprost proporcjonalnie do poziomu ruchu, obserwujemy 150 ataków na sekundę na 1 GB transferu Liczba użytkowników Facebooka i Skype'a na przestrzeni lat (mln) Kategorie zagrożeń w czasie wg odsetka wystąpień Źródło: Verizon Data Breach Investigation Report 2013 Facebook Skype

4 wzrasta ilość incydentów bezpieczeństwa ciekawsze przykłady Afera PRISM (czerwiec 2013) okazało się, że NSA i FBI prowadzą zakrojoną na szeroką skalę poufną współpracę z firmami takimi jak Microsoft, Yahoo, Google, Apple, Facebook, Skype, YouTube, AOL, czy PayPal. Dzięki temu agencje rządowe mają dostęp do tych z danych ich klientów, które są przetwarzane w USA i podlegają tamtejszemu prawu. Bitcoin celem hakerów (10/11 kwietnia 2013) Hakerzy dokonali dwóch ataków w celu zdobycia Bitcoinów. Wśród zaatakowanych byli Polacy. Zainteresowanie wirtualną walutą wynika z jej rekordowych notowań 10 kwietnia kurs sięgnął 266 dol., 11 kwietnia spadł do 153 dol. Miesiąc wcześniej wynosił 41 dol. Ataków dokonano przez Skype a. Użytkownicy otrzymywali odnośnik, po kliknięciu któregona komputerach ofiar instalowało się oprogramowanie do emisji bitcoinów dla przestępców Ataki DDoS na serwis aukcyjny Allegro (marzec/kwiecień 2013) Na przełomie marca i kwietnia największy polski serwis aukcyjny Allegro kilkakrotnie zanotował kilkugodzinne nawet przerwy w działaniu. Były one spowodowane atakami Distributed Denial of Service, z dużymi prawdopodobieństwem... kupionymi na cyber-przestępczym czarnym rynku (wynajęcie botnetu kosztuje ok USD za godzinę). Atak udało się powstrzymać dopiero przy wsparciu operatorów telekomunikacyjnych (m.in. Orange Polska). Czerwony Październik atakuje dyplomatów ( ) W styczniu 2013 firma antywirusowa Kaspersky odkryła ślady działania botnetu, rozpowszechnianego za pośrednictwem dedykowanych ataków skierowanych w osoby ze środowisk dyplomatycznych, naukowych, militarnych i finansowych. Złośliwe oprogramowanie funkcjonowało skutecznie przez ponad pięć lat, skupiało się bowiem na wykradaniu dokumentów i wysyłaniu swoim mocodawcom w sposób niewidoczny dla użytkownika. W opinii ekspertów ds. bezpieczeństwa za botnetem może stać broker informacji, odsiewający najciekawsze dane i sprzedający je agencjom wywiadowczym. Protesty przeciw ACTA haktywizm, czy internetowa anarchia? (luty 2012) W drugiej połowie lutego przez Polskę przelała się fala protestów przeciwko ratyfikacji układu ACTA. Ich kluczowym elementem były liczne ataki DDoS (rozproszona odmowa dostępu) na publiczną część internetowej infrastruktury rządowej. TP CERT brał aktywny udział w zapobieganiu atakom, nie wpuszczając do sieci TPNET potwierdzonego ruchu, stanowiącego element ataków.

5 wzrasta ilość incydentów bezpieczeństwa ciekawsze przykłady cd. Chińczycy udają dowódcę NATO (marzec 2012) Koordynowany najprawdopodobniej z Chin atak, oparty na inżynierii społecznej, miał na celu dotarcie do publikowanych na Facebooku danych najważniejszych dowódców NATO. W tym celu atakujący stworzyli kilka fałszywych profili znanego ze społecznościowej aktywności głównodowodzącego Sojuszu w Europie, admirała Jamesa Stavridisa. Następnie wysyłali do osób, będących faktycznymi celami ataków, prośby o dołączenie do znajomych. Jeśli ktoś odruchowo się zgodził, udostępniał szpiegom swoje często prywatne informacje. Wyciek półtora miliona kart kredytowych przez zbyt proste zabezpieczenia (marzec 2012) Firma Global Payments, operator płatności kartami kredytowi, stracił (według różnych źródeł) pełne dane od 1,5 do 10 mln kart kredytowych wydanych przez Visę i Mastercard. Słabym punktem systemu okazała się metoda logowania w przypadku zapomnienia hasła atakujący po prostu odgadli pytanie pomocnicze jednego z administratorów systemu. Po upublicznieniu informacji akcje firmy spadły o 9 procent. Typosquatting na rządowe domeny prowokacja dziennikarska (październik 2011) Dziennikarze Gazety Wyborczej, zarejestrowali kilka domen www o adresach łudząco podobnych do domen polskich instytucji rządowych (przykładowo cbagov.pl zamiast cba.gov.pl). W efekcie kilkadziesiąt , nie zawsze zawierających informacje przeznaczone dla osób postronnych, zamiast do adresatów, trafiło do dziennikarzy. Wyłudzenie haseł od operatora telekomunikacyjnego. (listopad 2012) Przestępca wypatruje w internecie osobę, która coś sprzedaje, i publikuje swój numer telefonu. Dzwoni do niej i informuje, że chętnie dokona zakupu, ale najpierw, by sprawdzić wiarygodność kontrahenta, prosi go o podanie kodu z SMS, który za chwilę otrzyma. Następnie wchodzi na portal samoobsługowy operatora i wybiera opcję "zapomniałem hasła", wpisując numer telefonu atakowanego.

6 bezpieczeństwo w chmurze, bezpieczeństwo w cyberświecie

7 cyberwojna, prawdziwi żołnierze W odpowiedzi na wzrastającą liczbę ataków, co do których istnieje podejrzenie wsparcia ze strony rządów (chińska cyberarmia, robak Stuxnet, itd.) coraz więcej krajów decyduje się na stworzenie oddziałów, zajmujących się cyberwojną w ramach jednostek stricte militarnych. 1 października 2010 roku powołano cyberdowództwo w strukturach 2. Armii Stanów Zjednoczonych. Cyberwojna staje się elementem wojny offline projekt nowej doktryny wojennej USA dopuszcza możliwość konwencjonalnej odpowiedzi na atak sieciowy, który w znaczący sposób zaburzy funkcjonowanie kluczowej infrastruktury lub systemów wojskowych. Departament Obrony USA dopuszcza również wykonanie cyberuderzenia wyprzedzającego, w przypadku uzyskania niezbitych dowodów nadchodzącego ataku.

8 cyber-zagrożenia - przykłady Phishing - Internauta otrzymuje wiadomość, udającą , wysłany przez bank. Z jej treści wynika, iż bank omyłkowo wykonał na jego konto przelew, który musi natychmiast zwrócić, pod rygorem konsekwencji prawnych. Po kliknięciu linku otwiera się strona banku, z osadzonym złośliwym kodem, szukającym podatności w przeglądarce ofiary. Jeśli atakowany wykona przelew, do przestępców trafi także jego login i hasło oraz oczywiście kwota przelewu. Sieci botnet - W efekcie kliknięcia na link z a phishingowego, bądź odwiedzenia strony zawierającej złośliwy kod, na komputerze ofiary zostaje zainstalowane oprogramowanie sieci botnet. Od tego momentu operator botnetu ma pełny dostęp do zasobów i przestrzeni dyskowej zarażonego komputera-zombie. Może m.in. podsłuchiwać transmisję, przechwytywać loginy i hasła, czy używać komputera ofiary do działań przestępczych (np. ataku DDoS) Rozproszona Odmowa Dostępu (DDoS)- w kwietniu br. serwis aukcyjny Allegro oraz czołowy polski e-bank odnotowały wielokrotne przerwy w dostępności serwisów. Przyczyną był atak DDoS, polegający na zasypaniu serwerów obu firm olbrzymią ilością zapytań, powodujących wysycenie ich zasobów i w efekcie niedostępność serwisów. Sprawca ataku, który warunkował jego zakończenie okupem w wirtualnej walucie Bitcoin, równoważnym ok. 50 tys. PLN, kupił atak na czarnym cyber-przestępczym rynku (cena tygodniowego DDoS) to ok. 150 USD. Office of the Comptroller of the Currency (OCC), regulator bankowy działający w ramach amerykańskiego Departamentu Skarbu, ostrzega przed intensyfikacją w 2013 roku ataków Distributed Denial of Service (DDoS) na amerykańskie banki. W opinii OCC celem ataków DDoS, otwarcie zapowiadanych w sieci przez grupy arabskich ekstremistów, ma przede wszystkim być odciągnięcie uwagi jednostek zajmujących się bezpieczeństwem teleinformatycznym, by ułatwić sobie dostanie się do kont klientów atakowanych banków i najzwyklejszą kradzież pieniędzy.

9 cyber-zagrożenia jak przeciwdziałamy Phishing - Ograniczenie dostępu do zidentyfikowanych stron phishingowych w trybie 24/7/365 w czasie maksymalnie 15 minut od otrzymania zgłoszenia. Jeśli strona phishingowa znajduje się w adresacji, zarządzanej przez Orange Polska, następuje stuprocentowa redukcja zagrożenia. W przypadku witryny w adresacji innego operatora, następuje ograniczenie dostępu dla klientów Orange Polska (ok. 40 proc. polskiego internetu). Sieci botnet - Sieć kliencka Orange Polska zabezpieczona jest przed sterowanymi centralnie botnetami za pomocą BGP Blackholingu. Dostęp do znanych adresów centrów kontroli (Command and Control, C&C) botnetów z sieci Orange Polska jest zablokowany. Informacje, dotyczące adresów C&C wymieniane są automatycznie między szeregiem jednostek za pomocą protokołu BGP. PHISHING Chroniona Marka TP+Orange INTERNET Klient- Chroniona Marka

10 cyber-zagrożenia jak przeciwdziałamy Rozproszona Odmowa Dostępu (DDoS)- Rozwiązanie, używane przez Orange Polska do ochrony zasobów własnych oraz klientów zewnętrznych skanuje ruch w trybie ciągłym, pod kątem zdarzeń, noszących znamiona anomalii. W przypadku stwierdzenia ruchu o charakterze ataku DDoS i uruchomienia mitygacji, analizowany ruch trafia do urządzenia TMS, które odfiltrowuje zanieczyszczone pakiety. W efekcie do zaatakowanego systemu trafia wyłącznie czysty ruch i ciągłość działania nie zostaje utracona.

11 Było o wiele przyjemniej, zanim ludzie zaczęli składować wszystkie swoje dane w chmurach Cartoon by New Yorker

12 zagrożenia dla organizacji i instytucji publicznych Ujawnienie informacji Utrata dostępności Nadużycia uprawnień Błędy administracyjne Nieautoryzowane użycie urządzeń Kradzież danych Złośliwe oprogramowanie (wirusy, trojany, ), Inne Wewnętrzne Motywacja Korzyść finansowa, sprzedaż informacji Kompromitacja wizerunku, marki lub reputacji Nieuczciwa konkurencja Rozgłos medialny Szpiegostwo gospodarcze Zniszczenie informacji Niezamierzone błędy i pomyłki Ataki hackerskie Malware, wirusy, trojany Podsłuch Szpiegostwo Niedostępność krytycznych usług Ujawnienie poufnych informacji Phishing Spam Inne Zewnętrzne (Internet)

13 bezpieczeństwo przetwarzania w chmurze

14 zagrożenia na przykładzie sieci usługowej Orange Polska 97% 2% ataki zewnętrzne ataki wewnętrzne Source: Verizon (2012) Source: Verizon (2012)

15 SOC Orange Polska nowa jakość w walce z zagrożeniami rok 2010 uruchomienie działającego w trybie 24/7/365 Centrum Operacji Bezpieczeństwa (Security Operations Center, SOC). wprowadzenie rozwiązania SIEM (Security Incidents Event Management), pozwalającego na sprawniejsze i efektywniejsze wykrywanie naruszeń bezpieczeństwa teleinformatycznego, dzięki korelacji w czasie rzeczywistym zdarzeń, pochodzących z różnorodnych źródeł. efekt z jednej strony wiązał się ze wzrostem liczby wykrytych zdarzeń, jednocześnie wpłynął na redukcję faktycznych incydentów bezpieczeństwa, eliminując w znacznym stopniu fałszywe alarmy (false positives).

16 SOC Orange Polska obsłużone zdarzenia na przestrzeni lat Liczba incydentów, obsłużonych przez CERT Orange Polska / Security Operations Center Maj 2013 Łączna liczba zdarzeń Liczba przeanalizowanych alarmów Liczba incydentów 368

17 Dziękuję 17 17

Raport o stanie bezpieczeostwa cyberprzestrzeni RP w 2010 roku

Raport o stanie bezpieczeostwa cyberprzestrzeni RP w 2010 roku Raport o stanie bezpieczeostwa cyberprzestrzeni RP w 2010 roku Warszawa 2011 CERT.GOV.PL CERT.GOV.PL Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.GOV.PL został powołany w dniu 1 lutego 2008

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE

BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo

CERT Polska RAPORT 2012. Analiza incydentów naruszających bezpieczeństwo teleinformatyczne

CERT Polska RAPORT 2012. Analiza incydentów naruszających bezpieczeństwo teleinformatyczne ISSN 2084-9079 Analiza incydentów naruszających bezpieczeństwo teleinformatyczne Zespół działa w ramach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK 2013 Copyright Raport Wydawca: NASK Adres: ul. Wąwozowa

Bardziej szczegółowo

Raport o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w 2011 roku

Raport o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w 2011 roku Raport o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w 2011 roku Warszawa 2012 CERT.GOV.PL CERT.GOV.PL Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.GOV.PL został powołany w dniu 1 lutego 2008

Bardziej szczegółowo

na temat zagrożeń 2012 r. Druga połowa Protecting the irreplaceable www.f-secure.com

na temat zagrożeń 2012 r. Druga połowa Protecting the irreplaceable www.f-secure.com Raport na temat zagrożeń Druga połowa 2012 r. Protecting the irreplaceable www.f-secure.com Laboratoria F-Secure W laboratoriach F-Secure w Helsinkach w Finlandii i w Kuala Lumpur w Malezji eksperci od

Bardziej szczegółowo

CERT.GOV.PL. Raport o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w roku 2014

CERT.GOV.PL. Raport o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w roku 2014 CERT.GOV.PL Raport o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w roku 2014 Warszawa / marzec 2015 Raport o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w roku 2014 ZESPÓŁ CERT.GOV.PL Rządowy Zespół Reagowania

Bardziej szczegółowo

CIIP. - str. 3. Ataki DDoS. - str. 6. CERT Center: Reagowanie na incydenty w obszarze infrastruktury krytycznej. - str. 9

CIIP. - str. 3. Ataki DDoS. - str. 6. CERT Center: Reagowanie na incydenty w obszarze infrastruktury krytycznej. - str. 9 CIIP Nr 5 lipiec 2013 focus W NUMERZE: GAUSS kolejny przedstawiciel bliskowschodniej cyberinwazji Ataki DDoS CERT Center: Reagowanie na incydenty w obszarze infrastruktury krytycznej Damir Rajnovic o reagowaniu

Bardziej szczegółowo

Kompendium bezpiecznego korzystania z Internetu

Kompendium bezpiecznego korzystania z Internetu 2012 Kompendium bezpiecznego korzystania z Internetu Niniejsze kompendium jest przeznaczone dla osób, które chcą dowiedzieć się jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Dostarcza ono spójnych i rzetelnych

Bardziej szczegółowo

Raport CERT Polska 2011

Raport CERT Polska 2011 Spis treści 3 1 Streszczenie 1.1 Jak czytać ten dokument? 1.2 Najważniejsze obserwacje podsumowujące raport 2 Informacje o zespole CERT Polska 3 Wprowadzenie 4 Statystyka zgłoszeń koordynowanych przez

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE

BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE Styczeń 2012 Luty 2012 Marzec 2012 Kwiecień 2012 Maj 2012 Czerwiec 2012 Lipiec 2012 Sierpień 2012 Wrzesień 2012 Październik 2012 Listopad 2012 Grudzień 2012 RAPORT BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE Sponsorzy

Bardziej szczegółowo

RAPORT NAJWIĘKSZE ZAGROŻENIA DLA BEZPIECZEŃSTWA W INTERNECIE W ROKU 2014 GŁOS POLSKICH EKSPERTÓW

RAPORT NAJWIĘKSZE ZAGROŻENIA DLA BEZPIECZEŃSTWA W INTERNECIE W ROKU 2014 GŁOS POLSKICH EKSPERTÓW NAJWIĘKSZE ZAGROŻENIA DLA BEZPIECZEŃSTWA W INTERNECIE W ROKU 2014 GŁOS POLSKICH EKSPERTÓW RAPORT 1 Spis Treści Wstęp...3 Metodologia...4 Przegląd najważniejszych wydarzeń 2013 roku...5 Najwieksze zagrożenia

Bardziej szczegółowo

Ana li za in cy den tów na ru sza ją cych bez pie czeń stwo te le in for ma tycz ne zgła sza nych do ze społu CERT Pol ska w roku 2008

Ana li za in cy den tów na ru sza ją cych bez pie czeń stwo te le in for ma tycz ne zgła sza nych do ze społu CERT Pol ska w roku 2008 Ra port2008 Ana li za in cy den tów na ru sza ją cych bez pie czeń stwo te le in for ma tycz ne zgła sza nych do ze społu CERT Pol ska w roku 2008 1100010100011001000110111101011 Zawiera raport z systemu

Bardziej szczegółowo

Wiele trudności w walce z botnetami wynika z braku znajomości odpowiedzi na następujące pytania:

Wiele trudności w walce z botnetami wynika z braku znajomości odpowiedzi na następujące pytania: Anatomia Botnetu Jednym z głównych wyzwań w zapewnieniu bezpiecznego dostępu do Internetu jest dzisiaj obrona przed globalną plagą botnetów. Ich twórcy i stojące za nimi często całe organizacje przestępcze,

Bardziej szczegółowo

Raport kwartalny CERT.GOV.PL. lipiec wrzesień 2011

Raport kwartalny CERT.GOV.PL. lipiec wrzesień 2011 Raport kwartalny CERT.GOV.PL lipiec wrzesień 2011 1. Informacje dotyczące zespołu CERT.GOV.PL... 2 2. Statystyki systemu ARAKIS-GOV... 3 3. Statystyki incydentów... 5 4. Istotne podatności, zagrożenia

Bardziej szczegółowo

Spis treści. O naturze bezpieczeństwa, czyli jak opanować niepewność. Strategie bezpieczeństwa w IT. Uwaga na BYOD!

Spis treści. O naturze bezpieczeństwa, czyli jak opanować niepewność. Strategie bezpieczeństwa w IT. Uwaga na BYOD! Bezpieczeństwo IT 1 Spis treści O naturze bezpieczeństwa, czyli jak opanować niepewność Sebastian Pikur, Infovide-Matrix SA Strategie bezpieczeństwa w IT Krzysztof Labiak, itelligence Uwaga na BYOD! Krzysztof

Bardziej szczegółowo

Realne zagrożenia wirtualnego świata cyberprzestrzeń

Realne zagrożenia wirtualnego świata cyberprzestrzeń Czy inwestować w umiejęteności informatyczne pracowników? Realne zagrożenia wirtualnego świata cyberprzestrzeń Karol Wasilewski 1 a przedsiębiorcy Wstęp Wirtualna rzeczywistość rodzi coraz więcej realnych

Bardziej szczegółowo

Kwiecień 2013. Cyberodporność w świecie ewoluujących zagrożeń Nowe drogi w bezpieczeństwie informacji

Kwiecień 2013. Cyberodporność w świecie ewoluujących zagrożeń Nowe drogi w bezpieczeństwie informacji Kwiecień 2013 Cyberodporność w świecie ewoluujących zagrożeń Nowe drogi w bezpieczeństwie informacji Obserwując skalę oraz tempo zmian cyberzagrożeń można założyć, że każda organizacja została lub zostanie

Bardziej szczegółowo

Lub: MALWARE (Mal-Ware) WIRUSY, Phishing, ROBAKI I INNE KONIE TROJAŃSKIE. Luty 2011

Lub: MALWARE (Mal-Ware) WIRUSY, Phishing, ROBAKI I INNE KONIE TROJAŃSKIE. Luty 2011 Lub: MALWARE (Mal-Ware) WIRUSY, Phishing, ROBAKI I INNE KONIE TROJAŃSKIE 1 Luty 2011 Wirus komputerowy Nazwa wirus powstała prawdopodobnie w 1984 roku i pochodzi bezpośrednio od biologicznego protoplasty,

Bardziej szczegółowo

Raport kwartalny CERT.GOV.PL lipiec wrzesień 2010

Raport kwartalny CERT.GOV.PL lipiec wrzesień 2010 Raport kwartalny CERT.GOV.PL lipiec wrzesień 2010 1. Informacje dotyczące zespołu CERT.GOV.PL... 2 2. Statystyki systemu ARAKIS-GOV... 3 3. Statystyki incydentów... 5 4. Istotne podatności, zagrożenia

Bardziej szczegółowo

Dzisiejsza działalność cyberprzestępcza jest lustrzanym odbiciem legalnych procesów biznesowych

Dzisiejsza działalność cyberprzestępcza jest lustrzanym odbiciem legalnych procesów biznesowych FORTINET 2013 CYBERCRIME REPORT : Cybercriminals Today Mirror Legitimate Business Processes Raport firmy Fortinet na temat cyberprzestępczości w 2013 roku Dzisiejsza działalność cyberprzestępcza jest lustrzanym

Bardziej szczegółowo

BIULETYN INFORMACYJNY

BIULETYN INFORMACYJNY BIULETYN INFORMACYJNY Zabezpieczenia następnej generacji dla sieci firmowych W ciągu ostatnich paru lat, od momentu przedstawienia przez Gartnera koncepcji next-generation firewall, wielu dostawców z branży

Bardziej szczegółowo

CERT.GOV.PL CERT.GOV.PL

CERT.GOV.PL CERT.GOV.PL Raport kwartalny kwiecień czerwiec 2012 1 S t r o n a Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe został powołany w dniu 1 lutego 2008 roku. Podstawowym zadaniem zespołu jest zapewnianie i rozwijanie

Bardziej szczegółowo

Zagrożeń. Druga połowa 2013. Chronimy to, co dla Ciebie ważne www.f-secure.com

Zagrożeń. Druga połowa 2013. Chronimy to, co dla Ciebie ważne www.f-secure.com Raport Zagrożeń Druga połowa 2013 Chronimy to, co dla Ciebie ważne www.f-secure.com Ochrona przez całą dobę Pracę Response Labs wspierają automatyczne systemy, które śledzą zagrożenia w czasie rzeczywistym,

Bardziej szczegółowo

Metody zapewniania bezpieczeństwa systemów operacyjnych

Metody zapewniania bezpieczeństwa systemów operacyjnych POLITECHNIKA GDAŃSKA Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Michał Wróbel Metody zapewniania bezpieczeństwa systemów operacyjnych Rozprawa doktorska Promotor: dr hab. inż. Jerzy Kaczmarek Wydział

Bardziej szczegółowo

SYMANTEC ENTERPIRSE SECURITY. Tendencje w okresie lipiec-grudzień 2004 r. Wydanie VII, marzec 2005 r.

SYMANTEC ENTERPIRSE SECURITY. Tendencje w okresie lipiec-grudzień 2004 r. Wydanie VII, marzec 2005 r. SYMANTEC ENTERPIRSE SECURITY Raport firmy Symantec na temat bezpieczeństwa w Internecie Tendencje w okresie lipiec-grudzień 2004 r. Wydanie VII, marzec 2005 r. Dean Turner Redaktor Prowadzący dział Symantec

Bardziej szczegółowo

OCHRONA INFORMATYCZNA DANYCH PHISHING I KRADZIEŻ TOŻSAMOŚCI

OCHRONA INFORMATYCZNA DANYCH PHISHING I KRADZIEŻ TOŻSAMOŚCI OCHRONA INFORMATYCZNA DANYCH PHISHING I KRADZIEŻ TOŻSAMOŚCI Wraz ze wzrostem znaczenia informacji we współczesnym świecie oraz z rozwojem technik przetwarzania tych informacji istotnym zagadnieniem w dzisiejszym

Bardziej szczegółowo

ATAK. Kierownik produkcji: Andrzej Kuca andrzej.kuca@software.com.pl

ATAK. Kierownik produkcji: Andrzej Kuca andrzej.kuca@software.com.pl 1/2011 (68) DRODZY CZYTELNICY Wraz z noworocznymi życzeniami trafia do Was najnowszy numer Hakin9. Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie w nim coś interesującego dla siebie. Zaglądając do środka będziecie

Bardziej szczegółowo

TREND MICRO W orr y -F ree B usine ss S Worry-FreeTM ec urit Business Security y S tandar Standard Edition i Advanced Edition

TREND MICRO W orr y -F ree B usine ss S Worry-FreeTM ec urit Business Security y S tandar Standard Edition i Advanced Edition TM TREND MICRO TM Worry-Free Business Security Standard Edition 7 Administrator s Guide TREND MICRO INCORPORATED 10101 North De Anza Blvd. Cupertino, CA., 95014, USA Tel:+1(408)257-1500/1-800 228-5651

Bardziej szczegółowo

Nie kupuj autobusu...

Nie kupuj autobusu... Nie kupuj autobusu......gdy wystarczy Ci po prostu bilet Artur Barankiewicz, Andrzej Karpiński Warszawa, 24 kwietnia 2013 Święty Graal czyli co chcemy osiągnąć? Czy to oznacza że jest beznadziejnie? 2

Bardziej szczegółowo

ISSN 1509-3603 NR 3/2007. Konferencja ISSE/SECURE 2007. Anonimowość w sieci Klienckie honeypoty

ISSN 1509-3603 NR 3/2007. Konferencja ISSE/SECURE 2007. Anonimowość w sieci Klienckie honeypoty ISSN 1509-3603 NR 3/2007 Konferencja ISSE/SECURE 2007 Anonimowość w sieci Klienckie honeypoty O D R E D A K T O R A Stara Biblioteka UW: miejsce konferencji ISSE/SECURE 2007 W tym roku, dzięki współpracy

Bardziej szczegółowo