PODSTAWY INTERNETU. Patrycjusz Różański

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "PODSTAWY INTERNETU. Patrycjusz Różański"

Transkrypt

1 PODSTAWY INTERNETU Patrycjusz Różański

2 AGENDA Zasady obsługi przeglądarki internetowej Do czego służy internet Wyszukiwanie danych w Internecie Popularne serwisy internetowe Komunikatory internetowe gadu-gadu, skype. Co to jest wirus i inne zagrożenia płynące z internetu i jak się chronić przed nimi chronić? Zasady korzystania z oprogramowania antywirusowego posiadanego przez beneficjentów (skanowanie, aktualizacja, ochrona rodzicielska) E komunikacja z urzędem deklaracje pit wnioski do urzędu Podsumowanie

3 AGENDA ZASADY OBSŁUGI PRZEGLĄDARKI INTERNETOWEJ

4 Internet Explorer flagowy produkt Microsoftu - giganta w świecie oprogramowania.

5 Nie można obecnie wyświetlić tego obrazu. Konkurencją dla Internet Explorera są darmowe przeglądarki internetowe: Firefox Jedna z najszybszych, najwygodniejszych i najbezpieczniejszych obecnie dostępnych przeglądarek internetowych. Opera Posiada unikalne funkcje, gwarantuje szybkość. Google Chrome Przeglądarka łącząca w sobie zalety prostego projektu i zaawansowanej technologii, zapewnia użytkownikom szybsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze korzystanie z sieci.

6 Odszukaj na pulpicie ikonę Internet. Najedź na nią kursorem myszy i dwukrotnie kliknij lewym przyciskiem myszy. Po chwili uruchomi się program i otworzy okno przeglądarki Internet Explorer. Wyświetli się strona główna.

7

8 Struktura strony www Obecnie www jest to najpopularniejsza usługa udostępniana w internecie. Umożliwia dostęp do ogromnej liczby dokumentów gromadzonych na różnych serwerach (komputerach) podłączonych do sieci, bez względu na to, gdzie się znajdują. Dokumenty udostępniane w ten sposób noszą nazwę stron www (lub HTML), a komputery, które je udostępniają - serwerów www. Na stronie www znajdują się odnośniki do innych stron www, zwane linkami. Są one wyróżnione na stronie www kolorem i podkreśleniem. Czasami występują w innej postaci, np. obrazka. Po najechaniu na link kursorem myszy, kursor zawsze zmienia się w tzw. łapkę. Po kliknięciu myszą linka, przeglądarka łączy się z serwerem wskazanym w odsyłaczu i po chwili na ekranie pojawia się nowa strona www.

9 ADRES INTERNETOWY Adres internetowy stron www składa się z przedrostka (nie trzeba go dodawać wpisując adres do przeglądarki), nazwy serwera (nazwy komputera, na którym znajduje się żądana przez nas strona), po znaku / (ukośnik) znajduje się tzw. ścieżka, a na samym końcu nazwa żądanego dokumentu (w szczególności strony www, czyli strony internetowej). W zależności od przypadku adres może się składać z wszystkich tych elementów lub zawierać tylko nazwę serwera - wszystkie pośrednie kombinacje są możliwe.

10 Nie można obecnie wyświetlić tego obrazu. Wpisywanie adresu Naprowadź kursor myszki na aktualnie wyświetlany adres w pasku adresu. Kliknij. Przyciśnij znajdujący się na klawiaturze klawisz Backspace. Wpisz nowy adres. Gdy naciśniesz przycisk Enter, przeglądarka załaduje żądaną stronę internetową.

11 ULUBIONE STRONY Żeby dodać aktualnie wyświetlaną stronę do Ulubionych, kliknij na Dodaj. Nazwa wyświetlanej w przeglądarce strony pojawi się jako nowy element listy Ulubionych. Od tej chwili aktualnie wyświetlaną stronę będziesz mógł później otworzyć poprzez kliknięcie na odpowiednią pozycję na liście Ulubionych. Aby usunąć adres z listy Ulubionych, naprowadź kursor myszy na dany adres. Kliknij prawym przyciskiem myszy i przesuń kursor na Usuń.

12 Pasek statusu Pasek statusu pokazuje stan ładowania strony, a w momencie najechania kursorem myszy na łącze pojawia się tam adres tego łącza.

13 AGENDA DO CZEGO SŁUŻY INTERNET

14 Czym jest internet? Internet to ogólnoświatowa sieć komputerowa złożona z wielu połączonych ze sobą komputerów. Duża światowa sieć komputerowa, łącząca ze sobą wiele mniejszych sieci i indywidualnych użytkowników, umożliwiająca komunikację i wymianę danych Wymiana informacji poprzez tekst, grafikę, formy audiowizualne, dostępne potencjalnie dla każdego posiadacza komputera

15 Zasady komunikacji Protokół TCP - Transmission Command Protocol Protokół Kontroli Transmisji Protokół IP Internet Protocol Protokół Internetu Razem TCP/IP

16 Funkcje protokołów TCP dzieli i składa informacje na pakiety IP szuka najlepszej drogi i przesyła informacje. Pomiędzy sieciami połączonymi w Internecie IP gateways (bramki IP), przesyłające informacje miedzy segmentami sieci

17 Do czego możesz wykorzystać internet? przeglądania stron internetowych; korzystania z darmowych skrzynek poczty elektronicznej; uczestniczenia w dyskusjach internetowych; komunikowania się za pośrednictwem komunikatorów internetowych; rozmawiania poprzez telefonię internetową; słuchania radia internetowego; oglądania telewizji internetowej; organizowania telekonferencji; robienia zakupów w sklepach internetowych; korzystania z bankowości elektronicznej; korzystania z gier.

18 W Internecie znajdziesz strony, które będziesz mógł wykorzystać do: pozyskania wiedzy na temat działalności organizacji pozarządowych; poznania dobrych praktyk; dowiedzenia się, w jaki sposób pozyskać fundusze na prowadzoną działalność; nawiązania współpracy z innymi liderami, organizacjami czy działaczami lokalnymi.

19

20 Nie można obecnie wyświetlić tego obrazu. Aby dotrzeć do informacji, która Cię interesuje, musisz znać jej adres. Jeśli tego adresu nie znasz, wtedy musisz skorzystać z wyszukiwarek sieciowych. Wyszukiwarki pomocne przy poruszaniu się po zasobach Internetu: Google.pl - najpopularniejsza wyszukiwarka sieciowa

21 Bing wyszukiwarka Microsoft

22 Ceneo.pl - serwis porównujący ceny produktów Skapiec.pl - serwis porównujący ceny produktów

23 Wikipedia.org - encyklopedia sieciowa (edycja polska)

24 Jak skutecznie skorzystasz z wyszukiwarek sieciowych? Wielu internautów poszukując informacji, wpisuje tylko jedno słowo kluczowe. Tymczasem w wyszukiwarkach warto stosować całe kombinacje słów, aby ograniczyć w ten sposób pole poszukiwań. Jeśli szukasz informacji o konkretnej osobie, znanej Ci z imienia i nazwiska, np. o Janie Kowalskim, zapisz to imię i nazwisko w cudzysłowie: Jan Kowalski. W ten sposób wyszukiwarce zadasz polecenie odnalezienia dokumentów zawierających dokładnie fragment objęty cudzysłowem. Wyszukiwarki umożliwią Ci również określenie tego, czego nie chcesz odnaleźć w internecie. W tym celu użyj operatora wykluczenia, czyli minusa -, np. literatura-proza. Wykluczenia można stosować również względem fraz, np. opera-filharmonia-śpiew.

25 Nie można obecnie wyświetlić tego obrazu. Wyszukiwanie grafiki Niektóre wyszukiwarki sieciowe umożliwią Ci wyszukanie nie tylko stron WWW, ale także grafik. Aby wyszukać w sieci grafikę przedstawiającą np. morze, otwórz stronę główną wyszukiwarki Google. W lewym górnym rogu strony kliknij napis Grafika. Do wyszukiwarki wpisz hasło morze. Kliknij przycisk Szukaj obrazó lub na klawiaturze naciśnij klawisz Enter.

26

27 Nie można obecnie wyświetlić tego obrazu. Serwisy Informacyjne

28 Serwisy motoryzacyjne

29 Serwisy sportowe

30 Serwisy aukcyjne

31 Serwisy społecznościowe Nie można obecnie wyświetlić tego obrazu.

32

33 Nie można obecnie wyświetlić tego obrazu. Najpopularniejszy Polski komunikator Gadu-Gadu to pierwszy polski program, który umożliwia bezpłatną bezpośrednią komunikację w Internecie. Własny numer GG posiada już kilka milionów osób. Gadu-Gadu służy nie tylko do zabawy i poznawania osób, ale również pracy oraz nauki.

34 Aby zainstalować w swoim komputerze Gadu-Gadu, musisz pobrać wersję instalacyjną oprogramowania. W polu Adres przeglądarki internetowej wpisz: i naciśnij klawisz Enter. Na stronie Gadu-Gadu kliknij przycisk Pobierz. W oknie Pobieranie pliku kliknij przycisk Zapisz. W oknie Zapisywanie jako wskaż folder

35 W oknie Pobieranie pliku kliknij przycisk Zapisz. W oknie Zapisywanie jako wskaż folder w którym plik ma zostać zapisany. Kliknij przycisk Zapisz. Aby rozpocząć instalację programu, kliknij przycisk Uruchom. Klikając przycisk Zgadzam się, zaakceptujesz umowę i przejdziesz do kolejnego okna instalatora. W oknie Instalacja Gadu-Gadu kliknij przycisk Instaluj.

36 Nie można obecnie wyświetlić tego obrazu. Jeśli nie masz jeszcze swojego numeru Gadu-Gadu, kliknij Chcę założyć nowe konto GG. Wypełnij pole Nazwa profilu, Hasło GG. Powtórz je w polu Powtórz hasło GG. Wypełnij pole . W polu tekstowym przepisz wyświetlony kod. Kliknij przycisk Rejestruj. A teraz już w pełni możesz korzystać z Twojego Gadu-Gadu.

37 Aby porozmawiać z osobą znajdującą się na Twojej liście kontaktów Gadu-Gadu, musisz dwukrotnie kliknąć nazwę tej osoby. W górnej części okna widoczna będzie prowadzona przez Ciebie rozmowa. Dolna część przeznaczona jest na wpisywanie treści rozmowy.

38 Aby dodać nowy kontakt do listy Twoich znajomych, w oknie Gadu-Gadu kliknij przycisk Dodaj. W oknie Edycja kontaktu wpisz dane dotyczące dodawanej osoby - imię (i nazwisko) oraz numer gadu-gadu. Kliknij przycisk OK. Wówczas w oknie Gadu- Gadu pojawi się ikonka reprezentująca dodaną osobę.

39 Jeśli nie znasz numeru osoby, z którą chcesz rozmawiać, możesz wyszukać ją w katalogu użytkowników Gadu-Gadu. W tym celu wystarczy kliknąć przycisk Szukaj i podać wymagane informacje.

40 Jeśli wśród osób, z którymi komunikujesz się za pośrednictwem Gadu-Gadu, jest osoba, z którą chcesz zakończyć znajomość, wystarczy w oknie Gadu-Gadu kliknąć prawym przyciskiem myszy niepożądany kontakt i z menu kontekstowego wybrać polecenie Zablokuj. Teraz wystarczy tylko potwierdzić chęć zablokowania kontaktu i znajomość zostanie zakończona. Uwaga! Jeśli chcesz, aby ikona Gadu-Gadu pojawiła się na pulpicie, zaznacz odpowiednie pole wyboru.

41 Skype to darmowy komunikator służący przede wszystkim do rozmów głosowych. Nie można obecnie wyświetlić tego obrazu.

42 Nie można obecnie wyświetlić tego obrazu. Aby zainstalować Onet-Skype, wejdź na stronę serwisu Onet.pl. Kliknij ikonę Skype. Na stronie kliknij łącze Pobierz Skype a dla pulpitu Windows. W oknie Pobieranie pliku kliknij znajdujący się w nim przycisk Zapisz. W oknie Zapisywanie jako wskaż folder, w którym ma zostać umieszczony plik instalacyjny. Po wyświetleniu okna Pobieranie ukończone, kliknij przycisk Uruchom. Dokonaj akceptacji Umowy licencyjnej z użytkownikiem i kliknij przycisk Instaluj. W oknie końcowym kliknij przycisk Uruchom Skype. Podaj swoje dane, a następnie kliknij przycisk Zaloguj się

43 Tworzenie nowego konta Skype Akceptacja licencji i instalacja

44 Nie można obecnie wyświetlić tego obrazu. Okno logowania komunikatora Skype

45 Aby dodać kontakty, na zakładce Kontakty kliknij przycisk Dodaj kontakt. Jeśli Twój potencjalny rozmówca zaakceptuje prośbę o autoryzację, kontakt pojawi się w oknie Skype. Żeby rozpocząć rozmowę poprzez Skype, kliknij zieloną ikonkę symbolizującą podniesioną słuchawkę. Jeśli chcesz zakończyć rozmowę, kliknij czerwoną ikonkę odłożonej słuchawki.

46

47 WIRUSY Wirusy to program, który przyłącza się do innych programów i jest wraz z nimi przenoszony pomiędzy komputerami. W taki sposób rozprzestrzenia się, infekując nowe programy.

48 WIRUSY MOGĄ BYĆ PRZENOSZONE piracki program plik dołączony do poczty elektronicznej plik przeniesiony z innego komputera za pośrednictwem dyskietki lub płyty WIRUSY MOGĄ POWODOWAĆ wyświetlanie na ekranie niegroźnych komunikatów zmieniać lub uszkadzać dane zakłócać komunikację przechwytywać informacje spowalniać pracę systemu zmieniać ustawienia komputera zniszczenie danych i unieruchomieniu komputera

49 INNE ZAGROŻENIA BAD WARE - to oprogramowanie mogące wyrządzić szkody swoim użytkownikom. Oprogramowanie takie składa się z kilku podgrup szkodników, które możemy podzielić na: wirusy, konie trojańskie, robaki-worms, króliki, makrowirusy. KOŃ TROJAŃSKI - jest kodem ukrytym w programie mogącym realizować także inne funkcje niż te, O których wie użytkownik, np. umożliwienie łączności z serwerem swego twórcy, lub przechwycenie haseł czy znaków wprowadzanych z klawiatury. Do grupy tej zaliczamy też miny (do których należą bomby czasowe i bomby logiczne) oraz tzw. tylne wejścia.

50 JAK SIĘ CHRONIĆ Ochrona przed wirusami: zaopatrzyć się w program antywirusowy, który na bieżąco śledzi pracę systemu i programów w celu zapobiegania infekcji. Oraz za pomocą którego sami możemy sprawdzić programy i dane na dysku lub dane na dyskietkach, płytach lub pendrive i jeśli znajdzie wirusy, stara się je zniszczyć. częsta aktualizacja programu antywirusowy poprzez pobieranie nowej bazy wirusów. Gdy wirus zarazi nasz komputer: użyć programu antywirusowego sprawdzić co to za wirus przeczytać co robi dany wirus, i jak go usunąć, dowiemy się o tym na stronie producenta oprogramowania antywirusowego

51 ZAPORA FIREWALL lwirusy, robaki i konie trojańskie są niebezpieczne. można ograniczyć, instalując zaporę Firewall. Na szczęście ryzyko infekcji Zapora Firewall sprawdza informacje przychodzące z Internetu i wychodzące lz komputera. Rozpoznaje i ignoruje informacje przychodzące z niebezpiecznych lokalizacji lub wyglądające podejrzanie.

52 ZAPORA FIREWALL Ochrona przed robakami : nie otwierać listów, które przyszły od nieznanych nadawców nie otwierać załączników, które są programami wykonywalnymi z ostrożnością podchodzić do listów, przysłanych nam przez znajomych Aktualizować system operacyjny, ma to na celu usunięcie istniejących i znanych dziur w systemie operacyjnym.

53

54 F-SECURE CLIENT SECURITY Ochrona przed wirusami i szpiegami Osłona internetowa Kontrola aplikacji Możliwość blokowania napędów wymiennych Moduł ten zapewnia możliwość kontroli aplikacji upoważnionych do dostępu do internetu Skanowanie poczty Skanowanie ruchu w sieci Web Moduł analizy heurystycznej Deepguard Ochrona przeglądania Obejmuje też funkcję Exploit Shield, która blokuje ataki wymierzone w luki w zabezpieczeniach przeglądarki. Luki powstają w wyniku braku aktualizacji za pomocą najnowszych "łat" lub poprawek udostępnionych przez producenta Możliwość podłączenia do konsoli zarządzającej Police Manager

55

56

57 CO TO JEST EPUAP Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (epuap) to system informatyczny, dzięki któremu obywatele mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem internetu, natomiast przedstawiciele podmiotów publicznych bezpłatnie udostępniać swoje usług w postaci elektronicznej. Ideą przyświecającą budowie epuap było stworzenie jednego, łatwo dostępnego i bezpiecznego elektronicznego kanału udostępniania usług publicznych; tak powstał portal Portal zapewnia sprawną komunikację pomiędzy: Obywatelami a administracją Przedsiębiorcami a administracją Instytucjami administracji publicznej EPUAP DLA OBYWATELI Obywatele, poszukując usługi, którą chcieliby zrealizować za pośrednictwem portalu korzystają z Katalogu Usług. Jest to narzędzie standaryzujące sposób prezentowania i opisywania usług administracji publicznej. Jego celem jest utrzymywanie spójnej listy usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną oraz ich efektywne wyszukiwanie, nawigowanie, wertowanie i filtrowanie.

58 Profil zaufany bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości w elektronicznych kontaktach z administracją. Aby uzyskać profil zaufany należy: Sposób dla wszystkich obywateli: zalogować się na platformie epuap (wymagane posiadanie konta na epuap), wypełnić wniosek o założenie profilu, udać się do punktu potwierdzającego profil celem potwierdzenia tożsamości. Profil zaufany działa jak odręczny podpis i jest odpowiednikiem bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym. Obywatel loguje się na wybiera usługę, którą chce zrealizować, wypełnia wniosek, podpisuje go profilem zaufanym, a następnie wniosek wysyła do urzędu. Mogą pojawić się szczególne przypadki usług, dla których prawo wymaga stosowania bezpiecznego podpisu weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym, z różnych względów np. technicznych, bezpieczeństwa, czy też stosowanych standardów.

59

60 Podsumowanie Narzędzia do przeglądania Internetu Umiejętność poruszania się po Internecie Wyszukiwanie danych Świadomość zagrożeń Możliwość składania wniosków on-line

PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA I KORZYSTANIA Z INTERNETU

PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA I KORZYSTANIA Z INTERNETU PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA I KORZYSTANIA Z INTERNETU Podręcznik z ćwiczeniami dla ucznia FUNDACJA WSPOMAGANIA WSI Warszawa 2009 Wydawca: Fundacja Wspomagania Wsi Opracowanie: Dorota Pronobis Koncepcja

Bardziej szczegółowo

KOMPENDIUM SZKOLEŃ REALIZOWANYCH PRZEZ STOWARZYSZENIE LGD RAZEM DLA RADOMKI w ramach projektu: MultiCEL. Multimedialne Centrum Edukacji Lokalnej

KOMPENDIUM SZKOLEŃ REALIZOWANYCH PRZEZ STOWARZYSZENIE LGD RAZEM DLA RADOMKI w ramach projektu: MultiCEL. Multimedialne Centrum Edukacji Lokalnej KOMPENDIUM SZKOLEŃ REALIZOWANYCH PRZEZ STOWARZYSZENIE LGD RAZEM DLA RADOMKI w ramach projektu: MultiCEL Multimedialne Centrum Edukacji Lokalnej Multimedialne Centrum Edukacji Lokalnej MultiCEL Multimedialne

Bardziej szczegółowo

Usługi w sieciach informatycznych Moduł 7

Usługi w sieciach informatycznych Moduł 7 Usługi w sieciach informatycznych Moduł 7 Rozdział I - Internet 1. Podstawowe wiadomości o sieciach komputerowych i Internecie Różnice między WWW a URL Poznanie pojęć typu TCP/IP, domena, hipertekst, http,

Bardziej szczegółowo

Podręcznik Użytkownika aplikacji iplus manager 2.1

Podręcznik Użytkownika aplikacji iplus manager 2.1 Podręcznik Użytkownika aplikacji iplus manager 2.1 iplus wita w świecie mobilnego internetu! iplus to najlepszy mobilny dostęp do internetu z dowolnego miejsca. Łącz się z siecią zawsze, kiedy potrzebujesz

Bardziej szczegółowo

Rozdział 1: Instalacja...5

Rozdział 1: Instalacja...5 F-Secure Internet Security 2014 F-Secure Internet Security 2014 Spis treści 2 Spis treści Rozdział 1: Instalacja...5 1.1 Przed pierwszą instalacją...6 1.2 Instalowanie produktu po raz pierwszy...7 1.3

Bardziej szczegółowo

Office 365 - Przewodnik Użytkownika Usługa Office 365 dla instytucji edukacyjnych

Office 365 - Przewodnik Użytkownika Usługa Office 365 dla instytucji edukacyjnych Office 365 - Przewodnik Użytkownika Usługa Office 365 dla instytucji edukacyjnych Wersja 1.0 Data publikacji: Listopad 2014 Najnowsze informacje są dostępne pod adresem http://office.microsoft.com/pl-pl/academic/

Bardziej szczegółowo

CZŁOWIEK, KOMPUTER I INTERNET W CYFROWYM ŚWIECIE

CZŁOWIEK, KOMPUTER I INTERNET W CYFROWYM ŚWIECIE CZŁOWIEK, KOMPUTER I INTERNET W CYFROWYM ŚWIECIE Człowiek, komputer i Internet Jak połączyć się z Internetem? Przeglądarka Mozilla Firefox. Jak zapytać, aby znaleźć? Serwery www Jak publikować w sieci?

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika wersja 8.00

Podręcznik użytkownika wersja 8.00 wersja 8.00 Antivirus Antispam Intrusion Guard Personal Firewall Parental Control Privacy Tools Ograniczona gwarancja Norman gwarantuje, że załączona płyta CD-ROM lub DVD oraz dokumentacja nie zawierają

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej

Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej e-mail: online@eurobank.pl pomoc telefoniczna: 19 000 1 Spis treści: INFORMACJE PODSTAWOWE... 3 Bankowość Internetowa... 3 Bankowość Telefoniczna... 9 KONFIGURACJA

Bardziej szczegółowo

Po prostu Windows XP PL. Service Pack 2

Po prostu Windows XP PL. Service Pack 2 IDZ DO PRZYK ADOWY ROZDZIA KATALOG KSI EK ZAMÓW DRUKOWANY KATALOG Wydawnictwo Helion ul. Chopina 6 44-100 Gliwice tel. (32)230-98-63 e-mail: helion@helion.pl TWÓJ KOSZYK CENNIK I INFORMACJE ZAMÓW INFORMACJE

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej

Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej e-mail: online@eurobank.pl pomoc telefoniczna: 801 700 100 1 Spis treści: eurobank online... 4 Aktywacja usługi... 7 Serwis telefoniczny... 8 Aktywacja usługi...

Bardziej szczegółowo

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 Podręcznik użytkownika (dotyczy programu w wersji 8.0 lub nowszej) Microsoft Windows 8.1 / 8 / 7 / Vista / XP / Home Server 2003 / Home Server 2011 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą

Bardziej szczegółowo

INTERNET JAKO ŹRÓDŁO INFORMACJI. Program kursu dla nauczycieli

INTERNET JAKO ŹRÓDŁO INFORMACJI. Program kursu dla nauczycieli 1 INTERNET JAKO ŹRÓDŁO INFORMACJI. Program kursu dla nauczycieli Ewa Patkowska i Elżbieta Kortkowicz-Białowąs, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu Opublikowano 15.06.2005 WSTĘP Jednym z ważniejszych

Bardziej szczegółowo

profil organizacji np.: com oznacza firmę; edu placówkę oświatową; gov instytucję rządową; org organizację itp. www.wmbp.edu.pl

profil organizacji np.: com oznacza firmę; edu placówkę oświatową; gov instytucję rządową; org organizację itp. www.wmbp.edu.pl Pierwsze kroki w świecie Internetu Cz. 1. Budowa i najważniejsze funkcje przeglądarki Internet to globalna sieć, łącząca miliony komputerów na całym świecie. Umożliwia, m.in.: korzystanie ze zgromadzonej

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Wersja 2.9.0

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Wersja 2.9.0 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA Wersja 2.9.0 ZAWARTOŚĆ 1. ibard24 backup online... 5 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6 2.1. Rejestracja nowego konta... 6 2.1. Instalacja programu... 8 2.1.1. Jak pobrać

Bardziej szczegółowo

ESET ENDPOINT SECURITY

ESET ENDPOINT SECURITY ESET ENDPOINT SECURITY Podręcznik użytkownika Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / Home Server / 2003 / 2008 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą wersję tego dokumentu ESET ENDPOINT SECURITY Copyright

Bardziej szczegółowo

Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu. Piotr Kopciał

Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu. Piotr Kopciał Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu Piotr Kopciał Praktyka Internetu Rodzaj zajęć: Wszechnica Informatyczna Tytuł: Praktyka Internetu Autor: mgr inż.

Bardziej szczegółowo

ESET FILESECURITY DLA MICROSOFT WINDOWS SERVER. Instrukcj a instalacj i i podręcznik użytkownika

ESET FILESECURITY DLA MICROSOFT WINDOWS SERVER. Instrukcj a instalacj i i podręcznik użytkownika ESET FILESECURITY DLA MICROSOFT WINDOWS SERVER Instrukcj a instalacj i i podręcznik użytkownika Microsoft Windows Server 2003 / 2003 R2 / 2008 / 2008 R2 / 2012 / 2012 R2 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA PROGRAMU EUROFIRMA OKO SZEFA PRO

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA PROGRAMU EUROFIRMA OKO SZEFA PRO PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA PROGRAMU EUROFIRMA OKO SZEFA PRO 1 Funkcje programu: 1. Spis funkcji 2. Menu programu 3. Edycja listy połączeń 4. Ustawianie opcji programu 5. Podgląd w osobnym oknie 6. Miniatury

Bardziej szczegółowo

AVG Anti-Virus 2012. Podręcznik użytkownika. Wersja dokumentu 2012.20 (3/29/2012)

AVG Anti-Virus 2012. Podręcznik użytkownika. Wersja dokumentu 2012.20 (3/29/2012) AVG Anti-Virus 2012 Podręcznik użytkownika Wersja dokumentu 2012.20 (3/29/2012) Copyright AVG Technologies CZ, s.r.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie pozostałe znaki towarowe są własnością ich właścicieli.

Bardziej szczegółowo

G Data Security 2015. Podręcznik użytkownika

G Data Security 2015. Podręcznik użytkownika G Data Security 2015 Podręcznik użytkownika Wszystkie prawa zastrzeżone. Oprogramowanie oraz pisemny materiał informacyjny chronione są prawami autorskimi. Dozwolone jest wykonanie jednej kopii bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo

avast! antivirus Professional Edition wersji 4.8 Instrukcja obsługi Instrukcja obsługi programu antywirusowego avast! Professional Edition wersji 4.

avast! antivirus Professional Edition wersji 4.8 Instrukcja obsługi Instrukcja obsługi programu antywirusowego avast! Professional Edition wersji 4. Instrukcja obsługi programu antywirusowego avast! Professional Edition wersji 4.8 1 SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 4 O firmie ALWIL Software a.s.... 4 Dalsza pomoc... 4 Zagrożenia dla komputera... 5 Czym

Bardziej szczegółowo

Kontakt. System Antywirusowy NOD32. 1317 Ynez Place ul. Pszczyńska 15. California, 92118 Tel: +48 32 259 11 00 USA Fax: +48 32 259 11 90

Kontakt. System Antywirusowy NOD32. 1317 Ynez Place ul. Pszczyńska 15. California, 92118 Tel: +48 32 259 11 00 USA Fax: +48 32 259 11 90 Kontakt Producent: Dystrybutor w Polsce: Eset Software DAGMA Sp. z o.o. 1317 Ynez Place ul. Pszczyńska 15 Suite CD, Coronado 40 478 Katowice, Polska California, 92118 Tel: +48 32 259 11 00 USA Fax: +48

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika (dotyczy programu w wersji 4.2 lub nowszej) Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / 2003 / 2008 Spis treści 1. ESET Smart Security 4...4 1.1 Nowości... 4 1.2 Wymagania systemowe...

Bardziej szczegółowo

GravityZone PRZEWODNIK ADMINISTRATORA

GravityZone PRZEWODNIK ADMINISTRATORA GravityZone PRZEWODNIK ADMINISTRATORA Bitdefender GravityZone Przewodnik administratora Data publikacji 2015.08.14 Copyright 2015 Bitdefender Uwagi prawne Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej publikacji

Bardziej szczegółowo

www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika

www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika Wersja polska: www.sirtom.pl 2013 Spis treści Witamy w programie Activity Monitor... 3 Szybki start... 4 Dodatkowe uwagi odnośnie instalacji:...

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube

Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube 1 Spis treści 1. Wstęp... 4 2. Instalacja systemu (administrator)... 7 3. Pierwsze uruchomienie (administrator)...10 3.1. Połączenie z innego komputera...12

Bardziej szczegółowo

Rozdział 6. Komunikatory internetowe i czaty. 6.1. Jak działa komunikator?

Rozdział 6. Komunikatory internetowe i czaty. 6.1. Jak działa komunikator? Rozdział 6 Komunikatory internetowe i czaty Komunikatory internetowe umożliwiają korzystającym z nich użytkownikom sieci m.in. prowadzenie pogawędek tekstowych czy przesyłanie plików. Większość programów

Bardziej szczegółowo

1. PRODysk... 5. 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6. 2.1. Rejestracja nowego konta... 6. 2.1. Instalacja programu... 7

1. PRODysk... 5. 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6. 2.1. Rejestracja nowego konta... 6. 2.1. Instalacja programu... 7 Wersja 1.0 ZAWARTOŚĆ 1. PRODysk... 5 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6 2.1. Rejestracja nowego konta... 6 2.1. Instalacja programu... 7 2.1.1. Wymagania systemowe... 7 2.1.2. Przebieg instalacji...

Bardziej szczegółowo

ESET NOD32 Antivirus 4 Business Edition dla Mac OS X

ESET NOD32 Antivirus 4 Business Edition dla Mac OS X ESET NOD32 Antivirus 4 Business Edition dla Mac OS X Instrukcja instalacji i Podręcznik użytkownika Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą wersję niniejszego dokumentu ESET NOD32 Antivirus 4 Copyright 2011

Bardziej szczegółowo