Spis treści: Woda w przyszłości. Proces oczyszczania ścieków. Filtracja. Ropa naftowa. Oszczędzajmy wodę

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Spis treści: Woda w przyszłości. Proces oczyszczania ścieków. Filtracja. Ropa naftowa. Oszczędzajmy wodę"

Transkrypt

1

2 Spis treści: Woda w przyszłości Proces oczyszczania ścieków Filtracja Ropa naftowa Oszczędzajmy wodę Klasa IIb Gimnazjum przygotowała poradnik w ramach projektu edukacyjnego: Woda białe bogactwo. Pracowaliśmy nad nim trzy miesiące. Jego celem było udowodnienie, że woda to cenne bogactwo, którego mamy coraz mniej, dlatego należy ją oszczędzać.

3 Woda w przyszłości 1. Zasoby wody na Ziemi: Ogólna ilość 1387 mln km2 2. Przyczyny zmniejszania się zasobów: Wraz ze wzrostem liczby ludności zwiększa się zapotrzebowanie na wodę, ale to tylko jedna z wielu przyczyn. Kolejną jest postępujący rozwój gospodarczy, który automatycznie zmienia zapotrzebowanie na wodę. Należy również zauważyć, że zwiększające się zanieczyszczenia powodują spadek ilości wody zdatnej do picia, zmiany klimatyczne susze pustynnienie oraz topnienie lodowców, a niesprawne, nieekonomiczne wodociągi i kanalizacja marnotrawienie wody. Szacuje się, że w ciągu następnych 20 lat będzie potrzebne co najmniej 17 % więcej wody, co jest skutkiem wzrostu liczby ludności oraz postępującego rozwoju. Natomiast średnie zużycie wody wzrośnie o ok. 40 %. Wynika z tego, że: ZA 23 LATA 2/3 ŚWIATOWEJ POPULACJI 5,5 MLD LUDZI - BĘDZIE MUSIAŁO ZMIERZYĆ SIĘ Z NIEDOBOREM WODY

4 3. Możliwe skutki zmniejszania się zasobów: W wyniku braku wody na ziemi mogą rozpocząć się o nią wojny między państwami chcącymi zdobyć tereny, na których ona jeszcze występuje. W przypadku utrzymujących się długotrwałych suszy mogą wzrosnąć ceny żywności. Inną możliwością są bunty ludności przeciwko władzom, co może przerodzić się w wojny domowe. Ludzie będą musieli wprowadzić nowe metody pozyskiwania wody, bo w przeciwnym razie życie na ziemi może dobiec końca. 4. Metody zapobiegania kryzysowi wodnemu i sanitarnemu teraz i w przyszłości: Pierwsza metoda to odsalanie wody morskiej, obecnie metodę stosuje się na bogatych obszarach ubogich w wodę, np. Arabii Saudyjskiej, ze względu na jej kosztowność, co być może zmieni się w przyszłości. Kolejną może być wyłapywanie wody z mgły polegające tym, że na rozciągniętej siatce osiadają kropelki, które potem spływają drenami do zbiorników. Tak pozyskaną wodę wykorzystuje się do nawadniania m. in. sadów. Tę technologię wykorzystuje się np. w miasteczku koło Limy, gdzie wycięto połacie lasów. Innym, dosyć ciekawym pomysłem jest oczyszczanie wody przez promienie UV: wystarczy nalać brudnej (w miarę przejrzystej) wody do plastikowej butelki i położyć ją na łatwo grzejącym się materiale, np. na metalu. Po 7 godzinach woda będzie zdatna do picia. Z tego prostego sposobu korzysta ok. 4 mln osób, przeważnie w miejscach, gdzie zakup czystej wody jest zbyt drogi dla przeciętnego człowieka lub nie ma dostępu do wody. Jeszcze innym interesującym pomysłem jest pobieranie wody z kosmosu. Obecnie przypuszcza się, że woda występuje na księżycu Jowisza - Europie - lub Ceresie. Również bardzo pomysłową metodą jest zasiewanie chmur polegające na wystrzeliwaniu do atmosfery np. jodku srebra mające na celu próbę zmiany ilości lub rodzaju opadów. Największy system zasiewania chmur mają Chiny odpala tam się rakiety z tym związkiem chemicznym chcąc wywołać deszcz. Krytycy twierdzą, że metoda nie przynosi żadnych efektów. Nawet, jeśli tak, to jest to początek ingerencji człowieka w pogodę, która rozwijając się w przyszłości może przynieść poprawę klimatu na świecie. Współczesne metody, czyli budowanie wydajnych oczyszczalni ścieków, tam, zapór oraz sztucznych zbiorników również są skuteczne w oszczędzaniu wody. 5. Przykłady na zmniejszanie się zasobów wody: Miasto Meksyk założono nad dwoma jeziorami: Xochimilco i Texcoco. To pierwsze znacznie się zmniejszyło, a po drugim nie został ślad. Warstwa wodonośna, w stosunku do 1900 roku, obniżyła się tam aż o 7,5 m. (co ciekawsze: woda deszczowa jest odprowadzana poza miasto, a nieszczelne rury powodują 40 % straty wody), kolejnym przykładem jest jezioro Aralskie którego powierzchnia w 1960 roku wynosiła prawie km² do 2009r. powierzchnia jeziora zmniejszyła się do 13500km². Jeszcze jednym dobrym przykładem są lodowce na Wyżynie Tybetańskiej topniejące z prędkością 6 % w ciągu czterdziestu lat. Oznacza to, że do roku 2050 może zniknąć 40 % tamtejszych lodowców.

5 Topniejąc zaczną odsłaniać ziemię, która zacznie absorbować więcej światła w miejscach, gdzie wcześniej je odbijała. W związku z tym temperatura będzie rosnąć jeszcze szybciej. Podsumowując, zanim skorzystasz z umywalki, prysznica czy innego urządzenia dostarczającego wodę zastanów się nad tym, co wyciągnąłeś z powyższego tekstu i nie pozwól marnować wody, której naprawdę na Ziemi nie zostało za wiele.

6 Proces oczyszczania ścieków Etap I (mechaniczny) Najpierw ścieki docierają do krat, na których zatrzymują się odpady o wielkości <10 cm. Później płyną rurociągami do głównej przepompowni i do kratowni. Przepływają przez kraty sterowane automatycznie, na których zatrzymywane są zanieczyszczenia <6mm. Tak trafiają do piaskowników, gdzie oddzielane są piasek, żwir i tłuszcze. Piasek i żwir zostają odwodnione i wywiezione na wysypisko, a tłuszcze są przekazywane do spalenia firmie utylizującej odpady niebezpieczne.

7 Etap II (chemiczny) Do substancji wytworzonej w pierwszym etapie dodawane są różne koagulanty oraz polimery, pod ich wpływem płynne zanieczyszczenia zamieniają się w zawiesinę, która usuwana jest podczas procesu sedymentacji. Etap III (biologiczny) W bioreaktorach rozkładana jest materia organiczna, a związki biogenne usuwane. Wykorzystuje się do tego wiele gatunków bakterii zamieniających ścieki w przezroczystą, bezpieczną ciecz, która na końcu trafia do zbiorników (w przypadku Gliwic do Kłodnicy). Następnie ścieki kierowane są do osadników wtórnych, w których oddziela się zawiesinę (nadmiar osadu czynnego). Etap IV (Fizyczny) Jego część trafia do zbiornika osadu nadmiernego, gdzie zostaje poddany fermentacji metanowej w komorach o temperaturze 37ºC przez 20 dni. Wytwarza się wtedy gaz, który po odsiarczeniu kierowany jest do bezpiecznego zbiornika biogazu. Biogaz potrzebny jest do wytwarzania, a jego nadmiar spala się w pochodni. Przefermentowany osad gromadzony jest w zbiornikach, zostaje odsączony na prasach filtracyjnych. Po tych wszystkich procesach wykorzystywany jest do rekultywacji terenów zielonych, pod uprawy roślin do produkcji biopaliw itp.

8 Filtracja 1. Filtry: Rodzaje przemysłowych filtrów wodnych najczęściej różnią się od siebie wydajnością (ilością litrów na godzinę) i rodzajem obudowy. droższych modelach obudowa jest najczęściej wykonana ze stali nierdzewnej, a w tańszych z tworzyw sztucznych. Najbardziej popularnymi filtrami są filtry z obudową W z polichlorku winylu i wydajnością około 0,5 litra na minutę. Przemysłowe filtry są budowane z myślą o bardzo długiej żywotności, dlatego najniższe warstwy mają za zadanie wychwytywać największe zanieczyszczenia. Dzięki temu, wystarczy pozostawić filtr na parę godzin, a wszystkie zanieczyszczenia zbiorą się w najniższej części obudowy, skąd łatwo je usunąć. Warstwy wewnętrzne są najczęściej oddzielane od siebie siatką stalową, by zachować odpowiedni podział, a także aby żadna z warstw nie wydostała się z filtra. 2. Przebieg filtracji Filtracja wstępna: Tutaj na wkładzie filtrującym z wstępnym filtrem mechanicznym zatrzymywane są duże zanieczyszczenia mechaniczne typu piasek, rdza. Górna włóknina polipropylenowa: W tym miejscu osądzają się drobne cząsteczki lub osad, tłuszcz, piana. Węgiel aktywny impregnowany srebrem: Absorbuje chlor i jego związki oraz substancje organiczne i pestycydy. Eliminuje nieprzyjemny smak i zapach. Dzięki impregnacji węgla srebrem zapobiega się rozwojowi bakterii w przefiltrowanej wodzie. Żywica jonowymienna: Jej zadaniem jest redukcja twardości węglanowej powodującej oleisty nalot na ściankach filiżanki, tutaj usuwane są metale ciężkie (kadm, ołów, miedź, chrom). Nie są za to usuwane mikroelementy niezbędne dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dolna włóknina polipropylenowa: Zatrzymują się na niej najmniejsze cząsteczki, które ewentualnie mogły przedostać się przez poprzednie stopnie filtracji. Filtracja końcowa: Ostatnia filtracja mechaniczna, której celem jest zatrzymanie cząsteczek mieszanki filtrującej i zapewnienie czystej, świeżej i smacznej wody, gotowej do spożycia.

9 3. Doświadczenie Problem badawczy: Czy wielkość oczek w filtrze ma wpływ na skuteczność filtrowania wody? Hipoteza: Im mniejsze oczko w filtrze, tym przefiltrowana woda jest bardziej czysta. Doświadczenie: Do wykonania doświadczenia wykorzystano: 4 szklanki oraz filtry o różnych średnicach oczek: jedno metalowe sitko, jeden płatek gazy (gazik), jedną rajstopę oraz jeden płatek ręcznika papierowego. Przygotowano również roztwór ziemi z wodą w proporcjach 1:3, tworzący jednolitą błotnistą ciecz 1.Przyczepiono gazę, rajstopę i filtr do kawy do szklanek za pomocą gumki recepturki i położono sitko na szklance 2.Wlano trochę roztworu ziemi i wody do każdej szklanki przez filtr. 3.W pierwszym filtrze sitku, zauważono niewielkie odfiltrowanie cieczy. Pozostały jedynie większe gródki błota i stałe zanieczyszczenia. 4. W drugim obiekcie badawczym, jakim była gaza, występowało większe, jednak i tak niewielkie filtrowanie. Materiał oczyścił niewielką część błota, jednak duże wielkość szpar w materiale uniemożliwiły wyczyszczenia pozostałej porcji cieczy błoto przecisnęło się przez oczka.

10 5. Trzeci filtr działał lepiej niż pozostałe, był nim fragment rajstopy. Małe oczka nie przepuszczały takich ilości błota jak gaza i sitko i z tych trzech filtrów to w nim ciecz była najczystsza 6. Ostatni filtr to płatek ręcznika papierowego. Niewielkie, wręcz niezauważalne oczka bardzo dokładnie i powoli filtrowały ciecz doświadczalną, czego efektem była lekko zanieczyszczona woda, a nie błoto. Wniosek: Najlepiej filtruje materiał o małych oczkach.

11 Ropa naftowa 1. Skład ropy naftowej Ropa naftowa składa się przede wszystkim Zawartość procentowa tych pierwiastków to: Węgiel Wodór Siarka z węgla, wodoru i siarki % 11-14,5% 0,01-6% Oprócz tych dominujących elementów w składzie ropy naftowej znajdują się w niej także pierwiastki takie jak tlen, azot, wanad, nikiel czy chlor i około 50 innych pierwiastków. 2. Technologie usuwania wycieków ropy naftowej Obecnie usuwanie wycieków ropy naftowej należy do bardzo trudnych zadań. Mechaniczny jak i chemiczne próby usunięcia tego oleju najczęściej dają bardzo słaby efekt. Jednakże najlepiej działającym sposobem usuwania wycieków jest użycie specjalnych włókien zrobionych z włosów. Istnieją prototypy, które mogłyby zrewolucjonizować usuwanie wycieków. Przykładem są tzw. nanowłókna. Budową przypominają dzisiejsze konstrukcje jednakże sa one znacznie mniejsze, a przez to można skupić w jednym miejscu więcej włókien, które usuwają ropę znacznie bardziej efektywnie. 3. Skażenie środowiska Ropa naftowa może skazić środowisko w trzech sytuacjach podczas poszukiwań, eksploatacji, oraz w czasie transportu. O ile erupcje związane z anomalnie wysokim ciśnieniem złożowym lub awariami głowic przeciwerupcyjnych są rzadkie i szybko opanowywane, to prawdziwą plagą dla środowiska są awarie powstałe w czasie transportu głównie katastrofy tankowców (np. MT Exxon Valdez, MT Prestige). 4. Duże wycieki ropy: Pożar ropy w Kuwejcie W 1991 wojska Iraku, wycofując się z Kuwejtu pod naporem koalicji prowadzącej operację Pustynna Burza, celowo podpaliły ponad 600 szybów wiertniczych. Szyby podpalono w styczniu, ale ostatnie ugaszono dopiero w listopadzie. Dziennie płonęło 6 milionów baryłek ropy, czyli m3.

12 Eksplozja platformy wiertniczej Deepwater Horizon, do której doszło 20 kwietnia 2010 roku. Spowodowało do wyciek 698 milionów litrów ropy. Katastrofa tankowca MT Exxon Valdez do której doszło 24 marca 1989 po wejściu na skały w Zatoce Księcia Williama w pobliżu Alaski. Spowodowała rozlanie od 11 do 35 milionów galonów surowej ropy naftowej do wód zatoki w wyniku czego skażonych zostało ok km linii brzegowej Alaski. W tej katastrofie zginęło około 5000 tysięcy wydr morskich i mew 5. Skutki wycieków: - Ropa szybko rozprzestrzenia się po powierzchni morza tworząc na wodzie warstewkę o grubości 0,3 mm i powodując zanieczyszczenie wybrzeża. Najlżejsze składniki ropy parują, a najcięższe mieszają się z wodą morską i powoli opadają na dno. Lepka ropa skleja pióra ptaków morskich oraz skrzela ryb i innych zwierząt wodnych. Na skażonym obszarze ropa uniemożliwia zwierzętom wodnym poruszanie się, oddychanie i odżywianie się. Warstwa ropy nie przepuszcza potrzebnego organizmom tlenu i promieniowania słonecznego. Bakterie stopniowo usuwają ropę, zużywając do tego celu cały tlen rozpuszczony w wodzie.

13 6. Wpływ na zwierzęta i rośliny Rośliny i zwierzęta bardzo silnie odczuwają negatywny wpływ ropy naftowej. Największe zagrożenie niesie ona dla ryb i roślin podwodnych. Ropa naftowa posiada mniejszą gęstość niż woda, więc pozostaje na jej powierzchni, co skutecznie uniemożliwia przenikanie promieni słonecznych do roślin. Nawet niewielkie wycieki ropy naftowej mogą fatalnie wpływać na zwierzęta, zwłaszcza w wodach płytkich i nasłonecznionych. Podczas katastrofy tankowca Cosco Busan w zatoce w San Francisco do wód wyciekło około 54 tysiące galonów(około litrów) ropy naftowej. Skutkom tego wycieku przyjrzeli się naukowcy z University of California i Amerykańskiej agencji National Oceanic and Atmospheric Administration. Badali embriony śledzi, które rozwijały się z ikry złożonej w bardzo płytkich wodach przybrzeżnych, a jednocześnie obserwowali embriony rówieśnicze, które umieścili w specjalnych klatkach, ale o wiele głębiej, także w skażonej wodzie. Wynikiem tego eksperymentu był zgon prawie wszystkich embrionów położonych płytko i przeżycie większości tych umieszczonych głębiej. Badacze sugerują, że toksyczność paliwa w środowisku dramatycznie wzrosła pod wpływem światła. Ich zdaniem składniki paliwa najpierw akumulowały się w embrionach rozwijających się na płyciźnie, a później pod wpływem promieni UV (które działały silniej zwłaszcza podczas odpływów) - toksyczne substancje wchodziły w reakcje, prowadzące do śmierci rybek. Tymczasem ikra zapłodniona w laboratorium i trzymana w wodzie głębszej, choć została skażona olejem, to jednak uniknęła groźnego wpływu światła. Embriony przeżyły, choć z poważnymi wadami serc. Podobne uszkodzenia obserwowano już wcześniej w innych badaniach organizmów ze skażonych akwenów.

14 Oszczędzajmy wodę 1. Dlaczego warto oszczędzać wodę? Powodów, dlaczego warto oszczędzać wodę jest bardzo dużo. Głównym argumentem są oczywiście pieniądze. Z przeprowadzonych przez uczniów Gimnazjum nr 15 doświadczeń wynika, że: Myjąc ręce w naczyniu, a nie pod bieżącą wodą w ciągu roku zaoszczędzimy ~1092 litrów, a to ~12zł Myjąc zęby z wodą w kubku, a nie pod bieżącą wodą, w ciągu roku zaoszczędzimy ~4992 litrów, a to ~ 55zł Dokładnie dokręcając kran jesteśmy wstanie rocznie zaoszczędzić ~2102,4 litrów, a to ~23,13zł Biorąc prysznic, a nie wannę w ciągu roku zaoszczędzimy ~ litrów, a to ~1349zł Niektórzy mogą spytać, dlaczego tak dużo płacimy za wodę, odpowiedź jest prosta mało, kto zdaje sobie sprawę z tego, iż zasoby wody słodkiej w Polsce są niewielkie, a w większości są to ścieki, z tego powodu zanim trafi ona do użytku, trzeba ją oczyścić. Do tego dochodzą koszty kanalizacji, płacimy za odprowadzaną wodę i jej utylizację. Jak więc oszczędzać wodę, a przy tym i pieniądze? Pozostawiając nie dokręcony kran generujemy duże straty wody Nieracjonalne zużycie wody powoduje duże koszty za wodę

15 2. Sposoby oszczędzania wody: - Bierz szybki i krótki prysznic. Zakręcaj wodę w kranie, aby nie kapało. Nie wylewaj wody, a zużyj ją ponownie np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania. Sprawdź czy nasze instalacje wodociągowe nie mają przecieków. - Napraw kapiące krany wymieniając uszczelki. - Sprawdź, czy nie wycieka woda ze zbiornika toalety. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, kiedy zostanie ustawiona na program oszczędnościowy, zużywający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku. Uświadamiaj dzieci jak ważna jest ochrona i oszczędzanie wody Zgłaszaj wszystkie zauważone miejsca, w których występują straty wody (uszkodzone rury, otwarte hydranty, zbędne zraszacze), lokalnym władzom lub właścicielom. Zużywaj wyliczonych porcji wody do określonej potrzeby np: zamiast nalewać wody do całego czajnika na jedną filiżankę herbaty, wlej ilość tylko na nią. Sensownie zużywaj wodę podczas: mycia naczyń, mycia zębów, mycia się, sprzątania. Stosuj sprzęty ograniczające zużycie wody: prysznicowy regulator przepływu, perlator, zmywarka do naczyń. Dostosowuj temperaturę ciepłej wody, zwiększ jej temperaturę zamiast zwiększać strumień wody. Myjąc ręce pod bieżącą wodą, rocznie marnujemy około 1092 litrów

(amoniak, chlor, dwutlenek siarki). Sposoby (systemy) przeciwdziałania

(amoniak, chlor, dwutlenek siarki). Sposoby (systemy) przeciwdziałania JEDNOSTKA RATOWNICTWA CHEMICZNEGO Sp. z o.o. 33-101 TARNÓW, UL. KWIATKOWSKIEGO 8 Telefony: +48 14 637 39 74; fax +48 14 628 34 57; e-mail: r.skorupa@jrch.pl Charakterystyka specyficznych zagrożeń z udziałem

Bardziej szczegółowo

Copyright Jan Berdo 2006

Copyright Jan Berdo 2006 Earth Conservation Copyright Jan Berdo 2006 Zdjęcia na okładce: Delta Amazonki, NASA; Sójka błękitna (Cyanocitta cristata), Dave Menke; Sosna Pinus mugo Turra, USDA-NRCS PLANTS Database / Herman, D.E.

Bardziej szczegółowo

ŚRODOWISKO NATURALNE SZANSE I ZAGROŻENIA

ŚRODOWISKO NATURALNE SZANSE I ZAGROŻENIA Pobrano ze strony http://www.przedszkole15.com.pl/ ŚRODOWISKO NATURALNE SZANSE I ZAGROŻENIA Ochrona i kształtowanie środowiska, w którym żyjemy jest koniecznością, a zatem podstawowym obowiązkiem każdego

Bardziej szczegółowo

Woda podstawa życia PODRĘCZNIK DLA NAUCZYCIELA. szkoła podstawowa, klasy 1 3

Woda podstawa życia PODRĘCZNIK DLA NAUCZYCIELA. szkoła podstawowa, klasy 1 3 PODRĘCZNIK DLA NAUCZYCIELA szkoła podstawowa, klasy 1 3 Partnerzy PROGRAMU: Spis treści treści: P Wstęp 1 Konspekty lekcji 3 3 Lekcja 1: Woda wokół nas 3 4 Lekcja 2: Kto mieszka nad wodą? 3 7 Lekcja 3:

Bardziej szczegółowo

Granty w Wodociągach Krakowskich - str. 4 Wdrażanie systemu prewencyjnego zarządzania ryzykiem w Wodociągach Krakowskich - str. 9

Granty w Wodociągach Krakowskich - str. 4 Wdrażanie systemu prewencyjnego zarządzania ryzykiem w Wodociągach Krakowskich - str. 9 Nr 72, marzec 2015 ISSN - 1505-2478 C Z A S O P I S M O M I E J S K I E G O P R Z E D S I Ę B I O R S T W A W O D O C I Ą G Ó W I K A N A L I Z A C J I S A W K R A K O W I E Granty w Wodociągach Krakowskich

Bardziej szczegółowo

DOBRE PRAKTYKI ZWIĄZANE Z GOSPODARKĄ OSADAMI ŚCIEKOWYMI

DOBRE PRAKTYKI ZWIĄZANE Z GOSPODARKĄ OSADAMI ŚCIEKOWYMI DOBRE PRAKTYKI ZWIĄZANE Z GOSPODARKĄ OSADAMI ŚCIEKOWYMI PURE project on urban reduction of eutrophication Part-financed by the European Union (European Regional Development Fund and European Neighbourhood

Bardziej szczegółowo

Jan Paweł II (lipiec 2000)

Jan Paweł II (lipiec 2000) Brak wody moŝe być najwaŝniejsza kwestią, z którą ludzkość będzie miała do czynienia w najbliŝszej przyszłości. Nie wystarczy myśleć o dzisiejszych potrzebach; ponosimy wielką odpowiedzialność wobec przyszłych

Bardziej szczegółowo

VI GIMNAZJADA EKOLOGICZNA NIE MOśNA śyć BEZ POWIETRZA 1.KWAŚNE DESZCZE 2. EFEKT CIEPLARNIANY 3. DZIURA OZONOWA 4. SPOSOBY WYTWARZANIA ENERGII

VI GIMNAZJADA EKOLOGICZNA NIE MOśNA śyć BEZ POWIETRZA 1.KWAŚNE DESZCZE 2. EFEKT CIEPLARNIANY 3. DZIURA OZONOWA 4. SPOSOBY WYTWARZANIA ENERGII VI GIMNAZJADA EKOLOGICZNA NIE MOśNA śyć BEZ POWIETRZA 1. KWAŚNE DESZCZE 2. EFEKT CIEPLARNIANY 3. DZIURA OZONOWA 4. SPOSOBY WYTWARZANIA ENERGII 5. SPALANIE ODPADÓW W PALENISKACH DOMOWYCH 1.KWAŚNE DESZCZE

Bardziej szczegółowo

Jak zorganizować przegląd energetyczny szkoły i pomóc zespołowi ds. energii poznać jej sytuację energetyczną?

Jak zorganizować przegląd energetyczny szkoły i pomóc zespołowi ds. energii poznać jej sytuację energetyczną? Jak zorganizować przegląd energetyczny szkoły i pomóc zespołowi ds. energii poznać jej sytuację energetyczną? Poradnik dla szkolnych woźnych i/lub administratorów technicznych budynku Niniejszy poradnik

Bardziej szczegółowo

PORADNIK. Odnawialne źródła energii. Efektywne wykorzystanie w budynkach. Finansowanie przedsięwzięć.

PORADNIK. Odnawialne źródła energii. Efektywne wykorzystanie w budynkach. Finansowanie przedsięwzięć. PORADNIK. Odnawialne źródła energii. Efektywne wykorzystanie w budynkach. Finansowanie przedsięwzięć. AUTORZY PORADNIKA Mariusz Bogacki Arkadiusz Osicki Sławomir Pasierb Jerzy Wojtulewicz Wydawca: Fundacja

Bardziej szczegółowo

Na przykładzie elektrowni tramwajowej w Warszawie działającej od 1908 do 1944 roku, można pokazać na czym polegały

Na przykładzie elektrowni tramwajowej w Warszawie działającej od 1908 do 1944 roku, można pokazać na czym polegały 27. Paliwa i energia 27.1. Elektrownie transportu publicznego W XIX wieku powstające na całym świecie, jak grzyby po deszczu, linie tramwajowe potrzebowały nowego czystego źródła energii, na terenach które

Bardziej szczegółowo

Andrzej Korona, doradca DGSA, Tel. 600 909 270, mail andrzej.korona@erg.pustkow.pl

Andrzej Korona, doradca DGSA, Tel. 600 909 270, mail andrzej.korona@erg.pustkow.pl Andrzej Korona, doradca DGSA, Tel. 600 909 270, mail andrzej.korona@erg.pustkow.pl CNG/LNG (metan sprężony/metan skroplony schłodzony) zastosowanie i perspektywy rozwoju. Transport drogowy LNG Gaz ziemny.

Bardziej szczegółowo

3. Proces roztwarzania siarczynowego

3. Proces roztwarzania siarczynowego 3. Proces roztwarzania siarczynowego Wielkość produkcji mas celulozowych siarczynowych jest dużo mniejsza od produkcji mas celulozowych siarczanowych, przy czym masy siarczynowe są stosowane w papiernictwie

Bardziej szczegółowo

Poradnik dla organizatorów

Poradnik dla organizatorów Marcin Gerwin Ekologiczne EVENTY BIZNESOWE Poradnik dla organizatorów Earth Conservation Publikacja powstała we współpracy z Warsaw Convention Bureau Copyright Marcin Gerwin 2009 Wersja 1.0 Autorzy zdjęć

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych BEZPIECZEŃSTWO EKSPLOATACJI URZĄDZEŃ, INSTALACJI I SIECI GAZOWYCH

Bezpieczeństwo eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych BEZPIECZEŃSTWO EKSPLOATACJI URZĄDZEŃ, INSTALACJI I SIECI GAZOWYCH BEZPIECZEŃSTWO EKSPLOATACJI URZĄDZEŃ, INSTALACJI I SIECI GAZOWYCH 1 Zawartość Wstęp... 5 1. Gazy stosowane w przemyśle... 7 1.1. Właściwości palne i wybuchowe gazów... 7 1.2. Gazy Przemysłowe... 8 1.3.

Bardziej szczegółowo

ZIEMIA EKSPERYMENTY Z TRZEMA ŻYWIOŁAMI

ZIEMIA EKSPERYMENTY Z TRZEMA ŻYWIOŁAMI Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego WND-POKL.03.03.04-00-042/10 EKSPERYMENTY Z TRZEMA ŻYWIOŁAMI ZIEMIA Redakcja: Bartosz Korabiewski, Robert Tarka

Bardziej szczegółowo

BOLIX Complex renowacje system renowacji i ochrony mikrobiologicznej ścian zewnętrznych budynków

BOLIX Complex renowacje system renowacji i ochrony mikrobiologicznej ścian zewnętrznych budynków REKOMENDACJA TECHNICZNA ITB RT ITB-1185/2010 BOLIX Complex renowacje system renowacji i ochrony mikrobiologicznej ścian zewnętrznych budynków WARSZAWA Rekomendacja techniczna została opracowana w Zakładzie

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo poprzez efektywność energetyczną

Bezpieczeństwo poprzez efektywność energetyczną Bezpieczeństwo poprzez efektywność energetyczną Autor: Marcin Łapa 1. Wprowadzenie Początek XXI wieku niesie ze sobą poważne zmiany dotyczące wytwarzania energii. Ludzkość powoli uświadamia sobie, że bazujemy

Bardziej szczegółowo

Produkcja win gronowych w małym gospodarstwie

Produkcja win gronowych w małym gospodarstwie Wojciech Bosak Produkcja win gronowych w małym gospodarstwie Część pierwsza: Poprawa jakości win białych Polski Instytut Winorośli i Wina Kraków 2008 Opracowanie tekstu, tabel i ilustracji: Wojciech Bosak

Bardziej szczegółowo

5. WARIANTY WDROŻENIA TECHNOLOGII WYKORZYSTUJĄCYCH ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII WRAZ Z OCENĄ KOSZTÓW

5. WARIANTY WDROŻENIA TECHNOLOGII WYKORZYSTUJĄCYCH ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII WRAZ Z OCENĄ KOSZTÓW MINISTERSTWO ŚRODOWISKA STRATEGIA ROZWOJU ENERGETYKI ODNAWIALNEJ (realizacja obowiązku wynikającego z Rezolucji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 lipca 1999 r. w sprawie wzrostu wykorzystania energii

Bardziej szczegółowo

MINISTERSTWO ŚRODOWISKA

MINISTERSTWO ŚRODOWISKA MINISTERSTWO ŚRODOWISKA STRATEGIA ROZWOJU ENERGETYKI ODNAWIALNEJ (realizacja obowiązku wynikającego z Rezolucji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 lipca 1999 r. w sprawie wzrostu wykorzystania energii

Bardziej szczegółowo

@ www.wrp.pl. Ciągniki Roku 2015. Termoizolacja budynków inwentarskich i magazynów SIŁA DOŚWIADCZENIA. Siatka do pras rolujących

@ www.wrp.pl. Ciągniki Roku 2015. Termoizolacja budynków inwentarskich i magazynów SIŁA DOŚWIADCZENIA. Siatka do pras rolujących SIATKA DO PRAS ROLUJĄCYCH OSZCZĘDNOŚĆ WYDAJNOŚĆ WYTRZYMAŁOŚĆ tel.: + 48 33 812 30 81 Siatka do pras rolujących QQNr 12/2014 (115) bezpłatny miesięcznik ogólnopolski www.wrp.pl ISSN: 1733-4446 Ciągniki

Bardziej szczegółowo

KIEDY TRANSPORT I MAGAZYNOWANIE GAZU PŁYNNEGO, PALIW LOTNICZYCH, MATERIAŁÓW PROMIENIOTWÓRCZYCH STAJE SIĘ BEZPIECZNE? ADR 2011 W PRAKTYCE

KIEDY TRANSPORT I MAGAZYNOWANIE GAZU PŁYNNEGO, PALIW LOTNICZYCH, MATERIAŁÓW PROMIENIOTWÓRCZYCH STAJE SIĘ BEZPIECZNE? ADR 2011 W PRAKTYCE Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie Departament Transportu i Komunikacji Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu KIEDY

Bardziej szczegółowo

Czy emisja antropogennego CO 2 może mieć wpływ na górnictwo węgla w Polsce?

Czy emisja antropogennego CO 2 może mieć wpływ na górnictwo węgla w Polsce? Prof. zw. dr hab. inż. Bronisław Barchański Akademia Górniczo-Hutnicza Kraków Czy emisja antropogennego CO 2 może mieć wpływ na górnictwo węgla w Polsce? 1.0 Wprowadzenie Nauki i umiejętności dopiero stają

Bardziej szczegółowo

PROGRAM AUTORSKI DLA KL. I - III ŻYĆ EKOLOGICZNIE, TO ŻYĆ ZDROWO

PROGRAM AUTORSKI DLA KL. I - III ŻYĆ EKOLOGICZNIE, TO ŻYĆ ZDROWO PROGRAM AUTORSKI DLA KL. I - III ŻYĆ EKOLOGICZNIE, TO ŻYĆ ZDROWO Renata Gerlach Joanna Grządka Elżbieta Rakowska - Kiliszek Spis treści Wstęp Rozdział Pierwszy. Założenia programu i jego konstrukcja Rozdział

Bardziej szczegółowo

Państwowa służba geologiczna. o gazie w łupkach

Państwowa służba geologiczna. o gazie w łupkach Państwowa służba geologiczna o gazie w łupkach Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy Warszawa 2013 Publikacja zrealizowana w ramach zadań państwowej służby geologicznej Projekt: Wsparcie

Bardziej szczegółowo

ENCYKLIKA LAUDATO SI OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA POŚWIĘCONA TROSCE O WSPÓLNY DOM

ENCYKLIKA LAUDATO SI OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA POŚWIĘCONA TROSCE O WSPÓLNY DOM ENCYKLIKA LAUDATO SI OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA POŚWIĘCONA TROSCE O WSPÓLNY DOM 1. Laudato si, mi Signore Pochwalony bądź, Panie mój, śpiewał święty Franciszek z Asyżu. W tej pięknej pieśni przypomniał,

Bardziej szczegółowo

GREENEVO - RYNKI ZAGRANICZNE I PERSPEKTYWY ZIELONEJ EWOLUCJI POLSKICH TECHNOLOGII cz. I

GREENEVO - RYNKI ZAGRANICZNE I PERSPEKTYWY ZIELONEJ EWOLUCJI POLSKICH TECHNOLOGII cz. I GREENEVO - RYNKI ZAGRANICZNE I PERSPEKTYWY ZIELONEJ EWOLUCJI POLSKICH TECHNOLOGII cz. I Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Słowo wstępne Ministra Środowiska

Bardziej szczegółowo

Stałe urządzenia gaśnicze. na bezpieczeństwo pożarowe obiektów. budowlanych. Rodzaje, zastosowanie oraz ich wpływ. na bezpieczeństwo pożarowe obiektów

Stałe urządzenia gaśnicze. na bezpieczeństwo pożarowe obiektów. budowlanych. Rodzaje, zastosowanie oraz ich wpływ. na bezpieczeństwo pożarowe obiektów Rodzaje, zastosowanie oraz ich wpływ na bezpieczeństwo pożarowe obiektów budowlanych Stałe urządzenia gaśnicze Rodzaje, zastosowanie oraz ich wpływ na bezpieczeństwo pożarowe obiektów budowlanych Stałe

Bardziej szczegółowo

ZASADY POSTĘPOWANIA I ZACHOWANIA SIĘ NA WYPADEK RÓŻNYCH ZAGROŻEŃ

ZASADY POSTĘPOWANIA I ZACHOWANIA SIĘ NA WYPADEK RÓŻNYCH ZAGROŻEŃ URZĄD GMINY RUDZINIEC ZASADY POSTĘPOWANIA I ZACHOWANIA SIĘ NA WYPADEK RÓŻNYCH ZAGROŻEŃ www.rudziniec.pl e-mail: gmina@rudziniec.pl RUDZINIEC 2011 Opracował: Inspektor ds. Obrony Cywilnej Szanowny Czytelniku

Bardziej szczegółowo