Spis treści: Woda w przyszłości. Proces oczyszczania ścieków. Filtracja. Ropa naftowa. Oszczędzajmy wodę

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Spis treści: Woda w przyszłości. Proces oczyszczania ścieków. Filtracja. Ropa naftowa. Oszczędzajmy wodę"

Transkrypt

1

2 Spis treści: Woda w przyszłości Proces oczyszczania ścieków Filtracja Ropa naftowa Oszczędzajmy wodę Klasa IIb Gimnazjum przygotowała poradnik w ramach projektu edukacyjnego: Woda białe bogactwo. Pracowaliśmy nad nim trzy miesiące. Jego celem było udowodnienie, że woda to cenne bogactwo, którego mamy coraz mniej, dlatego należy ją oszczędzać.

3 Woda w przyszłości 1. Zasoby wody na Ziemi: Ogólna ilość 1387 mln km2 2. Przyczyny zmniejszania się zasobów: Wraz ze wzrostem liczby ludności zwiększa się zapotrzebowanie na wodę, ale to tylko jedna z wielu przyczyn. Kolejną jest postępujący rozwój gospodarczy, który automatycznie zmienia zapotrzebowanie na wodę. Należy również zauważyć, że zwiększające się zanieczyszczenia powodują spadek ilości wody zdatnej do picia, zmiany klimatyczne susze pustynnienie oraz topnienie lodowców, a niesprawne, nieekonomiczne wodociągi i kanalizacja marnotrawienie wody. Szacuje się, że w ciągu następnych 20 lat będzie potrzebne co najmniej 17 % więcej wody, co jest skutkiem wzrostu liczby ludności oraz postępującego rozwoju. Natomiast średnie zużycie wody wzrośnie o ok. 40 %. Wynika z tego, że: ZA 23 LATA 2/3 ŚWIATOWEJ POPULACJI 5,5 MLD LUDZI - BĘDZIE MUSIAŁO ZMIERZYĆ SIĘ Z NIEDOBOREM WODY

4 3. Możliwe skutki zmniejszania się zasobów: W wyniku braku wody na ziemi mogą rozpocząć się o nią wojny między państwami chcącymi zdobyć tereny, na których ona jeszcze występuje. W przypadku utrzymujących się długotrwałych suszy mogą wzrosnąć ceny żywności. Inną możliwością są bunty ludności przeciwko władzom, co może przerodzić się w wojny domowe. Ludzie będą musieli wprowadzić nowe metody pozyskiwania wody, bo w przeciwnym razie życie na ziemi może dobiec końca. 4. Metody zapobiegania kryzysowi wodnemu i sanitarnemu teraz i w przyszłości: Pierwsza metoda to odsalanie wody morskiej, obecnie metodę stosuje się na bogatych obszarach ubogich w wodę, np. Arabii Saudyjskiej, ze względu na jej kosztowność, co być może zmieni się w przyszłości. Kolejną może być wyłapywanie wody z mgły polegające tym, że na rozciągniętej siatce osiadają kropelki, które potem spływają drenami do zbiorników. Tak pozyskaną wodę wykorzystuje się do nawadniania m. in. sadów. Tę technologię wykorzystuje się np. w miasteczku koło Limy, gdzie wycięto połacie lasów. Innym, dosyć ciekawym pomysłem jest oczyszczanie wody przez promienie UV: wystarczy nalać brudnej (w miarę przejrzystej) wody do plastikowej butelki i położyć ją na łatwo grzejącym się materiale, np. na metalu. Po 7 godzinach woda będzie zdatna do picia. Z tego prostego sposobu korzysta ok. 4 mln osób, przeważnie w miejscach, gdzie zakup czystej wody jest zbyt drogi dla przeciętnego człowieka lub nie ma dostępu do wody. Jeszcze innym interesującym pomysłem jest pobieranie wody z kosmosu. Obecnie przypuszcza się, że woda występuje na księżycu Jowisza - Europie - lub Ceresie. Również bardzo pomysłową metodą jest zasiewanie chmur polegające na wystrzeliwaniu do atmosfery np. jodku srebra mające na celu próbę zmiany ilości lub rodzaju opadów. Największy system zasiewania chmur mają Chiny odpala tam się rakiety z tym związkiem chemicznym chcąc wywołać deszcz. Krytycy twierdzą, że metoda nie przynosi żadnych efektów. Nawet, jeśli tak, to jest to początek ingerencji człowieka w pogodę, która rozwijając się w przyszłości może przynieść poprawę klimatu na świecie. Współczesne metody, czyli budowanie wydajnych oczyszczalni ścieków, tam, zapór oraz sztucznych zbiorników również są skuteczne w oszczędzaniu wody. 5. Przykłady na zmniejszanie się zasobów wody: Miasto Meksyk założono nad dwoma jeziorami: Xochimilco i Texcoco. To pierwsze znacznie się zmniejszyło, a po drugim nie został ślad. Warstwa wodonośna, w stosunku do 1900 roku, obniżyła się tam aż o 7,5 m. (co ciekawsze: woda deszczowa jest odprowadzana poza miasto, a nieszczelne rury powodują 40 % straty wody), kolejnym przykładem jest jezioro Aralskie którego powierzchnia w 1960 roku wynosiła prawie km² do 2009r. powierzchnia jeziora zmniejszyła się do 13500km². Jeszcze jednym dobrym przykładem są lodowce na Wyżynie Tybetańskiej topniejące z prędkością 6 % w ciągu czterdziestu lat. Oznacza to, że do roku 2050 może zniknąć 40 % tamtejszych lodowców.

5 Topniejąc zaczną odsłaniać ziemię, która zacznie absorbować więcej światła w miejscach, gdzie wcześniej je odbijała. W związku z tym temperatura będzie rosnąć jeszcze szybciej. Podsumowując, zanim skorzystasz z umywalki, prysznica czy innego urządzenia dostarczającego wodę zastanów się nad tym, co wyciągnąłeś z powyższego tekstu i nie pozwól marnować wody, której naprawdę na Ziemi nie zostało za wiele.

6 Proces oczyszczania ścieków Etap I (mechaniczny) Najpierw ścieki docierają do krat, na których zatrzymują się odpady o wielkości <10 cm. Później płyną rurociągami do głównej przepompowni i do kratowni. Przepływają przez kraty sterowane automatycznie, na których zatrzymywane są zanieczyszczenia <6mm. Tak trafiają do piaskowników, gdzie oddzielane są piasek, żwir i tłuszcze. Piasek i żwir zostają odwodnione i wywiezione na wysypisko, a tłuszcze są przekazywane do spalenia firmie utylizującej odpady niebezpieczne.

7 Etap II (chemiczny) Do substancji wytworzonej w pierwszym etapie dodawane są różne koagulanty oraz polimery, pod ich wpływem płynne zanieczyszczenia zamieniają się w zawiesinę, która usuwana jest podczas procesu sedymentacji. Etap III (biologiczny) W bioreaktorach rozkładana jest materia organiczna, a związki biogenne usuwane. Wykorzystuje się do tego wiele gatunków bakterii zamieniających ścieki w przezroczystą, bezpieczną ciecz, która na końcu trafia do zbiorników (w przypadku Gliwic do Kłodnicy). Następnie ścieki kierowane są do osadników wtórnych, w których oddziela się zawiesinę (nadmiar osadu czynnego). Etap IV (Fizyczny) Jego część trafia do zbiornika osadu nadmiernego, gdzie zostaje poddany fermentacji metanowej w komorach o temperaturze 37ºC przez 20 dni. Wytwarza się wtedy gaz, który po odsiarczeniu kierowany jest do bezpiecznego zbiornika biogazu. Biogaz potrzebny jest do wytwarzania, a jego nadmiar spala się w pochodni. Przefermentowany osad gromadzony jest w zbiornikach, zostaje odsączony na prasach filtracyjnych. Po tych wszystkich procesach wykorzystywany jest do rekultywacji terenów zielonych, pod uprawy roślin do produkcji biopaliw itp.

8 Filtracja 1. Filtry: Rodzaje przemysłowych filtrów wodnych najczęściej różnią się od siebie wydajnością (ilością litrów na godzinę) i rodzajem obudowy. droższych modelach obudowa jest najczęściej wykonana ze stali nierdzewnej, a w tańszych z tworzyw sztucznych. Najbardziej popularnymi filtrami są filtry z obudową W z polichlorku winylu i wydajnością około 0,5 litra na minutę. Przemysłowe filtry są budowane z myślą o bardzo długiej żywotności, dlatego najniższe warstwy mają za zadanie wychwytywać największe zanieczyszczenia. Dzięki temu, wystarczy pozostawić filtr na parę godzin, a wszystkie zanieczyszczenia zbiorą się w najniższej części obudowy, skąd łatwo je usunąć. Warstwy wewnętrzne są najczęściej oddzielane od siebie siatką stalową, by zachować odpowiedni podział, a także aby żadna z warstw nie wydostała się z filtra. 2. Przebieg filtracji Filtracja wstępna: Tutaj na wkładzie filtrującym z wstępnym filtrem mechanicznym zatrzymywane są duże zanieczyszczenia mechaniczne typu piasek, rdza. Górna włóknina polipropylenowa: W tym miejscu osądzają się drobne cząsteczki lub osad, tłuszcz, piana. Węgiel aktywny impregnowany srebrem: Absorbuje chlor i jego związki oraz substancje organiczne i pestycydy. Eliminuje nieprzyjemny smak i zapach. Dzięki impregnacji węgla srebrem zapobiega się rozwojowi bakterii w przefiltrowanej wodzie. Żywica jonowymienna: Jej zadaniem jest redukcja twardości węglanowej powodującej oleisty nalot na ściankach filiżanki, tutaj usuwane są metale ciężkie (kadm, ołów, miedź, chrom). Nie są za to usuwane mikroelementy niezbędne dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dolna włóknina polipropylenowa: Zatrzymują się na niej najmniejsze cząsteczki, które ewentualnie mogły przedostać się przez poprzednie stopnie filtracji. Filtracja końcowa: Ostatnia filtracja mechaniczna, której celem jest zatrzymanie cząsteczek mieszanki filtrującej i zapewnienie czystej, świeżej i smacznej wody, gotowej do spożycia.

9 3. Doświadczenie Problem badawczy: Czy wielkość oczek w filtrze ma wpływ na skuteczność filtrowania wody? Hipoteza: Im mniejsze oczko w filtrze, tym przefiltrowana woda jest bardziej czysta. Doświadczenie: Do wykonania doświadczenia wykorzystano: 4 szklanki oraz filtry o różnych średnicach oczek: jedno metalowe sitko, jeden płatek gazy (gazik), jedną rajstopę oraz jeden płatek ręcznika papierowego. Przygotowano również roztwór ziemi z wodą w proporcjach 1:3, tworzący jednolitą błotnistą ciecz 1.Przyczepiono gazę, rajstopę i filtr do kawy do szklanek za pomocą gumki recepturki i położono sitko na szklance 2.Wlano trochę roztworu ziemi i wody do każdej szklanki przez filtr. 3.W pierwszym filtrze sitku, zauważono niewielkie odfiltrowanie cieczy. Pozostały jedynie większe gródki błota i stałe zanieczyszczenia. 4. W drugim obiekcie badawczym, jakim była gaza, występowało większe, jednak i tak niewielkie filtrowanie. Materiał oczyścił niewielką część błota, jednak duże wielkość szpar w materiale uniemożliwiły wyczyszczenia pozostałej porcji cieczy błoto przecisnęło się przez oczka.

10 5. Trzeci filtr działał lepiej niż pozostałe, był nim fragment rajstopy. Małe oczka nie przepuszczały takich ilości błota jak gaza i sitko i z tych trzech filtrów to w nim ciecz była najczystsza 6. Ostatni filtr to płatek ręcznika papierowego. Niewielkie, wręcz niezauważalne oczka bardzo dokładnie i powoli filtrowały ciecz doświadczalną, czego efektem była lekko zanieczyszczona woda, a nie błoto. Wniosek: Najlepiej filtruje materiał o małych oczkach.

11 Ropa naftowa 1. Skład ropy naftowej Ropa naftowa składa się przede wszystkim Zawartość procentowa tych pierwiastków to: Węgiel Wodór Siarka z węgla, wodoru i siarki % 11-14,5% 0,01-6% Oprócz tych dominujących elementów w składzie ropy naftowej znajdują się w niej także pierwiastki takie jak tlen, azot, wanad, nikiel czy chlor i około 50 innych pierwiastków. 2. Technologie usuwania wycieków ropy naftowej Obecnie usuwanie wycieków ropy naftowej należy do bardzo trudnych zadań. Mechaniczny jak i chemiczne próby usunięcia tego oleju najczęściej dają bardzo słaby efekt. Jednakże najlepiej działającym sposobem usuwania wycieków jest użycie specjalnych włókien zrobionych z włosów. Istnieją prototypy, które mogłyby zrewolucjonizować usuwanie wycieków. Przykładem są tzw. nanowłókna. Budową przypominają dzisiejsze konstrukcje jednakże sa one znacznie mniejsze, a przez to można skupić w jednym miejscu więcej włókien, które usuwają ropę znacznie bardziej efektywnie. 3. Skażenie środowiska Ropa naftowa może skazić środowisko w trzech sytuacjach podczas poszukiwań, eksploatacji, oraz w czasie transportu. O ile erupcje związane z anomalnie wysokim ciśnieniem złożowym lub awariami głowic przeciwerupcyjnych są rzadkie i szybko opanowywane, to prawdziwą plagą dla środowiska są awarie powstałe w czasie transportu głównie katastrofy tankowców (np. MT Exxon Valdez, MT Prestige). 4. Duże wycieki ropy: Pożar ropy w Kuwejcie W 1991 wojska Iraku, wycofując się z Kuwejtu pod naporem koalicji prowadzącej operację Pustynna Burza, celowo podpaliły ponad 600 szybów wiertniczych. Szyby podpalono w styczniu, ale ostatnie ugaszono dopiero w listopadzie. Dziennie płonęło 6 milionów baryłek ropy, czyli m3.

12 Eksplozja platformy wiertniczej Deepwater Horizon, do której doszło 20 kwietnia 2010 roku. Spowodowało do wyciek 698 milionów litrów ropy. Katastrofa tankowca MT Exxon Valdez do której doszło 24 marca 1989 po wejściu na skały w Zatoce Księcia Williama w pobliżu Alaski. Spowodowała rozlanie od 11 do 35 milionów galonów surowej ropy naftowej do wód zatoki w wyniku czego skażonych zostało ok km linii brzegowej Alaski. W tej katastrofie zginęło około 5000 tysięcy wydr morskich i mew 5. Skutki wycieków: - Ropa szybko rozprzestrzenia się po powierzchni morza tworząc na wodzie warstewkę o grubości 0,3 mm i powodując zanieczyszczenie wybrzeża. Najlżejsze składniki ropy parują, a najcięższe mieszają się z wodą morską i powoli opadają na dno. Lepka ropa skleja pióra ptaków morskich oraz skrzela ryb i innych zwierząt wodnych. Na skażonym obszarze ropa uniemożliwia zwierzętom wodnym poruszanie się, oddychanie i odżywianie się. Warstwa ropy nie przepuszcza potrzebnego organizmom tlenu i promieniowania słonecznego. Bakterie stopniowo usuwają ropę, zużywając do tego celu cały tlen rozpuszczony w wodzie.

13 6. Wpływ na zwierzęta i rośliny Rośliny i zwierzęta bardzo silnie odczuwają negatywny wpływ ropy naftowej. Największe zagrożenie niesie ona dla ryb i roślin podwodnych. Ropa naftowa posiada mniejszą gęstość niż woda, więc pozostaje na jej powierzchni, co skutecznie uniemożliwia przenikanie promieni słonecznych do roślin. Nawet niewielkie wycieki ropy naftowej mogą fatalnie wpływać na zwierzęta, zwłaszcza w wodach płytkich i nasłonecznionych. Podczas katastrofy tankowca Cosco Busan w zatoce w San Francisco do wód wyciekło około 54 tysiące galonów(około litrów) ropy naftowej. Skutkom tego wycieku przyjrzeli się naukowcy z University of California i Amerykańskiej agencji National Oceanic and Atmospheric Administration. Badali embriony śledzi, które rozwijały się z ikry złożonej w bardzo płytkich wodach przybrzeżnych, a jednocześnie obserwowali embriony rówieśnicze, które umieścili w specjalnych klatkach, ale o wiele głębiej, także w skażonej wodzie. Wynikiem tego eksperymentu był zgon prawie wszystkich embrionów położonych płytko i przeżycie większości tych umieszczonych głębiej. Badacze sugerują, że toksyczność paliwa w środowisku dramatycznie wzrosła pod wpływem światła. Ich zdaniem składniki paliwa najpierw akumulowały się w embrionach rozwijających się na płyciźnie, a później pod wpływem promieni UV (które działały silniej zwłaszcza podczas odpływów) - toksyczne substancje wchodziły w reakcje, prowadzące do śmierci rybek. Tymczasem ikra zapłodniona w laboratorium i trzymana w wodzie głębszej, choć została skażona olejem, to jednak uniknęła groźnego wpływu światła. Embriony przeżyły, choć z poważnymi wadami serc. Podobne uszkodzenia obserwowano już wcześniej w innych badaniach organizmów ze skażonych akwenów.

14 Oszczędzajmy wodę 1. Dlaczego warto oszczędzać wodę? Powodów, dlaczego warto oszczędzać wodę jest bardzo dużo. Głównym argumentem są oczywiście pieniądze. Z przeprowadzonych przez uczniów Gimnazjum nr 15 doświadczeń wynika, że: Myjąc ręce w naczyniu, a nie pod bieżącą wodą w ciągu roku zaoszczędzimy ~1092 litrów, a to ~12zł Myjąc zęby z wodą w kubku, a nie pod bieżącą wodą, w ciągu roku zaoszczędzimy ~4992 litrów, a to ~ 55zł Dokładnie dokręcając kran jesteśmy wstanie rocznie zaoszczędzić ~2102,4 litrów, a to ~23,13zł Biorąc prysznic, a nie wannę w ciągu roku zaoszczędzimy ~ litrów, a to ~1349zł Niektórzy mogą spytać, dlaczego tak dużo płacimy za wodę, odpowiedź jest prosta mało, kto zdaje sobie sprawę z tego, iż zasoby wody słodkiej w Polsce są niewielkie, a w większości są to ścieki, z tego powodu zanim trafi ona do użytku, trzeba ją oczyścić. Do tego dochodzą koszty kanalizacji, płacimy za odprowadzaną wodę i jej utylizację. Jak więc oszczędzać wodę, a przy tym i pieniądze? Pozostawiając nie dokręcony kran generujemy duże straty wody Nieracjonalne zużycie wody powoduje duże koszty za wodę

15 2. Sposoby oszczędzania wody: - Bierz szybki i krótki prysznic. Zakręcaj wodę w kranie, aby nie kapało. Nie wylewaj wody, a zużyj ją ponownie np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania. Sprawdź czy nasze instalacje wodociągowe nie mają przecieków. - Napraw kapiące krany wymieniając uszczelki. - Sprawdź, czy nie wycieka woda ze zbiornika toalety. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, kiedy zostanie ustawiona na program oszczędnościowy, zużywający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku. Uświadamiaj dzieci jak ważna jest ochrona i oszczędzanie wody Zgłaszaj wszystkie zauważone miejsca, w których występują straty wody (uszkodzone rury, otwarte hydranty, zbędne zraszacze), lokalnym władzom lub właścicielom. Zużywaj wyliczonych porcji wody do określonej potrzeby np: zamiast nalewać wody do całego czajnika na jedną filiżankę herbaty, wlej ilość tylko na nią. Sensownie zużywaj wodę podczas: mycia naczyń, mycia zębów, mycia się, sprzątania. Stosuj sprzęty ograniczające zużycie wody: prysznicowy regulator przepływu, perlator, zmywarka do naczyń. Dostosowuj temperaturę ciepłej wody, zwiększ jej temperaturę zamiast zwiększać strumień wody. Myjąc ręce pod bieżącą wodą, rocznie marnujemy około 1092 litrów

grupa a Człowiek i środowisko

grupa a Człowiek i środowisko grupa a Człowiek i środowisko................................................. Imię i nazwisko Poniższy test składa się z 18 zadań. Przy każdym poleceniu podano liczbę punktów możliwą do uzyskania za prawidłową

Bardziej szczegółowo

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 10. Oszczędzanie wody.

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 10. Oszczędzanie wody. 10. Oszczędzanie wody Na początek lekcja ciszy. Dzieci usiadły w kręgu, wystawiły rękę i zamknęły oczy. Prowadzący chodził wokół dzieci i każdemu umieścił na dłoni kilka kropel wody. Dzieci mogły słuchać,

Bardziej szczegółowo

Scenariusze zajęć dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych

Scenariusze zajęć dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych 1 TEMAT: Skąd i jak trafia woda do naszych domów? Cel ogólny: uświadomienie uczniom jak skomplikowane jest dostarczenie wody do domów, co jest źródłem wody oraz co dziej się z wodą zanim trafi do kranu.

Bardziej szczegółowo

Światowy Dzień Wody 2011

Światowy Dzień Wody 2011 Światowy Dzień Wody 2011 Woda dla miast 22 marca został ogłoszony Światowym Dniem Wody. Co roku organizacje walczące z brakiem dostępu do wody starają się przekonać każdego także Ciebie! że poprzez swoje

Bardziej szczegółowo

1. Zadanie Wymień dwa naturalne źródła zanieczyszczeń atmosfery. 2. Zadanie Podaj dwa przykłady negatywnych skutków kwaśnych opadów.

1. Zadanie Wymień dwa naturalne źródła zanieczyszczeń atmosfery. 2. Zadanie Podaj dwa przykłady negatywnych skutków kwaśnych opadów. 1. Zadanie Wymień dwa naturalne źródła zanieczyszczeń atmosfery. 2. Zadanie Podaj dwa przykłady negatywnych skutków kwaśnych opadów. 3. Zadanie Zaznacz wyjaśnienie pojęcia smog. A. Kryształki lodu osadzone

Bardziej szczegółowo

NIE TYLKO WODA. Włoska firma AQUASAN już od ponad 40 lat produkuje filtry przeznaczone do

NIE TYLKO WODA. Włoska firma AQUASAN już od ponad 40 lat produkuje filtry przeznaczone do NIE TYLKO WODA Każdy wie, że woda jest warunkiem przeżycia wszystkich organizmów żywych. Człowiek w większości składa się z wody i aby prawidłowo funkcjonować musi dostarczyć organizmowi ok. 2 litry wody

Bardziej szczegółowo

Uzdatnianie wody. Ozon posiada wiele zalet, które wykorzystuje się w uzdatnianiu wody. Oto najważniejsze z nich:

Uzdatnianie wody. Ozon posiada wiele zalet, które wykorzystuje się w uzdatnianiu wody. Oto najważniejsze z nich: Ozonatory Dezynfekcja wody metodą ozonowania Ozonowanie polega na przepuszczaniu przez wodę powietrza nasyconego ozonem O3 (tlenem trójatomowym). Ozon wytwarzany jest w specjalnych urządzeniach zwanych

Bardziej szczegółowo

Zajęcia prowadzone metodą projektu w grupie dzieci 6 letnich Motylki

Zajęcia prowadzone metodą projektu w grupie dzieci 6 letnich Motylki Zajęcia prowadzone metodą projektu w grupie dzieci 6 letnich Motylki Październik 2014 rok Nauczyciel realizujący: I. Piaskowska Cele ogólne: Tworzenie warunków do poznania ekosystemu wodnego oraz znaczenia

Bardziej szczegółowo

ZAPEWNIENIE PRAWIDŁOWEJ GOSPODARKI ŚCIEKOWEJ NA TERENIE AGLOMERACJI KRZESZOWICE - DORZECZE RUDAWY

ZAPEWNIENIE PRAWIDŁOWEJ GOSPODARKI ŚCIEKOWEJ NA TERENIE AGLOMERACJI KRZESZOWICE - DORZECZE RUDAWY ZAPEWNIENIE PRAWIDŁOWEJ GOSPODARKI ŚCIEKOWEJ NA TERENIE AGLOMERACJI KRZESZOWICE - DORZECZE RUDAWY Świat przyrody jest piękny, bardzo różnorodny i warto go takim zachować. Tymczasem człowiek swoimi bardzo

Bardziej szczegółowo

Wielostronny Partnerski Projekt Szkół Comenius Ochrona środowiska dla przyszłych pokoleń poprzez edukację, etykę, ekonomię i politykę, 2011-2013

Wielostronny Partnerski Projekt Szkół Comenius Ochrona środowiska dla przyszłych pokoleń poprzez edukację, etykę, ekonomię i politykę, 2011-2013 Wielostronny Partnerski Projekt Szkół Comenius Ochrona środowiska dla przyszłych pokoleń poprzez edukację, etykę, ekonomię i politykę, 2011-2013 ANKIETA dla dwóch pokoleń Pytania dla Młodzieży 1. Czy Twój

Bardziej szczegółowo

MIEJSKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE PRZYRODA ROK SZKOLNY 2008/2009 EDYCJA IV. Woda w przyrodzie

MIEJSKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE PRZYRODA ROK SZKOLNY 2008/2009 EDYCJA IV. Woda w przyrodzie MIEJKIE KOKURY PRZEDMIOTOWE PRZYROD ROK ZKOLY 28/29 EDYCJ IV Woda w przyrodzie. Uważnie przeczytaj pytania i zastanów się nad odpowiedzią 2. taraj się pisać czytelnie 3. Masz 6 minut na odpowiedzi, wykorzystaj

Bardziej szczegółowo

Przedmiot: Biologia Realizowane treści podstawy programowej wymagania szczegółowe

Przedmiot: Biologia Realizowane treści podstawy programowej wymagania szczegółowe ĆWICZENIE 15 ĆWICZENIE 15 BIOLOGIA drzewo klimatyczne S 87 część opisowa Ćwiczenie to systematyzuje wiedzę na temat przyczyn i skutków zmian klimatycznych obserwowanych w minionym i tym stuleciu. Pozwala

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z wizyty w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Krakowie

Sprawozdanie z wizyty w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Krakowie Kraków, dn.16.06.2014 Sprawozdanie z wizyty w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Krakowie W dniu 13.06.2014r. studenci Fizyki Medycznej Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej

Bardziej szczegółowo

10 dobrych uczynków dla Ziemi. czyli jak na co dzień możemy dbać o przyrodę

10 dobrych uczynków dla Ziemi. czyli jak na co dzień możemy dbać o przyrodę 10 dobrych uczynków dla Ziemi czyli jak na co dzień możemy dbać o przyrodę Zmniejszenie ilości odpadów Jak to możemy osiągnąć? Korzyści i zalety Korzystanie z tworzyw biodegradowalnych Nie marnujemy miejsca

Bardziej szczegółowo

SPRAWDZONY - NIEZAWODNY płukanie wsteczne - wyższy stopień czystości filtra

SPRAWDZONY - NIEZAWODNY płukanie wsteczne - wyższy stopień czystości filtra SPRAWDZONY - NIEZAWODNY płukanie wsteczne - wyższy stopień czystości filtra BWT Protector BW Filtracja mechaniczna Filtracja mechaniczna Filtrowanie wody z cząstek stałych. Ochrona instalacji przed zniszczeniem

Bardziej szczegółowo

Badanie stanu fizycznego zanieczyszczenia wód w gminie Raba Wyżna.

Badanie stanu fizycznego zanieczyszczenia wód w gminie Raba Wyżna. Badanie stanu fizycznego zanieczyszczenia wód w gminie Raba Wyżna. Zanieczyszczenie wód - niekorzystne zmiany właściwości fizycznych, chemicznych i bakteriologicznych wody spowodowane wprowadzaniem w nadmiarze

Bardziej szczegółowo

Czy woda sprzedawana w butlach jest jedynym rozwiązaniem? Technologia odwróconej osmozy, tak jak wiele innych. Na czym to polega?

Czy woda sprzedawana w butlach jest jedynym rozwiązaniem? Technologia odwróconej osmozy, tak jak wiele innych. Na czym to polega? Zawartość wody w organizmie człowieka to 70%. Jakość wody którą pijemy ma bezpośredni wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Zadbaj o to by dokonać trafnego wyboru nie pozostawiaj tej decyzji przypadkowi

Bardziej szczegółowo

WKŁAD WSTĘPNY SEDYMENTACYJNY 5 MIKRONÓW FMP5

WKŁAD WSTĘPNY SEDYMENTACYJNY 5 MIKRONÓW FMP5 2 SPIS TREŚCI 1. ZANIM ZAINSTALUJECIE MOLEKULARNY SYSTEM FILTRACJI 4 2. WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA 4 3. JAK DZIAŁA MOLEKULARNY SYSTEM FILTRACJI? 5 4. PODSTAWOWE PARAMETRY TECHNICZNE SYSTEMU FILTRACJI 7 5.

Bardziej szczegółowo

INDYWIDUALNE SYSTEMY OCZYSZCZANIA ŚCIEKÓW A OCHRONA WÓD PODZIEMNYCH

INDYWIDUALNE SYSTEMY OCZYSZCZANIA ŚCIEKÓW A OCHRONA WÓD PODZIEMNYCH INDYWIDUALNE SYSTEMY OCZYSZCZANIA ŚCIEKÓW A OCHRONA WÓD PODZIEMNYCH Opracowała: Klaudia Bukowska ZAOPATRZENIE W WODĘ A OCZYSZCZANIE ŚCIEKÓW Zbiorowe zaopatrzenie w wodę Indywidualne zaopatrzenie w wodę

Bardziej szczegółowo

Nr 2 /2008 / 2009 grudzień, styczeń, luty. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Noblistów w Twardogórze

Nr 2 /2008 / 2009 grudzień, styczeń, luty. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Noblistów w Twardogórze Nr 2 /2008 / 2009 grudzień, styczeń, luty Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Noblistów w Twardogórze 1 Kwartalnik Ekologiczny Powstaje przy udziale uczniów : KOŁA PRZYRODNICZEGO KOŁA EKOLOGICZNEGO Pod

Bardziej szczegółowo

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW TYPU SBR Eko-Systemy ClearFox

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW TYPU SBR Eko-Systemy ClearFox PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW TYPU SBR Eko-Systemy ClearFox 1. PRZEZNACZENIE Oczyszczalnie ścieków SBR przeznaczone są do oczyszczanie ścieków bytowo-gospodarczych, gdzie wymagane jest skuteczne podczyszczanie

Bardziej szczegółowo

3.10 Czyszczenie i konserwacja kanalizacji 121 3.11 Kontrola odprowadzania ścieków rzemieślniczo-przemysłowych (podczyszczanie ścieków) 127 3.

3.10 Czyszczenie i konserwacja kanalizacji 121 3.11 Kontrola odprowadzania ścieków rzemieślniczo-przemysłowych (podczyszczanie ścieków) 127 3. Spis treści 1. Wiadomości ogólne, ochrona wód 17 1.1 Gospodarkawodna 17 1.2 Polskie prawo wodne 25 1.2.1 Rodzaj wód 27 1.2.2 Własność wód 27 1.2.3 Koizystaniezwód 28 1.2.3.1 Powszechne koizystaniezwód

Bardziej szczegółowo

1. Pogadanka, praca nad wykresami i schematem, praca w grupach MAGDALENA SZEWCZYK. Dział programowy : Ekologia

1. Pogadanka, praca nad wykresami i schematem, praca w grupach MAGDALENA SZEWCZYK. Dział programowy : Ekologia MAGDALENA SZEWCZYK Dział programowy : Ekologia temat lekcji : Przyczyny i skutki kwaśnych deszczy Cele lekcji w kategoriach czynności uczniów (cele operacyjne): WIADOMOŚCI Uczeń: - podaje definicje kwaśnych

Bardziej szczegółowo

System RO osmoza

System RO osmoza System RO 5 - osmoza Cena 554,51 PLN Kategorie Filtry wody / Osmoza odwrócona Systemy Nawadniające GROWSHOP Marka Growmax Water Technologia filtrowania osmotycznego z zastosowaniem wydajnych filtrów wstępnych

Bardziej szczegółowo

Woda. i jej ochrona. Młodzi = świadomi, czyli budowanie świadomości ekologicznej u dzieci przy współpracy z kołem naukowym Ekospirit

Woda. i jej ochrona. Młodzi = świadomi, czyli budowanie świadomości ekologicznej u dzieci przy współpracy z kołem naukowym Ekospirit Woda i jej ochrona Młodzi = świadomi, czyli budowanie świadomości ekologicznej u dzieci przy współpracy z kołem naukowym Ekospirit inż. Mateusz Bilik inż. Bartosz Blachura inż. Anna Buszkowska inż. Anna

Bardziej szczegółowo

14. CZYNNOŚCI SERWISOWE

14. CZYNNOŚCI SERWISOWE 14. CZYNNOŚCI SERWISOWE 14.1 Przegląd miesięczny Dopływ: kontrola kolektora dopływowego kontrola kolektora odpływowego Reaktor biologiczny: kontrola powierzchni i czystości wody w osadniku wtórnym kontrola

Bardziej szczegółowo

Dlaczego woda nie jest gotowa do spożycia zaraz po wydobyciu?

Dlaczego woda nie jest gotowa do spożycia zaraz po wydobyciu? Woda jest jednym z najważniejszych składników środowiska, w którym żyjemy. Jej zawartość w organizmie człowieka waha się od 70 do 90% i zmienia się wraz z wiekiem. Dzienne zapotrzebowanie człowieka na

Bardziej szczegółowo

Hydrosfera - źródła i rodzaje zanieczyszczeń, sposoby jej ochrony i zasoby wody w biosferze.

Hydrosfera - źródła i rodzaje zanieczyszczeń, sposoby jej ochrony i zasoby wody w biosferze. Hydrosfera - źródła i rodzaje zanieczyszczeń, sposoby jej ochrony i zasoby wody w biosferze. Hydrosfera składa się z kilku wyraźnie różniących się od siebie elementów będących zarazem etapami cyklu obiegu

Bardziej szczegółowo

ul. ILJI MIECZNIKOWA 1, 02-096 WARSZAWA e-mail: magdapop@biol.uw.edu.pl RAPORT

ul. ILJI MIECZNIKOWA 1, 02-096 WARSZAWA e-mail: magdapop@biol.uw.edu.pl RAPORT d r h a b. M a g d a l e n a P o p ow s k a, p r o f. U W U N I W E R S Y T E T W AR S Z AW S K I W Y D Z I AŁ B I O L O G I I ul. ILJI MIECZNIKOWA 1, 02-096 WARSZAWA TEL: (+22) 55-41-420, FAX: (+22) 55-41-402

Bardziej szczegółowo

BIOTECHNOLOGIA OGÓLNA

BIOTECHNOLOGIA OGÓLNA BIOTECHNOLOGIA OGÓLNA 1. 2. 3. 4. 5. Ogólne podstawy biologicznych metod oczyszczania ścieków. Ścieki i ich rodzaje. Stosowane metody analityczne. Substancje biogenne w ściekach. Tlenowe procesy przemiany

Bardziej szczegółowo

Temat lekcji: Cztery oblicza recyklingu cz. III

Temat lekcji: Cztery oblicza recyklingu cz. III Temat lekcji: Cztery oblicza recyklingu cz. III EDUKACJA EKOLOGICZNA Zajęcia lekcyjne dla uczniów gimnazjum Cztery Toniemy oblicza w recyklingu elektroodpadach - METAL WRZUCAMY POJEMNIK tworzywa sztuczne,

Bardziej szczegółowo

FIZYKA I CHEMIA GLEB. Literatura przedmiotu: Zawadzki S. red. Gleboznastwo, PWRiL 1999 Kowalik P. Ochrona środowiska glebowego, PWN, Warszawa 2001

FIZYKA I CHEMIA GLEB. Literatura przedmiotu: Zawadzki S. red. Gleboznastwo, PWRiL 1999 Kowalik P. Ochrona środowiska glebowego, PWN, Warszawa 2001 FIZYKA I CHEMIA GLEB Literatura przedmiotu: Zawadzki S. red. Gleboznastwo, PWRiL 1999 Kowalik P. Ochrona środowiska glebowego, PWN, Warszawa 2001 Tematyka wykładów Bilans wodny i cieplny gleb, właściwości

Bardziej szczegółowo

Plan wykładu: Wstęp. Zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Zanieczyszczenia wód. Odpady stałe

Plan wykładu: Wstęp. Zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Zanieczyszczenia wód. Odpady stałe Plan wykładu: Wstęp Klasyfikacja odpadów i zanieczyszczeń Drogi przepływu substancji odpadowych Analiza instalacji przemysłowej w aspekcie ochrony środowiska Parametry charakterystyczne procesu oczyszczania

Bardziej szczegółowo

Twardość : 60 500 mg CaCO 3 3 28 dh

Twardość : 60 500 mg CaCO 3 3 28 dh Stacje uzdatniania wody Aquahome, Aquacarbon, Aquamix Twarda woda Jaka twardość wody? Twardość wody jest parametrem określającym stężenie soli wapnia i magnezu w wodzie. Pod wpływem ciśnienia i temperatury

Bardziej szczegółowo

Trociny, wióry, ścinki, drewno, płyta wiórowa i fornir zawierające substancje niebezpieczne 14. 03 01 82 Osady z zakładowych oczyszczalni ścieków

Trociny, wióry, ścinki, drewno, płyta wiórowa i fornir zawierające substancje niebezpieczne 14. 03 01 82 Osady z zakładowych oczyszczalni ścieków 1. 02 01 01 Osady z mycia i czyszczenia 2. 02 01 03 Odpadowa masa roślinna 3. 02 01 04 Odpady tworzyw sztucznych (z wyłączeniem opakowań) 4. 02 01 08* Odpady agrochemikaliów zawierające substancje, w tym

Bardziej szczegółowo

Biogaz i biomasa -energetyczna przyszłość Mazowsza

Biogaz i biomasa -energetyczna przyszłość Mazowsza Biogaz i biomasa -energetyczna przyszłość Mazowsza Katarzyna Sobótka Specjalista ds. energii odnawialnej Mazowiecka Agencja Energetyczna Sp. z o.o. k.sobotka@mae.mazovia.pl Biomasa Stałe i ciekłe substancje

Bardziej szczegółowo

NOWOŚĆ! REWELACJA!!! PRZYDOMOWA OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW SSB AQUATO STABI-KOM OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW. Pełnobiologiczne oczyszczanie

NOWOŚĆ! REWELACJA!!! PRZYDOMOWA OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW SSB AQUATO STABI-KOM OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW. Pełnobiologiczne oczyszczanie OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW NOWOŚĆ! REWELACJA!!! Pełnobiologiczne oczyszczanie ścieków do nowych i adaptacji istniejących instalacji PRZYDOMOWA OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW SSB AQUATO STABI-KOM AQUATO STABI-KOM- PRZYDOMOWA

Bardziej szczegółowo

Chemia. 3. Która z wymienionych substancji jest pierwiastkiem? A Powietrze. B Dwutlenek węgla. C Tlen. D Tlenek magnezu.

Chemia. 3. Która z wymienionych substancji jest pierwiastkiem? A Powietrze. B Dwutlenek węgla. C Tlen. D Tlenek magnezu. Chemia Zestaw I 1. Na lekcjach chemii badano właściwości: żelaza, węgla, cukru, miedzi i magnezu. Który z zestawów badanych substancji zawiera tylko niemetale? A Węgiel, siarka, tlen. B Węgiel, magnez,

Bardziej szczegółowo

Kingspan Environmental Polska

Kingspan Environmental Polska Kingspan Environmental Polska Carrickmacross, Irlandia Galway, Irlandia Rokietnica k. Poznania, Polska Portadown, Irlandia Północna Rokietnica k. Poznania, Polska Kim jesteśmy? Firma Ekoprom jest autoryzowanym

Bardziej szczegółowo

Zmiany w środowisku naturalnym

Zmiany w środowisku naturalnym Zmiany w środowisku naturalnym Plan gospodarki niskoemisyjnej jedną z form dążenia do czystszego środowiska naturalnego Opracował: Romuald Meyer PGK SA Czym jest efekt cieplarniany? Ziemia posiada atmosferę

Bardziej szczegółowo

Grupa Kingspan. 68+ oddziałów na całym świecie. 43+ 25+ biur sprzedaży. Fakty

Grupa Kingspan. 68+ oddziałów na całym świecie. 43+ 25+ biur sprzedaży. Fakty Grupa Kingspan Fakty 68+ oddziałów na całym świecie. 43+ zakładów produkcyjnych. 25+ biur sprzedaży. Ameryka północna Australia i Azja Europa Kingspan Environmental oferuje szeroki wachlarz produktów i

Bardziej szczegółowo

Ostateczna postać długotrwałych zmian w określonych warunkach klimatyczno-geologicznych to:

Ostateczna postać długotrwałych zmian w określonych warunkach klimatyczno-geologicznych to: WYDZIAŁ: GEOLOGII, GEOFIZYKI I OCHRONY ŚRODOWISKA KIERUNEK STUDIÓW: OCHRONA ŚRODOWISKA RODZAJ STUDIÓW: STACJONARNE I STOPNIA ROK AKADEMICKI 2014/2015 WYKAZ PRZEDMIOTÓW EGZAMINACYJNYCH: I. Ekologia II.

Bardziej szczegółowo

Temat: Woda skarbem przyrody.

Temat: Woda skarbem przyrody. Elżbieta Kuzioła Nauczycielka przyrody Szkoła Podstawowa nr 138 w Warszawie ul. Pożaryskiego 2 Temat: Woda skarbem przyrody. Cele operacyjne: Konspekt zajęć pozalekcyjnych Realizacja ścieżki ekologicznej.

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADY INSTALACJI DO SPALANIA ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH

PRZYKŁADY INSTALACJI DO SPALANIA ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH PRZYKŁADY INSTALACJI DO SPALANIA ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH 1. INSTALACJA DO TERMICZNEGO PRZEKSZTAŁCANIA ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH W DĄBROWIE GÓRNICZEJ W maju 2003 roku rozpoczęła pracę najnowocześniejsza w

Bardziej szczegółowo

Oczyszczalnia ścieków w Żywcu. MPWiK Sp. z o.o. w Żywcu

Oczyszczalnia ścieków w Żywcu. MPWiK Sp. z o.o. w Żywcu Oczyszczalnia ścieków w Żywcu MPWiK Sp. z o.o. w Żywcu Zlewnia oczyszczalni ścieków w Żywcu na tle Powiatu Żywieckiego (stan istniejący) gm. Żywiec 32 230 mieszk. istn. sieć kanal. 127,0 km gm. Łodygowice

Bardziej szczegółowo

TECHNIK OCHRONY ŚRODOWISKA. Opracowała: mgr inż. Joanna Depta- Ładak

TECHNIK OCHRONY ŚRODOWISKA. Opracowała: mgr inż. Joanna Depta- Ładak TECHNIK OCHRONY ŚRODOWISKA Opracowała: mgr inż. Joanna Depta- Ładak Charakterystyka zawodu Technik ochrony środowiska koordynuje pracę w zakresie ochrony powietrza, wód, powierzchni ziemi, ochrony przed

Bardziej szczegółowo

Ankieta zużycia wody w DOMU

Ankieta zużycia wody w DOMU Ankieta zużycia wody w DOMU Czy jesteś zainteresowany/a nauczyć się jak oszczędzać wodę i pieniądze w domu? O to ankieta zużycia wody w domu, która pomoże Ci zidentyfikować najprostszą drogę aby przyłączyć

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE! SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE! CELE: 1. Przekazanie dzieciom wiedzy na temat znaczenia wody dla ludzi, zwierząt i roślin. 2. Uświadomienie dzieciom wagi picia wody. 3. Przekazanie dzieciom wiedzy na

Bardziej szczegółowo

O co pytają mieszkańcy lokalnych społeczności. i jakie mają wątpliwości związane z wydobyciem gazu łupkowego.

O co pytają mieszkańcy lokalnych społeczności. i jakie mają wątpliwości związane z wydobyciem gazu łupkowego. O co pytają mieszkańcy lokalnych społeczności i jakie mają wątpliwości związane z wydobyciem gazu łupkowego. Czy szczelinowanie zanieczyszcza wody gruntowe? Warstwy wodonośne chronione są w ten sposób,

Bardziej szczegółowo

WODA I OGIEŃ. Prezentacja Mileny Oziemczuk

WODA I OGIEŃ. Prezentacja Mileny Oziemczuk WODA I OGIEŃ Prezentacja Mileny Oziemczuk Ogień Ogień - suma obserwowalnych zjawisk towarzyszących na ogół fizykochemicznemu procesowi spalania,, a przede wszystkim: emisja promieniowania widzialnego -światła

Bardziej szczegółowo

Najlepsze dostępne technologie i wymagania środowiskowe w odniesieniu do procesów termicznych. Adam Grochowalski Politechnika Krakowska

Najlepsze dostępne technologie i wymagania środowiskowe w odniesieniu do procesów termicznych. Adam Grochowalski Politechnika Krakowska Najlepsze dostępne technologie i wymagania środowiskowe w odniesieniu do procesów termicznych Adam Grochowalski Politechnika Krakowska Termiczne metody utylizacji odpadów Spalanie na ruchomym ruszcie

Bardziej szczegółowo

Oczyszczanie wody - A. L. Kowal, M. Świderska-BróŜ

Oczyszczanie wody - A. L. Kowal, M. Świderska-BróŜ Oczyszczanie wody - A. L. Kowal, M. Świderska-BróŜ Spis treści Przedmowa 1. Woda w przyrodzie 1.1. Wprowadzenie 1.2. Fizyczne właściwości wody 1.3. Ogólna charakterystyka roztworów wodnych 1.3.1. Roztwory

Bardziej szczegółowo

WODOCIĄGI KANALIZACJA 2009

WODOCIĄGI KANALIZACJA 2009 WODOCIĄGI KANALIZACJA 2009 SPIS TREŚCI nr 1(59) 9 Inwestycyjny kalejdoskop 10 Przegląd prasy 11 Wiadomości bez granic 12 Tatrzańskie impresje 14 W sieci prawa 14 Niewyczerpane pokłady energii 15 Istotny

Bardziej szczegółowo

Woda w domu ekologicznym

Woda w domu ekologicznym Woda w domu ekologicznym Z powodu ocieplenia klimatu poziom wód rośnie, ale mimo to ilości wody pitnej w jeziorach i rzekach maleje. Jakie czynniki mają na to wpływ? Coraz większa populacja Zmniejszone

Bardziej szczegółowo

Zabawy z powietrzem. Cześć dzieciaki! ZAPRASZAM. Czy chcecie pobawić się powietrzem?

Zabawy z powietrzem. Cześć dzieciaki! ZAPRASZAM. Czy chcecie pobawić się powietrzem? Cześć dzieciaki! Czy chcecie pobawić się powietrzem? Przygotowałem wam do wykonania kilka doświadczeń, które pozwolą wam odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących powietrza. Zaproś do zabawy koniecznie kogoś

Bardziej szczegółowo

Postawy: Uczeń: - Odpowiada za bezpieczeństwo własne i kolegów, - Jest dociekliwy i dokładny, - Wykazuje postawę badawczą.

Postawy: Uczeń: - Odpowiada za bezpieczeństwo własne i kolegów, - Jest dociekliwy i dokładny, - Wykazuje postawę badawczą. Temat: Udział tlenu w niektórych przemianach chemicznych scenariusz lekcji przyrody klasie V. Dział: Podstawowe właściwości i budowa materii. Zakres treści: - rola tlenu w niektórych procesach chemicznych,

Bardziej szczegółowo

Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków z drenażem rozsączającym

Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków z drenażem rozsączającym Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków z drenażem rozsączającym SIECI ZEWNĘTRZNE Oczyszczalnie Sotralentz mogą być stosowane dla obiektów, dla których dobowy zrzut ścieków nie przekracza 5m 3 /d. Przedstawione

Bardziej szczegółowo

1. Logo 2. Kody 3. Pojemniki na odpady 4. Co nam daje segregacja śmieci 5. Co robić z odpadami 6. Składowanie 7. Utylizacja 8. Kompostowanie 9.

1. Logo 2. Kody 3. Pojemniki na odpady 4. Co nam daje segregacja śmieci 5. Co robić z odpadami 6. Składowanie 7. Utylizacja 8. Kompostowanie 9. 1. Logo 2. Kody 3. Pojemniki na odpady 4. Co nam daje segregacja śmieci 5. Co robić z odpadami 6. Składowanie 7. Utylizacja 8. Kompostowanie 9. Recykling 10. Zgnieć butelkę 11. Czy wiesz że 12. Używamy

Bardziej szczegółowo

Organizator: Partnerzy i Przyjaciele akcji: Wrocław, 25 września 2015

Organizator: Partnerzy i Przyjaciele akcji: Wrocław, 25 września 2015 Organizator: Partnerzy i Przyjaciele akcji: Wrocław, 25 września 2015 Akcja Sprzątamy rzeki Wrocławia jest realizowana w ramach projektu: KOMPLEKSOWY PROGRAM EDUKACYJNY NA TEMAT OCHRONY ŚRODOWISKA NATURALNEGO

Bardziej szczegółowo

GRAF oczyszczalnie ścieków. one2clean

GRAF oczyszczalnie ścieków. one2clean Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków typu SBR one2clean Konrad Gojżewski Kierownik projektów inwestycyjnych konrad.gojzewski@ekodren.pl ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 24 lipca 2006 r.

Bardziej szczegółowo

Poprawa efektywności energetycznej oczyszczalni ścieków w Rowach poprzez zastosowanie fotowoltaiki.

Poprawa efektywności energetycznej oczyszczalni ścieków w Rowach poprzez zastosowanie fotowoltaiki. Poprawa efektywności energetycznej oczyszczalni ścieków w Rowach poprzez zastosowanie fotowoltaiki. Projekt Przebudowa z rozbudową oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej w gminie Ustka realizowany

Bardziej szczegółowo

STAN WŁAŚCIWOŚCI AGROCHEMICZNYCH GLEB I ZANIECZYSZCZEŃ METALAMI CIĘŻKIMI GRUNTÓW NA UŻYTKACH ROLNYCH STAROSTWA POWIATOWEGO RACIBÓRZ W GMINIE NĘDZA

STAN WŁAŚCIWOŚCI AGROCHEMICZNYCH GLEB I ZANIECZYSZCZEŃ METALAMI CIĘŻKIMI GRUNTÓW NA UŻYTKACH ROLNYCH STAROSTWA POWIATOWEGO RACIBÓRZ W GMINIE NĘDZA STAN WŁAŚCIWOŚCI AGROCHEMICZNYCH GLEB I ZANIECZYSZCZEŃ METALAMI CIĘŻKIMI GRUNTÓW NA UŻYTKACH ROLNYCH STAROSTWA POWIATOWEGO RACIBÓRZ W GMINIE NĘDZA Opracowanie wyników i sprawozdania z wykonanych badań

Bardziej szczegółowo

Nowa rola gospodarki wodno-ściekowej w rozwoju miast i ograniczaniu zmian klimatycznych

Nowa rola gospodarki wodno-ściekowej w rozwoju miast i ograniczaniu zmian klimatycznych II Forum Ochrony Środowiska Ekologia stymulatorem rozwoju miast Nowa rola gospodarki wodno-ściekowej w rozwoju miast i ograniczaniu zmian klimatycznych Marek Gromiec Warszawa, 15 luty 2016 Paradygmat NEW

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V Temat lekcji: Wszechobecna woda. Czas realizacji: 90 minut I. Cele lekcji A. Cel ogólny: Wykazanie obecności wody w glebie, powietrzu, organizmach żywych i oddechu.

Bardziej szczegółowo

Zgłoszenie. Instalacji przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków ze studnią chłonną WZÓR 730-082-204

Zgłoszenie. Instalacji przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków ze studnią chłonną WZÓR 730-082-204 Zgłoszenie Instalacji przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków ze studnią chłonną INWESTOR ADRES ZAMIESZKANIA ADRES INWESTYCJI DATA WNIOSKU Wykaz NORM oczyszczalni Gama Plastic EN-PN 12566-1 Spis

Bardziej szczegółowo

Co ma wspólnego ludzka dwunastnica z proszkiem do. prania?

Co ma wspólnego ludzka dwunastnica z proszkiem do. prania? 1 Co ma wspólnego ludzka dwunastnica z proszkiem do prania? Czas trwania zajęć: 45 minut Potencjalne pytania badawcze: 1. Czy lipazy zawarte w proszku do prania rozkładają tłuszcze roślinne? 2. Jaka jest

Bardziej szczegółowo

Wzrost emisji CO Uderzenie w ziemię meteorytu Zderzenie galaktyk Zwiększenie masy słońca (większe przyciąganie słońca) Zderzenie dwóch planet

Wzrost emisji CO Uderzenie w ziemię meteorytu Zderzenie galaktyk Zwiększenie masy słońca (większe przyciąganie słońca) Zderzenie dwóch planet Efekt cieplarniany Wzrost emisji CO Zanieczyszczanie gleby Zanieczyszczanie wody Zanieczyszczanie powietrza wycinanie lasów Niszczenie warstwy ozonowej Wzrost emisji CO Uderzenie w ziemię meteorytu Zderzenie

Bardziej szczegółowo

Telefon alarmowy: 042 6314724 (Krajowe Centrum Informacji Toksykologicznej)

Telefon alarmowy: 042 6314724 (Krajowe Centrum Informacji Toksykologicznej) R KARTA CHARAKTERYSTYKI Data opracowania: 07.2002 Data aktualizacji: 10.2006 1.Identyfikacja preparatu. Identyfikacja producenta Nazwa handlowa: TOXAN PASTA Rodzaj produktu: rodentycyd Kategoria: Produkt

Bardziej szczegółowo

Miedziana patelnia (26 cm)

Miedziana patelnia (26 cm) Miedziana patelnia (26 cm) Szanowny Kliencie, dziękujemy za zakup miedzianej patelni. Prosimy o przeczytanie instrukcji i przestrzeganie podanych wskazówek i porad, aby mogli Państwo optymalnie korzystać

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Scenariusz zajęć dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Scenariusz zajęć dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Temat: Niekonwencjonalne źródła energii, bezpieczeństwo energetyczne Czas: 45 minut (godzina lekcyjna) Przedmiot: Lekcja biologii lub

Bardziej szczegółowo

Zgłoszenie Instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków

Zgłoszenie Instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków Zgłoszenie Instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków INWESTOR ADRES ZAMIESZKANIA ADRES INWESTYCJI DATA WNIOSKU Wykaz NORM i APROBAT oczyszczalni Gama Plastic EN-PN 12566 Zgodność z normą HK/W/0499/01/2007

Bardziej szczegółowo

Biogazownie w energetyce

Biogazownie w energetyce Biogazownie w energetyce Temat opracował Damian Kozieł Energetyka spec. EGIR rok 3 Czym jest biogaz? Czym jest biogaz? Biogaz jest to produkt fermentacji metanowej materii organicznej przez bakterie beztlenowe

Bardziej szczegółowo

43 SPOSOBY NA OSZCZĘDZANIE WODY WEWNĄTRZ

43 SPOSOBY NA OSZCZĘDZANIE WODY WEWNĄTRZ 43 SPOSOBY NA OSZCZĘDZANIE WODY WEWNĄTRZ 1. Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy moŝna jej uŝyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu czy sprzątania. 2. Sprawdź czy Twoje instalacje wodociągowe nie

Bardziej szczegółowo

Metale i niemetale. Krystyna Sitko

Metale i niemetale. Krystyna Sitko Metale i niemetale Krystyna Sitko Substancje proste czyli pierwiastki dzielimy na : metale np. złoto niemetale np. fosfor półmetale np. krzem Spośród 115 znanych obecnie pierwiastków aż 91 stanowią metale

Bardziej szczegółowo

Alternatywne źródła energii - prezentacja scenariusza zajęć na godzinę do dyspozycji wychowawcy w gimnazjum. Autor: Joanna Łęcka

Alternatywne źródła energii - prezentacja scenariusza zajęć na godzinę do dyspozycji wychowawcy w gimnazjum. Autor: Joanna Łęcka Alternatywne źródła energii - prezentacja scenariusza zajęć na godzinę do dyspozycji wychowawcy w gimnazjum Autor: Joanna Łęcka Temat zajęć: Czy zgasną światła na Ziemi? Alternatywne źródła energii. Uczeń

Bardziej szczegółowo

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL RZECZPOSPOLITA POLSKA Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (21) Numer zgłoszenia: 293378 (2)Data zgłoszenia: 03.02.1992 (61) Patent dodatkowy do patentu: 167066 28.01.1991

Bardziej szczegółowo

L I S T A PRZEDSIĘWZIĘĆ PRIORYTETOWYCH DO DOFINANSOWANIA PRZEZ WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W KIELCACH w 2016 ROKU

L I S T A PRZEDSIĘWZIĘĆ PRIORYTETOWYCH DO DOFINANSOWANIA PRZEZ WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W KIELCACH w 2016 ROKU Załącznik do uchwały Nr 14/15 Rady Nadzorczej WFOŚiGW w Kielcach z dnia 29 czerwca 2015 r. L I S T A PRZEDSIĘWZIĘĆ PRIORYTETOWYCH DO DOFINANSOWANIA PRZEZ WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI

Bardziej szczegółowo

Zapomnij o osadzie i korozji!

Zapomnij o osadzie i korozji! Zapomnij o osadzie i korozji! Nowa, rewolucyjna technologia uzdatniania wody pitnej. Sukces w walce z osadem NoCalc to nowe, rewolucyjne i bardzo ekonomiczne rozwiązanie eliminujące skutki twardej wody.

Bardziej szczegółowo

Seria filtrów GL Wysokowydajne filtry

Seria filtrów GL Wysokowydajne filtry Seria filtrów GL Wysokowydajne filtry 2 Uwaga: skażenie! Wszystkie branże przemysłu stosują sprężone powietrze jako bezpieczny i niezawodny nośnik energii. Jednakże po wytworzeniu w chwili tłoczenia do

Bardziej szczegółowo

9.4. Scenariusz narażenia 4 : Zastosowanie jako substancja wspomagająca przetwarzanie (oczyszczanie wody)

9.4. Scenariusz narażenia 4 : Zastosowanie jako substancja wspomagająca przetwarzanie (oczyszczanie wody) 9.4. Scenariusz narażenia 4 : Zastosowanie jako substancja wspomagająca przetwarzanie (oczyszczanie wody) Scenariusze cząstkowe dla środowiska: Zastosowanie jako substancja wspomagająca przetwarzanie ERC

Bardziej szczegółowo

Costa. Wyjdź myśleniem poza butle. ZASTOSOWANIE: RESTAURACJE, KAWIARNIE, PUBY, BARY, STOŁÓWKI, GABINETY LEKARSKIE, itp.

Costa. Wyjdź myśleniem poza butle. ZASTOSOWANIE: RESTAURACJE, KAWIARNIE, PUBY, BARY, STOŁÓWKI, GABINETY LEKARSKIE, itp. Costa Wyjdź myśleniem poza butle ZASTOSOWANIE: RESTAURACJE, KAWIARNIE, PUBY, BARY, STOŁÓWKI, GABINETY LEKARSKIE, itp. Merlin - RO system System do uzdatniania wody marki Merlin jest skrajnie nowatorskim

Bardziej szczegółowo

Oczyszczalnia Ścieków WARTA S.A.

Oczyszczalnia Ścieków WARTA S.A. Oczyszczalnia Ścieków WARTA S.A. ul. Srebrna 172 / 188 42-201 Częstochowa Katowice, 09.12.2013 Częstochowa Częstochowa: Stolica subregionu północnego województwa śląskiego, PołoŜona na Jurze Krakowsko-

Bardziej szczegółowo

Sprawdź, co już umiesz! (2)

Sprawdź, co już umiesz! (2) Sprawdź, co już umiesz! (2) 1. Suma 16,95 + 8,5 jest równa: A. 27,80 B. 27,70 C. 25,45 D. 24,45 2. Różnica 52,7 24,46 jest równa: A. 38,36 B. 38,34 C. 28,36 D. 28,24 3. Iloczyn 16,8 9,8 jest równy: A.

Bardziej szczegółowo

ENERGO-TERM Technika Grzewcza i Solarna BEZOBSŁUGOWE URZĄDZENIA ELIMINUJĄCE OSADZANIE SIĘ KAMIENIA KOTŁOWEGO

ENERGO-TERM Technika Grzewcza i Solarna BEZOBSŁUGOWE URZĄDZENIA ELIMINUJĄCE OSADZANIE SIĘ KAMIENIA KOTŁOWEGO BEZOBSŁUGOWE URZĄDZENIA ELIMINUJĄCE OSADZANIE SIĘ KAMIENIA KOTŁOWEGO 25 lat tradycji ponad 60 000 sprzedanych urządzeń brak reklamacji oddziały i przedstawicielstwa na świecie Kamień kotłowy ma o 20 razy

Bardziej szczegółowo

Wymienniki ciepła. Baza wiedzy Alnor. Baza wiedzy ALNOR Systemy Wentylacji Sp. z o.o. www.alnor.com.pl. Zasada działania rekuperatora

Wymienniki ciepła. Baza wiedzy Alnor. Baza wiedzy ALNOR Systemy Wentylacji Sp. z o.o. www.alnor.com.pl. Zasada działania rekuperatora Wymienniki ciepła Zasada działania rekuperatora Głównym zadaniem rekuperatora jest usuwanie zużytego powietrza i dostarczanie świeżego powietrza z zachowaniem odpowiednich parametrów - temperatury, wilgoci,

Bardziej szczegółowo

Urządzenie do rozkładu termicznego odpadów organicznych WGW-8 EU

Urządzenie do rozkładu termicznego odpadów organicznych WGW-8 EU GREEN ENERGY POLAND Sp. z o.o. Urządzenie do rozkładu termicznego odpadów organicznych WGW-8 EU dr hab. inż. Andrzej Wojciechowski e-mail: andrzej.wojciechowski@imp.edu.pl www.imp.edu.pl Ochrony Środowiska

Bardziej szczegółowo

Szwedzkie Rozwiązania Gospodarki Biogazem na Oczyszczalniach Ścieków. Dag Lewis-Jonsson

Szwedzkie Rozwiązania Gospodarki Biogazem na Oczyszczalniach Ścieków. Dag Lewis-Jonsson Szwedzkie Rozwiązania Gospodarki Biogazem na Oczyszczalniach Ścieków Dag Lewis-Jonsson Zapobieganie Obróbka Niedopuścić do dostarczania zanieczyszczeń których nie możemy redukować Odzysk związścieki i

Bardziej szczegółowo

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE WDRAŻANIA INSTALACJI BIOGAZOWYCH W POLSCE

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE WDRAŻANIA INSTALACJI BIOGAZOWYCH W POLSCE PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE WDRAŻANIA INSTALACJI BIOGAZOWYCH W POLSCE Czym jest biogaz? Roztwór gazowy będący produktem fermentacji beztlenowej, składający się głównie z metanu (~60%) i dwutlenku węgla

Bardziej szczegółowo

2. Podczas spalania 2 objętości pewnego gazu z 4 objętościami H 2 otrzymano 1 objętość N 2 i 4 objętości H 2O. Jaki gaz uległ spalaniu?

2. Podczas spalania 2 objętości pewnego gazu z 4 objętościami H 2 otrzymano 1 objętość N 2 i 4 objętości H 2O. Jaki gaz uległ spalaniu? 1. Oblicz, ilu moli HCl należy użyć, aby poniższe związki przeprowadzić w sole: a) 0,2 mola KOH b) 3 mole NH 3 H 2O c) 0,2 mola Ca(OH) 2 d) 0,5 mola Al(OH) 3 2. Podczas spalania 2 objętości pewnego gazu

Bardziej szczegółowo

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE WDRAŻANIA INSTALACJI BIOGAZOWYCH W POLSCE

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE WDRAŻANIA INSTALACJI BIOGAZOWYCH W POLSCE PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE WDRAŻANIA INSTALACJI BIOGAZOWYCH W POLSCE Czym jest biogaz? Roztwór gazowy będący produktem fermentacji beztlenowej, składający się głównie z metanu (~60%) i dwutlenku węgla

Bardziej szczegółowo

OCENA WYNIKÓW BADAŃ W GMINIE KUŹNIA RACIBORSKA

OCENA WYNIKÓW BADAŃ W GMINIE KUŹNIA RACIBORSKA OCENA WYNIKÓW BADAŃ W GMINIE KUŹNIA RACIBORSKA Wyniki badań odczynu gleby i zawartości makroelementów w próbkach gleby przedstawiono w tabelach zasobności gleby: Zestawienie zasobności gleby na obszarze

Bardziej szczegółowo

Czyszczenie bez chemii

Czyszczenie bez chemii Czyszczenie bez chemii Czarne Orły,,Czyszczenie fug 0,5 litra octu spirytusowego 10% soda oczyszczona 0,5 litra wody Mieszamy wodę i ocet, zrobiony płyn wlewamy do butelki. Spryskujemy fugi następnie posypujemy

Bardziej szczegółowo

Miedziane garnki z patelnią (5 częściowy zestaw)

Miedziane garnki z patelnią (5 częściowy zestaw) Miedziane garnki z patelnią (5 częściowy zestaw) Szanowny Kliencie, dziękujemy za zakup zestawu miedzianych garnków. Prosimy o przeczytanie instrukcji i przestrzeganie podanych wskazówek i porad, aby mogli

Bardziej szczegółowo

Relacje człowiek środowisko przyrodnicze

Relacje człowiek środowisko przyrodnicze 138 SPRAWDZIANY LEKCJI Sprawdzian z działu Relacje człowiek środowisko przyrodnicze Grupa I Zadanie 1 (0 4 p.) Każdemu terminowi przyporządkuj odpowiadającą mu definicję. 1. Zasoby przyrody A. Zasoby mające

Bardziej szczegółowo

Rośnie góra śmieci!!

Rośnie góra śmieci!! Rośnie góra śmieci!! Menu 1.Jak jest pojemność standardowych pojemników na śmieci w Twoim miejscu zamieszkania? Jak często są opróżnianie? 2. Ile śmieci produkuje Twoja rodzina? 3. Oszacuj ile produkuję

Bardziej szczegółowo

ZAGADNIENIA EGZAMINACYJNE (od roku ak. 2014/2015)

ZAGADNIENIA EGZAMINACYJNE (od roku ak. 2014/2015) (od roku ak. 2014/2015) A. Zagadnienia z zakresu Oczyszczanie Wody i Ścieków: 1. Skład wód powierzchniowych i wód podziemnych. 2. Układy technologiczne oczyszczania wody powierzchniowej. 3. Układy technologiczne

Bardziej szczegółowo

Przyjrzyjmy się jak używanie twardej wody. wpływa na nasze życie codzienne: - gotowanie. - mycie naczyń

Przyjrzyjmy się jak używanie twardej wody. wpływa na nasze życie codzienne: - gotowanie. - mycie naczyń SAOCAL Przyjrzyjmy się jak używanie twardej wody wpływa na nasze życie codzienne: - gotowanie podczas gotowania twardej wody, dno, ścianki czajnika i garnków pokrywają się białym osadem to węglan wapnia

Bardziej szczegółowo

GRAWITACYJNE ZAGĘSZCZANIE OSADÓW

GRAWITACYJNE ZAGĘSZCZANIE OSADÓW UTYLIZACJA OSADÓW Ćwiczenie nr 4 GRAWITACYJNE ZAGĘSZCZANIE OSADÓW 1. CHARAKTERYSTYKA PROCESU A. Grawitacyjne zagęszczanie osadów: Zagęszczać osady można na wiele różnych sposobów. Miedzy innymi grawitacyjnie

Bardziej szczegółowo

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z SUSZĄ SCENARIUSZ ZAJĘĆ

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z SUSZĄ SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z SUSZĄ SCENARIUSZ ZAJĘĆ PO ZAJĘCIACH UCZNIOWIE: znają proporcję ilości wody pitnej/słodkiej/słonej na świecie; znają przyczyny zmniejszania się ilości dostępnej wody pitnej; wiedzą,

Bardziej szczegółowo

Obserwacja zmian turgoru w komórkach korzenia marchwi

Obserwacja zmian turgoru w komórkach korzenia marchwi Doświadczenie 1 Obserwacja zmian turgoru w komórkach korzenia marchwi Materiał: duży, jędrny korzeń marchwi. Pomoce: nóż. Odczynniki: kryształy NaCl(soli kuchennej) Wykonanie: Wyniki: Kryształki soli uległy

Bardziej szczegółowo