SYSTEM UPGRADE UTILITIES 2010 SUITE. Podręcznik użytkownika

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "SYSTEM UPGRADE UTILITIES 2010 SUITE. Podręcznik użytkownika"

Transkrypt

1 SYSTEM UPGRADE UTILITIES 2010 SUITE Podręcznik użytkownika

2 Spis treści Bezproblemowe i bezpieczne migracje do Windows Tworzenie kopii zapasowej bieżącego systemu...3 Tworzenie rozruchowego nośnika ratunkowego...6 Tworzenie środowiska z dwoma systemami (Windows XP lub Vista + Windows 7)...8 Przygotowanie komputera do instalacji Windows Instalacja Windows Zarządzanie środowiskiem z dwoma systemami...11 Migracja starszej wersji Windows do środowiska wirtualnego...12 Tworzenie dysku wirtualnego ze starszą wersją Windows...13 Tworzenie nowej maszyny wirtualnej z wcześniej utworzonym dyskiem wirtualnym...17 Usunięcie starszej wersji Windows i pozostawienie jedynie Windows Migracja Windows na inny sprzęt...26 Dostosowanie systemu operacyjnego do nowego sprzętu...27 Dodawanie określonych sterowników do WinPE...30 Wirtualizacja systemu z obrazu kopii zapasowej...31 Tworzenie dysku wirtualnego z obrazu kopii zapasowej...31 Tworzenie nowej maszyny wirtualnej z wcześniej utworzonym dyskiem wirtualnym...35 Znane problemy dla scenariuszy P2P...38 Znane problemy dla scenariuszy P2V...38

3 Bezproblemowe i bezpieczne migracje do Windows 7 Każde wydanie nowszej wersji systemu operacyjnego przez firmę Microsoft robi spore zamieszanie w świecie komputerowym, dlatego też większość z nas, użytkowników Windows nie może pozostać obojętnym na to wydarzenie, co więcej nie możemy się go doczekać, ponieważ nowa wersja ma być bezpieczniejsza, wydajniejsza i łatwiejsza w użytkowaniu. Przewodnik ten przedstawia najodpowiedniejszy i najbezpieczniejszy sposób do migracji z Windows XP lub Vista do Windows 7, co wiąże się z: 1. Utworzeniem początkowej kopii zapasowej bieżącego systemu, aby upewnić się, że dane nie zostaną przypadkowo utracone podczas migracji systemu. 2. Przygotowaniem jednego z naszych rozruchowych środowisk ratunkowych (opartych na WinPE 2.1 lub Linux/DOS), aby uruchomić i odzyskać system, kiedy zawiedzie jego rozruch. 3. Utworzeniem środowiska z dwoma systemami (Windows XP/Vista + Windows 7). 4. Konserwacją starszej wersji Windows do środowiska wirtualnego (P2V). 5. Usunięciem starszej wersji Windows, aby pozostawić na dysku jedynie Windows 7, podczas gdy starsza wersja Windows będzie nadal dostępna w środowisku wirtualnym lub z początkowo utworzonego obrazu kopii zapasowej. Przed rozpoczęciem należy upewnij się, że spełnione są następujące warunki: 1. Dysk twardy ma wystarczającą ilość wolnego miejsca, aby przechowywać obraz kopii zapasowej bieżącego systemu (zależy od systemu), jeśli magazynem dla kopii zapasowej ma być dysk lokalny. Zalecamy jednak, aby użyć magazynu zewnętrznego lub udziału sieciowego do tego celu, ponieważ daje to większą szansę na odzyskanie systemu w razie awarii dysku twardego. 2.Dysk twardy ma wystarczającą ilość wolnego miejsca do zainstalowania Windows 7 jako dodatkowy system operacyjny (więcej niż 10GB). 3. Posiadasz dysk DVD z Windows Posiadasz sterowniki do sprzętu kompatybilne z Windows Dysk twardy ma wystarczającą ilość wolnego miejsca, aby przechowywać obraz wirtualny bieżącego systemu Windows (zależy od systemu). 6. Posiadasz jedno z obsługiwanych oprogramowań do wirtualizacji (MS Virtual PC, VMware Workstation lub VMware Fusion). Możesz pobrać za darmo MS Virtual PC, jeśli nabyłeś wersję Windows 7 Professional lub nowszą i posiadasz procesor z obsługą Intel-VT lub AMD-V). VMware możesz nabyć online lub w lokalnym sklepie z oprogramowaniem. Jeśli wszystkie te warunki są spełnione, możemy zagwarantować bezproblemową i bezpieczną migrację do Windows 7. Tworzenie kopii zapasowej bieżącego systemu Nasz produkt obsługuje podstawowe techniki przechowywania obrazów kopii zapasowych: Możesz umieścić obraz kopii zapasowej na lokalnie zamontowanej partycji. Pomimo że jest to bardzo wygodna metoda, zalecamy aby z niej nie korzystać. Możesz usunąć kopię zapasową przypadkowo lub

4 utracić ją z powodu awarii sprzętu lub ataku wirusa; Możesz umieścić obraz kopii zapasowej na dysku sieciowym, aby mieć większą szansę odzyskania systemu w razie awarii dysku twardego. Co więcej, umieszczając ją na specjalnie przeznaczonym do tego celu serwerze możesz być pewny, że nic nie powinno się z nią stać; Możesz również umieścić obraz kopii zapasowej w magazynie zewnętrznym. Pomoże to zapewnić wyższy poziom ochrony danych, niż pierwsza metoda i zawsze mieć przy sobie kopię zapasową. Poniżej znajdziesz informacje w jaki sposób utworzyć kopię zapasową systemu i danych i następnie umieścić obraz w udziale sieciowym: 1. Uruchom kreatora Simple Backup Wizard. 2. Na stronie powitalnej kreatora kliknij przycisk Next. 3. Zaznacz pole wyboru obok nazwy systemowego dysku twardego, aby utworzyć kopię zapasową wszystkich danych dysku (zalecane). Jeśli jednak posiadasz kilka partycji na dysku, możesz wybrać tylko tę zawierającą system operacyjny, co zmniejszy rozmiar obrazu kopii zapasowej. W tym przypadku jednak nie będzie zagwarantowana ochrona danych umieszczonych na innych partycjach.

5 4. Mapuj dysk sieciowy, aby umieścić na nim obraz kopii zapasowej: - Wywołaj okno dialogowe Map Network Drive, klikając odpowiedni przycisk; - Kliknij standardowy przycisk przeglądania [ ], aby wybrać wymagany udział sieciowy lub ręcznie podaj do niego ścieżkę; - Określ literę z listy dostępnych liter dysku; - Zaznacz pole wyboru, aby połączenie to było stałe. W innym przypadku, będzie ono tylko dostępne dla tej sesji Windows; - Kliknij przycisk Connect as user, w dole okna dialogowego, aby określić nazwę i hasło użytkownika, dla dostępu do wybranego udziału sieciowego, jeśli jest to wymagane. 5. Edytuj nazwę archiwum jeśli jest to konieczne.

6 Zwróć uwagę na wartości parametrów Estimated archive size i Space available on backup destination jeśli rozmiar archiwum jest większy niż dostępne miejsce, należy wybrać inny udział sieciowy. 6. Kliknij przycisk Next, aby rozpocząć proces tworzenia kopii zapasowej. Operacja ta może również zostać wykonana w środowisku ratunkowym WinPE. Tworzenie rozruchowego nośnika ratunkowego Kreator tworzenia nośnika rozruchowego pomoże wykonać następujące operacje: Przygotować środowisko ratunkowe Linux/DOS (załączone w pakiecie instalacyjnym) na nośniku zewnętrznym (CD, DVD lub pamięci USB), aby dokonać rozruchu i uruchomić narzędzia pod Linux lub PTS DOS i w ten sposób uzyskać dostęp do dysku twardego w celu zarządzania lub odzyskiwania (zalecane); Przygotować niestandardowe środowisko ratunkowe Linux/DOS, poprzez dodanie dowolnych danych do standardowego obrazu; Przygotować rozruchowe środowisko ratunkowe z dowolnego obrazu ISO, włączając w to nasz obraz WinPE 2.1 (zalecane); Utworzyć z głównego dysku CD środowisko ratunkowe Linux/DOS lub WinPE na dysku CD/DVD lub pamięci USB. Poniżej opisane jest w jaki sposób utworzyć środowisko ratunkowe oparte na WinPE 2.1 na pamięci USB: 1. Umieść pamięć USB o wielkości co najmniej 250 MB. Pamiętaj, że wszystkie dane znajdujące się na niej zostaną usunięte. 2. Uruchom Recovery Media Builder.

7 3. Na stronie powitalnej kreatora kliknij przycisk Next. 4. Wybierz opcję Flash Memory. 5. Wybierz opcję User specified CD/DVD image (.iso file), a następnie obraz ISO środowiska ratunkowego WinPE 2.1 lub ręcznie podaj do niego pełną ścieżkę. Poprzez wybranie opcji Typical, możesz utworzyć środowisko ratunkowe Linux/DOS, co również zalecamy zrobić. Możesz pobrać obraz ISO środowiska ratunkowego WinPE 2.1, poprzez stronę internetową firmy. 6. Wybierz wymaganą pamięć USB z listy dostępnych urządzeń w systemie w danym momencie (jeśli jest ich kilka).

8 7. Potwierdź operacje. Tworzenie środowiska z dwoma systemami (Windows XP lub Vista + Windows 7) Tworzenie środowiska z dwoma systemami wiąże się z kilkoma operacjami: Przygotowanie komputera do instalacji dodatkowego systemu operacyjnego; Instalacja nowego systemu operacyjnego; Zarządzanie rozruchem środowiska z dwoma systemami. Zanim jednak rozpoczniesz, upewnij się, że spełnione są następujące warunki: 1. Dysk twardy ma wystarczającą ilość wolnego miejsca, aby zainstalować Windows 7 jako dodatkowy system operacyjny (więcej niż 10GB). 2. Posiadasz dysk DVD z Windows Posiadasz sterowniki do sprzętu kompatybilne z Windows 7. Jeśli warunki te są spełnione, przejdź do przewodnika, który krok po kroku pokazuje jak utworzyć środowisko z dwoma systemami (Windows XP/Vista + Windows 7). Przygotowanie komputera do instalacji Windows 7 Przygotowanie komputera do instalacji nowego systemu operacyjnego, zwłaszcza jeśli ma być on dodatkowym systemem operacyjnym, jest raczej skomplikowanym zadaniem, które wiąże się z kilkoma operacjami, od przydzielenia miejsca do utworzenia nowej partycji (zmiana rozmiaru, redystrybucja wolnego miejsca) do sformatowania nowo utworzonej partycji do określonego systemu plików i sprawdzenia jego powierzchni czy nie zawiera złych sektorów, aby uniknąć możliwej utraty danych. Obecnie systemy operacyjne posiadają podstawowe narzędzia partycjonowania, które pozwalają jedynie tworzyć partycje (w przypadku, gdy jest wystarczająca ilość nieprzydzielonego miejsca na dysku) i sformatować ją do określonego typu systemu plików. Nasz produkt oferuje podręcznego kreatora Install New OS Wizard, który pomoże wykonać wszystkie operacje potrzebne do przygotowania komputera do instalacji Windows XP i nowszych systemów operacyjnych firmy Microsoft (włączając w to Windows 7) jako samodzielny lub dodatkowy system operacyjny.

9 Nasz produkt nie pozwala na instalację dodatkowego systemu operacyjnego na tej samej partycji, na której znajduje się już zainstalowany system operacyjny, ponieważ według zaleceń firmy Microsoft zapewnia to większą ochronę i niezależność systemu. Co więcej przed instalacją drugiego systemu operacyjnego partycja z pierwszym systemem operacyjnym zostanie ukryta, aby zagwarantować ich odizolowanie. Poniżej opisane jest w jaki sposób przygotować komputer do instalacji Windows7 jako dodatkowy system operacyjny: 1. Uruchom kreatora Install New OS Wizard. 2. Na stronie powitalnej kreatora kliknij przycisk Next. 3. Wybierz odpowiednią opcję, aby utworzyć na dysku twardym nową partycje podstawową. 4. Na następnej stronie kreatora, określ rozmiar nowej partycji. Jeśli wybrany dysk twardy zawiera bloki wolnego miejsca, kreator automatycznie scali je wszystkie, aby przydzielić to miejsce dla utworzenia partycji. Jeśli nie ma bloków wolnego miejsca, zabierze 50% nieużywanego miejsca z sąsiedniej partycji, zmieniając w ten sposób jej rozmiar.

10 Aby zainstalować Windows 7 na dysku twardym, potrzebne jest co najmniej 10GB wolnego miejsca. 5. Następna strona pozwala określić system plików i dodatkowe parametry. Do instalacji Windows 7 najlepszym systemem plików jest NTFS. Kliknij przycisk Yes, aby kontynuować. Na tej stronie możesz określić dodatkowe parametry, które również mogą pomóc. Tutaj jednak skupiamy się na tych najważniejszych dla tego zadania. 6. Podaj w polu tekstowym etykietę dla partycji. Zostanie ona później użyta w celu identyfikacji dysku. Użyj unikalnej i łatwej do zapamiętania nazwy, aby łatwiej zainstalować Windows 7 na prawidłowej partycji. 7. Ukończ kreatora i zatwierdź zmiany. 8. Program wykona wszystkie potrzebne operacje i automatycznie uruchomi ponownie komputer. Na końcu wyświetli się następujący komunikat: Oznacza on, że można rozpocząć instalację Windows 7. Jeśli zmieniłeś zdanie i nie chcesz instalować nowego systemu operacyjnego, nie umieszczaj dysku CD/DVD z systemem, tylko naciśnij w tym momencie klawisz ESC. Wszystkie opisane powyżej operacje można wykonać w środowisku ratunkowym WinPE.

11 Instalacja Windows 7 Aby zainstalować Windows 7 na nowo utworzonej partycji, umieść dysk DVD z systemem. Nie będziemy opisywać szczegółów instalacji, ponieważ wszystkie potrzebne informacje znajdują się w dokumentacji, załączonej do produktu. Jednak, aby uniknąć problemów, zwróć uwagę na następujące kwestie: Aby automatycznie uruchomić komputer z tego dysku, upewnij się, że BIOS ustawiony jest na rozruch z CD lub naciśnij klawisz F12 podczas uruchamiania, aby wybrać urządzenie rozruchowe; Nie zapomnij wybrać nowo utworzonej partycji jako miejsce docelowe. Sprawdź dwukrotnie przed kontynuowaniem, aby nie usunąć przypadkowo bieżącego systemu operacyjnego. Ponieważ wszystkie operacje partycjonowania zostały już wykonane za pomocą naszego produktu, zalecane jest, aby nie partycjonować ponownie dysku twardego za pomocą narzędzi wbudowanych w instalatorze Windows 7. Wybierz jedynie nowo utworzoną partycję jako miejsce docelowe, łatwo można ją rozpoznać po nazwie, jaka została jej wcześniej nadana. Zarządzanie środowiskiem z dwoma systemami Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie posiadasz już zainstalowany Windows 7. Jednak nie ma możliwości uruchomienia Windows XP, ponieważ ukryta została jego partycja, aby zagwarantować niezależność tych systemów operacyjnych. Aby naprawić ten problem, uruchom kreatora Boot Manager Setup Wizard. W tym celu zainstaluj produkt ponownie, ale tym razem na Windows 7, aby aktywować Boot Manager. W celu uniknięcia ponownej instalacji produktu, użyj środowiska ratunkowego WinPE, aby aktywować Boot Manager. 1. Uruchom kreatora Boot Manager Setup Wizard.

12 2. Ustaw kreatora. Najważniejszą opcją w tym miejscu jest możliwość ukrycia innych partycji podstawowych, za wyjątkiem partycji rozruchowej, powinno zostać to aktywowane, aby Windows 7 i Windows XP były od siebie niezależne. Reszta parametrów oferowanych domyślnie, może pozostać niezmieniona w tym przykładzie, więc ukończ kreatora, a następnie znajdzie on automatycznie oba systemu operacyjne i uaktualni MBR. 3. Uruchom ponownie komputer, aby upewnić się, że posiadasz środowisko z dwoma systemami. Od tego momentu podczas każdego uruchomienia będziesz mieć możliwość wyboru, który system operacyjny uruchomić. Migracja starszej wersji Windows do środowiska wirtualnego Dzięki potężnym komputerom x86, wirtualizacja systemu stała się bardzo popularna. Jest to nowa technologia oprogramowania, która pozwala uruchomić kilka maszyn wirtualnych na jednej maszynie fizycznej, zapewniając udostępnienie zasobów tego komputera pomiędzy kilkoma środowiskami. Dzięki temu jeden komputer fizyczny może posiadać kilka systemów operacyjnych i działających jednocześnie aplikacji, co daje ogromne możliwości użytkownikom biznesowym i domowym, takie jak: Uniknięcie niedostatecznego wykorzystania nowoczesnych komputerów; Zwiększenie elastyczności struktury fizycznej; Zapewnienie zwiększonej dostępności sprzętu i aplikacji;

13 Zmniejszenie kosztów na sprzęt i energię; Zagwarantowanie bezproblemowych i oszczędnych migracji systemu; Korzystanie ze starszych aplikacji, których nie można uruchomić na obecnym komputerze; Posiadanie kilku systemów operacyjnych na jednym komputerze Windows, włączając w to Linux, Mac OS X itp.; Pozwala zapomnieć o ciągłych wymianach uszkodzonego sprzętu i wiele więcej... Za pomocą naszego produktu, można łatwo dokonać migracji systemu fizycznego (począwszy od edycji Windows 2000) do środowiska wirtualnego (P2V), zapewnionego przez głównych dostawców oprogramowania do wirtualizacji, bez znaczenia czy jest ono aktualnie w trybie online czy jest tworzona jego kopia zapasowa za pomocą oprogramowania firmy Paragon. Procedura ta wiąże się z kilkoma operacjami: Tworzenie dysku wirtualnego ze starszą wersją Windows; Tworzenie nowej maszyny wirtualnej z wcześniej utworzonym dyskiem wirtualnym. Zanim rozpoczniesz, upewnij się, że spełnione są następujące warunki: 1. Dysk twardy ma wystarczającą ilość wolnego miejsca, aby przechowywać obraz wirtualny Windows (zależy od systemu). 2. Posiadasz jedno z obsługiwanych oprogramowań do wirtualizacji (MS Virtual PC, VMware Workstation lub VMware Fusion). Możesz pobrać za darmo MS Virtual PC, jeśli nabyłeś wersję Windows 7 Professional lub nowszą i posiadasz procesor z obsługą Intel-VT lub AMD-V). VMware możesz nabyć online lub w lokalnym sklepie z oprogramowaniem. Jeśli warunki te są spełnione, przejdź do przewodnika, który krok po kroku opisuje jak dokonać konserwacji starszej wersji Windows do środowiska wirtualnego MS Virtual PC. Możesz pominąć ten scenariusz, ponieważ masz możliwość dokonać wirtualizacji Windows z wcześniej utworzonego obrazu kopii zapasowej w dowolnej chwili. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat przejdź do rozdziału Wirtualizacja systemu z obrazu kopii zapasowej. Tworzenie dysku wirtualnego ze starszą wersją Windows 1. Uruchom kreatora P2V Copy Wizard.

14 2. Na stronie powitalnej kreatora, kliknij przycisk Next. 3. Wybierz cały dysk twardy lub jedynie partycję systemową, której ma zostać utworzony dysk wirtualny. Wybranie partycji systemowej jest wystarczające, aby uruchomić system Windows w środowisku wirtualnym, ale nie gwarantuje to, że wszystkie aplikacje będą działały, ponieważ mogą być zainstalowane na innych partycjach dysku. 4. Wybierz wymaganego dostawcę oprogramowania do wirtualizacji i dodatkowe parametry, włączając w to: Type of the virtual disk. Możesz utworzyć dysk wirtualny IDE lub SCSI virtual disk (dotyczy tylko VMware); Create a split disk. Możesz zdecydować czy automatycznie przyciąć obraz wirtualny do plików 2GB czy nie (dostępne tylko dla VMware); Pre-allocate all disk space. Możesz zdecydować czy przydzielić wstępnie całe miejsce dla przyszłego dysku wirtualnego czy zrobić to dynamicznie; Nie wszyscy dostawcy mogą być dostępni do wyboru. Jeśli pojemność wybranego obiektu przekroczy maksymalną pojemność pewnego dysku wirtualnego, jego dostawca będzie zacieniony. 5. W zależności od wyboru, na następnej stronie kreator pozwala ustawić następujące parametry: Dla pojedynczej partycji

15 Size of the virtual disk. Domyślnie program oferuje utworzenie dysku wirtualnego o takim samym rozmiarze jak wybrany obiekt, można go jednak rozbudować. Istnieje możliwość jedynie zwiększenia rozmiaru dysku wirtualnego; Take all space for the partition. Jeśli zostanie zwiększony dysk wirtualny, można zdecydować czy dana partycja ma zajmować całe miejsce na dysku czy nie; Adjust OS to virtual hardware Dostosowanie systemu operacyjnego do sprzętu wirtualnego, aby mieć pewność, że będzie możliwe uruchomienie systemu operacyjnego po operacji. Dla dysku twardego Size of the virtual disk. Domyślnie program oferuje utworzenie dysku wirtualnego o takim samym rozmiarze jak wybrany obiekt, można jednak zmienić jego rozmiar. Resize partitions proportionally.jeśli zostanie zwiększony rozmiar dysku wirtualnego, program może proporcjonalnie zmienić rozmiary partycji, zachowując ich względną kolejność niezmienioną Adjust OS to virtual hardware Dostosowanie systemu operacyjnego do sprzętu wirtualnego, aby mieć pewność, że będzie możliwe uruchomienie systemu operacyjnego po operacji.

16 Maksymalny limit zmniejszenia wirtualnego dysku to pojemność jego pierwszej partycji. 6. Na kolejnej stronie kreator ustanowi nazwę pliku dla dysku wirtualnego i jego lokalizację. Poza tym można podać ścieżkę do pakietu integracji oprogramowania do wirtualizacji. Jeśli transferowany jest system Windows XP na dysk VMware SCSI, zalecane jest, aby podać ścieżkę do obrazu ISO VM Tools/Additions, inaczej system nie uruchomi się po operacji. 7. Kreator zapewni szczegółowy raport o udanej operacji. Można go zapisać klikając na odpowiedni przycisk.

17 Tworzenie nowej maszyny wirtualnej z wcześniej utworzonym dyskiem wirtualnym 1. Kliknij Start, a następnie wybierz Windows Virtual PC. 2. Kliknij Create virtual machine. 3. Podaj nazwę nowej maszyny i zmodyfikuj domyślną lokalizację (jeśli jest to konieczne).

18 4. Określ ilość RAM do przydzielenia (zalecane 512 RAM), następnie zdecyduj czy wymagana jest obsługa sieci zaznaczając odpowiednie pole wyboru. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat kliknij na łącza znajdujące się na tej stronie. 5. Wybierz Use an existing virtual hard disk, a następnie wybierz wcześniej utworzony dysk wirtualny lub ręcznie podaj do niego pełną ścieżkę. Kliknij Create, aby ukończyć operacje.

19 6. Kliknij prawym przyciskiem myszy na nowo utworzoną maszynę wirtualną, a następnie wybierz Open, aby uruchomić Windows w środowisku wirtualnym. Tworzenie nowej maszyny wirtualnej VMware Workstation Ponieważ tworzenie nowej maszyny wirtualnej oraz podłączenie dysku wirtualnego w VMware Workstation wykonuje się inaczej niż MS Virtual PC, przejdź do poradnika, który krok po kroku opisuje jak to zrobić: Dyski wirtualne MS Virtual PC, nie mogą być używane w VMware Workstation. Dla VMware Workstation, konieczne jest ponowne wykonanie scenariusza P2V. 1. Kliknij New Virtual Machine.

20 2. Na stronie powitalnej kreatora kliknij przycisk Next. 3. Na następnej stronie wybierz Typical. 4. Wybierz wymagany gościnny system operacyjny. Upewnij się, że jest on taki sam, jak na dysku wirtualnym, inaczej mogą pojawić się kłopoty z kompatybilnością sprzętu. 5. Podaj nazwę i lokalizację dla maszyny wirtualnej.

21 6. Wybierz typ połączenia sieciowego. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat zapoznaj się z dokumentacją, dołączoną do danego oprogramowania do wirtualizacji. 7. W ostatnim etapie kreator zaoferuje utworzenie dysku wirtualnego. Ponieważ, nie można tego pominąć, kliknij Finish, aby zakończyć operację. 8. Edytuj ustawienia nowo utworzonej maszyny.

22 9. Wybierz domyślny dysk wirtualny i kliknij Remove, aby go usunąć. 10. Kliknij Add aby podłączyć dysk wirtualny do maszyny.

23 11. W otwartym oknie dialogowym wybierz Hard Disk jako wymagany typ sprzętu, aby go dodać. 12. Na następnej stronie wybierz Use an existing virtual disk. 13. Wybierz wymagany dysk wirtualny.

24 14. Kliknij Finish aby zakończyć operację. Najprawdopodobniej zostanie zaproponowane, aby skonwertować dysk wirtualny do nowego formatu. Można zaktualizować dyski, ponieważ procedura ta zmienia jedynie jego wersję, nic więcej. 15. To wszystko. Można już uruchomić maszynę wirtualną. Usunięcie starszej wersji Windows i pozostawienie jedynie Windows 7 Jeśli wykonałeś wszystkie powyżej opisane scenariusze powinieneś posiadać kopie zapasowe Windows XP lub Vista oraz zwirtualizowany ten system, dlatego też możesz usunąć go z dysku twardego, aby pozostawić jedynie Windows 7. Starsza wersja systemu dostępna będzie w środowisku wirtualnym oraz z początkowo utworzonego obrazu kopii zapasowej. Poniżej opisane jest w jaki sposób usunąć partycję z Windows XP i zwiększyć rozmiar partycji Windows 7, aby przydzielone jej było całe dostępne na dysku miejsce:

25 1. Uruchom Paragon Partition Manager Kliknij w mapie Disk Map prawym przyciskiem myszy na partycje z Windows XP, a następnie wybierz Delete Partition Upewnij się, że wybierasz prawidłową partycję (jako punktu kontrolnego użyj etykiety woluminu), aby nie usunąć przypadkowo partycji z Windows Podaj etykietę woluminu lub zaznacz odpowiednie pole wyboru, aby tego nie robić. Kliknij następnie Yes, aby dodać operacje do listy zadań. 4. Kliknij Apply, aby rozpocząć operacje. 5. Po usunięciu partycji Windows XP, zmień rozmiar partycji z Windows 7, aby zajmowała całe dostępne wolne miejsce na dysku. 6. Kliknij w mapie Disk map prawym przyciskiem myszy na partycję z Windows 7, a następnie wybierz

26 Move/Resize partition 7. Przeciągnij i upuść lewy róg partycji na lewo lub podaj maksymalnie dostępny rozmiar w oknie dialogowym. W obu przypadkach partycja zostanie powiększona, aby zajmowała całe miejsce na dysku. 8. Kliknij Yes, aby zatwierdzić operacje. 9. Zaktualizuj MBR, aby usunąć Boot Manager, ponieważ nie będzie on już potrzebny. Wystarczy kliknąć w mapie Disk Map prawym przyciskiem myszy na dysk twardy, a następnie wybrać Update MBR. Możesz to również zrobić za pomocą kreatora Boot Manager Setup Wizard. 10. Kliknij Yes w oknie dialogowym, a następnie zatwierdź operacje. 11. Teraz partycja z Windows 7 zajmuje całe miejsce dostępne na dysku twardym. Migracja Windows na inny sprzęt Systemy operacyjne Windows znane są z nadmiernej wrażliwości na sprzęt, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia wymianą tak ważnych urządzeń jak kontroler dysku twardego lub płyta główna, Windows najprawdopodobniej nie uruchomi się po takiej operacji. Dlatego też migracja systemu opartego na

27 Windows na inną konfigurację sprzętową może doprowadzić do sporych problemów. Nasz produkt oferuje podręcznego kreatora P2P Adjust OS, który pomoże w uruchomieniu systemu Windows (XP, Vista, lub 7) na innym komputerze (P2P), poprzez umieszczenie wszystkich wymaganych sterowników i wykonanie innych akcji potrzebnych dla takiej migracji. Rozważmy sytuacje, w których taka funkcjonalność może być bardzo przydatna: Jeśli chcesz zamienić sprzęt na nowszy i zatrzymać wszystkie programy i ustawienia niezmienione; Jeśli potrzebujesz zastąpić uszkodzony sprzęt i nie możesz odnaleźć dokładnego odpowiednika oryginalnej specyfikacji systemu. Poniżej opisane jest jak dokonać migracji komputera opartego na Windows (XP, Vista, lub 7) na inną konfigurację sprzętową: Zanim rozpoczniesz, upewnij się, że spełnione są następujące warunki: 1. Posiadasz gotowe do użycia sterowniki do nowego sprzętu nie spakowane lub w formie plików.exe. 2. Twój system operacyjny jest na nowym komputerze, a nie w obrazie kopii zapasowej. Jeśli warunki są spełnione przejdź do przewodnika, który krok po kroku opisuje jak wykonać operacje. Dostosowanie systemu operacyjnego do nowego sprzętu 1. Uruchom komputer za pomocą naszego nośnika ratunkowego WinPE. Recovery Media Builder pomoże przygotować środowisko rozruchowe WinPE na dysku CD/DVD lub pamięci USB. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat przejdź do rozdziału Bezproblemowe i bezpieczne migracje do Windows Przeczytaj umowę i zaznacz odpowiednie pole wyboru, aby ją zaakceptować.

28 Jeśli nie zgodzisz się na warunki umowy, nie będziesz mieć możliwości używania programu. 3. Po zaakceptowaniu umowy, pojawi się Universal Apillication Launcher, uruchom kreatora P2P Adjust OS. Nasze środowisko WinPE 2.1 oparte na CD oferuje doskonałą obsługę sprzętu. Jednakże w przypadku gdy nie posiadasz sterownika dla twojego kontrolera dysku, dyski twarde będą niedostępne. Zapoznaj się ze scenariuszem Dodawanie określonych sterowników, aby dowiedzieć się jak rozwiązać ten problem. 4. Na stronie powitalnej kreatora kliknij przycisk Next. 5. Z listy wszystkich znalezionych systemów operacyjnych opartych na systemie Windows (jeśli jest ich kilka) wybierz ten który ma zostać dostosowany do nowego sprzętu. Jeśli wszystkie mają zostać dostosowane należy uruchomić kreatora ponownie dla każdego systemu. 6. Wybierz czy dodać sterowniki dla nowego sprzętu do wybranego systemu operacyjnego czy też nie

29 i sposób w jaki ma to być zrobione. Są trzy opcje: Upload drivers automatically from the provided driver repository. Generalnie wraz z nowym sprzętem otrzymuje się jego sterowniki na nośnikach wymiennych (głównie płyty CD lub DVD). Jeśli zostaną one wszystkie zebrane w jednym folderze, kreator będzie mógł wybrać i zainstalować automatycznie tylko te wymagane dla danego systemu operacyjnego (zalecane); Upload drivers manually. Jeśli wiesz dokładnie jakich sterowników brakuje Twojemu systemowi operacyjnemu by pomyślnie się uruchomił, możesz zrobić to ręcznie, dostarczając je dla kreatora. Do not upload drivers. Można również odrzucić dodawanie sterowników innego producenta. Preferujemy aby kreator zdecydował, które sterowniki zostaną zainstalowane. 7. Wybierz folder ze sterownikami dla nowego sprzętu lub ręcznie podaj do nich ścieżkę. 8. Zastosuj zmiany poprzez potwierdzenie operacji. Po zakończeniu operacji będzie możliwość uruchomienia systemu na nowym sprzęcie.

30 Dodawanie określonych sterowników do WinPE Nasze środowisko WinPE 2.1 oparte na CD oferuje doskonałą obsługę sprzętu. Istnieje opcja dodawania sterowników dla określonego sprzętu za pomocą podręcznego okna dialogowego. Aby dodać sterowniki wykonaj następujące czynności: 1. Po zaakceptowaniu umowy pojawi się Universal Application Launcher. Kliknij Add Drivers. 2. W otwartym oknie dialogowym wybierz plik.inf wymaganego pakietu sterownika zlokalizowanego na dyskietce, dysku lokalnym, płycie CD/DVD lub w udziale sieciowym. Następnie kliknij przycisk Open, aby zainicjować operacje. 3. Pojawi się informacja, że operacja zakończyła się pomyślnie. Kliknij Yes, aby załadować kolejny sterownik lub No by zamknąć okno dialogowe.

31 Nasze środowisko WinPE 2.1 oparte jest na 32 bitach, dlatego też należy dodać 32-bitowe sterowniki. Wirtualizacja systemu z obrazu kopii zapasowej Za pomocą naszego programu można dokonać wirtualizacji systemu opartego na Windows (XP, Vista, lub 7) bezpośrednio z jego obrazu kopii zapasowej, jeśli została ona utworzona za pomocą oprogramowania firmy Paragon. Rozważmy sytuacje, w których taka funkcjonalność może być bardzo przydatna: Jeśli komputer jest w naprawie, ale potrzebujesz pracować ze swoimi aplikacjami na innym komputerze; Jeśli potrzebujesz pracować ze starszymi aplikacjami, których nie możesz uruchomić na obecnym komputerze. Zanim rozpoczniesz, upewnij się, że spełnione są następujące warunki: 1. Posiadasz obraz kopii zapasowej Windows. 2. Dysk twardy ma wystarczającą ilość wolnego miejsca, aby przechowywać obraz wirtualny Windows (zależy od systemu). 3. Posiadasz jedno z obsługiwanych oprogramowań do wirtualizacji (MS Virtual PC, VMware Workstation lub VMware Fusion). Możesz pobrać za darmo MS Virtual PC, jeśli nabyłeś wersję Windows 7 Professional lub nowszą i posiadasz procesor z obsługą Intel-VT lub AMD-V). VMware możesz nabyć online lub w lokalnym sklepie z oprogramowaniem. Jeśli warunki te są spełnione, przejdź do przewodnika, który krok po kroku opisuje cały proces dla MS Virtual PC. Aby dowiedzieć się więcej o wirtualizacji systemu i korzyściach jakie oferuje przejdź do rozdziału Bezproblemowe i bezpieczne migracje do Windows 7. Co więcej, możesz znaleźć tam informacje w jaki sposób utworzyć kopię zapasową systemu i danych, przygotować rozruchowe środowisko ratunkowe oparte na WinPE 2.1 lub Linux/DOS, itp. Tworzenie dysku wirtualnego z obrazu kopii zapasowej 1. Uruchom P2V Restore Wizard.

32 2. Wybierz wymagany obraz kopii zapasowej systemu. Sekcja poniżej (tzn. Archive File Details) wyświetli również krótki opis do wybranego obrazu. 3. Na następnej stronie określ dokładnie co chcesz zwirtualizować, tylko partycje systemową czy cały dysk twardy (w przypadku kiedy posiadasz obraz kopii zapasowej dysku twardego).

Virtualization Manager 12 Professional

Virtualization Manager 12 Professional PARAGON Software GmbH ul. Śląska 22/21 42-217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon-software.pl Email: kontakt@paragon-software.pl Virtualization Manager 12 Professional Podręcznik

Bardziej szczegółowo

Hard Disk Manager 12 Server. Podręcznik użytkownika

Hard Disk Manager 12 Server. Podręcznik użytkownika Hard Disk Manager 12 Server Podręcznik użytkownika Wstęp... 4 Co nowego w Hard Disk Manager 12... 5 Składniki produktu... 6 Omówienie funkcji... 6 Funkcje... 7 Przyjazny użytkownikowi interfejs, który

Bardziej szczegółowo

Hard Disk Manager 12 Professional

Hard Disk Manager 12 Professional Paragon Software Poland Sp. z o.o ul. Śląska 22/21 42 217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon software.pl Email: kontakt@paragon software.pl Hard Disk Manager 12 Professional

Bardziej szczegółowo

Partition Manager 12 Home

Partition Manager 12 Home Paragon Software Poland Sp. z o.o ul. Śląska 22/21 42 217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon software.pl Email: kontakt@paragon software.pl Partition Manager 12 Home Podręcznik

Bardziej szczegółowo

Backup & Recovery 11 Home

Backup & Recovery 11 Home Paragon-Software Poland Sp. z o.o. ul. Śląska 22/21 42-217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon-software.pl Email: kontakt@paragon-software.pl Backup & Recovery 11 Home Podręcznik

Bardziej szczegółowo

System Backup 2010. Podręcznik użytkownika

System Backup 2010. Podręcznik użytkownika System Backup 2010 Podręcznik użytkownika Spis treści Wstęp...3 Składniki produktu...3 Omówienie funkcji...3 Główne funkcje...3 Obsługiwane nośniki...4 W jaki sposób System Backup chroni komputer?...4

Bardziej szczegółowo

Disk Wiper 15 Professional

Disk Wiper 15 Professional Paragon-Software Poland Sp. z o.o. ul. Śląska 22/21 42-217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon-software.pl Email: kontakt@paragon-software.pl Disk Wiper 15 Professional Podręcznik

Bardziej szczegółowo

Paragon Deployment Manager. Podręcznik użytkownika

Paragon Deployment Manager. Podręcznik użytkownika Paragon Deployment Manager Podręcznik użytkownika Wstęp... 4 Główne funkcje... 4 Instalacja i zawartośd pakietu... 5 Zawartośd pakietu... 5 Minimalne wymagania systemowe... 6 Procedura instalacji... 7

Bardziej szczegółowo

DRIVE BACKUP 9.0 FREE EDITION PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

DRIVE BACKUP 9.0 FREE EDITION PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA DRIVE BACKUP 9.0 FREE EDITION PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA SPIS TREŚCI Wstęp...4 Komponenty produktu...5 Przegląd funkcji...6 Główne funkcje... 6 Prosty w użyciu interfejs... 6 Tworzenie kopii zapasowych...

Bardziej szczegółowo

Acronis i Acronis Secure Zone są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Acronis, Inc.

Acronis i Acronis Secure Zone są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Acronis, Inc. Copyright Acronis, Inc., 2000 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone. Acronis i Acronis Secure Zone są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Acronis, Inc. Acronis Compute with Confidence, Acronis Startup Recovery

Bardziej szczegółowo

Drive Backup. Podręcznik użytkownika

Drive Backup. Podręcznik użytkownika Drive Backup Podręcznik użytkownika Drive Backup 2 / 36 Quick User's Manual Spis treści Drive Backup... 1 1 O programie Drive Backup... 4 1.1 WERSJE OPROGRAMOWANIA DRIVE BACKUP...6 1.1.1 WERSJA PERSONAL...6

Bardziej szczegółowo

Acronis Backup & Recovery 11.5

Acronis Backup & Recovery 11.5 Acronis Backup & Recovery 11.5 Podręcznik instalacji Dotyczy następujących wersji: Advanced Server Virtual Edition Advanced Server SBS Edition Advanced Workstation Server for Linux Server for Windows Workstation

Bardziej szczegółowo

Acronis Backup & Recovery 10 Server for Windows. Update 5. Podręcznik instalacji

Acronis Backup & Recovery 10 Server for Windows. Update 5. Podręcznik instalacji Acronis Backup & Recovery 10 Server for Windows Update 5 Podręcznik instalacji Spis treści 1 Przed instalacją...3 1.1 Acronis Backup & Recovery 10 komponenty... 3 1.1.1 Agent dla systemu Windows... 3 1.1.2

Bardziej szczegółowo

Acronis Disk Director 11 Home. Update 2. Podręcznik użytkownika

Acronis Disk Director 11 Home. Update 2. Podręcznik użytkownika Acronis Disk Director 11 Home Update 2 Podręcznik użytkownika Copyright Acronis, Inc., 2000-2011. Wszelkie prawa zastrzeżone. Acronis, Acronis Compute with Confidence, Acronis Recovery Manager, Acronis

Bardziej szczegółowo

Paragon Hard Disk Manager. Quick User's Manual

Paragon Hard Disk Manager. Quick User's Manual Paragon Hard Disk Manager Quick User's Manual Paragon Hard Disk Manager 2 / 68 Quick User's Manual Spis treści 1 Paragon Hard Disk Manager 6.0...6 1.1.1 Wersja Personal... 7 1.1.2 Wersja Professional i

Bardziej szczegółowo

Acronis Backup & Recovery 11

Acronis Backup & Recovery 11 Acronis Backup & Recovery 11 Update 0 Podręcznik użytkownika Dotyczy następujących wersji: Advanced Server Virtual Edition Advanced Server SBS Edition Advanced Workstation Server for Linux Server for Windows

Bardziej szczegółowo

Encrypted Disk 3.0. Podręcznik użytkownika

Encrypted Disk 3.0. Podręcznik użytkownika Encrypted Disk 3.0 Podręcznik użytkownika Spis treści O programie Encrypted Disk...3 Składniki pakietu...3 Minimalne wymagania systemowe...3 Podstawowa koncepcja kryptografii...4 Omówienie interfejsu...5

Bardziej szczegółowo

Program Acronis Backup & Recovery 11.5 Serwer dla systemu Linux. podręcznik użytkownika

Program Acronis Backup & Recovery 11.5 Serwer dla systemu Linux. podręcznik użytkownika Program Acronis Backup & Recovery 11.5 Serwer dla systemu Linux podręcznik użytkownika Oświadczenie dotyczące praw autorskich Copyright Acronis International GmbH, 2002-2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Bardziej szczegółowo

Acronis Backup & Recovery 10 Advanced Server Virtual Edition. Update 5. Podręcznik użytkownika

Acronis Backup & Recovery 10 Advanced Server Virtual Edition. Update 5. Podręcznik użytkownika Acronis Backup & Recovery 10 Advanced Server Virtual Edition Update 5 Podręcznik użytkownika Copyright Acronis, Inc., 2000-2011. Wszelkie prawa zastrzeżone. Acronis oraz Acronis Secure Zone są zastrzeżonymi

Bardziej szczegółowo

Backup & Recovery 10 Home

Backup & Recovery 10 Home PARAGON Backup & Recovery 10 Home Polska wersja językowa Backup & Recovery 10 Home to bogate pod względem funkcjonalności oprogramowanie do tworzenia i przywracania kopii zapasowych. Nieważne, czy chcesz

Bardziej szczegółowo

Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional

Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional Str. 1 Ćwiczenie 1 Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional Cel ćwiczenia: Zapoznanie się z planowaniem instalacji, instalacją i podstawową konfiguracją systemu Windows 2000 Professional

Bardziej szczegółowo

Instrukcja aktualizacji systemów Windows XP i Windows Vista do Windows 7

Instrukcja aktualizacji systemów Windows XP i Windows Vista do Windows 7 PC Factory S.A. Instrukcja aktualizacji systemów Windows XP i Windows Vista do Windows 7 Krok po kroku Spis treści 1. Uaktualnianie systemu Windows Vista do systemu Windows 7... 3 Wprowadzenie... 3 Sprawdzenie,

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr Zespół Ubuntu.pl Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr wersja 1.0 16 maja 2014 Spis treści Spis treści Spis treści 1 Wstęp.................... 2 1.1 O Ubuntu................ 2 1.2 Dlaczego warto zmienić

Bardziej szczegółowo

Kontakt. System Antywirusowy NOD32. 1317 Ynez Place ul. Pszczyńska 15. California, 92118 Tel: +48 32 259 11 00 USA Fax: +48 32 259 11 90

Kontakt. System Antywirusowy NOD32. 1317 Ynez Place ul. Pszczyńska 15. California, 92118 Tel: +48 32 259 11 00 USA Fax: +48 32 259 11 90 Kontakt Producent: Dystrybutor w Polsce: Eset Software DAGMA Sp. z o.o. 1317 Ynez Place ul. Pszczyńska 15 Suite CD, Coronado 40 478 Katowice, Polska California, 92118 Tel: +48 32 259 11 00 USA Fax: +48

Bardziej szczegółowo

Acronis Backup & Recovery 11.5

Acronis Backup & Recovery 11.5 Acronis Backup & Recovery 11.5 Podręcznik instalacji Dotyczy następujących wersji: Advanced Server Virtual Edition Advanced Server SBS Edition Advanced Workstation Server for Linux Server for Windows Workstation

Bardziej szczegółowo

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 Podręcznik użytkownika (dotyczy programu w wersji 8.0 lub nowszej) Microsoft Windows 8.1 / 8 / 7 / Vista / XP / Home Server 2003 / Home Server 2011 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą

Bardziej szczegółowo

GRAITEC, Bievres. Wszystkie prawa zastrzeżone. Windows oraz logo Windows są zastrzeżonymi znakami towarowymi Microsoft.

GRAITEC, Bievres. Wszystkie prawa zastrzeżone. Windows oraz logo Windows są zastrzeżonymi znakami towarowymi Microsoft. W przypadku rozbieżności pomiędzy informacjami zawartymi w niniejszym przewodniku a tymi przedstawionymi w programie, informacje pochodzące z programu należy traktować jako priorytetowe. Zawartość niniejszego

Bardziej szczegółowo

ESET ENDPOINT ANTIVIRUS

ESET ENDPOINT ANTIVIRUS ESET ENDPOINT ANTIVIRUS Podręcznik użytkownika Microsoft Windows 8 / 7 / Vista / XP / 2000 / Home Server / NT4 (SP6) Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą wersję tego dokumentu ESET ENDPOINT ANTIVIRUS Copyright

Bardziej szczegółowo

Acronis True Image 10.0 Home

Acronis True Image 10.0 Home Acronis True Image 10.0 Home Podręcznik UŜytkownika www.itxon.pl Zastrzega się prawo wprowadzania zmian technicznych. Treść niniejszego podręcznika nie stanowi podstawy do jakichkolwiek roszczeń wobec

Bardziej szczegółowo

ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW

ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW 10 ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW Windows 7 zaprojektowano tak, żeby zapewnić prawidłowe działanie typowych urządzeń i programów firma Microsoft wykorzystała w tym celu rozwiązania wprowadzone i przetestowane

Bardziej szczegółowo