OCENY FUNDUSZY. Krok 1. Stosowana przez inwestora strategia wskazuje typ funduszu (np. akcji, obligacji)

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "OCENY FUNDUSZY. Krok 1. Stosowana przez inwestora strategia wskazuje typ funduszu (np. akcji, obligacji)"

Transkrypt

1 OCENY FUNDUSZY CZYLI JAK KORZYSTAĆ Z SYSTEMU ANALIZ FUNDUSZY W PORTALU OPIEKUN INWESTORA W NAJWIĘKSZYM SKRÓCIE W portalu Opiekun Inwestora udostępniamy dynamiczny model oceny funduszy inwestycyjnych. To całkowicie inne podejście do doboru funduszy niż zazwyczaj używane: Dotychczas o funduszach najczęściej mówi się: W krótkim terminie inwestuj w fundusze pieniężne W okresie 3-5 lat w funduszach obligacji Od 5-17 lat można wybrać fundusze mieszane A powyżej 7 lat fundusze akcji. Całkowicie NIE ZGADZAMY się z powyższymi propozycjami. Jeżeli inwestor nie zamierza monitorować własnych inwestycji ani świadomie dokonywać zmian w swoim portfelu powyższe porady mogą pomóc. Pozwalają... mieć szansę na zysk nieco lepszy niż lokata. Coroczne raporty rynku funduszy opracowane przez portal Opiekun Inwestora (www.opiekuninwestora.pl/raporty) pokazują, że okres nawet 10 lat dla funduszy akcji nie gwarantuje zysków lepszych niż lokata bankowa. Proponujemy model analizy dynamicznej Pozwalający wybrać w dowolnej grupie funduszy (pieniężne, obligacji, akcji, akcji zagranicznych), te, które systematycznie radzą sobie lepiej w porównaniu do innych z danej grupy w ostatniej, podobnej dla funduszy sytuacji rynkowej Porównujemy wyłącznie fundusze w danej grupie (wybierając najlepsze spośród funduszy akcji, najlepsze spośród funduszy obligacji itd.). JAK WYBRAĆ FUNDUSZ? NIE MA FUNDUSZU NAJLEPSZEGO DLA WSZYSTKICH... Najlepszy fundusz to fundusz indywidualnie dopasowany do inwestora. Dlatego w naszym podejściu wybór funduszu składa się z dwóch kroków: Krok 1. Stosowana przez inwestora strategia wskazuje typ funduszu (np. akcji, obligacji) Krok 2. Spośród funduszy wybranej w kroku 1 grupy inwestor wybiera ten, który w ostatniej sytuacji rynkowej był systematycznie lepszy od innych.

2 TWÓJ ABONAMENT OCENY FUNDUSZY W PORTALU OPIEKUN INWESTORA KROK 1. OKREŚLAMY PROFIL INWESTORA Dla nowych kont profil inwestora ustawiany jest automatycznie na: analizy miesięczne / profil ostrożny. Analizy miesięczne są zalecanym sposobem dokonywania doboru funduszy do strategii proponowanych w portalu. Profil warto zmienić zależnie od własnych preferencji np. na agresywny lub rozważny. Przypominamy profil nie ogranicza doboru funduszy. Inwestor z profilem ostrożnym może bez obaw inwestować w fundusze akcji w rankingu funduszy akcyjnych na pierwszym miejscu będą po prostu te bardziej stabilne fundusze akcyjne. Te które może nie zarabiają najwięcej, ale nie tracą tak dużo podczas spadków. Raz zdefiniowanego profilu inwestora nie ma potrzeby zmieniać. Choć zainteresowani użytkownicy często dodatkowo przyjrzą się analizom np. półrocznym, a najbardziej agresywnie inwestujący także analizom dwutygodniowym, pokazującym możliwości funduszy w bardzo krótkim terminie. KROK 2. WYBÓR RODZAJU FUNDUSZY Tu wszystko zależy od stosowanej przez inwestora strategii inwestowania. Tego samego dnia dla różnych inwestorów wybór dokonywany będzie z różnej grupy funduszy. KROK 3. FILTR FUNDUSZY Portal analizuje ponad 1000 funduszy inwestycyjnych. Inwestując przykładowo w polisie AEGON rozsądnie jest ograniczyć przeglądanie ocen wyłącznie do funduszy dostępnych w tej platformie inwestowania. Raz wybrana platforma jest zapamiętywana. KROK 4. WYBÓR FUNDUSZU Wystarczy wybrać jeden z przygotowanych wstępnie filtrów. Można przeglądać wszystkie fundusze/ fundusze z grupy ulubionych. Lub wybrać filtr: polskich lub zagranicznych funduszy akcji, obligacji, mieszanych, pieniężnych. Zgodnie z tym co wskazuje Twoja strategia inwestowania.

3 PRZYKŁADOWA ANALIZA. FUNDUSZE OBLIGACJI (ANALIZA MIESIĘCZNA) PROFIL: OSTROŻNY Inwestor ostrożny poszukuje bezpiecznych funduszy obligacji. Tych, które zarabiają może mniej niż inne, ale są bardziej stabilne. Stąd na pierwszych miejscach fundusze, których analiza wykazuje bardzo równe i spokojne wyniki. Kolumny Min i Max pokazują jaki w ostatnich 3 miesiącach był najlepszy i najgorszy miesięczny wynik tego funduszu. Na przykładzie funduszu Copernicus widać, że największy pechowiec, który w ostatnich 3 miesiącach wybrał najgorszy dzień na jednorazową trwającą 1 miesiąc wpłatę w ten fundusz zarobił 0,4%. Inwestor, który miał najwięcej szczęścia i wybrał najlepszy dzień zarobił w miesiąc 0,7%. Stabilność wyników potwierdza wykres tego funduszu:

4 TWÓJ ABONAMENT OCENY FUNDUSZY W PORTALU OPIEKUN INWESTORA Na drugim końcu tego rankingu mamy fundusz BPH Obligacji 2. Tutaj zdarzały się inwestycje nawet z zyskiem 2-krotnie większym: 1,4%. Bywało jednak bardzo dużo dni w których inwestycje miesięczne zakończyły się stratą. Nawet na poziomie 4,0%. Warto zwrócić uwagę na fundusz Skarbiec Obligacja. To fundusz w środku stawki. Co prawda nie uzyskiwał aż tak dużej straty jak najgorszy w rankingu (największy pechowiec stracił w miesiąc w tym funduszu 0,9% w ostatniej sytuacji rynkowej). Ale... inwestor, który miał najwięcej szczęścia zarobił 0,5%. Jeżeli porównamy to z wynikiem największego pechowca w funduszu Copernicus (zysk 0,4%), widać że fundusz Copernicus w ostatnich 3 miesiącach praktycznie zawsze uzyskiwał lepsze wyniki miesięczne niż fundusz Skarbiec... A wszystkie fundusze działają na tym samym rynku, zarządzający mają dostęp do tych samych informacji rynkowych. PROFIL: AGRESYWNY Dla porównania sprawdzimy jakie oceny otrzyma inwestor o profilu agresywnym. Także dla tego profilu fundusz Copernicus został uznany za lidera. Z uwagi na częste wysokie wyniki (ocena 0,6%). W czołówce znajdziemy tu już fundusze, które dla inwestora ostrożnego były daleko w tyle. To fundusze Pioneer i Amplico. Jak widać fundusze te potrafiły świetnie zarabiać: nawet 1,9% czy 2,8% w miesiąc. Jednak w gorsze dni mogły przynieść stratę nawet na poziomie 2,6%. To jednak fundusze, którymi może zainteresować się inwestor o profilu agresywnym. Nawet jeżeli strategia, którą stosuje wskazała, że warto inwestować w fundusze obligacji t o i na tym rynku inwestor taki będzie poszukiwał lepszych niż przeciętne zysków, licząc się z ryzykiem straty którą ograniczać będzie poprzez Kroczące Stop Loss.

5 PRZYKŁADOWA ANALIZA. F. AKCJI ZAGRANICZNYCH (ANALIZA MIESIĘCZNA) Co na dziś proponuje portal inwestorom lubiącym ryzyko? Analiza obejmuje ostatnie 3 miesiące i wyniki 1-miesięcznych wpłat w dowolnym dniu w tym czasie. Już patrząc na wyniki Min i Max widać przepaść między najlepszymi i najgorszymi funduszami akcji zagranicznych w tym okresie. Liderem (z pewnością także dla inwestora o profilu ostrożnym) są fundusze HSBC Rosja i Tajwan. Szczególnie fundusz HSBC GIF Taiwan Equity wygląda imponująco. Największy pechowiec, który w ostatnich 3 miesiącach wybrał najgorszy możliwy dzień do inwestycji w ten fundusz zarobił 4,3%. Szczęśliwy ten, który wybrał inny dzień i zarobił nawet 14,0%. Doskonały wynik ma także fundusz Black Rock World Mining. Z wynikiem Max 16,4% i Min 4,6% znalazł się jednak na czwartym miejscu. Tylko dlatego, że jego ocena jest minimalnie niższa. Oznacza ona, że te najlepsze wyniki w tym funduszu zdarzały się minimalnie rzadziej niż w przypadku dwóch liderów. Jak na tym tle wypadają fundusze z końca rankingu. Np. fundusze ING. Gdzie największy szczęściarz potrafił zarobić maksymalnie 2,4%. Gdy porównamy to do największych pechowców liderów tego rankingu...

6 TWÓJ ABONAMENT OCENY FUNDUSZY W PORTALU OPIEKUN INWESTORA PRZYKŁADOWA ANALIZA. FUNDUSZE PIENIĘŻNE (ANALIZA MIESIĘCZNA) Czy warto w ogóle przyglądać się analizom funduszy pieniężnych? Poniższe zestawienie pokaże jak duże potrafią być rozbieżności między tymi funduszami. I dlaczego w czasach, w których według stosowanej przez inwestora strategii warto inwestować bezpiecznie wybór lepszego funduszu pieniężnego jest istotny. Oto ranking portalu dla inwestora agresywnego. Na czele rankingu fundusze Amplico Pieniężny oraz Idea Premium. Te fundusze potrafiły zarabiać nawet 0,9% w miesiąc. Choć dla pechowców były miesiące o wynikach odpowiednio 0,2% czy 0%. Podobny najlepszy wynik, 0,7%, uzyskał fundusz Opera pecunia.pl, przy czym były to raczej wyjątkowe wysokie zyski. Ocena jest znacznie niższa. W środku stawki znajdujemy najbardziej stabilny z krajowych funduszy pieniężnych. UiWibid. Po ocenie i wynikach Min i Max równych 0,4% widać wyraźnie, że jest to fundusz, który stabilnie zarabia. Choć na zyski wyższe niż 0,4% w miesiąc trudno liczyć. Dla inwestora ostrożnego ten fundusz byłby w ścisłej czołówce. Stabilne ale bardzo słabe wyniki uzyskuje w ostatnich 3 miesiącach fundusz Pioneer. Wyniki w przedziale 0,1% do 0,3% nie można uznać za przekonujące.

7 PRZYKŁADOWA ANALIZA. FUNDUSZE AKCJI POLSKICH (ANALIZA 2-TYGODNIOWA) Przykład krótkoterminowej analizy (w oparciu o oceny 2-tygodniowych inwestycji). Ranking (dla inwestora agresywnego) pokazuje jakich wyników można oczekiwać po funduszach akcji krajowych. W ostatnim okresie pozwalały zarabiać nawet 6%, ale też i tracić około 1%. Zdecydowanie lepiej radziły sobie fundusze dużych spółek. Fundusze MiŚ uzyskiwały wyniki znacznie gorsze. Przy podobnych poziomach straty dawały zarobić znacznie mniej. Kiedy analiza 2-tygodniowa? Do bardzo agresywnych inwestycji i poszukiwania funduszy, które potrafią w porównaniu do innych mocno wykorzystać okazje na rynkach. PRZYKŁADOWA ANALIZA. F. AKCJI ZAGRANICZNYCH (ANALIZA 2-TYGODNIOWA) Tu już pozostawimy analizę do samodzielnego skomentowania. Tabelka prezentuje cztery najlepsze i cztery najgorsze z funduszy zagranicznych w rankingu. Jak widać można było zarabiać nawet 13% w ciągu dwóch tygodni. Taki jest potencjał możliwości funduszy z górnej części tabeli. A co można powiedzieć o Pioneer i BPH w tym zestawieniu?

8 TWÓJ ABONAMENT OCENY FUNDUSZY W PORTALU OPIEKUN INWESTORA PRZYKŁADOWA ANALIZA. FUNDUSZE OBLIGACJI (ANALIZA ROCZNA) To analiza długoterminowa. Do stosowania dla zainteresowanych. Potrafi pokazać co naprawdę w długim okresie potrafią fundusze inwestycyjne. Liderzy zestawienia to fundusze SKOK i IDEA Obligacji. Tu najwięksi pechowcy zarobili w rok 7% i 9%. A zdarzały się i wynik na poziomie 30% w ciągu roku! Na końcu zestawienia znajdziemy fundusze, w których inwestorzy, którzy wybrali najlepszy z możliwych ostatnich 360 dni roboczych nie zarobili więcej niż 10%. Czyli na ponad 300 przykładowych dni, na tym samym rynku obligacji fundusze te praktycznie nigdy nie zarobiły więcej niż fundusze z początku stawki. To właśnie nazywamy systematycznością. Widać, że ostatni rok był dobry dla funduszy obligacji. Zdarzały się roczne straty. Ale niewielkie i w wyjątkowych sytuacjach. Nieudane pod tym względem wyniki mają fundusze Allianz Obligacji, DWZ Papierów Dłużnych oraz Novo Obligacji Plus. Na wykresie porównanie wyników rocznych inwestycji w fundusz IDEA Obligacji oraz PZU Polonez. Oba inwestowały w tym samym okresie czasu, tej samej sytuacji rynkowej. Nie było dnia, w którym wynik funduszu PZU zbliżyłby się do wyniku IDEA.

9 WYBIERASZ FUNDUSZE W OPARCIU O WYNIKI? SPRAWDŹ TE BŁĘDY PORTALI... Większość portali prezentujących wyniki funduszy inwestycyjnych przedstawia je w sposób wprowadzający inwestorów w błąd. Wielu inwestorów korzysta z takich rankingów, aby określić, który fundusz uzyskał lepszy wynik. Błędy, które się pojawiają czasem powodują, że zysk 5% wcale nie musi oznaczać, że jest mniejszy niż 6%... Poniżej przedstawiamy przykładowe dane z jednego z serwisów finansowych: Inwestor zamierza dokonać wyboru między funduszem Skarbiec Akcja a NOVO Akcji. Zdecydował się decyzję podjąć na podstawie 3-miesięcznej stopy zwrotu. I dodatkowo wesprzeć się wynikami za krótsze okresy (miesiąc, tydzień). Patrząc na aktualne zestawienie zdecydowanie wygrywa fundusz Skarbiec Akcja: wynik za 3M to 5,9% (wobec 5,0% dla funduszu NOVO Akcji) dodatkowo przemawia wynik za 1M to 6,0% (wobec 3,4% dla funduszu NOVO Akcji) na deser wynik za 1T to 0,6% (wobec straty 0,7% dla funduszu NOVO Akcji) jakby tego było mało fundusz w ostatnim dniu (1D) zarobił 0,99%, podczas gdy Novo Akcji stracił 0,68%. Wynik wydaje się oczywisty? Tak długo jak nie spojrzymy na kolumnę Data... Okazuje się, że wyświetlone wyniki dotyczą zupełnie innych dni/ tygodni/ miesięcy. Zysk 1D funduszu Skarbiec to wzrost z dnia w porównaniu do A strata 1D funduszu NOVO to strata z dnia w porównaniu do Wystarczy spojrzeć jak w ostatnich dniach roku wyglądały zmiany indeksu WIG20.

10 TWÓJ ABONAMENT OCENY FUNDUSZY W PORTALU OPIEKUN INWESTORA Zaprezentowane zestawienie dotyczy zupełnie innych okresów czasu. Fundusz NOVO ma w tym zestawieniu pecha, że akurat zdążył już podać swoje wyniki z 31 grudnia, gdzie w poprzednich dwóch dniach giełda traciła (a tym samym fundusz akcji). Fundusz Skarbiec szczęśliwie opublikował dopiero wycenę z 29 grudnia. Czyli z dnia, w którym giełda zarobiła ponad 1%. JAK WYBRAĆ FUNDUSZ? RÓŻNI INWESTORZY RÓŻNE FUNDUSZE Tego samego dnia dla jednych inwestorów najlepszym funduszem będzie: fundusz pieniężny - jeżeli korzystają ze strategii Darwin Defender i strategia aktualnie wskazuje na inwestowanie bezpieczne fundusz obligacji - jeżeli korzystają ze strategii Darwin Defender, strategia aktualnie wskazuje na inwestowanie bezpieczne a inwestorzy stosują modyfikację tej strategii wybierając zamiast funduszu pieniężnego fundusz obligacji fundusz akcji zagranicznych jeżeli inwestorzy stosują zasady inwestowania krótkoterminowego na przykład zasadę odstrzelania na rynkach zagranicznych fundusz akcji krajowych jeżeli inwestor inwestuje krótkoterminowo licząc na wzrosty na krajowym rynku akcji Punktem wyjścia jest stosowana strategia inwestycyjna. Ponieważ każda strategia zakłada monitorowanie (śledzenie wyników) inwestycji, które wspomagają usługi portalu znika problem czasu, który trzeba poświęcić na zarządzanie własnymi pieniędzmi. W ten sposób nie ma żadnych przeciwwskazań aby inwestor wybierał fundusze zagraniczne dla inwestycji zaplanowanej na przykład na 2 miesiące pod warunkiem ich pilnowania za pomocą Kroczącego Stop Loss. Podejmując taką decyzję należy po prostu wybrać najlepsze fundusze z grupy dostępnych funduszy zagranicznych. PROFIL INWESTORA: OSTROŻNY, ROZWAŻNY, AGRESYWNY Opiekun Inwestora udostępnia następujące profile ryzyka: ostrożny (czyli szukający mniej zmiennych inwestycji) agresywny (oczekujący jak najwyższych zysków, przy ryzyku nieco większych wahań ceny jednostek). Dużej straty nie obawia się korzystając z Kroczących Stop Loss oraz systemu powiadomień rozważny (inwestowanie pomiędzy profilem: ostrożnym a agresywnym). Ranking funduszy akcji będzie wyglądał inaczej dla inwestora ostrożnego. A inaczej dla inwestora o profilu agresywnym. Inwestor agresywny na pierwszym miejscu otrzyma te fundusze, które potrafiły uzyskiwać bardzo wysokie zyski, często kosztem dużych możliwych strat (przed którymi broni inwestora system powiadomień). Z kolei inwestor ostrożny otrzyma na pierwszym miejscu bardziej spokojne fundusze akcyjne. Takie, które zarabiają nieco mniej, ale też w przypadku strat wolniej tracą. Dla obu inwestorów na końcu rankingu będą fundusze, które systematycznie uzyskują niewielkie wyniki w porównaniu do innych funduszy z tej samej kategorii, czyli np. zarabiają niewiele, a do tego dużo tracą.

11 OPIEKUN INWESTORA PROPONUJE: OCENY W OPARCIU O ANALIZĘ DYNAMICZNĄ Czym jest analiza dynamiczna? Wróćmy do przedstawionego powyżej przykładu. Co oznacza, że fundusz Skarbiec Akcji zarobił 5,9% w ostatnich 3 miesiącach? Oznacza to jedynie tyle, że gdyby ten fundusz kupić 3 miesiące temu dziś inwestor zanotowałby zysk na poziomie 5,9%. Nic więcej. Jakich wyników może spodziewać się inwestor w kolejnych 3 miesiącach? Nie chodzi tu o przewidywanie przyszłości, ale o odpowiedź na pytanie o możliwości takiego funduszu. Ile taki fundusz potrafi zarobić? Czy może to być 10%? 20%? A ile może stracić? Czy może to być 20% straty? Jak jego wyniki wyglądają w porównaniu do innych funduszy akcji? I to ostatnie pytanie jest najważniejsze. Ocena dynamiczna pozwala wskazać te fundusze, które systematycznie uzyskiwały wyniki lepsze niż inne. Wynik sprawdzony jednego dnia to wynik całkowicie losowy. Dlatego portal sprawdza wiele wyników inwestycji z przeszłości. Przy czym jest to bardzo niedaleka przeszłość. Analizy obejmują kilka do kilkunastu miesięcy, zależnie od wybranego przez inwestora okresu analizy. Przykładowo dla analizy trzymiesięcznej jest to okres ostatnich 9 miesięcy. Dla analizy miesięcznej jest to okres ostatnich 3 miesięcy. Poniżej przykładowe wyniki inwestycji funduszu Skarbiec Akcji. Powyższy wykres pokazuje, że w rzeczywistości wynik 5,6% za ostatnie 3 miesiące był jednym z gorszych 3-miesięcznych wyników tego funduszu. Bywało znacznie lepiej. Nawet około 9%. Dopiero zestawienie takich pojedynczych inwestycji pokazuje, że w rzeczywistości podczas podobnej sytuacji na rynku po funduszu można spodziewać się więcej niż 6%. Nie znaczy to, że fundusz ten nie będzie tracić. Jako fundusz akcji będzie ale przed większą stratą zabezpieczy inwestora Kroczący Stop Loss.

12 TWÓJ ABONAMENT OCENY FUNDUSZY W PORTALU OPIEKUN INWESTORA PROFIL INWESTORA: NIE ZAWSZE ZNACZY TO SAMO Fundusze inwestycyjne, którym zależy na tym, aby nasze pieniądze nie zmieniały funduszu. Fundusz zarabia określony procent od ilości zgromadzonych pieniędzy, jest to średnio 4% dla funduszy akcji, i średnio 1% dla funduszy pieniężnych. Zrozumiałe w tym kontekście jest zachęcanie do długoterminowych pasywnych inwestycji. I w tym duchu proponowane są testy na tzw. profil inwestora. Wynikiem takiego testu jest najczęściej podział portfela na kilka grup funduszy. Trochę w fundusze pieniężne, trochę w obligacji i resztę w fundusz akcji. Takie podejście co najwyżej ogranicza ryzyko dużej straty, jednocześnie blokując możliwość zarabiania. W długim okresie połowa funduszy (zarówno akcji, obligacji jak i mieszanych) zarabiała gorzej niż fundusze pieniężne. Takie uśrednienie w portfelu jeszcze bardziej zmniejsza szansę inwestora na wygranie wyścigu z lokatami bankowymi. PROFIL INWESTORA: W OPIEKUNIE INWESTORA Pozwala zróżnicować wybór funduszy zależnie od podejścia do ryzyka. Przy czym nie ogranicza doboru kategorii funduszy. Inwestor ostrożny może śmiało inwestować w fundusze akcyjne. Są także sytuacje, gdzie inwestor agresywny będzie wybierał fundusze obligacji czy nawet pieniężne. Rodzaj funduszu (akcyjny, pieniężny, obligacji) zależy od stosowanej przez inwestora strategii. A nie od poziomu ryzyka. Dotychczas profil inwestora w testach dostępnych na stronach funduszy inwestycyjnych zakładał zasadę: wyższe ryzyko oznaczało możliwość wyższych zysków, ale też możliwość dużej straty. Po prostu nie zakładano możliwości monitorowania własnych inwestycji. Dlatego inwestorom ostrożnym zalecało się co najwyżej 20% udziału funduszy akcyjnych w portfelu. Przy pomocy portalu Opiekun Inwestora sytuacja zmienia się w istotny sposób. Inwestując agresywnie nie trzeba godzić się na dużą stratę. O to zadba system np. Kroczących Stop Loss oraz inne powiadomienia dostępne w portalu. Fundusze inwestycyjne to nie giełda. Nie występują tu nagłe kilkunastoprocentowe spadki wartości. A to pozwala zarządzać własnymi pieniędzmi

ABONAMENT LISTA FUNKCJI / KONFIGURACJA

ABONAMENT LISTA FUNKCJI / KONFIGURACJA ABONAMENT PROFESJONALNY LISTA FUNKCJI / KONFIGURACJA INWESTOWANIE MOŻE BYĆ FASCYNUJĄCE GDY POSIADASZ ODPOWIEDNIE NARZĘDZIA Abonament Profesjonalny to rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy na inwestowanie

Bardziej szczegółowo

Abonament podstawowy Abonament standard Abonament profesjonalny

Abonament podstawowy Abonament standard Abonament profesjonalny Abonament podstawowy Abonament standard Abonament profesjonalny tel.: 0801 00 24 64 (infolinia 9 00-15 00 ) tel.: (61) 670 33 44 (infolinia 9 00-15 00 ) email: pomoc@opiekuninwestora.pl blog : blog.opiekuninwestora.pl

Bardziej szczegółowo

RZYMAJ DLA WPŁAT REGULARNYCH W OKRESIE DLA WYBRANYCH FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH. Data opracowania:

RZYMAJ DLA WPŁAT REGULARNYCH W OKRESIE DLA WYBRANYCH FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH. Data opracowania: ANALIZA INWESTOWANIA K NA ZASADZIE KUP I TRZYMAJ RZYMAJ DLA WPŁAT REGULARNYCH W OKRESIE 09.2004-09.2009 DLA WYBRANYCH FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH Data opracowania: 2009-09-10 WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL NARZĘDZIA

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA DARWIN DEFENDER

STRATEGIA DARWIN DEFENDER STRATEGIA DARWIN DEFENDER OPIS, ZASADY DZIAŁANIA Inwestowanie w fundusze powinno być tak proste jak tylko możliwe. Jeżeli szukasz gotowej strategii i nie chcesz, aby wynik Twojej inwestycji zależał od

Bardziej szczegółowo

Abonament podstawowy Abonament standard Abonament profesjonalny. Powiadomienia Kroczącego Stop Loss i dodatkowe powiadomienia i raporty

Abonament podstawowy Abonament standard Abonament profesjonalny. Powiadomienia Kroczącego Stop Loss i dodatkowe powiadomienia i raporty Abonament podstawowy Abonament standard Abonament profesjonalny tel.: 0801 00 24 64 (infolinia 9 00-15 00 ) tel.: (61) 670 33 44 (infolinia 9 00-15 00 ) email: pomoc@opiekuninwestora.pl blog : blog.opiekuninwestora.pl

Bardziej szczegółowo

KROCZĄCY STOP LOSS NOWE MOŻLIWOŚCI

KROCZĄCY STOP LOSS NOWE MOŻLIWOŚCI www.opiekuninwestora.pl blog.opiekuninwestora.pl POMAGAMY INWESTOROM OD 2008 ROKU. O AKTYWNYM INWESTOWANIU MÓWIMY OD 2006. Poznań, 12 listopad 2010, 16:43 Drogi inwestorze! W dniu dzisiejszym oddajemy

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA INWESTOWANIA BLUE MONEY

STRATEGIA INWESTOWANIA BLUE MONEY w ww. opi ekuni nw estor a.pl STRATEGIA INWESTOWANIA BLUE MONEY DLA FUNDUSZY AKCJI POLSKICH UNIWERSALNYCH OPIS DZIAŁANIA STRATEGII W PORTALU OPIEKUN INWESTORA Informacje dla korzystających z portalu Opiekun

Bardziej szczegółowo

POMOCNIK INWESTORA: OPROCENTOWANIE LOKAT

POMOCNIK INWESTORA: OPROCENTOWANIE LOKAT POMOCNIK INWESTORA: OPROCENTOWANIE LOKAT PORÓWNANIE OPROCENTOWANIA LOKAT BANKOWYCH DO INFLACJI, WYNIKÓW GIEŁDY W WARSZAWIE CZYLI ILE MOŻNA BYŁO ZAROBIĆ BEZ RYZYKA Czy inwestor może zyski z funduszu porównać

Bardziej szczegółowo

PORTFELE MODELOWE W POLISACH INWESTYCYJNYCH

PORTFELE MODELOWE W POLISACH INWESTYCYJNYCH PORTFELE MODELOWE W POLISACH INWESTYCYJNYCH CZY TO SIĘ OPŁACA? ANALIZA WYNIKÓW DLA INWESTYCJI 1, 3, 5 ORAZ 10-LETNICH Wielu inwestorów, którzy wybrali polisy inwestycyjne decyduje się na tzw. portfele

Bardziej szczegółowo

WWW.OPIEKUNZYSKU.PL - PORTAL DLA KLIENTÓW PRZEGLĄD FUNKCJONALNOŚCI

WWW.OPIEKUNZYSKU.PL - PORTAL DLA KLIENTÓW PRZEGLĄD FUNKCJONALNOŚCI OPIEKUN ZYSKU WWW.OPIEKUNZYSKU.PL - PORTAL DLA KLIENTÓW PRZEGLĄD FUNKCJONALNOŚCI JAK INWESTOWAĆ? CZYLI STRATEGIA INWESTOWANIA To najważniejsza funkcja portalu. Dlatego inwestor odnajdzie ją od razu po

Bardziej szczegółowo

W ostatnich 10 latach co trzeci fundusz akcji przy inwestowaniu systematycznym przyniósł realną stratę.

W ostatnich 10 latach co trzeci fundusz akcji przy inwestowaniu systematycznym przyniósł realną stratę. W ostatnich 10 latach co trzeci fundusz akcji przy inwestowaniu systematycznym przyniósł realną stratę. Systematyczne odkładanie i inwestowanie mniejszych kwot to dla wielu osób często jedyna droga, aby

Bardziej szczegółowo

zajmują się profesjonalnym lokowaniem powierzonych im pieniędzy. Do funduszu może wpłacić swoje w skarpecie.

zajmują się profesjonalnym lokowaniem powierzonych im pieniędzy. Do funduszu może wpłacić swoje w skarpecie. Fundusze inwestycyjne to instytucje, które zajmują się profesjonalnym lokowaniem powierzonych im pieniędzy. Do funduszu może wpłacić swoje oszczędności każdy, kto nie chce ich trzymać w skarpecie. Wynajęci

Bardziej szczegółowo

Poznań, kwiecień 2011

Poznań, kwiecień 2011 STRATEGIA OPIEKUN ZYSKÓW 10/15 W PORTALU WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL WYNIKI STRATEGII (1.1.1999 1.1.2011) Poznań, kwiecień 2011 SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG INWESTYCJI W POLISIE INWESTYCYJNEJ Z UWZGLĘDNIENIEM OPŁAT

Bardziej szczegółowo

WYNIKI CZY STATYSTYKI?

WYNIKI CZY STATYSTYKI? Strona 0 WYNIKI CZY STATYSTYKI? CZYLI OPIEKUN POMAGA WYBIERAĆ FUNDUSZE INWESTYCYJNE Czy znasz osoby, które inwestują na rynku Funduszy Inwestycyjnych i czują, że nie wykorzystują okazji albo nie potrafią

Bardziej szczegółowo

Fundusze akcji polskich

Fundusze akcji polskich RATING funduszy inwestycyjnych marzec 2010 Fundusze akcji polskich Noble Akcji (Noble Funds FIO) **** 4,60 72,23% -9,56% - - Arka Akcji FIO *** 4,08 80,25% -24,35% 55,89% 254,10% Idea Akcji (Idea FIO)

Bardziej szczegółowo

ANALIZA 7 FUNDUSZY KRAJOWYCH TFI NA DZIEŃ: 1.7.2010

ANALIZA 7 FUNDUSZY KRAJOWYCH TFI NA DZIEŃ: 1.7.2010 SKRÓT U FUNDUSZE : CZY NA PEWNO ZARZĄDZANE AKTYWNIE? ANALIZA 7 FUNDUSZY KRAJOWYCH TFI NA DZIEŃ: 1.7.2010 (ZZ PORÓWNANIIEM DO WYNIIKÓW STRATEGIIII DARWIIN DEFFENDER) FUNDUSZE MAJĄ W ZAŁOŻENIACH MOŻLIWOŚĆ

Bardziej szczegółowo

Fundusze akcji polskich

Fundusze akcji polskich RATING funduszy inwestycyjnych styczeń 2010 Fundusze akcji polskich Noble Akcji (Noble Funds FIO) **** 4,60 58,93% -9,56% - - Arka Akcji FIO **** 4,22 70,83% -25,30% 71,31% 265,06% Skarbiec - Akcja (Skarbiec

Bardziej szczegółowo

RYNKU FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH W ROKU 2009 (CZ

RYNKU FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH W ROKU 2009 (CZ ANALIZA DYNAMICZNA YNKU Y INWESTYCYJNYCH W OKU 2009 (CZ ( CZ.. 1) DLA INWESTYCJI OD 1 OKU DO 10 LAT PO AZ PIEWSZY W POLSCE Z UWZGLĘDNIENIEM PODATKU OAZ INFLACJI! Niniejszy raport oraz inne raporty, opracowania,

Bardziej szczegółowo

INWESTYCJE SYSTEMATYCZNE ILE TAK NAPRAWDĘ UDAŁO SIĘ ZAROBIĆ I CZY WYNIK JEST WIĘKSZY OD LOKATY

INWESTYCJE SYSTEMATYCZNE ILE TAK NAPRAWDĘ UDAŁO SIĘ ZAROBIĆ I CZY WYNIK JEST WIĘKSZY OD LOKATY INWESTYCJE SYSTEMATYCZNE ILE TAK NAPRAWDĘ UDAŁO SIĘ ZAROBIĆ I CZY WYNIK JEST WIĘKSZY OD LOKATY ARKUSZE DO TWOICH WŁASNYCH OBLICZEŃ POZNAŃ OZNAŃ,, 11 KWIETNIA 2011, 11 2011 BLOGI: WIEDZA I SZKOLENIA: BEZPŁATNE

Bardziej szczegółowo

NAJWAŻNIEJSZE FUNKCJE DOSTĘPNE W RAMACH ABONAMENTU

NAJWAŻNIEJSZE FUNKCJE DOSTĘPNE W RAMACH ABONAMENTU ABONAMENT PODSTAWOWY INFORMACJE DLA UŻYTKOWNIKÓW NAJWAŻNIEJSZE FUNKCJE DOSTĘPNE W RAMACH ABONAMENTU Abonament Standard to wszystko to co niezbędne aby korzystać ze strategii inwestowania, monitorować rynki

Bardziej szczegółowo

Fundusze akcji polskich

Fundusze akcji polskich RATING funduszy inwestycyjnych czerwiec 2010 Fundusze akcji polskich Noble Akcji (Noble Funds FIO) **** 4,60 43,09% -25,82% - - Idea Akcji (Idea FIO) **** 4,24 35,26% -29,09% 75,01% - UniKorona Akcje (UniFundusze

Bardziej szczegółowo

NAJWAŻNIEJSZE FUNKCJE DOSTĘPNE W RAMACH ABONAMENTU

NAJWAŻNIEJSZE FUNKCJE DOSTĘPNE W RAMACH ABONAMENTU ABONAMENT STANDARD INFORMACJE DLA UŻYTKOWNIKÓW NAJWAŻNIEJSZE FUNKCJE DOSTĘPNE W RAMACH ABONAMENTU Abonament Standard to wszystko to co niezbędne aby korzystać ze strategii inwestowania, monitorować rynki

Bardziej szczegółowo

W POLISACH INWESTYCYJNYCH CZY TO SIĘ OPŁACA?

W POLISACH INWESTYCYJNYCH CZY TO SIĘ OPŁACA? RAPORT PORTFELE MODELOWE W POLISACH INWESTYCYJNYCH CZY TO SIĘ OPŁACA? ANALIZA WYNIKÓW DLA INWESTYCJI 1, 3, 5 ORAZ 10-LETNICH WIELU INWESTORÓW, KTÓRZY WYBRALI POLISY INWESTYCYJNE DECYDUJE SIĘ NA TZW. PORTFELE

Bardziej szczegółowo

Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe

Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe Opis Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe funkcjonujące w ramach indywidualnych i grupowych ubezpieczeń na życie proponowanych

Bardziej szczegółowo

RAPORT DYNAMICZNA ANALIZA 1,2,3,5 I 10 10 LETNICH INWESTYCJI W FUNDUSZE OBLIGACJI W ROKU 2008 NARZĘDZIA DLA INWESTUJĄCYCH W FUNDUSZE:

RAPORT DYNAMICZNA ANALIZA 1,2,3,5 I 10 10 LETNICH INWESTYCJI W FUNDUSZE OBLIGACJI W ROKU 2008 NARZĘDZIA DLA INWESTUJĄCYCH W FUNDUSZE: APOT DYNAMICZNA ANALIZA 1,2,3,5 I 10 10 LETNICH INWESTYCJI W FUNDUSZE OBLIGACJI W OKU 2008 2008 WWW.OPIEKUNINWESTOA.PL NAZĘDZIA DLA INWESTUJĄCYCH W FUNDUSZE: SYSTEM POWIADOMIEŃ EKOMENDACJE DOPASOWANE DO

Bardziej szczegółowo

Ranking OFE 2013: fundusze lepsze od ZUS-u. Który zarobił najwięcej?

Ranking OFE 2013: fundusze lepsze od ZUS-u. Który zarobił najwięcej? : fundusze lepsze od ZUS-u. Który zarobił najwięcej? Nawet najgorszy OFE zarobił w ostatnich latach dla swoich klientów więcej niż ZUS. Mimo niedawnej zapaści na rynkach finansowych i roku 2008 oraz 2011,

Bardziej szczegółowo

Rating funduszy inwestycyjnych marzec 2008

Rating funduszy inwestycyjnych marzec 2008 Rating funduszy inwestycyjnych marzec 2008 Open Finance po raz drugi prezentuje rating funduszy inwestycyjnych. Kontynuujemy tym samym rozpoczęty przed miesiącem cykl regularnych publikacji, w których

Bardziej szczegółowo

PUBLIKACJE O TEMATYCE

PUBLIKACJE O TEMATYCE PUBLIKACJE O TEMATYCE FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH Poznań, 22 grudnia 2010, 10:15 CZ.1 Zbliżają się Święta. Zbliża się Mikołaj. Od ponad półtora roku na szkoleniach o tematyce funduszy inwestycyjnych pomijam

Bardziej szczegółowo

Uczestnicy funduszy notowali zyski niemal wyłącznie dzięki osłabieniu złotego. Ale tylko

Uczestnicy funduszy notowali zyski niemal wyłącznie dzięki osłabieniu złotego. Ale tylko Uczestnicy funduszy notowali zyski niemal wyłącznie dzięki osłabieniu złotego. Ale tylko niektórzy. Większość w maju straciła. Uczestnicy funduszy zyski notowali niemal wyłącznie dzięki osłabieniu złotego.

Bardziej szczegółowo

Poznań, kwiecień 2011

Poznań, kwiecień 2011 STRATEGIA OPIEKUN ZYSKÓW 10/15 W PORTALU WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL WYNIKI STRATEGII (1.1.1999 1.1.2011) Poznań, kwiecień 2011 SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG INWESTYCJI POZA POLISĄ INWESTYCYJNĄ Z UWZGLĘDNIENIEM PODATKÓW

Bardziej szczegółowo

ANALIZA 7 FUNDUSZY KRAJOWYCH TFI NA DZIEŃ:

ANALIZA 7 FUNDUSZY KRAJOWYCH TFI NA DZIEŃ: FUNDUSZE : CZY NA PEWNO ZARZĄDZANE AKTYWNIE? ANALIZA 7 FUNDUSZY KRAJOWYCH TFI NA DZIEŃ: 1.7.2010 (ZZ PORÓWNANIIEM DO WYNIIKÓW STRATEGIIII DARWIIN DEFFENDER) FUNDUSZE MAJĄ W ZAŁOŻENIACH MOŻLIWOŚĆ AKTYWNEGO

Bardziej szczegółowo

Rozsądni Polacy w akcji, czyli najbardziej poszukiwane lokaty bankowe

Rozsądni Polacy w akcji, czyli najbardziej poszukiwane lokaty bankowe Raport: Warszawa, 20 październik 2011 Rozsądni Polacy w akcji, czyli najbardziej poszukiwane lokaty bankowe Eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl zbadali preferencje użytkowników dotyczące lokat

Bardziej szczegółowo

Od początku bieżącego roku do końca lipca z funduszy polskich akcji uniwersalnych (szerokiego rynku) klienci detaliczni wycofali blisko 561 mln zł.

Od początku bieżącego roku do końca lipca z funduszy polskich akcji uniwersalnych (szerokiego rynku) klienci detaliczni wycofali blisko 561 mln zł. Od początku bieżącego roku do końca lipca z funduszy polskich akcji uniwersalnych (szerokiego rynku) klienci detaliczni wycofali blisko 561 mln zł. Na wybór funduszu akcyjnego wpływ mają przede wszystkim

Bardziej szczegółowo

Po raz kolejny inwestorzy trzymający gotówkę w funduszach inwestycyjnych zacierają ręce. Pod warunkiem, że zainwestowali w fundusze akcji.

Po raz kolejny inwestorzy trzymający gotówkę w funduszach inwestycyjnych zacierają ręce. Pod warunkiem, że zainwestowali w fundusze akcji. Po raz kolejny inwestorzy trzymający gotówkę w funduszach inwestycyjnych zacierają ręce. Pod warunkiem, że zainwestowali w fundusze akcji. Po raz kolejny inwestorzy trzymający gotówkę w funduszach inwestycyjnych

Bardziej szczegółowo

Załącznik do dokumentu zawierającego kluczowe informacje WARTA Aktywny Kapitał Wariant 2

Załącznik do dokumentu zawierającego kluczowe informacje WARTA Aktywny Kapitał Wariant 2 Załącznik do dokumentu zawierającego kluczowe informacje WARTA Aktywny Kapitał Wariant 2 Masz zamiar kupić produkt, który nie jest prosty i który może być trudny w zrozumieniu Data sporządzenia dokumentu:

Bardziej szczegółowo

Fundusze 2w1 za czy przeciw?

Fundusze 2w1 za czy przeciw? Open Finance, 12.02.2009 r. Fundusze 2w1 za czy przeciw? Fundusze mieszane zrównoważone i stabilnego wzrostu są najczęściej wybieranym typem funduszy inwestycyjnych w naszym kraju. Alternatywą dla nich

Bardziej szczegółowo

Interwały. www.efixpolska.com

Interwały. www.efixpolska.com Interwały Dobór odpowiednich ram czasowych na których inwestor zamierza dokonywać transakcji jest podstawowym elementem strategii inwestycyjnej. W żargonie traderów sposób przedstawienia zmian ceny a w

Bardziej szczegółowo

(Miejscowość..., Data...) TEST ADEKWATNOŚCI. 2. Czy w okresie ostatnich 5 lat inwestowała Pani / inwestował Pan w:

(Miejscowość..., Data...) TEST ADEKWATNOŚCI. 2. Czy w okresie ostatnich 5 lat inwestowała Pani / inwestował Pan w: (Miejscowość..., Data...) TEST ADEKWATNOŚCI UWAGA: W pytaniach 1 2 należy zaznaczyć właściwą odpowiedź w każdym podpunkcie. W pozostałych pytaniach należy zaznaczyć tylko jedną odpowiedź. 1. Proszę zaznaczyć

Bardziej szczegółowo

TEST ADEKWATNOŚCI ...

TEST ADEKWATNOŚCI ... TEST ADEKWATNOŚCI Test zawiera informacje niezbędne do dokonania przez TFI oceny poziomu wiedzy Klienta dotyczącej inwestowania w zakresie instrumentów finansowych, doświadczenia inwestycyjnego, celów

Bardziej szczegółowo

Fundusze nieruchomości w Polsce

Fundusze nieruchomości w Polsce Fundusze nieruchomości w Polsce Oferta funduszy inwestycyjnych zamkniętych jest liczy sobie kilka funduszy, które prowadziły subskrypcję certyfikatów w różnym czasie. Klienci, którzy poprzez nabycie certyfikatów

Bardziej szczegółowo

Fundusze akcji polskich

Fundusze akcji polskich RATING funduszy inwestycyjnych kwiecień 2010 Fundusze akcji polskich Noble Akcji (Noble Funds FIO) **** 4,60 73,52% -10,67% - - Idea Akcji (Idea FIO) **** 4,24 62,26% -20,50% 71,28% - Arka Akcji FIO ****

Bardziej szczegółowo

Ranking funduszy inwestycyjnych (maj 2010)

Ranking funduszy inwestycyjnych (maj 2010) FUNDUSZE INWESTYCYJNE 18 czerwca 2010 Ranking funduszy inwestycyjnych ( 2010) W owym u funduszy inwestycyjnych opartym o wskaźnik Information Ratio, opisujący relację u do ryzyka, zaszło dużo zmian. Wśród

Bardziej szczegółowo

W rankingu TFI po sierpniu zwyciężyło BZ WBK AIB. Wysokie pozycje utrzymują Aviva, Idea i BPH.

W rankingu TFI po sierpniu zwyciężyło BZ WBK AIB. Wysokie pozycje utrzymują Aviva, Idea i BPH. W rankingu TFI po sierpniu zwyciężyło BZ WBK AIB. Wysokie pozycje utrzymują Aviva, Idea i BPH. W rankingu TFI po sierpniu zwyciężyło BZ WBK AIB. Wysokie pozycje utrzymują Aviva, Idea i BPH. W sierpniu

Bardziej szczegółowo

POMOCNIK INWESTORA: INFLACJA

POMOCNIK INWESTORA: INFLACJA POMOCNIK INWESTORA: INFLACJA JAKI WPŁYW NA INWESTYCJE MA POZIOM INFLACJI CZYLI DLACZEGO WARTO SIĘ TYM PRZEJMOWAĆ Inflacja w Polsce w latach 1990-2010. Czyli jak było w przeszłości. I jak jest w ostatnich

Bardziej szczegółowo

TEST ADEKWATNOŚCI. nie. tak

TEST ADEKWATNOŚCI. nie. tak TEST ADEKWATNOŚCI Odpowiedzi na pytania zawarte w teście zawierają informacje niezbędne do dokonania przez Towarzystwo oceny poziomu wiedzy Klienta dotyczącej inwestowania w zakresie instrumentów finansowych,

Bardziej szczegółowo

RAPORT DLACZEGO WARTO INWESTOWAĆ AKTYWNIE ZOBACZ CO NA TEN TEMAT MÓWIĄ LICZBY

RAPORT DLACZEGO WARTO INWESTOWAĆ AKTYWNIE ZOBACZ CO NA TEN TEMAT MÓWIĄ LICZBY RAPORT DLACZEGO WARTO INWESTOWAĆ AKTYWNIE ZOBACZ CO NA TEN TEMAT MÓWIĄ LICZBY Mówi się, że nie będąc ekspertem nie przewidzimy górek i dołków. A skoro ekspertami nie jesteśmy to musimy pozostawić nasze

Bardziej szczegółowo

RZYMAJ DLA WPŁAT REGULARNYCH ZA OSTATNIE 10 LAT W OKRESIE 09.1999-09.2009 DLA WYBRANYCH FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH. Data opracowania: 2009-09-20

RZYMAJ DLA WPŁAT REGULARNYCH ZA OSTATNIE 10 LAT W OKRESIE 09.1999-09.2009 DLA WYBRANYCH FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH. Data opracowania: 2009-09-20 RAPORT ANALIZA INWESTOWANIA K NA ZASADZIE KUP I TRZYMAJ RZYMAJ DLA WPŁAT REGULARNYCH ZA OSTATNIE 10 LAT 10 W OKRESIE 09.1999-09.2009 DLA WYBRANYCH FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH Data opracowania: 2009-09-20 WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

Bardziej szczegółowo

Czy warto kupować wynik?

Czy warto kupować wynik? Rozwój rynku wspólnego inwestowania w Polsce Zmiany liczby TFI oraz funduszy dostępnych szerokiemu gronu nabywców 600 500 400 300 200 100 liczba funduszy ogółem (lewa oś) liczba TFI (prawa oś) 45 40 35

Bardziej szczegółowo

ZAPRASZA NA NOWY PROJEKT SZKOLENIOWY

ZAPRASZA NA NOWY PROJEKT SZKOLENIOWY REMIGIUSZ STANISŁAWEK, TWÓRCA PORTALU WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL ZAPRASZA NA NOWY PROJEKT SZKOLENIOWY TO DWA SZKOLENIA: FUNDUSZE INWESTYCYJNE TO NIE LOKATA ABY SKUTECZNIE INWESTOWAĆ NIE TRZEBA BYĆ EKSPERTEM

Bardziej szczegółowo

Ucieczka inwestorów od ryzykownych aktywów zaowocowała stratami funduszy akcji i mieszanych.

Ucieczka inwestorów od ryzykownych aktywów zaowocowała stratami funduszy akcji i mieszanych. Ucieczka inwestorów od ryzykownych aktywów zaowocowała stratami funduszy akcji i mieszanych. Wichura, która w pierwszych dniach sierpnia przetoczyła się nad światowymi rynkami akcji, przyczyniła się do

Bardziej szczegółowo

Trochę historii. Instytucje "zbiorowego inwestowania"

Trochę historii. Instytucje zbiorowego inwestowania Inwestycje zarazem bezpieczne i zyskowne - to marzenie milionów ludzi na świecie. Ktoś może powiedzieć, że osiągalne tylko i wyłącznie na lokatach bankowych - i w dużej części można się z tym zgodzić.

Bardziej szczegółowo

Najlepiej wypadły fundusze akcji, straty przyniosły złoto i dolary.

Najlepiej wypadły fundusze akcji, straty przyniosły złoto i dolary. Najlepiej wypadły fundusze akcji, straty przyniosły złoto i dolary. Dla posiadaczy jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lipiec był udany. Najlepiej wypadły fundusze akcji, zwłaszcza te koncentrujące

Bardziej szczegółowo

ABONAMENT W PORTALU. CZY TO DLA MNIE?

ABONAMENT W PORTALU. CZY TO DLA MNIE? www.opiekuninwestora.pl blog.opiekuninwestora.pl POMAGAMY INWESTOROM OD 2008 ROKU. O AKTYWNYM INWESTOWANIU MÓWIMY OD 2006. ABONAMENT W PORTALU. CZY TO DLA MNIE? Poznań, 15 listopad 2010, 10:43 Drogi inwestorze!

Bardziej szczegółowo

Planowanie finansów osobistych

Planowanie finansów osobistych Planowanie finansów osobistych Osoby, które planują znaczne wydatki w perspektywie najbliższych kilku czy kilkunastu lat, osoby pragnące zabezpieczyć się na przyszłość, a także wszyscy, którzy dysponują

Bardziej szczegółowo

Inwestowanie w IPO ile można zarobić?

Inwestowanie w IPO ile można zarobić? Inwestowanie w IPO ile można zarobić? W poprzednich artykułach opisano w jaki sposób spółka przeprowadza ofertę publiczną oraz jakie może osiągnąć z tego korzyści. Teraz należy przyjąć punkt widzenia Inwestora

Bardziej szczegółowo

Ranking funduszy inwestycyjnych maj 2004

Ranking funduszy inwestycyjnych maj 2004 Ranking funduszy inwestycyjnych 2004 Miesiąc na rynku funduszy Ostatni miesiąc notowań na GPW miał dwa oblicza: w pierwszej jego części, byliśmy świadkami dość ostrej przeceny, która doprowadziła w ciągu

Bardziej szczegółowo

POMOCNIK INWESTORA: INFLACJA

POMOCNIK INWESTORA: INFLACJA www.opiekuninwestora.pl blog.opiekuninwestora.pl www.funduszowacafe.pl www.funduszetonielokata.pl POMAGAMY INWESTOROM OD 2008 ROKU. O AKTYWNYM INWESTOWANIU MÓWIMY OD 2006. POMOCNIK INWESTORA: INFLACJA

Bardziej szczegółowo

Produkty szczególnie polecane

Produkty szczególnie polecane Produkty szczególnie polecane 9 luty 2011 r. Szczegółowe informacje na temat funduszy zarządzanych przez Legg Mason TFI S.A. ( fundusze") zawarte są w prospekcie informacyjnym oraz skrócie prospektu informacyjnego,

Bardziej szczegółowo

Kto zarabia, a kto traci?

Kto zarabia, a kto traci? Kto zarabia, a kto traci? Dla właścicieli jednostek funduszy inwestycyjnych sierpień nie był już tak udanym miesiącem jak lipiec. Jeśli przyjrzeć się tabeli ze średnimi stopami zwrotu poszczególnych kategorii,

Bardziej szczegółowo

Wyniki zarządzania portfelami

Wyniki zarządzania portfelami Wyniki zarządzania portfelami Na dzień: 30 września 2011 Analizy Online Asset Management S.A. ul. Nowogrodzka 47A 00-695 Warszawa tel. +48 (22) 585 08 58 fax. +48 (22) 585 08 59 Materiał został przygotowany

Bardziej szczegółowo

Ranking funduszy inwestycyjnych luty 2004

Ranking funduszy inwestycyjnych luty 2004 Ranking funduszy inwestycyjnych luty 2004 Miesiąc na rynku funduszy Luty stał pod znakiem kontynuacji dobrej koniunktury we wszystkich grupach funduszy inwestycyjnych. Straty mogły przynieść inwestycje

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN UBEZPIECZENIOWYCH FUNDUSZY KAPITAŁOWYCH I. REGULAMIN UBEZPIECZENIOWEGO FUNDUSZU KAPITAŁOWEGO PORTFEL KONSERWATYWNY

REGULAMIN UBEZPIECZENIOWYCH FUNDUSZY KAPITAŁOWYCH I. REGULAMIN UBEZPIECZENIOWEGO FUNDUSZU KAPITAŁOWEGO PORTFEL KONSERWATYWNY BENEFIA TOWARZYSTWO UBEZPIECZEŃ NA ŻYCIE VIENNA INSURANCE GROUP ZAŁĄCZNIK NR 2 DO OGÓLNYCH WARUNKÓW GRUPOWEGO UBEZPIECZENIA NA ŻYCIE Z UBEZPIECZENIOWYM FUNDUSZEM KAPITAŁOWYM msaver PLUS REGULAMIN UBEZPIECZENIOWYCH

Bardziej szczegółowo

OPIEKUN DORADCY: KONTO FIRMY ZARZĄDZANIE KLIENTAMI

OPIEKUN DORADCY: KONTO FIRMY ZARZĄDZANIE KLIENTAMI Portalami Opiekun Doradcy / Opiekun Zysku zarządza firma Opiekun Inwestora z siedzibą w Poznaniu, NIP: 972 117 04 29 KONTAKT W SPRAWIE WSPÓŁPRACY W RAMACH PROJEKTU OPIEKUN DORADCY pomoc@opiekundoradcy.pl,

Bardziej szczegółowo

Ranking funduszy inwestycyjnych (sierpień 2017)

Ranking funduszy inwestycyjnych (sierpień 2017) FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZWIĘKSZAMY WARTOŚĆ INFORMACJI Ranking funduszy inwestycyjnych (sierpień 2017) września W rankingu funduszy inwestycyjnych Analiz Online w sierpniu nadaliśmy 395 ocen od 1a do 5a w

Bardziej szczegółowo

Wyniki funduszy inwestycyjnych we wrześniu

Wyniki funduszy inwestycyjnych we wrześniu Fundusze akcji polskich Wyniki funduszy inwestycyjnych we wrześniu Fundusz wrzesień 6 miesięcy 12 miesięcy Arka BZ WBK Akcji FIO 3,88% 8,89% 39,55% Lukas FIO subfundusz Lukas Akcyjny 3,50% 10,44% DWS Polska

Bardziej szczegółowo

Załącznik do Dokumentu zawierającego kluczowe informacje Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe

Załącznik do Dokumentu zawierającego kluczowe informacje Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA ul. Inflancka 4b, 00-189 Warszawa, tel. 22 557 44 44, e-mail: bok@aviva.pl, www.aviva.pl Załącznik do Dokumentu zawierającego kluczowe informacje Ubezpieczeniowe

Bardziej szczegółowo

Poznań, październik 2008

Poznań, październik 2008 ANALIZY STATYSTYCZNE FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH Poznań, październik 2008 Czy znasz osoby, które inwestują na rynku Funduszy Inwestycyjnych i czują, że nie wykorzystują okazji albo nie potrafią uniknąć zagrożeń?

Bardziej szczegółowo

Jak zbierać plony? Krótkoterminowo ostrożnie Długoterminowo dobierz akcje Typy inwestycyjne Union Investment

Jak zbierać plony? Krótkoterminowo ostrożnie Długoterminowo dobierz akcje Typy inwestycyjne Union Investment Jak zbierać plony? Krótkoterminowo ostrożnie Długoterminowo dobierz akcje Typy inwestycyjne Union Investment Warszawa sierpień 2011 r. Co ma potencjał zysku? sierpień 2011 2 Sztandarowy fundusz dla klientów

Bardziej szczegółowo

Ranking funduszy inwestycyjnych (kwiecień 2010)

Ranking funduszy inwestycyjnych (kwiecień 2010) FUNDUSZE INWESTYCYJNE 1 maja 2010 Ranking funduszy inwestycyjnych (kwiecień 2010) W kwietniowym u funduszy inwestycyjnych zadebiutował tylko jeden fundusz Millennium MiŚ Spółek (Millennium, który po raz

Bardziej szczegółowo

Asset Management w Domu Maklerskim DIF Broker S.A.

Asset Management w Domu Maklerskim DIF Broker S.A. Asset Management w Domu Maklerskim DIF Broker S.A. Dla naszych Klientów prowadzimy unikalne portfele oraz strategie inwestycyjne. Strategie dostępne są dla portfeli od 50 000 USD, natomiast portfel inwestycyjny,

Bardziej szczegółowo

Mniejszy apetyt inwestorów na ryzyko sprawił, że pieniądze, które nie lubią przebywać w próżni, Fundusze: była okazja do tańszych zakupów

Mniejszy apetyt inwestorów na ryzyko sprawił, że pieniądze, które nie lubią przebywać w próżni, Fundusze: była okazja do tańszych zakupów Ci spośród nielicznych posiadaczy jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, którzy w listopadzie odnotowali zyski, zawdzięczają to przede wszystkim wzrostowi kursu dolara. Ci spośród nielicznych

Bardziej szczegółowo

AEGON ... SZKOLENIE DLA: KANDIA... NARZĘDZIA DLA INWESTUJĄCYCH W FUNDUSZE: CZYLI JAK INWESTOWAĆ ABY ZARABIAĆ WWW.OPIEKUNINWESTORA.

AEGON ... SZKOLENIE DLA: KANDIA... NARZĘDZIA DLA INWESTUJĄCYCH W FUNDUSZE: CZYLI JAK INWESTOWAĆ ABY ZARABIAĆ WWW.OPIEKUNINWESTORA. ... AEGON EGON, AXA XA, GENERALI ENERALI, SKANDIA KANDIA... SZKOLENIE DLA: DYSTRYBUTORÓW POLIS INWESTYCYJNYCH OSÓB POSIADAJĄCYCH TAKIE POLISY CHCĄCYCH ROZPOCZĄĆ INWESTOWANIE CAŁODZIENNE SZKOLENIE Z PRAKTYCZNEGO

Bardziej szczegółowo

RAPORT: WYNIKI ZBIORCZE

RAPORT: WYNIKI ZBIORCZE RAPORT: WYNIKI ZBIORCZE STRATEGIA OPIEKUN ZYSKU 10/15 ANALIZA WYNIKÓW NA: 1.7.2014 Niniejszy raport oraz inne raporty, opracowania, publikacje, oceny statystyczne funduszy, powiadomienia i komentarze portalu

Bardziej szczegółowo

Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. 2009/03/31. Nordea - Arka BZ WBK Akcji. Nordea - PKO/Credit Suisse Akcji. Nordea - Skarbiec Akcja

Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. 2009/03/31. Nordea - Arka BZ WBK Akcji. Nordea - PKO/Credit Suisse Akcji. Nordea - Skarbiec Akcja Fundusze akcji Raport Inwestycyjny Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Marzec 2009 Po wyprzedaży z początku roku rynek odrobił znaczną część strat. Przeważająca opinia na rynku to taka,

Bardziej szczegółowo

W kwietniu liderami były fundusze akcji inwestujące na rynkach rozwiniętych Europy i Ameryki Północnej.

W kwietniu liderami były fundusze akcji inwestujące na rynkach rozwiniętych Europy i Ameryki Północnej. W kwietniu liderami były fundusze akcji inwestujące na rynkach rozwiniętych Europy i Ameryki Północnej. W kwietniu wśród funduszy przynoszących największe zyski najwięcej było tych inwestujących w Polsce.

Bardziej szczegółowo

ROZSZERZENIE OFERTY UBEZPIECZENIOWYCH FUNDUSZY KAPITAŁOWYCH

ROZSZERZENIE OFERTY UBEZPIECZENIOWYCH FUNDUSZY KAPITAŁOWYCH Obowiązuje od 5.11.2012 r. ROZSZERZENIE OFERTY UBEZPIECZENIOWYCH FUNDUSZY KAPITAŁOWYCH W związku z rozszerzeniem oferty Towarzystwa o nowe ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe przedstawiamy Aneks do Regulaminu

Bardziej szczegółowo

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL PORTAL DLA INWESTORÓW NA RYNKU FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH Czy znasz osoby, które inwestują na rynku Funduszy Inwestycyjnych i czują, że nie wykorzystują okazji albo nie potrafią unikać

Bardziej szczegółowo

Ranking funduszy inwestycyjnych czerwiec 2003

Ranking funduszy inwestycyjnych czerwiec 2003 Ranking funduszy inwestycyjnych czerwiec 2003 Miesiąc na rynku funduszy Słabość złotego i kontynuacja wzrostów cen akcji na światowych giełdach - to dzięki tym czynnikom inwestorzy inwestujący w jednostki

Bardziej szczegółowo

czyli Piotr Baran Koło Naukowe Cash Flow

czyli Piotr Baran Koło Naukowe Cash Flow Bądź tu mądry człowieku!!! czyli Jak inwestować w czasie kryzysu finansowego??? Piotr Baran Koło Naukowe Cash Flow Możliwości inwestowania Konserwatywne : o Lokaty o Obligacje o Fundusze inwestycyjne o

Bardziej szczegółowo

Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. 2009/02/27. Nordea - Arka BZ WBK Akcji. Nordea - Skarbiec Akcja. Nordea - UniKorona Akcje

Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. 2009/02/27. Nordea - Arka BZ WBK Akcji. Nordea - Skarbiec Akcja. Nordea - UniKorona Akcje Fundusze akcji Raport Inwestycyjny Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Luty 2009 Rynek akcyjny w lutym charakteryzował się ponownie dużą zmiennością. Po wyprzedaży w 1-ej połowie miesiąca

Bardziej szczegółowo

W okresie pierwszych dwóch i pół roku istnienia funduszu ponad 50% podmiotów było lepszych od średniej.

W okresie pierwszych dwóch i pół roku istnienia funduszu ponad 50% podmiotów było lepszych od średniej. W okresie pierwszych dwóch i pół roku istnienia funduszu ponad 50% podmiotów było lepszych od średniej. Istnieje teoria, że fundusze inwestycyjne o stosunkowo krótkiej historii notowań mają tendencję do

Bardziej szczegółowo

Nawet 4,5% można było w październiku zarobić na funduszach inwestujących w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości.

Nawet 4,5% można było w październiku zarobić na funduszach inwestujących w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości. Nawet 4,5% można było w październiku zarobić na funduszach inwestujących w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości. Nawet 4,5% można było w październiku zarobić na funduszach inwestujących w akcje

Bardziej szczegółowo

Straty funduszy akcyjnych z ostatnich czterech miesięcy średnio przekraczają już 20%.

Straty funduszy akcyjnych z ostatnich czterech miesięcy średnio przekraczają już 20%. Straty funduszy akcyjnych z ostatnich czterech miesięcy średnio przekraczają już 20%. Straty funduszy akcyjnych z ostatnich czterech miesięcy średnio przekraczają już 20%. Choć jak to zazwyczaj bywa opinie

Bardziej szczegółowo

Do najczęściej spotykanych opłat pobieranych przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI) należą opłaty za:

Do najczęściej spotykanych opłat pobieranych przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI) należą opłaty za: Które z tych opłat są obligatoryjne, a których można uniknąć? Jeśli zamierzasz zainwestować w fundusz inwestycyjny, elementem na który powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas analizy ofert Towarzystw

Bardziej szczegółowo

Duże zyski przyniosły inwestorom w 2010 roku fundusze koncentrujące się na akcjach polskich spółek.

Duże zyski przyniosły inwestorom w 2010 roku fundusze koncentrujące się na akcjach polskich spółek. Duże zyski przyniosły inwestorom w 2010 roku fundusze koncentrujące się na akcjach polskich spółek. Dla inwestorów, którzy ulokowali pieniądze w funduszach inwestycyjnych miniony rok nie był zły. Co prawda

Bardziej szczegółowo

Ranking funduszy inwestycyjnych maj 2003

Ranking funduszy inwestycyjnych maj 2003 Ranking funduszy inwestycyjnych maj 2003 Miesiąc na rynku funduszy Najbardziej zyskowna inwestycja przyniosła w maju 7,91% zysku (CU Polskich Akcji). Umacniający się w ostatnim miesiącu złoty przyczyną

Bardziej szczegółowo

Ranking funduszy ubezpieczeniowych grudzień 2005

Ranking funduszy ubezpieczeniowych grudzień 2005 Ranking funduszy ubezpieczeniowych 2005 Podsumowanie miesiąca Ostatnie 3 miesiące roku to, po raz kolejny, świetny czas dla osób inwestujących swoje środki na rynku akcji. Stąd dość często widziana ostatnio

Bardziej szczegółowo

USŁUGA ZARZĄDZANIA. Indywidualnym Portfelem Instrumentów Finansowych. oferowana przez BZ WBK Asset Management S.A.

USŁUGA ZARZĄDZANIA. Indywidualnym Portfelem Instrumentów Finansowych. oferowana przez BZ WBK Asset Management S.A. USŁUGA ZARZĄDZANIA Indywidualnym Portfelem Instrumentów Finansowych oferowana przez BZ WBK Asset Management S.A. Poznań 2013 Na czym polega usługa Zarządzania Portfelem Usługa Zarządzania Portfelem (asset

Bardziej szczegółowo

Wynająć fachowca, czyli działalność funduszy inwestycyjnych

Wynająć fachowca, czyli działalność funduszy inwestycyjnych Wynająć fachowca, czyli działalność funduszy inwestycyjnych Skrócony opis lekcji Na zajęciach uczniowie poznają działanie funduszy inwestycyjnych, różne typy funduszy inwestycyjnych oraz opłacalność inwestycji

Bardziej szczegółowo

TEST ODPOWIEDNIOŚCI. a) fundusze inwestycyjne różnią się oczekiwanym zyskiem oraz poziomem ryzyka inwestycyjnego

TEST ODPOWIEDNIOŚCI. a) fundusze inwestycyjne różnią się oczekiwanym zyskiem oraz poziomem ryzyka inwestycyjnego Wzór Testu Odpowiedniości, r. TEST ODPOWIEDNIOŚCI 1. Proszę zaznaczyć stwierdzenia, z którymi Pani/Pan się zgadza: a) fundusze inwestycyjne różnią się oczekiwanym zyskiem oraz poziomem ryzyka inwestycyjnego

Bardziej szczegółowo

USŁUGA ZARZĄDZANIA. Indywidualnym Portfelem Instrumentów Finansowych. oferowana przez BZ WBK Asset Management S.A.

USŁUGA ZARZĄDZANIA. Indywidualnym Portfelem Instrumentów Finansowych. oferowana przez BZ WBK Asset Management S.A. USŁUGA ZARZĄDZANIA Indywidualnym Portfelem Instrumentów Finansowych oferowana przez BZ WBK Asset Management S.A. Poznań 2012 Na czym polega usługa Zarządzania Portfelem Usługa Zarządzania Portfelem (asset

Bardziej szczegółowo

Nadwyżki finansowe - lokować czy inwestować?

Nadwyżki finansowe - lokować czy inwestować? Nadwyżki finansowe - lokować czy inwestować? Co zrobić, aby dobrze ulokować nasze nadwyżki inwestycyjne? Gdzie zarobimy najwięcej i które z instrumentów finansowych są obarczone najmniejszym ryzykiem?

Bardziej szczegółowo

Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. W wyniku tego WIG spadł o 0,5%, WIG20 wzrósł o 2,3% a MIDWIG spadł o 5%.

Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. W wyniku tego WIG spadł o 0,5%, WIG20 wzrósł o 2,3% a MIDWIG spadł o 5%. Fundusze akcji Raport Inwestycyjny Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Styczeń 2009 Rynek akcyjny charakteryzował się w styczniu dużą zmiennością. Różnie też zachowywały się poszczególne

Bardziej szczegółowo

Które fundusze parasolowe radzą sobie najlepiej?

Które fundusze parasolowe radzą sobie najlepiej? Które fundusze parasolowe radzą sobie najlepiej? Płace podatków jest czynnością, którą powszech uznaje się za mało przyjemną. Dlatego jeśli nadarzają się okazje, żeby ich płacić, ewentual odłożyć na późj,

Bardziej szczegółowo

AKTUALNOŚCI CZERWIEC 2013

AKTUALNOŚCI CZERWIEC 2013 www.opiekuninwestora.pl blog.opiekuninwestora.pl POMAGAMY INWESTOROM OD 2008 ROKU. O AKTYWNYM INWESTOWANIU MÓWIMY OD 2006. AKTUALNOŚCI CZERWIEC 2013 Poznań, 3 czerwca 2013, 10:17 Drogi inwestorze! Miesiąc

Bardziej szczegółowo

Strategie Inwestycyjne Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia SA

Strategie Inwestycyjne Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia SA Strategie Inwestycyjne Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia SA KOD: STR 01/14 Niniejszy dokument zawiera charakterystyki Ubezpieczeniowych Funduszy

Bardziej szczegółowo

KORZYŚCI FUNDUSZOWE W POLISIE INWESTYCYJNEJ

KORZYŚCI FUNDUSZOWE W POLISIE INWESTYCYJNEJ KORZYŚCI FUNDUSZOWE W POLISIE INWESTYCYJNEJ W PORÓWNANIU DO ZWYKŁYCH FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH (C) 2007-2014 REMIGIUSZ STANISŁAWEK CZEGO DOWIESZ SIĘ Z TEGO OPRACOWANIA? Co to są korzyści funduszowe? Jak

Bardziej szczegółowo

Warszawa, 30.03.2015. ING Konto Funduszowe SFIO

Warszawa, 30.03.2015. ING Konto Funduszowe SFIO Warszawa, 30.03.2015 ING Konto Funduszowe SFIO ING BANK ŚLĄSKI od lat zachęca do oszczędzania. Jeden z wiodących banków dla klienta detalicznego: W obrębie oferty oszczędnościowej z ponad 8% udziałem w

Bardziej szczegółowo

Money Makers S.A., ul. Domaniewska 39A, 02-672 Warszawa T: +48 22 463 8888, F: +48 22 463 8889, E: biuro@moneymakers.pl, W: www.moneymakers.

Money Makers S.A., ul. Domaniewska 39A, 02-672 Warszawa T: +48 22 463 8888, F: +48 22 463 8889, E: biuro@moneymakers.pl, W: www.moneymakers. Doświadczenie w inwestowaniu, a apetyt na zysk Ponad 53% inwestujących po raz pierwszy oczekuje, że inwestycja przyniesie im zysk zdecydowanie przewyższający inflację. Choć nie mają doświadczenia w inwestowaniu

Bardziej szczegółowo

RAPORT SZCZEGÓŁOWY STRATEGIA OPIEKUN ZYSKU 10/15 ANALIZA WYNIKÓW NA: BLOG.OPIEKUNINWESTORA.PL OPIEKUNINWESTORA.

RAPORT SZCZEGÓŁOWY STRATEGIA OPIEKUN ZYSKU 10/15 ANALIZA WYNIKÓW NA: BLOG.OPIEKUNINWESTORA.PL OPIEKUNINWESTORA. RAPORT SZCZEGÓŁOWY STRATEGIA OPIEKUN ZYSKU 10/15 ANALIZA WYNIKÓW NA: 1.7.2014 Niniejszy raport oraz inne raporty, opracowania, publikacje, oceny statystyczne funduszy, powiadomienia i komentarze portalu

Bardziej szczegółowo