Evernote dla Maka Instrukcja obsługi 2012 Evernote Corporation Wszelkie prawa zastrzeżone Opublikowano: Jun 19, 2012

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Evernote dla Maka Instrukcja obsługi 2012 Evernote Corporation Wszelkie prawa zastrzeżone Opublikowano: Jun 19, 2012"

Transkrypt

1 Evernote dla Maka Instrukcja obsługi 2012 Evernote Corporation Wszelkie prawa zastrzeżone Opublikowano: Jun 19, 2012 Witamy w Evernote dla Maka! Ten dokument przeprowadzi Cię przez podstawy korzystania z Evernote dla Maka. Więcej informacji znajdziesz w oficjalnej Bazie Wiedzy, coraz większej kolekcji artykułów wsparcia i najczęściej zadawanych pytań. Jeśli potrzebujesz pomocy, nasz zespół wsparcia jest gotowy odpowiedzieć na Twoje pytania. W TYM DOKUMENCIE: Minimalne wymagania systemowe dla Mac OS X Zakładanie konta Evernote i logowanie w systemie Mac OS X Wprowadzenie do notatek Wprowadzenie do notatników Wprowadzenie do stosów Wprowadzenie do znaczników Przegląd limitów danych konta Jak działa synchronizacja Evernote Dodawania zawartości do Evernote z biurka Mac OS X. Jak zainstalować i korzystać z Nożyczek Sieciowych dla Safari Jak zainstalować i używać Nożyczek Sieciowych dla Firefoksa. Jak zainstalować i używać nożyczek sieciowych dla Google Chrome Wprowadzenie do udostępniania Udostępnianie notatek i notatników w Evernote na komputerze Wprowadzenie do zapisanych wyszukiwań Tworzenie zapisanych wyszukiwań w Evernote dla komputerów Mac Import archiwów Evernote w Evernote dla Maka Eksport notatek i notatników w Evernote dla Maka Tworzenie i odtwarzanie kopii zapasowej danych Evernote w systemie OS X Używanie zaawansowanych operatorów wyszukiwania Evernote Omówienie szyfrowania w Evernote Dostęp i korzystanie z dziennika aktywności w Evernote dla Mac Jakie skróty klawiszowe są dostępne w Evernote dla OS X?

2 Minimalne wymagania systemowe dla Mac OS X Evernote dla OS X wymaga komputera Apple Mac, działającego pod kontrolą systemu Mac OS lub późniejszego (w tym 10.6). Zakładanie konta Evernote i logowanie w systemie Mac OS X Po pobraniu i zainstalowaniu Evernote dla Maka, nastał czas na założenie konta Evernote (jeśli jeszcze go nie masz). Kiedy instalacja dobiegnie końca, zostanie wyświetlony ekran powitalny Evernote. Możesz w nim wprowadzić dane uwierzytelniające do swojego konta, jeśli już je masz lub utworzyć nowe konto klikając "Załóż bezpłatne konto Evernote teraz": Spowoduje to wyświetlenie ekranu zakładania konta Evernote, które zawiera serię pól które musisz wypełnić, aby kontynuować. Te pola to m.in. imię i nazwisko, adres , wybrany login i hasło.

3 Po wypełnieniu i odesłaniu formularza, konto zostanie automatycznie utworzone i Evernote uruchomi się. Będziesz już zalogowany. Jeśli ktoś inny zechce uzyskać dostęp do swojego konta Evernote na tym samym komputerze, możesz zmienić aktywnego konto w Evernote dla Maka klikając "Informacje o koncie" w menu głównym. Tutaj możesz wykasować aktualny logi i hasło i wpisać dane innego konta. Wprowadzenie do notatek Notatki to podstawowy budulec Twojego konta Evernote. Wszystko zapisywane w Evernote umieszczane jest w notatce. Każda notatka może zawierać jeden lub więcej następujących elementów: Czysty lub formatowany tekst Obrazy (przeciągnięte z pulpitu lub z przeglądarki internetowej) Pliki PDF Dowolne pliki (tylko użytkownicy kont Premium) Wbudowany edytor notatek umożliwia także proste stylizowanie np. zmianę rodzaju i wielkości czcionki, pogrubianie/kursywę, itp., a także tworzenie prostych tabel. Praktycznie każdy rodzaj danych może być przeciągnięty, skopiowany lub wpisany w treści notatki. Do wszystkich notatek przypisany jest szereg atrybutów (tzn. informacji na temat samej notatki) które mogą zostać wykorzystane do wyszukiwania lub filtrowania notatek, przykłady: Data utworzenia notatki, oraz, jeżeli ma zastosowanie, data modyfikacji Lokalizacja w której notatka została utworzona, przedstawiona jako zestaw współrzędnych GPS (opcjonalnie - zazwyczaj są dodawane automatycznie na urządzeniach przenośnych) URL jeżeli zawartość notatki została wycięta ze strony internetowej (opcjonalnie) Notatnik, w którym zapisano notatkę

4 Istnieją też inne, ale z tych większość użytkowników zrobi największy użytek. Przykłady korzystania z nich do wyszukiwania notatek, znajdziesz w artykule na temat różnych operatorów wyszukiwania dostępnych w Evernote. Maksymalny dozwolony rozmiar notatki (razem z załącznikami) to 25 megabajtów (MB) dla kont darmowych i 50 MB dla kont premium. Wprowadzenie do notatników Evernote umożliwia Ci posegregowanie notatek w kontenery zwane notatnikami. To jak zorganizujesz notatki zależy tylko do Ciebie, ale zazwyczaj tworzy się osobne notatniki dla projektu nad którym pracujesz lub określonego obszaru Twojego życia (np. finanse czy gotowanie). Istnieją dwa rodzaje notatników Evernote: lokalny i synchronizowany. Lokalne notatniki istnieją tylko na komputerze na którym zostały utworzone i nie są synchronizowane z Evernote w sieci. Notatki które istnieją w synchronizowanym notatniku będą synchronizowane z Evernote w sieci i z innymi urządzeniami obsługującymi Evernote. Zarówno klienty Evernote na komputerze jak i w internecie umożliwiają tworzenie nowych notatników. Obecnie, Evernote na urządzaniach przenośnych nie pozwala na tworzenie oraz edycję właściwości notatnika. Każde konto Evernote może zawierać maksymalnie 250 notatników. Wprowadzenie do stosów Tak jak notatniki w Evernote są kontenerami w których przechowywane są notatki, tak stosy służą do przechowywania notatników. Stosy umożliwiają grupowanie notatników w wybrany przez Ciebie sposób. Aby utworzyć nowy stos, kliknij prawym przyciskiem notatnik i najedź wskaźnikiem na pozycję "Dodaj do stosu". Zostanie wyświetlone menu z nazwami wszystkich istniejących stosów a także pozycja "Nowy stos". Wybierając "Nowy stos" utworzysz nowy stos i dodasz wybrany notatnik do niego. Kiedy już utworzysz stos, możesz zmienić jego nazwę lub go usunąć klikając prawym przyciskiem i wybierając odpowiednią opcję. Możesz zmienić kierunek sortowania notatników w stosie oraz udostępnić wszystkie notatki z całego stosu:

5 Stosy to świetny sposób na wdrożenie dodatkowe poziomu organizacji notatek w Evernote. Każdy utworzony stos może zawierać do 250 notatników. Wprowadzenie do znaczników Znaczniki, to słowa które są dołączane do notatek, aby ułatwić opis ich zawartości. Na przykład, jeżeli jakaś notatka, zawiera przepis na naleśniki, możesz dodać do niej znaczniki "przepisy", "śniadanie" lub "naleśniki". Albo, przyjmijmy, że utworzono notatkę zawierającą zeskanowany plik PDF ostatniego rachunku za prąd. Tę notatkę można oznaczyć słowami "rachunki", "prąd" lub "wydatki". Dodawanie jednego lub więcej znaczników do notatki w Evernote na komputerze jest bardzo proste. Wystarczy przeciągnąć znacznik z listy znaczników po lewej stronie i upuścić go na wybranej notatce. Ten sposób może być wykorzystany do przypisania wielu znaczników do wielu notatek. Innymi słowy, możesz zaznaczyć wiele notatek i przeciągnąć wiele znaczników na te notatki za jednym razem, aby przypisać wszystkie to znaczniki do każdej z wybranych notatek. Innym sposobem na przypisanie znaczników, jest kliknięcie pola "znaczniki" w edytorze notatki i wpisanie wybranych znaczników ręcznie. Znaczniki można dodawać na każdym urządzeniu które obsługuje Evernote. Klienty na Windows i Mac wspierają zagnieżdżanie znaczników, czyli zapisywanie znaczników w innych znacznikach. Po prostu kliknij i przeciągnij dowolny znacznik na inny znacznik a ten stanie się jego znacznikiem podrzędnym tego drugiego. Ta funkcja nie ma wpływu na sam znacznik, jedynie ułatwia czytanie i nawigowanie. Jeżeli zajdzie potrzeba zmiany nazwy znacznika, znajdź go na liście znaczników po lewej stronie, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz pozycję "zmień nazwę znacznika". Zwróć uwagę, że zmiana nazwy znacznika, zamieni każdą jego instancję na nową nazwę. Przegląd limitów danych konta Każde konto Evernote objęte jest następującymi ograniczeniami: Notatek; każda notatka może mieć rozmiar nieprzekraczający 25 lub 50 megabajtów (MB) odpowiednio dla kont darmowych i Premium. 250 notatników synchronizowanych (w tym stosów notatników). Wszystkie 250 notatników może zostać udostępnionych. Liczba notatników lokalnych nie jest limitowana znaczników. 100 zapisanych wyszukiwań.

6 Jak działa synchronizacja Evernote Wszystkie notatki (chyba, że zostaną zapisane w lokalnym -- czyli nie synchronizowanym -- notatniku) są synchronizowane z Evernote Web. Serwery Evernote przechowują kopię wszystkich zsynchronizowanych notatek, ponieważ wszystkie aplikacje klienckie Evernote, przenośne i stacjonarne, łączą się z Evernote w internecie, aby pobrać najnowsze wersje notatek. Usługa i aplikacje Evernote są skonfigurowane na zasadzie "hub-and-spoke". Oznacza to, że każda operacja synchronizacji odnosi się do Evernote w internecie ("hub"). Na przykład, jeśli użytkownik rozpoczyna synchronizację z Evernote na komputerze to nowe lub zaktualizowane treści zostaną przesłane do Evernote w internecie, w związku z czym staną się one gotowe do pobrania na inne urządzenia rozpoczynające synchronizację. Okazjonalnie, dwie kopie tej samej notatki mogą wywołać konflikt. Prawdopodobieństwo wzrasta kiedy dana notatka jest edytowana w dwóch różnych miejscach na raz i nie wykonano jeszcze synchronizacji. W tym wypadku, notatka będzie umieszczona w tymczasowym notatniku o nazwie "konfliktowe zmiany". Możesz zobaczyć obydwie wersje notatki, lokalną i tą która powoduje konflikt, a następnie ręcznie zastosować zmiany których nie można było wykonać automatycznie. Kiedy oryginalna wersja notatki będzie zawierała wszystkie zmiany, możesz usunąć ją z notatnika "konfliktowe zmiany" oraz sam notatnik jeśli jest pusty. Dodawania zawartości do Evernote z biurka Mac OS X. Evernote dla Maka umożliwia dodawanie zawartości na wiele sposobów. Opiszemy je teraz wszystkie. PRZECHWYTYWANIE EKRANU Evernote dla Maka umożliwia przechwytywanie części biurka bezpośrednio do nowej notatki. Możesz wybrać dowolny prostokątny obszar ekranu, określone okno lub cały ekran. Aby przechwycić określone okno lub obszar biurka, kliknij ikonę słonia w pasku menu i wybierz "Wytnij prostokąt lub okno do Evernote". Pojawi się mały krzyżyk. Jeśli chcesz przechwycić określone okno, po prostu kliknij gdzieś wewnątrz niego. Jeśli chcesz natomiast przechwycić część ekranu, kliknij i przytrzymaj przycisk myszy, następnie przeciągnij wskaźnik nad regionem który chcesz przechwycić. W obydwu przypadkach, puszczenie przycisku myszy, spowoduje utworzenie nowej notatki (która będzie należała do domyślnego notatnika) zawierającej właśnie przechwycony obraz. Aby przechwycić całe biurko, po prostu kliknij ikonę słonia w pasku menu i wybierz "Wytnij cały ekran do Evernote". Cały obraz biurka zostanie natychmiast przechwycony i dodany do nowej notatki Evernote w domyślnym notatniku. WKLEJ Z DOWOLNEGO MIEJSCA Jednym z globalnych skrótów klawiszowych w Evernote jest "Wklej do Evernote". Oznacza to, że bez względu na to która aplikacja jest aktywna, możesz wcisnąć odpowiednią kombinację klawiszy domyślnie + +V lub wybrać opcję "Wklej do Evernote po kliknięciu słonia w pasku menu i wszystko co zostało ostatnio skopiowane do schowka systemowego (z użyciem klawiszy +C) zostanie wklejone do nowej notatki w Evernote. Skrót klawiszowy jest konfigurowalny: zajrzyj na zakładkę "Skróty" w

7 preferencjach Evernote. PRZECIĄGNIJ I UPUŚĆ Dodawanie obrazów, plików PDF oraz - jeśli jesteś użytkownikiem premium - innych plików do Evernote jest bardzo proste, wystarczy przeciągnąć plik na ikonę Evernote w Docku. Plik zostanie dołączony do nowej notatki w domyślnym notatniku. DODAWANIE ZAWARTOŚCI W MENU APLIKACJI. Aby załączyć plik do notatki korzystając z menu w kliencie Evernote, wybierz notatkę na liście, następnie kliknij Plik > Załącz pliki. Zostanie wywołane okno wyboru pliku, gdzie możesz wybrać pliki które chcesz załączyć. Wybierz plik lub pliki (możesz wykorzystać skrót +klik, aby zaznaczyć kilka plików) i kliknij Otwórz. DODAWANIE NOTATEK AUDIO Wszystkie dostępne dzisiaj komputery Apple mają wbudowany mikrofon, więc prawdopodobnie Twój Mac może nagrywać dźwięk bez dodatkowych urządzeń. Aby dodać notatkę audio do istniejącej notatki, kliknij małą ikonę mikrofonu na pasku narzędzi powyżej treści notatki: Jeśli chcesz utworzyć nową notatkę audio, kliknij przycisk "Notatka audio" na pasku narzędziu w głównym oknie Evernote: Obydwie akcje spowodują otwarcie okna nagrywania; kliknij przycisk "Nagrywaj", aby rozpocząć nagrywanie i przycisk "Stop", aby je zatrzymać. Powstały w ten sposób plik audio zostanie dołączony do notatki. Jak zainstalować i korzystać z Nożyczek Sieciowych dla Safari (Uwaga: Aktualna wersja nożyczek dla Safari nie współpracuje z najnowszą wersją Safari, tj Wiemy o tym problemie i pracujemy nad poprawką, która powinna się wkrótce ukazać.) Nożyczki Sieciowe dla Safari instalują się automatycznie wraz z Evernote dla OS X (chyba, że zainstalowano program przez Mac App Store, w tym wypadku musisz zainstalować je klikając odpowiednią opcję w sekcji "Wycinanie" w "Preferencjach" Evernote). Istnieją trzy sposoby na wycinanie zawartości ze stron internetowych używając nożyczek dla Safari: 1. Kliknij przycisk ze słoniem na pasku narzędzi bez zaznaczania czegokolwiek na stronie internetowej

8 którą aktualnie przeglądasz. To spowoduje wycięcie całej strony. 2. Kliknij przycisk ze słoniem po zaznaczeniu części zawartości strony. To wytnie tylko zaznaczoną zawartość. 3. Przytrzymaj przycisk "Shift" kiedy klikasz przycisk ze słoniem. To spowoduje utworzenie pliku PDF zawierającego zawartość przeglądanej strony. To może być użyteczne jeśli chcesz zachować formatowanie strony, ale nie chcesz aby hiperłącza i inne aktywne elementy nie reagowały na kliknięcia. Jeśli chcesz przejść pod adres z łącza, musisz użyć jednej z dwóch poprzednich metod. Wszystkie powyższe czynności spowodują wycięcie zawartości do nowej notatki której tytułem będzie tytuł wyciętej strony. Dodatkowo, atrybut "URL" notatki będzie ustawiony na URL wyciętej strony. Jak zainstalować i używać Nożyczek Sieciowych dla Firefoksa. Najpierw, musisz zainstalować Dodatek Nożyczki Evernote dla Firefox. Kiedy notatek zostanie zainstalowany, a przeglądarka uruchomiona ponownie, konieczne będzie kliknięcie przycisku Evernote na pasku narzędzi przeglądarki. Kliknięcie przycisku Evernote spowoduje wyświetlenie następujących opcji: Spójrzmy na każdą opcję z osobna: Wytnij całą stronę: Kliknięcie tego przycisku spowoduje przechwycenie całej, aktualnie otwartej w Firefoksie strony i jej zapisanie na koncie Evernote. Wytnij artykuł: Zostanie przeprowadzona próba automatycznego wykrycia "ważnej" zawartości na stronie (np. tekstu wpisu na blogu lub artykułu) i pominięcie pozostałych elementów strony (nawigacja, reklamy, itp). Najedź wskaźnikiem na tę opcję, aby zobaczyć, co zostanie wycięte przez Evernote, jeśli wybór okaże się poprawny, kliknij, aby wyciąć. Wytnij adres URL: Wybranie tej opcji, będzie skutkowało utworzeniem nowej notatki w Evernote, zawierającej adres strony, oraz favikonę, o tak:

9 Wytnij zaznaczenie: Tej opcji nie ma w menu. Jeśli klikniesz przycisk Evernote na pasku narzędzi Firefoksa uprzednio zaznaczając część strony internetowej, rozszerzenie obierze to jako element który zostanie zapisany w nowo utworzonej notatece na koncie Evernote. Aby wyświetlić preferencje Nożyczek Sieciowych Evernote dla Firefoksa, kliknij "Dodatki" w menu "Narzędzia" przeglądarki Firefox, następnie kliknij przycisk "Preferencje" dla rozszerzenia Evernote. Domyślnie, Nożyczki Sieciowe Evernote zapisują wycięte treści bezpośrednio do aplikacji Evernote na komputerze, jeśli jest zainstalowana. Jeżeli jednak, aplikacja nie została zainstalowana na komputerze, rozszerzenie Evernote domyślnie zapisze wycinki w Evernote Web. Aby zmienić te zachowanie, możesz wybrać którąś z tych opcji w preferencjach. W preferencjach Nożyczek Evernote można również kontrolować funkcję Jednoczesnego Wyszukiwania; funkcja ta umożliwia przeszukiwanie konta Evernote w trakcie standardowego wyszukiwania czegoś w internecie przez Google, Yahoo, Bing, Baidu.com i Yandix.ru. Kiedy funkcja ta jest włączona, każde zapytanie skierowane do wyszukiwarki, zostanie również wysłane do Evernote, a wynik zostanie wyświetlony wraz z wynikami wyszukiwania w internecie: (Pamiętaj, że wycinanie z wykorzystaniem rozszerzeń Firefoksa wymaga, aby przeglądarka skonfigurowana była na obsługę plików cookie firm trzecich. Funkcja ta jest domyślnie włączona we wszystkich nowo zainstalowanych wersjach Firefoksa, ale możesz dowiedzieć się więcej na ten temat na

10 stronie pomocy Firefoksa). Jak zainstalować i używać nożyczek sieciowych dla Google Chrome Zanim będzie możliwe wycinanie zawartości do Evernote w Google Chrome, musisz zainstalować rozszerzenie Nożyczki Sieciowe Evernote dla Google Chrome. Kiedy rozszerzenie zostanie już zainstalowane, w Google Chrome pojawi się przycisk Evernote w górnym obszarze przeglądarki. Przeprojektowaliśmy okno nożyczek, tak aby było mniejsze i bardziej intuicyjne w obsłudze. Jako dodatek do lepszego wyglądu, nowo zaprojektowane Nożyczki Evernote dla Google Chrome mają możliwość wyboru spośród kilku sposobów w jaki zawartość zostanie wycięta: Wytnij artykuł - Nożyczki rozpoznają która część strony jest interesująca dla przeglądającego (używając silnika Readibility od Arc 90) i automatycznie zaznacza tę zawartość do wycięcia. Wytnij całą stronę - Wycina całą stronę Wytnij adres URL - Wycina tylko adres URL aktualnie otwartej strony. Wytnij zaznaczenie - Wycina zaznaczoną zawartość (ta opcja jest widoczna tylko wtedy gdy jakaś część strony została zaznaczona). Oczywiście, nadal masz możliwość zmiany tytułu, przypisania znaczników oraz tekstu pomocniczego do wycinanej zawartości, przed wysłaniem do Evernote. Rozszerzenie Evernote dla Chrome również pozwala na przeglądanie i przeszukiwanie notatek w oknie wyskakującym Evernote. Masz również możliwość wyświetlania wszystkich notatek utworzonych na danej stronie dzięki funkcji Pamięć Strony Evernote (<dowiedz się więcej na blogu Evernote): Cokolwiek zostanie wycięte za pomocą rozszerzenia Chrome, zostanie zapisane bezpośrednio w Evernote Web i dostępne we wszystkich aplikacjach klienckich Evernote po zsynchronizowaniu. Oto krótki film opisujący nowe rozszerzenie Evernote dla Google Chrome:

11 Wprowadzenie do udostępniania Evernote umożliwia teraz udostępnianie notatek i notatników na wiele różnych sposobów. Dotychczas Evernote umożliwiało użytkownikom udostępnianie notatników innym użytkownikom (lub całkowicie publicznie), teraz natomiast dodaliśmy kilka nowych funkcji do klientów na komputery oraz wersji sieciowej które umożliwiają udostępnianie pojedynczych notatek lub całych notatników. Przyjrzymy się różnym sposobom udostępniania. UDOSTĘPNIANIE POJEDYNCZYCH NOTATEK Twitter i Facebook Udostępnianie notatek na Twitterze i Facebooku jest teraz nieprawdopodobnie proste. Kliknij "Udostępnij" w aplikacji na komputerze z Windows lub Mac OS X, aby w prosty sposób opublikować wybraną notatkę na tych popularnych portalach społecznościowych. Evernote.com aktualnie obsługuje udostępnianie na Facebooku a wsparcie dla Twittera będzie dostępne w następnej wersji. Ta funkcja istniała już wcześniej i nie jest do końca nowa, ale jest powszechnie używana do udostępniania notatek innym osobom, zwłaszcza tym które nie korzystają z Evernote. Udostępnić notatkę w ten sposób można wybierając opcję "Udostępnij" w klientach na komputery lub w evernote.com. Przez adres URL Nasza najbardziej uniwersalna oferta, przynajmniej w kwestii udostępniania. Ta metoda umożliwia udostępnianie dowolnej notatki niemalże wszędzie za pomocą unikalnego adresu URL generowane prze Evernote. Wybór "Skopiuj URL notatki do schowka" z menu "Udostępnij" w Evernote dla Windows lub Mac lub wybór "Łącze" w evernote.com spowoduje wyświetlenie adresu URL który można wkleić gdzie tylko chcesz. UDOSTĘPNIANIE NOTATNIKÓW Zarówno Evernote dla Windows oraz Mac obsługują udostępnianie notatników, a także czytanie i obserwowanie notatników które zostały udostępnione przez innych. Przyjrzyjmy się poszczególnym sposobom udostępniania z bliska. Udostępnione notatniki Evernote umożliwia zarówno użytkownikom kont darmowych jak i premium udostępnianie notatników prywatnie innym użytkownikom. Notatniki udostępnione prze użytkowników premium mogą opcjonalnie być edytowane przez użytkowników którym zostały udostępnione. Innymi słowy, jeśli Michał, użytkownik konta premium, udostępni notatnik Arkowi, użytkownikowi konta darmowego, to Michał może wybrać czy Arek będzie mógł edytować zawartość jego udostępnionego notatnika czy też nie. Notatniki publiczne Notatniki publiczne (które są po prostu udostępnionymi notatnikami) są widoczne dla wszystkich osób które znają ich adresy URL. Notatniki publiczne mogą następnie zostać podłączone do kont innych użytkowników, więc ich lokalna kopia jest aktualizowana zawsze kiedy jego właściciel doda lub zmieni zawartość.

12 Udostępnianie notatek i notatników w Evernote na komputerze UDOSTĘPNIANIE NOTATEK Aby udostępnić notatkę w Evernote, wybierz ją i kliknij "Udostępnij" w górnej części głównego okna Evernote: Wybierz medium przez które chcesz udostępnić notatkę. Jeśli wybierzesz Twittera lub Facebooka, Evernote uruchomi przeglądarkę i wstępnie wypełni odpowiednie pola tekstowe o tytuł i adres notatki (możesz je edytować przed udostępnieniem). Jeśli wybierzesz , zostanie wyświetlona prośba o wprowadzenie jednego lub więcej adresów na które ma zostać przesłana notatka. Możesz także dodać dodatkowy tekst przed wysłaniem notatki. Wybierz "Skopiuj adres URL do schowka" a Evernote wygeneruje unikalny adres URL dla wybranej notatki i skopiuje go do schowka systemowego (w związku z czym będzie można go wkleić do dowolnej wybranej aplikacji): Pamiętaj, że kiedy notatka zostanie już udostępniona z wykorzystaniem dowolnej z wymienionych metod (za wyjątkiem a), to każdy kto zna adres URL tej notatki może ją wyświetlić. Innymi słowy, udostępnienie notatki na Twitterze nie ogranicza się tylko do Twittera, ale każdy kto przejdzie pod podany adres, nie ważne skąd go zna, będzie miał do notatki dostęp. Jeśli zechcesz zatrzymać udostępnianie notatki, wybierz udostępnioną notatkę, następnie Edycja > Udostępnianie > Ustawienia notatki. Zostaną wyświetlone szczegóły notatki i jeśli zechcesz będziesz mieć możliwość zatrzymania jej udostępniania. UDOSTĘPNIANIE NOTATNIKÓW Aby udostępnić notatnik, kliknij prawym przyciskiem nazwę notatnika i wybierz "Udostępnij notatnik". Zostaną wyświetlony panel "Ustawienia notatnika udostępnianego" gdzie możesz wybrać czy chcesz udostępnić notatnik całemu światu czy tylko wybranym osobom.

13 Kliknięcie "Udostępnij światu" spowoduje wyświetlenie prośby o nadanie nazwy notatnikowi (która domyślnie jest obecną nazwą notatnika) oraz opcjonalne wpisanie opisu, czy rodzaju sortowania notatek wewnątrz notatnika. Kliknij "Wyślij", aby rozpocząć udostępnianie notatnika i otrzymać adres URL do niego. Kliknięcie "Udostępnij notatnik wybranym osobom" spowoduje wyświetlenie kilku pól do wypełnienia, takich jak, adresy zaproszonych osób, uprawnienia jakie będą posiadały oraz czy do wyświetlenia notatnika konieczne jest zalogowanie się do Evernote czy też nie. Możesz także dodać opcjonalną wiadomość którą otrzyma każdy z odbiorców. ZATRZYMAJ UDOSTĘPNIANIE Aby zatrzymać udostępnianie notatnika, kliknij prawym przyciskiem jego nazwę i wybierz "Udostępnij notatnik..." ponownie. Ekran właściwości udostępnionego notatnika zawiera łącza które umożliwiają zatrzymanie udostępniania tego notatnika. Wprowadzenie do zapisanych wyszukiwań Ponieważ ilość informacji którą zapisujesz w Evernote ciągle rośnie, masz dostęp do potężnego narzędzia wyszukiwania Evernote. Prawdopodobnie zdarza Ci się często powtarzać to same wyszukiwanie - jeżeli tak, to zapisane wyszukiwania są dla Ciebie. Załóżmy, że rutynowo wyszukujesz notatki utworzone w ubiegłym tygodniu, które zawierają zdjęcia zrobione iphonem. To zapytanie zwróci wyniki których oczekujesz: source:mobile.* resource:image/* created:week-1. (dowiedz się więcej o operatorach wyszukiwania tutaj) Wpisywanie tego często może być odrobinę kłopotliwe, ale możesz zaoszczędzić trochę czasu i własnych palców tworząc zapisane wyszukiwanie. Kiedy raz je zapiszesz i nadasz mu nazwę, będziesz mieć możliwość na jego powtórzenie. Aby to zrobić kliknij nazwę wyszukiwania w kliencie Evernote, zamiast wpisywać całe zapytanie za każdym razem gdy chcesz zobaczyć te notatki.

14 Zapisane wyszukiwania są synchronizowane z Evernote w internecie a co za tym idzie, są dostępne na wszystkich urządzeniach na których zainstalowano Evernote, włączając w to urządzenia przenośne. Tworzenie zapisanych wyszukiwań w Evernote dla komputerów Mac Aby utworzyć zapisane wyszukiwanie w Evernote dla komputerów Mac, wykonaj następujące kroki: Po wpisaniu zapytania w pole wyszukiwania, kliknij przycisk "Nowe zapisane wyszukiwanie" w menu Plik: Zostanie wyświetlone okno dialogowe w którym należy podać nazwę wyszukiwania. Nadaj nazwę i kliknij przycisk OK, a wyszukiwanie zostanie zapisane. Zapisane wyszukiwania są dostępne w lewym obszarze głównego okna Evernote pod nagłówkiem "Zapisane wyszukiwania". Import archiwów Evernote w Evernote dla Maka

15 Uwaga: W tym artykule opisano sposób importu archiwum Evernote (.enex). Zgodnie z opisem, każdy plik.enex można zaimportować do dowolnego klienta Evernote na komputerze. Aby zaimportować archiwum.enex w Evernote dla Mac, wykonaj następujące kroki: 1. Wybierz "Importuj notatki z archiwum" z menu "Plik". 2. Otwórz lokalizację w której plik.enex został zapisany. Opcjonalnie możesz zaimportować znaczniki zawarte w pliku archiwum, zaznaczając opcję "importuj znaczniki". Import rozpocznie się a notatki zostaną wstępnie zapisane w notatniku tymczasowym. Zostanie wyświetlone okno dialogowe umożliwiające zapisanie notatek w notatniku synchronizowanym. Eksport notatek i notatników w Evernote dla Maka Evernote dla Maka udostępnia prosty sposób eksportu notatek. Wyeksportowana zawartość notatki może być zapisana w formacie HTML, który może zostać wyświetlony w dowolnej przeglądarce internetowej lub w formacie XML, który jest użyteczny przy migracji danych zapisanych w Evernote do innej usługi/platformy. Aby wyeksportować jedną lub wiele notatek, wykonaj następujące kroki: 1. Zaznacz jedną lub więcej notatek. 2. Kliknij menu "Plik" a następnie "Eksportuj notatki do archiwum". 3. Wpisz nazwę pliku, lokalizację docelową i wybierz format archiwizacji:.enex (XML) lub.html. Aby wyeksportować cały notatnik, wykonaj następujące kroki: 1. Kliknij prawym przyciskiem dowolny notatnik i wybierz "Eksportuj notatki z [nazwa notatnika]..." 2. Wpisz nazwę pliku, lokalizację docelową i wybierz format w jakim chcesz zachować archiwum:.enex (XML) lub.html. Jeśli planujesz ponowny import tego archiwum do Evernote, wybierz format.enex: w tym formacie zachowywana jest cała zawartość i formatowanie notatki(ek) dzięki czemu wyglądają one tak samo po zaimportowaniu. Jeśli wolisz wersję przyjazną do odczytu lub chcesz opublikować notatki w sieci, wybierz format.html. Tworzenie i odtwarzanie kopii zapasowej danych Evernote w systemie OS X TWORZENIE KOPII ZAPASOWEJ Wszystkie dane w Evernote (z wyjątkiem tych przechowywanych lokalnie w nie synchornizowanych notatnikach) są synchronizowane z serwerami Evernote w internecie. Oznacza to, że informacje przechowywane są co najmniej dwóch kopiach: na Twoim Maku i w Evernote. Jeśli zdecydujesz się na wykonanie kopii zapasowej swoich danych, możesz to zrobić na kilka sposobów:

16 1. Możesz od czasu do czasu wyeksportować wszystkie notatki do Archiwum Evernote (.enex) i zapisać je w bezpiecznym miejscu. 2. Korzystając z programu do kopii zapasowych, np. Apple Time Machine. Utworzenie Archiwum Evernote zawierającego wszystkie Twoje notatki jest bardzo proste, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem "Wszystkie notatniki" i wybrać "Eksportuj wszystkie notatki". W wyświetlonym oknie wskaż lokalizację w której chcesz zapisać plik.enex. Pamiętaj, że ta operacja spowoduje zapisanie wszystkich notatek (w tym obrazów, załączonych plików itp.) w jednym dużym pliku, więc wykonanie kopii zapasowej może zając kilka minut. Jeśli masz bardzo wiele notatek w Evernote, wielkość pliku może być na prawdę duża. Jeśli wybierzesz drugą metodę, dane które należy zarchiwizować zostaną zapisane w /Users/[Twoja nazwa użytkownika]/library/application Support/Evernote/data, więc musisz się upewnić, że folder ten będzie dołączony do kopii zapasowej. Większość aplikacji typu "ustaw i zapomnij" wykonuje kopię folderu domowego domyślnie, ale bezpiecznie będzie upewnić się czy folder z danymi Evernote jest uwzględniany w kopii zapasowej. PRZYWRACANIE DANYCH Aby przywrócić dane Evernote z lokalnej kopii zapasowej wykonaj następujące kroki: 1. Zamknij Evernote klikając prawym przyciskiem Słonia w pasku menu i wybierając "Zamknij". 2. Przenieś katalog /Users/[Twoja nazwa użytkownika]/library/application Support/Evernote/data i zastąp zawartość katalogu /Users/[Twoja nazwa użytkownika]/library/application Support/Evernote. 3. Rozłącz połączenie internetowe na swoim Maku, w tym celu otwórz "Preferencje systemowe", wybierz panel "Sieć" i wyłącz wszystkie interfejsy sieciowe (Airport, Ethernet, FireWire). Kiedy wszystkie pozycje mają zostaną oznaczone czerwoną kropką, oznacza to, że są wyłączone i możesz bezpiecznie kontynuować. Ten krok jest potrzebny, aby uniemożliwić tymczasowo Evernote synchronizację, kiedy przywracamy dane z kopii zapasowej. 4. Kliknij prawym przyciskiem "Wszystkie notatniki" i wyeksportuj wszystkie notatki do pliku.enex, zanotuj lokalizację w której plik został zapisany. W tym momencie, niezależnie od wybranej metody zapisu kopii zapasowej, potrzebny jest plik.enex zawierający wszystkie dane Evernote. Wykonaj następujące kroki, aby przywrócić plik.enex i odzyskać utracone notatki. 1. Kliknij "Plik", następnie "Importuj notatki z archiwum". Wybierz plik.enex który chcesz zaimportować. Możesz uwzględnić znaczniki zapisane w wyeksportowanych notatkach, upewnij się, że zaznaczono pole "importuj znaczniki", w dolnej części okna wyboru. 2. Następnie Evernote zaimportuje archiwum do nowego notatnika o nazwie "Import z [nazwa archiwum". Na przykład, jeśli plik archiwum został nazwany przyklad.enex, to docelowy notatnik będzie nosić nazwę "Import z przyklad". 3. Kiedy proces importu dobiegnie końca, zostanie wyświetlona informacja o wielkości zaimportowanych danych (wyrażonej w bajtach) oraz ile pozostało miesięcznego limitu transferu do wykorzystania. Na pytanie czy chcesz, aby nowy notatnik stał się notatnikiem synchronizowanym odpowiedz "Nie". 4. Przeciągnij notatki które chcesz odzyskać do jakichkolwiek notatników. 5. Kiedy wszystkie notatki zostaną przeniesione, możesz usunąć notatnik importu. 6. Wróć do "Preferencji systemowych" i uruchom połączenie z internetem. 7. Kliknij przycisk "Synchronizuj", aby zsynchronizować odzyskane notatki. Jak widać, proces ten jest trochę skomplikowany. Jeśli gdzieś utkniesz, możesz poprosić o pomoc nasz zespół wsparcia.

17 Używanie zaawansowanych operatorów wyszukiwania Evernote Funkcja wyszukiwania Evernote, to potężne narzędzie. Może wygląda na proste wyszukiwanie tekstowe, ale oferuje zaawansowaną składnię zapytań co pozwala na wyszukiwanie notatek według daty utworzenia, rodzaju załączonych plików (dźwięki, zdjęcia itp.) a nawet według miejsca utworzenia. Oto lista najbardziej przydatnych operatorów wyszukiwania, wraz z przykładami ich wykorzystania. OPERATOR OPIS PRZYKŁAD intitle: notebook: any: tag: -tag: created:[datetime] updated:[datetime] Przeszukiwanie tytułów notatek. Wyszukiwanie notatki zapisanej w określonym notatniku. intitle:kawa wyszuka notatki których tytuł zawiera słowo "kawa". notebook:finanse przeszuka tylko notatki zawarte w notatniku "Finanse". Wyświetli notatki any: pizza piwo wyświetli wszystkie notatki zawierające słowo "pizza" które zawierają lub "piwo" (usunięcie any: spowoduje wyświetlenie tylko notatek dowolne z zawierających słowa "pizza" i "piwo"). wyszukiwanych słów. Bez tego operatora, Evernote wyświetli tylko te notatki które zawierają wszystkie z podanych w zapytaniu słów. Wyszukiwanie tag:medycyna zwróci notatki które zawierają znacznik "medycyna". notatek oznakowanych określonym znacznikiem. Wyszukiwanie notatek nie oznakowanych wskazanym znacznikiem. -tag:medycyna zwróci notatki które nie zostały oznakowane znacznikiem "medycyna". Wyszukiwanie created:day-2 wyświetli notatki utworzone w ciągu ostatnich dwóch notatek dni. utworzonych w created: wyświetli notatki utworzone 1 listopada 2010 roku. podanym dniu lub po tym nim. Zwróć uwagę, że podana data musli być sformatowana w następujący sposób RRRRMMDD lub jako relatywna data w stosunku do obecnej (np. day-1 oznacza dzień wczorajszy, week-2 oznacza dwa tygodnie temu, itd.) Ten operator działa updated:day-2 wyświetli wszystkie notatki które zostały tak samo jak zaktualizowane w ciągu ostatnich dwóch dni. operator created: opisany powyżej, z tą różnicą, że odnosi się do notatek które zostały ostatnio zmodyfikowane.

18 resource: latitude:, longitude: and altitude: source: recotype: todo: encryption: Jeśli notatka nie była modyfikowana od momentu jej utworzenia, to ta data będzie taka sama jak data utworzenia. Pozwala na wyszukiwanie notatek które zawierają określony rodzaj załączników (dźwięki, obrazy, itp.). resource:image/jpg wyświetli wszystkie notatki z załączonym obrazem w formacie JPG. resource:audio/* wyświetli wszystkie notatki z załączonym plikiem dźwiękowym. Znajdź notatki które latitude:37 wyświetli wszystkie notatki których szerokość geograficzna zostały utworzone w jest większa od 37. Dodaj latitude:38 do zapytania, aby wyświetlić pobliżu lub wyniki których szerokość geograficzna mieści się między 37 a 38 dokładnie w miejscu stopniami. longitude: i altitude: działają dokładnie w ten sam sposób o podanych (odpowiednio długość geograficzna i wysokość nad poziomem morza). koordynatach. Przeszukuj notatki według aplikacji lub innego źródła użytego do ich utworzenia (np. mail.smtp dla notatek dodanych przez , web.clip dla notatek dodanych za pomocą nożyczek sieciowych, itp.). source:mobile.* wyświetli wszystkie notatki utworzone w aplikacji mobilnej danego rodzaju. Pełną listę możliwych wartośći można odnaleźć w specyfikacji gramatyki wyszukiwania Evernote.. Wyświetla notatki recotype:picture wyświetli wszystkie notatki zawierające obrazy które zawierają których zawartość została przetworzona przez system rozpoznawania pewien rodzaj obrazów Evernote. wykrytych informacji (takich jak obraz zawierający tekst). Możliwe wartości dla tego operatora to: "printed" (druk), "speech" (mowa), "handwritten" (pismo odręczne), "picture" (obraz), "unknown" (nieznany). Znajduje notatki zawierające jedno lub więcej pól wyboru. Wyświetla notatki które zostały częściowo zaszyfrowane używając wbudowanego systemu szyfrującego Evernote. todo:true wyświetli wszystkie notatki zawierające zaznaczone pole wyboru. todo:false wyświetli wszystkie notatki zawierające nie zaznaczone pole wyboru. todo:* wyświetli notatki zawierające pole wyboru niezależnie od tego czy jest zaznaczone czy nie. encryption: (ten operator nie wymaga podania dodatkowych wartośći). Aby uzyskać więcej informacji o pełnej bibliotece operatorów wyszukiwania Evernote, zobacz specyfikację gramatyki wyszukiwania Evernote.

19 Omówienie szyfrowania w Evernote Evernote wspiera szyfrowanie tekstu wewnątrz notatek. Aby zaszyfrować część tekstu notatki musisz: 1. Zaznaczyć test który chcesz zaszyfrować 2. Kliknąć prawym przyciskiem zaznaczony tekst i wybrać "Zaszyfruj zaznaczony tekst" 3. Zostanie wyświetlona prośba o wprowadzenie hasła szyfrowania. Te hasło będzie wymagane do deszyfracji tego tekstu później. 4. After entering the passphrase, click OK and your text will be encrypted. The encrypted region will now look something like this: Uwaga: Kiedy już zaszyfrujesz zawartość notatki w Evernote, to można ją będzie zdeszyfrować tylko używając wybranego hasła. To oznacza, że nikt (nawet pracownicy Evernote) nie będzie mógł odzyskać tego tekstu jeśli hasło zostanie utracone bądź zapomniane. Warto również wspomnieć, że Evernote nie obsługuje szyfrowania następujących rzeczy: Obrazów/Plików PDF Załączniki (np. dokumenty pakietu Office) Klipy audio Całe notatki/notatniki Dostęp i korzystanie z dziennika aktywności w Evernote dla Mac Dziennik aktywności rejestruje różne niskopoziomowe operacje wykonywane przez Evernote na komputerze. Dziennik może być przydatny przy diagnozowaniu problemów z aplikacją lub usługą Evernote. Aby otworzyć dziennik aktywności należy wybrać opcje "Dziennik aktywności..." w menu "Pomoc" w Evernote dla Maka. Po otwarciu dziennika zobaczysz długą listą zdarzeń które miały miejsce za kulisami Evernote. Możesz skopiować cały dziennik do schowka klikając "Kopiuj do schowka" lub zapisać go jako plik tekstowy klikając "Zapisz jako..." Jeśli chcesz przefiltrować dziennik według różnych typów zarejestrowanych zdarzeń, kliknij "Filtry zaawansowane" i odznacz pozycje które mają nie być wyświetlane. Na przykład, jeśli masz problem z synchronizacją, możesz odznaczyć opcje "Generator miniatur" i "Przetwarzanie notatek", pozostawiając tylko zdarzenia związane z synchronizacją. Większość użytkowników nie musi otwierać dziennika aktywności do momentu kiedy poprosi o to departament wsparcia.

20 Jakie skróty klawiszowe są dostępne w Evernote dla OS X? Evernote może być niemal całkowicie używane z użyciem klawiatury. Poniżej znajduje się pełna lista wszystkich skrótów klawiszowych dostępnych w Evernote dla Mac OS X. W aplikacji Możesz użyć tych skrótów działających w całym systemie, pracując w dowolnej aplikacji (jeśli Evernote jest uruchomione). Możesz także zmienić te skróty w Preferencjach > w karcie "Skróty". SKRÓT ALTERNATYWNIE DZIAŁANIE N N N N W S Y P P Z Z X C V V A M X F S R F G G J : j T A I L T C T Nowa notatka Nowy notatnik Nowy znacznik Nowe okno Evernote Zamknij Zapisz Szybki podgląd załączników Ustawienia strony Drukuj Cofnij Ponów Wytnij Kopiuj Wklej Wklej bez formatowania Zaznacz wszystko Scal notatki Zaszyfruj zaznaczony tekst Szukaj notatek Zapisz wyszukiwanie Zresetuj wyszukiwanie Szukaj w notatce Znajdź następne Znajdź poprzednie Przeskocz do sekcji Pokaż pisownię i gramatykę Sprawdź pisownię Show Toolbar Widok listy Widok mieszany Widok miniatur Ukryj nieprzypisane znaczniki Pokaż/ukryj informacje o notatce Przejdź do wybranej notatki Pokaż czcionki Pokaż kolory Wstaw pole "do zrobienia"

Evernote dla Windows Instrukcja obsługi 2012 Evernote Corporation Wszelkie prawa zastrzeżone Opublikowano: Jun 19, 2012

Evernote dla Windows Instrukcja obsługi 2012 Evernote Corporation Wszelkie prawa zastrzeżone Opublikowano: Jun 19, 2012 Evernote dla Windows Instrukcja obsługi 2012 Evernote Corporation Wszelkie prawa zastrzeżone Opublikowano: Jun 19, 2012 Zapraszamy do Evernote dla Windows! Ten dokument przeprowadzi Cię przez podstawy

Bardziej szczegółowo

1. PRODysk... 5. 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6. 2.1. Rejestracja nowego konta... 6. 2.1. Instalacja programu... 7

1. PRODysk... 5. 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6. 2.1. Rejestracja nowego konta... 6. 2.1. Instalacja programu... 7 Wersja 1.0 ZAWARTOŚĆ 1. PRODysk... 5 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6 2.1. Rejestracja nowego konta... 6 2.1. Instalacja programu... 7 2.1.1. Wymagania systemowe... 7 2.1.2. Przebieg instalacji...

Bardziej szczegółowo

www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika

www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika Wersja polska: www.sirtom.pl 2013 Spis treści Witamy w programie Activity Monitor... 3 Szybki start... 4 Dodatkowe uwagi odnośnie instalacji:...

Bardziej szczegółowo

Podręcznik WebIssues. Wersja 1.1-beta1. Michał Męciński

Podręcznik WebIssues. Wersja 1.1-beta1. Michał Męciński Wersja 1.1-beta1 Michał Męciński : Wersja 1.1-beta1 Michał Męciński Copyright 2007-2013 Zespół WebIssues Udziela się zezwolenia na kopiowanie, rozpowszechnianie i modyfikację tego dokumentu zgodnie z zasadami

Bardziej szczegółowo

szybki start podręcznik dla początkującego użytkownika

szybki start podręcznik dla początkującego użytkownika zintegrowane środowisko tłumaczeniowe szybki start podręcznik dla początkującego użytkownika 2004-2013 Kilgray Translation Technologies Wszelkie prawa zastrzeżone. Tłumaczenie: GET IT Wszelkie prawa zastrzeżone.

Bardziej szczegółowo

Otwórz okno na Świat Poradnik dla Seniora

Otwórz okno na Świat Poradnik dla Seniora Otwórz okno na Świat Poradnik dla Seniora Jak korzystać z komputera i Internetu Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent CRM 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator pierwszego

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika programu Pinnacle Studio 18. Zawiera program Pinnacle Studio Plus i Pinnacle Studio Ultimate

Podręcznik użytkownika programu Pinnacle Studio 18. Zawiera program Pinnacle Studio Plus i Pinnacle Studio Ultimate Podręcznik użytkownika programu Pinnacle Studio 18 Zawiera program Pinnacle Studio Plus i Pinnacle Studio Ultimate Spis treści Przed rozpoczęciem............................... 1 Skróty i konwencje...................................

Bardziej szczegółowo

2005 porad dla peceta

2005 porad dla peceta 2005 porad dla peceta Spis porad PC FORMAT 1 2005 porad dla peceta Windows XP Service Pack 2 1. Blokowanie wyskakujących okienek Po zainstalowaniu dodatku SP2 w programie Internet Explorer zostanie włączona

Bardziej szczegółowo

BackupExpert backup i synchronizacja w jednej aplikacji. Instrukcja użytkownika

BackupExpert backup i synchronizacja w jednej aplikacji. Instrukcja użytkownika BackupExpert backup i synchronizacja w jednej aplikacji. Instrukcja użytkownika 14.02.2014 SPIS TREŚCI Spis treści... 2 Wstęp... 4 Symbole stosowane w instrukcji... 4 Czym jest backup danych?... 4 Aplikacja

Bardziej szczegółowo

ESET Remote Administrator. Przewodnik po instalacji i podręcznik użytkownika

ESET Remote Administrator. Przewodnik po instalacji i podręcznik użytkownika ESET Remote Administrator Przewodnik po instalacji i podręcznik użytkownika spis treści 1. Wprowadzenie...4 1.1 Architektura programu... 4 1.1.1 Serwer ERA (ERAS)...4 1.1.2 Konsola ERA (ERAC)...4 2. Instalacja

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA. Wersja aplikacji 1.0

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA. Wersja aplikacji 1.0 PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA Wersja aplikacji 1.0 ZAWARTOŚD 1. MyDysk... 5 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6 2.1. Rejestracja nowego konta... 6 2.2. Instalacja programu... 7 2.2.1. Wymagania systemowe...

Bardziej szczegółowo

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Datapolis.com, ul Wiktorska 63, 02-587 Warszawa tel. (+48 22) 398-37-53; fax. (+ 48 22) 398-37-93, office@datapolis.com SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi panelu zarządzania w programie shopgold do prowadzenia sklepu internetowego

Instrukcja obsługi panelu zarządzania w programie shopgold do prowadzenia sklepu internetowego shopgold instrukcja obsługi panelu zarządzania Instrukcja obsługi panelu zarządzania w programie shopgold do prowadzenia sklepu internetowego Najbardziej aktualną wersję instrukcji możecie Państwo wygenerować

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Gabinet Lekarski 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie

Bardziej szczegółowo

Lunar Program powiększający Wersja 7.0

Lunar Program powiększający Wersja 7.0 Lunar Program powiększający Wersja 7.0 dla Systemów Operacyjnych Microsoft Windows Copyright 1998-2006 Dolphin Oceanic Ltd. Technology House Blackpole Estate, West Worcester WR3 8TJ Wielka Brytania Tel:

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Moduł Raporty i Formularze

Moduł Raporty i Formularze Moduł Raporty i Formularze Wersja 3.56.303 Spis treści Słowo wstępne 3 Charakterystyka modułu Raporty i Formularze 5 1. Przeznaczenie modułu 5 2. Budowa modułu 6 3. Ikony i skróty klawiszowe 7 Instalacja

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Oprogramowanie serii MP www.binsoft.pl Marzec 2015!1 Wstęp 6 Jakie funkcje posiadają programy MP? 7 System BSX 12 Moduły 13 Wersje programów 15 Licencjonowanie 16 Aplikacje dedykowane

Bardziej szczegółowo

ESET FILESECURITY DLA MICROSOFT WINDOWS SERVER. Instrukcj a instalacj i i podręcznik użytkownika

ESET FILESECURITY DLA MICROSOFT WINDOWS SERVER. Instrukcj a instalacj i i podręcznik użytkownika ESET FILESECURITY DLA MICROSOFT WINDOWS SERVER Instrukcj a instalacj i i podręcznik użytkownika Microsoft Windows Server 2003 / 2003 R2 / 2008 / 2008 R2 / 2012 / 2012 R2 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą

Bardziej szczegółowo

profil organizacji np.: com oznacza firmę; edu placówkę oświatową; gov instytucję rządową; org organizację itp. www.wmbp.edu.pl

profil organizacji np.: com oznacza firmę; edu placówkę oświatową; gov instytucję rządową; org organizację itp. www.wmbp.edu.pl Pierwsze kroki w świecie Internetu Cz. 1. Budowa i najważniejsze funkcje przeglądarki Internet to globalna sieć, łącząca miliony komputerów na całym świecie. Umożliwia, m.in.: korzystanie ze zgromadzonej

Bardziej szczegółowo

BITDEFENDER SMALL OFFICE SECURITY

BITDEFENDER SMALL OFFICE SECURITY BITDEFENDER SMALL OFFICE SECURITY Przewodnik Partnerski Bitdefender Small Office Security Przewodnik Partnerski Data publikacji 2015.01.08 Copyright 2015 Bitdefender Uwagi prawne Wszelkie prawa zastrzeżone.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Firmao ver. 5.0

Instrukcja Firmao ver. 5.0 Instrukcja Firmao ver. 5.0 1 Spis treści 1. O Firmao... 3 2. Definicje podstawowych pojęć systemu... 5 3. Widoki Szczegółów... 9 4. Widoki List... 18 5. Filtry... 23 6. Raporty... 26 7. Uprawnienia...

Bardziej szczegółowo

Dysk FreeAgent GoFlex Home Podręcznik użytkownika

Dysk FreeAgent GoFlex Home Podręcznik użytkownika Dysk FreeAgent GoFlex Home Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika dysku FreeAgent GoFlex Home 2010 Seagate Technology LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone. Seagate, Seagate Technology, logo Wave i FreeAgent

Bardziej szczegółowo

Office 365 - Przewodnik Użytkownika Usługa Office 365 dla instytucji edukacyjnych

Office 365 - Przewodnik Użytkownika Usługa Office 365 dla instytucji edukacyjnych Office 365 - Przewodnik Użytkownika Usługa Office 365 dla instytucji edukacyjnych Wersja 1.0 Data publikacji: Listopad 2014 Najnowsze informacje są dostępne pod adresem http://office.microsoft.com/pl-pl/academic/

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE RELACJAMI Z KLIENTAMI WF-CRM

ZARZĄDZANIE RELACJAMI Z KLIENTAMI WF-CRM ZARZĄDZANIE RELACJAMI Z KLIENTAMI WF-CRM Warszawa 2008 Rozdział 1 Wstęp Spis treści ROZDZIAŁ 1. WSTĘP... 6 1.1. Krótko o historii CRM... 6 1.2. Po co nam CRM?... 6 1.3. O programie WF-CRM... 7 1.3.1. Główne

Bardziej szczegółowo

Joanna Rau, Wiktor Zychla, Krzysztof Owczarek, Tomasz Zaleski, Krzysztof Biliński,

Joanna Rau, Wiktor Zychla, Krzysztof Owczarek, Tomasz Zaleski, Krzysztof Biliński, Producent: VULCAN sp. z o. o. ul. Wołowska 6 51-116 Wrocław tel. 71 375 15 00 e-mail: vulcan@vulcan.edu.pl www.vulcan.edu.pl Nad programem pracowali: Autor podręcznika: Redakcja: Projekt okładki: Joanna

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi oprogramowanie eklasa. Przełącz się na nowoczesne nauczanie

Instrukcja obsługi oprogramowanie eklasa. Przełącz się na nowoczesne nauczanie Instrukcja obsługi oprogramowanie eklasa Przełącz się na nowoczesne nauczanie 2011 Podręcznik COPYRIGHT (C) 2011 Integrit Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone. Informacje zawarte w tym dokumencie mogą

Bardziej szczegółowo

Część I Korzystanie z systemu Damn Small Linux... 19

Część I Korzystanie z systemu Damn Small Linux... 19 Spis treści Podziękowania...9 O autorach... 11 Wstęp... 13 Część I Korzystanie z systemu Damn Small Linux... 19 Rozdział 1. O systemie Damn Small Linux... 21 Miara sukcesu Damn Small Linux... 22 Co Damn

Bardziej szczegółowo

Najważniejsze porady dotyczące programu InfoPath

Najważniejsze porady dotyczące programu InfoPath Najważniejsze porady dotyczące programu InfoPath Układ Przy projektowaniu nowego, pustego formularza warto rozważyć umieszczenie formantów wewnątrz tabel układu w celu ustalenia struktury formularza. Wstępnie

Bardziej szczegółowo