Evernote dla Maka Instrukcja obsługi 2012 Evernote Corporation Wszelkie prawa zastrzeżone Opublikowano: Jun 19, 2012

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Evernote dla Maka Instrukcja obsługi 2012 Evernote Corporation Wszelkie prawa zastrzeżone Opublikowano: Jun 19, 2012"

Transkrypt

1 Evernote dla Maka Instrukcja obsługi 2012 Evernote Corporation Wszelkie prawa zastrzeżone Opublikowano: Jun 19, 2012 Witamy w Evernote dla Maka! Ten dokument przeprowadzi Cię przez podstawy korzystania z Evernote dla Maka. Więcej informacji znajdziesz w oficjalnej Bazie Wiedzy, coraz większej kolekcji artykułów wsparcia i najczęściej zadawanych pytań. Jeśli potrzebujesz pomocy, nasz zespół wsparcia jest gotowy odpowiedzieć na Twoje pytania. W TYM DOKUMENCIE: Minimalne wymagania systemowe dla Mac OS X Zakładanie konta Evernote i logowanie w systemie Mac OS X Wprowadzenie do notatek Wprowadzenie do notatników Wprowadzenie do stosów Wprowadzenie do znaczników Przegląd limitów danych konta Jak działa synchronizacja Evernote Dodawania zawartości do Evernote z biurka Mac OS X. Jak zainstalować i korzystać z Nożyczek Sieciowych dla Safari Jak zainstalować i używać Nożyczek Sieciowych dla Firefoksa. Jak zainstalować i używać nożyczek sieciowych dla Google Chrome Wprowadzenie do udostępniania Udostępnianie notatek i notatników w Evernote na komputerze Wprowadzenie do zapisanych wyszukiwań Tworzenie zapisanych wyszukiwań w Evernote dla komputerów Mac Import archiwów Evernote w Evernote dla Maka Eksport notatek i notatników w Evernote dla Maka Tworzenie i odtwarzanie kopii zapasowej danych Evernote w systemie OS X Używanie zaawansowanych operatorów wyszukiwania Evernote Omówienie szyfrowania w Evernote Dostęp i korzystanie z dziennika aktywności w Evernote dla Mac Jakie skróty klawiszowe są dostępne w Evernote dla OS X?

2 Minimalne wymagania systemowe dla Mac OS X Evernote dla OS X wymaga komputera Apple Mac, działającego pod kontrolą systemu Mac OS lub późniejszego (w tym 10.6). Zakładanie konta Evernote i logowanie w systemie Mac OS X Po pobraniu i zainstalowaniu Evernote dla Maka, nastał czas na założenie konta Evernote (jeśli jeszcze go nie masz). Kiedy instalacja dobiegnie końca, zostanie wyświetlony ekran powitalny Evernote. Możesz w nim wprowadzić dane uwierzytelniające do swojego konta, jeśli już je masz lub utworzyć nowe konto klikając "Załóż bezpłatne konto Evernote teraz": Spowoduje to wyświetlenie ekranu zakładania konta Evernote, które zawiera serię pól które musisz wypełnić, aby kontynuować. Te pola to m.in. imię i nazwisko, adres , wybrany login i hasło.

3 Po wypełnieniu i odesłaniu formularza, konto zostanie automatycznie utworzone i Evernote uruchomi się. Będziesz już zalogowany. Jeśli ktoś inny zechce uzyskać dostęp do swojego konta Evernote na tym samym komputerze, możesz zmienić aktywnego konto w Evernote dla Maka klikając "Informacje o koncie" w menu głównym. Tutaj możesz wykasować aktualny logi i hasło i wpisać dane innego konta. Wprowadzenie do notatek Notatki to podstawowy budulec Twojego konta Evernote. Wszystko zapisywane w Evernote umieszczane jest w notatce. Każda notatka może zawierać jeden lub więcej następujących elementów: Czysty lub formatowany tekst Obrazy (przeciągnięte z pulpitu lub z przeglądarki internetowej) Pliki PDF Dowolne pliki (tylko użytkownicy kont Premium) Wbudowany edytor notatek umożliwia także proste stylizowanie np. zmianę rodzaju i wielkości czcionki, pogrubianie/kursywę, itp., a także tworzenie prostych tabel. Praktycznie każdy rodzaj danych może być przeciągnięty, skopiowany lub wpisany w treści notatki. Do wszystkich notatek przypisany jest szereg atrybutów (tzn. informacji na temat samej notatki) które mogą zostać wykorzystane do wyszukiwania lub filtrowania notatek, przykłady: Data utworzenia notatki, oraz, jeżeli ma zastosowanie, data modyfikacji Lokalizacja w której notatka została utworzona, przedstawiona jako zestaw współrzędnych GPS (opcjonalnie - zazwyczaj są dodawane automatycznie na urządzeniach przenośnych) URL jeżeli zawartość notatki została wycięta ze strony internetowej (opcjonalnie) Notatnik, w którym zapisano notatkę

4 Istnieją też inne, ale z tych większość użytkowników zrobi największy użytek. Przykłady korzystania z nich do wyszukiwania notatek, znajdziesz w artykule na temat różnych operatorów wyszukiwania dostępnych w Evernote. Maksymalny dozwolony rozmiar notatki (razem z załącznikami) to 25 megabajtów (MB) dla kont darmowych i 50 MB dla kont premium. Wprowadzenie do notatników Evernote umożliwia Ci posegregowanie notatek w kontenery zwane notatnikami. To jak zorganizujesz notatki zależy tylko do Ciebie, ale zazwyczaj tworzy się osobne notatniki dla projektu nad którym pracujesz lub określonego obszaru Twojego życia (np. finanse czy gotowanie). Istnieją dwa rodzaje notatników Evernote: lokalny i synchronizowany. Lokalne notatniki istnieją tylko na komputerze na którym zostały utworzone i nie są synchronizowane z Evernote w sieci. Notatki które istnieją w synchronizowanym notatniku będą synchronizowane z Evernote w sieci i z innymi urządzeniami obsługującymi Evernote. Zarówno klienty Evernote na komputerze jak i w internecie umożliwiają tworzenie nowych notatników. Obecnie, Evernote na urządzaniach przenośnych nie pozwala na tworzenie oraz edycję właściwości notatnika. Każde konto Evernote może zawierać maksymalnie 250 notatników. Wprowadzenie do stosów Tak jak notatniki w Evernote są kontenerami w których przechowywane są notatki, tak stosy służą do przechowywania notatników. Stosy umożliwiają grupowanie notatników w wybrany przez Ciebie sposób. Aby utworzyć nowy stos, kliknij prawym przyciskiem notatnik i najedź wskaźnikiem na pozycję "Dodaj do stosu". Zostanie wyświetlone menu z nazwami wszystkich istniejących stosów a także pozycja "Nowy stos". Wybierając "Nowy stos" utworzysz nowy stos i dodasz wybrany notatnik do niego. Kiedy już utworzysz stos, możesz zmienić jego nazwę lub go usunąć klikając prawym przyciskiem i wybierając odpowiednią opcję. Możesz zmienić kierunek sortowania notatników w stosie oraz udostępnić wszystkie notatki z całego stosu:

5 Stosy to świetny sposób na wdrożenie dodatkowe poziomu organizacji notatek w Evernote. Każdy utworzony stos może zawierać do 250 notatników. Wprowadzenie do znaczników Znaczniki, to słowa które są dołączane do notatek, aby ułatwić opis ich zawartości. Na przykład, jeżeli jakaś notatka, zawiera przepis na naleśniki, możesz dodać do niej znaczniki "przepisy", "śniadanie" lub "naleśniki". Albo, przyjmijmy, że utworzono notatkę zawierającą zeskanowany plik PDF ostatniego rachunku za prąd. Tę notatkę można oznaczyć słowami "rachunki", "prąd" lub "wydatki". Dodawanie jednego lub więcej znaczników do notatki w Evernote na komputerze jest bardzo proste. Wystarczy przeciągnąć znacznik z listy znaczników po lewej stronie i upuścić go na wybranej notatce. Ten sposób może być wykorzystany do przypisania wielu znaczników do wielu notatek. Innymi słowy, możesz zaznaczyć wiele notatek i przeciągnąć wiele znaczników na te notatki za jednym razem, aby przypisać wszystkie to znaczniki do każdej z wybranych notatek. Innym sposobem na przypisanie znaczników, jest kliknięcie pola "znaczniki" w edytorze notatki i wpisanie wybranych znaczników ręcznie. Znaczniki można dodawać na każdym urządzeniu które obsługuje Evernote. Klienty na Windows i Mac wspierają zagnieżdżanie znaczników, czyli zapisywanie znaczników w innych znacznikach. Po prostu kliknij i przeciągnij dowolny znacznik na inny znacznik a ten stanie się jego znacznikiem podrzędnym tego drugiego. Ta funkcja nie ma wpływu na sam znacznik, jedynie ułatwia czytanie i nawigowanie. Jeżeli zajdzie potrzeba zmiany nazwy znacznika, znajdź go na liście znaczników po lewej stronie, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz pozycję "zmień nazwę znacznika". Zwróć uwagę, że zmiana nazwy znacznika, zamieni każdą jego instancję na nową nazwę. Przegląd limitów danych konta Każde konto Evernote objęte jest następującymi ograniczeniami: Notatek; każda notatka może mieć rozmiar nieprzekraczający 25 lub 50 megabajtów (MB) odpowiednio dla kont darmowych i Premium. 250 notatników synchronizowanych (w tym stosów notatników). Wszystkie 250 notatników może zostać udostępnionych. Liczba notatników lokalnych nie jest limitowana znaczników. 100 zapisanych wyszukiwań.

6 Jak działa synchronizacja Evernote Wszystkie notatki (chyba, że zostaną zapisane w lokalnym -- czyli nie synchronizowanym -- notatniku) są synchronizowane z Evernote Web. Serwery Evernote przechowują kopię wszystkich zsynchronizowanych notatek, ponieważ wszystkie aplikacje klienckie Evernote, przenośne i stacjonarne, łączą się z Evernote w internecie, aby pobrać najnowsze wersje notatek. Usługa i aplikacje Evernote są skonfigurowane na zasadzie "hub-and-spoke". Oznacza to, że każda operacja synchronizacji odnosi się do Evernote w internecie ("hub"). Na przykład, jeśli użytkownik rozpoczyna synchronizację z Evernote na komputerze to nowe lub zaktualizowane treści zostaną przesłane do Evernote w internecie, w związku z czym staną się one gotowe do pobrania na inne urządzenia rozpoczynające synchronizację. Okazjonalnie, dwie kopie tej samej notatki mogą wywołać konflikt. Prawdopodobieństwo wzrasta kiedy dana notatka jest edytowana w dwóch różnych miejscach na raz i nie wykonano jeszcze synchronizacji. W tym wypadku, notatka będzie umieszczona w tymczasowym notatniku o nazwie "konfliktowe zmiany". Możesz zobaczyć obydwie wersje notatki, lokalną i tą która powoduje konflikt, a następnie ręcznie zastosować zmiany których nie można było wykonać automatycznie. Kiedy oryginalna wersja notatki będzie zawierała wszystkie zmiany, możesz usunąć ją z notatnika "konfliktowe zmiany" oraz sam notatnik jeśli jest pusty. Dodawania zawartości do Evernote z biurka Mac OS X. Evernote dla Maka umożliwia dodawanie zawartości na wiele sposobów. Opiszemy je teraz wszystkie. PRZECHWYTYWANIE EKRANU Evernote dla Maka umożliwia przechwytywanie części biurka bezpośrednio do nowej notatki. Możesz wybrać dowolny prostokątny obszar ekranu, określone okno lub cały ekran. Aby przechwycić określone okno lub obszar biurka, kliknij ikonę słonia w pasku menu i wybierz "Wytnij prostokąt lub okno do Evernote". Pojawi się mały krzyżyk. Jeśli chcesz przechwycić określone okno, po prostu kliknij gdzieś wewnątrz niego. Jeśli chcesz natomiast przechwycić część ekranu, kliknij i przytrzymaj przycisk myszy, następnie przeciągnij wskaźnik nad regionem który chcesz przechwycić. W obydwu przypadkach, puszczenie przycisku myszy, spowoduje utworzenie nowej notatki (która będzie należała do domyślnego notatnika) zawierającej właśnie przechwycony obraz. Aby przechwycić całe biurko, po prostu kliknij ikonę słonia w pasku menu i wybierz "Wytnij cały ekran do Evernote". Cały obraz biurka zostanie natychmiast przechwycony i dodany do nowej notatki Evernote w domyślnym notatniku. WKLEJ Z DOWOLNEGO MIEJSCA Jednym z globalnych skrótów klawiszowych w Evernote jest "Wklej do Evernote". Oznacza to, że bez względu na to która aplikacja jest aktywna, możesz wcisnąć odpowiednią kombinację klawiszy domyślnie + +V lub wybrać opcję "Wklej do Evernote po kliknięciu słonia w pasku menu i wszystko co zostało ostatnio skopiowane do schowka systemowego (z użyciem klawiszy +C) zostanie wklejone do nowej notatki w Evernote. Skrót klawiszowy jest konfigurowalny: zajrzyj na zakładkę "Skróty" w

7 preferencjach Evernote. PRZECIĄGNIJ I UPUŚĆ Dodawanie obrazów, plików PDF oraz - jeśli jesteś użytkownikiem premium - innych plików do Evernote jest bardzo proste, wystarczy przeciągnąć plik na ikonę Evernote w Docku. Plik zostanie dołączony do nowej notatki w domyślnym notatniku. DODAWANIE ZAWARTOŚCI W MENU APLIKACJI. Aby załączyć plik do notatki korzystając z menu w kliencie Evernote, wybierz notatkę na liście, następnie kliknij Plik > Załącz pliki. Zostanie wywołane okno wyboru pliku, gdzie możesz wybrać pliki które chcesz załączyć. Wybierz plik lub pliki (możesz wykorzystać skrót +klik, aby zaznaczyć kilka plików) i kliknij Otwórz. DODAWANIE NOTATEK AUDIO Wszystkie dostępne dzisiaj komputery Apple mają wbudowany mikrofon, więc prawdopodobnie Twój Mac może nagrywać dźwięk bez dodatkowych urządzeń. Aby dodać notatkę audio do istniejącej notatki, kliknij małą ikonę mikrofonu na pasku narzędzi powyżej treści notatki: Jeśli chcesz utworzyć nową notatkę audio, kliknij przycisk "Notatka audio" na pasku narzędziu w głównym oknie Evernote: Obydwie akcje spowodują otwarcie okna nagrywania; kliknij przycisk "Nagrywaj", aby rozpocząć nagrywanie i przycisk "Stop", aby je zatrzymać. Powstały w ten sposób plik audio zostanie dołączony do notatki. Jak zainstalować i korzystać z Nożyczek Sieciowych dla Safari (Uwaga: Aktualna wersja nożyczek dla Safari nie współpracuje z najnowszą wersją Safari, tj Wiemy o tym problemie i pracujemy nad poprawką, która powinna się wkrótce ukazać.) Nożyczki Sieciowe dla Safari instalują się automatycznie wraz z Evernote dla OS X (chyba, że zainstalowano program przez Mac App Store, w tym wypadku musisz zainstalować je klikając odpowiednią opcję w sekcji "Wycinanie" w "Preferencjach" Evernote). Istnieją trzy sposoby na wycinanie zawartości ze stron internetowych używając nożyczek dla Safari: 1. Kliknij przycisk ze słoniem na pasku narzędzi bez zaznaczania czegokolwiek na stronie internetowej

8 którą aktualnie przeglądasz. To spowoduje wycięcie całej strony. 2. Kliknij przycisk ze słoniem po zaznaczeniu części zawartości strony. To wytnie tylko zaznaczoną zawartość. 3. Przytrzymaj przycisk "Shift" kiedy klikasz przycisk ze słoniem. To spowoduje utworzenie pliku PDF zawierającego zawartość przeglądanej strony. To może być użyteczne jeśli chcesz zachować formatowanie strony, ale nie chcesz aby hiperłącza i inne aktywne elementy nie reagowały na kliknięcia. Jeśli chcesz przejść pod adres z łącza, musisz użyć jednej z dwóch poprzednich metod. Wszystkie powyższe czynności spowodują wycięcie zawartości do nowej notatki której tytułem będzie tytuł wyciętej strony. Dodatkowo, atrybut "URL" notatki będzie ustawiony na URL wyciętej strony. Jak zainstalować i używać Nożyczek Sieciowych dla Firefoksa. Najpierw, musisz zainstalować Dodatek Nożyczki Evernote dla Firefox. Kiedy notatek zostanie zainstalowany, a przeglądarka uruchomiona ponownie, konieczne będzie kliknięcie przycisku Evernote na pasku narzędzi przeglądarki. Kliknięcie przycisku Evernote spowoduje wyświetlenie następujących opcji: Spójrzmy na każdą opcję z osobna: Wytnij całą stronę: Kliknięcie tego przycisku spowoduje przechwycenie całej, aktualnie otwartej w Firefoksie strony i jej zapisanie na koncie Evernote. Wytnij artykuł: Zostanie przeprowadzona próba automatycznego wykrycia "ważnej" zawartości na stronie (np. tekstu wpisu na blogu lub artykułu) i pominięcie pozostałych elementów strony (nawigacja, reklamy, itp). Najedź wskaźnikiem na tę opcję, aby zobaczyć, co zostanie wycięte przez Evernote, jeśli wybór okaże się poprawny, kliknij, aby wyciąć. Wytnij adres URL: Wybranie tej opcji, będzie skutkowało utworzeniem nowej notatki w Evernote, zawierającej adres strony, oraz favikonę, o tak:

9 Wytnij zaznaczenie: Tej opcji nie ma w menu. Jeśli klikniesz przycisk Evernote na pasku narzędzi Firefoksa uprzednio zaznaczając część strony internetowej, rozszerzenie obierze to jako element który zostanie zapisany w nowo utworzonej notatece na koncie Evernote. Aby wyświetlić preferencje Nożyczek Sieciowych Evernote dla Firefoksa, kliknij "Dodatki" w menu "Narzędzia" przeglądarki Firefox, następnie kliknij przycisk "Preferencje" dla rozszerzenia Evernote. Domyślnie, Nożyczki Sieciowe Evernote zapisują wycięte treści bezpośrednio do aplikacji Evernote na komputerze, jeśli jest zainstalowana. Jeżeli jednak, aplikacja nie została zainstalowana na komputerze, rozszerzenie Evernote domyślnie zapisze wycinki w Evernote Web. Aby zmienić te zachowanie, możesz wybrać którąś z tych opcji w preferencjach. W preferencjach Nożyczek Evernote można również kontrolować funkcję Jednoczesnego Wyszukiwania; funkcja ta umożliwia przeszukiwanie konta Evernote w trakcie standardowego wyszukiwania czegoś w internecie przez Google, Yahoo, Bing, Baidu.com i Yandix.ru. Kiedy funkcja ta jest włączona, każde zapytanie skierowane do wyszukiwarki, zostanie również wysłane do Evernote, a wynik zostanie wyświetlony wraz z wynikami wyszukiwania w internecie: (Pamiętaj, że wycinanie z wykorzystaniem rozszerzeń Firefoksa wymaga, aby przeglądarka skonfigurowana była na obsługę plików cookie firm trzecich. Funkcja ta jest domyślnie włączona we wszystkich nowo zainstalowanych wersjach Firefoksa, ale możesz dowiedzieć się więcej na ten temat na

10 stronie pomocy Firefoksa). Jak zainstalować i używać nożyczek sieciowych dla Google Chrome Zanim będzie możliwe wycinanie zawartości do Evernote w Google Chrome, musisz zainstalować rozszerzenie Nożyczki Sieciowe Evernote dla Google Chrome. Kiedy rozszerzenie zostanie już zainstalowane, w Google Chrome pojawi się przycisk Evernote w górnym obszarze przeglądarki. Przeprojektowaliśmy okno nożyczek, tak aby było mniejsze i bardziej intuicyjne w obsłudze. Jako dodatek do lepszego wyglądu, nowo zaprojektowane Nożyczki Evernote dla Google Chrome mają możliwość wyboru spośród kilku sposobów w jaki zawartość zostanie wycięta: Wytnij artykuł - Nożyczki rozpoznają która część strony jest interesująca dla przeglądającego (używając silnika Readibility od Arc 90) i automatycznie zaznacza tę zawartość do wycięcia. Wytnij całą stronę - Wycina całą stronę Wytnij adres URL - Wycina tylko adres URL aktualnie otwartej strony. Wytnij zaznaczenie - Wycina zaznaczoną zawartość (ta opcja jest widoczna tylko wtedy gdy jakaś część strony została zaznaczona). Oczywiście, nadal masz możliwość zmiany tytułu, przypisania znaczników oraz tekstu pomocniczego do wycinanej zawartości, przed wysłaniem do Evernote. Rozszerzenie Evernote dla Chrome również pozwala na przeglądanie i przeszukiwanie notatek w oknie wyskakującym Evernote. Masz również możliwość wyświetlania wszystkich notatek utworzonych na danej stronie dzięki funkcji Pamięć Strony Evernote (<dowiedz się więcej na blogu Evernote): Cokolwiek zostanie wycięte za pomocą rozszerzenia Chrome, zostanie zapisane bezpośrednio w Evernote Web i dostępne we wszystkich aplikacjach klienckich Evernote po zsynchronizowaniu. Oto krótki film opisujący nowe rozszerzenie Evernote dla Google Chrome:

11 Wprowadzenie do udostępniania Evernote umożliwia teraz udostępnianie notatek i notatników na wiele różnych sposobów. Dotychczas Evernote umożliwiało użytkownikom udostępnianie notatników innym użytkownikom (lub całkowicie publicznie), teraz natomiast dodaliśmy kilka nowych funkcji do klientów na komputery oraz wersji sieciowej które umożliwiają udostępnianie pojedynczych notatek lub całych notatników. Przyjrzymy się różnym sposobom udostępniania. UDOSTĘPNIANIE POJEDYNCZYCH NOTATEK Twitter i Facebook Udostępnianie notatek na Twitterze i Facebooku jest teraz nieprawdopodobnie proste. Kliknij "Udostępnij" w aplikacji na komputerze z Windows lub Mac OS X, aby w prosty sposób opublikować wybraną notatkę na tych popularnych portalach społecznościowych. Evernote.com aktualnie obsługuje udostępnianie na Facebooku a wsparcie dla Twittera będzie dostępne w następnej wersji. Ta funkcja istniała już wcześniej i nie jest do końca nowa, ale jest powszechnie używana do udostępniania notatek innym osobom, zwłaszcza tym które nie korzystają z Evernote. Udostępnić notatkę w ten sposób można wybierając opcję "Udostępnij" w klientach na komputery lub w evernote.com. Przez adres URL Nasza najbardziej uniwersalna oferta, przynajmniej w kwestii udostępniania. Ta metoda umożliwia udostępnianie dowolnej notatki niemalże wszędzie za pomocą unikalnego adresu URL generowane prze Evernote. Wybór "Skopiuj URL notatki do schowka" z menu "Udostępnij" w Evernote dla Windows lub Mac lub wybór "Łącze" w evernote.com spowoduje wyświetlenie adresu URL który można wkleić gdzie tylko chcesz. UDOSTĘPNIANIE NOTATNIKÓW Zarówno Evernote dla Windows oraz Mac obsługują udostępnianie notatników, a także czytanie i obserwowanie notatników które zostały udostępnione przez innych. Przyjrzyjmy się poszczególnym sposobom udostępniania z bliska. Udostępnione notatniki Evernote umożliwia zarówno użytkownikom kont darmowych jak i premium udostępnianie notatników prywatnie innym użytkownikom. Notatniki udostępnione prze użytkowników premium mogą opcjonalnie być edytowane przez użytkowników którym zostały udostępnione. Innymi słowy, jeśli Michał, użytkownik konta premium, udostępni notatnik Arkowi, użytkownikowi konta darmowego, to Michał może wybrać czy Arek będzie mógł edytować zawartość jego udostępnionego notatnika czy też nie. Notatniki publiczne Notatniki publiczne (które są po prostu udostępnionymi notatnikami) są widoczne dla wszystkich osób które znają ich adresy URL. Notatniki publiczne mogą następnie zostać podłączone do kont innych użytkowników, więc ich lokalna kopia jest aktualizowana zawsze kiedy jego właściciel doda lub zmieni zawartość.

12 Udostępnianie notatek i notatników w Evernote na komputerze UDOSTĘPNIANIE NOTATEK Aby udostępnić notatkę w Evernote, wybierz ją i kliknij "Udostępnij" w górnej części głównego okna Evernote: Wybierz medium przez które chcesz udostępnić notatkę. Jeśli wybierzesz Twittera lub Facebooka, Evernote uruchomi przeglądarkę i wstępnie wypełni odpowiednie pola tekstowe o tytuł i adres notatki (możesz je edytować przed udostępnieniem). Jeśli wybierzesz , zostanie wyświetlona prośba o wprowadzenie jednego lub więcej adresów na które ma zostać przesłana notatka. Możesz także dodać dodatkowy tekst przed wysłaniem notatki. Wybierz "Skopiuj adres URL do schowka" a Evernote wygeneruje unikalny adres URL dla wybranej notatki i skopiuje go do schowka systemowego (w związku z czym będzie można go wkleić do dowolnej wybranej aplikacji): Pamiętaj, że kiedy notatka zostanie już udostępniona z wykorzystaniem dowolnej z wymienionych metod (za wyjątkiem a), to każdy kto zna adres URL tej notatki może ją wyświetlić. Innymi słowy, udostępnienie notatki na Twitterze nie ogranicza się tylko do Twittera, ale każdy kto przejdzie pod podany adres, nie ważne skąd go zna, będzie miał do notatki dostęp. Jeśli zechcesz zatrzymać udostępnianie notatki, wybierz udostępnioną notatkę, następnie Edycja > Udostępnianie > Ustawienia notatki. Zostaną wyświetlone szczegóły notatki i jeśli zechcesz będziesz mieć możliwość zatrzymania jej udostępniania. UDOSTĘPNIANIE NOTATNIKÓW Aby udostępnić notatnik, kliknij prawym przyciskiem nazwę notatnika i wybierz "Udostępnij notatnik". Zostaną wyświetlony panel "Ustawienia notatnika udostępnianego" gdzie możesz wybrać czy chcesz udostępnić notatnik całemu światu czy tylko wybranym osobom.

13 Kliknięcie "Udostępnij światu" spowoduje wyświetlenie prośby o nadanie nazwy notatnikowi (która domyślnie jest obecną nazwą notatnika) oraz opcjonalne wpisanie opisu, czy rodzaju sortowania notatek wewnątrz notatnika. Kliknij "Wyślij", aby rozpocząć udostępnianie notatnika i otrzymać adres URL do niego. Kliknięcie "Udostępnij notatnik wybranym osobom" spowoduje wyświetlenie kilku pól do wypełnienia, takich jak, adresy zaproszonych osób, uprawnienia jakie będą posiadały oraz czy do wyświetlenia notatnika konieczne jest zalogowanie się do Evernote czy też nie. Możesz także dodać opcjonalną wiadomość którą otrzyma każdy z odbiorców. ZATRZYMAJ UDOSTĘPNIANIE Aby zatrzymać udostępnianie notatnika, kliknij prawym przyciskiem jego nazwę i wybierz "Udostępnij notatnik..." ponownie. Ekran właściwości udostępnionego notatnika zawiera łącza które umożliwiają zatrzymanie udostępniania tego notatnika. Wprowadzenie do zapisanych wyszukiwań Ponieważ ilość informacji którą zapisujesz w Evernote ciągle rośnie, masz dostęp do potężnego narzędzia wyszukiwania Evernote. Prawdopodobnie zdarza Ci się często powtarzać to same wyszukiwanie - jeżeli tak, to zapisane wyszukiwania są dla Ciebie. Załóżmy, że rutynowo wyszukujesz notatki utworzone w ubiegłym tygodniu, które zawierają zdjęcia zrobione iphonem. To zapytanie zwróci wyniki których oczekujesz: source:mobile.* resource:image/* created:week-1. (dowiedz się więcej o operatorach wyszukiwania tutaj) Wpisywanie tego często może być odrobinę kłopotliwe, ale możesz zaoszczędzić trochę czasu i własnych palców tworząc zapisane wyszukiwanie. Kiedy raz je zapiszesz i nadasz mu nazwę, będziesz mieć możliwość na jego powtórzenie. Aby to zrobić kliknij nazwę wyszukiwania w kliencie Evernote, zamiast wpisywać całe zapytanie za każdym razem gdy chcesz zobaczyć te notatki.

14 Zapisane wyszukiwania są synchronizowane z Evernote w internecie a co za tym idzie, są dostępne na wszystkich urządzeniach na których zainstalowano Evernote, włączając w to urządzenia przenośne. Tworzenie zapisanych wyszukiwań w Evernote dla komputerów Mac Aby utworzyć zapisane wyszukiwanie w Evernote dla komputerów Mac, wykonaj następujące kroki: Po wpisaniu zapytania w pole wyszukiwania, kliknij przycisk "Nowe zapisane wyszukiwanie" w menu Plik: Zostanie wyświetlone okno dialogowe w którym należy podać nazwę wyszukiwania. Nadaj nazwę i kliknij przycisk OK, a wyszukiwanie zostanie zapisane. Zapisane wyszukiwania są dostępne w lewym obszarze głównego okna Evernote pod nagłówkiem "Zapisane wyszukiwania". Import archiwów Evernote w Evernote dla Maka

15 Uwaga: W tym artykule opisano sposób importu archiwum Evernote (.enex). Zgodnie z opisem, każdy plik.enex można zaimportować do dowolnego klienta Evernote na komputerze. Aby zaimportować archiwum.enex w Evernote dla Mac, wykonaj następujące kroki: 1. Wybierz "Importuj notatki z archiwum" z menu "Plik". 2. Otwórz lokalizację w której plik.enex został zapisany. Opcjonalnie możesz zaimportować znaczniki zawarte w pliku archiwum, zaznaczając opcję "importuj znaczniki". Import rozpocznie się a notatki zostaną wstępnie zapisane w notatniku tymczasowym. Zostanie wyświetlone okno dialogowe umożliwiające zapisanie notatek w notatniku synchronizowanym. Eksport notatek i notatników w Evernote dla Maka Evernote dla Maka udostępnia prosty sposób eksportu notatek. Wyeksportowana zawartość notatki może być zapisana w formacie HTML, który może zostać wyświetlony w dowolnej przeglądarce internetowej lub w formacie XML, który jest użyteczny przy migracji danych zapisanych w Evernote do innej usługi/platformy. Aby wyeksportować jedną lub wiele notatek, wykonaj następujące kroki: 1. Zaznacz jedną lub więcej notatek. 2. Kliknij menu "Plik" a następnie "Eksportuj notatki do archiwum". 3. Wpisz nazwę pliku, lokalizację docelową i wybierz format archiwizacji:.enex (XML) lub.html. Aby wyeksportować cały notatnik, wykonaj następujące kroki: 1. Kliknij prawym przyciskiem dowolny notatnik i wybierz "Eksportuj notatki z [nazwa notatnika]..." 2. Wpisz nazwę pliku, lokalizację docelową i wybierz format w jakim chcesz zachować archiwum:.enex (XML) lub.html. Jeśli planujesz ponowny import tego archiwum do Evernote, wybierz format.enex: w tym formacie zachowywana jest cała zawartość i formatowanie notatki(ek) dzięki czemu wyglądają one tak samo po zaimportowaniu. Jeśli wolisz wersję przyjazną do odczytu lub chcesz opublikować notatki w sieci, wybierz format.html. Tworzenie i odtwarzanie kopii zapasowej danych Evernote w systemie OS X TWORZENIE KOPII ZAPASOWEJ Wszystkie dane w Evernote (z wyjątkiem tych przechowywanych lokalnie w nie synchornizowanych notatnikach) są synchronizowane z serwerami Evernote w internecie. Oznacza to, że informacje przechowywane są co najmniej dwóch kopiach: na Twoim Maku i w Evernote. Jeśli zdecydujesz się na wykonanie kopii zapasowej swoich danych, możesz to zrobić na kilka sposobów:

16 1. Możesz od czasu do czasu wyeksportować wszystkie notatki do Archiwum Evernote (.enex) i zapisać je w bezpiecznym miejscu. 2. Korzystając z programu do kopii zapasowych, np. Apple Time Machine. Utworzenie Archiwum Evernote zawierającego wszystkie Twoje notatki jest bardzo proste, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem "Wszystkie notatniki" i wybrać "Eksportuj wszystkie notatki". W wyświetlonym oknie wskaż lokalizację w której chcesz zapisać plik.enex. Pamiętaj, że ta operacja spowoduje zapisanie wszystkich notatek (w tym obrazów, załączonych plików itp.) w jednym dużym pliku, więc wykonanie kopii zapasowej może zając kilka minut. Jeśli masz bardzo wiele notatek w Evernote, wielkość pliku może być na prawdę duża. Jeśli wybierzesz drugą metodę, dane które należy zarchiwizować zostaną zapisane w /Users/[Twoja nazwa użytkownika]/library/application Support/Evernote/data, więc musisz się upewnić, że folder ten będzie dołączony do kopii zapasowej. Większość aplikacji typu "ustaw i zapomnij" wykonuje kopię folderu domowego domyślnie, ale bezpiecznie będzie upewnić się czy folder z danymi Evernote jest uwzględniany w kopii zapasowej. PRZYWRACANIE DANYCH Aby przywrócić dane Evernote z lokalnej kopii zapasowej wykonaj następujące kroki: 1. Zamknij Evernote klikając prawym przyciskiem Słonia w pasku menu i wybierając "Zamknij". 2. Przenieś katalog /Users/[Twoja nazwa użytkownika]/library/application Support/Evernote/data i zastąp zawartość katalogu /Users/[Twoja nazwa użytkownika]/library/application Support/Evernote. 3. Rozłącz połączenie internetowe na swoim Maku, w tym celu otwórz "Preferencje systemowe", wybierz panel "Sieć" i wyłącz wszystkie interfejsy sieciowe (Airport, Ethernet, FireWire). Kiedy wszystkie pozycje mają zostaną oznaczone czerwoną kropką, oznacza to, że są wyłączone i możesz bezpiecznie kontynuować. Ten krok jest potrzebny, aby uniemożliwić tymczasowo Evernote synchronizację, kiedy przywracamy dane z kopii zapasowej. 4. Kliknij prawym przyciskiem "Wszystkie notatniki" i wyeksportuj wszystkie notatki do pliku.enex, zanotuj lokalizację w której plik został zapisany. W tym momencie, niezależnie od wybranej metody zapisu kopii zapasowej, potrzebny jest plik.enex zawierający wszystkie dane Evernote. Wykonaj następujące kroki, aby przywrócić plik.enex i odzyskać utracone notatki. 1. Kliknij "Plik", następnie "Importuj notatki z archiwum". Wybierz plik.enex który chcesz zaimportować. Możesz uwzględnić znaczniki zapisane w wyeksportowanych notatkach, upewnij się, że zaznaczono pole "importuj znaczniki", w dolnej części okna wyboru. 2. Następnie Evernote zaimportuje archiwum do nowego notatnika o nazwie "Import z [nazwa archiwum". Na przykład, jeśli plik archiwum został nazwany przyklad.enex, to docelowy notatnik będzie nosić nazwę "Import z przyklad". 3. Kiedy proces importu dobiegnie końca, zostanie wyświetlona informacja o wielkości zaimportowanych danych (wyrażonej w bajtach) oraz ile pozostało miesięcznego limitu transferu do wykorzystania. Na pytanie czy chcesz, aby nowy notatnik stał się notatnikiem synchronizowanym odpowiedz "Nie". 4. Przeciągnij notatki które chcesz odzyskać do jakichkolwiek notatników. 5. Kiedy wszystkie notatki zostaną przeniesione, możesz usunąć notatnik importu. 6. Wróć do "Preferencji systemowych" i uruchom połączenie z internetem. 7. Kliknij przycisk "Synchronizuj", aby zsynchronizować odzyskane notatki. Jak widać, proces ten jest trochę skomplikowany. Jeśli gdzieś utkniesz, możesz poprosić o pomoc nasz zespół wsparcia.

17 Używanie zaawansowanych operatorów wyszukiwania Evernote Funkcja wyszukiwania Evernote, to potężne narzędzie. Może wygląda na proste wyszukiwanie tekstowe, ale oferuje zaawansowaną składnię zapytań co pozwala na wyszukiwanie notatek według daty utworzenia, rodzaju załączonych plików (dźwięki, zdjęcia itp.) a nawet według miejsca utworzenia. Oto lista najbardziej przydatnych operatorów wyszukiwania, wraz z przykładami ich wykorzystania. OPERATOR OPIS PRZYKŁAD intitle: notebook: any: tag: -tag: created:[datetime] updated:[datetime] Przeszukiwanie tytułów notatek. Wyszukiwanie notatki zapisanej w określonym notatniku. intitle:kawa wyszuka notatki których tytuł zawiera słowo "kawa". notebook:finanse przeszuka tylko notatki zawarte w notatniku "Finanse". Wyświetli notatki any: pizza piwo wyświetli wszystkie notatki zawierające słowo "pizza" które zawierają lub "piwo" (usunięcie any: spowoduje wyświetlenie tylko notatek dowolne z zawierających słowa "pizza" i "piwo"). wyszukiwanych słów. Bez tego operatora, Evernote wyświetli tylko te notatki które zawierają wszystkie z podanych w zapytaniu słów. Wyszukiwanie tag:medycyna zwróci notatki które zawierają znacznik "medycyna". notatek oznakowanych określonym znacznikiem. Wyszukiwanie notatek nie oznakowanych wskazanym znacznikiem. -tag:medycyna zwróci notatki które nie zostały oznakowane znacznikiem "medycyna". Wyszukiwanie created:day-2 wyświetli notatki utworzone w ciągu ostatnich dwóch notatek dni. utworzonych w created: wyświetli notatki utworzone 1 listopada 2010 roku. podanym dniu lub po tym nim. Zwróć uwagę, że podana data musli być sformatowana w następujący sposób RRRRMMDD lub jako relatywna data w stosunku do obecnej (np. day-1 oznacza dzień wczorajszy, week-2 oznacza dwa tygodnie temu, itd.) Ten operator działa updated:day-2 wyświetli wszystkie notatki które zostały tak samo jak zaktualizowane w ciągu ostatnich dwóch dni. operator created: opisany powyżej, z tą różnicą, że odnosi się do notatek które zostały ostatnio zmodyfikowane.

18 resource: latitude:, longitude: and altitude: source: recotype: todo: encryption: Jeśli notatka nie była modyfikowana od momentu jej utworzenia, to ta data będzie taka sama jak data utworzenia. Pozwala na wyszukiwanie notatek które zawierają określony rodzaj załączników (dźwięki, obrazy, itp.). resource:image/jpg wyświetli wszystkie notatki z załączonym obrazem w formacie JPG. resource:audio/* wyświetli wszystkie notatki z załączonym plikiem dźwiękowym. Znajdź notatki które latitude:37 wyświetli wszystkie notatki których szerokość geograficzna zostały utworzone w jest większa od 37. Dodaj latitude:38 do zapytania, aby wyświetlić pobliżu lub wyniki których szerokość geograficzna mieści się między 37 a 38 dokładnie w miejscu stopniami. longitude: i altitude: działają dokładnie w ten sam sposób o podanych (odpowiednio długość geograficzna i wysokość nad poziomem morza). koordynatach. Przeszukuj notatki według aplikacji lub innego źródła użytego do ich utworzenia (np. mail.smtp dla notatek dodanych przez , web.clip dla notatek dodanych za pomocą nożyczek sieciowych, itp.). source:mobile.* wyświetli wszystkie notatki utworzone w aplikacji mobilnej danego rodzaju. Pełną listę możliwych wartośći można odnaleźć w specyfikacji gramatyki wyszukiwania Evernote.. Wyświetla notatki recotype:picture wyświetli wszystkie notatki zawierające obrazy które zawierają których zawartość została przetworzona przez system rozpoznawania pewien rodzaj obrazów Evernote. wykrytych informacji (takich jak obraz zawierający tekst). Możliwe wartości dla tego operatora to: "printed" (druk), "speech" (mowa), "handwritten" (pismo odręczne), "picture" (obraz), "unknown" (nieznany). Znajduje notatki zawierające jedno lub więcej pól wyboru. Wyświetla notatki które zostały częściowo zaszyfrowane używając wbudowanego systemu szyfrującego Evernote. todo:true wyświetli wszystkie notatki zawierające zaznaczone pole wyboru. todo:false wyświetli wszystkie notatki zawierające nie zaznaczone pole wyboru. todo:* wyświetli notatki zawierające pole wyboru niezależnie od tego czy jest zaznaczone czy nie. encryption: (ten operator nie wymaga podania dodatkowych wartośći). Aby uzyskać więcej informacji o pełnej bibliotece operatorów wyszukiwania Evernote, zobacz specyfikację gramatyki wyszukiwania Evernote.

19 Omówienie szyfrowania w Evernote Evernote wspiera szyfrowanie tekstu wewnątrz notatek. Aby zaszyfrować część tekstu notatki musisz: 1. Zaznaczyć test który chcesz zaszyfrować 2. Kliknąć prawym przyciskiem zaznaczony tekst i wybrać "Zaszyfruj zaznaczony tekst" 3. Zostanie wyświetlona prośba o wprowadzenie hasła szyfrowania. Te hasło będzie wymagane do deszyfracji tego tekstu później. 4. After entering the passphrase, click OK and your text will be encrypted. The encrypted region will now look something like this: Uwaga: Kiedy już zaszyfrujesz zawartość notatki w Evernote, to można ją będzie zdeszyfrować tylko używając wybranego hasła. To oznacza, że nikt (nawet pracownicy Evernote) nie będzie mógł odzyskać tego tekstu jeśli hasło zostanie utracone bądź zapomniane. Warto również wspomnieć, że Evernote nie obsługuje szyfrowania następujących rzeczy: Obrazów/Plików PDF Załączniki (np. dokumenty pakietu Office) Klipy audio Całe notatki/notatniki Dostęp i korzystanie z dziennika aktywności w Evernote dla Mac Dziennik aktywności rejestruje różne niskopoziomowe operacje wykonywane przez Evernote na komputerze. Dziennik może być przydatny przy diagnozowaniu problemów z aplikacją lub usługą Evernote. Aby otworzyć dziennik aktywności należy wybrać opcje "Dziennik aktywności..." w menu "Pomoc" w Evernote dla Maka. Po otwarciu dziennika zobaczysz długą listą zdarzeń które miały miejsce za kulisami Evernote. Możesz skopiować cały dziennik do schowka klikając "Kopiuj do schowka" lub zapisać go jako plik tekstowy klikając "Zapisz jako..." Jeśli chcesz przefiltrować dziennik według różnych typów zarejestrowanych zdarzeń, kliknij "Filtry zaawansowane" i odznacz pozycje które mają nie być wyświetlane. Na przykład, jeśli masz problem z synchronizacją, możesz odznaczyć opcje "Generator miniatur" i "Przetwarzanie notatek", pozostawiając tylko zdarzenia związane z synchronizacją. Większość użytkowników nie musi otwierać dziennika aktywności do momentu kiedy poprosi o to departament wsparcia.

20 Jakie skróty klawiszowe są dostępne w Evernote dla OS X? Evernote może być niemal całkowicie używane z użyciem klawiatury. Poniżej znajduje się pełna lista wszystkich skrótów klawiszowych dostępnych w Evernote dla Mac OS X. W aplikacji Możesz użyć tych skrótów działających w całym systemie, pracując w dowolnej aplikacji (jeśli Evernote jest uruchomione). Możesz także zmienić te skróty w Preferencjach > w karcie "Skróty". SKRÓT ALTERNATYWNIE DZIAŁANIE N N N N W S Y P P Z Z X C V V A M X F S R F G G J : j T A I L T C T Nowa notatka Nowy notatnik Nowy znacznik Nowe okno Evernote Zamknij Zapisz Szybki podgląd załączników Ustawienia strony Drukuj Cofnij Ponów Wytnij Kopiuj Wklej Wklej bez formatowania Zaznacz wszystko Scal notatki Zaszyfruj zaznaczony tekst Szukaj notatek Zapisz wyszukiwanie Zresetuj wyszukiwanie Szukaj w notatce Znajdź następne Znajdź poprzednie Przeskocz do sekcji Pokaż pisownię i gramatykę Sprawdź pisownię Show Toolbar Widok listy Widok mieszany Widok miniatur Ukryj nieprzypisane znaczniki Pokaż/ukryj informacje o notatce Przejdź do wybranej notatki Pokaż czcionki Pokaż kolory Wstaw pole "do zrobienia"

Evernote dla Windows Instrukcja obsługi 2012 Evernote Corporation Wszelkie prawa zastrzeżone Opublikowano: Jun 19, 2012

Evernote dla Windows Instrukcja obsługi 2012 Evernote Corporation Wszelkie prawa zastrzeżone Opublikowano: Jun 19, 2012 Evernote dla Windows Instrukcja obsługi 2012 Evernote Corporation Wszelkie prawa zastrzeżone Opublikowano: Jun 19, 2012 Zapraszamy do Evernote dla Windows! Ten dokument przeprowadzi Cię przez podstawy

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Szybki start

Przewodnik Szybki start Przewodnik Szybki start Program Microsoft Access 2013 wygląda inaczej niż wcześniejsze wersje, dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik, aby skrócić czas nauki jego obsługi. Zmienianie rozmiaru ekranu lub

Bardziej szczegółowo

Synchronizacja i współdzielenie plików w Internecie. Prezentacja. Instrukcja obsługi aplikacji WEB Manager plików

Synchronizacja i współdzielenie plików w Internecie. Prezentacja. Instrukcja obsługi aplikacji WEB Manager plików Synchronizacja i współdzielenie plików w Internecie Prezentacja Instrukcja obsługi aplikacji WEB Manager plików 1 Cel instrukcji 1. Zapoznajesz się z instrukcją obsługi aplikacji internetowej File Nebula

Bardziej szczegółowo

Baza wiedzy instrukcja

Baza wiedzy instrukcja Strona 1 z 12 Baza wiedzy instrukcja 1 Korzystanie z publikacji... 2 1.1 Interaktywny spis treści... 2 1.2 Przeglądanie publikacji... 3 1.3 Przejście do wybranej strony... 3 1.4 Przeglądanie stron za pomocą

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Szybki start

Przewodnik Szybki start Używanie usługi Office 365 na telefonie z systemem Android Przewodnik Szybki start Sprawdzanie poczty e-mail Skonfiguruj telefon z systemem Android w celu wysyłania i odbierania poczty za pomocą konta

Bardziej szczegółowo

Samouczek do korzystania z dokumentów Google

Samouczek do korzystania z dokumentów Google Samouczek do korzystania z dokumentów Google dr Paweł Cieśla dr Małgorzata Nodzyńska Uniwersytet Pedagogiczny, im. Komisji Edukacji Narodowej, Kraków1 Samouczek do korzystania z dokumentów Google: Dokumenty

Bardziej szczegółowo

Memeo Instant Backup Podręcznik Szybkiego Startu

Memeo Instant Backup Podręcznik Szybkiego Startu Wprowadzenie Memeo Instant Backup pozwala w łatwy sposób chronić dane przed zagrożeniami cyfrowego świata. Aplikacja regularnie i automatycznie tworzy kopie zapasowe ważnych plików znajdujących się na

Bardziej szczegółowo

Evernote Food for iphone Instrukcja obsługi 2012 Evernote Corporation Wszelkie prawa zastrzeżone Opublikowano: Jun 19, 2012

Evernote Food for iphone Instrukcja obsługi 2012 Evernote Corporation Wszelkie prawa zastrzeżone Opublikowano: Jun 19, 2012 Evernote Food for iphone Instrukcja obsługi 2012 Evernote Corporation Wszelkie prawa zastrzeżone Opublikowano: Jun 19, 2012 Welcome to Evernote Food! This document will guide you through the basics of

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA GENERATORA WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE DLA WNIOSKODAWCÓW

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA GENERATORA WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE DLA WNIOSKODAWCÓW INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA GENERATORA WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE DLA WNIOSKODAWCÓW Historia zmian dokumentu Nr wersji Data wersji Komentarz/Uwagi/Zakres zmian 1.0 2015-11-19 Utworzenie dokumentu 1 Spis treści

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Spis treści. I. Wprowadzenie... 2. II. Tworzenie nowej karty pracy... 3. a. Obiekty... 4. b. Nauka pisania...

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Spis treści. I. Wprowadzenie... 2. II. Tworzenie nowej karty pracy... 3. a. Obiekty... 4. b. Nauka pisania... INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA Spis treści I. Wprowadzenie... 2 II. Tworzenie nowej karty pracy... 3 a. Obiekty... 4 b. Nauka pisania... 5 c. Piktogramy komunikacyjne... 5 d. Warstwy... 5 e. Zapis... 6 III. Galeria...

Bardziej szczegółowo

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze ABC komputera dla nauczyciela Materiały pomocnicze 1. Czego się nauczysz? Uruchamianie i zamykanie systemu: jak zalogować się do systemu po uruchomieniu komputera, jak tymczasowo zablokować komputer w

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Szybki start

Przewodnik Szybki start Przewodnik Szybki start Program Microsoft Word 2013 wygląda inaczej niż wcześniejsze wersje, dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik, aby skrócić czas nauki jego obsługi. Pasek narzędzi Szybki dostęp Te

Bardziej szczegółowo

1. Instalacja Programu

1. Instalacja Programu Instrukcja obsługi dla programu Raporcik 2005 1. Instalacja Programu Program dostarczony jest na płycie cd, którą otrzymali Państwo od naszej firmy. Aby zainstalować program Raporcik 2005 należy : Włożyć

Bardziej szczegółowo

Przewodnik... Segmentacja listy Odbiorców

Przewodnik... Segmentacja listy Odbiorców Przewodnik... Segmentacja listy Odbiorców W tym dokumencie dowiesz się jak Wyszukiwać Odbiorców, korzystać z niemal nieorganicznych możliwości zaawansowanej segmentacji oraz segmentów, aby zwiększyć efektywność

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI BIULETYNU INFORMACJI PUBLICZNEJ

INSTRUKCJA OBSŁUGI BIULETYNU INFORMACJI PUBLICZNEJ INSTRUKCJA OBSŁUGI BIULETYNU INFORMACJI PUBLICZNEJ W celu wprowadzenia, modyfikacji lub usunięcia informacji w Biuletynie Informacji Publicznej należy wpisać w przeglądarce adres strony: http:/bip.moriw.pl/admin.php

Bardziej szczegółowo

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Program PowerPoint dostarczany jest w pakiecie Office i daje nam możliwość stworzenia prezentacji oraz uatrakcyjnienia materiału, który chcemy przedstawić. Prezentacje

Bardziej szczegółowo

Przewodnik... Budowanie listy Odbiorców

Przewodnik... Budowanie listy Odbiorców Przewodnik... Budowanie listy Odbiorców W tym przewodniku dowiesz się jak Skutecznie budować listę Odbiorców, korzystając z narzędzi dostępnych w Twoim koncie oraz zarządzać ustawieniami subskrypcji. Każda

Bardziej szczegółowo

Kadry Optivum, Płace Optivum. Jak przenieść dane na nowy komputer?

Kadry Optivum, Płace Optivum. Jak przenieść dane na nowy komputer? Kadry Optivum, Płace Optivum Jak przenieść dane na nowy komputer? Aby kontynuować pracę z programem Kadry Optivum lub Płace Optivum (lub z obydwoma programami pracującymi na wspólnej bazie danych) na nowym

Bardziej szczegółowo

Przewodnik... Tworzenie Landing Page

Przewodnik... Tworzenie Landing Page Przewodnik... Tworzenie Landing Page Spis treści Kreator strony landing page Stwórz stronę Zarządzaj stronami 2 Kreator strony landing page Kreator pozwala stworzyć własną stronę internetową z unikalnym

Bardziej szczegółowo

Skrócona instrukcja obsługi rejestratorów marki

Skrócona instrukcja obsługi rejestratorów marki Skrócona instrukcja obsługi rejestratorów marki v 1.0, 22-05-2014 1 Spis treści 1. Wprowadzenie do technologii HD-CVI...3 2. Pierwsze uruchomienie...3 3. Logowanie i przegląd menu rejestratora...4 4. Ustawienia

Bardziej szczegółowo

Budowanie listy Odbiorców

Budowanie listy Odbiorców Budowanie listy Odbiorców W tym przewodniku dowiesz się jak Skutecznie budować listę Odbiorców, korzystając z narzędzi dostępnych w Twoim koncie oraz zarządzać ustawieniami subskrypcji. Budowanie listy

Bardziej szczegółowo

Windows XP - lekcja 3 Praca z plikami i folderami Ćwiczenia zawarte w tym rozdziale pozwolą na tworzenie, usuwanie i zarządzanie plikami oraz folderami znajdującymi się na dysku twardym. Jedną z nowości

Bardziej szczegółowo

ELEKTRONICZNA KSIĄŻKA ZDARZEŃ

ELEKTRONICZNA KSIĄŻKA ZDARZEŃ ELEKTRONICZNA KSIĄŻKA ZDARZEŃ Instrukcja obsługi 1. WSTĘP... 2 2. LOGOWANIE DO SYSTEMU... 2 3. STRONA GŁÓWNA... 3 4. EWIDENCJA RUCHU... 4 4.1. Dodanie osoby wchodzącej na teren obiektu... 4 4.2. Dodanie

Bardziej szczegółowo

Podstawowe czynnos ci w programie Word

Podstawowe czynnos ci w programie Word Podstawowe czynnos ci w programie Word Program Word to zaawansowana aplikacja umożliwiająca edytowanie tekstu i stosowanie różnych układów, jednak aby w pełni wykorzystać jej możliwości, należy najpierw

Bardziej szczegółowo

Zadanie 9. Projektowanie stron dokumentu

Zadanie 9. Projektowanie stron dokumentu Zadanie 9. Projektowanie stron dokumentu Przygotowany dokument można: wydrukować i oprawić, zapisać jako strona sieci Web i opublikować w Internecie przekonwertować na format PDF i udostępnić w postaci

Bardziej szczegółowo

Instrukcja wgrywania Certyfikatu Klienta do przeglądarki Mozilla Firefox. System Bankowości Internetowej KIRI BS 2012

Instrukcja wgrywania Certyfikatu Klienta do przeglądarki Mozilla Firefox. System Bankowości Internetowej KIRI BS 2012 Instrukcja wgrywania Certyfikatu Klienta do przeglądarki Mozilla Firefox System Bankowości Internetowej KIRI BS 2012 1) Wstęp Do prawidłowego działania systemu Bankowości Internetowej KIRI BS wymagany

Bardziej szczegółowo

Szybka instrukcja tworzenia testów dla E-SPRAWDZIAN-2 programem e_kreator_2

Szybka instrukcja tworzenia testów dla E-SPRAWDZIAN-2 programem e_kreator_2 Szybka instrukcja tworzenia testów dla E-SPRAWDZIAN-2 programem e_kreator_2 Spis treści: 1. Tworzenie nowego testu. str 2...5 2. Odczyt raportów z wynikami. str 6...7 3. Edycja i modyfikacja testów zapisanych

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Wirtualny Dysk:

Instrukcja Wirtualny Dysk: Instrukcja Wirtualny Dysk: Część 1 - Instalacja Wejdź na stronę www.netia.pl/wirtualny_dysk Pobierz program Wirtualny Dysk na swój komputer wybierz pomiędzy wersją na systemy Windows a Macintosh, jak na

Bardziej szczegółowo

Płace Optivum. 1. Zainstalować serwer SQL (Microsoft SQL Server 2008 R2) oraz program Płace Optivum.

Płace Optivum. 1. Zainstalować serwer SQL (Microsoft SQL Server 2008 R2) oraz program Płace Optivum. Płace Optivum Jak przenieść dane programu Płace Optivum na nowy komputer? Aby kontynuować pracę z programem Płace Optivum na nowym komputerze, należy na starym komputerze wykonać kopię zapasową bazy danych

Bardziej szczegółowo

Przewodnik... Tworzenie ankiet

Przewodnik... Tworzenie ankiet Przewodnik... Tworzenie ankiet W tym przewodniku dowiesz się jak Dowiesz się, w jaki sposób zadawać pytania tak często, jak potrzebujesz i uzyskiwać informacje pomocne w ulepszeniu Twoich produktów i kampanii

Bardziej szczegółowo

Jak używać funkcji prostego udostępniania plików do udostępniania plików w systemie Windows XP

Jak używać funkcji prostego udostępniania plików do udostępniania plików w systemie Windows XP Jak używać funkcji prostego udostępniania plików do udostępniania plików w systemie Windows XP System Windows XP umożliwia udostępnianie plików i dokumentów innym użytkownikom komputera oraz innym użytkownikom

Bardziej szczegółowo

MySource Matrix CMS. Prosty Interfejs Użytkownika INSTRUKCJA wersja 1.3 POLAND AUSTRALIA UNITED KINGDOM NEW ZEALAND UNITED STATES

MySource Matrix CMS. Prosty Interfejs Użytkownika INSTRUKCJA wersja 1.3 POLAND AUSTRALIA UNITED KINGDOM NEW ZEALAND UNITED STATES MySource Matrix CMS Prosty Interfejs Użytkownika INSTRUKCJA wersja 1.3 POLAND AUSTRALIA UNITED KINGDOM NEW ZEALAND UNITED STATES Spis Treści Informacje Ogólne 3 Środowisko pracy 3 Logowanie do Prostego

Bardziej szczegółowo

plansoft.org www.plansoft.org Zmiany w Plansoft.org Błyskawiczny eksport danych PLANOWANIE ZAJĘĆ, REZERWOWANIE SAL I ZASOBÓW

plansoft.org www.plansoft.org Zmiany w Plansoft.org Błyskawiczny eksport danych PLANOWANIE ZAJĘĆ, REZERWOWANIE SAL I ZASOBÓW Zmiany w Plansoft.org Błyskawiczny eksport danych... 1 Jak wyeksportować dane... 1 Eksportowanie planu studiów, zajęć, statystyk i danych słownikowych... 2 Dostosowywanie wyników eksportu... 4 Filtrowanie

Bardziej szczegółowo

Platforma szkoleniowa krok po kroku. Poradnik Kursanta

Platforma szkoleniowa krok po kroku. Poradnik Kursanta - 1 - Platforma szkoleniowa krok po kroku Poradnik Kursanta PORA - 2 - Jeśli masz problemy z uruchomieniem Platformy szkoleniowej warto sprawdzić poprawność poniższych konfiguracji: - 3 - SPRZĘT Procesor

Bardziej szczegółowo

Jak posługiwać się edytorem treści

Jak posługiwać się edytorem treści Jak posługiwać się edytorem treści Edytor CKE jest bardzo prostym narzędziem pomagającym osobom niezaznajomionym z językiem HTML w tworzeniu interaktywnych treści stron internetowych. Razem z praktyka

Bardziej szczegółowo

Przed skonfigurowaniem tego ustawienia należy skonfigurować adres IP urządzenia.

Przed skonfigurowaniem tego ustawienia należy skonfigurować adres IP urządzenia. Korzystanie z Usług internetowych podczas skanowania sieciowego (dotyczy systemu Windows Vista z dodatkiem SP2 lub nowszym oraz systemu Windows 7 i Windows 8) Protokół Usług internetowych umożliwia użytkownikom

Bardziej szczegółowo

Jak utworzyć plik SIO dla aktualnego spisu?

Jak utworzyć plik SIO dla aktualnego spisu? System Informacji Oświatowej Jak utworzyć plik SIO dla aktualnego spisu? Programy Arkusz Optivum, Kadry Optivum, Płace Optivum, Sekretariat Optivum oraz Księgowość Optivum dostarczają znaczną część danych

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Wirtualny Dysk:

Instrukcja Wirtualny Dysk: Instrukcja Wirtualny Dysk: Część 1 - Instalacja Żeby zainstalować Wirtualny Dysk Twój komputer musi spełniać minimalne wymagania: - w zakresie systemu operacyjnego, powinien mieć zainstalowany jeden z

Bardziej szczegółowo

e-wsparcie Barbara Muszko Aktualizacja Twojej witryny internetowej tak prosta, jak obsługa Worda

e-wsparcie Barbara Muszko Aktualizacja Twojej witryny internetowej tak prosta, jak obsługa Worda e-wsparcie Barbara Muszko Aktualizacja Twojej witryny internetowej tak prosta, jak obsługa Worda Logowanie do panelu administracyjnego Aby móc zarządzać stroną, należy zalogować się do panelu administracyjnego.

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Warto zapamiętać...2. Podstawy...3

Spis treści. Warto zapamiętać...2. Podstawy...3 Spis treści Warto zapamiętać...2 Podstawy...3 Moduły:...12 Aktualności...12 Fotogaleria i galeria wideo...13 Download...15 Przekierowanie...16 Formularz...17 Katalog produktów...18 Komponenty...18 Pokaz

Bardziej szczegółowo

Serwis jest dostępny w internecie pod adresem www.solidnyserwis.pl. Rysunek 1: Strona startowa solidnego serwisu

Serwis jest dostępny w internecie pod adresem www.solidnyserwis.pl. Rysunek 1: Strona startowa solidnego serwisu Spis treści 1. Zgłoszenia serwisowe wstęp... 2 2. Obsługa konta w solidnym serwisie... 2 Rejestracja w serwisie...3 Logowanie się do serwisu...4 Zmiana danych...5 3. Zakładanie i podgląd zgłoszenia...

Bardziej szczegółowo

Skrócona instrukcja funkcji logowania

Skrócona instrukcja funkcji logowania Skrócona instrukcja funkcji logowania Logowanie 1. Wpisz swój identyfikator nie używając spacji, podkreśleń ani nawiasów. Aby przejść do pola tekstowego Hasło, wciśnij klawisz tabulatora lub kliknij wewnątrz

Bardziej szczegółowo

Techniki zaznaczania plików i folderów

Techniki zaznaczania plików i folderów Techniki zaznaczania plików i folderów Aby wykonać określone operacje na plikach lub folderach (np. kopiowanie, usuwanie, zmiana nazwy itp.) należy je najpierw wybrać (zaznaczyć) nazwa i ikona pliku lub

Bardziej szczegółowo

edycja szablonu za pomocą programu NVU

edycja szablonu za pomocą programu NVU edycja szablonu za pomocą programu NVU 2 Edycja szablonu za pomocą dodatkowego oprogramowania daje nam znacznie więcej możliwości. Zarówno posiada wiele dodatkowych opcji formatowania tekstu jak również

Bardziej szczegółowo

Używanie usługi Office 365 na telefonie z systemem Windows Phone

Używanie usługi Office 365 na telefonie z systemem Windows Phone Używanie usługi Office 365 na telefonie z systemem Windows Phone Przewodnik Szybki start Sprawdzanie poczty e-mail Skonfiguruj telefon z systemem Windows Phone w celu wysyłania i odbierania poczty za pomocą

Bardziej szczegółowo

Przewodnik instalacji i rozpoczynania pracy. dla DataPage+ 2012

Przewodnik instalacji i rozpoczynania pracy. dla DataPage+ 2012 Przewodnik instalacji i rozpoczynania pracy dla DataPage+ 2012 Pomoc aktualizowano ostatnio: 29 sierpnia 2012 Spis treści Instalowanie wymaganych wstępnie komponentów... 1 Przegląd... 1 Krok 1: Uruchamianie

Bardziej szczegółowo

Podstawowa instrukcja obsługi STRON stron internetowych serwisu www.smpn.pl zrealizowanych w systemie zarządzania treścią Wordpress.

Podstawowa instrukcja obsługi STRON stron internetowych serwisu www.smpn.pl zrealizowanych w systemie zarządzania treścią Wordpress. Podstawowa instrukcja obsługi STRON stron internetowych serwisu www.smpn.pl zrealizowanych w systemie zarządzania treścią Wordpress. Założenia użytkownik posiada założone konto w systemie z prawami Redaktora.

Bardziej szczegółowo

Kurs obsługi systemu CMS. Prawie wszystkie treści wyświetlające się na stronie są zlokalizowane w dziale artykuły.

Kurs obsługi systemu CMS. Prawie wszystkie treści wyświetlające się na stronie są zlokalizowane w dziale artykuły. Kurs obsługi systemu CMS Zaczynając przygodę z systemem zarządzania treścią Joomla 2.5 należy przedstawić główny panel administratora. Całość zaprojektowana jest w kombinacji dwóch systemów nawigacyjnych.

Bardziej szczegółowo

KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED

KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED Podręcznik użytkownika Katowice 2010 Producent programu: KAMSOFT S.A. ul. 1 Maja 133 40-235 Katowice Telefon: (0-32) 209-07-05 Fax:

Bardziej szczegółowo

Korzystanie z aplikacji P-touch Transfer Manager

Korzystanie z aplikacji P-touch Transfer Manager Korzystanie z aplikacji P-touch Transfer Manager Wersja 0 POL Wprowadzenie Ważna uwaga Treść niniejszego dokumentu i dane techniczne produktu mogą ulegać zmianom bez powiadomienia. Firma Brother zastrzega

Bardziej szczegółowo

Instrukcja. Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl DOTACJE NA INNOWACJE; SOFTWARE OPERATIONS SP. Z O. O.

Instrukcja. Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl DOTACJE NA INNOWACJE; SOFTWARE OPERATIONS SP. Z O. O. Instrukcja Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl 1Strona 1 z 12 Spis treści Wstęp... 3 Rejestracja... 3 Aktywacja konta... 5 Rozpoczęcie pracy z systemem... 7 Pierwsze logowanie do systemu...

Bardziej szczegółowo

Novell Messenger 3.0.1 Mobile Szybki start

Novell Messenger 3.0.1 Mobile Szybki start Novell Messenger 3.0.1 Mobile Szybki start Maj 2015 Program Novell Messenger 3.0.1 i jego nowsze wersje są dostępne dla urządzeń przenośnych z systemami ios i Android oraz urządzeń BlackBerry. Dzięki możliwości

Bardziej szczegółowo

Synchronizator plików (SSC) - dokumentacja

Synchronizator plików (SSC) - dokumentacja SZARP http://www.szarp.org Synchronizator plików (SSC) - dokumentacja Wersja pliku: $Id: ssc.sgml 4420 2007-09-18 11:19:02Z schylek$ > 1. Witamy w programie SSC Synchronizator plików (SZARP Sync Client,

Bardziej szczegółowo

Niniejsza skrócona instrukcja obsługi pomaga w rozpoczęciu korzystania z urządzenia IRIScan TM Mouse Executive 2.

Niniejsza skrócona instrukcja obsługi pomaga w rozpoczęciu korzystania z urządzenia IRIScan TM Mouse Executive 2. Niniejsza skrócona instrukcja obsługi pomaga w rozpoczęciu korzystania z urządzenia IRIScan TM Mouse Executive 2. Opisy zawarte w tym dokumencie odnoszą się do systemów operacyjnych Windows 7 oraz Mac

Bardziej szczegółowo

Skrócona instrukcja obsługi rejestratorów marki IPOX

Skrócona instrukcja obsługi rejestratorów marki IPOX Skrócona instrukcja obsługi rejestratorów marki IPOX v 1.1, 07-09-2015 1 Spis treści 1. Pierwsze uruchomienie...3 2. Logowanie i przegląd menu rejestratora...4 3. Ustawienia nagrywania...6 4. Odtwarzanie

Bardziej szczegółowo

Włączanie/wyłączanie paska menu

Włączanie/wyłączanie paska menu Włączanie/wyłączanie paska menu Po zainstalowaniu przeglądarki Internet Eksplorer oraz Firefox domyślnie górny pasek menu jest wyłączony. Czasem warto go włączyć aby mieć szybszy dostęp do narzędzi. Po

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie kontaktami

Zarządzanie kontaktami Zarządzanie kontaktami www.clickmeeting.com 1 Z tego poradnika......dowiesz się jak dodawać, importować i sortować grupy kontaktów, dzięki czemu ich zapraszanie na spotkania będzie jeszcze łatwiejsze.

Bardziej szczegółowo

Océ Podręcznik użytkownika

Océ Podręcznik użytkownika Océ Podręcznik użytkownika Océ Client Tools Instrukcje podstawowej obsługi Copyright 2010 Océ Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tego podręcznika nie może być powielana, kopiowana, adaptowana ani

Bardziej szczegółowo

Portal SRG BFG. Instrukcja korzystania z Portalu SRG BFG

Portal SRG BFG. Instrukcja korzystania z Portalu SRG BFG Portal SRG BFG Instrukcja korzystania z Portalu SRG BFG Opracowano w Departamencie Informatyki i Administracji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Październik 2013 Spis treści: 1. Dostęp do strony portalu...

Bardziej szczegółowo

autor poradnika - KS Jak zamieszczać i edytować artykuły na szkolnej stronie internetowej

autor poradnika - KS Jak zamieszczać i edytować artykuły na szkolnej stronie internetowej Jak zamieszczać i edytować artykuły na szkolnej stronie internetowej adres naszej strony: www.zs3.wroc.pl logo liceum 1. Aby dodać artykuł należy się zalogować: System pokaże nazwę zalogowanego użytkownika

Bardziej szczegółowo

Arkusz Optivum. Jak eksportować do SIO dane z Arkusza Optivum?

Arkusz Optivum. Jak eksportować do SIO dane z Arkusza Optivum? Arkusz Optivum Jak eksportować do SIO dane z Arkusza Optivum? W celu eksportowania danych z Arkusza Optivum do SIO należy wykonać następujące czynności: 1. W programie Arkusz Optivum zaktualizować arkusz

Bardziej szczegółowo

Baza Aktów Własnych. Autor: Piotr Jegorow. ABC PRO Sp. z o.o.

Baza Aktów Własnych. Autor: Piotr Jegorow. ABC PRO Sp. z o.o. ABC PRO Sp. z o.o. Podręcznik przeznaczony dla użytkowników Bazy Aktów Własnych Zawiera zmiany w wersji z dnia 12.12.2013 r. Data: 13 grudnia 2013 Autor: Piotr Jegorow Spis treści Wykaz zmian... 3 Zmiana

Bardziej szczegółowo

Instalowanie certyfikatów celem obsługi pracy urządzenia SIMOCODE pro V PN z poziomu przeglądarki internetowej w systemie Android

Instalowanie certyfikatów celem obsługi pracy urządzenia SIMOCODE pro V PN z poziomu przeglądarki internetowej w systemie Android Instalowanie certyfikatów celem obsługi pracy urządzenia SIMOCODE pro V PN z poziomu przeglądarki internetowej w systemie Android Wstęp Dostępna od grudnia 2013 roku jednostka podstawowa SIMOCODE pro V

Bardziej szczegółowo

Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5. Moduły i bloki

Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5. Moduły i bloki Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5 Moduły i bloki 1 Spis treści 1. Dodawanie bloków... 3 2. Treść i Dodaj odstęp... 3 3. Galeria obrazów Amiant... 5 4. Lista stron... 8 5. Aktualności...

Bardziej szczegółowo

Internetowy serwis Era mail Aplikacja sieci Web

Internetowy serwis Era mail Aplikacja sieci Web Internetowy serwis Era mail Aplikacja sieci Web (www.login.eramail.pl) INSTRUKCJA OBSŁUGI Spis treści Internetowy serwis Era mail dostępny przez komputer z podłączeniem do Internetu (aplikacja sieci Web)

Bardziej szczegółowo

uczyć się bez zagłębiania się w formalnym otoczeniu,

uczyć się bez zagłębiania się w formalnym otoczeniu, CZĘŚĆ 3 - INTERNET 3.1 WSTĘP Internet jest globalnym zbiorem połączonych ze sobą komputerów, które przesyłają informacje między sobą za pośrednictwem szybkich połączeń sieciowych oraz linii telefonicznych.

Bardziej szczegółowo

Poradnik zetula.pl. Jak założyć konto na zetula.pl. i zabezpieczyć dane na swoim komputerze?

Poradnik zetula.pl. Jak założyć konto na zetula.pl. i zabezpieczyć dane na swoim komputerze? Poradnik zetula.pl Jak założyć konto na zetula.pl i zabezpieczyć dane na swoim komputerze? 1.Wejdź na stronę www.zetula.pl 2.Kliknij na odnośniku Utwórz nowe konto 3.Wypełnij formularz rejestracyjny. Pola

Bardziej szczegółowo

Bydgoskie Centrum Archiwizacji Cyfrowej sp. z o.o.

Bydgoskie Centrum Archiwizacji Cyfrowej sp. z o.o. STRONA GŁÓWNA ` Usługa earchiwizacja.pl przeznaczona jest zarówno dla osób indywidualnych, jak i firm. Wykorzystuje zasadę przetwarzania danych w chmurze. Pozwala to na dostęp do własnej bazy dokumentów

Bardziej szczegółowo

Korzystanie z poczty e-mail i Internetu

Korzystanie z poczty e-mail i Internetu Korzystanie z poczty e-mail i Internetu Jesteś nowym użytkownikiem systemu Windows 7? Wiele elementów odpowiada funkcjom znanym z poprzednich wersji systemu Windows, możesz jednak potrzebować pomocy, aby

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU IRF DLA BIURA RACHUNKOWEGO Program Rachmistrz/Rewizor. Strona0

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU IRF DLA BIURA RACHUNKOWEGO Program Rachmistrz/Rewizor. Strona0 INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU IRF DLA BIURA RACHUNKOWEGO Program Rachmistrz/Rewizor Strona0 1. Zaloguj się na konto IRF, na adres: http://irf-system.pl 2. Hasło można zmienić, klikając w ustawienia. Strona1

Bardziej szczegółowo

epuap Archiwizacja w Osobistym Składzie Dokumentów

epuap Archiwizacja w Osobistym Składzie Dokumentów epuap Archiwizacja w Osobistym Składzie Dokumentów Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka SPIS TREŚCI SPIS

Bardziej szczegółowo

Books. by HansaWorld. Przewodnik instalacji. wersji 6.2

Books. by HansaWorld. Przewodnik instalacji. wersji 6.2 Books by HansaWorld Przewodnik instalacji wersji 6.2 Instalacja Przejdź do strony: http://books.hansaworld.com/downloads/hwindex.htm i pobierz najnowszą wersję oprogramowania Books. Otwórz Books.dmg i

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Zaplecza epk w zakresie zarządzania tłumaczeniami opisów procedur, publikacji oraz poradników przedsiębiorcy

Instrukcja obsługi Zaplecza epk w zakresie zarządzania tłumaczeniami opisów procedur, publikacji oraz poradników przedsiębiorcy Instrukcja obsługi Zaplecza epk w zakresie zarządzania tłumaczeniami opisów procedur, publikacji oraz poradników przedsiębiorcy Spis treści: 1 WSTĘP... 3 2 DOSTĘP DO SYSTEMU... 3 3 OPIS OGÓLNY SEKCJI TŁUMACZENIA...

Bardziej szczegółowo

darmowe zdjęcia - allegro.pl

darmowe zdjęcia - allegro.pl darmowe zdjęcia - allegro.pl 1 Darmowe zdjęcia w Twoich aukcjach allegro? Tak to możliwe. Wielu sprzedających robi to od dawna i wbrew pozorom jest to bardzo proste. Serwis allegro oczywiście umożliwia

Bardziej szczegółowo

Portal SRG BFG Instrukcja korzystania z Portalu SRG BFG

Portal SRG BFG Instrukcja korzystania z Portalu SRG BFG Portal SRG BFG Instrukcja korzystania z Portalu SRG BFG Opracowano w Departamencie Informatyki Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Październik 2016 Spis treści: 1. Dostęp do strony Portalu... 3 1.1. Adres

Bardziej szczegółowo

SolidWorks 2012 odpowiedzi na często zadawane pytania Jerzy Domański, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, jdom@uwm.edu.pl

SolidWorks 2012 odpowiedzi na często zadawane pytania Jerzy Domański, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, jdom@uwm.edu.pl Materiały pomocnicze dla studentów z zakresu zastosowania programu SolidWorks 2012 Autor Jerzy Domański jdom@uwm.edu.pl Wydział Nauk Technicznych Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie Materiały przeznaczone

Bardziej szczegółowo

Na komputerach z systemem Windows XP zdarzenia są rejestrowane w trzech następujących dziennikach: Dziennik aplikacji

Na komputerach z systemem Windows XP zdarzenia są rejestrowane w trzech następujących dziennikach: Dziennik aplikacji Podgląd zdarzeń W systemie Windows XP zdarzenie to każde istotne wystąpienie w systemie lub programie, które wymaga powiadomienia użytkownika lub dodania wpisu do dziennika. Usługa Dziennik zdarzeń rejestruje

Bardziej szczegółowo

DODAJEMY TREŚĆ DO STRONY

DODAJEMY TREŚĆ DO STRONY DODAJEMY TREŚĆ DO STRONY SPIS TREŚCI Pasek narzędzi i wyszukiwarka aplikacji... 2 Dodawanie portletów... 3 Widok zawartości stron... 4 Zawartość portletu... 5 Ikonki wybierz oraz dodaj zawartość stron...

Bardziej szczegółowo

ApSIC Xbench: Szybki start wydanie 1 2008-2015 Mariusz Stępień http://mariuszstepien.net/ http://www.facebook.com/mariuszstepien.

ApSIC Xbench: Szybki start wydanie 1 2008-2015 Mariusz Stępień http://mariuszstepien.net/ http://www.facebook.com/mariuszstepien. ApSIC Xbench jest darmowym i niezwykle przydatnym programem w pracy tłumacza pisemnego korzystającego z narzędzi CAT. Otóż pozwala on przeszukiwać posiadane pamięci tłumaczeniowe (TM) można szukać pojedynczych

Bardziej szczegółowo

Instrukcja składania wniosku o dofinansowanie w systemie informatycznym IP na potrzeby konkursu nr 1/1.1.2/2015

Instrukcja składania wniosku o dofinansowanie w systemie informatycznym IP na potrzeby konkursu nr 1/1.1.2/2015 Instrukcja składania wniosku o dofinansowanie w systemie informatycznym IP na potrzeby konkursu nr 1/1.1.2/2015 Informacje ogólne Wnioski o dofinansowanie projektu w ramach konkursu nr 1/1.1.2/2015 mogą

Bardziej szczegółowo

Podręcznik Użytkownika aplikacji iplus manager CDMA

Podręcznik Użytkownika aplikacji iplus manager CDMA Podręcznik Użytkownika aplikacji iplus manager CDMA iplus CDMA wita w świecie internetu! iplus CDMA to nowy wymiar internetu w Plusie. Połączenie zalet internetu mobilnego i stacjonarnego. Łącz się z siecią

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Outlook Web App i konfiguracji Thunderbird

Instrukcja obsługi Outlook Web App i konfiguracji Thunderbird i konfiguracji Thunderbird Spis treści 1 Wstęp... 3 2 Outlook Web App... 4 2.1 Logowanie do poczty poprzez przeglądarkę... 4 2.2 Korzystanie z OWA... 7 2.2.1 Tworzenie nowej wiadomości... 7 2.2.2 Dodanie

Bardziej szczegółowo

Zadanie 1. Stosowanie stylów

Zadanie 1. Stosowanie stylów Zadanie 1. Stosowanie stylów Styl to zestaw elementów formatowania określających wygląd: tekstu atrybuty czcionki (tzw. styl znaku), akapitów np. wyrównanie tekstu, odstępy między wierszami, wcięcia, a

Bardziej szczegółowo

Dostęp do poczty za pomocą przeglądarki internetowej

Dostęp do poczty za pomocą przeglądarki internetowej Dostęp do poczty za pomocą przeglądarki internetowej Wstęp Dostęp do poczty za pomocą przeglądarki internetowej zarówno przed zmianą systemu poczty, jak i po niej, odbywa się poprzez stronę http://mail.kozminski.edu.pl.

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA EDYCJI PROFILU OSOBOWEGO W SERWISIE WWW.UMCS.PL

INSTRUKCJA EDYCJI PROFILU OSOBOWEGO W SERWISIE WWW.UMCS.PL INSTRUKCJA EDYCJI PROFILU OSOBOWEGO W SERWISIE WWW.UMCS.PL Lublin, 16 stycznia 2014 r. 1. Logowanie do systemu Aby rozpocząć edycję profilu osobowego wejdź na stronę główną www.umcs.pl w zakładkę Jednostki

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika aplikacji modernizowanego Systemu Informacji Oświatowej PRACA NA WIELU BAZACH DANYCH

Instrukcja użytkownika aplikacji modernizowanego Systemu Informacji Oświatowej PRACA NA WIELU BAZACH DANYCH Instrukcja użytkownika aplikacji modernizowanego Systemu Informacji Oświatowej PRACA NA WIELU BAZACH DANYCH wersja 1.0 2 Spis treści WPROWADZENIE... 3 IMPORT BAZY DANYCH... 6 Krok 1: Eksport bazy danych...

Bardziej szczegółowo

Formatowanie tekstu przy uz yciu stylo w

Formatowanie tekstu przy uz yciu stylo w Formatowanie tekstu przy uz yciu stylo w Czy stosowanie wciąż tego samego formatowania albo zmienianie koloru, rozmiaru lub rodzaju czcionki w celu wyróżnienia tekstu należy do często wykonywanych czynności?

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi dziennika elektronicznego dla trenerów uczestniczących. w ogólnopolskim projekcie MultiSport. Luty 2015 r.

Instrukcja obsługi dziennika elektronicznego dla trenerów uczestniczących. w ogólnopolskim projekcie MultiSport. Luty 2015 r. Instrukcja obsługi dziennika elektronicznego dla trenerów uczestniczących w ogólnopolskim projekcie MultiSport Luty 2015 r. 1 Spis treści Rejestracja konta trenerskiego i aktywacja... 3 Logowanie do serwisu...

Bardziej szczegółowo

dokumentacja Edytor Bazy Zmiennych Edytor Bazy Zmiennych Podręcznik użytkownika

dokumentacja Edytor Bazy Zmiennych Edytor Bazy Zmiennych Podręcznik użytkownika asix 4 Edytor Bazy Zmiennych Podręcznik użytkownika asix 4 dokumentacja Edytor Bazy Zmiennych ASKOM i asix to zastrzeżone znaki firmy ASKOM Sp. z o. o., Gliwice. Inne występujące w tekście znaki firmowe

Bardziej szczegółowo

Instrukcja importu deklaracji pacjentów. do dreryka

Instrukcja importu deklaracji pacjentów. do dreryka Instrukcja importu deklaracji pacjentów do dreryka Jeżeli posiadasz plik sprawozdań do NFZ w formacie XML/PDX lub POZ, czytaj: Rozdział 1. - Import deklaracji z formatów XML/PDX oraz POZ Jeżeli używasz

Bardziej szczegółowo

bla bla Synchronizacja danych z usługą OX Drive podręcznik użytkownika

bla bla Synchronizacja danych z usługą OX Drive podręcznik użytkownika bla bla Synchronizacja danych z usługą OX Drive podręcznik użytkownika Synchronizacja danych z usługą OX Drive Synchronizacja danych z usługą OX Drive: podręcznik użytkownika data wydania piątek, 24. październik

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie programu Notebook do przygotowania i przeprowadzenia lekcji

Wykorzystanie programu Notebook do przygotowania i przeprowadzenia lekcji Wykorzystanie programu Notebook do przygotowania i przeprowadzenia lekcji Zanim rozpoczniesz Przed rozpoczęciem lekcji, upewnij się, że komputer został włączony a interaktywna tablica SMART Board jest

Bardziej szczegółowo

Opis modułu pl.id w programie Komornik SQL-VAT

Opis modułu pl.id w programie Komornik SQL-VAT Opis modułu pl.id w programie Komornik SQL-VAT 2016 Currenda Sp. z o.o. Spis treści 1. Opis... 3 2. Konfiguracja programu... 3 3. Tworzenie zapytań o dane dłużników do pl.id... 4 3.1. Eksport danych dłużników

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Szybki start

Przewodnik Szybki start Przewodnik Szybki start Program Microsoft Visio 2013 wygląda inaczej niż wcześniejsze wersje, dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik, aby skrócić czas nauki jego obsługi. Zaktualizowane szablony Szablony

Bardziej szczegółowo

Przewodnik instalacji i rozpoczynania pracy. Dla DataPage+ 2013

Przewodnik instalacji i rozpoczynania pracy. Dla DataPage+ 2013 Przewodnik instalacji i rozpoczynania pracy Dla DataPage+ 2013 Ostatnia aktualizacja: 25 lipca 2013 Spis treści Instalowanie wymaganych wstępnie komponentów... 1 Przegląd... 1 Krok 1: Uruchamianie Setup.exe

Bardziej szczegółowo

PROBLEMY TECHNICZNE. Co zrobić, gdy natrafię na problemy związane z użytkowaniem programu DYSONANS

PROBLEMY TECHNICZNE. Co zrobić, gdy natrafię na problemy związane z użytkowaniem programu DYSONANS PROBLEMY TECHNICZNE Co zrobić, gdy natrafię na problemy związane z użytkowaniem programu DYSONANS Jeżeli stwierdziłeś występowanie błędów lub problemów podczas pracy z programem DYSONANS możesz skorzystać

Bardziej szczegółowo

9.1.2. Ustawienia personalne

9.1.2. Ustawienia personalne 9.1.2. Ustawienia personalne 9.1. Konfigurowanie systemu Windows Systemy z rodziny Windows umożliwiają tzw. personalizację ustawień interfejsu graficznego poprzez dostosowanie wyglądu pulpitu, menu Start

Bardziej szczegółowo

Pokaz slajdów na stronie internetowej

Pokaz slajdów na stronie internetowej Pokaz slajdów na stronie internetowej... 1 Podpisy pod zdjęciami... 3 Publikacja pokazu slajdów w Internecie... 4 Generator strony Uczelni... 4 Funkcje dla zaawansowanych użytkowników... 5 Zmiana kolorów

Bardziej szczegółowo

Instrukcja do modułu Kontroli Zarządczej (KZ)

Instrukcja do modułu Kontroli Zarządczej (KZ) Instrukcja do modułu Kontroli Zarządczej (KZ) www.budzet-zadaniowy.com 1 Spis treści I Kontrola Zarządcza... 3 II Ogólna budowa KZ... 4 III Tworzenie nowych dokumentów KZ opcja Nowy... 5 IV Otwieranie

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Google Cloud Print

Przewodnik Google Cloud Print Przewodnik Google Cloud Print Wersja A POL Definicje oznaczeń W tym podręczniku użytkownika zastosowano następujący styl uwag: Uwagi informują o tym, jak należy reagować w danej sytuacji, lub zawierają

Bardziej szczegółowo